Haarlems Dagblad De Miiliarden Veiligheidsraad vraagt staken van het vuren in Palestina Een Russisch boekje over Berlijn in de Veiligheidsraad verspreid Grote troepenconcentraties in het gebied der mijnstakingen Bijzondere Raad van Cassatie behandelt de zaak-Rauter 63e Jaargang No. 19070 Bureaux: Grote Houtstr. 93, Tel. Adv. en Admin. 10724, 14825. Redactie 10600. Direct.-Hoofdred. 15054. Bijkantoor H.N., Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Z.B. Spaarne 12, Tel. 12713, 10132. Woensdag 20 October 1948 Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 33 cent, per kwartaal 4,25. Franco per post f 4,75. Postgiro 273107. Vdvert.tarieven op aanvraag bij de Administratie. Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom cn <£>prrcl)tc tlaarlcmsclic Courant (Utino 165-6) Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem Amerika's defensie-begroting voor het jaar 1949 beloopt een totaal bedrag van 14.400.000 dollars. Om het in meedogenloze woorden inplaats van cijfers te herhalen: veertien duizend vierhonderd millioen dollars. De begroting van dit jaar bedroeg ongeveer twaalf milliard. Ongeveer wil zeggen dat er een kleine onnauwkeurig heid van een millioen of vijftig (in dollars) in kan zitten. Een kniesoor die daar op kijkt. President Truman heeft medegedeeld dat zijn deskundige voorlichters op het ge bied der landsverdediging voor het jaar '49 de militaire uitgaven op 23 milliard hadden geraamd, maar dat hij deze schatting ver minderd had tot de genoemde 14.4. Mis schien is hij een beetje erg optimistisch geweest. Als eenmaal hechte grondslagen voor de wereldvrede gelegd zouden zijn, zouden z.i. de militaire uitgaven terugge bracht kunnen worden tot vijf a zeven mil liard. Dit klinkt minder hoopvol. Tenminste in het oor van een gewoon mens, niet ge wend om door militaire deskundigen voor gelicht te worden. Die meent natuurlijk, in zijn onverstand, dat men op hechte grond slagen des vredes geen vijf a zevenduizend millioen dollar voor militaire uitgaven hoeft uit te geven. Zelfs geen millioenen. „Hecht" wil toch zeggen degelijk, stevig, dus betrouwbaar? Hoffman, de ambassadeur van het Plan- Marshall, heeft ook met de grote cijfers gewerkt. Het economisch herstel van Euro pa is nu al zover gevorderd, dat in het tweede Marshall-jaar vermoedelijk veel minder geldelijke hulp door Amerika zal moeten worden verleend dan in het eerste. Toch is heel wel mogelijk, dat het Congres meer geld voor het buitenland zal worden gevraagd dan in het eerste jaar. Dat zeg gen officiële^kringen. Want eventuele ver laging van het onder het Plan-Marshall voor Europa bestemde bedrag zou ruim schoots te niet kunnen worden gedaan door de militaire hulp, die Amerika wellicht aan Europa zal verstrekken met -het oog op een mogelijke aanval van de Sovjet-Unie. Gij kunt u over deze Amerikaanse uit latingen verheugen en zeggen: zij zijn niet van zins ons in de steek te laten en be wapenen zich enorm tegen een mogelijke aanval. Het ligt voor de hand dat gij zo denkt. Er is ook een andere overweging bij' te maken. En dat is er een op breder grond slag, om nu maar bij de grondslagen te blijven. Wij kunnen ons namelijk herinne ren dat er twee wereldoorlogen zijn geweest en dat wij de tweede pas drie-en-een-half jaar achter de rug hebben. Van de enorme verwoesting die deze tweede veroorzaakt heeft, het grootst in zulke landen als Duits land en.... Rusland, is nog maar weinis hersteld. Van -de opbouw is nog maar een klein deel voltrokken. Ik behoef daar niet over uit te weiden en herinner alleen aan het tekort in huizenbouw, dat overal in Europa, ook in dit land, bestaat en nog jaren zal voortduren. Allerlei productieve plannen moeten worden terzijde gelegd om dat er geen geld voor is, Ieder redelijk den kend wezen zou zich dus op het standpunt moeten stellen, dat alle krachten op het herstel en op deze opbouw dienen te wor den samengetrokken. Neen. Zover is men gevorderd, drie-en-een-half jaar na de tweede wereldoorlog, dat men het begrip Westerse Unie" slechts belichaamt in be noemingen van generaals voor een gemeen schappelijke defensie, die wij niet betalen kunnen. Waarbij men maar weer zit te hopen dat Amerika „minstens datgene, wat het op het productieve Plan-Marshall be- luinigen kan", ervoor bestemmen zal. Zover Is men gekomen, dat de kans op overeen stemming tussen het Westen en Oosten vrij wel uitgesloten wordt geacht en de wereld, verkerend op de puinhopen van de tweede wereldoorlog, de bewapeningen zietrstijgen en de miiliarden wegvloeien om zich voor te bereiden op.de derde! Als gij dit beseft, vindt gij het dan nog Vreemd dat er mensen zijn die ijveren niet alleen voor Verenigde Staten van Europa, maar zelfs voor Wereldregering? Vindt gij hen onpractische idealisten? Als dat zo is, vindt gij dan de bestaande toestanden en vooruitzichten wèl practisch, wèl goed overwogen, wèl verstandelijk doordacht en getuigend van dat geliefde symbool der nuchterheid: met de beide benen op de grond? Dit ter overdenking gevend wil ik slechts besluiten met het streven dergenen, die Verenigde Staten en zelfs wereldregering jen in uw sympathie en in uw steun tegenover de mensen, die het zo onprac- tisch vinden, aan te bevelen. „Mijn zoon", schreef eeuwen geleden de Zweedse kanse lier Oxenstierna, „gij weet niet met hoe weinig verstand de wereld geregeerd wordt." Hoe zou hij zich wel uitdrukken als hij in deze tijd leefde! En wat zou hij tich verbazen over de mensen, die veran dering als onpractisch idealisme beschou wen. Let wel: onpractisch. Vanwege de schitterend-zakelijke practïjk. R. P. Bondowoso-affaire afgedaan Fiscaal trekt hoger beroep in De fiscaal bij de Zeekrijgsraad te Soera- baja heeft het hoger beroep tegen drie be klaagden in de Bondowoso-zaak ingetrok ken, aldus meldt de correspondent van Aneta. Op 30 Juli j.l. stonden 14 mariniers terecht in verband met'het overlijden van gevangenen tijdens het transport van Bondowoso naar Soerabaja in afgesloten goederenwagens, in November 1947. De „gsraad bij de zeemacht sprak 13 der beklaagden vrij en veroordeelde sergeant- majoor J. tot een maand hechtenis, tegen Welk vonnis de fiscaal beroep aantekende. Schatting der zetelverdeling in de nieuwe Franse senaat Zoals gemeld hebben meer dan 500.000 gemeenteraadsleden in Frankrijk Zondag 10O.O11 kiesmannen gekozen, die op 7 No vember tezamen met de 545 kamerleden en 3032 leden van de departementale ra den de nieuwe leden van de Franse Raad Van de Republiek zullen kiezen. Op grond van de verkiezingsuitslagen Wordt de zetelverdeling in de nieuwe Senaat, vergeleken met de huidige zetel verdeling, door sommige politieke krin gen als volgt geschat: Communisten 20 zetels tegen 99, socia listen 50 tegen 61, M.R.P. 25 tegen 75, radicalen 80 tegen 30, Gaullisten en ritse groeperingen tezamen 145 tegen De nieuwe Senaat zal 320 leden teflert legen 315 op het ogenblik. i Israëlische troepen boeken succes Gaza ingesloten Na het debat over de Palestijnse kwestie heeft de Veiligheidsraad gisteren met al gemene stemmen een beroep gedaan op Arabieren en Joden om de gevechten in de Negev onmiddellijk te staken. Tevoren had de raad een resolutie aangenomen die te rugtrekken op de uitgangsstellingen, aan vaarding van de besluiten der wapenstil stands-commissie over de toelating van convooien tot de Joodse nederzettingen, onderhandelingen via de UNO over de hangende geschillen en permanente deta chering van UNO-waarnemers over het gehele gebied beveelt. Voordat de vergadering werd verdaagd nam de raad met algemene stemmen een geamendeerde Brits-Chinese resolutie aan, die Joden en Arabieren er aan herinnert, dat zij verplicht zijn de bestandsovereen komst te goeder trouw na te komen. Verder wordt in deze resolutie aan de regering van Israël verzocht rapport uit te brengen over het onderzoek naar de moord op Bernadotte. Tijdens het debat verklaarde dr. Ralph Bunche dat Egypte had ingestemd met zijn verzoek om het vuren te staken op voorwaarde dat Israël zulks eveneens zou doen. Israël bood aan om te onderhandelen doch negeerde het verzoek om het vuren te staken. Bunche zei verder, dat wat de schuldvraag betreft er geen sprake is van „zwart of wit". De Joodse woordvoerder, Aubrey Eban, gewaagde van een kennelijk gebrek aan sympathie voor de Joodse staat bij som mige kringen in de UNO. Hij weet het aan deze kringen dat het openhouden van de vitale verbindingsroute tussen Israël en de Negev mislukt was. Faris el Choury (Syrië) beschuldigde de Joden er van dat zij de UNO voor een fait accompli wilden stellen. Gaza in het nauw Inmiddels wordt uit UNO-kringen in Haifa gemeld dat de zware gevechten in de Negev onverminderd doorgaan. Naar verluidt hebben de Joden twee aanvallen gedaan in het gebied van Jeruzalem. Uit Arabisch.e bron wordt vernomen dat de stad Gaza na een luchtbombardement en een bestoking met artillerie-vuur door de Joden is omsingeld. De Egyptische troepen moesten onder deze druk terugtrekken. De regering van Israël heeft weer enige convooien met wintervoorraden door de Negev gezonden. Volgens een Egyptische woordvoerder heeft de Egyptische lucht macht meer dan twintig aanvallen op pantser-concentratiesgedaan. Hij ze tevens dat Egyptische vliegtuigen aanval- Duitse ontmanteling zal vertraagd worden Het Franse antwoord-op het Amerikaan se voorstel tot vertraging van de ontman teling van Duitse fabrieken is op de Ame rikaanse ambassade te Parijs overhandigd. Frankrijk gaat met het voorstel accoord, doch doet ten aanzien van bepaalde fabrie ken enkele voorstellen van ondei-geschikt belang. De Britse goedkeuring van het voorstel is dezer dagen te Washington ontvangen, Marshall bij de paus De Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken Marshall heeft met zijn echtgenote en James Dunn, ambassadeur der Verenigde Staten in Italië, een bezoek' gebracht aan de paus, dat ongeveer een half uur heeft geduurd. Naar in Vaticaan se kringen wordt verklaard, heeft de paus met Marshall kwesties besproken, die „de vrede en de mensheid aanbelangen". Na het verlaten van de pauselijke residentie is Marshall naar Anzio gegaan, naar de graven van zijn zoon en zijn schoonzoon, die tijdens de operaties na de geallieerde ontscheping in Januari 1944 sneuvelden. Russen weg uit Korea Radio Moskou heeft in een uitzending in het Engels meegedeeld, dat de Sovjet troepen zijn begonnen Noord-Korea te ontruimen, zulks in overeenstemming met het onlangs door de Sovjet-regering ge nomen besluit. len hebben gedaan op Joodse nederzettin gen die als bases gebruikt worden. Verder wordt gemeld, dat de beste Jood se jachtvlieger, de ex-RAF-sergeant Mor- dechai Alon, die vier overwinningen op zijn naam heeft staan en commandant was vah het Israëlische jachtvlieger-corps bij de operaties boven de Negev gesneuveld is. Amerikaanse burgerluchtvaart onder „dienstplicht" De Amerikaanse luchtmacht maakt plan nen gereed om in geval van oorlog de bur gerluchtlijnen over te nemen, Er wordt een contract opgesteld, dat de luchtvaart maatschappijen moeten tekenen en waar- door zij zich verbinden al hun vliegtuigen in geval van oorlog ter beschikking te stellen van de strijdkrachten. Het plan moet nog worden goedgekeurd door de gezamenlijke stafchefs, maar dit wordt als een zuivere formaliteit beschouwd. De luchtvaartmaatschappijen bezitten samen 1054 toestellen. Rechts vermoord of links opgevoed? Generaal Markos, de Griekse rebellenleider, heeft gisteren voor de guerilla-radio ver- klaard, dat de regeringstroepen de Ameri- kaanse radio-verslaggever George Polk hebben gedood en thans op het punt staan een tweede Westelijke verslaggever om het leven te brengen, te weten de BBC-man Kenneth Mathews, die op 11 October in de Peloponnesus werd ontvoerd en van wie j sindsdien niets meer is gehoord. De minister van justitie in hel kabinet van MarkosMiltiades Porplu/rogenis, heeft ech- ter tegelijkertijd op een persconferentie in Praag verklaard, dal de BBC-correspon- I dent, Kenneth Mathews, die „onlaitgs door I guerilla's werd ontvoerd, binnen een week j zal worden vrijgelaten". Hij voegde er aan I toe dat de guerilla's bezig waren Mathews 5 „op te voeden". De uitlating van de „echte" Griekse minis- j ter van Justitie George Melasdat Mathews' I positie thans „uiterst gevaarlijk" is, zal nu nauwelijks meer verbazing wekken. De plannen om, nu Gilze-Rijen geheel door de militaire luchtvaart in beslag geno men wordt, op het vliegveld Welschap bij Eindhoven de rijksluchtvaartschool te vesti gen, beginnen vastere vorm aan te nemen. Reizen met kinderen is niet altijd een onver deeld genoegen. Daarom heeft een Amerikaanse spoorwegmaatschappij als laatste service voor haar passagiers nu in haar treinen „speel- coupés" ingericht waar de lieve jeugd zichzelf kan amuseren. Speciale kinderverzorgsters hou den toezicht op de jeugdige reizigers en op het aanwezig blijven van het speelgoed aan de halteplaatsen. Deze vijf Amerikaanse tweelingen zijn gisteren per vliegtuig uit de Verenigde Staten in Londen aangekomen. Hun opdracht is propaganda te maken voor een Amerikaanse firma die pakketjes in de handel brengt waarmee iedere dame zichzelf thuis „permanenten" kan. ZWIJGENDE WISJINSK1 ANTWOORDT TOCH: De Veiligheidsraad heeft voor de tweede maal de discussie heropend over de Ber- lijnse kwestie. De Britse afgevaardigde, sir Alexander Cadogan, antwoordde uit naam van de drie Westelijke mogendheden op het verzoek om inlichtingen over het ontstaan van de Berlijnse kwestie, gedaan op de vorige vergadering door de voorzitter, dr. Bramuglia. Sir Alexander Cadogan betoogde, dat slechts de door de Sovjet-autoriteiten vol gehouden „blokkade" de onderhandelingen over Duitse aangelegenheden tegenhield, Het belangrijkste punt is volgens spre ker: „De wijze, waarop de Sovjet-autori teiten deze beperkingen eenzijdig en met behulp van een reeks ultimata instelden." Cadogan voegde er aan toe, dat het nieuws van nieuwe maatregelen „om te verhinde ren, dat enig voedsel uit de Sovjet-zone naar Berlijn zou worden gebracht" hem bereikt had. „Er zijn vrachtwagens tegengehouden en de plaatselijke Sovjet-commandant heeft gezegd, dat op deze wijze geen voedsel meer zou mogen passeren en toch beweren de Sovjet-autoriteiten, dat er geen blokkade van Berlijn bestaat." Terwijl Cadogan aan het woord was, za ten Wisjinski (Sovjet-Unie) en Manoeilsky (Oekraine) te lezen. Boekje bevatte geen nieuws. De persattaché van de Sovjet-afgevaar digde Wisjinski verscheen gisteren in het Palais Chaillot, beladen met boekjes in zak formaat, getiteld „De Sovjet-Unie en de Berlijnse kwestie", gedateerd „Moskou 1948". Hij deelde deze boekjes uit onder de afgevaardigden van de Veiligheidsraad en de pers. Het boekje bevat een herdruk van ver schillende nota's der Sovjet-Russische en Westelijke autoriteiten sinds Februari, waaronder correspondentie tussen Soko- lofski en de militaire bevelhebbers der Westelijke zones van Duitsland. Indirect zou dit document als een ant woord beschouwd kunnen worden op de twee door Bramuglia namens de zes „neu trale" leden gestelde vragen, aldus meldt Reuter. Naar dit document te oordelen zou de kern van dit antwoord dan zijn: 1. De werkelijke schuld van de moei lijkheden te Berlijn komt ten laste van de Westelijke mogendheden. 2. De onmiddellijke oorzaak van de Ber lijnse crisis is de 18 Juni ingevoerde aparte munthervorming. De Sovjet-autoriteiten waren daardoor gedwongen beperkende bepalingen in te voeren op het verkeer met de Westelijke zones, aldus dit boekje. In het boekje wordt eveneens herhaald, dat men geen misbaar over een Berlijnse blokkade behoeft te ma ken. omdat een dergelijke blokkade niet Anderhalf millioen Amerikanen onder de wapenen Volgens door het Amerikaanse departe ment van Defensie gepubliceerde cijfers was de totale sterkte van leger, marine en luchtmacht op 1 October 1.531.881 man. Dit is 37.000 meer dan op 1 September, bestaat noch een bedreiging voor de inter nationale vrede, noch dientengevolge de noodzakelijkheid van een actie van de Vei ligheidsraad. Na de rede van de Engelse afgevaardig de kwamen de Amerikaan Jessup en de Franse afgevaardigde Parodi de woorden van hun Britse collega ondersteunen. „Het is onze grootste wens de technische moei lijkheden te regelen, en wij blijven de me ning toegedaan, dat zonder veel bezwaar een regeüng zou zijn gevonden als wij bij de Russische autoriteiten evenveel goede wil hadden aangetroffen als bij ons", aldus besloot Parodi. Na de rede van Parodi verdaagde de voorzitter de vergadering tot Vrijdagmid dag. De volgende bijeenkomst, zo verklaar de de voorzitter, zal gewijd zijn aan het onderzoek van de beslissingen die de Veilig heidsraad wil nemen. Labour wil West-Europa tot „derde macht" maken In een „studie van West-Europa", die Dinsdag is gepubliceerd, verklaart de Britsé Labourpartij, dat het einddoel van de Westeuropese Unie moet zijn „het vor men van een derde machtscentrum, dat onafhankelijk is zowel van de Verenigde Staten als van de Sovjet-Unie". Tezamen zouden de landen van West-Europa een macht kunnen vormen, die niet zou on derdoen voor die van de V.S. of de Sovjet- Unie. Een sterk verenigd Europa zou een brug tussen Oost en West kunnen vormen. Op het ogenblik, aldus het geschrift, maken de paar duizend man Amerikaanse troepen in Duitsland en Oostenrijk Europa's meest waardevolle militaire bescherming tegen aggressie van het Oosten uit, omdat door hun aanwezigheid de Verenigde Staten onmiddellijk in een Europese oorlog zou den worden betrokken. Spanje zal niet aan de vereniging van Europa kunnen deelnemen, zolang het niet is bevrijd van de dictatuur van Franco. Ten aanzien van Griekenland en Tur kije zegt het rapport, dat het om vele redenen beter zou zijn als deze landen los van het Europees herstelplan zouden worden beschouwd. De economische be hoeften van deze landen zijn in de eerste plaats strategisch en geen van beide lan den maakt geografisch deel uit van West-Europa. De Europese landen moesten erkennen, „dat het van het allergrootste belang is dat het Britse gemenebest en de Westeuropese Unie op vriendschappelijke wijze samen gaan"- Een Westeuropese Unie moest ook Duitsland omvatten. Zowel een tolunie als een federatie worden voor West-Europa als practisch onmogelijk verworpen, al thans in de naaste toekomst. Het rapport acht snelle uitbreiding van de economische planning in West-Europa noodzakelijk. Hel woord is aan.... Wie niet voorwaarts streeft meent het niet ernstig met zichzelf. Bende-activiteit op Java Zondag werd op de Noordelijke helling van de Promo, in het regentschap Probo- linggo, een ongeveer 80 man sterke bende vernietigd waarbij enige leden der bende gevangen werden genomen. De bende leden waren gekleed in uniformen der TNI, verkeerden in een armoedige staat en waren kennelijk op roof uit, Een grote hoe veelheid vuurwapenen, waaronder auto matische kniemortieren en landmijnen, werd in beslag genomen. In de nacht van Maandag op Dinsdag is ten Westen van Soerabaja een bende op gerold, die zich schuldig bad gemaakt aan de beschieting van een Nederlandse mili taire patrouille. Dit bleek dezelfde bende te zijn, die op Koninginnedag een land mijn had gelegd op de spoorlijn naar Tandi, welke echter tijdig werd ontdekt. In de nacht van Zondag op Maandag werd ten Zuid-Oosten van Malang. nabij de gedemilitariseerde zóne, een politie patrouille aangevallen door een bende van 20 man. Na een vuurgevecht trokken de aanvallers zich terug achter de bestands lijn. Ook in West-Java wordt bende-activiteit gemeld. Zaterdagnacht deed een bende een aanval op het emplacement der onderne ming Djaloepang, nabij Kalidjati. De aan val werd met behulp van militairen afge slagen, doch twee der ondernemingswach ters werden gedood. De republikeinse militaire gouverneur van Soerakarta heeft volgens een bericht van Antara medegedeeld, dat Patjitan, aan de Zuidkust van Java, waar een restant communisten zich had verschanst, door de republikeinen is heroverd. TROOSTELOZE SITUATIE IN FRANKRIJK Nog meer mijnen onder water gelopen Troepenformaties en afdelingen van de veiligheidsgarde hebben Dinsdag, ondanks de tegenstand van door communisten ge leide stakers, in het steenkoolgebied van Midden-Frankrijk verscheidene mijnen be zet, die reeds door overstroming bedreigd werden. In tal van mijnen kwam het tot verbitterde gevechten tussen regerings strijdkrachten en mijnwerkers, die zich van houwelen en stukken rotssteen als wa pens bedienden. Bij een botsing tussen mijnwerkers en een afdeling van de veilig heidsgarde te Roche-la-Molière bij Saint Etienne werden aan weerszijden ongeveer twintig man gewond. In het gebied van Saint Etienne zijn op het ogenblik meer dan 10.000 man volledig bewapende manschappen van het leger ge- stationneerd. In totaal zijn zes mijnen in Zuid-Oost-Frankrijk onder water gelopen. In Canmaux in de buurt van Albi hebben 1500 mijnwerkers zich meester gemaakt van de electrische centrale en de stroom afgesneden, waardoor de pompen in de mijnen werden stilgezet en de mijnen on middellijk onder water liepen. In het hart van de stad Saint Etienne hadden zich tweeduizend communistische mijnwerkers gebarricadeerd in de grote Couriotmijn, die in een soort miniatuurfort herschapen is. Totnutoe hebben de rege ringsformaties geen stappen ondernomen om hen hieruit te verwijderen, maar men vreest voor een ernstige botsing wanneer de order wordt gegeven om (je mijn te be stormen. Troepenversterkingen zijn ook naar de steenkoolgebieden in het Noorden gezon den, maar totnutoe hebben de strijdkrach ten geen pogingen ondernomen de mijnen alhier de grootste van geheel Frankrijk in bezit te nemen, hoewel ook hier de Beklaagde betwist bevoegdheid van de Raad De Bijzondere Raad van Cassatie is hedenmorgen begonnen met de behandeling van het cassatieberoep van Rauter, de voor malige „Höhere SS und Polizeiführer" en „General-Kommissar für das Sioherheits- wesen". Toen Rauter werd binnengeleid, had hij een groot aantal mappen en geschriften bij zich, aantekeningen over Amerikaanse en Engelse volkenrechtelijke literatuur, welke hij in de gevangenis te Scheveningen heeft bestudeerd. De president, mr. Haga, zette uiteen, waarom Rauter niet in eigen land terecht mocht staan. De geallieerden hadden na de eerste wereldoorlog toegestaan, dat Duitse oorlogsmisdadigers in Duitsland zouden be recht worden. Deze berechting was echter een aanfluiting van alle rechtspraak en daarom was men er na de tweede wereld oorlog van terug gekomen. Mr. Haga ver klaarde verder, dat Rauter van geluk had mogen spreken, dat hij niet voor een inter nationaal gerechtshof had terechtgestaan. „Dan leefde u waarschijnlijk niet meer," zei mr. Haga. „De grote oorlogsmisdadigers die in Neurenberg voor het internationale gerechtshof hebben terechtgestaan, zijn reeds gevonnist." Hierna werden enkele citaten besproken, welke Rauter uit de vonnissen van Neuren berg had aangehaald. Daarna kwam ter sprake het beroep van Rauter op de capitulatie-overeenkomst van Mei 1940. Niet de regering heeft toen ge capituleerd, doch alleen de Nederlandse weermacht, verklaarde mr. Haga. De rege ring was door deze overeenkomst niet ge bonden. Rauter was het niet eens met dit stand punt. „De regering-De Geer heeft de capi- tulatie-overeenkomst van Londen uit toch maar erkend," zei Rauter. Vervolgens ontwikkelde zich een debat tussen de president en Rauter over de be voegdheid van de raad. Rauter hield staan de dat hij als krijgsgevangene slechts ge daagd kan worden voor het rechtscollege, dat bestemd is voor Nederlandse officieren van gelijke rang als hij. De president ver klaarde evenwel, dat Rauter niet als krijgs gevangene beschouwd kon worden. (De zitting duurt voort.) Duitse arbeiders plegen verzet tegen herstelbetaling Voor de eerste maal hebben Duitse arbeiders geweigerd een bevel der bezet tende mogendheden uit te voeren. Het gaat hier om arbeiders van de „Rheinische Rörhenwerke" te Mülheim in het Ruhr- gebied, die de ontmanteling van de wals en van sommige machines in de werkplaat sen voor het lassen hebben verhinderd. De arbeiders bezetten de gedeelten der fabriek, die volgens een bevel van het Britse militair bestuur 15 October moes ten worden ontmanteld, en zetten hun ar beid aan de machines voort. De arbeiders der ontmantelingsfirma's konden niet met hun werk beginnen en verklaarden zich tenslotte solidair met de arbeiders der fabriek. De vakbonden van Mülheim heb ben de bezettingsautoriteiten onlangs ver zocht de wals ter plaatse te laten om voor Europa's herstel te werken in .het kader van het plan-Marshall. De Britse overheid heeft de arbeiders meegedeeld, dat riï uiterlijk tot en met vandaag tijd hebben om hun houding te wijzigen. veiligheidsploegen hun posten in de steek hebben gelaten. De steden in dit gebied ondervinden ernstige gevolgen van de stakingssituatie. Lens, Bethuns en andere grote plaatsen zijn van gas, electriciteil en zelfs van water verstoken en er is boven dien gebrek aan brood, omdat de bakkers geen kolen of gas hebben om hun ovens te stoken. De lager gelegen gebieden van Lens worden door watersnood bedreigd, omdat het met electriciteit gedreven pompsysteem buiten werking is. Dinsdag confereerde de minister van Binnenlandse Zaken, Jules Moch, langdurig met verschillende prefecten om maatrege len te beramen ingeval de interne situatie in Frankrijk verder verergert. Behalve de stakingen in de mijnen zijn 20.000 textiel- en metaalarbeiders in Oost- Frankrijk in hun derde stakingsweek. In het textiel-centrum bij Nantes hebben enige duizenden wevers de fabriek verla ten en zijn in sympathiestaking gegaan. Toestand in de republiek In een perscommuniqué van de dienst Legercontacten wordt onder meer gezegd, dat de republikeinse troepencommandant te Bodjonegoro aan de militaire gouver neur van Solo verzocht heeft boven de plaatsen Rembang, Pamotan, Mantingan, Patih en tussen Blora, Djattirogo en ten Zuiden van Bodjonegoro door republikein se vliegtuigen rood-witte pamfletten te doen uitwerpen, waarin de mededeling moet worden opgenomen, dat de republiek spoedig bevrijd zal worden van onrust stokers. Bij aankomst van de TNI-troepen t.e Blora bleek, dat alle diensthoofden door de opstandelingen werden weggevoerd en dat geldmiddelen van de openbare dien sten waren geroofd. Voorts wordt gemeld, dat te Blora geen levensmiddelen meer aanwezig zijn. In het communiqué wordt verder gemeld, dat in de residentie Solo de republikeinse troepen Sidohardjo, Dja- tipoerwo en Djatisrono, welke plaatsen circa 20 km ten Oosten van Bonogiri lig gen, hebben ontruimd. Infiltraties De Nederlandse militaire autoriteiten beschikken" thans over documenten ten aanzien van de infiltraties door de repu blikeinse troepen in West-Java. Het be treft hier de onderdelen van de in Februari uit West-Java geëvacueerde Sili- wangi-divisie. Op 18 September raakten Nederlandse troepen in een gevecht met TNl-eenheden in het gebied ten Noord- Westen van Bobotsari; hierbij verloor de TNI enige documenten, onder meer „het voorbereidingsplan". Hierin worden alle te nemen maatregelen voor de terugkeer uit het republikeinse gebied naar het door Nederlanders gecontroleerde gebied van West Java opgesomd en uitgewerkt. De Nederlandse troepen hebben de no dige maatregelen getroffen om een einde te maken aan de activiteit van deze ge- infiltreerde onderdelen, aldus het commu niqué van de dienst legercontacten. De heer F. A. Eschauzier, architect te 's-Graveland, is benoemd tot hoogleraar van de afdeling bouwkunde der Technische Ho geschool te Delft. ZACHTER DES NACHTS. Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Woens dagavond tot Donderdagavond: Zwaar bewolkt met tijdelijk enige regen. Iets zachter vooral des nachts in het binnenland. Matige tot krachtige, in de kuststreken tijdelijk harde wind tussen Zuid-West en West. 21 October: Zon op 7.15 uur o^der 17.34 uur Maan op 18.43 uur, onder 11.17 uur

Haarlem's Dagblad | 1948 | | pagina 1