Madrid, een bruisende wereldstad Medische sportkeuring uitgebreid CRUM's Bloemenmagazijn Geschenken? Enige uitkomsten van de woning-en gezinstelling Bijzonder kleuteronderwijs wordt gelijk gesteld met het openbare 1 VRIJDAG 29 OCTOBER 1948 HAARLEMS DAGBLAD INDRUKKEN UIT SPANJE EN PORTUGAL (Bijzondere correspondentie) InformacionesMarciaTarde gillen rennende Spaanse kranten jongens met hyn stapels bladen onder de armen, langs de Avenida's en Calles. Het is een warme, zonnige Octobernamid- dag, de heerlijkste tijd van het jaar voor de Spanjaarden en toeristen, de reismaand bij uitnemendheid. Duizenden Madrilenen schuifelen langs de Gran Via en Calle de Alcala, de slag aders van Madrid, koesteren zich in de na jaarszon en bevolken de overvolle café terrassen die men langs alle straten pleinen aantreft. Het is een drukte die -niet onder doet voor Londen of Parijs; honder den taxi's, autobussen en personen auto's, vormen onafzienbare rijen in de straten der binnenstad, af en toe door witgehelmde verkeersagenten en verkeerslichten tot stil stand gedwongen om de dichte drommen voetgangers gelegenheid te geven over te steken. Dit is alvast de eerste indruk van de pas aangekomen buitenlander: Het verkeer is uitstekend geregeld, de taxis zijn stok oud en behoeven dringend vernieuwing en de Spanjaarden zelf zijn goed gekleed, niet het minst de dames, die veel besteden aan prachtige, coiffures, opmaak en toiletten. Als Nederlands toerist, die dank zij de KLM in nog geen zeven uur verplaatst is van het rustige Haagje naar de woelige Spaanse hoofdstad, met haar ver over de millioen inwoners, moet men even wennen aan het drukke gedoe hier. Als men de reis per trein maakt door geheel Frankrijk is men wel wat goedkoper uit, doch men zit langer dan twee dagen in warme treinen, met veel gezeur met douanes aan de diverse grenzen. Per KLM heeft men alleen op Schiphol en het Madrileense vliegveld Barajas wat formaliteiten te ondergaan, maar men stapt overigens zo fris als een hoentje in het Spaanse leven binnen. Men stapt van de herfst in de zomer. Er heerst hier een temperatuur als bij ons in een warme Julimaand. In Juli,-Augustus en September voor een groot deel, ontvlucht alles wat kan de gloeiende hitte met tem peraturen tot 40 graden Celcius en de lega ties met hun staven zijn alle naar het koele strand van San Sebastian, of elders. In October is alles weer in Madrid terug, openen de theaters en zijn de 80 bioscopen weer in volle gang. Het is alsof een bouw- koorts de Spanjaarden heeft aangegrepen. In het centrum ziet men de ene wolken krabber van 10 en meer verdiepingen naast de ander, reusachtige hotels die in luxe alles kloppen wat in Europa op dit gebied bestaat, bioscopen als paleizen verhogen het Amerikaanse effect der stad, het is alsof de nieuwe bouwheren New York voor ogen, hebben gehad. Van de gevolgen van de hevige burgeroorlog is niets meer te be speuren, al ziet men aan de buitenzijde der stad nog wel eens wat ruïnes uit die tijd daterend. We hebben geen stad gezien waar harder aan de opbouw wordt gewerkt dan hier. Nieuwe wijken worden uit de grond ge stampt, het is om jaloers op te worden als men hier de bouwnijverheid ziet en dat, terwijl de Spanjaard niet bepaald de naam heeft van erg actief te zijn en er fi nancieel niet al te best heet voor te staan. Madrid is een stad van grote contrasten. Tussen de luxueus geklede drommen Span jaarden schuifelen honderden blinden, met stokken stampend op het plaveisel,- aan dacht vragend voor hun blindenloterij, waarvan zij het monopolie gekregen heb ben met de lotenverkoop, èn demonstreren tientallen bedelaars dikwijls afzichtelijke lichaamsgebreken. Talloze oude vrouwtjes trachten bedelend en ventend met Ameri- Cr aaat ru&ts (roven. •AtO CUSTARD A I Z E N A Mishandelde politieke delin quent voor Haagse Bijz. Hof Zowel de advocaat-fiscaal als de raads man toonden zich zeer verontwaardigd over de behandeling, welke de 65-jarige B. M. B., terechtstaande voor het Haagse Bijzondere Hof, tijdens zijn detentie had ondergaan. B., gedurende de bezetting „kapitein van politie" en hoofd van de intendance en ge bouwendienst van0 de Haagse politie, was na zijn arrestatie in 1945 onder toezicht van manschappen van de B. S. op de Waals- dorpervlakte tewerkgesteld bij het opgra ven van lijken. Toen hij op zekere dag niet meer voortkon, werd hij door zijn bewa kers met de bajonet mishandeld. Zij brach ten hem acht steken toe en wierpen hem van een duin, waar hij enige uren later bedekt met vliegen door een maréchaussée in bewusteloze toestand werd gevonden. Door deze vliegen, die met de opgegraven lijken in aanraking geweest waren, kreeg hij lijkvergiftiging. Zes m'aanden was hij in levensgevaar, thans is hij voor zijn leven invalide doof een gedeeltelijke verlamming. B. werd er van beschuldigd, een overval van illegalen op het hoofdbureau van de Haagse politie aan de S.D. te hebben door gegeven. Hierdoor werden twee illegalen gearresteerd, alsmede de Haagse politie agent die zijn medewerking bij de overval had toegezegd. Door verdachte werd gezegd dat deze illegalen een aanslag op zijn leven beraamd hadden. De president meende ech ter, dat er wel andere manieren waren ge weest om die aanval af te weren. De pro cureur-fiscaal achtte de tenlastelegging be wezen en eiste zeven jaar gevangenisstraf met aftrek, ontzetting uit de kiesrechten en ontzetting van het recht om bij de ge wapende macht te dienen. De verdediger meende, dat verdachte zich op noodweer kon beroepen en be pleitte primair vrijspraak, subsidiair ont slag van rechtsvervolging. Uitspraak over 14 dagen, kaanse sigaretten aan de kost te komen. Tot diep in de nacht gaat het leven door. De Spanjaard is een echte nachtbraker, om elf uur 's avonds gaat men nog uit naar nachtvoorstellingen die tot 1 uur duren, zodat het om half twee nog even druk is als des middags. Het leven is er duur. Rekent men de Spaanse peseta op de officiële koers van 24 cent, dan is alles peperduur. Met de toeristenpeseta voor 15 cent, die men tegenwoordig kan kopen, gaat het nog. Men oordele: Een kopje koffie met melk 3 pesetas, met slagroom 5 pesetas, een glas sherry 67 pesetas, een maaltijd in een goed restaurant ongeveer 70 pesetas. Logies in hotels van 40100 pesetas. Twee-en-dertig personen ziek door voedselvergiftiging Bij de familie Peters in Lottum bij Venlo werd dezer dagen het „huisslachtings"- varken geslacht. Het vlees werd gezouten en het bloed gebruikt voor worst en bal- kenbrij. Alle in het dorp wonende familie leden kregen een proefje van de balkenbrij. Korte tijd later deden zich bij allen vergif tigingsverschijnselen voor en 32 personen moesten naar het ziekenhuis in Venlo worden overgebracht. Na een paar dagen konden allen, op twee na, naar huis terug keren. Het varkensvlees is in beslag ge nomen en voor consumptie afgekeurd. De laatste dagen zijn in Noord-Brabant weer wilde zwijnen gesignaleerd. Te Loon op Zand werd er een gevangen. Het hoofdpostkantoor in Madrid, Palacio de Correos. Tijdens de bezetting moest als zovele andere instellingen ook het Bureau voor Medische Sportkeuring te Haarlem zijn werkzaamheden practisch staken en na de bevrijding waren er nog zo veel moeilijkheden te overwinnen, dat het aantal keuringen per jaar onvoldoende te noemen was. Zo kon het gebeuren dat jongelui een tak van sport beoefenen gin gen voor welke zij eigenlijk lichamelijk niet vaardig waren. Dat bleek bijvoorbeeld vorig jaar. Toen heeft het Haarlemse Bur reau vijfhonderd keuringen verricht, waar van driehonderd van voetballers. Van dezen werden er acht afgekeurd. Gelukkig heeft het Medisch Bureau zijn werkzaamheden sindsdien weer kunnen uitbreiden. Het is nu in staat in één jaar ongeveer veertienhonderd sportbeoefenaars(sters) te keuren. Drie avonden per week zullen twee doktoren keuringen verrichten en in één week zullen er dertig personen gekeurd wor den. Deze verbetering, die voor de sport uiter aard groot belang heeft, is voor het bestuur van de afdeling Haarlem van de Konink lijke Nederlandse Voetbalbond aanleiding geweest, om aan de bepaling, dat elk nieuw lid, voor dat hij gaat voetballen, gekeurd moet worden, de hand te houden. Een aan tal jongens, dat op het ogenblik op de sport velden rondloopt, kan misschien ongeschikt zijn. Daarom heeft het bestuur besloten, dat van 15 November af alle nieuwe leden (zowel senioren, junioren als adspiranten) gekeurd moeten zijn, alvorens zij aan wed strijden mogen deelnemen. De reeds spe lende, doch niet gekeurde junioren en ad- spiranten moeten vóór 1 September 1949 gekeurd zijn. Ten einde te voorkomen, dat het bureau in Haarlem overbelast wdtdt, de besturen der aangesloten clubs in overweging gegeven de keuring van de reeds spelenden te verdelen over het tijd vak tot 1 September 1949. Jeugd en voetbal Donderdagavond is de cursus voor jeugd leiders van voetbalclubs begonnen met een bijeenkomst in restaurant Brinkman te Haar lem. De cursus gaat uit van de Jeugdcom missie van de afdeling Haarlem van de KNVB. De voorzitter, de heer H. W. van Turnhout sprak een inleidend woord, waarna de heer J. Keppels het onderwerp „Jeugd en voetbal" behandelde. Hij zette uiteen, dat de jeugdleiders een zeer belangrijke taak te vervullen hebben. Het voetbalspel is niet alleen bestemd, om genoeglijk een partijtje te spelen, maar ook, om de jonge voetballers op te voeden tot nuttige leden van de maat schappij. De heer Keppels noemde verschil lende punten, waaraan de jeugdleiders aan dacht kunnen besteden. Zij moeten zich op de hoogte stellen van de noden van de jongens, die onder hun hoede staan. Zij kunnen dan bijvoorbeeld contact zoeken met het huisge zin, de school en de patroon. Met een aantal voorbeelden uit de praktijk lichtte de heer Keppels zijn voordracht toe. Echtelijke vechtpartij in de rechtzaal Voor het Bijzondere Gerechtshof te Mid delburg stond terecht de 48-jarige M. P. uit Koudekerke, wie ten laste was gelegd, dat zij in Zwolle had aangebracht, dat perso neel van het Provinciaal Voedselcommis- sariaat waar zij werkte, illegale blaadjes had verspreid en auto's van het Koninklijk Huis ten bate van onderduikers had ver kocht. Haar man, die naar zij beweert, een verhouding had met een andere vrouw en haar geld had opgemaakt, had zich niet aangemeld voor terugvoering in krijgsge vangenschap en was ondergedoken. Uit wraakzucht verried zij ook hem aan de Duitsers, met het gevolg, dat de man een jaar gezeten heeft. Tijdens de zitting verklaarde verdachte dat zij haar man had aangebracht om erger te voorkomen, want, zoals zij zeide, had hij vier mensen laten opsluiten. Het andere verraad zou op last en onder druk van haar man zijn gepleegd. De procureur-fiscaal eiste een gevange nisstraf van elf jaar met aftrek. De verdediger, mr. Kurtz, verklaarde, dat zijn cliënte niet geheel toerekeningsvatbaar is en verzocht hiermede rekening te houden bij de strafmaat. Toen verdachte werd weg geleid, rende zij plotseling de gerechtszaal weer in en wierp zich op haar ex-echtge noot, die als getuige de zitting bijwoonde. Zij was echter spoedig overmeesterd en kon weggeleid worden. De clubs uit het noordelijk deel van het district kunnen gebruik maken van de Me dische bureaux in Velsen en Beverwijk, Reeds hebben vele voetballers zich laten keuren door hun huisarts. Hoewel het be stuur van de afdeling Haarlem van de K.N. V.B. zich daarover verheugt, zal het hier mee geen genoegen nemen. Het acht het gewenst, dat de spelers zich in verbinding stellen met de medische bureaux, welke speciaal zijn ingericht. Het bestuur vertrouwt, dat de vereni gingsbesturen zich hun verantwoordelijk heid bewust zijn en hun medewerking zul len verlenen, opdat in September van het volgend jaar gezegd kan worden, dat alle junioren en adspiranten van de Haarlemse Voetbalbond gekeurd zijn. Gewezen Rotterdamse notaris staat terecht Verdacht van verduistering en valsheid in geschrifte Voor de Rotterdamse rechtbank heeft terecht gestaan, verdacht van verduistering en valsheid in geschrifte, de 59-jarige nota ris L. A. B. te Rotterdam. Hij zou van 1945 tot 1948 geld, dat hij van cliënten onder zich had, te eigen bate hebben a-angewend. Ook was hem ten laste gelegd, dat hij een post in het. rekening-courantboek zou heb ben vervalst. B. was ook betrokken geweest bij de ver eniging „Particulier Initiatief", die, naar zij voorgaf, op Curagao charitatief werk zou gaan verrichten en daarvoor in het begin van dit jaar 30.000 aan deviezen wist te verkrijgen. De bestuursleden en ook B. werden echter door de gouverneur van Curagao uitgewezen. Bij zijn terugkeer in het land werd B. gearresteerd. Uit het onderzoek van de boeken van de notaris bleek, dat er een tekort van 22.000 was. Volgens B. had hij op de reeds ge noemde vereniging echter een vordering van ruim 20.000 en zou er dus geen tekort zijn. Verdachte was reeds als notaris ont slagen. De officier van justitie achtte verduiste ring en valsheid in geschrifte bewezen en eiste een gevangenisstraf van een jaar en drie maanden. Geef niet alleen BLOEMEN Maar geef ze smaakvol gearrangeerd Tempeliersstraat 56 Halte N.Z.H. Tel. 16875 (Adv.) Taxi Bel I3 0Ö0 DAG EN NACFT Minister Stikker ging, Abdoelkadir kwam Minister Stikker, die Donderdagavond met het Batavia-vliegtuig van Schiphol naar Batavia is vertrokken, verklaarde dat hij om twee redenen de reis naar Indonesië maakt. In de eerste plaats om te pogen de onderhandelingen met de republikeinen op gang te brengen en ten tweede om als ver tegenwoordiger van de regering zich per soonlijk op de hoogte te stellen van „de zeer zorgelijke toestand". Ter verduide lijking hiervan verwees hij naar de verkla ring van minister Sassen, laatstelijk in de Tweede Kamer, waarin deze mededelingen deed over het ontstellend grote aantal in filtraties en overvallen op officiële Indo nesische personen in het door de Neder landers bezette gebied. Volgens minister Stikker zijn in de afgelopen 14 dagen over de 500 mensen „gewelddadig gevallen". Hij zeide voorts: „Als niet duidelijk bepaald wordt, dat hieraan iets zal worden gedaan, is het zinloos verder te praten". Het tweede punt, dat zo spoedig mogelijk besproken moét worden is, volgens de mi nister, het op gang brengen van het goe derenverkeer. „Een ding staat vast", aldus minister Stikker, „wij oefenen zeer bepaald geen blokkade uit". Donderdagmiddag arriveerde met het vliegtuig uit Batavia, dat omstreeks 4 uur landde, op Schiphol de heer Abdoelkadir, plaatsvervangend luitenant-gouverneur- generaal en voorzitter van de Nederlandse delegatie voor de onderhandelingen met de republiek. De heer Abdoelkadir deelde na zijn aan komst op het vliegveld de wachtende jour nalisten mede, dat hij op verzoek van de Nederlandse regering naar ons land is ge komen om de algemene situatie in Indo nesië te bespreken. Wat zijn ontslag-aan vrage betreft, zeide hij, dat ook dit een punt van bespreking met de Nederlandse ministers uit zal maken, zodat hij hierover thans dus nog geen nadere verklaring kon afleggen. Hij weigerde ook het motief voor zijn ontslag-aanvrage te onthullen. Abdoelkadir noemde het bericht over de reis van minister Stikker naar Indonesië goed nieuws. Sprekende over de militaire situatie op Java zeide hij, dat het pessi misme. dat daaromtrent heerst, volkomen gewettigd is. Enige mededeling over zijn ideeën omtrent de komende onderhande lingen met de republikeinen kon hij niet geven. Ook dit noemde hij een punt, waar over hij eerst grondig zal zijn ingelicht na zijn besprekingen in Den Haag. Hij kon derhalve evenmin zeggen hoe lang zijn ver blijf hier zal duren. Het is niet onmogelijk, dat hij tezamen met dr. Beel naar Indo nesië zal terugkeren. CREMATIE H. F. TOL De naam van een der later geïdentifi ceerde slachtoffers der Nijmegen-vlieg- ramp, wiens stoffelijke resten gisteren in Velsen verast zijn, is in ons bericht daar omtrent verminkt geworden. De naam van de gecremeerde luidde H. F. Tol. Grote Houtstraat 101 (Adv) Het Centraal Bureau voor de Statistiek heeft enige definitieve uitkomsten van de woning- en gezinstelling van 31 Mei 1947 gepubliceerd Het aantal bewoonde woningen bedroeg op de dag der telling 2.050.003. Voegt men daarbij andere bewoonde ruimten (36.195), dan komt men tot een algemeen totaal van 2.086.198. Het aantal bewoonde woningen is aldus onderverdeeld: gewone woningen 1.577.800 (76 procent van alle bewoonde woningen), boerderijen, tuïnderswoningen 218.851 en overige bedrijfswoningen 273.352. Het aantal onbewoonde woningen is al dus onderverdeeld: leegstaand 6558, be schadigd: 7156 en in gebruik als kantoor e.d.: 9183. Het aantal bewoners der 2.050.003 be woonde woningen bedroeg 9.166.971, Telt men hierbij de bewoners der „andere be woonde ruimten" (162.598) dan komt men tot een algemeen totaal van 9.329.569. Dit cijfer geeft echter niet de totale be volking van ons land, omdat in de woning en gezinstelling de bevolking in gestichten, op schepen en in woonwagens niet is op genomen. De „andere bewoonde ruimten" worden ats volgt bewoond: 16.179 personen in hotels. 98.733 in noodwoningen en nood- boerderijen, 7.893 in zomerhuizen en 39.793 in andere noodverblijven. Het aantal huishoudingen in bewoonde woningen bedroeg in totaal 2.441.798. Daarvan waren 1.716.753 „alleenwonende huishoudingen" en 725.045 samenwonende. Van de 2.050.003 bewoonde woningen werden 573.871 bewoond door de eigenaar. Op een totaal van 1.716.753 „alleen wonende huishoudingen" waren er 74.629 met onvoldoende slaapruimte. Van het totaal aantal samenwonende huishoudingen van 725.045 waren 284.739, die vertrekken met andere huishoudingen van 725.045 waren er schikten over onvoldoende slaap ruimte. Het aantal huishoudingen van één persoon bedroeg in totaal 228.627. Daarvan woonden 77.051 alleen in een woning, waren 42.842 als hoofdbe woner en 103.936 als kamerbewoner genoteerd. Het aantal huishoudingen van twee per sonen was 561.460, van drie 529.462, van vier: 453.339, van vijf: 289.061, van zes 171.314, van zeven: 100.872, van acht: 60.764 en van negen en meer 88.421. Het aantal huishoudens met echtpaar cn met kinderen was 1.468.283. zonder kinderen 465.363. Het aantal huishoudens zonder echtpaar en met kinderen bedroeg 231.213 en zonder kinderen 89.834. Er wa ren 78.621 alleenwonende mannen en 150.006 alleenwonende vrouwen. Van het totaal van 2.483.320 waren 69.874 huishoudens met inwonend perso neel, 23.375 met inwonend bedrijfsperso- neel en 294.594 met andere inwonenden. Er waren 559.078 huishoudingen met één kind, 470.801 met twee kinderen, 281.194 met drie, 160.185 met vier, 92.505 met vijf, 55.493 met zes, 33.747 met zeven, 20.736 met acht en 25.757 met negen en meer. Het totaal aantal huishoudingen met kin deren bedroeg 1.699.496. Het totaalaantal kinderen was 4.437.540, of gemiddeld 2.61 per huishouding. Twintigduizend gulden voor Simavi De collecte voor „Simavi" (Steun in medi sche aangelegenheden voor Inheemsen) die in de weck van 11 tot en met 16 October in Haarlem, Heemstede en Bloemendaal werd gehouden, heeft ruim twintigduizend gulden opgebracht. Tot het welslagen van deze actie werkten tientallen dames en heren en bijna negenhonderd scholieren mede. Dertien NIWIN pakketten met als af zendster Brandweer Haarlem zullen naar In donesië gezonden worden. Dit is het resultaat van de collecte, welke Dinsdag gehouden is. GEMEENTERAAD VAN HEEMSTEDE Het voorstel van B. en W., inzake gelijk stelling van het bijzonder kleuteronderwijs met het openbaar, vond instemming bij de leden van de gemeente raad van Heemstede, die Donderdagmiddag onder leiding van burgemeester jhr. J. P. W. van Doorn-bij een kwamen. De heer Verhoeven (KVP) verzocht enkele wijzigingen in de verordening' aan te brengen, waarmee de raad zich verenigde. De heren jhr. Van de Poll (C.-H.) en ir. Kooymans (A.-R.) vroegen of er overleg was gepleegd met de schoolbesturen en laatstgenoemde meende, dat schoolbesturen bezwaren zou den hebben tegen enkele artikelen uit de verordening. Mr. Van Wijk (A.-R.) was van mening, dat B. en W. in hun bepalin gen wel wat te ver gaan. Hij vroeg de be- Deze nieuwe driewieler, de Britse „Bond Minicar", heeft een gewicht van slechts 195 Engelse ponden, zodat twee man hem gemakkelijk kunnen optillen. De maximumsnelheid is 65 kilometer per uur, hel benzinegehruik van hel ééncylifldcr motortje is oen liter per 35 km. De prijs van het sportieve autotje, dat aan „twee volwassenen en een kind" plaats biedt is, in Engeland, ongeveer 2000 gulden. paling „de lijsten van de op de school te ge bruiken boeken zijn aan de goedkeuring van B. cn W. onderworpen" te schrappen. Wethouder Disselkoen was dank baar voor de blijken van instemming. Als de nieuwe regeling van kracht is, zullen leerlingen van andere gemeenten tot de kleuterscholen worden toegelaten. Daarbij dacht spreker aan de kinderen, die nabij de Cruquius wonen. Volgens de wethouder moet de gemeente, als zij de kosten be taalt, bepalingen maken, om goed onder wijs te waarborgen. Hij kon zich dan ook niet verenigen met het voorstel van de heer Van Wijk. Er is geen overleg met de schoolbesturen gepleegd. De samenwerking in de laatste jaren is van die aard geweest, dat het standpunt van de schoolbesturen bekend gemaakt kan worden. Het voorstel werd vervolgens goedge keurd. Bij het voorstel, inzake het verbod tot oprichten of gebruiken van slachterijen, stelde de heer De Ronde (Comm.) voor aan enkele slagers geen dispensatie te ver lenen. Het slachten dient in het Slachthuis te geschieden. De voorzitter antwoordde, dat het een tijdelijke vergunning betreft. Na het overlijden van de betrokkenen of hun we duwen zal geen nieuwe vergunning ver leend worden. In de toekomst zïjrv er dus geen slachterijen meer. Met de stem van de heer De Ronde tegen werd het voorstel aanvaard. Goedgekeurd werden de volgende pun ten: Heffing straatbelasting; vaststelling vergoeding aan Bijzondere scholen over 1944; vaststelling vergoeding vakonderwijs 1944; uitbreiding archief van het Raadhuis: toekenning extra-bijdrage aan Vereniging School- en Werktuinen; voorstel tot het rooien van een aantal door iepenziekte aangetaste bomen. Bij de rondvraag merkte de heer Zeg waard (KVP) op, dat de raadsleden on voldoende ingelicht zijn over de reorgani satie van de N.Z.H.V.M. Gaarne had hij inlichtingen ontvangen over de haltes en de tarieven. De voorzitter deelde mee, dat de vervoermaatschappij overleg heeft gepleegd met het gemeentebestuur, maar de defini tieve regeling over de haltes is nog niet bekend. De praktijk moet worden afge wacht. Dr. Wieringa exposeert binnenkort enige nieuwe diorama's Cultuurhistorische illustraties met fraaie diepte-werking Iedereen kent de veelgesmade tinnen sol daatjes, doch weinigen weten dat er ook tinnen burgers bestaan, waarmee felle pa cifisten rustig mogen omgaan historische figuren zowel als representatieve volks typen uit alle eeuwen. De Haarlemse wis- kunde-leraar dr. W. G. L. Wieringa is één van de tien of twaalf Nederlanders, die be zeten zijn door een verheven, hartstocht voor deze met uiterste zorg gegoten en met de hand beschilderde miniatuurmodellen. Wat voor menigeen niet veel meer betekent dan aardig speelgoed, waar men al spoedig niet meer naar omkijkt, groeide onder zijn geestrijke regie tot zeer harmonische groe peringen van perfecte acteurs, die beelden uit vervlogen tijden in het levea terug roe pen. Een jaar of dertig geleden bestelde hij bij de fabrikant Heinrichsen te Neurenberg (er zijn of er waren ook betrouwbare leve ranciers in Kiel en Parijs) ten behoeve van zijn kinderen een betrekkelijk kleine Ro meinse volksmenigte. Met behulp van een sigarenkistje en een oude platenatlas (voor het décor) maakte hij zijn eerste diorama. In 1931 hield hij een expositie van een reeds vrij grote serie, bedoeld als pakkende illustratie van de geschiedenis, thans in veel grotere formaten. Zijn aanvankelijk onverschillige collega's waren al spoedig geestdriftig voor deze ruimtelijke voorstel lingen van historische episoden, die veel krachtiger tot de verbeelding spreken dan de platte afbeeldingen die in de schoolboe ken voorkomen. Deze diepte-werking is niet alleen letterlijk van kracht! Zo'n diorama moet men zich indenken als een soort kijkkast, met een openslaande klep aan één zijde: een verkleind toneel met waarheidsgetrouwe tinnen figuurtjes Een fragment van een diorama, voorstellende een Amsterdamse gracht in het begin van de zeventiende eeuw. vervaardigd met bewonderenswaardige precisie naar aanwijzingen van deskundigen of naar contemporaine schilderijen in een bordkartonnen cn kunstmatig belichte entourage. Binnenkort stelt dr. Wieringa in het Lorentzlyceum enige van zijn meestge- slaagde werkstukken ten toon. Het zal drie kwart van de bezoekers wel vergaan als ondergetekende, die de instructieve waar de van deze diorama's gaarhe wil aanne men, doch tijdens een particuliere bezich tiging meer oog heeft gehad voor de arti stieke zijde. De maker is een beseheiden man, die beweert slechts gestreefd te heb ben naar een zo gelijkend mogelijke repro ductie van de werkelijkheid. Doch laat mij u dan vertellen, dat dr. Wieringa op dit speciale gebied een kunstenaar genoemd moet worden, omdat hij er vrijwel steeds in geslaagd is deze nabootsingen te anime ren tot een illusie van levende materie. Door een zeldzaam fijngevoelig begrip voor de gebruiksmogelijkheden van requisicteii en figuren heerst er in zijn beste diorama's niet alleen sfeer, maar een wonderlijke spanning, die de schijn van actie wekt. Bij deze algemene opmerkingen moet ik het laten. Ik wil echter in het bijzonder de aandacht vestigen op de prachtige taferelen van de antieke beschaving: een aanschou welijke voorstelling van Babyion, de stad van Nebukadnezar, met de hangende tuinen en de poort van Ishtar èn de uitbeelding van het openbare leven te Athene ongeveer tweehonderd jaar vóór Christus. En voorts op de fraaie Napoleon-trilogie, waarvan het eerste deel boeit door duizend en één bekoorlijke détails en het laatste door de tragische stemming. De fascinerende wer king van deze diorama's ontstaat vooral doordat de opgestelde personen geheel op gaan in hqn bezigheden en in hun om geving. Wie mijn raad volgt en deze expositie van aanschouwelijk gemaakte «*ilt.uurge- schiedenis binnenkort gaat bezoeken, moet vooral niet verzuimen de verschillende tonelen eens zorgvuldig te bekijken door een tot koker gebalde vuist. Men zal ver rassende ontdekkingen doen. DAVID KONING. Aanvragen van brandstoffen bij lijdelijk verblijf Het Centraal Distributiekantoor deelt mede, dat van 1 November af bij de plaat selijke distributiediensten bonnen voor brandstoffen kunnen worden aangevraagd voor personen, die wegens hun werkzaam heden tijdelijk op kamers wonen in een andere gemeente dan waarin zij in het be volkingsregister zijn ingeschreven. Bij de aanvraag moet een verklaring van de werk gever en van de betrokken kamerhuurder worden overgelegd betreffende de duur van het tijdelijk verblijf. Hetzelfde geldt voor lijdelijk hier te lan de verblijvende personen, in welke geval len de paspoorten moeten worden getoond, alsmede bij inkwartiering van militairen. In al deze gevallen moet de aanvraag worden ingediend door de kamerverhuur der. Agentia voor Haarlem VRIJDAG 29 OCTOBER Gem. Concertgebouw: Ledeneoncort H. O. V.. 8 uur. Palace: „Schimmenjacht". 18 j.. 2.00, 4.15. 7.00 en 9.15 uur. Luxor: ..Hellzapopnin", alle leeft., 2 00, 4.15. 7.00 en 9.15 uur. City: „Paisa", 18 j.. 2.15, 4.30, 7.00 en 9.15 uur. Spaarne: „Wie doodde Van Loon". 14 j„ 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Het dal der be slissing", 2.30, 7 00 en 9.15 uur. Rembrandt: „Blanche Fury". 18 j.. 2.00, 4.15. 7.00 en 9.15 u. ZATERDAG 30 OCTOBER Stadsschouwburg: „Kleine kinderen wor den groot", 8 uur. Bioscopen: Middag- en avondvoorstellingen.

Haarlem's Dagblad | 1948 | | pagina 5