c J Noodwet-indonesië behaalt vereiste stemmenmeerderheid van twee-derden „Velen willen nog vijf jaar blijven zuiveren" PANDA EN DE OPSTAND IN CANDONIA Nieuwe Uitgaven Wereldnieuws DINSDAG 26 OCTOBER 1948 TWEEDE KAMER Besprekingen duurden tof half drie 's nachts (Van onze parlementaire redacteur Na een vergadering van bijna zeven uur. van Maandagavond half acht tot des nachts tegen half drie. heeft de Tweede Kamer met 69 tegen 25 stemmen het ont werp Noodwet Indonesië aangenomen. Tegen stemden de Anti-Revolutionnairen, de Communisten, de Staatkundig Gerefor meerden. de heren Schmal en Van der Feltz (beiden C.H.) en de heer Weiter (Kath. Comité van Actie). Er bestond voor de spoedbehandeling van het ontwerp Noodwet-indonesië Maandag avond in de Tweede Kamer een vrij grote belangstelling, niet alleen van de zijde der afgevaardigden, maar ook van die van het publiek. Men verwachtte weer eens een Indone- sië-debat, dat misschien een pikant kantje kon krijgen door het aftreden van de luite nant-gouverneur-generaal, dr. Van Mook, en door de communistische opstand in de Republiek. Er heerste enige spanning, het geen geaccentueerd werd door de aan wezigheid van negen ministers. Het debat begon echter uiterst kalm. Nadat de minister van Overzeese Gebieds delen, mr. E. M. J. A. Sassen, betoogd had, dat voor de aanneming van het onder havige wetsontwerp, dat de regering mach tigt om zodra dit nodig blijkt alge mene, voorlopige maatregelen te treffen, teneinde de overgang van de nieuwe rechtsorde voor te bereiden, een twee derde meerderheid nodig is, liet de Anti- Revolutionnaire fractievoorzitter, de heer Schouten, zijn critiek horen. Hij achtte het wetsontwerp in strijd met artikel 210 van de Grondwet en kon zich er niet mede verenigen, dat de regering de vrijheid krijgt om verstrekkende algemene maat regelen van bestuur en Koninklijke Be sluiten uit te vaardigen, waarvoor achter af wel bekrachtiging nodig is, maar welke bevoegdheid de rechten van de Staten- Generaal toch drastisch beperkt. Hij wilde weten of er overleg geweest is met de regering van de Verenigde Staten over de instelling van een interimregering en wenste een nadere motivering van de re gering %'an haar bewering, dat het overleg met de federale deelstaten in gevaar wordt gebracht als het wetsontwerp niet wordt aangenomen. Zijn fractie kon haar stem niet aan het wetsontwerp geven, tenzij de regering alsnog op overtuigende wijze dui delijk maakte, dat zij deze wet niet missen kan. Dat ook de «heer Welter (Kath. Co mité van Actie) krachtig tegen het wets ontwerp zou opponeren was te verwach ten. Hij zag de democratie in gevaar ge bracht door de haast, waarmede de Indonesische zaken er in de Kamer worden doorgejaagd en noemde evenals de heer Schouten het ontwerp strijdig met de Grondwet. De heer Welter nam aan, dat de regering goede bedoelingen heeft, doch dat neemt niet weg, dat zij wrikt aan de fundamen tele volksrechten en -vrijheden. Volgende regeringen zouden van een zo grote macht als thans in de handen van dit kabinet gelegd wordt het krijgt een blanco vol macht misbruik kunnen maken. Merkwaardig was de verklaring die de communistische heer De Groot gaf van de communistische opstand in de Repu bliek. De noodzaak van het wetsontwerp bestaat niet, zeide hij, omdat er reeds jaren met de federalisten onderhandeld wordt. Dat de regering de wet toch zo spoedig mogelijk ingevoerd wenst te zien, komt doordat de toestand in Indonesië veranderd is. Er is een verergering inge treden door het optreden van Hatta, doch dit was geen communistische actie, want Hatta. aldus de heer De Groot, is de ex ponent van het Duitse en Japanse fas cisme. De regering stelle eens een onderzoek in, zo riep hij uit, naar de aanwezigheid van Amerikaanse wapenen bij de Hatta-groep, naar de aanwezigheid van Amerikaanse in structeurs in Djocja en naar het optreden van het Amerikaanse lid van de Commissie voor Goede Diensten. Het onderhavige noodwetje noemde hij het begin van de overdracht van Indonesië als kolonie aan Amerika. Tenslotte eiste hij de terugtrekking van onze troepen uit In donesië. De heer T i 1 a n u s (C.H.) sprak van een moeilijke beslissing en wel omdat de Sta- ten-Generaal in een bijzondere positie ge plaatst worden en omdat de materiële in houd van het ontwerp aanvaarding niet gemakkelijk maakt. De regering vraagt wel een exhorbitant vertrouwen van de Staten- Generaal. En waarom? Waarom deze haast? Als overeenstemming met de federalisten bereikt wordt en het overleg met de Repu bliek leidt tot resultaten, dan kan een wet krachtens artikel 210 van de Grondwet spoedig ingevoerd zijn. De radio geeft Woensdag 7 00. 8.00. 13 00. 18.00, 20.00 en 23.00 uur Nieuws. 7.15 Gvmnastiek. 7.30 en 8.15 Platen. 8 50 Voor de vrouw. 9.00 Symphomsche mu ziek van Sibelius. 10.00 Morgenwijding. 10.20 Kookpraatje. 10.30 Als de Stofzuiger zwijgt. 11.00 Platen. 12.00 Accordeola. 12 30 Weer bericht. 12.33 Voor 't platteland. 12.38 De Kilima Hawaiïans. 13.1a Kalender. 13.20 Me- tropole-orkest. 14.00 Gesproken portretten. 14 15 Jeugdconcert uit het Jeugdhuis te Bloe- mendaal (fluit en clavecimbel)15.00 Luister spel „De vrouw in d^ mist". 15.30 Voor zie ken 16.00 Kinderkoor. 16.15 Het stond in de krant. 16.45 Vragen staat vrij- 1715 Film selecties. 1820 Piano. 18.30 Voor de strijd krachten. 19.00 Lezing over staat en maat schappij. 19.15 Silvestri-kwartet. 19.30 Voor de ieugd. 1945 Lezen in de Bijbel. 20.05 Dingen van de dag. 20.15 Operamuziek en zang. 21.15 Luisterspel „Dat was Amsterdam 22 15 Lichte muziek. 22.45 Nico van Suchte- len zeventig jaar. 23.15 Muziek van de „Hit- Kit", 23.45 Platei». HILVERSUM II. 414.5 M.. 218 M. en 1875 M. 7.00, 8.00, 13.00, 19.00, 20.00 en 23.00 uur Nieuws. 7.15 Gewijde muz.iek. 7.45 Woord voor de dag 8.15 Platen 9.00 Ziekenbezoek. 9.35 Svmphonische muziek. 10.30 Morgendienst. 11.00 Platen 11.15 Luisterspel „De erfgena men van Redclyffe". 11.50 Ensemble Celesta. 12.30 Weerbericht. 12.33 „Oklahoma" voor koor en orkest. 13.15 Platen. 13.45 Piano. 14.00 Engelse en Franse volksliederen. 14.30 Kwar tet van Mozart. 15.00 Jeugdconcert (koor). 16.00 Voor jeugdige postzegelverzamelaars 16 15 Voor de jeugd. 17.30 Orgel. 17.45 Lezing over Bonaire. 18.00 Fanfarekorps. 18.30 He dendaagse Vlaamse schrijvers. 19.15 Nieuws Engelse les 20.15 Ouverture „Egmont" en uit Indonesië. 19.30 Aotueel geluid. 19.45 pianoconcert van Beethoven. 21.00 Lezing „Het Kruismysterie". 21.25 Vierde symphonie van 2'00 22.1.7 Orgelcon- cei t. Qvcxavnkmg. 23.1a Piaieu. De interim-regering moet volgens de re gering „zo mogelijk" vóór 1 Januari 1949 tot stand komen. Deze toevoeging bewon derde de heer Tilanus niet. Hij vroeg daar om de woorden „zo mogelijk" te schrappen. Er moeten met de Republiek nu spijkers met koppen geslagen worden. Dat vindt de regering ook en terecht, want de deelstaten hebben er recht op, dat zij de hun toege zegde rechten ook werkelijk en op korte termijn krijgen. De christelijk-historische fractievoorzitter betreurde het dreigement van de regering in de Memorie van Ant woord, dat zij zou aftreden, als het ontwerp niet wordt aangenomen. De V.V.D. bracht twee sprekers in het strijdperk, mr. V o n k en mr. Oud. Eerst genoemde vroeg vertrouwen van de Kamer voor de regering en mr. Oud betoogde, dat hij zijn stem aan het ontwerp niet zou kun nen gevefi. als het inderdaad in strijd is met artikel 210 van de Grondwet. Deze strijdigheid bestaat echter niet, zo legde hij uitvoerig uit. We hebben hier niet te maken met een gewone machtigingswet, die geen van de Grondwet afwijkend recht mag scheppen, maar met een machtigingswet van een Grondwet-wijzigend karakter. In de Grondwet zelf is een gemakkelijke wij zigingsprocedure vastgelegd. Waarom zal men daarvan geen gebruik makejj? Mr. Oud gaf de regering in overweging het ontwerp zodanig te wijzigen, dat daarin de verplichting voor de regering is opge nomen om tegelijk met het uitvaardigen van een algemene maatregel van bestuur of een Koninklijk Besluit krachtens de machtigingswet, een bekrachtigingswet bij de Staten-Generaal in te dienen. De heer Van derGoesvanNaters (Arbeid) wenste het resultaat van het over leg met de federalisten zo min mogelijk om te buigen. De machtiging moet zich niet beperken tot de benoeming van een hoge commissaris en de instelling van een fede rale regering. Prof. Romme (K.V.P.) betoogde, dat met een politieke, staatkundige overeen komst de oplossing van het Indonesisch probleem nog niet bereikt is. De beslissing ligt op maatschappelijk gebied en dit vor dert zeker nog een mensenleeftijd. De dele gatie van bevoegdheid is zeker niet onge oorloofd. Spreker steunde het idee-Tilanus om in artikel 1 de woorden „zo mogelijk" te laten vervallen. De heer Stokvis (Comm.) vond het voorstel strijdig met de Grondwet, een aan slag op de democratie. Prof. Gerbrandy (A.R.) herinnerde eraan, dat de Grondwetsbeperkingen inzake de staatshervorming zijn opgeheven. Maar dan mag men niet ook nog de Staten- Generaal uitschakelen. „Ik zal met hart en ziel tegen dit verderfelijke product van dit kabinet stemmen," zo besloot de heer Ger brandy. Minister Sassen antwoordt. In zijn antwoord zeide de minister van Overzeese Gebiedsdelen, mr. Sassen," dat er geen sprake is v^n een verboden delegatie. „Een verplichting om eerst de Republiek te raadplegen, is nooit aangegaan," aldus de minister. „Wel hebben wij aan vreemde mogendheden ons voornemen doen blijken om ook de Republiek in «de gelegenheid te stellen zich over het accoord met de fede ralen uit te spreken. De oplossing van deze noodwet is de enig mogelijke," zei mr. Sassen. „De teleurstel ling der federalen zou groter zijn, indien de voorlopige regeling niet per 1 Januari 1949 tot stand kwam en het geheel in ge vaar zou komen door niet-raadplegen van de Republiek. Het zou een goed begin zijn, om de nood wet het eerst toe te passen in de vacature- Van Mook, doch dit zou de betrachte spoed niet wettigen. Deze vindt zijn rechtvaardi ging in de dagelijks erger wordende toe stand. Wij hebben na het bestand 20.000 man republikeinse tToepen uit de „pockets" verwijderd, doch door infiltratie zijn er nu weer 11.000 aanwezig, die zelfs in batal- jonsverband optreden. Dat Job door ons geduld is onttroond vind ik niet erg", aldus de minister, „want hij zat op een mest vaalt." Met de termijn van drie maanden tussen besluit en bekrachtigingswet is niet be doeld, er met de besluiten maar een slag naar te slaan, doch om te zien of ze in de practijk" wel deugdelijk blijken te zijn. De minister nam de suggesties van de heren Van der Goes van Naters en Tilanus over, waarna werd gaireplicéerd. De heer W e 11 e r vroeg, dat de minister zou aantonen, dat hij met dit noodwetje de geïnfiltreerde bataljons kon verslaan. Ook al zou dit mogelijk zijn, aldus de minister, dan ware daamaee een afwijking van de Grondwet niet gewettigd. Hier vindt echter toepassing plaats van artikel 210 van de Grondwet en geen afwijking. De stemming bracht tenslotte het reeds vgrmelde resultaat. (woLt Bestuursleden van de C.P.N. voor het gerechtshof Op 29 Juni sprak de rechtbank te Am sterdam negen bestuursleden van de Com munistische Partij „De Waarheid" vrij van de beschuldiging, dat zij zich opzettelijk in beledigende vorm zouden hebben uitge laten over het openbaar gezag. Het betrof hier een publicatie in het dagblad „De Waarheid" van 23 September 1946, waar in gezegd werd, de „de regering Beel haar handen bevlekt heeft met het bloed van vrijheidsstrijders".. Tegen de uitspraak van de rechtbank was de officier van justitie in beroep gegaan. De zaak is thans door het gerechtshof te Amsterdam be handeld. De procureur-generaal requi- reerde een week gevangenisstraf tegen elk der negen verdachten. Hij betoogde, dat ieder van hen mede de verantwoordelijk heid voor het betreffende artikel draagt. Op 8 November zal het gerechtshof uitspraak doen. Kind gestikt in bruine boon Maandagmiddag was de tweejarige kleuter van de familie v. d. W. uit de Een- hoomlaan te Beverwijk aan het spelen met enige ongekookte bruine bonen. Het kind stak een der bonen in de mond, waarna deze in het verkeerde keelgat schoot, mei het noodlottige gevolg dat het kind stikte. De hulp van de gewaarschuwde doktoren, die spoedig ter plaatse waren, mocht niet meer baten. Er komt aardappelmeel in het bruinbrood Wegens de grote aardappeloogst en met het oog op besparing van import van broodgraan zal deze winter weer aardap pelmeel in het bruine brood worden ver werkt. Het bruinbrood, dat ongeveer 75 procent van de totale broodproductie omvat, zal voor tien procent uit aardappelmeel be staan. Bij 's Hertogenbosch is een spoorbruggetje over het Drongelens kanaal door een nieuw brugstel vervangen met een vernuftig uitgedacht toestel, de „wentelwegen". Men rijdt de wagen, waarop de nieuwe brug is bevestigd, boven de te vervangen brug, hijst deze op, wentelt de wagen een halve slag en laat de nieuwe brug zakken. Op deze manier kan men in enkele uren een brug van maximaal tien meter lengte vervangen. Comité Rechtszekerheid wenst afbakening van het begrip collaboratie Het „Landelijk Comité" voor Rechtszeker heid" heeft in Den Haag een congres ge houden ter bespreking van actuele juridi sche vraagstukken. De voorzitter van het comité, mr. P. J. M. Aalberse besprak in zijn openingsrede onder andere de bijzondere rechtspleging. „Het ongelukkige is", zo zeide hij, „dat er zovelen zijn, die om hun baantje te be houden gaarne over vijf jaar nog aan het zuiveren zouden zijn. De opheffing van de P.R.A.'s is op papier goed geslaagd, maar practisch helaas minder. Dezelfde mensen gaan onder een andere benaming door en dit nog altijd op een basis, die veelal niet deugdelijk is. Pogingen om tot een afbake ning van het begrip collaboratie te komen zijn niet geslaagd. Het comité heeft aange drongen op aanvulling van het Land oorlogreglement. De praktijk heeft uit gewezen, dat een behoorlijke regeling dringend gewenst is. Men komt e'r niet met te zeggen, dat ieders geweten wel zal in geven, wat men tijdens oorlog en bezetting moet doen en laten." Sprekende over zuivering zeide mr. Aal berse, dat met het ondergaan van de straf de betrokkene er nog lang niet is, omdat er velen zijn, die het nodig vinden privé nog wat na te zuiveren. Ook daaraan zal een einde moeten komen. Het mag niet voorkomen, aldus spreker, dat men een be drijf opdrachten of toewijzingen onthoudt, zogenaamd op zakelijke gronden, maar in feite bij wijze van „na-zuivering", of dat een ambtenaar, als zijn schorsing is opge heven, op papier in zijn functie wordt her steld, en hij in feite in een aanzienlijk min der belangrijke functie wordt geplaatst. Prof. mr. M. G. Levenbach sprak ver volgens over de zuivering van het rechts leven van Duitse smetten. Hij merkte onder andere op, dat deze materie ingewikkeld is, hetgeen blijkt uit het feit, dat één der be zettingsmaatregelen zelfs vijf maal is op geheven. De Commissie-Fockema Andreae dient de regering van advies inzake de afschaf fing van het bezettingsrecht. De commissie heeft aangedrongen op een vervaltermijn in de wetten of regelingen, die geschorste regelingen te niet deden. Daarnaast werd een definitieve omzetting ter hand geno men en in enige gevallen is deze tot stand gebracht. De heer J. K. A. van Nooy, directeur van de Advies- en Bemiddelingscentrale voor Oorlogsslachtoffers, besprak het wets ontwerp inzake de vergoeding van mate riële oorlogsschade. Het is volgens spreker een onleesbaar ontwerp, waarin veel niet is opgenomen, zoals het bewijsbaar verlies van gereed geld, schade door bedrijfs- stilstand en gemis aan aansluiting op het Besluit Rechtsherstel. Op verschillende punten is het ontwerp volgens spreker in strijd met bestaande rechtsregelen of de be staande rechtsovertuiging. Naast de juridische bezwaren staat het grote psychologische bezwaar dat de voor stellers zich volgens de heer Van Nooy niet hebben weten te verplaatsen in de tijd van het oorlogsgebeuren en in de geest der oorlogsslachtoffers. Dit blijkt uit het feit, dat men geen afzonderlijk departement voor dit grote probleem heeft willen instel len, maar het heeft ondergebracht bij het ministerie van Financiën, dat met tal van andere grote problemen moet vechten en door zijn geaardheid wel het minst geschikt is om vertrouwen te wekken bij de getrof fenen. Opheffing Bijzondere Gerechtshoven. Mr. H. J. Woltjer, hoofd van de afdeling algemene en juridische zaken van het di rectoraat-generaal voor de bijzondere rechtspleging, hield een inleiding over de overgang van de bijzondere rechtspleging naar de gewone justitie. Wanneer men de politieke delinquenten door de gewone jus titie had laten berechten, zou daarmee twintig jaar gemoeid zijn geweest,aldus spreker, die verder mededeelde, dat om trent het tijdstip, waarop de „hoge autori teit" zijn taak zal overdragen, nog niets bepaald is. De Bijzondere Gerechtshoven te 's Hertogenbosch en Leeuwarden zullen vermoedelijk in Januari 1949 worden op geheven, die te Arnhem en 's Gravenhage vermoèdelijk omstreeks April 1949. De op heffing van het Bijzondere Hof te Amster dam zal vermoedelijk ook in de eerste helft van 1949 geschieden. Over de opheffing van de Bijzondere Raad van Cassatie valt thans nog niets te zeggen. Mej. dr. J. M. C. Romeyn, hoofd van het bureau Coördinatie van het directoraat- generaal voor de Bijzondere Rechtspleging besprak het vraagstuk van de vervolging en beï-echting van economische collabora teurs. Mr. H. van Krimpen behandelde het beleid van het Nederlandse Beheersinsti tuut. Aan de hand van in zijn bezit zijnde dos siers critiseerde de heer Van Krimpen het beleid der hogere en lagere functionarissen van het Beheersinstituut. Hij bepleitte de noodzakelijkheid, dat de raad van ministers waakzaam zal zijn en de collectieve ver antwoordelijkheid voor het toezicht niet zal verslappen. Tenslotte verklaarde de inleider van oor deel te zijn, dat de huidige directie van het beheersinstituut vervangen moet worden. Naar aanleiding van deze inleiding ont stond een felle discussie, waarbij verklaard werd, dat het onjuist is, uit enkele inciden tele gevallen te concluderen, dat het beleid onjuist is geweest. TERAARDEBESTELLING GEN.MAJOOR SAS Het stoffelijk overschot van generaal- majoor G. J. Sas zal Donderdagmiddag om streeks drie uur op de Begraafplaats Wes- terveld met militaire eer worden begra ven. De stoet wordt bij de Velserbeek- school opgesteld. Later op de middag zal de crematie geschieden. 42. Toen de president en Panda de toe-1 luichingen van de menigte in ontvangst hadden genomen en het enthousiasme eindelijk wat geluwd was. vröeg de president, wat nu Panda's plannen waren. Toen hij hoorde, dat Panda zo Spoedig mogelijk wilde vertrekken, betrok zijn gezicht. „Dat is heel jammer," zei hij. ..Zo iemand als gij zijt, luidden wij in dit land best kunnen gebruiken Maar ja. ik kan tiilj indenkendat ge weer naar huis wil terug keren. Mocht ge echter ooit in moeilijkheden komen, vergeet dan niet. dat Candonia steeds voor U open staat. En schenk mij thans het I genoegen, U in de auto naar Uw schip te j brengen." Panda was eerlijk gezegd blij, dat i het avontuur teneinde was Hij was moe en erhmtgde zich op de zeereis. Naast de presi dent gezeten en toegejuicht door de ganse be- i volking reden ze naar de haven, waar de „Jan Marie' gereed lag om te vertrekken. De kapi- tein keek natuurlijk vreemd op. toen hij zag op welk een vorstelijke wijze zijn passagier aan boord werd gebracht. Bij de loopplank nam Panda hartelijk afscheid van de president en beloofde hem spoedig nog eens terug te komen. Daarna werden dc trossen losgegooid, maar nog lang bleef Panda aan de railing staan om de achterblijvenden toe te wuiven. EINDE. Nieuwe concentratie in de „Europese Beweging" Bij de ontvangst van vertegenwoordi gers van het internationaal comité voor een Verenigd Europa op het Brusselse stadhuis, heeft de voorzitter, Duncan Sandys, bekend gemaakt, dat de „Euro pese Beweging", zoals de naam voortaan zal luiden, van heden af onder leiding zal staan van Paul Henri Spaak, Winston Churchill, Léon Blum en Alcide de Gas- peri. ®e nieuw-opgerichte raad voor de Europese Beweging zal begin volgend jaar voor de eerste maal te Brussel bijeen komen. Deze internationale raad zal de politiek der Europese Beweging bepalen. De leden ervan zullen door de nationale raden wor den aangewezen, die op het ogenblik in alle landen van West-Europa worden ge vormd en zij zullen alle geestelijke, sociale en economische stromingen vertegenwoor digen. De dringendste taak van de internatio nale raad is, aldus Sandys, de bestudering van de oprichting van een stemgerechtigde Europese vergadering. De rol van deze vergadering zal zijn een Europese publieke opinie te scheppen en by de volken van Europa, met inbegrip van de Oost- Europese landen, het gevoel van saam horigheid op te wekken en te stimuleren. „Eenheid", aldus de Britse minister, „zal de Europese volken de kracht geven zich zelf en hun beschaving te redden en zal een wijds verschiet openen voor het geluk der mensheid". Truman te Chicago: „Amerika liad laatste oorlog kunnen verhinderen" President Truman heeft gisteren in een verkiezingsrede te Chicago nieuwe heftige aanvallen op de Republikeinse partij in de V. S. gedaan en haar er van beschuldigd, geheel naar de pijpen van de trusts en grote kapitalisten te dansen. Het Congres verweet hij, niets te hebben ondernomen om het inflatiegevaar te keren. Amerika streed thans een groter strijd dan in de tweede wereldoorlog met duurzame veilig heid en vrede voor de gehele wereld als inzet. De laatste oorlog „had verhinderd kunnen worden als de V. S. van de Vol kenbond een doeltreffend instrument des vredes gemaakt hadden". Amerika mocht diezelfde fout niet weer maken en Truman zou er naar blijven streven dat de V. S. met al hun macht en invloed de UNO in haar strijd om vrede en gerechtigheid zul len ruggesteunen. De president zeide ten slotte dat zijn party, de Democratische, de overwinning tegemoet gaat en dat zij de enige is die de belangen des volks ter harte neemt. Doodstraf geëist tegen twee gewezen S.D.'ers Na een zitting, welke ruim negen uur in beslag nam en waarvoor grote publieke belangstelling bestond, eiste de advocaat fiscaal bij de Groninger Kamer van het Bijzondere Gerechtshof te Leeuwarden de doodstraf tegen de 47-jarige ex-politie agent uit Amsterdam J. van den B. en de 38-jarige rechercheur van politie te Am sterdam D. K. Beide verdachten maakten destijds deel uit van het z.g. Bureau voor Joodse Zaken te Amsterdam en namen in deze functie aan tal van razzia's deel. Vele Joodse Nederlanders werden door dit twee tal gearresteerd en aan de. Duitsers over geleverd. Slechts één is teruggekeerd. Varkensstapel is belangrijk uitgebreid Blijkens gegevens van het Centraal Bu reau voor de Statistiek bedroeg in Septem ber het totaal aantal stuks rundvee in Nederland bijna 2.300.000, ongeveer 73.000 stuks meer dan in Septentber 1945. De categorie melk- en kalfkoeien maakt met 1.326.000 stuks meer dan de helft van de gehele rundveestapel uit. Deze catagorie is sinds September 1945 toege nomen met 150.000 stuks. Het totaal aan tal stuks jongvee bedroeg in September van dit jaar ruim 900.000 stuks, ongeveer 100.000 stuks minder dan in September '45. De varkensstapel bedroeg in September 1.137.000 stuks tegen 950.000 stuks in September '45. De toeneming komt voor 't grootste gedeelte op rekening van de cate gorie mestvarkens, welke zich met 165.000 stuks uitbreidde. Het aantal biggen is, ver geleken met 1945, vrij constant gebleven. Voetbal Programma van 21 November Het bestuur van de KNVB heeft blijkens een mededeling in de Sportkroniek besloten het programma van 21 November (die dag wordt BelgiëNederland gespeeld) voor alle klassen in alle districten te verschuiven naar 28 November. Voor verenigingen, welke in wedstrijden achterstallig zijn, kunnen wedstrijden worden vastgesteld. Voorronden schaaktournooi „Rolland" vrijwel geëindigd Op een enkele partij na. zijn de voorron den van het Jeugdschaaktournooi van Rol land geëindigd. Van Groep I gaan twee spelers over naar de finale: 1. A Schmitz: 3*4 pnt uit 4 en 2. J. Verleur: 2*4 pnt uit 3 wedstrijden. Tn Groep II moet de partij H. VerleurF. Hooyveld beslissen, wie naar de finale over gaat. Groep III: 1. A. S. Groen 3 pnt. die naar dé finale overgaat: 2. R. den Boeft 2 pnt., 3. P. Igel 1 pnt.: 4. G. Kroes 0 pnt. Groep IV: 1. A. v. d. Deyl 2*4 punt: 2. R. J. Versnel 2 punten; 3. G. A. Vedder 1 punt; 4. K. Steyn *4 punt. Doordat A. v. d. Deyl zich terugtrekt, gaat R. J. Versnel over naar de finale. In Groep V moet de nog te spelen partij J. A. v. d. EndeG. Waardenburg de be slissing brengen. Groep Vf: 1. G. J. Schultz 3 pnt. gaat over naar de finale; 2. K. Klinkenberg 2 pnt.; 3. H. Vuyk 1 punt; 4. M. Heering 0 pnt. Groep VII; 1. A. Haitsma 2*4 punt. gaat over naar de finale; 2. N. Zwaneveld 2 pnt.; 3. K. Bijster 1*4 punt; 4. H. v. Praag 0 pnt. Groep VIII: 1. N. C. de Ronden 3 pnt., gaat over naar de finale; 2. J. Pulles 2 pnt.; 3. P. C. de Jong 1 punt; 4, A. v. d. Bergum 0 pnt. Groep IX: 1. O. den Boeft 3 pnt.; 2. H. Fokke 2 pnt.; 3. D. Hollander 1 punt; 4. B. Ran 0 pnt. Doordat O. den Boeft zich voor de finale heeft teruggetrokken, zal H. Fokke daarin uitkomen KRALINGEN—HAARLEMS SCHAAK GEZELSCHAP De te Rotterdam voor de hoofdklasse competitie van de KNSB gespeelde wedstrijd KralingenHaarlems Schaakgezelschap is gewonnen door Kralingen met 6*434. De uitslag luidt: Drs. J. MuilwijkR. de Vita 10; mr. E. Mulder—J. H. Marwitz 01; C. J. R. Samme- liusG. Kroone 10; D. 't HartP. Ver- donck 10: J. Schenkmr. G. Snoeck Hen- kemans 4*4; ir. A. SnoekJ J. Bert 10; J. Stolk—G. Kranendonk '4—4; W. C. Goris J. Beetsma 10; drs. T. tgn KateL. Bies heuvel 0—1; J. van den Gevel—J. H. Kruyt M. Brants, Beknopte cultuurgeschiei denis van het Vlaamse volk A| Manteau N.V., Brussel. Dit is een druk boek. Het onderwerp ii voor velen belangwekkend, de kennis die ei aan gespendeerd is enorm. De lijnen, erin getrokken, zijn niet nieuw maar duidelijk genoeg. Het zou prettig zijn wanneer de bij. zonderheden elkaar niet verdrongen, on beperkt samengeperst in ontzettend langt alinea's. Men raakt meer verstrikt dan ge boeid, ook al omdat de wat uitbundige toot van de schrijver voortdurend op een afstand blijft van zijn onderwerpen. Zo, dat men voeli dat zijn verlangen tot het behandelen van dt Vlaamse cultuurgeschiedenis geen geduld hai om zich bij ieder nieuw aspect te verjongen. De gedachten worden op vlagen enthousia» me meegesleurd, en de menselijkheid kruip: weg onder iets als dit: De liefde is eet spontaan, geen aangekweekt gevoel, dat fria en naïef opborrelt uit de natuurbron. in di krans van minneliederen, echte parels va; de volkspoëzie, gevlochten door onbekende dichters, uit dwang des harten; een zuivere klare bron waarin de blik nochtans door dringt tot in de diepste diepten van de na tuurlijke hartstocht. Dit is de vlucht in de schoonschijnende vaagheid: komt het van een sprong ter over brugging van de afstand naar het onderwerp dan raken er zinnen verstrikt. Gemeen schap is natuurwil, gelijk aan de natuurlijke bloedsomloop in het menselijk lichaam, ge- rythmeerd door de kloppingen van het hart.. Gemeenschap is een communisme van het bloed. Dat is jammer van zoveel interessants ec zoveel oprechtheid bij het betogen. Beper- king is een eerste eis, een rigoureus kanali seren van die woordenstroom, en een sterki selectiviteit toegepast op de gegevens. Zoali het er nu staat, wordt de goede smaak onrustig. S. M. Of gij achttien bent of tachtig, Uw Rheumatische pijnen doen hun slopend werk - en ge voelt U een wrak en afgeleefd, ver vóór Uw tijd. Zorg ervoor die slopende kwaal tf boven te komen; begin liever vandaag dan morgen de beproefd heilzame Kruschen-kuur, waaraan talloze lijders aan rheumatische pij. nen een nieuw leven te danken hebben Kruschen is een zuiver natuur-product, eer. samenstel van zes minerale zouten met eer. erkend aansporende werking op de bloed zuiverende organen. Daarom is, juist waar onzuiver bloed zich demonstreert in Rheuma tische pijnen, Kruschen Salts de redder in d( nood. Begin ermee hoe eerder-hoe»beter iedere morgen de kleine dosis zoveel als er op een cent gaat. Maar wèl regelmatig! Vraaj Kruschen bij Uw Apotheker of Drogist (Adv. Ruitersport Samengestelde wedstrijd Ver. „De Haarlemse Manege" De Vereniging de Haarlemse Manége houd' op 13 November in het park Groenendaal tr Heemstede een grote open samengestelde wedstrijd. Deze wedstrijd begint 's ochtend! met de dressuurproef, vervolgens krijgen de deelnemers een cross-country-parcours af te leggen van 2200 meter met hindernissen tol 1 meter hoogte en als laatste proef komt het springconcours van 12 hindernissen ter hoogte van 1 meter. De strijd gaat om de Shamrock Challenge Cup. Zwemmen Clubkainpioenscliappen voor zwemverenigingen Voor de wedstrijden om het Nederlandse winter-clubkampioenschap. welke Zaterdag avond in het Sportfondsenbad te Haarlem worden gehouden, hebben de volgende ver enigingen ingeschreven: Voor de damesafdeling: ADZ, DWR HVGB,, RDZ en De Robben. Voor de herenafdeling: DJK, Haarlem, HPC, HVGB. HZ en PC, De Robben, RZC, Het IJ en ZIAN. Voor het schoonspringen: ADZ, Haarlem HZ en PC en RZC. Biljarten Swecring won De Kuyperbeker In restaurant Brinkmann zijn de wedstrij den driebanden om de De Kuyperbeker tus sen Haarlemse en Amsterdamse biljarten voortgezet onder leiding van de biljartver eniging „T.O.P.". Het reslutaat was dat J. Sweering de beker won en dat de Amster dammers twintig punten behaalden en d( Haarlemmers twaalf. De eindstand luidt: gew. p. car. brt. ser. a.m. J. Sweering (A.) 4 200 272 6 0.735 P. de Leeuw (A.) 3 196 349 5 0.561 J. v. d. Linden (H.) 3 176 339 4 0.516 N. de Haan (A.) 2 180 395 6 0.455 H. v. d. Broek (H.) 2 154 308 5 0.500 S. Neuwitter (A.) 1 178 430 4 0.413 J. Kamerbeek (H.) 1 158 388 5 0.4Ö7 J. Groenendijk (H.) 0 158 411 4 0.384 Hoogste moyene in een partij J. Sweering 0.862. Wild West. Een cowboytroep uit Texas, die in Genève voorstellingen gaf, had 1000 francs uitgeloofd voor de toeschou wer, die een wild paard, dat aan ds troep behoorde, kon bestijgen. Eén toe schouwer verrichtte het kunststuk, doch toen hij zijn beloning verwachtte, kreeg hij een pak slaag. De politie, die in greep, raakte eveneens slaags met de 3( cowboys en cowgirls en verschillende politiemannen werden gewond. De hele troep is gisterochtend gearresteerd. Zij zal worden uitgelezen. Manus. Naar te Melbourne van bevoegde zijde wordt vernomen, heeft de Austra- lische zee- en luchtmacht het plan op gevat om binnen zes maanden het eiland Manus als operatiebasis in gebruik t< nemen. Tijdens de oorlog was Mamn een der Amerikaanse bases in de Grote Oceaan. Verregaand. Verscheidene gedeelten valt het televisie-programma, dat Zaterdag middag door de B.B.C. te Londen is uit gezonden, zijn in Kaapstad (op 10.0ÖO km. afstand) ontvangen. Het normale bereik van televisiezenders is 40 km. Proces. Het onderzoek inzake de schrifte lijke aanklacht, die Victor Kravchenko, schrijver van „Ik verkoos de vrijheid" tegen het Franse weekblad „Les Lettres Francaises" heeft ingediend, is 2 weker, uitgesteld wegens een nieuwe schatting van de waarborgsom, die Kravchenko moet storten voor getuigenonkosten. Uit de Sovjet-Unie worden 11 getuigen ont boden. uit de V.S. 3. Volgens de advo caat van het blad, is de som van 2.6 millioen francs, waar de onkosten voor de getuigen oorspronkelijk op geschat zijn. sinds de devaluatie van de franc t« klein. Hij eist, dat Kravchenko thans 3i6 millioen francs waarborg zal storten.

Haarlem's Dagblad | 1948 | | pagina 2