c 3 Haarlem en het woningbouw-vraagstuk PANDA EN DE GEDACHTENMACHINE Kinderbijslagwet zal worden gewijzigd I ie u we |avc C Wereldnieuws WOENSDAG 3 NOVEMBER 1948 HAARLEMS DAGBLAD Gunstiger vooruitzichten voor 1949 Thans ziin in ons land 45.000 woningen in aanbouw. Dit cijfer werd ons medege deeld op het departement van Wederop bouw en Volkshuisvesting. Inderdaad een aantal dat oppervlakkig gezien tot verheuging stemt, want het is het hoogste sinds de bevrijding. Daartegenover steekt het aantal dat in Haarlem in aanbouw is ongunstig af. Uit onze publicaties der laatste weken is ge bleken dat het woningtekort in onze stad zeker niet kleiner is dan het gemiddelde voor ons land. Uitgaande van die overwe ging zou Haarlem dus slechts tevreden de verschillende provincies geschiedt door het departement van Wederopbouw Volkshuisvesting. Die verdeling voor 1949 zal geschieden met in aanmerking nemen van het woningtekort en de oorlogsschade. Voorlopig is er aan gedacht Noordholland, zonder Amsterdam, 3000 woningen toe te wijzen, plus 1000 montage-woningen, maar definitief zijn deze cijfers nog niet. In totaal dus voor Noordholland (zonder Amsterdam) voor 1949 4000 woningen, (Voor Amsterdam wordt gerekend op 1800 woningen). Dit is een vrij gunstig cijfer als men bedenkt dat van de 45.000 woningen kunnen zijn als het zijn rechtmatig deel die thans in ons land in aanbouw zijn er van de 45.000 had. Maar dat is niet zo: Haarlem herbergt 1/62" van de totale bevol king van Nederland, zodat een evenredig deel zou bedragen 1/62 van 45.000, is 725 woningen. Op dit ogenblik zijn te Haarlem evenwel niet meer dan 400 huizen in aanbouw, wat dus ver ligt beneden het gemiddelde voor ons land. (45 pet.). Wij stelden aan onze zegsman op het de partement de waag: waaraan is dit ongun stige feit voor Haarlem te wijten? Het antwoord was: De gemeente draagt daarvan feitelijk zelf de schuld. Reeds in de oorlogsjaren is uit Den Haag aan de ge meentebesturen de raad gegeven, plannen te maken voor woningbouw. Verscheidene gemeenten hebben daaraan gevolg gegeven. Trouwens het lag voor de hand dat de ge meenten dit ook reeds zonder aansporing uit Den Haag zouden doen, want zij wisten dat het immers in de naaste toekomst nodig zou zijn de woningbouw weer krachtig ter hand te nemen. Toen in Mei 1947, op grond van de ge geven toewijzingen door de Wederopbouw aan de gemeenten, niet voldoende gebouwd werd, is aan de gemeenten gevraagd, los van het bouwvolume, aanvragen in te die nen. Wat binnen kwam is de eerste tijd ook toegestaan. Pas later, toen er al te veel kwamen, is daarmee opgehouden. Haarlem had blijkbaar niet veel plannen voorbereid, zodat het van die gunstige om standigheid slechts in bescheiden mate profiteren kon. Dit was jammer voor Haarlem, te meer omdat het bouwvolume voor 1948 voor de gemeenten gebaseerd werd op de bouw van 1947. Voor elke 100 huizen die namelijk klaar kwamen, mocht de bouw van 100 andere begonnen worden. Voor Noordholland was dit aantal voor nieuw-bouw zelfs op 150 bepaald. In de practijk had dit tengevolge dat gemeenten die in 1947 veel activiteit op bouwgebied getoond hadden, ook in 1948 veel toewijzin gen kregen. Er ziin zelfs gemeenten die van deze omstandigheden zó geprofiteerd hebben dat in hun gebied het woningvraagstuk practisch is opgelost. O.a. geldt dit voor het land van Heusden en Altena. Ook in de gehele provincie Brabant is in verhouding veel gebouwd. Tot zover deze uiteenzetting van ïjaagse kant. In Haarlem vernamen wij dat de zaken iets anders staan. De gemeente had wel meer plannen voorbereid dan inge diend werden, maar door bijzondere om standigheden was daarbij een kink in de kabel gekomen, waardoor uitvoering daar van onmogelijk werd. Er waren o.a. plan nen 'voorbereid voor de bouw van een complex van enige honderden huizen in Haarlem-Noord die door particulieren ge zet zouden worden. De gemeente had veel werk om dit voor te bereiden, maar ter elfder ure bleek uitvoering niet mogelijk te zijn. Dat was een tegenvaller. De toewijzing voor 1949. Voor 1949 zal een andere weg bewan deld worden om het bouwvolume te ver delen. Allereerst iets over de plannen voor dit jaar in het algemeen. Het departement is overtuigd, dat het mogelijk is in het komende jaar 38.000 wo ningen te bouwen, daaronder zullen even wel 10.000 montagewoningen zyn. Bij het vaststellen van deze bouw-capa- citeit is gerekend met de materialen-positie en met de beschikbare werkkrachten. Het moet betreurd worden dat het aantal bouwvakarbeiders steeds geringer wordt, niettegenstaande veel gedaan wordt om scholing en herscholing te bevorderen. De bouwvakarbeiders zijn in het algemeen niet tevreden met de loon- en ai'beidsvoorwaar- den, wat tengevolge heeft, dat sommigen ander werk zoeken. Er wordt door belang hebbenden gezocht naar de mogelijkheid om een meer-aanlokkelijk stelsel van ta rief werk in te voeren, omdat verwacht wordt dat dit in de hand zal werken dat er meer liefhebberij voor het bouwvak komt. Het feit dat er thans stagnatie komt wat de materialenvoorziening betreft, is een ge volg van de omstandigheid, dat er te veel huizen tegelijk in aanbouw zijn en dat er gemiddeld te lang over de bouw gedaan wordt. Het is rationeler elk half jaar 19.000 te bouwen, dan over 38.000 een jaar te doen. De verdeling van het bouwvolume over slechts 3300 in Noordholland (zonder Am sterdam) staan. De gemeentebesturen zijn in het alge meen niet erg gesteld op een toewijzing van montage-woningen. Er kwamen betrekke lijk wemig aanvragen daarvoor binnen, hoewel de zaak nog wel aanlokkelijk was gemaakt door de bepaling dat een mon tage-woning slechts voor 3 4 zou tellen bij het berekenen van een bouwvolume. Daar om maakt het nu een punt van overweging uit om aan de gemeenten in 1949 een bouw volume toe te wijzen met inbegrip van een zeker aantal montage-woningen, waardoor de gemeenten dus verplicht worden die montage-woningen te bouwen. Tenslotte is er nog een wijziging in aan tocht. Tot nu toe geschiedde de verdeling van het bouwvolume door de Weder opbouw. Het voornemen is thans, met ingang van 1 Januari 1949, de verdeling van het pro vinciale bouwvolume over de verschillende gemeenten in handen te leggen van de col leges van Gedeputeerde Staten, die daarbij het advies zullen inwinnen van de directeur van het provinciale bureau van de Weder opbouw. De radio geeft Donderdag HILVERSUM I, 301.5 M. 7.00. 8.00, 13.00. 18.00. 20.00 en 23.00 uur Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 7.50 Dagopening. 8.15 Platen. 8.55 Voor de vrouw. 9 00 Orkestwerken van Von Weber. 9.30 Pla ten. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Arbeidsvita minen. 10.50 Voor kleuters. 11.00 Orgelcon cert. 11.45 Reportage. 12.00 Roemeense mu ziek 12.30 Weerbericht. 12.33 In 't spionne tje. 12.38 Piano 13.15 Platen. 13 20 Orkest Maria Zamora. 13.50 Platen 14.00 Voordracht. 14 20 Solistenconcert. 15 00 Voor zieken en gezonden. 16.00 Assortimento. 17.00 Kalei- doscoop. 17.20 Welk dier? 17.30 Doe het zelf. 17.35 Lichte muziek. 18.15 Sportpraatje. 18.30 Voor de strijdkrachten. 19.00 De ring van Dico. 19.10 Avondschool. 19.45 De RV.D. antwoordt. 20.05 Echo van de dag. 20.15 Opera-comique „Djamileh" van Bizet. 21.20 Luisterspel „Hard tegen hard". 22 30 Piano- werken van Chopin en Liszt. 22.45 Pijlers van Nèerlands welvaart. 23.15 Orkest Kostelanetz. HILVERSUM II, 414.5 M„ 218 M. en 1875 M. 7.00, 8.00. 13.00, 19.00, 20.00 en 23.00 uur Nieuws. 7.15 Mozart en Mendelssohn. 7.45 Gebed 8.15 Platen. 9.00 Voor dc vrouw. 9.05 Werken van Johann Strauss. 9.35 Hawaiian- muziek. 9.45 Schoolradio. 10.00 Partita van Bach. 10.15 Morgendienst. 10.45 Jo Vincent en Hélène Ludolph. 11.00 Ziekenbezoek. 11.40 Schoolradio. 12 00 Angelus. 12.03 Piano. 12.30 Weerbericht. 12.33 Metropole-orkest. 12.55 Zonnewijzer. 13.25 Vervolg orkest. 13.45 Hors d' Oeuvre. 14.00 Platen. 14.40 Voor de vrouw. 15.00 Strijkkwartet. 15.30 Pianosonate van Mozart. 16.00 Bijbellezing. 16.45 Platen. 17.00 Jeugdjournaal. 17.30 Promenade-orkest. 17 d0 Voor de jeugd. 18.00 Vervolg orkest. 18.15 C. N. V.-lezing. 18.30 Ouverture „Rienzi". 18 45 p:oblemen voor piekeraars. 19.15 Leger des Hciis. 19.30 Actueel geluid. 19.45 Orgel. 20.15 Vroliik 'rnirn. 71 30 Familiecompetitie. r )D d»' v-UVon. 22.25 V lius-hcd-ren. 22.45 Overdenking. 23.15 De beroemde rettze-parapluie van de portier van het Londense Palladium-theater zorgde er voor, dat de koninklijke gasten bij de grote Royal Command Revue geen last hadden van de stortbui, die zich bij de aanvang van de voorstelling boven de Engelse hoofdstad ont lastte. - V.Ln.r.: de Hertog van Edinburgh, Koningin Elisabeth, Primes Margaret en de Koning. Muziekmidda» van de V olksmuziekseliool De Stichting Volksmuziekschool voor Haarlem en Omstreken heeft in de loop van de laatste tien jaren baanbrekend werk ver richt op het gebied van de muzikale op voeding der jeugd. Hierbij moet vooral de initiatief-neemster. oprichtster en directrice der school, mevr. C. Kat-Beylevelt, genoemd worden als de belangrijkste stimulans bij dit zo volkomen op de muzikale zelfwerk zaamheid der leerlingen ingestelde onder wijs. De resultaten van het culturele werk der V. M. S., zoals de school kortheidshalve door alle „insiders" genoemd wordt, konden in de grote zaal van café Brinkmann aan de Grote Markt beluisterd worden. Ten aan- schouwe véin vele trotse ouders betraden beurtelings gróte en kleine groepen van leerlingen het smalle podium om met elkaar te musiceren. En dit musiceren geschiedde met zeer verscheidene middelen. Daar wa ren natuurlijk de aankomende violistjes, pianistjes, cellisten en dwarsfluiters, doch ook de bamboe-pijpers, welke laatsten hun instrumenten zelf onder leiding van mevr. Kat en mej. J. Dito gefabriceerd hadden. En dan de blokfluitgroepen, die bliezen of hun leven er van af hing. Toen ging daar maar eventjes de gehele Kinder Symphonie van J. Haydn, onder leiding van mevr. Kat. Wat vedelden die violisten, wat kweelden de blokfluiters en wat tierelierden die meiskes daar leutig op hun, met water gevulde, fluitjes; die jongens met hun ratel, triangels en tambourijn voelden zich als orkestleden der H. O. V. Dit was een spontaan, ge meenschappelijk musiceren, waarbij elke vorm van rivaliteit ontbrak. En deze ge- meenschapsmuziek in het doel, waarnaar de V. M. S. streeft. Moge dit werk door velen begrepen en gewaardeerd wordei^ N.V. Maatschappij voor Electrische Centraalstations te Haarlem In de vergadering van aandeelhouders van bovengenoemde Maatschappij werd de balans en de winst- en verliesrekening over 1947 goedgekeurd. Het dividend is bepaald op f 120 voor de gewone en op f 80 voor de oprichtersaan delen. De heer P. Mertens, notaris te Boxtel, werd als Commissaris herkozen, terwijl in de vacature, door het overlijden van de heer Ir. H. Lohr, tot Commissaris is be noemd de heer Ir. A. Baron van Styrum, te Heemstede. Piano-recital Chrystal Blomkamp Chrystal Blomkamp is een Zuid-Afri kaanse. Na een verblijf van een jaar in ons land, waar zü enkele keren voor de radio optrad, hoopt zij de volgende maand naar Zuid-Afrika terug te keren. Eer het zo ver is, staan er nog een paar recitals en een optreden met orkest op haar programma. Een dezer recitals had Dinsdagavond plaats in de Renaissancezaal van het Frans Hals museum. Het begint hier zo stil-aan door te drin gen dat zich ook daar ginds, in het stam verwante land bezuiden de evenaar een ernstige muziekcultuur aan het ontwikke len is. Chrystal Blomkamp, die 'n deel van haar programma wijdde aan composities van drie van haar landgenoten heeft ons dit besef nader gebracht. En dat was niet het minst interessante deel. Voordien had zij getoond luidruchtig piano te kunnen spelen, bij voorkeur met overdadig pedaal- gebruik. Mozart ze speelde de Duport- variaties werd onder al dat klankgeweld bedolven en van Debussy hoorden we wel de noten Poissons d'or bijvoorbeeld werd knap gespeeld maar de „feeling" voor deze stemmingskunst ontbrak. Op een meer aanvaardbaar plan kwam Schumann's So nate no. II te staan; althans in het Andan tino leefde nu eens echte muziek op en aan romantische stuwing was geen gebrek. Twee préludes van Respighi hadden het hard te verduren. Ook de merkwaardige vierde sonate van Henk Badings werd hardhandig aangepakt en wat onevenwich tig van klank opgedist, vooral het midden deel. Maar de vlot gespeelde finale maakte veel goed. Tenslotte liet Chrystal Blomljamp ons kennis maken met werk van de Zuid-Afri kanen S. Grové, H. du Plessis en Blanche Gerstman; van de eerst een Prélude van improviserend impressionistisch karakter, van de tweede twee Miniaturen van smaakvolle muzikaliteit, en van de laatste een wat zwoel modern-romantische 'Bal lade. De pianiste zette zich voor honderd procent voor het werk van haar landge noten in. Samenvattend kan men haar een aantal kwaliteiten niet ontzeggen. Maar zij moe ten nog tot evenwicht komen. Misschien wordt zij dan nog eens de Elly Ney van Zuid-Afrika. JOS. DE KLERK. Nederlandse schooljeugd ziet de „echte" Shakespeare In zekere onderwijskringen en ook daar buiten heerst de mening, dat leerlingen van middelbare scholen weinig of geen profijt zouden trekken van toneelvoorstel lingen in de moderne talen. Het argument is dan meestal, dat door gebrekkige kennis van het vreemde idioom de schoonste pas sages uit de klassieke drama's toch onop gemerkt blijven, althans onvoldoende waardering ondervinden, waardoor het nut niet zou opwegen tegen de extra kosten. Deze opvatting dient met klem te worden bestreden door iedereen, die de kunst van het theater hoger schat dan als een vorm van toegepaste litteratuur. Gistermiddag heb ik in de Rotterdamse Schouwburg de eerste jeugdvoorstelling in ons land gezien door de Young Vic Company van het luisterrijke blijspel „As you like it" van Shakespeare. De tekst van deze comedie was tevoren door de docenten met hun leerlingen behandeld. Aan de geestdriftige reacties vermengd met veelvuldige blijken van herkenning der meest populaire taferelen kon men dui delijk merken dat de laatsten deze vlotte vertoning op de voet konden volgen en dat hun slechts weinig van het gesproken woord ontging. Wat zij misten werd ruim schoots vergoed door het wonder van het ongewone. Mij dunkt dat één vertolking in de oorspronkelijke taal tegen alle les sen in dramatische letterkunde van het jaar opweegt. Want hoe zou de ongeschre ven helft van een toneelstuk ooit beter tot leven gewekt kunnen worden? Het was een frisse, door en door zonnige vertoning. De belangrijkste figuren werden voorgesteld door ervaren krachten (zoals: Pierre Lefevre, Mervyn Blake, David Woodman en Anthony Van Bridge) en de overigen door de jongste generatie van dit gespecialiseerde gezelschap. Het merk waardige was, dat bijna alle rollen ver leden jaar door <3e leden van Comedia beter, in enkele gevallen zelfs stukken beter werden vertolkt, doch dat deze op voering als geheel een veel hogere vlucht nam, in de eerste plaats door het perfecte ensemblespel en voorts door de alles en allen doordringende goede luim die geen ogenblik geforceerd behoefde te worden. De nauwelijks meerderjarige ravenzwarte Jean Wilson overrompelde jong en oud door haar temperamentvol (maar typisch Engels) optreden als Rosalind. Heel mooi was ook de schelmse Celia van Ann Mor- rish. De décoratie viel enigszins tegen: het Ardennerwoud geleek in het eerste bedrijf meer een landweg met telegraafpalen, doch won naderhand aan sfeer door een' schil derachtig perspectief. Glen Byam Shaw regisseerde als een vindingrijk bemidde laar tussen de Shakespeare van 1600 en een willekeurige schooljongen van 1948. DAVID KONING. AANVARING OP DE SCHELDE Het Nederlandse stoomschip „Helena" van de K.N.S.M., groot 3918 bruto register- ton, komende van Antwerpen, is op de Schelde in aanvaring geweest met het stoomschip „Andaman", groot 4765 bruto registerton, komende van Port Said en bestemd voor Antwerpen. De „Andaman" heeft schade boven de waterlijn opgelopen. Aan de commandant der Stormschool te Bloe- mendaal, majoor J. H. A. K. Gualthérie van Weesel, zijn gisteren op symbolische wijze de 1500 Niwin-pakketten aangeboden, waarvoor teerlingen der school de etiketten verkocht hebben. Deze overdracht vond in het St. Joannes de Deo Ziekenhuis plaats waar de majoor, die enige tijd geleden een auto-ongeluk haa, verpleegd wotdt. Het symbool bestaat uit een palmboom aan welks voet de regu's der verkochte pakketten liggen. Rechtzaal in de Schouwburg „De Haagsche Comedie" zal op Zater dag 6 en Zondagavond 7 November in de Haarlemse Stadsschouwburg voorstellingen geven van „De nacht van de zestiende Ja nuari". Op deze avonden zal de zaal van de Stadsschouwburg zijn getransformeerd in een Amerikaanse rechtzaal, waarin een twaalftal personen uit het publiek zal moeten oordelen over de schuld van Karen Andre, de privé-secretaresse van de groot financier Bjom Faulkner. De natuurge trouwe nabootsing van een rechtsgeding, geschreven door Ayn Rand en vertaald door Caro van Eyck en Dick Sternheim, wordt geregisseerd door Paul Steenbergen. Bij de 75 voorafgaande voorstellingen luidde de uitspraak 69 keer onschuldig, 5 keer schuldig en bleef 1 keer onbeslist. Elise Cserfalvi als soliste bij de H.O.V. De violiste Elise Cserfalvi, tweede prijs- winnares van het Internationale Muziek concours te Scheveningen, zal als soliste medewerken aan het derde concert in de Vrijdagserie, dat de H.O.V. op 5 Nov. a.s. zal geven. Deze jeugdige Hongaarse ving op 5-jari- ge leeftijd haar vioolstudie aan. Zij be haalde verschillende prijzen. Ook nam zij in 1946 deel aan het Internationale Mu ziekconcours te Genève, dat zij met een onderscheiding verliet. In Hongarije te ruggekeerd werkte zij mede aan talrijke recitals en concerten met orkestbegelei ding; voorts is zij uitgenoodigd om een tournée door Turkije te maken. Op het concert van 5 Nov. zal Elise Cserfalvi het vioolconcert van Joh. Brahms vertolken. Het orkest, dat ditmaal onder leiding van Kees Hartvelt zal staan, opent het concert met de Sinfonia in Bes-dur van Joh. Chr. Bach en brengt tenslotte na de pauze de Symphonie No. 2 van Beethoven ten ge hore. Faillissementen De rechtbank te Haarlem heeft in staat van faillissement verklaard: Cornells Pieter IJff, chemisch fabrikant, zaakdoende onder de naam Cor IJff Han delsonderneming en Fabriek en handelende onder de naam Handelsonderneming Kenne- merland. wonende te Haarlem, Leidseplein 28. Rechter-Commissaris: mr. H. J. Fer- werda. Curator: mr. A. D. P. V. van Löben Seis, advocaat en procureur te Haarlem. J. F. H. Loor, wonende te Overveen, Ju- lianalaan 74 en aldaar handelende onder de naam „Boekenbedrijf Arena". Rechter-Com missaris: mr. H. J. Ferwerda. Curator: mr. E. J. Groenevelt, advocaat en procureur te Heemstede. Wegens het verbindend worden der enige uitdelingslijst is geëindigd het faillissement van H. F. A. Smit, wonende te Heemstede, Koediefslaan 31, te Amsterdam aan de Klo veniersburgwal 57, handelende onder de naam firma „Electrogos". Petroleum-melk In de Sumatrastraat in Haarlem-Noord schrok gistermorgen een paard voor een wa gen van een passerende auto en sloeg op hol. De eigenaar, een 47-jarige petroleumventer. die juist naast de wagen stond, probeerde het paard nog by de teugels te grijpen, doch hij kon niet verhinderen dat het dier keerde en in de richting van de Spaansevaartstraat holde Daar werd een geparkeerde melkauto geraakt, waardoor dit voertuig kantelde en onderst boven op het trottoir viel. Tachtig liter melk, 42 flessen melk, zeven flessen karnemelksepap en vijf flessen yoghurt gin gen verloren. Van de petroleumkar vielen een paar bussen, waardoor honderd liter petro leum over het plaveisel stroomde. Beide wagens liepen schade op. DISTRIBUTIENIEUWS Donderdag is het de beurt voor het afhalen van bonkaarten voedingsmiddelen, rokers- of versnaperingskaarten en toeslagkaarten voor jonge en aanstaande moeders in Vleeshal te Haarlem aan restant G. In het communiqué, dat de regering enige dagen geleden heeft gepubliceerd inzake de loon- en prijspolitiek, werd medegedeeld, dat door de genomen maat regelen een wijziging van de Kinderbijslag wet in het bijzonder ten bate van de grotere gezinnen een verhoogde mate van urgentie heeft verkregen. Het ministerie van Sociale Zaken deelt thans mede, dat over dit ontwerp overleg gepleegd wordt met de Stichting van de Arbeid. Zodra dit overleg is geëindigd, hetgeen vermoede lijk nog deze week het geval zal zijn, zal de minister van Sociale Zaken de indiening van een wetsontwerp tot wijziging van de Kinderbijslagwet met spoed bevorderen. Naar wij vernemen kan rekening hou dend met het feit, dat de tijdelijke bijslag op lonen en salarissen van één gulden per week berekend is naar een gezin van man, vrouw en twee kinderen worden ver wacht, dat de in voorbereiding zijnde wij- ging van de Kinderbijslagwet neer zal komen op een bijslagverhoging van 20 cent per week per kind, te rekenen van het derde kind af. Diamantsmokkelaars verkochten valse dollarbiljetten Enkele dagen geleden probeerden twee in Nederland wonende buitenlanders twee biljetten van twintig dollar in Amsterdam van dé hand te doen. De politie greep echter in en arresteerde het tweetal. Men ontdekte toen, dat de biljetten vervalst waren. De twee buitenlanders verklaarden de bankbiljetten in Antwerpen gekocht te hebben. In samenwerking met de Belgi sche politie konden daarop in Antwerpen twee Polen, die de dollars verkocht had den, gearresteerd worden. Tijdens hun ver hoor kwam aan het licht, dat zij diamanten naar de Verenigde Staten smokkelden. Zij leverden diamanten op bestelling. Het on derzoek is thans in handen van de Bel gische politie. Duizend gulden boete voor Aalsmeerse bloemenexporteur De Economische rechter te Haarlem deed gisteren uitspraak in de zaak tegen de Aalsmeerse bloemen-exporteur W. H. J. T., die een week geleden terecht stond omdat hij zijn Belgische afnemers ten nadele van de Nederlandse deviezenpositie anderhalve ton te weinig in rekening ge bracht zou hebben. Hij werd veroordeeld tot duizend gulden boete subsidiair honderd dagen en drie maanden voorwaardelijke gevangenisstraf. Oostenrijkse kinderen gaan en komen Deze week zijn 544 Oostenrijkse kinderen, die door de zorgen van de „U. N. A. C." drie maanden in ons land verbleven, naar het vaderland teruggekeerd. Het ver blijf in Nederland heeft de Oostenrijkse bleekneusjes veel goed gedaan. Een dei- jongens was zelfs recordhouder in die zin, dat hij 21 pond in gewicht toenam gedu rende drie maanden. Vrijdag komt weer een transport van 500 andere Oostenrijkse kinderen via Venlo in ons land. Nederlander in Duitsland door lifters overvallen De 53-jarige koopman A. S., wonende te Amsterdam heeft in Duitsland een zeer onaangenaam avontuur beleefd. De heer S. was met zijn auto op weg naar Nederland en had nabij Crefeld twee lifters, naar zijn zeggen militairen, in de wagen genomen. Plotseling werd hij op het hoofd geslagen. Er ontstond een wor steling en hoewel S. ernstig aan het hoofd was gewond, wist hij uit de auto te komen. Hij ging naar een boer die de politie waarschuwde. Radio-auto's, welke op de Duitse verkeerswegen patrouilleren, wer den gewaarschuwd en vonden de auto te Idstein nabij Wiesbaden terug. S. arriveerde gisteren in Amsterdam met ernstige hoofdwonden en zonder auto of bagage. De Nederlandse Criminele Voor lichtingsdienst onderneemt thans pogingen de in beslag genomen auto en hetgeen er nog eventueel rest van de bagage vrij te krijgen. Goudvoorraad met f 1,2 millioen verminderd Uit de weekstaat van de Nederlandse Bank blijkt, dat de goudvooraad met 1.200.000 is verminderd tot 451.282.970, hetgeen is toe te schrijven aan de afgifte van goud aan Zwitserland op grond van het met dat land bestaande monetair ac- coord. De circulatie van muntbiljetten is met ongeveer 800.000 gestegen tot 143.954.252. Van Icarus tot Zeppelin, Fuld, uitgave A. J. G. Strengl Amsterdam. Het is wel een tragische coincidentie de schrijver van dit boek over de luehtv en haar pioniers, zo kort na de uitgave zijn werk, bij de vliegramp met de Nijmi in Schotland om het leven moest ko Fuld was een man wiens enthousiasme de luchtvaart zich niet beperkte tot de zj lyke mogelijkheden ervan; het werd even gevoed door de bewondering voor de on nemingsgeest van de mannen die het ho op zochten. Daarvan geeft hij in zijn boek, overigens uitsluitend de geschiedenis van lichter-dan-de-lucht behandelt, ruimsch blijk. Het is een geestig-geschreven, kosti werk dat naast de terdege gedocumentft historie een gTOot aantal grappige incide: en legenden geeft, die door de eeuwen 1 aan de onderzoekers van het luchtruim bonden zijn geweest. Zowel de professie als de amateuristische luchtvaart-enthou! kan er zyn hart aan ophalen. Voetbal Een magistrale voetbalmatcJ Burgervaders streden de Noordelijke voetbali Twee en twintig Drentse en Gronii magistraten hebben elkaar Dinsdag in Drentse hoofdstad de voet dwars gezet, huid in voetbalbroekjes en shirts; twee twintig sportieve burgemeesters die heldhaftige strijd leverden om de hegemi van Noord-Nederland. Woningproblemen, financiële kwesties, breidingsplannen enz. waren voor ent uren vergeten, de volle aandacht was slei gericht op de soms wonderlijke cap len van de bal, want wonderlijk waren uitspattingen van het leren monster, on het „gehanteerd" werd door amateurs, jeugd al enige tijd achter hen ligt. „Hup, burgemeest Niettemin is er vrolijk gevoetbald, enthousiasme en jeugdig vuur. En gelad is er ook, vooral door de toeschouwers, E gemeester van Royen van Sleen trok daar evenwel weinig van aan en met „vooruit jongens, tanden op elkaar" in reerde hij zijn team tot grootse daden. Vo na de rust. toen Drente een 12 achterst had in te halen, tot stand gekomen door strafschop wegens hands en een ouderw run van de Groninger midvoor Sch{ (Ezinge), die met een raak schot werd sloten. Doelman De Fielliettaz Goethart, Vries, overigens een stijlvolle keeper, die en dan bij de 3e klasser „Vako" onder de staat, ontdekte het ronde geval pas, toer, achter zich keek. Enkele ogenblikken dl voor had C. A. Crena de Iongh. Ruinen, tiental Groningers van zich afgeschud Meedens burgervader Hofstee Aukema onedelachtbaarlijk laten vissen. Na de rust lieten de Drentenaren e recht zien. wat eensgezindheid vermag. Het werd tenslotte zelfjs 52. tot gi vreugde van Drente, dat zijn voldoening o dit wapenfeit niet onder stoelen of ban! stak. Aanvoerder J. van Royen (die bij weinige Groninger „stormlopen" zeer zt vuldig zijn sigaretje in het net deponeer kreeg een bloementuil waarna de versls nen triestig, doch met opgerichte hoofi (en stijve gewrichten) het slagveld verliet Beide teams kregen evenwel zeer spon gelukwensen van de Commissaris der ningin in Drente, mr. dr. R. H. Baron de van Steenwijk, die*met een forse zwaai aftrap had verricht. En wanneer straks de twee-en-twli burgemeesters de stijfheid weer uit de ed achtbare botten voelen wijken, dan zal Ned land misschien een nog grootser primi krijgen: een interprovinciaal tournooi voetballende burgemeesters. VOETBALLENDE POLITIEMANNEN, Voor de competitie van de Nederlan Politie Sportbond zyn Dinsdag de volgei voetbalwedstrijden gespeeld: Haarlet Utrecht 2—5 en Haarlem 2—Heemstede 2 Boksen Van Klaveren versloeg Heyf Dinsdagavond kwamen te Antwerpen Klaveren en Heven tegenoven elkaar. In t gevecht over tien ronden van drie mint; won Van Klaveren door Heyen een k.o. te brengen in de eerste ronde. Luc Lucar, de Rotterdamse lichtgewil| bokser, die strijd moest leveren tegen ex-amateurkampioen van Europa Jos V sers. was echter minder gelukkig en verli in een gevecht over zes ronden van d minuten door een k. o. in de tweede ron Schaken Jeugdtournooi van „Rolland" De tien finalisten van het Jeugdschaak- tournooi van Rolland, ingedeeld in twee groepen van vijf spelers, zijn de kamp om de fraaie wisselbeker begonnen. Enkele deel nemers moesten zich wegens gebrek aan tijd voor de finale terugtrekken. Bij de reeds bekende finalisten voegden zich nog J. A. v. d. Ende. na in groep V van G. Waardenburg gewonnen te hebben en H. Verleur (groep II), zonder strijd, doordat F. Ilooyveld zich terugtrok. De uitslagen van de eerste ronde luiden: Groep I. G. J. SchultzJ. Verleur 0—1; A. Schmitz—R. J. Versnel 1—0; J. A. v. d. Ende was vrij. Groep II: H. FokkeH. Verleur 01; N. C. de Ronde—A. Haitsma 0—1; A. S. Groen was vrij. De winnaars van beide groepen zullen elkander ontmoeten voor de eerste en tweede prijs. Biljarten Kampioenschap vierde klas In de strijd om het kampioenschap vierde klas klein biljart van het district Haarlem van de Nederlandse Biljartbond is G. J. v. d. Veldt (Hof van Holland) kampioen gewor den. Hij heeft vijf partijen gewonnen, speelde één maal gelijk, behaalde 514 caramboles in 264 beurten. Zijn hoogste serie was 13, zijn beste gemiddelde in eén partij 2.67 en zijn algemeen gemiddelde 1.94. Tweede was A. Hendriks (Insulinde) met vier gewonnen partijen en twee gelijke spe len. Aantal caramboles 517. aantal beurten 253, hoogste gemiddelde in een partij 3,40, hoogste serie 21 en algemeen gemiddelde 2.04. Hendriks promoveert naar de derde klas, 7. En hoe de kapper ook tegenspartelde, het mannetje bij de riem van zijn witte kappersjas lachen. Hij kon maar niet tot bedaren komen hielp hem helemaal niets Panda hield hem aan een van de haken van de kapstok op. Daar j en Panda moest van de weeromstuit ook hoe stevig vast en bedacht onderwijl, wat hij nu zweefde nu de kapper tussen hemel en aarde, langer hoe harder lachen. Eindelijk kalmeerde ,n /TVn.0, ,T Kader met de nmtdmJc «*n moot dom. Hi, (rapte schopte an riep allerlei lelijke het leuke oude heertje- Frofeesor"ur| 'J?eEr|' *3» «2ie;£" ,S,S Ineens kreeg hij'n idee. Bij liep met de kapper dingen naar Panda, die zich daar natuurlijk I DommeT zei hij. „En jij bent zeker Panda! Labots Sr (Frans Hals) zesde J Thoolen - 1 uide kap~'r l L m een hoek niets van aan trok. Ondertussen zat het oudel Ja, ik heb over je in de krant gelezen! Ik had I (Hof van Holland) zevende en T. van Keulen van de winkel stond e.n l.:ng het woedende heertje zich op de knieën te slaan van het I je direct in de gatenT J (SW) achtste. J Vijf doden. Dinsdagavond is een Ame: kaanse Dakota dicht bij het vliegvi van Wiesbaden neergestort en verbrat Het toestel, dat uit Northolt kwa: moest wegens het slechte zicht bli landen op de instrumenten. Op het lal ste ogenblik zag de piloot, dat hij vliegveld reeds gepasseerd was. draaide om 'een tweede landing te c cjernemen, doch stortte, waarschijn! door verkeerde berekening, neer. V inzittenden werdén gedood, vijf ernsl gewond. Onherbergzaam. Op een vergadering r de Brusselse bond van herbergiers meegedeeld, dat.het aantal herbergen België van 132.000 in 1912 is gedaa tot 85.500 in 1947, zodat er in Bels nog op iedere 100 inwoners een herbï is. Valse Marshalls. De politie van Osten in België, heeft einde vorige week a internationale bende ingerekend, zich bezig hield met het stelen van auic en die er tevens van verdacht Amerikaanse auto's Europa te hebbi binnengesmokkeld. De gearresteerden zouden verder het bezit zijn geweest van een grot aantal valse dollarbiljetten. Naar „H Laatste Nieuws" meldt, zouden enkel der gearresteerden behoren tot het pel soneel van de Amerikaanse diplomatiel vertegenwoordiging in Nederland. Hoopgevend woord. Mordhai Navon, tegenwoordiger van de Israëlische rf gering, die te Sydney is aangekome voor onderhandelingen over een hal delsovereenkomst met Australië, hee verklaard er op te vertrouwen, dat kwestie met de Arabieren binnen drl maanden op vreedzame wijze geregel zou zijn. De soldaten aan beide zijde zijn de strijd moe, aldus zeide hij, verlangden naar vrede. Hoge kapsalon. Onlangs werd voor de eer ste maal de damessalon van een Cob stellation in een kapstudio omgetoverd Dit geschiedde op de lijn ParijsNei York. De (neester-kapper Guillaumt die zich onder de passagiers bevond werd namelijk zo door de sfeer van i luchtvaart getroffen, dat zijn verbeet ding een nieuwe creatie schiep, welk hij de naam gaf van „Kleine duivel ui de hemel neergedaald", die hij zond* uitstel op een vrouwelijke passagiB wilde beproeven.

Haarlem's Dagblad | 1948 | | pagina 2