De aanvraag voor surséance van betaling de „Holland-Nautic" van Publiek betaalde te hoge prijzen Kort en Bondig VRIJDAG 29 OCTOBER 1948 HAARLEMS DAGBLAD" De bewindvoerders adviseren tot voortzetting van het bedrijf Zoals men zich herinneren zal werd door de Haarlemse rechtbank op 7 Juli een voorlopige surséance van betaling verleend aan de N V. „Holland-Nautic" te Haarlem. Tut bewindvoerders werden aangesteld mr. H. J. Pot te Haarlem en F. Zeiler te Amsterdam. Later werd nog benoemd ir. H. F. Ott de Vries te Haarlem. Morgen, Zaterdag, zullen de crediteuren vergaderen om zich uit te spreken over de verlening van een definitieve surséance. Aan het verslag van de bewindvoerders ontlenen wij: „De vermogenstoestand van de „Holland-Nautic" is uiterst onoverzich telijk. Dit is een gevolg van het feit, dat vele schulden dubieus zijn en hetzelfde geldt voor de belangrijkste vorderingen. Zelfs de eigendom van het grote fabrieks terrein en de opstallen aan de Spaarndamse weg is kwestieus. Bij wijze van rechtsher stel wordt de eigendom door de N.V. Machi nefabriek Stork-Hijsch opgevorderd. De liquide middelen zijn volledig uitge put. De fabrieksgebouwen en het machine park voldoen aan redelijke eisen. Er ont breken echter een aantal machines en ge reedschappen, die in een modern bedrijf op dit gebied niet gemist kunnen worden. Aan- vulling is derhalve gewenst. Het aantal arbeiders is onvoldoende om een bedrijf van deze afmetingen rendabel te kunnen maken. Er zijn te weinig ge schoolde middelbare krachten om een goede moderne bedrijfsorganisatie tot stand te brengen. De topleiding berust uitsluitend bij ir. Logothetopoulos. Toevoeging van een technische en een juridiseh-economische medewerker is noodzakelijk te achten. In het verleden zijn zeer grote verliezen geleden. In 1947 werd een bedrijfsverlies geleden van ongeveer 700.000, dat door toevallige baten, zoals uitkering van de schade-enquête-commissie, werd geredu ceerd tot 212.000. In de eerste acht maan den van 1948 bedroeg het bedrijfsverlies 500.000. Dit laatste verlies wordt vooral veroorzaakt door de nawerking van oude verliesposten. Deze grote verliezen zijn voor een belangrijk deel veroorzaakt door ge brek aan goodwill en de hiermede samen hangende tegenwerking van de zijde van de overheid. Aan de „Holland-Nautic" wer den de nodige bedrijfsvergunningen en de materiaal-toewijzingen onthouden, hetgeen tot grote stagnatie bij de uitvoering van de aangenomen opdrachten leidde. Ten dele zijn de verliezen echter ook te wijten aan de gebrekkige organisatie. Ook kunnen de bewindvoerders zich niet onttrekken aan de indruk, dat het verlies ten dele te wijten is aan het feit, dat vroegere beheerders, die zich daadwerkelijk met de leiding in lieten, niet voor hun taak berekend waren. De moeilijkheden met de overheids instanties zijn thans grotendeels overwon nen en de bezetting met orders is voortopig. althans voor de tegenwoordige personeels bezetting, voldoende. De mogelijkheid is derhalve aanwezig, dat in de eerstkomende periode zonder verliezen kan worden ge werkt. De accountant heeft 'n bedriifsover- schot berekend van ongeveer 2500 in de week. waarbij echter geen rekening is ge houden met de noodzakelijke afschrijving. Verbetering van deze wankele toestand Is naar het oordeel der bewindvoerders al leen mogelijk, wanneer het bedrijf de be schikking krijgt over vlottende middelen, die thans nagenoeg geheel ontbreken cn het bedrijf de reorganisatie ondergaat die nood zakelijk is ter verbetering van de hiervoor aangegeven tekortkomingen. Thans is het slechts met de uiterste inspanning mogelijk lonen, salarissen en andere lopende ver plichtingen te betalen. Een kapitaal van tenminste 500.000 za! ter beschikking moeten komen. Daarna zien de bewindvoerders de mo gelijkheid onder ogen of deze vlottende middelen verschaft kunnen worden door het realiseren van eigen bezittingen. Daar voor zou in aanmerking kunnen komen een perceel aan de Zijlweg, dat een waarde heeft van ongeveer 180.000. Er zijn even wel moeilijkheden met een hypotheek die eerst opgelost zouden moeten worden. Verder wordt in dit verband genoemd een aantal grote vorderingen op rijksin stellingen en op de N.V. „De Schelde". Deze vorderingen worden evenwel betwist. Alleen de inning van de vordering op „De Schelde" achten de bewindvoerders op be trekkelijk korte termijn mogelijk. De slotindruk van de bewindvoerders is, dat het bedrijf uit eigen middelen geen Haarlemse Moderne Jeugdraad opgericht Naar wij vernemen is in Haarlem de Haarlemse Moderne Jeugdraad gevormd, die de volgende organisaties omvat: Arbei ders Jeugd Centrale, Vrije Jeugd Beweging, Nederlandse Culturele Sportbond, Vrije Jeugdgroep, de jeugdgroepen „Mercurius", „A.N.B." en ,,A.N.M.B.",van het Nederlands Verbond van Vakverenigingen, Humanis tisch Verbond en Instituut voor Arbeiders ontwikkeling. In de Haarlemse Jeugdraad werken deze organisaties, die zich hoofdzakelijk op het buiten-kerkelijk terrein begeven en die zich alle vooral tot de arbeidende jeugd richten, samen. Voorzitter is de heer H. Stapel; secretaris de heer W. Blomjous, Doelstraat 37 te Haarlem. De Moderne Jeugdraad ziet het als zijn taak jonge mensen weer aan een overtui ging te binden en het zedelijk bewustzijn van jonge mensen te versterken door ka rakter- en persoonlijkheidsvorming en door het aankweken en vergroten van de ge meenschapszin. Het is de bedoeling van de Moderne Jeugdraad zich ook op het terrein van de niet georganiseerde jeugd te begeven. Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM, 28 October 1948 GEHUWD: 28 Oct.. K. Stecher en H. Hem men: J. W Weggelaar en M. H Draaisma; P G. Hüsslage en N. H. van der Hoeff; P van Esmond on G. II Swart: L. van der Horst en A. van den Ban: J. Swen en M. H. de Jong: D W Hovenier en G. W. de Vries: H. A. Beck cn C Schuijff: A van Deelen en C. van Dnk; P. G. Duivensteijn en E G. Prins. BEVALLEN van eea zoon: 27 Oct.. M. C Stokman—Koster: J. de Bruijn—Heeremans: 28 Oct., E. J. Bank—Vink: N. G. Waanders— Pijnakker; J M. Groen—Burger; H. P. Kerk hoven—Kitchen. BEVALLEN van een dochter: 28 OctW M Veenings—Schouw; T. Leijen—Bonnema; P Kloot—Vlugt. OVERLEDEN: 26 Oct. P. Massee—Ver schoor. 78 J Kleverlaan: 27 OctM. H J. Visser, 64 j Oranjestraat: E. M. Nelissen— Wallekers. 47 jSpaame: T. J. Kruup—Mul der, 56 Krelagcstraat. voldoende vlottend kapitaal kan verkrij gen om de reorganisatie tot het noodzake lijke peil door te voeren. Zij zijn verder van mening, dat de „Holland-Nautic", ge zien de onoverzichtelijke financiële positie, van derden niet voldoende kapitaal zal kunnen verkrijgen. Op deze grond zijn bewindvoerders van oordeel, dat de enige oplossing is, dat naast de „Holland-Nautic" een nieuw lichaam gevormd wordt, dat het bedrijf, gezuiverd van het oude zeer, voort zet. De mogelijkheden op dit gebied zullen nader moeten worden onderzocht. Bewind voerders denken hier o.a. aan de mogelijk heid van hulp van de Herstelbank. Bewindvoerders verwachten, dat ook de belastingautoriteiten, die, naast een zeer grote, doch dubieuze belastingaanslag uit de oorlogsjaren, een bedrag van ongeveer 100.000 uit de na-oorlogse tijd te vorde ren hebben en die niet aan de surséance gebonden zijn, hun vordering voorlopig zullen laten rusten, om de mogelijkheid te scheppen voor de oplossing in de ge wenste zin. Voorlopig zal deze oplossing slechts ken nen worden gevonden in een contract van tijdelijke aard, in verband met de eis van de N.V. Stork-Hijsch over terrein en ge bouwen. Bewindvoerders menen evenwel, dat die vordering weinig kans van slagen heeft. Bij faillissement is het vinden van een. oplossing minder gemakkelijk. Dan dreigt een verkoop tegen veilingprijzen, waarbij crediteuren niet gebaat zijn. Op deze grond menen de bewindvoerders tot surséance te kunnen adviseren. Afscheidsconcert Contactkring j Een houten school aan het Chr. Huygensplein Al te ambtelijk? Een gedupeerde kwam bij ons klagen: Ik was veroordeeld tot het betalen van een boete van 20 gulden. Voor mij een heel bedrag! Daarom was het nodig te sparen: dubbeltjes en kwartjes. Er moesten heel wat van die geldstukjes opzij gelegd wor den om die som bij. elkaar te halen. Maar eindelijk was het zover en met een opge lucht gemoed toog ik naar het kantoor van de belasting-ontvanger te Haarlem. Ik had, om het de ambtenaar gemakkelijk te maken, 40 kwartjes in één rolletje gepakt, 75 dubbeltjes in 3 rolletjes elk van 25. Er bleven dus wat losse dubbeltjes en kwartjes over tot een bedrag van een rijksdaalder. De ambtenaar had het boete-formulier al gequiteerd en zou nu het geld in ont vangst nemen. Mis hoor. hij weigerde zoveel klein geld en gaf mij de raad eerst aan een bank het kleine in groot geld om te wisselen. Na tuurlijk moest hij daarvoor eerst de qui- tering van het boete-formulier weer uit wissen. Tot zover deze klager. Formeel had de ambtenaar gelijk, vol gens de wet behoeft hij niet meer dan 10 gulden in klein geld te accepteren. Toch komt het ons voor dat hij in deze wel wat al te formeel is geweest! 20 gulden in dubbeltjes en kwartjes tellen is toch niet zo erg. Begrotingen van provinciale bedrijven De begroting van het Provinciaal Water leidingbedrijf voor het dienstjaar 1949 sluit wat de gewone dienst betreff met een bedrag van f 4 267.000 en wat de buitengewone dienst betreft met een bedrag van f 4.136.000. De in komsten voor wateryerkoop worden geraamd op f3 800.000 (vorig jaar f 2.950.0001Op 1 Januari zullen de nieuwe tarieven van kracht zijn. Voor het uitvoeren van uitbreidings werken wordt een bedrag van f 2.535.000 uit getrokken. Het is de bedoeling het tweede deel van de aanleg van een transportleiding van de Sloterweg in de Haarlemmermeer naar de watertoren in Aalsmeer uit te voe ren. Hiervoor is een bedrag van f275.000 nodig. Verbeterd zal worden de toevoers capaciteit naar het vliegveld Schiphol. De kosten bedragen f 120.000. Het kampeerter rein te Bakkum zal worden uitgebreid, waar voor een bedrag van f300.000 wordt ge vraagd Van het Provinciaal Electriciteitsbedrijf sluit de begroting van lasten en baten der exploitatie voor 1949-met een bedrag van 19.597.000 (vorig jaar f 16.869.000) en de be groting van buitengewone inkomsten en uit gaven met f 23.177.000 (vorig jaar f 21.862.000). Het bedrag van stroomopwekking wordt op f 18,342.000 (f 15.385.000) geraamd en van stroomverkoop op f 18.674.000 (f 15.955.000). Een bedrag van f 17.819.000 wordt geraamd voor uitbreidingswerken. De stelpost voor mogelijke tijdens de exploitatie noodzakelijk blijkende voorzieningen aan de Centrale te Velsen bedraagt f300.000. Werken aan hoog spanningsnetten vorderen een bedrag van f 10.720 000. aan laagspanningsnetten f 5 000 000, aan telefoonnetten f 107.000 en de post diversen bedraagt f 1.675.000. Pacifisme en persoonlijke verantwoordelijkheid De Haarlemse afdeling „Werkgroep voor radicaal pacifisme" in de „Algemene Ne derlandse Vredesactie" heeft gisteravond in hotel Lion d'Or een bijeenkomst belegd, waar de heer A. Jongkind, voorzitter van het landelijk bestuur dezer organisatie sprak over het onderwerp „Persoonlijke verantwoordelijkheid". Spreker wees op de gestaag toenemende oorlogsdreiging en ver kondigde als zijn mening dat ook de UNO onmachtig zal blijken om een nieuwe we reldbrand te verhinderen om dezelfde redenen als waarom de oude Volkenbond faalde. De heer Jongkind is van mening dat de eenling eerst zjjn levenshouding dient te herzien en al zijn denken, doen en handelen zal moeten doordrenken van het beginsel der geweldloosheid, voor er van een werkelijke, duurzame vrede sprake kan zijn. Nu zijn wij wel bang voor een nieuwe oorlog, maar het ontgaat ons dat wij daarvoor ook als enkelingen persoon lijk mede-verantwoordelijk zouden zijn, omdat gans ons leven nog gericht is naar het principe der gewelddadigheid. Dat wij bijvoorbeeld tolereren wat er in Indonesië gebeurt gewelddadige machtsoplegging, die alleen gradueel verschilt van de metho den der nazi's in de tweede wereldoorlog, aldus spreker is daarvan een duidelijk bewijs. Zelfs onze steun aan de Niwin „in wezen niet veel anders dan Frontzorg en dus oorlogshulp" veroordeelde spre ker als een concessie aan de politiek der gewelddadigheid. Persoonlijk moet men volgens spreker breken met deze levens wijs. want geen mens kan opvoeden tot pacifisme zonder daarvan zelf in al zijn levensuitingen een wandelend voorbeeld te zijn. Het gesprokene gaf aanleiding tot een geanimeerde gedachtenwisseling. 1 voor vrouwen Donderdagnamiddag werd in het Jeugd huis te Bloemendaal de Contactkring voor vrouyen, die uit de na-oorlogse toestanden geboren was, op originele wijze ontbonden, namelijk met een zang- en pianorecital van mevr. J. A. ten Cate-Stheeman en Hans Schouwman. De middag begon met een dankbaar gestemd afscheidswoord van mevr. Pruissen, die menig détail van actie van de Contactkring in herinnering bracht, maar er op wees, dat, nu de omstandighe den reeds zoveel anders zijn dan pas na de bezetting, de Contactkring zijn taak vol bracht heeft en dus kan worden opgehe ven. De sopraan mevr. J. A. ten Cate-Sthee man kwam met liederen van Bach, Beetho ven, Schubert, Mahler, Stager, Zweers, Schouwman en Julius Röntgen, alles bij elkaar een zware opgave voor een stem van haar kwaliteit, waarvan het lichte tim bre bij echte zielsbewogenheid weliswaar in het medium en in de hoogte bijzonder aangenaam klinkt, doch naar beneden al gauw de nodige intensiteit mist. Enerzijds een diep religieus aanvoelen en anderzijds een scherpe zin voor spirituele dingen ge ven haar zangkunst de levendigste impul sen. Waar zij zich streng rhythmisch moet aanpassen bij de motorische beweging van een begeleiding ik denk bijvoorbeeld aan Beethovens Busslied voelt zij zich minder op haar gemak; muzikaal concerte ren is niet de sterkste zijde van haar talent. Maar als zij als soliste iets ingetogens uit te drukken heeft of wanneer zij wat gees tigs te vertellen heeft, komt haar zingen op een voornaam plan te staan, dan ont dekt men in haar een geboren kunstena- resse. Hans Schouwman was als altijd een uitnemend begeleider: alle respect voor zijn taak in Zweers' Liedje en in zijn eigen Heidebed. Als solist speelde hij de Fantasie in fis van Mendelssohn, waarvan het slot deel te rekenen is tot de Scherzi waarin de componist uitmuntte. Dit werd een leven dige interpretatie. Verder wist hij te boeien door de voordracht van Finse muziek: een prelude van Palmgren en twee romances van Sibelius. Ten slotte speelde hij nog een Sonatine van Taneli Kuusisto, waar schijnlijk ook een Fin, maar die zich in zijn muziek een moderne cosmopoliet toont. Beide concertgevers werden hartelijk toegejuicht en met bloemen gehuldigd. JOS. DE KLERK. Haarlems Gemengd Koor zong „Le chant de la cloche" Jan Booda. de energieke dirigent van Haarlems Gemengd Koor, heeft een voor liefde voor Le Chant de la Cloche van Vincent d'Indy; een paar jaar geleden voerde hij het werk uit toen zijn koor ju bileerde; en nu koos hij het andermaal ter gelegenheid van zijn vijftigste verjaardag. Hij heeft daar mee bewezen dat hij geen moeilijkheden ontziet en het succes niet ge lieft te zoeken langs de weg van de minste weerstand, want Le Chant de la Cloche is voor het koor een geweldige opgave en eist vrij wat handigheid om uit de orkestparti tuur te halen wat er inzit. Muzikaal is het ontegenzeggelijk een boeiend werk, al wordt men er voortdu rend de geest van Franck en van Wagner in gewaar. Maar er is een klaarte en een bezieling in en bovendien een rijkdom van instrumentale kleur (waartoe ook de koor behandeling te rekenen valt) die in een nooit versagende intensiteit typerend zijn voor d'Indy. Hoe flets lukt naast Le Chant de la Cloche Bruch's Lied von der Glocke! Alleen als d'Indy een liefdesduet laat aan heffen, dan mist men er de menselijkheid in die zijn componerende landgenoten (denk aan Gounod, Massenet, Charpentier) steeds zo sterk wisten uit te drukken. Ja dan zou ik zelfs de prijs willen gunnen aan Bruch, met zijn lieve „O dass sie ewig grünen bliebe, die schone Zeit der jungen Liebe". Maar d'Indy's werk is een greep naar het abstracte al mist het ook de echte levensvreugde niet van een volksfeest en in die richting streeft de fantasie van de dichter-componist met groots gebaar en hartstochtelijke stuwing. De uitvoering en dan denk ik vooral aan het aandeel van het koor stond aanzienlijk hoger dan de vorige. Er waren enige coupures gemaakt, die niet te veel hinderden, behalve deze in het laatste tafereel, die het effect van het „Maitre Wilhelm est mort" van de priester teniet deed. De grote scène van Les Esprits du rêve voor vrouwenkoor met Corrie Bijster en mevr. Ten Cate als solisten, was een der hoogtepunten van de uitvoering; fris en lenig klonk ook het doopkoor en effectvol de feestelijke volkskoren. In de dramatische scènes mochten hier en daar wel zwakkere punten zijn, doch over het geheel hield men er goed de gang in. Zo'n koorprestatie is een hartelijk compliment waard. De solistische hoofdpartijen werden naar wens en doorgaans prachtig vertolkt door Corrie Bijster, Han Lefèbre, Lien Koster en Herman Hulsmann. De kleinere par tijen, die uit het koor opklonken, werden betrouwbaar vervuld door P. Artier. P. v. d. Meer. Jac. Lagas, B. Bos en G. Hurk- mans. De H.O.V. (waarbij zich ook als pianiste mei. Emmy van Eden aanpaste) gaf zjjn beste krachten aan de brillante partituur, 't Was voor Jan Booda en zijn koor een gedenkwaardige avond. JOS. DE KLERK. Teraardebestelling gebroeders Philippo Zeer velen, vooral uit het bloembollenvak. waren Donderdagmiddag naar Sassenheim gekomen, waar een rouwdienst ter nagedach tenis van de bij de ramp met de ..Niimegen" omgekomen gebroeders A. en W. H. Philippo plaats vond in de Gereformeerde Kerk onder leiding van ds. P. D. Kuiper. Voor de preekstoel stonden de beide kisten opgebaard, schuilgaande onder talrijke bloemstukken. Ds. Kuiper las een gedeelte uit Psalm 73 en sprak woorden van medegevoel en troost tot de familie. Hij herinnerde er aan hoe veel liefde de gestorvenen geschonken hadden aan hun gezinnen, en hoe zij in hun ganse leven God gezocht hadden, die zij in hun dood hadden ontmoet. Met het gemeenschappelijk zingen van het gezang „Heer, waar dan heenwerd de korte, indrukwekkende plechtigheid besloten. Onder de velen die in- de stoet volgden, merkten wij op dr. A. J. Verhage, voorzitter van het Bedrijfschap, jhr. mr. dr. O. F. A. H. van Nispen tot Pannerden en de heer H. J. Voors. resp. voorzitter en secretaris van „Bloembollencultuur", jhr. van Sandberg Boelens, burgemeester van Sassenheim en de heer J. v. Balkom als vertegenwoordiger van de KLM-directie. Ds. Kuiper las aan de groe ve de Geloofsbelijdenis. Zeer velen hadden zich langs de weg ge schaard om de stoet te zien passeren. DISTRIBUTIENIEUWS Zaterdag is aan de beurt voor het afhalen van bonkaarten voedingsmiddelen, tabaks- of versnaperingskaarten en toeslagkaarten voor 'onge en aanstaande moeders in de Vleeshal te Haarlem de letter C. B. en W. stellen voor raads besluit van 1931 uit te voeren In het najaar van 1931 besloot de Haarlemse gemeenteraad een openbare lagere school te doen bouwen aan het Christiaan Huygens plein in het Zuidwestelijk deel van de stad. Tegen de oorspronkelijke verwachting in ging de aanbouw in die wijk niet in zodanig tempo, dat met de plannen voor schoolbouw haast behoefte te worden gemaakt. De be staande scholen waren in de eci rite jaren nog in staat de leerlingen uit die omgeving op te nemen. Bovendien werden de jaren voor de oorlog gekenmerkt door sterke inkrimping van niet direct noodzakelijke overheids uitgaven, waardoor de stichting van eer nieuw schoolgebouw onder die omstandighe den niet verantv. oord was. Tijdens en na de oorlog kon er natuurlijk van scholenbouw, helemaal geen sprake zijn. Thans zijn echter de Floraschooi. de Prins Hendrikschool, de Lorentzschool en de Bea- trixschool, die leerlingen uit de natuurkun digen buurt voor een groot deel opnemen, alle overbevolkt. De Prins Hendrikschool heeft reeds x parallel-klassen, de Lorentzschool een, de Beatrixschool twee. Voorts is bekend, dat de Rijksleerschool geen leerlingen meer kan aannemen en dat 89 leerlingen uit Haarlem de Vondelschool Aerdenhout bezoeken. Blijkt hieruit reeds dat een nieuwe school aan het Christiaan Huygensplein dringend nodig is, een rapport van de directeur van Openbare Werken toont aan. dat de bevol king in dit stadsgedeelte binnenkort nog zal toenemen door uitbreiding van het aantal woningen. B en W. menen dan ook, dat de tijd ge komen is om het raadsbesluit van 1931 uit te voeren De mogelijkheid is daartoe aanwezig door de aanbieding door de Minister van Ónder wijs. Kunsten en Wetenschappen van één of meer houten schoolgebouwen in Nederland. In het algemeen bevelen B. en W de bouw van houten scholen niet aan. doch de kans dat Haarlem binnen korte tijd op de urgentie- lijst voor een permanente school wordt ge plaatst is gering. Het College meent dan ook dat de aan schaffing van een Finse houten school de enig mogelijke oplossing biedt. Het ligt in de bedoeling in het gebouw een school voor gewoon lager onderwijs te huis vesten, voorlopig met enkele lagere klassen. In het gebouw, dat acht lokalen bevat, kun nen tevens twee kleuterklassen worden on dergebracht, waaraan grote behoefte bestaat. De kosten van de stichting zonder die van de grond, doch met de inrichting, worden op f 189.350 begroot. Daar komt bovendien nog f 12.000 voor boeken en leermiddelen bij. B. en W. stellen de gemeenteraad voor deze bedragen voor de bouw van de school te voteren. Waardebonnen verloren In Haarlem-Noord heeft een huisvrouw een aantal waardebonnen van 5 en 1 verloren, uitgegeven door „Voorzorg". Met deze bonnen kunnen inkopen gedaan wor den bij een aantal winkeliers in Haarlem- Noord. Een vrouw heeft drie bonnen ge vonden en bij de politie-post aan de Rijks straatweg bezorgd. Er worden echter nog vermist elf bonnen van 5, welke voorzien zijn van de nummers 331760 tot en met 331770 en vier bonnen van 1, voorzien van de nummers 382101 tot en met 382104. De mogelijkheid is niet uitgesloten, dat de bonnen gevonden zijn en uitgegeven wor den door personen, die daartoe niet ge rechtigd zijn. Winkeliers dienen daarom na te gaan, of bonnen voorzien van deze nummers, ingeleverd worden. Een lid van .Voorzorg" is in het bezit van een kaart. SCHEEPVAART Johan van Oldenbarnevelt, 28 Oct. van Semarang naar Batavia. Leuvekerk, Calcutta -Rotterdam 28 Oct. van Aden. Modiokerto, BelawanRotterdam 28 Oct. van Sabang. Nigerstroom, DakarPlymouth pass. 28 Oct. Las Palmas. Sibajak, RotterdamJava pass. 29 Oct. 3 uur Finisterre. Slamat. Rotterdam Java 29 Oct. te Port Swettenham; Sloterdijk, New YorkJava, 29 Oct. te Aden. Tawali. AmsterdamJava. pass. 28 Oct. St. Vincent. Ternate. JSvaRotterdam pass. 28 Oct. Guardafui; Bloemfontein, AmsterdamKaap stad 28 Oct. van Las Palmas. Kota Agoeng, RotterdamMarseille pass. 28 Oct. 23 uur Gibraltar. Van Riemsdijk. Amsterdam—Java 28 Oct te Penang. Cottica, 29 Oct. v. Madeira te Barbados verwacht Congostroom, 29 Oct. van Hamburg naar Amsterdam. Waf het voorstel-Cochran vermoedelijk inhoudt De New York Times meldt dat te 's Gra- venhage onder grote geheimhouding be sprekingen zijn gevoerd over de voorstel len van Cochran, die verleden maand te Washington en verleden week te Parijs door minister Marshall in een onderhoud met minister Stikker ondersteund werden. Vol gens dit blad bevestigt men te 's Graven- hage, dat de voornaamste punten van Co chran's voorstellen de volgende zijn: 1. De republiek zal de bestaande bui tenlandse betrekkingen in het kader van de Verenigde Stat'cn van Indonesië mogen behouden. 2. Alle militaire eenheden, waaronder 12.000 Nederlandse en ongeveer 50.000 re publikeinse manschappen zullen onder ge zag van de Indonesische federatie komen. 3. De schuld van Indonesië aan Neder land. die na 1942 gemaakt is, zal worden vereffend. 4. Een nieuwe ontwerp-overeenkomst, waarin de verhouding tussen het hoofd van de Indonesische federatie en de hoge ver tegenwoordiger van de Kroon wordt om schreven, zal worden aanvaard. 5. Zo spoedig mogelijk zullen verkiezin gen gehouden worden om zekerheid te ver schaffen over de grenzen der verschillende gebieden. Situatie in de republiek Met de val van Patjitan. Pati en Koe does is de herovering van de door de com munisten bezette gebieden in de republiek door de republikeinse troepen ogenschijn lijk voltooid, doch uit verschillende be trouwbare berichten is gebleken, dat in dit conflict de communisten openlijke ge vechten op grote schaal zoveel mogelijk hebben vermeden en thans tot een gueril- la-oorlog zijn overgegaan, aldus meldt de dienst Legercontacten. In het gouvernement Djokjakarta hebben de republikeinse troepen het heft in han den. Overal heerst echter politieke onrust. In het gebied ten Zuid-Oosten van Djokja, met name in de omgeving van Wonosari, houden zich verschillende com munistische guerilla-strijders op In het gouvernement Soerakarta staan tegenover de Siliwangi-divisies en het bataljon Oemar zeven vijandelijke guerilla-com- pagnieën. De plaatselijke commandant van Poerwadi heeft onverwijld de steun ver zocht van nieuwe troepen, aangezien hij de situatie précair acht. De communisten, die zich hebben teruggetrokken in gebie den, dicht bij de status quo-lijn gelegen, worden op ten minste 2000 man geschat In de residentie Rembang is de toestand zeer verward. De republikeinen hebben prac- tisch alle grote plaatsen in handen, maar in de omgeving houden zich overal opstan dige troepen schuil. Een hoofdmacht van de communisten van vierhonderd man, ge wapend met mitrailleurs, mortieren en gra naatwerpers, houdt zich schuil in het Noor delijke kalksteengebergte, met als hoofd kwartier Bedinging, 25 km ten Zuid-Wes ten van Rembang gelegen. In het regentschap Madioen werden vol gens republikeinse berichten de laatste zuiveringsacties op 22 October voltooid. Relletjes te Stuttgart De Amerikaanse en Duitse politie liepen Dondei'dag te Stuttgart met de bajonet op het geweer en maakten gebruik van traan gas, toen drie tot vier duizend demonstran ten door de Königsstrasse, de hoofdstraat van Stuttgart, marcheerden en winkelrui ten ingooiden. De mars volgde na een openluchtdemon stratie van meer dan 80.000 arbeiders, tijdens welke werd geprotesteerd tegen de stijgende prijzen "én gevraagd werd om loonsverhogingen. Alvorens het bevel tot het gebruik van traangas en knuppels werd gegeven, zo meldt Reuter verder, waren reeds twee Amerikaanse soldaten met messen ge-, wond. Volgens ooggetuigen kwam de rel op volkomen ongeorganiseerde wijze tot stand en hadden opgeschoten jongens van het type, dat zwarte sigaretten bij de sta tions verkoopt, er een veel groter aandeel in dan de terugkerende demonstranten. In korte tijd is tegen een en zestig Haarlemmers proces-verbaal opgemaakt Weliswaar is het aantal ambtenaren van de prijscontröledienst ingekrompen, maar dat betekent niet, dat er minder effectief opgetreden wordt tegen hen, die te hoge prijzen vragen. Dat is dezer dagen geble ken, toen de mobiele brigade in Haarlem verscheen en een groot aantal zaken be- zöcht. In totaal is bij 250 stadgenoten na gegaan. of zij zich hielden aan de voor schriften en het resultaat was, dat 61 pro cessen-verbaal werden opgemaakt. In het bijzonder werd een bezoek ge bracht aan banketbakkers en winkeliers. Het bleek, dat een banketbakker voor vul- koeken, waarvoor ingeleverd moest wor den, het dubbele van de prijs vroeg. Huis vrouwen moesten bij een kruidenier zes cent per kilogram bruine bonen te veel be talen en voor appelstroop zeven cent per pot. De controle strekte zich echter ook uit over andere zaken. Een slager liet voor tong 2.50 per kilógrajn betalen, in plaats van 1.85 en voor rundernier 2 in plaats van 1.Een andere slager, die aan een instelling leverde, gaf te weinig vlees op een bon en bovendien waren zijn prijzen niet in overeenstemming met de vastge stelde. Verkopers van textiel vroegen voor costuums en kinderkleren 2.50 tot 5. te veel en voor een wollen deken 1. Een kapper, die voor een instelling werkte, incasseerde te hoge bedragen voor knippen en scheren. In een jaar tijds had hij 3000 extra geïnd. Ook is nagegaan welke prijzen gevraagd werden voor het stallen van fietsen en dan bleek, dat meer ontvangen was dan geoor loofd is. Een kleermaker maakte costuums, maar de klanten betaalden 50 tot 60 te veel. Een pensionhouder had in een pe riode van zestien maanden 700 van zijn gasten te veel ontvangen. „De comedie van het geluk" In de Stadsschouwburg te Haarlem wordt Maandag door het „Amsterdamse Toneelge zelschap" een voorstelling gegeven van „De Comedie van het Geluk" van Evreinow, in de bewerking van A. Defresne. Medewerken den zijn Charlotte Kohier, Hetty Beek, Mies Hagens, Antoinette de Visser, Eli6e Homans, Jenny van Maerlant, Yda Andrea, Marie Hamel. Hedda van der Linde. Albert van Dalsum, Frits van Dijk, Johan Schmitz. Ben Groenier, Louis Saalborn. Louis van Gaste ren. Paul Huf, Jo Sternheim. Johan Fiolet, Edwin Thomas, Lo van Hensbergen. Paul v d Lek. Egbert v. Paridon. Raymond Oost hout. Valk van Spiegei. Tabe Bas. De regie is van Albert van Dalsum. Verder is proces-verbaal opgemaakt te gen een restaurateur die van de distribu- tiedienst een groot aantal vleesbonnen voor zijn bedrijf had ontvangen. Hij ver kocht ze tegen 0.37 per stuk. Tegen tien afnemers is eveneens proces-verbaal op gemaakt. Van de zijde van de controlerende in stanties vernamen wij, dat het publiek nog niet voldoende beseft, hoe ernstig het be nadeeld wordt, als een winkelier te veel vraagt. Indien het mogelijk zou zijn na te gaan welk bedrag de huisvrouw in een bepaalde periode te veel betaalt, dan zou zij moeten erkennen, dat zij voor het be drag nuttige artikelen voor het gezin had kunnen kopen. Het is van belang, dat alleen gekocht wordt, als het strikt noodzakelijk is, dat gekocht wordt in de winkel, waar de arti kelen het goedkoopst zijn en dat niet ge kocht wordt tegen ongeoorloofde prijzen. Met eventuele klachten kan het publiek zich wenden tot de plaatselijke prijzen commissies. In de praktijk is gebleken, dat ze nuttig werk verrichten. Goede vertegenwoordiging op de clubkcimpioenschappen De verenigingen welke deelnemen aan de strijd om de drie Nederlandse winter-club- kampioenschappen, op Zaterdagavond te Haarlem, zijn zeer goed vertegenwoordigd. In de afdeling schoonspringen zullen voor ADZ uitkomen: de dames Muytjens en Floor, en voor HDZ de dames Van Engelen en Keiler. Bij het zwemmen zullen in de damesafde ling „De Robben", ADZ, HDZ en RDZ de favorieten zijn. Voor „De Robben" zullen starten: Tonny Hom, Tonny van Dijsel, Mary Laven: ADZ zal o.m. verschijnen met de ge zusters De Groot, Gr. Galliard en N. Schef- fer—Senff: RDZ komt met Irma Schumacher en Bep Groenendijk op en HDZ telt Hannie Termeulen in de gelederen. In de herenafdeling valt de sterke bezet ting op van „Het IJ", dat ingeschreven heeft met Molenaar. De Koster, Schopman, J. de Groot en Smit, in de ploeg van ZIAN starten Braasem. Smol. Jongejan. Geerling, Rade makers en Vlothuizen. De herenploeg van „De Robben" met Rohner, Keiler, Ketelaar en J. van Daatselaar moet eveneens tot de sterksten gerekend worden. Ook de plaatselijke verenigingen komen goed voor de dag: HPC met Tjebbes, Geurt- sen en Smit. HVGB met Hoekstra en Margot Marsman. „Haarlem" met Bijlsma. Van Mer- kensteijn en W. Solkamans. DWT met J. Lablans en mej. D. Turkenburg en DWR met Jenny van Waard en R. Thuis—van Veen. i De collecte, welke dc Spoorweg Tuber culose Vereniging in September heeft gehou- den op de stations der Nederlandse Spoor- wegen, heeft ruim 53.000 gulden opgebracht. Een fabrikant in 's Gravcland vroeg in een advertentie veertig thuiswerkers voor het vervaardigen van kaarsenhouders voor kerstbomen. Nauwelijks was de krant ver schenen of er meldden zich 1500 gegadigden, die bijverdienste zochten. De fabrikant heeft er tachtig aangenomen. Ir. Th. F. Funnekotter, die sedert de bevrijding directeur van gemeentewerken te Eindhoven was, is in de leeftijd van 46 jaar plotseling overleden. De minister van Economische Zaken, prof. dr. J. R. M. van den Brink, beeft Don derdag en Vrijdag een reis door dc provin cies Groningen en Drente gemaakt, teneinde zich van de toestanden aldaar op de hoogte te stellen. Prïns Bernhard heeft een bezoek ge bracht aan de verschillende onderdelen van de Legerluchtmacht Nederland. De tentooonstelling „Bloemen in Berg en Bos", welke in de afgelopen zomer in Apel doorn is gehouden, heeft een batig saldo van f 152.285 opgeleverd. Het aantal gedetineerde doch nog nie'. berechte politieke delinquenten bedroeg op 4 October 2749 De Staatscourant bevat een beschikking, volgens welke de inlandse tabak van de oogst 1948, alvorens te worden verwerkt, ge fermenteerd dient te worden. Daartoe zal deze tabak tot uiterlijk 1 Maart 1949 moeten worden ingezonden bij een der erkende fer- menteurs. De Nederlandse Bond van Huls- en Grondeigenaren heeft in een telegram aan de ministerraad aangedrongen op het toe staan van huurverhoging. De minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen heeft de voorlopige rijks commissie voor geschiedenis geïnstalleerd, die van advies zal dienen omtrent bronnen- publicatie en algemene vraagstukken van ge schiedvorsing en geschiedschrijving zal be studeren. Een jaar en drie maanden gevangenisstraf is geëist tegen een 26-jarige Rotterdamse vrouw, die op 2 September haar tweejarig zoontje in een bioscoop had achtergelaten, omdat haar man, een ex-N.S.B.'er, al het huisraad had verkocht toen hij uit zijn inter nering was ontslagen. De vrouw hoopte, dat anderen zich over het kind zouden ont- fermen. Te 's Gravenhage werd gearresteerd een 25-jarige vertegenwoordiger uit Delft, die tijdelijk als hulpcommies deurwaarder werk zaam was geweest bij de directe belastingen in Den Haag. In die functie inde hij f 1240. welk bedrag hij ten eigen bate gebruikte. Op 5 November treedt een prijzen- b^chikking in werking, waarin de marges op materiaal en de opslagpercentages op de uurlonen, welke de installateurs in rekening mogen brengen, nader worden geregeld. De regeling komt neer op een niet onbelangrijke verlaging. Dit zal vooral ook bij „nieuw bouw" tot uiting komen. Minister Lieftinck heeft op zijn depar tement de commissie geïnstalleerd, die zal onderzoeken, welke vereenvoudigingeij(jn de belastingwetgeving kunnen worden inge voerd. Voorzitter van de commissie is mr. W H. van den Berge, plaatsvervangend direc teur der belastingen. De 200 ton metende sleepboot „Antonie" uit Rotterdam, welke Dinsdagavond op een zandbank bij Urk was gestrand, is door een sleepboot uit Urk vlotgesleept. In een machinefabriek in Den Haag een ledige benzinetank ontploft, toen men deze met een lasapparaat ging repareren. Een arbeider werd gewond. In de tank. die totaal verwrongen werd, was een gat geslagen. Naar de NIWIN meedeelt houdt de ver scheping van de Kerstpakketten, bestemd voor militairen en burgers in Indonesië, niet in. dat ook de verkoop van etiketten voor deze pakketten is stopgezet. Deze etiketten worden per vliegtuig naar Batavia verzon den. waar zij op de Kerstpakketten zullen worden geplakt, die enige tijd later aan komen. Voor de oorlog vluchtte een Joods gezin uit Duitsland naar Nederland. Tijdens de be zetting gingen vader, zoon en dochter voor de SD -verken en verriedden talloze Joodse Nederlanders aan de Duitsers. Tegen de 52- jarige vader is thans 20 jaar gevangenisstraf en tegen de 25-jarige zoon de doodstraf ge- eist. De dochter was reeds veroordeeld. De verdachten ontkenden vrijwel alles wat hun ten laste was gelegd. Tot voorzitter van de conferentie tussen vertegenwoordigers van Nederland, Suriname en de Nederlandse Antillen is benoemd de minister zonder portefeuille, mr. J. R. H. van Schalk Tevens zijn eervol ontheven van hun functie van vertegenwoordiger voor Neder land bij deze conferentie mr. A. M. Joekes en mr. D. U. Stikker. Voor hen in de plaats zijn benoemd mr. J. A. Jonkman en prof. mr. A. N. Molenaar. HAARLEM EN OMGEVING Van I tot 6 November zal in de gemeente Heemstede een collecte worden gehouden ten bate van de „Actie Christelijke militaire hui zen". Het plaatselijk comité verwacht, dat de Heemstedenaren zullen meewerken, dat de militairen in hun vrije tijd een tehuis hebben en dat er voldoende ontspanning is. zo mogelijk in een gezellige omgeving. Het vorig, jaar bracht de lijstencollecte in Heem stede f 4500 op en in het gehele land f 250.000, Candidaat L. J. Boeüinga te Haarlem heeft het beroep naar de Gereformeerde Kerk van Fijnaart aangenomen. Het dilettanten operette gezelschap .Diogé" zal op Woensdag 3 en Donderdag 4 November in de Stadsschouwburg opvoeren de bekende sprookjesoperette van Joh. Strauss „Duizend en één Nacht" onder leiding van Henk Steenkist. De regie is in handen van K. L. Baars. De balletten zijn ingestu deerd door Ans Dukker. Dr. E. Eramen spreekt a.s. Donderdag in een wijkavond van Wijk VII der Ned. Herv. Gemeente van Haarlem over het onderwerp ,Wat ik zag in Indonesië". De heer J. M. Vlaming, theologisch can didaat te Haarlem ontving een beroep van de Gereformeerde Kerk van Schagen. De heer J. A. Meng, dirigent van Haar lems Symphonie-orkest „Euterpe", is van de oprichting af aan het orkest verbonden en viert dus het feit, dat hij dertig jaar de lei ding heeft. Na afloop van de receptie, welke Zaterdagmiddag gehouden wordt, zal de jubilaris gehuldigd worden. PRINSES WILHELMINA BIEDT LEIDSE UNIVERSITEIT GOBELIN AAN Prinses Wilhelmina heeft aan de presi dent-curator van de Leidse universiteit een gobelin aangeboden, vervaardigd naar het ontwerp, dat zij zelve heeft gemaakt. De gobelin werd vervaardigd door de Ko ninklijke Haagse Weefschool en stelt voor een landschap,, met op de achtergrond de historische gebouwen van Leiden. Amsterdamse Beurs Slotkoers Openings gisteren koersen Koninklijke Olie. 326% 321% 285 7s 285% Philips 228% 230 A. K. U 148 149% 160 Nederlandse Ford 307 Nederlandse Kabel 270 v. Berkei's Patent 1211/2 Scheepvaart Unie 164 1631/2 Holl.-AmerikaLijn 1691/2 Deli Maatschappij 1481,2 148% H. V. A 258 256 A'dam Rubber 162% Ned Handel Mij. 158V2 N.-I. Handelsbank 113%. Billiton Mij II 397

Haarlem's Dagblad | 1948 | | pagina 6