Haarlems Dagblad Uitvindingen CGT spoort Franse arbeiders aan tot sabotage van Marshali-plan Haarlems 100-jarige overleden Wisjinski verbreekt het zwijgen in de Veiligheidsraadzitting Een sportfondsenbad in Haarlem Noord? Amerika verwerpt Russisch ontwapeningsplan 63e Jaargang No. 19067 Bureaux: Grote Houtstr. 93. Tel. Adv en Admin. 10724, 14825. Redactie 10600. Direct.-Hoofdred. 15054 Bijkantoor H.N., Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Z.B. Spaarne 12, Tel. 12713, 10132. Zaterdag 16 Oelolïer 1918 Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 33 cent, per kwartaal 4,25. Franco per post 14.75. Postgiro 273107. Vdvert.tarieven op aanvraag bij de Administratie. Directeur-Hnofdredacteur: Robert Peereboom ett <®prcTt}tc 'Daarlrmartjc Courant (Jnno Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem DE WERELD IS BLIJ als er weer een nieuwe uitvinding op het gebied der geneeskunst is gedaan. Zij is daar in deze eeuw vaak mee verheugd. Een ware stroom van heilzame ontdekkingen is los gebroken, sinds de grote mannen der vorige periode Pasteur, Koch, Semmelweis, Lister en anderen er de weg voor ge opend hadden. Na onze vijfjarige afzonde ring tijdens de tweede wereldoorlog is gebleken, dat men in landen als Amerika, Groot-Brittannië en Zweden de vaart had weten te behouden, zodat de landen, die onder Duitse overheersing gestaan hadden, ver achter waren geraakt op het gebied der therapie Energieke medici hebben zich daarom naar die landen gehaagt en zijn van hun reizen teruggekeerd met een schat van pjeuwe kennis, die reeds ettelijke patiënten gebaat heeft. Tal van zieken, die ten dode opgeschreven schenen te zijn, zijn gered door de wonderbaarlijke nieuwe vondsten zowel op het gebied der chirurgie als op dat der geneesmiddelen. Toen onze deuren en ramen weer open gingen aan de Westzijde bleek spoedig, dat de hoop op uitvinding van een betere internationale samenleving niet verwezenlijkt was. Genezing voor de gemeenschap was niet gevonden. Genezing voor het individu, in veel gevallen die vroeger geen uitzicht boden, wel. De vele medische uitvindingen zouden ons gevoel van veiligheid gedurende de korte spanne tijds, die cut leven is, ver groot hebben als zij niet gepaard waren gegaan met een andere stroom vernuftige ontdekkingen, die de bedreiging van dat leven in zeker niet geringer mate ver groten. Laat ik niet opnieuw gaan uitwei den over de ontwikkeling der atoom energie, die de mens zou kunnen dienen als zij hiet gelijk meer vondsten der practische techniek onmiddellijk en in hoofdzaak was aangegrepen als een nieuw middel tot vernietiging. De Wonderen der Techniek, in de dagen der vaderen met geestdrift bezongen als getuigen van een veronderstelde vooruitgang der mensheid, hebben sinds lang in toenemende mate onrust gewekt. Want de mens blijkt tegen dit alles niet opgewassen. Niet alleen om- hij de materiële bedreiging door zijn eigen uitvinding niet weet te beheersen, maar ook omdat hij in het algemeen geen maat kent waar het de toepassing betreft. Dit heeft de Engelse auteur Aldous Huxley gebracht tot het schrijven van zijn boek Brave new world", een toekomst-fantaisie >ver de gemechaniseerde wereld, die uit dit alles zou moeten ontstaan. En het is >en huiveringwekkend toekomstbeeld, dat hij heeft geschapen. De uitvinders gaan voort. Enkele dagen geleden hebben wij een foto gegeven van een door een Amerikaanse ingenieur te Seattle ontworpen „volkshélicoptère", een hefschroef-vliegtuig dus, waarmee in Engeland demonstraties zijn gegeven. Het weegt 81 kg en kan opstijgen en landen op :en stukje grond van negen vierkante meter. Het toestelletje, dat de indruk geeft van een mismaakt insect en welks be stuurder volkomen in de open lucht zit, tonder enige bescherming tegen weer en wind gelijk dat in de eerste vliegtuigen van veertig jaar geleden ook het geval was kan tot 3600 m hoogte stijgen en ont wikkelt een „kruissnelheid" van 80 km. Ge kunt om dit dingske lachen. Het zal, in serie gebouwd, maar 2500 gulden kosten een prijs waarvoor tegenwoordig geen grotere auto dan van het type „boulevard- luis" verkrijgbaar is maar het lijkt alleen bruikbaar voor sportjongens. Wacht even. Over enkele jaren zal dit primitieve pro duct zich ontwikkeld hebben tot het algemeen-bruikbare toestel, waarmee men van een plat dak kan opstijgen en erop landen. Het zal zich 'vervaarlijk-snel ont wikkelen. Gij gelooft dat misschien niet, omdat wij dergelijke dingen nog niet om ons heen zien. Ons enige hefschroef- vliegtuig, bij een noodlanding beschadigd, wacht sinds maanden op nieuwe onder delen. Maar dit is maar een tijdelijke „ach terstand". Is de mens gereed voor de nieuwe popularisering van het luchtverkeer, door dit ding aangekondigd? Is hij opgewassen tegen de nieuwe opschroeverij om een toepasselijke term te gebruiken en de nieuwe gejaagdheid die er het gevolg van zullen zijn? Andere vraag: hebben wij behoefte aan zo'n ding? Op al die vragen kan het antwoord alleen ontkennend zijn. Maar men zal meegesleurd worden door uitvinding. Zonder wezenlijk eigen oordeel. Televisie is een ander voorbeeld. Ameri ka vooral past haar al op ruime schaal in de practijk toe, al werkt zij nog' niet op grote afstanden. Bij ons verkeert deze vin ding nog in de staat van proefnemingen, zoals wij een paar maanden geleden heb ben beschreven naar aanleiding van een demonstratie bij Philips. Maar de eerste plechtige officiële bijeenkomst van autori teiten, deskundigen en enkele belangheb benden, ter bespreking van de invoering van televisie, heeft deze week plaats gé- had. Hebben wij deze uitvinding nodig? Zal het gevolg namelijk dat velen hun bele venissen in nog sterker mate tot een geme chaniseerde weergave zullen gaan beper ken de geestelijke gezondheid van de mens en dus de beschaving niet schaden? Zullen niet nóg meer vervlakking en gebrek aan inzicht er het gevolg van zijn? Men kan, als modern mens, een aantal technische uitvindingen van deze eeuw Waarderen en zou sommige niet graag mis sen. Het zijn de ongebreideldheid van het geheel, het gebrek aan beheersing, de aan vaarding van het kunstmatige dat over bodig' is en de platte nivellering, waartoe dit alles leidt, die afkeer wekken. De indruk de mensen als een troep kinderen op nieuwe stukken speelgoed jagen, zonder zich op het gehalte te bezinnen en zonder aam hun geestelijke gezondheid te denken, dringt zich telkens op. R. P. Hoffman heeft succes gehad De administrateur van het Marshall plan, Paul Hoffman, deelde Vrijdag op een Persconferentie mede dat Bevin en Schu- nan zijn overeengekomen een Amerikaans Voorstel in overweging te nemen dat be- aogt, de ontmanteling van de Duitse zware ndustrie te vertragen. Hoffman zei te ho len dat spoedig uit Londen en Parijs het lericht binnen zou komen dat het voorstel saanvaard. Een eerder voorstel van Hoffman, strek- ;ende tot het stopzetten van de ontmante- ing, heeft hevig Frans en Engels verzet totmoet. EINDELIJK OPEN KAART „De Wesfeuropese Unie moet mislukken" De C. G. T. (het onder communistische leiding staande Franse vakverbond) heeft gisteravond in Parijs openlijk de oorlog verklaard aan het Marshallplan en het West-Europese defensieplan en heeft de Franse arbeiders opgeroepen zich te scha ren aan de zijde van Rusland in de strijd van dat land om het behoud van de vrede. Het jaarlijkse congres van de C.G.T. werd besloten met een resolutie die met bijna algemene stemmen werd aangenomen waarin van de C.G.T. wordt verlangd, alles wat mogelijk is te doen om mislukking van het Marshallplan en de Westeuropese Unie te verzekeren. Met overweldigende meer derheid werd een resolutie verworpen die was ingediend door een „Trotskistische minderheid" en waarin een algemene lan delijke staking werd geëist ter ondersteu ning van de eisen der arbeiders. In de eerste resolutie besloot het C.G.T.- congres als officiëel programmapunt te aanvaarden „het afschudden van de zware last van het Marshallplan en het afzonder lijk en in herwonnen souvereiniteit wer ken ,voor de verwezenlijking van een na tionaal herstelplan het vijfjarenplan van Jean Monnet voor her-uitrusting en mo dernisering van de Franse industrie het afwijzen van de militaire verdragen, die van het Westerse blok een oorlogs apparaat tegen de Sovjet-Unie hebben ge maakt, het aanvaarden van een vredes politiek aan de zijde van alle vredelieven de landen, inzonderheid de Sovjet Unie, net verschaffen van waarborgen aan de arbeidende klasse inzake volledig deelge nootschap in het economisch en politiek be stuur van het land". Veiligheidsploegen uit de mijnen De staking van 350.000 mijnwerkers in de Noordelijke kolendistricten is vandaag de dertiende dag ingegaan. De bij de C. G. T. aangesloten mijnwerkers hebben bittere verwijten gericht aan het adres van de regering over het stationeren van troepen en gardes mobiles in het stakingsgebied. Zij hebben nu als tegenmaatregel aange kondigd, dat alle „veiligheidsploegen" met ingang yan Maandag voor 24 uur uit de mijnen zullen worden teruggetrokken. Tot dusver hadden de stakers toegestemd in het handhaven van minimumbezettingen in de mijnen, „veiligheidsploegen", die de pompinstallaties bedienden. De minister van Handel en Industrie Robert Lacoste heeft echter medegedeeld dat reeds aan zienlijke schade is toegebracht aan de mijninstallaties en dat na het eind van de staking de mijnen toch niet dadelijk op volle kracht in bedrijf zullen kunnen ko men. De groep werkwilligen onder de staken de mijnwerkers wordt gestadig groter, maar tegelijkertijd zijn op enkele punten nieuwe stakingen onder het spoorwegper soneel uitgebroken. Het valt nog niet te overzien of deze stakingen een symptoom zijn van communistische pogingen door middel van stakingen opnieuw de spoor wegverbindingen lam te leggen. De staking van de 42.000 metaalbewer kers in Lotharingen is gisteren geëindigd De in Bordeaux aan 20.000 metaalarbeiders Naar wij vernemen is Haarlems oudste inwoonster, mejuffrouw C. S. Jansen, die 26 October 101 jaar zou zijn geworden, Vrijdagmiddag in het rusthuis „Sorgh- vliet", Spruitenbosstraat 8, waar zij de laatste jaren woonde, overleden. Mejuffrouw Jansen, met wie wij het vorige jaar ter gelegenheid van haar hon derdste verjaardag een praatje maakten, bleef tot in haar laatste dagen even be minnelijk, levendig van geest en belang stellend in haar omgeving als zij altijd was geweest. De schone kunsten, maar niet minder vraagstukken van religieuze aard zij was het oudste lid van de Vereniging van Vrijzinnig Hervormden trokken haar aandacht. Haar honderdste verjaardag werd luister rijk gevierd. De teraardebestelling heeft op Dinsdag 19 October op de begraafplaats „Zorgvlied" in Amsterdam plaats. Opvolger nog niet bekend Het is nog niet bekend wie na mejuffrouw Jansen de eer voor zich kan opeisen de oudste inwoner of inwoonster van de Spaarnestad te zijn. Het bevolkingsregister van Haarlem is namelijk alleen alfabetisch samengesteld. Er bestaan wel plannen ook een indeling naar leeftijd op te zetten, doch tot nu toe is daar nog niets van gekomen. gerichte oproep uit sympathie voor de sta kers in de automobielfabriek „Georges Irat" algemeen te gaan staken, heeft geen effect gesorteerd. Slechts 2000 arbeiders gaven aan de oproep gehoor en tegelijker tijd eindigden de stakers van de „Georges Irat"-fabriek hun staking. (U.P.) Bloemendaalse strand wordt van staketsels ontdaan Er is reeds verscheidene keren op ge wezen ook in de Bloemendaalse raad dat de staketsels aan het Bloemendaalse strand een gevaar opleveren voor onge vallen bij baden en zwemmen. De Hulpverleningsdienst van het depar tement van Binnenlandse Zaken heeft zich thans bereid verklaard de obstakels te doen springen zodat zij van het strand verwij derd kunnen worden. Hiervoor zal een des kundige en drie man voor terreinafzetting beschikbaar worden gesteld. De gemeente moet de kosten, die op 600 worden geraamd, voor haar rekening nemen. Het werk zal ongeveer acht dagen in beslag nemen. Om te zeggen dat hij niets zal zeggen De Veiligheidsraad is Vrijdag opnieuw aan de Berlijnse kwestie begonnen na de pauze van een week, gedurende welke de zes neutrale leden hun vruchteloze poging tot verzoening deden. Bij de opening van het debat was ook «de Russische delegatie onder leiding van Wisjinski aanwezig. De voorzitter, de Argentijn Bramuglia. hield een rede waarin hij een beroep deed op de raad om een uiterste poging tot oplossing van het geschil te doen. Hij zeide er zeker van te zijn dat de kwestie zonder oorlog zou worden opgelost: „Wij weten dat wij, als wij slechts willen, in vrede kunnen leven. Wij zijn de verdedigers van de vrede, wij kunnen onze volken niet in de steek laten", aldus Bramuglia. Faris el Choery (Syrië) deed een beroep op de drie grote mogendheden „een com promis te sluiten en concessies te doen ten einde de angst van de wereld te doen ver dwijnen". Hij drong er op aan, dat de drie mogendheden de directe onderhandelingen' zouden hervatten. Dr. Bramuglia deed een tweeledig ver zoek aan de vier mogendheden, die in het geschil betrokken zijn. Hij vroeg hen te verklaren, hoe de vei-keersbeperkingen in Berlijn en tussen de Oostelijke en de Wes telijke zones ontstaan zijn en uitvoerig mee te delen, welke overeenkomst de instruc ties aan de militaire gouverneurs van Ber lijn inhielden en door welke oorzaken de overeenkomst niet was uitgevoerd. Dr. Philip Jessup (V.S.) en Parodi (Frankrijk) verklaarden zich bereid de door Bramuglia gewenste inlichtingen te verstrekken. De Britse gedelegeerde Cado- gan zeide, dat hij gaarne aanvullende in lichtingen zou verstrekken, doch dat het merendeel der antwoorden op de twee vragen reeds gegeven is in „de gepubli ceerde documenten met inbegrip van het witboek, dat de Britse regering onlangs heeft uitgegeven." De Russische gedele geerde Wisjinski verbrak zijn stilzwijgen en antwoordde op het verzoek, dat hij geen inlichtingen meer zou verstrekken, daar hij er bij bleef, dat de Veiligheidsraad niet competent is om de zaak te behandelen. Hij zei spottend: „De vragen van dr. Bramuglia zijn trucs om de Sovjet-Unie te'betrekken in een discussie over de Ber lijnse kwestie in de Veiligheidsraad. Het is naief te geloven, dat wij in dit aas zullen happen of ons aan deze vlieger vanger zul len laten kleven". Bramuglia onderhield Wisjinski over zijn insinuatie en zeide het te betreuren dat zulke woorden in de Veiligheidsraad ge sproken waren. Wisjinski gaf daarop te kennen, dat hij geen poging had willen doen om de goede trouw van enige delegatie te betwijfelen. De zitting is tot Dinsdagmiddag ver daagd. Poolse steun voor Franse stakers Volgens radio-Warschau heeft de cen trale raad van de Poolse vakverenigingen drie millioen sloty ter beschikking van de stakende Franse mijnwerkers gesteld en de leden opgeroepen „morele en materiële steun" te verlenen. Orkaan teisterde Mexico Een wervelwind die de laatste dagen de Mexicaanse kust van de Grote Oceaan en de Golf van Californië heeft geteisterd, heeft de dood van zeven personen veroor zaakt; twintig anderen worden vermist. Acht vissersboten zijn verdwenen. JoegoslavisGh diplomaat vermoord in Parijs De politie te Parijs heeft medegedeeld, dat Vrijdag het lichaam van Risdigh Todor, voormalig Joegoslavisch ambassa deur in Denemarken, gevonden is in het bad van zijn appartement te Chambery in Zuid-Oost Frankrijk, waar hij sedert de oorlog heeft gewoond. Er werd aan toegevoegd, dat Todor on geveer tien dagen geleden geworgd moet zijn. Abdoel Kadir bedankt De secretaris van Staat voor Algemene Zaken in Indonesië, Raden Abdoel Kadir Widjojoatmodjo, heeft gemeend ontheffing uit zijn functie te moeten verzoeken, nu dr. Van Mook besloten heeft heen te gaan, al dus meldt het Bataviaas Nieuwsblad. Voor Marga van der Zon en Rita Smit, twee meisjes van vier jaar, was het Vrijdag een gewichtige dag. In Stoops Bad behaalden zij liet zwemdiploma, gelijk met zestig andere meisjes en jongens tot vijftien jaar. Toen de diploma's waren uitgereikt, stonden de twee meisjes in het middelpunt der belangstelling. Beiden ontvingen vele geschenken. - Op de foto de twee gediplomeerden en links de heer P. Schultiiik, directeur van Stoops Bad. Doodstraf op zwarte handel De Franse president Auriol heeft giste ren beraadslaagd met de minister van Justi tie André Marie en met een aantal deskun digen op het gebied van rechtspraak en wetgeving. De regering heeft daarna be kend gemaakt dat de uit 1946 daterende anti-zwarte-handel-wet van kracht zal komen tijdens het bewind van de toen malige minister van voedselvoorziening Yves Farges. Krachtens deze wet kan zelfs in zeer zware gevallen de doodstraf worden opgelegd, maar de Franse bladen betwij felden over het algemeen of de opgelegde straffen ooit hoger zullen zijn dan enkele maanden. Revolutie in Honduras Volgens betrouwbare berichten uit Hon duras is in dit land een revolutie uitgebro ken. De gewezen commandant van de be langrijke haven Laceiba in het Noorden der republiek, generaal Rufino Solis, heeft de leiding van een gewapende opstand op zich genomen. In diverse streken hebben eveneens opstootjes tegen de regering plaats. Het schijnt dat de president Cartas Andino de toestand niet meer meester is. Men vreest dat de opstand zich over het ganse land zal uitbreiden. De zeer strenge censuur in Honduras maakt het onmoge lijk directe berichten over de opstand in te winnen. Land en volk. Honduras ligt in Centraal-Amerika tus sen de Caribische Zee en de Grote Oceaan. De bevolking (c.a. 900.000 zielen) van het overwegend bergachtige land vindt zijn middelen van bestaan in hoofdzaak in de landbouw, veeteelt cn mijnbouw. Ongeveer 60 pet. van de bevolking is analfabeet. Vrij wel allen belijden het Katholieke geloof. Zeventig procent van de bevolking bestaat uit „Ladino's", een gemengd ras van Span jaarden en Indianen. Het land heeft eèn nogal stormachtige geschiedenis gehad, nadat Columbus er in 1502 voet aan wal zette. Vooral in de ne gentiende eeuw heeft de republiek zwaar geleden onder een nimmer eindigende reeks van revoluties, die meestal van buiten af werden bewerkt. De omliggende staten hebben steeds geprobeerd één van hun stromannen tot president gekozen te krij gen en deze intrigues waren niet bevor derlijk voor de rust en orde. Bij de oorlog met Nicaragua in 1903 intervenieerden de V. S. en deze hebben sindsdien een wa kend oogje gehouden over de kleine re publiek. STAKINGEN IN ITALIë 120.000 landarbeiders in Ferrara (Italië) zijn hedenochtend in staking gegaan. Zij eisen naleving van de vakbondsvoorschrif ten inzake de aanwerving van arbeids krachten. Anderzijds heeft het personeel van het instituut voor de sociale zekerheid heden ochtend in geheel Italië het werk gestaakt. Het eist een wintertoeslag, die het bestuur dit jaar niet wil toestaan. Politieke commissie behandelt Bernadottes testament De politieke commissie van de UNO is Vrijdag begonnen met de bespreking van het rapport van wijlen graaf Bernadotte, dat door Engeland en Amerika wordt ge steund, doch zowel door Arabieren als Jo den wordt bestreden. Dr. Ralph Bunche, de waarnemende be middelaar in Palestina, werd uitgenodigd aan de commissietafel plaats te nemen. De commissie besloot ook de vertegenwoordi ger van Transjordanië, dat geen lid van de UNO is, toe te staan aan het debat deel te nemen zonder stemrecht. BRANDSTOFFENTOESLAG VOOR ONDERSTEUNDEN Ook in de komende winter zal aan personen, die een uitkering ontvangen volgens de bepalingen van de sociale bij standsregeling, een brandstoffentoeslag worden verstrekt. Deze toeslag, groot 2 of 1 per week voor personen, die respectievelijk ten min ste 12 eenheden of 6 eenheden brandstof hebben toegewezen gekregen, zal wekelijks boven bedoelde uitkering worden verleend en wel over het tijdvak van 31 October 1948 tot en met 30 April 1949. Doodse vliegtuigen deden aanvallen Israëlische vliegtuigen hebben Vrijdag avond twee aanvallen ondernomen op een militair vliegveld aan de Egyptische grens en daarna Gaza, Majdal en Gorab gebom bardeerd, zo werd te Cairo officieel bekend gemaakt. In de laatstgenoemde drie plaatsen wer den enige burgers gewond. De Egyptische regering heeft een formeel protest inge diend bij de Veiligheidsraad en bij de ver tegenwoordiger van de UNO in Cairo. (United Press) Gedacht ivordt aan een groot open en een klein overdekt bad Wij hebben reeds medegedeeld dat het gemeentebesCuur van Haarlem door drongen is van de noodzakelijkheid het aantal zweminrichtingen uit te breiden. Haarlem heeft er nu slechts twee: één aan de Kleverlaan en één aan de Houtvaart. Gewenst worden er ook in Haarlem-Noord en Haarlem-Oost. Van de tafel van B. en W. is reeds de toezegging gedaan dat voor stellen voor de bouw, althans van één zo'n inrichting, zijn te verwachten zo gauw er van de Wederopbouw medewerking te verkrijgen is wat het beschikbaar stellen van bouwmaterialen betreft. Thans vernemen wij dat bij de combina tie van Sportfondsenbaden in Nederland het plan gerezen l^-'ook een Sportfondsen- bad in Haarlem-Noord te stichten. Er wordt gedacht aan een groot open en een klein overdekt bad. Het gemeentebestuur is van dit voorne men in kennis gesteld. Er is daarbij mede gedeeld dat men het kleine overdekte deel in het bijzonder bestemmen wil voor liet nemen van schoolbaden. Maar natuurlijk zullen er ook particulieren van gebruik kunnen maken buiten de schooluren en op dagen dat er geen schoolbaden zijn. Natuurlijk zijn ook de Sportfondsen overtuigd dat de allereerste tijd nog geen toestemming tot de bouw van de Weder opbouw te verkrijgen zal zijn, maar het is van belang dat de plannen voorbereid worden. Men weet dat het Sportfondsenbad dat in het Frederikspark staat, uitsluitend een overdekt bad heeft. In andere steden zijn ook wel open baden die door de combinatie geëxploiteerd worden. De financiële resul taten van het Sportfondsenbad zijn zo vernamen wij niet opgunstig. Het is geen onderneming die liet maken van winst beoogt, zij is tevreden als de exploi tatie sluitend is Dat is tot voor kort in Haarlem bereikt kunnen worden. De ge meente Haarlem heeft bij de bouw een lening gegarandeerd. Het Sportfondsenbad is die verplichtingen steeds nagekomen. Het bedrag dezer lening was oorspronkelijk 260.000 (aangegaan in 1933), maar in de loop der jaren is het verminderd tot 172.952. Ook voor 1948 was weer 7.900 uitgetrokken voor aflossing. In 1947 zat het Sportfonsenbad evenwel met een on verwachte uitgave voor ingrijpende her stellingswerken. Toen is aan de gemeente gevraagd om tijdelijk te helpen met een bedrag van- 30.000 Die medewerking is toen gegeven. Verder heeft de gemeente geen finan ciële bemoeiingen met het Sportfonsenbad gehad. Alleen krijgt zij elk jaar f 5000 uit gekeerd als canon voor de grond waarop het gebouw staat en die eigendom van de gemeente is. Het bestuur meent dat die erfpachtscanon hoog, te hoog is, maar ver mindering stuit op moeilijkheden, daar het bedrag contractueel is vastgelegd. De exploitatie van het Sportfondsenbad staat in» deze tijd wel voor moeilijkheden, omdat er te weinig baden genomen worden. Dit wordt geweten aan het feit dat de prijs der baden hoog is, maar die prijs is nodig om de rekening sluitend te maken. De vaste lasten aan brandstoffen, lonen, enz. zijn, vergeleken bij de jaren vóór de oorlog, enorm gestegen. Gaarne zou men de tarie ven verlagen als men maar de zekerheid had dat het aantal zwemmers in gelijke mate zou toenemen. Als er in Haarlem-Noord een tweede Sportfondsenbad zou komen, vreest men niet, dat het aantal zwemmers van het bad in het Frederikspark belangrijk zal afne men, want Haarlem-Nbord ligt daarvan zó ver verwijderd, dat het nu toch weinig klanten oplevert. Verwacht wordt dat een Sportfondsenbad in Haarlem-Noord zal kunnen steunen op bezoekers uit die om geving. Om het kapitaal te krijgen voor het Sportfondsenbad in het Frederikspark werd indertijd gewerkt met spaarbrieven. Dat heeft toen, omdat een groot bedrag ge plaatst moest worden, enige moeilijkheden opgeleverd. Het is nog niet uitgemaakt of eenzelfde systeem gevolgd zal worden voor het Sportfondsenbad in Hharlem-Noord. De Verenigde Staten hebben het voorstel der Sovjet-Unie betreffende een ontwape ning met een derde gedeelte en het verbie den van de atoombom als „volkomen on aanvaardbaar" verworpen. De Amerikaanse afgevaardigde, Frederic H. Osborn, deelde het sub-comité der elf landen, dat speciaal is samengesteld om een schema op te stellen van de ontwape ningsvoorstellen mede, dat het „absurd is dat een dergelijk voorstel moet komen van een land dat zo gesloten is, dat niemand mogelijk kan weten in hoeverre daar de bewapening wordt verminderd". Osborn stelde de Sovjet-Unie de volgende vragen „om de positie van de Sovjets ten aanzien van internationale controle duidelijk te maken": 1. Wilt u verklaren dat het streven van de Sovjet-Unie naar expansie zal ophouden en dat uw vijfde colonne uit bevriende lan den terug zal worden getrokken? 2. Wilt u het eens worden over veilig heidsmaatregelen, waaronder verificatie en contröle, die niet onderhevig zijn aan het veto? Vriendelijk verzoek Zoals wij hebben aangekondigd, is per I October de abonnementsprijs per kwar- f taal verhoogd van f4.- tot f 4.25 per post van f 4.50 tot f 4.75). Aan hen die l het oude bedrag nog remitteerden, wordt f vriendelijk verzocht alsnog f 0,25 over te I maken on postrekening 273107 (Haarlems j Dagblad.) - Periodieke overschrijvingen die nen in dezelfde geest gewijzigd te worden. Tien oorlogsmisdadigers in Landsberg opgehangen Waar Hitier „Mein Kampf" schreef Tien nazi-oorlogsmisdadigers zijn Vrijdag in Landsberg opgehangen zeven wegens het doodschieten van Amerikaanse piloten die boven Duitsland waren neergehaald en de andere drie wegens wandaden in het concentratiekamp Flossenburg. In totaal zijn in Landsberg 52 nazi's van „mindere rang" geëxecuteerd. De schavotten stonden opgesteld op de binnenplaats van de gevangenis waar Hitier „Mein Kampf" schreef. Alle veroordeelden hielden tot het laatste ogenblik hun onschuld vol en Fritz Girke, een vroegere majoor by de SS en Gestapo- leider te Bensheim, die verantwoordelijk is voor de dood van verscheidene Amerikaan se piloten, gilde: „moordenaars" voor hij stierf. Van het podium van het schavot af schreeuwde hij nog dat zijn laatste verzoek om clementie nog niet behandeld was. (United Press.) 3. Wilt u uw land open stellen, zodat an dere landen kunnen zien, wat daar omgaat en hun vrees kunnen laten varen die hen aanspoort tot bewapenen? Tenslotte vroeg Osborn de andere com missieleden: „Gelooft u niet dat er een zekere brutaliteit aanwezig is in het pre senteren van zo'n voorstel aan de Algemene vergadering uit naam van een dictator schap dat de meest reactionaire regering in de wereld vormt?" De vergadering van het sub-comité is verdaagd tot heden; af gevaardigden van China, Salvador en Po len zullen dan hun mening zeggen. Marshall naar Athene De Amerikaanse minis'er van Buiten landse Zaken, George Marshall, is vandaag uit Parijs per vliegtuig naar Athene ver trokken. HEDEN PLéNAIRE UNO-ZITTING. De Algemene Vergadering van de UNO is hedenmorgen in plénaire zitting bijeen gekomen. Willem Barentsz onderweg naar de walvissen Om half negen vanmorgen is de Willem Barentsz voor de derde expeditie naar de Zuidpoolgebieden uit Amsterdam vertrok ken. BEZOLDIGING VAN BURGEMEESTERS WORDT HERZIEN De volgende week is een algemene maat regel van bestuur te verwachten, waarbij een nieuwe bezoldiging voor burgemees ters wordt vastgesteld. Verwacht wordt, dat deze bezoldigingen conform de voor stellen zullen zijn, welke waren geformu leerd door de destijds ingestelde commissie van advies. Het ligt in de bedoeling, aan de nieuwe regeling terugwerkende kracht te verlenen tot 1 October 1947. KOUDE NACHT. Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Zater dagavond tot Zondagavond: Tamelijk heldere en koude nacht met weinig wind en plaatselijk vorming van nevel of mist. Morgen overdag half tot zwaar bewolkt met hier en daar enige regen, weer wat toenemende wind tussen Zuid en Zuidwest en on geveer dezelfde temperatuur als van daag. 17 October: Zon op 7 08 uur, onder 17.42 uur Maan op 17.38 uur. onder 6.11 uur 18 October: Zon op 7.09 uur. onder 17.40 uur Maan op 17.50 uur, onder 7.23 uur

Haarlem's Dagblad | 1948 | | pagina 1