Sa BRILLEN- h/at'H £ee/ef..... TEMPO c J Vewert- Jieyset? Wereldnieuws Ook de Eerste Kamer aanvaardt de Noodwet-lndonesië Radio Moors Taxi! BeiliOOO Tel. 20020 Rozenstraat 13 PANDA EN DE GEDACHTENMACHINE Uitg, HILLMAN-MINX 4790.- J ZATERDAG 30 OCTOBER 1048 HAARLEMS DAGBLAD' Minister Sassen herhaalt, dat de precaire toestand in Indonesië snel handelen nodig maakte Dr Seel vertegenwoordiger van de Kfoon in Indonesië (Van onze parlementaire redacteur) De Eerste £amer heeft de regering op haar wenken bediend en in twee dagen tijd het ontwerp Noodwet-Indo- nesië behandeld en met de vereiste twee-derde meerderheid van het aan- »tal uitgebrachte stemmen, aangenomen. De Kamer ver - gde zich met 38 tegen 12 stemmen n het ontwerp, dat aan de regering de bevoegdheid verleent op korte termijn bijzondere maatregelen te treffen voor de overgang iaar de nieuwe toestand in Indonesië. Tegen stemden de A.R., de C.P.N. en de heer Reijers van de C. H. Unie. Toen de minister van Overzeese Gebieds delen, mr. Sassen, gesproken had, leek het er aanvankelijk op, dat enige Anti-Revo- lutionnairen zich hadden laten overtuigen. Maar toen het op stemmen aankwam, ver klaarden zij zich toch tegen. Zowel prof. Anema als mr. De Wilde lieten bezwaren horen, die zij blijkbaar door de verdediging van de minister niet voldoende weerlegd achtten. Prof. A$i e m a hield een uitvoe rige beschouwing over de overdracht van bevoegdheden en kwam tot de conclusie, dat het wetsontwerp strijdig is met de Grondwet. Mr. De Wilde keurde het in de regering af, dat zij, door het parlement in de Indonesische kwestie telkens weer voor voldongen feiten te plaatsen, de op positie de gelegenheid onthoudt construc tief werk te verrichten. Is het wel juist, zo vroeg hij. dat de regering het Wetsontwerp tot instelling van een interimregering, dat thans gereed is, nog onder zich houdt om af te wachten of een eventueel overleg met de republiek het wellicht noodzakelijk maakt, er nog wijzigingen in aan te bren gen? Moet wèl aan de republiek het recht worden toegekend dit wetsontwerp te amenderen en mag de Kamer er zich niet over uitlaten vóórdat met de republiek gesoroken wordt? De heer Kerstens (K.V.P.) beant woordde deze vragen nog vóór de minister aan het woord kwam. Wanneer de regering bij de republiek zou komen met een door de Kamers aanvaarde regeling, dan zou den èn de republiek èn het buitenland niet ten onrechte spreken van de zoveelste wils- oolegging van Nederland aan Indonesië. Het buitenland zou dit niet aanvaarden en ongetwijfeld de republiek in het gelijk stel len. -Wij mogen de regering vooraf niet BAROMETERS Fa. JOH. M. SCHMIDT Barteljorisstraat 21 De radio geeft Zondag HTLVERSUM I. 301.5 M. 8.00. 13.00. 18.00. 20.00 en 23 00 uur Nieuws. 8.15 Balletmuziek Willem Teil. 8.30 Voor de tuin 8 40 Lichte muziek. 9.12 Sport. 9.15 Ge vraagde platen. 7.45 Geestelijk leven. 10.00 Het meester-trio. 10.30 Briefgeheim. 10.50 De Fierefluiters. 11.15 Kleinkunst. 12.00 To neelbeschouwing. 12 15 Frank Sinatra. 12.30 Zondagclub. 12 40 Kiinderkoor. 13.15 Platen. 13.20 De Romancers. 13.50 Even afrekenen, heren 14.00 Piano. 14.05 Boekbespreking. 14.30 Bekende orkestwerken. 15.45 Film- praatie. 16 00 Dansorkest. 16.30 Sportreporta- ges. 17.00 Liedjes van Dalcroze. 17 20 Gitaar- duo. 17 30 Ome Keesje 17.50 Reportage Blauw Wit—Xerxes. 18.15 Boekbespreking. 18.30 Voor de strijdkrachten. 19.00 Het ..Onze Va der'. 20.05 Actualiteiten. 20.15 Walsen 20.45 Luisterspel ..Paul Vlaanderen". 21.20 De Speeldoos 2140 Hersengymnastiek. 22.10 Kamerorkest en zang. 23.15 Melodieën van Irving Berlin. HTLVERSUM IT, 414.5 M.. 218 M. en 1875 M. 8 00, 9 30, 13 00. 19 30 en 23 00 uur Nieuws 8.15 Piano 8 25 Hoogmis. 9.45 Ouverture van Dvorak. 10.00 Evang. Luth. kerkdienst- 12.00 Hervormingsdag. 12.15 Apologie. 12 35 Rhap- sodie van Brahms. 12.40 Orkest. 12.55 Zonne wijzer. 13 25 Orkest. 13.50 Spineuza. 14.05 Pianowerken van Schubert. 14.30 Concertge bouworkest en vioolsolist (Beethoven en Brahms)15,30 Gesprekken met kunstenaars. 15.40 Piano 16.00 Lezing. 16.10 Reportage HaarlemAjax; 1625 Vespers. 17.00 Geref. Kerkdienst. 18.30 Geestelijke liederen. 18.40 Cantate van Bach. 19.15 Kent gij uw Bijbel?. 19.45 Saxofoon en piano. 19.50 Boekbespre king. 20.05 De gewone man. 20.12 Uit en thuis. 22.37 Actualiteiten. 22.45 Gebed. 23.15 Werken van De Falla. Van ouds bekend. Tel. 14609 Officieel Philips-reparateur Kruisstraat 38 - Haarlem (Adv.) Maandag HILVERSUM I. 301.5 M. 00. 8.00. 13 00. 13.00. 20.00 en 23.00 uur Nieuws. 7 15 Gymnastiek. 7.30 en 8.15 Platen. 9.15 Svinphonisehe muziek. 10.00 Morgenwij ding. 10 20 Spaanse liederen. 10.30 \oor de vrouw. 10.45 Voor zieken. 11.20 Concert door jonge kunstenaars. 11.40 Voordracht. 1200 Orgel. 12 30 Weerbericht. 12 33 Voor t platte land 12 38 Platen. 13.25 Kalender. 13.20 Ac- cordeola 13 45 Pianowerken van Schumann. Mozart en Liszt 14.45 De schoolarts geeft raad. 14.30 Luisterspel „Intercommunaal 15.00 Opera „De troubadour". 17.00 De school is uit. 17 30 Filmmuziek. 17.45 De taak der ambtelijke werkers in Indonesië. 1820 Piano. 18 30 Voor de strijdkrachten. 19 00 Chansons. 19.15 J. van de Kieft: Pers en publiek. 19.30 Viool en piona. 19.45 De erwtenteelt m 1948. 20.05 Dingen van de dag. 20 15 Promenade orkest 20.50 De Ducdalf. 21.10 Russische mu ziek. 22.10 Over oppassers van roofdieren. 22 30 De Notenkraker. 2315 Lichte muziek. 23.35 Dansmuziek. HILVERSUM II.«414.5 M., 218 M. en 1875 M. 7 00, 8.00. 13,00. 19.00. 20.00 en 23.00 uur Nieuws. 7 15 Gewijde muziek. 7.45 Woord voor de dag. 8.15 Platen. 9.15 Ziekenbezoek 9.35 Platen. 10 00 Engelse orkestwerken. 10.30 C H. U.-jubileumvergadering. 12.30 Weerbe richt 12 33 Werken van Johann Strauss. 131o Orgelconcert. 13.45 Liederen van Debussy en Four»'- 1-1 00 Voor scholen. 14.35 Platen. 15 00 Solistenconcert. 16.00 Bijbellezing. 1645 Bolero van Ravel. 17.00 Voor kleuters. 17 15 De vreugde van het ambacht. 17.40 Grand Canyon Suite 18.15 Spit. 18.30 Met band en pl int 19 15 Boekbespreking. 19.30 Actuali teiten 19.45 Platen. 20.05 West Europees commentaar. 20.15 Zangersreis langs de Donau 20.45 Luisterspel „De erfgenaam van Redclvffe". 21 25 Orgelbespeling 950 Werken van Haydn. 22 15 Sweelinck kwartet. 22.45 Overdenking. 2315 Concert voor piano en orkest van Gershwin. 23.15 Yvonne Prin- temps zingt. binden. Achteraf zal de Kamer voldoende gelegenheid krijgen haar zienswijze ken baar te maken. De heer Van de Kieft van de Partij van de Arbeid ondersteunde dit betoog en ging tevens in tegen de heer Schoonenberg van de C.P.N., die het ver wijt tot de regering had gericht, dat zij zich wat haar Indonesië-politiek betreft geheel naar Washington richt en dat ook de Noodwet-lndonesië daarvan een uit vloeisel is. De heren Molenaar (V.V.D.) er Jonkman (P.v.d.A.) steunden de rege ring. Wel had prof. Molenaar ernstige be zwaren tegen het wetsontwerp en noemde hij deze methode van wetgeving sterk aan vechtbaar, doch hij zou voorstemmen, om dat het ontwerp slechts voor een bepaalde tijd geldt. Mr. Jonkman kon begrijpen, dat som mige afgevaardigden de wet als noodrecht beschouwen. Strijdigheid met de Grond wet nam hij niet aan. Hij was bereid zijn stem aan het ontwerp te geven, omdat voor de regering de noodzaak bestaat te streven naar de instelling van een interim-regering vóór 1 Januari 1949 en het kabinet de ge legenheid moet hebben daarvoor op korte termijn bijzondere maatregelen te treffen. De minister van Overzeese Gebiedsdelen, mr. Sassen, gaf toe, dat in het ontwerp de sporen van de nood zeer duidelijk zyn te onderkennen. Ook de regering vindt deze hantering van artikel 210 van de Grondwet niet geheel normaal, doch de précaire toe stand in Indonesië leidt er toe, dat vlug gehandeld moet worden en dal» de regering dus het recht krijgt, voorlopige maatregelen te treffen onder goedkeuring achteraf door de Staten-Generaal. Hij wees er op. dat het recht van amendement voor de bevesti- gingswetten uitdrukkelijk aan de Kamer is gelaten, zodat deze dus volledig de moge lijkheid behoudt, zich over de détails van de materie uit te spreken. Een der sprekers had gevraagd of de mutatie op de hoogste post in Indonesië wellicht de oorzaak is van de snelheid, waar mede de regering deze wet behandeld wenst te zien. Het is niet de enige, antwoordde de bewindsman. Zij is er later bij gekomen. De eigenlijke oorzaak is. dat wij in de be slissende faze zijn aangeland: zullen de onderhandelingen met de republiek al dan niet worden voortgezet en wat zijn daar van de consequenties? Tot degenen die eraan twijfelden of van een nood-toestand sprake is, zeide de minis ter, dat dit wel degelijk het geval is. Hij herinnerde daarbij aan de infiltraties en de schendingen van het bestand. In plaats van verbetering is er verergering te con stateren: men denke aan de ontsporingen van treinen, aan de beschieting van een Rode Kruis-auto, aan moorden op em ployés. Vrouwen en kinderen moesten van sommige ondernemingen geëvacueerd wor den. Vele gevallen van intimidatie en af persing komen voor. Pamfletten worden verspreid, waarin de bevolking tot staking, sabotage en de tactiek van de verschroeide aarde wordt aangespoord. Nog erger is de toestand in het onder controle van de repu bliek staande gebied. Uit talrijke berichten blijkt, dat de communistische actie nog steeds niet is bedwongen, dat guerillatroe- pen opereren en dat er een ontstellende chaos heerst In Madioen zijn duizend men sen vermoord, huizen, kantoren en open bare gebouwen in brand gestoken. Wij zijn. aldus de minister, in een zeer beslissende fase gekomen. Of de besprekingen worden hervat of niet, in beide gevallen eist de toestand een snel treffen van maatregelen op behoorlijke, wettelijke basis. Alleen de heer Schoonenberg (C P.N.) repliceerde om zich tegen de heer Van de Kieft te richten en de minister mede te delen, dat hij met diens antwoord lang niet tevreden was. De overige Kamerleden zagen van repliek af en aanvaardden het ontwerp met 38 tegen 12 stemmen. Uit deze stemmenver houding bleek, dat de Kamer voltallig was. PAO RN NACHT De laatste tram wordt officiéél „begraven" De tram, die morgenavond om 23.25 uur van het Soendaplein zal vertrekken, zal de laatste zijn, die het traject Haarlem- Heemstede zal afleggen. Burgemeester Cremers heeft gemeend dat dit feit niet onopgemerkt mocht voor bijgaan en stelde er prijs op deze rit mee te maken. De directie van de N.Z.H., die eigenlijk meende de „begrafenis van de tram" met stille trom te moeten laten passeren, is voor zoveel enthousiasme gezwicht en zo zal de laatste dienst een officiéél tintje krijgen. De feestvreugde zal evenwel op het Houtplein eindigen, want men wil de Heemstedenaren, die voor een groot deel hun „blauwe" nog niet graag missen, niet voor het hoofd stoten. Aan het Plein wordt gewacht op de laatste „Leienaar" die zijn roffel in de Grote Houtstraat zal doen horen. Die zal dan feitelijk worden uitgeluid. van 'n ceintuurtje! regi U. als U dié v«fjchtldenheld bij DE GROOT net Een uur met mevrouw Henriëtte Roland Holst De Renaissance-zaal van het Frans Hals museum was nog nooit zo vol geweest als gisteravond, toen de grijze dichteres me vrouw Henriëtte Roland Holst-van der Schalk op het podium zat en enkele her inneringen ophaalde uit haar rijke leven. Het waren voornamelijk indrukken uit haar jeugd, doorgebracht in het ouderlijk huis aan het Lindenplein in Noordwijk in de muffe sfeer van de tweede helft der negentiende eeuw. Een geest zo kleinburgerlijk en be dompt, dat mevrouw Roland Holst telkens weer uiting gaf aan haar overtuiging: wat is er toch een vooruitgang gemaakt sinds dien. Zeker, er waren terugslagen, de voor uitgang gaat als een spiraal, maar laat men toch nooit zeggen dat er geen vooruitgang is. En deze wetenschap deed haar ook steeds verzuchten: Wat is die jeugd van tegenwoordig gelukkig te achten. Wat heeft zij een groot leven voor zich met ge weldige doeleinden om te verwerkelijken! Die jeugd van tegenwoordig met haar vrijheid, haar clubs, verenigingen, instel lingen. vacantiekampen en -tehuizen. Er dan gingen haar gedachten weer terug naar de tachtiger jaren, toen de volwassen dochters thuis moesten zitten en wachten op de ware Jozef, toen de werkende jeugd als enig vertier op Zondagmiddag centen in een gleuf in de straat kon mikken en het plezier slechts één uitweg kende: het hossen. Mevrouw Roland Holst spaarde zichzelf niet: m'n romantische fantasieën verhin derden mij m'n eenvoudige plicht te doen. Maar had men mij verteld, dat je zeer goed je dichterlijke gaven kunt combineren met het leven van alle dag, dan had ik mis schien geluisterd, of en het werd met een zachte ironie gezegd misschien ook niet, De eerste poëtische inspiratie kwam van Toorop, die toen in Katwijk woonde en de gene, die haar goed op weg bracht was Verwey met zijn raad: veel Vondel lezen en vooral in geen jaren iets laten drukken. Wat evenwel in die tijd aan de poëzie ontbrak, dat waren de sociale idealen. Wij voelden onze verantwoordelijkheid niet voor het geheel. Maar het bleek toch op den duur niet mogelijk te zijn zonder deze idealen de poëzie nieuw voedsel te geven. En over het socialisme zei zij nog: Toen wij jong waren zagen wij het socialisme als iets groots, maar toch eigenlijk ook als IDe kou- In buisj< n pijnverorijvende tablet ven 40 en 75 cL maar een keer in handen der arbeiders was, dan zou de hemel op aarde een feit zijn. Aan die hemel op aarde geloven wij nu niet meer. De meest oprechte socialisten kunnen daar niet meer in geloven. Eeuwen zullen nodig zijn om de slechte eigenschap pen in de mens te overwinnen. Slechts meer begrip en meer liefde tot elkaar kun nen de basis vormen voor de nieuwe samenleving. En nog eens wees deze bejaarde, doch innerlijk zo jong gebleven strijdster op de plicht van de jeugd. „Laten zij, die jong zijn, doen wat zij kunnen!" Vader van deserteur was wederspannig Hij verhinderde de arrestatie van zijn zoon Voor de Haarlemse politierechter stond gisteren de Zandvoorter D. v. W. terecht wegens wederspannigheid. Hij werd er van beschuldigd dat hij, toen twee politie agenten zijn van desertie verdachte zoon wilden arresteren, een van de agenten op de rug was gesprongen en hem had vastgehou den. Hij had in zoverre succes gehad, dat zijn zoon inderdaad kon ontsnappen. Deze Wild-West-voorstelling had .plaats gegrepen in het huis van verdachte. De zoon, die zich niet behoorlijk kon legitime ren, ging naar boven onder het voorwendsel dat zijn papieren op zijn slaapkamer lagen en hij werd gevolgd door een optocht, be staande uit de twee politiemannen en vier familieleden. Boven gekomen, schoot hij een kamer in en hield de deur dicht. De „10 politie trapte echter een paneel in en kreeg Ie{s ëindïgs. ~Air"heir pröïuctiiL'apparaat hem weer te pakken. Ter zitting op dat1 punt aangeland, begonnen de getuigenver klaringen een grote mate van tegenstrijdig heid te vertonen. De politiemannen zeiden dat v. W. een van hen had aangevallen, toen hij de voortvluchtige vast had. Daarentegen verklaarde de verdachte dat hij de agent had vastgepakt omdat hij zó onbesuisd te werk was gegaan, dat hij half over een ledi- kantje met een baby van vier weken was gevallen. Deze verklaring werd bevestigd door zijn vrouw en zijn dochter. Er was echter eveneens tegenstrijdigheid te bespeuren tussen verdachtes verklaring ter zitting en die welke hij bij de politie had afgelegd. Daar had hij namelijk gezegd: „Een adelaar beschermt zijn jong." Voorts verklaarden zijn vrouw en doch ter, dat de politie zeer ruw te werk was gegaan en in stede van te proberen de zoon achterna te gaan, eerst v. W. en daarna zijn te hulp geschoten vrouw en dochter hadden .afgerammeid". „Verkeerde opvoeding". De Officier van Justitie, mr. C. van der Burg, achtte de wederspannigheid bewezen. Hij nam het de verdachte voorts zeer kwa lijk dat hij zijn zoon verkeerd opvoedde. „Door uw schuld leidt uw zoon nu het el lendige leven van een vluchteling", zei hij. De verdachte merkte op, dat zijn zoon uit eigen vrije wil dat leven verkoos boven het „plat branden van kampongs". De offi cier stak zijn gebelgdheid over deze op merking niet onder stoelen of banken en repliceerde: „Men mag in Nederland veel zeggen. Voor mensen als u is dat te veel." Hij eiste een maand.. De raadsman, mr. Proper achtte wegens de tegenstrijdigheid van de getuigenverkla ringen het wettig en overtuigend bewijs niet geleverd. Tevens merkte hij op dat verdachtes houding als vader wel te begrij pen is en vroeg om een voorwaardelijke straf. De politierechter, mr. Peters, kon zich wel in de gemoedstoestand indenken van een vader wiens zoon wordt weggehaald, maar had het loffelijker gevonden, wan neer verdachte er ruiterlijk voor uit was gekomen. Hij deed een week van de eis af. DISTRIBUTIENIEUWS Maandag is het de beurt voor het afhalen van bonkaarten voedingsmiddelen, rokers- of versnaperingskaarten en toeslagkaarten voor jonge en aanstaande moeders in de Vleeshal te Haarlem aan de letter D. HAARLEMSE LUCHTVAARTCLUB Zondag 31 October zal de Haarlemse Lucht vaartclub een demonstratie geven op het „Haarlem"-terrein, voor en in de pauze van de voetbalwedstrijd HaarlemAjax. Voor de wedstrijd zullen enige modelzweefvliegtuigen gedemonstreerd worden, en in de pauze zal een controlline-model voorgevlogen worden. vervoert al uw meubelen en vrachten Bouw- en Woningtoezicht en Openbare Werken De heer M. Meijers en drie andere leden van de fractie van de Partij van de Arbeid stelden in de raadsvergadering van 9 April voor B. en W. uit te nodigen een onderzoek in te stellen naar de vraag of het niet ge wenst is om voor het gemeentelijk bureau voor huisvesting, Bouw- en Woningtoezicht en Openbare Werken te komen tot een éénhoofdige leiding, bijvoorbeeld door het aanstellen van een algemene directeur. B. en W. brengen thans prae-advies over dit voorstel uit. Zij geven daarin eerst een breedvoerige uiteenzetting van de taken die deze drie instellingen hebben. Daaruit putten B. en W. argumenten om de dien sten afzonderlijk te laten werken en dus niet op het denkbeeld van een éénhoofdige leiding in te gaan. Wel is er een geregeld contact. Alleen is het aan B. en W. wense lijk gebleken het ontwerpen van voorschrif ten voor de bebouwde kom ex art. 43 der Woningwet van Bouw- en Woningtoezicht over te brengen naar Openbare Werken, omdat alles wat de stadsontwikkeling be treft onder die laatste dienst valt. Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM, 29 October 1948 ONDERTROUWD: 28 Oct., A. Harmsen en M. J. Sarot. GEHUWD: 29 Oct., J. C. Dentz en H. Nap. BEVALLEN van een zoon: 28 Oct., E. P. J. te Beek—van Nieuwland; H. Kroezen—Ver hoeve: M. J. van Roonvan der Vossen; 29 Oct., K. M. Walgienvan den Brom; M. ArinkMarkus. BEVALLEN van een dochter: 28 Oct., W. P. H. NaaktgeborenJanssen; A. van Vliet van der Sleet; P. HollemanBestenbreur; T. V. E. SchipperBruijnzeels; M. B. Fictoor Stuitje: 29 Oct., C. WeidemaDamsma; I. E. HenflingProvians. OVERLEDEN: 27 Oct., M. C. Smidt van Gel derKaars Sypesteijn, 87 j., Crayenesterlaan; 28 Oct., I. van Seters, 59 j., Wilhelminastraat; H. M. ThoolenImmers, 77 j., KAkstraat. 4. Onderwijl liep Panda met het laken van I Panda trok zich nergens iets van aan en wan-1 en een ander schreeuwde: „Zeg, weet je dat de kapper om zijn schouders en de zeep op delde bedaard verder. Een slagersjongen reed je hoofd in bloei staat?" Ineens drong het ge- zijn hoofd de straat uit. Het laken wapperde hem achterna, een paar kinderen voegden zich luid van die stemmen tot Panda door. Mijn in de wind en leek teel een grote konings- erbij en al gauw liep er een hele optocht ach- hoofd in bloei, dacht hij. de tas van mijn mantel en de zeep druppelde af en toe over ter hem aan. De brutaalsten begonnen te joe- overgrootvader? En plotseling besefte hij hoe zijn voorhoofd in zijn ogen wat hij niets pret- len en te jouwen. „Hè zeg, is dat het hemd j hij er bij liep. Ik lijk wel gek, dacht hij, en zo (ig vond. Alle mensen, die voorbi' bleven staan en keken hem verbaasd voorbijkwamen, I tan je overgrootvader?" riep de slagersjongen, j gauw hij Icon maakte hij rechtsomkeert erbaasd na, maarl holde naar de kapperswinkel terug. Kweekscholen-werkgemeenschap Leerlingen en leraren van vele Rijks- en een aantal Bijzondere Kweekscholen in ons land stichtten in 1947 een werkgemeen schap met 't doel: „De innerlijke vorming en de geestelijke belangstelling der leden te bevorderen en te verdiepen en bij te dragen tot de lichamelijke ontwikkeling en cïe versfferking van de gemeenschapszin". We konden in Mei van dit jaar reeds ge wagen van het prachtig Kerkconcert voor het Noodlijdende Kind in de Bavo, dat een batig saldo van 1500 voor de U.N.A.C. opbracht. In Juli maten de leerlingen van de Rijkskweekschool van Haarlem hun krachten op het gebied van de sport met die der kwekelingen van elders. Deze week wijdden de leerlingen van de school aan de Leidsevaart een middag aan de betekenis van de Verenigde Naties. Naar een schema van behandeling, dat voor de landelijke Werkgemeenschap (de K.W.G.) was opgesteld door de geschiede nisleraar, de heer J. Dek, had een leerling een uitstekend referaat uitgewerkt over doel en inrichting van deze grootse poging der mensheid, om te komen tot internatio nale samenwerking. De leerlingen verzorgden ter illustratie van het-gesprokene een kleine tentoonstel ling van geschriften en affiches. Declama tie -en als muzikale omlijsting het Adagio en een deel van het slotkoor uit Beethovens Negende completeerden deze waarde volle en geslaagde bijeenkomst. Ook in andere kweekscholen in ons land worden deze week dergelijke gemeen schapsmiddagen aan de Verenigde Naties gewijd, een initiatief dat voor de vorming van deze jonge mensen grote betekenis heeft. Wederoprichting van het Nationaal Verbond van Gem. ambtenaren De Ned. Vakcentrale heeft besloten stap pen te doen om tot wederoprichting van het Nationaal Verbond van Gemeente ambtenaren te komen. Tijdens de oorlog is ook dit Verbond door de bezetter ontbonden. Na de bevrij ding werd- uitbreiding gegeven aan het N.V.V. en daarom werd als het ware het vroegere Nat. Verbond van Gemeente ambtenaren daarin opgenomen. In een Woensdag 3 November te beleg gen vergadering in „De Nijverheid" aan de Jansstraat zal de heer H. B. Berghuis, algemeen voorzitter van de Nederlandse Vak Centrale, een spreekbeurt houden om tot wederoprichting van het Nat. Verbond te komen. In een circulaire zijn de Haarlemse ge meenteambtenaren tot het bijwonen van deze vergadering opgeroepen. Doopsgezind Zangkoor Het Doopsgezind Zangkoor hield zijn 54ste jaarvergadering. Na-een openingswoord van de voorzitter, de heer C. Overbeek, bracht de secretaris, de heer J. ten Wolde, zijn jaar verslag uit. Door de penningmeester de heer H. G. Zeilmaker, werd het financiëel over zicht gegeven. Namens de commissie van verificatie bracht de heer J. G. Stoeke hem dank voor zijn nauwgezet beheer. Zeilmaker, werden met algemene stemmen herkozen. In de bestuursplaats van de heer Joh. de Jager, die om gezondheidsredenen zijn functie had neergelegd, werd mej. T. Faber gekozen. Er werd besloten een collec tief abonnement af te sluiten op het muziek tijdschrift Koor en Kunstleven. Het garantie fonds, nodig voor de in Maart te geven uit voering van Bach's Matthaus Passion, bleek door eigen krachten reeds goed te zijn be dacht. Voetïialoverziclit VSVEDO en Blauw WitXerxes zijn de belangrijkste wedstrijden in de westelijke eerste klassen, omdat de nummers een en twee tegenover elkaar komen. In district I kan Blauw Wit bij een zege de leiding ne men. maar wint nummer twee in het andere district, dan blijft VSV nog op de bovenste plaats. Aan een voorspelling durven wij ons in beide gevallen niet te wagen. Haarlem heeft voor de wedstrijd tegen Ajax de opstelling gewijzigd. Van der Linden zal de rechtsbuitenplaats bezetten en Zuur bier speelt achter. De opstelling is: doel: Kokhuis: achter: Van Bakel en Zuurbier; midden: Boeree, Van Daalen en Van Gooi; voor: Van der Linden, Meyer, Roozen, Groe- neveld en Smit. Een bezoek aan DOS in Utrecht valt over het algemeen niet mee. Dat zal Stormvogels morgen ondervinden. RCH heeft een voorsprong behaald, m de spelers zullen zich moeten inspannen, die te behouden. Dat zullen zij zich vooral bewust zijn in de strijd tegen Quick in het Heemsteedse &3ortpark. De Hagenaars 'heb ben kans de pbling te nemen, als zij ten minste winnen. Velsen heeft vrij en voor De Kennemers is een wedstrijd op eigen terrein tegen TOG vastgesteld. Misschien kan de thuisclub een punt veroveren. In de derde klas D trekt HFC opnieuw naar Amsterdam, thans om DCG te ontmoeten. Betekent dat weer een nederlaag? Schoten krijgt bezoek van Halfweg en kan winnen Terrasvogels is goed op dreef en mogelijk wordt morgen weer succes geboekt tegen Swift. Voor Bloemendaal staat een wedstrijd tegen Aalsmeer op het programma. Het wordt tijd, dat Zandvoortmeeuwen zich her stelt; gespeeld wordt tegen TTW. RCH verschijnt in de volgende opstelling: doel: Van der Vliet: achter: Van Rheenen en Bartels; midden: Heyerman, De Vos en Biesbrouck; voor: Botter, Wette, Hanse, Koster en Bleeker. Voor TYBB en HBC zijn uitwedstrijden vastgesteld. De Haarlemmers bezoeken het zwakke RKAVV en HBC Hillinen. De gasten hebben de beste kansen. Vierde klas kampioenschap van het district Haarlem De uitslagen van de Vrijdag in hotel „Hof van Holland" voortgezette wedstrijden om het kampioenschap vierde klas klein biljart van het district Haarlem liuden: J. Thoolen van Keulen G. J. v. d. Veldt T. van Keulen v. d. Linden.... J. Thoolen H. v. d. Linden Labots Sr Veldmeyer Hendriks I icuwe avci Dr. W. H. C. Tenhaeff, Oorloj voorspellingen - H. P Leopoli Uitgeversmaatschappij N.V., Dj Haag. Dr. Tenhaeff heeft voorbeelden verzame van uitingen van para-normale kennis, was in de laatste wereldoorlog vooruit gezi werd. Dat wil zeggen: gebeurtenissen, dieh gevolg van de oorlog waren in het leven v personen of op bepaalde plaatsen, werd vooruit gezien, niet de oorlog als zodan De titel Oorlogsvoorspellingen stelt de vras en voor wie het boek gelezen heeft is h karakter van het woord meer dan tevor bedrieglijk. Van voorspellen kan men, n de betekenis die dat heeft, ook niet spreke vooruit zien is het verkieslijke woord. Tenhaeff's zorgvuldig wetenschappelijke handeling van het onderwerp perkt geoorloofde conclusies rustig af; hij is v van iedere opwinding en goedgelovigheid, tenslotte gaat deze studie over de echthi en de waarde van de menselijke capacit tot kennen van de toekomst. Zijn stijve formele schrijftrant maakt het lezen wel prettiger, maar is misschien in de omstand heden ook wenselijk, waar de jonge weU schap van de parapsychologie nog met zul onvertrouwde begrippen werkt. Boeken als dit, beladen met voorbeeld die boven twijfel staan, kunnen een nutti en verhelderende functie vervullen. Er i nog velen die met een beroep op hun nuc terheid deze parapsychologie tot het spu terrein der fantasten verklaren. En er zijn misschien nog meer, die over de voorsj* lings-begaafdheid vage en enigszins gei cineerde ideeën hebben. Maar de kennis de toekomst is een te belangrijk mensel verschijnsel om niet een reëler aandacht verdienen. De feiten die er zich bij voordo en de vragen die er uit voortkomen vern men ons inzicht in de menselijke positie het heelal; hoe meer begrip ervoor hoe bet al zijn sommigen er wat bevreesd voor. S. M, „ALL ROUND SERVICE" M. GATSONIDES HEEMSTEE ZANDVOORTSELAAN 131 - TEL. 211 Handbal Programma voor Zondag Tot besluit van een technisch weekend d in Den Haag gehouden wordt, zullen i bondsploegen dames en heren Zondag in fc veld treden tegen districts-elftallen van Vit B. Voor de hoofdklassen zijn geen wedstr den vastgesteld. In Haarlem bindt Concordia de strijd a tegen Zeeburg, de laagstgeplaatste. Ta zullen de Haarlemmers goed voor ogen mo ten houden, dat zij zich geen risico me kunnen veroorloven, daar zij reeds vele pui ten achter staan bij de leiders! De heren van Rapiditas gaan op bezoek t Turno, de concurrent uit Amsterdam. In de tweede klas district West A dam i wordt met veel belangstelling uitgezii naar de ontmoeting tussen Gita en HOC. Ki HOC de overwinning van verleden prolongeren? Verder spelen de Concordii reserves tegen Rapiditas Afd. Ie kl. dames: BatoHOC II; Beva wijkIJmond; BGV IForesters I. Afd. 2e kl. dames: Foresters IIOSS Animo I—Gita II; Rood Zwart—Gita III. Afd. Ie kl. heren: HOC—IJmond; Conco: dia II—BGV I. Afd. 2e kl. heren: AVA I—BGV II; Vlug Vaardig—HOC II; DWO—Rapiditas II. Sport in 't kort OOK DE HDC II ZET OVERWINNINGEN REEKS VOORT. Evenals het eerste tient der Haarlemse Damclub, blijft ook het twe de tiental dezer vereniging in de competit de weg der overwinningen volgen. In Beve wijk moest de Beverwijkse Damclub II meerderheid .der Haarlemse Damclub n kennen. Met-137 wonnen de Haarlemme: 75 43 11 1.74 49 43 6 1.13 75 33 9 2.27 49 33 7 1.48 75 41 11 1.82 75 41 16 1.82 75 31 11 2.41 59 31 8 1.90 75 35 11 2.14 75 35 17 2.14 Korfbal Lastige wedstrijd voor Oosterkwartier Zondag heeft Oosterkwartier een lastige wedstrijd tegen Koog Zaandijk, dat op eigen terrein heel moeilijk is te slaan. Met eén winstpuntje zouden de Haarlemmers reeds een behoorlijke prestatie leveren. Aurora speelt tegen Amstelodamum, dat nog maar weinig heeft gepresteerd. Sport Vereent gaat naar Excelsior te Hilversum. Zouden de Santpoortenaren uit ook eens een spelpeil kunnen ontwikkelen, zoals zij dat thuis doen, dan moet Sport Vereent in Hilversum kunnen winnen. Nieuw Flora ontvangt van middag het Zaanse ZKC. dat nog geen enkel - -instpunt heeft. Ook Animo Ready I zal wederom een over winning kunnen boeken, nu KCO op bezoek komt. Watervliet zal zich terdege tegen KVH uit Den Helder moeten inspannen, om de «•Ue buit binnen te halen. ij ontvingen vooroorlogse verfstoffi verschillende kleuren. Laat nu U antel en japon als nieuw verven t Lorentzpleln 2 Gen. Cronjéstraat 146 Moeilijkheden. De Russische autoriteitö hebben practisch het gehele pakket postverkeer tussen het Westen e Berlijn stopgezet. Geschenkpakkette uit het buitenland voor de Berlijnei zullen echter nog door de posterijen de Russische zóne geaccepteerd wor den. De reden van de stopzettini „transportmoeilijkheden". Niet mee bemoeien. De Verenigde State hebben een Russisch verzoek om ie lichtingen over een geheime bijeen komst van Amerikaanse militaire lei ders in Japan, welke deze maan plaats had, botweg van de hand gewe zen met de mededeling „dat dit Rui lands zaken niet zijn". Optreden. Fernand Jacquemotte, comnH nistisch lid van het Belgisch parlemen' is voor de rechtbank gedaagd wegen zijn optreden tegen de politie ter legenheid van de betoging tegen h( draaien van de anti-Sovjet-Russisch film „Het IJzeren Gordijn". Dure brug. De Berlijnse luchtbrug kost d luchtmacht der V. S. ongeveer 3 85.001 dollar' per dag. Men heeft een bezuini ging kunnen invoeren door tweemoto rige toestellen te vervangen door vier motorige. BrrrIn Thüringen is de eerste sne^J' gevallen. Het ligt er al 12 centime»! dik. Doofstom. Te München staan 20 doofstom men terecht, die er van beschuldig worden, in tien steden in Bizonië ver valsing van distributiekaarten op grot' schaal te hebben georganiseerd. bende, ervan verzekerd dat geen enki lid mededelingen kon doen, is sind 1945 aan het werk geweest. Fascisten. Ter gelegenheid van het feit, da 26 jaar geleden de fascistische „Mart naar Rome" plaats had, zijn te RonK door fascisten vier propagandabomme met pamfletten geworpen en in schillende delen van de stad zwart vlaggen gehesen. De politie heeft on geveer 30 personen gearresteerd.

Haarlem's Dagblad | 1948 | | pagina 2