^Europese federalisten herdenken gje vrede van Munster £cfifo£on Roestpiekken - Beschadiging Ducowerk Franz Lehar overleden Kort en Bondig HAARDO 1AANDAG 25 OCTOBER 1948 HAARLEMS DAGBLAD d Zolang Europa een politiek vacuum i; blijft, zal vrede niet mogelijk zijn" .Juiters brengen vredes- ïrianifesf naar Den Haag k- Op 24 October 1648 werd de vrede van i^Vjnnster getekend, hetgeen voor de Neder- an|ndcrs het einde van de 80-jarige oorlog fa voor Duitsland en omringende landen „t'iet einde van de 30-jarige oorlog bete- Deicndc. PC De herdenking van dit feit geschiedde Munster in de historische zaal, waar •iehonderd jaar geleden het vredesver- werd getekend. Zij was door Duitse itoriteiten en de Unie van Europese Fe- ■ralisten georganiseerd. Mr. W. Verkade, oofdbestuurslid van de Unie, hield de erdenkingsrede, waarin hij de volken van uropa opriep, de vrede te handhaven en verstevigen. Hij besloot zijn rede met de ■joorlezing van een vredesmanifest, opge- eld door de Unie van Europese Federa- iten. Dit manifest herinnert aan de blijde roep, jindelijk vrede", welke 300 jaar geleden i Europa weerklonk, toen de vrede van [unster in 1648 een einde maakte aan de srtigjarige oorlog. Bij de herdenking van ;ze vrede, die aan Nederland en Zwitser- nd de onafhankelijkheid verzekerde, ordt deze roep door het Congres van .juropa overgenomen. Het spreekt de hoop it, dat deze vrede een voortdurende en iverdeelde vrede zal zijn, geen „koude orlog", welke thans om Berlijn, om uitsland, om Europa en om de opper- >erschappij in de wereld gevoerd wordt. „Deze vrede is niet mogelijk", zo wordt het manifest gezegd, „wanneer Europa, irbrokkeld in verschillende staten, een politiek vacuum" blijft, waarvan ieder en an de beide grote mogendheden vreest, at de ander het tot eigen voordeel zal uit- uiten. De vrede is eerst mogelijk wan- ier hij het einde zou betekenen van de mvereine staten, wanneer de Europese olken als bondsstaten naast elkaar zullen ven. Daardoor zou Europa ook weer zijn ilfstandige positie tussen de beide andere erenigde staten van Oost en West gaan inemen. Het manifest besluit met de op- iep, te verzaken aan het nationalistische rincipe, dat tenslotte geleid heeft tot ld, ioord op millioenen mensen. ramp met de Nijmegen" Ook W. H. Philippo overleden De heer W. H. Philippo uit Sassenheim, et laatste nog in leven zijnde slachtoffer an de ramp met de „Nijmegen", is Zon- agavond in het ziekenhuis te Prestwick verleden. Zijn toestand was sinds Zater- igmorgen achteruitgegaan. Naar de K.L.M.-persdienst meedeelt heeft et voorlopig onderzoek naar de oorzaak an het ongeluk met de Constellation „Nij- legen" geen nieuwe gezichtspunten ge iend. Nederlandse luchtvaartautoriteiten, die ch terstond na het ongeval naar Schot- nd hebben begeven, en deskundigen van et Britse ministerie van luchtvaart zetten et onderzoek voort, i Een verslaggever van „Het Vrije Volk", ie in Tarbolton is geweest, brengt in zijn erslag over de ramp met dé „Nijmegen" ulde aan de inwoners van het Schotse orpje voor hetgeen zij voor de vijf toen in leven zijnde slachtoffers hebben edaan. Hij verklaart, dat het twee en een half ur heeft geduurd voordat de eerste dokter iet de eerste ambulance op de plaats van e ramp is verschenen. Een priester is er ie nacht niet gekomen, om hun, Wier ge- oof dat eist, de laatste bijstand te ver men. „Tarbolton", zo gaat de verslaggever erder, „ligt niet verder dan acht kilometer an het vliegveld Prestwick. De hulpver- ming van de kant van het vliegveld en an degenen, die er verder verantwoor- elijk voor mogen zijn, heeft volkomen ge lald". Begrafenis der slachtoffers. De stoffelijke overschotten van de leden er bemanning van de „Nijmegen" alsmede ie van een aantal Nederlandse en buiten- indse passagiers zullen hoogstwaarschijn- jk hedenavond per vliegtuig uit Schot- nd naar Schiphol worden vervoerd. Van-, aar zullen zij worden overgebracht naar als chapelle ardente ingerichte Nieuwe lerk te Amsterdam. Dinsdag zal van 10.0017.00 uur uit- luitend aan de naaste familieleden gele enheid worden geboden in de Nieuwe .erk een laatste groet aan de slachtoffers brengen. De begrafenis van de stoffelijke over- chotten van de heren Parmentier, Vee- endaal en Mac Inery zal vermoedelijk eschieden op Woensdag om 12.00 uur op e begraafplaats Rhijnhof te Oegstgeest. Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM, 23 October 1948 GEHUWD: 23 Oct. J. F. van der Meij en K. I. van der Erf. BEVALLEN van een zoon: 20 Oct., N. luit—Merks; 22 Oct., J. T. van Marsbergen -Kristal; T. KoehorstBrachter; M. A. K. ooglugtvan den Eijkel; 23 Oct., G. J. Balm -Alders. BEVALLEN van een dochter: 20 Oct., C. W. 'elfgaauwNiesten; 21 Oct., M. C. Koning tuurman; 22 Oct., P. M. BongersHuneker; C. van Damde Vos; J. Wijckelsmavan ooyengoed. OVERLEDEN: 21 Oct., H. Wichman, 74 j., lamperiaan; J. Moerland, 70 j., Hazepaters- lan; 22 Oct., E. M. Keijzer, 83 j., Craijenester- lan. \gemda voor Haarlem Gern. Concertgebouw: Nederlandse Blin- lenbond, propaganda-kunstavond. 8 uur. Icmbrandt: „Kruisverhoor", 18 j.. 2,00. 4.15. 00 en 9.15 u. Palace: ..Arizona". 14 j., 2.00 15, 7.00 en 9.15 uur. Luxor: „Helizapoppin", 'He leeft., 2.00, 4.15, 7.00 en 9,15 u City: Woeste hoogte". 14 j„ 2.15, 4.30. 7.00 en 9.15 "ur. Spaarne: ..Het geheim van de dode Had", 14 j„ 2.30, 7.00 en 9.15 uur. Frans Hals: Een wereldse vrouw", 18 j., 2.30, 7.00 en 115 uur. DINSDAG 26 OCTOBER Gem. Concertgebouw: Volksconcert H.O.V. Uur, Nassauplein 8: Theosofische Vereni- ing, spreker prof. ir. N. J. van der Ley, 8 u. hans Hals Museum: Tentoonstelling „Kunst Zij Ons Doel" 10 tot 5 uur. Bioscopen: Mid dag- en avondvoorstellingen. „Eindelijk vrede" betekent bouwen en werken aan een Europa, één in een ver enigde wereld." In 1648 bracht een ruiter de vredesbood schap naar de keizer in Wenen. Na de her denking in Munster is een ruiter-estafette vertrokken, om het vredesmanifest naar Den Haag te brengen. Op Den Haag is de keuze gevallen, omdat daar het Internatio naal Gerechtshof zetelt in het Vredespaleis en omdat het Congres van Europa daar in Mei de klaroenstoot gaf tot de hereniging van Europa. De ruiters arriveerden Zondagnamiddag aan de Nederlands-Duitse grens bij Gla- nerbrug, waar het manifest werd overge dragen. Via Lochem, Zutphen, Hoenderloo, Drie bergen, Gouda en Zoetermeer rijdt de esta fette, verzorgd door de leden der Ko ninklijke Nederlandse Federatie van Lan delijke Rij verenigingen, naar Den Haag, waar Dinsdagmiddag om half drie het ma nifest op het bordes van het Vredespaleis aan de autoriteiten zal worden overhan digd. Ook werden in Munster honderd post duiven lostgelaten, die het manifest over Europa zullen verspreiden. Nap de Klijn en Alice Heksch U t S i sokken ^AST U VEILIG Jack Stoffer tweede concert meester bij de H.O.V. Naar wij vernemen is de heer Jack Stof fer met ingang van 1 November aange steld als tweede concertmeester van de Haarlemse Orkestvereniging. Jack Stoffer werd in 1905 in Amsterdam gekoren en kreeg onder meer les van de Haax'lemse vioolleraar Jan Tuyn. In 1922 ging hij aan het Muzieklyceum in Amster dam studeren, drie jaar later bij Alexander Moszkowski. In 1930 werd hij tot tweede violist bij de H.O.V. aangesteld, in 1942 volgde zijn benoeming tot eerste violist. Hij zal thans de plaats innemen van Karei Ligtenberg, die zijn studie gaat voortzetten. Jack Stoffer is op het terrein van de amusementsmuziek geen onbekende. Van 1927 tot 1934 leidde hij het Haarlems Sa lonorkest, een ensemble dat vaak voor de radio optrad. Van 1937 tot 1941 en van 1945 tot 1947 voerde hij het All-round sextet" aan, dat geregeld lichte muziek voor de microfoon bracht. Na 1 November zal hij de ontspannings- muziek vaarwel zeggen. Franse gasten Hedenochtend arriveerde in Haarlem een 25-tal directeuren van Franse reisbureaux, die een vierdaags bezoek aan ons land brengen. Zij werden officiéél in het Stad huis ontvangen door burgemeester mr. P. O. F. M. Cremers, de wethouders D. J. A. Geluk en A. J. M. Angenent en de gemeen te-secretaris mr. Th. A. Wesstra. De burge meester sprak hen toe en wees hen op de vele schone dingen die onze goede stad binnen haar poorten herbergt. Eén van de gasten bedankte voor de hartelijke ont vangst en beloofde dat alle aanwezigen hun best zouden doen om zoveel mogelijk toe risten naar Haarlem te sturen. Het gezelschap ging vervolgens naar het Frans Hals-museum, waar het een rond gang maakte onder leiding van de direc teur de heer H. P. Baart. De Haarlemse excursie werd besloten met een lunch in het Bolwerk. Begrafenis mej. E. C. C. de Visser Zaterdagmiddag had. op de Algemene be graafplaats te Middelburg de teraardebestel ling van het stoffelijk overschot van mejuf frouw E. C. C. de Visser, in leven secretaresse van de Voogdijraad te Haarlem plaats. Mr. T. A. M. A. van LÖben Seis, voorzitter van de Voogdijraad, en mr. E. J. W. Top, kin derrechter en voorzitter van de Voogdijka mer van de Haarlemse Arrondissements rechtbank schetsten in korte toespraken de verdiensten die mejuffrouw de Visser voor het voogdij-werk had. Ds. S. H. J. Voors, predikant der Neder lands Hervormde Gemeente te Haarlem, sprak een troostend woord en ging bij de groeve voor in gebed. Een broer van de over ledene dankte voor de betoonde belangstel ling. „Haerlemmers" bezochten Elswout Vele leden van „Haerlem" hadden gevolg gegeven aan de uitnodiging van het bestuur, om Zaterdagmiddag een wandeling op „Els wout" in Overveen te maken. Al vele jaren staat deze tocht op het programma en steeds komen de wandelaars onder bekoring van de schoonheid van dit gedeelte van Overveen. De dames en heren hadden ook belangstel ling voor het grote huis, dat binnenkort ge bruikt wordt door leerlingen van het Ken- nemer Lyceum. Aan de verbouwing wordt nog gewerkt. PAARD OP HOL. Zaterdagmiddag sloeg het paard voor een door - een zestienjarige jongen bestuurde groentenwagen op de Leidsevaart nabij het Emmaplein op hol. De jeugdige voerman slaagde erin het dier bij de Schouwtjesbrug om te trekken. Van de wagen brak een la moen. Het paard kreeg een paar schaaf wonden. voor de Haarlemse Kunst gemeenschap Het optreden van de violist Nap de Klijn en de pianiste Alice Heksch, met een sonaten-programma, was een muzikale be levenis van de eerste rang. Onwillekeurig herleefde bij ons, door hun gaaf en door leefd samenspel, de herinnering aan de prestaties van het duo Lili Kraus en Simon Goldberg, vooral bij de vertolking van Mozart's sonate in Es (K.V. 481). Zeer aan genaam werden wij bovendien verrast door de parate instelling van het tweetal op de van nummer tot nummer sterk wisselende stijlen, vertegenwoordigd door sonates van Bach, Pijper, Mozart, Brahms. Na de innige E-dur van Bach, gespeeld in een feilloos evenwicht, plotseling naar Pijper's eerste Sonate, waarvan direct het diepe senti ment en de rijke kleurzin trof, gemusiceerd als er werd met de overtuiging die boeit en in spanning houdt, dit mocht wel een waagstuk heten; het was een overgang die op zichzelf reeds een sensatie bete kende. En daarna kon men zijn hart vast houden, hoe Mozart het zou doen na dit moderne klankbeeld, en zich afvragen waarom men dit stuk niet aan dat van Pijper had laten voorafgaan. Doch ander maal werd men bij zijn muzikale kraag gegrepen en tot bewondering gedwongen voor het eeuwige mirakel van Mozart's kunst. G es bes zei de piano en men was los van de hele Pijper-sfeer, die de toe hoorder zo-even nog volledig in haar ban had. En men luisterde verrukt naar een parelend klavierspel en naar een nobele viooltoon, tezamen een geestige conversa tie vormend, waarvan men geen jota zou hebben willen missen. Bovendien: welk een intensiteit en stijlzuiverheid in dit samen spel! Tenslotte bracht het tweetal Brahms' op. 108, d kl. t, Het werd een hartstochte lijk levendig musiceren, dat de pathetische kern van deze compositie sterk accen tueerde. Deze sonate-avond in de Renais- sance-zaal was er een die men niet licht vergeten kan. De Haarlemse Kunstgemeen schap heeft ons met het laten optreden van het duo De Klijn-Heksch een zeldzame artistieke verrassing bereid. JOS. DE KLERK „Geef mij maar een schip" Het publiek, dat Zaterdag en Zondag in de schouwburg bijeen was gekomen om een vrolijk spel van samenwerking te zien, zoals op de affiches stond aangekondigd, heeft dapper geprobeerd om te lachen bij iedere gelegenheid die zich voordeed. Zo lang het echtpaar Aaf en Herman Bouber bezig bleef om het vertoonde stuk „Geef mij maar een schip" van de ondergang te redden, ging dat nog zonder veel moeite. Overigens kon men slechts gissen naar wat de schrijver, Hans Tiemeijer, eigenlijk wilde bereiken. Een stuk of wat ruwe jongens van de vlakte, aangevoerd door de dochter van een straatfilosoof, proberen zich met behulp van een schoener een behoorlijk bestaan in de wilde vaart te veroveren en dat lukt alleen omdat de auteur daar nu eens aar digheid in zag. De rumoerige belevenissen van deze reclasseringscandidaten, die slechts met een hoop kouwe drukte en een laveloze drankzucht aan boord kwamen en die aanvankelijk een zalig anarchisme voor scheepsrecht laten gelden, zijn inderdaad voor wie van het genre houdt soms heel komiek. Maar net als men wat plezier in het geval begint te krijgen en bereid is om alle onwaarschijnlijke omstandigheden en lukrake oplossingen op de koop toe te aanvaarden, wordt de toeschouwer ge vraagd om het nog niet zo gek te vinden wat zij doenAan deze critiek moet worden toegevoegd dat het stuk alles be halve solide gebouwd is en dat zo goed als alle bedrijven een pakkend slot ontberen. Had de opvoering op een hoger peil ge staan, dan zou men wellicht meer genoegen met deze fictie hebben genomen, immers: van de smal-realistische typeringen moest de succes brengende bekoring uitgaan. Ik weet echter zo drie dilettantenverenigingen op te noemen die er meer van terecht kun nen brengen. Het spel van Ans Koppen vertoonde zeker enkele goede kwaliteiten, maar was in dit milieu van veel te be schaafde afkomst. Zij bestond het zelfs om de kernachtige zegswijze „Wij zijn zo arm als de neten" uit een keurig pruimen mondje te laten vallen. Kostelijk waren natuurlijk de Boubers als een dwaze tote bel en een goedmoedige schuimer. Doch geef mij maar een stuk uit hun oude réper toire. DAVID KONING Nederlandse Reisvereniging vierde feest Ieder jaar bestaat er voor de feestavond van de afdeling Haarlem van de Nederlandse Reisvereniging grote belangstelling. Zater dagavond was het aantal leden, dat in het Concertgebouw bijeen was niet zo groot, doch dat betekende niet, dat het feest minder goed slaagde. Een aardig cabaretprogramma werd de bezoekers voorgezet door het gezelschap Herman Tholen, dat met „Echt iets voor U" voor het voetlicht trad, Herman Tholen was conférencier en zong op goede wijze enkele liedjes. Tini Visser boekte veel succes met haar voordrachten en als medewerkster in een sketch. De sneltekenaar Roland Wagter bracht niet alleen in korte tijd enkele cari- caturen op papier, waarbij van leden van het dagelijks bestuur der afdeling, maar trad ook op in een goed verzorgd nummer van drie clowns. Rexis liet het publiek lachen door de wijze waarop hij een aantal instrumenten bespeelde en de Rettichini's oogstten grote bijval met hun fraaie en acrobatische dan sen. De begeleiding was bij Pim Tholen in goede handen. Met een bal werd het feest besloten. VOETGANGSTER SCHULD VAN VERKEERSONGEVAL Ean voetgangster stak Zaterdagmorgen plotseling het Plein bij het begin van de Wa genweg over. De chauffeur van een bestel auto moest daardoor krachtig remmen, met het gevolg dat een achter hem komende fietser tegen de wagen botste. De fiets schoof onder de auto en werd ernstig beschadigd; de berijder kneusde zijn knie en enkels. De dame die alle narigheid veroorzaakte, was niet meer te vinden. JUBILEUM J. L. SCHOUTEN Zondag is het feit gevierd, dat de heer J. L. Schouten vijf en twintig jaar geleden be noemd is tot organist van de Kathedraal Sint Bavo. Mgr. F. Filbry, plebaan der parochie droeg een Heilige Mis op, met assis tentie van de kapelaans. Om twaalf uur is een receptie gehouden, waarop mgr. Filbry de jubilaris heeft toegesproken en een ge schenk onder enveloppe namens het kerk bestuur heeft aangeboden. Dezer dagen is de heer Schouten toegekend de Pauselijke onderscheiding „Pro ecclesia et pontifice". Mgr Fibry overhandigde de zilveren medaille van verdienste van de parochie. Daarna spra ken vertegenwoordigers van het Jongenskoor, van het Mannenkoor en van de Haarlemse R.K. dirigenten en organisten, die geschen ken aanboden. Snel en goed in eigen bedrijf VAN LENT - HEEMSTEDE - TEL. 28810 (Adv.» In gesprek met het raadslid F. H. W. Vliegen Binnenkort 60 jaar Er zijn twee zaken, waarover de heer F. H. W. Vliegen, het Haarlemse raadslid, dat op 29 October zestig jaar wordt, met liefde en overtuiging spreekt: het onder wijs en „Humanitas". De politiek men zou dat van een raadslid niet zo verwacht hebben komt zeker niet op de eerste plaats. „Daar heb ik zo geen temperament voor", zegt hij verklarend. Bovendien ben ik wars van elk dogma, net als mijn va der". Over zijn vader, een der „twaalf apostelen" van de S.D.A.P., vertelt de heer Vliegen met grote eerbied, evenals over het hoofd van de Haarlemse Rijkskweek school, waar hij zijn opleiding ontving, P. H. van der Ley. „Oog en hand in hetzelfde tempo oefenen", was diens principe en dat ligt ook ten grondslag aan de gedifferen tieerde voortzetting'van de lagere school, die de heer Vliegen voor staat. Dat is pas de ware onderwijsvernieuwing, meent hij. De kinderen van twaalf tot vijftien jaar zouden dan met verschillende kanten van het leven kennis maken; de toekomstige intellectuelen zouden er meer begrip voor de handarbeiders uit overhouden en om gekeerd. Op de Indische Muloscholen de heer Vliegen werkte achttien jaren in de tropen en was onder meer directeur van enkele Muloscholen bestond die differentiatie, costuumnaaien stond net zo goed als steno op het lesrooster. De heer Vliegen heeft er met plezier les gegeven, doch is er in 1933 moegestreden vandaan gegaan. In die tijd was de afbraak van het onderwijs voor de inheemsen in volle gang, zo vertelt hij. Eerst kregen de leerlingen de boeken gratis en behoefden zij slechts weinig schoolgeld te betalen. Dat werd verhoogd en de boeken mochten zij niet meer behouden. De Indonesische families moesten dan bijspringen. Weer later werden de zogenaamde voorklassen die aansluiting van het lagere Indonesische onderwijs op het uitgebreide Nederlandse mogelijk maakten, gehalveerd. „Het zijn al deze maatregelen", zo zegt de heer Vliegen, „die ons thans beroofd hebben van een goed ontwikkelde onder laag van Indonesiërs, die ons zouden kun nen en willen begrijpen". Uit zijn verzameling haalt hij een aquarel letje; rijstvelden met palmbomen, ragfijn getekend. Gesigneerd; Soekarno. „Eén van mijn vroegere leerlingen. Ik gaf hem eens een pak tekenpapier cadeau, opdat hij met deze aquarellen wat zou kunnen bijverdie nen. Ik kreeg dit als bewijs van erkente lijkheid". Dan wijst hij ons een landschap aan de wand, dat hij zelf geschilderd heeft, want de heer Vliegen neemt graag en met vaardigheid tekenstift en penseel ter hand. Het stelt de Madioense laagvlakte voor. Op de voorgrond is Serangan te zien, waar kort geleden hevig gevochten werd tussen de troepen van Soekarno en van Moeso. Het gesprek komt tenslotte op „Huma nitas", waarvan de geïnterviewde secre taris is. „Schrijft u vooral, dat we geen diaconie van het Humanistisch Verbond zijn, daar staan we geheel los van. We ba seren ons op het principe: hulp van mens tot mens en willen daarmee vooral de bui tenkerkelijken bereiken. We hebben nu in Haarlem een goede driehonderd contri buanten. De groepen die wij zoeken, zijn in het algemeen moeilijk bereikbaar. Maar het is werk dat gedaan moet worden en het geeft grote voldoening". Zwart schaap De Delftse politie heeft gedurende enkele j dagen grote belangstelling gehad voor een I schaap. Het was een zwart schaap en er j bestond een sterk vermoeden, dat het ook j „zwart" zou worden geslacht en verkocht. De politie deed enkele huiszoekingen, maar steeds was het schaap weg. Op zekere dag j liep het in de wei. Echter maar één dag, j want 's avonds kreeg de politie een tip, dat het was weggehaald en met een bootje over j de Schie was gebracht. De politie ging ook j naar de overkant van de Schie. En zie, het j schaap was er, nog in het land der levenden. Maar de slachtmessen lagen klaar en dit was j voldoende om de slager-in-spe naar het bureau en het schaap naar de schutstal te brengen. - Men vond het de volgende och tend in een ton met water. Het was ver dronken. VAN DIEFSTAL VERDACHTE FRANSMAN IN BLOEMENDAAL AANGEHOUDEN Een Bloemendaalse politieagent ontwaarde gistermiddag een fietser, die twee electro- motoren bij zich had. Daar dit op Zondag een enigszins ongebruikelijk transport is. hield de agent de man aan en informeerde naar de herkomst en de bestemming van de apparaten. De wielrijder bleek een Fransman te zijn en begreep er geen woord van. zodat hij op het politiebureau tekst en uitleg moest geven. De man beweerde, dat hij van een Bloemendaler de meide motoren had gekre gen om te repareren. De Bloemendaalse po litie vertrouwde de zaak niet en gaf de Fransman over aan de Haarlemse politie. Deze stelde vast dat de beide motoren af komstig waren van de werkgever van de aangehoudene, een Haarlems fabrikant. De man wordt nog vastgehouden. Taxi l Bel 13 000 PAG IN NACHT SCHIPHOL STOND NIET IN BRAND MAAR PROBEERDE NIEUWE VERLICHTING. Zondagavond brandde op Schiphol de nieuwe installatie „mist-aanloop-verlich- ting", bestaande uit rdod neon-licht, proef. Daar de bewolking boven het vliegveld tamelijk laag was, gaven deze lichten een felle rode weerschijn, Bewoners van Am- strdam-Zuid zagen deze rode gloed voor een grote brand aan en enkelen waar schuwde zelfs de brandweer. Deze verlichting wordt gebruikt als een vliegtuig bij zeer slecht zicht op Schiphol moet landen. De rode lichten geven duide lijk de landingsbaan aan. Ook in Haarlem was de rode gloed duidelijk waarneem baar. Negerzanger maakt Nederlandse muziek bekend. De bekende Amerikaanse neger bariton Todd Duncan is voornemens de in 1948 gecomponeerde ..Three songs of British verse" van Alexander Voormolen op zijn pro gramma's te plaatsen. Meester van de operette De componist van de populairste ope rettes van de twintigste eeuw, Franz Lehar, is Zondag op 78-jarige leeftijd te Wenen overleden. Het overlijdensbericht begint met Lehars eigen woorden: „Al heb ik muziek geschre ven, die de volksziel heeft kunnen ontroe ren, ik had toch nog een ander doel dan de mensen alleen maar te verstrooien. Ik heb hun hart willen veroveren en in hun ziel willen doordringen. Honderden brie ven uit alle hoeken van de wereld hebben ervan getuigd, dat ik in mijn opzet ben geslaagd en dat ik niet tevergeefs heb ge leefd en gewerkt". Hoewel in Nederland „Het vrolijke weeuwtje" het meest insloeg 70.000 opvoeringen over de gehele wereld werd het succes van dit stuk nog overtroffen door dat van „Het land van de glimlach'- waarvan de première in 1931 te Londen met Richard Tauber in de hoofdrol ging. Lehar toonde overigens meer overeen komst met het type van de opgewekte za kenman dan met dat van de door schep pingsdrift opgejaagde artist. Hij mocht graag een partijtje biljarten en verzamelde spotprenten, postzegels, schouwburgpro- gramma's en flatgebouwen. Componeren deed hij reeds op zijn zesde jaar, later stu deerde hij viool aan de muziekacademie te Praag, waar Antonin Dvorak hem ried componist te worden. Hij vormde met zijn operettes wij noemen nog „De graaf van Luxemburg", „Frasquita", „Paganini" „Frederike" en „Ginditta" de brug tus sen de klassieke Weense operette van Johan Strauss en de moderne van Paul Abraham en Robert Stolz. Hitler had een zwak voor „Het vrolijke weeuwtje", hij zag het bijna honderd keer. Maar Lehar ging daar niet prat op. Zijn stoffelijk overschot wordt opge baard in de Stadtpark-kerk te Bad-Ischl, de stad, die hem kort geleden tot ereburger benoemde. De begrafenis zal Zaterdag plaats hebben. Dr. van Mook gaat in Amsterdam wonen „Het Bataviaasch Nieuwsblad" verneemt, dat dr. van Mook zich na zijn aftreden te Amsterdam zal vestigen. De Nieuwsgier verneemt, dat dr. Beel in het begin van de tweede week van No vember te Batavia wordt verwacht. Het blad schrijft voorts: In verband hiermede is het waarschijnlijk, dat dr. van Mook nog enkele dagen na 1 November (de datum met ingang waarvan hij ontslag heeft ge vraagd) in functie zal blijven. Republiek bereidt verkiezingen voor Het republikeinse ministerie van Justitie en het republikeinse centraal kantoor voor de verkiezingen zijn thans doende, uitvoe ringsvoorschriften en wetten ten aanzien van de algemene verkiezingen op te stel len. Verwacht wordt, dat men daarmede in November gereed zal zijn, aldus meldt An- tara. In dat geval kan worden verwacht, dat de verkiezingen in December zullen beginnen. Wanneer de voorschriften ge reed zijn, zullen in de provincies verkie zingskantoren worden opgericht; subkan toren in de regentschappen moeten toezicht houden op de werkzaamheden der kanto ren in de onderdistricten. Antara voegt hieraan toe, dat met betrekking tot de ver kiezingen aan het volk voorlichting zal worden gegeven, onder andere door de vertoning van een film, die een beeld geeft van de verkiezingen in Amerika. Weer treinbeschieting in West Java Tussen Soekaboemi en Tjiandjoer werd Zaterdagmiddag laat een trein beschoten. De beschieting had plaats even buiten Soe kaboemi van het zijterrein uit. Er kwamen ditmaal geen persoonlijke ongelukken voor, wel vertoonden verschillende wagens ko gelgaten. Naar de plaats der beschieting werden patrouilles uitgezonden. Dit is de derde achtereenvolgende dag, dat er in West-Java treinbeschietingen worden gemeld. Zoals reeds eerder werd bericht, werden Donderdag bij een be schieting van de sneltrein van Batavia naar Bandoeng twee stokers en een mili tair gewond, en werden Vrijdag in de snel trein van Batavia naar Bandoeng acht reizigers gedood, drie zwaar en 23 licht ge wond. Bullitt steunt Dewey William C. Bullitf, tijdens president Roosevelt ambassadeur te Moskou en Pa rijs, die zijn gehele leven bij de democrati sche partij is geweest, heeft bekend ge maakt, dat hij de candidatuur van de re publikein Thomas Dewey zal steunen. „On danks onze overwinning in de tweede we reldoorlog, hebben wij op het ogenblik een strijd te voeren niet voor onze veiligheid, maar voor ons behoud. Deze bittere vrucht van onze overwinning hebben wij te dan ken aan diegenen in onze regering, die onze buitenlandse politiek gebaseerd heb ben of/ een tweetal misvattingen, namelijk dat de Sovjet-Unie een „vredelievende democratie" was en dat de Chinese commu nisten „louter agrarische hervormers wa ren, die niets met Moskou uitstaande had den", aldus Bullitt. AMERIKAANS VAARTUIG DOOR JODEN BESCHOTEN De stafchef van de UNO heeft bij de Joodse regering krachtig geprotesteerd tegen het feit, dat Zaterdagnamiddag het vuur is geopend op een Amerikaans schip, de „Mackenzie" van de seindienst der Be standscommissie. De UNO-woordvoerder verklaarde dat het schip is aangevallen bij het binnenva ren van de haven van Haifa, maar dat de projectielen hun doel hadden gemist. DISTRIBUTIENIEUWS Dinsdag zijn aan de beurt voor het afhalen van bonkaarten voedingsmiddelen, tabaks- of versnaperingskaarten en toeslagkaarten voor aanstaande en jonge moeders in de Vleeshal te Haarlem: Ba tot en met Ben. SCHEEPVAART Aldabi, Buenos Aires—Rotterdam 24 Oct. dwars van Lissabon. Alhena, Buenos Aires— Rotterdam 25 Oct. te Santos. Bloemfontein. Amsterdam—Kaapstad pass. 24 Oct. Ouessant Johan van Oldenbarnevelt. 24 Oct van Sema- rang te Soerabaja. Kamerlingh Onnes, Bata via—Rotterdam 23 Oct. van Port Said. Kota Agoeng, Rotterdam—Batavia pass. 24 Oct Dover. Maetsuycker, 23 Oct. van Penang n Singapore. Nigerstroom. 25 Oct. van Free town te Dakar. Noordam, 25 Oct. van New York te Rotterdam. Slamat, Rotterdam Batavia 23 Oct. te Belawan. Sumatra, Amster damJava 23 Oct. te Tandjong Pandang Talisse. Amsterdam—Java 25 Oct. te Djed- dah. Westland. Buenos AiresAmsterdam 24 Oct. te Montevideo. Willem Ruys, Rotterdam —Batavia pass. 24 Oct. 14 uur Point de Galle. Dc Nederlandse delegatie, die in Rome besprekingen heeft gevoerd over de werving van Italiaanse mijnwerkers voor de Lim burgse mijnen, heeft overeenstemming be reikt. De overeenkomst moet Ktog door de Nederlandse regering worden bekrachtigd. Op 30 October vertrekt het m.s. „Tara- kan" naar Indonesië. Het schip neemt zeepost mee, welke uiterlijk 26 October gepost moet worden. Naar Suriname vertrekt op 27 October het m s. „Bonaire", naar Curasao en de overige Nederlandse Antillen 'het m.s. „Helena". Ook met deze schepen kan zeepost worden verzonden, mits deze niet later dan respectievelijk 24 en 25 October ter post wordt bezorgd. In het hoofdgebouw van de Technische Hogeschool is een gedenkteken onthuld ter nagedachtenis aan hen, die door oorlogsge weld aan de school zijn ontvallen. Het ge denkteken vermeldt de namen van 185 gevallenen, waarbij acht docenten. Op 23 Juni is een militaire motorrijder, die deel uitmaakte van een colonne van vier instructeurs en vijf leerlingen, in Assen tegen een boom gereden en gedood. De comman dant van de colonne, de 33-jarige reserve tweede luitenant H J. H. uit Arnhem, is door de krijgsraad veroordeeld tot 3 weken hech tenis voorwaardelijk met 3 jaar proeftijd, f 100 boete en 1 jaar intrekking van zijn rij bewijs. Hij werd verantwoordelijk gesteld voor het ongeluk Volgens getuigen had de colonne met een-snelheid van 85 km. gereden. In het Staatsblad is opgenomen een be sluit van 9 October tot herziening van de salarisregeling voor de directeuren van en de leraren aan de rijkskweekscholen voor onderwijzers en onderwijzeressen. Koningin Juliana is beschermvrouwe geworden van het Nederlandse Rode Kruis. HAARLEM EN OMGEVING Voor de Ned. Prot. Bond, afd. Heem stedeBennebroek. zal dr. H. Jansen op de Dinsdagen 26 October, 9 November en 23 No vember in het kerkgebouw een serie lezingen houden, onderwerp: „Wat is de Mens". Voor de Vereniging voor Paedagogiek spreekt Woensdagavond 27 October de heer J. Berends, dir. Gemeenschapsoord „Draken burg". over: Opvoeding tot Culturele ontvan kelijkheid. De voordracht wordt gehouden in de Aula der HBS aan de Raaks. Prof. ir. N. J. van der Ley zal morgen, Dinsdag 26 October, voor de afdeling Haar lem van de Theosofische Vereniging in het gebouw Nassauplein 8 spreken over „De be tekenis van de Theosofie en van de Theoso fische Vereniging voor de huidige wereld". De tenor Henk Meyer en dc pianist Joop Dusseldorp zullen op Zaterdag 30 October in de Renaissancezaal van het Frans Hals Mu seum onder auspiciën van het Comité voor jonge toonkunstenaars optreden. Op de Volkshogeschool te Bergen zal van 12 tot 15 November een weekeinde wor den gehouden, bestemd voor het bedrijfs leven. Gesproken zal worden over de Bel gisch-Nederlandse samenwerking. Op de hoek van de Kleine Houtweg en de Twijnderslaan had Zaterdagmiddag een botsing plaats tussen een van de Twijnders laan komende auto en een. die uit de stad kwam. Deze reed, zoals de chauffeur ook toegaf, met een snelheid van ongeveer vijf tig kilometer midden op de weg. Belde wa gens werden aan de voorzijde ernstig be schadigd. WR IJ F P A S T A VOOR HAARDEN. - KACHELS EN FO.RNUIZEN Biljarten Van de Pol kampioen biljart libre In de beslissende partij om het Nederlands kampioenschap libre tussen Van de Pol en De Ruyter maakte de Rotterdammer in vijf beurten de 500 vol. spelend met een gemid delde van precies 100 waarmede hij het Ne derlands record particulier gemiddelde, staande op naam van Sweering met 83 33, aanmerkelijk verbeterde. De uitslag werd De Ruyter 29 5 28 5.60 Van/de Pol 500 5 245 100.— De eindcijfers van de kampioen werden: 6 gewonnen partijen, totaal aantal caramboles 3393, beurten 72, algemeen gemiddelde 47.12, hoogste serie 268. Ook het Nederlands record algemeen moyenne, eveneens staande ten name van Sweering met 42.49 werd aanmer kelijk overschreden. Hierbij dient te worden aangetekend, dat de regels, waaronder dit tournooi werd gespeeld, aanzienlijk zwaarder waren dan destijds, toen Sweering het record vestigde. De uitslagen van Zaterdag waren: Metz De Ruyter Kruythof Jacobs Metz Teegelaar Het eindklassement luidt: gew. p. car. 308 12 94 25.66 500 12 135 41.66 500 11 217 45.45 55 11* 22 5.— 337 13 141 25.92 500 13 121 38.48 293 21 70 13.95 500 21 124 23.80 152 17 73 8.94 500 17 297 29.41 500 20 97 25.— 491 20 219 24.55 500 18 148 27.77 279 18 88 15.50 500 15 114 33.33 348 15 111 23.20 202 16 73 12.62 500 16 123 31.25 500 34 65 14.70 379 34 60 11.14 500 11 175 45.45 292 11 88 26.54 1. v. d. Pol. 2. Metz 5 3. De Ruyter.5 4. Teegelaar 4 5. Eichelsheim 3 6. Jacobs2 7. Kruythof 2 8. Wevers 1 3185 2942 2672 3221 2497 2175 2194 brt. h.s 72 268 a.gem, 47.12 26.54 24.72 22.45 20.64 21.71 18.58 14.62 Amsterdamse Beurs Koninklijke Olie. Unilever Philips A. K. U Fokker Nederlandse Ford i Nederlandse Kabel v. Berkei's Patent Scheepvaart Unie j Holl.-AmerikaLijn Deli Maatschappij H. V. A A'dam Rubber Ned. Handel Mij. N.-I. Handelsbank Billiton Mij II Slotkoers Vrijdag 3171/a 285 223tf I47V4 164 310 270 119^ 166 167 1471/a 2551/2 1501/4 155 113 404 Openings koersen 320 28814 229 yA 148% 166% 149% 25674 164

Haarlem's Dagblad | 1948 | | pagina 3