Haarlems Dagblad Nakoming van bestand voorwaarde tot hervatting der onderhandelingen Dr. Beel naar Batavia vertrokken Moekden nu geheel in communistische handen Nederlanders in republiek worden niet in concentratiekampen vastgehouden 53e Jaargang No. 19080 Bureaux: Grote Houtstr. 93, Tel. Adv. en Admin. 10724, 14825. Redactie 10600. Direct.-Hoofdred. 15054. Bijkantoor H.N., Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Z.B. Spaarne 12, Tel. 12713, 10132. MaanHsg 1 NovemKer 1948 Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 33 cent, per kwartaal 14,25. Franco per post f 4,75. Postgiro 273107. \dvert.tarieven op aanvraag bij de Administratie. Direcfeur-Hoofdredacleur: Robert Peerebnom cn <©pccThtc Uaarlcmstbc Courant (Jntio 165-6) Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem HATTA WIL STIKKER ONTMOETEN .t 1- :io' De correspondent van Aneta te Batavia Ge erklaarde Zondagavond vernomen te heb- lejien, dat de Nederlandse regering het ant- oord der republiek Indonesia op voorstel- jjj en aangaande een hervatting der politieke nderhandelingen onbevredigend acht. Het 3 merikaanse lid van de Commissie van dó }oede Diensten, Cochran, heeft minister- •esident Hatta te Djokja daarvan op de oogte gebracht. De wapenstilstand wordt, zo gaat Rem correspondent voort, in West-Ja va eeds veelvuldiger geschonden en als ge- vj olg daai'van (aldus zou van welingelichte jde te Batavia zijn vernomen) zou mi ll^ ster Stikker minister Hatta meedelen. it hij bereid is tot onderhandelen wan- .'dleer c'e republiek het bewijs levert in staat vit zijn de wapenstilstandovereenkomst na komen. Een vooraanstaande republikein heeft fierder Zondag tegenover Reuter verklaard. indien minister Stikker tot de slotsom tl »u geraken, dat de republiek het bestands- erdrag niet kan nakomen, men waar- ofdchijnlijk het oprukken van het Nederland- leger naar Djokja zou mogen ver dachten. Antara maakt bekend, zo meldt Reuter yjader, dat Hatta er in toegestemd heeft de ^1 lederlandse minister van Buitenlandse Za- cn, Stikker, te ontmoeten „teneinde een unstige atmosfeer te scheppen voor de eropening van de doodgelopen onderhan- elingen met Indonesia' Uit Den Haag wordt gemeld, dat „geen ^litnodiging aan Hatta is gezonden", doch 'ut at minister Stikker contact zal zoeken met republikeinse leiding. Minister Stikker is Zondagavond op het :Ur üegveld Kemajoran aangekomen en werd erwelkomd door de adjudant van dr. Van look, luitenant ter zee Ravesteyn. Dr. van look hield tezelfder tijd een afscheids- hejeeeptie ten paleize. Onder de zeer vele gasten bevonden zich leden van de Commissie van Goede iensten, het staatshoofd van de Pasoen- J| an, Wirana Takoesoemah, de regerings- immissarissen, leden van het corps com lair, de leden van de voorlopige federale jgering, tal van militaire en burgerlijke utoriteiten, vertegenwoordigers van het edrijfsleven en particulieren. Zuiveringsactie op Java. Het Franse persbureau AFP meldt dat Nederlandse troepen thans een uitge lei reide zuiveringsactie hebben ingezet te rn de benden uit het republikeinse leger, ie sedert verscheidene weken de bevol ing van West-Java terroriseren. De be- mgrijkste centra der terreuractie zijn Soe- aboemi, Tasikmalaja, de streek ten Zuiden an Bandoeng, de Wijnkoopsbaai, Krawang Cheribon. De dienst Legercontacten maakt melding an hevige gevechten tussen Nederlandse republikeinse patrouilles in de omtrek 1 Salatiga, ten Zuiden van Semarang. Situatie ernstig zegt minister Stikker. „De komende weken zijn zeer belangrijk, ogen zij de zo zeer gewenste resultaten ileveren", aldus zeide minister Stikker op >n persconferentie, welke heden gehouden erd in het paleis Rijswijk te Batavia. Minister Stikker legde er de nadruk op, it zijn zending een vredeszending is. Des- ivraagd zeide hij zeer verlangend te zijn, ioh. Hatta te ontmoeten. „Wanneer deze itmoeting in de komende dagen plaats idt, zal de bespreking zo openhartig zijn maar mogelijk is". Minister Stikker, die Maandagmorgen de ien van de Commissie van Goede Dien- ibanezen bij Cominform ongenade gevallen Jacht op vrienden van Tito Het Joegoslavische ministerie van bin- enlamlse zaken heeft medegedeeld, dat er ijna 50 Albanezen naar Joegoslavië zijn (vlucht. Waarnemers brengen dit in ver- nid met de „jacht" op sympathiserenden 111 maarschalk Tito, die, naar wordt ge leld, in Albanië is begonnen. Het Albanese communistische partij-blad enste de partij „te zuiveren van vrienden in Tito en Trotskisten en fouten te her- lollen die na de bevrijd/ng zijn gemaakt". Het blad noemde in het bijzonder Kochi [fltodze, de minister van industrie, en een oder lid van de regering, Dzodze, een roegere metaalwerker, is minstens even opulair als premier Enver Hodza. Hij was Kds op 6 October uit het ministerie van - innenlandse zaken ontslagen. Waarnemers tójven de ongenade, waarin Dzodze is (vallen, toe aan de Sovjetinvloed, die zou jn toegenomen sinds Albanië de diploma- eke betrekkingen met Joegoslavië had frbroken. Dzodze was eens de man, die loskou het meest vertrouwde in Albanië, laar als minister van binnenlandse zaken doofde men, dat hij minder gretig was 11 de Sovjets volmaakte vrijheid van han- den te geven in Albanië Êen aanzienlijk intal Sovjet-deskundigen is in de plaats 'komen van Joegoslavische technici, die idens de zomer uit Albanië waren gezet Russische militaire adviseurs zijn ver- llden aan het Albanese leger. Gedurende laatste drie maanden zijn vijf Sovjet iepen in Albanese havens aangekomen it bouwmaterialen, vrachtauto's en hoe- elheden meel. Albanië, dat het kleinst armst is van alle „volksdemocratieën", 'ordt beschouwd als een belangrijke post an de Middellandse Zee van het Oostelijke lok en waarnemers overwegen, dat dit gevoegd bij de jaarlijkse productie van at land van 300.000 ton olie, de reden is an de belangstelling der Sovjets en hun 5 dat Dzodze misschien een tweede zal worden. F.ilo J. Bergsma f Hedenmorgen is te Arnhem op 86-jarige ijd overleden de heer Edo J. Bergsma, gedurende 36 jaar burgemeester van Schede geweest is en van 1884 tot 1937 voorzitterschap van de A.N.W.B. be sten heeft ontmoet, verklaarde, van mening te zijn, dat de komende ontmoeting met Hatta van groot belang is. „Ik wil niet zeg gen, dat zij beslissend zal zijn, zowel Hatta als ik zullen verslag uitbrengen aan onze regeringen. Maar in de komende weken moeten zij een oplossing vinden. Alle kwes ties, die zich voordoen zullen op deze be sprekingen worden aangeroerd". In antwoord op de talrijke vragen ant woordde minister Stikker, dat de Commis sie van Goede Diensten op de hoogte ge steld zal worden van het resultaat der be sprekingen. „De bestandschendingen zullen een der eerste punten ter bespreking uit maken. De Nederlandse regering acht de situatie momenteel ernstig", aldus minister Stikker. Portugal blijft liever „onafhankelijk" Volgens officiële kringen te Lissabon is het niet waarschijnlijk, dat Portugal tot de eerste landen zal behoren, die eventueel tot de West-Europese Alliantie zullen toe treden. In deze kringen verklaart men, dat Portugal reeds nauw met het Westen is verbonden door zijn verdrag met Engeland en faciliteiten, welke aan Amerika zijn verleend. Men verklaarde, dat Portugal zijn onaf hankelijkheid op „zeer hoge" prijs stelt en de „ernstigste twijfel" zou gevoelen om trent welke officiële adhaesiebetuiging aan de West-Europese Alliantie dan ook. Russisch-Perzisch incident Volgens het Perzische blad „Ettelaat" hebben op 26 October Russische troepen de Perzische garnizoensplaats Bildasji (aan de Russisch-Perzische grens bij Astara in Azerbeidsjan) bezet. Hierbij werd een Perzisch soldaat gedood en verscheidene andere gewond. Perzische versterkingen zijn naar Bildasji gezonden. Dr. L. J. M. Beel, die benoemd is tot hoge vertegenwoordiger van de Kroon in Indonesiëis gisteravond per vliegtuig naar Batavia vertrokken. Op de valreep brengt de ex-premier een laatste groet aan de velen die hem op Schiphol uitgeleide deden. Russen ontvoerden Amerikaan uit Westelijke Weense sector Zijn lijk werd later buiten de stad gevonden Een Amerikaanse functionaris van de Amerikaanse legatie en de Marshall-admi nistratie te Wenen, Irving Ross genaamd, is vermoord in zijn auto aangetroffen in de Russische zóne van Oostenrijk, even buiten Wenen. Hij was doodgeslagen. Volgens officieuze berichten zat Ross met een meisje in zijn auto, die buiten het Siidbahnhof was geparkeerd, toen vier Rus sen in uniform hem onder bedreiging met een pistool, dwongen naar de Russische sector van de stad te rijden. Onderweg, al dus deze berichten, werd het meisje ge slagen. Zij werd in het tiende district van Wenen uit de wagen geworpen. Zij bleef tot laat in de namiddag bewusteloos en werd later ondervraagd. Het lijk van Ross werd in de auto ge vonden, die op een stuk land in het 25ste district stond, juist buiten de stad. Alle wielen van de auto waren verdwenen. Sovjet-troepen zetten de omgeving van de wagen af en lieten niemand toe. De Oostenrijkse politie deelde later mede, dat een Sovjet-jeep, waarin vier gewapen de Russen in uniform zaten, de auto van Ross aanhield in de nabijheid van het Siid bahnhof. Twee Russen stapten in de auto van Ross en bevalen hem in een door hen aangeduide richting te rijden. Het meisje, Anna Sutkenina, was geslagen en bewuste loos uit de wagen geworpen toen men door het tiende district (Russische sector) reed, aldus de politie. Buiten de stad was Ross gevonden, die nog achter het stuur van zijn auto zat. Men had hem met een hard voor werp de schedel verbrijzeld. Zes maanden geëist tegen gewezen lid van Hoge Raad De rechtbank te Amsterdam heeft een zaak behandeld tegen mr. W. M. W., die in de bezettingstijd lid was van de Hoge Raad der Nederlanden. Mr. W. zou in 1946 twee ambtenaren van de Centrale Vermogens Opsporingsdienst hebben omgekocht ten einde in contact tc kunnen komen met de effectenhandelaar R., die als politiek delin quent was gedetineerd. De beide ambtena ren zouden hiervoor 5000 ontvangen hebben. De officier van justitie eiste tegen mr. W., die niet was verschenen, zes maanden ge vangenisstraf. Van de beide ambtenaren, die vervolgens terechtstonden, was er één verschenen. Hij ontkende, doch de officier eiste tegen hem een jaar gevangenisstraf. De eis tegen zijn collega luidde negen maanden, waarvan zes voorwaardelijk. Dodelij'ke ongevallen in Indonesië Zaterdag is tijdens een militaire patrouille op de kali Minggir bij Grissee (Java) een prauw omgeslagen, waardoor de drie in zittenden te water geraakten. Een soldaat van de landmacht verdronk. Een auto van het makelaarskantoor Dunlop en Kolff uit Batavia slipte Zater dagavond omstreeks negen uur in de na bijheid van Tjisalak en kantelde van de weg. Van de vier inzittenden, twee Engel sen (employés van het genoemd kantoor) en twee militairen die vermoedelijk moch ten meeliften, werden een Engelsman en een militair gedood. De twee andere inzit tenden liepen zware verwondingen op en werden in het Rode Kruishospitaal te Bui tenzorg opgenomen. De wagen werd geheel vernield. Het woord is aan De centrale Chinese regering heeft toege geven dat haar garnizoen in de Mandsjoe- rijse stad Moekden heeft gecapituleerd en dat de communistische troepen thans heer en meester zijn in dit laatste steunpunt van Tsjang Kai Tsjek. Met Moekden ging de laatste stelling der Chinese nationalisten in Mandsjoerije verloren en de troepen der regering zijn in volle aftocht naar China via de laatste vluclithaven Yingkow en de landroute door de Noordelijke provincies, die reeds met een inval der communistische troepen bedreigd worden. Naar verluidt staat de Chinese regering voor een politieke zowel als een militaire crisis. Er gaan geruchten dat het kabinet zijn ontslag heeft aangeboden. De Chinese bur geroorlog gaat thans een beslissend sta dium tegemoet. Op de slagvelden van Noord-China zal waarschijnlijk de grote militaire krachtmeting plaats hebben, nu de communisten kunnen beschikken over onbedreigde bases in Mandsjberije. De nationalistische troepen die zich on der generaal Foe Tso Yi bij de Grote Muur verzamelen voor een beslissende slag, „kun nen rekenen op het uitsluitend gebruik van Belgische dame verloor een zakje met kousen Rechercheur kwam daardoor een smokkelzaak op het spoor Op het Damrak te Amsterdam verloor een dame een papieren zakje. Een recher cheur raapte het op en zag, dat het zakje nylonkousen bevatte. Toen hij de dame de kousen wilde teruggeven, bleek hem, dat zij een Belgische was. Hij verzocht haar, even mee te gaan naar het politiebureau de Warmoesstraat. Daar verklaarde zij, dat zij voor een dagje naar Amsterdam was. Toen echter uit haar tasje een bioscoopkaartje van de vorige avond viel kreeg de politie nog meer argwaan. Niet ten onrechte, want de dame had nog tach tig paar nylonkousen bij zich. Zij vertoefde met haar man en haar dochter in de hoofd stad, waar de familie zelfs een vast adres had. De politie ging daar eens kijken en ontdekte nog honderden paren nylons en een groot bedrag aan geld. Een nader on derzoek bracht aan het licht, dat het drie tal de kousen met een auto uit België haal de, voor de opbrengst hier te lande schoe nen kocht, deze weer naar België smok kelde en ze daar met winst verkocht. Deze clandestiene im- en export was reeds ge ruime tijd aan de gang. De auto is in Valkenswaard opgespoord en in beslag genomen. Een andere Amsterdamse rechercheur kwam op het spoor van een smokkelarij van haarnetjes. Toen hij in de Waverstraat wilde onderzoeken, wat er in de pakken zat, die uit een auto werden geladen, reed de chauffeur plotseling weg. De inhoud van de pakken bleek te beslaan uit Bel gische haarnetjes. Een telefoontje was vol doende om de auto bij Roosendaal te doen aanhouden. De chauffeur was een inwoner van Breda. In diens woning werden nog 5000 haarnetjes gevonden. In de Waver straat had hij een depót voor Amsterdam. Een groot magazijn in de hoofdstad was een van de belangrijkste afnemers. \W3~J Van 15 November tot 31 December zullen in omloop worden gebracht de kinderzegels 1948 waarvan de opbrengst weer ten goede komt aan alle inrichtingen in Nederland waar kinderen buiten gezinsverband worden verpleegd. De zegels, waarvan de waarden zijn 2, 5, 6, 10 en 20 cent, met een toeslag van respectievelijk 2, 3, 4, 5 en 8 cent, zijn ontworpen door de Haarlemse kunstenaar André van der Vossen. Joh. Enschedé en Zonen Grafische Inrichting N.V. te Haarlem, voerde de zegels in koper diepdruk uit. Vrouwencomité publiceerde niet de gehele brief van generaal Spoor De minister-president heeft geantwoord op vi'agen van het Tweede Kamerlid Ver meer over een brief van generaal Spoor aan het comité „Gemeenschappelijke actie van Nederlandse vrouwen", waarin deze zijn verwondering uitspreekt over de me dedelingen, welke de minister-president op 17 Augustus in de Tweede Kamer heeft ge daan over de door de republiek gevangen gehouden Nederlanders. Generaal Spoor schreef, dat zeker 15000 personen door de republiek worden verhinderd naar Neder lands gebied te evacueren. De minister-president verklaart in zijn antwoord aan de heer Vermeer, dat het comité slechts een deel van de brief van generaal Spoor heeft gepubliceerd. De legercommandant schreef namelijk ook, „dat de mededelingen van de heer Drees wellicht aldus moeten worden verstaan, dat de door de republikeinen vastgehoudenen niet in concentratie- of andere kampen verblijven, doch dat zij op andere wijze worden verhinderd zich vrijelijk naar plaatsen buiten de republiek te begeven. In dit verband kan ik u mededelen, dat van de ongeveer 5000 gezinsleden van K. N. I. L.-militairen, die nog steeds in republi keins gecontroleerd gebied op gezinsher eniging wachten, inmiddels ruim 700 naar Batavia konden worden overgebracht. De van hen verkregen inlichtingen wijzen in derdaad uit, dat er geen sprake is van con centratie- of andere kampen, doch slechts van (zeer) beperkte bewegingsvrijheid. De berichten aangaande gezondheids- en voe dingstoestand en kleding zijn weliswaar verre van rooskleurig, doch niettemin van die aard, dat van een noodtoestand niet kan worden gesproken". De minister-president zou het juister hebben geacht, indien de legercommandant opmerkingen over hetgeen vanwege de regering in de Tweede Kamer was geant woord, te harer kennis had gebracht en Rustig weekeinde in Frankrijk' Twee mijnschachten, die nog bezet wer den gehouden door de stakers in Midden- Frankrijk, zijn Zondagmorgen door de troe pen overgenomen. De stakers boden geen tegenstand. De staking van zeelieden te Marseille duurt voort. In enkele Franse bladen wordt in ver band met het feit dat de minister-president Queuille opnieuw met vertegenwoordigers van CGT, Force Ouvrière en Christelijk Vakverbond onderhandelt, de mogelijkheid geopperd van hervatting van het werk in de mijnen op Donderdag aanstaande. In vrijwel alle Franse havens weigeren de havenarbeiders schepen met steenkool te lossen. Te Dieppe en Cherbourg worden de schepen wel gelost. Te Lapallice werken soldaten tezamen met havenarbeiders aan de steenkoolladingen. niet in een brief aan het vrouwencomité in een beoordeling daarvan was getreden. Uit de volledige tekst van zijn brief blijkt intussen dat de legercommandant niet de bedoeling had een verklaring van de rege ring te contrariëren en dat de voorstelling, als zouden 15.000 Nederlanders in concen tratiekampen gevangen worden gehouden, niet juist is. Verklaring van de republiek Het republikeinse ministerie van Voor lichting heeft over deze aangelegenheid een verklaring gepubliceerd, waarin onder an dere gezegd wordt, dat de republikeinen vóór 21 Juli 1947 2030 personen en na die datum nog 2436 personen naar Nederlands gebied hebben geëvacueerd. In het communiqué wordt gezegd dat be halve deze personen ook vele Indo-Euro peanen en Chinezen vrijwillig en op eigen verantwoording over de status-quolijn naar Nederlands gebied zijn gereisd en dat er onder de auspiciën van het Indonesische Internationale Rode Kruis ook personen werden geëvacueerd. „Aan personen, die nog op republikeins gebied zijn achterge bleven is nimmer verboden het gebied te verlaten. Zij zijn vrijwillig achtergebleven en uit eigen wil republikeins staatsburger geworden. Zij leven volkomen vrij en het is hun toegestaan zich naar Nederlands ge bied te begeven, indien zij dit wensen". Het communiqué besluit met de mededeling, dat in plaatsen waar zich republikeinse staatsburgers van Nederlandse of Indisch- Nederlandse afkomst bevinden, ambtenaren zijn aangewezen die de belangen van deze burgers zullen behartigen. Behoeftige ge zinnen worden door de regering gesteund. Handel met Spanje wordt uitgebreid In Den Haag zijn besprekingen gevoerd tussen een Nederlands en een Spaanse dele gatie, teneinde te komen tot een verdere activering en uitbreiding van het bestaan de handelsverkeer. Er werd overeenstem ming bereikt over de verlenging van het huidige handelsaccoord tot 1 Juni, over een verhoging van de contingenten met 50 pro cent en over enige uitbreiding van bepaal de exportmogelijkheden. Cissy van Marxveld overleden Op bijna 59-jarige leeftijd overleed te Amsterdam de schrijfster Cissy Beek de Haan, die onder het pseudoniem Cissy van Marxveld grote bekendheid heeft verwor ven als schrijfster van meisjesboeken. In haar Joop ter Heulserie gaf zij een bakvis historie en in hoofdzaak vond zij haar onderwerpen in het school- en kantoor leven. De teraardebestelling van het stoffe lijk overschot geschiedt Donderdag op de begraafplaats „Zorgvlied" te Amsterdam. alle naar China gezonden Amerikaanse wapens en munitie". Dit zou zijn overeen gekomen met admiraal Oscar Badger, de commandant van de Amerikaanse vloot in het Westelijk deel van de Stille Oceaan, thans te Tsjingtsjou gestationneerd. Op deze overeenkomst en op het geloof, dat de Amerikaanse hulp zal worden vermeerderd als Thomas Dewey president wordt, heb ben de nationalisten hun enige hoop ge vestigd. Verdacht wordt dat ook de troepen, die onder Amerikaans toezicht op het eiland Taiwan worden geoefend, er toe zullen bij dragen, dat de balans tenslotte in het voor deel van de Chinese regering doorslaat. De „bijna ononderbroken serie militaire nederlagen" van de Chinese regering in de afgelopen maanden wordt toegeschreven aan het lage moreel van de troepen. J. A. A. Ochtman overleden Oud-directeur van Gas- en Waterbedrijf Vrijdag is de heer J. A. A. Ochtman, in leven oud-directeur van het Gemeentelijk Gas- en Waterleidingbedrijf na een lang durige ziekte, 69 jaar oud, te Haarlem overleden. De heer Ochtman heeft 28 jaar, van Oc tober 1916 tot 1 Januari 1945, leiding ge geven aan het Haarlemse gasbedrijf, ge durende de laatste jaren van de oorlog bovendien aan het waterleidingbedrijf. Een gemakkelijke taak heeft hij niet gehad, doch door zijn grote ervaring en bekwaamheid is hij erin geslaagd uitnemend werk voor de gemeente te verrichten. Een aangeboren zaken-inzicht is hem in de behartiging der belangen van het gasbedrijf steeds zeer te stade gekomen. Ondanks de opkomst van de electriciteit kwam de gasfabriek niet in verdrukking en dat was aan de heer Ocht man te danken. De crematie heeft vandaag in alle stilte op Westerveld plaats gehad. K.V.P.-bestuur teleurgesteld Over regeringsverklaring inzake kinderbijslag De mededeling van de regering, „dat een wijziging van de Kinderbijslagwet in het bijzonder ten bate van de grotere gezinnen een verhoogde mate van urgentie verkrijgt en dat zij voornemens is hiermede ten volle rekening te houden", is voor het dagelijks bestuur der Katholieke Volkspartij in hoge mate teleurstellend en onbevredigend. Het bestuur verklaart, dat door de vaagheid van hun formulering deze voornemens weinig houvast bieden. Verwacht mocht worden, dat op grond van de door de rege ring zelf geconstateerde en erkende feiten concrete voornemens niet alleen bekend gemaakt zouden zijn, doch ook zou zijn medegedeeld, dat deze op zeer korte ter mijn zouden worden verwezenlijkt. Het dagelijks bestuur der Katholieke Volkspartij verwacht van de regering, dat bevredigende maatregelen zeer spoedig zullen worden getroffen. Dc Staten van Curasao hebben een wet aangenomen, welke in Curasao het oprichten van casino's toestaat. Alleen de voorzitter, de heer Romer, verhief" op morele gronden zijn stem tegen deze wet. welke een stimu lering van het vreemdelingenverkeer beoogt. Confucius: Het goede erkennen en het niet doen is gebrek aan moed. Drie Westelijke gouverneurs bespreken bezettingsstatuut Drie Westelijke gouverneurs in Duits land, de generaals Clay, Robertson en Koenig, zijn Zaterdagmorgen te Frankfort bijeengekomen ter bespreking van een be zettingsstatuut, waarin de verhouding tus sen de toekomstige Westduitse regering en de bezettingsautoriteiten geregeld zal worden. De gouverneurs zullen ook een beslissing nemen over de voorstellen voor herziening van de grenzen der „Lander", door de elf Westduitse minister-presidenten ingediend, o.a. tot vereniging van de drie Zuidweste lijke staten tot een staat Württemberg Baden, welke zowel aan Frankrijk als aan Zwitserland zou grenzen. Wat het bezettingsstatuut betreft, bestaat er grote mate van overeenstemming over de bevoegdheden, die aan het Duitse zelfbe stuur zouden moeten worden overgelaten. Verschil van mening tussen de deskun digen bestaat over de kwestie van bezet- tingskosten en de arbitrage-procedure be treffende de uitlegging van het statuut, alsmede over het recht van de bezetters onder zekere omstandigheden hun veto uit te spreken tegen Duitse wetten. Na gedurende 3% uur over het bezet tingsstatuut te hebben gesproken, ver daagden de gouverneurs de zitting tot Donderdag zonder een uiteindelijke be slissing te hebben genomen. De werkgroep van deskundigen zal aan het ontwerp verder werken. Op een persconferentie te Frankfort heeft Clay, de Amerikaanse militaire gouver neur, verklaard, dat het bezettingsstatuut voor Duitsland enkele moeilijkheden had opgeleverd, waarover men de regeringen wilde raadplegen. Men hoopte de be sprekingen 16 November voort te zetten. Koenig had echter om een eerdere bijeen komst verzocht om andere hangende kwesties te bespreken, vooral de voorstellen van de Westduitse minister-presidenten voor herziening van de grenzen. Deze be spreking heeft Donderdag plaats. Het is mogelijk, dat kwesties betreffende Berlijn ook ter sprake komen, aldus Clay. Joden beheersen thans geheel Noord-Palestina Wapenstilstand ging Zondag In Generaal William Riley, waarnemer der UNO in Palestina, heeft Zaterdag een order „staakt het vuren" uitgevaardigd voor het Noordelijk front in Palestina. Een Israëlische militaire woordvoerder heeft te Tel Aviv verklaard, dat de kern van het 5000 man sterke Arabische leger in Galilea „geëlimineerd" is. Later zei een andere woordvoerder van Israël, dat alles rustig was aan alle fronten in Palestina. De gevechten in het Noorden waren Zondag voor elf uur plaatselijke tijd het door de Israëlische regering vastgestelde uur voor het staken van het vuren geëindigd. Volgens een militair woordvoerder van Israël is „het gehele gebied van Galilea" thans van Arabische strijdkrachten gezui verd. Door de verovering van Galilea beheer sen de Joden thans geheel Noord-Palestina. Een subcommissie van de Veiligheids raad, waarin China, Engeland, België, Frankrijk en de Oekraïne zitting hebben, heeft haar goedkeuring gehecht aan een Frans compromisvoorstel, volgens hetwelk in drie stadia een bestand bereikt zal wor den voor het gebied van de Negev in Pa lestina. Dinsdag zal de resolutie aan de Veilig heidsraad worden voorgelegd. Sellijnortiers voor oorlogs bedrijven Aan honderden bedrijven in de V. S. zijn „schijn-orders" voor productie van oorlogs goederen toegezonden door het departe ment van Defensie. Deze orders worden van kracht, wanneer eventueel oorlog uit breekt. In feite zijn het kennisgevingen van wat de regering nodig zal hebben ingeval van oorlog. Van de fabrikant, die een schijn-order ontvangen heeft, wordt ver wacht, dat hij na zal gaan of hij aan de order zal kunnen voldoen, een lijst opmaakt van uit andere fabrieken benodigde onder- delen, de ter beschikking staande voorraden nagaat en wanneer hij meent.dat zijn onder neming de order niet zal kunnen uitvoeren, de nationale veiligheidsdienst te Wash ington hiervan op de hoogte stelt. Tass verklaart uitbreiding der politiemacht in Sovjet-zone Het voorlichtingsbureau van het Russi sche militair bestuur te Berlijn heeft ver klaard, dat de Britse en Amerikaanse be richten over de vorming van een politie macht van enige honderdduizenden man schappen in de Sovjet-zóne van Duitsland „vals" waren en een „kwaadaardige bedoe ling" hadden, aldus meldt het officiële Sovjet-persbureau, Tass. „In werkelijkheid is het zo, dat de politie macht in de Sovjet-zóne onlangs met 10.000 man is uitgebreid, een uitbreiding welke nodig was om de strijd tegen speculanten en andere individuen, die de Sovjet-zóne zyn binnengestuurd om haar economie te desorganiseren, te intensiveren", aldus het voorlichtingsbureau. ZACHTER Verwachting,, medegedeeld door het K.N-M I, in De Bilt, geldig van Maan dagavond tot Dinsdagavond: Matige en aan de kust af en toe krach tige wind tussenZuid en Zuidwest. Zwaar bewolkt of nevelig en op de meeste plaatsen tijdelijk enige regen. Zachter. Zon op Maan op 2 November: 7.36 uur onder T7 tn - 917 uur. onder 17 32

Haarlem's Dagblad | 1948 | | pagina 1