Haarlems Dagblad Ons Wegennet Wij komen ondanksMarshall hulp in totaal nog 220 millioen tekort" Sjarifoeddin en Setiadjit zouden door eigen aanhangers zijn vermoord Franse franc in waarde gedaald 63e Jaargang No. 19068 1| Bureaux: Grote Houtstr. 93, Tel. Adv. en Admin. 10724, 14825. Redactie 10600. Direct.-Hoofdred. 15054. Bijkantoor H.N., Soendaplein 37, Tel. 12230. G Drukkerij Z.B. Spaarne 12, Tel. 12713, 10132. Maanclas 18 October 1948 Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 33 cent, per kwartaal f4,25. Franco per post f4,75. Postgiro 273107. Vdvert.tarieven op aanvraag bij de Administratie. Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peerebooiti ctt 6prctl)te Daarletmrhc Courant (anno 165-6) Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem VOOR DE OORLOG bestond al dringende behoefte aan een verkeerstunnel onder het Noordzeekanaal te Velsen. Er werd na langdurige voorbereiding' een begin mee gemaakt. Daarop bracht de Duitse inval, die tot zo grote afbraak en vernietiging leidde, ook dit stuk opbouw tejn eind. Na de bevrijding kwam enige hoop op vol tooiing van het werk. Nog in het begin van dit jaar stelde de toenmalige minister van Verkeer en Waterstaat, ir. H. Vos, de moge lijkheid in uitzicht, dat gelden zouden wor den uitgetrokken op de begroting voor 1949. waardoor het werk in dat jaar met volle kracht zou kunnen worden hervat. Daar komt nu niets van. Erger, het gehele Rijks plan tot aanleg van nieuwe wegen en ver betering van oude schijnt in de verdrukking te zijn geraakt. De Volkskrant heeft een lange lijst gegeven van werkzaamheden aan wegen en bruggen, die binnenkort zul len worden stopgezet als de op de begro ting uitgetrokken bedragen voor bouw en aanleg zowel als voor onderhoud en herstel niet worden verhoogd. De voor 1948 uit getrokken post van 22.5 millioen voor nieu we wegen en werken is voor 1949 tot bijna de helft verlaagd, de post van 6.4 millioen voor herstel en onderhoud tot een zesde van dat bedrag. Wij hebben de lijst der werken, die stop gezet zouden moeten worden, geciteerd. Ik zal die niet volledig herhalen, maar wel diegenen, wier geregelde ervaring verder reikt dan hun eigen district, enkele objec ten in herinnering brengen om nadruk te leggen op de noodzaak van uitvoering. De oude weg Amsterdam-Utrecht, ten dele rijk aan natuurschoon, maar volkomen on geschikt voor modern verkeer, zou einde lijk naast een nieuwe, brede „strada" de secundaire taak moeten krijgen. Een ver binding BaarnHoevelaken zou de be bouwde kommen van Soestdijk, Soest en Amersfoort van het opgepropte verkeer naar het Oosten des lands moeten ontlasten. Een nieuwe weg van Ypenburg naar Bur gerveen zou het doorgaand verkeer van Amsterdam naar Rotterdam om Den Haag moeten leiden, waar het nu in een soort mallemolen op het Rijswijkse Plein pleegt vast te lopen. De „Zuiderzeeweg" van Hoe velaken naar Zwolle, via Nijkerk en Har derwijk, kan het verkeer niet meer goed verwerken.' Amsterdam dient via Hoorn een rechtstreekse aansluiting op de afsluitdijk te krijgen. Oolc in het Noorden des lands en in het Zuiden is veel nodig en de ver binding van Brabant met Zeeland eist dringend voorziening. Behalve andere nieu we wegen en ettelijke bruggen bevat de lijst nog een reeks noodzakelijke verbete ringen en weg-omleggingen, waarbij zowel vlotheid en regelmaat van het verkeer een groot economisch belang als veilig heid gebaat zouden zijn. Bij een geval als het Velsense is het openleggen van een groot deel ener provincie gemoeid. Dat al die werken, nodig voor het herstel en de voortgezette ontwikkeling van dit land, opgeschort dreigen te worden ter- wille van een besparing van enkele mil- lioenen op de begroting zou men moeten aanvaarden als het niet anders kon. Maar het tempo van bezuiniging op -sinds 1945 veel te kostbaar opgezette Rijksdiensten schiet nog steeds tekort. Het is duidelijk dat geld voor productieve doeleinden van de begroting is geschrapt, terwijl veel grotere bedragen improductief besteed wor den. De „lifter", die mij vertelde dat hij, al twee jaar als onderofficier in dienst, op een administratief bureau werkte, waar hij tien man onder zich had, en daaraan toe voegde dat hij boekhouder van beroep het werk beter en efficiënter in zijn eentje zou kunnen doen, is een kenmerkend geval. Tallozen horen telkens van de betrokkenen zelf, hoe er geluierd en onpractijgh gewerkt wordt op tal van bureaux. Het departement van Verkeer en Water staat verkeert niet in een geschikte positie om zijn plannen te doen gelden, omdat het sinds de kabinets-wisseling geen eigen mi nister meer heeft. Er is toen sprake van geweest dat ir. Th. P. Tromp, een der directeuren van Philips, die in 1945 gedu rende korte tijd minister is geweest in het laatste kabinet-Gerbrandy en toen zeer nut tig practisch werk heeft gedaan, deze post zou bezetten. Maar hij sloeg het aanbod af. Verkeer en Waterstaat is niet een van de politieke sleutelposten in de regering, het geen ir. Tromp overigens niet weerhouden zal hebben, want hij is geen politicus. Het is evenwel een voor herstel en opbouw zeer belangrijk ministerie. Geen post voor een jurist, maar wel voor een krachtige figuur uit het particuliere bedrijfsleven, die meer van daden dan van paperassen houdt. Waarom ir. Tromp, niet opnieuw minister heeft willen worden is mij niet bekend. Maar hij is niet de enige in den lande die de voor deze post vereiste kwaliteiten bezit. Dat het departement nu ad interim be heerd wordt door de vice-president van het kabinet, mr. J. R. H. van Sdhaik, een voor treffelijk mens en jurist, maar iemand die zeker niet voor deze taak is bestemd, ver dient critiek. Het is de bedoeling dat ook deze post bezet wordt door een man, die er de kenmerkende eigenschappen voor be zit. Dat hij niet getraind zou zijn in het politieke spel en er zelfs geen talent voor zou bezitten is geen bezwaar. Genoeg an deren spelen het. Dat de formateur mr. Van Schaik zelf dit ook geen bezwaar achtte heeft hij trouwens al bewezen door ir. Tromp uit te nodigen. Wie mocht menen dat het van weinig belang is of een departement eens een tijd lang "een eigen minister bezit, vergist zich. Die houdt ook geen rekening met de van ouds ook in andere landen bestaande verhouding tussen regerings-departemen- ten, die er allerminst toe geneigd zijn el kaar de bal toe te spelen en integendeel elkaar vaak in de wielen rijden. Het is dus noodzakelijk dat Verkeer en Waterstaat ten spoedigste een minister krijgt, die met volle kracht voor de plannen van het departe ment opkomt. Ook het weekblad Vrij Nederland is voor de bezetting van de post opgekomen. Ik ben begonnen met te pleiten voor de tunnei" in Velsen, maar heb tevens andere dringende voorzieningen genoemd. Het is niet de bedoeling locaal chauvinisme te doen gelden. Het geheel der plannen vormt een landsbelang. Maar de Velser tunnel is daarin een belangrijk onderdeel. Als hij tot stand komt zullen de indirecte gevolgen nog veel groter en belangrijker zijn dan het directe voordeel: een aanzienlijke ver- keersverbetering. Daarom is hierboven over het one"'"-*"in groot stuk der provincie gesproken. Vermeerdering van RAPPORT DER ZESTIEN LANDEN n Goede voornemens voor de volgende negen maanden De organisatie voor Europese economi sche samenwerking heeft een rapport over handigd aan de reizende ambassadeur van het plan-Marshall Harriman. Volgens dit rapport wordt de voedselpositie in West- Europa iets ruimer, maar zal'het verbruik nog verscheidene jaren beneden het peil van vóór de oorlog blijven. Het rapport bevat het program voor de Marshall-hulp en zelfhulp over het tijdvak van Juli 1948 tot Juni 1949. Voor de komende negen maanden neemt Europa zich volgens het rapport voor het volgende te bewerkstelligen: - 1. Vermindering van Europa's afhan kelijkheid van dollarimporten: Een eerste stap naar herwinning van economische onafhankelijkheid. 2. Verhoging van de Europese productie van basisgoederen als steenkolen, cokes, electriciteit, staal, hout, papier en koop vaardijschepen. 3. Sch&arse goederen moeten zoveel mogelijk in het belang van het Europese herstel worden gebruikt. 4. Vermindering der inter-Europese handelsbelemmeringen door toepassing van een inter-Europees betalingssysteem. Ondanks de 4.875.000.000 dollar aan hulp die het Amerikaanse Congres heeft goed gekeurd. zal er voor alle betrokken landen een dollartekort zijn van totaal 220 millioen dollar, dat moet worden gedekt uit de buitenlandse activa der landen.. In het rapport wordt Amerika gr op ge wezen, dat de voorwaarden, die het Con gres heeft gesteld voor het gebruik van Amerikaanse schepen, „mogelijk niet ge heel zullen stroken met het maximale ge bruik van de (Europese) koopvaardijvloot en dat zulk een gebruik een eerste factor is bij het economisch herstel van Europa". (De Amerikaanse voorwaarden zijn. dat ten minste de helft der Marshall-goederen met Amerikaanse schepen wordt vervoerd). Het Amerikaans besluit de export van landbouwmachines krachtens het plan- Marshall te beperken tot 75 millioen dol lar gedurende de 15 maanden tot 30 Juni 1949, is volgens het rapport eveneens een belemmering voor het herstel van Europa. Het brood verbruik in Europa zal 10 pro cent beneden het peil van voor de oorlog liggen. Het vleesverbruik zal niet groter zijn dan het vorige jaar en 35 procent be neden het vooroorlogs peil liggen. Vetten en oliën: 15 procent hoger dan vorig jaar, maar 20 procent minder dan voor de oor log. De textielpositie zal ongeveer gelijk blijven. Slechts wat tabak betreft zal het De Amerikaanse defensie kost in 1949 14i milliard President Truman heeft Zaterdag op een pérsconferentie voor het komende jaar een defensie-begrotóng van 14.400.000.000 dollar voor de Verenigde Staten aangekondigd. Hij zeide dat er een lichte verbetering in de wereld-situatie en in de Sovjet-Russi sche houding te constateren is. Hij was op timistisch ten aanzien van zijn kansen op herverkiezing. Truman zei dat zijn defensie-deskundigen een begroting van ongeveer 23 milliard dollar voor het belastingjaar, dat 1 Juli aanvangt, hadden willen opstellen, doch dat hij deze schatting verminderd had tot 14.400.000.000 dollar. De begroting van dit jaar bedroeg onge veer twaalf milliard. Truman verklaarde verder dat hij hoopte de rfnlitaire uitgaven tot op vijf a zeven milliard te zullen kunnen terugbrengen wanneer eenmaal hechte fundamenten voor de wereldvrede gelegd zouden zijn. De „Oranje" morgen in Amsterdam Het m.s. „Oranje" zal Dinsdagmorgen omstreeks 7 uur de sluizen van IJmuiden passeren. De ontscheping geschiedt de zelfde morgen aan de Javakade te Amster dam tussen 11 en 12 uur. Aan boord be vinden zich 500 evacués en 300 andere pas sagiers. „Groote Beer" bracht militairen terug Officieren, onderofficieren en soldaten van de landmacht, 750 in totaal van aller lei onderdelen, 20 leden van de marine en 130 van de KNIL, zijn Zondag met het troepentransportschip „Groote Beer" in de Amsterdamse haven uit Indonesië terug gekeerd. Onder hen bevonden zich onge veer 100 zieken. Maandagmorgen is men begonnen met de ontscheping. verbruik naar men verwacht tot boven het vooroorlogse stijgen. Het rapport geeft de volgende opsom ming der verdeling van de 4.875.000.000 dollars der hulpverlening (in millioenen dollars): Engeland 1.263, Oostenrijk 217, België en Luxemburg 250, Denemarken 110, Frankrijk 989, Griekenland 146, Ier land 79, IJsland 11, Italië 601, Nederland 496 (met inbegrip van 84 voor Nederlands Oost-Indië), Noorwegen 84, Zweden 47, Triëst 18, Turkije 50, Dubbelzone 414, Franse zóne 106. Minder en toch meer. Hoffman, de leider van de Marshall hulp, verklaarde Zaterdag op een perscon ferentie, dat het economische herstel van Europa thans reeds zover is gevorderd, dat ïn het tweede jaar van de uitvoering van het plan-Marshall vermoedelijk aanzienlijk minder hulp door Amerika zal behoeven te worden verleend dan in* het lopende jaar. Overigens wees men er in officiële kringen op, dat het heel goed mogelijk is, dat aan het Congres voor de hulp aan het buitenland in het komende jaar een groter bedrag zal worden gevraagd dan voor het lopende jaar is beschikbaar gesteld, en dat een eventuële verlaging van het voor de hulp aan Europa bestemde bedrag ruim schoots te niet zal worden gedaan door de militaire hulp, die Amerika wellicht aan Europa zal verstrekken met het oog op mogelijke aggressie van de Sovjet-Unie. Kiesmannen voor de Franse Raad der Republiek aangewezen De aanwijzing door 500.000 gemeente raadsleden van de kiesgerechtigden, die op 7 November de nieuwe leden van de Franse raad der republiek zullen kiezen, is Zondag geschied. Het Franse ministerie van Binnenlandse Zaken heeft de volgende resultaten bekend gemaakt: 1. Onafhankelijke radicalen 21.178 2. Socialisten 17.590 3. Gaullisten 12.998 4. Radicaal-socialisten 12.324 b. Communisten 10.249 7. Onafhankelijke socialisten 8.424 8. PLR 3.293 9. 4.012 Zeven doden bij vliegtuig ongelukken Een Amerikaanse Skymaster, die kort voor 7 uur vanmorgen van Berlijn terug keerde. is enige kilometers ten Oosten van het vliegveld Rhein-Main neergestort. De bemanning, die uit drie koppen bestond, kwam om het leven. Vier personen verloren het leven toen een vliegtuig van de Amerikaanse lucht macht met 34 inzittenden bij een noodlan ding wegens machinestoring enkele kilo meters ten Noordoosten van Clinton (Loui siana, V.S.) verongelukte. Een vijfde in zittende werd ernstig gewond. De anderen kwamen er met lichte verwondingen af. Aantal oorlogsslachtoffers in Nederland: 210.000 Het totaal aantal oorlogsslachtoffers in Nederland gedurende de ooi-log 1940-1945 bedraagt, naar uit het Statistisch Bulletin van het Centraal Bureau voor de Statistiek blijkt, 210.000. Bij het vaststellen van dit totaal is gefen rekening gehouden met de hogere sterfte, welke een indirect gevolg is geweest van de oorlog. Het werkelijke aantal overledenen in deze jaren is 747.000. Van de oorlogsverliezen ten getale van 210.000 zijn ongeveer 67.000 in de Neder landse statistiek verantwoord als overle den. Ongeveer 143.000 zijn ambtshalve, of als vertrokken naar het buitenland, afge voerd van de bevolkingsregisters. Bij deze 143 000 personen bevinden zich ongeveer 104.000 Joodse Nederlanders, die in Duitsland zijn omgekomen, benevens ongeveer 39.000, die bij de reconstructie van de bevolkingsregisters na de bevrij ding niet in Nederland werden aangetrof fen en die vermoedelijk zijn overleden. De Koninklijke Landmacht verloor in de oorlogsjaren 3900 man, met inbegrip van de op 1700 man geraamde verliezen der Binnenlandse Strijdkrachten: de Koninklij ke Marine 2600 man, met inbegrip van offi cieren en manschappen van het Neder landse personeel der Koninklijke Marine, omgekomen ten Oosten van Suez; de Koop vaardij: 1350, niet inbegrepen de ongeveer 1650 zeelieden van buitenlandse nationali teit omgekomen bij scheepsrampen van de Nederlandse Koopvaardijvloot (ongeveer 500 Chinezen, 250 Brits-Indiërs en 250 Las karen). Door executies en standrecht ver loren 2800 personen het leven. In concen tratiekampen in Nederland kwamen 2500 personen om. Tengevolge van oorlogshan delingen in Nederland stierven 20.400 bur gers. De honger en ontbering in de provin cies Noord- en Zuidholland en Utrecht in 1945 kostte 16.000 mensen het leven. In Duitsland kwamen 250 Nederlandse krijgs gevangenen om het leven, 18000 politieke gevangenen stierven er en 27.000 tewerk- gestelden. In Duitse krijgsdienst sneuvel den 3700 vrijwilligers. Als vermist in Duitsland werden 7500 personen opgegeven. Het aantal vermisten in Duitsland, met uit zondering van Joodse Nederlanders, gere gistreerd bij het Nederlandse Rode Kruis bedroeg op- 1 Juli 1948 7900. In deze cijfers van de directe en indirecte oorlogsverliezen van de Nederlandse bevol king zijn niet begrepen de in de strijd tegen Japan gesneuvelden en in Japanse krijgs gevangenschap overledenen van Neder landse nationaliteit, die deel uitmaakten van het Koninklijk Nederlands Indische Leger, noch de burgers van Nederlandse nationaliteit, die in Japanse concentratie kampen zijn omgekomen. Plenaire UNO-zitting De Algemene Vergadering van de UNO heeft Zaterdag, ondanks oppositie van de Sovjet-Unie, besloten de economische or ganisatie, die tijdens de jongste Pan- Amerikaanse conferentie werd opgericht, uit te nodigen een waarnemer naar de zit ting van de Assemblee te zenden. De As- semblée nam een desbetreffend Argentijns voorstel aan met 34 tegen 6 stemmen bij 2 onthoudingen. De resolutie bevat een uit nodiging aan de organisatie om haar secre taris-generaal als waarnemer te zenden. Polen eiste vervolgens de verwijdering van de voormalige Tsjechoslo waakse afge vaardigde, dr. Jan Papanel, uit de functies die hij bekleedt ais deskundige in twee commissies van de UNO. In een door dr. Lange ingediende resolutie wordt verklaard dat aangezien Papanel door zijn regering niet wordt erkend, een bepaald gebied niet langer voldoende vertegenwoordigd is. Het Poolse voorstel werd met 30 tegen 6 stemmen bij 3 onthoudingen verworpen. Papanek kan nu zijn ambtsperiode van 3 jaar vervullen. - Met algemene stemmen werd besloten een Mexicaans „beroep op de grote mogendheden, de pogingen voort te zetten om haar geschillen bij te leggen en een duurzame vrede tot stand brengen" naar de politieke commissie te verwijzen. Hierna werd de zitting verdaagd. Vijf ministers van Financiën vergaderden te Parijs Te Parijs begon Zondag om 11 uur op het ministerie van Financiën de conferentie van de ministers van Financiën der vijf landen die het pact van Brussel onder tekend hebben, onder voorzitterschap van de Franse minister-president en minister van Financiën en Economische Zaken Henri Queuille. Na de bijeenkomst hebben de ministers een communiqué uitgegeven van de vol gende inhoud: „De ministers van Financiën der vijf mogendheden, die het pact van Brussel hebben ondertekend, zijn 17 October te Parijs bijeengeweest. Zij hebben de resul taten bestudeerd van de economische en financiële samenwerking tussen de vijf mogendheden sinds de ondertekening van het pact. Zij hebben onderzocht, welke actie ondernomen kan worden om de poli tiek op lange termijn van hun regeringen met elkaar in overeenstemming te brengen. Zij hebben de vraagstukken, die voort vloeien uit de jongste bijeenkomst van de ministers van Defensie der vijf landen, voorlopig in ogenschouw genomen en voor stellen gedaan betreffende de werkwijze, die aan de consultatieve raad zullen wor den voorgelegd tijdens dien komende zit ting op 25 October." Hel woord is aan Ebncr-Eschenbach: Diegenen, die wij tot steun strekken, geven ons het houvast in ons leven. Opstandelingenleiders vluchten naarDjokja Naar betrouwbare republikeinse zegs lieden aan Anlara mededeelden, zou Sjari foeddin door zijn eigen handlangers zijn vermoord. Sjarifoeddin was, na de val van Madioen, met Moeso en Setiadjit naar het berggebied van de Wilis, ten Zuiden van Madioen, gevlucht. Dezelfde zegslieden be vestigden, dat Setiadjit eveneens werd ver moord. Verder wordt gemeld, dat vele leiders van de P. K. I. en van het voormalige Ondanks het slechte weer waren Zaterdag velen naar IJmuiden gekomen om de Willem Barendsz hij zijn vertrek naar de Zuidpool uitgeleide te doen. Enkele familieleden der opvaren den waren zelfs dwars door de overspattende golven tot het puntje van de pier doorgedrongen om de traanjagers een goede vaart toe te Maandelijks nieuwe vaststelling van de koers De Franse Staatscourant van Zondag bevatte het reeds voorspelde besluit der regering tot devaluatie van de franc. De waardevermindering bedraagt voorlopig ongeveer 23 procent, doch zal maandelijks opnieuw worden vastgesteld. De dollar komt thans op 264 francs, het pond sterling op iets meer dan 1061 en de gulden op omstreeks honderd. Onze correspondent te Parijs meldt ons heden: Het bericht over de devaluatie van de franc is door het Franse publiek koel ontvangen, men mag wel zeggen stoï cijns. Geruchten dienaangaande circuleer- het aantal ponten over het Noordzeekanaal zal alléén verkeersverbetering brengen, slechts tijdelijk van nut en dus noch van ingrijpende, noch van blijvende betekenis. R. P. den reeds maanden wij hebben ze enkele malen gemeld en nu deze derde deva luatie sedert de oorlog eindelijk een feit is geworden en het bankroet van de staat bevestigt, is er nauwelijks enige reactie bij het publiek te constateren. Frankrijk schijnt zich met de alarmerende toestand van de nationale huishouding verzoend te hebben. Twee omstandigheden hebben, naar het schijnt, de officiële bekendmaking van de devaluatie verhaast. In de eerste plaats de gevaarlijke manipulaties van speculan ten aan de beurs, die het laatste restje vertrouwen in de nationale munt bedreig den, en in de tweede plaats de samenkomst te Parijs van de ministers van Financiën der Brusselse Alliantie. Behalve als offi ciële erkenning van "de waardeverminde ring van de franc dient men deze devalu atie namelijk ook te beschouwen als een poging om een gezonder basis voor inter nationale economische samenwerking te scheppen. Het gecompliceerde monetaire mechanisme, dat René Mayer in Januari tegen de wil van het internationale mo netaire fonds had opgebouwd, zal door de jongste beslissing, aldus verwacht men hier, namelijk aanmerkelijk worden ver eenvoudigd. De waarde van de franc ten opzichte van de gulden wordt nu van circa 1 '4 cent op omstreeks 1 cent teruggebracht. Sedert de voorlaatste oorlog is de Franse franc aldus tot ongeveer twee procent van de toen malige waarde gereduceerd en sinds de laatste oorlog tot minder dan de helft. Het bijzonder onrustwekkende is overigens meer nog dan deze waardevermindering vooral het tempo waarin zich die vol trekt. De zogenaamde Germinal-franc, die in de Franse revolutie werd ingesteld, heeft 125 jaren stand gehouden. De franc van Poincaré uit de jaren 1918 bezat nog vol doende kracht om het leven acht jaar te rekken. De franc van René Mayer heeft de strijd nauwelijks tien maanden volgehou den. Men vraagt zich nu al af wat de levenskracht van de franc van de heer Queuille zal zijn en men is te dien opzichte beslist niet zeer optimistisch. linkse front thans trachten in Djokja te komen, teneinde daar door de republikeinse regering te worden gearresteerd. Zij ge voelen zich blijkbaar veiliger in gevangen schap te Djokja dan voortvluchtig daar buiten. Zaterdag berichtte radio Djokja dat in dertijd de moorden op enige leiders er republikeinse ambtenaren te Madioen wer den uitgevoerd bij besluit van Amir Sjari foeddin. Een volksleider, die door radio- Djokja niet nader werd aangeduid, had verklaard dat Sjarifoeddin gedurende de weken, dat de opstandelingen te Madioen de macht in handen hadden, als rechter was opgetreden. Hij voegde er aan toe dat toen do opstandelingen de stad moesten verlaten, het ook Sjarifoeddin was, die het bevel uitvaardigde om de gevangenis te Madioen, waarin bijna duizend personen zaten, met bommen te vernielen. Zulks werd echter door de binnentrekkende T.N.I.-troepen voorkomen. Tenslotte zou het ook Sjarifoeddin zijn geweest, die de opdracht gaf om de rijst- en koffievoorraden, die de opstandelingen bij hun vlucht uit Madioen niet meer kon den meenemen, te verbranden. Voorstel-Cochran aan llatta voorgelegd Het Amerikaanse lid van de Commissie van Goede Diensten, Merle Cochran, die Vrijdag naar Djokja reisde, heeft inmid dels „zijn eigen voorstel en de Nederlandse amendementen betreffende de regeling van het republikeins-Nederlands geschil" aan de republikeinse vice-president en premier Moh. Hatta voorgelegd, aldus verneemt Antara te Djokja. In een verklaring van de Veiligheids commissie der republikeinse delegatie worden de Nederlanders er van beschul digd, dat zij de republikeinse pogingen om de veiligheid te herstellen, dwarsbomen en dat zij de bestandsovereenkomst schenden door communistische opstandelingen te be- scl^prmen die, achtervolgd door republi keinse troepen, de demarcatielijn over schreden. De verklaring zegt dat in October 50 communisten te Tretep ten Noorden van Magelang de statusquo-lijn hebben over schreden. De Nederlandse militaire autori teiten weigerden hen uit te leveren, toen de republikeinse commandant daarom ver zocht. Vervolgens wordt verklaard dat, toen de republikeinse troepen zuiverings acties uitvoerden te Karangdowo, aan de Noordkust van Java, een Nederlands ma rinevaartuig op 200 meter afstand van de kust onverwacht op de kust vuurde, waar door 27 personen werden gedood. Tenslotte wordt gezegd, dat aan de Commissie van Goede Diensten verzocht is de nodige stap pen te ondernemen tot uitlevering van de opstandelingen door de Nederlanders aan de republiek. Taxichauffeur verongelukt In de nacht van Zaterdag op Zondag reed de 30-jarige chauffeur S. uit Borculo met zulk een grote snelheid over de weg naar Neede, dat de taxi in een bocht van de weg raakte en over de kop sloeg. S., die sterke drank gebruikt bleek te hebben, werd uit de wagen geslingerd en kreeg een schedelbreuk. Tijdens het vervoer nam een ziekenhuis te Zutphen is hij overleden. De taxi werd totaal vernield. Aufobanden vrij Het ministerie van Economische Zaken maakt bekend, dat met ingang van 19 Oc tober de distributie van banden voor mo- tortractie is opgeheven. De regering acht de grondstoffenpositie, de binnenlandse productie en de aanvoer uit het buitenland voldoende zeker om tot deze opheffing over te gaan. Wellicht extra snoep met St. Nicolaas en Kerstmis Ook 180 gram spijsolie Het is de bedoeling van de regering, zo vernemen wij. om met Sint Nicolaas en met Kerstmis een extra bon voor 200 gram versnaperingen of suiker aan te wijzen. Met het oog hierop worden de winkeliers thans bevoorraad. Een definitieve beslis sing is echter nog niet genomen, maar de kans op wat extra's met de feestdagen is zeer groot, aldus verzekerde men ons op het ministerie van Landbouw, VisserU en V oedsel voorziening. Men trekke hieruit geen conclusies om trent het af of niet opheffen van de suiker distributie. Suiker behoort met brood tot de eerste artikelen die van de bc%i zullen gaan. Wanneer dit het geval zal zijn is echter nog niet bekend. De verbeterde vetpositie zal het mogelijk maken om met Kerstmis weer een bon be kend te maken voor spijsolie en wel voor 180 gram per persoon. De eieren, zo ver nemen wij, komen het volgend voorjaar, wanneer de aanvoer, welke thans zijn diep tepunt nadert, weer sterk is toegenomen, vrij. Militairen weigerden kampong in brand te steken De Tweede Kamerleden jhr. mr. M. M. van der Goes van Naters en J. Vorrink, beiden Partij van de Arbeid, hebben aan de minister-president en aan de minister van Overzeese Gebiedsdelen vragen gesteld naar aanleiding van het feit. dat door een krijgsraad in Indonesië drie Nederlandse militairen tot zware straffen zijn veroor deeld, omdat zij geweigerd hadden gehoor te geven aan een hun gegeven bevel om, nadat in de buurt van de kampong Paki- sadji landmijnen waren ontploft, deze kampong plat te branden. De Kamerleden vragen, of naar de mening der ministers de regel „Befehl ist Befehl" in de Nederlandse rechtsstaat gel ding heeft. Indien dit niet het geval is, houdt dit dan niet in. dat de ontvanger van een bevel zijn medewerking aan de uitvoering daarvan moet weigeren, wan neer hem dit duidelijk in strijd met het Nederlandse recht daaronder begrepen het Nederlands-Indische recht of het volkenrecht voorkomt? Zijn de ministers niet van oordeel, aldus de vragenstellers, dat deze militairen, die tot de slotsom kwamen dat het hier om een représaillemaatregel tegen de burger bevolking ging, welke volkenrechtelijk niet geoorloofd was, niet lichtvaardig hebben geoordeeld. Zijn de ministers bereid, indien zij deze vragen bevestigend beantwoorden, de cor rectie van het vonnis te bevorderen en wil len de ministers een onderzoek instellen of het platbranden van de kampong Pakisadji als militaire noodzaak dan wel als een représailledaad moet worden beschouwd? Zes mariniers verdronken De Marine-voorlichtingsdienst deelt mede, dat in de straat Madoera bij oefe ningen een sloep van de marine dicht onder de kust in de branding is volgelopen en gezonken. Hierbij zijn zes man marine personeel verdronken, een sergeant en vijf leden van de mariniersbrigade. Vier der stoffelijke overschotten zijn geborgen, naar de beide vermisten wo^dt nog gezocht. De begrafenis der slachtoffers heeft Zaterdag middag plaats gehad vanuit het marine- hospitaal te Soerabaja naar het ereveld Kembang Kooning. Het aftreden van Abdoel Kadir Slechts één der naaste medewerkers van dr. Van Mook zal in verband met diens heengaan 's lands dienst verlaten, namelijk Abdoel Kadir, aldus verneemt „Het Dag blad" te Batavia. Het blad voegt hieraan toe: „Mocht bij sommige anderen mis schien het voornemen bestaan dit voor beeld te volgen, thans hebben zij hiervan in elk geval afgezien". Marshall uit Athene naar Rome vertrokken De Amerikaanse minister van Buiten- land?e Zaken, Marshall verklaarde vandaag bij zijn vertrek uit Athene, waar hij in het afgelopen weekeinde besprekingen voerde met Griekse en Amerikaanse functionaris sen: „ik was zeer verheugd naar Athene te gaan, waar ik zelf weinig zag. doch des te meer hoorde." Marshall weigerde vragen van verslaggevers te beantwoorden „omdat ik in verband met de huidige critieke stand van zaken en onderhandelingen uiterst voorzichtig moet zijn." Marshall vliegt naar Rome, waar hij vandaag en morgen zal vertoeven. ENKELE BUIEN Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Maan dagavond tot Dinsdagavond: Wisselende bewolking met enkele buien, hier en daar vergezeld van on weer en hagel. Matige tot krachtige en later voornamelijk in de kuststreken van Holland en Zeeland tijdelijk stormachtige wind, hoofdzakelijk tus sen Zuidwest on West. Iets kouder, vooral des nachts. 19 October: 11 uur. onder 17 39 uur .8.04 uur, onder 8.39 uur

Haarlem's Dagblad | 1948 | | pagina 1