c wijkhuizen; Oproep aan Belgische studenten Duurzame bontmantels Zilvervos-Martercolliers Berlijn wacht met angst tot medewerking aan „Eén Europa" Dames, Dansschool Kwekkeboom Nieuwe Gracht 98 MIEP WEET Haarlemse „melkmuiters" komen er met een lichte boete af BONTWERKERS op de derde fase van het geweld Wereldnieuws DONDERDAG 30 SEPTEMBER 1948 2 Prof. dr. P. de Keijser van de Gentse Universiteit vermaant de intellectuele jeugd Prof. dr. P. de Keyser van de Universi teit van Gent heeft een dringende oproep gericht tot de Belgische studenten om zich aan te sluiten bij de beweging voor een verenigd federaal Europa. Wij ontlenen aan deze oproep het volgende: „Het is niet de eerste maal dat een oproep tot u gericht wordt om daadwerke lijk mede te helpen aan het bevorderen van een zaak met idealistisch karakter., 't Is nodig dat de student, wiens eerste plicht het is te studeren, zichzelf vervolmaakt als mens, zich ontwikkelt tot een vrij mens die de zaken objectief vermag te beoor delen en zijn gedrag weet te regelen naar beginselen. W'ij leven in een tijd, waarin véél minder dan vroeger het geval was, zelfstandig wordt gedacht. Wij geloven nogal gemakkelijk aan slogans, die soms wel een practisch of politiek karakter heb ben, en niet de waarde hebben van zelf overwogen beginselen of principes. Wij zyn dikwijls onbewust het slachtoffer van behendige gecamoufleerde propaganda of van massaverdwazing en terreur. We zijn vreesachtig of worden verbitterd en cy nisch. Nooit waren de voorwaarden zo on gunstig om zich een persoonlijk oordeel over de wereldgebeurtenissen te vormen. Verkeerd begrepen nationalisme, dat de natuur-instincten en de primaire harts tochten opzweept, is een der gevaarlijkste kiemhaarden van haat en oorlog. Zeker is de vaderlandsliefde in een volk een on schatbaar goed, maar er zijn in bepaalde tijdperken der menselijke geschiedenis waarden, die de vaderlandsliefde niet mag uitsluiten, n.l. mensenliefde. Het is de boodschap van August Vermeylen in zijn bekende machtsspreuk: „We willen Vla mingen zijn om Europeanen te worden" miskennen, indien men te veel nadruk ging leggen op het Vlaming zijn. Om als vol waardige Europeanen van deze tijd te wor den beschouwd, behoren de Vlamingen als Belgische staatsburgers te streven naar het wereldburgerschap. Daar ligt voor alle Vlamingen, zo van Vlaajnstalige als van Franstalige huize een koninklijke weg om te bewandelen open, en iets te beteke nen in de wijde wereld. Als burgers van een kleine, maar moreel grote natie: Bel gië; moeten wij in de eerste plaats ijveren voor iets dat alle wereldburgers en Euro peanen gelijkelijk aanbelangt omdat allen in een enger geworden aarde solidair zijn; het behoud van de vrede en van het weren van de oorlog. Dat is vijand nummer 1 van het mensengeslacht, want hij dreigt over alle nationalismen heen onze moderne be schaving in het menselijk en menswaardig leven zelf. Hoe de strijd tegen de oorlog werd en wordt gestreden sedert de eerste wereldoorlog moet u eveneens lezen in een merkwaardig boek van Gilbert Mur ray, dat onlangs van de pers kwam: „From the League to U.N." (Van de Volkenbond tot de UNO) Oxford University Press, London, 1948. De Volkenbond is, volgens Gilbert Mur ray, practisch op een mislukking uitgelo pen. omdat de deelnemers ervan, niet tegenstaande hun ernstige wil tot vrede en ontwapening, op hun hoede moesten blij ven voor naties, die blijkbaar niet willen afzien van weerwraak, geweld en oorlog, om nationalistische en imperialistische doeleinden na te jagen. Niet in tegenstel lingen van democratie of autocratie, van socialisme of kapitalisme, van sociale voor uitgang of behoudsgezindheid liggen de oorzaken van oorlog, maar in het geloof dat geweld en oorlog de afdoende middelen Op enige lessen, zowel voor BEGINNERS als GEVORDERDEN, is het aantal inge schreven Heren groter dan dat der Dames. Hierbij kunnen dus nog enkele Dames zich aansluiten. Op enige andere lessen is nog plaats voor HEREN. Ons ideaal is: Op ALLE lessem een gelijk aantal dames en heren. INSCHRIJVING DAGELIJKS HAARLEM TELEFOON 13525 De radio geeft Vrijdag Zenderwisscling. HILVERSUM I, 301.5 NL 7.00 8.00, 13.00, 18.00, 20.00 en 23.00 uur Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 en 8.15 Platen. 8.50 Voor de vrouw. 9 00 Werken van Rach maninoff. 10.00 Morgenwijding. 10.20 New Mayfair Orkest. 10.30 Voor de vrouw. 10.45 Beethoven en Schubert.. 11.05 Voordracht. 11.25 Orkestwerken. 12.00 Orkest Sylvester. 12.30 Weerbericht. 12.33 Sportpraatje. 12.45 Romantische pianowerken. 13.15 Platen. 13.20 Ensemble Jo Bas. 13.45 Orgel. 14.00 Kook kunst 14 20 Kwintetspelers. 15.00 Ons volk en zijn dichters. 15 20 Symphonie in d. van César Franck. 16 00 Liederen. 16 30 Tussen twaalf en zestien. 17.00 Orgel. 17.20 Causerie over Beethoven. 18.15 Felicitaties. 18.30 Strijdkrachtenprogramma. 19.00 Denk om de bocht 19.15 Silvestri-kwartet. 19.30 Prof. dr. A J C. Rüter: Nederland en zijn gewesten. 20.05 Sonate voor viool en piano van César Franck. 20.30 Dr. H Faber: ..Wat gaat Ame rika voor West-Europa betekenen"*" 21.30 Luisterspel „Kermis der IJdelheid". 22.00 Buitenlands overzicht". 22.15 „Swing and sweet" 22.40 Mej. dr. N. A Bruining. 22.45 Avondwijding. 23.15 Symphonische muziek van Dvorak. HILVERSUM n. 414.5 M., 218 M. én 1875 M. 7 00, 8.00. 13.00. 19 00. 20 00 en 23.00 uur Nieuws. 7.15 Gewijde muziek. 7.45 Gebed. 8 15 Platen. 9 00 Weens Philharmonisch Or kest. 9 35 Schoolradio, 10.05 Platen. 11.00 Zie kenbezoek. 11.40 Schoolradio 12.00 Angelus. 12 03 Piano. 12.30 Weerbericht. 12.33 Dans- orkest 12,55 Zonnewijzer 13.25 Dansorkest. 13 50 Van man tot man. 14.00 Harmonie klanken. 14.20 Zang en piano. 15.00 Platen. 16 00 Door zieken gevraagde platen, 17.00 Na schooltijd. 17.15 Internationaal cabaret. 17 45 Wat het buitenland leest. 18.00 Promenade orkest. 18.30 Kareolseptet. 19.15 Zigeuner- muziek. 19.30 Platen. 19.45 Bcnelux-program- ma 20.05 De gewone man. 20.13 Opera „De klokken van Cornevillc". (in de pauze lezing over emigratie naar Zuid-Afrika). 21.30 Klankbeelden ..De tien geboden" 22.25 Partita van Bach (piano). 22 37 Actualiteiten. 22 45 Gebed. 23.15 Musette-orkest. 23.40 Or kest Kostelanetz. zijn om een politiek, sociaal of economisch stelsel aan eigen of aan andere volken op te dringen.. Wanneer een natie er in toe stemt kanonnen te verkiezen boven boter, haar jeugd met alle paedagogische mid delen te laten voorbereiden op een „eerlijk krijgsmansgraf", haar vrouwen aanmoe digt zoveel mogelijk soldaten te baren, haar eigen bevolking onder voorwendsel van rasverschil laat terroriseren en uit moorden, dan wordt die natie een onmoge lijke gebuur en een internationaal gevaar Kortom, niet de politieke stelsels op zich zelf, maar het fanatisme en de heerszucht, waarmede de stelsels op het volk worden toegepast, zijn de oorzaak van oorlog. Om die reden moet het fanatisme in al zijn vormen worden bekampt. Het is geen po litiek, maar een moreel probleem, dat in de scholen en in de internationale jeugd bewegingen tot oplossing moet komen. De algemene toestand na de tweede wereldoorlog is, vooral door de voorberei ding van de verschrikkelijke verdelgings middelen die de veroveraars ter beschik king staan, slechter dan aan het einde van de eerste wereldoorlog. Er heerst gemis aan vertrouwen bij de machtigste leden van de nieuwe wereldorganisatie, die de Volkenbond heeft vervangen. En nochtans is het charter een vooruit gang op de Wilsoniaanse „Covenant" van 1918: het terrein van practische samen werking is algemeen uitgebreid en besten diger. Daar is o.a. voor de jeugd van alle aangesloten volken de veelbelovende U. N. E. S. C. O. (United Nations Educational Scientific and Cultural Organisation). Het charter is niet volmaakt, maar wat is er volmaakt op deze aarde? We moeten de woorden van President Truman indachtig zijn: „The Charter may be imperfect, but there is no other way". Zullen de Vlaamse studenten bij het overschouwen van die heerlijke taak bij de pakken blijven zitten? Zonder zich min der internationaal dan onze sporfkampioe- nen, minder Europees te voelen, dat hun Waalse medestudenten of studenten van Nederland, Frankrijk, Engeland, Scandi navië? Vlaamse studenten, die voelt voor een hoogstaand ideaal van verbroedering van alle volken en mensen, sluit u onverwijld aan tot uw eigen voorlichting. Het plan van wereld-organisatie tot vrijwaring van de vrede en tot verbanning van de oorlog is geen utopie meer. Gedenk de woorden van Jan Masaryk, door Gilbert Murray in zjjn boek aangehaald: „Please, gentle men, do not speak of „the next war!" but „Stop war!" van de kalender en de thermometer, dat het geen zomer meer is, maar z|j heeft nog echt geen zin in de winter. Daarom zal zij op aandrang van Mevr. R. Lotgering-Hillebrand weer eens iets maken ANDIJVIE Nu de andijvie mals is en dik, met mooie gele harten, is ze extra lekker voor andijviesla. Zelfs als de dagen frisser worden, is een rauwe groentesla een nuttige en smakelijke aanvulling. Snij de mooie, gele andijvie in ragfijne reepjes, vermeng ze met heel fijne stukjes gekookte rode biet en slasaus en geniet! Probeer eens een stamppot van rauwe andij vie, met of zonder spek en met of zonder azijn. Kook 1y2 kg. geschilde aardapp. gaar, maak ze met L. kokende melk, 60 gr. boter, 10 gr. zout, wat nootmuskaat en azijn tot purée, die vooral niet te droog mag zijn. Was de andijvie goed schoon, snippiu- ze fijn en diroog ze. Roer ze vlug door de hete purée. Dit gerecht wordt nog beter, als boter kan worden vervangen door spekvet en uitgebak ken stukjes spek. Een trosje druiven na voor elk Spaart tyd en werk en gas en melk. Publ. Cervtr. Bur. v. d. Tuinbouwveilingen (Adv.) Opvarenden van het s.s. „Grote Beer", dat op 24 September van Batavia met mili tairen naar Nederland vertrok, kunnen in Port Said post ontvangen, mits deze uiterlijk 1 October wordt gepost. Op Zaterdag 2 October zal mej. Maria Janssen te Barneveld, waarschijnlijk Neder lands oudste inwoonster, 105 jaar worden. Huisvrouw-getuigeMelkboeren en wij waren stralend en nu staan wij ineens hier" Gistermiddag kwam eindelijk de affaire van de Haarlemse melkslijters-vacantie voor de groene tafel van de tuchtrechter voor de voedselvoorziening. Gelukkig werd het niet het verwachte monster-proces (het duurde toch ai lang genoeg) want ondanks de aankondiging van de C.C.D. dat alle melkslyters op de bon zouden gaan, had men het er bü acht gelaten, waarvan er drie ter zitting aanwezig waren. De tenlastelegging hield in, dat de slij ters de verordening betreffende het ver plichte huis-aan-huis bezorgen hadden overtreden met hun vacantie-regeling waarbij zoals bekend alleen in winkels en standplaatsen melk kon worden verkregen en geen der verdachten ontkende dit. De eerste getpige, een contact-ambtenaar van het Bedrijfschap voor Zuivel verklaar de dat de actie tegen de slijters was begon nen op strikte orders van minister Mansholt om de bepalingen nauwgezet te handhaven (orders die overigens van een jaar geleden dateren). Hij betoogde dat hoewel de rege ling lang niet slecht was, de bezorging niet had behoeven te vervallen, wanneer vacan- tie-spreiding was toegepast. Zulks was in andere steden uitstekend verlopen. De vraag van de verdediger, mr. Van der Goot, In ons geheel gemoderniseerd interieur staan wij U ten dienste met en gereed en naar maat GED. OUDE GRACHT 49 Wanorde en oproer kunneR als Russische wapenen dienen middelendepóts en andere strategische pun ten bezetten, als zij de straten en pleinen rondom de hoofdkwartieren der geallieer de bezettingstroepen vullen, barricades op richten en aan het plunderen slaan, dan is de chaos compleet en generaal Kotikof, die zich „stadscommandant van Berlijn" noemt, kan er zich pp beroepen dat hij verantwoor delijk is voor de orde en rust in heel Ber lijn en dat hij terwille van de veiligheid der bevolking gedwongen is in te grijpen. Als een zwaard van Damocles hangt deze bedreiging boven de stad en de Berlijnse burger denkt terdege over het visioen dat hem met angst vervult. Gelooft niet dat de Berlijnse burger zich met duistere fantasieën bezig houdt, dat hij aan waanideeën lijdt. Ook in kringen van Amerikaanse, Engelse en Franse bezet ters wordt over de mogelijkheid van zulk een ontwikkeling ernstig gediscussieerd. (Van onze correspondent te Berlijn) Dr. Friedensburg, de dienstdoende burge meester van Berlijn heeft in een persge- sprek medegedeeld dat volgens zijn ver wachting een derde fase in de strijd om Berlijn aanbreekt, die, zoals ingewijden weten, een nog gevaarlijker karakter zal dragen dan de beide voorgaande. De eerste begon toen de Russen drie maanden geleden maatregelen troffen om Berlijn van de bui tenwereld af te snoeren in de hoop dat hongersnood en economische chaos de Wes telijke geallieerden zouden dwingen de stad prijs te geven. De blokkade bleek evenwel niet voldoende om de vroegere bondgeno ten tot een aftocht te nopen. Amerikanen en Engelsen sloegen een brug door de lucht waarlangs de Berlijnse bevolking van de onontbeerlijke levensmiddelen en zelfs van brandstoffen wordt voorzien. De tweede fase van de strijd om Berlijn werd ingeluid roet een felle actie tegen de organen van het Duitse gemeentebestuur. Zij verscherpte de crisis, vergrootte de ver warring en schiep inderdaad moeilijkheden, die de Westelijke bezettingsautoriteiten slapeloze nachten zullen hebben bezorgd. De Berlijnse comnttmisten, arbeidersmassa's uit de fabrieken van de Oostelijke sector, drommen opgeschoten jongens, het grauw uit de achterbuurten, horden eeuwig onte vredenen en op tumult belusten werden in beweging gebracht. Zij trokken door de straten rondom het stadhuis, belegerden en bestormden het gebouw, bezetten de ver gaderzaal, ensceneerden vechtpartijen en maakten het de bestuurders der stad on mogelijk hun werk te verrichten. Maar ook in deze tweede fase hebben de Russen hun doel niet bereikt. Berlijn heeft thans twee polities, twee valuta's, de gemeenteraad zet ook zonder de communisten zijn werkzaam heden voort. Nog altijd zetelen dr. Frie densburg, de dienstdoende burgemeester, en de magistraat in het stadhuis in de Rus sische sector, de gemeenteraadsvergaderin gen worden in de Taberna Academica, het studentenhuis in de Britse sector gehouden. De toestand is onaangenaam, het werk moeilijk, de strijd tegen nood en ontbering vergt de laatste krachten, maar nog altijd houdt het gevierendeelde Berlijn stand. Chaos. Nu komt de derde fase. Het ligt niet in de lijn der Russen zich door tegenslagen van hun stuk te laten brengen. Berlijn beseft ten volle dat de veroveraars uit het Oosten nog venijniger pijlen op hun boog hebben. Ook de bezetters uit het Westen weten datReeds in de afgelopen week is enige malen alarm geblazen. Men kent weliswaar de plannen van de tegenstander niet tot in de bijzonderheden, maar uit voorbeelden der geschiedenis valt af te lei den in welke richting het communisme de volgende stappen zal doen. Ook is er hier en daar iets van het complot uitgelekt. De activiteit van de socialistische eenheids partij gedurende de laatste maanden heeft niet verborgen gelaten dat het communisme op een krachtproef aanstuurt. In de Ooste lijke sector van Berlijn heeft het onder be scherming der Sovjets en nadat de politie 20. „Dat is waar ook," zei Panda, terwijl hij I chalant. „ik kan het uitstekend gebruiken. Zon I wat hij heel anders bedoelde dan Panda. Maar volledig is gelijkgeschakeld, vrij spel. Op Cen paar bankbiljetten van de grote rol af-1 tijd in de bajes is niet geschikt om je fortuin te I dat kon Panda natuurlijk niet weten. Ze dron- een kwade dag kan men in het Oosten be- haalde en die naar Joris toeschoof. ,Je moet vergroten." En onderwijl dacht hij: De rest ken hun glas leeg en Panda, die ineens be ginnen en geen sectorengrens zal het oproer i het me maar niet kwalijk nemen. eh.krijg ik nog wel, vriendje. Hij gaf de fles wijn dacht, dat al zijn geld nog op tafel lag. haaldt kunnen tegen houden. Als de massa's mar- maar ik dacht, misschien.... eh.. en je aan Panda, die direct twee glazen inschonk, liet bi] elkaar en borg het met de geheim- cheren, de stadhuizen, postkantoren, sta- 1 hebt mij zo prachtig geholpen. eh. 'Ze hieven het glas en Panda zei: „Op de toe- zinnige brief zorgvuldig onder zijn jasje, terwijl tions, gasfabrieken, electrische centrales, Joris graaide de bankbiljetten naar zich toe. komst!" „Op ae toekomst," antwoordde Joris, Joris toekeek en moeite luid zijn teleurstelling de pompstations der waterleiding, levens- „Dank je, mijn waarde," antwoordde hij non-1 te verbergen. Regering verdedigt de Totalisator „Middel om het kwaad te beperken" In een nota naar aanleiding van het ver slag over het ontwerp-Totalisatorwet vol doet de regering aan het verzoek van de commissie van voorbereiding om een na dere uiteenzetting te geven omtrent het door vele leden geopperde principiële be zwaar tegen het scheppen van de moge lijkheid om geld te verdienen zonder dat daarvoor arbeid wordt gepresteerd. „De regering is van oordeel", zo wordt in de nota verklaard, „dat het in het alge meen niet op de weg van de overheid ligt om de mogelijkheid te scheppen, geld te verdienen zonder dat daarvoor arbeid wordt gepresteerd. Maar, zo vraagt zij zich af, brengt deze opvatting nu mede, dat de overheid feitelijk bestaande mogelijkheden tot het verdienen van ongelimiteerde be dragen zonder daarvoor arbeid te presteren indien geen andere weg tot doelmatige be strijding openstaat, niet zou mogen beper ken door deze mogelijkheden te reglemen teren? Dat wil dus zeggen: door een rege ling waardoor enerzijds aan het publiek, dat nu eenmaal wedden wil, niet iedere legale mogelijkheid daartoe wordt ontno men, doch anderzijds het verdienen en ver liezen van grote sommen niet meer kan voorkomen en een einde wordt gemaakt aan allerlei immorele praktijken, dte een gevolg zijn van het clandestiene en onge limiteerde wedden? Zou de overheid zich van een dergelijk ingrijpen hebben te ont houden en het bestaande kwaad, dat op geen andere wijze doelmatig kan worden bestreden, dan maar moeten laten voort woekeren? In feite wordt de mogelijkheid tot het verdienen van geld zonder daarvoor arbeid te presteren niet geschapen, maar wordt een bestaande mogelijkheid beperkt. Tenslotte wil de regering nog wijzen op de talrijke loterijen en prijsvragen voor liefdadige en andere doeleinden. Enig ver schil met het wedden bij een totalisator kan zij niet zien. Tegen het winnen van geld of andere kostbare prijzen, die meestal belangrijk hoger ziin dan de uitkeringen van de Totalisator, door het deelnemen aan loterijen en prijsvragen zonder dat daar voor enige andere arbeid wordt gepresteerd dan het oplossen van een voor ieder be grijpelijke rebus, heeft toch wel niemand enig bezwaar.'' hpe hij dit kon weten, beantwoordde hij door te zeggen dat er geen klachten waren binnengekomen. „In Haarlem ook niet", repliceerde mr. F. van der Goot, die de ge tuige daarna vroeg waarom er nu speciaal huis aap huis bezorgd moest worden. Het antwoord, dat zulks nodig was om het de huisvrouwen wat gemakkelijker te maken, vond mr. Van der Goot onbevredigend, om dat naar hij meedeelde, deze bepaling tij dens de melkschaarste in het leven was geroepen om een gelijkmatiger gebruik van bonnen te waarborgen, een reden dus die op het ogenblik nauwelijks meer kan gel den. Waarom daar niet? Aan de tweede getuige, een hoofdcontro leur van de C.C.D.vroeg mr. Van der Goot waarom er in Amersfoort en andere plaat sen van het land waar ook de „Haarlemse" regeling was toegepast, niet was geverbali seerd. „Dat is mijn district niet", zei de getuige. - Vervolgens kwam de auteur van de vacantie-regeling als getuige a décharge voor de ballustrade. Hij zette uiteen hoe voortreffelijk de regeling in Haarlem had gewerkt en maakte daarbij gebruik van alle feiten indertijd ook in ons blad vermeld die deze bewering staafden. Hij bestreed dat in Haarlem een andere rege ling mogelijk zou zijn geweest ten eerste omdat de consument door vertraagde be zorging gedupeerd zou worden en ten twee de omdat de vakbond van de transport arbeiders zo'n regeling niet wilde accep teren. „Maar vóór de oorlog werd er toch ook altijd bezorgd", zei de tuchtrechter, mr. Peters. „Voor de oorlog hebben wij ook nooit een dag vacantie gehad", zeiden de verdachten in koor. Mening der huisvrouwen. De vierde getuige was de presidente van de afdeling Haarlem der Nederlandse Ver eniging van Huisvrouwen, die indertijd ge protesteerd had tegen de regeling, maar dit protest een dag later had ingetrokken, na dat de slijters haar de zaak eens haarfijn hadden uitgelegd. Zij verklaarde dan ook dat de regeling uitstekend had gewerkt en een voorbeeld was voor alle andere leve ranciers. De laatste getuige, een huisvrouw met een groot gezin, kon nauwelijks woor den vinden om haar enthousiasme over de regeling te uiten. „De melkboeren waren stralend", zei zij, „en de huisvrouwen wa ren stralend en nou staan we allemaal hier omdat het officieel niet mocht". (Applaus in de zaal.) De ambtenaar voor de tuchtrechtspraak zette uiteen dat het Bedrijfschap de melk boeren hun vacantie best gunt, maar dat deze niet in strijd mag zijn met de veror deningen. Ook hij vond de regeling heel goed, maar al was zij even goed geweest als de wettelijke, dan kon het hem nog niets schelen zei hij. Het gaat erom dat ingezien moet worden dat men niet doelbewust ver ordeningen kan overtreden. Als verzachten de omstandigheid wilde hij wel de „dom heid" van verdachten in aanmerking nemen die de ernst van hun vergrijp kennelijk niet inzagen. Hij eiste tegen ieder van hen vijf- en-twintig gulden boete. Fossiele norm. Mr. Van der Goot schetste de bepaling als een fossiele norm, die bovendien ergernis opwekt ortidat zij niet afkomstig is van de „echte" wetgever, maar van een lichaam dat zo maar eens even met verordenende en uitvoerende macht tegelijk is bèkleed. Het nut van de bepaling is weg. omdat er op het ogenblik melk gefloeg is. Ontheffine van de verordening is zonder enig redelijk belang geweigerd, kennelijk uit prestige overwegingen, terwijl de aanvragers wel redelijke en practische motieven hadden. „Het werk van de ambtenaren", aldus mr. Van der Goot, „is dienen en hoort niet te bestaan uit eigenwijs zijn". Volgens de raadsman lagen hier de grenzen van het recht en hij vroeg schuldigverklaring zon der strafoplegging. De tuchtrechter overwoog bij zijn uit spraak dat het niet aan hem was te bepalen of de betreffende verordening goed of slecht'is. Zij is overtreden en daarom leg de hij de verdachten ieder een boete van vijftien gulden op. MINISTER LIEFTÏNCK BIJ HOFFMAN. Minister Lieftinck heeft gisteren gedu rende meer dan een uur met Hoffman, de leider van het Marshall-plan geconfereerd over administratieve en andere aangele genheden, verband houdende met de Marshall-hulp aan Nederland. Minister Lieftinck was vergzeld van dr. A. H. Phi- üpse, handelsraad bij de Nederlandse am bassade te Washington en de heer dr. L. R. W. Soutendijk, financieel raad bij de ambassade. GEEN DEVALUATIE VAN HET POND STERLING. De Britse kanselier van de schatkist, sir Stafford Cripps, heeft gisteren te Washing ton verklaard, dat Engeland absoluut tegen een devaluatie van het pond sterling is. Ameirii Beknopt verslag PANDA EN DE OPSTAND IN CANDONIA IX. Koffie Het leek mij Amerika zelf, dat ik zag in de kleine coffee-shop op de hoek van de straat in Lexington. Een pijpenlaatje: een gladde bar, glanzend-potige krukken ervoor met rood-leren zittingen aan j de andere kant van het gangpad wat rug aan rug geplaatste banken met vastge- schroefde tafels ertussen. Heel nauw, maar wel geriefelijk. Bij ieder tafeltje een filiaal van de juke-box: stop een stuiver in de gleuf, druk op het knopje bij een van de twintig liedjes, en het zware geluid weeft zich door wat er aan conversatie is. Het komt van de centrale juke-box bij de ingang, een hout-met-glazen kast van i joelend afschuwelijk aanzicht. Er bestaan geen geheimen onder het j heldere licht van de buizen aan de zolde ring. De grote kranen voor het water, de i soda en de koffie glinsteren erin, het I schijnt blank op het glas van spiegels en potten en op de geblokte vloer, waar iedere ochtend de groezeligheid af wordt ge boend. Bij de kassa staan twee pin-ball machines: weer een stuiver in de gleuf, en een bal het bord op schieten; het helt, en op zijn weg erover tikt de bal lichten aan en uit, en scoort daarmee. Het hele bord kan worden opgetild om de bal te be ïnvloeden, maar wie het te heftig doet wordt door de machine zelf uitgebeld. Er zijn vijf ballen: wie meer dan een millioen scoort, krijgt rondes vrij. Onweerstaan baar spel, waarbij de menselijke strijd zich zo versimpelt, en smaad en last gering zijn by verlies. Over de bar hangen de Jongens met de gele en de blauwe shirts; een enkele met een oranje shirt vol vogels. Ze zuigen aardbei-soda's met een rietje, drinken koffie, eten, hamburgers. De jongens met de meisjes bitten op de banken en doen het zelfde. Niemand is er lang: iedere twintig minuten vernieuwt zich het pu- j bliek. Het is ook geen plaats voor ontspan ning, maar voor voedering. Meisjes in beige-met-koffiebruine jur- i ken behandelen de bestellingen met haast- loze snelheid. De rapste van allen is Irene; l die ziet er ook bekoorlijk uit, slank als een riethalm, met donkerbruin haar en ogen vol plezier van vroeg tot laat. Dat is charmant, totdat men merkt dat al die vreugde ook routine is. Tijd voor wisseling van stemming is er niet, en deze quasi- blijheid op een fond van lucfit trekt klan ten. Groot is de schrik van de eigenaar als zij hem gaat verlaten. Enkele stamgasten heb ben ha^r tot wat hogers geroepen geacht, en haar aan een verpleegstersopleiding geholpen. Een paar dagen loopt zij ledig door de straten van het stadje, en vertelt aan alleman hoe de boeken zich reeds stapelen op haar tafel. De stamgasten kij ken ernstig. Zij weten dat zij een leven waardiger gaan maken. Maar na een week brengt Irene al weer koppen koffie. De stamgasten zitten neer slachtig op hun banken, en vragen haar bij hun bestelling: Waarom? Irene schudt ernstig het hoofd, zij zegt niet waarom, en zij lacht, en draagt vlot en fleurig verfrissingen rond. Blanke banken, blanke kranen, blanke vloer - helle lichten, nergens lijkt een geheim zich te kunnen verbergen. Maar voor de stamgasten is het er, in Irene. Zij trachten het vergeefs te begrijpen, terwijl ze koffie slurpen en de juke-box laten spelen. Eens zal er misschien een zware man met donkere ogen binnenkomen. Hij zal zwijgend zitten, ver over de twintig minu ten, en meer koffie drinken dan goed voor hem is. Hij zal tersluiks haar vluchtige figuurtje met zijn ogen volgen, en haar tenslotte de nacht in noden. Irene zal vrese lijk bang zijn - misschien, waarschijnlijk, te bang. Het publiek vernieuwt zich iedere twin tig minuten, en lacht met haar. J. J. P. Resolute vrouwen. De nationale conferen tie van vrouwelijke leden der Britse Labour-partij heeft met overweldigen de meerderheid een resolutie goedge keurd, waarin de mening tot uiting komt, dat er geen neutraliteit betracht moet worden tegenover „schending van internationale verdragen" maar dat de vrede door collectieve actie ver dedigd moet worden. Een resolutie, waarin er op aangedrongen werd, dat de Britse vrouwen zouden weigeren verdere herbewapening te steunen en oorlog toe te laten en bij de Britse re gering om strikte neutraliteit moesten verzoeken, werd verworpen. Vredesprijs. De Indische industrieel-mil- lionnair en bankier Seth Ramkrisina Dalmia heeft voor 1949, 1950 en 1951 per jaar ruim 37.500 gulden uitgeloofd voor degene, die, ongeacht ras, gods dienst of gezindheid, in deze jaren „de grootste dienst ter bevordering van de vrede bewijst". Snel. De Amerikaanse luchtmacht beschikt thans over twee straalbombardements- vliegtuigen, die sneller zijn dan het straalgevechtsvliegtuig „Shooting Star". Het zijn de B 47 en B 45 met een kruissnelheid van resp. 960 en 890 km per uur. Orkaan. Boven Buenos Aires heeft een hevige orkaan gewoed. Bij het instorten van een toren viel één dode en werden drie personfti gewond. Een groot ge deelte van de stad zit wegens het zak ken van het peil van de Rio de la Plata zonder water. Reis. De 67-jarige Zweed Felix Brandsten en de Finse matroos Ivar Heine, die 15 October 1947 per zeilboot van 2\/2 ton uit San Francisco vertrokken, zijn te Marstrand aan de Zweedse westkust aangekomen. In de Atlantische Oceaan maakten zij 14 zware stormen mee. Bloed. Te Stockholm is het gehele bloed- kwantum van een 12-jarige jongen, die een bloedziekte had, tijdens een ope ratie van verscheidene uren door dr. B. Washlquist door nieuw bloed vervan gen. Twaalf bloedgevers kwamen er aan te pas. Tegenblokkade. Diiitse politie in de Ame rikaanse sector van Berlijn, handelende volgens instructies van de Amerikaanse autoriteiten, heeft een aantal vracht wagens aangehouden, die voorraden vervoerden van de Sovjet-zóne naar de Sovjet-sector van Berlijn. De ladin gen werden in beslag genomen, iretten zijn schaars. De Glasgow Eve- ling Times weet te melden dat in Glasgow een man is gearresteerd, die er van beschuldigd wordt iemand op straat te hebben aangevallen om hem van drie sigaretten te beroven.

Haarlem's Dagblad | 1948 | | pagina 2