Haarlems Dagblad De drie Westelijke mogendheden roepen Veiligheidsraad te hulp Bespreking te Parijs over gezamenlijke defensie L De U.N.O. „Vredes-resolutie" van Wisjinski op Algemene UNO-vergadering Communistische actie in de republiek breidt zich naar het Noorden uit Oud-Tweede Kamerlid Max van Poll overleden Weerbericht 63e Jaargang No. 19ÖSÖ Bureaux: Grote Houtstr. 93, Tel. Adv. en Admin. 10724, 14825, Redactie 10600. Direct.-Hoofdred. 15054. Bijkantoor Ii.N., Soendaplein 37, Tel. 12230 Drukkery Z.B. Spaarne 12, Tel. 12713, 10132. Maandag 27 September 1948 Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 31 cent. per kwartaal ƒ4,Franco per post ƒ4,50. Postgiro 273107. Advert.tarieven op aanvraag bij de Administratie. Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom cn ©prcrljtc 'Daarlcmsctic Courant (3nno 165-6) Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem NU HEBBEN de drie grote mogendheden van het Westen Moskou pér nota mee gedeeld, dat zij de Berlijnse kwestie Veiligheidsraad zullen voorleggen. Want zij verwachten van verdere directe onder handelingen met Moskou geen heil meer. Dit is een diplomatieke stap die aanduidt, dat de verhoudingen verder worden toege spitst. Een oplossing door middel van de Veiligheidsraad, die door het veto-recht beheerst wordt, is evenwel niet te verwach ten. Tenzij zich de een of andere onver wachte wending in de houding van Moskou mocht voordoen. Maar wie zou die moeten bewerken? Het is kennelijk niemand meer duidelijk, wie tegenwoordig de beslissende macht in Moskou uitoefent. Is dat Stalin nog wel? Uit het Amerikaanse Witboek over het verloop der onderhandelingen te Moskou blijkt, dat hij een meer verzoenen de houding aannam dan de andere Russen. Hij zei zelfs met 'nadruk dat het niet de bedoeling was, de Westelijke geallieerden uit Berlijn weg te werken. Maar later .wer den de door hem bevestigde afspraken zo wel door Molotov als door maarschalk So- kolofski de militaire gouverneur in de Sovjet-zóne van Duitsland afgewezen. Zij werden volkomen ongedaan gemaakt toen Stalin met vacantie in de Krim ver toefde. Men zou daaruit kunnen afleiden, dat hij comedie speelde. Maar wat viel daar in dit geval mee te bereiken? De in druk, in de laatste tijd al meermalen ge wekt, dat hij niet meer de man is die het laatste woord spreekt, wordt door dit ver loop van zaken versterkt. Met dat al geeft de toestand een triest beeld te zien. Opnieuw hebben de Russen hun woord niet gestand gedaan, door vóór het overeengekomen tijdstip een rapport over de geheime onderhandelingen te Mos kou te publiceren. Washington verklaart bovendien, dat dit rapport gekleurd is. Het heeft erop geantwoord met het reeds ge noemde Witboek, waarin de teksten van de gewisselde nota's en memoranda zijn op genomen. Wat nu gebeuren zal is nog niet duide lijk. Dat een diplomatieke crisis in de U.N. O. voor de deur staat is zeker. Sommigen verwachten, dat de Russische delegatie met satellieten en al zal afmarcheren. Deze verwachting herinnert aan het vroegere verloop van zaken in de Volkenbond. Wordt zij bewaarheid, dan betekent zij een ver scherping van de toestand, die al ten zeer ste „op'scherp staat", omdat de Russen nu ook de controle op het luchtvervoer' naar Berlijn eisen. En hoe volkomen onvrucht baar de relaties tussen Oost en West thans zijn is Vrijdag te Parijs gebleken, toen de Russen zeven voorstellen van de agenda wilden schrappen. Zij faalden in die po gingen; de meerderheid wees hun wens tot zevenmaal toe af, ofschoon hun woord voerder Malik dreigde met ernstige gevol gen, als zij hun zin niet kregen. Wat hiel den de voorstellen in, die de Russen niet wilden bespreken? Er was ten eerste een resolutie betreffende de bekende positie van met buitenlanders gehuwde Russische vrouwen. In deze verklaring werd de Sovjet Unie beschuldigd van inbreuk op mensen rechten. Niet aangenaam, maar waarom weigert zij dit te bespreken en haar stand punt te verklaren? Er was een voorstel om het recht van veto in de Veiligheidsraad te beperken of af te schaffen. Een ander om Italië en zes andere landen tot de U.N.O. toe te laten, die er tot dusver door een Rus sisch veto buiten gehouden zijn. Een ander om een permanente „Kleine Assemblée" in te stellen. Een rapport van de Balkan commissie, waarin Griekenlands drie Noor delijke buren beschuldigd worden van hulp verlening aan de Griekse opstandelingen rapport waarop een beslissing genomen moet worden. Evenals over een rapport van de commissie voor Korea. Met de beste wil ter wereld kan men in de onwil, om al deze zaken te bespreken niets anders zien dan een streven om de arbeid van de U.N.O. voor het doel, waar voor zij is opgericht en dat in haar Hand vest is geformuleerd, te remmen en te be lemmeren. Sturen de Russen op oorlog aan? Men houdt rekening met de mogelijkheid; daarom versterken de Engelsen hun defen sie, ofschoon zij zich dat op economische gronden feitelijk niet veroorloven kunnen. De Amerikanen zijn er al veel langer mee bezig. De mogendheden van het Pact van Brussel plegen overleg. Maar dit alles be wijst nog niet dat de Russen oorlog zouden willen. Het bewijst misschien alleen, dat zij een economische crisis in het Westen pro beren te bewerken. In een oorlog zouden zij een zeer slechte kans maken tegenover de vervaarlijke militaire kracht van Ame rika. Als die toch tenslotte kwam, zou het dan een atoom-oorlog worden? Ook dat is onzeker. Voor de Tweede Wereldoorlog uitbrak werd algemeen het gebruik van het afschuwelijke gas-wapen verwacht. Men bereidde er zich zelfs in koortstempo op voor. Het was in zijn primitieve vorm in de Eerste Wereldoorlog toegepast. Het werd In de Tweede niet gebruikt. Het atoom wapen is als slot van de Tweede Wereld oorlog tegen Japan gebezigd. Dat wil vol strekt niet zeggen dat dit in een Derde weer zou geschieden. Hebben de Russen de atoombom in hun bezit? Men meent van niet. Zeker is alleen dat de Amerikanen de bom in talrijke exemplaren bezitten. Mis schien hebben de Russen hun resultaat ge heim kunnen houden. Maar ook dit is on zeker. Er is zoveel onzeker, dat ook nu diegenen, die oorlog voorspellen, slechts pessimisme uiten en geen enkel bewijs voor hun beweringen hebben. ERNSTIGE BESLISSING INZAKE BERLIJN Antwoordnota van Moskou maakte de maat vol De drie Westelijke mogendheden hebben Zaterdag, na het ontvangen van het antwoord der Sovjet-Unie op hun gezamelijke nota over de Berlijnse kwestie, een ernstige beslissing genomen. Zij hebben besloten de zaak-Berlijn als een „bedreiging van de vrede" voor de Veiligheidsraad te brengen, aangezien zij tot de conclusie kwamen dat deze kwestie niet meer zou kunnen worden opgelost volgens de aanbe velingen van het Handvest, dat directe onderhandelingen voorschrijft, en dat bespre kingen met het Kremlin geen resultaat meer beloofden. Zij hebben toen onmiddel lijk een gezamelijke nota aan Moskou gezonden, waarin mededeling werd gedaan van de stap die zij gingen nemen. Men verwacht in UNO-kringen niet, dat de voor legging van het geschil aan de Veiligheidsraad enige practische waarde zal hebben, daar de kwestie onderhevig zal zijn aan het veto-recht. Het enige voordeel zal zijn, dat de zaak voor het „wereldforum" komt en dat het verloop van de aangelegen heid, zowel wat de Berlijnse situatie betreft als de onderhandelingen te Moskou, openbaar zal worden gemaakt, zodat de wereld zich een oordeel zal kunnen vormen van de ontwikkeling der dingen en de houding der vier mogendheden die in het geschil zijn betrokken. Tekst der laatste nota In een nota van veertien punten hebben de drie Westelijke mogendheden Zaterdag Moskou ingelicht over het feit, dat zij de Berlijnse kwestie aan de Veiligheidsraad zullen voorleggen. Deze nota werd gegoten in de vorm van een antwoord op de laatste nota van Moskou, die door de drie Weste lijke mogendheden als „onbevredigend" werd gekenschetst. De inhoud van de Wes telijke nota werd door een woordvoerder van het Franse .ministerie van Buitenlandse Zaken bekend gemaakt. De eerste dertien punten omschrijven het standpunt der drie mogendheden ten aanzien van de moeilijk heden in Berlijn en geven uitdrukking aan de overtuiging, dat Moskou niet ernstig heeft gestreefd naar tenuitvoerlegging van de gedurende de eerste periode der Mos- kouse onderhandelingen overeengekomen punten. De conclusie der nota luidt: „De Sovjet-Unie heeft dus alleen de ge hele verantwoordelijkheid op zich genomen van een toestand, die een bedreiging van de vrede en de internationale veiligheid vormt. Dienovereenkomstig en ten einde te verzekeren dat de vrede en de internatio nale veiligheid niet langer bedreigd zullen worden, zien de regeringen van Frankrijk, Engeland en Amerika zich verplicht de han delingen van de Sovjet-regering ter beoor deling te verwijzen naar de Veiligheidsraad der UNO, onder voorbehoud van het recht maatregelen 'te nemen, die nodig zonden kunnen zijn ten einde in deze omstandig heden hun positie in Berlijn te handhaven." Minister Marshall heeft te Berlijn ver klaard, dat de Russen hun woord hebben gebroken door een gekleurde publicatie van het verloop der onderhandelingen te Mos kou via de radio. „De maat is vol", aldus Marshall, „wij zijn verplicht om de Veilig heidsraad te hulp te roepen." Intussen is bekend gemaakt, dat de Sovjet regering tijdens de laatste onderhandelin gen star op het standpunt bleef staan, dat zij de controle diende te hebben over het verkeer van en naar Berlijn, zowel te land. te water als door de lucht. Bovendien eiste zij munteenheid in Berlijn onder controle van de vier mogendheden, iets waarover reeds overeenstemming was bereikt, doch ten aanzien waarvan moeilijkheden over de uitvoering waren gerezen. Washington heeft thans een witboek ge publiceerd dat een samenvatting geeft van het verloop der onderhandelingen te Mos kou. Het witboek bevat de teksten van tot nog toe geheime geallieerde en Sovjet- Russische nota's en memoranda, ontleend aan de rapporten van de Amerikaanse am bassadeur te Moskou, Walter Bedell Smith. In het document wordt de nadruk ge legd op het Amerikaanse verlangen „in het belang van de vrede niets onbeproefd te laten." Misschien de opmerkelijkste conclusie, die men uit de tekst van dit document kan trekken, aldus Reuter, is, dat Stalin een aanzienlijk verzoenender houding aan de dag legde dan wie ook der andere hoge Sovjet-autoriteiten. Hij verklaarde met nadruk, dat het niet de bedoeling der Sovjets was de geallieerden uit Berlijn weg te werken. Nadat de eerste bijeenkomst gerede hoop gaf, dat de eerste moeilijk heden konden worden bijgelegd, werden de afspraken, die Stalin had bevestigd, zowel door Molotof als Sokolofski verworpen en definitief ongedaan gemaakt, toen Stalin blijkbaar nog met vacantie in de Krim was. Maarschalk Sokolofski, militair gouver neur der Sovjet-Unie in Duitsland, heeft zijn voornaamste adviseurs bijeengeroepen op het Sovjet-hoofdkwartier te Karlshorst om de toestand te bespreken, nu de Ber lijnse crisis aan de Veiligheidsraad wordt voorgelegd. Volgens Duitse kringen, die nauw contact hebben met het Sovjet-Russisch militair bestuur, heeft maarschalk Sokolofski reeds welomschreven instructies uit Moskou ge kregen Generaal-majoor Djokosoejono, die door mi nister-president Hatta werd gedegradeerd tot kolonel, na eerst onder het kabinet Sjarifoeddin vrij grote macht te hebben gehad als hoofd van de overkappingsorganisatie van alle republikeinse strijdkrachten, is weer op het eerste plan gekomen bij de staatsgreep in Ma dioen. Djokosoejono is namelijk door de com munisten benoemd tot militair gouverneur van Madioen K.L.M.-boordwerktuigkundige smokkelde goud en diamanten De douane te Singapore heeft een boord werktuigkundige van de vliegdienst der K. L. M. tussen BataviaPalembang Singapore gearresteerd na landing van het betrokken vliegtuig te Singapore. Bij de visitatie ontdekte de douane een hoeveel heid goud en diamanten ter waarde van meer dan een millioen Singapore-dollars, welke de mecaniciën in een speciale gor del verborgen had. Voorts is een Chinees gearresteerd, die bij deze zaak betrokken is. Volgens de douane zou de mecaniciën papieren bij zich gehad hebben, uit welker inhoud men afleidt, dat er een bende be staat, welke tussen Java en Singapore goud en diamanten smokkelt. Huurverhoging van 20 pet. bepleit op Woningcongres Op het Woningcongres 1948 te Amster dam hebben prof. ir. H. T. Zwiers, hoog leraar aan de Technische Hogeschool te Delft en mr. J. Wilkens, directeur van de Fries-Groningse en de Nederlandse Hy potheekbank inleidingen gehouden. Mr. Wilkens sprak over de financierings- en huurpolitiek en betoogde dat de onder houdskosten voor de verhuurder moeilijk te dragen zijn bij de huidige huurprijzen. Spreker meende, dat het noodzakelijk zal zijn een huurverhoging toe te staan van tenminste 20 pCt. Voorts meende hij, dat als eerste stap de huur van nieuwe wo ningen 50 tot 60 pCt. boven de prijs van Mei 1940 zal moeten worden vastgesteld. Schadeverhaal op militairen in Indonesië De minister van Overzeese Gebiedsdelen heeft op desbetreffende vragen van het Tweede Kamerlid de heer Krol geant woord, dat van onrust onder de militairen in Indonesië wegens geruchten als zouden de het vorig jaar tijdens de politiële actie verdwenen rijksgoederen mede door de manschappen moeten worden vergoed, niet is gebleken. Slechts in de gevallen, waarbij onomstotelijk is komen vast te staan, dat de geleden schade is te wijten aan verniel zucht, ontvreemding verregaande zorgeloos heid e.a. wordt deze zover mogelijk op de bij de schade betrokken militairen indivi dueel verhaald. Bon voor 100 gram vlees Als overgang naar het normale vlees rantsoen van 200 gram per week is met onmiddellijke ingang aangewezen bon 244 Vlees voor het kopen van 100 gram vlees en vleeswaren. Deze bon is geldig tot en met 9 October. De ruimere aanvoer op de slachtveemarkten maakt deze aanvullende verstrekking van vlees mogelijk. P.T.T. laat gebruik van kogelpuntpennen toe Het Staatsbedrijf der P.T.T. heeft on langs het gebruik van kogelpuntpennen (ball-pointpennen) voor het invullen van postwissels, girobiljetten en andere P.T.T.- formulieren verboden. Een onderzoek naar de deugdelijkheid van het schrift van deze pennen heeft echter uitgewezen, dat dit verbod niet behoeft te worden gehand haafd. Het is dan ook ingetrokken. Hel woord is aan Te weinig erkenning dclijk als teveel lof. UNO-bemiddelaar verzoekt wapenstilstand in Palestina Dr. Ralph Bunche, waarnemend bemid delaar der UNO in Palestina, heeft een be roep gedaan op Israël. Transjordanië en het Arabisch legioen, bevel te geven on middellijk op alle fronten het vuren te staken. Bunche verzoekt „daden van aggressie tot staan te brengen, de status quo van voor het tweede bestand te her stellen en op alle fronten bevel te geven onmiddellijk het vuren te staken". „De ernst van de toestand kan niet uitdrukke lijk genoeg worden gesignaleerd", aldus Bunche. Uiteenzetting van Russische grieven De gedelegeerde der Sovjet-Unie, ter UNO-vergadering, Wisjinski heeft in een rede, die hij Zaterdag op de Algemene Ver gadering van de Verenigde Naties heeft gehouden, de volgende resolutie ingediend: „Erkennende, dat de taak van het ver bieden der voortbrenging en van het ge bruik der atoom-energie voor oorlogsdoel einden een taak van het hoogte belang is, erkennende, dat een algemene wezen lijke beperking van de bewapening in over eenstemming is met de voorwaarden tot een duurzame vrede en strookt met de be langen der naties, aangezien hierdoor de zware economische last wordt verlicht, die zij dragen tengevolge van de buitensporige en steeds toenemende uitgaven voor bewa pening in diverse landen, in aanmerking nemende, dat de grote mogendheden, die permanente leden van de Veiligheidsraad zijn (de grote vijf) de overgrote meerderheid der strijdkrachten en wapens bezitten en de grootste verant woordelijkheid dragen voor de handhaving BRUSSELSE ALLIANTIE OVERLEGT Te Parijs is officieel medegedeeld, dat vandaag aldaar de vijf ministers van Defensie der vijf Westelijke mogendheden besprekingen zullen beginnen over ge meenschappelijke verdedigingsplannen. De Nederlandse minister van Oorlog, mr. W. F. Schokking zal Nederland vertegen woordigen. In diplomatieke kringen te Washington wordt verklaard, aldus een correspondent van Reuter, dat te Londen door de defensie-commissie van de West-Europese Unie en de commissie van ambassadeurs, die de politieke aspecten van het probleem behandelt, een grote mate van succes is bereikt. Er zouden belangrijke vorderin gen zijn gemaakt bij de opstelling dei- plannen voor gezamenlijke actie in Duits land, voor de wederzijdse verdediging en Enkele opstandelingenleiders gevangen genomen Bioscoqp in Berlijn ingestort Achttien doden In de Amerikaanse sector van Berlijn is het dak van een bioscoop ingestort. Acht tien personen kwamen om het'leven. Het ongeval gebeurde tijdens de avond voorstelling van de Franse film „Carmen" in het bioscooptheater Pamet. Tientallen personen zijn ernstig gewond. Vijf rijen stoelen werden onder het vallend gesteente bedolven. Luchtpostbrieven van 10 gr. voor 10 cent naar Indonesië Nadere regeling voor thuisfronten B. P. Woonwagenbewoners stalen melkbussen De laatste tijd verdwenen er in de om geving van Nijmegen telkens melkbussen, die van de melkfabriek terug kwamen en dan een tijd langs de weg blijven staan voor ze weer opgehaald worden door de eige naars. Die bussen vertegenwoordigen een waar de van ongeveer 20 per stuk. Woonwagenbewoners bleken zich voor de bussen te interesseren en lieten hun kinderen de bussen in de sloot gooien op een ogenblik dat er niemand in de buurt was. De woonwagenbewoners gingen des nachts op hun aanwijzingen de buit op halen. Dat gebeurde soms zelfs met een luto. Na de vele protesten tegen de maatre gelen, welke een beperking van de corres pondentie mét militairen in Indonesië in hielden, hebben de ministers van Oorlog, Marine en Overzeese Gebiedsdelen in een nadere beslissing bepaald, dat burgers aan militairen in Indonesië niet alleen brief kaarten en militaire postbladen maar ook luchtpostbrieven tot een maximumgewicht van 10 gram mogen zenden tegen het bin nenlandse tarief van 10 cent. Er bestaat geen bezwaar tegen het insluiten van foto's, krantenknipsels en dergelijke, mits het to taalgewicht van 10 gram niet wordt over schreden. De brieven moeten geschreven zijn op luchtpostpapier en in luchtpost enveloppen gesloten zijn. Militairen mogen aan militairen in In donesië portvrij briefkaarten en brieven tot en met 10 gram zenden. Deze brieven moeten eveneens op luchtpostpapier ge schreven en van luchtpostenveloppen voor zien zijn. Voor de verzending per luchtpost van nieuws-, sport-, kerkelijke- en contactbla den van „Thuisfronten" zal nog een nadere regeling worden getroffen. Het persbureau der Indonesische repu bliek, Antara, meldt, dat kolonel Sajoeto Zaterdagmorgen het bewind van het com munistische nationale front geproclameerd heeft te Poerwodadi in het gewest Sema- rang. Poerwodadi ligt ten Noorden van Solo. Het persbureau voegt er aan toe, dat dit bewind overeenstemt met „het commu nistisch bestuur te Madioen". Voorts wordt melding gemaakt van het uitbreken van „een communistische opstand in Parakan ten Noord-Westen van Magelang", even eens Zaterdagmorgen. Nader meldt Antara, dat Soejoto zich tot opperste militaire leider heeft uitgeroe pen. Van de zijde van het republikeinse leger wordt verklaard, dat „de affaire Pe- rakan binnenkort beslecht zal worden". Op verschillende andere plaatsen, zo wordt er afin toegevoegd, heeft dit leger zuiverings acties uitgevoerd. Te Bodjonegoro is Vrij dagavond gedurende tien minuten gescho ten. Van gezaghebbende zijde verneemt Aneta, dat er „een actie is uitgevoerd tegen een bende ordeverstoorders en dat ook leiders van de PKI gearresteerd zijn". „De stem van vrij Indonesië" (omroep van het leger der republiek Indonesia) meldt, dat „de republikeinse troepen in het gebied» van Madioen goede voortgang maken en dat naar verwacht wordt de om singelingsbeweging binnenkort voltooid zal zijn". Vordering van het offensief tegen Madioen. Radio-Djokja meldde Zondagavond, dat Magetan en Ngrambe, centra van commu nistische politieke activiteit, door de repu blikeinse troepen zijn heroverd. De troe pen van de TNI hebben de luitenant kolonel Dahlan, voormalige commandant van de 29ste TNI-brigade. en de vroegere commandant van de ALRI (republikeinse zeemacht) Atmadji, gevangen genomen. Vliegtuigen van de republikeinse lucht macht onderhouden de verbinding tussen Djokja en Oost-Java en werpen pamfletten uit, aldus radio-Djokja. Negrambe en Magetan zijn respectievelijk een dessa en een plaats tussen Solo en Ma dioen, gelegen op de Noordelijke en Ooste lijke helling van het Lawoe-massief West van Madioen. Gezien het bericht over uit breiding van de opstand tot Poerwodadi en Parakan is de situatie dus blijkbaar zo, dat het offensief tegen Madioen vorderingen maakt en dat in het Noordelijke deel van het republikeins gebied de opstandige be weging zich uitbreidt. voor het gemeenschappelijk gebruik van bases en andere faciliteiten. Over de wijze de omvang van de Amerikaanse hulp aan een West-Europese alliantie is echter nog geen beslissing ge nomen. De voornaamste ontvanger van zulke hulp, zo wordt geredeneerd, zou Frankrijk zijn. Volgens sommige berichten zou Frankrijk onmiddellijk behoefte heb ben aan uitrusting voor tien divisies en aan 300 jagers met straalaandrijving. Deze cijfers zijn niet officieel, maar men neemt aan, dat Frankrijk het land is, dat de kern van de strijdkrachten te land voor de alliantie zal leveren en daarom meer uitrusting nodig heeft dan de andere lan den. De bijeenkomst van de ministers van Defensie, die volgende week te Parijs wordt gehouden, is een voorteken van een belangrijk stadium in de ontwikkeling van de alliantie, zo besluit Reuters correspon dent. A.F.P. meldt daarentegen, eveneens uit Washington: „Zolang de vrede niet onherroepelijk bedreigd lijkt, zal de Amerikaanse leger staf zijn afwachtende houding ten aan zien van het verstrekken van militaire waarborgen aan West-Europa niet wijzi gen, tenzij er een radicale ommekeer komt in de houding van de ondertekenaars van het verdrag van Brussel, evenals een grondige wijziging in de binnenlandse toestand van sommige landen. Er dient bovendien op te worden gewezen, dat een officiële en openlijke waarborg niet mo gelijk is zonder de goedkeuring van het Congres". Zaterdagmiddag is te Eindhoven in de leeftijd van 67 jaar overleden de heer Max van Poll, oud-lid van de Tweede Kamer. Maximus Josephus Maria van Poll werd 24 Februari 1881 te Roosendaal geboren. Hij studeerde aan het instituut „Ruwen- berg" te St. Michielsgestel en was daarna enige tijd op de gemeentesecretarie te Teteringen werkzaam. In 1897 trad hij als corrector in dienst bij de „Bredanaar". Door zelfstudie be kwaamde hij zich voor een journalistieke loopbaan. Twee jaar later kwam hij bij de „Maasbode", waarna hij achtereen volgens redacteur van de te Maastricht opgerichte „Volkskrant", redacteur en hoofdredacteur van de „Gelderlander" en directeur-hoofdredacteur van de door hem opgerichte „Geldersche Koerier" was. In 1917 volgde zijn benoeming tot hoofdredacteur van de „Nieuwe Haar- lemsche Courant", in welke functie hij in 1919 overging naar het „Limburgsch Dag blad". Van 19211933 was hij hoofdredac teur van het weekblad „De Nieuwe Euw' Van 1923 tot 1936 trad hij op als hoofd redacteur van het dagblad „De Morgen". Na 1933 bleef hij als medewerker aan „De Nieuwe Euw" varbonden. Van 1929 tot 10 September 1946 had de heer Van Poll voor de K.V.P. zitting in de Tweede Kamer. In September 1946 werd hij met de heren Van Mook, Schermer- horn en De Boer benoemd in de Commis sie-Generaal voor Indonesië. Op 15 November 1947 werd hem eervol ontslag als lid van deze commissie ver leend. Zijn voornaamste publicaties zijn: „De oorzaken van de wereldoorlog", „De drei ging van het bolsjemisme", „Herstel in Christus", „Crisis en Herstel", „Imperiale Zelfvoorziening", „De economische struc tuur onzer maatschappij", „Handboek der Maatschappijleer", „Indië en Wij", en „Bloed over het Jodendom". Aan verschil lende tijdschriften op sociaal-economisch gebied verleende hij zijn medewerking. Sinds kort was hij journalistiek direc teur-generaal van de N.V. Uitgeversmaat schappij „Neerlandia'.' te Utrecht. Hij was Ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw. Woensdag wordt in de Sint Catharina- kerk te Eindhoven een uitvaartdienst ge houden, waarna de begrafenis geschiedt op het Sint Catharinakerkhof aldaar. van vrede en algemene veiligheid, met het doel de zaak van de vrede te versterken en de dreiging weg te nemen van een nieuwe oorlog, waartoe wordt aan gestookt door expansionisten en andere reactionnaire elementen. Beveelt de Algemene Vergadering aan, dat de permanente leden van de Veilig heidsraad de Verenigde Staten van Amerika, Groot-Brittannië, de Unie van socialistische Sovjet-republieken, Frankrijk en China als eerste stap ter beperking van bewapening en strijdkrachten, gedu rende een jaar al hun huidige land-, zee- en luchtstrijdkrachten met een derde zul len verminderen. De Algemene Vergadering beveelt aan: het verbod van atoomwapens als zijnde wapens, bedoeld om aan te vallen en niet om te verdedigen. De Algemene Vergadering beveelt aan: de oprichting van een internationaal con trole-orgaan binnen het kader van de Vei ligheidsraad met het doel oppertoezicht en controle te oefenen op de uitvoering der maatregelen ter beperking van bewapening en strijdkrachten en ter afschaffing van het atoom-wapen". Wisjinski diende deze resolutie in na een uitvoerige rede, waarin hij een opsomming gaf van de Russische grieven tegen allerlei door Amerika en West-Europa getroffen voorzieningen. Hij hekelde de gecombi neerde Engels-Amerikaanse vloot- en luchtmanoeuvres, de stemmen der „oor- logssophitsers" in Engelse en Amerikaanse kranten, waarvan hij sommige met name noemde, de steun der Amerikanen aan Griekenland, het Marshall-plan, de orga nisatie van militaire allianties en bloes, de werkwijze van de Veiligheidsraad in ver schillende kwesties, de bewapeningswed loop, de atoombomverheerlijking. de oor logspropaganda, de toestand in Korea, de werkzaamheden van de Commissie van Goede Diensten in Indonesië en nog talrijke andere „mistoestanden", die hij alle aan voerde als bewijzen voor de schuld der Westelijke mogendheden aan de huidige politieke crisis. Applaus Tijdens zijn in vlot tempo gehouden redevoering is Wisjinski driemaal door applaus van de zijde van secties der As semblée onderbroken. Zijn grootste ovatie, zo meldt Reuter, kreeg hij echter bij het einde van zijn rede, toen hij de tekst van zijn ontwape ningsresolutie voorlas en de hoop uitsprak, dat de Algemene Vergadering een duur zame bijdrage tot de vrede zou leveren. Bijslag op pensioenen In een nota over het wetsontwerp „Ver hoging van pensioenen met een bijslag" wordt medegedeeld, dat de regering reeds is overgegaan tot het verstrekken van een voorschot op bedoelde verhoging over het jaar 1947 aan hen, die onder dit wetsont werp vallen, voor zover zij niet reeds een zodanig voorschot over 1947 hebben ont vangen. Ten aanzien van degenen, die ten laste van het Algemeen Burgerlijk Pensioenfonds zijn gepensionneerd, wordt verklaard: Voor bedoeld voorschot zijn in aanmer king gekomen zij, die zijn gepensionneerd uit hoofde van: a) ontslag, ingegaan na 31 December 1944, doch vóór 1 Juli 1947; b) overlijden in dat tijdvak van een ambtenaar of militair of van een gewezen ambtenaar of gewezen militair, die in dat tijdvak is ontslagen. Het voorschot is verleend tot een be drag, gelijk aan de toeslag, waarop de ge- pensionneerde krachtens het onderhavig wetsontwerp recht zou hebben, indien dit wetsontwerp ongewijzigd tot wet zal zijn verheven. De uitbetaling van het voorschot is voor het grootste gedeelte geschied in Augustus en September. De betaling van het overige gedeelte geschiedt geleidelijk. Buiten het voorschot vallen de gepen- sionneerden, wier pensioen wegens inkom sten niet ten volle betaalbaar is. Het bovenstaande geldt ook voor de mi litaire pensioenen, ontleend aan een ont slag in de loop van 1945 of aan het over lijden van een militair in 1945 of aan het overlijden van een gewezen militair, die in 1945 ontslagen is. Aan de gepensionneerde spoorwegamb tenaren is eveneens een voorschot vér strekt. MEER BEWOLKING. Verwachting, medegedeeld door het K N.M.I. in De Bilt. geldig van Maan dagavond tot Dinsdagavond: Toenemende bewolking, maar over wegend droog weer. Matige, in de Noordelijke provincies tijdelijk krach tige wind tussen Zuid en Zuid-West. In het Noordwesten van het land over dag iets lagere temperaturen. 28 September: Zon op fi.35 uur onder uur Maan op uur, onder 17.10 uur

Haarlem's Dagblad | 1948 | | pagina 1