Haarlems Dagblad Aan de ketting Russisch veto ontzenuwt het compromis der zes neutrale landen Doden van de „Nijmegen opgebaard in Amsterdam Grootscheepse militaire actie ter beveiliging der mijnen 63e Jaargang No. 19075 Bureaux: Grote Houtstr. 93, Tel. Adv. en Admin. 10724, 14825. Redactie 10600. Direct.-Hoofdred. 15054. Bijkantoor H.N., Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Z.B. Spaarne 12, Tel. 12713, 10132. Dinsdag 26 October 1948 Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 33 cent, per kwartaal 4,25. Franco per post f 4,75. Postgiro 273107. Vdvert.tarieven op aanvraag bij de Administratie. Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom cn oprechte Ifjaarfenwctjc Courant (Knno 165-6) Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem WIJ HEBBEN GISTEREN BERICHT, dat de Tsjecho-Slowaakse pers defini tief aan de ketting van de staat is gelegd. Zij wordt staatsmonopolie. De minister van voorlichting, Vaclav Kopecky, wiens naam zeer toepasselijk aan de Russische munt herinnert, heeft daarbij medegedeeld* dat alle reclame uit de „normale" bladen zal. worden verwijderd en in een speciaal blad worden opgenomen. Geen advertenties meer. En geen concurrentie tussen de bla den onderling. Gelijkschakeling. Het nieu we verbond van journalisten zal ervoor zorgen, dat iedere Tsjecho-Slowaakse jour nalist „ideologische en andere instructies" zal ontvangen. Ideologie betekent begrips- leer een vage, algemene term. In de laatste twintig jaar, waarin zij in de mode Is gekomen, is men er evenwel „politieke leer" mee gaan bedoelen. Communisme, fascisme, nationaal-socialisme enz. zijn al lemaal ideologieën. Als het Tsjecho-Slo waakse verbond van gelijkgeschakelde dag bladschrijvers ideologische instructies aan zijn leden zendt, zullen dat dus communis- tièche instructies zijn. Het zal er „andere" aan toevoegen. Niet-ideologische. Nu, geen van de journalisten in de eertijds bezette landen van het Westen, die toen instructies ontvangen hebben, zal er aan twijfelen wat daarmee bedóeld wordt. Dwang. Gij moogt dit niet opnemen en gij moet dat wel op nemen. President Gottwald heeft een dele gatie uit het congres van journalisten ont vangen en ter toelichting gezegd dat een der eerste voorwaarden voor de vrijheid is, dat de journalist overtuigd maar positief critiseh is. Een aardige zin. „Een der eerste voorwaarden voor de vrijheid" moet men natuurlijk aanvullen met de woorden „van de journalist". "Want als hij er zich niet aan houdt zal hij zeker niet lang meer vrij rondlopen. „Overtuigd" dient te worden verduidelijkt met de toevoeging van het woord „communist" en „positief critisch" met „jegens al hetgeen de communisten niet aanstaat." Gij zoudt u kunnen afvragen hoe al die Tsjecho-Slowaakse journalisten nu ineens overtuigde communisten kunnen zijn. De staatsgreep is immers pas in het begin van dit jaar voltrokken. Welnu, sommige niet- overtuigden zijn eruit gegaan, ander-en zijn eruit gezet en wat nog mocht resten zal moeten „doen alsof", tenzij het bereid is be trekking en waarschijnlijk zijn bewe gingsvrijheid te verliezen. Het is een voudig. De methoden van de dictatuur zijn vaak eenvoudig. .Tenminste in haar uit gangspunt. De toepassing is in de aanvang meestal ingewikkeld, maar wordt op den duur ook eenvoudig. Prikkeldraad. Het congres der overgebleven journalis ten in Tsjedho-Slowakije heeft plechtig be loofd, ieder sensationeel karakter aan de pers te zullen ontnemen en „het oude euvel van de dagbladconcurrentie, die heeft ge leid tot de jaöht naar sensatie en grote koppen", te zullen vervangen door nauwe samenwerking tussen de verschillende re- dactiebureaux. Het wonderlijke is dat ook de meest statige en achtenswaardige bladen in het Westen, zoals bijvoorbeeld de Lon- dense Times, altijd aan concurrentie heb ben blootgestaan en nog steeds in die si tuatie verkeren, maar zich nooit door een sensationeel karakter en grote koppen heb ben gekenmerkt. Andere beweegredenen dan de concurrentie der dagbladen be- invloeden een streven naar sensatie en het daarmee gepaard gaande stelsel van grote koppen. Dat is hier onlangs nog uiteenge zet. Goed, de gelijkgeschakelde Tsjecho- Slowaakse pers ziet dat anders in en zal zich nu voortaan gaan toeleggen, onder de vaderlijke leiding van herder Kopecky, op louter kleine koppen. Zonder concurrentie, die trouwens in een staats-monopolie geen zin meer zou hebben. Wat is concurrentie? Wedijver. Pogen, meer succes dan een an der te behalen. Het is tot dusver niet zozeer opgevallen, dat het communisme zich van wedijver met anderen onthoudt. Maar in eigen kring is het ervóór. Geen wedijver meer tussen de Tsjecho-Slowaakse bladen. Als men dit „ideologisch" zou doorvoeren zouden straks alle voetbalclubs hun wed strijden gelijk moeten spelen en de zwem mers gelijk moeten aantikken. Ik noem dit voorbeeld maar, omdat het zulle een duide lijk en voor ieder begrijpelijk staaltje geeft van „het euvel der concurrentie". Dat het de mens tot zijn beste prestaties aanspoort is een bijkomende omstandigheid, die men ideologisch weet te veronachtzamen. De menselijke natuur is van minder belang. Laat hij het trouwens maar eens proberen, als hij aan de ketting van de „volksdemo- cratische" staat is bevestigd. Een mening, die afwijkt van de politiek der regering, zal de Tsjecho-Slowaakse pers niet ten beste kunnen geven. En hoe zal het met de publicatie van het nieuws, dus met de berichtgeving, gaan? Dat is al lang gebleken uit de wijze waarop die in Sovjet-Rusland wordt toegepast. Het zal alles in het kader der eigen ideologie moe ten passen en wat daar niet mee over eenstemt, of wat minder aangenaam voor het communistische bewind is bijvoor beeld een Russisch échec in het buitenland of een uiteenzetting van de beste bedoelin gen, die men daar koestert of enige mede deling betreffende het economisoh herstel, dat er zich voltrekt zal moeten worden weggelaten. Daarentegen zal een geduchte hoeveelheid communistische propaganda moeten worden opgenomen. De mensen zullen al spoedig niet meer weten, wat er eigenlijk in de wereld gebeurt. En de radio dan? Wij kunnen ons de loop van zaken met de radio zonder al te grote inspanning voorstellen. Arme Tsjechen en Slowaken. R. P. Gemeenteraadsverkiezingen worden niet verschoven Het ligt niet in het voornemen der rege ring, te bevorderen dat de gemeenteraads verkiezingen zullen worden verschoven naar 1950. Deze verkiezingen zullen in 1949 worden gehouden. Een ons vlees extra Met ingang van heden geeft bon 336 Al gemeen (voorkomende op A-, B- en C- kaarten) recht op het kopen van 100 gram vlees. Deze bon blijft geldig tot 6 Novem ber 1948. Deze extra verstrekking is mogelijk dank kif né ririme aanvoer van slachtvee. De Veilighêidsraadzitting van Maandag, waarop de beslissing viel, was twee uren te laat begonnen om de delegaties tijd te geven zich met elkander te verstaan. De zes neutrale leden van de raad confereer den over te elfder ure ingekomen voorstel len van Sovjet-Russische zijde, om te over wegen of zij de daarin geopperde wijzi gingen van hun verzoeningsresolutie konden aanvaarden. De afgevaardigden van Ame rika, Engeland en Frankrijk vergaderden afzonderlijk, later pleegden zij overleg met de zes neutralen. En toen kwam tenslotte de eigenlijke Veilighêidsraadzitting, doch op het moment dat deze begon wisten de zes bemiddelaars en de drie. Westelijke „groten" reeds wat er ging gebeuren. De Russische wijzigingen waren onaanvaard- Stampvolle zaal aanschouwt het échec van bemiddelingspoging in de Veiligheidsraad West-Europese eenheid kreeg een Russische stimulans temeer Er gebeurt veel in Parijs. De historie wordt er met forse letters in snel tempo geschreven. Terwijl de vijf ministers van Buitenlandse Zaken der West-Europese Alliantie in de Franse hoofdstad bijeen zaten, om de definitieve fundamenten te leggen voor'het hoofdgebouw ener Westelijke samenwerking dat plaats biedt aan Amerika, Canada en Europese landen die nog buiten de Alliantie staan, stelde Wisjinski in de Veiligheidsraad de verwachting teleur dat de Sovjet-Unie met een minimum aan goede wil zich bereid zou tonen mede een weg te effenen naar de oplossing van het gevaarlijke Berlijnse geschil, een weg die door zes „neutralen" was aangewezen in de stellige hoop dat hun initial.3' de grote mogendheden zou bewegen tenminste evenveel blijk te geven van een verlangen naar behoud van de vrede. De Sovjet-Unie heeft gemeend dit blijk niet te kunnen geven. Zij zette als het ware een dikke streep onder het argument, dat de ministers der West-Europese Alliantie bij elkander had gedreven om de Westelijke solidariteit tot een realiteit te maken. Nauwe samenwerking van West-Europa en alle democratische landen is nood zakelijk om te ontsnappen aan het gevaar dat de wereld bedreigt. Nauwe samen werking en vooral: snelle samenwerking. Het Russische veto deed zijn werk ook buiten de Veiligheidsraad. De vijf ministers zullen het als een stimulans gevoeld hebben. Wat Wisjinski verwierp Aldus luidde de „vcrzoeningsresoluie": De blokkade van Berlijn wordt onmiddellijk opgeheven en de opheffing wordt, met tussenpozen van 10 dagen, gevolgd door 1 invoering van de Sovjet-mark als enige geld soort te Berlijn en een bijeenkomst van de s ministers van Buitenlandse Zaken over de j gehele Duitse kwestie. De nieuwe Sovjet-voorstellen hielden in, dat J de blokkade symbolisch opgeheven zou 1 worden. Er zou bevel komen voor vrij ver- keer, doch de treinen zouden niet gaan lopen totdat een zeker stadium in de be- handeling der valutakwestie zou zijn bereikt. en China de ze§ „neutralen" om de toestand onder ogen te zien. De negen lan den van de Veiligheidsraad, die hun stem uitbrachten vóór de door de zes „neutra len" voorgestelde oplossing, weten nog niet welke stap thans genomen moet worden. Er zijn drie mogelijkheden: 1. Er zou een nieuwe en in krachtiger termen vervatte resolutie bij de Veiligheidsraad kunnen worden ingediend, die de Sovjet-blokkade als een bedreiging van de vrede veroor deelt. 2. De Veiligheidsraad kan de kwestie op de agenda houden en verder geen on middellijke actie ondernemen, evenals dat bij de Perzische kwestie geschiedde. 3. De Veiligheidsraad zou de kwestie van de agenda kunnen afvoeren en haar in de Al gemene Vergadering ter sprake kunnen laten brengen. De Sovjet-Unie zou dit niet door een veto kunnen beletten omdat het hier een kwestie van procedure zou betref fen. Een compromis-oplossing acht men in Westelijke kringen zo goed als uitgesloten. Dr. Bramuglia, die zijn optimisme niet heeft laten varen, zeide na afloop van de bijeenkomst van de Veiligheidsraad: „de twee partijen zijn niet zo ver van elkaar verwijderd, dat een overeenkomst absoluut onmogelijk zou zijn." In gezaghebbende Amerikaanse kringen daarentegen is men van oordeel, dat de Westelijke mogend heden tot het uiterste gegaan zijn bij het aanvaarden van de resolutie der zes „neu tralen". Als men nog verder zou gaan, zo wordt gezegd, zou dat slechts kunnen ge schieden door een radicale wijziging van het ingenomen standpunt. En wat nu ten aanzien der Europese samenwerking? Volgens welingelichte Amerikaanse func tionarissen zullen drie afzonderlijke doch op elkander aansluitende overeenkomsten de basis vormen van het West-Europees defensiesysteem, dat medio 1949 voltooid zal zijn. De drie overeenkomsten zouden zijn: 1. Een algemene alliantie, waarbij, voorzover op het ogenblik verwacht kan worden, zo wel de Verenigde Staten en Canada als de vijf mogendheden van de West-Europese Alliantie zich zullen aansluiten. 2. De over eenkomst van de West-Európese Alliantie, welke geleidelijk aangevuld zal worden. 3. Bilaterale overeenkomsten tussen elk der West-Europese landen en de V. S., waarin de voorwaarden geregeld zullen worden voor verlening van Amerikaanse militaire hulp. De Canadese minister van Defensie, Brooke Claxton, heeft te Toronto verklaard dat een Atlantisch Veiligheidspact, waarbij Canada en de V. S. aangesloten zijn, zal bij dragen tot „vermindering van de kans op Sovjet-Russisch succes wanneer de Sovjet-Unie eventueel aanvalt." Wisjinski (links) en de Britse afgevaardigde Sir Alexander Cadogan tijdens een ernstig onderhoud enkele ogenblikken voor de stem ming over het verzoeningsvoorstel inzake Berlijn. baar gebleken en een Russisch veto was zeker. Dat veto kwam prompt. Eén stamp volle zaal hield de adem in toen Bramuglia, de Argentijnse voorzitter en leider van de bemiddelingsgroep, de „verzoeningsreso lutie" in stemming bracht. Negen handen gingen omhoog op zijn vraag wie vóór stemde. Twee handen verrezen op zijn vraag wie tégen was. Wisjinski,en zijn ge hoorzame collega Manoeilski van de Oekraine stemden tegen. De Russische te genstem betekende een veto. Het 27ste van Russische zijde gedurende drie jaar UNO- praktijk. Dr. Jessup stelt vragen De Amerikaanse afgevaardigde dr. Jes sup verrees hierna om een korte toespraak te houden, waarin hij vier vragen tot de Russische delegatie stelde vergezeld van een toelichting. Deze vier vragen bet-roffen bekende eisen der Russen, de toelichting was het antwoord van het Westen. Deze vragen behelsden in feite een onmiddellijk en-nieuw compromis, misschien bedoeld als basis voor eventuele onderhandelingen buiten de Veiligheidsraad. Het Russisch veto had dus de deur nog niet dicht ge worpen. In het Westen blijft men bereid tot een vergelijk, doch, zoals Jessup uit drukkelijk vaststelde, zonder bedreiging en zonder clwang. De Berlijnse blokkade be tekent dwang. En onmiskenbaar bleek uit de vragen en toelichting van Jessup, dat de opheffing dezer blokkade de primaire Wes telijke eis is en blijft. Dr. Jessup vroeg: 1. Wenst de Sovjet-Unie een bijeenkomst van de raad der vier ministers van Buitenlandse Zaken? Dit kan geschie den, doch zonder bedreiging of geweld. 2. Wenst de Sovjet-Unie, dat de Sovjet valuta in Berlijn zal worden ingevoerd? Dit kan geschieden, indien de blokkade wordt opgeheven. 3. Wenst de Sovjet-Unie de garantie, dat de vier-mogendhedencontróle der Ber lijnse valtua geen schade zal beteke nen voor de Sovjet-valuta in Duits land? Hiervoor kan volledige garantie worden verstrekt. 4. Verlangt de Sovjet-Unie afdoende maatregelen tegen mogelijke zwarte handel in geld tussen de twee zones? Wij kunnen ook op dit punt garantie verstrekken en beloven veiligheids maatregelen. Wat nu? Men verwachtte vahmorgen dat Bevin, Marshall en Schuman vandaag de volgende stap inzake de Berlijnse crisis zouden be spreken. Ook dr. Juan Bramuglia, de hui dige voorzitter van de Veiligheidsraad, zal een samenkomst hebben met de afgevaar digden van België, Canada, Sirië, Columbia Maandagavond landde op Schiphol een Skymaster der KLM, welke de stoffelijke resten van 29 slachtoffers der verongelukte Constellation „Nijmegen" van Prestwick naar ons land vervoerde. Het warende stoffelijke overschotten van 8 leden der bemanning en 21 passagiers, namelijk die van gezagvoerder K. D. Parmentier, de te legrafist H. P. P. Hurts, de tweede telegra fist W. Bleuze, de boordwerktuigkundigen B. Timmer en J. J. Beukenkamp, de ste wards J. C. Mink en H. J. v. Overbeek en de stewardess mej. Elsie Fey, alsmede die van de Nederlandse passagiers mevrouw K. Fuld-Warschauer, E. Fuld, W. M. Fuld, K. A. de Leeuw, A. en W. G. Philippo, E. Pinto en mevrouw R. E. Pinto-Hertzberger, generaal-majoor G. J. Sas, H. F. Tol en H. Veenendaal, directeur der KLM. Voorts vervoerde het toestel de stoffelijke resten van tien buitenlandse passagiers. De beide omgekomen Britse reserve-pilo ten van de „Nijmegen" C. J. O'Brien uit Ierland en H. W. W. Parks zullen respec tievelijk in Prestwick en Londen ter aarde worden besteld. In de afgelopen nacht zijn de kisten overgebracht naar de Nieuwe Kerk te Am sterdam. De begrafenis van het stoffelijk overschot van de heren H. Veenendaal, K. D. Par mentier en A. Mc Inerney zal geschieden Woensdag om 12 uur op de begraafplaats Rhijnhof te Oegstgeest, die van de heer en mevrouw E. Pinto-Hertzberger eveneens Woensdag om 11,30 uur op de Israëlitische Begraafplaats te Muiderberg. De teraardebestelling van het stoffelijk overschot van generaal-majoor G. J. Sas zal met militaire eer geschieden op Don derdag 28 October om 15 uur op de be graafplaats Westerveld. die van de stof felijke overschptten van de heer en me vrouw en mej. Fuld Donderdag om 15 uur op de Nieuwe Algemene Begraafplaats te Naarden. De stoffelijke overschotten van de heren A. en W. H. Philippo worden Donderdag op de Hervormde Begraafplaats te Sassenheim ter aarde besteld na een rouwdienst in de Geref. Kerk, welke om 14 uur begint. Het stoffelijk overschot van de heer H. F. Tol zal Donderdag te Westerveld worden gecremeerd na aankomst van trein 12,39 uur. Hq,t stoffelijk overschot van de heer J. Y. Beukenkamp wordt Donderdag te 14 uur op de begraafplaats Zorgvliet te Amsterdam ter aarde besteld, dat van de heer B. Tim mer Donderdag om 13 uur op de begraaf plaats bij de Hervormde kerk te Veen- huizen, dat van de heer W. Bleuze Donder dag om 14 uur op de begraafplaats Croos- wijk te Rotterdam; dat van de heer J. C. Mink Donderdag om 14,30 uur op Nieuw Eik en Duinen te 's Gravenhage; dat van de heer H. J, van Overbeek Donderdag 10 uur op de R.K. begraafplaats „Zuilen" bij Breda en dat van mejuffrouw E. A. Fey Donder dag 9,30 uur op de begraafplaats Korvet te Tilburg. Korte revolutie in Paraguay Te Buenos Aires, de hoofdstad van Ar gentinië, zijn berichten ontvangen, volgens welke te Asuncion, de hoofdstad van Pa raguay, een opstand is uitgebroken. In Augustus nam Gonzales het president schap op zich, nadat er verkiezingen waren gehouden. Hij was de enige candidaat. Zijn voorganger, Morinigo, vluchtte naar Ar gentinië. In Asuncion leveren cadetten en mari niers straatgevechten met de politie, Vol gens berichten uit Buenos Aires werd het signaal voor de opstand te Asuncion ge geven door een vliegtuig, dat tegen het aan breken van de dag bommen uitwierp. Hedenmorgen werd gemeld, dat de ca detten van het militair college, die Maan dag onder leiding van kolonel Montanaro in de straten van Asuncion met de politie vochten, zich vanmorgen vroeg hebben overgegeven. Volgens berichten via radio- Asuncion heeft kolonel Alberto Sanchez, de chef van de staf, de leiding van het mili tair college overgenomen. De opstandelin gen gaven zich over na een oproep van president Gonzales via de radio, waarbij hun veiligheid en goede behandeling ge waarborgd werden. Mariniers van de vloot- basis te Asuncion hebben de opstandelin gen steun verleend. Vanmorgen zijn in het koor van de Nieuwe Kerk te Amsterdam, dat als chapelle ardente is ingericht, de stoffelijke resten van 29 slachtoffers der „Nijmegen"-vliegramp opgebaard. Twee KLM-stewardessen brengen een laatste groet aan de omgekomenen. Ontwapeningsvoorstellen van de Russen verworpen In de bijeenkomst van de subcommissie voor de ontwapening is gisteren van Sovjet Russische zijde voorgesteld een internatio naal contróle-orgaan op te richten, aan het welk „volledige officiële gegevens" omtrent de staat der bewapening en der gewapen de machten van de grote vijf zouden moe ten worden verstrekt. Het Sovjet-Russisch voorstel werd door Malik ingediend nadat gedurende de ge hele morgen gediscussieerd was over een nieuw Belgisch voorstel, waarin het „ont vangen, controleren en publiceren" van ge gevens door een internationaal-contróle- orgaan, toegerust met algemeefi erkende bevoegdheden, werd aangeduid als de eer ste stap naar ontwapening. Malik wees er op. dat de aanvaarding van de vermindering met een derde der strijdkrachten en bewapeningen van de grote vijf en het verbod van atoomwapens de basis bleef vormen van het Sovjet- ontwerp, in tegenstelling met de Belgische en Franse ontwerpen, waarbij in de eerste plaats de verzameling en de controle dei; inlichtingen van militaire aard en daarna het opstellen van een conventie betreffende de beperking der bewapening worden voor gesteld. De subcommissie verwierp tenslotte het Sovjet-voorstel. Ook het Sovjctvoorstel tot beperking der bewapening van dc grote vijf met een derde werd verworpen. De subcommissie aanvaardde daarentegen een Belgisch voorstel, dat een herziening van een Franse resolutie inhield aangaande in lichtingen omtrent strijdkrachten en con ventionele wapenen der leden-staten. Moeso gesignaleerd De' communistische leider tijdens de coup te Madioen, Moeso. bevindt zich vol gens republikeinse berichten op de Zuide lijke helling van de Lawoe, halverwege Ponorogo en Patjitan. Volgens een bericht van de dienst Leger- contacten bevonden zich overeenkomstig een rapport van 22 October drie volledige compagnieën van opstandige communisti sche troepen, die goed van munitie voor zien waren, in de buurt vart Nawangan, Gondang en Bandar op de Zuidelijke hel ling van de Lawoe. Moeso en de opstandige luitenant-kolonel Jadad zouden zich bij deze troepen bevinden. Militaire situatie steeds slechter aldus generaal Spoor De luitenant-generaal S. H. Spoor heeft heden verklaard, dat de militaire situatie op Java en Sumatra nog steeds slechter wordt' Hij deelde mede, dat in de week van 12 tot 19 October een record aantal van 228 incidenten met infiltranten was voorgeko men. Het betrof hier* o.m. 158 aanvallen op niet-militaire doelen en het vermoor den van 48 Indonesische functionarissen. Generaal Spoor schatte, dat ongeveer* 11.000 van de 20.000 republikeinen, die uit West- Java geëvacueerd waren, in dit gebied zijn teruggekeerd. Velen hadden automatische wapens en Nederlandse militairen hebben veel propa gandamateriaal bij hen aangetroffen. Het doel van de infiltranten is het doden van Nederlanders en zogenaamde Indonesische collaborateurs, voorts het verhinderen van de productie en het verwekken van zoveel mogelijk onrust onder de bevolking, zo zeide hij. Hel woord is aan Shakespeare: Het is niet genoeg, de zwakke op te helpen; men moet hem daarna ook nog steunen. De vijf ministers vergaderen in het strengste geheim Maandagmorgen is in het Franse mi nisterie van Buitenlandse Zaken te Parijs de derde bijeenkomst van de consultatieve raad der West-Europese Alliantie geopend. De vijf ministers van Buitenlandse Zaken, die aan de besprekingen deelnemen zijn: Ernest Bevin (Engeland), Robert Schu man (Frankrijk). Paul Henri Spaak (Bel gië), D. U. Stikker (Nederland) en Joseph Bech (Luxemburg). Een half uur na de opening der confe rentie werd deze in besloten zitting voort- gezet. De strengste geheimhouding zal worden betracht. Men verwacht geen communiqué voor het einde der zitting, waarschijnlijk hedenavond of Woensdagochtend. De vijf ministers, die een hechte poli tieke, economische en militaire eenheid hopen te smeden, sterk genoeg om het Atlantische verdedigingsbondgenootschap met de Verenigde Staten en Canada moge lijk te maken, confereren in de „Salon de rHorloge", de klokkenzaal. De Verenigde Stalen cn Canada zijn niet vertegenwoordigd op de zittingen, zelfs niet door waarnemers, ofschoon deze wel aanwezig zijn in de militaire commissies van de Westelijke Alliantie. Vijf en een half jaar voor Hoofddorpse NSB'er De Haarlemse kantonrechter belast met de behandeling van tribunaalzaken heeft vanmorgen advies gewezen in de zaak tegen de Hoofddorpse N.S.B.'er W. S., die in de oorlog een aantal hoge functies heeft be kleed bij de W.A., de Landstand en de Landwacht. Voorts was hij leider van de Rij- en Men-school in Hoofddorp en had hij artikelen geschreven en radio-cause rieën gehouden in nationaal-socialistische geest. De derde kamer van het tribunaal had indertijd tot internering van zes-en- een-half jaar geadviseerd, waarvan drie jaar voorwaardelijk, doch op dit advies was het fiat executie geweigerd. De kanton rechter, mr. Goudsmit vond deze interne ring ook aanzienlijk te kort. Thans wordt geadviseerd tot vijf-en-een-half jaar ge vangenisstraf met aftrek van voor-inter nering en ontzetting uit de kiesrechten en het recht om bij de gewapende macht te dienen. Tien jaar gecist tegen oorlogsverslaggever Tegen de gewezen oorlogsverslaggever H. R. N. van H. te Hilversum werd gisteren voor het Amsterdamse Bijzondere Hof tien jaar gevangenisstraf geëist. Verdachte, die vroeger in Haarlem woon de, had van Januari 1942 tot April 1945 in dienst van de Nederlandse Omroep de luisterspelen „Geloven", „Trouw blijven" en „Dr. Joseph Goebbels", waarin de na tionaal-socialistische strekking er dik bo venop lag, geschreven. Van December '48 tot September '44 was hij oorlogsverslaggever in Berlijn, Rusland en Frankrijk geweest. Hij vervaardigde in deze functie ook propagandistische klank beelden, die door de Nederlandse omroep weiden uitgezonden. Uitspraak over veertien dagen. FRANSE REGERING GRIJPT IN Kareltje stond vastberaden op De Franse minister van Binnenlandse Zaken, Jules Moch, gaf Maandagmorgen het wachtwoord: „Kareltje is vanmorgen om vier uur opgestaan" en onmiddellijk kwam een macht van ongeveer 100.000 man soldaten en politie in actie in het Noordelijke mijngebied. De troepen bezet ten de mijnen, schacht na schacht, zonder dat het tot botsingen met de stakende mijnwerkers kwam. Zij zetten het mijnge bied af en hielden een scherpe controle op identiteitspapieren, waarbij verscheidene personen werden gearresteerd, onder wie de communist René Ribière, een der leiders van de staking, die beschuldigd wordt van aanvallen op politie-agenten. Nader wordt gemeld dat de gehele actie met succes ver loopt en dat de stakers practiscli overal hebben gecapituleerd. De Franse minister van Binnenlandse Zaken heeft Maandagmiddag in een radio toespraak gezegd, dat aanzienlijke aantal len militairen en politie die ochtend vroeg naar het mijngebied tussen de Belgische grens en de weg van Douai naar Lille wa ren gedirigeerd. Moch verzocht de mijnwerkers te begrij pen „dat het in hun eigen belang is dat de troepen worden gebruikt". Er zijn zeer strenge bevelen gegeven tot onmiddellijke gerechtelijke actie tegen allen, die zich schuldig maken aan „provocatie, voorbe reiding en uitvoering van actieve of pas sieve sabotage, of medeplichtigheid daar aan, inbreuk op het recht om te werken en gewelddaden". De minister van Industrie, Robert La- coste, die ook voor de radio sprak, zei dat de staking, die Maandag haar vierde week is ingegaan, reeds drie millioen ton steen kool heeft gekost. „Het overgrote deel der mijnwerkers wil werken", aldus de mi nister. „Zij verzoeken de regering verder te gaan dan het beschermen van de instal laties, zij willen dat het recht om te wer ken wordt beschermd". De toestand is gisteren op een kabinets zitting besproken, waarna de staatssecre taris vin Voorlichting, Frangois Mitterand, verklaarde, dat de operaties van troepen en politie in het Noordelijke steenkoolge- bied „zonder incident" waren verlopen. Hij zeide: „Er is geen enkele persoon gewond geraakt: er werd een gebied van 500 vier kante kilometer ontruimd". Mitterand vi de, dat de regering tot nu toe niet van plan was om te onderhandelen of scheidsrech terlijk op te treden. Het kabinet heeft ook de kwestie van de voedselprijzen overwo gen, waarvan er verscheidene, naar wordt verwacht, in de naaste toekomst zullen stijgen. Franse politie en militairen beheersen thans alle mijnen in het Noorden. Op vele plaatsen verwijderden de postende sl-'kers zich op ordelijke wijze zodra de troepen arriveerden. De veiligheidsploegen onder vonden nagenoeg geen tegenstand bij het overnemen van de schachten. Het verbond van transportarbeiders en het verbond van PTT-ambtenaren, aange sloten bij de CGT, hebben gisteravond aan gespoord tot „korte stakingen" uit solidari teit met de stakende mijnwerkers. Uit Va lenciennes wordt gemeld, dat 10 stakers door een rechtbank tot een maand en 5 stakers tot 25 dagen gevangenisstraf wer den veroordeeld wegens „onwettige han delingen". Kassier verduisterde ruim f 50.000.— De 52-jarige kassier-procuratiehouder van het bijkantoor der Rotterdamse Bank- vereniging te Scheveningen, A. van der S., is gearresteerd wegens verduistering en valsheid in geschrifte. S. hbeft bekend, dat hij zich de laatste negen jaar door middel van valse kwitan ties een bedrag van 50.000, dat aan cliën ten toebehoorde, heeft toegeëigend. Voorts verkocht hij effecten zonder voorkennis van de eigenaars. De opbrengst, 3000, eigende hij zich toe. Van der S. heeft 15.000 teruggestort. PLAATSELIJK ENKELE BUIEN Verwachting, medegedeeld door het K N.M.I. in De Bilt, geldig van Dins dagavond tot Woensdagavond: Koude nacht met hier en daar nacht vorst. Wisselende bewolking met plaat selijk enkele buien. Zwakke tot matige wind. hoofdzakelijk uit richtingen tus sen West en Noord. Ook overdag vrij koud. Zon op ?Tann op 27 October: 7.25 uur, onder 17.22 uur 0.10 uur. onder 15.59 uur

Haarlem's Dagblad | 1948 | | pagina 1