Hoe komt Haarlem van zijn vuil af? „Het Gouden Hoekje" Bazar „Weldadigheid naar Vermogen' Kort en Bondig j 3 Met de aanleg van hoogspanmngsleidingen is het natuurschoon niet gediend CRUM's Bloemenmagazijn VRIJDAG 5 NOVEMBER 1948 HAARLEMS DACBLAÖ Afvoer naar Drente blijkt onmogelijk "Wij herinnerden er dezer dagen aan dat de Haarlemse raad, in het begin van dit jaar, het college van B. en W. machtigde om onderhandelingen te voeren met de N.V. Vuil- en Afvoermaatschappij (die in Drente een inrichting heeft om vuil tot compost voor mest te verwerken) over de mogelijkheid om een overeenkomst te slui ten over het vuil van onze Reiniging. Thans verwerkt de V.A.M. reeds het Haagse vuil. Wij vei-nemen thans dat de V.A.M. een overeenkomst heeft aangegaan voor de verwerking van het vuil uit Groningen. Daarmee heeft de V.A.M. het maximum van haar capaciteit bereikt, zo dat er geen kans meer is, dat door de V.A.M. een overeenkomst wordt gesloten met Haarlem om ook het Haarlemse vuil naar Drente te vervoeren, om het daar tot mest te ver werken. Nu heeft de V.A.M. wel het voornemen om ook op andere plaatsen in ons land eenzelfde inrichting te maken, maar van de uitvoering van die plannen kan voorlopig nog niets komen. De Vereniging van Nederlandse Ge meenten heeft namelijk een commissie benoemd die zich wijdt aan de oplossing van het vraagstuk van de verwerking van het vuil, omdat dit als een landelijke zaak wordt gezien. De bestudering van deze aangelegenheid is thans zover gevorderd, dat binnenkort een voorstel is te verwach ten dat inhoudt dat het rijk een proef installatie zal oprichten voor de verwer king van vuil tot mest. Er is gedacht die inrichting in het Westland te vestigen. Aangenomen wordt dat de regering met dit plan accoord gaat, want ook de des kundigen van het rijk hebben zitting in de bedoelde commissie. Als door ^middel van die proefinstallatie het juiste systeem gevonden is, zullen, over het land ver spreid, verscheidene vuilverwerkings installaties gesticht moeten worden, want centralisatie wordt wenselijk geacht. Niet 'onmogelijk is dat voor de exploitatie daar van ook de V.A.M. zal worden ingescha keld, want dat is een onderneming die voor 90% werkt met kapitaal van het rijk. Voor die nieuwe installaties kunnen gaan werken zullen zeker nog wel vijf a zes jaar verlopen. Haarlem zal voör die over gangstijd nog een gelegenheid moeten zoe ken om zijn vuil ergens te storten. Deskun digen verzekerden ons dat het niet moei lijk moet zijn daarvoor een regeling te treffen. Aan de kwestie der vuilverwerking zit ten zo vernamen wij verschillende aspecten. De gemeenten hebben er belang bij, dat zij zo goedkoop mogelijk van hun vuil afkomen. Het is daarnaast een lan delijk belang, dat het vuil tot mest ver werkt wordt. Het is mogelijk dat die vuil verwerking wat duurder wordt dan stor ting. Het wordt daarom billijk geacht, dat het rijk het verschil in kosten voor zijn rekening neemt. Een van de vraagstukken die tevens geregeld moeten worden is de afneming van vervaardigde meststoffen. Als er in dit deel van het land zo'n vuilverwerkings- installatie zou komen, biedt die aan land- en tuinbouwers een gunstige gelegenheid om zich meststoffen te verschaffen. Als vers vuil verwerkt wordt kan dit uit stekende broeimest opleveren, die ook Wij kopen GOUD, ZILVER EN JUWELEN Voor uw cadeaux en verlovingsringen met en zonder inlevering bij NIEUWSTRAAT Verkeerspolitie bestaat een kwart eeuw Op 3 October 1923 stond op de agenda van de Haarlemse gemeenteraad een voor stel „tot beschikbaarstelling van gelden voor de aanschaffing van motorrijwielen met zijspan ten dienste der politie." Erg ingenomen was de vroedschap met dit voor stel, dat de geboorte van de verkeerspolitie inluidde, niet. Het kwam er „met de hak ken over de sloot" door, met één stem meerderheid. De tegenstanders vonden Haarlem te klein: je was er al doorheen voor je er goed en wel in was. En dan was er nog een klemmend argument: die motorrijders zouden de snelheid van de overige wegge bruikers juist opjagen bij het na-zetten! Maar ondanks deze bezwaren begon de verkeerspolitie op 1 November 1923 haar dienst met drie zijspannen, twee Indians en één Harley Davidson. De controle op de maximum-snelheid, die voordien door drie man te voet met behulp van stopwatches geschiedde, was de belang rijkste taak van deze motorbrigade. Die maximumsnelheid was toen nog gesteld op twintig kilometer per uur in de binnenstad, op de buitenwegen op 30 kilometer. Een in vloedrijk ingezetene van Bloemendaal werd in die dagen eens tot zestig gulden boete Veroordeeld, omdat hij38 kilometer per uur had gereden. Overigens werd de verkeerspolitie voor het grote publiek in die dagen belichaamd in de agenten, die in blanke jassen op witte tonnen bij Verwulft en Rozenstraat het Verkeer al armzwaaiende regelden. Zij wa ren de lievelingen van de omwonenden, die hen overvloedig van thee en koffie voor zagen. In de oorlog werd het wagenpark deer lijk gehavend. De benzine raakte op, de motoren werden gevorderd. In Juli 1941 was het gedaan. Vier jaar later moest op nieuw met de opbouw worden begonnen: slechts twee solo-motoren en een D.K.W.- auto waren overgebleven. Nu heeft men alweer de beschikking over zeven motoren met zijspan, twee solomoto ren en zeven auto's. Twee functionarissen, die in 1923 bij het corps werden ingedeeld, doen nog steeds mee: adjudant Alofs en hoofdagent Vink. Het steeds toenemende verkeer zal de taak van de verkeerspolitie blijven ver zwaren; een taak, die er niet in de laatste plaats in bestaat de verkeersmoraal en het verkeersfatsoen te beschermen en te hand haven. JUBILEUM ED. FIBBE. Op 10 November hoopt de heer Ed. Fibbe de dag te herdenken, waarop hij 25 jaar ge leden zijn zaak in parfumerieën en leder waren aan de Grote Houtstraat 149 opende Voor die tijd bezat dc heer Fibbe. zoals oude Haarlemmers zich nog wel zullen herinneren, een kapperszaak aan de Koninginneweg. bruikbaar is voor bloembollenland. Vuil dat reeds enige tijd opgeslagen is geweest levert mest die meer geschikt is voor wei landen en andere doeleinden. In de Haarlemse raadscommissie die het vuilvraagstuk bestudeert is overwogen van gemeentewege eventueel met sa menwerking van de omliggende gemeenten een vuilverwerkingsinrichting te stichten. Nu er evenwel een landelijke regeling van deze zaak te verwachten is, zijn de kansen dat zo'n gemeentelijke or ganisatie gesticht zal wo>den, niet groot meer. Melkprijs voor de boer: 17Y2 cent In een onderhoud met vertegenwoordi gers van de Stichting voor de Landbouw heeft minister Mansholt de nieuwe melk prijs voor de boeren bekend gemaakt. Van November 1948 tot November 1949 zal de prijs, welke de boer voor de melk ontvangt, 17 Y2 cent bedragen. DISTRIBUTIENIEUWS Zaterdag is het de beurt voor het afhalen van bonkaarten voedingsmiddelen, rokers- of versnaperingskaarten en toeslagkaarten voor jonge en aanstaande moeders in de Vleeshal te Haarlem aan Hes tot en met Hof. Langzamerhand komt er tekening in het werk van de arbeiders bij de grote duikbootbunker te ljmuiden, die'lot haringpakhuis wordt verbouwd. De nieuwe kademuur is thans voor twee derden gereed. Drie Nobelprijzen toegekend aan twee Engelsen en een Zweed Tijdens de gisteren gehouden vergade ring van de Zweedse Academie der Let teren is de Nobelprijs voor litteratuur toe gekend aan de Engelse dichter T. S. Eliot. Eliot is Amerikaan van afkomst en zestig jaar oud. In 1914 vestigde hij zich in Engeland, waar hij in 1927 werd gena turaliseerd. Zijn eerste werk verscheen in 1920, een bundel essays getiteld „The sacred wood". Twee jaar later verscheen van zijn hand een bundel gedichten onder de naam „The waste land". Met vrij regelmatige tussen pozen publiceerde hij daarna zijn essays en gedichten. Bij het grote publiek is hij het meest bekend door zijn toneelstuk „Murder in the cathedral". Exacte wetenschappen De Nobelprijs voor natuurkunde is toe gekend aan professor Patrick M. S. Blackett (Groot-Brittannië) voor zijn werk op het gebied van kosmische straling en zijn ont wikkeling van de Wilson-methode. De Nobelprijs voor chemie is toegekend aan professor Ame Tiselius van de univer siteit van Uppsala (Zweden) voor de ont dekking van een methode voor het meten van eiwit-moleculen. Professor Blackett, die deze maand 51 jaar wordt, heeft zich een wereldreputatie verworven met zijn werk op het gebied der atoom wetenschap, in het bijzonder wat betreft de kosmische stralen. In samen werking met professor Rutherford in de periode van 1923 tot 1933 had Blackett deel aan belangrijke ontdekkingen over het we zen van het atoom en de methode tot split sing ervan. Tezamen met de Italiaanse natuurkundige, Occhialini wist Blackett het bestaan te bevestigen van het positieve electron, het „positron". Professor Tiselius is geboren in 1902. Zijn onderzoekingen waren te gespeciali seerd voor een officiële leerstoel aan de universiteit, doch men verleende hem de titel van professor en de emolumenten daarvan om hem in slaat te stellen zijn werk voort te zetten. Volgens deskundigen zullen de resultaten van zijn onderzoe kingen voor de behandeling van bloed ziekten van nut zijn. Van communist tot katholiek Douglas Hyde bij „Geloof en Wetenschap" Douglas Hyde, eertijds assistent-hoofd redacteur van de Londense „Daily Wor ker", het Engelse communistische dagblad, was gisteravond in Brinkmann de gast van Geloof en Wetenschap waarvan de leden in grote getale waren opgekomen om de geschiedenis van deze bekeerling uit diens eigen mond te horen. Douglas Hyde gaf in Maart 1948 zijn positie bij de Engelse com munistische pers op en ging met zijn vrouw en dochter over naar de katholieke kerk, nadat hij door zorgvuldige bestudering van de argumentering zijner „katholieke tegen standers" tot de overtuiging was gekomen, dat hij twintig jaar lang gestreden had voor een verkeerde zaak. De eerste stap tot deze .grote overgang werd gezet in 1943, toen de destijds nog fanatieke communist in zijn kwaliteit van redacteur aan de Daily Worker een aan klacht wegens smaad verwachtte van de zijde van het katholieke weekblad „Weekly Review", daar hij medewerkers van dit blad als „fascisten" had beschreven. In afwachting van deze aanklacht bestudeer de Hyde de Weekly Review en raakte ver diept in de geschiedenis van de katholieke cultuur uit de middeleeuwen, die hij levend terug vond in het heden. „Ik ging denken buiten, de sfeer van mijn communistische overtuiging en de gevolgen daarvan waren fataal voor mijn communisme", aldus Hyde, die tot de slotsom kwam dat het commu nisme geen politiek, doch een geestelijk probleem is, dat alleen kan worden opge lost door een geestelijke tegenkracht, die hij vond in de R.-K. gemeenschap. Hyde beschreef in zijn causerie de moei lijke weg van vijf jaren, die hij nog te gaan had voor dat hij zijn overtuiging kon om zetten in 'n regelrechte breuk met de partij. Hyde is thans werkzaam aan de redactie van de Catholic Herald' in Londen, heeft een brochure geschreven die zijn levens loop bevat en een interessant beeld geeft van de wijze waarop het communisme hem tenslotte als volkomen onaanvaardbaar ging tegenstaan. Deze brochure was ter vergadering verkrijgbaar en vormde een boeiende aanvulling van zijn gesproken woord, dat uiteraard de religieuze zijde van zijn overgang als voornaamste element uitvoerig analyseerde. Hij legde de nadruk óp het feit dat juist de essentiële waar heden en de grondbeginselen die de ka tholieke kerk leert hem tot het inzicht brachten, dat de materialistische dogma's van het communisme geen oplossing kon den betekenen voor het probleem voor welks oplossing hij als communist gestre den had. Zijn strijdvaardigheid voor die oplossing bracht hem In de gelederen van een wereldorganisatie, die volgens zijn overtuiging het antwoord op dat probleem en op alle problemen die de wereld be heersen, kon leveren. Mr. F. Vorstman, voorzitter van Geloof en Wetenschap, die de spreker met een welgekozen woord had ingeleid, vertolkte de dank van het auditorium dat door een hartelijk applaus reeds had te kennen ge geven hoezeer het de bezielde uiteenzetting van Douglas Hyde op prijs had gesteld. TWEE INBRAKEN IN SANTPOORT. In Santpoort is in de afgelopen nacht op een tweetal plaatsen ingebroken. Uit een woonhuis werd een radiotoestel en een deken ontvreemd; uit de garage van een andere woning verdwenen twee rijwielen. Bij een derde woonhuis heeft men even eens getracht de garage open te breken, maar vermoedelijk zijn de daders hier in hun werk gestoord. Tekort aan personeel bij de marine Naar aanleiding van de verlenging van de diensttijd van de zee-miliciens van de lichting 1946 deelt het ministerie van Ma rine mede, dat bij de Koninklijke Marine tijdelijk tekort aan personeel dreigt te ont staan. De oorzaak is het afvloeien der oor logsvrijwilligers. wier dienstverband bin nenkort afloopt. Bovendien laat de toestand in Indonesië niet toe tot vermindering van de diensten daar over te gaan. Ter overbrugging van de periode van tijdelijk tekort, totdat voldoende nieuw marine-personeel in werkelijke dienst is gekomen, is het noodzakelijk de lichting 1946 enige maanden langer in werkelijke De vereniging „Weldadigheid naar Ver mogen" bestaat zestig jaar en zij viert het jubileum met een bazar. Dat betekent, dat de vele leden en Haarlemmers enige tijd gezellig kunnen vertoeven in de Ford Showroom aan het Plein, waar de bazar is ingericht en dat zij het nuttige werk kun nen steunen. Aan de inrichting van de bazar is veel aandacht besteed. Langs de wanden zijn stands ingericht, waarop een groot aantal goederen uitgestald ligt, at tracties zijn opgesteld en ook kan men een miniatuur-kermis in werking zien. Donderdagavond is de bazar officieel ge opend. De voorzitter der jubilerende ver eniging, mr. A. Beets, deed in zijn inlei ding mededelingen over het werk van ..Weldadigheid naar Vermogen". Veel wordt er gedaan voor daarvoor in aanmer king komende stadgenoten en verheugend is het dat meer dan tweeduizend leden het werk steunen. Natuurlijk kan het ledental nog uitgebreid worden. De ere-voorzitter, dr. J. E. baron de Vos van Steenwijk, wenste het bestuur geluk met het zestig jarig bestaan. Hij zeide, dat de stad bij de oprichting van de vereni ging een ander karakter droeg. Noden waren er toen ook en stadgenoten met be kende Haarlemse namen stichtten „Wel dadigheid naar Vermogen". In de loop dei- jaren heeft de vereniging een nuttige taak verricht en op het ogenblik kan zij nog niet worden gemist, niettegenstaande er sociale wetten' bestaan, van allerlei ver zekeringen gebruik kan worden gemaakt 'en de overheid maatregelen treft. Voor het particuliere initiatief blijft er toch nog een taak over. Dat achtte spreker gelukkig. Er is wel eens over gedacht de naam van de vereniging te veranderen. Daarvoor voel de spreker niet veel. „Liefdadigheid" is immers niet uit de tijd en gegeven wordt „naar vermogen", omdat naar vermogen opgevat moet worden naar de gaven, welke aan allen geschonken zijn. Een ieder kan op zijn eigen wijze helpen. Grote waar- Uienst te houden dan aanvankelijk was Fibbe een bekende figuur. bepaald. Gedenkplaat J. Sc.hreuder Uit het personeel en de Oudercommissie van de Marnixschool aan de Dutrystraat in Haarlem-Noord is een comité gevormd, dat zich ten doel stelt, gelden in te zamelen voor een gedenkplaat, dat te zijner tijd in het schoolgebouw zal worden aangebracht als een blijvende herinnering aan het over leden hoofd der school, de heer J. Schreu- der. Van 1 September 1929 tot 7 Maart 1944 heeft de heer Schreuder zijn krachten aan de school gegeven. Daarna heeft de S.D. hem aangehouden en op 31 Maart 1945 is hij in het concentratiekamp Oraniënburg overleden. Zij, die een gift voor de gedenk plaat willen geven, kunnen zich in verbin ding stellen met het tegenwoordige hoofd der school, de heer K. H. Oosterhagen, Obi- straat 47 of de heer B. Hodde, Planeten- plein 1. De ere-voorzitter, dr. J. E. baron de Vos van Steenwijk (tweede van rechts) en bestuursleden van de vereniging „Weldadigheid naar Ver mogen' bij een der stands op de bazar. dering had de ere-voorzitter voor hen, die zich steeds bereid verklaard hebben een functie in het bestuur of in een commissie te vervullen. Er wordt vaak een beroep gedaan op de mensen, om mee te werken aan acties. Het werk van „Weldadigheid naar Vermogen" kan een ieder, ongeacht zijn geloof of politieke overtuiging, steu nen. De oude vereniging staat boven vele andere verenigingen, welke de belangstel ling vragen. Spreker wenste, dat tallozen het werk zullen steunen en hoopte, dat het bestuur nog lang de zegenrijke arbeid zal voortzetten. Op de eerste avond hebben velen een bezoek aan de bazar gebracht, welke ook vandaag en Zaterdag geopend is. De Bank van Lening te Haarlem Omzetten worden steeds geringer In het verleden was het bedrijf van de Gemeentelijke Bank van Lening te Haar lem vrij omvangrijk. Twintig jaar geleden werden er per jaar ongeveer 28.000 pan den aangenomen, waarvoor een bedrag van 190.000 in voorschot werd verstrekt. Daarna begon de vermindering. Maar in 1938 waren het toch nog 16.800 panden en 146.000. In de oorlogsjaren is de omzet nog meer ingekrompen. Ten dele was dit toe te schrij. ven aan het feit dat vele vaste klanten geen goederen en voorwerpen meer bezaten die voor belening in aanmerking kwamen. Opvallend is dat nu na de bevrijding nog minder mensen de weg naar de Bank van Lening zoeken. In de eerste zes maan den van 1948 werden er slechts 1473 pan den aangenomen, waarop 37.100 voorschot werd gegeven. Dat betekent dus nog een 10 panden op een dag! Daarbij moet evenwel opgemerkt worden dat door de oprichting van de Gemeente lijke Voorschotbank (die in hetzelfde ge bouw in de Kleine Houtstraat gevestigd is) de Bank van Lening een groot deel van haar klanten verloren heeft. In dit half jaar verstrekte de Volkscredietbank 677 leningen tot een bedrag van 106.200. Op 1 Juli had deze bank in totaal uitstaan 112.200, verdeeld over 1024 leningen. Er is al meermalen door het gemeente bestuur gedacht over een opheffing van de Bank van Lening, maar daarvan is tot heden afgezien omdat gebleken is. dat er toch nog velen zijn die, in tijdelijke geld nood verkerende, alleen geholpen kunnen worden door deze instelling. Dit blijkt trouwens wel uit de omstandigheid dat van de 926 aanvragen bij de Voorschotbank er niet meer dan 667 konden worden ingewil ligd. De nationale herdenking der oorlogsdo den zal op 13 November geschieden. In de Nieuwe Kerk te Amsterdam zal een bijeen komst worden gehouden, waar onder andere de secretaris van de Britse oud-striiders- organisatie, G. R. Griffin, een rede zal houden. I Bossche wielrenner verried illegale werker De Bijzondere Raad van Cassatie heeft de zaak behandeld tegen de Bossche wiel renner J. P. die gedurende de bezetting goede maatjes werd met de S.D. in Den Bosch. In 1914 deelde hij aan zijn Duitse relaties mede, dat een illegale werker van plan was een overval te plegen op een Duitse politiepost, om een aldaar gevangen ge houden verzetsstrijder te bevrijden. Deze mededeling had tot gevolg, dat de illegale werker werd gearresteerd en naar Duitsland getransporteerd, waar hij overleed. Het Bijzondere Hof te 's-Hertogenbosch veroordeelde P. voor dit verraad tot 16 jaar gevangenisstraf. De procureur-fiscaal was van mening, dat P. om zijn zwarte handel-praktijken te camoufleren, goede vriendjes was gewor den met de S.D., zodat hij zich, indien hij ooit door de economische recherche ge grepen werd, hierop kon beroepen. Toen hij inderdaad gearresteerd dreigde te worden ging hij over tot het verraden van de illegale werker. De procureur-fis caal vond de straf iets aan de hoge kant en concludeerde tot twaalf jaar met af trek. Uitspraak 1 December. Misverstand over schilderij opgehelderd De federatie van Zuid-Afrikaanse Kui tuurverenigingen heeft begin September aan Koningin Wilhelmina ter gelegenheid van haar gouden regeringsjubileum een schilderij aangeboden van de Zuid-Afri kaanse schilder Pierneef. Door vele Zuid- Afrikaanse bladen werd er later melding van gemaakt dat dit schilderij door haar was afgewezen. In overleg met het gezantschap van Zuid- Afrika heeft het ministerie van Buiten landse Zaken op 20 October meegedeeld, dat er van een weigering nimmer sprake is geweest. Het schilderij werd per abuis met de geschenken van regering en volk van Zuid-Afrika ten paleize bezorgd. Op verzoek van het Zuid-Afrikaanse gezant schap werd het naar het gezantschap te ruggezonden, omdat het in de bedoeling lag, dit schilderij apart over te dragen na mens de federatie van Kultuurverenigin- gen. Die overdracht is later geschied. Wij vernemen thans uit Pretoria, dat de. tijdelijke Nederlandse zaakgelastigde, jhr. mr. J. D. van Karnebeek, naar aanleiding van de onjuiste berichten in de Zuid-Afri kaanse bladen, op 27 October een schrifte lijke verklaring aan de Zuid-Afrikaanse pers verstrekte. Hij deelde daarin mee, dat hij met oprecht leedwezen de campagne gevolgd heeft in de Zuid-Afrikaanse pers naar aanleiding van de aanbieding van dit schilderij. „Temeer heeft deze campagne mij pijn lijk getroffen", aldus de heer Van Karne beek, „omdat de stemming, daarin tegen mijn land verwekt, niet gegrond was op deugdelijk vastgestelde gegqyens en inlich tingen. Bovendien kwam de geleverde cri- tiek kort nadat in brede lagen van de Zuid- Afrikaanse bevolking op hartelijke wijze was meegeleefd in de feestelijkheden in Nederland, in het bijzonder wat Hare Ma jesteit Koningin Wilhelmina betrof, die ge durende haar lange regeringsperiode steeds op ondubbelzinnige wijze van haar sympa thie voor, en belangstelling in het Zuid- Afrikaanse volk heeft blijk gegeven". Aeht jaar geëist tegen lid van de Inlichtingendienst De advocaat-fiscaal bij het Bijzondere Gerechtshof te Amsterdam eiste gisteren acht jaar met aftrek en ontzetting uit de rechten voor het leven tegen de vroegere wachtmeester van de Haarlemse Inlich tingendienst W. Z. De zaak werd voor de tweede keer be handeld, omdat het Hof indertijd een nader getuigenverhoor noodzakelijk had geacht. Tengevolge van de huiszoekingen en arrestaties, waaraan Z. heeft deelgenomen, kwamen 23 personen om het leven. Uitspraak op 18 November. Voor dc economische rechter tc Maas tricht stonden terecht een commies der spoorwegen en een handelsvertegenwoordi ger. verdacht van overtreding der deviezen- bepalingen. In December 1945 hadden zij een partij van 18 500 kilo behangselpapier ter waarde van f56.090. voor uitvoer naar Bel gië aan de spoorwegen aangeboden zonder dc vereiste uitvoervergunningen De com mies werd vrijgesproken maar de vertegen woordiger kreeg f200 boete. Twee Amerikaanse torpedobootjagers, de „Purdy" en de „Bristol"' komen op Dins dag 16 November naar Amsterdam. Tussen Rotterdam en VUssinjren .'.uilen volgend voorjaar per dag drie Dieseltreiuen gaan rijden. De rijtijd van de stoomtreinen zal met 20 minuten worden bekort. Als gevolg van de verlaging van het regeringssubsidie is de Algemene Vereniging voor Vreemdelingenverkeer genoodzaakt, haar showroom en informatiebureau in New York op te heffen. Werkgevers in liet bouwbedrijf komen op 18 November in Utrecht bijeen ter bespre king van de loonpolitiek en de economische situatie in het bouwbedrijf alsmede van de gevolgen der huidige wcderopbouwpolitiek. Het N.VV heeft telegrafisch bij de mi nister van Sociale Zaken aangedrongen op het toekennen van een duurtebijslag aan personen, die zijn opgenomen in de overbrug gingsregeling en de sociale bijstandsregeling. Nederlandse ingezetenen, die familie leden in de Britse of Amerikaanse zóne van Duitsland wensen te ondersteunen, dienen hiervoor een aanvraag in te dienen bij de afdeling deviezenvergunningen der Neder landse Bank. Damstraat 13. Amsterdam. De heer A. D. Snitselaar is benoemd tot hoofd van het vliegbedrijf der IC.L.M. als opvolger van wijlen Parmentier. De heer Snitselaar. die in 1935 bij de K.L.M. in dienst trad. behoort tot de „luchtmillionairs" der K.L.M en heeft 7300 vlieguren op zijn naam staan. De heer G. J. Malouin is benoemd tot algemeen chef van de vliegdienst. De heer Malouin. die Amerikaans staatsburger is, kwam op 19 November 1945 als gezagvoerder in dienst van de K.L.M. Zwolle heeft een officiële wekelijkse automarkt, die op Dinsdag wordt gehouden. Bij een proef of een dergelijke markt reden van bestaan had, werden in vier weken 1107 auto's aangevoerd. HAARLEM EN OMGEVING Ter gelegenheid van het dertigjarig be staan van het Christelijk Lyceum te Haar lem zal morgen. Zaterdagmiddag van 4 tot 5 uur een receptie worden gehouden in het schoolgebouw, ingang Van Merlenstraat Wethouder Geluk zal op Zaterdagmiddag 13 November in het Lorentzlyceum te Haar lem een tentoonstelling van diorama's, ver vaardigd door dr. W. G. L. Wicringa, openen. Dc heer L. Osinga. adjunct-secretaris van de Nederlandse Fruitteelt Organisatie, zal op Maandag 8 November in „De Leeuwe rik"' voor de kring Rijn en Amstolland van de Nederlandse Qomologische Vereniging spreken over „Het planten van vrucht bomen". Een kringvergadering van Geref. Man- nenverenigingen wordt gehouden op 11 No vember in de Gereformeerde Kerk te Ben- nebroek. Dr. P. Wielen ga zal spreken over het onderwerp „Enkele indrukken over de Wereldraad van Kerken". Haarl. Chr. Gcm. Koor „Door Zang Vriendschap" zal Donderdag 18 November in de Gem. Concertzaal het oratorium „Die Jahreszeiten" van Jos. Haydn ten gehore brengen onder leiding van zijn nieuwe diri gent de heer Simon C. Jansen. Solisten en de Haarl. Orkest Vereniging verlenen mede werking. Dc Gereformeerde Kerk van ÏJmiiiden houdt samensprekingen met andere kerken inzake de geestelijke bearbeiding van de arbeiders aan de grote bedrijven. De Regionale Raad. samengesteld uit vertegenwoordigers van de Ned. Hcrv. Gem. van Haarlem en omliggende gemeenten, heeft in behandeling genomen het vraagstuk der zorg voor ouden van dagen, voor wie een rusthuis in Groot Haarlem nodig is Onder zocht wordt wat de gezamenlijke diaconieën in deze kunnen doen. „Buurtbclang AerdenhoutBentveld" houdt Maandagavond a.s. een bijeenkomst in „Boekenrode", waar de Spoorfilm vertoond zal worden. Taxi 7 Bei 1 3 O O DAG EN NACHT DE KEERZIJDE DER KOPPELNETTEN Het Nederlandse landschap is vrij kwetsbaar voor aanslagen op zijn schoonheid men denke even aan de ontsierende ijzeren windmolens, die enige decennia terug hun sierlijke hou ten collega's kwamen vervangen, men denke aan de kanalisaties van beken en riviertjes, waardoor het cachet van het omliggende land veelal verloren ging en men vergete vooral niet de in vergevorderde staat verkerende plan nen, om Nederland in een web van hoogspanningsdraden te vangen, waar door vooral op de Veluwe, in de Ach terhoek, maar ook in de polders mate rialistische strepen door de romanti sche rekening worden gehaald. Deze „koppelnetten", die nodig zijn om de diverse centrales in groot verband aan een te schakelen, hebben vrijwat stof doen opwaaien in de kringen der Natuurbescher mers en de bezwaren er tegen vonden ten slotte hun uitdrukking in een aantal vra gen van 't Tweede Kamerlid de heer v. d. Goes van Naters, die er bij de minister naar informeerde of het niet wenselijker ware, het koppelnet ondergronds aan te leggen. De minister antwoordde daarop, dat zulks om technische redenen niet mogelijk is, wat ook wij reeds in vorige artikelen over dit onderwerp hebben uiteengezet. De Nederlandse Vereniging tot behoud van Natuurmonumenten heeft het er echter toch nog niet bij laten zitten. In Zaandam heeft zij een succesje geboekt, doordat men daar jaren geleden de bovengrondse ver binding tussen Velsen en Amsterdam onder de bebouwde kom door groef en gesterkt door dit resultaat is van verenigingszijde ook op andere mogelijkheden in die rich ting gewezen. Om een beeld te krijgen van de „bescha digingen", die het landschap op kan lopen door de aanleg van een hoogspanningslei ding, noemen wij de bouw van een palen complex op een onvergelijkelijk mooi stukje natuurschoon tussen Zutfen en Warnsveld, waar een hoogspanningsmast wel zeer hevig uit de toon valt en waar zelfs de stads uitbreidingsplannen tot nu toe dan ook wijselijk afgebleven zijn. Onlangs is over dit speciale geval een verzoek van „Na tuurmonumenten" in zee gegaan, om hier met de nodige consideratie op te treden, maar tot nu toe is nog geen antwoord ont vangen. Dat het overigens moeilijk is. om bij de aanleg van een hoogspanningsleiding dergelijke beslist lelijke dingen te voor komen, moge blijken uit het feit, dat het ten enenmale onmogelijk is een knik in de leiding te leggen: men moet dus ztiveel mogelijk rechttoe-rechtaan bouwen. Gevaar voor de luchtvaart. Tevens moet rekening gehouden worden met een eventueel gevaar voor de lucht vaart en wij denken daarbij speciaal aan de luchtramp met de Nijmegen in Schotland dezer dagen. Dat gevaar is in Nederland overigens gering, want voordat een ver binding wordt gemaakt, wordt eerst con tact opgenomen met de Rijksluchtvaart dienst die de minimum-afstand tot het vliegveld in de buurt opgeeft. Men neemt dan bovendien nog een veiligheidsmarge van enkele kilometers met het oog op even tuele uitbreiding van het vliegveld. Zo loopt de lijn VelsenLeiden op 5 km afstand van Schiphol. Op de luchtvaartveihgheids- conferentie in Montreal is bovendien een aantal bindende internationale regels opge steld betreffende de minimum-afstand tus sen vliegvelden en hoogspanningsdraden. Koop nooit achteloos uw bloemen Goed gekozen bloemrngeschenkcn geven blijk van Uw smaak. Kiest bij - of Iaat U raden door: Tempeliersstraat 56 - Tel. 16873 Halte N.Z.H. (Adv.) Voetbal Rotterdams elftal samengesteld Het Rotterdams elftal, dat 13 November te Rotterdam een wedstrijd zal spelen tegen het Bonds-elftal om de Gouden Onafhankelijk heidsbeker is als volgt samengesteld: Doel: Landman (Neptunus). Achter: Evertse (Neptunus) en v. d. Gaag (Coal) Midden: Schenk (Sparta), Vermeer (Excel sior) en Kroon (Feijenoord). Voor: Kuneman 'SVV). Rijshouwcr (Xer xes). Brandos (Feijenoord), Van der Tuyn (Hermes DVS) en Seton (Xerxes) Reserves zijn: v. d. Torre (Excelsior), Steenbergen (SVV), Koers (Xerxes) en Steenbergen (Feijenoord). 1

Haarlem's Dagblad | 1948 | | pagina 5