Haarlems Dagblad Dr. Beel arriveerde in Batavia, dr. van Mook hield afscheidsrede Grote Figuren Uitslag Amerikaanse verkiezingen pas in de loop van de namiddag Grondwetsherziening van 1848 de Eerste Kamer herdacht in Alle door Franse stakers bezette bedrijven door troepen gezuiverd 63e Jaargang No. 19082 Bureaux: Grote Houtstr. 93, Tel. Adv. en Admin. 10724, 14825. Redactie 10600. Direct.-Hoofdred. 15054. Bijkantoor H.N., Soendaplem 37, Tel. 12230. Drukkerij Z.B. Spaarne 12, Tel. 12713, 10132. Woensdag 3 November 1948 Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 33 cent. per kwartaal /y4,25. Franco per post 4,75. Postgiro 273107. Vdvert.tarieven op aanvraag bij de Administratie. Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom cn «öprcttitc tlaarlcmectjc «Courant (Hnrto 165*6) Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem .WAAROM kent onze tijd niet zulke ;rote figuren in het staatsbeleid als deze 0 als sommigen die na hem kwamen?" ieb ik gisteren, aan het slot van een herin- iêring aan Thorbecke, gevraagd. Het is een aag die al menigmaal en door menigeen gesteld. Namen als die van Schaepman, [uyper, De Savornin Lohman, Drucker, Itoelstra zijn er bij opgeroepen. Namen •an mannen, van wie sommigen niet eens minister zijn geweest, maar zich toch taatslieden hebben getoond door grote lekwaamhedcn en vooral door de grote lijl, waarin zij hun parlementaire arbeid ebben verricht en hun invloed doen gel- Wij missen mannen van dit kaliber. Fij zijn gewend aan politici, niet aan taatslieden. Als de definitie „politiek is de unst van het mogelijke" juist is, aanvaar- len velen haar in onze tijd in de meest ieperkte zin. „Het mogelijke" wil voor hen eggen: datgene waarvoor de huidige po- itieke verhoudingen en ogenblikkelijke Drdelen en vooroordelen op korte ermijn kans bieden. Wie verder vooruit ril zien, wie grote hervormingen op staat- ■jndig terrein durft voor te staSh, is een jealist. Deze benaming heeft bij tal van nensen een bedenkelijke klank: zij'begrij- het woord niet meer en menen dat er tmand mee aangeduid wordt, die met zijn oofd in de wolken loopt en denkbeelden lajaagt, die niet te verwezenlijken zijn, al nogcn het dan fraaie denkbeelden wezen. 0 oordelen zij ook over een Federale Unie 5n West-Europa, ofschoon zij meestal wel rkennen dat alle mogelijke verstandelijke d zakelijke overwegingen daarvoor plei- en. Eigenlijk is hun standpunt: iets groots nu ja, dat kan niet. Vandaag wordt Thorbecke in Den Haag n Amsterdam herdacht. Welnu, hij was en idealist. Hij streefde een staatsvorm na, (e in' zijn jonge jaren bij zijn medestan- ers als een ver ideaal gold en verwezen- jkte dat ideaal. Dat gebeurde niet langs egen der geleidelijkheid. Wie alleen let pde negen jaren, die het Thorbecke kostte ér hij de voornaamste gedachten uit zijn Aantekeningen op de Grondwet" verwe- jnlijkt zag, zou oppervlakkig kunnen me- dat het slechts een kwestie van tijd ■as geweest. Neen: van strijd, vol van 'genslag, waarbij het telkens opnieuw :heen of het doel niet zou worden bereikt, ^houdende kringen verzetten zich tot het ilerste tegen zijn plannen. In de middelen, .e zij toepasten, waren zij vaak niet kies- airig. Hem overkwam erger dan dat hij, bekwaamste opponent in de Kamer, er- gezet werd en dat later door intrige erd bewerkt, dat hem de Kabinetsforma- ontging. Hij hield niettemin hardnekkig Dl. Het doel, dat hij zich gesteld had, was et enige dat hem bij zijn beleid vervulde, ersoonlijke overwegingen: zucht naar po- ïlariteit, eerbewijs, onderscheiding, kende horbecke niet. Het waren zulke karakter- xftgenschappen die ook latere grote figuren E! ons staatsbestel, bijvoorbeeld partijlei- rs als De Savornin Lohman en Troelstra, imerkten. Zij waren mensen, die in volle jrtuiging en toewijding hun ideaal na- [reefden. Daarom zijn hun namen geëerd bleven in onze historie. Men kan erkennen dat de geestelijke ar- al oede van onze tijd in dieper oorzaken dan in het staatkundig feilen tot [ting komen, en toch dat laatste daarmee iet verklaard achten. Er blijkt immers, ik nu, op zo menig terrein grote onder- smingsgeest in de wereld. Maar overal in teons omringende democratische landen coindt men het gebrek aan grote leiding in 'dj staatszaken en overal iij het met idere jiamen klinkt de verwonderde 'raag: waar zijn onze Thorbecke's, Loh- an's en Troelstra's? Sommigen menen het heel eenvoudig te 10: annen verklaren door te zeggen, dat die tl oegere tijden zoveel minder inspannend 1 jachtig waren en minder grote proble- otl ion stelden. Maar dat is, geloof ik, opper- n| akkig en onjuist geredeneerd. Ieder on erkt en leeft in de geest en de omstandig- m van zijn eigen levenstijd en de pro- Dtrien zijn daarin naar dezelfde verhou- ing groot of klein. Ieder moet ook de zege in vooruitstrevende denkbeelden beveeh- n op die steeds aanwezige muur van con- rvatisme, vooroordeel en scepticisme on- zijn medemensen, die te allen tijde de .te weerstand vormt. Ieder, die iets oots wil verwezenlijken, ondervindt bit- re teleurstelling door toedoen van hen, hem afvallen in de dagen van tegenslag, it is, in waarheid, een zaak van karakter niet van tijdsomstandigheden. Bacon «ft het, eeuwen geleden al, heel sober igedrukt in het woord dat wij gisteren mhem citeerden: een verstandig man zal 10 «er gelegenheden maken dan hij vindt, uil'deze periode zouden velen ertoe geneigd ;n in de definitie „politiek is de kunst der P* gelijkheden" dit laatste woord te ver- lagen door „gelegenheden die men vindt", in onrechte. Het is waar dat de grote figuren in het latsbeleid altijd schaars zijn geweest, ge- ieder ander gebied. Te lang evenwel zij ontbroken. En sommigen gaan arren moede hopen op een Franse gene- dfc a], die de taal van het verleden spreekt van Napoleons Grande Armée droomt. Gaulle is geen staatsman. Hij is een tg. neraal. Misschien moeten wij de verklaring van ontbreken der grote figuren in de tie ndaagse democratieën zoeken in het feit, 5i t de bestaande staatkundige kaders te bin zijn geworden en dat juist zij, die arin werken, dus te zeer worden ge- >E' nd. Ik geloof dat dit veel verklaart en eiJ''*dus de grote hervormers zullen moeten tnen uit de kring diergenen, die buiten parlementen hun denkbeelden naar 511 :n brengen. Gelijk Thorbecke begon t0, it de zijne te doen klinken uit een kleine, nüheiden studeerkamer in Leiden, waar- men hem naar Den Haag riep en waar- ENten men hem aanvankelijk weer terug- en, iiid, Wellicht werken zulke mannen thans tjê dergelijke studeerkamers: de mannen ia de toekomst. Zeker is, dat veel leeft ea oer de oppervlakte van het huidige be ll, die zo dor en onvruchtbaar schijnt. Wij jt n wellicht te ongeduldig. Maar de tijd ingt dan ook. R- P* str lonaubesprekingen Oostenrijk •r. Sovjet Unie sl Dr. Karl Gruber, fungerend minister 1 an Buitenlandse Zaken in Oostenrijk, EB left het kabinet meegedeeld, dat Oosten- st.* k „in de nabije toekomst" onderhande lingen mot de S: Unie zal beginnen «r de hervatting van het yerkee* Bestuurswisseling in Indonesië ,,Hoge vertegenwoordiger der Kroon heeft andere functie dan de Landvoogd" Bij zijn aankomst op Kemajoran bij Ba tavia heeft dr. Beel aan de persvertegen woordigers het volgende gezegd: „Het verheugt mij, wederom dit mooie land te betreden. Ik ben er mij van bewust, dat mij hier een zware taak wacht, doch ik zie de toekomst met vertrouwen tege moet, omdat ik reken op toegewijde mede werkers en op een hartelijke samenwerking met de leiders der volken en bevolkings groepen in Indonesië. Ik weet dat de moei lijkheden, die van de aanvang af de vesti ging ener nieuwe rechtsorde hebben door kruist, nog niet zijn opgelost, doch ik koes ter'de hoop dat de stappen, die minister Stikker thans namens de Nederlandse re gering onderneemt, zullen leiden tot een zeer spoedige oplossing, die naar mijn over tuiging dringend noodzakelijk is. De taa^v. die mij als hoge vertegenwoor diger der Kroon wacht, komt allereerst neer op het treffen van die voorbereidin gen, welke tot een zeer spoedige instelling der federale interim-organen zullen leiden. Daarna zal het bestel, zoals dit in gemeen schappelijk overleg is gedacht voor de over gangsperiode, op de juiste wijze kunnen functioneren. Het ambt van hoge vertegen woordiger der Kroon draagt een geheel ander karakter dan dat der Landvoogdij, dat heden een einde neemt. Gaarne breng ik hulde aan hem, die als luitenant gouverneur-generaal zich in zeer moeilijke jaren met uitzonderlijke be kwaamheid en grote toewijding van zijn tagk heeft gekweten en die heden zijn ambt neerlegt." Dr. Beel werd aan de Constellation, die op het laatste traject door zes jagers was geëscorteerd, verwelkomd door dr. Van Mook, minister Stikker, de heer Neher, vice-admïraal Pinke en generaal Spoor. Dr. Van Mook heeft gisteren voor radio- Batavia een afscheidsrede uitgesproken, waarin hij herinnerde aan de gebeurtenis sen, die zich tijdens zijn bewind hadden voorgedaan. Hij betuigde zijn erkentelijk heid jegens hen, die geloven in de nood zaak van samenwerking tussen Nederland en Indonesië en die geloven in de moge lijkheid om Indonesië evenals India, Pa kistan, Birma, Ceylon en de Philippijnen zijn plaats onder de volken te doen in nemen. In zijn afscheidswoorden tot zijn repu blikeinse vrienden zeide hij het te betreu ren, dat de republiek zich nog niet heeft kunnen losmaken van de omheining van prikkeldraad, waarachter zij zichzelf ver borgen had, haar eenheid zoekend in nega tief verzet. Bestuurswisseling. Vanmiddag zal luitenant gouverneur- generaal dr. H. J. van Mook in een plech tige besloten zitting der voorlopige federale regering, te houden in de Gedong Indonesia (het voormalige Volksraadsgebouw) zijn bevoegdheden als zodanig overdragen aan de hoge vertegenwoordiger der Kroon, dr. L. J. M. Beel: beiden zullen bij deze ge legenheid het woord voeren. De heer en mevrouw Van Mook zullen Donderdag ochtend naar Nederland vertrekken. De laatste dag voor hun vertrek zullen zij ver blijven ten huize van de legercommandant, generaal Spoor. Incident Het Franse persbureau A.F.P. maakt mel ding van een incident bij de aankomst van dr. Beel te Batavia, toen aan de buiten landse en Nederlandse persvertegenwoor digers door de militaire politie de toegang tot het vliegveld werd verboden, doch wel toestemming werd verleend aan vertegen woordigers van de R.V.D. en van de radio- omroep te Batavia om zich met de heer Beel te onderhouden en hem te intervie wen. De betrokken correspondenten zullen bij de hoogste Nederlandse autoriteiten een krachtig protest indienen tegen wat zij be schouwen als een ontoelaatbare discrimi natie en een duidelijke en met voorbedachte rade volvoerde schending van de pers vrijheid. Minister Marshall zal in elk geval aftreden Volgens berichten uit Pariis, welke zijn omgeroepen door de Newyorkse radio, zal In de politieke commissie wordt de waarheid gezegd Paul Henri Spaak, de Belgische minister de Amerikaanse minister van Buitenlandse1 van Buitenlandse Zaken, voorzitter der Zaken, George Marshall, in elk geval per 20 Januari aanstaande aftreden, ongeacht de uitslag van de verkiezingen, aldus in lichtingen uit kringen, welke in nauw contact staan met de Amerikaanse dele gatie bij de Verenigde Volken. West-Europees hoofdkwartier komt in Fontainebleau Officieel is gemeld, dat het „vooruitge schoven hoofdkwartier" van de West- Europese Alliantie te Fontainebleau bij Parijs gevestigd zal worden. Dinsdag zijn door het gemeentebestuur desbetreffende instructies van de Franse regering ontvan gen. Uiterlijk over tien dagen zullen de staven van Groot-Brittannië, Frankrijk en de Benelux-landen aldaar aankomen. politieke UNO-commissie, verweet de Rus Wisjinski tijdens het debat over Grieken land, dat hij „beledigende taal" bezigde. Naar aanleiding van een rede van Carlos Romulo (Philippijnen) had Wisjinski ge zegd: „Hoewel hij zo klein is, maakt dit mannetje heel wat lawaai". Spaak klopte met zijn hamer en zei, dat hij niet kon toestaan, dat een lid der commissie zich op deze wijze uitliet over een ander lid. Wisjinski antwoordde: „Indien generaal Romulo toestemming kreeg om te spreken, kunt u mij de mond niet snoeren, hoe hard u ook hamert. U heeft niet het recht mij te verhinderen de waarheid te zeggen. Het verbaast mij, dat u Romulo niet tot zwijgen bracht. Sta mij nu toe mijzelf te verdedigen tegen walgelijke beschuldigin gen". Truman heeft de beste kansen Bij het ter perse gaan van ons blad was over de uitslag der Amerikaanse presidents verkiezingen nog niets met zekerheid te zeggen. Het is een van de spannendste ver kiezingen geworden die de Verenigde Sta ten ooit hebben meegemaakt, aangezien de uitslag tot het laatst toe onzeker bleef. Trumans aanhang is in ieder geval veel groter gebleken dan voorspeld was en de talrijke voorbeschouwingen van republi keins gezinde bladen hebben het volkomen mis gehad, toen zij suggereerden dat de zege van Dewey bij voorbaat vaststond. Er is nog steeds een mogelijkheid dat het Huis van Afgevaardigden zal moeten uitmaken wie president zal worden, wanneer geen van beide candidaten de vereiste meerder heid weet te veroveren. De tot dusverre bekend geworden ver kiezingsresultaten zijn in strijd met de voorspellingen van alle onderzoekingen omtrent, de publieke opinie. Dr. G. Gallup, de leider van het bekende bureau voor opinie-onderzoek, heeft thans aan de jour nalisten verklaard, dat het totaal aantal Geüniformeerde vrouwen namen deel aan de opleidingen van het Republikeinse leger. Deie foto toont twee vrouwelijke soldaten, die geïnstrueerd worden in de bediening van een mortier. Patrouille op Java overvallen: vijf doden Op 30 October werd een kleine Neder landse patrouille in de omgeving van Koeningah (Java) overvallen door een bende van 200 geïnfiltreerde Indonesiërs, waarbij aan Nederlandse zijde vijf mili tairen zijn gesneuveld en een lid van de civiele politie werd gewond, aldus meldt de dienst Legercontacten. Reeds eerder was gemeld, dat de omgeving van Koeningan door geïnfiltreerde benden onveilig werd gemaakt. Door Nederlandse patrouilles is een tegenactie ingezet. In het gebied van Loeboek Aloeng (Su matra's Westkust) werd op 28 October een patrouille van de Nederlandse veiligheids politie voor de gedemilitairiseerde zóne met mitrailleurs en andere wapens bescho ten. Een andere Nederlandse patrouille ver leende bijstand, waarop de bende de vlucht nam over de bestandslijn. Een twintigtal personen werd voor ondervraging aange houden. Minister Stikker naar republikeins gebied Naar van officiële zijde wordt vernomen, zal- de ontmoeting van minister Stikker met Moh. Hatta Donderdag a.s. te Kalioe- rang plaats hebben. De keuze van Kalioe- rang biedt de mogelijkheid, dat de heer Stikker ook contact kan opnemen met de collega's van minister Hatta. Minister Stikker is voornemens na zijn terugkeer op Zaterdag a.s. nog een bezoek te brengen aan enkele andere plaatsen op Java. Waar schijnlijk zal hij Woensdag 10 November naar Nederland terugkeren om verslag uit te brengen aan de regering. Verwacht mag worden, dat over het resultaat van de be spreking met Moh. Hatta geen verslag zal worden gegeven alvorens de regering in Den Haag is ingelicht. Op zijn reis naar Kalioerang wordt de heer Stikker verge zeld door enkele adviseurs. De voorzitter en de minister-president belichten de betekenis der wijziging De vergadering der Eerste Kamer begon hedenmiddag met een herdenking van het feit, dat het vandaag J00 jaren geleden is, dat de Grondwetsherziening van 1848 werd afgekondigd, welke voor Nederland van zo grote betekenis is geweest. De voorzitter der Kamer, pr of. m r. R. Kranenburg hield een rede, waarin hij zeide, dat deze Grondwetsherziening een fundamentele wijziging in ons consti tutioneel bestel betekende. Zeer belangrijk waren deze wijzigingen ook uit het oogpunt van democratie, want in de nieuwe vormen, die toen werden aanvaard, werd de ontwikkeling tot een democratie langs regelmatige constitutio nele weg mogelijk, welke zich in deze hon derd jaren heeft voltrokken. De doorwer king van de politieke overtuigingen van de Nederlandse staatsburgers in het rege ringsbeleid werd mogelijk door de volledige politieke ministeriële verantwoordelijkheid. Dat het parlementaire systeem een nood zakelijke consequentie is van de ministe riële verantwoordelijkheid, achtte prof. Kranenburg moeilijk betwistbaar. Prof. Kranenburg zette voorts uiteen, hoe de Eerste Kamer door de herziening van 1848 haar positie belangrijk zag gewijzigd. Bij de Grondwetsherziening van 1917 volgde eindelijk de gelijkstelling van de vereisten voor verkiesbaarheid voor de leden der beide Kamers. Zo was de Grondwetsherziening van een eeuw geleden meer het uitgangspunt van een ontwikkeling, die leidde naar de parle- De houding van de bevolking op Oost-Java heeft het mogelijk gemaakt de autonome struc tuur der regentschappen in zeer korte tijd te herstellen. Nadat half September de bevolking van twaalf regentschappen bij geheime stem ming haar raadslieden had gekozen, kon tot de installatie der regentschapsraden worden over gegaan. Elf dezer raden namen in eerste zit ting bij acclamatie een resolutie aan, waarbij de leden zich uitspraken voor instelling van een „Negara Djaica Timoer". De Regent van Banjoewangi, Rocmenggocng Pandji Achmad Kocsono, spreekt de raadsleden toe bij de in stallatie van de Regentschapsraad Banjoewangi. mentaire democratie dan de overwinning van de democratie» Spreker ging vervolgens in op de grote figuur'van Thorbecke. Het Nederlandse volk was in 1848 rijp geworden voor de Grondwetsherziening en de Februari-revolutie in Frankrijk, over slaande naar Wenen en Berlijn, gaf de laat ste stoot. Op de formulering van de rege len, die de grondslagen der nieuwe orde ning voor de toekomst zouden bepalen, heeft Thorbecke zijn stempel gedrukt cn misschien in nog sterkere mate op de uit werking daarvan in de volgende decennia. Het Nederlandse volk heeft de nieuwe middelen en methoden, die honderd jaar geleden in zijn handen werden gelegd, weten te gebruiken. De positie van de mo narchie is daardoor niet verzwakt en in gevaar gebracht, zoals velen in 1848 dach ten, maar veeleer versterkt, zij het met ge wijzigde functie. Rede van de minister-president. Hierna nam m i n i s t e r-p resident D r e e s het woord. Hij zeide het op prijs te stellen zich namens de regering aan te sluiten bij de getuigenis van de voorzitter omtrent de hoge waarde van de staatkun dige hervormingen, die honderd jaar ge leden werden tot stand gebracht. In de achter ons liggende eeuw is de Grondwet bij herhaling herzien, maar de belangrijke beginselen van 1848 zijn ge handhaafd en zij hebben gebracht wat er van werd verwacht. Het zal de taak van de thans levende generatie zijn deze vrijheid te handhaven en te beschermen en tevens te tonen, hoe de democratie als grondslag van een con stitutionele monarchie een waarborg kan zijn voor een krachtig, besluitvaardig en sociaal rechtvaardig beleid. Ook 1948 zelf zal in komende tijden be kend staan als het jaar van een diep-in- grijpende Grondwetsherziening. Ditmaal is het een herziening geweest, die beoogde de verhouding tussen Nederland en de over zeese gebiedsdelen van het koninkrijk der Nederlanden op een andere grondslag te regelen en voor die gebieden de weg te openen naar een eigen democratische ont wikkeling. „Wij weten", aldus de minister president, „dat velen in ons land de'gang van zaken, die tot die herziening geleid heeft en ook die herziening zelf, met be zorgdheid hebben gezien. Niemand kan met zekerheid voorspellen wat werkelijkheid zal worden van hetgeen daarin als moge lijkheid is gegeven. Maar voor- en tegen standers zullen met mij instemmen wan neer ik bij deze herdenking van 1848 de hoop uitspreek, dat wat in 1948 uit strijd en nood geboren is, tenslotte voor de volkeren, die er bij betrokken zijn, een ontwikkeling moge inleiden, even vruchtbaar en zegen rijk als die zich na de herziening van 1848 in Nederland heeft voltrokken". Poging tot roof mislukt Drie gemaskerde en gewapende man nen drongen te Asten de woning van de weduwe L. binnen, waarvan een ge deelte in gebruik is als kantoor van de plaatselijke boerenleenbank. De mannen hadden het voorzien op de inhoud van de brandkast. Daar de kassier, die elders woont, de sleutel had meegenomen, moes ten de mannen onverrichterzake vertrek ken. De weduwe L. waarschuwde terstond de politie, die thans de mannen tracht op te sporen. stemmen voor Truman groter zal zijn dan voor Dewey en wel rond vijftig procent. Dit zou Truman het presidentschap ver zekeren. Gisteren nog voorspelde dr. Gal lup 49.2 procent voor Dewey en 44.2 voor Truman. Om half een Nederlandse tijd waren de uitslagen binnen van 74 procent der stern- districten van het gehele land. Volgens deze uitslagen waren de cijfers als volgt: Truman18.296.819 stemmen Dewey 16.743.387 stemmen Wallace852.183 stemmen Thurmond745.293 stemmen Totaal 36.637.682 stemmen Er zijn in totaal 51 millioen stemmen uit gebracht. De laatste officieuze cijfers voor de staat New York geven Dewey met 28.000 stem men de leiding boven Truman. Het radio station verklaarde, dat Dewey de 47 New- Yorkse kiesmannen definitief heeft gewon nen, hoewel met een kleine meerderheid. Volgens de laatste berichten is het tellen van de stemmen in verschillende Zuidelijke Staten vanmiddag omstreeks half één Nederlandse tijd gestaakt en men zou niet eerder dan over vier a vyf uur verder gaan. Deze vertraging betekent dat vele einduitslagen, die de verhouding in het stemmenaantal belangrijk kun nen beïnvloeden, pas in de namiddag bekend worden. Het is te verwachten dat de definitieve uitslag hedenmiddag omstreeks 18 uur bekend zal zijn. Volgens de laatste uitslagen zou het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden thans als volgt zijn samengesteld: Democraten 54 (voorheen 45) Republikeinen 42 (voorheen 51) De Senaat zou er als volgt uitzien: Democraten 229 (voorheen 185) Republikeinen 205 (voorheen 243) Am. Laborparty.1 (voorheen 2) Hel woord is aan George Eliot: Onze gedachten zijn vaak slechter dan wij zijn. „Rode Duitse politie" in plaats van Sovjet-bezetting? Mededelingen van gevlucht Duits officier De voormalige Duitse generaal-majoor dr. Walter Schreiber, die, na in Russische krijgsgevangenschap een opleiding te heb ben ontvangen in de communistische leer. naar de Amerikaanse zóne van Duitsland is uitgeweken, heeft verklaard, dat de nieuwe politietroepen in de Sovjet-Russi sche zóne van Duitsland zullen worden uit gerust met tanks en zware artillerie. De nieuwe politiemacht van de Sovjet- zóne, aldus Schreiber, is het eerste stadium in de organisatie van een „rood leger", sa mengesteld uit Duitsers. Schreiber, die doo^ de Sovjets was voor bestemd voor de functie van chef van de medische dienst van de politiemacht in de Oostelijke zóne, zeide, dat aan hem en vijf andere Duitse generaals in krijgsgevangen schap mededelingen waren gedaan over de plannen voor de bewapening van de nieuwe politiemacht. Volgens Schreiber was de „enige aanne melijke reden" voor het bestaan van de nieuwe politiemacht een Sovjet-Russisch plan, de bezettingstroepen uit Duitsland tersg te trekken cn de Westelijke geallieer den tot hetzelfde te bewegen. „Wanneer de Sovjets hierin slagen", aldus Schreiber, „zal het nieuwe rode leger een verschrik kelijke bedreiging voor het Westen bete kenen". Schreiber zeide verder op de door hem gegeven persconferentie, die twee- uur duurde, dat generaal Vincenz Müller, een „fanatiek communist" en voormalig officier van de generale staf, is benoemd tot staf chef van de nieuwe politiemacht. Schreiber ontkende met nadruk, dat ge neraal Walter von Seydlitz of veldmaar schalk Friedrich Paulus in enig verband zou staan met de nieuwe politiemacht of legers in de Sovjet-Unie zou commanderen of organiseren. Communistische stoot naar Nanking verwacht In centraal-China worden meer dan een half millioen Chinese communisten ver zameld voor een nieuw offensief tegen het voorname regeringsbolwerk van Sjoetsjow. De communistische legers in Mandsjoerije zouden zich tezelfdertijd hergroeperen voor een offensief naar Noord-China. De regering brengt vierhonderdduizend man élite-troepen bijeen ten Zuiden van de pas van Liaoning, die de toegangsweg naar Noord-China vormt. Verder zouden een zeshonderdduizend man regeringstroepen geconcentreerd wor den bij Sjoetsjow, de poort naar Nanking. Men oppert de mogelijkheid van een com munistische opmars langs de stad heen naar Pengpoe, aan de spoorweg vqn Tientsin naar Nanking, om aldus de na tionalistische hoofdstad onder schot te krijgen. Het Chinese kabinet is heden afgetreden, aldus wordt uit Nanking gemeld. Ir. H. Vos. oud-minister van Verkeer en Waterstaat, is met ingang van 1 Januari be noemd tot directeur van de N V. Centrale Arbeidersvcrzekerings- de Depositobank in Den Haag. Schermutseling met brandende benzine .en granaten Het Franse ministerie van Binnenlandse Zaken deelt mede: „In de vroege ochtend van 2 November is de politie in verschei dene mijnbekkens, zoals van het departe ment Pas-de Clais, een actie begonnen om de algehele ontzetting van de Franse mijn schachten te voltooien en het mogelijk te maken, dat in talrijke gebieden werkwil ligen opnieuw aan het werk gaan. De be zetting kan worden gemeld van 48 schach ten, zes centrales, zes cokosf abri eken, zes grote kantoren, zes centrale werkplaatsen en zes locomotievenbergplaatsen, dat is alles wat nog te bezetten "viel. In het bek ken van Lotharingen wordt een arbeids- hervatting van 100 gemeld. In het bek ken van het departement du Nord breidt zich de werkhervatting ook uit. Volgens inlichtingen van het ministerie van Binnenlandse Zaken hebben de stakers in de streek van Lievin de politie, die mijn- schaenten kwam ontzetten, met benzine, brandende toortsen en granaten bestookt. De politie maakte van haar kant ook ge bruik van granaten. Daarop deden de sta kers een uitval en omsingelden een met munitie geladen jeep van de politie. Gezien de crilieke toestand gaven de officieren van de ordedienst hun mannen bevel voor de stakers in de grond te schieten. Bij de eer ste schoten trokken de stakers zich terug, Donderdag Veiligheidsraad over Palestina Gisteren is medegedeeld, dat de Veilig heidsraad Donderdag bijeen zal komen om de Brits-Chinese resolutie over het'toepas sen van „sancties" in de Palestijnse kwestie te behandelen. De resolutie beoogt vooreerst herstel van het bestand in de Negev en-voorts het in stellen van een commissie ter bestudering van de vraag, welke sancties moeten wor den toegepast ingeval aan de bestandsvoor- waarden niet wordt voldaan. De subcommissie, die gisteren bijeen kwam om rapport op te maken over de uit eindelijke tekst van de resolutie, heeft een vertegcnvoorstel van de Oost-Envooese staten tot voortzetting .vnn rechtstreekse onderhandelingen tussen Joden en Arabrc- ren verworpen. zonder gewonden achter te laten. Twee officieren en vier manschappen van de ordedienst werden gewond door granaat scherven en een adjudant van de rijks wacht werd in de borst getroffen door een gietijzeren scherf. Volgens A.F.P. lagen gisteren te Marseille 58 schepen stil. In het bekken van Lens zijn enige posters, die met knuppels bewapend waren, gearresteerd. Onder hen bevindt zich een aantal vreemdelingen. De arbei ders van de metaalfabrieken te Denain- Anzin evenals die der Cail-fabrieken zijn weer aan het werk gegaan. Republikeins verweer Het republikeinse ministerie van Voor lichting betwist in een communiqué de waarheid van de Nederlandse beschuldi7 gingen inzake republikeinse bestandsschen dingen. Het communiqué zegt, dat de repu blikeinse delegatie aan de Commissie voor Goede Diensten verzocht heeft een onder zoek in te stellen naar de waarheid van de beschuldigingen en de ware stand van zaken bekend te maken. De Nederlandse beschuldigingen, aldus het communiqué, herinneren aan de Nederlandse publiciteit voor de politiële actie van verleden jaar met dit verschil, dat nu vertegenwoordigers van de Veiligheidsraad hier aanwezig zijn. „De regering van de republiek zal haar in vloed aanwenden via de radio en in circu laires, opdat de Indonesiërs in de bezette gebieden de idealen op democratische wijze kunnen bereiken", aldus Antara. ZUID-WESTELIJKE WIND* Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt. geldig van Woens dagavond tot Donderdagavond: Meest zwaar bewolkt met tijdelijk enige regen of motregen voornamelijk in het Noord-Westen van het land en hier en daar nevel bf mist. Matige, later vooral in de kuststreken toenemende Zuid- Westelijke wind. Weinig verandering van temperatuur I Nnvmh'r: Zon op T il» uur, onder 17.07 uur Mean op w 12.02 uur. onder 18.4! uur

Haarlem's Dagblad | 1948 | | pagina 1