Haarlems Dagblad ctt «Dptcttjtc tjaarlmtéclic «üourant (Knno 165-6) Schilderijen De Berlijnse kwestie is thans officieel een UNO aangelegenheid Oorlogsbegroting f33 millioen hoger dan die voor 1948 „Monty" president van Westelijke defensieraad Moeso vlucht uit omsingeld Madioen 63e Jaargang No. 19053 Bureaux: Grote Houtstr. 93, Tel. Adv. en Admin. 10724, 14825, Redactie 10600. Direct.-Hoofdred. 15054. Bijkantoor H.N., Soendaplein 37, Tel. 12230 Drukkerij Z.B. Spaarne 12, Tel. 12713, 10132. DoO(Ter<Iag 30 Septemlïcr 1948 Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 31 cent, per kwartaal ƒ4,Franco per post ƒ4,50. Postgiro 273107. Advert.tarieven op aanvraag bij de Administratie. Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem Slechts tweeduizend mensen hebben de Zomertentoonstelling in het Frans Hals Museum bezocht. Er was tijd genoeg voor, want zij heeft twee maanden geduurd. Zij was ook belangwekkend ge noeg, want zij bestond uit de uit Duitse herstelbetalingen verkregen doeken van Haarlemse meesters. En zo omvangrijk, dat men er eigenlijk vele uren aan zou moeten besteden om haar goed te beschouwen, was zij zeker niet. Want zij telde twee-en-twin tig schilderijen. Wij hebben al medegedeeld dat de direc teur van het Museum dit resultaat als een grote teleurstelling beschouwt. Verleden jaar trok de tentoonstelling „In de Bloem hof der Schilderkunst" vierduizend bezoe kers, hetgeen ook niet meeviel. Ditmaal had de heer Baard op minstens zesduizend gerekend. Nu het bezoek is gezakt tot de helft van dat van het vorige jaar acht hij het vrijwel onmogelijk, in 1949 weer een tentoonstelling te organiseren. Want er is niet genoeg geld voor. Dit is een slechte beurt van ons Haar lemmers, Bloemendalers en Heemsteders. En als wij haar bepeinzen moeten wij er kennen, dat het niet bij één beurt blijft. Afgezien van bijzondere tentoonstellingen is het met het museum-bezoek ook pover gesteld. Ik weet niet hoeveel Haarlemmers wel eens een bezoek aan het Frans Hals Museum gebracht hebben, maar schattin gen omtrent dit aantal moeten wel heel laag blijven, als men zo hier en daar eens navraag doet. Als het Nederlands Instituut voor de Publieke Opinie zijn ondervragers ooit op een locaal onderzoek in deze zaak uitzond zou men schrikken van het resul taat. Gij zoudt het dus beter vinden dat maar na te laten, want-er gebeurt al zoveel in de wereld dat schrik aanjaagt. Maar-een paar aanvullende vragen betref fende de redenen, die de menien van mu seum-bezoek weerhouden, zouden wellicht nuttige opheldering kunnen geven. Zij liggen niet zo gemakkelijk voor .de hand, te minder nu blijkt dat zelfs een tentoon stelling met een actuele aanleiding de men sen niet naar het Museum heeft gelokt. Hadden het misschien §tukken van bui tenlanders moeten zijn? Zouden tiendui zenden naar de tentoonstelling zijn getrok ken als de directeur zijn twee-en-twintig nieuw verworven doeken aan Italianen, Russen, Fransen, Engelsen en Zweden had kunnen- toeschrijven? Ik vrees het als ik bedenk, hoe geweldige toeloop de tentoon stelling van verzamelingen van buiten landse kunst in het Rijksmuseum heeft ge trokken. De dartele gedachte rijst, dat het aardig zou zijn de proef op de som te nemen. Als men eens ergens, in de een of andere stad, een collectie Nederlandse schilderijen als die van buitenlanders uit gaf? Dit schrijvende schiet mij plotseling te binnen, dat dit tientallen jaren geleden in een stad in het Zuiden, in een kunsthan del, inderdaad geschied is. Het betrof toen een collectie van een gefingeerde Rus. Het •waren schilderijen die een Hollandse schil der, rijkelijk met gevoel voor humor ge zegend, haastig op het doek geworpen had. Men vloog erin. Er werd zelfs veel ver kocht. Dus moet men wel aannemen dat de heer Baard gehandicapt is door het feit, dat hij uit de Duitse herstelbetalingen geen wer ken van buitenlanders maar van Neder landse meesters verworyen had. Erger: van Haarlemse meesters. Waarbij het alom be kende feit genoemd moet worden, dat de Nederlandse schilderkunst een zeer hoge plaats, in de wereld inneemt en dat in die Nederlandse schilderkunt vele Haarlem mers op de voorgrond hebben gestaan. Waarvan deze versmade herstelbetalings collectie dan ook getuigde. Het is een wonderlijke zaak met het ten aanzien van schilderijen bestaande sno bisme. Tenminste wat het grote publiek betreft. Ik bedoel niet de kring der toege wijde kunstkenners. Ten aanzien van het grote publiek zou men, als men zoveel mo gelijk mensen naar musea en tentoonstel lingen wilde lokken, eigenlijk overal schil derijen van buitenlanders moetën vertonen. Want wie lang in andere landen heeft ge woond weet, dat dit snobisme zich volstrekt niet tot Nederland beperkt. De Londenaars komen ook pas in drommen opdagen als er een Franse, Italiaanse, ofNederlandse expositie is aangekondigd. Het zou begrij- pelijk zijn als zij hun eigen kunstenaars al door en door kenden. Maar dat is volstrekt 1 niet zo. Gelijk bij Nederlanders komt de neiging tot museumbezoek pas werkelijk bij hen boven als zij in het buitenland zijn. Ilt ben daar onlangs nog aan herinnerd bij de komst van Engelsen, die. absoluut onze musea wilden bezoeken. 'Toen ik vroeg of zij de kunstschatten in hun Londense mu sea goed kenden, erkenden zij het tegen deel. Minstens één ervan hadden zij nog nooit bezocht. Dit alles zou de directeur van het Frans Hals Museum tot troost kunnen strekken en gij zoudt mij kunnen vragen waarom wij Haarlemmers enz. dan eigenlijk een slechte beurt bij die Zomertentoonstelling gerrfaakt hebben. Maar het zal hem niet troosten en de slechte beui't blijft bestaan. Want tweeduizend bezoekers binnen iwee maanden is ver beneden het niet hoog liggende normale peil. Ik zou dus willen .besluiten met de duizenden, die nooit in het Frans Hals Museum geweest zijn of het sinds tien of twintig jaar niet bezocht heb ben aan te sporen, erheen te gaan. Zij zul len er geen spijt van hebben. Er zal hun een openbaring van Kunst geworden in de sfeer, die Kunst behoeft. Er is nu een toneel-tentoonstelling en die kunnen zij te gelijk een bezoek brengen. Al betreft zij dan ook maar het Nederlandse toneel en niet het Cubaanse of Chileense. Mocht deze aansporing iets helpen, dan zou misschien de expositie-1949 toch kunnen doorgaan. Als de heer H. P. Baard daar wat stukken van buitenlanders aan toevoegt zal het ongetwijfeld beter gaan. En zou niet één Hollandse schilder wèl bijzonder trek ken? Ilc ken iemand die een echte Van Meegeren bezit. Geen Vermeer.... neen, een echte. Er moeten meer van die stukken in particulier bezit zijn. Nu dan. R. P. Componist viel van het podium. De be kende, thans 74-jarige. operettecomponist prof. Edmund Evsler kreeg dezer dagen in Wenen bij een repetitie een ongeluk. Toen hi.i achter de vleugel wilde plaats nemen viel hij van het podium en kwam in de zaal terecht. Eysler brak daarbij de linker boven arm en een rib. NOTA AAN TRYGVE LIE Engeland, Frankrijk en de Verenigde Staten hebben gezamenlijk een nota inge diend bij de UNO, waarin de Sovjet-Unie beschuldigd wordt van het scheppen van een situatie te Berlijn, die „de internatio nale vrede en veiligheid bedreigt". De drie Westelijke landen verzoeken de zaak zo spoedig mogelijk door de veiligheidsraad te laten behandelen. De nota is gezonden aan de algemene secretaris der UNO, Trygve Lie De Sovjet-Unie wordt in de nota be schuldigd van het gebruik van „illegale middelen en'dwangmiddelen" teneinde poli tieke doeleinden te verwezenlijken, waar toe zij, aldus de nota, het recht mist en die zij langs vreedzame weg niet berei ken kan. De nota begint aldus: „Uit naam der re gering van het Verenigd Koninkrijk, in overeenstemming met "de. regeringen van de Verenigde Staten van Amerika en der Franse republiek, heb ik de eer uw aan dacht te vestigen op de ernstige situatie, welke gerezen is door het eenzijdig opleg gen van beperkingen door de unie van so cialistische Sovjet-republieken met betrek king tot transport en communicatie tussen de Westelijke Duitse bezettingszones en Berlijn". In de nota wordt er op gewezen, dat deze houding der Sovjet-Unie door de Britse regering in strijd wordt geacht met de rechten van Groot-Brittannië, Frankrijk en de Verenigde Staten mét betrekking tot de bezetting en het bestuur van Berlijn. Ver der zegt de nota, dat de handelwijze van de Sovjet-Unie in strijd te achten is met het Handvest der Verenigde Volken en een „bedreiging voor de vrede" vormt in de zin van het Handvest. Benelux-havens zullen méér gebruikt worden Overeenstemming bereikt Naar Aneta van gezaghebbende zijde in officiële Amerikaanse kringen verneemt is tussen het gemeenschappelijke export import-bureau voor de Brits-Amerikaanse zone van Duitsland enerzijds en Nederland en België anderzijds overeenstemming be reikt inzake groter gebruik van de havens van Rotterdam en Antwerpen voor de scheepvaart op Duitsland. De tenuitvoerlegging van de overeen komst wordt thans bestudeerd door de afdeling burgerlijke zaken van het Ame rikaanse leger en door de administratieve leiding van het Marshall-plan. In officiële kringen in Den Haag werd bovenstaande mededeling bevestigd. Staart van „zwarte" beesten Het clandestien geslachte paard en de koe van de Haarlemse slager C. J. M„ waarover wij de laatste dagen 'berichtten, hebben voor zijn collega's J. M. uit Santpoort en K. N. uit Haarlem minder prettige staarten. Zij zijn door de Haarlemse economische recherche aan de tand gevoeld, waarop de bekentenis volgde dat zij 'n hoeveelheid uit gebeend rundvlees voor vier gulden per kilo zonder bon van verdachte M. hadden ge kocht. In de nota wordt dan verder uiteengezet, dat de drie Westelijke mogendheden „alle pogingen in het werk hebben ge steld" om door directe onderhandeling hun moeilijkheden met de Sovjet-regering te regelen. Engeland, Frankrijk en de Verenigde Staten moeten zich derhalve het recht voorbehouden alle maatregelen te nemen, die zij nodig achten ter handhaving van hun positie te Berlijn. De nota besluit met een verzoek tot spoedige behandeling. De UNO begint met het werk der commissies Op de laatste dag der algemene debatten in de UNO-vergadering heeft de Joego slavische afgevaardigde Kardelj, een van de communistische leiders die tesamen met Tito door de Cominform gebrandmerkt zijn als ketters tegen de communistische staatsleer, een redevoering afgestoken die in alle details een slgafse afspiegeling was van het Russische standpunt. Hij viel de uitlatingen van Bevin en Spaak aan, gaf de gebruikelijke schimpscheuten op Ame- rik en het Marshallplan ten beste en klaag de over de onwil van de meerderheid in de UNO om rekening te houden met de belan gen der Oost-Europese landen. Noch bij zijn entrée, noch bij het verla ten van het spreekgestoelte kreeg Kardelj een applaus van de Russische delegatie. Na deze demonstratie van ondankbaar heid kwam een tweede woordvoerder uit het Oosten op het podium, de Oekraïner Manoeilski, die uiteraard hartelijker ont vangen werd door de Russische afgevaar digden. Zijn rede bevatte weinig nieuws, wel veel ouds, zijnde eindeloze beschuldi gingen aan Westelijke adressen. Thans begint de UNO aan de commissie aangelegenheden. De politieke commissie heeft gisteren reeds gedebatteerd over de volgorde der agendapunten, waarbij na tuurlijk verschil van mening tot uiting kwam. Onder Oostelijk protest werd beslo ten eerst de atoomcontróle te behandelen en daarna de ontwapening. De Engelse af gevaardigde werd-teleurgesteld in zijn ver wachting dat Palestina voor zou gaan. Hongarije vraagt toelating tot de UNO Michel Karolyi, de Hongaarse gezant te Parijs, heeft in een brief aan Trygve Lie, algemeen secretaris der UNO, namens zijn regering om toelating van Hongarije als lid van de organisatie der UNO verzocht. Tweede Kamer aanvaardt ontwerp-pensioentoeslag (Van onze parlementaire redacteur) De Tweede Kamer aanvaardde heden middag zonder hoofdelijke stemming het wetsontwerp tot verhoging van de pen sioenen met een toeslag, hoewel daartegen bij de behandeling in de vergadering van Woensdagmiddag (zie elders in dit num mer) van verscheidene kanten verzet ge rezen was. De motie van de heer Van Sleen c.s. be treffende indiening van voorstellen tot het bereiken van een juistere verhouding tus sen de in de periode 1922-1945 toegekende pensioenen en de verhoogde salarissen, werd aangenomen met 61-4 stemmen (tegen C.P.N.). Dwangarbeiders ontsnapt 25 jonge Duitse arbeiders, die met 27 an deren per trein naar de uraniummijnen te Aue (Sovjet-zone) werden vervoerd, zijn tijdens een kort oponthoud aan de Berlijnse halte „Tiergarten" (Britse zone) ontsnapt. Met een vertraging van enige uren is de trein met de 27 overigen doorgereden. De Duitse spoorwegpolitie, die onmiddellijk het station omsingelde, heeft de ontsnapten niet kunnen achterhalen. Portugal werkt mee aan het Europese herstelplan Het Amerikaans departement van Bui tenlandse Zaken heeft meegedeeld, dat Portugal zich bereid heeft verklaard mede te werken aan het Europees herstelpro gram, ofschoon het geen financiële hulp van Amerika ontvangt. De overeenkomst is gisteren te Lissa bon getekend door de Amerikaanse *m- bassadeur en de Portugese minister van Buitenlandse Zaken. Bepaald is. dat de v.S. Portugal zullen helpen bij de aan koop van goederen in Amerika, die nodig kunnen zijn voor de uitvoering van het hulpprogram, en Portugal zal Amerika helpen bij het verkrijgen van strategi sche materialen voor de defensie-voor raden. DE „LUCKY STAR" TERECHT Het scheepje „Lucky Star", dat reeds enige tijd zoek was, is terecht. Scheve- ningen-Radio heeft van de trawler „Ver wachting" IJM 204 bericht ontvangen, dat hij de „Lucky Star" 55 mijl Noord-Noord- West van Scheveningcn ontmoet heeft. Alles was wel aan boord en het scheepje zette koers naar Scheveningen. Het woord is aan..... Jean Paul: n de langste vrede spreekt de mens niet zoveel onzin en onwaar heid als in de kortste oorlog. Uitzending van troepen naar Indonesië niet gewijzigd Bij de Tweede Kamer is de oorlogsbegro ting 1949 ingediend. De begroting wijst een eindcijfer aan van 518.594.148, dat 33.099.948 hoger is dan dat voor de dienst 1948. Er is echter een suppletoire begrotingswet voor de dienst 1948 in voorbereiding, aangezien gebleken is, dat verschillende begrotingsposten on toereikend zijn. Ter aflossing van de troepen in Indonesië is het noodzakelijk de uitzending van troe pen in ongeveer gelijke omvang als in 1948 te doen plaats vinden. De militaire verplichtingen, welke voort vloeien uit het door de regering gevoerde buitenlandse beleid, met name het deel nemen aan het Westpact en de militaire samenwerking met België, kunnen nog niet geheel worden overzien. Niettemin is de regering van oordeel dat de te treffen maatregelen dienen te worden voorbereid. Zij betreffen de opbouw der luchtverdedi ging waarmede in 1948 een begin werd gemaakt, het treffen van voorzieningen voor de beveiliging tegen een overval in het bijzcyider met luchtlandingstroepen en het scheppen van de personele voorwaar den om, zodra de eisen, welke het verblijf Van gezaghebbende zijde is te Parijs ver nomen, dat veldmaarschalk lord Montgo mery, stafchef van het Britse imperium, is gekozen als voorzitter van de permanente militaire defensie-commissie, die gevormd is door Engeland, Frankrijk, België, Neder land en Luxemburg. Een Franse generaal, waarschijnlijk Juin, Woensdagmiddag zijn de olifanten van het Nederlandse Circus Mikkenie, dal vandaag zijn tenten zal opslaan te Amsterdam, in de hoofdstad aangekomen. De jumbo's tijdens het passeren van de AmsteJbrug. zal opperbevelhebber worden van de land strijdkrachten van de Westeuropese Unie, zo wordt tevens vernomen. De officiële mededeling hiervan wordt de volgende week verwacht. Naar Atlantisch pact. De tweedaagse militaire besprekingen te Brussel hebben de coördinatie van de de fensie tussen de betrokken vijf Westelijke mogendheden een grote stap voorwaarts gebracht. De ministers van Defensie teza men met Amerikaanse en Canadese waar nemers hebben eveneens goede vorderingen gemaakt bij de voorbereiding van een uit breiding van het pact van Brussel tot een „Atlantisch" defensiepact op dezelfde grondslag, zo wordt vernomen. Hierin zouden dan Amerika en Canada zijn opgenomen. Dinsdag en Woensdag zijn te Parijs tevens besprekingen gevoerd tussen Amerikaanse. Britse en Franse politieke leiders. Ernest Bevin heeft gedineerd met de Canadese eerste-minister Mackenzie King. Hij heeft minister Marshall en John Foster Dulles ontmoet en naar verluidt is bij beide ge legenheden over een Atlantisch pact ge sproken. Gewoonlijk welingelichte waarnemers geloven, dat na de totstandkoming van een Atlantische Unie deze unie op haar beurt een permanente militaire commissie zal vormen, die ongetwijfeld een Amerikaanse militaire leider als voorzitter zal hebben. Men gelooft te Parijs, dat de vorming van een Atlantische defensieve unie door de Amerikaanse regering aan het Congres zal worden voorgesteld na de presidents verkiezingen. Volgens het laatstverschenen repu blikeinse legercommuniqué, Woensdag avond door Djokja bekend gemaakt, is vernomen, dat Moeso en enige andere vooraanstaande communistische leiders Madioen hebben verlaten, „daar zij zich klaarblijkelijk bedreigd gevoelden in verband met de reeds volledige om singeling van Madioen door de repu blikeinse troepen," aldus het commu niqué. Voorts wordt gemeld, dat alle opstande lingen uit Magetan zijn verdreven. De zui veringsoperaties in de door de republikei nen heroverde gewesten duren voort. „De correctors". De communistische radio te Madioen heeft gisteravond een commentaar uitge zonden van de voorlichtingsdienst van de opstandelingenregering, waarin gezegd werd, dat twee republikeinse vliegtuigen boven Madioen pamfletten hebben uitge worpen, waarin de bevolking werd aange spoord tot opstand tegen de volksregering van Madioen. Volgens een communistisch communiqué werden de republikeinse troe pen gisteravond op enige punten terugge slagen of tot staan gebracht. Het volk rond om Tjepoe komt in beroering. Solo en om streken staan thans geheel onder controle van de „correctors" van het beleid van Soekarno en Hatta, aldus dit communiqué. De communistische radio maakte bekend, dat de aanspreektitels Toean (mijnheer) en Padoeka Toean (gebruikt bij hooggeplaat ste personen) verboden zijn. Hiervoor moe ten gebruikt worden „broeder" en „vader". Voorts werd medegedeeld, dat de loonbe lasting wordt afgeschaft, omdat deze niet in overeenstemming is met een democrati sche staat. Radio Djokja heeft bekend gemaakt, dat Soekarno als opperbevelhebber besloten heeft de gewesten Soerakarta, Semarang, Patih en Madioen samen te trekken tot één militair gebied, daar nodig gebleken is, dat alle bestuursorganen van dit gebied onder éénhoofdige leiding komen. In andere berichten van de republikeinse radio wordt medegedeeld, dat dr. Leimena, voorzitter van de veiligheidscommissie, en militaire waarnemers van de Commissie van Goede Diensten gisteren naar Saran- gan in het gebied van Madioen zijn ver trokken. Enkele dagen geleden werd Sa- rangan door de republikeinse troepen op de communisten heroverd. Terroristen van Bandoeng veroordeeld Twee doodvonnissen Het bijzonder krijgsgerecht te Poerwa- karta deed uitspraak in de zaak tegen vijf leden van de bende, die op 23 Juli de Ban- doeng-express deed ontsporen, waarna zij de trein beschoot en waarbij vijf personen werden gedood en acht gewond. Twee le den werden ter dood veroordeeld wegens het verboden bezit van vuurwapens, we gens het feit dat zij de bevolking onder be dreiging met wapens gedwongen hadden het baanvak te ondergraven en wegens ber schieting van de trein, nadat deze gederail leerd was. Twee andere beklaagden, van wie niet bewezen geacht werd, dat zij deel namen aan geweldpleging, werden wegens het verboden bezit van vuurwapens en be schieting van de trein veroordeeld tot twin tig jaar gevangenisstraf. De veroordeelden waren lid van de geheime terreurorganisa tie „S P 88" (de betekenis van deze naam is"niet bekend). De zaak van een beklaagde werd naar de gewone krijgsraad verwezen. Tijdens het requisitoir sprak de auditeur militair woorden van hulde tot de militai ren voor het vlotte opsporingswerk. Tegen de hoofdbeklaagden, die als leiders optra den, waren schriftelijke getuigenverklarin gen van de bevolking binnengekomen. van troepen in Indonesië aan de begroting stellen, aanzienlijk zullen zijn verminderd, op korte termijn te kunnen overgaan tot de vorming van een bijdrage aan een inter nationale strijdmacht. Dit alles zal een beperkte uitbreiding van het militaire apparaat in Nederland waarvan de omvang gedurende 1948 vrij wel uitsluitend was gebaseerd op de be hoeften van Indonesië met zich mede brengen, welke uitbreiding mede dienst baar zal worden gemaakt aan de verzeke ring der binnenlandse orde en rust. De gemiddelde sterkte van het in Neder land vertoevende gedeelte der Koninklijke Landmacht, met inbegrip van de lucht strijdkrachten, zal 52.260 man bedragen. Uitzending naar Indonesië In de uitzending van troepen naar de overzeese gebiedsdelen is geen wijziging gekomen. De uitzending blijft bepaald tot 2 zelfstandige infanteriebrigades en 6 ba taljons infanterie per jaar. Voorts ligt het in de bedoeling als de toestand in Indonesië zich ontwikkelt zoals de regering hoopt in het voorjaar 1949 de 1ste divisie „7 December" (en de daar mede uitgezonden 6 bewakingsbataljons) en in het najaar 1949 de 2de divisie (en de daarmede uitgezonden 6 bewakings bataljons) te doen repatriëren. In dat geval zal de gemiddelde sterkte van het perso neel der Koninklijke Landmacht (met in begrip van de luchtstrijdkrachten) in In donesië, Suriname en de Nederlandse An tillen van 84.700 man in 1948 worden teruggebracht tot 72.400 man in 1949. Troepen in Nederland De opbouw van het wapen der Ko ninklijke Maréchaussée kon in 1948 niet worden voltooid en zal dus in 1949 wor den voortgezet tot de sterkte van 3000 man is bereikt. De gemiddelde jaarsterkte der territo riale troepen zal, ongerekend de dienst plichtigen in opleiding bij een depót, 3225 man bedragen. Het contingent dienstplichtigen voor de Koninklijke Landmacht wordt voor 1949 op 2 ploegen van pl.m. 13.650 man be groot. Dit contingent is groter dan dat voor 1948. De vermeerdering wordt ver klaard uit de omstandigheid dat onder delen voor de dienst in Nederland dienst plichtigen nodig hebben, waarop in 1948 niet of niet in voldoende mate was gere kend. 0 Voor de Legerluchtmacht in Nederland dient te worden voortgegaan met de vor ming van gevechtseenheden binnen het raam van hetgeen de defensie van West- Europa te dien aanzien noodzakelijk maakt. In dit opzicht is het militair overleg vol doende voortgeschreden om inzicht te heb ben in hetgeen de Nederlandse bijdrage zal moeten vormen. De gemiddelde jaarsterkte der Leger luchtmacht Nederland is geraamd op om streeks 7550 man. Vragen over mededelingen van generaal Spoor Het Tweede-Kamerlid de heer Vermeer heeft aan de minister-president gevraagd: Is het juist, dat het comité „Gemeen schappelijke Actie van Nederlandse Vrou wen" een brief van de legercommandant te Batavia, generaal Spoor, heeft ontvangen waarin deze zijn verwondering uitspreekt over de mededelingen, door de minister president op 17 Augustus in de Tweede Kamer gedaan over door de republikeinen gevangen gehouden Nederlanders, aange zien de in Batavia beschikbare gegevens het bewijs opleveren, „dat zeker een 15.000 tal personen door de republiek verhinderd wordt om naar Nederlands gebied te eva cueren"? Acht de minister, indien deze vraag be vestigend wordt beantwoord, het juist, dat een aan de regering ondergeschikt officier openlijk aan particulieren verklaringen aflegt, die de strekking hebben de verkla ringen der regering te contrariëren? Kan de minister mededelen, zo vraagt de heer Vermeer tenslotte, of generaal Spoor inmiddels „de beschikbare gege vens" aan de regering heeft overgelegd? De hand van Truman President Truman heeft besloten een eind te maken aan het handenschudden op zijn verkiezingstocht door de Verenigde Staten. Op een bijeenkomst in zijn hotel, waarbij een groot aantal Oklahoma-democraten aanwezig was, heeft de president ge vraagd om vrijstelling van het „handjes geven". Hij zei, dat hij naar schatting reeds 20.000 mensen op deze tocht de hand had gedrukt en dat hij niet meer kon. (United Press). Weer 25 textielpunten geldig verklaard Het Centraal Distributiekantoor deelt mede. dat wederom 25 punten van de Tex- tielkaart VA 804 worden geldig verklaard. Met ingang van 1 October 1948 worden geldig de bonnen gemerkt: „Textiel N vijf punten". „Textiel reéerve N" ter waarde van 10 punten, „Textiel N een punt" en „Textiel P een punt". De bonnen gemerkt: „P vijf punten" en „Reserve P" zijn derhalve voorlopig niet aangewezen voor de aankoop van textiel- goederen. De bonnen „L vijf punten", ,.M vijf pun ten", „Reserve L" cn „Reserve M" zullen niet worden aangewezen en kunnen dus worden vernietigd. Exfra kolen voor grote gezinnen Zoals reeds is aangekondigd, zullen grote gezinnen evenals vorig jaar een extra rant soen van twee eenheden vaste brandstoffen ontvangen. Het Centraal Distributiekantoor deelt mede, dat voor dit extra rantsoen in aanmerking komen gezinnen, welke op 1 October uit acht of meer personen bestaan (inwonend personeel en gezinsleden, die op het tijdstip van uitreiking in gemeenschap pelijke verzorging zijn, inbegrepen). Belanghebbenden moeten zich tussen 4 en 23 October op plaatselijk nader te be palen dagen tot de distributiedienst wenden onder overlegging van alle stamkaarten. „Rondetafel-conferentie" in Den Haag De besprekingen met de Nederlandse re gering enerzijds en de leden van het Bij zonder Federaal Overleg, de prefederale regering en de deputatie der federale con ferentie van Bandoeng anderzijds, hebben een bevredigend verloop. Alle vertegen woordigers, ook zij, die zich als aanhangers van de republiek beschouwd willen zien, hebben uitvoerig hun meningen en verlan gens naar voren gebracht. Velen van hen verklaarden tegenover het A.N.P. dat zij bij de Nederlandse regering volledig begrip en een grote mate van tegemoetkomend heid hebben aangetroffen. Over de ver wachtingen ten aanzien van het uiteinde lijk resultaat dezer besprekingen wenste men zich nog niet uit te laten, aangezien het overleg nog niet is beëindigd. Voorts deelde men ons mede, dat de Nederlandse regering thans het ogenblik gekomen achtte om alle groeperingen tot een gezamenlijke bespreking uit te nodigen. Aan deze „ronde tafel-conferentie", die hedenmiddag en morgen zal gehouden wor den, zal worden deelgenomen döor de Ne derlandse regering, de leden van de pre federale regering, welke zich nog in Neder land bevinden, de leden van het Bijzonder Federaal Overleg, de vertegenwoordigers van de verschillende minderheden, de de putatie van de federale conferentie van Bandoeng, en de leden der „commissie van negen". Als basis van bespreking zal hier bij dienen een nieuw voorontwerp van wet op de interimregering, opgesteld door de Nederlandse regering. Dit voorontwerp is reeds gisteren met de „commissie van negen" besproken. Snelle politiehulp in de hoofdstad Radio-autodienst Maandag in werking Met ingang van Maandag krijgt de Am sterdamse politie een radio-autodienst. In dien politiehulp dringend nodig, is, kan men nummer 88888 opbellen, waarna radio- telefonisch een der tien in de stad rondrij dende politic-auto's naar de opgegeven plaats wordt gedirigeerd. Ook aan alle brandweerzuilen kunnen de hoofdstedelin gen deze radio-autodienst alarmeren. Doodstraf geëist tegen lid van de „Griine Polizei" Tegen de 51-jarige kappersbediende E. J. B. uit Amsterdam, die Woensdag voor het Bijzondere Gerechtshof terecht stond, is de doodstraf geëist. B. die in 1933 lid werd van de N.S.B. trad tijdens de bezet ting in dienst bij de „Grime Polizei". Hij heeft in Amsterdam, Den Bosch en Almelo jacht gemaakt op onderduikers en illegale werkers, waarvan velen na hun arrestatie werden gefusilleerd. Gevaarlijke manoeuvres van Russische jagers Donderdagmiddag hebben Russische yak- jagers zich gevaarlijk dicht in de nabijheid gewaagd van twee Amerikaanse C-54 transportvliegtuigen die in de luchtbrug naar Berlijn vlogen. Volgens Amerikaanse autoriteiten naderden de jagers de zwaar- geladen transportvliegtuigen op minder dan dertig meter. De Amerikanen hebben on middellijk een protest ingediend. De Ame rikanen- beschouwen de handelingen van deze jagers als een zeer ernstige inbreuk op de veiligheid in de lucht. (United Press PLAATSELIJK OCHTENDMIST. Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. In De Bilt, geldig van Don derdagavond tot Vrijdagavond: Veranderlijke bewolking met plaatselijk ochtendmist. In het Noorden van het land zwakke tot matige wind uit Wes telijke richtingen In het Zuiden van het land weinig wind. Ongeveer de zelfde temperatuur als vandaag. 1 October: Zon op 640 uur, onder 18.18 uur Maan op 4.19 uur, onder 18.08 uur

Haarlem's Dagblad | 1948 | | pagina 1