Nieuwe dienstregeling der N.S. bevat vele verbeteringen „Faalt wereldsamenwerking, dan regionale" Kort en Bondig J 2 I MAANDAG 27 SEPTEMBER 1948 HAARLEMS DAGBLAD ^Amsterdam-Arnhem Jweer elecfrisch del ak De Nederlandse Spoorwegen hebben in de winterdienstregeüng, welke op 3 Oclo- enber ingaat, weer enkele belangrijke ver- Erbeteringen aangebracht. latf irt De lijn AmsterdamBreukelenUtrecht u-zal van 3 October af weer electrisch wor den bereden. Ook op het baanvak Arnhem ie-p-Nijmegen zullen weer electrische treinen dejverschijnen, hoewel op dit traject ook nog letitoomtractie gehandhaafd blijft. De vrij- zekomende locomotieven zullen de langzame deiJSngelse oorlogslocomotieven gaan vervan- enjgen, zodat op enkele baanvakken de snel- Iheid der stoomtreinen kan worden ver- .jniboogd. o- Een andere verbetering is de hervatting rwvan de doorgaande treindienst op het tra- ;e-|ject HengeloGoorZutphen. de Uit de nieuwe dienstregeling blijkt, dat d-;het oponthoud op tussenstations zoveel :rsjnogelijk wordt bekort, waardoor vooral op lange baanvakken de reisduur niet onbe langrijk vermindert. ek Wegens werkzaamheden ter verbetering '^,yan de baan zullen gedeelten van enkele °s hoofdlijn en tijdelijk slechts enkelsporig be rieden kunnen worden. Dif: is met name het 'e*'geval op de lijnen AmsterdamUtrecht en 2nï[JtrechtArnhem. Op het eerstgenoemde "haanvak zal het deel AmstelstationDui- envendrecht weer dubbelsporig zijn; Duiven- JdrechtAbcoude blijft enkelsporig tot .februari 1949 en daarna wordt tot Mei 1949 ïiet traject AbcoudeNieuwersluis weder kom enkel voor spoorverwisseling. Tussen (Utrecht en Arnhem is MaarsbergenDe "jjKlomp nog enkel spoor, alsook EdeWa- jgeningenWolfheze. Dubbelsporig zal op 17 October weer ge- gtjreed zijn de lijn Dordrecht tot aan de brug plover de Oude Maas. Nu op de lijn AmsterdamBreukelen— gn|Utrecht de electrische exploitatie weer enjwordt ingevoerd, zal de twee-uursdiensl v met sneltreinen naar en van Arnhem op dit vtraject niet meer met stoomtractië worden ■ellgereden, doch met electrisch of Diesel- ;i.®lectrisch stroomlijnmateriaal. De bestaan- jnée twee-uursdienst- met stoptreinen Arn- nthemUtrecht wordt thans geheel met ge- snjtroomlijnd electrisch materiaal, doorge- :fttrokken naar en van Amsterdam. Op de agipituren wordt deze stopdienst tussen Am- anjrterdam en Utrecht aangevuld tot een elec- inflrische uurdienst. De andere twee-uurs- dienst op dit baanvak AmsterdamUtrecht ct,i-EindhovenMaastricht/Heerlen zal van aren tot Eindhoven gereden worden met ïnMectrische locomotieven, et Vier maal per dag zal de electrische «jjtoptrein Amsterdam—Arnhem naar Nij- t-lmegen doorrijden. tij; Het Noorden wordt niet vergeten. In het Noorden worden de tramtreinen ^-'Van Leeuwarden naar Buitenpost, Sneek ;nen Heerenveen vervangen door normale ?2treinen. Boottrein Stavoren (v. 8.44) 'k(Leeuwarden (a. 9.47) zal te Leeuwarden eindigen. Voorts komt er een sneltrein non- ïekop van Leeuwarden (v. 8.32) naar Gro ningen (a. 9.27). I De dienst ZwolleAlmelo—Enschedé is P' verbeterd door van Zwolle uit (v. 18.38) ;njeen trein toe te voegen, welke aansluiting :n heeft op sneltreinen van en naar het Noor den. Terug is ingelegd een late trein En schedé (v. 22.30)—Zwolle (a. 0.10).- ,u Ook voor het Zuiden bevat de dienst regeling enige verbeteringen, waardoor o.a. ,e Tilburg betere aansluitingen krijgt naar fotrecht en Amsterdam. Van Eindhoven (rijdt, nu dagelijks een avondsneltrein naar - Amsterdam, welke om 22.12 uur vertrekt en om 0.32 uur aankomt. Het Westen. Op de lijn AmsterdamHaarlemDen _aagRotterdamDordrecht wordt de iienst op Zon- en feestdagen verbeterd. Op verkdagen komen er enkele treinen bij om iet overdrukke forensenverkeer beter te lunnen verwerken. Alle treinen van de normale electrische Iienst zullen te Velsen/Hoogovens stoppen. )e van Maandag t.m. Vrijdag lopende forensentrein Haarlem (v. 17.47)Uitgeest lastricum (a. 18.21) wordt doorgetrok- ;en naar Alkmaar. Terug is op genoemde lagen ingelegd een nieuwe electrische snel- rein Alkmaar (v. 20.01)—Amsterdam CS |(a. 21.35). Deze treirioheeft te Alkmaar aan sluiting van den Helder en stopt te Uit leest, waardoor directe aansluiting naar iaarlem ontstaat. Des o'chtends bestond in te grote tussenruimte in de vervoers- lelegenheid van Alkmaar naar Hoorn v.v. Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM, 25 September 1948 ONDERTROUWD: 25 Sept., N. A. Ros en H. van der Tas. )i BEVALLEN van een zoon: 22 Sept.. 14. H. W. BloemVerheijen; 23 Sept., M. J. Jonge- bloed—van Laar; 24 Sept.. E. C. Zwitser— "bessen; T. TijstermanRoest; W. M. An- iTeunis; 25 Sept., M. M. HarrenGlas; C. van AssemaBulters; J. C. Braber ,,'rolijks. BEVALLEN van een dochter: 24 Sept., C. ie fl. var de StadKnapp; M. E. Huiberstvan geeuwen; 25 Sept., A. M. E. de Leeuw peerlings. (OVERLEDEN: 24 Sept., C. den Hartigh, 5 Leidseplein. Et, Rijdt U een NIEUWE WAGEN? MAAK KENNIS MET ONS ONDERHOUDSABONNEMENT e ttaadlniisstr. 63 - Tel. 28S10 - Heemst. Dreef 201 h f Adv l Agenda voor Haarlem tl MAANDAG 27 SEPTEMBER Westerhoutpark IA: O. R. G. Centrum, le- sing ds, A, R. de Jong, „Willem van Oranje", Buur. Luxori „Anna Karenina", 18 j.. 2, 4,15, fl en 9.15 uur. City: „Ik dooddde mijn kind" 18 j„ 2, 4.15, 7 en 9.15 uur Spaarne: „De rode iuivel". 14 j., 2. 4.15. 7 en 9.15 u Frans Hals: ,0p het scherp van de snede". 18 j.. 2.30 7 en '15 uur. Rembrandt: „De klokken van St, lary". alle leeft2. 4.15, 7 en 9.15 uur Palace: "lumoresque". 18 i.. 1.45. 4. 6 45 en 9 15 uur DINSDAG 28 SEPTEMBER Gem. Concertgebouw. Chopin-avond Theo Van der Pas. 8 uur. Stadsschouwburg: Gezel- ichap Chiel de Boer, 8 uur. Bioscopen: Mid- idag- en avondvoorstellingen. Hierin is thans voorzien door het inleggen van een trein in beide richtingen, n.l. Alk maar v. 10.06Hoorn a. 10.39 en Hoorn v. 10.13—Alkmaar a. 10.45. Buslijnen. Op verschillende lijnen worden de op leggerbussen vervangen door Crossley-bus- sen, welke 's winters verwarmd zijn. Deze vervanging maakt rij tijdverkorting moge lijk en komt de reisduur zeer ten goede. Internationaal verkeer. De electrische nachtbootexpresstreinen AmsterdamHoek van Holland v.v. zullen niet meer over Rotterdam DP, doch, even als vóór de oorlog, rechtstreeks over Schie dam lopen, hetgeen tijdwinst betekent. De electrische dagbootexpress Amsterdam (v. 8.50)Hoek van Holland zal voortaan te Amsterdam later vertrekken, n.l. 9.25 uur. Trein 86 Rotterdam DPAntwerpen is van Rotterdam af 13 minuten later gesteld, waardoor men van Amsterdam CS 30 mi nuten later vertrekt. Trein D134 (Basel)Luxemburg-*-Den Haag is van Antwerpen af versneld en ar riveert nu reeds om 6.54 uur in Den Haag. Regentschap Geref. Weeshuis nam gelukwensen in ontvangst In het Frans Halsmuseum, waarin het Weeshuis gedurende een eeuw gevestigd is geweest, heeft het regentschap van het Ge reformeerd of Burger Weeshuis Zaterdag middag een receptie gehouden, ter gelegen heid van de herdenking van het 550 jarig be staan der stichting. Velen hebben hun ge lukwensen aangeboden. Het gemeentebestuur van Haarlem was vertegenwoordigd door burgemeester mr. P. O. F. M. Cremers en de wethouders, de he ren D. J. A. Geluk en mr. Sake C. van der Wall. Ds G. J. Waardenburg sprak namens het Provinciaal Kerkbestuur der Ned. Hervorm de Kerk en dr. H. van der Loos namens het Classicaal bestuur. Verder waren er afge vaardigden van de kerkvoogdij van Haarlem, de kerkeraden van Haarlem, Haarlem-Noord, Bloemendaal en Santpoort en van instellin gen en verenigingen, waarmee het regent schap samenwerkt, 'o.a. het Luthers weeshuis te Haarlem, Hervormde Weeshuizen uit vele plaatsen, Voogdijraden uit Haarlem. Amster dam en Alkmaar, de Vereniging Kinderzorg in Noordholland, de nationale federatie voor Kinderbescherming, het Nationale Bureau voor kinderbescherming en de Vereniging van directeuren van Opvoedingsinstellingen. Van de rechterlijke macht waren aanwe zig mr. E. J. W. Top, kinderrechter, mr. C. van Leeuwen Duivenbode, griffier, mej. mr. De Keizer, substituut-griffier en mr. B. van den Burg, substituut-officier van justitie. Bij de vermelding van de samenstelling van het college van regenten en regentessen is Vrijdag de naam weggevallen van Dr. R. Vedder. De voorzitter van het regentschap van het Gereformeerd of Burger Weeshuis, dr. E. baron de Vos van Steenwijk neemt op de receptie de gelukwensen in ontvangst van mr. C. W. de Visserrechter-plaatsvervanger in de Haarlemse rechtbank. Rechts van deze staat mr. P. H. F. Bijl de Vroe, oud-regent van het weeshuis. Hef aantal Katholieken in Haarlem Volgens de opgaven der pastoors 51.500 Enige dagen geleden wezen wij er op waarom geen waarde te hechten is aan de statistiek van de kerkelijke gezindte der Haarlemmers, opgenomen in de Statistische Gegevens der gemeente Haarlem. Volgens die statistiek zou o.a. het aantal Katholie ken van 1938 tot 1948 gestegen zijn van 47.426 tot 59.669. De Nieuwe Haarlemse Courant, die ons artikel citeert, deelt ter aanvullling mede, dat het aantal Katholieken in Haarlem vol gens de Pius Almanak rond 51.500 bedraagt welk cijfer overeenkomt met de gegevens van de verschillende pastoors uit de pa rochies. Clandestien geslacht paard was nog niet koud of de politie was er al Zaterdagmiddag heeft de Economische recherche een inval gedaan in een schuurtje bij een huis aan de Planetenlaan in Haarlem- Noord, waar een pas geslacht, gevild en in stukken gesneden veulen werd aangetrof fen. Toen de politie deze 160 kilo schoon vlees vond, was het nog warm. Bij onderzoek bleek dat het dier met een sehietmasker was gedood. De 34-jarige Haarlemse slager C. J. M. heeft na een aanvankelijke ontkenning toe gegeven. dat hij het paard had geslacht, waarbij hij gebruik had gemaakt van een voor vijf gulden geleend sehietmasker van een Santpoortse collega. De 43-jarige los arbeider F. B., die het apparaat voor twee cigaretten had opgehaald en teruggebracht en de 32-jarige vrouw G. F.-B., die haar schuurtje ter beschikking had gesteld, wer den eveneens aangehouden. De slager wordt nog vastgehouden, daar hij van nog meer „zwarte" handelingen wordt verdacht. Het paard was uit Hillegom afkomstig Youth for Christ Zaterdagavond 2 October organiseert de afdeling Haarlem van „Youth for Christ" een Jeugdrally in de Kloppersingelkerk. Spre kers zijn dr. W. Fijn van Draat, Gereformeerd predikant te Overveen en de Evangelist H. F. Huson, hulpprediker bij de Herv. Kerk te Oostzaan. Ds. Fijn van Draat spreekt over: „Voor wie is ons „Ja"? Aan het muzikale gedeelte van de avond werken o.a.. jnede Frans van de Velde, orgel en Jettie Visser, sopraan. KLAVERJASCLUB ONDER ONS De K.J.C. Onder Ons speelde onlangs haar laatste nederlaagwedstrijden. De resultaten waren le prijs Ruiten Vrouw, Haarlem winst punten 16780; 2e prijs O. O., Amsterdam winstpunten 7933; 3e prijs Spaarnestad, druk kerij winstpunten 6576; 4e prijs De Ring, Amsterdam winstpunten 5720. Marsenprijs Ruiten Vrouw, Haarlem 26 marsen. Persoonlijke prijs hoogst aantal punten: 1 J. Tuinman, De Ring, Amsterdam 4909; 2 v. Kempen. KJC Joh. Enschedé, Haarlem 4906; 3. J. Grit, KJC Ruiten Vrouw. Haarlem 4900 Uitslag ere-wedstrijd: le prijs Klavervier. Haarlem 9474 pnt.; 2e prijs O. O.. Amsterdam 9225 pnt 3e prijs Nederland, Haarlem 6815 pnt.; 4e prijs KJC Drukkerij Spaarnestad 8565 pnt. Hoogste koppel: J. A. DeenJ. v. Maas, KJC IJmuiden 4831 pnt. Ds. Barger gaat Heemstede verlaten Ds. G. A. Barger van Heemstede heeft gisteren in de ochtenddienst in de Wilhel- minakerk meegedeeld, dat hij de benoeming lot directeur van het Internaat verbonden aan het Christelijk Lyceum te Zeist heeft aanvaard. Het vertrek zal over enkele maanden plaats vinden. Ds. Barger werd in 1891 geboren en stu deerde aan de Rijksuniversiteiten te Utrecht en Groningen. In de jaren 1918 toen hij als candi- daat tot de Heilige dienst de universiteit verliet tot 1927 wijdde hij zich geheel aan het jeugdwerk, dat zijn grote belang stelling en liefde had en heeft. Ds. Barger was secretaris van het jeugd werk van de Nederlandse Christen Studen tenvereniging en zijn huis aan de Van Vol- lenhovelaan in Aerdenhout ,,'t Holt huis" werd een waar jeugdcentrum. Ook het werk onder de jongeren in Haar lem pakte hij aan. Zo was hij directeur van het „Jongensgilde", dat indertijd in het tegenwoordige „Militair Tehuis" aan de Jansweg een onderdak vond en stichtte hij met ds. J. C. Vunderink de Jeugddiensten, die aanvankelijk in de Waalse kerk wer den gehouden en later in een hechter ver band met de Nederlandse Hervormde kerk kwamen. In 1927 ging ds. Barger als predikant naar de nieuw gestichte Nederlands Her vormde Gemeente van Heesch (Nijmegen- Zuid), waar door de snelle aanwas der ar beidersbevolking veel te doen viel. Ook hier activeerde en stimuleerde ds. Barger het jeugdwerk; zo richtte hij onder meer een gemengde gymnastiekvereniging op, evenals, tezamen met ds. J. J. Creutzberg, de eerste „Volkshuishoudschool" in Neder land. De zorg voor de fabrieksmeisjes werd niet vergeten: deze vonden in „De Haard" bijstand en verstrooiing. Ook dit was een initiatief, dat alom navolging zou vinden. In 1933 nam ds. Barger in Heemstede de plaats van wijlen ds. F. W. Korff in. In de laatste vijftien jaar groeide de ge meente van twee tot vier predikantsplaat sen. In 1938 werd de oude kerk aan het Wilhelminaplein vergroot en gerestaureerd. Ds. Barger had vele jaren zitting in het classicaal bestuur van de classic Haarlem, de laatste vijf als voorzitter. Ook was hij voorzitter van de Bijzondere Protestantse Scholen in Heemstede. In deze functie weigerde hij in 1944 aan de Duitsers lijsten met de namen van de jongens te verstrekken voor spitwerk, hetgeen zijn ar restatie op Goede Vrijdag ten gevolge had. Ook deze scholen zijn in de loop der ja ren zeer in betekenis toegenomen, getuige de aankoop van het buiten „Kennemer- oord" ten dienste van het U.L.O. Ds. Barger heeft voorts zitting in vele commissies en comités en gaf les in gods dienstleer aan het Christelijk Lyceum. Zijn heengaan wordt hoewel men de beweegredenen natuurlijk respecteert in brede kring zeer betreurd. Het internaat te Zeist, waar hij ds. Vun derink opvolgt, biedt een tehuis aan on geveer tachtig jongens, die van hun ouders zijn gescheiden. Het jubileum van het Chr. Lyceum In ons artikel over het dertigjarig bestaan van het Christelijk Lyceum te Haarlem werd drs. G. W. van Apeldoorn, leraar in natuur lijke historie, niet genoemd. Ook zijn naam is langer dan een kwart eeuw met de jubi lerende school verbonden. En men maakt ons er voorts op attent, dat het Christelijk Lyceum op sportgebied ge ducht meetelt. Zo is de „Districts-wisselprijs Nationale Schoolathletiek voor meisjes" sinds 1938 onafgebroken, tot en met 1948. in handen van de Lyceale meisjes. De Gerritsen en Van Kempen wisselbeker van de C. C. S. A. is sedert 1935 zeven keer in bezit geweest van andere scholen in het land en werd vijf keer door het Christelijk Lyceum, namelijk in 1940, 1943, 1946, 1947 en 1948 veroverd Toneel Aerdenhout's kindertoneel Tweede lustrum met „De Betoverde Prinses" „Veel heb ik in de kinderziel ontdekt. De grote mens, die zich in de kinderwereld kan verplaatsen, heeft ook het geheim gevon den om zelf jong te blijven." Dat schreef mevrouw J. van Kampen van den Brink terecht in het programma van haar Aer denhout's Kindertoneel, dat gistermiddag met een buitengewoon aardige voorstelling in de Stadsschouwburg van de operette „De betoverde prinses" zijn tweede lustrum vierde. Onder haar leiding werden sinds de oprichting in September 1938 reeds tien tallen opvoeringen verzorgd, welke met meer of minder succes bewezen hebben dat zij inderdaad de moeilijke kunst verstaat om de jeugd tot het bereiken van prettig samenspel aan te voeren. Daarbij moest zij steeds opnieuw begin nen met het ontdekken en kweken van ge schikte talenten. In de vermakelijk ver tolkte samenspraak voor het doek opging van Thomasvaer en Pieternel, die, een te rugblik wierpen op de geschiedenis van de jubilerende vereniging, werd van deze han dicap de reden opgegeven. Immers: krijgen de jongens de baard in de keel, dan ver dwijnen ze van het kindertoneel. Het zwak ke geslacht heeft daarvoor natuurlijk an dere motieven. Het is niet uit te maken of het nu kwam door de bijzondere gelegenheid, maar deze nieuwste vertoning was tevens de beste, althans van de reeks na de bevrijding. De zonder veel aarzeling gesproken teksten klonken van begin tot einde helder, er werd stevig gezongen en fleurig gedanst en alle medewerkenden, van dwergen tot rovers, wisten hun plaatsen. Er waren zelfs enkele geboren comedianten bij. De medewerking van de dames Stenger (voor het muzikale gedeelte) en Hesmerg (voor de eenvoudige balletten) heeft zoete vruchten opgeleverd. Ook aan de decoratie had men meer dan gewone zorg besteed. Vooral de „toverij" in het tweede bedrijf werkte stimulerend op de verbeelding der kleine toeschouwers, die overigens nimmer werd afgeleid of af gestoten, doch steeds een passend kader vond om de handeling van zeer nabij te volgen. De aankleding was zo sprookjes achtig als men maar wensen kon. Tussen de bedrijven bracht het uit vijf- en-dertig kinderen bestaande Uitgeester mandoline-orkest „Jeugd en Muziek" onder leiding van de heer S. Hoope enkele be kende schoolliedjes ten gehore, gevolgd door een vloeiende reproductie van de Barcarole uit Hofmann's Vertellingen van Offenbach. Al met al: een voorbeeldig pro gramma op een niveau dat behouden moet blijven. DAVID KONING. „Orpheus" en liet Polilie-Amusementsorkest Velen waren Zaterdagavond naar de Concertzaal gekomen om de gecombineerde uitvoering van Haarlems Politie-Amuse- mentsorkest en van het Symphonie- ensemble Orpheus bij te wonen. Of het echter allemaal belangstellenden waren voor de prestaties van de beide vereni gingen valt te betwijfelen; 't was zelfs nodig een aantal rustverstoorders tot de orde te roepen, zulks onder luid applaus van het overgrote deel van het publiek. Intussen had het wakkere symphonie- orkest „Orpheus" onder leiding van de heer Lindebom reeds de voornaamste twee nummers van het programma gespeeld, de ouverture „Le Domino noir" van Auber èn de „Suite Oriëntale" van Popy, waarvan het effect door de herrie achter in de zaal grotendeels bedorven werd. Onder het tweede stuk mijn toevlucht zoekend naar één der voorste rijen, kon ik nog consta teren, dat de blazers van het ensemble als steeds voortreffelijk werk leverden; vooral fluit, hobo en klarinet maakten in de suite van Popy een goede beurt. En het „strijk" v/as vrij zuiver. Een wals van Fucik stelde met .zijn uitgebreide inleiding tamelijk hoge eisen, waaraan goed voldaan werd, evenals aan de syncopische wals, die stevig rhythmisch gespeeld werd. Met Per aspera ad astra werd afscheid genomen. Daarna werd men vergast op Hawaiïan-muziek van „The Wailukki's" en tenslotte trad het Politie Amusementsorkest op onder leiding van Jac. Wildschut, die zijn mannetjes het begrip van syncopation vrij goed bijge bracht had eri zelf als trompet-solist succes oogstte met de Méditation uit Thaïs van Massenet. Niet minder groot en ook ver diend was het succes bij de komische polka voor trombone, gespeeld door Jan van Eek en vaardig begeleid door het ensemble. JOS. DE KLERK AZZ-verkeer met Breda, Goes en 's Hertogenbosch Met ingang van vandaag is het mogelük van het district Haarlem uit op werkdagen van 17 uur tot de volgende morgen 9 uur en van Zaterdagmiddag 13 uur tot Maan dagmorgen 9 uur automatisch te telefone ren met de abonnés in de districten Breda (KI600). Goes (K1100) en 's-Hertogen- bosch (K4100). De voornaamste netten in deze districten zijn Roozendaal, Middel burg en omgeving (uitgezonderd Viis- singen), Terneuzen, Zaltbommel. Tilburg en Oss. Bevin voor de UNO: Ernest Bevin, de Engelse minister van Buitenlandse Zaken, heeft heden in de Al gemene Vergadering der UNO de waar schuwing doen horen, dat, ingeval het on mogelijk zou blijken de UNO op een „we reldbasis" te handhaven, reorganisatie op „regionale basis" nodig zou kunnen blijken. Bevin zeide onder meer: „Wisjinski heeft gezegd, dat het door ons met Frankrijk en de Benelux gesloten verdrag tegen de Sovjet-Unie is gericht. Ik ontken dit, maar ik kan u verzekeren, dat besloten is een unie te vormen, die op eigen benen kan staan en haar eigen bevolking kan vereni gen tegen elke tegen haar gerichte aggres- sie van welke zijde ook". „Misschien hebben wij te hoge verwach tingen gehad ten aanzien der UNO. Indien wij niet op een wereldbasis kunnen slagen, hetgeen wij hoopten, moeten wij op regio nale basis verder gaan. Wij moeten eens gezind zijn met wie wij eensgezind kunnen zijn en werken met wie wi.i kunnen werken Misschien kan juist uit deze regionale sa- menstelsels die wereldregering groeien, waar de mensheid naar verlangt en waar zij reeds zo lang voor geijverd en gestre den heeft". Ondernemingsbelasting wordt niet verhoogd Accijns op tabak echter wel Onlangs is een wetsontwerp ingediend tot het verlenen van toeslagen ten behoeve van landbouwbedrijven op lichte gronden. Teneinde de hiervoor nodig geachte uit gave van 85 millioen te dekken werd voorgesteld, de tabaksaccijns en de Onder nemingsbelasting te verhogen en de weel debelasting tot enige artikelen uit te brei den. In de memorie van antwoord deelt de minister van Financiën mede, dat niet tot verhoging der Ondernemingsbelasting zal worden overgegaan, waardoor de opbrengst der voorgestelde belastingmaatregelen met 13 millioen per jaar daalt. De opbrengst der beide andere belastingmaatregelen zal nu over een langer tijdvak dan twee jaar als dekking worden gebruikt. De minister verklaart, dat de accijnsver hoging niet ten laste van het bedrijfsleven zal worden gebracht. Naar zijn mening zal zij er toe leiden, dat voor de industrieën nieuwe middenprijzen worden vastgesteld. Voor de goedkopere sigaren behoeft dit geenszins een prijsverhoging te betekenen, aldus de minister, aangezien de huidige heffing van 40 opcenten op de accijns in vele gevallen reeds een afronding naar bo ven van het opcentenbedrag nodig maakt. Deze afronding zal veelal de accijnsverho ging van 26 op 27 pet. kunnen opvangen, zodat dan geen prijsverhoging plaats vindt. Hetzelfde doet zich voor bij de goedkopere senoritas. Met betrekking tot de duurdere sigaren en de sigaretten en kerftabak zal aan een verhoging van de prijzen niet zijn te ontkomen. Aangezien de industrieën echter slechts gebonden zullen zijn aan na der vast te stellen middenprijzen, blijft het haar mogelijk de prijzen van de goedkopere tabaksfabrikaten in mindere mate te ver hogen dan die van de duurdere. Ten aanzien van de verhoging van het aantal artikelen, dat onder weeldebelasting valt, verklaart de minister, over consump tie-ijs een beslissing te zullen nemen, na dat het wetsontwerp is behandeld. De ar tikelen speelgoedwagens, autopeds met luchtbanden en constructiebouwdozen zijn alsnog uit het voorstel geschrapt. Handlanger der Duitsers vergiste zich Hij schoot in Haarlem op een N.S.B.'er De Bijzondere Raad van Cassatie behan delde het beroep van S. H. uit Grouw (Fr.) die tijdens de bezetting personen ar resteerde, die voor tewerkstelling in Duits land in aanmerking kwamen. In 1942 arresteerde H. bij vergissing in Haarlem een N.S.B.-er, die zich tegen deze arrestatie verzette. H. trok zijn revol ver en loste een schot, waardoor de N. S. B.-er ernstig gewond werd. Dank zij enige bloedtransfusies bracht de man er het leven af. In 1944 trad H. in dienst bij het „Polizei- Freiwilliger-bataljon Niederlande". Het Bijzondere Gerechtshof te Amsterdam had hem tot 15 jaar gevangenisstraf ver oordeeld. De procureur-fiscaal bij de Bijzondere Raad van Cassatie achtte geen termen aanwezig, deze straf te wijzigen en con cludeerde tot verwerping van het beroep. Amsterdam-Rijnkanaal niet in 1951 gereed? Voor 1949 7 millioen minder beschikbaar gesteld Naar aanleiding van vragen van het raadslid Le Cavelier (V.V.D.) over de door het rijk voorgenomen bezuiniging bij de aanleg van het Amsterdam-Rijnkanaal hebben B. en W. van Amsterdam medege deeld. dat voor 1948 12 millioen voor deze werken beschikbaar is gesteld, doch dat op de begroting 1949 5 millioen hiervoor is uitgetrokken. B. en W. verwachten dan ook een ver langzaming van het tempo van uitvoering en twijfelen er aan of de verbinding in 1951 gereed zal zijn, hetgeen wel het geval zou zijn geweest, indien het werk in het zelfde tempo was voortgezet. De gemeente Amsterdam is in dit voornemen niet ge kend en heeft dus geen advies kunnen uit brengen. B. en W. hebben daarom een on derhoud aangevraagd met de minister van Waterstaat. „Het zo spoedig mogelijk tot stand komen van de verbinding met het achterland is een levensbelang voor Am sterdam. Wij zullen niets ongedaan laten, om dit in veiligheid te brengen", aldus verklaren B. en W. Autobus tegen een boom; vrachtauto in een sloot In Maartensdijk is een autobus van de dienst HilversumUtrecht tegen een vracht auto gebotst en daarna tegen een boom ge reden. De vrachtauto kwam in een sloot terecht. Zeven passagiers van de zwaar beschadigde bus en de beide chauffeurs moesten naar een ziekenhuis in Utrecht worden vervoerd. Zij konden echter, na verbonden te zijn, naar huis gaan. Raadhuis te koop Ruim een jaar geleden is het gemeente bestuur van 's-Graveland verhuisd naar het voormalig buitengoed Westerveld. Het oude raadhuis staat sindsdien tot veler er gernis leeg. Aanvankelijk had het rijk toe gezegd het gebouw te willen aankopen ter vestiging van een rijksinstantie, doch de onderhandelingen liepen op niets uit. Thans staat er bij het oude raadhuis een bordje „te koop". De verkoop is echter aan zekere voorwaarden gebonden. Het liefst ziet het gemeentebestuur, dat het gebouw geschikt wordt gemaakt tot woonhuis voor Amsterdamse Beurs Slotkoers Openings Vrijdag koersen Koninklijke Olie 339 V* 334% Unilever ,286% 285 249*4 245% A. K. U 160 157>/2 172 Nederlandse Ford 317 Nederlandse Kabel 279 v. Berkei's Patent 125 Scheepvaart-Unie 176% 175% Holl.-Amerika Lijn 180 Deli Maatschappi] 156% 154*4 H. V. A 1621/2 259% A'dam Rubber 167% 164^ Ned. Handel Mij 160% N.-I. Handelsbank 120% Billiton Mij II 390 In Bussum reed een vierjarig meisje op een autoped uit een voortuin de rijweg op. Het kind kwam onder een vrachtauto en werd op slag gedood. Alleen militairen, die hun diensttijd ge heel of gedeeltelijk in Indonesië hebben vervuld en die in het bezit zijn van een mili tair rijbewijs, krijgen bij het aanvragen van een burgerrijbewijs één keer vrijstelling van betaling van het examengeld. De Prijs-oprlrijvings- en Hamstcrwet 1939 en enige artikelen van de Distributiewet 1939 zijn met ingang van heden weer in wer king getreden. „VrU Nederland" en „Dc Slem van Ne derland" zullen met ingang van 9 October in combinatie verschijnen. „De Groene Am sterdammer". welke aanvankelijk ook deel van de combinatie zou uitmaken, heeft zich teruggetrokken. Tegen de ex-onderlaitenant der Staats politie G. F. S„ die vóór de oorlog veldwach ter in Didam was, is levenslange gevangenis straf geëist. Door zijn toedoen hebben meer dan vijftig Joodse Nederlanders en onder duikers het leven verloren. Tegen twee Amsterdammers die tijdens de bezetting deel uitmaakten van de „Colon ne Heinecke" is de doodstraf geëist. Zij maakten meedogenloos jacht op Joodse Ne derlanders en spaarden zelfs geen kinderen en babies. Na elke arrestatie ontvingen zijn f7.50 Van 26 Juni 1947 tot cn met 23 Septem ber 1948 hebben zich in de gemeente Hens broek geen sterfgevallen voorgedaan. De gemeente telt 1038 inwoners. Met ingang van 1 October wordt de distributie van schoolschriften opgeheven, blijkens een mededeling van het Rijksbureau voor Papier. De Bouw- en Handelsmaatschappij „Wabo" te Jindhovon is in liquiditeitsmoei lijkheden geraakt. Zij kan de werken, welke zij onderhanden heeft, niet langer uit eigen middelen financieren. De notering van obli gaties en aandelen op de Amsterdamse beurs is tijdelijk stopgezet. Het 13.200 ton metende motor-vracht en passagiersschip „Sunnyville" is Zaterdag bij de Nederlandse Dok- en Scheepsbouw maatschappij tc Amsterdam te water gelaten. Het schip is in aanbouw voor de Noorse rederij A. F. Klaveness, welke vijf schepen bij de N. D. S. M. laat bouwen. Het eerste daarvan, de „Bougainville", liep een jaar geleden van stapel. HAARLEM EN OMGEVING Donderdag 30 September komt de ge meenteraad van Heemstede in openbare ver gadering bijeen De agenda vermeldt twaalf punten. Benoemd zal worden een onderwijzer aan de ULO. voorgesteld wordt toe te treden tot de gemeenschappelijke regeling voor per soneelsaangelegenheden en benoemd zullen worden leden van de commissie van advies, bedoeld in artikel 8 der Woonruimtewet. Ds. J. C. H. Jörg, predikant bij de Ned. Herv. Gemeente te Breda, tot 1946 te Nieuw- Vennep, ontving beroepen naar Apeldoorn en Schiedam. Dc Drie-Sanatoria-Collecte „Sonne- vanck", „Zonnegloren" „Zonnestraal" heeft in Haarlem en omgeving f 1127.57 opgebracht. Ds. Steima van Kralingen doet Zondag 7 November zijn intrede als predikant bij de Ned Herv Gemeente van Bloemendaal. Be vestiger is ds. van Dijk. Dr. F.. H. Krelage. ere-voorzitter van de Algemene Vereniging voor Bloembollencul tuur. is begin September in een ziekenhuis opgenomen tot het ondergaan van een opera tie. Blijkens een bericht in het weekblad van deze vereniging heeft de operatie een zeer gunstig verloop gehad en de toestand van de 79-iarigc patiënt is zeer goed. In de Wilhelminakerk wordt op Woens dagavond 29 September vertoond de film „Geen grenzen meer" van het Ned. Bijbel genootschap. Vi.ifminutentoespraken worden gehouden door ds. P. J. Mackaay. Ned. Herv. predikant, ds. C. P Hoekema, Doopsgezind predikant, ds. W Fijn van Draat, Gerefor meerd predikant en mr. S. C van der Wall. Dezer dagen is het 25 jaar geleden, dat dr. D. Hubert als medisch leider en docent aan de Heemsteedse Reddingsbrigade ver bonden werd. Ook is hij tien jaar docent van de E H B O.-Heemstede. Dr. Hubert heeft vele jongelieden opgeleid tot goede brigade- mensen en E H.B.O.'ers. Op een bijeenkomst op Maandagavond 27 September in het restaurant van het Sportpark te Heemstede zal dr. Hubert gehuldigd worden. Vrijdag 1 October zal het 25 jaar gele den zijn. dat de heer C. Vooges, cacaobran- der, in dienst trad bij Droste's Cacao- en Chocoladefabrieken N V. te Haarlem. Zaterdag en Zondag hebben drie en der tig Nederlanders cn twee Fransen deelgeno men aan de wandeltocht Brussel—Rotterdam (100 k m.). Gisteravond om kwart voor acht kwamen allen in Rotterdam aan. Onder hen was D, Vergers lid van de Wandelsportver eniging „Haarlem". Zondag 3 October houdt de Nederlandse Bond van Technische clubs van kappers een nationale wedstrijd in het dames- en heren- kappen in het Krelagehuis" te Haarlem. Een groep van vijf Haarlemse kappers moet de wisselbeker verdedigen tegen vijftallen uit andere plaatsen Honderddertig kappers uit Zweden, die een bezoek aan ons land bren gen, zullen aanwezig zijn. Dinsdag zullen dc commandant van de Belgische Commandoschool te Marche les Dames en enige andere officieren een bezoek brengen aan de Stormschool te Bloemendaal. Ter gelegenheid van liet driejarig be staan van de Stormschool te Bloemendaal zullen Vrijdag 1 October op het terrein van de school sportdemonstraties en -wedstrijden worden gehouden, welke door het publiek bijgewoond kunnen worden. Het episcopaat der Oud-Katholieke Kerk in Nederland heeft een schoonheids commissie ingesteld, welke ten doel heeft het voor te lichten in zaken van aesthetische aard, waarin o.a. ziting heeft deken C. F. Nieuwenhuizcn te Haarlem. Drie knaapjes van een jaar of twaalf kwamen met de kinderpolitie in aanraking, omdat zij uit het huis van een in Tuindorp- Overveen wonende P R.A.-man veertig per ziken gapten. SCHEEPVAART Duivendijk, Rotterdam—Vancouver, 27 Sept. te Curagao Westerdam, 26 Sept. van Balti more te New York Garoet. Java—Rotterdam pass. 27 Sept. Panlellaria Albiro, Rotterdam —Buenos Aires pass 26 Sept. Dover. Alchiba, RotterdamCalcutta 25 Sept. v. Antwerpen. Algenib. Rotterdam—Porto Alegro 26 Sept. te Pernambuco. Algorab, 26 Sept. van Cal- cuta te Rotterdam Alpherat, 26 Sept. van Antwerpen te Rotterdam. Amsteldijk, 25 Sept. van New York te Rotterdam. Amstel- kerk, 26 Sept van Tacoradi te Port Bouet. Annenkerk. JapanRotterdam 26 Sept. te Manilla. Bloemfontein, MombassaAmster dam pass. 27 Sept Ouessant. Congostroom, 25 Sept van Pointe Noire naar Freetown. Fries- land. New York—Batavia 24 Sept. van Aden. Groote Beer. Batavia—Amsterdam 26 Sept. van Padang. Johan van Oldcnbarnevelt. Am sterdamJava pass. 26 Sept. Ouessant. Kedoe. RotterdamJava 26 Sept. tc Genua. Kota Gedé, 26 Sept. van Batavia te Rotter dam. Lemsterkerk, Perz. GolfRotterdam 26 Sept te Genua Meerkerk. Japan—Rotterdam 24 Sept van Pcnang. Molenkerk. 26 Sept. v. Japan te Rotterdam. Nigerstroom. 25 Sept, v. Loanda te Lobito. Noordam, 26 Sept. van New York te Rotterdam. Ruys. Japan—Bue nos Aires 25 Sept. to Lorenzo Marquez. Sala- tiga, R'damJava 26 Sept. n.m. te Penang. Sibajak, JavaRotterdam 25 Sept. 10 uur v. Aden Slamat, Rotterdam—Java pass. 26 Sept. 2 uur Finisterre. Sommelsdijk, New York Java 26 Sept. van Aden. Streefkerk, Madras —Rotterdam 26 Sept. van Napels. Tamo, Rot terdam—Buenos Aires pass. 26 Sept. Portsmouth. Waterman. Rotterdamlava pass. 26 Sept. 14.45 uur Suez. Westland. Am sterdam—Buenos Aires 26 Sept. te Bahia. Weltevreden, RotterdamJava 27 Sept. te Belawan. Willem Ruys, Batavia—Rotterdam pass. 26 Sept. Kaap Serrat.

Haarlem's Dagblad | 1948 | | pagina 3