Haarlems Dagblad Loonbijslag voor lagere inkomens compenseert prijsverhogingen De Goede Weg Brood, suiker, boter, varkensvlees en anthraciet worden duurder Uitgaven voor gezin van vier personen behoeven per week slechts f 0.69 cent te stijgen Westelijke mogendheden bereid tot compromis buiten de U.N.O. Zuivering van de Franse mijnen wordt gestadig voortgezet 63e Jaargang No. 19077 Bureaux: Grote Houtstr. 93. Tel. Adv. en Admin. 10724, 14825. Redactie 10600. Direct.-Hoofdred. 15054 Bijkantoor H.N., Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Z.B. Spaarne 12, Tel. 12713, 10132. Donderdag 28 October 1948 Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 33 cent. per kwartaal f4,25. Franco per post ƒ4,75. Postgiro 273107.^ Vdvert.tarieven op aanvraag bij de Administratie. Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom cn <0prccijte Ijaarlctrartic «Courant (Jtnno 165-6) Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem DIT IS DE NAAM van de revue, die de beweging voor Morele Herbewapening in 1947 in haar centrum Caux, in Zwitser land, heeft geschapen en die zij tot opvoe ring heeft gebracht: eerst op New York's Broadway, daarna te Washington tijdefts de debatten over het'verlenen van Hulp aan Europa, toen in vele andere Ameri kaanse steden en in Canada, waarop een stroom van uitnodigingen uit andere lan den volgde. Is het een Amerikaanse revue, omdat zij The Good Road heet, de mede spelenden voor het merendeel Amerikanen zijn en de „twang" in hun uitspraak hen duidelijk doet herkennen? Neen, toch eigenlijk niet, want niet'alleen hebben schrijvers, musici en andere kunstenaars uit een twintigtal landen eraan samenge werkt, maar bovendien en vooral reikt haar strekking ver over landsgrenzen. De spelers, die anoniem optreden, zonder enig salaris te ontvangen, verklaren zelf dat zij tot een beleving van Europees-Amerikaanse sa menwerking is geworden en dat zij Ameri kaans maar ook Europees, ja dat zij uni verseel is. Zij openen hun programma met mededelingen over de" geschiedenis der revue. Zij besluiten het met een citaat uit een'redé van dr. Frank Buchman, gehouden ter gelegenheid van het -tienjarig bestaan van Morele Herbewapening, Waarin hij ,de beweging kenschetst als „het antwoord aan de wereld op alle ismen, zelfs het ma- teriaslisme". Verdeeldheid is het kenmerk van onze eeuw. Eendracht is onmiddellijke behoefte. Dr. Buchman noemt eendracht genade van de wedergeboorte. „Wij heb ben de kunst van één worden verloren, om dat wij het geheim van verandering en wedergeboorte vergeten hebben. Morele herbewapening is de goede weg van een door God geïnspireerde ideologie, waarop allen zich kunnen verenigen. Overal roept God de mensen om instrumenten van de Eendracht te zijn. Wanneer de enkeling verandert, komt een nieuwe sfeer'in de samenleving. Waarom zou er weer een catastrophe komen als, met God, weder geboorte onvermijdelijk is? Gaan wij naar een nieuw tijdperk van duisternis voor Europa en de wereld? Of komt er een wereldwijde wedergeboorte der morele, en geestelijke krachten, overal ter wereld spontaan opbloeiend tot nieuw leven en op- het laatste ogenblik een wonder brengend aan de mensheid? Welke van die beide zal het zijn? De beslissing ligt in Uw handen." Zo spreekt dr. Frank Buchman. De spelers der revue The Good Road Verklaren, dat zij haar ontworpen hebben en ten tonele gebracht om in deze vorm de gewone man en de staatsman een weg te tonen, die zij samen kunnen gaan om een nieuwe wereld op te bouwen. En Woens dagavond is zij voor het eerst in Nederland vertoond, in de Koninklijke Schouwburg in Den Haag. Er worden vandaag nog twee voorstellingen gegeven; dit revue-gezel schap kon bij zijn vele verbintenissen nu nog maar een heel kort bezoek aan ons land brengen. Uitnodigingen hadden de schouw burg doen volstromen: uitnodigingen voor zien van de namen van een comité van aanbeveling, dat wordt aangevoerd door de vice-president van de Raad van State, jhr. F. Béeiaerts van Blokland en de mi nisters Mansholt en Stikleer en onder welks verdere namen men zulke bekende vindt als die van A. C. de Bruyn, dr. E. Emmen, mr. H. C. Hintzen, ir. F. Q. den Hollander, E, Kupers, mevrouw Yan den BoschDe Jongh. Het was een wonderlijke beleving, deze levue te zien en te horen. Wie dit mee maakte zou haar niet kunnen scheiden van sfeer waarin zij leeft, temidden van de igenen die de beweging voor Morele Her bewapening schragen. De Goede Weg telde degenen, die hem volgen en aan anderen jwijzen willen, niet alleen op het toneel. Er waren dus zoveel zwijgende medespelers 'in de zaal. Hun overtuiging, hun innerlijke (geestdrift, hun blijheid en geloof in hun roeping vervulden de avond mede. En vul- jden de getuigenis aan, dat streven als dit leen groot en hoopgevend verschijnsel in deze in diepe inzinking verkerende mensen wereld vertegenwoordigt. Critiek is de beweging voor Morele Her bewapening niet bespaard gebleven. Hoe zou dat ook kunnen zijn? Critiek is haar niet het minst temidden van een zozeer critisch aangelegd volk als het onze ten deel gevallen. Ook vormt zij niet de enige kring die buitende- kerkgebouwen naar Wedergeboorte der mensheid in een' nieuw verstaan van Gods Wil streeft. Anderen zijn tfii mening dat zij niet diep genoeg graaft en niet zwaar genoeg fundeert. Het geen niet kan wegnemen dat een groot élan haar bezielt en dat zij in de eenvoud en directheid van haar streven tallozen tot zich heeft getrokken en van nieuwe hoop en bereidheid vervuld. Haar revue is sober in montering en een voudig in contrast en symboliek. Zij beeldt de reiziger uit, voortstrompelend in de istorm, die zoekt naar de goede weg temid den der verdeeldheid. Zij schept-de tegen stelling van het door onenigheid verscheur de gezin, dat later door de nieuwe gedachte (bevangen wordt. Zij toont de verbitterde grondbezitter, die met geweld overtreders van zijn bezit wil verdrijven en zich ten slotte overtuigen laat. Zij beeldt het wan trouwen uit, dat zich tussen werkgevers en (Vakbondsleiders dringt en stelt de verper soonlijkte verandering (Major Change) daar tegenover. Dat al vormt het eerste ;deel. In het tweede komt een stijging en ook de herinnering aan Kurt Jooss" ballet „De Groene Tafel" als de zes ministers van het Materialisme, om zulk een tafel ge schaard, de werkzaamheden van het afge lopen jaar melden en Haat, Hebzucht, Vrees, Hoogmoed, Wellust, Verwarring hun triomfen melden. Waarop Anyman ver schijnt, „een Mens", van wie Materialisme zegt dat hij de belangrijkste man ter wereld is, want wie hem wint, behoort alles toe, en in de strijd tussen Goed en Kwaad om hem tot zich te trekken, een strijd waarin de scljimmen van George Washington, Jef ferson, Franklin, Jeanne d'Arc, St. Fran- ciseus, Abraham Lincoln, Johann Sebas- tiaan Bach ten tonele verschijnen, het Goe de zegeviert en Anyman in antwoord op de vraag: „Wat kunt gij. onbeduidend man netje, alleen doen" de blijde roep uit: Maar ik ben niet alleen! Na de wel zeer sobere en jn hun gedach- 'en primitieve annvanssseènes ervoer ik de aangriinende kracht van dit grootse tweede deel. Dat toch ook door zijn in drukwekkende eenvoud ondanks een tal- Tijke bezetting, door de bekoring van eerlijke en oorspronkelijke muziek en een Bijslag (fl.per week of f4.50 per maand) op jaarlonen beneden f3700. De regering heeft zich genoodzaakt gezien, met ingang van 8 November de over heidssubsidies op levensmiddelen en brandstoffen, welke voor 1948 op ongeveer f 650 millioen worden geraamd, met f 330 millioen te verminderen. Deze herziening van de subsidies is van invloed op de prijzen van enige artikelen. De prijzen van margarine, rundvlees en kaas zullen ongewijzigd blijven. Melk zal één cent per liter goedkoper worden. Brood, suiker, varkensvlees, roomboter en anthraciet zullen in prijs stijgen. De gevolgen van deze prijsveranderingen wil de regering door looncorrccties compen seren, waarbij een loongrens van f 3700 per jaar is vastgesteld. Het is de bedoeling dat de loonbijslagen op 1 November zullen ingaan. liet zal mogelijk zijn de rant soenering van brood en suiker op een nader te bepalen datum binnenkort op te heffen. De subsidiewijzigingen zullen de volgen de prijsstijgingen tengevolge hebben: Brood vier cent per brood van acht honderd gram; suiker ongeveer zeven tien cent per kilo; varkensvlees veertig cent per kilo geslacht gewicht, het geen overeenkomt met drie-en-vijftig cent per kg vlees zonder been; boter twintig a vijf en twintig cent per pakje van twee honderdvijftig grafn; anthraciet zestig cent per mud. Tot verhoging van de prijs van het normale brood, die aanvankelijk niet in de bedoeling heeft gelegen, is bij nadere overweging besloten, mede om dat daardoor opheffing van de distri butie van brood mogelijk zal zijn. Bij de invoering van deze maatregel is rekening gehouden met de omstandigheid dat de aardappelprijs op het ogenblik in verhouding met het vorige jaar laag is. Looncorrecties. De regering stelt zich op het standpunt, dat de gevolgen van de opheffing en ver mindering van de subsidies.binnen verant woorde grenzen gehouden moeten worden. Derhalve heeft zij in overleg met de Stich ting van de Arbeid besloten te bevorderen, dat door de werkgever een compensatie in de vprm van een loonbijslag zal worden gegeven. Aan de werknemers, die de leeftijd van 23 jaar hebben bereikt en wier weekloon het bedrag van 71.niet overschrijdt, wordt een bijslag van 1.per week toe gekend. Aan de werknemers, die de leeftijd van 23 jaar hebben bereikt en wier maandloon het bedrag van 308.niet overschrijdt, wordt een hijslag van 4.50 per maand toe gekend. Bij deze bedragen is uitgegaan van een" loongrens op jaarbasis van 3700.Aan inwonende werknemers zal deze bijslag niet worden verstrekt. Het is de bedoeling, dat deze loonbijslagen reeds op 1 November zullen ingaan en dus voor het eerst worden betaald over de loonweek eindigende in de eerste week van November. Over de wijze waarop deze bijslag in de praktijk zal wor den verleend, zal nader overleg tussen het College van Rijksbemiddelaars en de Stich ting van de Arbeid plaats hebben. Deze loonbijslagen hebben geen ander doel dan de prijsstijgingen op te vangen. Zij mogen in het algemeen niet tot prijsverho ging leiden. Ook de stijging van de kolen- prijs zal in het algemeen niet tot stijging van de verkoopprijzen der producten mo gen'leiden. Tegenover deze verhoging van lasten van het bedrijfsleven zal echter een verlichting intreden als gevolg van de herziening der fiscale winstvaststelHng. Het is de bedoeling, de loonbijslagen ook toe te kennen aan het overheidspersoneel, voorzover dit een loon of salaris heeft, dat per jaar berekend een bedrag van 3700.niet te boven gaat. Over de vorm. waarin dit zal geschieden, wordt overleg met de betrokken organisaties gepleegd. Kinderbijslagen. De regering erkent, dat enerzijds de ver laging der subsidies de kosten van het ffivensonderhoud der grotere gezinnen het 'meest zal beïnvloeden en dat anderzijds de voorgenomen uniforme loonbijslag aan die gezinnen het minst zal ten goede komen. Een wijziging van de kinderbijslagwet in het bijzonder ten bate vgn de grotere gezinnen verkrijgt dientengevolge een verhoogde mate van urgentie. De re gering is voornemens hierpiede ten volle rekening te houden.^Ook de wen selijkheid van een regeling van de kin derbijslag voor kleine zelfstandigen gaat hierdoor te sterker spreken. Op korte termijn zal een wetsontwerp worden ingediend, dat ten doel heeft aan van overheidswege gepensionneer- den een kinderbijslag te verlenen. Bevordering van prijsdaling. Teneinde de kosten van levensonderhoud voor de Nederlandse bevolking op een zo laag mogelijk peil te houden, zal de rege ring voorzover hierdoor geen vitale be langen worden geschaad, bij voortduring haar volledige steun geven aan krachten, welke een prijsverlagende invloed uit oefenen. Wel zal in de toekomst bij de pro ductieprijscalculatie de loonbijslag als pro ductieprijselement worden erkend. Gezonde concurrentie zal worden bevorderd. Onver antwoorde bescherming zal worden tegen gegaan. Hiertoe zal de opheffing van een aantal distributiemaatregelen kunnen bij dragen. Door het gebruiken van een deel van de Marshallsteun voor productieve doeleinden zullen Nederlandse bedrijven hun productie-apparaat kunnen uitbreiden en moderniseren, waardoor een vergrote productie tegen lagere prijs tot stand zal kunnen komen. Door krachtig mede te wer ken aan het tot stand komen van een in tensiever Europees handels- en betalings verkeer tracht de regering te bereiken, dat evenals vroeger de Nederlandse ondernemer zijn goederen daar zal kunnen kopen, waar ze tegen de laagste prijs worden aangebo den. Loon- en prijspolitiek. De regering verklaart, dat een ingrijpen de herziening van de loon- en prijspolitiek niet in het voornemen ligt. Het streven, om een grote mate van sta biliteit en een in verhouding tot andere landen redelijk kostenniveau te handhaven, heeft vruchten gedragen, die niet mogen worden prijsgegeven. Er is dan ook geen sprake van, dat een algemene prijsverho ging zou zijn te verwachten. Het is echter niet mogelijk de subsidiëring, die een van de middelen is geweest om hier het peil van de kosten van levensonderhoud gedu rende de laatste twee jaren vrijwel gelijk te doen blijven, terwijl op de wereldmarkt de prijzen snel stegen, ten volle te hand haven. Sedert de bevrijding van ons land is voor ongeveer twee en een half milliard gulden aan zodanige subsidies uit de schat kist gefinancieerd. De kosten voor 1948 worden op ongeveer zeshonderd vijftig mil lioen gulden geraamd. Deze bedragen kon den, ook bij het tegenwoordige hoge belas- tingpeil, niet uit de jaarlijkse rijksinkom sten worden gedekt. Er moest voor worden geleend. Hiermede kan niet worden voort gegaan. Dit bedrag kan ook niet uit belas tingverhoging worden gevonden. Bovendien is het onder andere voor de economische unie met België en Luxemburg, die ook voor Nederland van grote betekenis is, noodzakelijk, dat kunstmatige elementen uit het Nederlandse prijspeil geleidelijk worden verwijderd. Tenslotte is de vrij lating van sommige gerantsoeneerde artike len alleen mogelijk als geen subsidies meer worden gegeven. Indien men aanneemt, dat in het huidige verbruik van een gezin met twee kinderen, waarvan het gezinshoofd een inkomen ge niet variërende van veertig gulden tot vijf tig gulden per week, geen veranderingen zullen optreden, behalve in de consumptie van wittebrood en boter, mag worden ver wacht, aldus de regering', dat de getrokken posten van het huishoudboekje zich aldus zullen wijzigen: Wekelijkse uitgaven per gezin van vier personen: Brood 0.48 Andere meelproducten 0.03 Suiker0.20 Varkensvlees0.13 Plantaardige oliën en vetten (zonder margarine) 0.06 Zeep 0.10 Huisbrandkolen 0.05 Gas en licht 0.10 f 1.15 0.15 1.— Bij deze berekening is aangenomen, dat het gezin gedurende een dag per week het duurdere wittebrood nuttigt, terwijl dit gezin door een iets groter verbruik van margarine in plaats van boter de totale uit gaven aan beide artikelen gelijk houdt. Indien de consument het verbruik van enkele van de in prijs gestegen goederen vervangt door goedkopere, welke evenwel een gelijke voedingswaarde of overeenkom stige verbruikswaarde hebben, behoeft voor hetzelfde gezin slechts op de volgende hogere lasten per week te worden gerekend: Passagierslijst van de „Waterman" Op onze bureaux ligt ter inzage de pas sagierslijst van het troepentransport schip „Waterman", dat met ongeveer 300 militairen op 16 October uit Batavia is vertrokken en omstreeks 10 Novem ber in Rotterdam wordt verwacht. Brood 0.38 Suiker0.20 Oliën en vetten (z. marg.) 0.06 Zeep 0.10 Gas en licht0.10 Tezamen Af. melk 0.84 0.15 Totaal0.69 Mr D. G. W. Spitzen minister van Verkeer en Waterstaat Binnen enkele dagen is de benoeming te verwachten van mr. D. G. \V. Spitzen tot minister van Verkeer en Waterstaat. De heer Spitzen werd op 18 Maai't 1896 te Wageningen geboren. In Den Haag door liep hij het-gymnastium, in Leiden studeer de hij rechten. Daarna was hij gedurende enige jaren werkzaam bij het voormalige departement van Binnenlandse Zaken en Landbouw. In 1932 werd hij benoemd tot administrateur aan Binnenlandse Zaken en aanvaardde hij de functie van chef der af deling Binnenlands Bestuur van dat depar tement. Bij Koninklijk Besluit van 1 Januari 1939 werd' mr. Spitzen benoemd tot secretaris-generaal van het departement van Waterstaat. In die functie is hij thans nog werkzaam aan het departement, dat thans Verkeer en Waterstaat omvat. Mr. Spitzen is commissaris van de Ne derlandse Spoorwegen. Hij is niet aange sloten bij een politieke partij. Het woord is aan Grillparzer: Mijn vrieitd, ik beoefen de moeilijke kunst in deze tijden te leven. Mr. Stikker heden naar Indonesië Officieel wordt uit Den Haag mede gedeeld, dat de ministerraad heeft beslo ten de minister van Buitenlandse Zaken, mr. D. U. Stikker, naar Indonesië te zen den in verband met de toenemende onrust aldaar. Mr. Stikker vertrekt heden in ge zelschap van mr. N. S. Blom. raadsadvi seur van het Departement van Buitenlandse Zaken en oud-directeur van Justitie te Batavia. De reis van de minister heeft enerzijds tot doel, dat mr. Stikker zich ter plaatse op de hoogte kan stellen van de situatie en anderzijds de minister de gelegenheid te geven zonder dat hij de leiding in deze kwestie neemt door zijnaanwezigheid een hervatting der onderhandelingen te bevorderen. Indirecte uitnodiging aan de Sovjet-Unie De drie grote Westelijke mogendheden hebben Rusland indirect uitgenodigd om buiten de UNO de compromis-formule te accepteren waarover Wisjinski Maandag zijn veto heeft uitgesproken. In een com muniqué dat uitgegeven wqrd nadac de drie Westelijke ministers van Buitenlandse Zaken gisteren gedurende meer dan een uur op de Quaï d'Orsay geconfereerd had den, verklaren zij zich bereid zich te laten leiden door de principes die aan de door Rusland verworpen resolutie ten grondslag liggen. Minister Bevin is naar Londen terug gekeerd om met zijn regering overleg te plegen. In het communiqué wordt er de na druk op gelegd dat de drie ministers de formule accepteren die verbindt tot onmid dellijke opheffing van de blokkade, onmid- Crematie van slachtoffer der Nijmegen-vliegramp Vanmiddag is in het Crematorium te Velsen het stoffelijk overschot van de heer H. F. van Pol, een der slachtoffers van de K.L.M.-vliegramp in Schotland, in alle eenvoud maar onder grote belangstelling verast. Een schat van bloemen en kransen, waaronder een blijk van medeleven van <^e K.L.M. dekte de baar. Onder de melodie van Auf Flügeln des Gesanges van Men delssohn daalde de kist, waarna een zoon van de overledene dankte voor de belang stelling. Revolutie in Zuid-Peru In Zuid-Peru is een revolutie uitgebro ken ter ondersteuning van generaal Ma nuel Odria. voormalig minister van Bin nenlandse Zaken en politie, aldus een te La Paz opgevangen bericht uit Arequipa. Generaal Odria heeft met vijf regimenten Arequipa in het Zuiden en het omringende gebied in zijn macht. Toestand in Noordelijke kolenbekken echter nog vrij critiek geacht In het Noord-Franse kolenbekken, zijn troepen- en politie-afdelingen gisteren op nieuw in actie gekomen. De mijn Bilgniè- res en het kolenstation van Denain werden bezet, zonder dat de stakingsposten weer stand boden. Beide operaties werden met betrekkelijk geringe strijdkrachten uitge voerd. Ook de grote Tissot-mijn in het kolenbekken bij St. Etienne werd zonder verzet in bezit genomen. Het kabinet kwam in de voormiddag bijeen om de situatie in de kolengebieden te bespreken. Over het besprokene zijn geen bijzonderheden te verkrijgen. „De regering zou de kolen in de Franse havens echter gelost krijgen", aldus verklaarde verzorgdheid van de opvoering, die wel moest voortkomen uit de toewijding die het alles beheerst. Toewijding, die treft en ont roert, die doet wensen dat zij, die deze revue tot de mensen brengen, spoedig zul len terugkeren voor langduriger bezoek aan ons land. R. P. staatssecretaris Mitterand aan de pers. Hij zei verder, dat een algemene beweging merkbaar was om' naar het werk terug te keren. Volgens een woordvoerder van de Natio nale Kolenraad is de toestand in het Noor den echter nog critiek. Hij wees er op, dat nog 97 schachten in het Westelijke ge deelte van het Noordelijk mijnbekken in handen der stakers zijn; de 15 ontruimde schachten liggen verspreid in het Oostelijk deel van dit bekken. In Cevennes hebben de regeringsstrijdkrachten 2 van de 10 schachten bezet, in het dal van de Loire alle 25 schachten. In Provence, waar zes schachten liggen, zijn enkele tientallen arbeiders weer aan het werk gegaan. De minister van binnenlandse zaken Moch publiceerde gisteravond laat een communiqué, yaarin werd meegedeeld dat al 52 buitenlandse mijnwerkers het land uit werden gezet ërt dat vele andere ge arresteerde vreemdelingen dit lot zullen delen. De regering overwoog momenteel echter niet de arrestatie van Franse com munisten- of vakbondleiders, aldus Moch's communiqué. De mijnwerkersbond gaf tezelfder tijd een communiqué uit, waarin wordt ver klaard: „De staking gaat voort in alle steenkoolgebieden, die zo eensgezind zijn en strijdlustig als nooit en geen ons steen kool is uit de schachten gekomen". De bond eiste dat alle gearresteerde stakers zouden worden vrijgelaten, dat een'pen sioen zou worden gegeven „aan de slacht offers en hun gezinnen", en dat „berech tingen van de stakers onmiddellijk zouden worden gestaakt". Deze eisen zouden voor waarden zijn voor een overeenkomst met de regering, Het bestuur van de C.G.T. had reeds eerder alle Franse arbeiders ver zocht, korte stakingen te houden ter onder steuning van de mijnwerkers en deed een beroep op zeelieden en spoorwegarbeiders om buitenlandse steenkool tegen te hou den. Kolenschepen te Rouaan, Dieppe, Bou logne en Fécamp bleven dientengevolge ongelost. Te Bordeaux zijn de havenarbei ders na twee uur met het lossen voortge gaan. Sabotagedaden Uit verschillende delen van Frankrijk wordt inmiddels melding gemaakt van sa botagedaden. In Marseille ontspoorde een trein met stakende mijnwerkers doordat de rails waren losgeschroefd. In Deauville is eveneens een trein tot ontsporing gebracht. Er deden zich geen ernstige persoonlijke ongevallen voor. Uit Metz wordt voorts bericht, dat stakers een sluisdeur in een kanaal hadden vernield om de doorvaart van kolenschuiten te verhinderen. Vier slachtoffers der K.L.M.- vliegramp begraven Op cle begraafplaats Rliijnhof in Oegslgcest zijn gistermiddag, onder grote belangstelling, en in aanwezigheid van vele autoriteiten de stoffelijke resten van drie der slachtoffers van de „Nijmegen'-vliegramp, KLM-directeur H. Veenendaaf, gezagvoerder K D. Parmentier en de Lockheed-vertegenwoordiger A. F. Mac inertly ter aarde besteld. Op de foto: de heer dr. A, Plcsman, directeur der KLM, met de weduwen der slachtoffers bij de geopende groeve op Rhijnhof. De droeve plechtigheid werd bijgewoond door minister mr. J. H. R. van Schaik, mr. L. A. Kesper, commissaris van de Koningin in de provincie Zuid-Holland, dr. Herman Baruch, ambassadeur van de Verenigde Stalen, de Britse militaire attaché de heer Ziegler, directeur-generaal van de Air- France, kolonel Aler, vice-admiraal Smit, vice-admiraal Heris, dr. ir. M. H. Damme, oud-directeur-generaal der P.T,T. en vele andere autoriteiten. Ruim duizend perso neelsleden van de KLM brachten mede een laatste groet aan hun collega's. Gistermorgen is voorts te Muiderberg het stoffelijk overschot van mevrouw Roseth E. Pinto-Herzberger, een ander slachtoffer van de „Nijmegen"-ramp, op de Neder lands-Israëlitische begraafplaats aldaar ter aarde besteld. In verband met de bijzondere Joodse feestdag („Vreugde der Wet") had de begrafenis een sol \ber karakter. Ook voor deze plechtigheid bestond zeer grote belangstelling. Tal van familieleden en vrienden bewezen mevrouw Pinto- Herzberger de laatste eer; onder hen be vond zich de voorzitter van de Avro, de heer C. de Clercq, aan welke omroepver eniging Roseth Herzberger als reporter verbonden is geweest. De Federatie van Nederlandse Journalis ten, waarvan de overledene lid was, werd vertegenwoordigd door de heer A. de Gooyer. Opperrabijn J. Tol sprak een sober afscheidswoord. dellijke hervatting van de besprekingen over het betaalmiddel in Berlijn en uit eindelijk het houden van een nieuwe con ferentie van de raad van ministers van Buitenlandse Zaken.. Na zich bereid te hebben verklaard om op basis van de door het veto getroffen re solutie te handelen, wijzen de drie minis ters er op dat de Beidijnse kwestie nog altijd op de agenda van de Veiligheidsraad staat. Indirect wordt daarmede gedoeld op het feit dat het Westen besloten heeft om, tenminste voor het ogenblik, de zaak niet voor de Assemblée van de UNO te, brengen. Mening van een veteraan. „Rusland voert een grootscheepse bluf- tactiek tegen de Verenigde Staten en de Westelijke geallieerden, maar is niet van plan te vechten, wanneer het er op aan mocht komen", aldus zeide generaal H. H. Arnold, die tijdens de laatste ooi'log hoofd van de Amerikaanse luchtmacht was, in een interview met de vice-president van de United Press, Frank H. Bartholomew. „Ik ben nu sinds een paar jaar weg uit Washington, zodat ik misschien enigszins terzijde sta, maar dit is mijn vaste over tuiging", vervolgde generaal Arnold. Toen de interviewer aan generaal Ar nold vroeg, welke positieve stappen de ge allieerden thans in de Berlijnse crisis zou den kunnen nemen, antwoordde hij zonder zich te bedenken: „Waarom niet met een gemotoriseerd convooi door de corridor naar Berlijn gereden? Op de vraag, wat de Russen zouden doen in geval een geallieerd bewapend convooi door de corridor zou oprukken, antwoordde Arnold: „bitter weinig, als ze tenminste iets zullen doen". Accoord over herziening der Duitse ontmanteling Het Amerikaanse ministerie van Buiten landse Zaken deelt mede. dat de drie Wes telijke bezettingsmogendheden een over eenkomst hebben bereikt betreffende de Duitse fabrieken, die als herstelbetaling zijn aangewezen. De overeenkomst heeft tot doel een nieuwe regeling te treffen, welke in overeenstemming is met het pro gram voor Europees herstel. In de verklaring wordt gezegd: „De drie regeringen zijn het er over eens geworden, dat het noodzakelijk is bepaalde onder delen van de herstelbetalingslijsten te be studeren met het doel vast te stellen in hoeverre sommige fabrieken op deze lijsten beter de behoeften van het Europese her stel kunnen dienen, indien zij in Duitsland worden gelaten dan indien zij worden weg gevoerd en elders weer opgebouwd". Amerika, aldus de verklaring, heeft reeds een voorlopige wijziging in de lijsten aan gebracht. Er is een afzonderlijke lijst van fabrieken „die een meer gedétailleerde stu die vereisen", samengesteld. Deze bestude ring, die naar men hoopt binnen enkele weken geëindigd zal zijn, zal geschieden door de industriële adviescommissie van de OCA, Terwijl dit onderzoek gaande is, zul len verdere fabrieken ter beschikking wor den gesteld van het intergeallieerde her- stelbetal ingsbureau. In de verklaring wordt voorts gezegd, dat het niet de bedoeling is een algemene wijziging van de herstel-betalingsprogram ma's te bewerkstelligen, maar alleen een wijziging welke het Europese herstel ten goede zou komen. Uit gewoonlijk betrouwbare bron wordt vernomen, dat het compromis, dat onlangs door Hoffman te Londen en Parijs werd bereikt en waaromtrent niets bekend werd gemaakt, betekent, dat in West-Duitsland voorlopig geen ontmanteling zal beginnen in 115 fabrieken, die bestemd waren voor de herstelbetaling maar nog intact zijn. BRITS VAKVERBOND EN WERELDVAKVERBOND De algemene raad van het Britse vak verbond heeft besloten 't wercldvakverbond te adviseren zijn werk te staken. Indien de wereldbond zulks weigert zal het Britse verbond zich uit de organisatie terugtrek ken OOSTELIJKE WIND Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. In De Bilt, geldig van Don derdagavond tot Vrijdagavond: Vrij koud met een matige, later af en toe vrij krachtige wind uit Oostelijke richtingen. In het Noorden van het land droog weer met enkele overdrij vende wolkenvelden- In het Zuiden half tot zwaar bewolkt cn op de meeste plaatsen droog weer. 2!) October: Zon op 7.29 uur, onder 17.18 uur Maan op 3.20 uur, onder 16.27 uur

Haarlem's Dagblad | 1948 | | pagina 1