Haarlems Dagblad Bewegingsvrijheid CGT verdubbelt stakingsposten, werkwilligen weer naar huis Zal de Britse premier aftreden? Overleg inzake interim-regering leidde tot goede resultaten Zes „neutralen" willen bemiddelen in Berlijns Veiligheidsraadgeschil De drie Westelijke ministers confereerden over Spanje Brits ministerie gecompromitteerd 63e Jaargang No. 19059 Bureaux: Grote Houtstr. 93, Tel. Adv. en Admin. 10724, 14825. Redactie 10600. Direct.-Hoofdred. 15054. Bijkantoor H.N., Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Z.B. Spaarne 12, Tel. 12713, 10132. Donderdag 7 October 1948 Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 33 cent, per kwartaal ƒ4,25. Franco per post f 4,75. Postgiro 273107. Vdvert.tarieven op aanvraag bij de Administratie. Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom «t <Sprcrbte tjaarlemscljc «Courant (Urato 165-6) Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem ZAROEBIN heeft gevraagd of hij lid kan worden van de hengelaarsclub te Hayes. Dat is een nietige particuliere aangelegen heid, die geen aandacht zou verdienen als j Zaroebin niet de Russische ambassadeur te Londen was. Nu wijdt de Daily Herald, het I dagblad der regerende Labour Party, er zelfs een hoofdartikel aan. De Daily Herald 1 hoopt dat het bestuur van het uitverkoren j viscollege dit nieuwe lid zal aannemen en hem welkom heten. Mocht hij het hengelen vervelend vinden te Hayes, dat maar acht tien kilometer buiten Central London ligt, dan is er nog een ruime keus in vis-wateren voor hem op het Britse eiland. Hij kan forel gaan vissen in Hampshire of zalm in Schot land. Hij behoeft zich ook niet tot deze sport te bepalen en kan gaan wandelen in Corn wall, de Great Gable beklimmen, de Rhond- da Valley onderzoeken of een willekeurige trein bijvoorbeeld naar Bradford nemen en zich in kerken of in bars vrijelijk bewegen tussen de gewone mensen in een Britse I industrie-stad. Kortom, zegt de Daily He rald, meneer Zaroebin is even vrij om I overal heen te gaan, waar hij verkiest, als de lezers van dit artikel. Hoe verschillend is het lot van een buitenlandse diplomaat in Moskou! Ambassadeurs in die hoofdstad hebben juist bericht van de Sovjet-regering I gekregen dat zij en hun personeel zich niet verder van Moskou mogen verwijderen dan 48 K.M. Er mag uitzondering op gemaakt worden als het (uitgezochte) borden met bijzonder natuurschoon of van ander be lang betreft, maar dan mogen de diploma- 1 ten alleen langs hoofdwegen reizen en moe ten tevoren hun voornemen aan het mini sterie van Buitenlandse Zaken kenbaar maken. (Hetgeen natuurlijk wil zeggen, dat er „een stille" achter hen aan zal rijden.) De Daily Herald merkt op dat zulke be perking van bewegingsvrijheid van geac crediteerde diplomaten in moderne tijden niet vertoond is, behalve in landen'zoals Tibet en China-voor-de-revolutie. Waarom nemen de regeerders van Rusland zulk een besluit? Sommigen zullen eruit afleiden dat zij veel te verbergen hebben; anderen zullen er een nieuw uiterste in hun zieke lijke achterdocht jegens buitenlanders in zien. De Daily Herald noemt de ijzeren censuur op nieuws in de Russische dagbla den en de radio, de merkwaardige houding tegenover met vreemdelingen gehuwde Russinnen en deze beperking van bewe gingsvrijheid der diplomaten als enkele der vele verschijnselen die bewijzen, dat de autoriteiten in het Kremlin het Russische volk kennis van de buitenwereld willen onthouden en de buitenwereld kennis van het Russische volk. Het baat niet veel ons te begeven in de vraag, wat de Russen eigenlijk te verbergen hebben. Geheime wapens? Die zouden voor een in vrijheid reizende diplomaat toch ook niet zichtbaar zijn. Als Zaroebin, de Rus sische ambassadeur in Engeland, vrijelijk rondreist zal hij ook niet wijzer worden omtrent de wapenfabricage in dat land evenmin als de lezers van het artikel in de Daily Herald. Wat wel voor hen verbor gen blijft als zij niet verder dan 48 K.M. buiten Moskou mogen komen kan men al leen pogen te raden, zonder het zeker te weten. Misschien heeft het geen werke lijke betekenis. Ongetwijfeld is de maat regel sterk beïnvloed door het wantrouwen jegens vreemdelingen, dat het Engelse blad aanduidt. Daar zijn al heel wat bewijzen van ge weest. De tegenwoordige machthebbers in I het Kremlin kennen de wereld, met name de aard en het streven van andere volken, slecht. Dat blijkt ook vaak uit hun betoog. In latere tijden der Tsaren, hoe somber en naargeestig die ook waren, was de Russi sche diplomatie beter op de hoogte omtrent andere volken; zij onderscheidde zich zelfs vaak door haar kennis van zaken. Niemand zou een halve eeuw geleden hebben willen geloven, dat in den jare^l948 alles in het werk gesteld zou worden om een groot volk geheel van de buitenwereld af te zonderen en zelfs de bewegingsvrijheid van de of ficiële vertegenwoordigers van die buiten wereld te belemmeren. Onze vaders en grootvaders zouden in 1898, als iemand zo iets geopperd had, gezegd hebben: „Dat kan niet, dan zou de vooruitgang in achter uitgang verkeerd moeten zijn, dan zou men teruggekeerd moeten wezen naar opvattin gen van eeuwen her." Welnu, het blijkt dat het wel kan. Geen nieuwe wereld kan op de grond slagen van wantrouwen, achterdocht, on derdrukking van nieuws en meningsuiting en belemmering van bewegingsvrijheid worden gebouwd, op welke- ideologie men haar ook baseert. Het kenmerkende van zulke maatregelen is dat zij niet getuigen van moed, maar integendeel van vrees: de onbetrouwbaarste aller leidslieden. Wie zelfvertrouwen heeft en zich daardoor levensblij voelt is niet bang voor buiten landers en vreest niet zijn land en volk te tonen. Integendeel: hij doet dit laatste on bevangen en zonder voorbehoud. Als hij geen bekrompen chauvinist is zal hij zelfs gaarne critiek horen, in de hoop ermee ge baat te zullen zijn. Het is een totaal ver schillende levenshouding. Dat verschil'moe ten wij West-Europeanen ten aanzien van de Russische regeerders wel vaststellen. Zelfs afgezien van politieke en economische inzichten is hun levensopvatting volkomen afwijkend van de onze. En zo ziet men het eigenlijk allerwonderlijkste, ja paradoxale verschijnsel dat het zwaarbewapende Rus land de buitenlander vreest en hem in zijn bewegingen remt, terwijl de in militaire zin zo zwakke landen van West-Europa hem rustig ontvangen en met belangstelling naar zijn mening luisteren. Het is der overpein zing waard. Er zit het een en ander in. De hengelaarsclub te Hayes zal, als zij eenmaal Zaroebin in haar midden heeft, natuurlijk ook met belangstelling naar hem luisteren. Niet tijdens het hengelen, maar na afloop in de „pub". Zij zal hem onge twijfeld vragen: „En watmottat nou eigen lijk?" Maar'hij zal het niet ophelderen. Hij zal zwijgen. H- P- Voor ouderdomsvoorziening is 10 millioen minder nodig Het beloop der uitkeringen krachtens de Noodwet Ouderdomsvoorziening wettigt de verwachting, dat voor 1949 met een lager bedrag kan worden volstaan, aldus schrijft de minister van Sociale Zaken, rar, A. M. Joekes, in zijn begroting voor 1949. De post is daarom met tien millioen verminderd en gebracht van 150.000.000 over 1948 op ƒ140.000.000 over 1949. DE FRANSE MIJNSTAKING Regering is bereid „alle noodzakelijke maatregelen" te treffen In de Franse mijnstreken heeft de situa tie zich gisteren toegespitst. De leden van de socialistische en Chris telijke mijnwerkersbonden zouden het werk hervatten, doch de onder communis tische leiding staande CGT verdubbelde haar stakingsposten bij de uitgestorven mijnen. De leden van de socialistische en Christelijke bond meldden zich aan hun werk, doch in opdracht van hun vakbon den deden zij geen poging om de stakings posten te doorbreken en gingen zij weer rustig naar huis. De staking van de arbeiders in de gas-, waterleiding- en electriciteitsbedrijven werkte mede tot de verlamming van het Noorden. Lille, Roubaix, Tourcoing en de kleinere steden in dat gebied zaten zonder gas. Om de paar uur werd de electriciteit uitgeschakeld. Ook komt er gebrek aan water. Vele fabrieken zaten zonder electrische stroom en zullen als gevolg daarvan waar schijnlijk moeten sluiten. (Ü.P.) Ook de spoorwegen en de scheepvaart? De staking dreigt zich uit te breiden tot de spoorwegen en de scheepvaart, aldus meldt Reuter uit Parijs. Waarnemers al daar geloven, dat het uiteindelijk doel der communisten is, de regering te dwingen af te treden en plaats te maken voor een nieuwe „volksfronf'-regering, waarin de communisten een hoofdrol zouden spelen. een collectieve arbeidsovereenkomst en verruiming van werkgelegenheid ter op heffing van de werkloosheid. De vakver enigingen van Saint Nazaire en Bordeaux hebben het voorstel aanvaard; de vissers in Loriënt en La Rochelle hebben besloten het vertrek van de vissersboten 24 uur uit te stellen. En de taxichauffeurs Er reden geen taxi's in Parijs als gevolg van het eergisteren genomen besluit van de bond van taxi-chauffeurs, aangesloten bij de CGT het werk neer te leggen. De chauffeurs verklaarden dat zij wis ten, dat hun staking groot ongemak zou veroorzaken voor de vergadering van de UNO te Parijs, doch dat de regering niet had geantwoord op hun verzoek om ver hoging van de benzine- en bandentoe wijzing. •RIDDERDIPLOMA Uitgereikt .un Hare Koninklijke Hoogheid W 11.11I M 1 N A" Pri USCS dcrNcdcrl.ii iden. TVinscs' v.tn Or.injc N.iss.iu, 'Benoemd bij Koninklijk Besluit van 4 September 104s. no 1 cot RIDDERDEREERSTF KLASSE ■PERMlLITAIRE WILLEMSORDE Prinses Wilhelmina heeft van haar dochter Koningin Juliana de ridderslag ontvangen bij haar benoeming tot Ridder Eerste Klasse der Militaire Willemsorde. Het ridderdiploma, dat de versierselen begeleidt. Clement Attlee lijdt aan uitputting en nervositeit Stakende Franse mijnwerkers posteren zich voor de ingangen der mijnen om een oogje op mogelijke „onderkruipers" te houden. Inmid dels is er tijd te over voor een gokspelletje. De Franse minister van industrie en handel, Robert Lacoste, heeft in radiotoe spraken tegenover de stakers verklaard, dat de regering de onderhandelingen met de vakverenigingen zou afbreken, indien de nu reeds drie dagen durende staking niet opgeheven zou worden. De regering is bereid „alle noodzakelijke maatregelen" te treffen. De secretarissen van de Franse vakver enigingen van zeelieden, die aangesloten zijn bij de CGT hebben gisteren besloten te adviseren tot een „waarschuwingssta king" van 24 uur voor alle Franse havens op Vrijdag a.s. De staking is bedoeld om verbeterde levens- en arbeidsvoorwaarden te verkrijgen alsmede een loonsverhoging, Onze correspondent te Londen meldt ons heden: Ondanks officiële tegenspraken houden de geruchten aan, dat minister-president Clement Attlee wegens zijn gezondheids toestand binnen afzienbare tijd zal aftre den. Toen hij van een korte vacantie in Ierland terug kwam, moest hij zich in het ziekenhuis laten behandelen wegens ver schijnselen van overmatige inspanning en een aan uitputting grenzende nervositeit. Attlee keerde na drie weken in Downing- street terug en moet thans zoveel mogelijk rust houden. Het is echter bekend dat hij over een zeer sterke constitutie beschikt. Sinds het uitbreken der vijandelijkheden, toen hij als vice-premier onder Churchill in het coalitiekabinet kwam, heeft hij acht jaar zonder onderbreking op uiterst ver antwoordelijke posten gearbeid, hetgeen zijn gestel mogelijk ondermijnd heeft. Als Attlee zal aftreden, zal dit volgens mensen die het weten kunnen, niet voor April of Mei 1949 gebeuren, zodat de nieuwe premier nog voldoende gelegenheid heeft om zijn positie te consolideren voor de verkiezingen van 1950. Er zou zich na melijk op het ogenblik achter de schermen een strijd afspelen om het premierschap tussen Herbert Morrison, die vice-premier is en Aneurin Bevan, de minister van Ge zondheid, die zo vaak als een steen des aanstoots fungeert. Morrison is al sinds jaren de grote man van Labour in Londen. Bevan beschikt over strijdlust en redenaarskwaliteiten, die hem doen uitblinken in het Lagerhuis, doch hij mist de nodige evenwichtigheid. Verscheidene der tegenwoordige minis ters zouden weigeren om met hem samen te werken. Natuurlijk wordt ook aan Ernest Bevin gedacht, die al zo vaak verzucht heeft dat hij bevrijd wenste te worden van Cacao en extra boter op 21 October In de bonnenlijst, welke op 21 October wordt gepubliceerd, zullen wederom bon nen worden aangewezen voor cacao, en wel 50 gram voor houders van A-, B- en C- kaarten en 100 gram voor houders van D- en E-kaarten. Voorts wordt op die datum een extra rantsoen voedingsvetten (boter, margarine of vet) gegeven, te weten 250 gram voor de leeftijdsgroepen boven 5 jaar en 125 gram voor de overige leeftijdsgroe pen. (Van onze parlementaire redacteur) Naar in de kringen der ingewijden in Den Haag verwacht wordt, zullen de on derhandelingen van de Nederlandse re gering met de leden van de Voorlopige Federale regering en de vertegenwoordi gers van de Bijeenkomst voor Federaal Overleg, de Federale Conferentie Banding en de Minderheden, die in de afgelopen weken gevoerd zijn, op het eind van deze of in het begin van de volgende week hun beslag krijgen. In de plenaire zittingen is men tot over eenstemming gekomen. Slechts enkele détailpunten .moeten nog in een kleine commissie, die deze week bijeenkomt, be handeld worden. In deze commissie, die onder presidium staat van dr. L'. J. M. Beel, gedelegeerde van het Opperbestuur Indonesië hebben vertegenwoordigers van beide partijen zitting. Voor Nederland zullen aan de besprekingen deelnemen de Tweede Kamerleden prof. mr, Romme en mr. Vonk en de oud-minister van Overzeese Gebiedsdelen, prof. dr. Logemann. Daarna wordt weer een voltallige ver gadering gehóuden, waarin de resultaten van de discussies definitief worden, vast gelegd. Naar men ons verzekerde, zijn po sitieve resultaten bereikt. De onderhandelingen hebben gelopen over het proef-wetsontwerp, dat de Neder landse regering voor de vorming van een federale interim-regering heeft opgesteld, waarbij rekening is gehouden met de in- - De „Gemeenschappelijke Actie van Ne derlandse Vrouwen" deelt mede, dat zij zich wegens „de gevangenhouding van duizenden Nederlanders op republikeins gebied in Indonesië" schriftelijk tot de voorzitter en leden van de Veiligheidsraad heeft gewend en tot mevrouw Roosevelt als lid van de Commissie voor de Rechten van de Mens. houd van de nota, die de zogenaamde kleine Bandoeng-conferentie naar aanlei ding van dit wetsontwerp aan de Neder landse regering heeft overgelegd. Over het verloop der onderhandelingen is men in regeringskringen zeer tevreden. zijn zware taak als minister van Buiten landse Zaken. Stafford Cripps, die een steeds krachti ger positie in de regering inneemt, zou misschien een goede kans als Attlee's op volger maken, hoewel het de vraag is of hij met zijn doortastende maatregelen, die geen heilige huisjes ontzien, de hele partij achter zich heeft. Amerikaanse bemiddeling bij de Indonesische onderhandelingen United Press-berichten uit Batavia ma ken melding van een nieuwe ontwikkeling in de Indonesische kwestie. De Amerikaan se afgevaardigde in de Commissie van Goede Diensten, Cochran, zou een bemid delingsvoorstel hebben aangeboden dat het mogelijk zou maken, de onderhandelingen eerstdaags te hervatten. Naar verluidt zou de republikeinse delegatie het voorstel na genoeg hebben aanvaard, en zou de Neder landse delegatie een tegenvoorstel hebben aangeboden, waarmede Cochran dezer da gen naar Djokja zou vertrekken. Medaille van Prins Bernhard voor de wandeltochten Ook Prins Bernhard heeft voor de natio nale inhuldigingstochten, welke Zaterdag en Zondag in Haarlem en omgeving door de Noordhollandse Wandelsportbond worden gehouden, een medaille beschikbaar gesteld, als ereprijs voor burger- en militaire groepen. Het woord is aan O 11 o Weiss: Om een ernstig besluit tc n daartoe behoort ook wat zinnigheid. Amerikaans, Frans en Engels requisitoir Zes leden van de Veiligheidsraad, die geen „belanghebbende partijen" zijn in de Berljjnse kwestie, namelijk België, Argentinië, Syrië, Columbia, Canada en China, zijn Woensdag onofficieel bijeen gekomen om besprekingen te voeren over een eventuele actie inzake de Ber- lijnse kwestie. Naar verluidt waren de besprekingen van voorbereidende aard. Men zou de vraag behandeld hebben, of een of meer van de „neutrale" par tijen een resolutie zou indienen en in welke vorm dit zou moeten geschieden. Men meent, dat de Columbiaanse dele gatie reeds eerder het idee geopperd heeft, dat de raad een commissie van onderzoek zou benoemen. De Sovjet-Unie zou echter hiertegen haar veto kunnen uitspreken. Naar verluidt is het mogelijk, dat een „symbolische" opheffing van de Berlijnse blokkade voorgesteld zal worden ten einde de deur te openen voor verdere onderhan delingen tussen Oost en West. In de Veiligheidsraad hebben Woensdag de gedelegeerden van Amerika, Engeland en Frankrijk het woord gevoerd. Zij spra ken hun requisitoir uit tegen de Sovjet- Unie en gaven uitvoerige overzichten van de daden, waarmede de Russen de bestaan de Berlijnse toestand van „vredesbedrei- ging" in het leven hebben geroepen. Jessup, de Amerikaanse afgevaardigde, heeft bij het begin van zijn rede zoals reeds ge meld te kennen gegeven dat de Weste- Passagierslijst Groote Beer Op onze bureaux ligt ter inzage de passa gierslijst van het troepentransportschip Groote Beer", dat op 24 September uit Batavia is vertrokken. Het schip wordt omstreeks 17 October in Rotterdam verwacht. In Amerika voelt men voor opneming van Spanje in de West-Europese samenwerking Steeds duidelijker wordt de Amerikaanse geneigdheid om een spons te halen over het „strafregister" van Franco en Spanje onder het huidige regiem te accepteren in de kring der Westelijke samenwerking. Na senator Gurney heeft thans ook de vroe gere voorzitter der Amerikaanse democra tische partij, James Farley, een bezoek aan Franco gebracht en uit zijn verklaringen valt af te leiden dat hij van plan is in de Verenigde Staten te ageren ten gunste van Spanje. Intussen blijken de drie ministers van Buitenlandse Zaken Marshall, Schu- man en Bevin de kwestie Spanje in Parijs te hebben besproken, doch het gerucht dat Marshall het voorstel zou hebben gedaan de UNO-resolutie, waarbij de UNO-leden werd aanbevolen de hoofden hunner di plomatieke missies uit Spanje terug te trekken, te vernietigen, werd op besliste wijze tegengesproken. Men veronderstelt dat Washington vooral door de Zuid-Ame rikaanse landen wordt aangespoord om stappen in de richting van Franco-Spanje te doen. Nieuwe UNO-behandeling? Robert Lovett, plaatsvervangend mi nister van Buitenlandse Zaken, heeft voor speld, dat de kwestie Spanje waarschijnlijk in de huidige bijeenkomst van de Algemene Vergadering in bespreking zal worden ge bracht. Men weet in Washington, dat verschil lende staten van Zuid-Amerika uitdruk ken vijfhonderdtal Joodse kinderen, merendeels afkomstig uit Roemenië, heeft nabij Apeldoorn in een speciaal instituut een opleiding gehad om hen voor te bereiden op hun toekomstige plichten als staatsburgers van Israël, waarheen zij nu gisteren vertrokken zijn. De foto toont een aantal van hen op het dek van de „Negbah", het vlaggeschip van de jonge Israëlische handelsvloot bij het vertrek van dit schip uit Amsterdam. king hebben gegeven aan hun gezichtspunt, dat de Verenigde Volken hun oude beslis sing betreffende Spanje moesten vernieti gen en het wordt als mogelijk beschouwd, dat zodra de gelegenheid zich voordoet in deze zitting, een van die staten dit voorstel zal doen. Hoe de houding van Amerika zal zijn in dat geval werd niet door Lovett bekend gemaakt. In kringen die in nauw contact staan met de Amerikaanse afvaardiging wordt ver klaard, dat het Spaanse vraagstuk oök tij dens een vergadering van de delegatie is behandeld. De meerderheid van de Ame rikaanse afgevaardigden kantte zich tegen stappen van Marshall bij de Franse en Britse ministers van Buitenlandse Zaken. James Farley, de vroegere voorzitter van de democratische partij in de Verenigde Staten, werd Woensdag door Franco op een particuliere audiëntie ontvangen. Hij had een onderhoud met Franco van 90 minuten. Na afloop van het onderhoud verklaarde Farley aan de pers: „Ik heb de verwach ting uitgedrukt, dat voor de naaste toe komst de meest vriendschappelijke betrek kingen tussen zijn land en het mijne zou den worden hervat". Hij zei verder, dat hij Franco had mee gedeeld, dat hij hoopte dat de Verenigde Staten hun politiek tegen Rusland zouden versterken en onder geen omstandigheden Berlijn zouden verlaten. (United Press). New Yorkse douane keek onder autobank en vond een goudschat Onder de achterbank van een voor Ne derland bestemde Chevrolet 1947 is door de douane op de Brooklyn-steiger in New York een hoeveelheid Mexicaanse gouden geldstukken ter waarde van 135.150 dollar gevonden. De auto stond op het punt inge laden te worden aan boord van de „Nor- walk Victory". De auto was verzonden uit Laredo in Texas, was het eigendom van mevr. E. S. en bestemd voor de heer S. S. S. te Rotterdam. De douane was van mening dat het goud bestemd was voor de aankoop van diamanten op de zwarte markt in Ne derland en België, die dan weer naar de Verenigde Staten gesmokkeld moesten worden. (U.P.) Arabisch-Joodse conferentie is „slechts een kwestie van tijd" Moshe Shertok, de minister van Buiten landse Zaken van de staat Israël, heeft vol gens United Press te verstaan gegeven, dat de mogelijkheid zeer groot is, dat het Pa lestijnse vraagstuk door directe onderhan delingen tussen Arabieren en Joden zal worden opgelost. Op een persconferentie in het hoofdkwar tier van de Verenigde Volken zeide Sher tok, dat een conferentie tussen Arabieren en Joden ter bijlegging van het geschil slechts een kwestie van tijd ls. lijke mogendheden bereid zijn de Duitse kwestie door de vier ministers te laten be handelen, mits vooraf de Berlijnse blok kade zou worden opgeheven. De Russische gedelegeerde Wisjinski en die van de Oekraine, Manoeilski, zaten on bewogen en zwijgend onder de stortvloed van beschuldigingen en maakten nu en dan een aantekening. Zij zetten af en toe de koptelefoon met een verveeld gezicht voor zich op tafel en gaven door hun gezichts uitdrukking meermalen blijk van volkomen gebrek aan interesse voor hetgeen door de Westelijke beschuldigers te berde werd ge bracht. Nadat Jessup meer dan een uur gespro ken had, kwam de Engelsman sir Alexan der Cadogan aan de beurt in de middag vergadering. Hij besloot zijn reeks van be schuldigingen met een aanbod tot vreed zame regeling: Hij wees uitdrukkelijk op de bereidheid der Britse regering om tot een vreedzame oplossing te komen en zeide: „De Britse regering wil, met behoud van haar rechten, een practische regeling tref fen om in Berlijn een normale situatie te herstellen. Zo lang de blokkade voortgang vindt, kan er niet onderhandeld worden." Na sir Alexander Cadogan nam de Franse afgevaardigde Parodi het woord. Hij bracht de omstandigheden in herinnering waarin tot de gemeenschappelijke bezetting van Berlijn werd besloten. Hij bracht zijn spijt tot uitdrukking over het feit dat de Sovjet- Unie gebruik maakt van „een reeks mid delen die haar rechtstreeks de verantwoor delijkheid doqn dragen van de te Berlijn geschapen gevaarlijke toestand." De Franse afgevaardigde zeide van me ning te zijn dat het huidige gevaar zich kan toespitsen en merkte op dat de Westelijke mogendheden niet met geweld hebben ge reageerd, doch alle vreedzame middelen hebben aangewend en met name recht streekse onderhandelingen als in het Hand vest aangegeven. Na de rede van Parodi is de bijeenkomst opgeheven, daar geen enkel spreker meer ingeschreven is. De eerstvolgende vergadering zal samen geroepen worden op initiatief van de voor zitter. Russen gaan schietoefeningen hou den in de nabijheid der luchtbrug De Russische legerautoriteiten hebben Woensdag aan het luchtveiligheidscentrum laten weten, dat binnenkort twintig mijl ten Noorden en ten Westen van Berlijn oefeningen gehouden zullen worderj met schieten op laagvliegende toestellen. Scotland Yard onderzoekt fraude met vergunningen In Engeland wacht men met spanning het resultaat af van een onderzoek door de politie, waarbij regerings-departementen en vooraanstaande zakenlieden zijn betrok ken. Naar men gelooft, zou dit onderzoek kunnen leiden tot een van de sensationeel ste onthullingen van de laatste jaren. Volgens sommige officieuze berichten zal een voorlopig rapport van de afdeling van Scotland Yard, die zich bezig houdt met fraudezaken, aan de ministerraad worden voorgelegd. Het onderzoek betreft beweer de onregelmatigheden in de uitgifte van vergunningen door het ministerie van han del voor goederen ter waarde van meer dan 1.500.000 pond sterling. Rechercneurs heb ben een onderzoek ingesteld in vele delen van het land, doch voornamelijk in het Noorden van Engeland. Zij pogen te weten te komen of firma's goederen, die bestemd waren voor de export, clandestien hebben mogen verkonen. Men zegt, dat de directeur van een modemagazijn voor dames de zaak het eerst aan het rollen heeft gebracht. Hij zou aangifte hebben gedaan bij de politie nadat hij een aanbod had gekregen om 10.000 pond sterling te betalen voor zekere commerciële voordelen. Naar U. P. meldt, zou het schandaal be trekking hebben op grote hoeveelheden textiel, kant, papier, linnen en meubelen. De „Daily Telegraph" schrijft, dat de na sporingen uitwezen dat de bedoelde on regelmatigheden slechts uitgevoerd konden worden met medeweten van sommige hoog geplaatste personen op de departementen die de distributie controleren. De „Daily Mail" zegt, dat Harold Wilson, minister van Handel, gevraagd heeft om uitvoerige inlichtingen over de bevindingen van Scotland Yard, opdat hij gewapend zal zijn tegen vragen in het Lagerhuis wanneer het parlement over enkele weken wederom bijeenkomt. NOG WEINIG VERANDERING. Verwachting, medegedeeld door het K.N.M I. in De Bilt, geldig van Don derdagavond tot Vrijdagavond: Koude nacht met weinig wind. Plaat selijk nachtvorst en hier en daar och tendmist. Morgen overdag: enkele over drijvende wolkenbanken, maar later vooral :n het Westen van het land toe nemende bewolking. Bijna overal droog weer en ongeveer dezelfde temperatuur als vandaag. Zwakke tot matige wind, hoofdzakelijk tussen Oost en Zuid. 8 October: Zon op 6,52 uur, onder 18.02 uur Maan op 14,20 uur, onder 20.52 uur

Haarlem's Dagblad | 1948 | | pagina 1