c De Veiligheidsraad vergadert weer ZIJ ZIJN IN DE WOLKEN Twee verkeersongevallen met dodelijke afloop Mortensen debuteerde goed tegen Ierland Tumult om Mannion Nieuwe Uitgavei Lorjé's Kantoorboekhandel PANDA EN DE OPSTAND IN CANDONIA Wereldnieuws VRIJDAG 15 OCTOBER 1948 IN DE WERELDPOLITIEK Vandaag begint de Veiligheidsraad met de tweede fase zijner behandeling der Ber- lijnse kwestie, zoals die door de drie Wes telijke mogendheden onder zijn aandacht is gebracht. De eerste fase bestond uit het beantwoorden van de vraag, of de klacht van het Westen als agendapunt van de Veiligheidsraad moest worden geaccepteerd, welke vraag aan het einde van de laatste vergadering bevestigend werd beantwoord, zij het onder protest van de Sovjet-Unie en de Oekraine, die in aansluiting op die be slissing bekend maakten dat zij niet aan de discussies over de Berlijnse kwestie zouden deelnemen. Die discussies zijn dan vandaag begonnen na een ruime pauze, welke ge wijd is geweest aan een vruchteloze poging van de zes „neutrale" leden van de Veilig heidsraad om alsnog een verzoening tussen de aanklagers en de beklaagde tot stand te brengen buiten de officiële Veiligheidsraad procedure om. Die zes neutralen hebben geprobeerd eeft gulden middenweg aan te wijzen door beide partijen te bewegen een concessie te doen. De opheffing der blok kade als Westelijke eis en de voorlegging van de Berlijnse kwestie aan de raad der vier ministers als Oostelijke eis zouden tegelijkertijd, bij wijze van „oversteken" moeten worden geaccepteerd. Daar is niets van terechtgekomen, voornamelijk door de onbuigzame en onverbiddelijke houding van het Westen, dat de politiek van toe geven voorgoed blijkt te hebben laten varen en nu geen duimbreed meer afwijkt van eenmaal ingenomen standpunten. De Wes telijke mogendheden vertelden Bramuglia, de Argentijnse voorzitter van de Veilig heidsraad, die de bemiddelingsactie leidde, dat zij niets voelden voor deze „koehandel" en de onvoorwaardelijke opheffing der Ber lijnse blokkade bleven eisen, omdat zij deze als een bedreiging van de vrede beschou wen en omdat deze blokkade tenslotte als de aanleiding moet worden gezien voor het voorleggen van de Westelijke klacht aan de Veiligheidsraad. Het antwoord der Russen op Bramuglias voorstel schijnt niet ongunstig te zijn ge weest, doch daarover heeft de ontmoedigde vredesstichter zich niet meer uitgelaten,wat ook tamelijk overbodig zou zijn geweest en alleen maar aanleiding had kunnen zijn tot propagandistische enormiteiten, zoals deze kwestie er al zo ontelbaar veel dieeft voort gebracht. Over propaganda gesproken wat zal de behandeling in de Veiligheidsraad van de klacht der Westelijke mogendheden méér opbrengen dan een nieuwe mogelijkheid om reclame te maken voor de eigen zaak? De Sovjet-Unie heeft in broederlijke eensge zindheid met de Oekraine afstand gedaan van de kans om de wereld via het forum van de Veiligheidsraad nog eens een aantal propagandaleuzen in de oren te toeteren. Zij heeft besloten te zwijgen. Het zou kun nen zijn dat deze houding overeenkomt met wat het volgende aphoristische citaat iro nisch bedoelt weer te geven: „Hij zweeg geheimzinnig en veelbetekenend, ofschoon hij niets wist te zeggen." Het is immers voor de Sovjet-Unie, die haar kruit niet gespaard heeft in de knetterende woorden- veldslagen die in de politieke commissie zijn gevoerd naar aanleiding van het Russische atoomcontröle- en ontwapeningsvoorstel, niet gemakkelijk om de wereldopinie te blijven imponeren met steeds weer dezelfde argumenten en steeds weer dezelfde be schuldigingen. Zwijgen is misschien in dit geval indrukwekkender, vooral omdat de Westelijke mogendheden voor de moeilijk heid staan dat zij hun argumenten en be schuldigingen ook al meermalen hebben bekend gemaakt, zowel schriftelijk in wit boeken als mondeling op conferenties en UNO-vergaderingen. Veel nieuws zullen de zittingen van de Veiligheidsraad niet meer kunnen opleveren de raad kan niet veel meer doen dan praten en luisteren en daar na een resolutie aannemen, die prompt door een Russisch veto kan worden teniet gedaan. In de wetenschap dat dit de onvermijde lijke gang van zaken is, zullen de zoge naamde neutrale leden van de raad zich misschien beijveren om het niet te laten aankomen op een regelrecht brandmerken van de Sovjet-Unie als vredesbedreigster, doch trachten een resolutie te formuleren die enigszins acceptabel zal kunnen zijn voor de beklaagde. Het alternatief daarvan zou zijn: het Handvest anders te interprete ren of met andere woorden, het Handvest aanpassen aan de mening der Westelijke meerderheid door Rusland in dit geval het vetorecht te ontzeggen. En dit is een ab surditeit, die in geen geval door de zoge naamde neutralen zal worden getolereerd. Het meest waarschijnlijke is dat de neu trale kern een resolutie der grote drie om Rusland tot opheffing der Berlijnse blok kade te dwingen, zal verhinderen om de Berlijnse kwestie opnieuw tot onderwerp van directe onderhandelingen tussen de grote belanghebbenden te maken of om de gehele Duitse aangelegenheid te verwijzen naar de Algemene Vergadering. Voor een beslissing als deze laatste is geen veto gel dig doch de oplossing zou daarmede verder weg zijn dan ooit, omdat de Alge mene Vergadering met haar louter advi serende bevoegdheid niets anders zou kun nen doen dan de zaak opnieuw aan te be velen in de aandacht van de Veiligheidsraad desnoods met verschillende goede raad gevingen. Al deze mogelijkheden overwegend kan men slechts tot de conclusie komen, dat de UNO volkomen machteloos is dit geschil en eventuele andere van dit karakter ook maar een fractie verder naar de oplossing te brengen, zodat ook in dit geval weer de redevoeringen die de mensheid van Parijs uit te wachten staan, geen enkele betekenis zullen hebben met betrekking tot de zo vurig verhoopte eliminatie van het drei gend gevaar, dat nu al zo lang alle geloof aan een vrediger, veiliger toekomst ont zenuwt. J. L. Auto van Hitier te koop Een der drie auto's van wijlen Adolf Hitler wordt op het ogenblik door een Parijse garagehouder te koop aangeboden voor de prijs van drie millioen francs (37.200 gulden). Het is een open Merce des Benz, welks twaalf cylinders de kracht van 400 paarden kunnen ontwikkelen en die een liter benzine op een km gebruikt. Het voertuig, dat in de glorietijd der nazi's door de Führer werd gebruikt om parades af te nemen, is natuurlijk zorgvuldig ge blindeerd en verkeert in goede staat. De garagehouder, die als intermediair fungeert, weigert de naam van de huidige eigenaar te noemen. Men spreekt in dit verband van een Amerikaanse generaal, die bij Berchtesgaden heeft gestreden en men spreekt ook over het Franse ministerie van Defensie, dat door de moeilijke tijden gedwongen deze oorlogstrofee wel tegen klinkende munt van de hand zou willen, doen. Hitier bezat ook nog twee andere wagens, die beide in de Verenigde Staten zijn. De ene in het museum van het Amerikaanse leger en de andere in handen van een par ticulier. De Parijse Mercedes moet echter het fraaiste exemplaar van de collectie hebben gevormd. ZE HEBBEN EEN HUIS! EN NU DOEN ZE WAT ZOVELEN VOOR HEN REEDS DEDEN.. ZE LATEN HET INRICHTEN DOOR woninginrichting beverwijk 120 MODELKAMERS Proefproces over autorijden op Zondag Indertijd heeft de Hoge Raad arrest ge wezen in de zaak tegen mr. N. J. Polak te Groningen, die door de rechtbank te Groningen, met vernietiging van het von nis van de kantonrechter aldaar, was vrij gesproken van de hem ten laste gelegde overtreding van de voorwaarden, waaron der de inspecteur-generaal van het ver keer hem een rijvergunning had verleend. Onder deze voorwaarden was het verbod om op Zondag te rijden. De Hoge Raad heeft, op grond dat de rechtbank mr. Polak van een ander feit heeft vrijgesproken dan was ten laste gelegd, het beroep ontvanke lijk verklaard. Aangezien de rechtbank niet op de grondslag der tenlastelegging had beslist, werd het vonnig vernietigd en de zaak verwezen naar het gerechtshof te Leeuwarden, dat deze zaak Donderdag be handelde. De procureur-generaal noemde in zijn requisitoir beide vonnissen verkeerd. Hij achtte mr. Polak schuldig en eiste, daar het hier een proefproces betreft, 1 boete of één dag hechtenis. Mr. Polak voerde aan, dat deze zaak voor het Zondagsrijden van geen betekenis meer is, omdat dit nu geregeld is bij de wet van 11 December 1947, doch wel voor het goederenvervoer. Het Hof zal op 28 October uitspraak doen. Jubileumnummer „Hockeysport" Ter gelegenheid van het vijftig jarig be staan van de Koninklijke Nederlandse Hockeybond is het nummer van deze week van „Hockeysport" gewijd aan het verleden van de bond. Dé hoofdredacteur, de heer J. Hoven heeft een interessant jubileumnum mer samengesteld, waarin bijdragen zijn opgenomen van vertegenwoordigers van sportbonden uit binnen- en buitenland. De leden van de hockeybond en de belangstel lenden in de hockeysport zullen met genoe gen de vele foto's bekijken. Een goede greep uit het archief is gedaan. Ir gaat niets boven CUSTARD.MAÏZENA PUTTE WAS NIEMANDSLAND De Brabantse grensgemeente Putte is drie dagen „niemandsland" geweest. Zowel in Belgisch- als in Nederlands Putte was er kermis en de rij kramen aan beide zijden van de grens pleegt bij dergelijke gelegen heden nauwkeurig op elkaar aan te slui ten. De douaniers droegen hun steentje bij tot de algemene feestvreugde. Zij zetten de grensbomen in deze dagen open en vroegen passanten niet naar papieren. Dat zou trouwens ook een practische onmoge lijkheid geweest zijn, want vele duizenden Brabanders en niet minder Belgen hadden zich in de beide grensdorpen verzameld om er kermis te vieren De douane nam echter wel steekproeven en hield de wegen naar- en van Putte onder scherp toezicht. ARRONDISSEMENTSRECHTBANK ENGELSE SPORT IN HET ZOEKLICHT (Van een bijzondere medewerker) De radio geeft Zaterdag HILVERSUM I. 301.5 M. 7.00, 8.00, 18.00, 20.00 en 23.00 uur Nieuws. 7.15 Gymnastiek- 7.30 en 8.15 Platen. 9.30 Koor. 10.00 Morgenwijding. 10.20 Feuilleton. 10.35 Soaanse dansen. 11.05 Voor arbeiders in continubedrijven. 12.00 Platen. 12.30 Weer bericht. 12.33 Orgel. 13.00 Voor de strijd krachten. 13.30 Tango-rumba-orkest. 14.00 Voor de A.J.C. 14.20 Marinierskapel. 14.50 Zeeuws programma. 15.15 Orkestwerken van Haydn en Grieg. 16.00 De afschaffing der regeringsubsidies. 16.15 Amerikaanse platen. 16.45 Sportpraatje. 17.00 Platen. 17.30 Om en bij det wintig. 18.15 Platen. 18.30 Voor de strijdkrachten. 19.00 Artistieke staalkaart. 19.30 „Wat doet de kerk?". 19.45 Voor Neder landers in Duitsland. 20.05 Dingen van de dag: 20.15 Promenade-orkest en José Candel, sopraan. 21.00 Socialistisch commentaar. 21.15 „De winkel van Sinkel" 22.00 Schrammel- muziek. 22.25 Voordracht. 22.40 Accordeola. 23.15 Platen. HILVERSUM n, 414.5 HL, 218 M. en 1875 M. 7.00, 8.0. 13.00. 19.20 en 23 00 uur Nieuws. 7.15 Gewijde muziek. 7.45 Gebed. 8.15 Platen. 9.00 Voor de vrouw. 9.05 Engelse componis ten. 9 35 Operette-muziek. 10.00 Voor kleu ters. 10.15 Platen. 11.00 Ziekenbezoek. 11.45 Schoolradio. 12.15 Werken van Handel en Purcell. 12.30 Weerbericht. 12.33 Cubaans orkest 12.55 Zonnewijzer. 13.25 Orkest Glen Miller. 13.50 Film en toneel. 14.15 Bing Crosby, 14.20 Symphonische muziek. 15.20 Platen. 15.50 „Verlossing uit het isolement". 16.00 Franse platen. 16.30 Gregoriaans. 17.00 De Wigwam. 18.00 Reportage Vierlanden- hockevtournooi. 18.10 Weense operettemuziek. 18.30 Weekoverzicht. 18.45 „Hoe heet deze plaat?". 19.15 Moderne Franse componisten. 19.45 Demobilisatie. 20.05 De gewone man. 20 12 Orkestwerken van Bach. 20.20 Licht baken. 20.50 Ouverture Raymond van Tho mas. 21.00 „Negen heit de klok". 21.45 Luis terspel „De dood belt op". 22.00 Weekend serenade. 22.30 Actualiteiten. 22.45 Gebed. 23.15 Werken van Respighi, Debussy en Bartok. Een dozijn Britse voetbalmeesters, geza menlijk een slordige 150.000 pond sterling waard, heeft vorige week een tweetal dagen in het meest luxueuze hotel in de omgeving van Belfast doorgebracht. Zij bereidden zich voor op de wedstrijd tegen Ierland. Manager Winterbottom, wie boze tongen de Deense blamage in de schoenen pro beerden te schuiven, scharrelde, al liet hij dat niet merken, met een zeeziek gevoel in zijn maag tussen zijn discipelen rond. Want hij wist dat de Ieren lucht van de Britse nervositeit hadden gekregen. Bovendien redeneerden die Ieren heel logisch: wat die Deense amateurs kunnen dat presteren wij als beroepsvoetballers zeker ook. Wanneer wjj de Britse aanval het eerste half uur in bedwang kunnen houden, dan hebben wij de wedstrijd in onze zak. Het heeft er in de Zaterdag j.l. gespeelde wedstrijd lang naar uitgezien dat de Ieren goed gegokt hadden. Veixler dan een zeer gelukkig doelpunt in de eerste helft, ge heel tegen de verhouding in, wist de Engelse voorhoede het niet te brengen, hoewel deze toch doorgaat voor de beste ter wereld. Toen de Ierse middenvoor Walsh direct na de rust de gelijkmaker onder doelman Swift door joeg, leek het er dan ook op, dat het Ierse krijgsplan ging gelukken. De Ieren hadden evenwel buiten de waard, in casu Stanley Matthews, gerekend. Stanley, die na Kopenhagen nog iets goed te maken had, speelde een schitterende partij en aan zijn goocheltoeren was het te danken, dat Mortensen 3 x), Milburn en Pearson op gemakkelijke wijze Engeland een 61 voorsprong konden verschaffen. Pas in de laatste minuut scoorde Walsh nog een tegenpunt. De Britten triomfeer den dus met grote cijfers, maar feitelijk waren die cijfers een aanfluiting. Het Engelse spel bleef immers ver beneden de maat en dat de Ieren met 62 verloren, was voornamelijk te wijten aan het feit, dat hun niets lukte. Bij de Engelsen mag verder Mortensen met ere genoemd wor den. Debutant Milburn voldeed zonder meer en zal wel gehandhaafd blijven, waarmee Tommy Lawton van het inter nationale voetbaltapijt verdwijnt. Links buiten Finney speelde een zeer slechte wedstrijd evenals Pearson, die vermoe delijk weer vervangen zal worden door Mannion. Want voor het Engelse publiek is het zo klaar als een klontje, dat de slechte resultaten van de laatste tijd mede veroor zaakt zijn door de afwezigheid van Man nion. De finishing touch in de voorhoede is met hem verdwenen. Vurig hoopt men dan ook Mannion in de a.s. ontmoeting tegen Wales weer op zijn oude plaats terug te zien. Als Mannion tenminste voor het Britse voetbal teruggewonnen kan wor den, want het is met deze Wilfred Mannion een raar geval. Enige weken geleden kon digde hij bij de manager van zijn club, Middlesbrough, aan dat hij op de transfer- lijst geplaatst wilde worden. Begrijpelij kerwijze voelde Middlesbrough er weinig voor haar beste speler zo maar te laten gaan en zij weigerde botweg. „Dan schei ik er mee uit", repliceerde Mannion. Tot grote schrik van zijn manager, die ver onderstelde, dat de pap wel niet zo heet gegeten zou worden, voegde hij de daad bij het woord. Wilfred kreeg een vertegen- ,woordigersbaantje bij een degelijke firma in Oldham, zag zich een aardig huis toe gewezen en voelt zich best in zijn sas. Inmiddels hebben reeds een kleine 20 clubs een bod op Mannion gedaan. Met pleizier wil men 25000 pond voor hem neertellen en daar Middlesbrough niet Mannion en bovendien nog een flink be drag zal willen mislopen, zal hij wel aan de meestbiedende worden verkocht. Als Mannion zijn zekere baan voor het on zekere bestaan van een voetbalprof ten minste nog wil ruilen De A.N.W.B. heeft onlangs aan de minister van Financiën verzocht, fietsen met hulp motor vrij te stellen van motorrijtuigenbe lasting. Minister Lieftinck heeft geantwoord, dat de motorrijtuigenbelasting voor fietsen met hulpmotor slechts f 10 per jaar bedraagt. Hij vindt geen aanleiding, hiervan vrijstel ling te verlenen. Voor de arrondissementsrechtbank stond gisteren de Haarlemse zakenman J. H. M. S. terecht, die op 11 Juni van dit jaar bij de Zijlbrug een wielrijdster met zijn auto had aangereden. De wielrijdster was vrij wel op slag dood. Ter zitting vertelde ver- da chtp dat hij met zijn vrouw en twee ken nissen eerst geborreld had in een café op het Stationsplein (hij zelf had er vier ge dronken in 35 minuten) en dat hij daarna met zijn gasten thuis warm gegeten had. Hoewel hij zichzelf thuis eerst nog een borrel en een glas bier had ingeschonken, bleek hij daar geen trek meer in te hebben, zodat hij ze niet opgedronken had. Hij ont kende ten stelligste dat hij zulks nagelaten zou hebben, omdat hij al te ver heen was. 's Avonds zou hij met zijn gasten gaan bridgen, maar moest eerst nog iets ophalen met zijn auto. „Een onderbreking van de gezellige avond. U had dus haast", concludeerde de president mr. Hulsmann. Het was tijdens deze rit dat het ongeval gebeurde. Verdachte reed met zijn stads lichten aan over de Kinderhuisvest en gaf volgens zijn zeggen bij het kruispunt met de Zijlstraat licht- en geluidsignalen. Tevens hield hij iets links, omdat uit de Zijlstraat toch nooit verkeer komt. Hij zei- de zich vergewist te hebben dat er niets aankwam, maar niettemin doemde er plot seling op een afstand van een halve meter een wielrijdster voor zijn wagen op. Rem men hielp niet meer en hij reed haar aan. Te snel of niet te snel? Standaard Kookboek, met meer d; duizend maaltijden en gerechti voor stad en platteland, same gesteld door C. J. OomsVincke: uitgegeven bij La Rivière Voc hoeve, Zwolle. Dit is een kookboek voor onze na-oorlog toestand. Nu eens niet een boek met fc voorschrift: men neme een tiental eiert enige ponden suiker en boter en een flii stuk kaas, zoals wij dat in de kookboeken vroegere tijden zo ongeveer aantreffen, ma alles in bescheiden hoeveelheden opgegevi en rekening houdend met de distributi moeilijkheden. Er valt veel uit te leren. A de onervaren^ huisvrouw wordt verteld, h zij melk moet koken en thee moet zetten laatste kan zelfs menige overigens ervar huisvrouw helaas nog niet). Aan de ervar kookster wordt duidelijk gemaakt dat' 1. aardappelkoken op acht verschillende mani ren kan geschieden. Er zijn 27 verschillen saladen, die ieder weer op allerleP wijz kunnen worden bereid en het is heerlijk, veel als men blijkens dit kookboek i vruchten kan doen om ze in vele variat aan de huisgenoten voor te zetten. Er besta meer dan vijftig soepen, die alle even sn kelijk worden klaargemaakt. Wij zouden r, veel meer kunnen noemen:, advocaatpoffe drabbelkoek, jamflapje, een eiernestje v spaghetti of heel eenvoudig koffievla. Ook aandacht gewijd aan tafeldekken, keuke inrichting, het samenstellen van doelmati maaltijden en zuinig koken in recordtijd, recepten zijn duidelijk geschreven en boek maakt in zijn geheel een overzichtelij indruk. Dit Standaard Kookboek van de huisvrouwenkringen welbekende schrijfst is dan ook in ieder opzicht aan te beveli A. G. Uitg. G. W. Breughel, Amsterdam: Beste Jaren van ons Leven, door MacKin] Kantor, oorspr. titel: Glory for me; door Jac. van der Ster; 2<^ druk. Uitg A. W. Bruna Zoon, Antwerpen Utrecht: Begrijp me niet verkeerd! door P ter Cheyney, oorspr. titel: Don 't get wrong! vert door J. W. Staalman. Uitg. v.h. van Ditmar, Amsterdam: i u klaar!?, Gymnastiek voor iedereen, do Ab. Goubitz. Uitg. Ad. Donker, Rotterdam—Antwerps Gijsbert Karei van Hogendorp, door He riëtte L. T. de Beaufort. Uitg van Gorlcum Comp. N.V., Asse Stralen van één licht, verhalen voor jonge en meisjes, verzameld door R. Oostra; 3 druk. Uitg. C. Hafkamp, Amsterdam: Het Voll gericht, door Josef Cohen. Uitg. C. Hafkamp, Amsterdam: Het W helmus, een lezing van Prof. Dr. W. J. M. Asselbergs (Anton van Duinkerken). Uitg. Van Holkema Warendorf N Amsterdam: Ongeschreven Wet, door Lau Z. Hobson; oorspr. titel: Gentleman's Agre ment, vert, door C. J. Kelk. Uitg. Van Holkema Warendorf N.V., Arf sterdam: Vermist, door Peter W. ^Tii snelheid van verdachte als over het feit of hij geluids- en lichtsignalen had gegeven, bleken de meningen verdeeld. De Officier van Justitie, mr. Van der Valk Bouman, was van mening dat de ver- - dachte ernstige verkeersfouten heeft be- oorspr. titel: De Forsvunna, uit het Zwei gaan. Zijn snelheid was te hoog en hij hield ve,rf.^0(!S,a ff w!,~5S5' „i ï- i -tr i «if j Uitg. Van Holkema en Warendorf jn.' teveel links. Volgens de Ofticier was drank- Ams,|r(iam; De vierde, roman van misbruik de grondoorzaak, hoewel hij zei dat verdachte zeker niet in kennelijke staat Verkeerde. Niettemin doet alcoholgebruik het reactie-vermogen afnemen. Hij achtte dood door schuld bewezen en eiste vijf maanden gevangenisstraf en een jaar ont zetting uit de bevoegdheid om een motor voertuig te besturen. Volgens de verdachte bedroeg zijn snel heid ongeveer 55 kilometer per uur en het onderzoek van het remspoor bevestigde dit zo ongeveer. Het slachtoffer werd hoog in I wezen, de lucht geslingerd. Er werden later zelfs takken van de kastanjeboom, die daar staat, op de grond gevonden, zodat men vermoed dat zij deze geraakt heeft, verklaringen van vier ooggetuigen wierpen weinig licht op de zaak. Wel hadden zij al les gezien, maar het was zo snel gegaan, dat zij zich nauwelijks konden realiseren wat er allemaal gebeurde. Zowel over de Niets gezien. De raadsman, mr. Peek, was van'oordeel dat verdachte wel degelijk zijn hersens had gebruikt. Hij heeft signalen gegeven, vaart verminderd, goed uitgekeken en bewust wat links gehouden om meer speling te hebben voor het verkeer van de Zijlbrug. Naar zijn mening heeft verdachte de wiel rijdster niet gezien, omdat zij vlak langs de kastanjeboom reed, waarvan de kruin een donkere schaduw wierp. Tevens vond hij het opvallend dat geen van de getuigen gezien heeft, dat het slachtoffer licht op de fiets had. Hij achtte het niet onwaarschijn lijk dat de wielrijdster, gebruik makend van de brughelling nog net voor de auto over had willen steken en vestigde er de aandacht op, dat er geen remsporen van de fiets gevonden zijn. Bovendien heeft motor- verkeer altijd voorrang. Dat het gebruik van sterke drank tot dit ongeluk had ge leid, vond hij zeer onwaarschijnlijk. Hij meende dat dood door schuld niet was be- Hartentroef Dozen .40 vel briefpapier 10 cartes so enveloppen- Compendiums 25 vel briefpapier 5 cartes 30 enveloppen Mappen vel briefpapier enveloppen f2.95 f 1.45 20 enveloppen -f fh QQ crème, grijs of zalm J GROTE HOUTSTRAAT 101 Voorrangskwestie. (Adv weken. Het tweede dodelijk ongeluk dat de recht bank te behandelen kreeg, speelde zich in September op de hoek van de Pijnboom straat en het Soendapleii/ af. De 60-jarige handelsreiziger R. V. wilde met zijn auto van de Schoterweg via het Soendaplein de Pijnboom straat inrijden. Hij reed met een snelheid van ongeveer 30 km, maar hield volgens de tenlastelegging te weinig reke ning met een motorfiets die met ongeveer 20 km snelheid over het Soendaplein in de richting Schoterweg reed. Hij meende het nog wel te kunnen halen en verleende geen voorrang aan de motorrijder. Juist toen qfe auto de Pijnboomstraat indraaide reed de motorrijder de auto van achteren aan. De eerste maakte zo'n zware val dat hij vrij spoedig na het ongeval overleed. Uit getui genverklaringen bleek dat de motorrijder het ongeluk trachtte te voorkomen door ook naar rechts de Pijnboomstraat in te rijden. Ook de Officier van Justitie was van me ning dat deze manoeuvre hem waarschijn lijk het leven gekost heeft, maar vond niet temin dat het zwaartepunt op de verkeers overtreding van verdachte lag. Hij eiste één maand hechtenis. De verdediger betoogde dat de fout niet bij de verdachte lag, omdat wanneer de motorrijder een weinig naar links was uit geweken er niets gebeurd zou zijn. Uitspraak in beide zaken over twee Feenstra. N.V. Uitg. W. van Hoeve, Den Haag: Dimij de dwangarbeider, door Gijsbert de Vries. N.V. Uitg W van Hoeve, Den Haag: zonen van Timah, door J. Klein, 2de di Uitg. J. H. Kok N.V., Kampen: Man Vrouw vóór en in het Huwelijk, een bi over het sexueele leven voor gehuwden verloofden, door Dr. A. C. Drogendijk; druk. N.V. Drukkerij en Uitg. LeiterNype Maastricht: Een trein reed door de nad door Henk Veraert. Uitg. Mij. H. P. Leopold, Den Haag: Heyn, roman van Willem de Geus; 2de dru Uitgevers Van Loghum Slaterus N.V. M. Meulenhoff, Arnhem Amsterdam: derdrukkipg en Verzet, onder redactie Mr, J. J. van Bolhuis, Prof. dr. C. D Brandt, H. M. van Randwijk. Prof. mr. J Slotemaker, aflevering 7: Bestuur en We geving. Uitg. Mij. A. Manteau N.V., Brussel: Professor, door Rex Warner, oorspr. tite The Professor, vert, van Nic. van Beeck. Woelen en Wentelen van Rheuma. tische pijn Heel de lange nacht., omdat die pijnen U het slapen onmogelij maken. Om nog niet te spreken van dat ge radbraakte gevoel omdat ge steeds nachi rust te kort komt Neem toch Kruschen Salts! Daarmee drijft Uw pijnen het lichaam uit. Iedere morgen maar wel regelmatig de minimale dosi Proeven doet ge het nauwelijks mas voelen doet ge de weldadige werking i gauw door al Uw nu zo pijnlijke ledemate Kruschen's aansporende werking op leve: nieren en ingewanden draagt alles bij o: Uw b'.oed te zuiveren van de schadelijk zuren, die de verwekkers zijn van Uw pij: Uw stramheid en ongemak. Een heerlii middel, een uitkomst reeds voor miljoene lijders aan Rheumatische pijnen: Krusche Salts. Vraag het bij Uw Apotheker of Drogist- (Adv Korfbal Oosterkwartier kan overwinning boeken Oosterkwartier ontvangt Zondag op het terrein aan de Zomervaart het Amsterdamse DED, dat nog geen enkele overwinning be haalde Ongetwijfeld biedt de wedstrijd winstkansen voor de Haarlemmers, doch ook DED heeft de punten nodig. Men zal dan ook van een spannende wedstrijd getuige zijn, waarin de papieren van de Haarlemmers hoog genoteerd zijn. Sport VereentAurora zal veel spanning brengen, aan een voorspelling wagen wij ons niet. WatervlietNieuw Flora zal wel door de Hoogoven-spelers (sters) worden gewonnen. Animo Ready krijgt kans een overwinning te boeken, nu Soesterkwartier op bezoek komt. Ook Oosterkwartier 2 kan wellicht ten koste van SVK 2 de eerste overwinning be halen. Minder gerust zijn wij over de kansen van Aurora 2 en Sport Vereent 2. Aurora 2 ontvangt het sterke Rohda 2 en Sport Ver eent 2 het ongeslagen Blauw Wit 3, 33. Zoekend dwaalde Panda door het paleis. Van de ene lange gang kwam hij in de andere. Ze leken allemaal even veel op elkaar. Overal zag hij prachtig gebeeldhouwde deuren, was nu voorzichtig geworden en had geen I dan?" vroeg hij en Panda vertelde hem juist zin om nogmaals met de schelmen van La zoveel als hij durfde loslaten. De man luisterde Bandera in aanraking te komen. Doch juist j aandachtig en zei tenslotte: „De president ont- - - toen Panda wanhopig begon 'te worden, zag vangt nooit iemand zo maar, maar het lijkt mij hij wist op geen stukken na, welke hij binnen I hij plotseling iemand in de gang lopen, die veel het beste, dat U naar de minister van oorlog log \aat en die de zaak voorlegt De bode legde tem precies uit waar hij zijn moest en Panda, binnen gaan, durfde hij ook niet goed, want j vriendelijk persoon te zijn, doch toen Panda i die begreep, dat er niets anders voor hem op moest gaan om in de kamer van de president I op een bode leek. Panda waagde het erop en te komen. En zo maar een deur op goed geluk sprak de man aan. Deze bleek gelukkig een wie weet, waar hij dan terecht zou komen. Hij vroeg om de president te mogen spreken, keek l zat. besloot zijn raad te volgen. hij toch heel bedenkelijk. Waarvoor is het Nieuwe baan. De slechtvalk, eertijds he troeteldier van koningen en hun hovec krijgt een baan bij een van de modern ste luchtmachten ter wereld. De Roys Air Force heeft bekend gemaakt dat zi 15 valken gaat gebruiken om gedurend de wintermaanden de RAF-vliegvelde: van vogels vrij te houden. Indien he experiment succes heeft, zal het aanta worden opgevoerd en krijgt de valk ee permanente „betrekking". Volksgezag. In Belgrado is meegedeel; dat 233 studenten van de universitei zijn weggezonden, onder andere wegen het belasteren van het volksgezag. Bezoek. Zes leden van het Amerikaans Huis van Afgevaardigden zijn per vlieg tuig te Madrid aangekomen. Zy zulle: énige dagen in Spanje verblijven. Vol gens berichten uit Washington vertoef vice-admiraal Roscoe Hillenkoetter, dl directeur van het centraal inlichtingen bureau te Madrid, om daar „een vac zijn vrienden, die vloot-attaché is bi de Amerikaanse ambassade, te be zoeken". IJzeren Gordijn. Tijdens de eerste voor stelling van de film „Het IJzeren Gor dijn" in Colombo werd brandend ma teriaal naar het doek geworpen. D* brand was echter spoedig geblust. Patriottisme. Volgens radio Vietminh heel de vrouwenbond aldaar ter gelegenhen van een wedstrijd ter bevordering vac het patriottisme een grote beloning uit geloofd voor degene, „die het grootst aantal hoofden van Franse vijanden za! hebben afgesneden". Bereidwilligheid. De Sovjet-Unie heel zich bereid verklaard diplomatieke be trekkingen aan te knopen met de „de mocratische volksrepubliek" van Korea die in het door de Russen bezette Noor delijk deel van Korea is gevormd, aldus meldt radio Moskou. Stalin stelt in zijn antwoordbrief op het desbetreffende verzoek van minister Kim Ir Sen voor, een ambassade in te stellen en eveneens economische betrekkingen te onder* houden.

Haarlem's Dagblad | 1948 | | pagina 2