gewerd nauwelijks EyJ opgemerkt... NETTE BEDIENDE Kort en Bondig Flinke Aank. Verkoopster gevr. NET MEISJE MEUBELMAKERS ZILVERSMID ill WOENSDAG 3 NOVEMBER 1948 HAARLEMS DAGBLAD Hoe beschermen wij onze kinderen tegen het verkeer? Gisteravond sprak de chef van de Haar lemse Ver-keerspolitie, inspecteur I. B. Brauckman, in het „Huis voor ouders en opvoeders" aan de Lange Margarethastraat over „Hoe beschermen wij onze kinderen mf tegen het verkeer?" Spreker behandelde eerst het verkeer in het algemeen, waarbij hij opmerkte, dat het publiek zeer apathisch is ten opzichte van de omvang, die het aantal verkeers ongevallen heeft aangenomen. Er moet dus voor gezorgd worden, dat het publiek door drongen raakt van het grote belang van een veilig wegverkeer. De verkeersongevallen zijn voor 70 pro cent aan fouten van rijdende weggebrui kers, voor 10 procent aan die van voetgangers en voor 20 procent aan oor- ioi zaken van buiten-af, zoals slippen, springen van banden en dergelijke te wijten. De oorzaak der fouten kan gelegen zijn in gebreken van het voertuig, van de weg, van de verlichting of kan gelegen zijn in de weersgesteldheid, doch de belangrijkste factor is nog steeds: de weggebruiker zelf. Zijn lichamelijke conditie kan niet in orde zijn, hij kan als bestuurder niet voldoende vaardig zijn of voorschriften niet beheer sen. Door eisen te stellen aan zijn kunde en kennis en die voor het Nederlandse rijbewijs gaan zeer ver kan men een zekere preventie scheppen, doch vooral moet erop gewerkt worden, dat het verant woordelijkheidsbesef en de wellevendheid men kan nu een keer ni§t alles voor schrijven der weggebruikers wordt ver groot. Het publiek moet tot het inzicht ko men, dat het zelf het verkeer maakt; voor de kwaadwilligen is er altijd de politie nog. De heer Brauckman illustreerde vervol gens met enkele cijfers de gevaren die het kind dagelijks loopt. In 1947 vielen 900 doden tengevolge van verkeersongevallen, daarvan waren 253 kinderen beneden de dertien jaar. In hetzelfde jaar werden tengevolge van verkeersongevallen 6895 personen zwaar gewond, waarvan 1096 kinderen. Het is duidelijk, dat de oorzaak van deze ongelukken voor een zeer groot deel moet worden gezocht in de natuurlijke onvoor zichtigheid en het gebrek aan verantwoor delijkheidsbesef van kinderen-van die leef tijd. De ouders hebben hier een zware taak; zij zullen hun kinderen van jongs af ver- keersdiscipline moeten bijbrengen. Kinderen behoren niet op straat te spelen en zeker niet op de rijbaan, zoals men zo vaak ziet. Dit geldt trouwens evenzeer voor de opgeschoten jeugd, die zich van het ver keer helemaal geen zier aantrekt. De school kan hier ook goed werk ver richten; verkeersonderwijs is zeer noodza kelijk. Wat dat betreft is de situatie in Haarlem niet ongunstig. Onderwijzers zul len toezicht moeten houden op het over steken van hun leerlingen, de binnenplaat sen der scholen zullen ook vóór de school tijd moeten worden opengesteld, opdat de meisjes en jongens niet op de straat zullen blijven spelen. Over de instelling van zogenaamde „schoolpatrols", waarbij de leerlingen zelf het oversteken beveiligen, was inspecteur Brauckman minder enthousiast. Indien een Haarlemse school evenwel het initiatief hiertoe neemt, zal de politie gaarne mede werking verlenen. De oprichting van speeltuinen zou gun stige invloed hebben. De politie heeft even eens tot taak spelende kinderen van de rijweg te verwijderen. Zo moeten ouders, opvoeders en politie tezamen de verkeersdiscipline van het op groeiende geslacht bevorderen. Zij bevor deren daardoor tevens in de toekomst een veilig verkeer voor volwassenen. Gids voor beurtvaart- en autolijndiensten Bij de uitgeverij G. Eikelenboom Zoon te Heemstede is verschenen de eerste jaar gang van de Gids van de Beurtvaart en Autolijndiensten te Haarlem. Het Neder lands Binnenvaartbureau, Den Haag en de Nationale Organisatie voor het Beroeps goederen vervoer Wegtransport (N.O.B.) afdeling Haarlem, hebben medewerking verleend. Het doel van de gids is de handel een be trouwbare wegwijzer te verschaffen in het zo gecompliceerde vervoerswezen. De beide organisaties hebben er naar gestreefd de gebruikers van de gids een juist beeld te geven. Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM, 2 November 1948 GEHUWD: 2 Nov., G. C. W. Stegwee en J. Koolmeijer. BEVALLEN van een zoon: 30 Oct., M. M. Blomvan Soest; 31 Oct., C. MesmanWar merdam; 1 Nov., P. C. Kok—van Meurs; G. M, A. BeukersLandman. BEVALLEN van een dochter: 1 Nov., Jonkvr. E. J. L. C. van Löben Seis—van den Bosch; F. W. J. van ApeldoornUittenbosch. OVERLEDEN: 29 Oct., J. M. G. Pijpers, 1 m„ Kamperlaan; 30 Oct., H. PlompDoeland, 44 j., Hudsonstraat; 1 Nov. J. G. Niepoort, 73 Kamperlaan; II. W. Nelis, 70 j., Arnoldy- straat; E. Venekamp, 88 j., Gasthuislaan. Kinderwagens De wagen waar U zo vaak naar ge vraagd heeft is nu voorradig. VOOR DE BABy Anegang 46; Haarlem (Adv.) Agenda voor Haarlem WOENSDAG 3 NOVEMBER Stadsschouwburg: Operette gezelschap .,Dioge", „Duizend en één nacht", 7.45 uur. HBS a, Zijlvest: Stichting tot bevordering van de paedagogie van R. Steiner, openbare voordracht, 8 uur. Gebouw Vereniging van Vrijz. Hervormden: liederenavond Jo Vin cent, 8 uur. Palace: „Schimmenjacht", 18 j., 2.00, 4.15, 7.00 en 9.15 uur. Luxor: „Hellzapop- pin", alle leeft., 2.00, 4.15, 7.00 en 9.15 uur. City: „Paisa", 18 j., 2.15, 4.30, 7.00 en 9.15 uur. Spaarne: „Wie doodde Van Loon", 14 j., 2,30, 7.00 en 9.15 uur. Frans Hals: „Het dal der beslissing", 2.30, 7.00 en 9.15 uur. Rembrandt: „Blanche Fury", 18 j., 2.00, 4.15, 7.00 en 9.15 u. DONDERDAG 4 NOVEMBER Gem. Concertgebouw: Jubileumconcert „Euterpe", 8 uur. Hotel De Leeuwerik: Bond „Nederland—Israël", lezing over „Wat is en wat wil Brits Israël", 7.45 uur. Frans Hals Jluseum: tentoonstelling K. Z. O. D., 105 lur. Bioscopen: Middag- en avondvoor- Itellingen. Ere-tentoonstelling prof. H. J. Wolter De kunsthandel Leffelaar, Wagenweg, exposeert gedurende de gehele maand No vember een veertigtal schilderijen van prof. H. J. Wolter ter herinnering aan diens 75e verjaardag. Ik schrijf het toe aan het cosmopolitisme van deze vitale schilder, dat zijn doeken zulk een verscheidenheid van namen voor de geest brengen. Ik denk aan Claude Monet bij „Rotsachtige Kust Cornwall' aan Pissarro bij „Voorjaarsdag te Laren' aan Zuoloaga bij „Academiemodellen", aan sommige luministen bij de gepointilleerde doeken „Zomerdag" en „Heilige dag St. Yves". Maar, het pleit voor zijn kracht, dat we door alles heen, aan „Wolter" denken want zijn jDersoonlijkheid als schilder is een sterke. Hij is zeer knap en was dit al in vroegere perioden (zie „Bloeiende Brem" uit 1900). Hij bezit een zeldzaam observatie-ver mogen en noteert spontaan en raak. „Maartse Sneeuwdag te Laren", het fraaiste schilderij van de tentoonstelling, is een meesterlijke schets in olieverf. Het werd als het ware „geschreven" in uiterst spaarzame vloeiende kleur. Dit doek is jong, modern en in zijn perfectie verder dan enig ander geëxposeerd schilderij. Wolter toont zich in dit werk een echt Nederlands rasschilder. Ervaring heeft hem tevens tot een uitnemend portrettist ge maakt. Zijn „Spaanse jongen" is daarvoor het beste bewijs. Variërend in zijn techniek, soms breed- impressionistisch, soms in zorgvul pointillé, zoekt hij licht en atmosfeer en heeft daar aan genoeg. Een illustrerend romanticus is Wolter niet. Zijn „academie-modellen" schilderde hij zonder verband, zonder van hun samen zijn een geval te maken. Hij deed het om hun expressie en de schoonheid van kleur zoals hij stadsgezichten schilderde dm de kleur en de atmosfeer, nooit om de anec dote. De „Academie-modellen" hebben niet de grandezza, die hun Spaanse soortgenoten vertoriën, maar zijn „Wolter's" modellen gebleven. Een zekere humor is aan dit doek niet vreemd, maar die zit in het heterogene der typen. Ik zei het al: Wolter is een sterke persoonlijkheid, die onder invloeden niet hegft geleden. Daarbij is hij beheerst, sober. Spanje, Californië, Frankrijk, Rome en de Engelse kust inspireerden hem tot vlotte notities, maar deze worden naar mijn mening overtroffen door zijn Nederlandse impressies als o.m. „Tholen", „Laren", „Winterdag te Amsterdam". De vitale artist is op zijn 75e jaar nog vóór alles Nederlands schilder gebleven. HERMAN MOERKERK Het taxibedrijf te Haarlem Ook de chauffeurs willen bij reorganisaties gehoord worden In „Het Autobedrijf", orgaan van de Cen trale Bond van Transportarbeiders, wordt o.m. het volgende omtrent het taxibedrijf hier ter stede geschreven: „Reeds meer malen hebben wij ons tot het gemeentebestuur gewend inzake de erkenning der werknemers om mede ge hoord te worden bij wijzigingen die het taxibedrijf raken. Hierbij werd er op ge wezen dat het aantal vergunningen, zowel als de standplaatsenregeling, indirect ver band hebben met het inkomen der werk nemers, daar het inkomen bestaat uit drie pilaren, n.l. een laag loon, plus een" per centage van het „opgereden" bedrag en de door de overheid goedgekeurde fooi van 10 Enige tijd geleden werden er meer ver gunningen uitgereikt, zonder enig overleg met de werknemers. Het gevolg van deze uitbreiding was dat het inkomen der werk nemers lager werd. Nu zal binnenkort wijziging worden ge bracht in de situatie op het Stationsplein, waarbij ook de plaats der taxis en het aan tal in het geding komen. De werkgevers werden Uitgenodigd om hun mening kenbaar te maken, doch waar schijnlijk behoren de werknemers tot het .vergeten hoofdstuk. Vóór Mei 1940 werden de werknemers door de toenmalige wethouder van Open bare werken regelmatig gehoord en werden de werknemersvertegenwoordigers in de gelegenheid gesteld hun mening naar voren te brengen, doch men schijnt van deze goede en juiste weg thans afgedwaald te zijn. In de andere grote steden ia een commis sie waarmede voorkomende vraagstukken inzake het taxibedrijf worden besproken en waarin ook de werknemers-vertegen woordigers zitting hebben, doch in Haarlem is dienaangaande nog niets te bespeuren". Onderwijsvernieuwing in Bloemendaal In het verslag omtrent de toestand van het lager onderwijs in de gemeente Bloemen daal gedurende het jaar 1947 wordt hulde gebracht aan de afgetreden voorzitter van de commissie van toezicht op het lager onder wijs, ds. J. C. Brussaard. Opgemerkt wordt, dat het te groot aantal leerlingen en de eisen door het middelbaar onderwijs gesteld remmen zijn voor elke poging, om tot ver nieuwing over te gaan. Bovendien kost ver nieuwing geld. Toch zijn enkele plannen uit gewerkt. Het bleek verder, dat de meerder heid van hoofden van scholen iets voelt voor schóolkleuren en schoolvlag. Anderen vrezen het aanwakkeren van rivaliteit, het kweken van chauvinisme en zij herinneren aan het mislukken van het invoeren van schoolpetten. Vrijwel alle hoofden van scho len verklaarden zich voorstanders van het verzorgen van dieren door de leerlingen, echter theoretisch. Door vacanties kunnen in de praktijk moeilijkheden ontstaan. De Bornwaterschool verzorgt enige eenden, welke het eigendom van de leerlingen zijn. Een andere school hield bijen. Enkele scholen bezitten een boventallige onderwijzer, echter niet alle. De openbare school verkeert in ongunstiger- toestand dan de bijzondere. Klassen met meer dan veer tig leerlingen, toevertrouwd aan één onder wijzer, zijn lang geen uitzondering. Het aantal leerlingen bedroeg op 31 December 1947 3303 (31 December 1946 3286). Meer dan de helft van de 293 geëvacueerde leerlingen vertrokken in de loop van het jaar. De openbare scholen werden bezocht door 832 leerlingen, de bijzondere door 2471 (Chris telijke 623, Rooms Katholieke 1331 en Neu traal bijzonder 517). 9t Khan niet, voorlopig De filmster Rita Hayworth en prins Ali Khan, een 'zoon van Aga Khan, zullen niet te Mexico City in het huwelijk treden, zoals een vriend van de actrice meedeelde. Het paar, dat hier Maandag voor een.ver blijf van tien dagen arriveerde, wenste geen persmensen te ontvangen. De schei ding van Rita Hayworth van de .filmspeler Orson Welles zal niet voor half November worden uitgesproken en prins Ali Khan is óók gehuwd. Deze omstandigheden maken het nieuwe huwelijk voorlopig onmogelijk. Inwendige der Lutherse Kerk kreeg ander aanzien Het was geruime tijd noodzakelijk on derhoudswerken te verrichten aan het kerk gebouw van de Evangelisch Lutherse ge meente aan de Witte Herenstraat. Ook de bijgebouwen moesten verbeterd worden, doch wegens gebrek aan materialen heeft men hiervan moeten afzien. Dit jaar was de toestand gunstiger en van de gelegenheid, dat er voorzieningen getroffen moesten worden is gebruik gemaakt, ook het inwen dige van de kerk een ander aanzien te ge ven. Aan de heer C. C. van Beaumont, ar chitect, werd opdracht gegeven het werk uit te voeren en met medewerking van velen is hij er in geslaagd het gebouw te ver fraaien. Het valt de bezoeker in de eerste plaats op, dat het inwendige een andere kleur heeft gekregen. De architect stond voor de moei lijke taak een harmonisch geheel te vinden en daarbij aandacht te schenken aan de mo derne eisen. Eep pastelgroene kleur is geko zen voor de balustrade en het orgel. De zit plaatsen hebben een donkerder kleur. De lambrizering langs de wanden is in de bruine kleur gebleven. Hier en daar moes ten echter verbeteringen worden aange bracht. Het helwitte van het plafond, dat echter in de laatste jaren een vuile kleur heeft ge kregen, is gewijzigd in crème. De versiering, welke er op aangebracht is, komt daardoor beter tot haar recht. De verlichting is stemmiger gemaakt. Acht jaar geëist tegen ex N.A.F.-propagandist De advocaat-fiscaal bij het Bijzondere Gerechtshof te Amsterdam heeft acht jaar gevangenisstraf met aftrek van voorinter nering geëist tegen G. J. Z. uit Bussum, die tijdens de bezetting onder andere propa gandist van het Arbeidsfront* is geweest, radiopraatjes hield en brochures schreef. Voorts was hij directeur van de partij uitgeverij van de N.S.D.A.P. en de „Neder duitse Uitgeverij" en hoofdredacteur van het weekblad „Arbeid". In één der brochu res had verdachte geschreven, dat „Adolf Hitier, de grootste Germanenzoon, ons volk had verlost van de Joodse pest". Verdachte betoogde, dat hij had moeten meehuilen met de wolven in het politieke bos, om voor de Nederlandse arbeiders een vorm van socialisme te verwezenlijken. „U had beter gedaan naar uw goede vrouw te luisteren, die u steeds van de verkeerde weg trachtte af te houden", zei de president mr. F. van der Goot. „Zij werd ernstig getroffen door een kogel, die voor u bestemd was". Verdachte qrkende dat de wegen, welke hij gevolgd had, verkeerd waren geweest. Hij zei dat hij echter door goede, zelfs god delijke gedachten was geleid. Hij haatte de Joden niet, omdat hij niemand kon haten. Zijn enige doel was het socialisme geweest, verklaarde hij. De advocaat-fiscaal zag in verdachte een beklagenswaardig man, die eerlijk voor zijn inzichten opkwam en daardoor steeds in moeilijkheden geraakte. Hij vormt een tegenstelling tot het merendeel der andere politieke delinquenten. Vast staat echter dat hij op flagrante wijze tegen de be langen van zijn land heeft gehandeld. De verdediger noemde Z. een autodidact, die met critiekloos enthousiasme de weg volgde welke hij als de goede beschouwde. Pleiter achtte het voor zijn cliënt het beste als hij zo spoedig mogelijk in zijn gezin kan terugkeren. Op 15 November zal het Bijzondere Hof uitspraak doen. „Het gaat om de kinderen" De feesten van Sint Nicolaas en Kerstmis naderen en vele huismoeders staan voor moeilijkheden. Lekkernijen moeten worden gereed gemaakt en geschenken worden aangeboden, hoewel de beurs niet toerei kend is. Brengen de moeders vandaag of morgen een bezoek aan het Club- en Buurt huis aan de Kampersingel 70, waar onder de titel „Het gaat om de kinderen" een tentoonstelling gehouden wordt, dan kun nen zij op de hoogte gebracht worden van de wijze, waarop met geringe middelen aardig speelgoed gemaakt kan worden en hoe suikerwerk, speculaas enz. bereid wordt. De Commissie voor Huishoudelijke- en Gezinszorg hoopt, dat de tentoonstelling er toe zal bijdragen, dat de bezoeksters aandacht zullen besteden aan de komende dagen. Bij het inrichten der expositie werk ten mee het Club- en Buurthuis, het Mu seum voor Ouders en Opvoeders en het reizend Drankweermuseum. Laatstgenoemd museum laat zien, dat er feest gevierd kan worden met niet alcoholhoudende dran ken. Ook zullen filmvoorstellingen gegeven worden. Vanmiddag is de tentoonstelling officieel geopend door de heer D. H. Suerink, direc teur van Sociale Zaken. Bonnenvoorraad onder de dakpannen Veertienhonderd levensmiddelen-, tex tiel- en gemengde kaarten en een hoeveel heid losse bonnen, waarvan de totale „zwarte" waarde circa 25.000 gulden be draagt, vonden rechercheurs van de Eco nomische Dienst der Utrechtse politie onder de dakpannen van een café in Jo- hannapolder (Hoekse Waard). De café houder was reeds drie weken geleden, na de ontdekking van de fraude bij de distributiedienst te Utrecht op 19 October, gearresteerd. In Rotterdam hebben rechercheurs uit Utrecht in samenwerking met hun colle ga's uit de Maasstad een razzia gehouden in een café op het Noordplein. Zeventig personen werden naar het hoofdbureau van politie overgebracht. Tegen veertien werd proces-verbaal opgemaakt en twee Rotterdamse „groothandelaars" in distri butiebescheiden zijn naar het Huis van Bewaring in Utrecht overgebracht evenals een „collega", die in Den Haag werd ge arresteerd. Het uitgebreide onderzoek is nog niet gesloten in deze zaak en nieuwe arrestaties worden verwacht. Zonnevlekken De radio-ontvangst in Europa is de laatste 24 uur zwaar gestoord door „on regelmatigheden" in de aether, waar schijnlijk tengevolge van zonnevlekken. De verkiezingsuitslagen uit Amerika konden hedennacht niet worden ontvangen op tal van Europese stations. SCHEEPVAART Alhena, Buenos AiresRotterdam 2 Nov. van Salvador. Kamerlingh Onnes. Batavia Rotterdam pass. 2 Nov. Finisterre. Kota Agoeng, RotterdamJava 2 Nov. van Mar seille. Kota Gede, RotterdamJava pass. 2 Nov. Malediven. Slamat, RotterdamJava 2 Nov. van Singapore. Tegelberg. Buenos Aires Hongkong 2 Nov. van Durban. Ternate, JavaRotterdam, 4 Nov. te Suez verwacht. Van Riemsdijk, 2 Nov. van Adam te Batavia. Rechtsgebied van-rechtbanken en kantongerechten Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp tot nieuwe vaststelling van het rechtsgebied en de zetels der recht banken en kantongerechten. Aan de memorie van toelichting is het volgende ontleend: De regeling van de rechterlijke indeling werd gedurende de bezetting gewijzigd. De grenzen van de ressorten der gerechts hoven, de arrondissementen en de kan tons kwamen daardoor binnen het grondgebied van één provincie te liggen. De thans nog geldende regeling heeft in de practijk ernstige bezwaren doen rijzen. Er bestaan echter vele argumenten voor rechterlijke indeling met inacht neming van de provinciale grenzen. In het wetsontwerp zijn tot op zekere hoogte de provinciale grenzen als uit gangspunt gekozen. Het ontwerp bevat een gedeeltelijke terugkeer tot de regeling van 1933. Waar zulks niet is gebeurd, was de regeling van 1940 een verbetering ge bleken of bestonden tegen behoud daar van althans geen overwegende bezwaren. Taxib*i MiOOO DAQ EN NACHT Arrestaties in Chili Volgens het blad „Lancion" is te San tiago de Chili een aantal personen ge arresteerd, onder wie Carlos Ibanez, voor malig president van de republiek, Ramon Vergara, voormalig prefect van Santiago en een voormalige luchtmachtcommandant, wegens „actie tegen de regering". Ibanez trad in Juli 1931 af als president, verliet Chili, doch* keerde een jaar later terug. Na een oproer iij Santiago in Sep tember 1938 werd hij gearresteerd, doch achteraf vrijgesproken. In Februari 1942 stond hij, als uiterst-rechts, candidaat voor de presidentsverkiezingen, doch hij werd verslagen door de democratische candidaat. Britse handel met de Sovjet-Unie gaat door De Britse minister van Voedselvoor ziening, John Strachey, heeft in het La gerhuis verklaard te geloven, dat de han del met de Sovjet-Unie de enige relatie is, die op het ogenblik met de Sovjet-Unie mogelijk is. Amsterdamse Beurs Slotkoers Openings gisteren koersen Koninklijke Olie. 319% 319% 283% 283% 230% 2281/2 A. K. U 150% 150% 150 Nederlandse Ford 309 Nederlandse Kabel 265 v. Berkel's Patent 121 Vz Scheepvaart Unie 162% Holl.-AmerikaLijn 167 Deli Maatschappij 146% 147%, a. V. A 259 258 A'dam Rubber 158i/2 Ned. Handel Mij 156% N.-I. Handelsbank 113 Vz Billiton Mij II 391 BINNENLAND Het stoffelijk overschot van de heer Edo Bergsma. oud-burgemeester van Ensche dé en oud-voorzitter van de A.N.W.B. zal Vrijdagmiddag ter aarde worden besteld op de Oosterbegraafplaats te Enschedé. Het ligt in het voornemen een wijzi ging van het academisch statuut te bevorde ren, waardoor een vereenvoudigd doctoraal examen in het Nederlands recht voor een bepaalde groep Indische juristen mogelijk wordt. Het betreft een zeer kleine groep Indische juristen, die het doctoraal examen Indisch recht hebben afgelegd, in Indonesië hebben gewerkt en door de oorlog zijn ge dupeerd. Burgemeester mr. A. J. d' Ailly heeft de zilveren médaille van de stad Amsterdam aan de schrijver Nico van Suchtelen. oud directeur van de wereldbibliotheek, ter ge legenheid van diens zeventigste verjaardag overhandigd. HAARLEM EN OMGEVING De heer J. van Winterswijk Jr., theolo gisch candidaat te Haarlem, ontving een be roep van de Ned. Hervormde Gemeente van Zoutelande. Het zangkoor „De Nachtegalen" geeft voor de 14de maal zijn jaarlijkse uitvoering ten bate der t.b.c.-bestrijding op Woensdag 10 November in het Gcm. Concertgebouw, onder leiding van mej. Cis Kampmeijer. Op gevoerd wordt: Een Grappige Brief. Aan de vleugel: Mia Kampmeijer. Zondag 7 November zal voor de leden van de Haarlemse Kunst Gemeenschap in het Luxor Theater de film „Les jeux sont faits" (De weg zonder einde) vertoond worden. De kunstcriticus P. C. J. Reyne spreekt Dinsdag 16 November in het Frans Hals Museum over „De revolutie van 1905 in de Franse schilder kunst: het Fauvisme". De hedenavond te houden bijeenkomst van „Les conférences Fran^aiscs" zal niet, zoals gemeld is, gehouden worden in restau rant Brinkmann, maar in het Frans Hals Museum (ingang Klein Heiligland). De acteur Cruys Voortcrgh houdt Zon dagavond op uitnodiging van de Haarlemse afdelingen van de stichting Vrienden van de Dans en de Volksuniversiteit een causerie over danskunst in de met kaarsen verlichte Renaissancezaal van het Frans Hals Museum. De demonstraties daarbij worden verzorgd door Maria Petrelli, aan de vleugel begeleid door Wouter Denijs. Bij het nemen van de bocht Schalkwjj- kerstraatSlachthuisstraat slipte een autobus gistermiddag door de gladheid van de weg naar links toen op hetzelfde ogenblik een personen-auto linksom de Schalkwijkerstraat in wilde rijden. De autobus reed met dc lin kervoorzijde tegen de rechterzijde van de personenauto, waardoor van de autobus de linkerkoplamp en de schijnwerper werden vernield, en van de personenauto een zijde geheel werd vernield. In een Haarlemse stomerij geraakte Dinsdagmorgen een 47-jarige arbeider ten gevolge van een lek in een der ketels, waar in zich trichloor bevond, bewusteloos. Hij werd door een lid van de Ongevallendienst met een zuurstofapparaat weer bij kennis gebracht en naar het St. Elisabeths-Gasthuis overgebracht. De radiohandel van de heer J. van den Berg, Zijlstraat 87, werd op 9 November een kwart eeuw tevoren opgericht, de chef van de werkplaats, de heer P. van der Werff, jubi leert mee. Dinsdag was de lieer Gerzon Serphos. directeur der Verenigde Confectiebedrijven en Textiel-industrie, veertig jaar aan het be drijf verbonden. In de koffiekamer is hij in tegenwoordigheid van alle medewerkers ge huldigd. Op 19 November wordt een feest voor het personeel gehouden. SiNT NICOLAAS 1948 Kom voor een foto van Uw baby en overige kinderen eens naar het atelier van FORTGENS, NIEUWE GROENMARKT 24b De zaak met een ruim 40-jarige routine en reputatie. TELEFOON 15151 Wij vragen voor spoedige indiensttreding EERSTE VERKOOPSTER voor de CORSETTEN AFDELING Slechts zij, die volkomen met deze branche bekend zijn en gewend zijn met het betere publiek om te gaan gelieven schriftelijk of persoonlijk te solliciteren bij Grote Houtstraat 54 HAARLEM Corsetten - Tricotage HUNKEMöLLER LEXIS, Grote Houtstraat 71. Gevraagd CHEMISCH PERSER of PERSSTER en een JAPONNENSTRIJKSTER FIJNWASSERIJ HAAK, Meester Cornfilisstraat 33-35- Gevraagd per 15 Nov, of 1 Dec. voor dag en nacht een NET MEISJE Goed en zelfstandig kunnende koken en werken, goede be handeling en goed loon. Aanmelden, met prima referenties, persoonlijk of schriftelijk bij Mevr, Meijers, Kijkduin straat 35, Haarlem, Tel- 16913- GEVRAAGD NETTE JUFFROUW op ons kantoor Haarlem. Leeftijd 16-18 jaar. Aanmelding kan geschieden Zaterdag tussen 12-1 uur SNELLE VISSER, Warmoesstraat. BEKWAME MANGELSTER GEVRAAGD WASSERIJ „DE HOOP", Amsterdamsevaart 48-52, Haarlem- Bij de Koffiekeuken van het P E N.- Ing. Bispincklaan 19, Bloemendaal, kan terstond geplaatst worden (niet ouder dan 24 jaar). Aanmelden Donderdag 4 November tussen 9 en 12 uur bij de afd. Soc. Zaken. Bij de NEDERLANDSE METAALGIETERIJEN N.V. kunnen direct geplaatst worden enige KOPERVORMERS en HALFWASVORMERS Bij middelgrote drukkerij te Haarlem kunnen worden i plaatst: 1e KLAS DRUKKERS 2e KLAS DRUKKERS 2e KLAS BINDERS MEISJES voor de binderij 1 JONGSTE BEDIENDE voor drukkerijkantoor Aanmelden tussen 9 en 17 uur B aken esser gracht 69-71. vrienden haar vertelden wat haar ontbrak: gezonde, witte tanden, ook van dichtbij! De uitkomst was SOLIDOX, waarmee ze nu regelmatig haar tanden poetst. En 't resultaat Benoemd tot privé- secretaresse I Dat dankt ze vooral aan haar prettige, stralende lach! Poets Uw tanden geregeld met die heerlijke, frisse Solidox en Uw tanden mogen gezien worden. Ook van dicht bij! Solidox bevat Surinol (sulfo-ricin- oleaat), een kostelijk middel tegen tand steen en voor 't verkrijgen van gezonde, witte tanden. Koop nog vanddSg een tubeDe grote tube is het voordeligst. Wij zoeken voor onze MEUBEL-AFDELING als 2e verkoper; speciaal voor Magazijn en Etalage werkzaamheden. Ervaring i- h. vak vereist, Schriftelijke soil, met uitv. inl. aan Venn, onder Firma MJJNDERS Mag. „De Vlijt", Manufact., Meubelen, Tapijten. Kanaalstraat 39-41-43, Lisse. BANKETBAKKERIJ voor direct gevraagd 1e en 2e BEDIENDE v.g.g.v. MAISON DENIJS, Zandv.laan 127, Heemstede. Voor direct gevraagd: Joh. J. Wulfers Zoon Uitendaalstraat 54, Santpoort (Station). Gevraagd voor direct op le klas gladwerkateller een volslagen en een halfwas Aangename werkkring, hoog loon- Haarl. Zilversmederij A. PRESBURG Gael^traat 44, Haarlem.

Haarlem's Dagblad | 1948 | | pagina 3