Haarlems Dagblad Austin en Wisjinski kruisten degens in politieke commissie Moskou wenst thans federatie van Oost-Europese satellieten Meerderheid der spoormannen enstaalwerkersweeraandeslag De Britse conservatieven worden progressief 63e Jaargang No. 19064 Bureaux: Grote Houtstr. 93, Tel. Adv. en Admin. 10724, 14825. Redactie 10600. Direct.-Hoofdred. 15054. Bijkantoor H.N., Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Z.B. Spaarne 12, Tel. 12713, 10132. Woensdag 13 October 1948 Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 33 cent, per kwartaal ƒ4,25. Franco per post 4,75. Postgiro 273107. Vdvert.tarieven op aanvraag bij de Administratie. Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom cn <J5prcttjtc tjaarlemsctie Courant (3nno 165-6) Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem Twee heftige redevoeringen voor UNO-forum Sovjet-Unie bereid echte kaarten op tafel te leggen In de politieke commissie der UNO, die zich momenteel bezig houdt met de behan deling van het Russische ontwapenings voorstel, is het gisteren gekomen tot een weinig verheffend schouwspel van heftig gesticulerende sprekers, die elkander de scherpste beschuldigingen naar het hoofd wierpen en tenslotte hun eigen vredeswil nadrukkelijk te kennen gaven, nochtans niet zonder openlijk wantrouwen ten op zichte van de ander. Vooral de Rus Wisjins ki maakte er een spectaculaire aangelegen heid van door op tafel te slaan, met de ar men te zwaaien, naar Westelijke vertegen woordigers te wijzen en tenslotte met een rood hoofd in zijn stoel neer te ploffen, nadat hij bijna twee uur lang op luide toon aan het woord was geweest. De Amerikaan Warren Austin was voor hem aan de beurt geweest met een rede van iets kortere tijd. Met tuitende oren verlieten de afgevaar digden de zitting, die onmiddellijk na de rede van Wisjinski werd verdaagd. Op nieuw was er geen sprake geweest van stemming of het nemen van besluiten. Warren Austin had in zijn rede de „voort durende sabotage" van Rusland ten aanzien van heb UNO-werk gehekeld, hij liet een lange parade van Russische misbruiken voorbijmarcheren en ging tenslotte citeren uit communistische publicaties, onder an dere het over de hele wereld verspreide communistische handboekje, dat zegt: „Oor logen kunnen geoorloofd zijn als zij de be doeling hebben het kapitalisme te vernie tigen." Hij beschuldigde Rusland van regel rechte aggressie in Oost-Europa en van in directe aggressie tegen het Westen door het verhinderen van het West-Europese herstel. Austin haalde een verklaring aan van het Franse communistische blad Humanité, dat „het volk van Frankrijk nooit tegen de Sovjet-Unie zal vechten" en voegde er aan toe: „Voor mijn land vertegenwoordigen terecht of ten onrechte de communisten in alle landen thans de Sovjet-Unie." Austin verklaarde verder, dat het volk der V. S. bereid is ieder bona fide voorstel tot vermindering der bewapening zorgvul dig te overwegen. Hij besloot met een be roep op de Sovjet-Unie „met ons samen te werken om de internationale spanning te verminderen en de vrees en het wantrou wen, die het leven van zovele volken ver vullen, te verdrijven." „Wij hunkeren naar samenwerking". Hierna kwam Wisjinski aan het woord. Hij ging dadelijk zeer fel van stapel en beschuldigde de Westelijken er van dat zij 1939 getracht hebben Hitier op te jagen tegen Rusland, om zelf aan een aanval te ontkomen. „Ik kan u naar de schandpaal leiden, wanneer gij mij dwingt de bewij zen op tafel te leggen. Thans, aldus de Rus, wilt u de wereld suggereren dat de Sovjet unie een oorlog wil beginnen tegen haar, en dat zij zich verzet tegen alle soorten van samenwerking. Dat is een leugen. Wij zijn bereid over onze gewapende macht en onze wapens inlichtingen te verstrekken, wanneer het Westen ons plan voor ontwa pening en atoomcontróle aanneemt". Hij voegde daar met luide stem aan toe: „Wij zullen inlichtingen geven wanneer dit practische betekenis heeft. Wanneer u ons voorstel aanneemt, heren, zullen wü onze kaarten op tafel leggen, zonder er een over te slaan. Leg die van u naast de onze. Wij kunnen dan onderzoeken welke ver keerd zijn of er zich vervalsingen onder bevinden. Ik kan u verzekeren dat de kaar ten van de Sovjet-Unie echt zullen zijn". Zich wendend tot de Britse en Ameri kaanse delegaties zeide hij: ,Gij hebt enorme vloten. Zelfs wanneer ieze met een derde zullen worden inge krompen, zult gij nog steeds tezamen een vloot bezitten, die vele keren groter is dan van de rest van de wereld bijeen. Gij bezit de atoombom dat kleine bommetje en dat is niet alleen maar een pond kren ten. Gij verwacht, dat anderen haar niet. zullen hebben dat hoopt u tenminste". Opgewonden vervolgde hij: „Het is mo gelijk, ik herhaal mogelijk, dat er samen werking bestaat tussen landen met ver schillende ideologieën en verschillende so ciale structuur, indien er een werkelijk verlangen naar onderling begrip aanwezig is. Wij willen samenwerking, wij hunkeren ïaar. Wij wensen echter geen samen werking op dictatoriale basis onder de dreiging van een super-wapen. U moet weten, dat er een antwoord bestaat op ieder wapen, mijne heren. Op ieder wapen". Wisjinski vervolgde met cijfers: „In 1940 bedroegen de uitgaven voor het Sovjet-leger 32.5 pet. van de totale begro ting. in 1944 52 pet., in 1946 23.9 pet., in 1947 18.4 pet. en in 1948 17.5 pet. Wijzende op de vermindering van de percentages riep Wisjinski uit: „Hebt gij enig idee van de verwoestingen, die de Hitleriaanse oor- in de Sovjet-Unie heeft aangericht? Wij hebben huizen nodig voor millioenen, Clandestiene wol-import kostte 200.000.- aan deviezen Onlangs hebben ambtenaren van de C. C. D. twee inwoners van Tilburg, P. van E. en A. van der A„ aangehouden, die grote partijen breiwol, breikatoen en zak doeken tegen „zwarte" prijzen in België hadden gekocht en naar Nederland gesmok keld. Uit het onderzoek is gebleken, dat deze ontoelaatbare import ons land f 200.000 aan deviezen heeft gekost. Van E. en Van der A. verkochten de goederen aan winkeliers in manufacturen, waarbij zij zich voordeden als vertegen woordigers van een textielfabriek. Zij be rekenden vrijwel normale prijzen, als de winkeliers het vereiste aantal textielpun ten gaven. Deze textielpunten verkochten zij voor 50 cent per stuk, waardoor zij on geveer 50.000 extra ontvingen. In totaal is tegen 54 personen proces verbaal opgemaakt. Negen personen^ vijf in Tilburg, drie in Amsterdam en één in Rotterdam, zijn gearresteerd. fabrieken om de goederen, die wij zo drin gend nodig hebben te produceren. Wij heb ben spoorwegen nodig ter vervanging van de honderden en honderden kilometers, die tijdens.de oorlog verwoest werden. Wij hebben ziekenhuizen nodig; voor tiendui zenden mensen, die nog lijden onder de ontberingen in oorlogstijd. Wij hebben dokters nodig, paarden en vee, millioenen en millioen ervan. Zonder dit alles kunnen wij niet vooruit komen. Als wij onze mid delen aanwenden voor vreedzame doelein den, moeten onze- militaire uitgaven om laag gaan zij zijn ook omlaag gegaan". Tenslotte zeide Wisjinski: „Wij stellen ons voor de oprichting van een interna tionaal controle-orgaan om toezicht te hou den op de uitvoering van het verbod van atoombommen, op de controle op de atoom energie en de uitvoering van onze ont wapeningsvoorstellen. Wij weten, dat het voor elkè mogendheid zeer moeilijk zal zijn tegen te stemmen. Wij weten, dat de han den, die er tegen worden opgestoken, geen steun zullen vinden onder de volken der wereld". Terstond na de rede van Wisjinski werd de bijeenkomst verdaagd. Kind overleden na het drinken van rauwe melk De vorige week is een gezin op de Hei- ligeweg te Amsterdam ziek geworden na het eten van croquetjes. Een twee-jarig kind is enkele dagen later in een zieken huis overleden. Naar de „Volkskrant" meldt, heeft het geneeskundig onderzoek aan het licht ge bracht, dat het kind is overleden aan dy senterie, veroorzaakt door het drinken van ongekookte melk, welke besmet is ge weest. In totaal hebben zich in Amsterdam reeds twintig gevallen van dysenterie voor gedaan. Adviescommissie voor tuberculosebestrijding De minister van Sociale Zaken heeft een commissie ingesteld met de opdracht hem te adviseren omtrent de maatregelen, welke moeten worden getroffen om de tubercu losebestrijding in Nederland zo doelmatig en economisch mogelijk te organiseren. Voorzitter is dr. P. Muntendam, medisch adviseur van „Centraal Beheer" te Am sterdam. Leden zijn: dr. M. R. Heynsius van den Berg, directeur van het districts consultatiebureau te Amsterdam en A. W. Michels te Haarlem, oud-lid van Gedepu teerde Staten van Noordholland. Aan de commissie is als secretaresse toe gevoegd mej. mr. H. C. Hessling, commies bij de afdeling Volksgezondheid van het ministerie van Sociale Zaken. De argeloze voorbijganger waant zich haast weer in de oorlogsjaren als hij dezer dagen de Stormschool in Bloemendaal passeert en daar op een zwaar-bewapend bivak stuit van waaruit hem een dreigend „halt" wordt bevolen door twee grimmig-uitziende soldaten Het is echter een vreedzame hinderlaag en uw leven loopt er geen gevaarhoogstens uw portemonnaie. Wie zou echter niet graag een offertje brengen voor een Kerstverrassing aan onze militairen in Indonesië? Een week is deze Slormschool-actie aan de gang en reeds %ifn er 160 hele kaarten voor een Kerstpakket voor onze militairen in Indië verkocht. Intussen zijn de overige Storm- school-leerlingen mei een liui-s-aan-huis-offensief voor de Niwin-pakkettenactie begonnen. EEN „OOSTELIJKE BENELUX" IN WORDING United Press heeft in Praag vernomen dat op het ogenblik plannen worden uitge werkt tot oprichting van een Oostelijke federatie van volksdemocratieën, die Polen, Tsjechoslowakije, Hongarije, Roemenië, Bulgarije en wellicht ook Joegoslavië zal omvatten, wanneer tenminste het regiem van Tito alsnog in het gareel van Moskou kan worden gedwongen. Deze plannen zou den zijn besproken op de recente Krim- conferentie van Oost-Europese staatslei ders, waarover tot nu toe een waas van geheimzinnigheid heeft gehangen. Het plan zou zijn de federatie in te richten naar model van de Benelux en haar te stellen onder nauwkeurige controle van Rusland, doch niet haar tot een Sovjet-staat te ma ken. Verder zou in overweging zijn oolc de Russische zones van Oostenrijk en Duits land bü de federatie te doen aansluiten. Zoals bekend heeft de Bulgarse premier Dimitrof ongeveer een jaar geleden een fikse schrobbering van Sovjet-Russische zijde in ontvangst moeten nemen toen hij in het openbaar gewaagd had van de nood zaak tot stichting van een dergelijke fede ratie. Waarnemers in Oost-Europa ver zekerden United Press, dat de huidige situa tie Rusland veel meer garanties ten aan zien van de controle op de Oost-Europese landen heeft gegeven. Het gevaar dat een krachtige coördinatie der economie en po litiek der kleinere Oost-Europese landen zich tegen Rusland zou kunnen keren, wordt blijkbaar thans niet meer door het Kremlin aanwezig geacht, temeer nu de federatie niet meer onder leiding van Tito zal komen, die door de Cominform is uit- gesloten. Naar United Press verder meldt, is in aansluiting op de Krim-conferentie een groot aantal deskundigen in Praag bijeen gekomen, waar zij de opdracht kregen, de organisatievorm van een Oost-Europèse federatie uit te werken. Het schijnt dat Rusland thans tot de con clusie is gekomen, dat de in los verband samenwerkende staten van Oost-Europa een minder plooibaar instrument vormen voor verwezenlijking der Russische doel stellingen, zodat het Kremlin zijn goedkeu ring heeft gehecht aan een nauwere band. Bovendien heeft het Joegoslavische voor beeld bewezen dat afbrokkeling van het Oost-Europese eenheidsfront gemakkelijker kan plaats hebben wanneer de staten die er deel van uit maken, op eigen gelegen heid economische en politieke vraagstuk ken moeten behandelen. Tenslotte is de coördinatie van handel, nijverheid, vijf jarenplannen en sociale hervormingen gun stiger voor de algemene eensgezindheid en de ontwikkeling der Oost-Europese krach ten op economisch, politiek en militair ter rein. Dat dit top-orgaan van de nieuwe fede ratie onder controle van het Kremlin zal werken en totaal afhankelijk zal zijn van de Sovjet-Russische intenties, behoeft nau welijks betoog. TSJECHOSLOWAAKSE VLUCHTE LINGEN IN LONDEN. In kringen van Tsjechoslowaakse vluch telingen in de Britse hoofdstad wordt ge zegd, dat Dinsdagavond talrijke vluchte lingen uit Tsjechoslowakije op het vlieg veld Northolt zijn aangekomen, onder wie twee generaals, wier identiteit niet is be kend gemaakt. KLEINE ADEMPAUZE IN FRANKRIJK? Regering blijft echter „op alles voorbereid" De arbeiders van de Franse spoorwegen en de staalindustrie begonnen gisteren on danks de consignes van de stakingsleiders geleidelijk het werk weer te hervatten. De spoorwegstaking in de Elzas en een deel van Lotharingen is geëindigd. Ook in an dere Oostfranse districten hebben de spoor mannen het weik hervat. De staking heeft langer dan een week geduurd. Ook in Straatsburg, Mulhouse, Colmar, Bar-le-Duc en Chalöns-sur-Marne was hedenochtend het treinverkeer weer prac- tisch normaal. De reeds vier weken durende staking van de arbeiders der Lotharingse staal industrie loopt eveneens ten einde nu gis teren overeenstemming is bereikt over een loonsverhoging van tien procent. Er zijn echter nog geen tekenen die er op wijzen Slat de reeds negen dagen durende staking der 350.000 mijnwerkers spoedig zal ein digen. In het stakingsgebied is het echter geheel rustig. De vakbondsleiders hebben er in toegestemd dat in het Noorden de electriciteits- en gasfabrieken weer zullen produceren. Als gevolg daarvan is er een eind gekomen aan de onhoudbare toestand in Lille, Douai, Roubaix en Tourcoing, die een week lang zonder gas en electriciteit hebben gezeten. Stroomloze dagen ingesteld Als voorzorg heeft de Franse regering echter gisteren voorgeschreven dat over het gehele land twee dagen in de week geen gas en electriciteit zullen worden geleverd. Elke wijk van Parijs en alle pro vinciale districten zullen volgens een rou- leringssysteem twee dagen per week van gas en electriciteit zijn verstoken. Noodplan voor Parijs De regering heeft voorts een volledig noodplan opgesteld voor de bezetting van Farijs door loyale regeringstroepen en po litie, binnen een uur te verwezenlijken, in geval van het uitbreken van een gewapen de opstand, aldus verneemt United Press. De geestelijke vader van dit plan is de socialistische minister van binnenlandse zaken Jules Moch, die een even grote haat heeft tegen de communisten als tegen de Gaullisten. Zijn plan zou dan ook in wer king treden bij een revolte van uiterst links of uiterst rechts. Dit plan betekent niet dat de regering een opstand binnen de komende weken of maanden verwacht, Dickens-markt geopend Gisteravond is in een van de bovenzalen van Brinkmann de Dickens-markt ge opend, die gehouden wordt ten bate van de Nederlandse centrale voor practische werkverruiming en hulpverlening te Groes- beek. Deze centrale heeft tot doel het leven van eenzamen en alleenstaanden van welke leeftijd of richting dan ook te ver lichten, maar nu haar tehuizen door de oorlog zwaar hebben geleden is er veel geld nodig voor de wederopbouw. Om nu voor dit goede doel wat geld kwijt te raken, bestaat op de Dickens- markt ruimschoots gelegenheid. Allerlei aantrekkelijke kraampjes met eter ij, wol, kunstvoorwerpen, babykleertjes, bloemen en fruit zijn er aanwezig en om van de vermoeienissen te bekomen, kan men zich laven in „The White Horse Cellar Inn". Natuurlijk is er ook een rad van avontuur en een tombola. De in Dickensiaanse costuums gestoken dames die de bezoeker bedienen zullen dan ook hopelijk de han den vol krijgen. De voorzitster van het dagelijks bestuur mevr. R. v. d. Noord-Magré heette haar gasten welkom en noemde daarbij speciaal de vertegenwoordiger van het Haarlemse gemeentebestuur, wethouder mr. S. C. v. d. Wall, en de dames van het ere-comité, mevr. J. W. baronesse de Vos van Steen- wijk-van Royen, mevr. C. G. E. M. Cremers de Bruyn en mevr. A. den Tex-baronesse Bentink. Zij richtte tevens een hartelijk woord van dank aan de Haarlemse winke liers die een groot deel van de bazar be voorraad hebben. Ds. J. F. v. Woerden, predikant bij de hulpcentrale Groesbeek vertelde vervolgens in het kort iets over het werk van deze organisatie en tenslotte verrichtte wethou der Van der Wall de officiële opening. Hij dat de Dickens-markt al een oude bekende van voor de oorlog is en toen al tijd veel succes had gehad. Hij sprak de hoop uit, dat ook nu de belangstelling groot zou zijn. De bazar blijft tot en met 14 October geopend. De Veiligheidsraad zal spoedig beslissen in Berlijnse kwestie Men verwacht, dat de Veiligheidsraad uiterlijk Donderdag bijeen zal komen voor het nemen van een beslissing in de kwestie- Berlijn. Volgens de woordvoerders van de drie Westelijke mogendheden worden deze ongeduldig door het steeds weer uitstellen van een beslissing in deze kwestie. maar men wil volkomen voorbereid blijven op alle eventualiteiten. Op grond van dit plan zal de regering 100.000 man troepen en politie beschikbaar hebben om een revolte in Parijs te bestrij den. De troepen zouden buiten de stad in gereedheid worden gehouden. Binnen een uur na het sein van een opstand zouden leger en politie tegelijkertijd zorgvuldig alle „strategische punten" bezetten. „Niet waar" De door minister Moch tegen de commu nisten geuite beschuldigingen, als zouden zij tot staking hebben aangezet en gelde lijke steun ontvangen van de Cominform, werden gisteren verontwaardigd van de hand gewezen op het jaarlijks congres van het algemeen vakverbond de C. G. T. Inmiddels meldt „France Soir", het Fran se avondblad met de grootste oplage, dat de Cominform de Franse stakers reeds heeft gesteund met een bedrag van 120 millioen francs. Het blad gelooft dat het geld door diplomaten uit Oost-Europa naar Parijs is gesmokkeld. Sympathiestaking in de havens Nader wordt gemeld, dat de spoorman nen te Brest, die zijn aangesloten bij de C. G. T„ Dinsdagavond bij stemming be sloten hebben tot Zaterdag te middernacht in staking te blijven. De Franse havenarbeiders zullen uit sympathie met de stakers in het gehele Jand een algemeene staking van 24 uur houden. Hel woord is aan.:... R o d e r i c h De pessimist zegt: geen roos zonder doornen. De optimist zegt hetzelfde, maar een beetje anders; aan een doornenstruik groeien rozen. Atoomprobleem van subcommissie terug naar hoofdcommissie De sub-commissie voor de atoomenergie, die er mede belast is een werkwijze' vast te stellen voor het vervolg van de werkzaam heden van de UNO op het stuk van de atoomenergie, heeft met acht tegen twee stemmen (Sovjet-Unie en de Oekraine), bij één onthouding (India), het Canadese voor stel goedgekeurd, waarbij de zes leden van de commissie voor de atoomenergie (de grote vijf en Canada) verzocht wordt over leg te plegen om te onderzoeken of er een mogelijke basis van overeenkomst bestaat. Zij heeft met zeven tegen twee stemmen (Sovjet-Unie en de Oekraine) bij twee onthoudingen (India en Ecuador) het Sovjet-voorstel verworpen, waarbij ver zocht wordt, dat de commissie voor de atoomenergie en de Veiligheidsraad hun werkzaamheden zouden hervatten om twee ontwerp-overeenkomsten op te maken: Eén betreffende het verbod van atoomwapens en een ander betreffende controle op de kern-energie, die tegelijkertijd zouden on dertekend en van kracht worden. Vriendelijk verzoek Zoals wij hebben aangekondigd, is per 1 October de abonnementsprijs per kwar- taal verhoogd van f 4.- tot f 4,25 per I post van f 4,50 lot f 4.75). Aan hen die I hel oude bedrag nog remitteerden, wordt vriendelijk verzocht alsnog f 0.25 over te j maken op postrekening 273107 (Haarlems Dagblad.) - Periodieke overschrijvingen die- nen in dezelfde geest gewijzigd te worden. Zij vertrouwen in 1950 Labour te verslaan (Van onze correspondent te Londen) De Britse conservatieven hebben op hun jaarlijks congres opnieuw blijk gegeven van hun herwonnen zelfvertrouwen. Zij berei den zich thans voor op de stormloop, welke naar hun overtuiging Labour in 1950 zal omverwerpen. In de eerste helft van dit jaar nam hun ledenaantal met meer dan een millioen toe en de grijze lord Woolton, de partij-organisator, haalde in drie maan den tijd ook nog een millioen pond voor de strijdkas op. Er is vooral een sterke toeloop van jongeren. Ook aan de universiteiten is een zwen king ten gunste van de Tories merkbaar. De verjonging van de partij maakt de gene ratiestrijd, die er al lang gaande is, hevi ger. De partij vormt geen afgebakend ge heel, maar is een mengelmoes van allerlei, vaak tegengestelde groepen. Churchill, de partijleider, die nooit een conferentie bij woont, doch alleen op de laatste dag voor het grote vuurwerk zorgt, staat min of meer terzijde van zijn eigen partij. Een figuur als hij is moeilijk in een vakje onder te brengen. Jarenlang lag hij met de partij leiders overhoop, zoals duidelijk uit zijn nieuwste boek blijkt. Op het ogenblik zijn het de „jongeren" van middelbare leeftijd, zoals Oliver Stanley, „Rab" Butler en Ha rold MacMillan, die de grootste moeite heb ben rn de verstokte Tories mee te krijgen in een progressieve politiek, zoals deze thans haar uitdrukking vindt in een reeks van „charters" voor welke documenten de belangstelling in de partij maar matig is. Velen schrokken er van, omdat deze pro gramma's of richtlijnen vaak nauwelijks van Labour verschillen. Soms gaan ze zelfs verder. Men wil bijvoorbeeld de mijnwer kers als prikkel tot grotere productie een aandeel in de winst geven. De conferentie heeft duidelijk bewezen hoe moeilijk het voor een conservatief is een nieuwe koers in te slaan. Voor de idee van een samen gaan met West-Europa is er nog weinig enthousiasme. Het empire gaat bij de mees te Britten vóór alles, maar juist de empire- politiek is door de Tories jarenlang ver waarloosd. Nu heeft Labour zich van dit stokpaardje meester gemaakt. Hel is ook de vraag of het op de conferentie aan vaarde „landbouwcharter" veel indruk maakt, omdat het platteland een slechte herinnering heeft aan de tijd toen de Tories het links lieten liggen. Een hunner idealen is thans het mogelijk te maken dat iedereen een eigen huis zal kunnen bezitten, waar voor desnoods overheidsleningen dienen te worden verstrekt. Beloofd wordt een her vorming van het Hogerhuis tot stand te brengen, zo mogelijk in overleg met de andere partijen. De verkorting van de pe riode, waarin wetten kunnen worden op gehouden, waartoe Labour thans besloten heeft, zal ongedaan gemaakt worden. Tegen de nationalisatie van de metaal industrie zal men zich met hand en tand verzetten. De overige reeds genationali seerde bedrijven zal men echter zo laten, misschieq met uitzondering van de lucht vaart-maatschappijen, welke onder het Ook de presidente van het ere-comité, mevrouw J. YV. baronesse cle Vos van Steenwijk— van Royen droeg gisteravond na de opening van de Dickens-markt in Brinkmann haar steentje bij voor de hulpcentrale Groesbeek. EGYPTE EN IRAK ERKENNEN DE ARABISCHE REGERING VOOR PALESTINA. Te Cairo is in een officieel communiqué medegedeeld, dat de Egyptische regering besloten heeft de Arabische regering voor geheel Palestina te erkennen. Aan het hoofd van deze Arabische regering staat de Moefti van Jeruzalem, Haj Amin el Hoesseini. Ook Irak heeft de Arabische regering erkend. WEST-EUROPESE STAF VERGADERT. De twee Franse leden van de pas opge richte permanente verdedigingsorganisatie van de West-Europese Alliantie, generaal Jean de Lattre de Tassigny en vice-admi- raal Robert Jaujard, zijn per vliegtuig te Londen aangekomen voor de eerste offi ciële besprekingen met veldmaarschalk Montgomery, de voorzitter van het comité van de commandanten van de West-Euro pese Alliantie. nieuwe regiem niet al te best functioneren. Velen twijfelen er aan of een conserva tieve regering thans in practijk veel ver schil zou uitmaken met een Labourkabinet. De omstandigheden dwingen er nu een maal toe, ongeveer dezelfde lijn te volgen. De Tories zullen het bedrijfsleven wat meer vrijheid laten, doch alleen op de onderge schikte punten, want ook zij zullen het zolang alles schaars is moeilijk zonder con- tröles van bovenaf kunnen stellen. Amerikaans initiatief in Indonesische kwestie Dr. Beel onderhandelingen leider? Onze correspondent te Batavia seinde ons heden: Van republikeinse zijde werd ons meege deeld dat op 20 September te Djokja door Merle Cochran een eigen voorstel is over handigd, dat het plan van Dubois vrij dicht benaderde. Dat voorstel werd vervolgens Den Haag voorgelegd, maar volgens republikeinse informatie werden daar zoveel amendementen aangebracht dat men beter van een nieuw plan kon spreken. Het gewijzigde plan zou sedert 5 dezer in het bezit zijn van Cochran, die er nog aan werkt. De republikeinen krijgen intussen meer en meer de indruk dat de Commissie van Goede Diensten uitgeschakeld wordt en dat het initiatief geheel over gaat naar Ame rika. Volgens republikeinse mening zou Washington aan minister Stikker hebben gezegd, dat het State Department groot ver trouwen stelt in de inzichten van dr. Van Mook, hetgeen diens terugkeer zou ver klaren. Republikeinse kringen verwachten dat dr. Beel leider zal worden van de toekom stige onderhandelingen tussen Nederland en de republiek. Indien 't voorstel Cochran gebaseerd mocht blijken te zijn op de resolutie van Bandoeng, geven republi keinse kringen dit weinig kans als basis voor onderhandelingen. De geruchten dal Moeso c.s. naar Bang kok zouden zijn gevlucht, worden door de republikeinen tegengesproken noch beves tigd. Welingelichte kringen te Batavia nemen echter de juistheid van die geruch ten aan. De berichten over de arrestatie van Ali- min zijn bevestigd door het republikeinse ministerie van Defensie, aldus meldt Aneta. Een woordvoerder van dit ministerie ver klaarde volgens „Antara". dat Alimin en vier metgezellen in de avond van 10 Octo ber te Djokja door de militaire politie zijn gearresteerd. Zij waren vermomd als boeren. Boek van Soekarno Volgens „Antara" is Soekarno gereed gekomen met zijn boek over de huidige strijd van het Indonesische volk. De titel is „F. N. R." (Front nasional revolusioner revolutionair national front). Het boek zal deze maand worden uitgegeven. De auteur wijst er in dit boek op, dat bij het voltooien van de nationale revolutie de klassenstrijd in de Indonesische maat schappij niet mag worden aangewakkerd. TIJDELIJK ENIGE REGEN. Verwachting, medegedeeld door het K.N M.I. in De Bilt. geldig van Woens dagavond tot Donderdagavond: Meest zwaar bewolkt met tijdelijk enige regen. Matige, in de kuststreken tijde lijk krachtige wind tussen Zuid West. later wat afnemend- Weinig vi andering in temperatuur. 14 October: Zon op 7.02 uur. onder 17.49 uur Maan op 17.08 uur. onder 2.38 uur

Haarlem's Dagblad | 1948 | | pagina 1