.aatste rit van lijn 1 triomftocht Tram f L/a^^L' Verliezen in Indonesië C Kort en Bondig WASSEN - SIMONIZEN REINIGING BEKLEDING 1 ilAANDAG 1 NOVEMBER 1948 HAARLEMS DAGBLAD Duizenden Haarlemmers op de been Stedenmaagd reed ook mee rd! Ün Haarlemmers stijf? Kunnen ze werkelijk niet uit de plooi komen? Kunnen eniet spontaan feestvieren? Wie Zondagavond getuige was van de geestdrift, die de Jtadstram op haar laatste tocht begeleidde, weet wel beter. Maar dan moet ook aan W ju voorwaarde zijn voldaan: de reden van hun uitgelatenheid moet in hun hart leven. v'f iisteravond hebben de Haarlemmers getoond, dat zij aan de „Blauwe" gehecht waren n dat zij dankbaar zijn voor de vele goede diensten, die dit vervoermiddel 35 r' aar lang de Spaarnestad heeft bewezen. Natuurlijk was daar bij zeer velen ook een jkje weemoed om het heengaan van een vertrouwde instelling. Doch evenzeer was aar de vreugde om de vooruitgang, die zich ook in dit deel van het stedelijke leven ad baangebroken. „Tram" stond dit keer op het richtingbord. Het wilde zoveel zeggen Is: Kijk me nu maar goed aan; je ziet me voor de laatste keer. Duizenden hebben an die uitnodiging gevolg gegeven, op het Soendaplein, op het Station, op het rlt loutplein. Honderden hebben haar op de fiets begeleid, zowel heen als terug. En er al wel niemand zijn geweest, die bij het piepen en het knarsen in de bochten van Ai rans Halsplein, Station of Grote Markt niet gedacht heeft: „Vreemd, dat we dit nu ooit meer zullen horen!" Wie om een uur of elf het Soendaplein 7)|aderde, bleef niet lang in het ongewisse pr paanrlp was. Er stond een lange at er gaande was. Er stond een lange ,t ueue liefhebbers voor de laatste rit de fai [licieuze, want daar achter kwam de offi ce allerlaatste, waarin de directeur der ,Z.H. de heer J. Jurrissen met zijn echt- :oote, de oud-directeur ir. W. J. Burgers- ijk, de heer en mevrouw Cremers, de ethouders Geluk, Angenent en Van der fall en de gemeentesecretaris mr. Wesstra, fle vertegenwoordigers van de gemeente- jjke diensten en bedrijven, van de politie andere genodigden hadden plaats geno- n. En dan niet te vergeten de Haarlemse Itedemaagd, gechaperonneerd door de uit i et graf herrezen Kenau, beschermd door jjj e eveneens voor één retourtje Soenda- lein-Houtplein teruggekeerde Ripperda vergezeld door een mysterieuze Arie, )oi -elk kwartet de stemming met zijn studen- e?|koos jolijt opvoerde. Voor het vertrek klom de heer Jurrissen j" n de remise op een stoel, van welke stand- p ilaats hij de gasten verwelkomde, aan de uit ewogen voorgeschiedenis van de „verbus- imi ing" herinnerde en zijn vertrouwen in het 3c Jeuwe vervoermiddel uitsprak. Daarna begon dan die gedenkwaardige A 601 en 602 met de B 22 als onder iet enthousiasme van zijn passagiers dan- nd aide bijwagen. >sji Een deputatie van de Soendapleinbe- b roners hechtte een krans, die zowel de lulde voor 35 jaar trouwe dienst als de roefenis om het scheiden vertolkte, aan motorwagen. En toen ging het, toege- nicht en nagewuifd door een stampvol oendaplein, voorafgegaan door een he ks aut op een motorfiets, geflankeerd en ge- olgd door een massaal escorte fietsers, die oor het laatst zich door de „Blauwe" wil- en laten opjagen, richting Plein. Aan de Schoterweg brachten vrijwel alle ewoners achter hun vensters het verdwij- lende vervoermiddel een laatste groet. In de tram heerste het tegendeel van en begrafenisstemming. Er werd zo vaak iw doorlopen" en „ingang vrijlaten" geroe pen, dat men bijkans ging denken in een ormale dienst te zitten. Talrijke glossen de wonderlijke eigenschappen van ver- A 602 voor zijn laatste rit in gezelschap van 1 't Stedemaagd, Kenau Simonsdochter Hasse- ,j iflr, Ripperda en Arie, „afgevaardigde van het gepeupel". Vandaag voor het eerst in de bus. Geen moegelijke, logge tram meer. Vandaag nissen wij het fraaie fluiten van de con ducteur in de achterste wagen, als zijn Meling tot het vertrek gereed is. En horen 'ij niet meer het hartverscheurend gepiep (an de ijzeren wielen in de bocht. Daar- oor in de plaats komen een nuchter belle- do tje en een zacht geruis van nieuwe banden, op Wij kunnen geen langdurige conversaties he meer maken met onze medereizigers, be an kagelijk geleund staand tegen een van de oe leuren op het balcon. De brede deuren, die bjszomers zo uitnodigend aan beide kanten Wagenwijd openstaan, worden nu gesloten; sant als het interieur verroest wil niemand chée afgedankte wagens meer kopen, or Op zulke momenten overvalt ons een és loort weemoed; een weemoed van hetzelfde El Wort als onze voorouders moeten hebben (d lekend bij de afschaffing van trekschuit, iclliligence en paardentram. De melancholie m wk van onze nakomelingen, als de laatste dtorm van vervoer over de grond zal wor- eflen opgeheven. Maar net zo als onze voor- jnluders en als wij zullen zij zich aanpassen ieiW zuchtend, met een vermoeide trek op het iejjelaat, in hun pijlsnelle vliegtuig stappen. Want dat is het enige wat ons te doen itaat: aanpassen en in de bus zitten. De bus, ie die veel harder en veel vaker rijdt. Niet In fluit en niet piept, niet schudt en niet piot- rij feling zonder stroom komt te staan. Alleen ai maar rijdt. Feilloos naar de plaats van >r- bestemming. Het vleugje romantiek, dat 0( "ij zelfs nog in dat gemechaniseerde voer tuig, de tram, zagen, gaat verdwijnen. Af en toe zullen wij nog eens in de „Lei- ienaar" gaan zitten, maar die is eigenlijk te Kooi; en hij rijdt te hard. Over een paar Baanden is hij er ook niet meer. Verguisd lullen de wagens ergens op een opslag plaats staan. Geen forensen en geen huis- douwen, geen schoolkinderen en geen tramconducteurs zullen er meer in reizen. Zij allen zullen in de autobus zitten. Nie- Band zal meer in de tramrails slippen als bel geregend heeft, of geijzeld. Wij zullen het allemaal vergeten. En trgeloos in de bus stappen. De Haarlemse tram is niet meer. E. P. Oudgedienden De oudste drie leden van het rijdend per- soneel van de „Noord-Zuid", de wagen- voerder Van der Plaats en de conducteurs Honkoop en Hollander waren uitverkoren deze laatste rit onder hun hoede te nemen. De heer Van der Plaats, die er 36 dienst jaren op heeft zitten, vertelde ons, dat het reeds de derde „laatste rit" is, die hij mee maakt. De eerste was in 1917 ah machinist op de j I stoomtram Haarlem-Heemslede, de tweede in 1933 in dezelfde functie op Heemstede- Leiden en nu mocht hij de laatste stach- Lrit in Haarlem rijden. Doch dit keer gaat hij niet over naar het nieuwe vervoermiddel. Met zijn twee bedrijfsgenoten zal hij voortaan zijn krach ten wijden aan de lijn Amsterdam— Zandvoort. voermiddelen in het algemeen en van trams in het bijzonder deden de ronde. De aandacht van de conducteurs werd veelvuldig gevestigd op „passagiers, die probeerden voor niets mee te reizen" en de noodrem bleek ook op deze laatste rit op velen een magische aantrekkingskracht uit te oefenen. Aan het station werd de tram door hon derden en honderden een ovatie gebracht, die enkele minuten later evenwel in het niet verzonk bij de ontvangst die haar op het Plein ten deel viel. Men stond er man netje aan mannetje, er werd geroepen, ge lachen en gejuicht en de genodigden kon den slechts met moeite door een haag van belangstellenden de ingang van het „Hee renhek" bereiken. Wijs beleid Daar, bij koffie en croquet, nam burge meester Cremers het woord. Hij zeide te begrijpen dat velen thans een melancholieke bijgedachte in deze feestelijke stemming niet zouden kunnen onderdrukken, zelfs als ze voorstander wa ren van de bus, gezwegen dan nog van de gevoelens der voorstanders van de tram, die men, aldus mr. Cremers, vooral onder het schone geslacht aantreft. In de overweldigende belangstelling zag de burgemeester dat het vervoersprobleem leeft in de Haarlemse bevolking. En geen wonder, want voor wie dagelijks van een tram of bus moeten gebruik maken, wordt dat een stuk van het leven. Mr. Cremers noemde het een blijk van wijs beleid, dat de N.Z.H.V.M. tijdig over stag was gegaan. De heer Jurrissen had ge toond een man van beleid en durf te zijn. „Ik ben er zeker van, dat onder uw directie het vervoersvraagstuk nog beter opgelost zal worden dan tot dusver reeds is ge schied", besloot Haarlems eerste burger. Herinneringen De oud-directeur ir. Burgersdijk hield een geestig speechje, waarin hij zei zich zo ongeveer „de vader van het lijk" te voelen. Spreker was niet zo geestdriftig over dit afscheid en vroeg zich af welke de volgen de schakel in de kringloop der vervoer middelen zou zijn en vreesde er hard voor, dat wij na de bus weer op de benen zouden zijn aangewezen. Voor wat de lijn Haarlem- Heemstede betreft zou dan met recht van een kringloop gesproken kunnen worden, want vóór de electrische tramverbinding tot stand kwam had reeds een buslijn tus sen deze plaatsen bestaan. De heer Burgersdijk hoopte echter van harte, dat zijn zienswijze onjuist zou blij ken en dat de „erfenis" zou meevallen. Nadat zowel de Stedemaagd als één der conducteurs van het uitgefuifde tramstel nog een warm applaus met hun toespraken hadden geoogst, kondigde een langgerekt gefluit de aankomst van de laatste „Leye- naar", die het traject tot het Soendaplein zou berijden, aan. Nog bleek een grote menigte op het Plein op de been te zijn en weer zorgden talrijke fietsers voor een erewacht. Op 1 November om 1 uur 5 minuten had de tram in Haarlem zijn taak volbracht. Even later ronkten reeds de Crossley's, die de genodigden, of zij nu in het Kleverpark, Tuindorp, Heemstede of de Amsterdamse buurt woonden, in korte tijd in de onmid dellijke nabijheid van hun haardsteden bracht. Want zo'n bus rijdt waarheen je haar stuurt. Taxi 1 Bei 13 OOO PAG EN NACHT Laatste botsing Zaterdagmiddag is een uit Heemstede komende tram op het Plein tegen een tram trein naar Amsterdam gereden, doordat de bestuurder van het eerste tramstel aan de „Amsterdammer" geen voorrang verleende. De stadstram kreeg flinke schade aan het voorbalcon, van de andere tram werd de rechter-achterzijde van het eerste rijtuig gehavend. Het verkeer ondervond een half uur vertraging. AFSCHEID A. D. PAULUS. De heer A. D. Paulus, commies van het kadaster te Haarlem, die de pensioen gerechtigde leeftijd heeft bereikt, nam Za terdagmorgen afscheid en is toegesproken door de waarnemend hypotheekbewaarder, de heer M. J. Meyer, bij ontstentenis, wegens familieomstandigheden van de hy potheekbewaarder, door de boekhouder van het kadaster, de heer De Bruin en door vertegenwoordigers van de afdelingen hy potheek, kadaster en technische dienst. Herinneringen werden aangeboden. Daar na hield de heer Paulus receptie. Van hem namen afscheid afgevaardigden van de Ring van Notarissen, de vereniging van make laars en velen, die met hem hebben Samen gewerkt. Geruisloze overschakeling „De overschakeling van de tram op de bus is vanochtend vlot en geruisloos ver lopen", zei ons de chef van de Uitvoerende Dienst van de N.Z.H., de heer P. Gieske. „We houden er weliswaar rekening mee, dat het vandaag een Katholieke feestdag is. maar we hebben toch het gevoel, dat met de bestaande dienstregeling zonder „bij rijden" het vervoersaanbod verwerkt kan worden. Bij de Adriaan Pauwlaan hadden we voor alle zekerheid twee bussen achter de hand gehouden, doch ze bleken niet nodig te zijn. Wel zal van morgen af de dienst van de Vondelweg in de vroege morgenuren ver beterd worden. Om 5 uur 10 en 5 uur 40 zullen van dat eindpunt tot het Houtplein personeelswagens rijden, die ook passagiers zullen meenemen. Door deze vroege dien sten wordt eenv betere aansluiting op de eerste twee trams van Haarlem naar Leiden gewaarborgd. De tienminutendienst op lijn 5 zal, van de Vondelweg, reeds om 6.05 beginnen. Op 9 November beslissing surséance „Holland-Nautic" Voor de Haarlemse Arrondissements rechtbank had Zaterdag de vergadering van crediteuren van de N.V. Holland-Nautic plaats over de verlening van de definitieve surséance van betaling. De rechtbank zal op Dinsdag 9 November haar beslissing openbaar maken. „De heks van Haarlem" In een Zaterdagavond gehouden bijeen komst van de Open Religieuse Gemeen schap heeft ds. A. R. de Jong het uit 1915 daterende historisch-romantische toneelstuk „De heks van Haarlem" ten gehore ge bracht. Men draagt van dit onderhoudende treur spel der onzekerheid meer filosofische theo rie dan schoonheidsbevrediging mee, schreef professor Walch een kwart eeuw geleden. Dit oordeel is in versrerkte mate van toepassing op deze eenstemmige ver tolking, welke er op gericht was uit de min of meer gegeven kunst een oefening in godsdienstig denken te baren. Een soort profane schriftlezing dus. Of en in hoeverre de voorganger daarin geslaagd is, kan ik niet beoordelen. Wel meen ik nog te mogen opmerken, dat zijn stemmiddelen onvol doende variatie en beeldend vermogen be zitten om de zeer verschillende standpun ten en tegenstellingen ook dramatisch tot uitdrukking te brengen. Zijn goede wil al leen kon de daardoor ontstane breuk tussen vorm en inhoud natuurlijk niet hechten. Met onmiskenbaar redenaarstalent inter preteerde ds. De Jong „De Heks van Haar lem" als een steekspel van onpersoonlijke gedachten. Met de doordringende ontleding en menigmaal pakkende beklemtoning daar van wist hij zijn luisteraars tot belangstel ling te dwingen. De rest heeft hij literatuur gelaten. DAVID KONING. „Euterpe" recipieerde In een gezellige sfeer hield het bestuur van het Haarlems Symphonieorkest „Euter pe" Zaterdagmiddag in „Brinkmann" een receptie ter gelegenheid van het dertigjarig bestaan van het ensemble. Vele bekende figuren uit het Haarlemse muziek- en verenigingsleven kwamen het bestuur en de dirigent, de heer J. A. Meng, de hand drukken. Wij zagen er mr. A, Beets namens de H. O. V„ mr. J. A. P. C. ten Bok- kel namens de Vereniging ..Koninginnedag" de dirigent Kees Hartvelt, de zangeres Nely de Bock, ds. H. van der Loos, predi kant bij de Nederlands Herv. Kerk en vele anderen. Na de receptie werd de heer Meng, die zo lang „Euterpe" bestaat, zijn beste krach ten aan het orkest heeft gegeven bij monde van de voorzitter, de heer A. L. Ranzijn, gehuldigd. Spreker loofde de kracht, de wijsheid en het talent, dat de heer Meng had getoond te bezitten van het ogenblik af, dat hij de dirigeerstok had opgenomen. Velen hebben onder zijn pittige leiding orkestrou tine opgedaan, het zal zeker niet gemakke lijk zijn de heer Meng te vervangen. De di rigent kreeg als blijk van waardering een fraaie fauteuil, de belangstelling die me- vróuw Meng in het werk van haar man steeds had gesteld, werd met bloemen be loond. Haarlem blinkt uit op kapconcours Op het in Amsterdam gehouden Kapcon cours in het R. A. I. gebouw behaalde Me vrouw L. Pièrlöt uit Haarlem in afdeling A de tweede prijs (zilveren medaille) Haute coiffure fantaisie; derde prijs (bronzen me daille) watergolf dag- en avondcoiffure; vierde prijs (bronzen medaille) ijzerondu latie dagcoiffure. In afd. B. behaalde de heer Derkinderen uit Heemstede de tweede prijs (zilveren me daille) en Mej. Onvlee, Haarlem de derde prijs (bronzen medaille) beiden met water golf dagcoiffure. Grafmonument arts De Liefde Op het graf van arts D. de Liefde, die enkele maanden geleden op de Rijksstraat weg in Haarlem-Noord bij een verkeers ongeluk om het leven is gekomen, is Zater dagmiddag een gedenkteken onthuld. Het is geplaatst op het R.K. kerkhof nabij de Jan Gijzenvaart. De heer M. Meihuizen, voorzitter van het comité van patiënten, heeft het monument aan de familie overgedragen. Ook heeft pastor Van Eden het woord gevoerd, waar na de vader van de heer De Liefde dank bracht aan allen, die medegewerkt hebben aan de totstandkoming van het monument. Binnenkort zal in het Noorderplantsoen een bank worden geplaatst. Een foto genomen tijdens de toespraak van de heer M. Meihuizen. 76 Stadsbussen per uur brengen U nu naar de SPECIAAL ZAAK voor 'n heerlijke nachtrust JANSWEG JANSWEG t/o station MATRASSEN DEKENS LEDIKANTEN SLAAPKAMERS (Adv.) Zang- en pianorecital in de Renaissancezaal Het Comité voor jonge toonkunstenaars, dat, zoals men weet, in het Frans Halsmu seum concerten organiseert, met het doel om afgestudeerden een kans te geven voor een debuut, kon Zaterdagavond de voldoe ning smaken meegewerkt te hebben tot de ontdekking van een zeer muzikale tenor. Deze, de te Amsterdam wonende Henk Meyer (hij is leerling van de Heemsteedse zangpaedagoge Coby Riemersma) kunnen wij, om de kwaliteit van zijn stem en niet minder om zijn muzikale en intelligente voordracht, een succesrijke carrière voor spellen. Dat Henk Meyer een debutant boven de gewone maat was, ja zelfs een zanger met zeldzame kwaliteiten, zulks was ons al dui delijk na de eerste versregel van Caccini's lied „Amarilli mia bella". De fraaie „demïe teinte" die zich zo ongemerkt losmaakt uit het volle geluid van de borststem, de na tuurlijke wijze van dit zingen en niet min der van de uitspraak, het levendig begrip van woord en toon, het preciese en vlotte aanwenden van de versieringen, kortom het stijlvolle interpreteren, plus de grote gave om contact te nemen met het publiek, het was daar alles in een ommezien te constateren. Verder op de avond werd die eerste indruk bevestigd en verstevigd met nog andere kwaliteiten, als een prachtige adembe'neersing in Schubert's „Nacht und Traume", een overtuigende lyrische span ning in „Ganymed", een diep sentiment in „Am grabe Anselmos", een geestige span ning in „An Silvia", een ononderbroken hymnische gloed in Diepenbrock's „O Jesu amo te" en verder, in een reeks oude en nieuwere Engelse liederen, een grote aan passing van gemoedsbeweging en zowel een treffende zin voor een eenvoudige volksmelodie, als de geschiktheid voor een soepele coloratuur. Henk Meyer onthoudt zijn naam, be langstellende lezer is een tenor die van zich zal doen spreken. Hij werd begeleid door de jonge pianist Joop Dusseldorp. Diens spel kwam moeilijker uit de wind selen; het bleef wat stug en reageerde wei nig op de poëtische voordracht van de zan ger. Alleen bij de Engelse liederen aan het slot kwam hij los. 't Kan best dat de zenu wen hem parten gespeeld hebben. Als solist met twee sonates van Scarlatti en met de Kinderszenen van Schumann openbaarde hij ook een tekort aan klaar heid en romantische zin. De zes Roemeense dansen van Bartok en de drie Sonatines van Willem Paulissen konden beter zijn di'oge spel verdragen. Deze jonge man heeft wel wat in zijn vingers, maar hij moet nog los komen. 't Was ondertussen een belangwekkende avond van het Comité voor jonge kunste naars. JOS. DE KLERK. Driehonderd fruitkisten verbrand Zondagmorgen brak in alle vroegte brand uit in een partij fruitkisten. die bij de walkant bij de Friese Varkenmarkt te Haarlem waren opgeslagen. De brandweer was er vlug bij en bluste het vuur binnen vijf minuten, doch toen waren er al ongeveer driehonderd kisten, die eigendom zijn van de Vereniging van Fruit-, Groenten- en Aardappelgroothan delaren „Eendracht maakt macht" ver brand. Heemsteedse politieman ging naar het Oostfront In Juli 1940 werd M. A. H., die toen po litieagent in Heemstede was, lid van de N. S. B. In 1943 trad hij toe tot het „Vrijwilli gerslegioen Nederland" en werd naar het Oostfront gestuurd. Na vijf dagen werd hij gewond. Na maandenlang in een Duits zie kenhuis verpleegd te zijn, ging hij terug naar het front, maar na twee dagen werd hij weer gewond en eerst in 1945 kon hij uit het ziekenhuis ontslagen worden. Het Bijzondere Gerechtshof te Amster dam had hem tot 8 jaar gevangenisstraf veroordeeld, omdat hij in vreemde krijgs dienst was getreden. H. tekende beroep in cassatie aan. De procureur-fiscaal bij de Bijzondere Raad van Cassatie vond. dat H. zich zeer on Nederlands had gedragen en in Heemstede reeds zeer hinderlijk voor zijn collega's was geweest. Hij concludeerde tot verwerping van het beroep. SCHEIDSRECHTERS VIERDEN FEEST Ter gelegenheid van het vijf en twintig jarig bestaan van de Haarlemse Scheids- rechtersvereniging hield het bestuur Zon dagavond in een der zalen van de Haarlemse Kegelbond een receptie. De Centrale organi satie van Voetbalscheidsrechters was verte genwoordigd door twee leden van het be stuur. Namens de afdeling Haarlem van de Koninklijke Nederlandse Voetbalbond sprak de heer A, van der Aart. die herinnerde aan de belangrijke taak, welke de scheidsrech ters vervullen. Het afdelingsbestuur is de scheidsrechters dankbaar en verheugt zich over het bestaan der vereniging. De heer Van der Aart bood een geschenk onder en velop aan. met verzoek aan het bedrag een bestemming te geven. Ook afgevaardigden van voetbalclubs boden het bestuur geluk wensen aan. De heer G. W. H. de Korte beantwoordde de toespraken. Na de receptie volgde een feestavond, waaraan John Kloos. Jonglisto, de twee Broytons, Toby Rix, Kalua Hawaiians en Syd Fox medewerking verleenden. Met een bal werd het feest besloten. De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen in de afgelopen week de navol gende verliezen zijn gerapporteerd: Koninklijke landmacht: sold. J. M. v. d. Bomen, legernr. 280525695, afkomstig uit Someren. Gesneuveld 24 October 1948; sold. J. van Rijswijk, legernr. 250621041. afkomstig uit Alphen a.d. Rijn. Overleden tengevolge van oorlogsverwonding op 24 October 1948; sold. H. Schepers, legenr. 260129219, afkomstig uit Rotterdam. Ge sneuveld 22 October 1948; sold. H. W. Ver boog, legernr. 250928089, afkomstig uit 's-Gravenhage. Gesneuveld 26 Oct. 1948. Koninklijk Ned.-Ind. leger en Konink lijke Marine: hebben in de periode van de afgelopen week geen verliezen gerappor teerd. J. P. W. Lodewijk nam afscheid Zaterdag nam de ambtenaar J. P. W. Lo dewijk na een ruim veertigjarige dienstver vulling, wegens het bereiken van de pen sioengerechtigde leeftijd, onder grote belang stelling afscheid van het P. T. T. bedrijf. De eerste spreker, de directeur van het Post- en Telegraafkantoor, de heer F. Smit. richtte zich tot de scheidende functionaris schetste hem als een zeer verdienstelijk ambtenaar. Namens het Staatsbedrijf P. T. T. speldde spreker de gedenkpenning, een eremetaal dat als waardering van hoge plichtsbetrachting wordt uitgereikt, op de borst van de heer Lodewijk. De chef van de administratie, de heer van Trommelen, gewaagde van aangename sa menwerking en bood namens het personeel een wandelstok aan. De voorzitter van de Nederlandse Chris- tefijke bond van Overheidspersoneel, af deling Haarlem, de heer J. Zandee, noemde de vertrekkende een trouwe medewerker in de organisatie die men node ziet gaan. Tenslotte voerden het woord de ambtena ren B. .T. Korsman, J. J. C. Ophuijsen, Mevr. van Beek-Smits en W. Flooren die namens het personeel nog een fraai boekwerk overhandigde. De heer Lodewijk dankte voor de belang stelling. Postduiven verdienden ruimschoots een röntgenapparaat Zaterdagavond heeft het bestuur der af deling Haarlem van de Nederlandse Alge mene Bond van Postduivenhouders in het Gemeentelijk Concertgebouw een feest avond gehouden. De voorzitter van de af deling Haarlem, de heer B. van Gelderen heette in het bijzonder welkom de ver tegenwoordigers van het gemeentebestuur van Haarlem en van het bestuur van de T.B.C.-commissie „Lighallen Brederode- Duin". Spreker deelde mee, dat de afdeling Haarlem het initiatief genomen had, de T.B.C.-commissie aan een zo dringend no dig röntgen-apparaat, dat 4500 kost, te helpen. Door het houden van bijzondere wedvluchten en het batig saldo van de feestavond is het bedrag voldoende, om bijna twee toestellen te kopen. Het saldo bedraagt 7010. Aan de kampioenen 1948 van de verschillende klassen, de heren G. van Zutphen, W. v. d. Blom uit Haarlem, de heren G. Bierman uit Santpoort en de Be- verwjjker J. Luntz werden prijzen uitge reikt, eveneens aan de heer J. J. Kuperus (Haarlem), de winnaar van de T.B.C.- vlucht 1948. Deze ontving een door het Haarlemse gemeentebestuur beschikbaar gestelde zilveren medaille. Vervolgens overhandigde de heer Van Gelderen het bedrag aan de secretaris-pen ningmeester van de T.B.C.-commissie, de heer C. Th. Verdonk. Deze bracht aan alle postduivenliefhebbers die medegewerkt hebben dank. Tot erelid werd benoemd de heer A. van Alphen, die reeds 50 jaar een actieve werker in de duivensport is. Aan het feestprogramma getiteld „Cock tail klanken" werkten bekende artisten mede. Na afloop werd enige tijd gedanst. L. J. M. BOUVY OVERLEDEN In de ouderdom van 74 jaar is te Overveen overleden de heer L. J. M. Bouvy, directeur van de Naamloze Vennootschap J. J. Bouvy en Zn„ zoutziederij „De Pauw" te Muiden. De overledene heeft in het Gooi en in Bloemendaal enige functies vervuld. Hij was enige jaren lid van de Bloemendaalse ge meenteraad. Dinsdag zal zijn stoffelijk overschot op het R.-K. Kerkhof te Overveen worden ter aarde besteld. DISTRIBUTIENIEUWS Dinsdag is het de beurt voor het afhalen van bonkaarten voedingsmiddelen, rokers- of versnaperingskaarten en toeslagkaarten voor jonge en aanstaande moeders in de Vleeshal te Haarlem aan de letter E. Hockey B.M.H.C. en T.O.G.O. deelden de punten Door tegen TOGO gelijk te spelen bezet BMHC de derde plaats. Verdiend was het resultaat tegen de sterke Haagse club, welke reeds spoedig door toedoen van Esser, die uit een korte hoekslag doelpuntte, de leiding had. Rahusen en Bosschart waren in de achterhoede op dreef en moeilijk te passeren. Er werd aan beide zijden goed gespeeld, maar doelpunten bleven uit. In de tweede helft was BMHC sterker en Bouwman zorgde voor de gelijkmaker. In de damescompetitie leed BDHC een ne derlaag van 10 tegen Kieviten. Rood Wit trok naar Den Haag en het resultaat was 11. De uitslagen waren: Heren. Eerste klasse: HHIJCHilversum 7—0; HOC—HDM 1—1; Be Fair—Delfse Stud. 1—2; BMHC—TOGO 1—1; Laren—'t Gooi 20; AmsterdamLeiden 01. Promotieklasse A: HBSGroen Geel 00; AllianceAsvion 43; RijswijkHOC II 2—3. Promotieklasse B: ZandvoortMRHC 14; HDM II—HHIJC II 1—5; GHC—BMHC II 1—1. Promotieklasse C: AmersfoortAmster dam III 01; StrawberriesAMVJ 14; PinokéHilversum II 31. Tweede klasse D: Te WerveHurley 04; KievitenStrawberries II 31; Alkmaar II Adelborsten 03. Dames. Eerste klasse: HHIJCRood Wit 11; Be FairAmsterdam 26; BDHCKie viten 01; GooiHilversum 10. Promotieklasse B: AmersfoortPinoké 05; LeidenHBS 51; Amsterdam II—Strawber ries 1—2; Rood Wit II—BDHC II 2—3. Tweede klasse B: Cl. te Werve—BDHC III 02; Amsterdam IIIZandvoort 50; Ever Swift—Leiden II 23; AlkmaarZuidwijk 20. Muiier veldloop Zondagmiddag is in Velsen de jaarlijkse Mulierveldloop gehouden. Buiten mededin ging nam aan de loop. die over een afstand van 3500 meter ging, deel Wim Slijkhuis van AAC uit Amsterdam. Hij won in 13 min. 15 sec. De uitslag luidt: 1. Groen, „AV "23" (Amsterdam) 14 min. 3.2 sec.; 2. Huizinga (Vitesse, Leeuwarden) 14 min. 0.4 sec.; 3. Boomsma (Vlugheid en Kracht. Harlingen) 14 min. 8.2 sec. De Velserbeek-parkloop had de volgende resultaten: 1. Havenaar (SDW, Amsterdam) 9 min. 48.8 sec.; 2. Van Akkeren (SDW) 9 min. 55.2 sec.; 3. Van Hesselingen (1EV, Vel- seni die met 10 min. 16.4 sec. de „Helfrich"- beker veroverde als eerstaankomende mili tair. Amsterdamse Beurs Slotkoers Openings Vrijdag koersen Koninklijke Olie. 318*4 317 Unilever 283% 282% 225% 225 A. K. U 147*4 149% 160 Nederlandse Ford 307% Nederlandse Kabel 266 v. Berkei's Patent 121 Scheepvaart Unie 161% 162%. Holl.-AmerikaLijn 166 - Deli Maatschappij 147% 146% H. V A 253 Va 254% A'dam Rubber 156% 156 Ned. Handel Mij. 157% N.-I. Handelsbank 111 Billiton Mij II 397 BINNENLAND Aan prof. dr. H. A. Kramers, hoogleraar te Leiden en lid van de atoomcommissie van de U.N O., is de Lorentzmedaille van de Koninklijke Nederlandse Academie van We tenschappen uitgereikt. Het s.s. „Loppersum" arriveerde in do haven van Delfzijl met 7500 ton steenkool uit Polen. De Katholieke Volkspartij houdt op 11 en 12 December in Utrecht het tweede partij congres. Onder andere zal de Europese sa menwerking en de Benelux besproken worden. Tegen dc 33-jarige II. B. uit Alblasser- dam, die tijdens de bezetting als lid van de hulppolitie talrijke arrestaties heeft verricht, in Dalfsen een onderduiker doodschoot en zich later als bewaker van kamp „Erica" in Ommen aan mishandeling van gevangenen heeft schuldig gemaakt, is 'de doodstraf ge- eist. Het Amerikaanse kerkhof te Margraten heeft ingrijpende wijzigingen ondergaan On geveer de helft van de gevallenen, die hier een laatste rustplaats vonden (8 a 9000) is naar Amerika overgebracht Van de begraaf plaatsen van Son bij Eindhoven cn Molen hoek bij Mook zijn enige duizenden stoffe lijke overschotten naar Margraten overge bracht. Ook zullen stoffelijke resten van het kerkhof te Neuville naar Margraten worden overgebracht. De houten kruisen zullen door wit marmeren kruisen vervangen worden In 1945 werd het Betuwse dorp Ochten vrijwel geheel verwoest. Een herberg doet thans dienst als school. Amsterdamse jour nalisten hebben een week gecollecteerd en f 1700 bijeengebracht als bijdrage voor de bouw van een kleuterschool. De perrons van het Utrechtse station zijn door een tweede tunnel met elkaar ver bonden. Aan het gedrang in de zuidelijke tunnel is nu een einde gekomen. De nieuwe tunnel heeft een kwart millioen gekost. Postzegels van 2'), 7i-9 cn 11 cent zullen buiten gebruik worden gesteld. In Bochholtz bü Heerlen is in vier hui zen in dezelfde straat ingebroken. Bij een schoenmaker haalden de inbrekers alle schoenen weg, een caféhouder raakte een partij jenever en zijn nieuwe overjas kwijt. In twee andere huizen werden de kleren van de kapstok meegenomen. HAARLEM EN OMGEVING De heren C. S. G. ten Bokkel, Haarlem, J. F. Smits, Bloemendaal en A. F. de Savor- nin Lohman, Santpoort, zijn aan de Leidse Universiteit geslaagd voor het candidaats- examen Nederlands recht. Ds. A'. Jagersma, Geref. predikant onder houdende art. 31 K. O. te Beverwijk, heeft zijn kerkeraad medegedeeld, dat hij licha melijk niet meer in staat is Zondags vier keer te preken, zodat hij naast zijn twee beurten in eigen gemeente niet meer die in Santpoort kan vervullen. De kerkeraad zal nu een regeling maken met Santpoort wat de mor gendiensten betreft, 's Middags zal ds. Ja gersma te Santpoort een dienst blijven ver vullen. De heer J. Boersma te Haarlem slaagde aan de Vrije Universiteit voor het candi- daatsexamen wis- en natuurkunde. De Commissaris der Koningin in Noord- holland zal op Donderdag 4 November aan staande geen audiëntie houden. Namens het hoofdbestuur van dc Ncd. Vereniging van Huisvrouwen hebben mevr. WesstraMackay en mevrouw Fonteyn Vonk de medaille en oorkonde voor 25 jaren trouwe eerlijke dienst uitgereikt aan me juffrouw W. F, Husman, huishoudster bij de heer O. Mendlik, v. Lennepweg 1. Aerdcn- hout. Namens de afd. Haarlem bood mevrouw Wesstra bloemen aan. Voor „Les conférences fran^aises" houdt Jean ValéryRadot Woensdagavond 3 No vember in Brinkmann een lezing over „De etsen van Jacques Callot". SCHEEPVAART Nieuw Holland, 31 Oct. van Singapore naar Batavia. Nigerstroom, DakarPlymouth pass, 31 Oct. Finisterre. Noordam, Rotterdam —New York pass 31 Oct. Lizard. Ruys. 30 Oct. van Buenos Aires naar Montevideo. Sla mat, RotterdamJava. 31 Oct. te Singapore. Van Riemsdijk, AmsterdamBatavia, 30 Oct. te Singapore. Westerdam, 30 Oct. van New York n. Rotterdam. Westland, Buenos Aires Amsterdam 31 Oct. te Santos. Zuiderkruis. 1 Nov. van Rotterdam te Batavia. Komcrlinch Onnes pass. 30 Oct. Gibraltar, wordt 5 Nov. aan de Hoek van Holland verwacht. Modjo- kerto, Java—Rotterdam pass. 30 Oct. 2 uur Point de Galle. Sibajak, Rotterdam—Batavia, pass. 30 Oct. Gibraltar. Ternate, Java—Rot terdam pass. 30 Oct. 19 uur Perim. Waterman, BataviaRotterdam 31 Oct. van Suez. Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM, 30 October 1948 GEHUWD: G W. Caron en M. Wensing: C. H Zandstra en J. W. Stachelhausen; B. W. Kloos en G W. Koelemeijer. BEVALLEN van een zoon: 29 Oct., C. Wen- ningKrabbendam; C. M. van Wortvan Kampen: S. van Steijn—van Zeist; J. M. KoeneOuwerkerk; G. PardoenMeijer; W. M. Veringa—Dernison; 30 Oct., J. E. Smith— Glerum; M. L. Bornde Ridder; A. Benink Piers; E. H. van den IJssel—van den Eijkhof; H. M. F. BakkerKristal; P. J. Vonkde Hilster. BEVALLEN van een dochter: 29 Oct., A. KlinkEmbregts; N J Knip.Sleper; P. A. SlebeTeeuwen; M. KoomenMusytschka; 30 Oct., J. MeierSemtschenkowa. OVERLEDEN: 28 Oct., J. A. A. Ochtman, 69 j., Kleverparkweg; F. T. Keizer—Renke, 71 j., Teylerplein; 29 Oct., Y. G. M. Rutte, 2 j„ Gasthuisvest: H. W. van Looij, 68 j., Pre- toriaplein; J. Das, 82 j„ Schotersingel. VAN LENT'S AUTOBEDRIJVEN Raadhulsstr. 63, Tel- 28810, Heemst. Dreef 201 HEEMSTEDE (Adv.) Agenda voor Haarlem MAANDAG 1 NOVEMBER Stadsschouwburg: „De comedie van het geluk". 8 uur Concertgebouw: Willem An- driessen (piano). 8 uur Palace: „Schimmen jacht", 18 j., 2.00. 4,15, 7.00 en 9.15 uur. Luxor: „Hellzapoppin". alle. leeft, 2.00. 4.15, 7.00 en 9.15 uur. City: „Paisa", 18 j., 2.15, 4.30, 7.00 en 9 15 uur. Spaarnc: „Wie doodde Van Loon", 14 j„ 2.30, 7.00 en 9.15 uur Frans Hals: „Het dal der beslissing". 2.30, 7.00 en 9.15 u. Rem brandt: „Blanche Fury", 18 J.. 2.00, 4.15, 7.00 en 9.15 uur DINSDAG 2 NOVEMBER Frans Hals Museum: Concert Chrvstnl Blomkamp (plan). Nassauplein 8: Soef'i-be- weging voordracht mevrouw .J Smit—Ker- bert, 8 uur. Frans Hals Museum: tentoonstel ling K. Z O. D., 105 uur. Bioscopen: Mic^ dag- en avondvoorstellingen.

Haarlem's Dagblad | 1948 | | pagina 3