Economische Zaken bezuinigt ruim f107 millioen De beschuldigingen tegen P. N. Menten Jeugdig Haarlemmer maakte jacht op verzetslieden en onderduiker Amsterdammers stalen goederen uit rijdende treinen Kort en Bondig DON.DF.RDAG 30 SEPTEMBER 1948 HAARLEMS DAGBLAD '4 Begroting gebaseerd op opheffing van rantsoeneringen en vermindering van het ambtenarenapparaat In de toelichting: op zijn begroting: deelt dc minister van Economische Zaken mede, dat dc distributiercgelingen voor het be drijfsleven en de rantsoeneringsmaatrege len voor het publiek zullen worden afge schaft. zodra de voorzieningsgraad dit toe laat. Tevens zal het dan mogelijk zijn een aantal prijsregelingen los te laten. Met het opheffen van een aantal rantsoe neringen is reeds een begin gemaakt. Door inkrimping ™an het ambtenarenapparaat kan een aanmerkelijke bezuiniging bereikt worden. De raming der uitgaven voor 1949 be draagt 76 556.850. Voor uitgaven in 1948 is vastgesteld 184.137.000. De bezuiniging bedraagt ruim 107 millioen. De perso neelsbezetting van het ministerie en de daaronder ressorterende diensten daalde van 23253 op 1 Januari 1947 tot 16223 op 1 Augustus 1948. Ook wanneer de meeste rantsoeneringen en distributies worden opgeheven, blijft het met het oog op de nog steeds bestaande schaarste aan deviezen nodig om de voorziening van grondstoffen, kapitaalgoe deren en eindproducten uit het buitenland, alsmede de export, aan bepaalde regelin gen te onderwerpen. Wel zal mede in ver band met de noodzaak tot nog verdere be zuiniging worden nagegaan of op het ge bied van in - en uitvoer met handhaving van zekere waarborgen ten aanzien van de besteding van onze deviezen kan worden overgegaan tot eenvoudiger procedures, waardoor wellicht ook de op dit gebied veelvuldig voorkomende verstarring kan worden doorbroken. Dezelfde gedachten- gang zal er ook toe kunnen leiden, dat rantsoeneringen worden opgeheven, voor- dvt er sprake is van volledige marktver- zadiging. De ervaring heeft reeds geleerd, dat dit in sommige gevallen geen bezwaren behoeft op te leveren. Bij dit alles zal evenwel rekening moeten worden gehou den met een aantal eisen, welke voort vloeien uit de toepassing van het Europese Herstel Programma. Haarlemmers vierden jubileum van de K.A.B. De afdeling Haarlem van de Katholieke Arbeidersbeweging heeft Woensdagavond in het Gemeentelijk Concertgebouw het zestig jarig bestaan van de KAB. in het bisdom Haarlem gevierd. Tallozen waren bijeen, toen de voorzitter, de heer A. J. M. Angenent een inleidend woord sprak. Thans wordt het zestigjarig bestaan van de bond gevierd zeide hij, maar het volgend jaar bestaat de afde ling zestig jaar en dan zullen de leden ook uitgenodigd worden te herdenken, wat in de loop der jaren tot stand is gekomen. Nadat het Strijdlied van de K.A.B. was ge zongen. richtte de heer Ferd Spit. lid van het bondsbestuur zich tot de bezoekers. Hij bracht in herinnering het initiatief, dat Wil lem Passtoors genomen heeft. Sociale arbeid is in de daarop volgende jaren verricht, dat gedragen werd door christelijke idealen. Een vruchtbare strijd is gevoerd en dat is te dan ken aan zeer velen, die meegewerkt hebben de gedachten van de katholieke arbeiders beweging uit te dragen. Ër lopen echter nog duizenden langs de weg en het is de taak van de leden dezen hun idealen mee te delen. Met een opwekkend woord besloot de heer Spit zijn toespraak. Deze avond sprak dr. Paul Julïen over zijn ontdekkingsreizen. Vele malen is spreker er op uitgetrokken naar het midden van Afrika, om een studie te maken van de Pygmeeën Daarb.j vestigde dr. Julien er de aandacht op. dat zij behoren tot een cultuur-arm volk. Dat is tc begrijpen, omdat cultuur wortelt uit een oud verleden. De Pygmeeën zijn eenvoudige mensen. Zij vormen een gehele maatschappij en leven zeer eenvoudig van wild, groenten en planten, die zij in de bossen vinden. Weliswaar moet men hen beschouwen als wilden, doch uit een menselijk oogpunt be zien, moet men zeggen, dat hun ontwikkeling op een hoog peil staat. De mensen zijn eerlijk en moord of doodslag komt weinig voor. Bij een serie lichtbeelden deed dr. Julien nog vele interessante mededelingen over het leven der Pygmeeën. Tot slot werd nog een film vertoond. ,,Geen grenzen meer" In de Wilhelminakerk werd gisteren de zeer geslaagde film „Geen grenzen meer" van het Nederlands Bijbelgenootschap ver toond. Over deze film die de Bijbel en zijn taak tot onderwerp heeft, hebben wij enige tijd geleden al een bespreking geplaatst en wat dat betreft kunnen wij ons ertoe bepalen onze bewondering uit te spreken voor de soberheid waarmee het gegeven ver werkt is. Ds. P. J. Mackaay opende de bijeenkomst en nadat het Oosterkerkkoor onder leiding van Egbert Vos gezongen had,- werd de film vertoond. Mr. S. C. van der Wall wekte de aanwezigen op het werk van het Nederlandse Bijbelgenootschap te steunen en de bijeenkomst werd gesloten door ds. C. P. Hoekema. De Wilhelminakerk was tot de laatste plaats bezet. Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM. 29 September 1948. ONDERTROUWD: 29 Sept. N. A. Ros en van der Tas: J. Goedhart en A. M. Rondeel: D Schouten en C. Does; G. D. van der Klugt en S M. E. Smit; J. van der Helden en M. W. van der Weert; L. Homan en P. Nouwen; J. M. van Leeuwen en C. M. J. Logger; P. Blaauwbroek en A. Enderman; P. van der Weijde en J. A. E. de Wolff; P. Handgraaf en A. C. van Warmerdam; H. M. Hasert en H. A. van Andel; T. Roosjen en L. A. Water bolk; D. van Ewijk en A. C. F. Booms; A. van Tongeren en M. Mingelers; H. F. Schee- lings en A C. H. Booij; K. Stecher en H. Hemmen; N. D. Sloendrecht en J. H. P. Blan- serft C. C van der Hout en A. A. van den Bosch; F. Abrahams en M. E. van Kuijeren; H. T. M. van der Helm en E. A. M. Kloes. GEHUWD: 29 Sept.. W. Harder en J. M. Oolders; J. G. van Dijk en J. KIoos: T. S. van Bezu en J. C. van Zutphen: J. M. C. Hansen en W. M. C. van Boeckel; J. van Zomeren en C. J Holleman; W. J. Goes en E. G. Rutte; J. B van Opzeeland en H. M de Vos; C. P. A. Lokker en F. Hund: T. G. Reijmers en W, Wiltenburg; J. B. Lensen en G. J Kruijer; H. van Léeuwen en M. A. Boschma; P. J. Hagebout en E. J. de Bruin; B. Buis en J. P. van Bremen: D. Smit en T. Langeveld: H. Kops en H. G. Oldenhof; J H. van Olphen en E Rietbergen: G. J. de Zeeuw en C. J. Nijs- sen; W. Hendrikse ^n J. Steenbakker: M. Ruijsink en R. J van der Heijden. BEVALLEN van een zoon: 26 Sept., J. de Zwart—Gooijer; 28 Sept.. A. Hendriks- Roest; H J. Scholtzvan Eldik; M. Camp- fensde Haan; L. A. Bulters—van der Put ten; J. Staatsde Nobel; B. T J. Hubbers— de Zwager. BEVALLEN van een dochter: 26 Sept., L. J. A. van Warmerdam—Jansen; 27 Sept., J. M. van LeeuwenHoogkamer; E Rutte Admiraal; 28 Sept., A. Kooij—Vrij; S. A. K. Docter— Willemse; 29 Sept., A. E. Huiskens Moreels. OVERLEDEN: 27 Sept.. P L. van Deenen. 32 j._ Riouwstraat: J C. van Loenen 67 j„ Kleverparkweg; N D. Warmerdam, 12 j.. v. Oosten de Bruijnstraat; 28 Sept., E. J. M. Akkermande la Court, 74 j., Meeuwenstr. De minister verklaart, dat een krachtige loon- en prijspolitiek voorlopig onontbeer lijk blijft. Het prijspolitieke beleid mag echter niet eenzijdig zijn afgestemd op de belangen van de consument. Er dienen te vens gezonde bedrijfseconomische overwe gingen in acht genomen te worden. De minister verwacht, dat het met deze doel stellingen voor ogen, mogelijk en noodza kelijk zal zijn. in de loop van 1949 belang rijke wijzigingen in de uitvoering der prij zenpolitiek aan te brengen. Een vrij vergaande inkrimping van het contróle-apparaat op de prijsvorming en de prijzen betekent echter niet dat op essentiële terreinen de prijsvoorschriften en de contröle daarop zullen worden ver zwakt, voordat duidelijk blijkt, dat de doel einden der prijspolitiek niet in gevaar komen. De vermindering van het subsidie op brandstoffen, welk subsidie voor het jaar 1948 op circa 100.000.000 kan worden geraamd, betekent behalve een zeer be langrijke bezuiniging, uiteraard tevens een kostenverhoging. Teneinde een te zwarê druk op het huis houdbudget te voorkomen, ligt het echter in de bedoeling de prijzen voor eierkolen en gascokes geen verhoging te doen onder- Vredesramen in het Heemsteedse Raadhuis Aangeboden door comité „Heemstede Vrij" Bfi de bevrijding werd in Heemstede het Comité „Heemstede Vrij" gevormd. Er werd onder de ingezetenen een inzameling gehouden waaruit de kosten gedekt werden van de toen gehouden feestelijkheden, o.a. van de groot-opgezette cn welgeslaagde op tocht. Bovendien werd de herplaatsing van de Juliana-boom in het Julianapark be kostigd. Niet alleen is in de oorlogsjaren de boom omgehakt, maar ook de daarbij geplaatste banken verdwenen. Er is evenwel nog een batig saldo in kas van het comité. Thans is besloten aan het gemeentebestuur drie gebrandschilderde ramen, die een herinnering aan de bevrij ding zijn. aan te bieden, die bestemd zijn voor de hal van het Raadhuis. Het ontwerp voor deze ramen is thans ter goedkeuring aan het col lege van B. en W. gezonden, dat reeds in beginsel met dit initiatief instemming betuigd heeft. Het ontwerp der ramen is van het atelier Bogtman te Haarlem. Wan neer het ontwerp goedgekeurd is zal het nog 2 a 3 maapden duren voor de ramen gereed zijn. De Ramblers geven Zondagavond 3 October, onder Theo Uden Masman, een Show-avond in de Gem. Concertzaal te Haar lem. Als extra nummer wordt vermeld het optreden van de Dixieland Band. Dit is het laatste optreden van de Ramblers voor hun vertrek naar de Amerikaanse troepen. Hoe die in de dagvaarding geformuleerd zijn Wij deelden in ons vorig nummer mede dat op 28 October door het Bijzonder Ge rechtshof te Amsterdam de zaak behandeld zal worden tegen P. N. Menten uit Aer- denhout. Bij dagvaarding worden hem drie feiten ten laste gelegd. Ie. dat hij in Krakau of Lemberg in de maand Juli 1.941, als Nederlander, weten de dat Duitsland in oorlog was met Neder land, vrijwillig in Duitse krijgsdienst, althans 'in staatsdienst of publieke dienst, getreden is, namelijk bij een onder bevel van de Duitse generaal of kolonel E. Schör.gardt staande zogenaamde Einsatz- en goederen van een Duitse instantie heeft gekocht of overgenomen. Tenslotte wordt verdachte ten laste gelegd, dat hij die voor werpen en goederen, althans een deel daar van in of nabij Krakau aan derden heeft verkocht en/of dat hij die, althans een deel daarvan, uit Krakau naar Nederland heeft verzonden, met het oogmerk deze voor zichzelve te houden of aan derden te ver kopen. Verdachte wordt er van beschuldigd dat hij bij het plegen van dit feit, als Neder lander, opzettelijk gebruik gemaakt heeft van gelegenheden en middelen van macht gruppe van de Sicherheitspolizei, althans hem door de vijand geboden; o.a. het feit, bij Sicherheitspolizei of de Sicherheits- dienst, in elk geval bij een onderdeel of orgaan van de Duitse weermacht of van de Duitse politie, of van de Duitse staat. Subsidiair ter zake, dat hij in Polen in of omstreeks Juli 1941, als Nederlander, ten voordele van de vijand als „Sonder- führer in*. Sta be des höheren SS und Poli- zei-führers", in de rang van, althans over eenkomende met die van Haupt-Schar- fiihrer, althans als lid van de staf van de Duitse generaal of kolonel Schöngardt, werkzaamheden als tolk en als deskundige in kunstzaken heeft verricht en aldus de vijand hulp heeft verleend; II. ter zake dat hij te of nabij Krakau als Nederlander opzettelijk ten voordele van de vijand is opgetreden als „Verwal ter" en „Treuhander" over vier, althans één of meer, kunsthandelszaken van Jo den, namelijk van de aldaar wonende of zaken doende Joden Jozef en/of Jacob Stieglitz, Katzner, Horowitz en Eckmans, alsmede van de te Krakau gevestigde Ne derlandse rijstpellerij „Cryza" en aldus de vijand hulp heeft verleend. III. Dat hij nabij Lemberg of Krakau prof. dr. Ostrowski, of diens erfge namen, alsmede diegenen die goederen of voorwerpen van waarde in de'woning van deze professor hadden geborgen (zoals ze kere graaf Radeni en diens moeder prinses Jablonowska) wederrechtelijk heeft bena deeld en zichzelve en/of anderen heeft bevoordeeld. Prof. dr. Ostrowski was met andere professoren en hun gezinnen in Juli 1941 bij of na de bezetting van Lemberg door de Duitsers gearresteerd en ter dood gebracht, waarbij hun woningen en bezittingen in handen der Duitsers vie len. Verdachte heeft toen zijn intrek ge nomen in de woning van prof. Ostrowski en vervolgens verscheidene goederen en voorwerpen uit die woning weggevoerd of doen wegvoeren naar zijn eigen woning in Krakau. Althans dat hij die voorwerpen De lieer A. Kreymborg opende 25 jaar geleden een filiaal Vrijdag is het vijf en twintig jaar geleden, dat de heer Anton Kreymborg Sr. in twee herenhuizen op de Grote Martk een kleding magazijn vestigde. Spoedig bleek, dat de ruimte te beperkt was en aangekocht werd het pand, waarin vroeger een bankinstelling gevestigd was. Daardoor was het mogelijk een gebouw tot stand te brengen, zoals het reeds vele jaren bij de Haarlemmers, die de Grote Markt passeren, bekend is. Regelmatig breidden de zaken zicht uit en het had in de bedoeling gelegen de zaak inwendig te ver bouwen, indien de oorlog niet uitgebroken was. Vandaag is er een bijeenkomst voor het personeel, om het jubileum van het bedrj^f te vieren, maar ook om mejuffrouw A. van Oploo, cassière en de heer B. P. Hoogkamer, chef van de afdeling reparatie, die vijf en twintig jaar aan de zaak verbonden zijn, te huldigen. Vrijdag zal het 'publiek merken, dat de zaak van Kreymborg vijf en twintig jaar bestaat. Lijkbezorging in de loop der tijden Het was een nogal griezelig onderwerp, waarover de heer C F. Keijser gisteren in de grote bridgezaal bij Brinkmann sprak, maar desondanks „of juist daar om" zoals een cynische heer naast uw ver slaggever veronderstelde was er veel belangstelling voor deze lezing over „Lijk bezorging in de lóóp der tijden" (met ge kleurde lichtbeelden). En terecht, want wat de spreker, die voorzitter is van de Eerste Coöperatieve Associatie voor Lijk bezorging, vertelde over de ingewikkelde dodencultus en begrafenisrituelen van aller lei volken was alleszins de moeite waard. Veel begrafenisgebruiken der primitieve en natuurvolken bijvoorbeeld spelen nu nog een rol in ons eigen rouw-ceremoniëel en het was belangwekkend, met de inlei der na te gaan wat oorspronkelijk de be doeling van deze, thans blijkbaar zinloze gebruiken was. Zo zag spreker het luiden der kerkklokken bij begrafenissen als een overblijfsel van het-lawaai-ritueel der pri mitieven, die daarmee de geesten der afge storvenen hoopten te verdrijven. Een en ander werd verduidelijkt door vele over het algemeen uitstekende kleu rendia's. dat hij als iid van de staf van de Duitse generaal of kolonel Schöngardt optrad als BIJZONDER HOF Achttien jaar geëist Voor de derde kamer van het Bijzondere Gerechtshof te Amsterdam stond heden ochtend terecht de 24-jarige Haarlemse auto-monteur Johannes Anton van Bragt, die er van beschuldigd werd in dienst van de Abwehrstelle Niederlande onderzoekin gen te hebben verricht naar het werk van illegalen en communisten. Voorts zou hij als V-mann van de SD mededelingen heb ben gedaan omtrent de illegaliteit en mee gewerkt hebben aan arrestaties van ver zetslieden. Tenslotte is hij gedetacheerd geweest bij de Inlichtingendienst van de Haarlemse politie en heeft hij in die functie deelge nomen aan huiszoekingen en arrestaties. Door zijn werk zouden drie mensen de dood hebben gevonden en anderen lange tijd in gevangenisschap hebben verkeerd. Verdachte gaf het hem ten laste gelegde vrijwel geheel toe. Zo vertelde hij, dat hij voor de Abwehrstelle op zoek was geweest naar illegalen en geheime zenders in Am sterdam en Driebergen en dat hij voor dit werk twintig gulden per week had ont vangen. Hij was toen pas zeventien jaar. In 1943 had hij tezamen met de V-mann Rothert inlichtingen verstrekt aan de SD'ers Rühl en Viebahn, vooral over communistische activiteit in Haarlem en omstreken. Ook werkte hij mede aar» de arrestatie van de communist Hoebeke, die later in een con centratiekamp overleed. Hij gaf ook toe tezamen met Viebahn. Rühl en Maarten Kuiper nog andere ar restaties te hebben gedaan. Zijn grootste activiteit ontplooide hij bij de Haarlemse I. D. waar hij de rang van onderwacht meester bekleedde. In het jaar 1944 ver richtte hij tal van arrestaties die vrijwel zonder uitzondering zich kenmerkten door een grote mate van geniepigheid. Hij drong zich onder allerlei valse voor wendsels aan zijn slachtoffers op en ontzag zich niet tijdens het verhoor hen dingen Jubileum Organist Sint Bavo- katheclraal Haarlem Men schrijft ons: Op 1 October zal het 25 jaar geleden zijn, dat de heer J. L. Schouten benoemd kunsttaken en dat hi, troor wJerd organist aan de Kathedraal St de verzending var. goederen en voorwer- R Ha ar lom pen een speciale vergunning van de Duit se autoriteiten ontving. Er zal een 8-tal personen als getuige gedagvaard worden. Opvoering capaciteit der Haarlemse waterleiding 4800 m3 water meer per etmaal Als gevolg van het steeds toenemende waterverbruik zo schrijven B. en W. van Haarlem aan de raad is het nood zakelijk reeds thans maatregelen te tref fen, waardoor in de naaste toekomst een aanzienlijke uitbreiding van de ruwwater- capaciteit zal worden verkregen. B. en W. menen, dat door het opstellen van acht diepwelpompen waarbij elke pompput afzonderlijk bemalen wordt door een pomp, welke onder water in de put- buis hangt op de meest economische wijze aan de verwachten behoefte, zal kunnen worden voldaan. Teneinde de fi nanciering van deze uitbreiding over twee dienstjaren te kunnen verdelen, stellen zij voor, de plaatsing te doen geschieden in 1949 en 1950. Daar de capaciteit van deze aggregaten 25 m:i per uur bedraagt, zal uiteindelijk bij continubedrijf een grotere Bavo te Haarlem. Jan Lodewijk Schouten werd op 7 Juni 1898 te Amsterdam geboren. Hij studeerde enige tijd bij Gerard Pikkers, om zich ver volgens geheel voor de vakken orgel en piano te bekwamen aan het Amsterdamse Conservatorium. Voor orgel ontving hij lessen van de bekende paedagoog Jean Baptist de Pauw en van Cornelis de Wolf. Voor piano was hij leerling van Nelly Wagenaar. Later studeerde hij ook nog compositie bij Henk Badings. Na enige jaren als organist te zijn 'opge treden in sommige kerken te Amsterdam, bekleedt de heer Schouten nu reeds 25 jaren het ambt van organist aan de hoofd kerk van het Haarlemse diocees. Jan Schouten is geen man, die gaarne „aan de weg timmert" Hij doet zijn werk graag en goed; en daarmede is voor hem alles uit! Naast zijn werk aan de Kathe draal heeft hij echter nog een drukke les- practijk, o.a. aan het Siminarie Hageveld, zodat het grootste gedeelte van de clergé, dat musiceert, enige tijd onder zijn leiding heeft gestaan. Ook aan de kweekschool „De Voorzienigheid" te Amsterdam, aan Huize Sancta Maria te Noordwijkerhout en aan het Veronica-gesticht te Haarlem is hij verbonden als muziekleraar. Op Zondag 24 October zal om 9 uur in de Kathedraal een plechtige H. Mis van opbrengst worden verkregen van 4800 m3 I dankbaarheid opgedragen worden. Tussen ruwwater per etmaal. Bij de huidige pro- 10 jfi 1 """I 1 gjjfig u~' ductie- en leveringsmogelijkheden zal de eerste serie van vier pompen in het voor jaar van 1950 gereed kunnen zijn. Het zal dan echter nodig zijn reeds tijdig in 1949 aan te vangen met het boren van de pomp putten, het maken van de kelders van ge wapend beton en de aanleg van de eleetri- sche installatie. De kosten voor de eerste vier pompen de bijbehorende werken en installaties in begrepen ramen B. en W. op 67.000, die van de tweede serie van vier op 63.000. BON VOOR SCHEERZEEP WORDT ONGELDIG Het Centraal Distributiekantoor deelt mede, dat de bonnen „Reserve E Tabak" der tabakskaart QA 808, welke recht geven op een rantsoen scheerzeep, na 9 October niet meer geldig zijn. 12 en 1 uur zal er die dag gelegenheid bestaan om de jubilaris te feliciteren in de Pastorie van de Kathedraal. Ongetwij feld zullen velen van die gelegenheid ge bruik maketo om deze verdienstelijke kerk musicus te huldigen. Morgen arriveert de „Willem Ruys" De „Willem Ruys" wordt Vrijdagmorgen uit Batavia te Rotterdam verwacht met ruim 700 passagiers. Onder de passagiers bevinden zich generaal-majoor dr. J. Th. Wilkens, hoofd van de militaire genees kundige dienst; prof. dr. F. C. Kraneveld, hoogleraar der geneeskundige faculteit te Batavia; de pianist A. Juda, die voor de NIWIN een tournée door Indonesië maakte en Cor Hermus, directeur-regisseur van „Comedia" met een achttal acteurs en ac trices van dit gezelschap. Laatste diefstal verliep niet zonder ongelukken Op het politiebureau Leidseplein te Amsterdam verschenen dezer dagen twee mannen^ waarvan de een beweerde, dat de ander zijn costuum droeg. Dit costuum had in een koffer gezeten, welke tijdens een treinreis was gestolen. De beschuldigde, de 30-jarige viskoop- man K. uit Amsterdam, was een goede bekende van de politie. Bij verder onder zoek bleek dat in zijn woning geregeld goederen werden gebracht, die van diefstal uit treinen afkomstig waren. De politie arresteerde daarop twee broers, de 17- jarige W. A. en de 28-jarige J. A., die be kenden verschillende treindiefstallen te bleek te passen. A. was met zijn hand en voet tussen de deur en de wagon beklemd geraakt en wist zich eerst in Naarden, toen de trein stopte, los te werken. In een fabriek aldaar werd hij verbonden en naar een ziekenhuis in Naarden vervoerd. Hij verklaarde van een auto te zijn gevallen.. Des nachts vluchtte hij in pyjama uit het ziekenhuis. Uit een woning stal hij een overjas en een fiets en reed naar huis. De volgende dag werd hij gearresteerd- Hij ontkende eerst, maar viel door de mand, toen een schoen, welke men in de koelwagon had gevonden, hem precies hebben gepleegd. ZU sprongen op treinen, die tussen het Centraal Station en het Muiderpoortstation reden, braken de wa gons open en namen allerlei goederen weg. Zo stalen zij 275 kg boter, drie koffers met gedragen kleding, rollen textiel, 200 meter khakistof, 100 meter zijde, een partij kou sen en sokken, een radiotoestel en partijen babyschoentjes, suikerwerk en vlees. De laatste diefstal pleegde W A. met een handlanger O. door op een koelwagon te springen, de deuren te forceren en drie bouten vlees uit de trein te werpen. De deuren van een koelwagen slaan in tegenstelling tot de deuren van een nor male wagon, die schuiven naar buiten open. Tijdens de diefstal raakte een der deuren een lichtmast en sloeg dicht. Door de klap werd O. uit de wagon geslingerd. Hij bleef met een op drie plaatsen gebro ken arm langs de lijn liggen. O. werd in het Binnengasthuis gearres teerd, waar hij zich had laten opnemen. SCHEEPVAART Aldebaran, BaltimoreRotterdam pass. 30 Sept. Land's End. Cottica, ParamariboAm sterdam 29 Sept. van Pontadelgada. Gaaster- kerk. MombassaAmsterdam 29 Sept. van Marseille. Garoet, JavaRotterdam pass. 29 Sept. Gibraltar. Groote Beer, Batavia—Am sterdam pass. 29 Sept. Dondrahead. Johan v. Oldenbarnevelt, AmsterdamJava pass. 29 Sept. Algiers. Kota Inten, Quebec—Rotterdam pass. 29 Sept. Scilly-eilanden. Mariekerk. Rotterdam-Alapan, 29 Sept. van Alexandrië. Meliskerk. Amsterdam—West Af. ika 29 Sept. te Dakar. Oranje, BataviaAmsterdam 29 Sept. te Singapore. Poelau Laut. 30 Sept van Batavia te Djeddah. Ruys. Japan—Buenos Aires. 28 Sept. te Durban. Sibajak. Batavia Rotterdam 29 Sept. van Suez. Tjibadak, 28 Sept. van Soerabaja te Makassar. in de schoenen te schuiven, waarvan hij wist, dat zij onwaar waren. i In deze periode arresteerde hij de Joodse jonge man Van Messel, die twee dagen later door de Duitsers werd gefusilleerd. Ook de jeugdige J. de Jong vond door zijn toedoen de dood. Als getuigen fun geerden onder meer de SD-ers Rühl en Viebahn, die Van Bragts verklaringen goeddeels bevestigden. Eén van zijn slachtoffers, de Haarlemmer Frauenfelder, vertelde ter zitting hoe hij met zijn zwa ger Hoebeke door de listige toeleg van ver dachte was gearresteerd. Ook de andere getuigen kwamen met zulke staaltjes. Op de vraag van de president mi". Van Rechteren-Altena„Hoe bent u daartoe gekomen?" antwoordde Van Bragt: „Ik was verschrikkelijk fel, maar ik heb het alleen uit politieke overwegingen gedaan. Nu weet ik ook, wat het betekent om ge vangen te zitten". „Daar weet u niets van!" beet mr. Besier hem toe; „bij de Duitsers was dat heel wat anders". In een kort requisitoir schetste mr. Besier hoe verdachte, meegesleept door SS-leuzen, tot deze verwerpelijke Judasmethoden kwam. Gelet op de ernst van het feit, maar rekening houdende met de jeugdige leeftijd van verdachte, eiste hij achttien jaar ge vangenisstraf met verlies van alle rechten voor het leven. Verdachtes raadsvrouwe zei, dat politie ke hartstocht, gepaard aan geringe ontwik keling haar cliënt fataal was geworden. Zij verzocht het Hof er rekening mee te hou den dat verdachte was opgegroeid in een gezin waar nooit iets anders werd gehoord dan nazi-leuzen. Uitspraak over veertien dagen. De rechtbank deed uitspraak De Haarlemse rechtbank deed vanmor gen uitspraak in de zaken tegen de 57- jarige monteur J. G. S., die brand had ge sticht in het huis van zijn kostjuffrouw, tegen de 44-jarige postbeambte J. J. }V. die zich voor Henri de Greeve bestemde gelden had toegeëigend en tegen het echt paar H.-F.. waarvan de vrouw van bero ving van een Monnikendamse veehande laar en de man van heling van het gestolen geld werd verdacht. De rechtbank veroordeelde de monteur tot zes (eis: acht) maanden gevangenisstraf en conform de eis, ter beschikkingstelling. De postbeambte hoorde acht maanden, waarvan vier voorwaardelijk, tegen zich uitspreken (de Officier had tien maandën, waarvan de helft voorwaardelijk gevor derd) en het echtpaar H.-F. werd wegens gebrek aan bewijs van de ten laste gelegde feiten vrijgesproken, zoals de Officier ook had gevraagd. Wegom legging in Heemstede Ingaande 1 October zal wederom de weg- verlegging door de gemeente Heemstede van de route Haarlem—Den Haag een wijziging ondergaan. De weggebruikers die van Haar lem komen en richting Den Haag willen rijden zullen de navolgende route moeten volgen: Herenweg, Lanckhorstlaan, Heem- steedse Dreef, Wipperplein, Heemsteedse Dreef. Valkenburgerplein. Valkenburgerlaan, Glipperweg, Prinsenlaan, Herenweg. In omgekeerde volgorde van Den Haag Haarlem wordt gereden: Herenweg (Benne- broek). Bennebroekerlaan, Glipperweg, Val kenburgerlaan, Valkenburgerplein. Heem steedse Dreef, Wipperplein, Heemsteedse Dreef, Zuiderhoutlaan (Haarlem), Fontein laan. Komende uit de richtting Zandvoort wordt gereden over de Lanckhorstlaan, Heem steedse Dreef en vervolgens richting Den Haag over vorenomschreven route. Uit de richting Den Haag en gaande naar Zandvoort, wordt dezelfde route gevolgd als Den HaagHaarlem met dien verstande dat van de Heemsteedse Dreef te Heemstede af linksaf wordt geslagen de Lanckhorstlaan in naar de Zandvoortselaan. Geldleningen van Haarlem B. en W. van Haarlem delen aan de raad mede dat zij aanbiedingen hebben ontvan gen voor twee geldleningen onderschei- delijk groot 500.000 en 200.000, op on derhandse schuldbekentenis, 5 pari, tegen een rente varr 2V2% en een looptijd van 9 en 10 jaar. Het college stelt voor op die aanbiedingen in te gaan. Het geld zal gebruikt worden om een gedeelte van de vlottende schuld te consolideren en tot aflossing van het restant van voorschotten van het Werk fonds. Slachtoffers van vliegtuig, ongeluk bij Boxtel De inzittenden van het militaire lesvliegtuig dat Woensdag bij Boxtel is neergestort, waren de off icier-vlieger tweede klasse C. Velders uit Den Haag en de matroos P. Nicolai uit Hilversum. C. M. Velders kwam als adspirant-offi- cier-vlieger in dienst bij de Marinelucht vaartdienst. in Indonesië. Na het einde van de strijd tegen Japan week hij uit naar Australië en vandaar ging hij via Amerika naar Engeland. Met het 321ste (Dutch) R.A.F.-squadron is hij vervolgens op Cocoseiland gestationneerd geweest. In Fe bruari 1946 kwam hij terug in Soerabaja. In October 1946 ging hij naar Nederland, waar hij een instructeurs-cursus volgde te Woensdrecht.- Hij was daarna als instruc teur verbonden aan de vliegeropleiding te Gilze-Rijen. Hij was 33 jaar, gehuwd en woonde te 's-Gravenhage. Matroos P. Nicolai is in 1925 te Soerabaja geboren. Hij kwam in Juni 1947 in dienst. Hij werd als leerling onderofficier-vlieger bij de vliegeropleiding te Gilze-Rijen ge plaatst. Commissaris der Koningin in Heemskerk Maandag elf October zal de Commissaris der Koningin in Noordholland een amb telijk bezoek brengen aan de gemeente Heemskerk. Voor hen, die de Commissaris wensen te spreken is daarvoor gelegenheid in het Raadhuis om half vijf. MOTOR TEGEN AUTO GEBOTST Hedenmorgen omstreeks halftien is op het kruispunt bij het Polderhuis te Hoofd dorp een motorrijder, De W. uit Amster dam, die uit de richting Aalsmeer kwam, tegen een uit de richting Heemstede ko mende personenauto gebotst, bestuurd door de heer M. De motorrijder kreeg vrij ern stige wonden aan het hoofd en is naar een der Haarlemse ziekenhuizen overgebracht De motorfiets was zwaar beschadigd. De auto kreeg slechts een paar deuken. De politie onderzoekt de schuldvraag. BINNENLAND De K.L.M.-boordwerktuigkundige E. H., die in Singapore gearresteerd werd wegens het smokkelen van goud en diamanten, is veroordeeld tot twee maanden celstraf. De bootdienst tussen Amsterdam en Lemmer v.v. van de rederij Koppe wordt met ingang van 1 October opgeheven. Nu volle melkpoeder in chocoladepro ducten mag worden verwerkt zijn voor ongevulde melkchocolade maximumverkoop prijzen vastgesteld, namelijk voor stukgoed (repen) f 0,39 en voor wichtgoed f 0,50 per 100 gram voor de consument. Een ongevulde melkchocoladereep van normaal gewicht komt dus nu op f 0,13 per stuk. Voor de ge vulde melkchocolade blijven dezelfde prijzen gelden als voor gevulde chocolade. De uit- zonderingsprijzen voor speciale kwaliteits- artikelen gelden ook voor melkchocolade artikelen. Vertegenwoordigers van de drie samen werkende vakcentrales zullen gevolg geven aan de uitnodiging van de gouverneur van Suriname, om daar een bezoek te brengen ter bestudering van de sociale toestand. Voor het Christelijk Nationaal Vakverbond zal gaan de heer F. P. Fuykschot, voor de Katholieke Arbeidersbeweging de heer J. H. Kuiper en voor het Nederlands Verbond van Vakverenigingen de heer J. G. Suurhof. De parlementaire delegatie van het Britse gemenebest heeft Woensdag een be zoek gebracht aan Amsterdam. Alkmaar, de Wieringermeer en de Afsluitdijk. De minister van Buitenlandse Zaken mr. D. U. Stikker is n«\ar Parijs vertrokken, waar hij de vergadering van de Verenigde Volken zal bijwonen als hoofd van de Neder landse delegatie. Bij een boerderij in Schiebroek speelde een 5-jarig meisje met lucifers. Gevolg: 50.000 kg. hooi en een grote partij gerst gingen in vlammen op. In Bruinisse is het motorschip „Avon tuur" geheel uitgebrand. De lading ging verloren. De ex-burgemeester van Ede, Van D., is wegens hulpverlening aan de vijand ver oordeeld tot vijf jaar gevangenisstraf, ont zetting uit de kiesrechten en uit het recht een overheidsfunctie te bekleden. HAARLEM EN OMGEVING Dc burgemeester van Haarlem, mr. P. O. F. M. Cremers, zal niet op Vrijdag 1 en 8 October spreekuur houden, doch op Woens dag 6 October om 10.30 uur. Op de Indische filmavond van „Ere schuld en Dankbaarheid", welke op 1 Octo ber in de Gem. Concertzaal wordt gegeven, zullen niet alleen de documentaire films over het leven der militairen in Indonesië ver toond worden, maar ook de films over het regeringsjubileum van Koningin Wilhelmina ën de inhuldiging van Koningin Juliana. De Friese Fakir, die door zijn hypnoti sche en telepathische experimenten reeds tallozen in verbazing heeft gebracht, zal Zondag 3 October in de Gem. Concertzaal demonstraties geven. Door de „Guimanba's" wordt muzikale medewerking verleend. - Candidaat L. J. Boeqinga uit Haarlem is beroepen als predikant bij de Gereformeer de Kerk van Fijnaart. De 72-jarige mevrouw A. P. uit Haar lem. die te Putten was gelogeerd, kreeg bij het 'uitstappen uit een autobus het achterwiel van de bus over haar voet, die geheel ver brijzeld werd.- Ze is naar een ziekeninrich- ting overgebracht. Een sonaten-avond wordt door Ans Bouter en Eduard Biele gegeven op Zaterdag 2 October in de met kaarsen verlichte Renaissance-zaal van het Frans Hals Museum. Het programma vermeldt werken van: Sammartini, Beethoven, Brahms en Kodély. - Het Instituut voor Arbeiders Ontwikke- lirfg te Haarlem gaat Zondag 3 October naar „De Banjaert" te Wijk aan Zee, om in een gezellig samenzijn dit huis en omgeving te verkennen. De violisten Norbert Visser en Carolien van der Heide en de pianist Hendrik Willem Poldermans geven op Woensdag 6 October in de Renaissancezaal van het Frans Hals museum een kamermuziekavond. - Ter voorkoming van onaangename ge volgen voor de vijf andere veertigjarige humoristen die de Haarlemmers van tijd tot tijd opvrolijken, vermelden wij dat met de geveltoerist die het Beheersinstituut te glad wilde af zijn. een zekere A. B.» wordt bedoeld. Bij de Van Egmondstraat in Haarlem- Noord werd gistermiddag een fietser inge haald door een motorrijder. De fietser week plotseling naar links uit en de motorrijder kon ondanks krachtig remmen een aanrij ding niet voorkomen. De wielrijder is met een gëbroken enkel naar de Deo overgebracht. In een varkensschuur aan de Oudeweg te Haarlem brak vannacht brand uit, waar door het dak gedeeltelijk verloren ging. De varkens konden evenwel gered worden. De brandweer doofde het vuur met één straal. Uit een woning aan de Zaanenstraat in Haarlem-Noord werd in de nacht van Dins dag op Woensdag een bedrag van honderd gulden ontvreemd. De Haarlemse recherche heeft een 69- jarige vrouw aangehouden die ervan ver dacht wordt zestien gulden gestolen te hebben. Ze heeft reeds enkele vonnissen wegens diefstal achter de rug. Bloemendaal „Sparrenheuvel" Dr. P. Hoekstra spreekt in zijn verleden jaar verschenen boek „Bloemendaal" over de zo verwaarloosde buitenplaats Sparrenheu vel. tegenover de Mollaan en noemde die als een. welke bewaard diende te blijven. Met behulp van Monumentenzorg is thans een eenvoudige restauratie gereed gekomen. De daklijst en de ramen zijn weer hersteld en het gehele huis is van buiten geschilderd, zodat het er nu weer behoorlijk uitziet. Men is nu bezig de grond rondom het huis om te spitten en zo zal ook de verwilderde tuin er weer behoorlijk uit gaan zien. Deze buitenplaats werd vroeger bewoond door de wethouder Ign. Bispinck en is thans eigendom der Bispinckstichting. De bedoeling is, dat er een R.K. kerk en schoolgebouwen op het terrein zullen komen. BURGERLIJKE STAND GEBOORTEN: A. Cornelissen—Been, d.; A. E. de Bruijnv. d. Voet, d. ONDERTROUWD: J. G. Stenger en I. Vet- tewinkel; E. Zuiderduijn en B. C. v. Baten burg. GEHUWD: J. R. Schaap en R. Falch; P. Rote en H. F. Peppelman van Kampen; A. C. M. Bosman en M. W. A. Versteegh; M. L. de Vries en A. Olijerhoek; R. G. v. Rooij en M. Kelderman. Amsterdamse Beurs Slotkoers Openings gisteren koersen Koninklijke Olie 338)4 339% 283 284 245 244% A. K. U 1571/2 157)4 174% Nederlandse Ford 315 Nederlandse Kabel 275% v. Berkel's Patent 127 Scheepvaart-Unie 176 174% ■-loll.-Amerika Lijn 178% Deli Maatschappij 153.14 153% H. V A 260 259% A'dam Rubber 165% Ned. Handel Mij 160 N.-I. Handelsbank 117)4 Billiton Mij II 398

Haarlem's Dagblad | 1948 | | pagina 6