Met passen-,schuiven en timmeren komt de houten huipschool gereed Aan consumentencrediet 3i millioen gulden onder de Haarlemmers Bijzonderheden over de afwikkeling Haarlem en de gedemobiliseerden „Jong-HaarlemVooruit" gaat weer aan de slag Kort en Bondig J VRIJDAG 15 OCTOBER 1948 HAARLEMS DAGBLAD Aan de Vondelweg in Haarlem-Noord wordt op het ogenblik hard getimmerd aan het jongste schoolgebouw d?r ge meente Haarlem; de semi-permanente houten huipschool, die in schotten pas klaar door een Zweedse fabriek werd afge leverd. Men is er nu ongeveer drie weken mee bezig en men hoopt begin November het gebouw, dat 45 meter lang en elf meter breed is, gereed te hebben. Nu moet men niet denken, dat het in elkaar zetten van zo'n kant en klaar afge leverde school een kwestie van passen en schuiven is. Er moet nog heel wat met spijker en hamer gewerkt worden, omdat door de inwerking van het Hollandse vocht niet alle door de Zweden nauwkeurig be rekende verbindingsstukken aansluiten. Aan de warmte- en geluidsisolatie wordt grote zorg besteed. Plafonds en vloeren zijn niet alleen dubbel aangebracht, (zowel aan de boven- als aan de onderkant der balken is een houten beschieting getim merd), doch de ruimte daartussen wordt bovendien met met-vet-geïmpregneerd pa pier gevuld. De muren tussen de lokalen zijn niet minder dan 161 i centimeter dik en bestaan uit een middenschot van onge veer negen centimeter dikte, dat aan weerszijden is omgeven door een slakken- wol deken, een afvalproduct van de Hoog ovens. Deze absorberende laag is op zijn beurt weer door een houten wand afge schoten. De buitenmuren worden 10% centimeter dik. In de school komen zes lokalen van ruim zeven meter in het vierkant, die alle op het Oosten met een fraai uitzicht op Spaamdam zijn gelegen. Aan de West zijde, de achterkant, ligt de gang, waar de kinderen binnenkomen en hun jas kunnen ophangen. Daar worden ook zeven w.c.'s en urinoirs ingebouwd en aan de beide einden zijn kamers, respectievelijk voor het onderwijzend personeel en het school hoofd. Het dak wordt gevormd door houten Toneel ,,Haar laatste wil" Gegierd van het lachen hebben de schouw burgbezoekers gisteravond om de rake ver toning van „Haar laatste wil" door een twaalftal werkende leden van de Kenne- mer Kuns'tkring en daar was het, blijkens het voorwoord van een bestuurslid, dan ook precies om begonnen. Deze veelgespeel de klucht (van Bakker en v. d. Heiden, stond er niet slechts onvolledig, maar bo vendien onjuist gespeld in het programma) over het wangedrag van een stel lompe en twistzieke erfenisjagers, biedt op ruime schaal de kans tot dankbare typeringen, want de karakteristieke trekken van de uit eenlopende personages zijn met koeien van letters in de dialogen vastgelegd. Vooral de potsierlijk naar het leven ge tekende rollen van het echtpaar Groen en de familie Suchtelaar waren kolfjes naar de handen van deze amateurs, die er wer kelijk, wat men 'zo noemt, een stel fraaie portretten van maakten. Het publiek klapte van plezier toen de pantoffelheld (bijzonder komisch door de heer C. Kroese voorge steld) onder invloed van meer sterke drank dan goed voor de huiselijke vrede was, tegen zijn heerszuchtige vrouw in opstand kwam en haar eens fiks de waarheid las. De dames HeidweilerHartman en Smink Van Norden deelden een paar aardige lessen in stoken en roddelen uit. De heer P. van Zeist gaf de welgedane varkensslager behoorlijk zijn vet. Ook de andere leden van het gezelschap vonden gemakkelijk, soms wat al te gemakkelijk de weg naar succes in de zaal, al werden alle mogelijk heden bij lange na niet uitgeput. Het op treden van de zeeman bijvoorbeeld had gerust wat meer aangedikt mogen worden. De merkwaardigheid deed zich voor dat de regisseur, die toch kans zag vele komi sche détails op de juiste manier scherp te onderstrepen, met zijn eigen rol niet goed raad scheen te weten. Ook was de toneel schikking tijdens zijn aanwezigheid op de planken onlogisch en mede daardoor on bevredigend. Verder dient er beter op gelet te worden dat de cadans van de verhalende zinnen steeds overeenstemming vertoont met het gewicht van de zakelijke inhoud. Maar in haar geheel bezien heeft deze voor stelling een sprekend bewijs van vooruit gang geleverd. DAVID KONING. Ongelukken-Dreef Maximumsnelheid wordt vaak overschreden De Heemsteedse Dreef heeft de laatste weken een slechte naam gekregen wat de verkeersveiligheid betreft. In korte tijd hadden er drie ongelukken plaats, waarvan de eerste twee met dode lijke afloop. De dame, die Woensdag jl. het slachtoffer van een aanrijding werd. ver keert nog steeds in levensgevaar. Hoe is dit vrij plotseling gevaarlijker worden van de Heemsteeds Dreef te ver klaren? Volgens de politie moet de oorzaak voor een groot deel gevonden worden in het sterk toegenomen verkeer het is zelfs meer dan verdubbeld door de afsluiting van de Herenweg. Zoals men weet wordt de Herenweg van een nieuw wegdek voorzien. Op het ogen blik is men bezig met het gedeelte tussen Bennebroekerlaan en Van Merlenlaan en men neemt aan, dat binnenkort de weg- omlegging tot het verleden zal behoren. De meeste automobilisten zijn met de situatie op de Heemsteedse Dreef, waarop veel meer zijwegen uitkomen dan op de Herenweg, niet op de hoogte. Zij menen een ware autostrada voor zich te hebben en laten de snelheidsmeter lustig klimmen. De politie gaf ons toe, dat op de Heem steedse Dreef de maximumsnelheid 45 kilometer per uuj; vaak overschreden wordt, ook al controleert de politie inten sief, worden er vaak steekproeven geno men en bekeuringen gegeven. De van de zijwegen komende fietsers houden zich daarenboven dikwijls niet aan de voor- rangsregel. Onbekendheid met de situatie was bij voorbeeld ook oorzaak van de aanrijding tussen een vrachtauto en een tram, die verleden week Zaterdag bij het Valkenbur gerplein plaats had. Zodra de Herenweg gereed is, verwacht men, dat het aantal ongelukken op de Heemsteedse Dreef zal verminderen. Streng toezicht op het handhaven van de maximumsnelheid die trouwens ook voor de Herenweg geldt en duidelijk staat luiken, waarop een rubberoid laag komt, die met rode steenslag wordt afgedekt. De muren worden van buiten met een veredelde, gekleurde carbol ineumsoort te gen alle weersinvloeden beschermd. Hoe lang zal dat houten huis nu mee gaan? Een kwart eeuw, een halve eeuw? „Zolang als we het zelf goed onderhouden" antwoordt architect Smits van Openbare Werken. „Kijk maar naar de Dagopen- luchtschool, hoe goed staat die er nog bij en het is toch ook al weer twintig jaar ge leden dat die ggzet werd". Over de kosten zijn nog geen nauwkeu rige cijfers bekend, al wordt hardnekkig het getal twaalf mille genoemd. Twaalf duizend gulden per lokaal wel te verstaan. „Daar kon je vroeger een paleis voor heb ben", verzucht een der timmerlieden. Crematie G. J. Scheurleer Zeer vele sportvrienden hebben het stof felijk overschot van de bekende tennisex- pert en sportjournalist de heer G.J.Scheur- leer vanochtend uitgeleide gedaan van de rouwkamer in Den Haag naar het Crema torium te Velsen. In de aula van Wester- veld sloten zich bij dezen aan de heren Karei Lotsy, H. Meerum Terwogt, G. de Clercq, professor A. Oppenheim, W. van Gulick en vele anderen. Een schat van bloemen vertolkte de gevoelens van sport verenigingen en particulieren. In de aula werd niet gesproken. Toen de kist onder het orgelspel van Chopin's Largo in C mineur was gedaald, dankte de heer Wertheim-Aymès namens de vrienden voor de belangstelling. De lezing van dr. Dupuy uit Rotter dam voor de „JosefJhine Butlervereniging" over kinderrijkdom en kinderbeperking is uitgesteld van 19 October tot 22 November. Aan Consumentencrediet is aan dc in woners van Haarlem een crediet verleend van 3.551.575. Bij het eerste crediet kre gen 5844 aanvragers 2.451.700, bij het tweede 3690 aanvragers 1.099.875. Bij el kaar waren er dus 9534 credietnemers waaronder vele grote gezinnen, maar ook alleen-lopende personen) zodat 35000 a 40.000 ingezetenen ervan profiteerden, dus iets minder dan een kwart der bevolking. De schatting is dat van die ƒ3.551.575 ongeveer f 900.000 moet worden terug betaald. Aanvankelijk was vastgesteld dat de terugbetaling van crediet I 449.195 zou zijn en van crediet II f 322.578. In het be gin van dit jaar kwam evenwel de opdracht den Haag, dat de maatstaven der terugbetaling van crediet I opnieuw be keken moesten worden, omdat de over tuiging bestond dat vele credietnemers meer moesten terugbetalen, daar inmiddels vele lonen gestegen waren, waardoor de mensen in een hogere klasse vielen. Dit uit te zoeken was natuurlijk een heel werk, het vorderde ongeveer een half jaar. Het resultaat was dat van crediet I aanvan kelijk 18.32 procent terugbetaald moest worden, maar later werd dat 26 a 27 pro cent. De verhoogde terugbetaling werd natuurlijk alleen toegepast voor het ge deelte van het crediet dat in Februari van dat jaar nog lopende was. Daarentegen waren er ook credietnemers die niet be hoefden terug te betalen, omdat hun in komen inmiddels verlaagd was. Op crediet II had het stijgen of dalen van het inkomen weinig invloed, want de meeste loons verhogingen zijn ingevoerd in het tijds verloop dat ligt tussen beide credieten. Een klein deel der mensen heeft, toen zij vernamen dat zij meer moesten terug betalen van het nog resterende deel, van het crediet afgezien. De terugbetaling die via de grote werk gevers loopt, gaat regelmatig. Moeilijk heden worden ondervonden van crediet nemers die geen werkgever hebben, of ge regeld van werkgever veranderen. Daarbij komt herhaaldelijk achterstand voor, die vaak zo groot wordt dat afwikkeling van het crediet op normale wijze niet uit te voeren is. Van die mensen worden waarde bonnen ingehouden tot een bedrag over eenkomstig hun schuld. Door het opzeggen van een deel van het crediet en het inhouden van een deel van het crediet. wordt het totaal van het crediet ongeveer 100.000 minder. Nu de laatste waardebonnen bekend zijn, hebben de ambtenaren van het Consumen tencrediet veel werk. omdat die bonnen od het kantoor moeten worden omgewis seld. Voor een kleine 9500 credieten wil dit heel wat zeggen, want er kunnen per dag niet meer dan 200 behandeld worden. Alleen mensen die geen achterstand bij de terugbetaling hebben, krijgen hun nieuwe bonnen. De anderen moeten eerst het geld aanzuiveren en als dat niet mogelijk is, wordt een deel der bonnen ingehouden. Een kleine 50 procent heeft thans de nieuwe bonnen, verwacht wordt dat met 1 December de laatste man 'geholpen zal zijn. Begin Januari 1949 is het werk van het Consumentencrediet officieel afgelopen, maar er zullen nog wel wat maanden bij komen voor alle terugbetalingen binnen zijn. Wij vroegen de^heer P. Koen, die aan het hoofd van het Consumentencrediet te Haarlem staat, wat zijn indruk van de wer king van dit crediet is. Hij verklaarde over tuigd te zijn dat het voor een zeer groot deel der credietnemers uitstekend gewerkt heeft. Alleen voor een deel der a-socialen is hel niet volledig tot zijn recht gekomen. Er is in de Tweede Kamer gewezen op de wenselijkheid nog een derde Consu mentencrediet te verstrekken Het blijkt evenwel niet in de bedoeling der regering te liggen daartoe over te gaan, maar er wordt wel de mogelijkheid overwogen toch nog iets in die geest te doen Er is daarbij gedacht aan het verstrekken van voor schotten door middel van de Volkscrediet- banken, waarbij de regering zich dan garant zou stellen voor het risico der terug betaling. Een beslissing daarover is even wel nog niet genomen. De Demobilisatieraad is niet ontevreden over de gang van zaken Haarlem verwacht 1500 gedemobiliseer den uit Indonesië. Daarvan zijn er thans ongeveer 400 aangekomen. Het leeuwen aandeel daarvan kwam naet het Kennemer- bataljon mee. Op dit ogenblik is er helaas stagnatie gekomen in de afwerking van het demobilisatie-schema, wat zijn oorzaak vindt in de ontwikkeling van de toestand in Indonesië. Aanvankelijk werd de 7-De- cember-divisie, waarbij ook vrij veel Haar lemmers zijn, nog tegen het einde van dit jaar verwacht, maar dat zal nu vermoe delijk wel wat later worden. Er is, toen bleek dat een groepje Haar lemmers, die ook ingedeeld waren bij het Kennemer-bataljon, niet mee kon met de „Indrapoera", maar wat later kwam, me degedeeld, dat de Demobilisatieraad deze Haarlemmers later officieel ontvangen zou, gelijk met andere gedemobiliseerden. Zij zullen dus niet achterkomen bij de grote groep van het Kennemer-bataljon, die met feesten en plechtigheden hier verwelkomd is. Oorspronkelijk was gedacht dat die tweede officiële ontvangst nog dit jaar zou kunnen plaats hebben, maar nu er stagna tie in de demobilisatie is wordt verwacht dat het wel begin 1949 zal worden, voor er weer een groot aantal is dat voor zo'n ge combineerde huldiging in aanmerking komt. Tot heden is men er gelukkig in geslaagd voor bijna alle Haarlemse gedemobiliseer den, voor zover zij niet voor vakopleiding in aanmerking kwamen, werk te vinden. Die opneming in het arbeidsproces is zelfs buiten verwachting goed verlopen, ook al bleek het niet mogelijk in alle gevallen te voldoen aan de wensen van de gedemobi liseerden. Sommigen hadden wat te hoge verwachtingen. Er kwamen jonge mannen die meenden, omdat zij in Indonesië wel eens op een militaire auto gezeten hadden, nu ook konden eisen, dat zij hier meteen als chauffeur geplaatst zouden worden. Andeven hadden alleen op hun verlang lijstje staan: plaatsing bij de douane, of bij de politie, maar de vacaturen voor die veel-begeerde posten zijn niet groot, hoewel van de candidaten bijzondere bekwaamhe den geëist worden. Er rest op dit ogenblik nog een 20-tal gevallen waarin men er nog niet in ge slaagd is werk te vinden. Daarbij doen zich moeilijkheden voor doordat de mensen hun leeftijd in aanmerking genomen, een te ge ringe vakbekwaamheid hebben om aan spraak te kunnen maken op een loon waar van zij met een gezin kunnen bestaan. Voor zulke moeilijke gevallen is een extra medewerking van de werkgevers nodig. Nu mag de Demobilisatieraad niet klagen over de houding van de grote werkgevers, maar de kleine schieten in deze wel te kort. Bovendien blijkt het moeilijk kan toorpersoneel te plaatsen, vooral indien het personen betreft, die nog geen kantoor- ervaring hebben. Niet zelden zijn het jon gelui die na hun schooltijd zijn onderge doken en toen na de bevrijding of zeer kort daarna in dienst gegaan zijn. Daarbij komt ook nog de omstandigheid dat er reeds vrij veel kantoorpersoneel werkloos is dat wel ervaring heeft. Deze feiten onderstrepen nog eens de noodzakelijkheid om de vraag onder ogen te zien of niet te veel jongelui voor kantoren opgeleid worden, meer dan het bedrijfsleven kan opnemen. Zoals de arbeidsmarkt thans is, worden nog steeds vakarbeiders, zelfs half- Met ontwikkelingswerk voor (je schoolvrije jeugd De Stichting „Jong HaarlemVoor uit!" gaat ook in de komende maanden weer aan de slag. Met medewerking van 't gemeentebestuur van Haarlem en met de hopenlijk gulle steun die de Haarlemse burgerij zal geven, zal ook deze winter een cursusorganisatie kunnen worden opgebouwd, waardoor de jonge Haarlemmers die de schooljaren achter de rug hebben in de gelegenheid worden gesteld het op de lagere school ge leerde op te halen of bij te houden en zich verder te ontwikkelen. De directeur der Stichting, de heer P. L. Munnik, en zijn medewerkers, is het echter kennis bij de meisjes en jongens te doen. Veel groter is het belang van „Jong Haar lem,Vooruit!" in geestelijk opzicht. Wie het voorrecht heeft gehad met deze arbeid in nauw contact te komen, wie iets heeft mogen meeproeven van het enthou siasme, de wilskracht, de werklust en de gave mentaliteit waarmee de verschillende groepen samen met hun leider in het eerste cursusjaar zich een bredere kijk op het leven en zijn problemen hebben ver overd, die heeft zijn hart telkenmale war mer voelen kloppen in prettig-vrije, vol maakt ordelijke sfeer van intense en spon tane belangstelling, die er tijdens de lessen heerst. Het is ook in het afgelopen jaar gebleken dat deze eenvoudige ontwikkelingscursus sen in hun onopgesmukte nabootsing van de oude, vertrouwde school in velerlei op zicht tot voldoening strekken. Jubilarissen van de Vervoer maatschappij worden gehuldigd Ter ere van de leden uit het personeel van de Noord Zuid Hollandse Vervoermaatschap pij. die dit jaar het feit hebben gevierd, dat zij 25 of 40 iaar in dienst der maatschappij werkzaam zijn, wordt op Vrijdag 22 October in het Concertgebouw een feestavond gehou den Medewerking verlenen het muziekcorps van de NZH, het gezelschap Frans Nienhuis en tijdens het bal dat onder leiding staat van Th. van der Moolen, „The Rhythm colle gians". De jubilarissen zullen door de voor zitter van het jubilcumfonds worden ge huldigd. Op 5 November zal in Leiden een '■ïijcenkomst gehouden worden voor de jubi- aangegeven lijkt ons een eerste vereiste.1 larissen uit Leiden en omgeving. cobijnestraat; Haarlemmerliedestraat 29; R.K. Jongensschool Nieuwe Gracht 16 en in de school Overtonstraat, waar iedere gega digde zich tevens kan laten inschrijven voor ten hoogste twee cursussen. Van hen wordt een kleine bijdrage in de kosten ge vraagd. Het dagelijks bestuur der stichting wordt gevormd door: wethouder D. J. A. Geluk, voorzitter; mevrouw ir. M. Waardenburg- Lindeyer, dr. M. J. Heering, N. C. Schou ten en J. L. Munnik, secretaris-penning- meester. Financiële steun van particulieren en be- t t drijven, van organisaties en verenigingen, niet alleen om de vergroting van schoolse j die deze culturele jeugdarbeid willen hel- pen bevorderen, is zeer welkom. Het giro nummer van de Stichting is 67519. Wij voegen hier nog aan toe, dat de gemeente het goede voorbeeld geeft door een jaar lijkse subsidie van 1500, Ontwerp-W egenverkeerswet is nog steeds bruikbaar Kamercommissie wil enkele bezettingsbepalingen hand haven De commissie uit de Tweede Kamer, die het wetsontwerp „Vervanging van de wet geving nopens het verkeer op de wegen" heeft onderzocht, verklaart in haar verslag i dat wettelijke maatregelen uit de bezet- Aldabi, Buenos AiresRotterdam 14 Oct. De vakken, die met grote zorg zijn ge- fjngstijd zoveel mogelijk door zuiver Neder- Pernambuco. Groote Beer. BataviaAmster- kozen. zijn van wijder strekking dan die j iandse dienen te worden vervangen In het dam Pass- 14 °ct Gibraltar. Johan van van de lagere school. Er moet iets bereikt, aoval van de verkeersweteeving hestaat Oldenbarnevelt, AmsterdamJava pass. 14 dus er moet gewerkt worden, ook thuis. I fmeer 'ïïnKf TLnToiï- oïanie Javs- 5tlk!m'dl?" 2— etffkoreo o'jh 7T O"'0556 We' Z*™'' Uet' deS"i<iS ArStopL15*8S Gteaftar?'wordt 1» blijkt, dat deze zelfgekozen arbeid de meer ingevoerd kon worden Oct te Southampton verwacht. Slamat. Rot- jongehs en meisjes veel voldoemng en j terdamBatavia vertrok 14 Oct van Aden. vreugde geeft. De commissie meent, dat de Wegen- Van Riemsdijk, Amsterdam—Java 15 Oct. re De cursussen kunnen worden gevolgd i verkeerswet in het algemeen nog steeds Aden, Waterman. 15 Oct. van Soerabaja te door jongens en meisjes van veertien tot I voldoet aan de eisen, welke men aan een j Batavia. Willem Ruys, RotterdamBatavia zesentwintig jaar. Iedere cursus bestaat uit j moderne verkeerswetgeving moet stellen, pass. 14 Oct. Kaap Bonn. Zuiderkruis, Rot- tenminste twintig wekelijkse lesavonden. Ongewijzigde invoering zal echter tot be- 1 'erdam—Java pass. 14 Oct. Malta. Voor Rooms-Katholieke meisjes en i zwaren aanleiding geven en zou in som- jongens worden afzonderlijke cursusgroe- I mige opzichten een stap achteruit beteke- Amctorr]amCP Rpi irc pen samengesteld. nen De uit de bezettingstijd daterende "[U5lclUalll3C ucui o Het programma biedt de volgende keuze: wegenverkeersregeling bevat immers on Nederlandse taal, rekenen, lezen van boe- danks haar afkomst goede elementen, ken en toneelstukken, algemene ontwikke- j welke men niet verloren mag laten gaan. ling naar aanleiding van actuele onder- j Als zodanig beschouwt de commissie in werpen; volkszang en volksdans, turnen, i de eerste plaats het beginsel, dat niet alleen boekhouden, Engelse taal, esperanto, lief- j de bestuurders van motorrijtuigen, rjjwie- hebberij-tekenen; len en andere rij- en voertuigen aan de voor meisjes bovendien: costuumknip- verkeersregeling onderworpen zijn. maar pen, rhythmisch dansen, lichamelijke en alle weggebruikers, ook de voetgangers, geestelijke verzorging van baby en kleuter. In de tweede plaats zou de commissie het Voor achttien jarigen en ouderen: een niet wenselijk achten, indien de vrijheid cursus „mensenkennis", een cursus „leiding van de provinciale en gemeentebesturen tot geven in de jeugdzorg" en een cursus I het geven van aanvullende verkeersrege- E.H.B.O. lingen hersteld wordt. Sedert zeven jaar Van Dinsdag 19 October af tot en met 1 is deze vrijheid afgeschaft en daarvoor be- Vrijdag 22 October worden des avonds van stonden goede redenen. Het is voor een 8 tot 9 uur inlichtingen verstrekt in/ de weggebruiker ondoenlijk zich van alle volgende schoolgebouwen: i provinciale en plaatselijke verordeningen vakarbeiders gevraagd, en er is een teveel aan kantoorpersoneel. Een werkgever komt er gauwer toe een volwassen vakarbeider te nemen die geen voldoende vakkennis heeft, dan een vol wassen kantoorbediende zonder kantoor ervaring, omdat de eerste zich gemakke lijker inwerkt dan de tweede. In het algemeen is de Demobilisa tieraad wel voldaan over de wijze waarop het bedrijfsleven de gedemo biliseerden heeft opgenomen, al zou hij het toejuichen als meer werkgevers doordrongen werden van de noodzakelijk heid zich offers te getroosten om het ook mogelijk te maken een oplossing te vinden voor die moeilijke gevallen. Het probleem huisvesting der gedemobi liseerden levert in Haarlem evenwel grote moeilijkheden. Het blijkt in vele gevallen hier tot op dit ogenblik niet mogelijk een goed onderdak voor de teruggekeerden te vinden. Die omstandigheden bezorgen grote moei lijkheden, die toch ook tot een oplossing zullen gebracht moeten worden. Inbrekers forceerden brandkast Naar wij hernemen is in de afgelopen nacht ingebroken in de gereedschappen en werktuigenfabriek Sazo aan de Spaarn- dammerweg in Haarlem-Noord. De dieven zijn door, een raam binnengeklommen en hebben in het kantoor de achterzijde van de brandkast geforceerd. Een nog niet vastgesteld bedrag aan geld en geldswaardige papieren werd buit ge maakt. Volgens de politie is het jaren ge leden dat in Haarlem bij een inbraak een brandkast geforceerd werd. NOTARIS LIBOUREL 70 JAAR Donderdag heeft notaris mr. Ph. B. Li- bourel te Delft, sinds tientallen jaren voor zitter van de Broederschap van Notarissen in Nederland en een man van grote be gaafdheid en verdiende hoge reputatie, onder grote belangstelling zijn zeventigste verjaardag gevierd. Londen-Amsterdam in één uur en vier minuten De „Convair Liner", het nieuwe twee- motoi'ige vliegtuig, waarvan er onlangs twee aStn de KLM zijn afgeleverd, heeft Donderdag een zeer snelle vlucht van Londen naar Amsterdam gemaakt. De machine, die 26 passagiers aan boord had, legde de afstand van het Londense vlieg veld naar Schiphol af in 1 uur en 4 minu ten. De normale reisduur op deze route is 1 uur en 40 minuten. Voor de afstand van stad tot stad had de machine die voor het eerst in Europa voor een lijnvlucht werd gebruikt, slechts 48 minuten nodig. De „Convair Liner" zal pas officieel op de Europese KLM-lijnen) in' gebruik worden genomen, zodra ook de tien andere bestelde toestellen in ons land zullen zijn aangeko men. West-Europees militair hoofdkwar tier waarschijnlijk in Frankrijk Het vraagstuk van de vestiging van het hoofdkwartier der strijdkrachten van de West-Europese Alliantie vormde een voor naam punt van bespreking tijdens het on derhoud dat generaal de Lattre de Tassigny in Londen heeft gehad met Montgomery. Verondersteld wordt dat de Franse gene raal heeft voorgesteld, het hoofdkwartier ergens in Frankrijk te vestigen. Aangenomen wordt dat Britse militaire en regeringskringen dit Franse voorstel met sympathie hebben ontvangen. In Londen werd er nadrukkelijk op gewezen, dat een Britse aanvaarding van dat voorstel veel van het misnoegen zou wegnemen dat spe ciaal in hoge Franse legerkringen is ont staan over de benoeming van Montgomery tot voorzitter van de defensieraad. Zandvoort Rioleringswerken B. en W. hebben het maken van riolerin gen in een terrein, gelegen tussen de Pot gieterstraat en de spoorbaan, opgedragen aan de heren J. Schmidt en C. H. Gart te Haarlem voor de prijs van 6427. Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM, 14 October 1948 ONDERTROUWD: 13 Oct., E. C. Zuider- wijk en M. Grote. GEHUWD: 14 Oct. P. M. Draeck en A. J. van der Geest: T. Roosjen en L. A. Waterbolk. BEVALLEN van een zoon: 11 Oct E. H. VooijsJansen: 13 Oct.. J. van der Zwaag Oorlog: S. BakkerBlaauw; R. Blomde Ridder. BEVALLEN van een dochter: 13 Oct. J. C. H. G. de Wijsvan Slight; H. Steenbakker Hessen: E. Leendertse—Vreugdenhil; 14 Oct.. M. A. SweijenIJzermans. OVERLEDEN: 12 Oct J. Nottelman— Brandt. 68 i., Rustenburgerlaan; G. A. Kup- persvan Bommel, 61 j Ged Raamgracht: 13 Oct. M BroekveldtRozenhart, 69 j., Tndischestraat; H. LuskeParadijs. 51 j., Ros- kamstraat; J. van Puttenvan Andel, 79 j., Kamperlaan: D. Markman, 73 j., M. v. Heems kerkstraat. SCHEEPVAART Koninklijke Olie. Unilever Philips A. K. U Fokker Nederlandse Ford Nederlandse Kabel v. Berkel's Patent Scheepvaart Unie Holl.-AmerikaLijn Deli Maatschappij H. V. A A'darn Rubber Ned. Handel Mij N.-I. Handelsbank Slotkoers gisteren 333^ 280 234.J4 »17*4 '68 22 y, voigenae scnopigeoouwen: provinciale en piaaiseiijKe verordeningen nanuciouaim Wilhelminastraat 43 A; Zusterschool Ja- j op verkeersgebied op de hoogte te houden, i Billiton Mij II I 107 151K 262% 641/2 159# 118 403% Openings koersen 334 282% 232% 150% 169i/2 151% 264tf BINNENLAND De Italiaanse radio geeft voortaan twee maal per week Donderdag- en Zondag avond speciaal voor Nederland bestemde culturele uitzendingen. De bedoeling is om door middel van muziekuitvoeringen en voordrachten, die op hoog peil zullen staan, een indruk te geven van Italiaanse kunst en cultuur in verleden en heden. De golflengtea zijn 25.40 en 31.15 meter. Gratie is verleend aan J. M. van Groin de Planque, die tot de doodstraf veroordeeld was door het Bijzondere Gerechtshof te Arn hem. De doodstraf is veranderd in levens lange gevangenisstraf. De minister van Onderwijs heeft een commissie ingesteld, welke belast is met de keuring van films, welke aan leerlingen van lagere scholen worden vertoond. Voorzitter is mr. A. J. Fock. inspecteur L.O. in de in spectie Utrecht. Prof. dr. Ph. Kohnstamm, directeur van de stichting „De Nederlandse Onderwijsfilm", maakt deel uit van de com missie. Het gerechtshof te 's Hertogenbosch heeft deken J. Buijsrogge te Steenbergen en pastoor J. Schepens te Acht, in hoger beroep vrijgesproken van overtreding van het pro cessieverbod. De Nederlandse turfbrikettenfabriek te Amsterdamseveld (Dr.) wordt stopgezet. De fabriek werd op 11 September 1941 door de Staat der Nederlanden en de Nederlandse Turfcentrale opgericht. Het doel was, volgens een nieuw procédé turfbriketten te vervaar digen. Voor de fabriek en de machinerieën zal getracht worden een bestemming te vinden. Nederlands Volksherstel in liquidatie heeft uit de opbrengst der Volksherstel- sigaretlen aan de Nederlandse Centrale Ver eniging tot Bestrijding der Tuberculose een bedrag van f 125.000 ter beschikking gesteld voor het in te stellen onderzoek der bevol king op tuberculose. De 46-jarige bedrijfsconsulent en voor malige accountant bij het Beheersinstituut J. W. K. te Rotterdam, die een aantal personen voor vrij belangrijke bedragen en goederen heeft opgelicht is veroordeeld tot een gevan genisstraf van twee jaar. Hij had reeds enig* veroordelingen wegens oplichting acht;r de rug. In de Oranjc-Nassaumijn te Hee'/.en is een luchtleiding gesprongen, waardoor de sleper M. zo ernstig aan het hoofd we'd ge wond, dat hij even later overleed. Hij wis ge huwd en had twee kinderen. Sinds enkele dagen kunnen de ahonnél van het telefoondistrict Alkmaar langs auto matische weg telefoneren met de aangeslote nen in de automatische netten van de distric ten 's Gravenhage en Rotterdam. Het aantal aangegeven radiotoestellen in Nederland bedroeg op 1 October 1.075.594 tegen 1.063.560 op 1 September. Op 1 Septem ber waren er 497.427 aangeslotenen op het rijksradiodistributienet tegen 496.720 op 1 Augustus. Het rijkskamp voor sociale jeugdzorg „Vreekwijk" te Deurne is Donderdag offi ciéél in gebruik genomen. De prijs van koffiestroop wordt met ingang van 16 October vrijgelaten. De directeur van de suikerfabriek te Steenbergen is veroordeeld tot f250 boete omdat hij een lorrie had laten besturen door een 13-jarige jongen, die daartoe niet in staat was. De lorrie kantelde, waardoor de jongen om het leven kwam. HAARLEM EN OMGEVING De Gereformeerde Jeugdverenigingen houden 22 October in de Wilhelminakerk een propagandavergadering. Onze oud stadgenoot ds. Wierda uit Den HaagLoosduinen zal spreken over het onderwerp „Tien procent en betere waar". In de Begijnhofkapel wordt 3 en 4 No vember een bazar voor wijk 5 der Ned. Herv. Gem. gehouden. De heer B. H. ter Maat, Kleverlaan 3, chef-moteur bij de Rijkstelefoondienst hoopt Woensdag 20 October, de dag te herdenken dat hij vóór 25 jaren in dienst trad. Jan Tuin, die in de tijd van Kriens con certmeester geweest is van het Haarlem Or kest (thans de H.O.V.) herdenkt heden, 15 October, de dag dat hij vijftig jaar geleden bij het orkest kwam. De Soefi-Beweging heeft voor deze win ter een serie lezingen georganiseerd over het Soefisme en enkele wereldgodsdiensten: het Boeddhisme, het Christendom, de Islam. enz. De eerste lezing zal plaats hebben op Dins dag 2 November in het gebouw Nassauplein 8. Spreekster is dan mevr. J. SmitKerbert, over het onderwerp: „Hoe scheppen wij een betere wereld?" Aan de Leidse universiteit zyn geslaagd voor het candidaatsexamen geneeskunde mej. A. A. Gorter te Haarlem en de heren C. Schulman te Haarlem en J. H. Ruys te Lisse. De afdeling Haarlem van de Neder landse Blindenbond geeft op Maandag 25 October in de Gemeentelijke Concertzaal een propagandakunstavond, waaraan de violiste Gusta van der Heyden en de pianist Johan Slegtenhort. het kinderkoor „Inter Nos" en het dameskoor „Z.I.G.E.A." zullen mede werken. De heer Joh. van den Berg houdt een toespraak. Twee bewoonsters van dc Rozenpriëel- straat kregen Donderdagmiddag ruzie, waar na een der vrouwen de ander in het gelaat krabde, een bosje haar uit het hoofd trok en een bril stuk sloeg. Proces-verbaal is opge maakt. Door het springen van een band op de hoek van de Grote Houtstraat en Ged. Oude Gracht, raakte de bestuurder van een vraeh- auto de macht over het stuur kwijt en reed tegen een winkel in de Grote Houtstraat. Een ruit werd vernield. Een met zand geladen schip, komende uit Spaarndam. kon Donderdagmiddag om vijf uur niet onder de Catharijnebrug nabij de Koudenhorn varen en raakte beklemd. Door zand in een ander schip te laden, kwam het schip vrij. Het verkeer over de brug was van vijf tot negen uur 's avonds gestremd. OFFICIËLE PUBLICATIE „Die Vermögensverwaltung- und Renten- Anstalt" te Amsterdam zal uit de thans be schikbare activa overgaan tot een eerste liquidatie-uitkering aan haar crediteuren van 30 De minister van Financiën heeft be paald. dat 25 c/c der vorderingen een maximum van f 1000 in vrij geld en het overige in'geblokkeerd geld zal worden uit gekeerd. De aandacht wordt er op gevestigd, dat voor deze uitkering slechts in aanmerking komen crediteuren, voorzover hun vorderin gen op de V.V.R A. vaststaan. Dientengevolge zullen de crediteuren, die een vordering op de V.V.R A. hebben verkregen uit hoofde van verkfoop van vermogensbestanddelen tegen hun wil en die in verband daarmede een vordering tot rechtsherstel hebben, eerst dan aanspraak kunnen maken op deze uitke ring nadat hun rechtsherstel is afgewikkeld en daarmede hun vordering'5 komen vast te staan of nadat de zekerheid is verkregen, dat geen rechtsherstel zal plaats vinden. Een circulaire aan crediteuren, waarin na dere bijzonderheden omtrent deze uitkering zijn opgenomen is voor belanghebbenden te verkrijgen ten kantore var. de V.V.R.A.. Sar- phatistraat 47—55. Amsterdam-C. Aangezien de reconstructie van de admi nistratie van de Vermögensverwaltung- und Renten-Anstalt, die zoals bekend, geheel verloren is gegaan, nog niet voltooid is en de waarde van verschillende activa, speciaal ten aanzien van die. welke in Duitsland be rusten. nog niet kan worden vastgesteld, kunnen thans nog geen mededelingen met betrekking tot de verdere vooruitzichten worden gedaan.

Haarlem's Dagblad | 1948 | | pagina 6