Haarlems Dagblad Opschudding Einde van Haags overleg met Indonesische federalisten „Alleen machtspolitiek jegens Rusland heeft thans zin" Marshall ontraadde hem het zenden van speciale afgezant naar Moskou Gespannen situatie in Frankrijk 63e Jaargang No. 19062 Bureaux: Grote Houtstr. 93, Tel. Adv. en Admin. 10724, 14825. Redactie 10600. Direct.-Hoofdred. 15054. Bijkantoor H.N., Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Z.B. Spaarne 12, Tel. 12713, 10132. Maandag 11 October 1948 Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 33 cent, per kwartaal f4,25. Franco per post ƒ4,75. Postgiro 273107. Vdvert.tarieven op aanvraag bij de Administratie. Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom cn oprechte Uaarlcmsctic Courant (inno té^ó) Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem ER IS OPSCHUDDING in diplomatieke kringen verwekt door een bericht, dat president Truman een speciale afgezant haar Stalin wou-zenden om hem in te lich ten over de vredelievendheid van het Ame rikaanse volk en de ernst van de internatio nale toestand. De laatste betrof dan in het bijzonder de moeilijke onderhandelingen pver het instellen van internationale con- Sróle op de atoom-energie. Een gewoon mens is verbaasd als over zo'n plan op schudding ontstaat. Het wil hem voorkomen jdat in de toestand, waarin de wereld ver leert iedere poging tot toenadering haar iut kan hebben. Maar hij moet iets verder lenken. Aangezien de Westerse grote lOgendheden in onderlinge overeenstem- handelen zou het ongewenst kunnen als een regering, terwijl besprekingen de U.N.O. gaande zijn, plotseling op iigen houtje ging handelen. En dan nog 'el de grootste. Dit heeft minister Mar shall uitgelegd. Hij is van Parijs naar 'ashington gevlogen en heeft Truman van :yn plan afgebracht. De afgezant, die Vin- heet en de hoogst-geplaatste rechter lijke autoriteit der V. S. is, blijft thuis. In- lussen heeft het geval ook in de Ameri kaanse pers opschudding verwekt, want eerscheidene bladen betoogden al dat er jen geschil tussen Truman en Marshall zou rijn ontstaan. Deze wereld is zo gewend aan geschillen, dat sommigen zë al zien voor ze er zijn. Dit geschil is „niet door gegaan", om het zo maar uit te drukken. Reuter zegt dat men in de Verenigde Staten „algemeen van mening is" een ietwat krasse term, toegepast op 48 staten met. 145 millioen inwoners, maar Reuter bedoelt natuurlijk: invloedrijke kringen het plan van Truman bedoeld was als een verkiezings-stunt. De president zou daarin dan de rol van een groot staatsman hebben gespeeld, die persoonlijk wereld vrede tot stand brengt als andere diploma-- tieke middelen hebben gefaald. Dit is geen vriendelijke commentaar van het Britse persbureau. Maar het valt in het Blgemeen niet te ontkennen dat men bij politieke redevoeringen en andere uitingen in de V. S. de naderende presidents-ver- kiezing wel in aanmerking moet nemen. Ook in Engeland spitsen partij-politieke tegenstellingen zich toe, ofschoon men nog vrij ver verwijderd schijnt te zijn van Lagerhuis-verkiezingen. In de normale gang van zaken zouden die immers pas over ruim anderhalf jaar aan de orde komen. Misschien hebben Attlee's wankele gezond heidstoestand en de hardnekkige geruch- ten over zijn naderend aftreden al andere verwachtingen verwekt. Intussen heeft de Labour Party juist weer een tussentijdse districts-verkiezing in het Schotse district Stirling and Falkirk gewonnen en zij be roemt er zich op dat zij na meer dan drie jaar regeren nog steeds geen enkele zetel, door haar in 1945 veroverd, bij een tussen tijdse -«erkiezing verloren heeft. Dat is een record in de Britse parlementaire geschie denis. De meerderheden, waarmee de over winningen behaald worden, zijn evenwel sterk gedaald (in vergelijking met '45) en daarom voelt Labour zich denkelijk niet zo zeker van de toekomst. Churchill valt de regeringspartij intussen fel aan. Dit heeft hij pas weer gedaan in rede over de internationale toestand, te Llandudno (in Wales) gehouden, op het congres van de Conservatieve Partij. In hoofdzaak was het betoog tegen de Sovjet- Unie gericht, die hij scherper aanviel dan ooit tevoren, maar het verweet tevens de Labour-regering tekortkoming en eindigde met een lofspraak op conservatief bewind als heil voor Groot-Hrittannië, die Labour wel uit zijn tent moest lokken. Aneurin Bevan, minister en man van Labour's lin kervleugel, heeft er dan ook in krasse tei - men op gereageerd. De rede van Churchill zal ook wel zekere opschudding in het Wes ten te weeg brengen. Zij befrof, evenals Truman's plan, de controle op de atoom energie. Churchill verklaarde dat als Ame rika erin zou toestemmen, vertrouwend op een papieren overeenkomst, zijn atoom bommen te vernietigen, het schuldig zou zijn aan ondergang van de menselijke vrij heid en het zelfmoord zou plegen. Dit is een uiting, die te kennen geeft dat Churchill de Russen slechts bedwingbaar acht door de dreiging met de atoombom een somber inzicht, als men het verder overdenkt. Zijn verdere beschouwingen, die ge in dit blad vindt, tonen een aandrang op eenheid in West-Europa, die opnieuw de instemming van tallozen zal vinden. Maar daarmee is zij nog niet verwezenlijkt. Het is de vraag of de hevig-alarmerende toon van Churchill er veel toe zal bijdragen om de bereidheid der regering te vergroten. Opschudding heeft deze rede in Groot-Brittannië zeker Veroorzaakt. R. P. Vertegenwoordigers der deelstaten niet ontevreden „Keuvel" krijgt acht jaar Het Amsterdamse Bijzondere Gerechts hof heeft de 41-jarige P. R. uit Laren, „Keuvel" uit het cabaret van Paulus de Ruiter, tot een gevangenisstraf voor de tijd van acht jaar met aftrek van voor- iriternering veroordeeld. Tegen de ver oordeelde, die als W.A.-man betrokken is geweest bij verscheidene in het Gooi ge houden razzia's, huiszoekingen en arresta ties, was 14 dagen geleden 12 jaar geeist. Piek houdt 8 jaar De Bijzondere Raad van Cassatie heeft het beroep van de ex-leider van „Winter hulp Nederland" en voormalig secretaris generaal van het Nederlandse Rode Kruis C. Piek verworpen. De Raad was van oordeel dat requirant in belangrijke mate heeft medegewerkt aan de knechting van de Nederlandse geest en de vijand hulp heeft verleend. De Raad veroordeelde hem derhalve overeenkomstig de uitspraak van het Haagse Bijzonder Ge rechtshof tot een gevangenisstraf van acht jaar met aftrek van de tijd in voorarrest doorgebracht van 8 Mei 1945 tot de uit spraak van dit arrest. Christiansen (loet afstand van beroep in cassatie De voormalige „Wehrmachtsbefehlsha- ber", Christiansen, die door het Bijzondere Hof te Arnhem tot 12 jaar gevangenisstraf werd veroordeeld, heeft afstand van cas satie gedaan. Ook de procureur-fiscaal deed afstand Het Vonnis is dus onherroepelijk geworden. Gebruik van strijdkrachten pas na overleg met interim-regering Naar het A.N.P. verneemt, zijn in de af gelopen weken te 's-Gravenhage bespre kingen gevoerd over een schets voor een wet betreffende het „bewind Indonesië in overgangstijd" tussen de Nederlandse re gering, leden van de voorlopige federale regering van Indonesië, een delegatie uit het Bijzonder Federaal Overleg, een ver tegenwoordiging van de federale conferen tie te Bandoeng en vertegenwoordigers van de minderheidsgroepen. Aan deze bespre kingen namen tevens deel de gedelegeerde van het opperbestuur, dr. L. J. M. Beel en leden van de Commissie van Negen. De besprekingen, welke verliepen in zeer goede sfeer en oprechte verstandhouding, welke de wil tot samenwerking duidelijk tot uitdrukking brachten, werden in eerste termijn afgesloten op 5 October, waarna een kleine commissie, samengesteld uit ver tegenwoordigers der deelnemende groepen, werd benoemd onder, voorzitterschap van dr. L. J. M. Beel. Deze commissie heeft zich bezig gehouden met nader overleg over enige artikelen, waarover in eerste instan tie nog geen algehele overeenstemming was bereikt. Dit overleg in kleine kring is zeer vruchtdragend geweest en heeft geleid tot nieuwe formuleringen, welke de gerezen leschilpunten in belangrijke mate hebben kunnen overbruggen. Zaterdagmorgen werden in een plenaire zitting in de Trèveszaal deze redactiewijzi gingen besproken, welke na ampele over wegingen en na wijziging van enkele on derdelen werden aanvaard. Van de zijde der Indonesische vertegen woordigers verneemt het A.N.P. dat de hoofdlijnen van het Nederlandse vooront werp dat. als basis bij dit overleg diende, algemeen werden aanvaard, Voor de nog overblijvende geschilpunten is eveneens een bevredigende formulering gevonden. Het vraagstuk betreffende de vertegen woordiging van de minderheden in de fede rale raad is in deze richting opgelost, dat de minderheden in incidentele gevallen kunnen worden opgenomen in deze raad. Betreffende Nieuw Guinea wordt in dit ontwerp slechts vastgesteld, dat, zolang de bevolking van dat gebied niet in staat is zich uit te spreken, het be wind over dit gebied zal gevoerd worden door de federale interimregering in samen werking met de hoge vertegenwoordiger van de Kroon. Ten aanzien van het mili taire vraagstuk is de volgende formulering gevonden: Uiteraard oefent de hoge vertegenwoor diger het oppergezag uit over alle in Indo nesië aanwezige strijdkrachten. Echter zul len deze strijdkrachten in Indonesië niet worden gebruikt door de hoge vertegen woordiger dan na overleg met de F.I.R. Raadpleging van de F.I.R. door de hoge vertegenwoordiger is dus, wanneer het gaat over een gebruik van de strijdkrachten voor binnenlandse doeleinden, verplichtend ge steld. Voorts zal dc F.I.R. een eigen strijd macht ter beschikking krijgen ter hand having van de inwendige rust en veilig heid. De F.I.R. wordt het budgetrecht verleend. Over een aantal vraagstukken van finan ciële en economische aard zal echter het overleg 'op een later tijdstip worden voort gezet. Over het algemeen is men in kringen van de federalisten niet ontevreden over het verloop van de besprekingen, ofschoon men uiteraard gereserveerd blijft, zolang een desbetreffend wetsontwerp nog niet door de beide Kamers der Staten-Generaal met een meerderheid van twee derde is aan genomen. Nu het overleg met de federalisten ten einde is, zal de Nederlandse regering trach ten op zo kort mogelijke termijn een wets ontwerp betreffende de bestuursregeling in Indonesië in de overgangstijd bij de Staten- Vriendelijh verzoek Zoals wij hebben aangekondigd, is per 1 October de abonnementsprijs per kwar taal verhoogd, van f 4,— tot f 4,25 per post van f 4,50 tot f 4,75). Aan hen die het oude bedrag nog remitteerden, wordt vriendelijk verzocht alsnog f 0,25 over maken op postrekening 273107 (Haarlems Dagblad.) - Periodieke overschrijvingen die- ncn in dezelfde geest gewijzigd ie worden. I Generaal aanhangig te maken. Men hoopt de feitelijke instelling van de interim regering nog in November van dit jaar te kunnen doen plaats hebben. In kringen van de federalisten kon men tenslotte een lichte teleurstelling waar nemen over het feit, dat de Nederlandse regering niet met de vertegenwoordigers van de deelstaten in overleg is getreden bij het opstellen der tegenvoorstellen, die on langs door middel van de Commissie van Goede Diensten aan de republiek zijn ge daan. Men hoopt van de zijde der federa listen nog steeds in de onderhandelingen met de republiek te worden betrokken. Veiligheidsraad voorlopig niet bijeen De onderhandelingen der zes „neutrale" leden van de Veiligheidsraad met de grote mogendheden over een regeling van de Berlijnse kwestie duren nog voort. Men verwacht dat, in verband met deze voorbereidende besprekingen, de Veilig heidsraad niet voor Woensdag of Donder dag aanstaande bijeen zal komen. Tenzij er een kink in de kabel komt zal de Raad, wanneer hij dan weer bijeenkomt, slechts zijn formele goedkeuring aan de onderhan delingen geven. Prins Bernhard in Zweden Prins Bernhard is Zondagochtend met zijn Dakota van Soesterberg opgestegen en enige uren later op het vliegveld Bromma bij Stockholm geland. De Prins, die verge zeld wordt door de 'chef-staf van de in specteur-generaal der Koninklijke Marine, kapitein-luitenant ter zee G. N. H. baron Van Till zal deelnemen aan een jachtpar tij en de Boforsstaalfabrieken bezoeken. De Koning en zijn onderdanen. - Dc delegatieleiders van de Afrika-confercntie, die op het ogenblik in Londen wonlt gehouden, zijn Zaterdag door Koning George van Engeland op Buckingham Palace ontvangen. De Koning temidden van zijn donkere gasten. Rechts de Goudkust-heerser Sir Taibu Darku en links de Emir van Katsina. Afgewezen minnaar gaat twee vrouwen te lijf Een 40-jarige Amsterdamse straatmuzi kant is Zaterdagmiddag een huis in de Govert Flinckstraat binnengedrongen en heeft de 50-jarige bewoonster en haar 25- jarige dochter vermoedelijk met een mes, ernstig letsel toegebracht. De man had vijf jaren lang vriendschappelijke relaties met de dochter onderhouden, maar het meisje had deze een week geleden verbroken. Zaterdagmiddag verschafte de muzikant, die dronken was, zich door het inslaan van een tussendeur toegang tot de woning. Hij ging eerst de moeder te lijf en bracht haar een ernstige wond aan het hoofd toe. De dochter snelde, gewapend met een bijl, haar moeder te hulp, maar de aanvaller ontrukte haar de bijl en sloeg haar er mee op het hoofd. Drie huurlieden, die op het tumult waren afgekomen, werden eveneens met de bijl bedreigd, waarna zij het beter oordeelden, de politie te waarschuwen. Een radio-politie-auto was binnen enkele mi nuten ter plaatse. Zowel de aanvaller, die bij het gevecht ook gewond was, als de beide vrouwen werden naar een ziekenhuis overgebracht. Na verbonden te zijn, is de muzikant in het politiebureau opgesloten. Hel woord is aan...- Gustavc le Bon: De ware kunstenaar schept, copieert hij. :elfs al Vader en zoon gedood bij mijnontploffing In het Betuwse dorp Driel bij Arnhem stieten arbeiders bij het graven van een sloot op een landmijn. De mijn ontplofte, waardoor twee hunner, G. Hendriks en zijn 17-jarige zoon, op slag gedood werden. Twee dochtertjes van Hendriks, die bij het werk stonden te kijken, kregen ernstig letsel. Enige huizen in de omgeving liepen schade op. Hogere rantsoenen voor West-Berlijners Het met Britse licentie verschijnende blad „Der Tag" meldt, dat Dinsdag rant soenverhogingen van gemiddeld 200 calo rieën per dag voor de Berlijners in de Westelijke sectoren zullen worden bekend maakt. Naar verwachting zouden deze ver hogingen voornamelijk gelden voor vet en suiker. SOMBERE REDE VAN CHURCHILL: Berlijnse blokkade eiste een krachtiger tegenzet „Onze betrekkingen met de Sovjet Unie baren ons vele zorgen", zo verklaarde Churchill Zaterdagmiddag op het congres van de conservatieve partij te Llandudno. „Wij hebben voortdurend aan de vijandige aanvallen van de Russische regering het hoofd te bieden. In feite is de UNO-verga- dering een arena geworden, waar de ver tegenwoordigers van de grote naties elkaar verwijten naar het hoofd slingeren. Op die manier vuren zij de passies van de volken aan en bereiden zij hen voor op een derde wereldoorlog. Ik zal u geen aanmoediging geven in verband met de illusie, dat een vredelie vende regeling met de Sovjet-Unie nog Bekend bokser was lid van smokkelaarsbende De vorige week hebben rijkspolitie en douane-recherche in Enschedé enige per sonen gearresteerd, die sedert 1946 koffie en levensmiddelen naar Duitsland hadden gesmokkeld om deze daar te ruilen voor metaalwaren en electro-technischd artike len, welke clandestien naar Nederland werden gebracht. Thans is aan het licht gekomen, dat ook de bekende zwaargewicht bokser R. Q. uit Enschedé bij deze smokkelzaak is be trokken. Hij heeft meermalen zelf goede ren over de grens gebracht. Q. is naar Am sterdam overgebracht en in het Huis van Bewaring opgesloten. Hij heeft een be kentenis afgelegd. Schoenen worden niet duurder zegt Economische Zaken Het ministerie van Economische Zaken verklaart dat geruchten over een belang rijke stijging van de schoenenprijzen uit de lucht gegrepen zijn. Deze geruchten zijn waarschijnlijk ontstaan door de plannen t.ot aanpassing van de prijzen van inlandse huiden aan die van geïmporteerde huiden. Daar de industrie reeds duurdere buiten landse huiden heeft verwerkt, zal deze aanpassing weinig verschil maken. Geslaagde demonstratie Een 22-jarige korporaal der Luchtstrijd krachten te Weesp had Zaterdagmiddag een z.g oefen-aanvalsbom meegenomen naar het verenigingsgebouw „Ons Huis", waar hij op de binnenplaats zou demonstreren hoe deze oefenbommen werken. De man stond in een kamer op de eerste verdie ping en wilde de bom door het raam naar buiten gooien. Hij gooide echter tegen het raamkozijn waardoor de bom binnenska mers ontplofte en alle ruiten van het ge bouw sprongen. Niemand werd gewond. WAARSCHUWINGSSTAKING DER BRITSE SPOORWEGLIEDEN. Het Britse spoorwegpersoneel, aldus A.F. P., dat een algemene loonsverhoging eist, heeft besloten op 18 October een „waar schuwingsstaking" van twee uur te houden. TRUMAN HAD EEN PLAN DAT NIET DOORGING Mislukte verkiezingsstunt die grote weerslag had De Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken, George Marshall, die Zater dag in Washington arriveerde voor het uit brengen van verslag aan Truman over de ontwikkelingen in de Berlijnse kwestie, heeft Zaterdagavond op een persconferentie verklaard dat hij president Truman heeft afgeraden een speciale afgezant naar Mos kou te zenden om „een mogelijk misver stand over de controle op de atoomenergie uit de weg te ruimen." Marshall adviseerde Truman geen uitvoering aan dit plan te geven, omdat het mogelijk de behandeling van deze kwestie in de UNO zou schaden en uitgelegd zou kunnen worden als een eenzijdige Amerikaanse actie buiten de UNO om. Volgens Marshall werd dit over leg tussen de president en hem reeds Dins dag afgehandeld per telex-verbinding en had zijn bezoek aan Washington niets meer met deze aangelegenheid te maken. Zaterdagavond heeft president Truman eveneens een verklaring over deze kwestie afgelegd. Hij vertelde: „Dinsdag, toen ik met minister Marshall correspondeerde, maakte ik hem mijn voortdurend en groot verlangen kenbaar de wereldvrede hecht gevestigd te zien, als mede mijn bijzondere bezorgdheid op dat ogenblik over de houding van de Sovjet vertegenwoordigers ten aanzien van het probleem der atoomenergie. Ik zeide. dat ik mij afvroeg, of hun houding misschien het gevolg was van een misverstand van de Sovjet-leiders, zo ernstig van aard in ver band met de wereldvrede in het algemeen, dat wij nalatig zouden zijn wanneer wij ook maar iets, dat misschien dienen kon Vrees voor algemene spoorwegstaking Onze correspondent uit Parijs seint: In tegenstelling met de regeringsautori teiten hebben de Franse communisten hun lessen uit de gebeurtenissen van het vorige jaar wel getrokken. Zij exploiteren de ellende van het Franse volk thans op een geraffineerder wijze en ontzien, anderszins, zoveel mogelijk het grote publiek, de stede lingen. Een algemene staking die slaagt, voert, dat weten zij met wiskundige zeker heid tot een revolutie en onder de huidige gespannen verhoudingen in Europa zou een revolutie gemakkelijk in een oorlog kunnen ontaarden, die Rusland voor het moment ongelegen komt. Men kan daarom gerust aannemen dat het Kremlin de Franse sectie van de Cominform tot voor zichtigheid heeft gemaand. De communis ten voeren voorlopig een sociale guerilla- strijd die het gezochte effect verzwak king van de nationale weerstand en torpe dering van het Marshall-plan op minder schokkende wijze bereikt. Deze methode heeft bovendien het voordeel dat de vak bondskassen minder snel worden uitgeput, de arbeiders zich niet zo gauw vermoeien en hun aandacht levend blijft. Zo verwacht men hier dat de staking in de mijnen wel op de basis van een of ander compromis met de regering zal worden bijgelegd, waarna bijvoorbeeld de spoorwegarbeiders het werk neer zullen leggen. Een nieuwe slagader van de nationale economie zal dan zijn geraakt. Op de spoorwegmannen kunnen de havenwerkers volgen en op hen bijvoorbeeld de post. Er zal steeds strijd worden geleverd in een sector die essen tieel is voor het nationale bestaan. Maar de communisten wachten zich ervoor het gehele organisme ineens te ontwrichten. Zij putten de krachten van de regering langzaam uit, Hoe lang dat duren kan? Het is moeilijk te voorspellen, doch bij de regering lean men al symptomen ont dekken die wijzen kunnen op een nade rende capitulatie. De kabinetszittingen vol gen elkander in een steeds sneller tempo op en men spreekt erover het parlement bijeen te roepen alvorens het reces nog is verstreken. Weinigen geloven dat Queuille thans op een meerderheid zou kunnen rekenen, Een regeringscrisis zou thans twee wegen ope nen: opneming van communisten in een nieuw kabinet waarvan Herriot de leiding zou kunnen nemen, of ontbinding van de Kamer en verkiezingen voor een nieuw parlement. De noodzaak van een beslissing dringt zich met de dag sterker op. Heden zal een referendum worden ge houden onder de spoorwegarbeiders over de vraag: voor of tegen een staking. Ver leden week heeft op verschillende lijnen reeds een meerderheid voor staking gestemd Ook werd reeds hier en daar het werk neergelegd. Zondag kwam het spoorwegverkeer tus sen Frankrijk en Italië stil te staan doordat de spoorwegmannen te Chambery en Saint Jean de Maurienne in staking gingen. Jules Moch, de socialistische minister van Binnenlandse Zaken, beschuldigde de communisten ervan verantwoordelijk te zijn voor de huidige toestand en critiseerde de „para-militaire formaties", welke in de Rassemblement du Peuple Frangais van. generaal De Gaulle zouden bestaan. De Franse minister-president, Henri Queuille, heeft voor de radio verklaard, dat de stakingen in Frankrijk „het karakter van een opstand" beginnen aan te nemen. Tengevolge van de staking onder de spoorwegmannen te Mulhouse, ondervindt, zo meldt Agence France Presse, het ver keer tussen Bazel en Parijs alsmede dat tussen Bazel en Amsterdam ernstige ver traging. De treinen naar Parijs. Noord- Frankrijk en Nederland moeten sinds Za terdagmorgen elf uur een omweg maken. om dit misverstand op te helderen, onge daan zouden laten. Ik vroeg de minister, of het naar zijn mening dienstig zou zijn opperrechter Vin son naar Moskou te zenden om te pogen de Sovjetleiders de ernst en de oprechtheid van de gevoelens van het volk der Ver enigde Staten ten aanzien van deze kwesties te doen begrijpen. Minister Marshall be schreef mij de toestand in Parijs en in het licht van dit verslag en vanwege de moge lijkheid van misverstand, waartoe een een zijdige stap, hoe wenselijk overigens ook, op dit ogenblik zou kunnen leiden, besloot ik deze stap niet te doen." Tot zover de verklaring van Truman. Marshall ontkende categorisch en her haaldelijk, dat er ooit enige kwestie of ver schil van mening tussen Truman en hem geweest was. „De president riep me terug," aldus Marshall, „om met hem de détails te bespreken van wat in Parijs was gebeurd, hij riep mij Dinsdag op voor een telex correspondentie en besprak toen het voor stel, opperrechter Vinson naar Moskou te zenden. Na dit telexgesprek kwam de pre sident tot de conclusie, dat het niet raad zaam zou zijn deze stap te doen en de zaak werd terzijde gezet." Toen hem werd gevraagd waarom hij zich verzet had tegen een bezoek van Vin son aan Moskou, zeide Marshall: „De Vei ligheidsraad staat op het punt, de Berlijnse kwestie te bespreken en zal tevens Dinsdag de kwestie van de atoomenergie behande len. Onder deze omstandigheden zou er misverstand kunnen ontstaan door een een zijdige actie van de Verenigde Staten." Dcwey: „wanhopige blunder' Thomas Dewey, de republikeinse candi- daat voor het presidentschap van de V. beschouwt volgens personen uit zijn om geving 't „plan-Vinson" van president Tru man als een „wanhopige blunder, waardoor het vertrouwen van Europa in de Verenig de Staten is ondermijnd." Reuters correspondent seint uit Washing ton, dat men algemeen van mening is, dat het plan om Vinson naar Moskou te zen den, was bedoeld als een verkiezingsstunt. Het besluit daartoe werd genomen, aldus de correspondent, terwijl de president om geven was door zijn adviseurs voor de ver kiezingscampagne en zonder overleg met zijn diplomatieke raadsmannen. De bedoe ling van het plan zou geweest zijn president Truman aan het Amerikaanse volk voor te stellen in de rol van een staatsman als Roo sevelt, die overeenstemming bewerkte en wereldvrede tot stand bracht door een rechtstreeks beroep op Stalin, nadat de andere diplomatieke middelen gefaald had den. Marshall vandaag terug. De Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken, George Marshall, keert van daag naar Parijs terug. Hij heeft gisteren een onderhoud gehad met de minister van Defensie, James Forrestal. waarbij de plan nen om wapens aan Wesf-Europa te leve ren ter sprake zijn gekomen. mogelijk is. Misschien vindt men nog for mules of een kunstmatig vergelijk, maar het gevaar en de fundamentele tegenstrij digheden blijven. Geen illusies Hoezeer wü ook blijk geven van geduld tot de uiterste geoorloofde grens, toch moe ten wij ons geen illusies maken noch ver andering verwachten in de houding van de krachten die de Sovjet Unie besturen. Ik meen en dat maakt mij uiterst droef geestig dat de enige ware vredesbasis thans steunt op macht. Van één zaak ben ik volstrekt zeker: Als de Verenigde Staten, vertrouwend op een stuk papier, bereid gevonden worden om hun voorraad atoom bommen te vernielen, dan maken zij zich schuldig aan moord van dc menselijke vrij heid en aan zelfmoord". „Als de Sovjet-regering wenst dat de atoomenergie geïnternationaliseerd wordt, aldus Churchill, en haar gebruik met mili taire doeleinden buiten de wet wordt ge steld, dat zij haar greep op de satelliet staten dan beëindige, zich terugtrekke in haar eigen land en de elf oude hoofdsteden van Oost-Europa, die zijn bezet, verlate. Laat zij zich op de Curzon-lijn terugtrek ken, waartoe zij zich gedurende de oorlog verplicht heeft; laat zij het millioen Duitse en Japanse gevangenen, die zij als slaven behouden, vrij laten; laat zij ophouden de streken van Duitsland en van Oosten rijk, die zij in bezit heeft, uit te buiten, te kwellen en te verdrukken". De leider der Britse oppositie voegde er aan toe: „Wij moeten trachten met de Sovjet T'nie tot een definitieve regeling te komen, voordat zij over het atoomwapen beschikt. Ik ben van oordeel dat iedere krachtige maatregel gesteund dient te wor den, die door de regering is genomen of zal genomen worden in overeenstemming met de rest van het gemenebest en in samen werking met de V.S. en de regeringen van Europa". De Berlijnse crisis Over de Berlijnse kwestie sprekende, zei Churchill: „Dit kan ons ieder ogenblik in een afgrijselijke oorlog storten. Het zou beter geweest zijn, onmiddellijk op de blokkade van Berlijn te antwoorden met représaillemaatregelen tegen het zeehan- delsverkeer en de Sovjet-invoer, dan zich te beperken tot de bevoorrading per vlieg tuig, die geheel afhankelijk is van de ele menten en van de Sovjet Unie. De lucht- bevoorrading van Berlijn levert slechts een enkel concreet voordeel op: Er is aan de Duitsers getoond, dat de toekomst van Duitsland aan de zijde van de Europese familie is". Churchill meende dat, indien „het IJze ren Gordijn" maar opgetrokken zou wor den, de macht van „deze verdorven fami lieregering in Moskou" spoedig tot een eind zou komen, terwijl „het bedrog harer communistische leerstellingen" doorzien zou worden. Alleen uit eigen belang en om him eigen huid te behouden, zo meende Churchill, kan zij geen „verkeer en menging" toe staan. Groot-Brittannië, zo verklaarde de Con servatieve leider, is in het andere uiterste vervallen „en heeft zijn imperium in het Oosten met beide handen weggeworpen". Churchill was voorts tegen een verenigd Europa op „socialistische grondslag". Hij besloot: „Een nieuw Labour-Lagerhuis zou een einde maken aan de geschiedenis en aan de grootheid van Engeland. Enkel een conservatief parlement kan de welstand en de roem van het Imperium en van het Verenigd Koninkrijk verzekeren". „Roekeloos redenaar" De Britse minister van gezondheid, Aneurin Bevan, heeft op een Labour- bijeenkomst te Rhymney Churchill's rede te Llandudno betiteld als een „nationale en internationale ramp". De Labour-minister noemde Churchill „een van de meest roekeloze sprekers in de Britse politieke geschiedenis". Chuvchills rede gaat volgens Bevan „dodelijk kwaad stichten". Zijn opmer kingen over de internationale toestand zouden „het ernstigste misverstand" kun nen veroorzaken. VRIJ VEEL BEWOLKING. Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt. geldig van Maan dagavond tot Dinsdagavond: Vrij veel bewolking, maar overwegend droog weeT. Zwakke tot matige, later wat toenemende Zuidelijke wind. Min der koude nacht, overigens weinig ver andering van temperatuur. 12 October: Zon op «50 uur it y? uur Maan op 16.41 uur, onder 0 40 uur

Haarlem's Dagblad | 1948 | | pagina 1