Haarlems Dagblad Assembiée Algemene vergadering van de UNO gistermiddag plechtig geopend De regering-Hatta zal trachten de stad Madioen te heroveren Irgoen Zwai Leoemi" ontbonden 63e Jaargang No. 19046 Bureaux: Grote Houtstr. 93, Tel. Adv. en Admin. 10724, 14825, Redactie 10600. Direct.-ttoofdred. 15054. Bijkantoor H.N., Soendaplein 37, Tel. 12230 Drukkerij Z.B. Spaarne 12, Tel. 12713, 10132. Woensdag 22 September 1948 Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 31 cent, per kwartaal ƒ4,Franco per post ƒ4.50 Postgiro 273107. Advert.tarieven op aanvraag bij de Administratie. Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom cn <9prccljtc Ijaarlcmsctjc Courant (3nno t6j6) Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem IN PARIJS vergadert de Assembiée. Zij is gisteren begonnen. Het is niet de Europese Assembiée, die de Fransen zo gaarne willen voorbereiden en die dus nog niet bestaat, maar de wereld-vergadering van de U.N.O. Zij beraadslaagt voor het eerst aan deze zijde van de Oceaan. Het ziet er nog niet naar uit, dat dit meer besluiten zal opleveren dan aan de over zijde. George Marshall, de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, wil wel alle grote kwesties ter tafel brengen en Trygve Lie, de secretaris-generaal, heeft onlangs gezegd dat hij de duur der Assem biée op niet minder dan een maand of drie schatte. Maar dat wil niet zeggen dat de grote kwesties of ook maar één of twee ervan tot oplossing zullen komen. Het minst bemoedigende is dat de herhaalde besprekingen te Moskou, achter gesloten deuren, blijkbaar tot niets hebben geleid. Bedell Smith de Amerikaan, Roberts de Brit en Chataigneau de Fransman zijn blijkbaar in hun onderhandelingen met Molotof en Stalin niet verder gekomen. En de Berlijnse crisis heeft zich voortgezet. Tegelijk heeft de communistische activiteit in Azië zich verder ontwikkeld. Indonesië is er nu ook direct in betrokken. Het con flict tussen Oost en West doet zich onver minderd gelden en zowel de Verenigde Staten als Groot-Brittannië versterken hun defensie. Zij zijn geenszins op oorlog gebrand. De Russen, eveneens bewape nend, zijn dat blijkbaar evenmin. Maar h^ zou wel een buitengewoon hardleerse we reld moeten zijn die nog niet besefte, hoe gevaarlijk deze toestanden op den duur zijn. Wie gelooft er nog in de waarheid van het woord: Als gij de vrede wilt, bereidt u ten oorlog? Men kan moeilijk aannemen dat de Assembiée van de U.N.O. de oplossing zou kunnen vinden, die in Moskou is uitge bleven. Het omvangrijke apparaat van deze na-oorlogse organisatie is in de interna tionale politiek evenmin practisch hanteer baar gebleken als dat van de vooroorlogse: de Volkenbond. Het zou op dit ogenblik wellicht interessanter zijn als de democra ten van het Westen bijeenkwamen, niet gehinderd door een remmend statuut en voor samenwerking geschikt door overeen stemming in levensopvatting en bewinds- vorm. Men zou hen gaarne zien bijeenko men, niet met het doel een militair ver bond te sluiten maar om een veel verder gaande eenheid te bereiken. Want dat zou nieuw leven en nieuwe kracht geVen aan hun democratische instellingen en aan de energie van him volken. Nieuwe mogelijk heden zouden zich voor het jonge geslacht openen. Oude grenzen zouden vervallen. En met een imposante federatie van het Westen zouden de Russen zeker tot oplos sing van bestaande geschillen willen ko men. Want met die schepping zou de kans op economische ineenstorting van het Westen verdwenen zijn. Als de vergadering van de Assembiée van de U.N.O. te Parijs het gevolg zou heb ben, dat een Assembiée van het Westen bijeen werd geroepen, zou dat een groot resultaat zijn. Op dit ogenblik schijnt dit eigenlijk het beste, dat men van de bijeen komst van de U.N.O. zou kunnen verwach ten. En waarom niet? Men moet de hoop niet opgeven. De Eerste Wereldoorlog had, zogls haar voorhistorie heeft aangetoond, zeer wel vermeden kunnen worden. De overtuiging wint veld dat dit ook met de Tweede het geval is geweest, zelfs ondanks het bestaan van Hitier. Ditmaal zijn de bij traditie krijgslustige Pruisen geen partij, al loopt dan een aantal van hun generaals in Rusland rond. Die beslissen evenwel niet. Zou de wereld met zoveel onbe kwaamheid geregeerd worden, dat zij voor de derde maal aan een dergelijke ramp ten prooi zou moeten vallen terwijl die te ver mijden is en zelfs geen oorlogszuchtige geestesgesteldheid zich voordoet? Hetgeen wij nodig hebben is nieuwe op bouw. Niet nieuwe verwoesting, maar nieuwe opbouw. Het middel om de ver woesting te voorkomen is de opbouw. Deze waarheid is zo duidelijk zichtbaar, dat reedstalloze mensen in alle betrokken landen van het Westen haar erkennen. In dat opzicht is er een radicaal verschil met 1914, toen men in geestelijke weerloos heid de ramp over zich zag komen en met 1938, toen maar weinigen de uitweg zagen en geen gehoor vonden voor hun betoog. Wij zijn thans, hoe vreemd dat ook een aantal sceptici in de oren moge klinken, in dit opzicht een stuk verder. Het is waar dat, evenals toen, grote tegenstellingen in de wereld bestaan en op verschillende plaatsen openlijk conflict heerst. Maar de werkelijke toestand wordt niet alleen en zelfs niet in hoofdzaak bepaald door de gebeurtenissen van de dag. De grote kwes tie is: wat leeft in de gedachten, wat aan vaardt men als komende oplossing, wat is groeiende naar zijn verwezenlijking, wat dringt naar voren? Waarbij erkend moet Worden dat de weg naar opbouw altijd de moeilijkste is. Maar men heeft niet overal en te allen tijde in de wereldhistorie de gemakkelijkste weg gekozen. Daarom zal het zo belangrijk zijn te vernemen, wat de Amerikanen, met name Marshall, te Parijs te zeggen hebben. Zij hebben door de toepassing van het Plan-Marshall getoond, tot constructief beleid op grote schaal ongekend grote schaal in staat te zijn. De uiterlijkheden van hun levenswijs mo gen voer ons Eropeanen in menig opzicht moeilijk begrijpelijk zijn en velen van ons niet aantrekken, maar men kan die be schouwen als „les défauts de leurs quali- tés": de schaduwzijde van hun deugden. Zoals ook wij Europeanen anderszins daar mee behept zijn. Hun deugden als volk zijn ongetwijfeld jeugd, kracht, durf, onderne mingsgeest, breedheid van visie. Welke raad zullen zij, in Parijs, ons geven en welk nieuw initiatief zullen zij wellicht willen nemen? R. p. TELEFUNKEN NAAR HET WESTEN De bekende radiotoestellenfabriek „Tele- funken" is er in geslaagd haar volledige installaties van Bad Liebenstein in Thü- ringen (Sovjet-zone) naar de Westelijke zóne over te brengen, zo bericht de „Neue Zeitung" (Amerikaanse licentie). Op zekere nacht, aldus het blad, stopten twaalf grote vrachtwagens voor de fabriek. Alle machines en de dossiers werden opge laden, waarna de technici en het personeel der fabriek met hun gezinnen plaatsnamen op de wagens. Het zag er naar uit, alsof de fabriek werd ontmanteld en de deskun digen naar de Sovjet-Unie zouden overge- Marshall dringt aan op aanvaarding van de voorstellen van Bernadotte Gistermiddag om drie uur heeft in het Palais de Chaillot in Parijs de openings plechtigheid plaats gehad van de Algemene Vergadering van de UNO. Delegaties uit 58 landen waren aanwezig en de agenda bevat 70 punten waaronder het Palestijnse vraagstuk. Het was de tijdelijke voorzitter, de Argentijn Juan Atilio Bramuglia, die de openingsrede hield en hij zei daarin onder meer dat het ongewenst was enig land van het lidmaatschap van de UNO uit te sluiten. Verder zei hij dat de landen naar vrijheid streven omdat regering door macht leidt tot onenigheid, haat en geheime wraaklust. In zijn welkomstrede had de president der Franse republiek, Vincent Auriol, gezegd: „Met angst zien wij de brandhaarden zich uitbreiden en de meest redelijke man nen fanatiek worden. Slechts de internationale wet waarborgt de werkelijke onafhankelijkheid, de wer kelijke vrijheid en de werkelijke veiligheid der naties. Het is uw taak de vrede te organiseren. De vestiging van de vrede komt in feite neer op het uitvaardigen van een interna tionale wet en het afkondigen van een in ternationaal rechtsbegrip. Uw instelling beschikt over de middelen om d^;e te doen eerbiedigen. De vrede vereist moed en vertrouwen. Om in onze opzet te slagen zullen wij veel geduld, veel wijsheid, en veel vastberadenheid aan de dag moeten leggen. Bernadotte's plan Na de rede van Bramuglia kwam minister Marshall met het. voorstel het plan voor Palestina van wijlen graaf Bernadotte te aanvaarden. Het rapport gaat uit van zeven voorop gezette stellingen, die volgens Bernadotte de basis voor zijn conclusies vormen: De vrede moet in Palestina terugkeren. Alle mogelijke maatregelen moeten ge troffen worden om te voorkomen, dat de vijandelijkheden hervat worden. Uiteinde lijk moet een harmonische verhouding tussen Arabiereh en Joden tot stand wor den gebracht. Er bestaat een Joodse staat in Palestina en er zijn geen gegronde redenen om aan te nemen, dat deze niet zou blijven bestaan. De grenzen van de Joodse staat moeten definitief vastgesteld worden, of door een formele overeenkomst tussen de betrokken partijen of door de UNO, indien de partijen er niet in slagen tot overeenstemming te komen. Bij het vaststellen der grenzen moet men in hoofdzaak uitgaan van het beginsel dat het Arabische zowel als het Joodse gebied van een geografisch standpunt gezien gaaf moeten zijn. Daarom moet men niet te streng vasthouden aan de regelingen voor de grenzen van de Algemene Vergadering van 29 November. Het recht der vluchtelingen om naar hun haardsteden terug te keren moet ver zekerd worden en er moeten effectieve maatregelen getroffen worden voor die terugkeer met de garantie, dat aan hen, die niet terug wensen te keren een passende vergoeding wordt gegeven. Jeruzalem moet op een aparte wijze be handeld worden, gezien de religieuse en internationale betekenis van de stad en de gecompliceerdheid der verschillende be langen. Internationale garanties zijn gewenst ten einde de bestaande vrees in het bijzonder ten aanzien van de grenzen en de rechten van de mens te temperen. „Mijn regering is van mening", zei Marshall, „dat de conclusies gezond zijn en dringt er met klem bij de verschillende regeringen op aan, die in volle omvang te aanvaarden als de best denkbare basis voor het herstel van de vrede in dat in beroering [ebrachte land." Tevoren had Trygve Lie in een korte rede hulde gebracht aan de nagedachtenis van Bernadotte, en "het edele werk geprezen dat deze ten behoeve van het Palestijnse volk en de UNO had verricht. Hij zei ver der dat deze moord heeft bewezen dat de veiligheid van de UNO-vertegenwoordigers niet afhankelijk gesteld mag worden van de maatregelen der plaatselijke autoriteiten, maar dat deze door eigen middelen ver zekerd moet worden. Na de rede van Lie werd door de vergadering een minuut stilte betracht. Evatt voorzitter Vervolgens werd overgegaan tot de ver kiezing van een voorzitter. Na de tweede stemming werd de Australische minister van buitenlandse Zaken, Herbert Evatt, als zodanig gekozen. Hij verwierf 31 van de 51 uitgebrachte stemmen en de Argentijn Bramuglia 20. Evatt hield onmiddellijk na zijn verkie zing een rede, waarin hij zei dat er een algemene vrees voor oorlog bestaat en dat de wereld met spanning uitziet naar het werk van de UNO. Terwijl de voorzitter het woord voerde verlieten Bevin en Marshall de zaal om op de Quai d'Orsay met hun Franse ambtgenoot de Russische weigering om de blokkade van Berlijn op te heffen, te bespreken. Evatt verdeelde vervolgens de vergade ring in de zes voornaamste commissies, die de volgende voorzitters kozen: Politieke commissie-Paul Henri Spaak (België). Economische en financiële feommissie: Hernan Santa Cruz (Chili). Sociale commissie-dr. Charles Malik (Libanon). Tru stschapscommissie-Nasrollah Entazam (Iran). Administratieve commissie-Dana Wilgress (Canada). Juridische commissie-dr. Ricardo Alfaro (Panama). Minister Stikker terug Met het K.L.M.-lijnvliegtuig uit New York is hedenmorgen de minister van Bui tenlandse Zaken, mr. D. U. Stikker, op Schiphol aangekomen. Industrieel mobilisatieplan in Amerika Het Amerikaanse ministerie van Defensie heeft medegedeeld, dat de gezamenlijke stafchefs de afdeling munitie van het de partement een uitgebreid plan hebben doen toekomen voor industriële mobilisatie in de Verenigde Staten in het geval van uiterste nood. Een woordvoerder van het ministerie verklaarde, dat er al voor een waarde van 700 millioen dollar aan grondstoffen van 50 verschillende soorten was verzameld. Communistische rel in Brussel Tegen het ijzeren gordijn Verscheidene Belgische communisten werden Dinsdagavond gewond en acht ge arresteerd tijdens een door de communis ten geleide demonstratie, die was gericht tegen de vertoning van de Amerikaanse film „Het ijzeren gordijn", die gedraaid wordt in de grootste bioscoop van Brussel, Metropole. Toen de demonstratie tegen half negen een aanvang zou nemen, stonden naar schatting 500 politie-agenten gereed om de demonstranten op te wachten. Achthon derd communisten deden een aanval op de bioscoop, doch werden terstond door de politie, die hevig met de gummistok te keer ging, uiteengejaagd. De demonstranten kwamen voortdurend in gevecht met de politie op het Place de Brouckere, waar de strijd eigenlijk eerst ontbrandde. De poli tie sloeg volgens United Press genadeloos toe op ieder die onder bereik van de gum mistok kwam en menigeen raakte gewond. Honderden toeschouwers mengden zich in het gevecht en kozen uit protest tegen het brute optreden van de politie de zijde der oproermakers. Tenslotte werd de menigte uiteengejaagd Wetenschappelijke werkers bijeen in Tsjechoslowakije De eerste werkconferentie van de we reldfederatie van wetenschappelijke wer kers is geopend op het kasteel Dobris in Zuid-Bohemen (Tsjech.) De aanwezigen zijn verwelkomd door de president van de federatie, de Franse atoom-expert en Nobelprijswinnaar Frede ric Joliot-Curie. Er zijn vijfendertig afge vaardigden uit dertien landen. De conferentie heeft zich gesplitst in drie commissies: Een voor de organisatie en sociale verantwoordelijkheid van de weten schap, een voor de atoom-energie en een voor de herleving der wetenschap in zich herstellende landen. Joliot-Curie, die bij de opening het woord richtte tot de buitenlandse en Tsjechoslo- waakse pers, legde de nadruk op „de nood zaak van uitwisseling van inlichtingen over het atoom-onderzoek". Alle beoefenaren der wetenschap moeten eisen, dat de atoom-energie uitsluitend voor vredesdoeleinden gebruikt wordt, aldus professor Joliot-Curie. Na hem voerde de vice-voorzitter prof. J. D. Bernal het woord. Hij was van mening, dat de wetenschapsbeoefenaren moesten helpen „bij het wegnemen van de oorlogspsychose". Het woord is aan i Juliana tijdéns hel uitspreken van de Troonrede in de Ridderzaal. Voorbereidingen tot tegenactie voltooid bracht worden, maar de wagens sloegen de richting van het Westen in, Waar zij zonder hindernissen aankwamen. Toestand echtpaar Van Alplien onverminderd ernstig Naar wij vernamen, hebben de heer en mevrouw H. van Alphen en de heer H. L. baron Taets van Amerongen, die, zoals men weet, in het Centraal Ziekenhuis te Alk maar wegens een paddestoelenvergiftiging zijn opgenomen, een rustige nacht gehad, doch hun toestand blijft onverminderd ernstig. Radio Djokjakarta heeft heden het vol gende medegedeeld: „De voorbereidingen voor het ontzetten van Madioen door de troepen van de repu blikeinse regering zijn voltooid". Zoals gisteren reeds in het kort werd medegedeeld, wenst de regering-Hatta daarbij geen steun van Nederland. Hatta zeide in zijn verklaring, dat de Indonesische republiek op geen enkel voor stel zal ingaan, waardoor Nederland zich zou kunnen bemoeien met dingen die op republikeins gebied gebeuren. „De opstand in Madioen is een zuiver binnenlandse aangelegenheid en wij zullen onze eigen krachten aanwenden om deze te dempen. Er is niets, waarmede de Nederlanders zich behoeven te belasten", aldus de Indische premier. Radio Djokjakarta meldt inmiddels, dat de autoriteiten in Magelano, op ongeveer veertig kilometer ten Noordwesten van Djokjakarta gelegen, tal van communisti sche leiders gearresteerd hebben. Kort te voren was bekend geworden, dat in Djok jakarta zelf massa-arrestaties onder de communisten hebben plaats gehad. Volgens het republikeinse persbureau Antara heeft de republikeinse regering ook een uitgaansverbod afgekondigd voor de strategisch belangrijke stad Kediri, die 40 kilometer ten Oosten van het door de communisten beheerste Madioen ligt en 75 kilometer ten Zuidwesten van Soerabaja. Voorts meldt Antara dat kolonel Soeng- kono door de republikeinen is benoemd tot In het ralais de Chaillot te Parijs is gistermiddag de Algemene Vergadering der Verenigde Naties geopend. Onder voorzitterschap van de Argentijnse minister'van Buitenlandse Zaken, Juan Atilio Bramuglia, zullende gedelegeerden uit 58 landen een agenda van 70 punten 'jelkc behandelen, waaronder de Palestijnse kwestie. - Een overzicht van de zaal tijdens de welkomst- rede van Vincent Auriol, president der Franse republiek. militair gouverneur van Oost-Java en van de republikeinse opperbevelhebber Soedir- man opdracht heeft ontvangen het republi keinse gezag in geheel Oost-Java te her stellen. Alles wijst er in Batavia op dat de re publikeinen Madioen van Westelijke en Oostelijke richting insluiten en Kediri ge bruiken als basis voor hun operaties. Soe- rakarta ten Westen van Madioen zal waar schijnlijk ook operatiebasis worden. Uit republikeinse bron wordt vernomen dat de communisten alleen Madioen en het vliegveld in de nabijheid van die stad be zet houden. Het rond de stad gelegen ge bied is nog steeds loyaal tegenover de republiek. Naar verluidt zijn de communistische strijdkrachten in Madioen 3000 man sterk. Tegenover deze republikeinse schatting stellen communistische kringen echter het getal van 15.000. Maatregelen tegen communistische actie Behalve de arrestatie van communisten leiders in verschillende plaatsen van het republikeinse gebied, de instelling van een avondklok in grotere plaatsen, het onder bewaking stellen van regeringskantoren, het instellen van censuur en het verbod van bepaalde linkse bladen, komen thans berichten binnen over ontwapening van strijdorganisaties die onder invloed staan van bij de communisten aangesloten linkse groeperingen. Radio Djokja vernam uit Oost-Java, dat de ontwapening dezer or ganisaties, die gepaard ging met arrestaties onder de leden, aldaar voltooid is. Antafa meldt in een overzicht van de toestand in Madioen, dat op de hoofdwegen van de stad Madioen thans vrachtauto's, voorzien van rode vlaggen, af en aan rijden. De republikeinse legereenheden in de stad zijn ontwapend, de gehele politie is ontbonden en vele diensthoofden zijn ver vangen. Het voormalige FDR (de bij de communisten aangesloten linkse partijen, welke verenigd waren onder de naam „de mocratisch volksfront") heeft na de staats greep te Madioen een nieuw gewestelijk bestuur gevormd, dat als naam kreeg „regering van het nationale front". Twaalf jaar voor Van Riesen Hedenmorgen veroordeelde het Bijzondere Gerechtshof te Amsterdam de 57-jarige ex- burgemeester van Heemstede. Jacob Hen drik van Riesen, bp verstek wegens ziekte van de verdachte conform de eis van de advocaat-fiscaal tot twaalf jaar gevangenis straf met ontzetting uit de rechten voor de duur van het leven- Aan Van Riesen was het vorderen van ar beiders voor het Duitse leger, het opdrachten geven tot en het aanwezig zijn bij huiszoe kingen en overvallen in percelen waar hij onderduikers of radio's vermoedde, het aan geven van een aantal Heemstedenaren bij het Gewestelijk Arbeidsbureau en het in handen der Duitsers trachten te spelen van de namen der mannelijke leerlingen van de Bos- en Hovenschool en het Christelijk lyceum ten laste gelegd. Een half millioen mensen zagen de gouden koets De overweldigende drukte tijdens de ope ning der Staten-Generaal heeft de Haagse politie ontzaglijk veel werk bezorgd. De afzetting kon slechts met de grootste krachtsinspanning van alle politieambte naren worden gehandhaafd. De druk op de afzetting voor de tocht van de gouden koets was zo groot, dat vele op de drukste punten geplaatste houten hekken zijn ge sneuveld. Op enige plaatsen werden van een andere gemeente geleende hekken dooi de druk versplinterd. Het publiek heeft zich niet ontzien bij de afzetting gebruikte touwen door te snijden. Aangenomen mag worden, zo deelt de politie mede, dat tijdens de tocht van de gouden koets 500.000 personen langs de route stonden. Van Gogh-tentoonstelling verlengd. De tentoonstelling „Vincent van Gogh en zijn Nederlandse tijdgenoten" in het Stedelijk Museum te Amsterdam is verlengd tot en met 30 September. Wordsworth: Het beste in het leven van een goed mens zijn diens kleine onbekende vergeten daden van vriendelijkheid liefde. Geen lijfwacht meer voor generaal De Gaulle De Franse minister van Defensie, Paul Ramadier, heeft in de Nationale Vergade ring meegedeeld, dat een speciale afdeling van de gendarmerie, die generaal de Gaulle was toegevoegd, teruggetrokken zal wor den. Deze garde was bedoeld om de gene raal te beschermen maar was, zo zei Ra madier, gebruikt als erewacht. Afgevaardigden van de communistische partij en de MRP (Rooms-Katholiek) had den beweerd, dat aanhangers van generaal de Gaulle wapenen droegen en dat geüni formeerde officieren in een Gaullistische demonstratie te Grenoble hebben mee gelopen. Ramadier voegde er aan toe, dat stappen zullen worden genomen om generaal de Gaulle op andere wijze te beschermen. Hij trad niet in bijzonderheden, maar ver klaarde, dat „de veiligheid van generaal de Gaulle verzekerd moest zijn gelijk die van andere staatsburgers". De vergadering nam een motie aan, waar in zij haar vertrouwen uitsprak in de be kwaamheid der regering tot het handhaven der openbare orde. Nog steeds stakingen in Frankrijk De commissie van de Franse Raad der Republiek heeft de financiële plannen van de regering Queuille goedgekeurd. De MRP-leden en socialisten dezer com missie hebben voorgestemd, de commu nisten en de Gaullisten hebben tegenge stemd. De CGT heeft haar drie millioen leden opgeroepen Vrijdagmiddag te staken uit protest tegen de nieuwe financiële maat regelen van de regering van Queuille. Dinsdagochtend is te Parijs een staking van 24 uur afgekondigd voor personeel van de diensten die belast zijn met het onderhoud van de bovengrondse afdeling van de Metro. De bij de „Force Ouvrière" aangesloten bond van arbeiders van gasbedrijven der randgemeenten heeft Dinsdag de arbeid van 9 uur tot 's middags onderbroken. Te Marseille is het personeel van de electriciteits- en gasmaatschappij met een staking van 24 uur begonnen. De arbeiders van de olieslagerijen en de zeepziederijen hebben eveneens gestaakt. Excessen bij ontgroening van studenten Naar aanleiding van enkele excessen, welke zich hebben voorgedaan bij het ont- groenen van de aankomende studenten aan de gemeente-universiteit te Amsterdam, heeft het ANP zich gewend tot de rector magnificus der universiteit, prof. mr. H. R. Hoetink, die hierover het volgende mede deelde: In het algemeen is er na de oorlog een zekere verruwing ingetreden, welke ook bij de ontgroening tot uiting kwam. Dit is door de senaat van het Amsterdamse stu dentencorps ingezien. Er zijn dan ook thans maatregelen getroffen om ongelukken te voorkomen. Een oud-corpslid-arts heeft zich bereid verklaard zich te doen raadple gen bij studenten- en ontgroeningsfeesten en zal niet alleen steeds bij de hand zijn, doch tevens preventieve maatregelen voor stellen. Hoewel hierdoor ongelukken niet absoluut uitgesloten zijn gelooft hij toch aldus prof. Hoetink dat excessen voor komen worden". (Bij de ontgroening van studenten heb ben zich in de hoofdstad ongelukken voor gedaan. Twee „.groenen" liepen hersen schuddingen op. Zij zijn echter reeds gro tendeels hersteld). Israël tegen terroristen De Joodse organisatie Irgoen Zwai Leoemi heeft een ultimatum van de rege ring van Israël aangenomen, waarin haar ontbinding en het overdragen van het „le ger" der Irgoen aan het leger van Israël wordt geëist. De regering heeft de leden van de Irgoen bevolen zich bij het leger van Israël te voegen en de gebruikelijke eed van trouw af te leggen. De leden zouden niet ver volgd worden door de regering van Israël voor daden die zij tegen Israël mochten hebben bedreven in het verleden. Het niet accepteren van het ultimatum, zou het hele leger van Israël tegen de Irgoen in het geweer gebracht hebben, al dus het regeringscommuniqué. Uit het com muniqué blijkt, dat de onderhandelingen al geruime tijd aan de gang zijn geweest. Na de dood van Bernadotte had de re gering echter besloten om streng op te treden. Sachrov, inspecteur-generaal van de Is raëlische politie, heeft arrestatiebevelen ondertekend tegen 300 leden van de Stern- Uitlevering van Papanek verzocht De Tsjechoslowaakse regering heeft de Franse regering om de uillevering verzocht van Jan Papanek. de vroegere Tsjechoslo waakse afgevaardigde in de UNO. Dr. Papanek, die na de Februari-gebeurtenis- sen stelling heeft gekozen tegen de nieuwe regering te Praag, bevindt zich thans te Parijs. Hij wordt er van beschuldigd, 125.000 dollar te hebben ontvreemd. De Tsjechoslowaakse autoriteiten hebben een aanhoudingsbevel tegen hem uitgevaardigd. Papanek deelde aan Reuter mee: „De beschuldiging tegen mij is ongegrond en steunt op dezelfde leugens, waar het hui dige regiem op gegrondvest is. Indien de zaak aan de Algemene Vergadering wordt voorgelegd, zal ik mij volledig kunnen ver- dedigen". groep, waarmede een begin is gemaakt met de tenuitvoerlegging van de anti-terreur maatregelen en het besluit van het kabinet om de groep, die verantwoordelijk wordt gesteld voor de moord op graaf Bernadotte, buiten de wet te plaatsen. Tot degenen, wier arrestatie bevolen is, behoren de op perste leider van de Stern-gang Nathan Friedeman Yellin, Pool van afkomst, en zijn „politieke adviseur" Israël Sheib. Deze laatsten zijn, naar Sachrov tegenover United Press verklaarde, nog niet gevat. Men veronderstelt, dat Yellin zich nog in Israël bevindt. Twee terroristen in Indonesië geëxecuteerd Twee Indonesische terroristen die in Juli deelnamen aan overvallen op militaire posten in de omgeving van Salatiga. zijn te Semarang geëxecuteerd. Bij de overvallen dwongen zij vrouwen uit kampongs voorop te lopen om de terroristen tot dekking te dienen. Als gevolg hiervan werden twee Indonesische vrouwen gedood. AANnOUDEND KOUD WEER Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Woens dagavond lot Donderdagavond: Gedurende de nacht: zwaar bewolkt met tijdelijk enige regen, voornamelijk in het Zuiden van het land. Iets minder koud. Morgen overdag: wisselend bewolkt met plaatselijk enkele buien. Ongeveer dezelfde temperatuur als vandaag. Ma tige, in het Noorden van het land tijde lijk krachtige wind tussen West en Noord. 23 September: Zon op 627 uur* onder IRA? uur Maan op 20.17 uur, onder-12.09 uur

Haarlem's Dagblad | 1948 | | pagina 1