c J Voor Haarlem en omgeving 120 kolentreinen, elk van 50 wagons van 20 ton! MIEP GELOOFT, Onze Jonge Koningin thuis Met Rijksgelden wordt niet altijd even zuinig omgesprongen Bonte kroniek van de kleine misdaad „Indien gij prijsverhoging wilt, behoort ge het ronduit te zeggen" PANDA EN DE OPSTAND IN CANDONIA Amerikaanse Reis (5 Wereldnieuws DINSDAG 5 OCTOBER 1948 Gebruikers moeten genoegen nemen m half anthraciet, half eierkolen. De verbruiker zegt „elk gezin slechts 12 hectoliter kolen". Maar er moet toch heel wat werk verzet worden om er voor *e zorgen dat die ter bestemder plaatse komen. Eerst door de mijnwerker, dan door de spoorwegman of schipper en tenslotte door de kolenhandelaar. Het verbruik aan huisbrand- en indu striekolen is per jaar voor Haarlem en om geving op ongeveer 1.500.000 H.L. te ramen. Dat wil zeggen 120 kolentreinen elk van 50 wagons van 20 ton! Wat de huisbrand betreft, hebben de inwoners van Haarlem en omstreken voor een zeer groot deel al hun eerste zes een heden ontvangen. De handelaars hadden van deze zomer nog al moeite om de kolen kwijt te raken. Niet omdat de mensen niet overtuigd waren dat zij die in de komende winter hard nodig zullen hebben om de koude uit hun huis te weren, maar omdat zij geen voldoende contanten hadden. De prijs van anthraciet is in de laatste jaren zeer sterk opgelopen. Voor de oorlog werd 2,20 per H.L. betaald, nu 4.504.80. Er is minder geld onder de mensen en velen hadden moeilijkheden om reeds in de zomer de brandstoffen te betalen. Nu zijn ook de bonnen ingeleverd voor de laatste zes eenheden Daarop wordt de handel pas in de komende maanden be voorraad. Het zal daarom wel nodig zijn om de aflevering te verdelen. Er behoeft evenwel geen vrees te bestaan, dat die af levering zal stagneren, want de spoorwegen vervoeren geregeld. Er is blijkbaar niet meer zo'n nijpend tekort aan rijdend mate riaal als in de vorst-winter 1946-1947. Bovendien komen er ook geregeld schepen met kolen in Haarlem aan. De Vakgroep der Brandstoffenhandelaren had er bij de Minister op aangedrongen dit seizoen eierkolen en cokes vrij te geven. Gelet op de grote voorraden eierkolen die bïi de handelaars zijn, werd gemeend, dat dit mogelijk moest zijn. De minister heeft het evenwel zeer beslist van de hand ge wezen. De kolenhandelaars krijgen nu slechts 41 procent anthraciet. Dat maakt dat zij aan geen enkele verbruiker meer dan de helft anthraciet kunnen leveren. De huis moeders dienen daarmee rekening te hou den! Het is wel jammer dat velen hun oorlogskachel, waarin alles gestookt kon worden, al weer vervangen hebben door een moderne haard, die alleen met anthra ciet te stoken is, maar zij zijn daarmee te vroeg geweest, zij zullen toch met het voorgeschreven kwantum eierkolen genoe gen moeten nemen. De kolenhandelaar staat in deze ook machteloos. Een enkele die veel klanten heeft, die de voorkeur geven aan eierkolen de prijs daarvan is lager gesteld, namelijk op 2.95, om het verbruik aan te moedigen! zit wat royaler in zijn anthraciet, maar dat zijn toch uitzonderingen. Bruinkoolbriquetten zijn vrij, maar zeer schaars. Er is meer turf. maar de hande laars hebben weinig turf opgedaan, omdat zij verwachtten, dat de eierkolen vrij zou den komen. Het is niet onmogelijk dat er thans nog getracht zal worden turf naar Haarlem vervoerd te krijgen, om het kolen- rantsoen aan te vullen. Van de zijde van de Brandstoffenhandel vernamen wij, dat de verwachting is (meer dan een verwachting is het niet!) dat voor het stookseizoen 1949-1950 de eier kolen en de cokes buiten de distributie zullen vallen. Er zal evenwel nog niet aan gedacht kunnen worden ook de anthraciet vrij te geven. Voor de oorlog kwam er veel anthraciet uit het buitenland, maar daar aan is nu geen denken, omdat wij zuinig moeten zijn met de deviezen. Onze eigen dat vele mensen het leven niet altyd vrolijk vinden. Wat meer geur is hard nodig. Daarom deze keer van Mevr. Lotgering Hillebrand een aanbeveling voor: GESTOOFDE PREI. V/2 kg. prei, 25 gr. boter, wat zout, azijn, peper, sago. Verwijder wortels en harde bovenstukken. Snijd de rest in vingeriange stukken. Was ze goed schoon en zet ze met een paar lepels water, zout, peper, azijn en boter op een zacht vuur. Laat ze, onder af en toe om schudden, gaar smoren. Maak de prei zo nodig op smaak af en bind event, overgebleven vocht met sago. Kook prei nooit in te veel water, de pittige smaak en lekkere geuT gaan daarbij verloren. Maak eens preistamppot met wat azijn en geef ze met gebakken bloedworst of lever worst. (Zonder bon). Een goede plaatsvervanger voor rijst met kerrie is macaroni met fijn gesnipperde prei en kerrie, gefruit en ga ar gekookt. En geeft Miep wat druiven na, Dao klinkt tot slot een luid: Hoera! PubL Centr. Bur. v. d. Tuinbouwveilingen (Adv.) De radio geeft Woensdag HILVERSUM I. 301.5 M. 7.00, 8.00, 13.00, 18.00. 20.00 en 23.00 uur Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 en 8.15 Platen. 8.50 Voor de vrouw. 9.00 Werken van El gar. 10.00 Morgenwijding. 10.20 Kookpraatje. 10.30 Als de stofzuiger zwijgt. 11.00 Platen. 12.00 Lichte muziek. 12.30 Weerbericht. 12.33 Voor 't platteland. 12.38 Kilima Hawaiïans. 13.15 Kalender. 13.20 Pianduo. 13.40 Spaanse en Zuid-Amerikaanse muziek. 14.00 Causerie over Marshall. 14.45 Jeugdconcert 15.00 Luis terspel ..De vrouw in de mist". 15.35 Voor de zieken. 16.00 Kinderkoor. 16.15 „Het stond in de krant". 16.45 Vragen staat vrij. 17.15 Pla ten. 18.30 Voor de strijdkrachten. 19.00 Prof. mr. J. Valkhoff: ..De geest der wetten". 19.15 Silvestri-kwartet. 19.30 Reportage erepromo tie Anthon van <ler Horst. 20.00 Dingen van de dag. 20.15 Operamuziek. 20.40 Dansorkest. 21.10 Maurice Chevalier. 21.45 Luisterspel „Obsessie". 22.25 Vrouwenkoor. 22.45 „Dich ters van deze eeuw". 23,15 Dansmuziek. HILVERSUM II. 414.5 M., 218 M. en 1875 M. 7.00, 8.00. 13.00, 19.00. 20.00 en 23.00 uur Nieuws. 715 Gewijde muziek. 7.45 Woord voor de dag. 8.15 Platen. 9.00 Ziekenbezoek. 9.35 Symphonische muziek. 10.30 Morgen dienst. 11.00 Vioolsonates. 11.30 Promenade- concert. 12.30 Weerbericht. 12.33 Blaaskwin- tet. 13.15 Metropole-orkest. 14.00 Werker van Strawinsky. 14.30 Siervruchten-dragende heesters. 15.00 Trio Pasquier. 15.30 Bekende orkestwerken 16.15 Voor de jeugd 17.30 De Zaparaka's 17 45 Onder de tropenzon. 18.00 Koor en orgel. 18.30 R.V.U.-cursus. 19.15 Nieuws uit Indonesië. 19.30 Actueel geluid. 19.45 Engelse les. 20.15 Het „Straszburger Domchor". 22.00 jrUvOsinn»**. 2?.10 Baeh- okraal. 22.15 Orgel. 22.45 Overdenking. 23.15 Hawaiï-eerenade. 23.35 Platen. mijnen zijn niet in staat in de behoefte aan anthraciet volledig te voorzien. De enige oplossing zal dan ook wel zijn de distribu tie van anthraciet te handhaven. Boven dien is het waarschijnlijk dat de anthraciet in de toekomst nog duurder zal worden, want de regering betaalt daarop nog steeds een toeslag. De minister wil die toeslag laten vervallen, temeer omdat wij ons moeten aanpassen aan België, waar de anthraciet duurder is. Binnenkort pindakaas zonder bon Het is mogelijk gebleken opnieuw een hoeveelheid grondnoten ter beschikking te stellen voor de productie van pindakaas. Dit artikel zal binnenkort zonder bon wor den verkocht. De beschikbaar komende hoeveelheid is nog klein, doch er wordt naar gestreefd, door verdere aanvoer van grondstoffen zo veel mogelijk aan de vraag te voldoen. De prijs per potje van ongeveer 370 gram zal 0.90 bedragen. Weer in voorraad: door Dr. J. WATERINK Gebonden f 4.90 BOEKHANDEL VEKO Zijlstraat 96-98 „Kerk en Vrede" en het communisme In het Indisch Instituut te Amsterdam hield de geloofsgemeenschap „Kerk en Vrede" haar jaarlijkse conferentie. Ds. J. de Graaf uit Haarlem sprak over „Kerk en Vrede en het communisme". Wie volgens spreker in het communisme niet in zeker opzicht een godsoordeel ziet, wordt door zijn anti-communisme vaak critiek- loos ten aanzien van de verhoudingen waaronder wij thans in het Westen leven. De kanselboodschap van de Hervormde Kerk over het communisme achtte spreker weinig doeltreffend, omdat daarin tegen over de concrete afwijzing van het com munisme enerzijds, anderzijds slechts een vage critiek op de bestaande orde was te beluisteren. Spreker oefende critiek op het communisme dat, zoals het zich nu mani festeert, het geweld niet veroordeelt, doch beoordeelt naar het effect dat het oplevert. Voorts spraken ds. K. Strijd en ds. J. J. Buskes over de betekenis van Gandhi* Algemene Rekenkamer doet nieuwe ontdekkingen HONIG'S MAÏZENA HONIG'S MAÏZENA HONIG'S 'S MAÏZENA HONIG'S IZENA IG'S MAÏZENA HONIG'S MA De Politierechter hield zitting Gistermorgen verschenen voor de Haar lemse politierechter een Adonis en een Dul cinea, zo om en nabij de achttien jaren oud. De Dulcinea vervulde een nederige betrek king bij een mevrouw, die haar een tiejitje per week opleverde; de Adonis voerde een gelijke staat in een meer mannelijk em plooi. Van een tientje per week kan je niet veel beginnqn, maar de Dulcinea vulde haar inkomsten aan met wat haar hand vond om te nemen. De buit overhandigde zij dan aan de jongeling voor wie zij tere gevoelens koesterde en die op zijn beurt met bioscoop- jes, kleinodiën en snoepreisjes deze ge negenheid warm hield. Toen het bedrag tot een duizend gulden was opgelopen, kwam het uit en daarmee eindigde ook de idylle. De Adonis demon streerde dit door luidkeels op de openbare straat een paar weinig vleiende opmerkin gen over de vroegere geliefde te berde te brengen. Dat werd hem door de Officier en de Politierechter als een blijk van bijzon dere verdorvenheid aangerekend, hetgeen in de strafmaat tot uiting kwam, want het meisje kwam er dit keer nog met vijf maan den voorwaardelijk af, ook al omdat zij de kinderrechter nog maar ter nauwernood ontgroeid was, maar haar vriend krijgt twee maanden lang gelegenheid het inté rieur van de strafgevangenis te bestuderen en als hij niet goed oppast, mag hij de cursus nog eens doubleren. De man die daarna in het bankje ging staan, had wellicht nooit voorzien, dat hij nog eens met de rechterlijke macht in bot sing zou komen. Hij was een te goeder naam en faam bekend staande postbode, die het slachtoffer was geworden van zijn vaderliefde. Zijn zoontje verzamelde post zegels en wat lag nu meer voor de hand dan dat vader aan de geadresseerden vroeg of hij de zegels van de buitenlandse brie ven mocht houden. In de praktijk werd hem dat negen van de tien keer toegestaan en zo kwam hij er toe de zegels ongevraagd van de enveloppen te Weken. Jaren lang ging dat goed tot de tiende man hem nood lottig werd: die verzamelde zelf en be klaagde zich bij de P.T.T. Weg baan, weg pensioen, weg postzegels. En dat met der tien kinderen. Zowel de Officier als de rechter zagen in dat deze man wel zeer zwaar gestraft werd voor zijn fout en het bleef bij twee weken voorwaardelijk. S. O. s. De 32-jarige Haarlemmer die vervolgens voor de kadi verscheen kon bogen op twee goede kwaliteiten: Hulpvaardigheid en doortastendheid, die hem tezamen met een negatieve hoedanigheid, namelijk drift, noodlottig waren geworden. Een dame, die in de tram, waarin zich ook de verdachte bevond tot de ontdekking kwam, dat zij zich in de bestemming van het vervoermiddel had vergist, wilde weer uitstappen, terwijl de wagen juist begon te rijden. Drie drukken op de signaalschel waren voldoende om de bestuurder acuut te doen remmen en de conducteur verbolgen naar de verwekker van de stagnatie te doen speuren. Noodsignalen mogen alleen in het uiterste geval gegeven worden, zo verklaar de de conducteur. Maar de behulpzame reiziger had gezegd: „Ik heb liever dat jij dood valt dan die dame" en dat was het sein geweest tot een nogal geDeperde con versatie. waarin de kaartiesverkoper ach tereenvolgens als „schoft", „schooier" en „snotneus" werd gekwalificeerd. De Officier vond deze alliteratie niet te pas komen, al wilde hij wel aannemen, dat de verdachte met goede bedoelingen bezield was geweest en eiste twintig gulden. „Een beetje aan de hoge kant", meende de delin quent, zeker met het oog op de goede be doelingen. De politierechter deed er vijf gulden af. Tenslotte was er nog de jonge vrouw van een jonge jonkheer. De verdachte telde nu duizend weken en bezat twee kinderen en had, daar haar echtgenoot van Indonesië uit had lateh we ten dat zij zelf maar moest zien hoe aan dc kost te komen, de ontferming van een even jonge busconducteur aanvaard. Maar die verdiende nog niet genoeg om een gezin van vier personen te onderhouden en zo was ze er toe gekomen geld en bonnen van „mevrouw" „ten eigen bate aan te wenden" zoals dat in dagvaardingen omschreven wordt. Het zou allemaal nog niet zo erg zijn ge weest, als er bovendien niet al een voor waardelijke veroordeling op het strafblad stond, die bij de heren achter de groene tafel twijfel deed rijzen of ze hier nu toch niet met een recidiviste te doen hadden. Tenslotte besloot de kadi tot opluchting van de vrouw in het verdachtenbankje een middenweg te bewandelen: met twee maan den onvoorwaardelijk zouden beide ver grijpen gezoend zijn. Sterrit K.N.M.V. 16 October houdt de Koninklijke Ned. Mo torrijdersvereniging een sterrit door Neder land. Ongeveer 200 deelnemers zullen aan de start verschijnen, waaronder bekende rijders. Het einde van deze rit is op het auto-circuit van Zandvoort, met als definitief eindpunt Hotel de Schelp. „Er zijn vorderingen gemaakt op de weg, welke naar een geordend fi nancieel beheer voert. Naarmate het administratief herstel voortschrijdt, schijnt het wel of het tempo van de verbetering geringer wordt. Het nieuwe is nog te veel in een stadium van voor bereiding gebleven". Met deze constatering begint de Alge mene Rekenkamer het verslag over haar werkzaamheden in 1947. Daaruit blijkt on der andere, dat een verzoek van de Reken kamer, om de uitgaven van de radio- omroep, welke uit rijksgelden worden gedaan, te mogen controleren, door de j minister niet is ingewilligd. De kosten van de dienst van de regeringscommissaris voor het radiowezen zullen echter voortaan rechtstreeks op de rijksbegroting worden uitgetrokken. Het Loudens beheer. Ten aanzien van de afwikkeling van het geldelijk beheer, dat van 1940 tot 1945 door de Nederlandse regering in Londen is gevoerd deelt de Rekenkamer mede, dat thans aan de accountant-generaal opdracht is verstrekt om de totstandkoming van een verantwoording van het beheer in Londen en de contróle van deze verantwoording te bevorderen. De bedoeling is, dat deze ver antwoording aan het eind van 1949 gereed zal zijn. Reizen van experts. Bij contróle van de stichting „Centraal Instituut voor Industrialisatie" bleek, dat enige ambtenaren van het departement van Economische Zaken uit de geldmiddelen dier stichting toelagen boven hun salaris sen ontvingen tot een gezamenlijk bedrag van 4362 per jaar. De toekenning van deze toelagen was geschied zonder overleg met de minister van Binnenlandse Zaken. Een opmerking omtrent de gebrekkige gegevens betreffende de reiskosten van enige experts naar Amerika, welke de stichting had betaald, had ten gevolge, dat een overschot aan deviezen ter waarde van 2492,13 in Nederlands geld op de postrekening der stichting werd terugge stort. Tevens zijn de kosten der reis van een der experts ten bedrage van 4605,05 door diens werkgever geheel van het rijk overgenomen. Dure aannemers. De minister van Binnenlandse Zaken heeft, hangende het onderzoek naar de fi nanciële transacties tussen het rijk en een zevental aannemers, die in opdracht van het hoofd van het Evacuatiebureau Alk maar bouwwerken hadden uitgevoerd tegen prijzen welke veel te hoog werden geacht, alle betalingen aan deze aannemers stop gezet. Met een van deze, die beweerde een vordering op het rijk te hebben van 13.125 werd in beginsel overeengekomen, dat het rijk door de betaling van 8000 aan zijn verplichtingen zou hebben voldaan. Aan drie anderen werd een regeling voorge steld, waarbij grote bedragen door de aan nemers zouden worden teruggegeven. Tegen de beheerder van een opgeheven rijkskeuken, die de opbrengst van inven tarisgoederen had gebruikt tot dekking der kosten van een feestavond is een vonnis verkregen, waarbij hij veroordeeld is tot betaling van 4473,63. De afwikkeling van de voormalige Ne derlandse Arbeidsdienst is nog niet vol tooid. Wel zijn belangrijke vorderingen gemaakt. „Herrijzend Nederland" 2millioen tekort. De liquidatiebalans van de radio-omroep „Herrijzend Nederland" vertoont een na delig saldo van 2.476.648. Nadat een accountant de boeken van „Herrijzend Nederland" had gecontroleerd, zijn deze sinds Juli 1946.zoek geraakt. „Geschiedschrijving" der Rijksbureaux. Eind van 1945 had de minister van Eco nomische Zaken aan de rijksbureaux voor handel en nijverheid opgedragen samen vattende verslagen te vervaardigen over de gehele periode van hun bestaan. De hoogste kosten werden gemaakt voor de gezamenlijke textielbureaux (ongeveer 10.000). De ambtenaar, die bij deze bureaux dit werk verrichtte en daaraan ongeveer een jaar arbeid besteed heeft, vatte het geheel samen in een proefschrift, waarop hij de graad van doctor in de han delswetenschappen verwierf. Met goedkeu ring van de minister van Economische Za ken werden van dit boekwerk 119 exem plaren aan openbare instellingen en perso nen uitgereikt, hetgeen het rijk 1500 kostte. Daarenboven besteedde het rijk nog 1250 voor het drukken en verzenden van 40.000 circulaires, waarin het werk onder de aandacht werd gebracht van de inge schrevenen bij de textielbureaux. De kos ten der geschiedschrijving voor alle rijks bureaux gezamenlijk kunnen op rond f 44000 worden gesteld. De Algemene Re kenkamer verzocht aan de minister van Economische Zaken, dat geen verdere uit gaven voor dit doel zouden worden gedaan.^ De Londense society begrijpt er niets meer van De Londense society weet niet meer hoe zij het heeft. Terwijl Prinses Margaret in Schotland op vacantie was, werden de twee vrijgezellen die beiden als toekom stige echtgenoten van de prinses in aan merking zouden komen, de markies van Blandford en de markies van Milford Ha ven, herhaaldelijk in gezelschap gezien van een andere society-schone, de Amerikaanse Sharman Douglas, dochter van de Ameri kaanse ambassadeur in Londen. Prinses Margaret zelf is een vriendin van Sharman Douglas en het heeft de af gelopen weken veel opzien gebaard, dat Sharman nu eens gezien werd in gezel schap van de markies van Blandford en dan weer in dat van de markies van Mil ford Haven. David Milford escorteerde Sharman naar een bal in de Albert Hall en enkele dagen later werd Sharman gezien met Tony Blandford in een bioscoop, waar ze arm in arm zaten. Weer enkele dagen later toen Sharman buiten adem was van het typewerk en ste nograferen op de ambassade-school, was zij wederom uit, ditmaal met Milford Haven. Ondertussen verliet Margaret met haar ouders Balmoral Castle en begaf zich naar de hertog en hertogin van Buccleuch, die een 25-jarige zoon hebben, de graaf van Dalkeith. Donderdag komt Margaret weer op Buckingham en zal over vier maanden naar Australië en Nieuw Zeeland vertrekken. Haar Amerikaanse vriendin zal binnen kort naar de V. S. terugkeren en wellicht niet meer terugkeren. De society wacht af. (U. P.) Het Instituut voor Arbeidersontwikke ling zal Zondagmorgen 10 October in het Frans Hals-theater de film „Madame Curie" vertonen. C.Pi.V.-BESTUUR TOT DE REGERING: „Indien de regering van oordeel is, dat gerezen of de regering inderdaad vo wegens de economische toestand van het nemens is overleg te plegen over h Als gij ermee opstaat of ermee naar bed gaat Rheumatische pijnen, knagend en slopend voor en na, ondermijnen iangzaam maar zeker Uw hele gestel. Blijf er toch niet mee doorlopen neem Uw maatregelen vóór het te Iaat is. Doe eens een bloedzuiverende kuur met Kruschen Salts. De aansporende werking van Kruschen op Uw bloedzuiverende orga nen zal U een openbaring zijn, omdat ge U reeds na een betrekkelijk kort zij het regel matig gebruik met blijde verbazing een ander mens voelt, jonger, vitaler, niet meer dat stramme envrij van pijn. Vraag Kruschen bij Uw Apotheker of Drogist. „Indien de regering van oordeel is, dat wegens de economische toestand van het land een politiek van aanpassing moet wor den gevolgd, behoort zij dit open en dui delijk te zeggen. Aanpassing kan op tweeërlei wijzen geschieden: door loons verlaging of door prijsverhoging. Wanneer de regering meent dat aanpassing door mid del van prijsverhoging moet plaats hebben, behoort zij dit ons volk openlijk te zeggen en dit doel niet te camoufleren door nu dit, dan dat artikel met enkele centen in prijs te doen stijgen." Dit is een van de conclusies, waartoe het bestuur van het Christelijk Nationaal Vakverbond is gekomen, nadat het zich in een speciaal daartoe belegde vergadering heeft beraden over de loon- en prijspolitiek der regering. Het bestuur verklaart verder, dat op grond van gedane toezeggingen verwacht mocht worden, dat de regering over haar plannen met betrekking tot de prijspolitiek overleg zou plegen met de arbeidersvak beweging. Toen het overleg gaande was, werden echter van regeringszijde reeds publicaties betreffende de prijzen gedaan. Daardoor is bij het C.N.V.-bestuur twijfel gerezen of de regering inderdaad voor nemens is overleg te plegen over haar prijspolitiek. Indien deze twijfel gerecht vaardigd zou blijken te zijn, heeft het geen zin meer over de prijspolitiek te spreken en rest de vakbeweging niets anders dan zich te bezinnen op eventuele consequen ties ten aanzien van de lonen. „Luxe"-artikelen. In principe kan het C.N.V.-bestuur zich verenigen met een politiek tot verminde ring der subsidies, waarbij de luxe artike len in prijs stijgen en de prijs vari normale verbruiksartikelen gehandhaafd wordt. Van beslissende betekénis is echter de vraag, wat onder „luxe artikelen" moet worden verstaan. Al wordt er thans tien maal meer rundvlees dan varkensvlees geconsumeerd daarmede is nog niet be paald dat varkensvlees een „luxe" en rund vlees het „normale" product is. Het C.N.V.-bestuur is van oordeel, dat nauwlettend moet worden toegezien cp de in enkele bedrijfstakken nog vrij hoge divi denden en tantièmes. Een eventuele prijs verhoging mag niet automatisch een ver hoging van de winstmarge betekenen. 24. Joris Goedbloed werd intussen door twee soldaten stevig in zijn kraag gegrepen en op een vrihardhandige manier naai binnen ge sleurd, ivat hem allerminst beviel, maar waar aan hij toch weinig kon doen. Enkele ogen blikken later stond hij, nog steeds stevig vast gebonden voor het bureau van La Bandera, die hem toebrulde: „Zo schavuit, nu zul je wel I een toontje lager zingen. Vertel op, waarom j moet ik geduld hebben?" Joris Goedbloed was allang blij, dat hij gelegenheid kreeg om zijn i woonde te doen. Hij vertelde dat de man, die j het geld had, zo sluw uxis, dat hii, Joris Goed- j I bloed het onmogelijk alleen met list te pakken kon krijgen. „Dit zullen wij op een andere wijze moeten bemachtigen," zei hij, terwijl hij I alweer moed begon te scheppen. Jlk weel thans waar het geld is en het zal ons weinig moeite kosten het in handen te krijgen. Alles wat ik nodig heb, zijn twee van Uw soldaten," beslont loris. La Bandera was plotseling hele maal gekalmeerd. Hij grijnsde zelfs, nu hij begreep, dat alles nog niet verloren was. Dat gaf Joris moed en hij voegde er aan toe: „Slechts op een voorwaarde." Beknopt verslag) XIII. Honkbal Er zijn millioenen baseball-fans in Ame rika. Velen zijn het alleen via de krant of de radio, of, nu ook, de televisie. Anderen 1 gaan naar de wedstrijden toe; in Cleveland zag ik de Indians tegen de Chicago White Sox spelen temidden van meer dan 70.000 kijkers. Dat was een nieuw record. Buiten het stadion, dat aan het Erie-meer ligt, stonden hun duizenden auto's op een enorm parkeerterrein (er rijdt in de Verenigde Staten een personenauto per vier inwoners) In zekere mate is het enthousiasme voor j honkbal te vergelijken met dat voor voet bal in Nederland. Maar het vuur leek mij in Amerika heftiger en wijder verbreid, en ook heeft het locaal chauvinisme zo weinig recht op invloed. Het zijn niet de jongens van Cleveland die het beter kunnen dan de jongens van Chicago (al was het maar 10), het zijn de aankopen van de mana gers van de twee teams die elkaar het kampioenschap, en veel geld, betwisten. Alle teams, of beter firma's, van de pro fessional Major Leagues hebben sub-ver- enigingen in lagere afdelingen. Daar door heen klimmen de spelers langzaam, soms tot de top, waar de verdiensten hoog zijn: voor de besten wel meer dan 60.000 dollar per seizoen. Daar komen extra'tjes bij van advertenties, waarin de grote mannen zelf de meningen staven, die fabrikanten over hun eigen product hebben. Een firma in ontbijt-cereals heeft zelfs een ring ontwor pen, waarop een metalen figuurtje staat, dat de grote Boston Red Sox-hitter Ted Williams voorstelt; hij houdt een knuppel tje vast en slaat daarmee, als men op een knopje drukt, tegen een balletje op een ijzerdraadje. Williams' gemiddelde zij ge prezen; maar als hij aan bat komt roepen supporters „Boe!", omdat hij voor zeer verwaand doorgaat en bovendien in Flori da bleef vissen toen zijn vrouw een baby kreeg, wat de mensen in de kranten ge lezen hebben. Toch hangt iedereen zijn plaatselijke ploeg of ploegen aan (vijf steden hebben er twee in de Major Leagues, waarin er tezamen zestien spelen, alle van de Oost helft). En er moet tenminste van deze or ganisatie gezegd worden, dat zij niet cor rupt is. Vlak na de eerste wereldoorlog was er een schandaal en toen is de functie van High Commissioner for Baseball inge steld om knoeierij te beletten. Die wordt nu bekleed door een oud-gouverneur van Kentucky, A. B. Chandler genaamd, en ook „Happy", omdat hij iedereen altijd zo vro lijk op de schouder slaat. Na het schandaal werd Babe Ruth groot. Hij was een New-Yorkse honkballer en zelf een voormalig schandaal: voor hij honkbal ler werd was hij dief, wat maar weer laat zien datHij was vol goede zorg voor het jongere honkbalgeslacht, en had een persoonlijkheid die het publiek het hart warmm aakte. In Augustus stierf hij, 53 jaar oud. Alle kranten, die al zijn hele ziekte gevolgd hadden, gaven er zwarte headlines over. Na een wedstrijd van de Indians ver scheen zijn naam in vuurwerk boven de tribunes: Babe Ruth-Hall of Fame. In New York trok een stoet vele uren langs zijn' opgebaarde lijk. Wie hij dan ook was bleek uit een film. die hij zelf nog zag The Babe Ruth Story. Ik heb die film niet ge zien, mij vergenoegend met de beschrij ving van een scène waarin „the Babe" aan het oefenen is, terwijl een kreupel jonge tje onder de toekijkers is. Een bal vliegt het veld uit, the Babe gaat hem halen, en groet het jongetje in het voorbijgaan: „Hiya, kid". Tot heilige verbazing van de omstanders krabbelt het ventje overeind, genezen. Waar of niet, die geschiedenis toont dat het plezier van de mensen in het honkbal- bedrijf niet in eerste instantie sportief is. Daar gaat het trouwens op zijn aantrekke lijkste punten, aangooien en vangen, te goed voor; het is bijna perfect, het bijzondere is het gewone geworden. Hoofdzakelijk is al deze toeschouwerlj begonnen om een bevrediging van de be hoefte aan tegenstelling en strijd. Hoe meer verlangen om de tegenstellingen in zichzelf door projectie op de buitenwereld kwijt te raken, hoe meer toeschouwers, juichers en „Boe!"-roepers. De waarden raken makke lijk verschoven. J. J. P. Schandaal. De Japanse politie heeft de ar restatie bekend gemaakt van de voor zitter der commissie tot liquidatie van oorlogsvoorraden, een semi-regerings- instelling. De commissie heeft 1.270.000.000 ton oud oorlogsmateriaal, waaronder tanks en vliegtuigen verkocht en daarvoor slechts 200 millioen yen aan de regering afgedragen. Politieke waarnemers achten het mo gelijk, dat het kabinet-Asjida als gevolg van dit schandaal zal worden ontbon den. Fluno. Talrijke afgevaardigden en anderen die de algemene vergadering van de UNO bijwonen, zijn het slachtoffer ge worden van een „flu"-(influenza)epi demie, die evenwel niet ernstig is. Een der diplomaten heeft de ziekte de naam „fluno" gegeven. Herbewapening. Friedensburg, de waar nemend burgemeester van Berlijn heeft Zaterdag een Amerikaanse piloot een model aangeboden van een Skymaster als teken van Berlijns dankbaarheid van de honderdste dag van de lucht brug. Het communistische blad „Neues Deutschland" schrijft nu, dat Friedens burg voor een geallieerde militaire rechtbank moest gesleept worden wa gens schending van het voorschrift van de contróleraad, dat vervaardiging van vliegtuigmodellen verbiedt, daar deze modellen gebruikt zouden kunnen wor den bij de herbewapening van Duits land. Standpunt. Het orgaan van de Joegoslavi sche communistische partij, Borba, deelt mee, dat Joegoslavië weliswaar „de culturele betrekkmgen en banden op het gebied der jeugdorganisatie met de Sovjet-Unie en de landen van het communistische informatiebureau ver broken heeft" maar het wijst de Sovjet beschuldiging van de hand, dat het zich aan „de zijde der imperialisten" zou scharen. Joegoslavië, aldus Borba, is in oorlog en vrede één met de USSR en de Oost- europese landen maar was van plan „het Marxisme en het Leninisme in overeenstemming met de eigen bijzon dere situatie" toe te passen.

Haarlem's Dagblad | 1948 | | pagina 2