Haarlems Dagblad Atlantische Unie? „Crisis achter het ijzeren scherm dwingt Moskou tot snelle actie" Vorming van Transatlantische Unie en West-Europees parlement op agenda Viering van de derde verjaardag der Verenigde Volken Twee doden in de IJmuidense duinen De Franse C. G.T. wekt op tot solidariteitsstakingen en hulp 1 63e Jaargang No. 19074 Bureaux: Grote Houtstr. 93, Tel. Adv. en Admin. 10724, 14825. Redactie 10600. Direct cHoofdred. 15054. Bijkantoor H.N., Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Z.B. Spaarne 12, Tel. 12713, 10132. Maandag 25 ÖcïoBer 1948 Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 33 cent. per kwartaal /4,25. Franco per post f 4,75. Postgiro 273107. Vdvert.tarieven op aanvraag bij de Administratie. Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom en <0prcrlitc toaarlemsctjc «Courant (tnno 165-6) Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem DE VOORLOPIGE AGENDA voor de conferentie van de vijf mogendheden van het Pact van Brussel, die vandaag aanvangt, bevat wel buitengewoon belang rijke punten. De Nederlandse delegatie, welker voornaamste leden" de minister van Buitenlandse Zaken mr. D. U. Stikker en de ambassadeur te Parijs jhr, mr. Tjarda van Starkenborch Stachouwer zijn, wordt met de andere afgevaardigden ditmaal voor grote vraagstukken geplaatst. Uit een be kendmaking door het Franse ministerie van Buitenlandse Zaken blijkt, dat punt 1 niet minder behelst dan de bespreking van de uitbreiding van het militaire verdedi gingspact van de West-Europese Unie tot een Transatlantische Unie, waarbij de Verenigde Staten en Canada zich zouden aansluiten. Daarbij moeten zich dan aan sluiten: als punt 2 de mogelijkheid van uitbreiding van de West-Europese Unie door aansluiting van andere West-Europese staten, als punt 3 samenwerking tussen de West-Europese mogendheden en haar over zeese gebieden en tenslotte als punt 4 be studering van het plan voor een West- Europees parlement dat zich dus op- nieuA# doet gelden. Wat betekent dit? Dat het Westen blijk baar zover is dat het zijn verdedigings stelsel op grote schaal wil gaan organise ren. Reuter heeft van morgen bericht, dat volgens Britse woordvoerders Bevin op de conferentie zou mededelen, dat behalve Canada zes andere dominions van het Britse Gemenebest zich informeel hebben verbonden, de West-Europese Unie te steunen. Dit is reeds enigermate gebleken uit het officiële communiqué van de con ferentie van het Gemenebest, die Vrijdag te Londen geëindigd is en met welker resul taten men zich in Engeland ingenomen toont. Er blijkt uit,'dat de conferentie de instemming der Dominions met Groot- Brittannië's deelneming in West-Europese Unie, zoals die in zijn toetreding tot het Pact van Brussel wordt uitgedrukt, formeel bezegelt. Van een Europees parlement wordt niet in het communiqué gerept en het is evenmin in de openbare zittingen van de conferentie van het Gemenebest ter sprake gekomen. Denkelijk wel achter gesloten deuren. Wel staat nog in het stuk „dat de overige regeringen van het Gemene best in nauw contact zullen worden ge houden met de vorderingen van Groot- Brittannië's samenwerking met de andere landen van West-Europa." Dit is nogal vaag gesteld en heeft behoefte aan nadere precisering. Misschien zal Bevin die van daag te Parijs geven; het is dan nog de vraag wat ervan aan den dag zal treden in de communiqués. De term „West-Europese Unie", herhaal delijk gebezigd, wekt misschien bij vele lezers misverstand, want van een Federale Unie, een werkelijke vereniging der volken, is nog geen sprake. Wel schijnt men op dit punt nu iets te willen gaan doen een eerste begin omdat bestudering van het plan voor een West-Europees parlement op de agenda is gezet. De indruk, die de voor lopige agenda voor Parijs maakt is even wel, dat militaire samenwerking in een verdedigingsplan van het Westen op dit ogenblik overweegt. Volgens mededelingen van Reuter zou die geen geringe plannen inhouden. Ameri kaanse regeringskringen spreken over Atlantische Unie als een begrip, „waarvan de kern in theorie reeds is samengesteld." De V. S. en Canada zouden verbintenissen aangaan om de bij de „West-Europese Unie" zo noemt men het nu eenmaal aangesloten landen van wapens te voor zien. De legers der zeven landen zouden onder een strategisch Amerikaans opper bevel worden gesteld en met de verplich ting, dat zij de onaantastbaarheid van het grondgebied van de Europese mogend heden zouden respecteren, zouden de V. S. en Canada in Groot-Brittannië, Frankrijk, België, Nederland en Luxemburg de be schikking krijgen over bases voor hun lucht-, zee- en land-strijdkrachten. Zo for muleert Reuter het, dat voorts mededeelt dat het einddoel zou zijn „de Noord- en Zuid-Europese staten te groeperen om de West-Europese Unie als kern en op die ma nier één machtig defensie-orgaan te vor- j men tegen het Russische imperialisme". Een bericht van de New York Times betreffende credieten, die de Britse rege ring dezer dagen te Washington zou aan vragen voor de bouw van straaljagers ten behoeve van de West-Europese verdediging wordt aangevuld met de mededeling, dat Groot-Brittannië op het ogenblik over 600 van deze bliksemsnelle vliegtuigen beschikt, terwijl de Russen er al duizend hebben. De New York Times zegt daar evenwel niet bij, hoeveel Amerika er heeft en merf vraagt zich af door ervaring omtrent militaire statistieken gereserveerd geworden in hoeverre de Britse en Russische cijfers met de werkelijkheid overeenstemmen. Men vraagt zich anderzijds ook af wat de reac tie van de Russen, die zich blijkbaar ook weer niet met het bemiddelingsvoorstel van de „zes neutralen" inzake Berlijn zullen verenigen, op dgze Westerse verdedigings plannen zal zijn. De komende winter laat zich niet bepaald rustig aanzien. R. P. Spoedzitting Veiligheidsraad over Palestijnse kwestie Wederzijds klachten over bestandsschendingen De Veiligheidsraad zal Dinsdagmorgen in spoedzitting bijeenkomen om de toestand in Palestina te bespreken. De Egyptische regering heeft hierom verzocht. Zij uit de beschuldiging dat de Joden de jongste door de Veiligheidsraad bevolen wapenstilstand hebben geschonden. Strijd duurt voort Inmiddels duren de gevechten in Noord- Palestina voort. UNO-waamemers melden dat de toestand langs het gehele front ern stig is. Volgens de waarnemers heeft een Israëlisch vliegtuig Zaterdagavond zeven tien bommen laten vallen op de dorpen Blide, Meisse Djebel en *Houle over de Libanese grens. Zondag beschoten de Joden Blide met artillerie. Volgens een Iraëlisch communiqué heb ben de Arabieren met aanzienlijke st^jd- krachten een tegenaanval gedaan en het dorp Abbad Sjeik, 25 km van de Libanese grens veroverd. De strijd duurt voort, zegt het communiqué. WAARSCHUWING AAN WEST-EUROPA Conclusies voor msies van het internationaal comité onderzoek van Europese vraagstukken Het Internationale Comité tot onderzoek van Europese vraagstukken, dat in de oor logsjaren te Londen werd opgericht en aan vankelijk vertegenwoordigers van alle ge allieerde regeringen omvatte, doch waaruit na de wapenstilstand langzamerhand alle gedelegeerden van Oost-Europese landen verdwenen, heeft een rapport gezonden aan de regeringen van de West-Europese landen en de Ver. Staten dat zijn con clusies inhoudt ten aanzien van de situatie in Europa met het oog op de intenties der Sovjet-Unie. Het rapport legt de nadruk op het dreigend gevaar van een spoedige actie der Russen tot Sovjetisering van geheel Duitsland en ziet voor het Westen slechts een uitweg: Gewapend verzet tegen het opdringen der Sovjets naar het Westen, tenzij een accoord kan worden bereikt ten aanzien van het herstel der Duitse eenheid onder een federale regering en het sluiten van een vredesverdrag. Ten aanzien van de toestand in Oost- Europa wordt in het rapport gezegd, dat de moeilijkheden in Joegoslavië en 'n groeien de ontevredenheid in Polen, Hongarije en West-Duitsland een algemene crisis achter het ijzeren scherm accentueren, die de Sovjet-Unie slechts" de keus laat tussen twee wegen; Een compromis aanvaarden en de snelle uitbreiding van het .commu nisme opgeven, of de tegenstand breken en spoedige actie op touw zetten, voordat de Westelijke democratieën ver genoeg ge vorderd zijn met samenwerking om deze plannen te dwarsbomen. De samenstellers van het document menen dat Moskou de Jaatste weg heeft gekozen. Zij voegen daar aan toe dat de Sovjet-Unie van plan lijkt te zijn „eind November of in Januari van het volgend jaar een sterke druk uit te oefenen". Volgens het rapport zal het komende jaar van groot belang zijn voor de „com munistische veroveringsplannen van Euro- De organisatie van West-Europa en zijn herbewapening zijn een bedreiging voor de verwezenlijking van dat plan, te meer, daar de economische omstandighe den in West-Duitsland gunstiger worden en die in Oost-Duitsland slechter. Aan de andere kant is de politieke en militaire samenwerking tussen de Westelijke demo craten nog niet georganiseerd en de Ame rikaanse verkiezingen zullen, naar het oor deel van de Sovjet-Russen, de Verenigde Staten gedeeltelijk verlammen, afdus het document. Het Sovjet-Russische plan, zoals het op de conferenties van Warschau en- Praag is opgesteld, streeft twee doelen na: de komende, maanden de volledige Sovjetisering van Duitsland te bereiken en dan geleidelijk tot een overheersing van West-Duitsland te komen. Militaire voorbereidingen. Bij de ontleding van Rusland's militaire macht wordt in het document gezegd, dat de Sovjet luchtmacht alle delen van het Amerikaanse continent zou kunnen bom barderen en dat zijn duikbootvloot, de eer ste in de wereld, zou moéten dienen om als Europa is veroverd, het zenden van hulp uit Afrika onmogelijk te maken en om een actie in het Nabije en het Verre Oosten te vergemakkelijken, waar Rusland met zijn plannen voor een uitgebreide revolutionnaire actie klaar is. Het document maakt vervolgens gewag van de strijdkrachten van het „vrije Duits land", die door de Duitse maarschalk von Paulus zijn gevormd. Die strijdkrachten zouden 300.000 man tellen, wat met de politiecontingenten 500.000 man maakt. Tenslotte wordt er op gewezen, dat men niets afweet van het lot van 1.500.000 Duitse krijgsgevangenen en men veronder stelt dat de Sovjet-Unie zich van hen be dient om een Duits leger op te richten. Dienaangaande worden talrijke bijzonder heden verstrekt. „Daar geen enkele natie voornemens is zich door een vreemd leger of door een van buiten gesteunde revolutie te laten verove ren, rest de democratieën geen andere uit weg dan zich gewapenderhand tegen elke overheersing van West-Duitsland door de Sovjet-Russen te verzetten", aldus het rapport. Het comité is van oordeel dat het noch tans mogelijk is een conflict te vermijden, Een accoord zou kunnen worden bereikt op volgende bases: 1) Het herstel van de Duitse eenheid en de oprichting van een centrale regering waarvan de leden zouden worden verkozen door een bij vrije verkie zingen samengesteld parlement. 2) Het sluiten van een overeenkomst tussen de vier mogendheden en het tekenen van een vredesverdrag met de vrij verkozen Duitse regering. In deze overeenkomst zou voor de democratieën de waarborg moeten zijn vervat, dat de Sovjet-Unie niet geleidelijk aan Duitsland tegen wil en dank het com munisme zal öpdrihgen. Er zal een voor geheel Europa bevredigende oplossing moeten worden gezocht. Op Duitsland zou den alle clausules der ontwapening moe- ftn worden toegepast, terwijl overal het stelsel ener federale regering moet worden ingevoerd, waarbij de landen de controle over hun politie- en gedeeltelijk ook over hun financiën behouden. Drie Krupp-fabrieken voorlopig niet ontmanteld De woordvoerder van het Britse ministe rie van Buitenlandse Zaken heeft meege-, deeld, dat «het Britse militaire bestuur in: Duitsland erin heeft toegestemd, de demontering van drie fabrieken van Krupp uit te stellen. Daders van roofoverval te Giekerk gearresteerd Zij waren pas uit de ge vangenis ontslagen Enige weken geleden drongen twee ge maskerde mannen de. woning binnen van de directeur der zuivelfabriek te Giekerk. Zij dwongen hem de sleutels van de brand kast te geven, haalden vervolgens het geld er uit en verdwenen op fietsen, welke zij eveneens wegnamen De politie heeft thans de beide mannen in Kïmswerd gearresteerd. Het zijn twee Leidenaren, die onlangs uit de gevangenis in Leeuwarden waren ontslagen. Een der mannen was in het bezit van een vuurwa pen met scherpe patronen. De gestolen fietsen, die zij in een sloot hadden gewor pen, zijn teruggevonden. Marshall dreigde tweemaal met aftreden (Van onze correspondent te New York) Voor een van de Amerikaanse zenders heeft de bekende politieke commentator Drew Pearson verteld dat minister Marshall kort geleden niet minder dan tweemaal heeft gedreigd met aftraden. De eerste keer geschiedde dit naar aanleiding van Trumans voornemen om rechter Vinson met een spe ciale vredesmissie naar Moskou te zenden. De tweede kwestie ontstond toen Truman voorstelde de regering van Israël te erken nen en haar een lening van 10 millioen dollars toe te staan, terwijl de president bovendien herziening bleek te willen be vorderen van Bernadottes vredesplan. Nadat Marshall met aftreden had ge dreigd werden de voorstellen terzijde Belangrijke ministersconferentie in Parijs: Vc vijf ministers van Buitenlandse Za ken der West-Europese Alliantie zullen vandaag in Parijs bijeenkomen ter behan deling van een zeer belangrijke agenda, die vier punten bevat welke de kern van de Westelijke samenwerking vormen: Boven aan op de agenda prijkt het probleem van uitbreiding der West-Europese Unie tot een Atlantisch Pact, dat Amerika en Canada omvat. Dan volgt het vraagstuk van aan sluiting van andere West-Europese landen bij de Brusselse Alliantie. Als derde punt wordt besproken de samenwerking der West-Europese landen met hun overzeese gebiedsdelen en tenslotte komt het veel omstreden punt van vorming van een West- Europees parlement ter sprake. De ministers zullen ook nog andere be langrijke vraagstukken bespreken, die nog steeds hangende zijn, zoals de kwestie Ber lijn, de Italiaanse koloniën, en Palestina. Zij zullen rapporten bestuderen van de mi nisters van Financiën der Vijf landen en van militaire, economische, sociale en cul turele expertsgover de coördinatiemogelijk heden op elk van deze terreinen. Minister Bevin zal op deze conferentie waarschijn lijk rapport uitbrengen over de houding der Britse dominions ten aanzien der West- Europese Alliantie zoals die op de Lon- dense conferentie van het Gemenebest tot uiting is gekomen. Het is de bedoeling de legers van de zeven landen der toekomstige Atlantische Unie te plaatsen onder een opperbevel, en wel onder een Amerikaans. De Amerika nen zullen bases krijgen in de West-Euro pese landen in ruil voor de verplichting dat de territoriale integriteit dezer landen wordt gerespecteerd. Men verwacht dat dit punt op de ministersconferentie tot een be slissing zal voeren ten aanzien van de uit eindelijke sluiting van het transatlantische pact. Het woord is aan Gust ave le Bon: Het kleine aanhoudende heldendom is moeilijker dan het grote toevallige heldendom. Post van thuisfronten tegen verlaagd tarief De minister van Oorlog en Marine a.l. heeft thans medegedeeld dat ook de lucht postverzending van nieuws-, sport-, ker kelijke-, en contactbladen aan de militai ren in Indonesië door uitgevers, vereni gingen en thuisfrontcomités kan geschie den tegen het verlaagde luchtposttarief, indien de afzenders daartoe een schrifte lijke machtiging hebben ontvangen van het bureau Militaire Postzaken van het Ministerie van Oorlog. Op vertoon van deze machtiging kan de ambtenaar van het post- of hulppostkan toor de bladen ter verzending aannemen tegen contante betaling van het goedkope tarief van 6.50 per k.g. De bladen moeten worden aangeboden, nadat zizijn samengebundeld tot een of meer pakketten. Het gewicht van de ver pakking wordt niet voor de prijsbereke ning medegeteld. Het plakken van postzegels komt bij deze regeling te vervallen. De bladen mogen alleen van een adres band worden voorzien, indien deze van zo danig stevig papier is, dat een stuksgewijze behandeling op de veldpostkantoren kan worden doorstaan en het adres nadien nog in goed leesbare staat verkeert. Is dit niet mogelijk, dan dient van een open enveloppe gebruik te worden gemaakt. Zowel op de adresband als op de enve loppe moeten boven het militaire adres de volgende gedrukte of gestempelde aandui dingen worden aangebracht: naam van het blad of vereniging of thuisfrontcomité; port betaald, postkantoor (kantoor van ter postbezorging); per luchtpost. Het pakket moet worden geadresseerd aan: Veldpostkantoor Amsterdam. In het adres dient bovendien te worden vermeld het toegestane maximum en het nettoge wicht. De hoofdbesturen van N.I.W.I.N., katho liek-, Limburgs, protestants Interkerkelijk Thuisfront alsmede van de. band Neder- land-Indië zijn bereid gevonden alle aan vragen van de thuisfrontcomités in behan deling te nemen. In de Franse mijnstreken is het in de afgelopen dagen tot botsingen tussen de politie en dó stakers gekomen. - Op dè foto: agenten van de Republikeinse Garde worden met stenen bekogeld tijdens een poging om een door de stakers bezette mijn in Béthune te ontzetten. Twaalfduizend mensen brachten Zondag een bezoek aan het Volkenbondspaleis te Genève, dat ter gelegenheid van de derde verjaardag der UNO voor het publiek was opengesteld. Er werden films van de UNO vertoond en talrijke bezoekers werden in de gelegenheid gesteld voor de radio hun mening over de UNO te zeggen. Ook elders werd de derde verjaardag der UNO gevierd. De Britse eerste-minister, Attlee, verklaarde in een radiorede: „Slechts door geven en nemen en samenwerking kunnen aanvaardbare oplossingen worden gevonden. De bereidheid hiertoe heeft En geland steeds getoond en zal het ook steeds tonen. De UNO heeft thans onze steun meer dan ooit nodig." Zoekplaatje: Waar is Matthews? Nadat enige dagen geleden generaal Markos I had verklaard dat de BBC-correspondent Kenneth Matthews die op 11 October in de Peloponnesus werd ontvoerd, op het punt i stond door de regeringstroepen vermoord te worden en zijn minister van Justitie, Pophy- j rogenisop dezelfde dag had gezegd, dat 1 Matthews door de guerilla's werd heropge- j voed een uiterst pijnlijke tegenstrijdigheid j in de vergaringen van twee zo hoge func tionarissen komt thans radio „Vrij Grie- kenland" met het bericht dat Matthews op het grondgebied van Vrij Griekenland" is gearriveerd. Hij is thans volkomen veilig, zo zegt de radio, die eveneens weet te bench- ten dat de minister van Binnenlandse Zaken van de „voorlopige democratische regering" over inlichtingen beschikt, volgens welke agenten van de Griekse regering van plan zijn Matthéws te doden, opdat hij de waar- heid over de toestand in Griekenland niet publiek zal kunnen maken. JONGENS SPELEN EEN DODELIJK SPEL Zaterdagmiddag tegen vier uur heeft een zeer ernstig geval van roekeloos heid in de duinen van IJmuiden twee doden en een gewonde gevraagd. Door het tot ontploffing brengen van een mortiergranaat werden de 15-jarige H. Visser uit IJmuiden en de 16-jarige B. Kramer uit Santpoort-dorp gedood bij de bunker, die ligt op dfe lijn tus sen vuurtonen en het pad, dat naar de rokerijen in de duinen voert. Drie jongens, die op het gebied van gevaarlijke spelletjes met munitie bij de politie geen onbekenden waren, hadden ook Zaterdagmiddag het duinterrein op gezocht, waar zij een mortiergranaat en vermoedelijk nog ander oorlogstuig vonden. Kruit en lucifers Voor zover men uit het verhaal van de enige overlevende, de 16-jarige J. Hak uit de Keizer Wilhelmstraat in IJmuiden heeft kunnen opmaken, hebben de jongens het projectiel naar een bunker gesleept, waar zij een lont van los kruit naar de granaat legden en er vervolgens een luci fer bijhielden. De gevolgen waren ont zettend: B. Kramer werd op slag gedood, H. Visser liep zware verwondingen op en J. Hak dankt zijn leven aan het feit. dat hij gedurende het lugubere spelletje op de bunker klom om vandaar het verloop van de „proef" gade te slaan. Na de ont ploffing is Hak, bloedend uit een hoofd wond naar café „Zeemansrust" aan de vis sershaven gerend, vanwaar, de politie en de heer A. P. Bakker van het Rode Kruis werden gewaarschuwd. Inmiddels had een surveillerende agent die de explosie eveneens gehoord had ook het hoofdbureau gealar meerd. Politie-autoriteiten en de auto van de heer Bakker waren vlug ter plaatse en Visser werd direct naar het Antoniusziekenhuis overgebracht. Onderweg is hij echter aan zijn won den overleden. Later is Hak op het politiebureau aan het Tiberiusplein langdurig ondervraagd over de toedracht van dit gruwelijk onge luk. De stoffelijke resten van de beide slachtoffers werden naar de ouderlijke woningen overgebracht. Commissaris J. Weyburg van de Velsense politie was mede op de plaats van de catastrophe aanwezig. a Ho~e gevaarlijk het duingebied blijft, ondanks het „ruimen" blijkt wel uit het feit, dat onlangs bramenzoekende kinde ren 65 Franse mortiergranaten onder een struik in de omgeving van de rokerijen vondon. Zij waren verstandig en waar schuwden de Hulpverleningsdienst, welke de indruk kreeg, dat andere kinderen de gevaarlijke' verzameling daar verborgen hadden om er later „wat mee te gaan spelen". Kinderen worden uit de stakingscentra geëvacueerd Tijdens een Zaterdag gehouden buiten gewone vergadering heeft het bestuur van de C.G.T. besloten „alle arbeiders te ver zoeken zich solidair te verklaren met de mijnwerkers door beperkte werkstakingen en demonstraties in alle ondernemingen, evenals door de uitbreiding van de stoffe lijke hulp." Bovendien heeft het bestuur besloten zich tot de wereldvakbond te wenden om de mijnwerkers, de zeelieden en de haven arbeiders van de Verenigde Staten en Groot-Brittannië te verzoeken hun solida riteit met de Franse mijnwerkers te be tuigen. De Franse staatssecretaris voor econo mische aangelegenheden, Antoine Pinary, heeft medegedeeld, dat de mijnstaking een verlies tengevolge heeft van reeds drie mil lioen ton steenkool. Hierdoor worden extra importen nodig van ongeveer een millioen ton steenkool teneinde gedwongen stilleg ging van fabrieken in de loop van de win ter te kunnen vermijden. De voor deze extra-importen benodigde credieten moeten onttrokken worden aan die voor de aan koop van andere artikelen zoals tweede soort granen, katoen en benzine. Het links-georiënteerde Zondagavondblad „Le Soir" bericht, dat de stakende mijn werkers in het Noorden van het land hun verdediging versterken omdat zij een „of fensief" van de regering verwachten tot zuivering van de bezette mijnen. Men treft maatregelen om de kinderen van mijnwerkers, die door uitputting van het stakingsfonds met gebrek worden be dreigd, te evacueren. Er zijn vandaag reeds transporten vertrokken naar Lyon. Van de zijde van het ministerie van Bin nenlandse Zaken wordt meegedeeld, dat in het Noordelijke mijngebied alles rustig is, Poli tietroepen zijn het afgelopen week einde voortgegaan met het bezetten van mijnen waarin zich stakers hadden ver schanst. Het kwam op verschillende plaat sen tot gevechten, die echter geen ernstige gevolgen hadden. Verschillende stakers zijn gearresteerd. Rond Saint Etienne zijn grote troepen-contingenten gelegerd. In het gebied van Montceau les Mines zijn van de 15 mijnen er nog 12 in handen van de stakers. Te St. Etienne heeft de C.G.T. voor heden een algemene staking uitgeroepen in ver band met het feit, dat dezer dagen in het naburige Firminy een staker is gedood. De Force Ouvrière en de katholieke vakbond hebben besloten ten teken van rouw het werk gedurende één uur te doen staken. Spoorwegarbeiders te Beziers, aan de Zuidkust, hebben voor zover zu tot de C. G.T. behooren, besloten heden voor 24 uur te staken. In de steden Bouilladisse en Cadolive, in de buurt van Marseille, zijn de commu nistische burgemeesters voorlopig geschorst omdat hun houding ten aanzien van de mijnstaking als „onverenigbaar met hun plicht en hun functie" wordt beschouwd. De eerste groep van 300 mijnwerkers kinderen, die uit het kolenbekken van de Loire worden geëvacueerd, is Zondagavond uit St. Etienne naar Parijs vertrokken. Stakingsactie der Finse communisten De Finste eerste-minister Karl Fager- holm zal vandaag vertegenwoordigers van arbeiders en werkgevers ontmoeten in ver band met een door de democratische volks partij (een fusie van communisten en linkse socialisten) georganiseerde stakingsgolf. De stakers verklaren dat hun doel twee ledig is: omverwerping van de sociaal democratische regering-Fagerholm en een loonsverhoging van 22 procent voor alle arbeiders. De staking omvat het gehele personeel van de Arabia aardewerkfabrieken (5000 man) te Helsinki en een deel van de haven arbeiders te Helsinki en andere plaatsen. Bij de Zaterdag geleverde „slag om de Arabia-fabrieken" werd een politieman ernstig gewond. Verscheidene politieman nen werden licht gewond en er werden elf demonstranten gearresteerd. Fagerholm verklaarde Zondag: „ik ge loof dat wij de eerste ronde gewonnen heb ben, omdat in sommige plaatsen stakers het werk hebben hervat." Een lid van de democratische volkspartij zei. dat er vandaag nog grotere demonstra ties zouden zijn. waaraan 3000 havenarbei ders zouden deelnemen, die „de slag om de Arabia-fabrieken voor ons zullen winnen." 0 Sneeuw in Oslo Hondagavond is te Oslo de eerste sneeuw van dit seizoen gevallen. Maandagmorgen sneeuwde het nog. Te Finse, het hoogste punt tussen Oslo en Bergen, was de tempe ratuur Zondagavond minus acht graden Celsius. ABDOELKADIR VOOR BESPREKINGEN NAAR NEDERLAND Abdoelkadir, secretaris van staat voor algemene zaken en plaatsvervanger van dr. Van Mook, zal morgen op verzoek van de Nederlandse regering voor besprekingen naar Nederland reizen. In de Central Hall, Westminster, het te huis van de eerste plenaire zitting van de UNO te Londen, heeft Warren Austin, het hoofd van de Amerikaanse delegatie bij de UNO, een vergadering toegesproken. Hij gaf uiting aan zijn geloof in het voortduren van de vrede. „De toenemende bereidheid van de velen om zich te verenigen tegen de dreigementen en de grove tactiek van de weinigen, doet nieuwe hoop gloren. Ik ben er van overtuigd dat, als de eenheid der velen eenmaal overtuigend is gedemon streerd aan de weinigen, deze een construc tieve oplossing zullen zoeken door samen werking." Marshall, de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, heeft, in een radio rede te Parijs gezegd, dat de Verenigde Staten „vastbesloten zijn naar vrede en be grip te streven, zowel binnen als buiten de UNO, in overeenstemming met het hand vest." Trygve Lie, de secretaris-generaal van de UNO, zei in een radiorede: „De Verenigde Volken vormen thaps het belangrijkste vredeselement in een wereld, die de moei lijkheden van een na-oorlogse periode kent. Door het optreden van de UNO zijn ontegenzeggelijk duizenden en duizenden levens gered en millioenen mensen voor veel ellende gespaard." Tsjechoslowaakse pers aan de ketting van de Staat De Tsjechoslowaakse minister van voor lichting. Vaclav Kopecky, heeft journalis ten op een massavergadering meegedeeld, dat de Tsjechoslowaakse pers een staats monopolie zal worden. Alle reclame zal uit de normale bladen worden verwijderd en in een speciaal blad worden geconcen treerd. De minister keurde de concurren tie tussen de bladen af. President Gottwald heeft Zondag een de legatie uit het congres van. journalisten ontvangen. Hij zei, dat „een eerste voor waarde voor vrijheid is, dat de journalist overtuigd maar positief critisch is. Verbor gen toespelingen zullen niet worden ge duld". Het congres van journalisten heeft plech tig beloofd „ieder sensationeel karakter aan de pers te ontnemen en het oude euvel van de dagbladconcurrentie. die heeft ge leid tot de jacht naar sensatie en grote koppen, te vervangen door nauwe samen werking tussen de verschillende redactie- bureaux". Het nieuwe verbond van journalisten zal er voor zorgen, dat iedere Tsjechoslowaak se journalist ideologische en andere in structies zal ontvangen. De unie van Tsjechische journalisten en die van de Slowaakse zijn thans verenigd tot een enkele nationale organisatie. Er werd een nieuw bestuur gekozen, waarin zowel Tsjechen als Slowaken zitting hebben. KOUDER. Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. iri De Bilt. geldig van Maan dagavond tot Dinsdagavond: Vanavond voornamelijk in het Zuid- Oosten van het land nog enige regen. Overigens wisselende bewolking met enkele plaatselijke buien. Matige en langs de kust tijdelijk nog krachtige wind tussen West en Noordwest. Kouder. 26 October: Zon op 7.23 uur. onder 17.24 uur Maan op 0.05 uur. onder 15.39 uur

Haarlem's Dagblad | 1948 | | pagina 1