Haarlems Dagblad Oorlog of Vrede West-Europa en de Britse dominions als evenwichtsfactor in de wereld UNO-propaganda is te kostbaar Scholenbouw en volksgezondheid 63e Jaargang No. 19066 Bureaux: Grote Houtstr. 93, Tel. Adv. en Admin. 10724, 14825, Redactie 10600. Direct-Hoofdred. 15054. Bijkantoor H.N., Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Z.B. Spaarne 12, Tel. 12713, 10132. Vrijdag 15 October 1948 Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 33 cent, per kwartaal f4.25. Franco per post f4,75. Postgiro 273107. Vdvert.tarieven op aanvraag bij de Administratie. Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom ctt <öprrtt)tc Ijaaclcmsctjc Courant (Jiuio 165-6) Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem HOE GROOT IS HET GEVAAR van een volgende wereldoorlog en hoe kan die het best worden voorkomen? Die twee vragen heeft een Amerikaans dagblad, de Los Angeles Mirror, aan eéh aantal staats lieden voorgelegd. De leiders van het Oosten hebben geen zin gehad om aan. deze eqquête mee te doen, maar die van het Westen en ook Trygve Lie, de secretaris-generaal van de U.N.O., zijn er op ingegaan. Wij hebben Dinsdag een aantal der antwoorden geci teerd. Zij zullen de lezer wel niet erg be vredigd hebben en het moet hem opgeval len zijn dat verscheidene alleen de eerste of alleen de tweede vraag betreffen. Het optimisme van Trygve Lie, van de Indische premier Pandit Nehroe, van de ambassa deur van het Plan-Marshall, Harriman en van de Italiaanse premier De Gasperi zal wat bemoediging hebben gegeven. Ofschoon ook in die groep onzekerheid blijkt. Zo heeft Lie zijn overtuiging, dat geen confict tussen de grote mogendheden zal uitbreken, tot „een nabije toekomst" bepaald. De cri- tische lezer vraagt meteen: hoe nabij? Een jaar? Vijf jaar? Vijf-en-twintig jaar? Lie heeft tijdsbepaling vermeden. Zijn optimis me grondt zich op de overtuiging, dat geen enkele staatsman oorlog wil en dat ieaer die een verantwoordelijkheid te dragen heeft, al wat in zijn macht is zal doen om hem te vermijden. „Het is natuurlijk steeds moge lijk dat zich een ongeluk voordoet," voegt hij daaraan toe, een nieuwe reserve ma kend. Maar het is de taak van de U.N.O., zulke ongelukken te beletten en Lie ziet haar als een hechte waarborg voor alle vol ken om tè beletten, dat een incident de hartstochten zou doen ontvlammen, zodat de regeringen het hoofd zouden verliezen. Deze betiteling van de U.N.O. als „hechte waarborg" is het meest optimistische in zijn verklaring. Zij erkent, tussen de regels, de bestaande spanningen voortduren, dat de grote moeilijkheden niet uit de weg worden geruimd, dat geen feitelijk opbou wend werk wordt verricht, ,maar zij ziet tooh positieve waarde in het werk van de U.N.O. Want die dient als bliksemafleider. Als het gekrakeel op enig punt tot uitbar sting dreigt te leiden brengt zij bet geschil in haar Assemblée, in de Veiligheidsraad, in de politieke commissie en tenslotte in subcommissies, hetgeen begeleid wordt met schallende propaganda-redevoeringen. Zij lost het niet op. Maar praat het dood. Of liever gezegd: schijndood. Want^in een na bije toekomst" om Lie's uitdrukking ook jhier te bezigen zal het de euvele kop weer opsteken, en opnieuw aan de U.N.O.- behandeling onderworpen worden. Inder- 1 is dit het huidige verloop van zaken. Voorzover de volken in opwinding mochten verkeren, als een geschil acuut wordt, kan men er op rekenen dat ook hun emotie be daart gedurende de debatten in de ver schillende U.N.O.-instanties. In ieder^ vol gend stadium zakt de belangstelling verder en worden de redevoeringen met minder j aandacht gelezen. Pandit Nehroe ziet in de bestaande span ning tussen de grootste, machten ter wereld een werkelijke bedreiging van de vrede. 1 Toch gelooft hij niet, dat oorlog zal uit breken. Hij licht dat niet nader toe. Hij wil blijkbaar alleen maar zeggen, dat hij het intuïtief voelt. Hij geeft geen antwoord -op vraag, hoe men oorlog het best zou kun nen voorkomen. Harriman, die hetzelfde vertrouwen te kennen geeft, beantwoordt de tweede vraag wel. Hij ziet de sleutel van de vredespro- blemen in „het herstel van de vrije landen van Europa", in het midden latend op welke wijze zich dat zou moeten voltrekken, maar vermoedelijk aannemend, dat men de Ame rikaanse belangstelling voor Europese aan eensluiting kent en deze niet telkens weer geuit behoeft te worden. De Gasperi, de Italiaan, is eigenlijk het meest optimistisch. Want hij gelooft dat wij van de oorlog staan. Staatslieden moe ten streven naar een Europese samenwer king op zo breed mogelijke basis. Hiermee onderschrijft hij dus de mening van Har riman. En daarbij sluit zich ook de mening van generaal Clay aan als deze, voorzichtig opmerkend dat de bestaande spanning „niet tot een oorlog behoeft te leiden," zegt dat een lange vrede kan komen als de landen, die vernield werden door de tweede wereld oorlog, met Amerikaanse hulp hun econo-» mische en politieke stabiliteit hebben her steld. Hij spreekt evenwel niet van nieuwe vormen om die te verzekeren. Churohill ziet het enige huidige fundament van de vrede in kracht, namelijk in het feit dat tot dus ver alleen de Amerikanen een voorraad atoombommen hebben bezeten een som bere beschouwing en de enige niet- staatsman van het gezelschap, de immer aanwezige Bernard Shaw, deelt Lie's blij moedigheid omtrent de staatslieden geens zins. Want hij verklaart in de hem kenmer kende onomwonden termen: Daar de on wetendheid; dwaasheid en vechtlust van onze regeerders geen grenzen kennen, is ;een monsterlijkheid, zelfs geen volgende wereldoorlog, die gelijk zal staan met zelf- hoord, onmogelijk of te voorkomen. Dit is wel het somberste der gegeven antwoorden. De slotsom? Van de staatslieden kan men Ook in deze tijd geen zekerheid-gevend ant woord op de vraag Oorlog of Vrede? krij ten. Zij die op hun intuïtie vertrouwen lunnen daarmee geen blijde zekerheid bij ie volken wekken. Lie's definitie van de iliksem-afleidende uiterste taak van de J.N.O. kan enigermate tot erkenning van laar nut bijdragen, maai- doet tegelijk be- effen hoe erbarmelijk het internationaal overleg tekort schiet als men er in een deels verwoeste en uitgeputte wereld niet neer mee bereiken kan. Nut heeft een enquête als die van de Los Angeles Mirror ongetwijfeld, omdat zij de armoede van de toestand zo scherp in het licht stelt en zelen moet doen beseffen: er dient nieuw [ebouwd te worden, er dient eenheid in West-Europa geschapen te worden om dit onzekere leven-op-een-vulkaan door beter oestand te vervangen. Met disputeren en iliksem-afleiden verandert men in de wer kelijke situatie niets. Shaw's aanval op de staatslieden lijkt wat sl te gemakkelijk en goedkoop. Wie vaar- iigen hen af? Wie doen aandrang op hen lelden? Waai' blijft de grote aandrang uit ie volken van het Westen, om vooroordelen !n verouderde toestanden op te offeren ten tinde nieuw te kunnen bouwen? Als die landrang er was zouden de staatslieden sandelen. R- P- JOSJIDA JAPANS FORMATEUR De vroegere Japanse minister-president ijigeroe Josjida is door het Japanse parle- i nent tot formateur gekozen. I Intenties van de dominion-conferentie te Londen Volgens United Press worden achter de schermen van de conferentie der dominion premiers te Londen besprekingen gevoerd om te komen tot een machtige groepering van West-Europa met de Britse dominions, als versterking van de frontvorming tegen het communisme. Volgens United Press be raden de vertegenwoordigers der dominions in Londen zich met de Engelse regering daartoe over de volgende doelstellingen: India er van terug te houden zich tot republiek uit te roepen omdat het eventueel volgend slachtoffer zou kunnen worden van de communistische actie in het Verre Oosten. Zij wensen India stevig in het ge menebest te houden. Verder willen zij alle krachten inspan nen om Birma terug te brengen in het ge menebest. Een jaar geleden maakte Birma zieh daaruit los en is sedert dien het toneel van geweld geweest dat door communisten is aangestookt. Tenslotte: de organisatie van Afrika als een bastion in tweede linie te versterken, een plan dat ook de aandacht heeft van het opperbevel van de Westelijke Alliantie. Het verlangen om de dominions een rol te" doen spelen in het afdammen van de communistische vloedgolf was ook te be luisteren in een rede van minister Bevin, uitgesproken bij een lunch van de Britse nationale bond van producenten. Bevin zeide daarbij onder andere, dat Engeland ,een solied bouwwerk wil oprichten teza men met de Beneluxlanden, Frankrijk ei misschien andere landen, met het Midden Oosten, Pakistan, India, Zuid-Afrika ei Zuid-Oost-Azië, om een 'evenwicht in de wereld te verkrijgen en daardoor een ge neraties-lange vreedzame ontwikkeling te bereiken". Bevin zeide: „ik geloof dat we West- Europa kunnen organiseren met zijn directe verbinding met het Midden-Oosten, als we de machtige hulpmiddelen van ons rijk en Afrika kunnen gebruiken, als we tot een sa menwerking kunnen komen met ons grote dominion Zuid-Afrika, als we de zaken in orde kunnen maken in Pakistan en India, als we een juiste positie kunnen handhaven in Zuid-Oost-Azië en als we een goede bij drage kunnen leveren voor het herstel van China. Dan kunnen we met een beetje na denken de positie innemen van een grote evenwichtsfactor tussen Oost en West, en we zouden het juiste evenwicht kunnen vormen voor het handhaven van vrede en voorspoed in de wereld". Nazi nummer één „komt voor" Vandaag zou in München het opperhoofd der Nazis gedenazificeerd worden. Adolf Hitler zou voor de rechtbank ge sleept worden (alleen maar in naam) om dat hij volgens de dehazificatie-wet een eersterangs-overtreder is. Bij een veroor deling zou hij tot tien jaar gevangenisstraf kunnen krijgen. Het hof dat aanneemt dat hij dood is, maakt zich om de gevangenisstraf niet erg druk. Beieren wil graag Adolf's bezittingen confiskeren om de schatkist een rugge- steuntje te geven. Aan Hitler's „zijde" zal het meisje van zijn dromen „zitten" Eva Braun. Ook zij zou, indien zij in leven was, tien jaar ach ter de tralies kunnen gaan, doch haar be zittingen werden bij die van Hitier gevoegd door de trouwpartij in de Berlijnse schuil kelder en de staat hóópt daarvan te profi teren. Het voorlopig onderzoek heeft echter uitgewezen dat de staat niet veel van de confiscatie wijzer zal worden, want Hitier is nog minder dan 200.000 mark waard. Zijn trotse huis te Obersalzburg is thans een ruïne. De waarde wordt op 9.000 mark getaxeerd. Zijn huis aan het Prinz Regent plein in München werd op 150.000 mark getaxeerd. Eva heeft ook een huis in Mün chen, doch dit is niet gewaardeerd. Het is aan de bezettingsmacht overgegeven en er woont een Amerikaans gezin in. Hitier heeft aardig wat geld gemaakt met zijn best seller „Mein Kampf", doch de Soyalties zitten in het buitenland vast. Zo ij al buitenlandse bankrekeningen had, dan heeft men die niet kunnen ontdekken. (U. P.) Mi« Solna Joel met haar paard Filus. Samen wonnen zij gisteren de Newmarket Town Plate, de enige Engelse vlakke baan- ren waarin vrouwen als jockeys mogen fungeren. Maandag ontscheping van de „Groote Beer" Het troepentransportschip „Groote Beer" met repatriërende militairen uit Indonesië wordt in de nacht van Zondag op Maandag in de Amsterdamse haven verwacht. De ontscheping begint Maandag om ne gen uur. Regeringsverklaring over prijspolitiek De ministerraad heeft, naar „Het Parool" meldt, het besluit genomen, dat binnen kort een regeringsverklaring zal worden afgelegd over de afschaffing en verlaging van de subsidies op eerste levensbehoeften en over de wijze, waarop de regering de gevolgen er van voor prijs- en loonpeil denkt op te vangen. Op het departement van Economische Zaken wordt het stuk thans voorbereid. Het is nog niet beslist, op welke wijze deze regeringsverklaring, die een einde moet maken aan de heersende onzekerheid ijl den lande, zal worden af- De „Westwal." wordl gesloopt. - Jaren kostte het de Duitsers de versterkingen langs onze kust te bouwen; jaren zullen nodig zijn om ze te slopen. In de „Buitenreep" van Huis duinen (gem. Den Helder) is men begonnen de zich emir bevindende 56 bunkers en vloeren op te ruimen. - Foto: een knaap van 850 mQ beton wordt opgeblazen. Daartoe worden op diverse plaatsen diepe gaten geboord, waarin de springsloflading komt. Italiaanse staking was niet algemeen Officieel wordt uit Rome gemeld, dat 55 tot 65 procent van het millioen Italiaanse burgerlijke ambtenaren van het werk zijn weggebleven uit protest tegen de weigering van de regering om een onmiddellijke ver hoging van de lonen toe te staan. Op het ministerie van Koopvaardij was de staking volledig. Op het ministerie van Arbeid staakte on geveer 80 procent der ambtenaren. Men voegde er officieel aan toe, dat de poging van het algemeen vakverbond om de re geringsdepartementen te verlammen slechts „beperkt succes" had gehad. Het aantal stakers op het ministerie van Landbouw was slechts 20 procent en op het bureau van de eerste minister waren geen afwezi gen, evenmin als op het ministerie van Binnenlandse Zaken. Het kabinet van premier Alcide de Gas peri heeft, na de ambtenaren verzocht te hebben „hun plicht te doen" een waar schuwing gepubliceerd dat de regering werkwilligen zal beschermen. Guiseppe di Vittorïo, de communistische algemene secretaris van het algemene Ita liaanse vakverbond, heeft te Rome in het historische coliseum tegenover 5000 amb tenaren het volgende verklaard: „De re gering is in het ongelijk en moet de conse quenties aanvaarden van deze staking en de andere die nog zullen volgen, omdat de actie volgens plan tot een einde zal worden gebracht." Naar wordt medegedeeld, zul len arbeiders van het trambedrijf een sta king van 24 uur houden. Amerikaanse mijnwerkers gaan weer ageren John Lewis en de verenigde mijnwerkers hebben voor de vierde maal sedert het einde van de oorlog besloten een actie te beginnen voor nieuwe loonsverhogingen, aldus verneemt de Wallstreet Journal uit Cincinnati. Tijdens de slotzitting van de jaarlijkse bijeenkomst van genoemde organisatie zijn de eisen opgesteld, die in het komende voorjaar bij de onderhandelingen over de looncontracten voor 1949 aan de eigenaars der mijnen zullen worden voorgelegd. Deze eisen houden in: Een werkdag van 7 uur, verkorting van de werkweek van 40 uur tot 35 uur, verhoging van de bijdrage, welke de mijneigenaars in het voorzienings fonds der mijnwerkers storten, van 20 dol larcents tot 30 of 40 dqjlarcents per ton gedolven kolen, verhoging van de vacantie- uitkering van 100 tot 125 of 150 dollars en verlenging van de vacantieperiode van 10 dagen tot twee weken. Sport in niemandsland Volgens het Franse blad Le Monde heb ben Israël en Egypte aan het Palestijnse front te Gaza hun krachten gemeten, niet in het schieten, doch in het voetballen. Twee elftallen, gerecruteerd uit de man schappen van beide vijandelijke legergroe pen, hielden een faire wedstrijd op een geïmproviseerd voetbalveld en er werd een geanimeerd partijtje voetbal weggegeven, dat zonder incidenten verliep. Egypte kreeg na rust een fatale inzinking en moest met 51 'de meerderheid der Israëlische voet ballers erkennen. Bernadottes plaatsvervanger ver wijt Israël „dood door schuld" De Veiligheidsraad heeft gisteren weer een zitting besteed aan de Palestijnse kwes- tie. De afgevaardigden van Syrië, Rusland j em de Oekraine faalden in hun pogingen, de behandeling van de recente schendin- v .ygen van het bestand in Palestina door Jo- den en Arabieren uitgesteld te krijgen. l&sS SSesiOai* 1 Hun verzet tegen het in. behandeling ne men van deze kwestie motiveerden zij door er op te wijzen, dat de voorlopige agenda niet vroeg genoeg heeft gecirculeerd. De meerderheid van de raad ging echter niet met hen mee en besloot de agenda te aan vaarden en voort te gaan met het aanhoren van een rapport van de fungerende bemid delaar in Palestina, Ralph Bunche* Bunche zeide in zijn rapport dat de dood van Bernadotte te wijten was aan Joodse nalatigheid. Hij adviseerde de Veiligheids raad met klem, de Israëlische regering ten volle voor de dood van zijn voorganger verantwoordelijk te stellen. De Veiligheidsraad werd om half zes ver daagd. Er werd niet medegedeeld wanneer de raad opnieuw voor deze kwestie zal bij eenkomen. Discussies in de L'ISO-commissies Afschaffing der doodstraf - maar wat gebeurt er in de concentratiekampen Bij de discussie over de verklaring van de rechten van de mens is de sociale com missie der UNO Donderdag toegekomen aan het derde artikel, dat luidt als volgt: „Ieder een heeft recht op een leven van vrijheid en veiligheid." De Nederlandse afgevaar digde prof. De Beaufort verklaarde dat Ne derland in het algemeen met deze tekst instemde, die een zeer korte en duidelijke verklaring was van de grondrechten van de mens als individu. Niettemin achtte hij het wenselijk de tekst aan te vullen met de woorden: „en onaantastbaarheid", zoals reeds was voorgesteld in een amendement van Cuba. De bespreking begon met een heftige aan val van de Sovjet-gedelegeerde tegen de Verenigde Staten en Engeland. „Het is on mogelijk te verklaren dat iedereen recht op leven heeft wanneer tezelfdertijd atoom wapens werden geproduceerd", zo zeide hij. Hij stelde verder voor de afschaffing van de doodstraf tot een van de punten van de verklaring te maken. De Franse afgevaar digde en ook mevrouw Roosevelt kaatsten de bal terug door te antwoorden, dat het niet mogelijk is eenvoudigweg te spreken van de doodstraf zonder verwijzing naar de verschillende manieren waarop mènsêh kunnen worden gestraft met de dood; er bestaan bijvoorbeeld nog steeds concen tratiekampen! In de economische UNO-commissie ver klaarde de gedelegeerde van Wit-Rusland, dat de lof van dr. Patijn voor het plan- Marshall de ware gevoelens van het Neder landse volk niet weerspiegelde. De Belgi sche afgevaardigde Vos legde een verkla- Vriendelijk verzoek Zoals wij hebben aangekondigd, is per I October de abonnementsprijs per kwar- taal verhoogd van f 4.- tot f 4,25 per 5 post van f 4,50 tot f 4,75). Aan hen die j het oude bedrag nog remitteerden, wordt vriendelijk verzocht alsnog f 0,25 over te s maken op postrekening 273107 (Haarlems Dagblad- Periodieke overschrijvingen die- f nen in dezelfde, geest gewijzigd te worden. Generaal Rodriguez, de chef van de Portugese generale staf brengt momenteel een bezoek aan Londen, hetgeen reeds aanleiding heeft gegeven tot speculaties omtrent een mogelijke aan sluiting van Portugal bij het gecombineerde verdedigingssysteem der Westeuropese Unie. Senhor Rodriguez (links) met de Britse luchlmaarschalk Lord Tedder, met wie hij gisteren een langdurige bespreking had. Massaproces in Barcelona Naar de Times meldt, is Woensdag te Barcelona het grootste openbare politieke proces van de laatste jaren in Spanje ge opend. 82 leden van de verzetsbeweging verschenen voor de rechtbank om zich te verantwoorden wegens „moord, terrorisme, sabotage en diefstal met geweldpleging". De organisatie werd gesticht door oud leden van de Franse verzetsbeweging, de ,maquis". Het merendeel der beklaagden is communist of socialist. Er zijn ook en kele gematigde republikeins-democraten onder hen. Het proces, dat verschillende keren werd uitgesteld, heeft grote belangstelling in het buitenland gewekt en een groot aantal ver zoeken om clementie en tussenkomst werd tot de Spaanse autoriteiten en buitenlandse consulaten gericht. Verwacht wordt, dat tegen 15 der beklaagden de doodstraf zal worden geëist. De Franse franc I11 gewoonlijk welingelichte financiële kringen te Parijs werd Donderdagavond voorspeld, dat tijdens het komend week einde hogere wisselkoersen zouden worden vastgesteld voor de Franse franc ten op zichte van het pond sterling, de Belgische franc, de Italiaanse lire en andere niet- omwisselbare valuta. Onbehoorlijk Onlangs werd het Potomac-Edïsongebouw te Hagerstown in de Amerikaanse staal Maryland uitgerust met een speciale camera om dieven ie fotograferen als zij het gebouw zouden binnendringen. - Gisteren hebben dieven er ingebroken en de camera mee genomen. Deskundigen geven adviezen op congres voor openbare gezondheidsregeling In Utrecht is Donderdag het tweedaags congres voor openbare gezondheidsregeling geopend, dat gewijd is aan het onderwerp Plaats, bouw en inrichting der scholen in verband met de gezondheid van bet kind". De voorzitter, dr. L. C. Kersbergen, sprak een openingswoord, waarna een drietal sprekers toelichtingen gaf op de door hen uitgebrachte prae-adviezen. De gemeente lijke inspecteur van het onderwijs te Am- ^erdarh, de heer P. Bakkum, die de ver nieuwing van het onderwijs en de moderne scholenbouw behandelde, zeide dat er meer ruimte in de scholen moet komen. In een werklokaal moet het initiatief der hinderen worden aangekweekt. Ir. W. K. vaTi Oppen, vertegenwoordiger van de minister van Wederopbouw, deed enige mededelingen- over de verdeling van de 800 millioen gulden, die in de komende tien jaren aan scholenbouw zal worden be steed. De overheid hoopt in deze tien jaar de achterstand in het aantal scholen te heb ben ingehaald. Voorlopig zal nog met de bouw van semi-permanente scholen moeten worden voortgegaan, maar deze zullen zo spoedig mogelijk worden vervangen door permanente gebouwen. De Commissaris der Koningin in de pro vincie Utrecht, de heer M. A. Reinalda, sprak het congres toe. Hij betreurde het, dat het onderwijs nog niet voldoende een volkszaak is, dat er bij te weinig groepen van de bevolking belangstelling voor be staat. De vraagstukken die het onderwijs betreffen moeten leven in het volk en niet alleen op de departementen worden uitge werkt. Dr. W. Lojenga, directeur van de ge meentelijke Geneeskundige- en Gezond heidsdienst te Alkmaar, sprak over de hy giëne van het schoolgebouw. Uit eigen on derzoek was het dr. Lojenga gebleken, dat practisch geen enkel schoolgebouw voldoet aan de eisen, welke men rnt medische over wegingen moet stellen aan de lichttoetre- ding. De vertegenwoordiger van het Belgische departement van Onderwijs, de heer A. van Bogaert, vertelde dat men in België even eens streeft naar hervorming van het on derwijs, meer speciaal van het middelbaar onderwijs. Bijna een eeuw lang is de school de plaats waar onderwezen wordt. De school moet echter worden de plaats der opvoe ding. Alle aandacht moet worden besteed aan de opvoeding, de vergroting van de bewegingsvrijheid en tot het accentueren van de persoonlijke kundigheden. In het licht van deze hervorming wordt ook de scholenbouw bekeken. De laatste prae-adviseur, ir. J. Leupen, hoofdarchitect van Amsterdam, betoogde, dat voorbereiding van plannen voor nieuwe schoolgebouwen moet geschieden in nauwe samenwerking tussen onderwijsman, school arts en architect. Van het schooltype zoals dat voor Amsterdam ontwikkeld is, zullen de kosten 35.000 èi f 40.000 per klasse lokaal bedragen. Een veelvoud van vóór de oorlog, maar toch nog sober in verhouding met de nieuwe scholen in Engeland en Zwitserland, die 60.000 per klasselokaal kosten. 1 ring af met betrekking tot de ontwikkeling van de douane-unie van de Benelux. Hij verklaarde, dat deze landen een uitbreiding hiervan beoogden tot een economische unie. Hij noemde de beschuldigingen van de Oostelijke delegaties over het plan-Mar shall „volkomen ongerechtvaardigd." Euro pa had dringend steun nodig en deze steun was juist op tijd gekomen,=zo zeide hij. Wie anders dan de V.S. zouden die steun hebben kunnen geven? Er was in het geheel geen sprake van het opgeven van onafhankelijk heid door het aanvaarden van deze steun. In de commissie voor administratieve aangelegenheden stelden «Nederland en België aanzienlijke verlagingen 111 de be groting voor van de openbare voorlichtings diensten van de UNO. De Nederlandse af gevaardigde de heer Burger was van me ning, dat de afdeling vóórlichting de duur ste afdeling was van alle afdelingender UNO. Volgens de advies-commissie was een bedrag van 6 millioen dollar besteed aan voorlichting, doch het secretariaat deelde mede, dat slechts 2.8 millioen rechtstreeks voor dit doel was aangewend. De V.S. ver zetten zich krachtig tegen iedere verlaging. Indonesische federalisten naar Batavia terug Uitgeleide gedaan door minister Joekes en prof. Romme en tal van andere autori teiten, vrienden en familieleden zijn Don derdagavond de voornaamste vertegen woordigers van de federalisten in Indonesië die besprekingen met de Nederlandse re gering hebben gevoerd, naar Batavia te ruggekeerd met het Indictoestel, dat om streeks hajf negen Schiphol verliet. De algemene indruk was dat de bespre kingen in Den Haag in een zeer prettige sfeer zijn gehouden. Over de resultaten welke zij bereikt heb ben, zei Anak Agoeng, de minister-pre sident van Oost-Indonesië: „De Nederlandse regering heeft veel be grip getoond en wij zijn in het algemeen zeer tevreden. De resultaten 'werden be reikt na een wederzijds geven en nemen. Het is nu een kwestie of de bereikte over eenstemming ook bekrachtigd zal worden. Zodra ook de Staten-Generaal zich met de bereikte resultaten hebben verenigd kunnen wij beslissen wat ons 1 verder te doen staat. „Persoonlijk geloof ik, dat het contact alleen reeds veel goed heeft ge daan. Wij waren in de gelegenheid de Nederlandse regering er van te overtuigen, dat ook wij creatief willen zijn en uit eindelijk het beste voor alle partijen voor staan". Sultan Hamid II deelde mede, dat de situatie in de republiek op het ogenblik zo verward is, dat overleg met Djokja over de bereikte resultaten geen zin heeft. Alge meen is er de hoop dat overeenstemming met de republiek zal worden bereikt. Alle overleg met Djokja zal echter door of via de Kroon geschieden, zodat van een offi cieel contact tussen de federalisten en/of de federale interim regering zijns inziens in de zeer nabije toekomst geen sprake zal zijn. Activiteit in Indonesië In de Donderdagmorgen gehouden „rou tinevergadering" van de Commissie van Goede Diensten werd besloten aan beide partijen suggesties te doen om maatregelen te treffen, die een goede handhaving van het bestand zouden bevorderen. De sugges ties zullen schriftelijk aan beide partijen ter kennis worden gebracht, aldus deelde een woordvoerder van dc Commissie van Goede Diensten mede. Cochran naar Djokja. Het Amerikaanse lid der Commissie van Goede Diensten, Merle Cochran, is heden samen met Sjahrir en Darmasetiawan, respectievelijk adviseur van Soekarno en persoonlijk vertegenwoordiger van Hatta te Batavia, naar Djokja vertrokken. Direct na aankomst in de republikeinse hoofdstad bezocht hij president Soekarno. Na zijn bezoek aan Soekarno heeft Cochran een ontmoeting gehad met de voorzitter van dc republikeinse delegatie. Roem. Het is niet bekend, aldus Antara, wat besproken is. Antara zegt: verondersteld wordt, dat het bezoek van Cochran verband houdt met een eventuele hervatting van de republi keins-Nederlandse besprekingen. Cochran zal verscheidene dagen in Djokja blijven. Bende pleegt overval op Rode-Kruisjeep Naar Aneta verneemt, is op 12 October des ochtends 9.30 uur ten Zuiden van Soe- kaboemi een jeep met aanhangwagen van het Rode Kruis beschoten met mitrailleur- vuur. De jeep was op weg naar de polikli niek te Bodong Kalang, toen uit het beboste zijterrein vuur werd afgegeven. Vijf der in zittenden, een verpleegster, twee militairen en twee leden van het corps algemene po litie werden gewond. Een mantri-verpleger werd dodelijk getroffen. Nadat een der gewonde politiemannen in een huis in de omgeving was verstopt, wisten de overige inzittenden met de jeep door het zijterrein de desa Ramawati te bereiken. Daar open de de bende nogmaals het vuur op de jeep, die aan de voor- en achterzijde was voor zien van de kentekenen van het Rode Kruis. Het gelukte de bende de jeep in brand te schieten. Bij een togen de bende ingezette actie werd zij op de vlucht gedreven, met achterlating van een dode en een aantal wapenen. TIJDELIJKE OPKLARINGEN. Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Vrijdag avond tot Zaterdagavond: Wisselende bewolking met enkele buien. Zwakke tot matige, langs de Waddenzee tijdelijk vrij krachtige wind tussen West en Zuid-West. Weinig verandering in temperatuur. 16 October: Zon op 7.06 uur, onder 17.45 uur Maan op 17.28 uur, onder 5.00 uur

Haarlem's Dagblad | 1948 | | pagina 1