c Betoging voor Europa's eenheid in de Haagse Ridderzaal Lorjé's Kantoorboekhandel Wapenstilstand in Palestina Verzoenend woord en eensgezind gebaar in de politieke UNO-commissie PANDA EN DE OPSTAND IN CANDONIA J lieuwe Uitgaven Vii Wereldnieuws VRIJDAG 22 OCTOBER 1948 Aandrang op de Nederlandse regering tot ondersteuning van Frans-Belgisch initiatief Donderdagavond hebben in de Ridder- I Koor Vorrink. er bij de Nederlandse re- zaal vooraanstaande personen uit de Be- gering op aan. haar steun te verlenen aan weging van Europese Federalisten gespro- het Frans-Belgisch initiatief tot het voor ken over de noodzakelijkheid te komen bereiden van een Europese Assemblée". tot een eenheid in Europa, waartoe het Door luid handgeklap gaven de vele be- bijeenroepen van een Europese Assemblée langstellenden te kennen met dit voorstel HAARLEMS DAGBLAD reeds een eerste stap zou kunnen vormen. Door Frankrijk werd reeds het voorstel ingediend om de vijf landen der West- Europese Unie het initiatief te doen nemen tot het bijeenroepen van deze Europese Assemblée. Met dit voorstel hebben zich Frankrijk, België en Luxemburg reeds ac- coord verklaard. Buiten de kring der vijf landen van het pact van Brussel spraken zich ook reeds Italië en Ierland ten gunste van het voorstel uit. Engeland nam totnutoe nog een enigszins aarzelende houding aan. De Nederlandse regering heeft nog geen duidelijk stand punt bepaald. In dit verband neemt Ne derland een belangrijke plaats in, welke wellicht een doorslag zou kunnen geven. Daarom werd deze bijzondere vergade ring in de Ridderzaal gehouden. Zij was de eerste grote openbare manifestatie na het Congres van Europa, dat in Mei in 's-Gravenhage gehouden werd. Het woord werd achtereenvolgens ge voerd door Duncan Sandys, oud-minister in het Engelse oorlogskabinet en voorzitter van het internationaal coördinatie-comité der bewegingen voor de Eenheid van Europa; door de heer P. J. S. Serrarens, lid der Tweede Kamer van de Katholieke Volkspartij; door de heer André Philip. Frans oud-minister van Financiën en lid van de Assemblée Nationale en door de heer Koos Vorrink, voorzitter van de Partij van de Arbeid. Zij werden ingeleid door de voorzitter van het uitvoerend bureau van de „Union Européenne der Fédéralistes", dr. H. Brugmans. Aan het einde der vergadering stelde deze voor het volgend telegram te zenden aan de raad der ministers: „Aangemoedigd en gesteund door het initiatief-comité tot oprichting van een Nederlandse raad voor de eenheid van Europa, dringt de vergadering, op 21 October in de Ridderzaal belegd door de beweging van Europese Federalisten onder auspiciën van het internationale comité der bewegingen voor de Eenheid van Europa, en waar het woord werd gevoerd door monsieur André Philip, mr. Duncan Sandys en de heren P. J. S. Serrarens en Ex-directeur van Gewestelijk Arbeidsbureau staat terecbt Acht jaar geëist Voor het Bijzondere Gerechtshof te Utrecht werd de in April van dit jaar aan gehouden zaak tegen de voormalige direc teur van het Gewestelijk Arbeidsbureau te Haarlem en later te Utrecht, F. F. K.. voortgezet. Verdachte was lid van de N. S. B. Hij verdedigde zich tegen de beschuldi ging de bezetter te hebben geholpen door te verklaren dat hij de instructies volgde van het Rijksarbeidsbureau in Den Haag. Na 1942 zou hij deze opdrachten hebben gesaboteerd. De procureur-Fiscaal vond, dat uit de getuigenverklaringen duidelijk gebleken is. dat verdachte veel verder gegaan is dan de instructies uit Den Haag. Mr. Drabbe achtte bewezen, dat verdachte actief heeft ingegrepen bij het aanwijzen en uitzenden van Nederlanders naar Duitsland en dat hij financiële steun inhield en distributiebe scheiden blokkeerde bij weigering. Brieven van verdachte toonden naar het oordeel van mr. Drabbe aan, dat verdachte mee werkte aan het plaatsen van weigerachti- gen in strafkampen. Wegens medewerking aan de vijand eiste de procureur-fiscaal acht jaar met aftrek. De verdediger mr. A. W. Hellema uit IJmuiden, merkte in zijn pleidooi op dat de andere N.S B.-directeuren van Arbeids- bureaux reeds lang vrij zijn. Hij verzocht onmiddellijke invrijheidsstelling van K. Na dit verzoek te hebben afgewezen, be paalde het Hof de uitspraak op 4 No vember. De radio geeft Zaterdag HILVERSUM I. 301.5 M. 7.00, 8.00, 18.00. 20.00 en 23,00 uur Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Orkest Jack Payne. 8.15 Platen. 9.30 Koorzang. 10.00 Morgenwijding. 10.35 Kwartet van Mozart. 11.00 Voor arbei ders in de continu-bedrijven. 12.00 Lichte muziek. 12,30 Weerbericht. 12 33 Orgel. 13.00 Voor de strijdkrachten. 13.30 Lichte muziek 14.00 Het Nederlandse lied. 14.20 Frans orkest. 14.50 Betuws halfuurtje. 15.15 Or kestwerken. 15.50 Vera Lynn zingt. 16.00 N. V. V.-lezing. 16 15 Chansons. 16.45 Sport- praatje. 17.00 Duetten voor piano. 17.30 Om en bij de twintig. 18.15 Hawaiïanmuziek. 18.30 Voor de strijdkrachten. 19.00 Artistieke staalkaart. 19.30 „Wat doet de kerk?". 19 45 Voor Nederlanders in Duitsland. 20.05 Dingen van de dag. 20,15 Operamuziek, en negro spirituals. 21.00 Socialistisch commentaar. 21.15 „Allerhande 22.25 Voordracht. 22.40 Millersextet. 23.15 Platen. HILVERSUM II. 414.5 M.. 218 M. en 1875 M. 7.00, 8 00, 13.00. 19.00. 20.00 en 23.00 uur Nieuws. 7.15 Peer Gynt-suite. 7.33 Gewijde muziek. 7.45 Gebed. 8.15 Platen. 9.00 Voor de vrouw. 9.05 Zang. 9 35 Platen. 10.00 Voor kleu ters. 10.15 Platen. 11.00 Ziekenbezoek. 1145 Schoolradio. 12.15 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.33 Platen. 12.55 Zonnewijzer. 13.25 Beken de pianisten. 13.50 Film en toneel. 14 10 Pla ten. 14.20 Engelse les. 14.40 Platen. 15.00 Vier handig pianospel. 15.30 Platen. 15.50 „De blinden in de samenleving". 16.00 Platen. 16.30 Gregoriaans. 17 00 De Wigwam. 38.00 Prome nade-orkest. 18.30 Weekoverzicht. 18.45 Hoe heet deze plaat? 19.15 Piano en orgel 19.30 SeDtet en zang. 19.45 „Wat zijn plastics?" 20.05 De" gewone man. 20.12 Marion Andersen zingt. 20.20 Lichtbaken. 21.00 „Negen heit de klok". 21.45 „Hit Parade". 22.00 Weekend- serenade 22.30 A."tup.lHeHon 22.45 Gebed 23.15 SymphonJ^ran Brahms. accoord te gaan. Een afschrift van het telegram werd staande de vergadering overhondigd aan minister van Sociale Zaken, mr. A. M. Joekes. Onder de persoonlijkheden, die deze open bare bijeenkomst bijwoonden bevonden zich behalve de Franse ambassadeur ook de Belgische ambassadeur, de Griekse ge zant en voorts diplomatieke vertegenwoor digers van Engeland, Venezuela, Spanje, Portugal, Mexico, Turkije, China, Austra lië en Argentinië. Onder de Nederlandse autoriteiten die de vergadering bijwoonden, zagen wij de minister van Sociale Zaken, mr. Joekes, generaal-majoor C. Giebel, chef van de luchtmachtstaf en prof. mr. R. Kranen burg, voorzitter van de Eerste Kamer. Hartentroef Dozen 40 vel briefpapier 10 cartes 50 enveloppen Compendiums 25 vel briefpapier 5 cartes 30 enveloppen Mappen 20 vel briefpapier 20 enveloppen crème, grijs of zalm 2.95 f 1.45 0.99 GROTE HOUTSTRAAT 101 Joden veroverden nog gauw even Beersjeba De waarnemende bemiddelaar van de UNO dr. Ralph Bunche, heeft liet aanvangs- uur van de nieuwe wapenstilstand in Pa lestina gesteld op heden om 12.00. De Israëlische regering heeft de UNO medegedeeld, dat zii terstond een „effec tieve order staakt het vuren" zal geven aan haar troepen, die vechten in de Negev- woestijn, wanneer de bemiddelaar heeft medegedeeld, dat de Egyptische regering bereid is hetzelfde te doen. Beersjeba veroverd. De Israëlische „woestijnratten" hebben gisteren Beersjeba veroverd, de voornaam ste basis van het Egyptische leger in het Heilige Land. Dit gebeurde enkele minuten voordat Israël officieel te kennen gaf, ge hoor te geven aan de order tot het staken van het vuren in de Negev. De officiële verklaring aangaande de verovering van Beersjeba door Joodse strijdkrachten betekent de verbreking van het stilzwijgen met betrekking tot de re cente Israëlische operaties. De Joodse strijdkrachten blijken veertig kilometer te zijn opgerukt sinds Maandag, toen zij de weg Faloedja-Madjdal overtrokken. Door de bezetting van Beersjeba zijn de Egypti sche garnizoenen te Bethlehem en Jeruza lem, die al een verbindingsweg door Beit Djabrin hadden verloren, geheel afge sneden. Beersjeba is de hoofdstad van de Negev. Het heeft een Arabische bevolking van ongeveer zesduizend zielen, merendeels Bedouïnen. Volgens andere berichten is ook Gaza vrijwel ingesloten en zijn andere Egypti sche bases afgesneden. Beersjeba heroverd. De secretaris van de Arabische Liga, Azzam Pasja, heeft meegedeeld, dat Egyp tische strijdkrachten Beersjeba in Zuid- Palestina op de Joden heroverd hebben. Prins Bernhard komt bij de opening van Sportleidersinstituut De officiële opening van het Centraal Instituut voor opleiding van Sportleiders in huize Duinlust te Overveen, zal 10 Novem ber a.s. om half drie in tegenwoordigheid van Prins Bernhard geschieden. Mexicaanse resolutie zal door subcommissie worden herzien De Engelse gedelegeerde sir Hartley Shawcross heeft tijdens de voortgezette vergadering der politieke commissie een verzoeningsgezinde rede gehouden. Hij zeide dat het nog niet te laat is om de geest van samenwerking tussen de grote mo gendheden, zoals deze tijdens de oorlog overheerste, nieuw leven in te blazen. „Wij kunnen dit niet doen door middel van woorden, maar met daden, niet door on derling te wedijveren in het houden van de krachtigste reden, niet door demagogi sche toespraken, maar door rustig en ob jectief te trachten de punten van overeen komst op te zoeken en tot verdere ontwik keling te brengen". Hij besloot aldus: „Er bestaan inderdaad wezenlijke en lastige geschillen, maar er bestaan geen geschillen tussen de grote mogendheden, die, wanneer aan beide zijden goede wil wordt betoond, niet voor een oplossing in aanmerking ko men". De kleine landen hebben inmiddels de eerste faze van hun strijd voor een krach tige resolutie ter beëindiging van de „koude oorlog om Berlijn" gewonnen. De politieke commissie machtigde een uit elf personen bestaande subcommissie om een geschikte versie te componeren van het Mexicaanse voorstel, dat de grote mogendheden ver zoekt de strijdbijl te begraven en de ge schillen bij te leggen, die thans de wereld verdeeld houden. Met een eensgezindheid, Sovjets laten deel der West- Duitse politie.agenten vrij De Sovjet-Russische autoriteiten hebben gisteren 20 der Duitse politiemannen en gemeente-functionarissen uit de Westelijke sectoren van Berlijn, die verleden maand tijdens het „beleg van het gemeentehuis" in de Sovjetsector gearresteerd werden, vrijgelaten. Het vrijlaten van alle 60 politiemannen en stedelijke ambtenaren van de Westelijke sector van Berlijn, die waren gearresteerd tijdens het „beleg van het stadhuis" in de Sovjet-sector, zal binnen drie dagen vol tooid zijn, zo heeft het hoofdkwartier van de politie uit de Oostelijke sector mede gedeeld. Dr. Friedensburg, waarnemend burge meester van Berlijn, kon niet verklaren, wat de Sovjets tot dit besluit had gebracht. Nog geen 24 uur geleden had het gemeen tebestuur besloten een beroep te doen op de UNO in deze kwestie. die zich in deze zitting van de Assemblée nog niet heeft voorgedaan, aanvaardde de subcommissie een Russisch amendement, dat voorziet in het recht van de oorspron kelijke dertig UNO-landen de geallieer den tegen Duitsland en Japan om een rol te spelen in het opstellen van de vre desverdragen door de grote mogendheden. Daarna gaf de subcommissie haar fiat aan het gehele verzoeningsvoorstel, vrijwel in de originele tekst, zoals deze door Mexico was ontworpen. De resolutie, die vrijwel zeker door de plénaire zitting der Assem blée zal worden aangenomen, verzoekt de grote vier de geest van Yalta te bevestigen en de pogingen om tot overeenstemming te komen over de definitieve vredesverdra gen voort te zetten. (United Press). Nieuwe woningen ten dienste van wetenschappelijk onderzoek In Rotterdam zijn 48 woningen gereed gekomen, welke op een speciale wijze ge construeerd zijn ten behoeve van 't weten schappelijk onderzoek. Het blok woningen bestaat uit 16 perce len van drie woningen elk. In deze wonin gen heeft bijna iedere vloer, iedere deur en elk dakvlak een andere samenstelling en constructie, waarvan de eigenschappen we tenschappelijk worden onderzocht, om zo doende een welgefundeerd oordeel over hun waarde voor de praktijk te verkrijgen. Het gaat hierbij in het bijzonder om de warmte- en geluidisolerende eigenschappen der constructies. Ook de ventilatie en de economie der verwarming worden in het onderzoek betrokken. De controle van vloeren, muren, daken en ramen met betrekking tot geluid- en warmte-isolatie zullen gegevens opleveren ten dienste van de wederopbouw van ons land, waardoor het mogelijk zal zijn met de beschikbare materialen de beste con structies te maken. De proefnemingen genieten grote belang stelling van binnen- en buitenlandse des kundigen. Stichting van een industriegebouw B. en W. willen de bouw er van bevorderen B. en W. stellen de gemeenteraad voor in beginsel te besluiten over te gaan tot de stichting in de gemeente van een gemeenschappelijk gebouw voor kleine industrieën en het college uit te nodigen zodra mogelijk met uit gewerkte voorstellen te komen. Tijdens de behandeling van de begroting der gemeente voor het jaar 1946 is de op merking gemaakt, dat er in de gemeente behoefte bestaat aan een gebouw voor het daarin onderbrengen van kleine indu strieën. B. en W. hebben een studie-com missie samengesteld, die een rapport heeft uitgebracht. Deze commissie had zich in Juli 1947 met een brief en vragen gericht tot 192 bedrijven. Er kwamen 62 antwoor den binnen; 31 hadden geen en 31 hadden wel behoefte aan overbrenging van de zaak naar een gemeenschappelijk industriege bouw. 14 gegadigden zijn als serieus te be schouwen. Huurprijzen van ongeveer 9.50 per m2 voor de grondverdieping en onge veer 7.50 voor de eerste verdieping werden aanvaardbaar geacht. Er kan op gerekend worden, dat wanneer men eenmaal een begin heeft gemaakt, een aanzienlijk aantal nieuwe gegadigden zal komen. Op een ruim terrein dient daarom te worden gebouwd. In het algemeen achtte men de vorm van naamloze vennootschap voor het lichaam, dat het gebouw zal moeten stichten en ex ploiteren de meest aangewezene. De alge mene opzet, waarbij de participanten ver plicht waren ongeveer vijftien procent van de bouwkosten als aandelen te storten,werd universeel toegejuicht. De gegadigden hadden een grote tegen zin tegen de Waarderpolder. Zij willen liefst zo dicht mogelijk bij het centrum van de stad blijven. De commissie meent, dat een terrein aan de Westzijde van de Stephen- sonstraat ter grootte van 6 ha zeer geschikt te noemen is. Overeenkomstig de eis van het ministerie van Economische Zaken zal het gebouw zeer eenvoudig moeten zijn, om de stich- tingskosten en dientengevolge de huren zo laag mogelijk te houden. De stichtingskos- ten zullen waarschijnlijk tussen 100 tot 120 per m2 fabrieksvloer bedragen. Ver wacht kan worden, dat het rijk bereid is aan de financiering deel te nemen. In dat geval moet huisvesting worden verleend aan door oorlog getroffen bedrijven. Ook kan medewerking verwacht worden als zich een planologisch en economisch verant woorde streekontwikkeling voordoet en als binnensteden gesaneerd worden. Bazar op ,,Groot-Benclveld,, Op Vrijdag 22 en Zaterdag 23 October wordt ten bate van de Stichting „Pelita" op „Groot Bendveld-Aerdenhout" (tram halte Bentveld) een bazar gehouden. Ten behoeve van de „Niwin" zullen enige boekwerken over Indonesië en een schil derij van de Bloemendaalse schilder Sam le Pooie worden verkocht. Ook bestaat er ge legenheid een Kerstpakket naar de Neder landse militairen in Indonesië te verzenden. De stichting „Pelita" verleent hulp en bijstand aan de slachtoffers der Japanse bezetting en hun nagelaten betrekkingen. „Euterpe" bestaat 30 jaar 4 November zal het 30 jaar geleden zijn. dat Haarlems Symphonie Orkest „Euterpe", diri gent de heer J. A. Meng, werd opgericht. Ter gelegenheid daarvan werd besloten Zaterdag 30 October van 15-17 uur een recep tie te houden in Brinkmann. Gr. Markt. Don derdag 4 November wordt een feestconcert gegeven in het Concertgebouw, waarbij de concertzangeres mevr. Nely de Bock. alsmede de Kon. Liedertafel „Zang en Vriendschap", hun bereidwillige medewerking zullen ver lenen. Tekenaar was hoofdredacteur van „Volk en Vaderland" De 54-jarige M. M. uit Utrecht heeft voor het Bijzondere Gerechtshof aldaar terecht gestaan onder beschuldiging van Mei 1940 tot Augustus 1944 als hoofdredacteur van „Volk en Vaderland" te zijn opgetreden en bovendien in die tijd een groot aantal spot prenten voor dat blad te hebben getekend. Verdachte, wiens beroep tekenaar is, verklaarde dat Mussert in feite hoofd redacteur was, omdat hij alles, wat in „Volk en Vaderland" geschreven werd, moest goedkeuren. Verdachte beweerde, zich niet te kunnen herinneren, welke hoofdartikelen hij zelf geschreven had, maar erkende, de spotprenten getekend te hebben. „Ik heb mij ontzettend geërgerd aan de afschuwelijke onderschriften, welke ik pas zag als de krant uitkwam" zei M. De president vond deze gang van zaken zeer zonderling, daar M. toch hoofdredac teur was. L">e procureur-fiscaal mr. Drabbe noemde verdachte iemand met een zeer beperkt in tellect. Niettemin had verdachte met zijn demagogisch schetterende stukjes bijge dragen tot infectie van het Nederlandse volk en het geestelijk verzet tegen de vijand ondermijnd. Mr. Drabbe vergeleek verdachte met een natte spons. „Allerlei frasen heeft hij in zich opgenomen en wanneer men nu maar in de spons kneep, liep alles er net zo uit als het er in was opgenomen. Deze geestelijk onrijpe heeft niet van alles wat hij schreef de portée begrepen, maar er moet rekening gehouden worden met het kwaad dat hij heeft ge sticht bij Nederlanders en bij D >tsers", zeide mr. Drabbe, die 12 jaar gevangenis straf eiste. 39. „Aha, ik heb het altijd wel vermoed, dat Bandera een verrader was, doch nooit kon ik de bewijzen in handen krijgen," riep de presi dent uit. Jongemanje hebt me een grote dienst bewezen. Maar nu moeten we eerst zien, I dat we de schurk in handen krijgen. Naar het ministerie van oorlog!" schreeuwde hij tegen I de chauffeur De auto zwenkte een zijstraat in cn cccn later stonden ze voor het gebouw, waar Panda zulke angstige ogenblikken had j beleefd. Een aantal motoragenten volgde de president en Panda naar binnen. Juist toen zet voor de werkkamer van Lm Bandera stonden. ging de deur open en Joris Goedbloed trad naar buiten, zich vergenoegd in de handen I wrijvend. Doch zijn gezicht betrok toen hij het gezelschap voor de deur zag. „Grijpt hem!" riep j Panda uit, „hij zit ook in het complot!" Joris Goedbloed keek schichtig om zich heen, of hij nergens een uitweg zag. Hij dacht er zelfs geen ogenblik aan, om weer naar binnen te iopen en Bandera te waarschuwen. Doch ook daar voor was hel al te laat. Op een teken van de president werd Joris door twee agenten stevig in zijn kraag gegrepen en ondanks zijn tegen spartelen geboeid weggeleid. Maandag begint landelijke „zwijgend verkeer"-actie „Zwijgend verkeer is veilig verkeer". Onder dit motto zal aanstaande Maandag een landelijke actie beginnen waarbij op de automobilisten en motorrijders een be roep zal worden gedaan zo weinig mogelijk van hun claxon gebruik te maken. Het initiatief hiertoe werd genomen door het permanente „Anti-lawaai-comité" in sa menwerking met de Verkeerspolitie-com- missie. Op kruispunten zal dit „geruisloze ver keer" grotere eisen aan de oplettendheid van alle weggebruikers stellen. De auto mobilisten en motorrijders zullen zo moe ten rijden, dat zij onmiddellijk vaart kun nen minderen en zo nodig stoppen. Ook het signaal met de claxon bij nadering van zijstraten en de „luide" waarschuwing aan voetgangers op de rijweg dient achterwege te blijven. Als deze actie slaagt, zal er meer rust op de weg speciaal in de steden komen, maar bovendien wordt verwacht, dat het aantal verkeersongelukken aan zienlijk zal verminderen. De verantwoor delijkheid van iedere weggebruiker wordt groter, terwille van de algemene veilig heid. Belgische auto botste tegen een tram te Hillegom Donderdagmiddag omstreeks twaalf uur is een Belgische auto in Hillegom in bot sing gekomen met een tramtrein van de N.Z.H.V.M. en daarbij totaal vernield. De twee inzittenden, inwoners van Brielle bij Gent en van St. Armondsberg, werden ernstig, doch niet levensgevaarlijk gewond. Zij zijn opgenomen in de Maria- stichting te Haarlem. Het ongeluk zou te wijten zijn aan het feit, dat de bestuurder van de auto ter plaatse niet bekend was, De trambaan steekt de Rijksweg Haarlem—Den Haag over. Indien een tram nadert, wordt dit door een waarschuwingslicht aangegeven. Vermoedelijk heeft de bestuurder dit licht, dat goed functionneerde, niet gezien. Hij heeft getracht een botsing te voorkomen, doch dit lukte niet en in volle vaart reed de auto tegen de tram. Badminton komt in zwang als tennis-indoortraining Het woord „Badminton" roept herinne ringen op aan lichtvoetige jongedames, die met een licht soort tennisracket en een gevederd balletje een spel bedrijven op een zonnig grasveld, liefst naast een riant Engels landhuisDat deze fantasie werkelijkheid kan worden, ook in Neder land, bewijst de stevige propaganda, welke voor deze sport wordt gevoerd en die reeds hier en daar heeft geleid tot de oprichting van „Badminton-clubs". Meestal tellen de ze verenigingen verwoede tennisliefheb- bers, die in het gesloten seizoen hun trai ning willen voortzetten en daartoe door Badminton in de gelegenheid komen. Het spel, dat met een boven de vloer opgesteld net in een gymnastieklokaal gespeeld kan worden, geeft namelijk een prachtige oefe ning en dit heeft een aantal bewoners van Bloemendaal, Santpoort en Haarlem er dan ook toe bewogen het Badminton onder geschoolde leiding te gaan bedrijven. Dins dagavond wordt er een demonstratie ge geven van deze nog vrij onbekende sport in de Christelijke Mulo aan de Zomerzor- gerlaan te Bloemendaal, waar de heer L. Verhoef uit Santpoort als voorlichter en demonstrant optreedt. Haarlemse scheidsrechters zijn 25 jaar verenigd De Haarlemse Scheidsrechtersvereniging bestaat vijf en twintig jaar en dit feit zal op Zondag 31 October gevierd worden met een receptie en een feestavond in het gebouw van de Haarlemse Kegelbond. Er is reden, om feest te vieren, want het bestuur is er in geslaagd de vereniging tot een krachtige te maken, waarvan de heren J. H. Luyken en G. W. H. de Korte steunpilaren zijn geweest. De huidige is niet de eerste scheidsrechters vereniging. Vroeger hebben er twee bestaan. Deze waren gesticht, om de leden te steunen en daardoor ontstonden conflicten. De orga nisatie, welke vijf en twintig jaar geleden is opgericht, had tot taak het scheidsrechters- wezen in het algemeen te dienen en daarin zijn de bestuursleden geslaagd. Dat de Haarlemse Scheidsrechtersvereni ging zo hecht is geworden, is te danken aan de heer J. H. Luyken. die tot de oprichters behoort en de H. S. V. tot Augustus 1939 ge leid heeft. Wegens het bereiken van de leef tijd. waarop scheidsrechters hun functie'moe ten neerleggen, trad hij af. Daarna is hem het ere-voorzitterschap aangeboden. De vereni ging telde bij de oprichting op 19 October 1923 vier en twintig leden. Na het eerste jaar hadden zich een en veertig leden scheids rechters als lid aangemeld, bij het vijftien jarig bestaan waren er bijna honderd en op het ogenblik honderdzestig. In het eerste bestuur hadden zitting de heren J. H, Luyken, voorzitter, A. H. Dietz, secretaris, J. J. Rohbé. penningmeester, A. Parlevliet en J. Wey. Na het bedanken van de heer Dietz in 1929 werd de heer G. W. H. de Korte tot secretaris benoemd. Deze volgde in 1939 de heer Luyken op en in dit jaar werd de heer J. W. Koelman tot secretaris gekozen. Van Januari 1935 vervult de heer S. Smink het penningmeesterschap en verder hebben in het bestuur zitting de heren F. Hoogewoo- nink en H. H. Kraneveld, beiden commis sarissen. In de loop der jaren zijn vele lezingen en cursussen gehouden. Spreekbeurten hebben vervuld de scheidsrechters John Langenus, J. H. Mutters, dr. Vuylsteke, J. van Gessel. H. A. Meerum Terwogt en H. Boekman. Een groot succes boekte de vereniging met een bijeenkomst, waarop Han Hollander sprak. Geregeld worden clubavonden gehouden, waarop spelregels besproken worden en daarna blijven de leden gezellig bijeen. De vereniging heeft twee ereleden en wel de heren M. Paardebek en G. Y. Mulder, die veel voor het scheidsrechterswezen hebben Als het seizoen afgelopen is gaan de scheidsrechters voetballen. De Haarlemmers hebben regelmatig aan tournooien deelgeno men en boekten hier en daar successen. De HSV is aangesloten bij de Centrale Organisatie van Voetbalscheidsrechters, aan welker oprichting de heer J. H. Luyken in 1932 zijn medewerking verleende. Om de wereldtitel dammen Allerlei omstandigheden zijn oorzaak ge weest, dat het tournooi om het wereldkam pioenschap niet, zoals aanvankelijk wai be paald, op 23 October kan aanvangen. De aanvangsdatum is thans difinitief vastgesteld op Zaterdag 13 November. Aan dit grote tour nooi zijn thans gerechtigd deel te nemen voor Zwitserland G Rostan. voor België A. De- mesmaecker en Oscar Verpoest. voor Neder land P. Roozenburg, H. Laros en D. v. d. Staay en voor Frankrijk L. Post (kampioen van Noord-Afrika). Door de Franse Dam- bond zal nog een tweede deelnemer worden aangewezen. Gespeeld zal worden te Amster dam. 's Gravenhage, Heerlen, Dordrecht en Rotterdam. Het geschil tussen de Franse Dambond en de titelhouder P. Ghestem (Lille) blijkt nog niet te zijn opgelost, waar door laatstgenoemde zijn titel waarschijnlijk niet zal verdedigen. Ghestem wil namelijk zijn titel alleen in een tweekamp verdedigen en niet in een rondtournooi. Nederland maakt met P. Roozenburg en H. Laros een zeer goede kans op de wereldtiteL „The way ahead", Economisch VRl „The way aneaci tconomiscn j, kwartaalschrift: uitgeefster: „Stich- [0 ting Bouw", Den Haag. Het vierde en laatste nummer van de eerste jUlo jaargang van „The way ahead", die bemin- p ia nelijke bemiddelaar tussen de Nederlandse j producent en handelsman en de wereld overDe de grenzen,weerkaatst in de eerste pagina's^j jr nog een beetje de weemoed van het afscheid j r a- van Koningin Wilhelmina en de jubel bij del. Inhuldiging van haar opvolgster. 'e Dr. P. H. Ritter Jr. zet in „The crown that 'Vere» never lightly rests upon a woman's head" de He kunst uiteen van de waarlijk koninklijke jWitt< vertegenwoordiging als basis voor de betrek-Ije h kingen van Nederland met de buitenwereld L001 Deze inleiding vormt tevens een goede aan-Kam loop voor de overige artikelen die de econo-Latij1 mische betekenis van ons land in de steeds Pa groter wordende politieke en sociale een-j'ner heden als de Nederlands-Indonesische Unie.imer de Benelux, de Westerse Alliantie. het'$lott< Europees Herstelprogramma en de Verenigde gtraa Volken in het licht stellen. He Zoals haar drie voorgangsters munt ook vor(i deze aflevering van „The way ahead" uitEj a door een fraaie opmaak en druk en vooral door vele verhelderende beeldstatistieken. *|a ©rils Uitg. A. W. Sijthoff, N.V., Leiden: Het lied van Marokko, de roman van een Kelt, door William Irish Stephenhon. Uitg. Het Spectrum, UtrechtBrussel: tavia Sacra. Hoofdstukken uit de Vaderlandse Kerkgeschiedenis o. r. v. M. P. van Buy tenen en dr. J. J. M. Timmers: De Spiritualiteit van de Capucijnen in de Nederlanden gedurende de XVIIe en XVIIIe eeuw, een bijdrage tot de geschiedenis van de Vaderlandse Vroomheid, door P. Optatus O.F.M. Cap. Uitg. De Tijdstroom, Lochem: Wereldkam pioenschap Schaken 1948, 's Gravenhage— Moskou. Analyses van Dr. Max Euwe. Uitg. H. Veenman Zonen. Wageningen: Vijvers in Tuinen en Plantsoenen, uitgegeven vanwege de Nederlandse Heidemaatschappij te Arnhem. Uitg. J. B. Wolters N.V., Groningen—Bata via: Naar Gymnasium, Lyceum en H.B.S.I Verzameling van opgaven bij toelatings examens in 1948, bijeengebracht door A. M. Polderman, voorheen verzameld door J. C. Holtzappel en J. Nauta. steld nnei rarn 1946 jaar lat roor ipoei wore yan wijf In polg< lom ;ing« non' lij 1 ioor ladh rolle ota? ;ebl< Al prils 'aan fteld heef' Biljarten Kampioenschap biljart libre Donderdag begon in Odeon te Den Haag tingf het tournooi om het kampioenschap van Ne- fcet derland groot biljart libre. De uitslagen jlijk luiden: kant. Jacobs 450 Metz Van de Pol Kruythof 110 Wevers Teegelaar De Ruyter Jacobs 500 26 139 19.23 482 26 96 18.53 450 12 153 37.50 500 12 164 41.66 500 10 163 50.— 110 10 29 41.— 409 32 84 12.78 500 32 84 15.62 500 22 140 22.72 180 22 32 8.18 500 23 152 21.73 459 23 150 19.75 desavonds zijn partij Teegelaar Eichelsheim459 tegen Wevers gewonnen in negen beurten. Hij miste van acquit, scoorde 103 punten in zijn derde beurt en 84 in zijn zesde, en zette de kroon op het werk met een slotserie van 196. Wevers werd totaal overspeeld en bleef op 43 staan. Van de Pol500 9 196 Wevers 43 9 18 Metz 500 Kruythof 276 19 125 19 103 55.55 I 4.77 Ex laa 26.31 jppk ita Manoeuvres. Tet Washington is medege deeld, dat de Amerikaanse luchtmacht een week geleden begonnen is met ma noeuvres, waarbij Superforten van Amerikaanse bases in Engeland en Duitsland af naar Accra, de hoofdstad van de Goudkust in Brits West-Afrika worden gezonden, en vandaar naar de Golf van Genua, om de bemanningen te oefenen in het vliegen over water. Het hoofddoel van deze oefen-operatie zou zijn de bemanningen vertrouwd te maken met de omstandigheden in een werelddeel, dat in geval van oorlog „van vitale betekenis zou zijn". Die Britten toch. Tass meldt uit Parijs, dat de Sovjet-Russische zóne in Duits land grote hoeveelheden goederen in de Westelijke zönes heeft gekocht, doch dat de Britse bezettingsautoritei ten de levering met alle middelen dwarsbomen. Zo hebben, aldus Tass, de Britse autoriteiten te Hamburg 200 ton koper geblokkeerd, die door de Sovjet- zóne zijn betaald, nadat van de Britse overheid de vereiste invoervergunning was vei kregen. Vermist. Een Frans militair vliegtuig van het type „Marauder", dat Donderdag met 17 passagiers aan boord op weg was van Marokko naar Istres bij Mar seille, wordt vermist. Het laatste signaal werd opgevangen toen het toestel zich boven Spaans Marokko bevond. Sche pen en vliegtuigen zoeken het ver miste toestel. Vierling. Een 27-jarige Engelse vrouw heeft te Londen het leven geschonken aan een vierling drie jongens en een meisje. De vierling is zes weken te vroeg geboren, maar de kans, dat zij in leven zal blijven, wordt „redelijk" ge noemd. Verdachten en verdedigers. Generaal Clay, de Amerikaanse militaire bevelhebber in Duitsland, heeft de executie van 110 Duitse oorlogsmisdadigers gelast, meldt de Manchester Guardian. Dertien zijn er reeds opgehangen, de anderen vol gen in groepen van tien per week. Een aantal van deze Duitsers is schuldig bevonden aan de massamoord op Ame rikaanse soldaten in Malmedy tijdens van Runstedts wanhoops-offensief. De protestantse bisschop van Wurttemberg en de Katholieke bisschop van München hebben een verzoek om hevziening van de vonnissen gedaan, ook al omdat zij de juistheid der verklaringen van som mige getuigen ex-politieke gevan genen in twijfel trekken. Snel. Luitenant-generaal George Stfate- meyer, chef van het Amerikaanse luchtverdedigingscommando heeft in een rede te Detroit verklaard, dat een vliegtuig- van de Amerikaanse lucht macht met raketaandrijving, de SX-1, een snelheid had bereikt van 1.600 km. per uur. Hij zeide er niet bij of het toestel nog is teruggekomen Burgemeester. De burgemeester van Len- tini (Italië), die lid is van de socialis tische partij van Saragat, is door demon stranten die zich door de politieversper- ring een weg baanden naar de ge meenteraadszitting, afgeranseld. Er wer den 20 arrestaties verricht voordat de orde hersteld werd.

Haarlem's Dagblad | 1948 | | pagina 2