P. SCHOEN Meubilering 'KNIPCURSUS! DE GROOT 2 pers. Slaapkamer f 165,50 QKort en Bondig J Seven Sisters WALES ANTHRACIET „De Spaarnestad" Laat uw wagen kennismaken met ons Amerikaans smeerstation 21 MAANDAG II OCTOBER 1948 5 Circus Mullens toont prima programma Het circus Jos Mullens dat zyn tenten heeft opgeslagen op het Phoenix-terrein Jkon pas gisteravond zijn poorten openen. V Aanvankelijk was de opening op Zaterdag „J gesteld, maar zij moest worden uitgesteld n" omdat de extra-trein die het tentmateriaal vervoerde, niet op tijd arriveerde. Een strop voor het circus en voor de cïrcus- liefhebbers die Zaterdag om niet kwamen. Voor hen die Zondagavond terugkwamen is i.. die teleurstelling echter ruimschoots ver ijl goed, want zelden hebben wij zo'n aardig ,1 programma gezien, 't Was misschien niet zo Igroots opgezet, maar juist dat schiep de igenoeglijke, intieme sfeer die een van de "J grootste attracties van een circus kan zijn. Wat er vertoond werd was af En als wij het eerst de voltige-nummers van dochter en zoons Mullens noemen, dan is dat om- dat die de hoofdschotel vormden. Speciaal het jockey-nummer en „Diana, de Godin der jacht te paard" waren bij het onge- 16 looflijke af en het Romeinse nummer van te Willie en Henry Mullens mocht er ook wezen. r" Dan was er de Hogeschool-ruiter Otto ln Schuman die eerst een schoolpaard per- senteerde, daarna zijn schimmel liet dan- ®'jsen en tenslotte met een majestueuze !l zwarte Fries een indrukwekkende passage ej liet zien. Ook zijn gedresseerde poedels n' ontbraken niet op het appèl. De voorstel ling werd gecompleteerd door een alleraar digste goochel-show van de directeur, een ™!goed acrobaten-nummer en een prima par tijtje op het slappe koord van de familie Ribarto. Twee clowns vermaakten het pu bliek tussen de bedrijven door en kwamen tenslotte met hun gedresseerde „zebra" Tobias Kaohelglans op de proppen. De voorstelling werd vlot en met veel élan ^afgewikkeld. 'k Het circus verdient een extra woord van er lof voor zijn stallen. Goed-gevoede, goed- r"jgetoileteerde maar vooral vriendelijk-be- 0Pjhandelde paarden onderstreepten de stel- a'| regel dat men in de dressuur met zacht- e'jheid véél en met ruwheid niets bereikt. HAARLEMS DAGBLAD ïn A'oonnés van dit blad kunnen zich opgeven jll voor deelname aan een schriftelijke knip- ie cursus. Zij worden daarbij met raad en daad ig terzijde gestaan door ervaren leraressen. Alle deelneemsters ontvangen gratis een fraaie 0,jmodeplaat met ruim 250 modellen. Per les 75 ct. Schriftelijke aanmelding voor 16 Oct. [aan het bureau v. d. blad, onder motto KNIPCURSUS ILMO. (Adv.) Augustus in October Als de strandstoelen, badkoetsjes en con- jjj sumptietenten er nog hadden gestaan, had jnmen zich in het afgelopen weekeinde van at Augustus kunnen wanen, zo velen waren er naar Zandvoort getrokken om te genieten rJvan strand, zee en duinen. Er werd zelfs ajlnog gezwommen en heel wat „gezond" JCafés en restaurants maakten goede zaken, jdjzodat 1948 geboekstaafd zal blijven met jjJzomers voor- en najaar en een Maartse of Jherfstige zomer. ^Amsterdamse politiemannen traden voor Haarlemse collega's op In vele gemeenten zijn er onder de leden van de politiecorpsen krachten, die een goed figuur slaan op het tooneel. Haarlemse jij politie-mannen hebben daarvan reeds vele dcblijken gegeven. Interessant is het ook een indruk te krijgen van „artisten" uit an dere steden. Daarvoor heeft het bestuur van het „Contact" van Haarlemse politie- verenigingen gezorgd, dat Amsterdamse en Rotterdamse collega's uitgenodigd heeft in snHaarlem op te treden. Zaterdagavond trad de Amsterdamse politie met een aantrek kelijk programma op in hotel „De Leeu werik", waar velen bijeen waren en geno ten hebben van een zeer afwisselend pro gramma. Frans Walraven was een der medewerkers, die er slag van heeft de bezoekers op aange name wijze bezig te houden. Onder de Amsterdamse politiemannen is ook een goochelaar Cor Velo was zijn naam. Hij ver gastte het publiek op bijzondere wijze. Enkele sketches sloegen bijzonder in. Na afloop werd er gedanst» Het „Con tact" heeft goed gedaan contact te brengen tussen de politiecorpsen. Zaterdagavond komen - de Rotterdammers naar Haarlem. JUBILARISSEN GEHULDIGD In „Brinkmann" te Haarlem werd door directie en personeel de huldiging plaats van mejuffrouw S. Essenberg en de heer J. Over- beek, die beide 25 jaar bij de Fijnwasserij Haak werkzaam zijn. Zij werden door de beide directeuren op hartelijke wijze toegesproken en ontvingen als blijk van waardering voor hun trouwe dienst elk een polshorloge en een enveloppe met inhoud. Namens het personeel voerde daarna de expeditiechef het woord. Mejuf frouw Essenberg werd daarbij een haard- stoeltje aangeboden en de heer Overbeek een schilderij. Bovendien werden een fraaie fruit mand en bloemen overhandigd. De avond werd opgeluisterd door de band van de heer van Ake en het duo Telby. Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM. 9 October 1948, BEVALLEN van een zoon: 7 Oct., L. van Kersen—Visker; 8 Oct., J. F. H. Meiervan Hoorik; C. van Dusschotenvan Oossanen; M, E Huijbers—Siebel; 9 Oct. A. M. Braaks- maSteevensz. BEVALLEN van een dochter: 6 Oct., C. Beukelmanvan Strien; 7 Oct., M. A. Stinne -Braspenning; 8 Oct., E. J. -F. Overste— Nieuwenhuis; M. DerogeeRoubos; H. C. SlagterBrouwer; G. B. WesterhoudMin- dermann; 9 Oct., H. DekkerHllberts; A. J. M, van GeldorpBank. OVERLEDEN: 8 Oct., J. de Braber. 68 j., Paus Leostraat. BBTER DAN OOIT I Agenda voor Haarlem MAANDAG 11 OCTOBER Stadsschouwburg „Gespenster", 8 uur. Phoenixterrcin (Parklaan): Circus Jos. Mul lens. 8 uur. Spaarne: „Panterklauw", 14 j., 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Fatale lief de". 18. j„ 2 30, 7 en 9.15 uur Rembrandt: „Night en day". 18 1.45. 4.15, 6.45 en 9.15 uur" Palace: „Verboden liefde". 18 j., 2. 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Mooi portret", alle leeft., 2, 4 15, 7 en 9.15 uur. City: „Mensen in nood", 14 j 2, 4.30, 7 en 9.15 uur DINSDAG 12 OCTOBER Bioscopen: Middag- en avondvoorstellingen. ,,De rode pijl" bevestigde zijn goede reputatie Propaganda-avond van „Nieuwe Koers" Zaterdagavond trad het cabaret „De Rode Pijl" van de Democratisch-socialistische Jongerenvereniging „Nieuwe Koers" an dermaal in de tuinzaal van het Gemeente lijk Concertgebouw op en het gaf eens te meer blijk, dat het krachten bundelt die een voortreffelijk begrip voor het wezen van het politieke cabaret hebben. Dit zes tal, de dames Ruifrok en Sauer en de he ren Sant, van Heiningen en Vercruysse met Jan Brouwer als gangmaker, schrijft de teksten van zijn répertoire zelf en deze munten uit door onafhankelijkheid visie ook op de eigen partij en vooral door goed geplaatste pointes. Wij noemen in het bijzonder de monoloog van de „mi nister van de vrede", de hengelscène van het trio Gortzak, Vorrink en Oud, het liedje van de jongste bediende van het Departement en het uitstekende ,,'t Stond in de krant". Het -toneelclubje „De Pitleuners" van de „Nieuwe Koers" gaf een zeer te waarderen opvoering van Charivarius' kostelijke „De appel van Eris", waarbij vooral het ge bruik van pseudo-Griekse kledij de auteur schrijft een hedendaags tenu voor goed voldeed. Als spreker trad de heer P. J. Kapteyn op, die het door ziekte verhinderde raads lid W. F. Ha^ipé verving. Zijn thema luidde „De rommel van vandaag en de taak van de jeugd daarin", .waarbij hij ruiterlijk erkende, dat de schuld voor de „rommel van vandaag" bij zijn generatie ligt. Doch, zoals in vroegere- tijden van neergang, kan er ook thans een nieuwe generatie opstaan, die met de kracht, de' wil en het élan van de jeugd in tien jaar de wereld een halve eeuw vooruit kan stoten. Sprekende over de tegenwoor dige moeilijkheden, zei de heer Kapteyn, dat het nog een wonder mocht heten dat de kabinetten Schefmerhorn en Beel in ons berooide land in zo korte tijd aanvaard bare toestanden hadden weten te scheppen. Ondanks dat zijn twee winstposten uit de bezettingsjaren: de eendracht en de pro gressiviteit van ons volk te loor ge gaan. Daarom moet de jeugd waakzaam blijven, opdat de conservatieve boog niet zo hard gespannen wordt, dat het op barsten uitloopt. Wil de jeugd haar idealen verwerkelijken en wil zij het recht van medezeggenschap goed gebruiken, dan is het allereerst nodig, dat zij zich kennis ^van het politieke en econo mische bestel eigen maakt. Daarom wekte spreker zijn gehoor op de cursussen en ander scholingswerk van de democratisch- socialistische organisaties te volgen. JEUGDIGE GEVELTOERIST BRAK EEN BEEN De 13-jarige R. P. klom Zondagmiddag tegen een buitenmuur van de ouderlijke woning op de hoek van de Spaarnhoven- straat en de Timorstraat. Ter hoogte van de eerste verdieping zaten een paar stenen los, waardoor de jongen van een hoogte van zeven meter op een luifeltje boven de voordeur en vervolgens op straat viel. Hij brak zijn rechterbeen en is naar het zie kenhuis St. Joannes de Deo overgebracht. ,,'f Is historisch" Cabaret in optima forma Negen auteurs in het land der muzen voorwaar een veelbelovend aantal le verden het materiaal voor het doorlopend amusante cabaret, dat zich onder boven staande titel in het afgelopen weekeinde tweemaal op de planken van de schouw burg heeft afgespeeld tot lering en ver maak van het veeltallige publiek. Onder aanvoering van Wim Sonneveld, die ook het plan van deze lumineuze campagne ontwierp en met muzikale begeleiding van Peter Kellenbach werd een zwierige kruis tocht ondernomen door de geschiedenis van onze planeet van Socrates tot Stalin, Twee vragen gaven bij dit historisch onderzoek de toon aan: hoe zou men in vroeger eeuwen over ons hebben gedacht als men de gaven der profetie had bezeten en waarin verschillen de dolende genera ties van nu met het voorgeslacht? Een soort vergrotende trap dus van de stel regel: vandaag was gisteren morgen. Na tuurlijk heeft iedere tekstdichter op zijn eigen wijze naar een antwoord op deze problemen gezocht. Zo trok Jan de Gier een parallel tussen 't gedrag der Batavie ren en de Jitterbug of tussen de tiende penning en de loonbelasting. Ina Philippo vergeleek in een uitstekende sketch de zo genaamd sportieve vrouw van nu met de elegante Madame de Pompadour en Wim Sonneveld liet in een kostelijke parodie Heintje Davids van Hollywood uit met Marie Antoinette telefoneren. Een zeer omvangrijk aandeel in het programma had Willy van Hemert, wiens pennevruchten zich kenmerkten door aardige trouvailles, die echter in het algemeen te haastig wa ren uitgewerkt. Annie Schmidt zorgde met haar waarschuwend vers over laarzen voor een treffend slotaccoord. Wim Sonneveld heeft men tot dusverre vooral gewaardeerd om het verfijnde ca chet, dat elk programma van hem sierde. Ook thans genoot men weer van de smaak volle aankleding van deze bonte parade, die met zoveel vaart en zoveel geest aan het oog van de toeschouwer voorbij trok, dat men er nog lang niet op was uitgeke ken. toen het doek voor de laatste keer viel. Men had maar al te gaarne enkele hoogtepunten gebisseerd gezien, zoals die monoloog „Columbus" bijvoorbeeld, waarin alle redenen de revue passeerden om dankbaar te zijn voor de ontdekking van Amerika. Doch ditmaal was er meer. Nu sprak ook de pakkende satire een hartig woordje mee en dank zij dit eerherstel van het beste wapen van de kleinkunstenaar mag men stellig van een cabaret in optima forma gewagen. En daarom geef ik, hoe voortref felijk Emmy Arbous en Lia Dorana, ge steund door Luc Lutz en Guus Verstraete hun werk ook verrichtten, alle nummers grif cadeau voor die ene verbijsterende „Charleston" van Hetty Blok, die het beeld van een redeloos naar de afgrond jagende tijd met ware bezetendheid zo aangrijpend belichaamd heeft. DAVID KONING hebben wij niet wanl dat is U te „gewild" Wel beeft De Groot een exquise collectie van die bij de dames nu zo gewilde kraagjes! Damesmodes Nouveauté s Gr. Houtstraat 98 (Adv.) Hockey Gouden jubileum van de hockeybond De Koninklijke Nederlandse Hockeybond hield in een der zalen van „Krasnapolsky" te Amsterdam een receptie ter gelegenheid van het vijftigjarig bestaan, Mevrouw Hooft Graafland overhandigde namens de echtgenoten der bestuursleden een voorzittershamer. Onder hen, die hun gelukwensen aanboden waren de heer C. F. Pahud de Montanges, president van het N.O.C.; W. de Graaf, voorzitter van het K.N.G.V.; dr. W. Posthuma, voorzitter van de Nederlandse Boksbond; W. Schaap van de Koninklijke Nederlandse Korfbalbond; Jan de Vries van de K.N.Z.B.: jhr. Van den Berch van Heemstede voor de N.W.U.; H. Delsen van de Nederlandse Biljartbond; B. Kleefstra van de Nederlandse Cricketbond: H. J. Tjaarda namens de K.N.A.C. en mr. Bierenbroodspot van de Nederlandse IJs- hockeybond. Nederlandse elftallen Het Nederlands elftal, dat Zaterdag 16 Oc tober ter gelegenheid van het viei-landen- tournooi tegen Groot Brittannië zal spelen, is als volgt samengesteld: Doel: Richter (Be Fair). Achter: Derckx (Deventer) en Drijver (Leiden). Midden: Dijkstra (Leiden), Loggere (La ren) en Tiel (HHYC). Voor: Van Heel. Boerstra, Bromberg, Krui- ze (allen HHYC) en Esser (Togo). Het Nederlands dames hockey-elftal, dat Zondag 17 October zal spelen tegen de Bel gische ploeg, is als volgt samengesteld: Doel: Jurrissen (Pinoké). Achter: Loeb van Zuylenburg (Rood Wit) en I. Piel (HHYC). Midden: Buissant (Hilversum), Smit.shuy- sen (Amsterdam) en Wijnstroom (BDHC). Voor: Broers (Be Fair), Vreede (Rood Wit), Broese van Groenou (Kieviten), E. Piel (HHYC) en Nagel (Leiden). HHTJC won de bockeydag In Amstelveen is Zondag de hockeydag gehouden. De uitslagen luiden: Heren a-tournooi: HHYC—PW 8—0; HTCC—HOC 1—0; BMHCGHBS 6—0; KampongVenlo 10. Halve eindstrijden: HHYC—HTCC 4—3; KampongBMHC 00 (Kampong wint na doelschieten) Eindstrijd: HHYCKampong 21. Dames-finale: a-tournooi: HHYCHilver sum 10. B-tournooi: Groen Geel—BMC 1—0. „De Watertrappers" Onder grote belangstelling is Zondag in het Sportfondsenbad een onderling zwemfeest gehouden van de R.K. Zwemvereniging „De Water trappers". Na een kort openingswoord van de voorzitter de heer Keulenaar startte de eerste serie van het wedstrijdprogramma. Nog vele series volgden voor de zwemmers en zwemsters, die in zes groepen waren in gedeeld, verband houdende met hun leeftijd en capaciteiten. Er waren, en dit vooral bij de jeugdigen, vaak zeer aardige prestaties te noteren. Bovendien behaalde weer een 40- tal meisjesleden het zwemdiploma A of B vari de Kon. Ned. Zwembond en voor de allerjongsten (en dat waren er nog al wat!) was er een nummer behendigheidszwemmen, dat veel hilariteit opwekte. Tot slot volgde een waterpolowedstrijd tus sen een zevental van het Triniteits-Lyceum en een Watertrapperscombinatie; de gasthe ren wonnen met 41. De voornaamste uitslagen waren: Dames 100 m. rugslag: Gon Swaalf 1 min. 29.9; 100 m. schoolslag: Do Turkenburg 1 min. 32.4 sec.; 100 m. borstcrawl: Gon Swaalf 1 min. 28.9 sec. Meisjes 66 m. borstcrawl: Paula v. Bruggen 50.8 sec.; 66 m. rugslag; Bep Nelissen 58.2 sec. en 66 m. schoolslag: Paula v. Bruggen 1 min. 2.3 sec. Heren 100 m. borstcrawl: Ton Veerman 1 min. 12 sec.; 100 m. schoolslag Jan Lablans 1 min. 25 sec. en 100 m. rugslag Jules v. d. Heijde 1 min. 27.2 sec. Jongens 66 m. borstcrawl: Frans Lablans 52.5 sec,; 66 m. schoolslag idem 55 sec.; 66 m. rugslag idem 1 min. 1 sec. Grote belangstelling voor wandel tochten in Haarlem en omgeving Vijftienhonderd dames en heren hebben Zaterctag en Zondag deelgenomen aan de wandeltochten, welke de Noordhollandse Wandelsportbond, ter gelegenheid van de in huldiging, in Haarlem en omgeving hield. Allen waren opgetogen over de natuur in Aerdenhout en Bloemendaal. Ruim dertig verenigingen hadden ingeschreven en kwa men in aanmerking voor de medailles van Koningin Juliana en Prins Bernhard. Zon dagmiddag maakte de jury, waarin zitting hadden de heren Visser. Winters, Van Senden en Haitsma, de uitslag bekend. De Wandel sportvereniging „Funen" uit Amsterdam kwam in het bezit van de medaille, beschik baar gesteld door Koningin Juliana en de Amsterdamse politie van de medaille van Prins Bernhard. De verdere uitslag luidt; 1. „Onder door". Haarlem en Spoor en Tram wegpersoneel. Haarlem; 2. V.D.Z., Amster dam; 3. „Purmereyd" De Politiesportvereni- ging Velsen ontving de eerste prijs in de afdeling malitaire en semi-militaire groepen. Bij de junioren werd „Concordia", Haarlem eerste en „De Ruyter", Amsterdam tweede. „Wesferman en Zoon" „De Verenigde Spelers" hebben gister avond tot de pauze laten zien dat de ver tolking van het bekende toneelstuk „Wes terman en Zoon" door Christien van Bom melKouw en Henk Bakker niet boven hun krachten ging. Het laatste bedrijf werd slechts met veel moeite en ontsierd door grote hiaten tot een tamelijk goed einde gebracht. Maar alles bijeen genomen bood deze eerste voorstelling in het nieuwe seizoen toch wel zoveel reden tot voldoe ning, dat de toeschouwers het elftal mede werkenden met een vloedgolf van applaus overlaadden. De eerste acte was verreweg de beste. Die werd zo pakkend gespeeld, dat de ern stige belangstelling van het publiek voor de rest van de avond verzekerd was. Men had dan ook een bijzonder gelukkige keuze gedaan voor de bezetting van de hoofdrol. Mevrouw KreeftMassink slaagde er in reeds onmiddellijk bij haar opkomst het fanatieke karakter van Martha Westerman te doen vermoeden. Zij heeft deze figuur opgebouwd met zeer weinig doch uiterst doeltreffende middelen. Haar gedecideerde manier van spreken", haar uitlatingen van koud sarcasme, haar kaarsrechte houding en haar doortastende gebaren bleven haar voortdurend bij, zodat men volkomen in deze sterke zakenvrouw kon geloven. Zo volkomen zelfs, dat men dankbaar en ont roerd was, toen zij in de volgende taferelen tot openbaring van haar menselijke ge voelens gedwongen werd. Al waren de overigen ook met inspan ning van al hun krachten niet in staat om haar niveau te bereiken, toch werd er in de meeste bijrollen verdienstelijk werk ge leverd. De heer Selman bijvoorbeeld ver toonde enkele zeer goede momenten, al bleef zijn spel over het algemeen teveel tussen de regels van zijn tekst beklemd. Mevrouw Cats, die veel zorg aan haar kleding had besteed, hield in de beslis sende gesprekken de emotionele spanning op peil. De heer Plantenga mag tenslotte worden genoemd voor zijn typering van de bescheiden procuratiehouder. Ton van Otterloo regisseerde. De voorstelling werd gegeven in de grote zaal van hotel „De Leeuwerik" waar de gehele avond een prettige sfeer heerste. DAVID KONING. Comité voor jonge toonkunstenaars To Kion zong De tweede avond van het Volksuniversi- teits-comité voor Jonge Toonkunstenaars lokte weer een volle Renaissance-zaal. Ge geven werd een gecombineerd programma van zang en declamatie, uitgevoerd door de sopraan To Kion, met Nicoline Koot als begeleidster en door de declamatrice Eli sabeth Bouwman. Het jonge zangeresje To Kion is de ge lukkige bezitster van een lief sopraangeluid. Voor zoverre het natuur is, heeft het de charme van de eenvoud, van het simpele klare en ware, van het kinderlijk reine en oprechte. Wat er kunstmatig aan uitge bouwd moet worden, verkeert nog te zeer in een groeiproces, om er vooralsnog veel over te kunnen zeggen. Waar de innerlijke bewogenheid der lyriek grote spanningen gaat vergen, zoals bijvoorbeeld bij Brahms' Felduinsamkeit of Schubert's Ganymed om slechts deze twee te noemen ervaart men dat de zangeres daar nog niet aan toe is, ofwel dat het niet voor haar weggelegd is en haar kwaliteiten in een andere rich ting moeten worden gezocht en ontwikkeld. Een zangeres hoeft niet voor alle genres geschikt te wezen; tussen de uitersten van dramatische sopraan en coloratuurzangeres liggen nog heel wat mogelijkheden die door aanleg, temperament en ontwikkeling be paald worden. Dit is zeker, dat de passie loze innigheid van geluid, waarmee To Kion het Ridente la Calma van Mozart en de twee eenvoudige geestelijke liederen van Hendrik Andriessen vertolkte, van een ontroerende schoonheid was. En ook het heerlijke „Clair de Lune" van Fauré profi teerde van deze reine natuurtoon, die hier deed denken aan het gekweel van de nach tegaal, die woordeloos de diepste poëzie verklankt. Maar van een nachtegaal moet men geen geraffineerde babbeltjes ver wachten; dat is de taak van de ekster. En dat gaat To Kion ook niet vlot af, zoals bleek uit Fauré's „Dans les Ruines d'une abbaye". Wat we van het zingen van To Kion in hoge mate konden waarderen is van een totaal andere orde en ik acht het niet uitgesloten, dat zelfs een quasi instru mentaal zingen noem het desnoods colo ratuur de verrukkelijke charme die ons nu trof, zou behouden. De begeleidingen van Nicoline Koot wa ren zeer te prijzen; Schubert, Brahms en Fauré waren belangrijke opgaven, waar aan haar spel muzikaal zeer gunstig kon getoetst worden. De declamatrice Elisabeth Bouwman deed met een bescheiden maar zuiver ge luid mooie dingen, vooral omdat een goede dictie het woord voldoende ronding en draagkracht gaf. Maar ook, omdat de be zieling niet ontbrak, die vooral in de ode aan Amsterdam uit de „Voetreis naar Rome" van Aafjes prachtig doorbrak en een mooie climax verzekerde. JOS. DE KLERK. RIDDER VAN DE WEG. Op de Rijksstraatweg te Haarlem had Zaterdagmiddag een aanrijding plaats tus sen een motor, waarvan de bestuurder tot nu toe onbekend is gebleven en een vijftig jarige voetgangster, die de rijweg overstak, doch op de scheiding van klinkerbestrating en asfaltgedeelte plotseling bleef stilstaan. De motorrijder reed in de richting van de stad en hij verkeerde blijkbaar in de me ning dat de voetgangster zou doorlopen. Hij reed haar aan, waardoor zij viel en op de weg bleef liggen. De motorrijder keek om. verhoogde zijn snelheid en reed door. Het slachtoffer is naar het Grote Gasthuis overgebracht, waar bleek, dat zij een lichte hersenschudding, een gekneusde rechter- enkel en enige kleine vleeswonden aan haar rechterbeen had opgelopen. Eventuele ge tuigen wordt verzocht zich te melden bij de verkeerspolitie, Smedestraat. SCHEEPVAART Aldabi. Buenos AiresRotterdam 9 Oct. te Victoria Braz, Amstelkerk. MonroviaAm sterdam pass. 10 Oct. Ouessant. Groote Beer, Batavia—Amsterdam 9 Oct. van Port Said Japara. 9 Oct. van Batavia te Makassar. Joh. van Oldenbarnevelt, Amsterdam—Batavia pass 9 Oct. Guardafui. Maaskerk, Amsterdam West Afrika 9 Oct. van Dover. Meliskerk. 10 Oct van Accra naar Cotonou Oranje, JavaAmsterdam 10 Oct. te Suez. Ruys. 10 Oct. van Durban naar Kaapstad. Stuvvesant, 1 Oct. te Curacao Titjalengka. 9 Oct van Batavia te Cheribon. Van Riemsdijk, Amster dam—Java 10 Oct. te Suez Veendam. 9 Oct van New York naar Rotterdam. Waterman, 9 Oct. van Rotterdam te Batavia. Kedoe Rot terdamJava pass 10 Oct. Perim Slamat RotterdamJava 10 Oct. van Port Said Wil lem Ruys, Rotterdam—Java pass. 11 Oct Ouessant. Zuiderkruis, RotterdamBatavia pass. 9 Oct. Ouessant. i best. uit Ledikant met spiraal, nachtkastje, 2 stoelen, tafeltje. Ooklapbedden, Ombouwen, Ledikanten, steeds voorradig SPAARNWOUDERSTRAAT 130 Rooms Katholieke Ambtena- renvereniging jubileert De Algemene Rooms-Katholieke Ambte- narenvereniging (Arka), afdeling Haarlem, viert op Zondag 17 en Maandag 18 October haar dertigjarig bestaan. Op het programma voor de eerste dag staan een Gezongen H. Mis in de kapel van het Triniteitslyceum, gevolgd door een ge meenschappelijk ontbijt in „De Leeuwerik", waar 's middags een receptie wordt gehou den. Op Maandag 18 October heeft in de Stadsschouwburg een opvoering plaats van „Arsenicum en oude kant" door de R.K. Gemengde Toneelvereniging „Ludamus". Installatie van beschermheer en ereleden „De Tien" Naar wij vernemen zullen op 26 October in een bijeenkomst van de vereniging „De Tien" van de Haarlemse brandweer bur gemeester mr. P. O. F. M. Cremers als beschermheer en de heren M. A. Reinalda, Commissaris der Koningin in de provincie Utrecht en C. J. van den Broek, oud-com mandant van de Haarlemse brandweer als ere-leden van de vereniging worden ge ïnstalleerd. De tegenwoordige commandant, de heer H. C. Vernout, zal dan het ere voorzitterschap aanvaarden. De bijeenkomst heeft plaats in „Brink mann" en wordt voorafgegaan door een kleine demonstratie op het terrein van de brandweerkazerne. Na de plechtigheid wordt een kort ge leden vervaardigde brandweerfilm ver toond. Oost-Nederlanders in Haarlem vierden feest Overijselaars, Geldersen en Drentenaren hebben de naam een „stief volk" te zijn, maar op de feestavond van hun Haarlemse amusementsvereniging „Eensgezindheid", die Zaterdag in het HKB-gebouw gehou den werd, was daarvan niet bijster veel te merken. Toen het vlotte sopraantje Mary Corani het programma begon met een paar bekende refreintjes werd er al direct geest driftig mee-gegalmd en na een geslaagd nummertje „inhaken en mee-deinen" was het ijs helemaal gebroken. Vandaar mis schien dat Joop van Dyssel overigens een prima cabaretartist aanvankelijk een ietwat scheve schaats reed; in het col lege over „bolgewassen" bijvoorbeeld was hij een tikje teveel aan de gewaagde kant, al droeg het treffelijk tot de feestvreugde bij. Beter vonden wij zijn kostelijke „Gait- Jan uut 'Attemerbroek veur de radio", in sappig hoogveluws voorgedragen. Mary Corani en haar vaardige begeleidster Carry Duchaux verrasten daarna met een paar pittig gezongen operette-duetten vooral dat uit de Zigeunerbaron en de Barcarole uit Hoffman's vertellingen deden het uit stekend. Een menigte andere schetsjes en liedjes, pretentieloze maar frisse klein kunst, voltooiden deze in prettig-vlot tem po gebrachte cabaretrevue, waaraan de vergaderde feestgenoten volop hun plezier beleefden. Evenals trouwens aan het ge zellige dansje dat, der traditie getrouw, het feest besloot. „De eenheid van Europa" Drie lezingen van de „Nieuwe Koers" De afdeling Haarlem van de Democra- tisch-Socialistische Jongerenvereniging „Nieuwe Koers" heeft voor de maand No vember een cyclus van drie lezingen „De eenheid van Europa" georganiseerd. Op 1 November zal dr. J. Schuyt spreken over „De eenheid van de Europese cul tuur", op 15 November mr. W. Verkade over „Het federalistische streven in Europa" en op 29 November drs. G. Neder- horst over „De economische achtergrond van de Europese samenwerking". De zaal zal nog nader bekend worden gemaakt. Duorijder slachtoffer van onoplettendheid van fietser Een dertienjarige jongen stak Zaterdag middag bij de Van Egmondstraat de Rijks straatweg in Haarlem-Noord, zonder op te letten, over. Een uit het Noorden komende motorrijder moest daardoor zo krachtig remmen, dat zijn duopassagier over hem heen vloog en op het wegdek neerkwam. De duorijder kreeg een hoofdwond. Na door een lid van de ongevallendienst te zijn verbonden, is hij met een auto naar zijn huis gebracht. Mej. Berdenis van Berlekom ontving vele blijken van belangstelling Mejuffrouw J. Berdenis van Berlekom, oud-directrice van de Middelbare School voor Meisjes, die Zondag haar tachtigste verjaardag vierde, heeft ondervonden, dat haar werk niet vergeten is. Velen hebben haar gelukwensen aangeboden. Onder hen waren de heren A. G. Boes, oud-wethouder van Onderwijs, G. D. Gratama, oud-direc teur van het Frans Halsmuseum, leraressen en oud-leraressen van de school, oud leerlingen, die een album met foto's aan boden en velen met wie de jarige in de loop der jaren had samengewerkt. Amsterdamse Beurs Slotkoers Openings Vrijdag koersen \Koninklijke Olie. 340 339% Unilever 284 284 242% 243% A. K. U 156% 156% 166 Nederlandse Ford 315 Nederlandse Kabel 275 y2 v. Berkel's Patent 123 Scheepvaart Unie 171% 171% Holl.-AmerikaLijn 175 Deli Maatschappij 154% 154% H. V. A 266 269% A'dam Rubber 168% Ned. Handel Mij 161% N.-I. Handelsbank 119# Billiton Mij II 390 BINNENLAND Zaterdagmiddag vertrok de „Willem Ruys" voor de zesde maal naar Batavia, thans met 750 passagiers, onder wie 270 kinderen. In Southampton kwamen Zondag nog 150 Engelsen aan boord. Onder de passagiers bevond zich de voormalige Australische ge zant in Den Haag. F. Keith Officer, die tot gezant in China is benoemd. De Nederlandse mijnen produceerden van 27 September tot en met 2 October 213.633 ton kolen tegen 218.103 ton in de week daarvoor. De 58-jarige A. K. voormalig hoofd rechercheur van politie te Amsterdam, is conform de eis tot de doodstraf veroordeeld. K. maakte destijds deel uit van de zogenaam de „Amsterdamse recherche" op het hoofd kwartier van de SD te Groningen. Tevens was hij werkzaam op het bureau Joodse Zaken te Amsterdam. Voorts maakte hij deel uit van het executie-peloton te Anlo. In de ouderdom van 62 jaar is in Den Haag overleden de lieer G. J. Scheurleer, be kend als tennisexpert en kunstkenner. HAARLEM EN OMGEVING Tiidens internationale wedstrijden met modelvliegtuigen in Den Haag veroverde de Kennemer Zweefvliegclub uit Haarlem in de klasse zweefmodellen de groepsprijs met een totaal aantal punten van 1.096. Individueel winnaar in deze klas werd de Haarlemmer Hagedoorn met 472.8 p. De heer C. Schulz, wethouder van So ciale Zaken der gemeente Bloemendaal. zal op Donderdag 14 October geen spreekuur houden. Vrijdag 22 October hoopt de heer Joh. van Egmond zijn zilveren jubileum als boek houder bij de boekhandel De Erven Loosjes N.V., Grote Houtstraat 100 te vieren. De jubi laris zal 's morgens in de zaak worden ge huldigd. Aan de gemeentelijke universiteit van Amsterdam zijn geslaagd mej. M. J. C. Fleu- ry voor het propaedeulisch en de heer A. C. Kousemaker voor het doctoraal examen ge neeskunde, beiden uit Haarlem. tf keert, na 9 jaar, weer terug. Voorlopig nog wel beperkt, maar onze klanten krijgen hiervan hun deel. Wilt U ook „SEVEN SISTERS" WALES ANTHRACIET stoken geef dan Uw kol enbonnen aan: BRANDSTOFFENHANDEl Fr. Varkenmarkt 6-10 (Spaarne bU viaduct) Telefoon 14164 en 13904 Het feest van het Cristelijk Lyceum Oproep aan oud-leerlingen Ter gelegenheid van het dertigjarig be staan van het Christelijk Lyceum te Haar lem, waarover wij onlangs uitvoerig schre ven, wordt op Zaterdag 6 November in in het schoolgebouw een receptie gehouden. Op deze receptie wordt de school onder meer door de ouders en de oud-leerlingen een geschenk aangeboden. Uit de oud-leerlingen is daartoe onder voorzitterschap van jhr. B. W. F. van Riemsdijk een comité gevormd, dat zorgt voor het inzamelen der gelden. Penning meester is de heer C. Bos, Jan Steenlaan 5 te Heemstede, giro 411415. Aan dit adres kunnen de oud-leerlingen zich tevens opgeven, indien zij de hun aan geboden voorstelling van de jubileumrevue op 8 November in het Gemeentelijk Con certgebouw, waar behalve de tegenwoor dige leerlingen en leraren ook de oud- leraren tegenwoordig zullen zijn, wensen bij te wonen. Deze feestrevue wordt op Woensdag 10 November in de aula der school voor de ouders herhaald. Het comité roept alle oud-leerlingen op zich te melden bij het hiervoor genoemde adres en hun feestgave per giro over te maken. Ook adresopgave van studiegenoten zal op prijs worden gesteld. AANBESTEDING De laagste inschrijver bij de vanmorgen in Haarlem gehouden aanbesteding voor de bouw van twee transformatorenstations op het Santpoortorplein en bij de Prinscnschool aan de Soendastraat was de firma C. J. B. Verheydt voor f16.000, de hoogste van de 22 inschrijvers was de firma C. Marchand voor f 24.090. Van Lent's Autobedrijven Heemstede Raadhulsstr. 63 - Tel. 28810 - Heemst. Dreef 201 (Adv.) Bloemendaal Intrede Dr. J. L. Koole Na in de ochtendienst met meditatie over Psalm 119: 17 en 18 ejoor prof. dr. F. W. Grosheide uit Amsterdam als predikant bij de Gereformeerde kerk van Bloemendaal bevestigd te zyn. deed dr. J. L. Koole. komen de van Schiedam, Zondagnamiddag zijn in trede. Het kerkje aan de Vijverweg bleek voor deze plechtigheid te klein. Er waren deputaties aanwezig van de Geref. kerken van Haarlem. Overveen, Santpoort, Schiedam en van de Ned. Hervormde kerk van Bloe mendaal. burgemeester jhr. mr. C. J. A. den Tex vertegenwoordigde het gemeen tebestuur van Bloemendaal Dr. Koole hield een predikantie naar aan leiding van Korinthe 4 7: „Maar wij hebben deze schat in aarden vaten, opdat de uitne mendheid der kracht zij Godes en biet uit ons". Eis niet meer van de ambtsdrager, aldus spreker, dan hij geven kan. Verlang niet dat hij registers bespeelt, die God zelf afgesloten heeft. God houdt hem klein, omdat Hij alléén groot voor Zijn kerk wil zijn. Na de gemeentezang richtte de heer v. d. Breggen zich namens de Classis Haarlem (dit bij verhindering van de Classis-afge- vaardigde, ds. Dondorp), met een hartelijk welkomstwoord tot dr. Koole. Hierna sprak de voorzitter van de kerke- raad. de heer K. Zwitser. Hij belichtte de grote taak, die de nieuwe leraar in Bloemen daal wacht. Er ligt ook een rijk en heerlijk arbeidsveld open, wanneer over enige maan den de zender weer in gebruik kan worden genomen. Dr. Koole sprak ten slotte woorden van dank.

Haarlem's Dagblad | 1948 | | pagina 3