DANS FQRTGENS FOTO ENGEL „DE SCHELP" Roeters ^7) tC 27 ct. 14 ct. Belangrijk bericht i Vijftig jaar geleden werd het eerste Volksbadhuis .- te Haarlem geopend „Het Gouden Hoekje" Sanering dorpskern van Bloemendaal Vulpen-reparatie Kort en Bondig Gemeente van Christus CHURCH OF CHRIST SERMON IN ENGLISH Doopdienst Hypotheek Luana YTrovadores Jong Haarlem, vooruit! Ie kwaliteit Haard-en Kachelblokken VERRASSINGEN taai-taai poppen Vruchtenblokjes 37 ct. SCHOOL GR. HOUTSTRAAT 176 VRIJDAG 22 OCTOBER 1948 HAARLEMS DAGBLAD ^Plannen voor de toekomst I De afdeling Haarlem van het Witte Kruis zal in 1949 60 jaar bestaan. Ongetwijfeld zal ld ier aanleiding zijn dan in het licht te stel- 8 jlen de vele en grote verdiensten van deze vereniging voor de volksgezondheid. Ie Het is thans 50 jaar geleden dat het Witte Kruis het eerste badhuis opende op Koudenhorn. Dat was een feit van (groot belang. Toen er „één schaap over de was" volgden er meer. Het tweede volgde op het Leidseplein. Num- j. jmer drie kwam aan de Schotersingel, num- e.imer vier aan het Drilsmaplein en -ten- slotte nummer vijf in de Van Egmond- straat. Het mooie werk van het Witte Kruis j {wordt door de gemeente Haarlem krach- al tig gesteund. Ook financieel. Jammer is dat het badhuis op het drilsmaplein voorlopig buiten gebruik ge- pteld moest worden. Juist dezer dagen her innerden wij er aan, dat de centrale ver warming in de strenge winter van 1945- Il946 vernield is, zodat een vernieuwing Waarvan nodig is. Wij konden er bijvoegen dat de moeilijkheden, die zich daarbij overwonnen zijn, zodat thans Ie spoedig met dit herstelwerk begonnen kan jïvorden. Een feit waarover de bewoners het Amsterdamse kwartier zich onge- {wijfeld verheugen. In 1947 werd in de badhuizen het lolgende aantal baden genomen: Kouden horn 23.394; Leidseplein 28.488, Schoter- ij Singel 43.585, Drilsmaplein 2.047, Van Eg- hondstraat 49.188. Tezamen 146.699. Daar bij komen nog 4.044 schoolbaden. waar- Boor het totaal 150.643 wordt. Indien het badhuis in het Amsterdamse kwartier ook jvolledig in dienst zou zijn geweest, zou het totaal wel niet ver onder de 200.000 zijn jébleven. Als over enige tijd het badhuis op het prilsmaplein weer werkt zal het badhuis de Koudenhorn buiten gebruik ge field worden. Dit gebouw is, nu het 50 jaar [ïeeft dienst gedaan, niet meer zo dat het tan wedijveren met de moderne inrich tingen. Het grootste bezwaar is evenwel dat het niet voldoende centraal gelegen is. Dit plijkt wel uit een vergelijking van het jantal baden dat aan de Koudenhorn wordt ,'enomen en op de Schotersingel en de Van Jgmondstraat. Bovendien zal het aantal lan de Koudenhorn nog sterk dalen als de jnensen weer naar het Drilsmaplein kun nen gaan. Maar he't ligt niet in de bedoeling in de (oekomst het aantal badhuizen te vermin- fleren, want er zijn plannen in voorberei ding voor de bouw van een nieuw bad huis. Dit zal dan komen ten Noorden van de Jan Gijzenvaart en bestemd zijn voor sterk-vermeerderde bevolking van dit Noordelijkste deel van Haarlem. Bovendien staat op het programma een jjitbreïding van het badhuis in de Van Egmond straat. Tenslotte is de wenselijkheid overwogen om het badhuis dat op het Leidseplein staat te verplaatsen naar Haarlem-West, ten Westen van de spoorbaan, omdat daar ook een sterke uitbreiding der bevolking wordt verwacht. Verplaatsten betekent afbreken en op nieuw bouwen. Natuurlijk spreken bij de uitvoering dezer plannen de bouwmogelijkheden en ook de financiën een grote rol. Het zal dan ook wel nodig zijn tot een geleidelijke af werking van dit lijstje van mensen over te gaan. Brandweerinstallaties van kerken functionneerden goed In tegenwoordigheid van autoriteiten van Monumentenzorg, brandweerinspectie, kerkvoogdij der Nederlandse Hervormde Gemeente, heeft de Haarlemse Brandweer vanmorgen, onder leiding van de comman dant, de heer H. C. Vernout, nagegaan of de brandweerinstallaties van de Grote-, de Bakenesser- en de Nieuwekerk goed functionneerden. Eerst werd een bezoek gebracht aan de kelder van de Vleeshal, waar zich de installatie van de besproeiing van de toren van de Grote Kerk bevindt. Het bleek, dat de installatie goed werkte. Daarna begaf het gezelschap zich naar de Eakenesserkerk en de Nieuwekerk. Herdenkingsavond Verenigde volken Weer bonnen voor werkkleding geldig Het Centraal Distributiekantoor deelt mede, dat de bonnen voor werkkleding H8 en L8 tot nader order geldig zijn voor het kopen van werkkleding. Op de bonnen H8 kan men kopen: een overall of een werk pak van drill, keper of satijn, een lange stofjas, een lange witte jas, een laborato- riumjas of een mouwschort. Op de bonnen L8 kan men kopen: een werkbroek of werk- jasje van keper, drill, satijn, Beaverteen, Engels leer, Manchester of pilow, een korte witte jas, een koksbuis of een korte stofjas. De bonnen Hl tot en met H7 en LI tot en met L7 en de rantsoenbonnen FC en FD blijven voorlopig geldig. PROVINCIAAL ZIEKENHUIS NABIJ SANTPOORT In het verslag der Provinciale Ziekenhuizen van Noordholland over het jaar 1947 wordt meegedeeld, dat de bezetting in Santpoort minimaal bedroeg 1107 en maximaal 1263. Ge durende de eerste helft van het jaar was er een sterke bevolkingsaanwas, die mogelijk werd gemaakt door de omstandigheid, dat in het begin van het jaar de vrouwenkant van het nieuwe gedeelte, welke in November 1946 in gebruik genomen kon worden, nog niet volledig bezet was. Een verdere stijging van de bezetting tot die van de normale capa citeit van het ziekenhuis, welke 1517 be draagt, zal, zolang het noodsanatorium van het Rode Kruis de mannenkant van het nieu we gedeelte en „Meerzicht" in gebruik heeft, niet mogelijk zijn. De gezondheidstoestand der patiënten was gunstig. Toch waren de tuberculosecijfers nog zeer hoog. Wij herinneren nog eens aan de bijeen komst ter herdenking van de totstand koming van het Handvest der Verenigde Volken op 24 October 1945, die vanavond door de Haarlemse Vredesraad, waarbij elf i en zonder inlevering'bij verenigingen zijn aangesloten, in de Waalse kerk wordt gehouden. Als.spreker zal optreden mr. J. van Zwet, die de drie Algemene Vergaderingen van de Wereldfederatie van UNO-verenigingen heeft bijgewoond. Wij kopen GOUD, ZILVER EN JUWELEN Voor uw cadeaux en verlovingsringen met ïder inlevering bij GIERSTRAAT 45. HOEK NIEUWSTRAAT TELEFOON 19041 Sloping van door brand verwoeste gebouwen Kamernuiziekseizoen van Toonkunst Evenals vorige jaren organiseert de plaatselijke afdeling van Toonkunst een :eks van vijf kamermuziekconcerten, die litmaal in de Stadsschouwburg zullen wor- jen gegeven, in plaats van in de Concert een omstandigheid die de kamer - ïuzieksfeer ongetwijfeld ten goede zal iomen. De eerste avond wordt gegeven op Maan- (ag 22 November door de Italiaanse pia- liste Rossana Bottai, die men in Amerika je Italiaanse Myra Hess heeft betiteld. Dan komt op Maandag 20 December de bnge Poolse violiste Ida Haendel, die ndertijd als „wonderkind" ook in ons land felisatie heeft gewekt en evenals Menuhin, net wie men haar wel eens vergelijkt het jnverklaarbare van het begenadigde talent Kijkt te hebben behouden. Woensdag 19 Januari is er het optreden lan het Engelse Robert Masters piano- iwartet, waarvan de „Haagse Courant" [erleden jaar schreef: „De buitenlandse pers heeft waarlijk niet overdreven, toen unaniem dit kwartet als een der aller- i leste van deze tijd prees." Dinsdag 15 Februari speelt de Ameri kaanse pianist Julius Katchen, die in Fe- iruari van dit jaar in ons land een sensa- ioneel succes verwierf. Ten slotte op Vrijdag 11 Maart kan men [ennis maken met dé Zuid-Franse violon- illist André Navarra, de eerste prijswin- van het Internationale Concours te ïenen in 1937. Het zijn stuk voor stuk nieuwe figuren het Haarlemse muziekleven, maar zij (omen met goede papieren. SCHEEPVAART Aldabi, Buenos AiresRotterdam 22 Oct. Las Palmas. Congostroom, 21 Oct. van {otterdam te Hamburg. Kota Gede, Rotter- lam— Batavia 21 Oct. van Suez. Van 't Hoff. WtterdamBatavia 21 Oct. van Port Said, juiderkruis. RotterdamBatavia 21 Oct. van uien. Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM, 21 October 1948 GEHUWD: 21 Oct., G. D. van der Klugt en M E. Smit: P. Gaartman en M. C. Jansen. _BEVALLEN van een zoon: 19 Oct., J. C. H. Biesmavan Houten: T. Schotel iielsma: 20 Oct., C. G. RichtersWeidema: t Jans—Smit: M. M. Vuijst—Bijster; B. B. PllemansSeij; 21 Oct., C. P. W. Jansen m Zijp. fBEVALLEN van een dochter: 20 Oct., C. chtBrooijmans; A. E. G. OffermanVer- ek; W. C. C. Ootesvan Lunteren; 21 Oct.. - A. A. van der VeldtBakker. OVERLEDEN: 19 Oct., W. C. van Dun. 27 Bakenessergraeht; L. P. Vooijs, 8 d., Gast- foisvest; M. T. de Lugtde Wilde, 61 j., Bmpervest; 20 Oct.. A. HamburgUitcr- pjk Winkel, 66 j.. Aelbertsbergstraat. De dorpskern van Bloemendaal zal ge saneerd worden. De voorbereidende maat regelen zijn getroffen door de Donderdag middag gehouden vergadering van de ge meenteraad van Bloemendaal. Thans zullen belanghebbenden in de gelegenheid worden gesteld hun bezwaren in te dienen. Het zal nog enige jaren duren, alvorens het sa neringsplan uitgevoerd zal kunnen worden. In het plan zijn begrepen enkele plaatselijke wijzigingen in de breedte van een gedeelte van de Bloemendaalseweg, een verbreding van de Boslaan, omlegging en verbreding van het Schoolpad, verbreding van de De Genestetweg, met uitmonding op de Bloe mendaalseweg en omlegging van een ge deelte van de Zomerzorgerlaan. Bij de gedachtenwisseling vroeg mr. Hijszei er (A.R.) of het niet beter was op de Zomerzorgerlaan enkele winkels te projecteren in plaats van op de Boslaan en de heer D a a m s (V.V.D.) meende, dat het aantal winkels op de Bloemendaalse weg, Korte Kleverlaan en Verbindingsweg vol doende was. Het is niet noodzakelijk er ook aan de zijwegen te bouwen. De v o o z i 11 e r, burgemeester jhr. mr. C. J. A. den Tex, merkte op, dat de Boslaan zich beter leent voor winkels. Het is niet noodzakelijk daar winkels te bouwen. Er wordt alleen rekening gehóuden met de mogelijkheid. Verwacht mag toch worden, dat de winkel stand zich zal uitbreiden. Mr. De Jong Schouwenburg (C. H.) informeerde bij het voorstel tot voor lopige vaststelling van het partieel Uitbrei dingsplan Vogelenzangseweg bij de Leij- vveg, wanneer overgegaan wordt de weg bij de scherpe bocht door te trekken. De voorzitter antwoordde, dat vaststelling van het plan inhoudt, dat er in de toekomst kan worden overgegaan de weg door te trekken. De vergadering verenigde zich met het voorstel, evenals met dat over plannen bij de Watertoren en nabij de Leidsevaart. Om het bijvoorbeeld mogelijk te maken, dat het gebouw op de hoek van de Klever laan en de Iepenlaan, dat door brand ver woest is, te slopen, besloot de vergadering een wijziging te brengen in de bouwver ordening. De raad besloot een crediet van 600 beschikbaar te stellen voor opruiming van obstakels op het Bloemendaalse strand De voorzitter deelde mee. dat de leden dezer dagen een rapport zullen ont vangen over de samenwoning in de gemeen- De Vassy (Arbeid) merkte op, Kantoorboekhandel de ROOI3 (N'EGANG 14 - TEL. 11963 - HAARLEM (Adv.) f^geoda voor Haarlem VRIJDAG 22 OCTOBER iRembrandt: „Kruisverhoor", 18 j., 2.00, 4.15, f0 en 9.15 uur. Palace: „Arizona", 14 j., 2.00, j}5. 7.00 en 9.15 uur. Luxor: „Helizapoppin", De leeft.. 2.00. 4.15, 7.00 en 9.15 uur. City: Woeste hoogte", 14 j„ 2.15, 4.30, 7.00 en 9.15 Spaarne: „Het geheim van de open 14 j., 2.30. 7.00 en 9.15 uur Frans Hals: pen wereldse vrouw", 18 j.. 2.30, 7.00 en 15 uur. ZATERDAG 23 OCTOBER ^stadsschouwburg: „Geef mij maar een pip", 8 uur. Frans Hals Museum: Tentoon- [elling „Kunst Zij Ons Doel", 10 tot 5 uur.-v tacopen: Middag- en avondvoorstellingen, maakt. „Life of a Magistrate" Voor het genootschap Nederland-Enge- land sprak gisteravond in Brinkmann de heer Roger North over het onderwerp „Life of a Magistrate". Hij begon met een uiteenzetting over dit eigenaardig in stituut, dat onze Nederlandse rechtspraak niet kent. Een magistraat of „Justice of the peace" (vrederechter) is een rechter, die geen jurist hoeft te zijn en ook niet voor zijn werk betaald wordt. Onder zijn jurisdictie vallen vrijwel alle lichte mis drijven. De zwaardere misdrijven komen voor het „Court of quarter sessions", eveneens een rechtbank van „magistra tes", maar gecompleteerd met een jury. In principe komen alle misdrijven eerst voor de magistraat, maar de zwaardere worden dan hoger-op verwezen. Verder houdt de magistraat zich bezig met kinder rechtspraak en scheidingen van tafel en bed. Het instituut van de „magistrate" dateert al uit de veertiende eeuw en het feit dat in wezen aan deze rechtspraak nooit veel veranderd is, noemde de heer North wel een bewijs, hoe bevredigend zij werkt. Eigenlijk is het een ere-baantje, zei de spreker, en tal van mensen zijn er bijzon der op gesteld de afkorting van Justice of the Peace, J. P., achter hun naam te mogen zetten, hoewel oneerbiedige tongen wel eens gefluisterd hebben dat het eigenlijk „Judge of Port-wine" betekent. Hij ves tigde er de aandacht op dat wanneer er zich een geval mocht voordoen met juridische complicaties, de magistraat altijd kan be schikken over de kennis van zijn griffier, die wèl een jurist is. Hij verklaarde na drukkelijk dat ook in Engeland steeds meer de overtuiging baan begint te breken dat vele misdaden voorkomen uit een geeste lijke afwijking en dat genezing eerder dan straf het doel van de rechtspraak moet zijn. Mr. North illustreerde zijn belangwekken de en geestige causerie met vele gevallen, i die hij in zijn lange praktijk had meege- dat de percentages een te gunstig beeld zullen geven, als met de cijfers van het Centraal Bureau van de Statistiek rekening wordt gehouden. Dit bureau meldde, dat Bloemendaal vorig jaar 17742 inwoners telde en volgens de gegevens op het Raad huis' waren er 20429. Hiervan kan de ge meente bij het beschikbaar stellen van wo ningen de dupe zijn. Mr. Vliegen (Arbeid) verzocht de vijver bij „Duin en Daal" schoon te maken en andere leden stelden vragen over het verkeer. De voorzitter zegde een onderzoek toe. In deze vergadering werd het nieuwe lid de heer H. Smidt van Gelder (V.V.D.) ge ïnstalleerd. De burgemeester wenste hem geluk, waarna de heer Smidt van Gelder de verzekering gaf zijn krachten te zullen geven, als belangen van de gemeente be hartigd moeten worden. Hij werd gekozen in de commissie voor financiën en voor publieke werken, mevrouw Fahrenfort- Meuffels in de commissie voor woningwet en de heer Daams in de commissie voor onderwijszaken. Haarlems Chr. Mannenkoor Onder zeer grote belangstelling concer teerde Donderdagavond Haarlems Christe lijk Mannenkoor, onder leiding van Jac. Zwaan. En het werd een boordevol koor concert, want, naast het mannenkoor, trad ter opluistering van de avond ook het ge mengd koor voor knapen en mannen van Hubert Cuypers, „De Minnestree- len" op. Het jonge Christelijk Mannenkoor heeft sinds zijn laatste uitvoering een grote sprong vooruit gemaakt. Het moge waar zijn, dat het ensemble in het forte nog de nodige kracht en glans mist, die men zou mogen verwachten, bijvoorbeeld in de ver halende passages en in het slotgedeelte van „De Ruïne" van Ludwig Brandts Buys, maar het is al heel wat waard dat er zuiver, zangerig en in goed evenwicht gezongen wordt en dat het koor in dé lichte tinten een zeer aangenaam geluid produceert. Dit laatste was vooral het geval in „Beati Mortui", in „Le Rossignal", in „De Ruïne", maar vooral in „Eintracht und Liebe" van Flemming en „Mijn Hof" van Philip Loots, een bescheiden stukje, maar in zijn aard een juweeltje. „Sanctus", een ietwat hy bridische compositie van de directeur, slaagde minder goed; men raakte ver strikt in een al te kunstmatige overgang. Zo werd „De Ruïne" het glansstuk van de avond; het werd met goede voordracht ver tolkt, en indien het koor iets machtiger bezet ware geweest, om het slot tot een grootse klankapotheose op te voeren, dan zouden wy de vertolking eerste rangs heb ben kunnen noemen. In ieder geval heeft directeur Zwaan hier het uiterste met de bezetting bereikt. Naast de stoere mannenzang vormde het gekweel van Cuypers' zangknapen een groot contrast. Zelfs een opgewekt vaude ville-wijsje als „Oü peut on être mieux" uit „Lucile" van Grétry, wordt onder Cuy pers' bewerking en directie een teer ge valletje. Maar dan zijn er ook dingen die men in de gedisciplineerde stijl van uitvoe ring volkomen waarderen kan, zoals het „Popule meus" van Vïttoria en Cuypers' bewerking van „Heer Jezus heeft een hof- ken". De solisten onder de knapen (vreemd dat het steeds sopranen, nooit alten zijn!) wisten de harten van het publiek te stelen, zelfs wanneer het een beetje vals ging. Met een „Lentezang" voor koor en klavier van Hubert Cuypers kwam men in de Weense sfeer en met het laatste bisnummer in de kermisstemming. En toen het publiek wild ging wordenwas het uit. JOS. DE KLERK. Klavieravond Angela Janowski De Weense pianiste Angela Janowski had de vermetelheid de namen Bela Bartok en Moessorgski naast de meer vertrouwde van Handel en Scarlatti en de zéér ver trouwde Van Beethoven op het programma van haar gisteravond gegeven klavier voordracht te plaatsen. Dit kostte haar zeer waarschijnlijk de belangstelling van menig Beethoven- en Chopin-enthousiast, die méér van Beethoven en zeker heel veel van Chopip had wensen te horen. De vele onbezette stoelen in de tuinzaal van het Gemeentelijk Concertgebouw vormden het bewijs, dat Angela Janowski zelfs met de Suite in g kl. terts van J. F. Handel, de Sonates van D. Scarlatti en de Sonate in E op. 109 van L. v. Beethoven nog niet voldoende had toegegeven aan de conser vatieve verlangens van het concerten- bezoekend publiek. Gelet op het artistieke resultaat van deze avond betekende de keuze van ge noemde werken evenwel een onderdrukken van de beste herscheppings-capaciteiten van de pianiste. Herhaaldelijk kwam het sterk rhythmisch-geëmotioneerde in heftige dynamische schakeringen geuite gemoeds leven van de pianiste in conflict met de evenwichtige geest van de muziek van Handel en Scarlatti. En bij de vertolking van de Sonate van Beethoven verhinderde het de duidelijke vormgeving en de decla matie der melodiek. Maar de' gespannen, brandende muzika liteit van Angela Janowski vond ifl alle opzichten de mogelijkheid om aan de dag te treden met de voordracht van zeven Baga tellen op. 14 van Bela Bartok en van de „Schilderijen van een tentoonstelling" van M. Moessorgski. De pianiste fteeft in de muziek van Bartok een levenselement gevonden, en dit geldt zowel voor de typerende en domi nerende rhythmische kracht als voor de harmoniek, die voor geen hardheden terug deinst, en voor de vaak beklemmende melodiek. Een weerspiegeling van de tijd- Het Bijzondere Gerechtshof te Amster dam veroordeelde wederom twee leden der „Kolonie Henneicke" conform de eis tot de doodstraf. Namelijk de 31-jarige boekhouder B. B. V. en de -C-jarige tabaksbewerker Chr. B. HAARLEM EN OMGEVING Dr. Ch. de Beus, Ned. Hervormd predi kant te Bloemendaal. heeft voor het beroep naar Dordrecht bedankt. Candidaat L. J. Boeijinga te Haarlem ontving een beroep naar de Geref. Kerk van Avereest. 25 directeuren van Franse rcisbureaux die een vierdaagse rondreis door ons land maken, zullen Maandag een bezoek aan Haarlem brengen. Na een ontvangst ten stad- huize zal het gezelschap in „Het Bolwerk" een lunch worden aangeboden waar ook burgemeester Cremers en wethouder Geluk aan zullen zitten. Voor de uitvoering van riolyings- en bcstratingswerken ten behoeve vtfn in aan bouw zijnde woningcomplexen ten oosten van de Vergierdeweg vragen B. en W. van Haarlem de gemeenteraad een bedrag van f 250.000 te hunner beschikking te stellen. JUBILEUM J. VAN EGMOND Vanmorgen is de heer Joh. v. Egmond ge huldigd wegens zijn 25-jarig dienstverband als boekhouder bij de N.V. Boekhandel Loos- jes te Haarlem. De heer Van Weerden, pre sident-commissaris, was de eerste van de rij sprekers. Hij prees de jubilaris om zijn grote verdiensten, benoemde hem tot procuratie houder en overhandigde hem enige waarde volle geschenken. De directeur van de N.V., de heer Joh. van Doorn bood namens het personeel een geschenk aan. Nadat een aan tal personeelsleden het woord had ge voerd verplaatsten de feestelijkheden zich naar het huis van de jubilaris. Geslaagd aan de Leidse Universiteit voor candidaatsexamen geneeskunde, J Brouwer. Haarlem en W. H. de Savornin Lohman. Santpoort; aan de Vrije Universi teit te Amsterdam voor doctoraal examen rechten C. Jansen Verplanke, Haarlem. geest. Tot de reeks muzikale reflexen van Moessorgsky bleek eenzelfde volmaakte relatie van de pianiste te bestaan als tot de Bagatellen van Bela Bartok, hetgeen met het oog op het muzikale karakter, waarin de rhythmiek weer het voornaamste be standdeel vormt, verwacht kon worden. Bovendien kon Angela Janowski haar uit nemend technisch vermogen in dienst stel len van de meesterlijke vertolking, die een verheugende bekroning van de avond werd. Bloemen en warm applaus getuigden van veel waardering. Er kwam een toegift: zowaar Chopin (Ecossaise). P. ZWAANSWIJK Chris Hoflands kinderoperette-gezel schap geeft Zondagmiddag in het Gemeen telijk Concertgebouw te Haarlem een opvoe ring van „Tom Poes". In- en uitvoer in September Volgens de door het Centraal Bureau voor de Statistiek samengestelde voorlopige cijfers had de invoer in September 1948 een waarde van f443.4 millioen (Augustus 1948: f407.3 millioen) en een gewicht van 1.873.000 ton (v.m. 1.639.000 ton). Enkele belangrijke im porten waren (in millioenen guldens): vlees 5.1 (Augustus 1948: 6 2). tarwe en tarwebloem 21.2 (13.5), gerst 8.9 (2.3). mais 10.3 (1.6). copra 19.8 (14). lijnzaad 6.7 (5.7), plantaardige en dierlijke oliën en vetten 10.9 (10.6), suiker 9 (11). steenkool 15.3 (16.7), tinerts 5 (13.2), minerale oliën 16.8 (18.7), hout 35.3 (27.3), ruwe wol 6.1 (6), ruwe katoen 5.1 (5.8), auto's en autochassis 6.5 (7), schepen e. d. 7.5 (0.1). De uitvoer had in September 1948 een waarde van f231.9 millioen (Augustus 1948: f210.6 millioen) en een gewicht van 679.000 ton (Augustus 562.000 ton). Enkele belangrijke posten bij de uitvoer waren: gecondenseerde melk 5 (6.3), boter 13.5 (11.5), kaas 3.8 (7.4). bloembollen 30.9 (10.9), verse en bevroren groenten 6.8 (9.2), aardappelen 3.7 (3.7), verse en bevroren vruchten 6 (5.3), aardappelmeel 3 (3.6), plantaardige en dierlijke oliën en vetten 8.5 (4.8), suiker 3.9 (2.2), cacaoproducten 5 (4.8), vlas 3.7 (1.5), cokes 5 (4.1), rayongarens 4 6 6. katoenen manufacturen 9.9 (11). ruw ijzer 4.7 (5.7) tin in blokken 9.1 (5). radioartike len 5.8 (6.4) electrische lampen 2.5 (2.7). Amsterdamse Beurs Door ongesteldheid wordt de voordracht van Ds. de Jong van de „Heks van Haarlem" uitgesteld tot Zaterdag tober. West-Berlijnse verkiezingen op 5 December Westelijke geallieerde en Duitse function- narissen blijven voortgaan met het uitwer ken van plannen tot het houden van ver kiezingen in Berlijn, hoe sterk de Russische oppositie daartegen ook mag zijn. Op 5 December zullen de Berlijners van de Westelijke sectoren ter stembus gaan voor het kiezen van een nieuwe gemeente raad. In de Russische sector zal niet kun- j nen worden gestemd. Ged. Oude Gracht 47, Eredienst en Preek. Zondag v.m. om 10.30 uur, Donderdag n.m. om 8 uur. Houdt vast aan Gods Woord U bent altijd welkom. Sun. Oct. 24. 8.00 p. m. Jansstraat 85, Hall 5 We speak where the Bible speaks and remain silent where the Bible is silent. COME AND LISTEN Zondag 24 Oct. nam. half 5: in het Sportfondsenbad o.l.v, Pred. M. DUBBELDAM. Met medewerking van het Zui derkapelkoor. Toegang vrij voor belangstellenden. ZILVERVOSSEN en BONTMANTELS NAAR MAAT Betaling kunt u regelen. Br. no. 1863. Pasfoto's nodig? Helpt snel! KLEVERPARKWEG 7 SPAARNWOUDERSTR. I W. BLANKEVOORTS CZN's AANNEMING MAATSCHAPPIJ N.V. Buitengewone Algem. Ver gadering van Aandeelhou ders op Zaterdag 6 Novem ber e. k. des namiddags 3 uur ten kantore der Maatschappij Kennemerplein 2, Haarlem. De punten van behandeling liggen ten kantore der Ven nootschap voor aandeelhou ders ter inzage. Aangeb.: Rashonden: Witte Keesjes f 20, Spaniels f 35. Bruine Setters f 30. Gorden Setter f 30. Verder regelma tig alle soorten Rashonden v 7 tot 12 w. oud kunnen wij leveren. Vraag eens prijs bij ons H. Vlcmmix, B. Zwjjsen- straat 116, Tilburg. WONINGRUIL. Landhuisje te B. o. Zoom bev. kamer en suite, hall, keuk., bijkeuken, garage, gr. tuin rondom, nette st., in ruil v. huis te Hrl. of omstr. Br. no. 1916. Koninklijke Olie. Unilever J Philips A. K. U Fokker Nederlandse Ford Nederlandse Kabel v. Berkei's Patent Scheepvaart Unie HolI.-AmerikaLijn Deli Maatschappij H. V. A A'dam Rubber Ned. Handel Mij. N.-I. Handelsbank Billiton Mij II Slotkoers gisteren 319% 282 218% 14814 167 315 270 118% 165% 167% 145 2531/2 158 155% 112 404 Openings koersen 317*$ 285 226 147% 148% 256 160% Groot fonds heeft gelden op solide percelen tegen 3 pet. en 3 1/4 pet. rente beschikb. Uitv. brieven no. 1915. EIKEN SLAAPKAMER Groot 2 pers. ledikant. 1.90 x I.40. Auping staalmatrnw. 3 delige damast kapok-matr. waskast, veel berging, tafel, stoel, nachtkastje, compleet f 250. Adr, v. Valckenburghl II, bij stat. Bloemendaal. BESTELLINGEN worden aangenomen t/m. 15 Nov. Eiken en Beuken Kachelblokken f 50 p. 1000 K.G. Droog aanmaakhout f 10 p. 100 K.G. Electr. Brandhoutzagerij Narcissenstr. 42, Santpoort. Tel. K 2560—8995. HOTEL Van naemstedeweg 20 - Zandvoort Telefoon 2105 GRAND CAFE-RESTAURANT AMERICAN BAR - DANCING mma optreden (kaarten herkennings fenomeen) ORKEST Jongens en meisjes van 14—26 jaar, laat je inlichten en In schrijven voor de cursussen van: Hedenavond (laatste avond) van 8 tot 9 uur in de scholen: Overtonstr.; Nieuwe Gracht 16; Haarlemmerliedestraat 29; Jacobijnestraat en Wilhelminastraat 43A. WIST U dat wij wederom zijn bevoorraad met tegen f 50.— per ton. Franco thuis. Geen stobben. D. VAN ROOZENDAAL Duin en Kruidbergerweg 70 b Santpoort TEXTIEL Reclame aanbieding: Sokken z. p. nu f 0.98, Dameskousen 1 p. vanaf f 0,85, Grote sor tering Sportkousen en fanta siesokken. BROKX Goederenhandel 58 Hogerwoerdstr. 58 (Gesloten huis.) De gehele dag geopend. Een nieuwe cacaobon! Wees verstandig en koop DROSTE. Maarwacht niet te lang! Want Droste artikelen zijn nog niet onbeperkt leverbaar en door de enorm gestegen vraag zou het kunnen gebeuren, dat Uw winkelier reeds uitverkocht was. Dat zou jammer zijn! ALTIJD WELKOM! liiiilIIJSIlil IN AARDIGE ST. NICOLAASVERPAKKING GROTE POP KLEINE POP VERKADE per ons iüP Op veler verzoek stellen wij hen die op weekavonden ver hinderd zijn in de gelegenheid tot deelname aan een Populaire cursus voor eerstbeginnenden nml.: een Jeugdcursus (tot 17 jaar) Zondagmiddag 3 uur. Lesgeld f 0.75 per week. en een Gurstis (18 jaar en ouder) Zondag- Speciale cursus voor gevorderden o.a. de nieuwste variaties in Quick step. Eng. Waltz, Tango, Slow Foxtrot. Samba etc. Deze cursus wordt gehouden op ZONDAGAVOND 8 uur. Indien gewenst, lesgeld per week te voldoen. Inschrijving vanaf heden aan de zaaL

Haarlem's Dagblad | 1948 | | pagina 3