Wie helpt... gestoomde haring Jong echtpaar op straat gezet VOLKSWAGEN f3460,- Voor vrachten poten klein moet ubijTEMPO zijn Man bij Modeshow Kort en Bondig J) J. A. Bruyn Voor betere afdrukken Foto-Engel winkel met woning Spuiten en spuiten is twee! mm DUYN-MARION Uitstekende belegging OERSTERK ferplex. pond na 4 maanden! Halitran S DINSDAG 5 OCTOBER 1948 HAARLEMS DAGBLAD INWONING ZONDER VERGUNNING Na vele waarschuwingen werd gemeente-bestuur van Bloemendaal het wachten moe Dat inwoning zonder vergunning niet zonder risico is, ervoer de heer L. die gis teren met meubelen en al uit zijn huis aan de Houtvaartkade, onder de gemeente Bloe mendaal, werd gezet. Enige maanden ge leden om precies te zijn op 1 April jongstleden had hij met zijn vrouw het kamertje in het Haarlemse pension, waar zij verblijf hielden, verlaten, vooral ook omdat gezinsuitbreiding verwacht werd, en zich aan de Houtvaartkade gevestigd. Zij beschikten daar over een zitkamer en een slaapkamer. Inmiddels was gebleken dat men hem geen vestigingsvergunning wilde verstrekken. Het jonge echtpaar waagde het er echter op, omdat zoals de heer L. ons verklaarde het geen kans zag ergens anders onderdak te krijgen. Het gemeentebestuur van Bloemendaal hield echter voet bij stuk en eiste dat de familie L. de woning zou verlaten, niet ten onrechte redenerend, dat het niet aangaat, wanneer een ieder op zijn eigen houtje onderdak zou gaan zoeken, aangezien zulks ook weer allerlei onrechtvaardigheden met zich mee zou brengen. De heer L. die inmiddels tot de conclusie was gekomen dat hij lotgenoten had gekregen, namelijk de familie Z.., eveneens aan de Houtvaartkade wonend besloot het er op aan te laten- komen. En zo kwam gisteren de dag, waar op de twee families in spanning afwachtten of het gemeentebestuur na reeds een keer aan de familie L. uitstel te hebben verleend zijn woorden waar zou maken. Om half drie arriveerde een brigadier van politie bij het huis van de familie Z. en na nogmaals gevraagd te hebben of zij aanstalten maakte te vertrekken en op die vraag een ontkennend antwoord te hebben gekregen, deelde hij de heer Z. mede dat aan hem uitstel was verleend, zulks waar schijnlijk met het oog op zijn kindje van zes weken oud. Om half vier was de heer L. aan de beurt. Een brigadier en een agent van politie, vergezeld van twee potige knapen van de gemeente-reiniging, kwamen aan de voor deur en na nogmaals gevraagd te hebben of de heer L. vrijwillig het huis -zou ont ruimen, waarvoor hij niets bleek te voelen, begon men de inboedel op straat te zetten. Dat geschiedde overigens in de beste ver standhouding want van beide zijden nam men de zaak zeer sportief op. Ook de vloer bedekking een soort parket werd op gebroken en tot de muurhaakjes toe werd alles keurig netjes op straat gelegd. 's Avonds om half acht verschenen twee vrachtauto's van de gemeente-reiniging en werd de hele inboedel vervoerd naar de opslagplaats van Publieke Werken aan de Zeeweg, waar alles bewaard zal worden tot de familie L, er weer emplooi voor kan vinden. Begrijpelijkerwijs heeft deze maatregel van het gemeentebestuur teleurstelling ge wekt bij de betrokkenen, die ook door enige omwonenden gedeeld werd, maar aan de Verkeersongelukken nemen de laatste dage*!, weer toe Iedere dag moet de politie in actie komen, omdat er verkeersongelukken ge beuren. Automobilisten letten niet vol doende op het verkeer, dat van rechts komt, de verlichting van voertuigen is niet in orde en ook gebeurt het, dat de weg overstoken wordt, zonder eerst uit te kijken, of een auto nadert. Maandag middag hebben zich weer enige verkeers ongevallen voorgedaan. Op de hoek van de Wilhelminastraat en de Prins Hendrikstraat verleende een be stuurder van een bestelauto, die uit laatst genoemde straat 'kwam en naar de Barre- voetestraat wilde rijden, geen voorrang aan een in de Wilhelminastraat van Zuid naar Noord rijdende personenauto. Een aan rijding ontstond, waarbij de voertuigen beschadigd werden. Persoonlijke ongeluk ken deden zich niet voor. Twee agenten van politie uit Bloemen daal reden op de Slaperdijk in de richting van Spaarndam. Bij de ijsbaan moest een der agenten, die achter het stuur zat, uit wijken voor een zeswielige vrachtauto. De auto van de politie raakte van de weg, reed van de dijk en kwam in een sloot terecht. De bestuurder werd niet ernstig aan zijn hoofd gewond en de ander liep een ont wrichte arm op. De auto is met een kraan wagen op het droge gebracht. Ter hoogte vande Sint Bavostraat in Haarlem-Noord stak een zevenjarige jon gen uit de Leeuwerikstraat de Rijksstraat weg over, zonder op het verkeer te letten. Er naderde een auto en de bestuurder trachtte door krachtig te remmen een aan rijding te voorkomen. De jongen werd echter door de rechtervoorzijde van de auto gegrepen, brak een been en liep een lichte hersenschudding bp. Na ter plaatse door een dokter en een lid van de Onge- vallendienst te zijn verbonden, is het ventje naar het Diaconessenhuis overge bracht. Het steeds vroeger invallen van de duis ternis doet ten aanzien van het verkeer weer tal van moeilijkheden ontstaan. Van belang is het daarom, dat bestuurders van auto's en wielrijders er voor zorgen, dat de verlichting in orde is. Ernstige ver keersongelukken kunnen voorkomen wor den. Automobielbedrijf Koks en De Jong WAGENWEG 132 - HAARLEM - TEL. 20657 (Adv.) Agenda voor Haarlem DINSDAG 5 OCTOBER Stadsschouwburg: „Ballet der lage landen", 8 uur. Gemeentelijk Concertgebouw: Leden concert HOV, 8 uur. City: ..Waterloo-bridge", 18 j., 2, 4.30, 7 en 9.15 uur. Spaarne: „Prairie- helden", 18 j., 2.30, 7 en 9,15 uur. Frans Hals: „Geheime opdracht", 14 j., 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Kismet", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Palace: „Joe Brown", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Vlammen over San Francisco", 18 j., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. WOENSDAG 6 OCTOBER Renaissancezaal (Frans Hals Museum): Kamermuziekavond, 8 uur. Frans Hals Mu seum: Toneeltentoonstelling 105 uur (tot en met 10 Oct.). Bioscopen: Middag- en avond voorstellingen. andere kant moet men zich kunnen in denken in de moeilijke positie waarin het gemeentebestuur zich geplaatst ziet, wan neer de toch al zo gecompliceerde woning distributie doorkruist wordt door eigen machtige handelingen van woningzoekers. Eigenlijk moet men beiden beklagen. Het jonge echtpaar dat verbeten voor een woning vecht en de magistraat die harde maatregelen moet nemen, om een chaos te voorkomen. Het is wel een droevige oorlogs-erfenis. Goederen naar alle piasteen TELEFOON 20020 ROZENSTRAAT 13 (Adv.) Een mens, een man, is n«oit te oud om te leren. Ik ben naar mijn eerste modeshow geweest. Ik- hield nimmer van modeshows. Ik had er altijd iets tegen. Ik houd nog niet van modeshows. Ik heb er nog iets op te gen. Ik heb geen verstand van mode. Ik begrijp de mode niet. En hoe zoudt ge, drie uur lang, kunnen houden van wat ge niet begrijpt? Er is maar één ding dat ik niet begrijp en waar ik toch van houd. Dat zijn de meisjes. Op modeshows ziet ge de liefste meisjes van het land. Ik zag tien lieve meisjes in honderd lieve gedaanten. In alle kleuren. In alle stoffen. Honderd gewaden om tien meisjes bij de modeshow. Met vijfhonderd mensen die, bij thee en taart, de meisjes, de kleuren, de stoffen bekeken. Is het erg wanneer deze man dit zegt: liever met één meisje, in één kleur, in één stof hand in hand langs het strand, dan met tien meisjes tussen al die taart-eters? Wel, ik ben naar de modeshow geweest. Mijn eerste. Allemaal samengedrongen aan de tafel tjes bij de taart en de thee. En naast mij zat zo'h lief mevrouwtje. In het zwart. Recht-an. Recht-uit. Helemaal njoeloek en met een grappig zwart kapje op grappig- blonde krullen. Zo'n lief mevrouwtje. Maar dat keek maar naar die honderd dingen van zijde en wol en taffetas en helemaal niet naar mij. Zoals dat ook behoort, daar niet van. Ik had met dat me vrouwtje thee willen drinken zonder mode show. „Maar niks hoor.zou Mina-de- dienstmaagd zeggen, niks hoorvoor haar de tien meisjes in de honderd dinge tjes en voor mij de eenzaamheid tussen vijfhonderd mensen met taart. Ik vond, als ingénu zijnde, als man te midden der mode, dat hele tafereel wel eigenaardig. Wat kijken die meisjes hooghartig. Wat lopen zij précieus. Zij deinden over het hoog plankier. Als prinsessen. Als ongenaakbare zwijgende prinsessen van ijs. Allemaal met een num mer in de smalste, blankste, tederste han den van de wereld. En „óóóh" en „aaah" en handjeklap van de vijfhonderd. Het zwart mevrouwtje was in de zevende he mel. Die hemel was haar wereld en voor mij had zij geen blik. En ik zo eenzaam. Zó eenzaam, vrienden. En ik maar kijken naar honderd jurken en maar helemaal niet begrijpen wat daar nu voor óóóh en aaah en handjeklap aan was. Gunst nee.een jurk is een jurk en een prinses een prinses. En jurken en prinsessen liggen buiten de grenzen van mijn tedere wereld. Die modeshow was vlak aan zee. Een steenworp van het strand. Toen de tachtigste jurk voorbij deinde „gunst. steunde die zwarte dame en een tijgerachtige begeerte trilde tot in haar blonde krullen onder dat kapje toen de tachtigste jurk voorbij deinde, verlangde ik zó naar de zee. En ik ben die grote zaal met al die taart en al die mensen uitgelopen. Het mevrouw tje heeft het niet eens bemerkt. Niet eens bemerkt hoe de eenzaamste mens van de wereld langs het stilste strand van de wereld ging lopen. Deinende branding. En deinende meisjes. Alle kleuren van de wereld. En honderd jurken. Ik ben naar mijn eerste modeshow ge weest. Vreemdeling in vreemde wereld. Niks hoor.Mina Waar zou dat zwarte mevrouwtje met dat grappige kapje nu zijn? ELLAS. Nieuwe sportvelden in Haarlem Dit jaar komen er drie klaar, voor 1949 staan er vijf op het programma Er wordt geregeld gewerkt aan de vol tooiing van het sportveldencomplex dat de gemeente Haarlem aan de Schalkwijker- weg aanlegt. De totale kosten van dat Sportpark zijn geraamd op 800.000. Op de begroting voor 1948 werd een bedrag van 400.000 op de kapitaaldienst gehandhaafd. Dit jaar is met de aanleg van drie sport velden begonnen. Een veld daarvan is reeds in gebruik genomen. Gehoopt wordt dat de twee overige in de loop van de volgende maand klaar komen. De kosten van deze werken bedragen ongeveer 125.000. Voor 1949 staat op het programma de aanleg van vijf sportvelden, waarvan één de afmeting van een hoofdveld krijgt. Ge hoopt wordt dat de kosten daarvan be streden kunnen worden uit het reeds bij de kapitaaldienst voor 1948 toegestane be drag. De nieuwe velden komen aan de Schalk- wijkerweg en de nieuwe weg die door de gemeente aangelegd zal worden van de Buitenrustbrug naar de Provinciale weg naar Schiphol. SCHEEPVAART Japara (K.R.L.), 3 Oct. van Batavia, wordt 5 Oct. te Singapore verwacht. Johan van Oldenbarnevelt, AmsterdamJava 4 Oct. v. Suez. Meliskerk. AmsterdamWest Afrika 5 Oct. te Monrovia verwacht. Oranje, Batavia Amsterdam 4 Oct. van Colombo. Oranjefon tein, 4 Oct. van Durban te Lorenzo Marquez. Sumatra, Amsterdam—Java, 4 Oct. van Suez. „Duet voor twee handen" Knap gespeelde onzin Handen zijn raadselachtige instrumenten: de voltrekkers van dikwijls volkomen on bewust genomen wilsbesluiten. De dichter Nijhoff heeft eens een merkwaardige no velle geschreven over de „eigenmachtige werkzaamheid" van deze lichaamsdelen, die hij „dromende wezens" noemde bij die gelegenheid. Met hem verwonderen zich velen nog steeds over hun schijnbaar zelf standig gedrag. Maar deze kleine sensatie kon zonder meer niet de stof voor het toneelstuk leveren, dat Mary Hayley Bell voor haar echtgenoot, de acteur John Mills, wilde schrijven. Daarom ging zij in haar „Duet voor twee handen" een stap verder en sneed het ver band met de hersens radicaal door. Haar hoofdpersoon, de dichter Stephen Cass, is na een ongeluk door een opzienbarend operatief ingrijpen in het bezit gekomen van een stel „vreemde" handen, die tot zijn verbijstering het leven van hun gestorven „eigenaar" willen voortzetten. Zij schrijven verzen die anders klinken dan zijn vroegere werk, hun druk wordt herkend door men sen die hij nooit eerder ontmoet kan heb ben en.ze ontlokken exotische muziek aan de piano. Kortom: ze voelen de dingen an ders aan dan hun drager, die geheel onder de invloed van hun bijzonder geheimzinnige macht geraakt. In de eerste bedrijven wordt zelfs de indruk gewekt, dat zij aan een moordenaar zouden hebben toebehoord. Deze inbreuk op de wetenschap zou men terwille van het theatraal effect nog wel kunnen vergeven. Vooral omdat de kansen voor het grijpen lagen. Als men dit uit gangspunt eenmaal aanvaard heeft en waarom zou men dat niet doen zolang de dramatische kunst van a tot z op een aan tal stilzwijgende afspraken berust zijn er talrijke interessante combinaties moge lijk. Zelfs stond de keuze open tussen een thriller en een psychologische studie. Doch de inhoud van de laatste drie bedrijven is een aaneenschakeling geworden van de grootst denkbare nonsens met een morbide inslag. De geestdodende oppervlakkigheid be zorgt het slordig geschreven en ondoeltref fend gecomponeerde werk de genadeslag. Speelkansen zijn er echter te over en die werden door Paul Steenbergen als de dich ter en Cees Laseur als de demonische chi rurg dan ook gebruikt met alle spectaculaire routine waarover zij beschikken. Annie van Duyn en Caro van Eyck verleenden wat uiterlijke glans aan hun vage rollen. Het décor van Willem Deering was zeer fraai, maar verwekte niet het aan Ibsen ontleen de klimaat, waar de tekst op zinspeelt. Niettegenstaande dit alles hebben de toe schouwers deze voorstelling door de Haagse Comedie met langdurig applaus beloond. DAVID KONING. Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM, 4 October 1948 BEVALLEN van een zoon: 1 Oct., W. H. Bogerd—Grootendorst; 2 Oct.. M. G. Ouden dijkKleef: M. E. SchoenMetselaar: H. de Geest—van Dijkum; 3 Oct., If. Born—van Sehaik; M. J. F. Repeliusten Have; H. C. LooysenPrudon. BEVALLEN van een dochter: 1 Oct., F. C. Sterenberg—Koreman; L, Jonker—Stein- meier; 2 Oct., Z. AgterhofCornelisse; K. van der Wateren—Kleinhout; J. M. C. Monnier— de Meijer; 3 Oct., W. ZijlstraGroeneveld; H. BoxemVlech. OVERLEDEN: 2 Oct., E. de KorteKoster, 75 j,, Marnixstraat. De aanleg van het terrein van „Haarlem" vordert Bezoekers aan de voetbalwedstrijden van „Haarlem" zien, dat er steeds vorderingen gemaakt worden bij de aanleg van 't terrein aan de Jan Gijzenvaart. Zondag stonden er b.v. keurige loketten en het bleek, dat de fundamenten van de verlichting reeds gemaakt zijn. Ook had men geen last van opstuivend zand. Rustig wordt er door gewerkt, maar het zal nog wel enkele weken duren, alvorens gesproken kan worden van een officiële opening. Niet uitgesloten is het, dat het dat nieuwe terrein met een lichtwedstrijd in gebruik genomen zal worden. De masten zijn in 1944 in veiligheid gebracht kunnen worden en ook is de installatie aanwezig. Georgette Hagedoorn bracht een nationaal programma Het speciale programma, dat Georgette Hagedoorn onder de titel „Hart en Kroon" heeft ontworpen om op de haar eigen r nier een bedrage te leveren aan de kort geleden gevierde nationale feesten, werd Zaterdagavond ten gehore gebracht in de minder gezellige lokaliteit aan de Lange Margarethastraat, waar de Haarlemse Kunstgemeenschap bij gebrek aan beter gedwongen is haar leden te ontvangen. Naar alle waarschijnlijkheid heeft de uit voering van het alleszins te waarderen voornemen, om de ziel van het volk door middel van het lied te laten weerklinken, haar veel hoofdbreken bezorgd. Men kan echter niet zeggen, dat zij er ten volle in geslaagd is een staalkaart van vaderlandse karaktertrekken samen te stellen. Dat mocht men in een natie, waar in de loop der eeuwen de volkszang bijna stelselmatig verwaarloosd werd, ook niet verwachten. Doch Georgette is een geboren en in het métier getogen actrice. De lust tot realis tische typering van kleine luiden zit haar in het bloed, haar talent tot komische uit beelding is meer dan verbluffend. En daar door werd toch haar optreden een voort durende demonstratie van het meest eigene binnen onze grenzen. Oude en op papier vrijwel nietszeggende teksten werden met behulp van welsprekende houdingen en gebaren tot een verrassend fris leven ge wekt. Georgette Hagedoorn heeft met deze bonte parade van boeren vrijsters en ma trozen, van mulders en roddelaars, waarin zulke deugden als voorzichtigheid en vlijt, winstbejag en achterdocht geestig over de hekel werden gehaald, weer eens laten zien en horen waarin onze misprezen kleinkunst groot kan zijn. Het aandeel in het behaalde succes van haar uitmuntende begeleider en muziek dichter, Pierre Verdonck, mag hier nog wel eens extra onderstreept worden. Minder gelukkig was zij na de pauze, toen een greep werd gedaan uit het réper toire van het cabaret der laatste tientallen jaren. Waarom bij voorbeeld werd Pisuisse, onze eerste vertolker van het levenslied, alleen herdacht met twee buitenlandse nummers, hoe vermakelijk dan ook? Het wrange vers „Klap eens in je handjes" van Louis Davids, het laatste dat hij schreef, kwam onvoldoende tot zijn recht, vermoe delijk omdat er teveel kunstmatige actie bij te pas werd gebracht. Met de toegift belandde Georgette Hage doorn weer in het genre dat haar het beste ligt, het chanson uit het fin de siècle. Van Paul de Koek zong zij het geliefde „Mar dame Arthur" met onovertrefbare pikan terie. Het publiek was de gehele avond zeer geestdriftig. DAVID KONING. De sïachtoffers van de hongerwinter Het Centraal Bureau voor de Statistiek publiceert cijfers over het aantal mensen dat in Nederland in de hongerwinter over leden is tengevolge van de honger. Als hongerslachtoffers zijn alleen geteld dege nen voor wie honger als doodsoorzaak is opgegeven. Vermoedelijk is bovendien een aanzienlijk aantal overleden aan dysenteria bacillaris en diarrhee en enteritis waarbij de doodsoorzaak feitelijk honger is geweest, terwijl daarnaast bij een groot aantal sterf gevallen aan zeer verschillende doodsoorza ken de ontbering tengevolge van de onvol doende voedselvoorziening beslissend is geweest. Ook kan een aantal overledenen aan honger schuil gaan in de rubriek onbeken de en onvoldoende omschreven doods oorzaken. Aan honger stierven in de eerste zes maanden van 1945 in Nederland 6061 man nen en 2070 vrouwen, in het tweede half jaar 70 mannen en 41 vrouwen, totaal dus 8242 personen. Het aantal slachtoffers in Haarlem was voor de eerste zes maanden 121 mannen en 64 vrouwen en in de laatste zes maan den 2 mannen en 1 vrouw. Totaal dus 188 personen, Over de provincies verdeeld zijn de slachtoffers: Groningen 4, Friesland 3, Drenthe 5, Overijssel 2, Gelderland 188, Utrecht 439, Noordholiand 2756, Zuid holland 4787, Noord-Brabant 11, Limburg 21, Zeeland 0. Voor de grote gemeenten: Amsterdam 2493, Rotterdam 2317, den Haag 1636, Utrecht 136 en Haarlem 188. Leger des Heils behartigt belangen der zending Heden en morgen wordt in het gebouw van het Leger des Heils aan de Schagchel- straat een bazar gehouden, waarvan de opbrengst bestemd is voor het zendings werk in Indonesië. In alle afdelingen wordt een actie gevoerd en de vorige week was Haarlem-Noord aan de beurt, waar velen een bezoek aan de bazar brachten. Het Leger des Heils is reeds bezig in Indonesië, om het door de Japanse bezetting vernielde zendingswerk voort te zetten en om de Nederlandse militairen steun te verlenen. Verwacht wordt, dat vele Haarlemmers dezer dagen een bezoek aan de bazar brengen, waar vele artikelen, welke bedrijven en winkeliers beschikbaar hebben gesteld, te koop zijn. Ook zijn er enkele attracties. Amsterdamse Beurs Slotkoers Openings gisteren koersen Koninklijke Olie 339 338% 286Vj. 284 245% 243% A. K. U 158%, 158 »/2 170 Nederlandse Ford 311 Nederlandse Kabel 278 v. Berkel's Patent 122 Scheepvaart-Unie 173V2 1731/2 Holl.-Amerika Lijn 178 Deli Maatschappij 154% 154 H. V. A 258 257% A'dam Rubber 167% 166% Ned. Handel Mij. 1571/z N.-I, Handelsbank 116% Billiton Mij II 386 HAARLEM EN OMGEVING Ter vergadering van de Geref. Kerk van Santpoort sprak een der leden zijn teleurstelling uit over het feit. dat de Geref. kerken niet meedoen aan de Wereldraad der kerken. Zijn opvatting vond bijval en de kerkeraad besloot zich terzake te wenden tot de classis Haarlem. Ds. E. J. Koppe. era. predikant te Heem stede viert 20 Oct. zijn 80e verjaardag. Ds Koppe werd op 8 Januari 1893 predikant bij de Geref. Kerk van Westbroek. In 1911 ver trok hij naar Westeremden, welke kerk hij diende tot aan zijn emeritaat in 1933, waarna hij zich metterwoon te Heemstede vestigde. Mej. F. O. Bos uit Heemstede is be noemd tot onderwijzeres aan een Chr. school te Noordwijk aan Zee. De bisschop van Haarlem heeft benoemd tot rector van het Moederhuis der Zusters Augustinessen te Heemstede de heer E. Stolwijk en tot kapelaan te Lisse (H. H. Engelbewaarders) de heer J. A. Dekker. De heer J. M. Vlaming, theologisch can- didaat te Haarlem ontving beroepen van de Gereformeerde Kerk in Echten (Fr.) en Moerdijk-Zevenbergen. In aansluiting op ons bericht over het zang-recital van To Kion in het Frans Hals Museum op 9 October, melden wij nog dat zij aan de vleugel begeleid zal worden door Nicoline Koot. De afdeling Haarlem van de Neder landse Vereniging voor Huisvrouwen opent Donderdagmiddag het winterseizoen met een bijeenkomst in het gebouw van de Vereni ging van Vrijzinnig Hervormden aan de Jaocbstraat. Mevrouw Aline Bolkenstein Markus zal voordragen en het koor der afde ling, onder leiding van Cor Igesz, verleent medewerking. De Toneelgroep „Comedia" brengt Don derdag in de Stadsschouwburg de eerste voorstelling van ..Hélène" van Paul Géraldy, met Mimi Boesn'ach, Gijsbert Tersteeg en Fons Rademakers. Dit stuk is door „Comedia" op de Niwin-tournée van deze zomer met groot succes in Indonesië opgevoerd. de jongelui die op 4 dezer gedwongen werden hun huis in Aerdenhout te verlaten aan woon gelegenheid? Vest.verg. Haarl. aanw. zo mo gelijk spoed!! TeL 11259 of br. no. 1824. (Adv.) Onderduiker handelde in levensmiddelenkaarten Voor de kantonrechter, belast met de tribunaalzaken had zich de 26-jarige S. W. uit Utrecht te verantwoorden, die in de oorlogsjaren in Heemstede woonde. Hij was ondergedoken en verleende medewer king aan de illegaliteit bij het uitreiken van levensmiddelenkaarten. Later bleek, dat hij de kaarten verhandelde en dat deed hij op grote schaal. De kantonrechter was van mening, dat W. er rijk van geleefd heeft en dat hij goede sier maakte. Onder duikers werden daardoor niet voldoende geholpen. Voorts stond in de dagvaarding, dat toen W. op 13 April 1945 door de S.D. gearresteerd was, hij de namen genoemd had van enige illegale werkers. Ernstige gevolgen heeft dat evenwel niet gehad. De kantonrechter deelde mede, dat de zaak niet voldoende was voorbereid en schorste de behandeling voor onbepaalde tijd. INT, SCHOOL VOOR ES. WIJSBEGEERTE „Het Rozekruisers Genootschap" Inlichtingen over de Vrijmet selarij en de mystieke ont wikkelingsmethoden van de School v. h. Rozekruis, wor den gaarne verstrekt, uit sluitend in mondeling con tact, op nader overeen te ko men dag en uur. Aanvragen te richten aan het Hoofd kwartier Hedastraat 36, Hrl. Tel. 14557. Zuiderkapel, Zuiderstraat 15. Donderdag 7 Oct. 8 uur: „Elia op den Karmel". Uit een exploit, uitgebracht door de waarnemend-deur- waarder MARIE MAURICE JOSEPH DE GRAAF, d.d. 23 September 1948 ten verzoeke van NEELTJE PAAP. echt genote van Jacob Cornelis Dissel, wonende te Zand- voort, te dezer zake woon plaats gekozen hebbende te Haarlem aan het Kenaupark no. 29-31, ten kantore van de procureur Mr. A. W. Hellema Jr., aan JACOB CORNELIS DISSEL, zonder bekende woon- of verblijfplaats, al thans geen bekend hoofdver blijf of werkelijk verblijf zowel binnen als buiten het Koninkrijk, blijkt dat aan voornoemde Jacob Cornelis Dissel is betekend een vonnis van de Arrondissements— Rechtbank te Haarlem d.d. 20 Juli 1948, waarbij tussen partijen echtscheiding is uit gesproken, zijnde een af schrift van dit exploit en van voormeld vonnis aan de hoofddeur van de gehoorzaal van de Arrondissements- Rechtbank te Haarlem aan geplakt en zijnde een tweede afschrift van dit exploit en van voormeld vonnis overge geven aan de E. A. Heer Of ficier van Justitie bij gemel de Rechtbank, die het oor spronkelijke met „gezien" heeft getekend. Mr. A. W. Hellema Jr. Procureur. Haarlem, 30 Sept, 1948. Kenaupark 29-31, KLEVERPARKWEG 7 SPAARNWOUDERSTR. 63 Spoed! Te huur gevraagd: in drukke winkelstraat. Con dities nader overeen te ko men. Brieven no. 1781. Velleman Koopt! alle soorten-goede meubelen tapijten, kristal, goud en zil ver etc voor hoge prijzen Tel. 14637 Zijlstraat 62 Door uitbreiding van onze installaties zijn wij in staat weer MASSAPRODUCTIE in spuitwerk aan te nemen. Billijke condities. Vlugge afwerking. FIRMA HIRSCH JULI ANAL A AN 5 HEEMSTEDE TELEFOON 28225 Bij DUMA beter gekleed Bij DUMA beter geslaagd DUMA Uw adres v< Ook voor Confectie beter maatwerk. K. v. Manderstraat 18 bij de Basiliek St. Bavo - Tel. 19117 aangeboden in reedis 25 jarer. bestaand, zich sterk uit breidend bedrijf. Bij deelname van min. f 15.000.is Commissarisplaats beschikbaar. Mede-arbeid in het bedirijf is niet mogelijk. Brieven onder no. 1783 bureau van dit blad. Neem eens En U wilt die zeldzame verrukking méér meemaken! Gestoomde haring heet som9 „Lemster" of „Harderwijker" of „strootje". Maar 't is allemaal diezelfde héérlijke haring met veel vitaminen, vet en eiwit! Geniet ervan! Vergeet het niet! Naar de viswinkel en er om vragen! Een PERPLEX-parketvloer kan een stootje verdragen. Met PERPLEX- parket behoeft U niet ieder ogenblik angstig naar Uw kinderen om te zien. PERPLEX kan er tegen! Het wordt reeds bij U gelegd vanaf f4.- per M2. T00NKAMERS: Amsterdam, Amstcldijk 146, Tel. 99225-22719 Rotterdam, Nobelscraar 95B, Tel. 48938 Den Haag, v. Boetzelacrlaan 90, Tel. 555564 Utrecht, Mauritssiraat 98, Tel. 11520 Haarlom, Plein 18, Tel, 20879 Maastricht, Brusselschestraat 132 Breda, Spoorstraat 34A Arnhem, Sonsbeeksingel 3A,Tel. 20116 Apeldoorn, Jachtlaan 10, Tel. 2620 Alkmaar, Koningsweg 70, Tel. 3730 Leiden, Hooglandschc Kerkgrachc 9 Een produel van de vloerenfabriek, Den Haag Ria Roozen HYACINTENLAAN 31 Tel. 15730. Med. Gedipl. Gelaat-, Hand en Voetverzorgster. GR. HOUTSTRAAT 94 Lo.' Haarl Dagblad Tel. 1.7.0.7.7. HUWELIJK Verlangt U een gelukkig hu welijk? Wendt U dan in 't volste vertrouwen tot het jarenlang bestaande Bemid delingskantoor „METROPA* iMiddellanrlplein 21 A, Post bus 70, Rotterdam. Tel. 50613 Onze betrouwbare reële en individuele behandeling bie den U de grootste kans op succes. Talrijke huwelijken kwamen door onze bemidde ling tot stand. Vele goede re- i 'aties in alle beschaafde krin- I gen in het gehele land Kantooruren 9-5 uur en vol gens afspraak. Inlichtingen worden onder strikte ge- heimh. in blanco couvert toegezonden. T~\AT deden de vitaminen, die kalk en phosphor uit de voeding halen en de nodige caloriëen ontwikkelen. Ook Uw dokter zal U zeggen: Geef Uw kind Halitran. dan hebt U de Vitamlnexokerho/d. Want het vltamlnegehalte van Halitran wordt U door de Lon- dense Universiteit gewaar borgd. Het Is zó hoog, dat Halitran - wat een gemak druppelsgewijs wordt lngeno-v men op wat suiker. Jam of fruit Reedsna-ldagen. verbetering In de eetlust. Uw kind krijgt nut van zUn eten. leert vlotter en groeit als kool. Het ls veilig be schermd tegen rachitis, griep en besmettelijke ziekten. De vliarnlnerljkdom van Halitran bevordert de bouw van een rechte rug, sterke benen, een brede borst en gave, mooie tan den, Geef Uw kinderen Hali tran zolang de zomerzon zich schuilhoudt y>*/t. S. gezonde, mooie kinderen. natuurlijke vitaminen A en D dan gewone levertraan /Halitran. ilSOO int eenheden p. gram, tegen levertraan €60)

Haarlem's Dagblad | 1948 | | pagina 3