c De militairen in Indonesië vragen licht amusement MIEP HEEFT Luxe Postpapier Honderd maal de aarde rond in twee-en een half jaar Uranium-delvers in de Sovjet-zone „Triumph" bloeide na zeventien dagen Bibliotheken gaan gramofoonplaten uitlenen Een eerlijk man wordt misbruikt J De Niwin zond dit jaar reeds 145 arfisfen Dezer dagen keerde uit Indonesië na een verblijf aldaar van ruim een half jaar te rug de heer D. van Gelder, hoofd van de afdeling artistèn-uitzending van de NIWIN. De heer Van Gelaer heeft een groot aantal steden en streken in de Archipel bezocht en zich een oordeel gevormd van de resul taten op deze drie gebieden van het werk der NIWIN. Hem was gebleken, dat de uitgezonden artistén in het algemeen een groot succes hebben gehad en dat zij- zelf dit werk, hoe vermoeiend ook, zeer prettig vinden. Zowel van de zijde van de militai ren als van de burgerpioniers dit zijn burgers die onder gelijke omstandigheden als de militairen op vooruitgeschoven pos ten verblijven wordt om meer gezel schappen gevraagd. Sedert 1 Januari tot en met 30 September van dit jaar zijn door de NIWIN naar Indonesië uitgezonden twintig cabaret- en variété-gezelschappen, vier ensembles voor klassieke muziek, drie toneelgezelschappen „Comedia", „Het Volks toneel" van Aaf Bouber en het gezelschap van Kees Brusse, drie gezelschappen voor kindervoorstellingen en tenslotte de heer Boomsma, die filmvoorstellingen gaf en daar lezingen bij hield. In totaal werden 145 artsiten uitgezonden in die periode. De omstandigheden, waaronder deze mensen hebben moeten werken, zijn uiterst primitief en maken een tournée zeer ver moeiend. Vooral het reizen van de ene plaats naar de andere, soms per vliegtuig, maar vaak ook per jeep of' drietonner over zeer slechte wegen, maakt de opgave zwaar. De militairen vragen in de fferste plaats licht amusement. Daarom is de NIWIN dit jaar begonnen, kleine gezelschappen van twee of drie mensen, die een betrekkelijk korte voorstelling van één- a anderhalf uur kunnen geven, uit te sturen. Zelfwerkzaamheid. Onder „zelfwerkzaamheid" vat de NIWIN samen: alles wat er op gericht is om het vormen van gezelschappen uit de troep en het geven van voorstellingen door eigen mensen te bevorderen. In Batavia heeft de NIWIN in samenwerking -met de Dienst Welzijnsverzorging van het leger een cen traal dépöt voor décors en requisieten in gericht. Bovendien is hieraan verbonden een soort uitleenbibliotheek van teksten voor liedjes en stukken. Men heeft getracht de teksten en de stukken op een be hoorlijk peil te houden en daarom de to neelspeler Hans van Ees uitgenodigd alles te schiften. Binnenkort hoopt men voldoen de materiaal te bezitten om in Soerabaja, Bandoeng en.elders sub-dépöts in te rich ten. De militairen hebben hierdoor gelegen heid zelf iets te organiseren en hoewel dit dépot in Batavia nog van recente datum is, kan reeds nu gezegd worden dat dit denk beeld in goede aarde is gevallen. Er wordt zeer druk gebruik van gemaakt. Vooral in de jubileumweek, toen ieder troepenonder deel een feest wilde maken, heeft het storm gelopen en het nieuwe onderdeel van Wel- Amerikaanse soldaten op Schiphol Twee vliegtuigen van de American Over seas Airways, die, gecharterd door de Army Air Force, soldaten van New York naar Frankfurt vlogen een Skymaster met 38 man en een Constellation met 43 man zijn Donderdagmiddag om kwart voor een onverwacht op Schiphol geland. De weerberichten waren zo ongunstig dat men de reis op de Nederlandse luchthaven onderbrak. Om half drie zijn de vliegtuigen naar Frankfurt vertrokken. ENKELE RIJKSWERKPLAATSEN WORDEN OPGEHEVEN Met ingang van 1 December worden de rijkswerkplaatsen voor vakontwikkeling te Leiden, Schiedam, Almelo en Arnhem op geheven. Nieuwe werkplaatsen zullen wor den geopend te Surhuisterveen en Assen voor de bouwvakken. De werkplaatsen te Groningen en Emmen worden met cursus sen voor metaalbewerking uitgebreid. Na de reorganisatie zullen cursisten uit Leiden en omgeving naat Den Haag of Haarlem gaan. De Schiedammers zullen op de twee werkplaatsen te Rotterdam aangewezen zijn. Enschedé zal de taak van Almelo overnemen en Arnhem zal zijn cursisten over Nijmegen en Doetinchem verspreiden. succes gehad met bloemkoolschotel en daarom nog eens bloemkool tracterèn. Van Mevr. Lotgering-Hillcbrand heeft zu een recept ontvangen voor een fijne BLOEMKOOLSOEP Maak een kleine bloemkool (gekookt) of een restje fijn (behalve 8 kleine stukjes). Laat 40 gr. boter smelten, voeg er 40 gr. bloem en de fijngemaakte bloemkool bij. Doe er lang zaam 3/4 1. bloemkoolnat en 1'4 1. melk bij en laat de soep met stukje foelie pl.m. 10 min. zachtjes koken. Voeg. de mooie, kleine stukje? bloemkool toe, maak de soep op smaak af met. aroma, nootmuskaat en zout. Maak van de rauw geraspte bloemkool en een dik pannekoekbeslag eens kleine bloem koolkoekjes. Goed voor een vleesloze dag. want ze zijn pittig. Gebruik vooral eens garnalen bij-bloemkool- gerechten; de combinatie is heel goed. Op Zondag zal Miep maar eens fuiven Zü geeft een extra trosje druiven zijnsverzorging heeft de krachtproef goed doorstaan. Pianostemmers naar Indonesië Het zenden van muziekinstrumenten be paalt zich in hoofdzaak tot piano's. De NI WIN zond tot nog toe 18 piano's, vleugels of minipiano's naar Indonesië. Er zijn nog tamelijk veel piano's gespaard gebleven en de NIWIN is thans begonnen deze instru menten weer in orde te brengen. Een piano stemmer-reparateur in vaste dienst is aan de taak begonnen er van te maken, wat er nog van te maken is. Hij heeft reparatie materiaal ter waarde van 10.000 tot zijn beschikking gekregen en zal weldra door nog vier stemmers-technici geholpen wor den. Men hoopt op deze wijze nog ongeveer 150 piano's welke in militaire cantines staan, bespeelbaar te maken. De vraag naar amusement is nog niet geheel te bevredigen. De film kan hierin verandering brengen. Het succes van de z.g. filmjeeps is dan ook bij voorbaat verzekerd. De 9 Muzen Onthulling Wagenaar-monumcnt. Op 1 Novenibei zal te Utrecht op het Servaasbol- werk het munoment voor de Nederlandse componist Johan Wagenaar plechtig worden onthuld. Georgette in het buitenland. De voor drachtskunstenares Georgette Hagedoorn is dezer dagen uit Engeland teruggekeerd na een succesrijk optreden te Londen. Zij gaf deze uitvoering in „The lyric Ham mersmith theater" onder auspiciën van The British arts council. Zij was de gast van .,The company of four".. Haar optreden schijnt de Engelsen zo goed te zijn bevallen, dat men bezig is een tournée voor haar te arrangeren. Op 1 November zal Georgette een tournée van 10 dagen naar Oslo maken. Dit is de tweede maal dat zij in de Noorse hoofdstad optreedt. Met naam en adres bedrukt Kantoorboekhandel de ROOD ANEGANG 14 - HAARLEM (Adv.) Paul Hoffman, cle Amerikaanse administrateur van het Marshall-plan, is naar Europa gekomen om vraagstukken betreffende de hulpverlening te bespreken met de verschillende regeringen. Hij verblijft thans in Londen, waar hij met Beoin tol een accoord tracht te komen over beperking van de Duitse ontmantelingen, die volgens Amerikaanse opvatting noodzakelijk is om de Marshallhulp zo effectief mogelijk te doen zijn. Buitenlandse belangstelling voor de „Wegenwacht" Publ. Centr. Bur. d. Tuinbouwveilingen (Adv.) Agenda voor Haarlem VRIJDAG 15 OCTOBER Gem. Concertgebouw: Ledenconcert H.O.V.. 8 uur. Plioenixterrcin (Parklaan): Circus Jos. Mullens. 8 uur Frans Hals: „Sam Tucker's grote strijd". 14 j„ 2,30, 7 en 9.15 uur. Rem brandt: „De regen kwam". 18 j., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Palace: ..Naked City", 18 j., 2, 4.15. 7 en 9.15 uur. Luxor: „Nocturne". 14 j., 2, 4.15, 7 en 9.15 u. City: „Nacht over Holland". 18 j., 2. 4.30, 7 en 9.15 uur. Spaarne: „Het begon met moord", 14 j., 2.30, 7 en 9.15 uur. ZATERDAG 16 OCTOBER Stadsschouwburg: „Kleine kinderen wor den groot", 8 uur. Plioenixterrcin Parklaan) Circus Jos. Mullens 3 en 8 uur. Bioscopen: Middag- en avondvor.-stellmg'-n. Het werk van de Nederlandse Wegen- - wacht trekt ook buiten onze grenzen grote belangstelling. De „gele rijders", die van 15 April 1946 af aan automobilisten en motorrijders hun zeer gewaardeerde dien sten verlenen, hebben zich allengs een bij zondere populariteit verworven. Automo bilisten uit de vreemde doen in die waar dering niet onder. Nadat de Belgen het Nederlandse voorbeeld hadden gevolgd (er is daar reeds regelmatig een dertigtal patrouilles op de weg, tegen 75 in ons land) is men ook in Frankrijk en in enkele Ame rikaanse staten, waaronder Californië, gaan overwegen of men tot instelling van een dergelijke dienst zal overgaan. Frankrijk staat daarbij nog in tweestrijd of men wegenpatrouilles zal kiezen dan wel een systeem van waarschuwingsposten langs de weg, van waar uit snel een garage kan worden bereikt. De instelling van een We genwacht brengt hoge kosten met zich mee en men zou daar, gezien de veel grotere uitgestrektheid, oneindig meer patrouilles nodig hebben dan ift Nederland. Met 75 patrouilles zou men zelfs de toegangswegen tot Parijs niet behoorlijk kunnen bestrijken. In de Verenigde Staten heeft men in September onverwachts sympathie voor onze Wegenwacht gekregen. Drie officiële vertegenwoordigers van president Truman, die per auto door ons land reisden ten tijde van de inhuldiging van Koningin Juliana, kregen oponthoud doordat de chauffeur vergeten had, benzine bij te laden, maar zagen tot hun verbazing plotseling een motorrijder verschijnen, die hen geheel gratis van de nodige brandstof voorzag. Een dag later kreeg eeri Amerikaanse generaal binnen enkele minuten de nodige hulp toen hij met een defecte auto langs een dei- Brabantse wegen stond. De A.N.W.B. mocht van hen niet alleen een dankbetuiging ont vangen, maar ook de stellige verzekering, dat hij de instelling van een Wegenwacht in de Verenigde Staten voortaan met kracht zou propageren. Hier te lande is de Wegenwacht thans weldra (men verwacht omstreeks half Oc tober) toe aan het verlenen van hulp in het honderdduizendste pechgeval van motor- technische aard. Daarnaast werd in ruim 3000 gevallen geholpen door telefoneren, het overbrengen van boodschappen en 850 maal bij ongevallen. Bovendien werden in totaal ongeveer honderd brandjes geblust, Doordat de Wegenwachten dag in, dag uit op de weg zijn, leggen zij enorme af standen af. De A.N.W.B. houdt dat nauw keurig bij en de statistiek wijst uit dat de Prijzenbescliikking over honoraria van architecten In de Nederlandse Staatscourant is op genomen een prijzenbeschikking architec tenhonoraria voor de woningbouw 1948. Deze beschikking is van toepasing voor de berekening van het honorarium van archi tecten voor woningen tot een maximum inhoud van 500 m', voor zover het betreft: a. woningen, te bouwen met steun uit 's rijks kas ingevolge de Woningwet; b. woningen voor de wederopbouw en woningen volgens de geldende financie ringsregeling, voor zover deze woningen worden 'opgedragen en uitgevoerd in groepen van ten minste vijf woningen; c. particuliere woningen van eenvou dige aard, voor zover deze woningen wor den opgedragen en uitgevoerd in groepen van ten minste vijf woningen. Uitgezonderd zijn woningen, welke deel uitmaken van bouwwerken, welke naar het oordeel van de directeur-generaal van de wederopbouw en volkshuisvesting door technische outillage en plan-indeling een gecompliceerd karakter dragen. gele rijders in twee en een half jaar tezamen 3yz millioen km hebben gereden. Over enkele maanden zal men een afstand heb ben bereikt van honderd maal de aarde rond. De vraag is gesteld waarom men voor de Wegenwacht'eigenlijk geen auto'tjes heeft aangeschaft in plaats van motoren. De A.N.W.B. heeft die kwestie rijpelijk over wogen, maar tenslotte toch aan motoren de voorkeur gegeven, waarbij men zich mede heeft laten leiden door de jarenlange er varing met de Wegenwacht in Engeland. Motoren zijn gemakkelijker hanteerbaar, buitengewoon geschikt om veel materiaal op te bergen en bovendien veel goedkoper in het gebruik. MILITAIRE BEGROTING DER V. S. Welingelichte kringen hebben een uit breiding van de begroting voor de Ameri kaanse verdediging voorspeld. De gewa pende diensten zouden het vrijwel onmo gelijk achten de toekomstige uitgaven bin nen de grens van 15 milliard dollar te hou den, welke door Truman" is gesteld. Men noemt een eventuele kostensom voor wa penen veor Amerika zelf en voor West- Europa van twintig milliard dollar voor het jaar van 1 Juli 1949 tot 30 Juni 1950. „De hel van Annaberg99 Tuchthuisboeven en dwangarbeiders brengen het „nieuwe goud" naar boven (Van onze correspondent in Duitsland) Het woord uranium heeft in de Ooste lijke zone van Duitsland een slechte klank. Nog altijd worden in het Russische bezette gebied arbeidskrachten gemobiliseerd voor de beruchte uranium-mijnen in het Erts gebergte, en aangezien het werk in de mijnen onder primitieve omstandigheden berg aangelegd, welke gedetineerden ge dwongen zijn in een mijn te werken, waar de eenvoudigste voorbehoedmiddelen tegen ongevallen ontbreken. Langs ladders moe ten de mijnwerkers een paar honderd me ter onder de grond afdalen. Er wordt droog geboord, zodat de meesten van hen ten gevolge van de stof, longziek zijn. De rub- herpakken, waarin zij werken, zijn meestal moet worden verricht en de betaling veel s(uki hetgeerl na torte tijd gewrichts- te wensen overlaat, is het aantal personen, dat zich vrijwillig ter beschikking stelt, uiterst gering. Het gevolg is, dat de Russen zich bedienen van krijgsgevangenen en tuchthuisboeven en van dwangarbeiders, die zij door hun geheime politie in heel Oost-Duitsland en in de Oostelijke sector van Berlijn onder allerlei voorwendselen laten arresteren en naar het mijngebied deporteren. Wie in handen der Russische politie valt, moet rekenen, dat hij in een van de streng bewaakte kampen op de hel lingen van het Saksisch-Boheemse Erts gebergte terecht komt en wordt ingedeeld bij een van de ploegen, die in de onder aardse gangen van het gebergte de begeer de delfstof uit de stenen houwen. Het voornaamste uranium-gebied, aan geduid met de geheimzinnige naam „object O 2" strekt zich uit rondom het vroegere radium-bad Oberschlema tussen Zwickau en Aue. De „Neue Zeitung", die reeds her haaldelijk berichten publiceerde over de uranium-mijnen in dit gebied, brengt enige nieuwe, interessante bijzonderheden over de wijze, waarop de Russen in „object O 2" uranium winnen. Terwijl aan de Tsjecho- slowaakse kant van het grensgebergte ifdzakelijk gevangenen zijn tewerk ge steld, bestaan de mijnwerkers in Saksen voor het grootste gedeelte uit dwangarbei ders, wier aantal op 1200 tot 1300 wordt geschat. Deze dwangarbeiders werken in dé onderaardse mijnen; 700 tot 800 Duitse en Russische werklui en employés houden toezicht, verzorgen de administratie en verrichten het werk boven de grond. Het eens vriendelijke en comfortabele Oberschlema is langzamerhand een grauwe en afstotelijke mijnwerkersstad geworden. Op de wandelpromenaden liggen grote steenhopen, afval, afkomstig uit de mijnen. Op verschillende plaatsen zijn electrische toestellen geïnstalleerd, waarmede naar nieuwe uranium-aders wordt gezocht. Het Kurhaus is herschapen in een fabrieksge bouw; de nu kale gezelschapszalen zijn ingericht als werkplaats en kantoor. De Sovjet-Russische directeur Daniela heeft een staf van Duitse medewerkers on der zich, waartoe de leider der SED, Win- disch, en de voorzitter van de communis tische vakvereniging, Schubert, behoren, die de samenstelling der mijnwerkersploe- gen controleren en er mede belast zijn vol gens het Stachanow-systeem het tempo en de omvang der productie op te schroeven. De vrijwillige Duitse medewerkers verdie nen 800 tot 1400 Mark per maand, zij ont vangen bovendien extra-levensmiddelen en van tijd'tot tijd een zogenaamd Stalin- pakket, alcohol en cigaretten. De arme drommels, die het gevaarlijke werk in de mijnen doen, worden daarentegen afge scheept met een paar honderd mark. De twee flessen brandewijn, die hun als maan delijks rantsoen waren beloofd, zijn sedert December 1947 niet meer verdeeld. Ook de dagelijkse levering van 250 gr. melk en 100 gr. kaös, die hun volgens het contract zijn toegestaan, hebben zij sedert Maart niet meer gekregen. Een speciale Duitse politie onder com mando van commissaris Rössel, die zijn bevelen ontvangt van majoor Woroschin, de commandant der NVD geheime politie, bewaakt de arbeiderskampen en zorgt voo<- dé orde en rust. Deze Duitse mijnpolitie maakt ook jacht op vluchtelingen cn heeft het recht als afschrikwekkende maatregel de familieleden der deserteurs in hechtenis te nemen en op te sluiten in de mijnwer kers-gevangenis te Buchholz. Aangezien deze gevangenis meestal tot de laatste cel is bezet, zijn twee strafkampen bij Chem nitz en bij Zwickau ingericht. Voor bijzon der zware gevallen (sabotage, anti- Sovjetische propaganda, insubordinatie of geweldpleging) is een strafkamp te Anna- rheumatiek veroorzaakt. De exploitatie van het gehele uranium-gebied in het Ertsge bergte is opgedragen aan de Russische „Wismut-A G.". Zij heeft in totaal onge veer 8000 Duitsers in haar dienst. In heel Saksen en Thüringen spreekt men, als men het over het gebied van de uranium-mijnen heeft, van de „hel van Annaberg". Vijf ministers van Financiën zullen de kosten der West.Europese defensie bespreken Zoals reeds eerder gemeld zullen Zondag de ministers van Financiën van Groot- Brittannië. Frankrijk en de Beneluxlanden te Parijs bijeenkomen. Aangenomen mag worden dat de ministers zich een idee zul len vormen in hoeverre coördinatie van de efensieplannen der West-Europese mo gendheden van invloed zal zijn op de natio nale begrotingen. Sir Stafford Cripps is door Montgomery en lord Tedder volledig op de hoogte ge steld. van hetgeen voor de defensie van Engeland en de West-Europese Alliantie noodzakelijk is. Men meent te weten dat ook de andere ministers van Financiën door hun militaire raadgevers op de hoogte zijn gesteld. AMATEUR-DETECTIVE HAD SUCCES De eigenaar van een pakhuis in de Gouw straat te Rotterdam heeft als amateur detective succes gehad. Toen er voor de tweede maal in acht dagen tijd in het pakhuis was ingebroken en voor een grote waarde aan lood en koper was gestolen, ging hij de volgende morgen zelf aan het speuren. Eerst ontdekte hij voetsporen in de mulle grond bij zijn pakhuis, waar van er enkele een afwijking vertoonden. Bij de klinkerbestrating gekomen zou hij het spoor bijster zijn geraakt, ware het niet, dat er kleine koperdeeltjes op straat lagen, die de inbrekers bij het wegvoeren van de buit hadden verloren. Hij volgde deze tot hij een bakfiets met twee jonge mannen zag. Hij deed het voorkomen, alsof hij naar een gouden ringetje zocht, dat zijn dochtertje verloren had. boog zich diep. onderzocht zo de schoenen van hcc tweetal en ontdekte^ toen bij een hunner de afwij king, die overeen kwam met het voetspoor. Hij waarschuwde de politie, die de jonge mannen arresteerde. Zij bleken inderdaad de inbrekers te zijn. Zo tussen Maart en Mei bloeien de bol len. Dat wil /.eggen, dan kan men ze be wonderen in de volle grond. Maar wie de hyacinten, narcissen en tulpen reeds en kele maanden eerder in bloei wil zien, neme maar eens een kijkje in de trekkas sen, of brenge een bezoek aan de grote Kersttentoonstelling, die ieder jaar in Lisse wordt gehouden; dan waant hij zich, on danks de snijdende Noordooster buiten en ijs en sneeuw, allicht in de lente! Het kunstmatig in bloei brengen van bolgewassen is een vrü kostbaar proces. In de glazen trekkassen gaat heel wat warmte verloren. In Noordholland, waar men op het ge bied van mechanisatie in de bloembollen teelt immer buitengewoon actief is, heeft men proeven genomen met het broeien bij kunstlicht. Deze proeven werden genomen niet in een speciaal gebouwde kas, maar in een gewone schuur, een gladiolendrogerij. Het gebouw werd door middel van houl- vezelplaten geïsoleerd tegen warmteverlies en was geheel van het daglicht afgesloten. De zogenaamde trekbakken werden op tafels geplaatst, waarboven gloeilampen hingen met een sterkte van 90 Watt per vierkante meter, die negen uur per etmaal brandden. De proeven werden genomen met Krelage's Triumph, welke na zeven tien dagen begonnen te bloeien. Het resul taat was, vergeleken met dat van een der gelijke partij uit de kas afkomstig, uitste kend. De kwaliteit was beter, het aantal achterblijvers geringer. Een andere proef, met de langzamer groeiende tulpensoort Bartigon, leidde tot dergelijke resultaten. Het gaat bij deze proefnemingen hoofd zakelijk om de vraag of het nieuwe systeem een besparing betekent, niet alleen met het oog op de bouw van kassen met stook inrichtingen, maar ook wat betreft de ver warm i ngskosten In Philips Technisch Tijdschrift komt de heer R. van der Veen (de proeven werden genomen in samenwerking met het Philips Laboratorium) tot de conclusie, dat de kos ten per dag per "vierkante meter trekkist bij het verhehtingssysteem bedragen 0.044, terwijl de kosten voor een olie stookinrichting 0.104 en voor een met vaste brandstof gestookte trekkas 0.051 zouden bedragen. Men dient daarbij in aanmerking te ne men, dat deze cijfers betrekking hebben op de zeer zachte winter van 1947/1948; bij lagere temperaturen rijzen natuurlijk ook ae verwarmïngskoslen. Bij de trekkas sen met hun glazen opbouw is dan het warmteverlies uiteraard veel groter dan in een geïsoleerde schuur. De proeven, welke worden genomen on der leiding van de heer Van Geel, de licht— technicus van de Rijkstuinbouwvoorlich- tingsdienst te Hoorn, genieten de bijzonde re belangstelling van het bloembollenvak. Bij wélslagen zouden ze een ommekeer in het broeiproces kunnen betekenen. De ge meente Bovenkarspel, waar de proeven plaats hebben, heeft reeds haar medewer king verleend, zodat ze kunnenworden voortgezet, en het Centraal Bloembollen Comité heeft voor dit jaar een subsidie verleend en een afgevaardigde in de Ad viescommissie benoemd. LONDEN HEEFT EEN NIEUWIGHEID (Van onze correspondent te Londen) De uitlening van gramofoonplaten door openbare leeszalen, waarmee men in Lon den als experiment begonnen is. zal waar schijnlijk ook voor Nederland wel een nieu wigheid zijn. De primeur van het hele ge val heeft de bibliotheek van Westminster, die midden in de parlementsbuurt ligt. Daar kan men op dezelfde voorwaarden als waarop sinds jaar en dag boeken wor den uitgeleend en dat is kosteloos te kust en te keur gramofoonplaten mee naar huis krijgen. In een aparte zaal bevinden de platen zich overzichtelijk ingedeeld in grote vier kante vakken, waarin de liefhebbers mogen rondsnuffelen om het begeerde te bemach tigen. Men beschikt op het ogenblik over zesduizend platen van alle belangrijke muziekwerken. Het ligt bovendien in de In zijn boek „Naar wereld vrede9geeft Henry Wallace blijk van oprechte democratische gezindheid Bij de uitgeverij Andries Blitz is verschenen het boek „Naar wereldvrede" van Henry A. Wallace, vice-president in het laatste kabi net van Roosevelt., leider van de Progressieve partij in de V. S. en presidentieel candidaat, maar bovenal de man die Amerikaans-Russische toenadering zoekt op basis van erkenning en herstel der door beide landen gemaakte fouten. Het is een zeer belangwekkend boek. Niet, omdat de weg naar wereldvrede die door Wallace wordt aangegeven op het ogenblik veel kans zal hebben tot het doel te voeren, maar omdat het een zeer duide lijk inzicht geeft in de veel omstreden fi guur van Wallace zelf. En zonneklaar blijkt uit zijn geschrift, dat Wallace een eerlijk man is, die het met overtuiging opneemt voor de „verworpenen der aarde". Zo eerlijk, dat hij de morele moed heeft gehad alle consequenties te trekken uit zijn democratische ethiek. Wanneer hij zegt: „Vrijheid voor allen", dan bedoelt hij ook werkelijk allen. Hij bedoelt daarmee ook burgerrechten voor de negers en grotere economijche onafhankelijkheid voor de arbeiders. Wanneer hij de maatschappij aanvalt waar ongebreidelde conjunctuur- verschillen de meest ellendige excessen met zich mee brengen en betoogt dat deze alleen kunnen worden voorkomen door samenwerking en medezeggenschap van alle bevolkingsgroepen, niet alleen op staatkundig maar ook op economisch ge bied, dan is dat een essentieel democra tische theorie. Samenwerking bovenal Het kernpunt in de levensbeschouwing van Wallace is niets anders dan dat samen werking constructiever is dan strijd. En volgens hem moet die samenwerking zich uitstrekken ook tot groepen die zo op het oog misschien andere belangen hebben dan zij die materieel of politiek in een gun stige positie verkeren. Hij acht dat een logica herinneren wij ons zün ethische en zéér liberale stelregel: „Ik zóu geen slaaf maar ook geen meester willen zijn". Wanneer men in Amerika zo'n man met rotte tomaten en eieren bekogelt en hem communist noemt, dan geeft dat blijk ten eerste van een volmaakt gebrek aan de tolerantie die de essentie behoort te zijn van een liberale democratie en ten tweede van een even groot gebrek aan politiek onderscheidingsvermogen, dat een van de treurige kenmerken is van domme massa hysterie. Beschouwen wij Wallace's politieke theo rieën op de keper, dan zijn zij bij uitstek consequent-liberaal. Zij economische theo rieën zijn op z'n hoogst zeer gematigd socialistisch. Een mengsel dat verder ligt van alle extremisme zouden wij ons op het ogenblik moeilijk kunnen voorstellen. De filosofie van Franklin D. Roosevelt, een zeer populair man, is er bovendien zeer aan verwant. Onduidelijke remedie Natuurlijk ligt de voornaamste reden van de antipathie tegen Wallace in zijn visie op het Russische probleem en zijn samengaan met crypto-communisten, die deze idealist voor hun rode karretje heb ben gespannen. Wat het eerste betreft moet men zeer wel in het oog houden dat een vrede-lievende oplossing (wanneer zij mogelijk is en niet van één zijde met opzet gesaboteerd wordt) verre te prefereren is boven een gewapend conflict. Het is dus altijd verstandig te luisteren naar iemand die zegt de weg naar zo'n oplossing te weten. Niettemin is het te betreuren dat Wallace hoe hélder en scherp-omlijnd hij de fouten van het maatschappelijk bestel ook weet te zien op het ge bied van de practische remedie de zaken wel wat al te eenvoudig stelt en zich her haaldelijk schuldig maakt aan demagogie. Tragische figuur Henry A. Wallace. valt, is hij trouwens niet alleen in verkeerde handen gevallen, maar lijkt het er veel op dat hij willens en wetens zijn ogen sluit voor veel wat er in de tota litaire Sovjet-staat gebeurt, dat regelrecht indruist tegen zijn eigen principes. Dat is wat hem in onze ogen het meest compro mitteert. Het is diep tragisch dat een man, die wanneer hij met redelijke en oprechte argumenten was bestreden, door zijn nobele en humane principes veel goeds had kiinnen bereiken, nu wordt misbruikt in een gewetenloos spel om de macht. Daarom is dit boek vooral belangrijk. Omdat het een ernstige waarschuwing be tekent tegen de resultaten van de verwor ding der democratische begrippen, die nu maar al te vaak gesignaleerd kan worden. Het gebrek aan respect voor de mening van een ander, de onwil om zelfs maar te trachten iets van zijn standpunt te begrij pen. De meedogenloze haast misschien gebaseerd op vrees om iemand in te Een veel ernstiger verschijnsel is zijn politiek, die op korte termijn offers zal j relatie met de linkse extremisten. Door de j delen in de hokjes „vriend" of „vijand" vergen, maar öp de lange baan de enige I verbittering om zijn miskenning en zijn j met alle maatschappelijke gevolgen van vruchtbare zal zijn. En bij deze rationele haast om te redden wat er te redden dien. W. L. B. bedoeling om bij elke plaat een miniatuur partituur te verstrekken, maar de collec tie hiervan is nog niet compleet. Er wordt dus alles gedaan om het mu zikale begrip van het publiek te vergroten. De uitlening was reeds dadelijk een succes. Na twee weken hadden zich reeds meer dan 300 personen laten inschrijven, waar van er 153 meer dan duizend platen leen den. Hieronder waren 35 symphonieën, elf volledige opera's, 22 instrumentale con certen, zeven koorwerken, zeven kamer muziekstukken en twee reeksen zang nummers. De populairste componisten bleken te zijn: Brahms, Beethoven, Mozart en Tsjaikowski en van de opera's waren die van Puccini, Verdi en Wagner het meest in trek. De leiding van de discotheek is zeer opti mistisch over dé zorg, die het publiek aan de platen zal besteden. Mensen die naar Beethoven wensen te luisteren, worden geacht een hoge mate van verantwoorde lijkheid te zullen bezitten. Natuurlijk is iedereen aansprakelijk voor beschadiging van platen. Wanneer er iets mee gebeurt, moeten ze vergoed worden. Reeds eerder hebben andere leeszalen platen aan clubs of aan muziekkringen uitgeleend en hun ervaring is bemoedigend. Men hoopt van veel gevraagde platen een grotere verza meling aan te schaffen. Voor het zover fs zal de jongedame achter de,toonbank nog vaak moeten zeggen: „Het spijt me, „Die Zauberflöte" is niet thuis...." Uitslag veilingen Uitslag van de verkoping Donderdag in het Notarishuis te Haarlem gehouden: Perceel Donkere Spaarne 18 zw./rd, Haar lem f7000, koper J. W. Heuperman qq Perceel Korte Dijk 15. Haarlem f4300. ko per W. van Oosten qq Perceel Sumatrastraat 32, Haarlem f4800, koper W. J Nachtegaal qq. Perceel Javalaan 59, Heemstede f4600, koper H M. Franken qq. Perceel Scheldestraat 'bouwterr.), Heem stede f 5350. koper F. Wildeboer. Perceel V. Wickevoort Crommelinlaan, Bloemendaal (bouwterrein) f8600, koper F. Wittgrefe. Perceel Herenweg 215. Heemstede, bouw terrein nabij de Herenweg, Heemstede f33.100, koper R. Stierman qq. Perceel Zandvoortselaan 6, Zandvoort, niet verkocht. Perceel Oranjestraat 166, Haarlem, niet verkocht. Perceel Thomsonlaan 21. Haarlem f6490, koper J Reinalda. Perceel Maraisstraat 13, Haarlem f3250, koper Th. J. P. Schaap. Perceel Klarenbeekstraat 69 zw. en rd., Haarlem f 4000. koper J. P. H Halstein. Perceel Kritzingerstraat 11. Haarlem f3125, koper J. W. Heuperman qq. Perceel Lange Hofstraat 12 a, Haarlem opgehouden. Perceel Lange Hofstraat 12 b, Haarlem opgehouden. Perceel Lange Hofstraat 14, Haarlem f2900, koper T. Wierts. Perceel Morinnesteeg 12. Haarlem, niet verkocht. Perceel Cornelissteeg 10. Haarlem, niet verkocht. Perceel Fabriclusstraat 34, Haarlem, niet verkocht. Het exploitatietekort van «!c Czaar Peterfeesten in Zaandam brdraacf f?88. Dit tekort wordt kt f J800 aan gtiicn en hel garantiefonds van f 20.000. 1

Haarlem's Dagblad | 1948 | | pagina 5