Haarlems Dagblad Aantal doden bij de vliegramp tot negen en dertig gestegen Luchtramp Strijd om de Franse mijnen De drie Westelijke mogendheden accoord met „verzoeningsresolutie' Procureur-fiscaal concludeert tot verwerping van Rauter's beroep Auto te water 63e Jaargang No. 19072 Bureaux: Grote Houtstr. 93, Tel. Adv. en Admin. 10724, 14825. Redactie 10600. Direct.-Hoofdred. 15054. Bijkantoor H.N., Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Z.B. Spaarne 12, Tel. 12713, 10132. Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom ctt <öprrttitc Daarlctnscbc Courant (Ktino 165:6) Vrijdag 22 öctoBer 1948 Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 33 cent, per kwartaal f4,25. Franco per post 4,75. Postgiro 273107. Vdvert.tarieven op aanvraag bij de Administratie. Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem DE EERSTE LUCHTRAMP, die de K.L. M. en haar reizigers op de Amerikaan se lijn heeft getroffen, is wreed in haar gevolgen geweest. Van de veertig inzitten den zijn nog zes levend uit het toestel ge komen, maar van dit zestal. Zwaar gewond, is nu nog maar één, een Hollandse passa gier, in leven en hij wordt door de hem behandelende Schotse medici nog niet bui ten gevaar geacht. Dit is wellicht het meest aangrijpende element in luchtvaartrampen, vergeleken bij ongevallen met andere ver voermiddelen: dat zij zo vaak de volle maat aan mensenlevens eisen. Dat zo snel, hevig en plotseling de levensdraad wordt afge sneden van een gehele groep mensen, die even tevoren nog vervuld moeten zijn ge weest van hun vreugden, hun zorgen, hun plannen, hun gespannen verwachting wel licht van het land waarheen zij reisden van al dat het bestaan kan vullen en waarde geven. Als men zijn sympathie voelt uitgaan naar familieleden en vrien den, zo plotseling beroofd, strekt men die gaarne ook tot de K.L.M. uit. Een cata strophe als deze moet vooral in de kring der ouderen van de maatschappij, die al haar lief en leed hebben meegemaakt, diep gevoeld worden. Men heeft hard gewerkt en stage vooruitgang gemaakt, men heeft door grote zorg, vernuft en ondernemings geest een vertrouwen verworven, dat in heel de wereld leeft on alle Nederlanders trots doet gaan op hun K.L.M. De beste toestellen, de nieuwste vindingen op elk gebied zijn tijdig beproefd en ingevoerd, men kan zich verlaten op het bezit van een „oude garde" die over alle denkbare er varing beschikt. Toch treft plotseling een slag als deze, die de maatschappij tegelijk van twee uitblinkers in die oude garde gezagvoerder Parmentier en directeur Vee- nendaal berooft. Het noodlot heeft zich doen gelden, gelijk indertijd op het vlieg veld Kastrup bij Kopenhagen, toen Geysen- dorffer en zijn mannen met hun passagiers het slachtoffer werden. In de loop van tientallen jaren hebben weinige zulke slagen de K.L.M. getroffen. Zij zijn schaars gebleven, omdat men zoveel voorzorg en technische vindingrijkheid toe past om ze te vermijden." Geheel te voor komen zijn zij niet, evenmin als de an dere vervoermiddelen er ooit geheel vrij van zullen zijn. Het blijft mensenwerk, waarbij de factor menselijke feilbaarheid zich altijd zal blijven doen gelden, in welke vorm dat dan ook in dit geval geschied moge zijn. Misschien zal de commissie van onderzoek dat kunnen uitmaken. In vroe gere gevallen, waarin geen enkel lid der bemanning de ramp overleefde, heeft men meermalen niet meer dan een veronderstel ling kunnen bereiken. Komt men ditmaal, op grond van de plaatselijke en weersom standigheden en de waarnemingen op het vliegveld Prestwick zelf, tot een conclusie, dan zal die wellicht nog enig nuttig gevolg voor de toekomst opleveren. Zoals in ieder vak blijft ook de luchtvaart steeds leren van opgedane ervaringen en poogt er voor uitgang mee te verwerven. Het vertrouwen in de K.L.M. zal door deze ramp niet zijn geschaad. Men weet hoe uiterst gering het percentage ongeluk ken is. En wie zich de jaren van trage ontwikkeling van het transatlantisch lucht verkeer herinnert beseft welk een wonder het feitelijk is, dat de K.L.M. jarenlang over de Atlantische Oceaan heeft kunnen vliegen zonder éen ernstig ongeluk. Wie tegenwoordig Schiphol bezoekt, dat knoop punt van internationale verkeersluehtvaart, heeft geen statistieken nodig om te be grijpen hoe gering het ongelukken-percen tage bij een maatschappij als de onze is en verbaast zich over de werking van dit ontzaglijke verkeersapparaat. Dat zich na de oorlog zo snel hersteld heeft en daarna met zo grote zekerheid en ondernemings geest in nieuwe vormen heeft ontwikkeld, dat men op Schiphol wel heel sterk voelt dat alle naargeestig gepraat over Ondergang van het Avondland, over een uitgeput Europa welks bevolking geen energie meer zou hebben, onzin is. Zolang een volk als dit nog zulke prestaties kan verrichten als tot uiting komen in luchtvaart blijft het fris en sterk, (opgewassen tegen zijn taak in de wereld. Laten wij dat, zonder zelf verheerlijking en opschroeverij en met de erkenning dat er andere,' niet minder hechte en sterke volken in de wereld leven en dat sommige over veel grotere mate riële macht beschikken dan wij, in rustige zekerheid aanvaarden. Deze luchtramp brengt de K.L.M. een schok en een teleurstelling toe. Maar zeker geen ontmoediging. R. P. Koreaanse opstand zou binnen een week aflopen De Koreaanse minister van Binnenlandse Zaken Ty Yoen voorspelde Donderdag dat de door de communisten geleide poging om de regering van president Syngham Rhee in Zuid-Korea omver te werpen, binnen een week zou zijn onderdrukt, Loyale politietroepen, die negen waar nemingsvliegtuigen in bruikleen hebben van de Amerikanen, zoeken naar de ver spreide overblijfselen van het rebellen-leger van 3800 man, dat in zijn opmars naar het Noorden werd opgehouden door een ver beten gevecht bij Koerye, 50 mijl ten Noord Westen van de zeehaven Josoe, waar de rebellen hun opmars begonnen. De minister zei van oordeel te zijn dat het spoorwegstation van Soenchoen, dat in de aanvang van de opstand door de rebel len werd veroverd, Vrijdag kon worden heroverd. Hij zei verder, dat Josoe op het ogenblik door regeringstroepen is omsin geld. (United Press.). Uitgeweken Sovjet-officieren spreken vrij-uit De twee Sovjet-officieren, die in de Ame rikaanse zone van Oostenrijk verkozen te blijven nadat hun bommenwerper in de buurt van Linz een noodlanding had ge maakt, hebben tegenover verslaggevers verklaard, dat ongeveer 70 procent van het Russische volk tegen het regiem is. Luite nant Barsof verklaarde, dat hij bij zijn ontsnappingsplan beïnvloed was door het luisteren naar buitenlandse radio-uitzen dingen. Luitenant Pirogof zei, dat hij ver trokken was omdat hij „genoeg had van het leven in het Sovjet-leger". Bij Koninklijk Besluit is op zijn verzoek aan de heer A. W. van der Linden eervol ontslag verleend a}s lid van de Redassei'ings- *öad te Haarlem èn tot zijn opvolger is be noemd de heer W. de Beus. De heer W. H. Philippo uit Sassenheim is de enige overlevende Het aantal slachtoffers van de ramp met de „Nijmegen" is tot 39 gestegen. In het ziekenhuis te Prestwick zijn gistermiddag de stewardess mej. E. A. M. Fey, de boord werktuigkundige J. Y. Beukenkamp, de ste ward H. J. van Overbeek en de Amerikaan se passagiere mevrouw M. Rohrs overleden. De enige overlevende van de ramp is de heer W. H. Philippo uit Sassenheim, wiens toestand ernstig is, maar voor wie men de hoop niet heeft opgegeven. Ir. C. A. F. Falkenhagen en de heer M. S. Kamminga van de Rijksluchtvaartdienst, alsmede de heer J. Fuchs, hoofd van de algemene diénst der K.L.M. en dr. A. Slot boom van de medische dienst hebben zich met een K.L.M.-Dakota naar Prestwick be geven om een onderzoek in te stellen naar de oorzaak van de ramp. Ook deskundigen van het Britse ministe rie van luchtvaart onderzoeken thans het wrak van de „Constellation". Waar de ramp geschiedde. Volgens een voorlopig onderzoek is ge bleken, dat de „Nijmegen" gepoogd heeft op het vliegveld Prestwick te landen. Het toestel kwam echter 300 meter voorbij de landingsbaan aan de grond en steeg ter stond weer op. Enkele ogenblikken later moet het vliegtuig de dertig meter hoge hoogspanningslijn geraakt hebben, waarop een spanning stond van 125.000 Volt. Op het zelfde ogenblik gingen alle lichten op het vliegveld en in de omgeving uit. Personeel van het vliegveld zag. dat het toestel in» brand geraakte en even later neerstortte. Eerst drie uur later kon men het wrak, dat toen op het staartstuk na was uitgebrand, naderen. Bij het onderzoek van het wrak heeft men een partij diamanten ter waarde van ongeveer 150.000 gevonden, welke nage noeg onbeschadigd was. Voorts zijn op enige afstand van het wrak pakketten met Zwitserse horloges ter waarde van onge veer 100.000 aangetroffen, behorende tot een zending, welke van Zwitserland naar New York vervoerd moest worden. De hor loges bleken niet beschadigd te zijn. Vele bewijzen van deelneming. Prins Bernhard heeft telegrafisch aan de directeur van de K.L.M. deelneming be tuigd. De minister van Oorlog en van Mari ne a.i., mr. W. F. Schokking, heeft zich naar Schiphol begeven en de K.L.M.-directie zijn deelneming met de ramp in Prestwick betuigd. Voorts ontving de K.L.M. blijken van deelneming van de Amerikaanse am bassadeur in Nederland, dr. Herman B. Baruch, van de minister van Verkeer a.i., mr. J. R. H. van Schaik, van de ministers mr. E. M. J. A. Sassen en L. Götzen, van de heer D. W. F. Backer, directeur-generaal van de Rijksluchtvaartdienst, van generaal- majoor C. Giebel, Chef Luchtmachtstaf en van kolonel I. A. Aler, Commandant Leger- luchtmacht. Ook hebben vele buitenlandse luchtvaart maatschappijen, onder andere die in Zwe den, Frankrijk, Zuid-Afrika en Engeland in telegrammen aan de directie van de K.L.M. hun leedwezen betuigd met het ongeluk van de „Nijmegen". De KLM-Constellation „Nijmegen" met de leden der bemanning en links boven de direc teur van de KLM, de heer H. Veenendaaldie allen bij het ongeluk in Schotland de dood vonden. Onder de heer Veenendaal de „Uiver", waarmede Parmentier (links onder) in 1936 de Melbourne-race won. Verder van links naar rechts C. O'Brien (2de piloot), PI. W. Parks 3de pilootJ. Beukenkamp (boordwerk tuigkundige), B. Timmer 2de boordwerktuig kundige), H. P. P. Hurts (Isle telegrafist), \V. Bleuze (2de telegrafist). Rechts boven: II. J. van Overboek (2de steward), mej. E. A. M. Fey (stewardess), J. C. Mink (1ste steward). Hel woord is aan..., Een Arabisch spreekwoord: Als %gij iets hebt opgegeven, hoedt u dan voor het tegenovergestelde. Griekse guerillas verloren bijna 26000 man Doch hun sterkte nam toe met 3000 Volgens de Griekse generale staf hebben de guerillastrijders tussen Januari en Octo ber van dit jaar in het totaal 25.626 man schappen verloren. Van dit aantal werden 10.725 gedood, 7.800 gevangen genomen en worden 7.095 vermist, aldus de staf. Hun totale sterkte wordt op het ogenblik op 21.380 geschat. Dit getal bedroeg in Januari 19.500. Volgens deze verklaring werden in deze zelfde periode van het Griekse leger 3.528 manschappen gedood, 13.342 gewond en worden 414 vermist. Bezonnen woorden van Sumner Welles Sumner Welles, voormalig Amerikaans onderminister van Buitenlandse Zaken, heeft in een rede te Washington verklaard, dat de militaire visie de overhand heeft gekregen in de Amerikaanse buitenlandse politiek, die gevaar loopt de dienares te worden van de gewapende macht, tenge volge waarvan een geest wordt gekweekt, die „onze regering in de eerste plaats doet denken aan geweld als het enige doeltref fende politieke middel en waardoor de ge middelde burger snel ophoudt te denken aan onze buitenlandse betrekkingen anders dan in termen van oorlog". Sumner Welles voegde er aan toe: „Wij hebben reden te geloven, dat de Russen individueel naar vrede verlangen. Als de Sovjet-leiders een veroveringsoorlog zouden beginnen, zou het Russische volk de val van Stalin teweeg brengen." Republiek aanvaardt voorstei- Cochran als basis voor onder handelingen De republikeinse regering heeft, naar Antara mededeelt, het voorstel van Merle Cochran, het Amerikaanse lid van de C.V. G.D., aanvaard als basis voor onderhande lingen. Troepenversterkingen uit Noord-Afrika Zwaar bewapende politietroepen hebben Donderdag de electrische centrale te Car- maux in het midden van Zuid-Frankrijk heroverd. Tevoren waren zij daaruit door de stakende mijnwerkers verdreven. Don derdagmiddag streken ongeveer 100 trans portvliegtuigen van de Franse luchtmacht néér op het vliegveld Lyon. Zij voerden uit Noord-Afrika troepenversferkingen aan voor de reeds 10.000 man sterke troepen macht die in het kolenbekken van Saint Etienne aanwezig is. De herovering van de electrische centrale in Carmaux vond kort na het aanbreken van de dag plaats. Gehelmde politieman nen ruimden de barricaden op die rond de centrale waren opgesteld voor de stakers zich realiseerden wat er aan de hand was. Binnen een half uur waren alle stakers zonder verzet te bieden weggeleid. In Saint Etienne, het brandpunt van het stakingsgebied, blijft de gespannen toe stand voortduren. Donderdagmorgen hebben veiligheids troepen, gebruik makend van traangasbom- men, bovendien de electrische centrale te La Grande Combe ten Noord-Westen van Marseille, bezet. Stakers, die zich hadden verschanst in de nabijgelegen mijn „Ri- card" riepen hulp in van medestakers door het in werking stellen van de sirenes van de mijn. De veiligheidstroepen vielen van verschillende kanten tegelijk aan en slaag den er na korte schermutselingen in de stakers te verdrijven uit de centrale. De mijn „Ricard" hebben de stakers echter nog steeds in handen. Donderdagavond viel het eerste offer van de stakingen, toen een lid van de mobile garde in het ziekenhuis van Saint Etienne overleed tengevolge van opgelopen ver wondingen bij een botsing met de mijn werkers. In de strijd te La Grande Combe zijn dertig manschappen van de Franse repu blikeinse garde gewond, onder wie tien ernstig. Meer dan duizend stakers waren komen opzetten ter ondersteuning van de mijnwerkers, die met geweld van de Ricard mijn waren verwijderd. Het gevecht duur de een kwartier. Verscheidene soldaten werden ontwapend en de mijnwerkers heb ben enige tijd gijzelaai's vastgehouden. DIENSTWEIGERAARS VEROORDEELD Wisjinski zond het ontwerp naar Moskou De kleine landen uit de Veiligheidsraad hebben Donderdag aan de grote vier een uit drie punten bestaand voorstel ter rege ling van de Berlijnse crisis voorgelegd, dat drie grondgedachten omvat: 1. Het doet een beroep op de Sovjet-Unie om de blokkade op te heffen en verzoekt de Westelijke mogendheden de tegen- beperkingen, opgelegd aan het verkeer naar de Russische zóne van Duitsland, in te trekken. 2. Het ondersteunt het nimmer voltooide plan der grote vier tot erkenning van de Russische mark als enige valuta in Berlijn. 3. Het verlangt hervatting van de be sprekingen van de raad der ministers dei- grote vier over het Duitse vraagstuk zodra de blokkade is opgeheven. De hoop dat een schikking bereikt kan worden is toegenomen, nu Wisjinski ver zocht heeft om een copie van de resolutie, teneinde die naar Moskou te zenden. United Press vernam dat de grote Weste lijke mogendheden het standpunt hebben opgegeven dat* al leen een veroordeling van Rusland mogelijk zou zijn. Een Westelijke diplomaat liet zich als volgt uit: „Wij willen dat de blokkade wordt opgeheven en hebben er geen be- Sneltrein Batavia-Bandoeng beschoten De sneltrein van Batavia naar Bandoeng is Donderdag vier kilometer ten Zuiden van De krijgsraad te Assen heeft E. van den B. Poerwakarta beschoten, uit Heerenveen en J. D. uit Odoorn wegens TpoppvoI l'p hiervan werden een stn- dienstweigenng veroordeeld tot 3 jaar ge- tengevolge nier van wercien vangenisstraf, ontslag uit de militaire dienst *er en een m'htair licht gewond, en ontzetting uit de bevoegdheid bij de mili- Nadere gegevens omtrent deze beschie- taire macht te dienen. ting ontbreken. De procureur-fiscaal ging in zijn conclu sie niet in op alle verweerpunten van Rauter, doch beantwoordde alleen de be langrijkste. Het beroep op een ambtelijk bevel werd ongegrond verklaard. Dat Rauter niets geweten heeft van de gruwelijke maatregelen, welke tegen de Joden werden genomen, achtte de procu reur-fiscaal volstrekt onaannemelijk. Rauter Deze trieste chaos van metaal-brokstukken en verwrongen buizen is alles wat er -van de trotse KLM-Constellation over is nu het vuur zijn werk gedaan heeft. - Op de achtergrond in het centrum van de foto en onder de boom links liggen de restanten van twee der motoren. was dan wel niet de leider van de cam pagne tegen de Joden, doch hij heeft de door Himmler verlangde maatregelen uit gevoerd en laten uitvoeren. „Rauter eist voor zich het recht op straffe loosheid", verklaarde de procureur-fiscaal. „Het wereldgeweten zou echter diep ge schokt worden, wanneer deze gruwelijke maatregelen ongestraft zouden blijven". Dat op elke verzetsdaad van het Neder landse volk de Duitsers met représailles mochten antwoorden ontkende de procu reur-fiscaal. „De Duitsers hadden moeten zorgen, dat er geen verzet was door hun eigen onwettige maatregelen op te heffen". Mr. Van Tuyll van Serooskerken gaf een overzicht van het bewogen leven van re- quirant. Innerlijk is deze man volkomen vergiftigd door de manipulaties van het Derde Rijk. Hij kan goed en kwaad niet meer onderscheiden. Hij was reeds zo toen hij in Nederland kwam. De procureur-fiscaal was het met de ver dediging eens, dat Rauter als „General der Polizei" niet anders had kunnen handelen dan hij gedaan heeft. Rauter had echter geen bestuursfunctie moeten aanvaarden, waardoor hij gedwongen werd, maatrege len uit te voeren, welke hem door een ter- reurrégime in Duitsland werden opgelegd. De procureur-fiscaal concludeerde ten slotte tot verwerping van het ingestelde beroep. Als uitzondering werd Rauter een kwar tier toegestaan om te antwoorden. Hij ver klaarde dat men hem vereenzelvigde met het Duitse systeem en dat hij juist gestre den had tegen de nazificatie van Neder land, omdat het karakter der Nederlanders daarvoor ongeschikt was. Hij aanvaardde de verantwoordelijkheid voor al hetgeen was gebeurd, al dan niet op zijn bevel, maar verzocht, daarmee bij berechting van zijn „kameraden" rekening te houden. Op 15 December zal de Raad uitspraak doen. lang bij het de Russen moeilijk te maken indien er een weg bestaat om de blokkade opgeheven te krijgen. Daar ligt immers de bedreiging van de vrede." Van gezaghebbende zijde verneemt Reu ter, dat Frankrijk, Groot-Brittannië en de Verenigde Staten het ontwerp van de ver zoeningsresolutie aanvaard hebben. De Veiligheidsraad zal vandaag om 2 uur dëze resolutie bespreken. Wat zal Moskou doen? In Westelijke kringen heeft men nog geen enkele aanwijzing over de houding die Wisjinski ten aanzien van de resolutie zal aannemen. Wat er met de resolutie zal gebeuren nu zij aan de Veiligheidsraad wordt voor gelegd, blijft de grote vraag in diplomatieke kringen te Parijs. Men houdt in het geheel geen rekening met de mogelijkheid, dat de Sovjet-delegatie haar zal aanvaarden. Er zouden dan voor Wisjinski twee mogelijk heden overblijven: hij kan zich van stem ming onthouden en hij kan zijn veto uit spreken. Als Wisjinski zich van stemming onthoudt zonder dat hij daarbij te kennen geeft, dat hij zulks als een veto beschouwd wenst te zien, zal de resolutie aangenomen zijn. Nederlands militair op Java vermoord Uit het Tjilatjapse wordt gemeld, dat een onbeladen vrachtwagen die op weg was naar de onderneming Karangtengah, en bestuurd werd door een Nederlands militair uit Sidaredja, nabij Kerangdjam- boe werd beschoten door terroristen en daarna door handgranaten werd getroffen. Toen de vrachtauto door de opgelopen schade niet verder kon rijden, werd de be stuurder vermoord en de wagen vernield. bij Noordwijkerhout Drie inzittenden verdronken Donderdagavond om omstreeks zeven uur reed een vrachtauto vlak bij Piet Gijzenbrug in de omgeving van Noord wijkerhout In een sloot, sloeg over de kop en geraakte bijna geheel onder water. De drie inzittenden kwamen om het leven. De rijkspolitie uit Noordwijkerhout poogde de inzittenden te redden, doch het portier van de auto kon niet geopend wor den. Door middel van een takelwagen werd het portier tenslotte opengetrokken, waarna de inzittenden, de 45-jarige W. Duyven- voorde, vader van tien kinderen, zijn broer de 52-jarige N. Duyvenvoorde, vader van zeven kinderen en hun neef, de 19-jarige P. Duyvenvoorde Dzn„ allen uit Noord wijkerhout op het droge konden worden gebracht. De levensgeesten waren reeds ge weken. De lijken zijn overgebracht naar een in de nabijheid liggende woning. TIJDELIJK ENIGE REGEN Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Vrijdag avond tot Zaterdagavond: Zwaar bewolkt met tijdelijk enige regen. Malige tot krachtige en langs de Waddenkust harde Westelijke wind. Morgen overdag minder zacht. 23 October: x Zon op 7.18 uur. onder 17.30 uur Maan op 20.18 uur. onder 13.42 uur fi 1

Haarlem's Dagblad | 1948 | | pagina 1