c 3 Dictatuur timmert niet aan de weg in het land der toreros UNAC helpt met voedsel en medicijnen M vc VRIJDAG 5 NOVEMBER 1948 HAARLEMS DAGBLAD INDRUKKEN UIT SPANJE (II) Veel portretten van Francomaar allemaal in salon-formaat (Bijzondere correspondentie) II. Spanje ligt buiten de platgetreden paden van het toerisme. De Nederlander die plan nen maakt voor een buitenlandse reis, denkt in de eerste plaats aan België, Frankrijk of Zwitserland; het Iberisch schiereiland ligt wat uit de weg. Bovendien voelen velen zich niet tot Spanje aange trokken uit politieke overwegingen. Er is de vrees, dat men er een politiestaat aan treffen zal, met alle gevolgen van dien Heb je veel van het regiem-Franco ge merkt, is dan ook de vraag die ons herhaal delijk is gesteld na onze terugkomst. Laten we hier direct op antwoorden, dat wij de drie weken die we door het land der torero's hebben gezworven en de paar weken in de Spaanse hoofdstad doorge bracht. zo vrij zijn geweest als een toerist in het buitenland maar kan zijn, van strenge politievoorschriften niets hebben gemerkt behalve dan de gewone inachrij- ving in de hotels waar we logeerden en dat niemand zich in het minst om onze aanwezigheid heeft bekommerd. We hebben toevallig de „caudillo" eenmaal gezien op zijn naamdag, toen hij een receptie bij woonde van het corps*diplomatique in het ex-koninklijk paleis te Madrid. Een klein groepje Phalanxisten bracht de fascistische groet toen Franco voorbijreed in een auto, maar de overgrote meerderheid van het publiek bekeek het geval heel rustig en slechts hier en daar hoorde men: „Viva Franco" roepen. De politieafzetting was zelfs minder streng dan ze in Den Haag bijvoorbeeld bij de opening der Staten- Generaal pleegt te zijn. Van de „Falange" de Franco-partij merkt men weinig. Op Zondagen zagen we soms een enkel groepje Franco-jeugd met rode petjes op, blauwe kielen en witte broeken aan, voor bij marcheren, er zijn enkele gebouwen met „pijlenbundels" gedecoreerd; ze heb ben een dagblad „Arriba", maar de mo narchistenkrant „ABC" wordt minstens even druk gelezen. Op de naamdag van Franco waren wel iswaar vele grote gebouwen versierd met prachtige tapijten en de Spaanse vlag. Maar overigens is net slechts een beschei den plaats die Franco in het openbare leven inneemt, als men dit vergelijkt met de pompeuze reclame welke elders voor dictators met levensgrote portretten en doeken gemaakt pleegt en placht te wor den. In de meeste hotels, winkels en kan toren hangt een bescheiden portret van Franco hoogstens 30 cm lang en daarnaast meestal het portret van José Antonio Primo de Rivera, de stichter van de Phalanx. Hij ligt begraven, naast de Spaanse koningen, in het geweldige Esco- rial bii Madrid, dat door Philips II werd gesticht, een bezienswaardigheid waar men ruim een dag kan zoek brengen, vol histo rische herinneringen op allerlei gebied. De sociale voorzieningen De vreemdeling valt vooral de grote bouwnijverheid en wegenaanleg op. Langs de Gran Via waren juist weer twee reus achtige hotels en kantoorgebouwen klaar gekomen, toen wij er waren; andere waren in aanbouw. De arbeiders zijn bij Syndica ten aangesloten, die voor hun leden tal van sociale rechten hebben verworven. Zo heb ben zij recht op uitker ng bij ziekte, ouder domsrente, uitkering bij bevalling van de vrouw, invaliditeitsuitkering. De lonen be dragen in het bouwbedrijf voor geschoolde krachten van 21-29 pesetas per dag, waar op een toeslag wordt verleend voor ge trouwde werknemers. Het gemiddelde maandloon van manlijke kantoorbedien den is 850 pesetas, voor steno-typisten 500- 600 en voor boekhouders 1300-2500 per maand. Daarbij komt dan nog een maand extra salaris (verplicht!) met Kerstmis, een halve maand extra in Juli, plus toe slagen voor vrouw en kinderen. Kan men daar behoorlijk van leven? Ook in ons land hebben de arbeiders met hun gemiddelde inkomens van f 35-f 50 per week het niet gemakkelijk op het ogenblik en onze in druk is, dat ook de Spanjaard iedere peseta moet omdraaien voor hij haar uitgeeft. Maar is dit momenteel niet overal zo in Europa? Ook in Spanje heeft men distri butie, maar alles waarvoor bonnen wor den aangewezen kan vlot gehonoreerd wor den. Hetgeen elders wel eens niet zo is. Zwart en wit. Olijfolie en olijven spelen in het menu der Spanjolen een grote rol. Het rantsoen voor twee weken per persoon is als volgt: y-2. liter olie, 100 gram suiker, 150 gram peulvruchten, 100 gram rijst, 2 kg aardap pelen, 150 gram brood per dag per persoon, 200 gram bevroren vlees, 50 gram koffie, 100 gram huishoudzeep en 50 gram tabak per week (alleen voor mannen). Bovenstaande artikelen inclusief de tabak zijn op alle markten en hoeken van straten zwart te koop, „Estraperlistas" noemt de Spanjaard de zwarte handelaars. Op de kinderkaarten wordt iets meer suiker gegeven en voor babies geconden seerde melk. Vrij is de verkoop van melk, die 4 pesetas per liter kost, boter, eieren, rundvlees en kalfsvlees. Vrij zijn ook koekjes en gebak, bonbons en zeep. Schoenen kosten circa 200 pesetas, doch voor de arbeiders wordt per jaar een paar goedkoop ter beschikking gesteld. Dit zijn de voornaamste cijfers uit het dagelijks leven. Op het platteland zijn vele artikelen goedkoper, maar is ook de loon- standaard lager en het leven veel primi tiever. Een herinnering aan de heren Strauss en Perl, uitvinders van het ook ten onzent niet onbekende „Straperlo"-kansspel. (Red.) Het Escorial, het reusachtige klooster bij Madrid, waar alle Spaanse koningen sinds Philips 11 begraven liggen. Oekraïnse verplaatste perso nen tegen het communisme (Van onze correspondent te Brussel) „Wij willen onze geesten en harten voor bereiden om een werkelijke toenadering van een vrij Oost-Europa tot het Westen mogelijk te maken", aldus verklaarde de voorzitter van de Oekrainse arbeiders in België, die te Brussel een congres hielden waarop meer dan 10.000 Oekrainers aan wezig waren. Het zijn allen „verplaatste personen", die in de Belgische kolenmijnen van Limburg en in de zware metaalindustrie werk ge vonden hebben. Allen hebben zij het com munistische regiem gekend en de harts tocht, waarmede zij nu in het gastvrije Bel gië de communisten bestrijden, maakt grote indruk op de Belgische socialisten van de uiterste linkervleugel der partij. In Brussel droeg een hunner in de St. Josefskerk een mis op volgens de Byzan tijnse ritus, waarbij gewijde gezangen wer den uitgevoerd door een Oekrains mij: kerskoor. Duizenden mannen en vrouwen in nationale klederdrachten trokken daarna naar hun nieuw Brussels tehuis, 's Avonds waren we te gast bij de Kozakken. Van de daar gehouden „wodkapartij" zijn wij niet zo enthousiast teruggekeerd. Het is een smakelijke drank, maar tegenover deze lieden, die hem in grote bierglazen als wa ter naar binnen goten, sloegen wij Weste lijken maar een pover figuur. De 9 Muzen Noviteiten. Op Zondagmiddag introdu ceert Theo Olof in het Amsterdamse Con certgebouw het vioolconcert van de Engelse componist Alan Rawsthorne. In 1940 werd het bijna voltooide manuscript tijdens een luchtaanval vernietigd en Rawsthorne kon het werk eerst na zijn militaire dienst in 1947, aan de hand van vroegere schetsen, vol tooien. Het concert is op"edragen aan William Walton en werd in het begin van dit jaar voor het eerst in Londen uitgevoerd. De abonnementsconcerten van 10 en 11 November brengen als noviteit een nieuw werk van Alexander Voormolen, „Arethuza", een „symphonische mythe", geïnspireerd op een fragment van Couperus' „Syracuse", namelijk het liefdesspel tussen de schone nimf Arethuza en de stroomgod Alfeios. i- j Koninklijke onderscheiding voor mr. A. J. d'Ailly Jubileumconcert „Euferpe" Het dertigjarig jubileum van Haarlems Symphonie-Orkest „Euterpe" werd Za terdag met een drukbezochte receptie en Donderdagavond met een feestconcert waardig gevierd. En het mocht ook wel dat er bij zo'n mijlpaal eens even wordt stil gestaan en speciale aandacht geschonken wordt aan een vereniging van dilettanten, die zich ernstig toeleggen op het spelen van goede muziek en daarin een waarachtige muziekvreugde vinden. Zij weten natuur lijk dat zij wel eens naar het voor hen on bereikbare grijpen; maar dat reiken naar het hogere heeft zoveel verlokkelijks en schept zulke rijke illusies, dat zij het in hun geestdrift voor het schone in de .muziek niet laten kunnen. „Euterpe" musiceert nu zo al dertig jaren op het klassieke plan en steeds onder leiding van de heer J. A. Meng, die het dus volop verdiende nu eens extra in de bloemetjes gezet te worden, want hij is als dirigent tenslotte de spil waar alles om draait en de mentor die de geest en de smaak van de vereniging be paalt. Het feestprogramma was voor dilettanten niet eenvoudig. Eerst ging de Freischütz- ouverture van Weber; daarna zong mevr. Nely de Bock met lichte stem de zware aria van Agatha uit dezelfde opera, waar bij Euterpe een niet minder zware bege- leidingstaak had. Vervolgens werd met volledig strijkorkest het Andante cantabile met variaties uit Beethoven's strijkkwartet op. 18 no. 5 gespeeld en tenslotte ging de Klok-symphonie van Haydn waarin bij zonder veel goeds te beluisteren viel. Jam mer alleen dat het in het trio van het Menuet even mis liep; het ging juist zo vlot. Maar och ja, de beste breier laat wel eens een steek vallen. De Koninklijke Liedertafel „Zang en Vriendschap" verleende haar medewerking en zong onder leiding van de heer J. P. Loory Hegar's To ten volk en Roeske's Tijd zang; 't was nu en dan een vocaal orgel gelijk. Wat een. nobel basregister! Wegens ongesteldheid van de heer D. J. A. Geluk, voorzitter van het ere-comité, moest diens toespraak, die op het pro gramma voorzien was, vervallen. Maar de belangstelling voor het werken en streven van ..Euterpe" bleek rijkelijk uit de aan wezigheid van vele leden van het ere- comité, in de eerste plaats van burge meester mr. P. O. F. M. Cremers, en van een talrijk publiek. Wij wensen de vereniging nog vele jaren muziekvreugde. JOS. DE KLERK. Hoge Autoriteit vond boete van N.S.B.-wethouder te licht De 77-jarige N.S.B.-wethouder van Bloe- mendaal J. K. moest gisteren voor de Bij zondere Kantonrechter te Haarlem ver schijnen. omdat de Hoge Autoriteit het vijftien voedingsspecialisten. op 14 April van dit jaar door de Eerste Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM. 4 November 1948 ONDERTROUWD: 4 Nov.. H. J. Plant en C. Vu ijst GEHUWD: 4 Nov.. J. W. Verzeilberg en H. C- M de Vries; J Keulen en G. Kortekaas BEVALLEN van een ^*>on:3 Kamer van het Tribunaal tegen hem uit- F. WouterseRooijers; W. van der weele—oor< Kroezen. BEVALLEN van een dochter: 3 Nov. M. van DammeBlommaert; 4 Nov., M. A. Hul- senBleekman; A. J. van den Bergvan der Post: C Gijzen—van Bruggen; A. W Le Fèvrevan Koningshoven; A E. van der VeldtLange veld; J. M. Kamer—van Eek hout: J. A A. van Es—Huisman. OVERLEDEN: 31 Oct., M. Geerlings, 74 j Zijlweg; 3 Nov., B. C. van den Berg, 67 J., Westerhoutpark. Opstelling van „Haarlem" Haarlem zal Zondag tegen DOS in de vol gende opstelling uitkomen: doel: Kokhuis; achter: J. Groenevelt. Van Bakel; midden: Van Gooi. Van Daalen, Van Strien; voor: Van der Linden, Boeree, Roozen, Smit en P. Groeneveld. Negen leerlingen van het Opleidingsinsti tuut voor Sportleiders te Overveen hebben zich aangemeld voor Haarlem. Na Dinsdag mogen zij in een der elftallen uitkomen. Van Os, een binnenspeler en Pastoor, een links buiten, maken een goede kans in een van de hoogste elftallen opgesteld te worden. Trein raakte een arbeider op het Haarlemse Station Donderdagmiddag was een vier en twintig jarige arbeider-lampenist van de Neder landse Spoorwegen aan de oostzijde van het Haarlemse station bezig rangeer-stoplan- taarns aan te steken, toen een trein, die om 17.05 uur in Haarlem moet aankomen, uit Amsterdam naderde. Hij stond vlak bij een wissel en dacht, dat de trein voor hem langs zou rijden. De trein reed echter over het spoor achter hem en raakte hem. waardoor de arbeider een ruggewervelfractuur opliep. Per zieken- j auto is hij naar het ziekenhuis Joannes de 1 Deo gebracht. Zijn toestand is naar omstan digheden goed te noemen. „De held en de soldaat" De feestelijkheden ter gelegenheid van het 30-jarig jubileum der afd. Haarlem van de vereniging „Dennenheuvel" worden op 9 November voortgezet met een voorstelling in de Stadsschouwburg. Door de toneelgroep Comedia, dir. Cor Hermus. zal worden opgevoerd „De Held en de Soldaat", een vrolijk spel van G. B. Shaw. De eventuele baten zullen worden gestort in het Jubileumfonds ter gedeeltelijke dek king van het tekort 1948 op de beide inrich tingen „Dennenheuvel" en „Dennenrust". De Commissaris van de Koningin in de provincie Noordholland, dr. J. E. baron de Vos van Steenwijk heeft aan de burge meester van Amsterdam, mr. A. J. d'Ailly medegedeeld, dat de Koningin hem be noemd heeft tot Groot-officier in de Orde van Oranje-Nassau. C.C.D.-korps wordt met 1150 man verminderd Ook de CentralevContröle Dienst is over gegaan tot vermindering van de sterkte van het korps. Op 1 October 1948 bedroeg deze sterkte 3110 man. Per 1 November zijn afgevloeid 275 man en per 1 Januari 1949 worden nog 875 C.C.D.-ambtenaren ont- slagen, een totale inkrimping dus met 1150 man. In vaste ambtelijke dienst zal een kern van 1200 man worden aangesteld. Voor de ontslagen ambtenaren, die niet direct ander emplooi vinden, geldt de „Uitkeringsregeling 1947" krachtens welke zij, die tenminste drie jaar burgerlijke overheidsdienst hebben vervuld (ca. 800) man, aanspraak maken op wachtgeld. Zaterdagavond om 20.05 uur zal over Hilversum I een vraaggesprek worden ge houden over het gevaar van het in het bezit hebben van en Het omgaan met projectielen of ander oorlogstuig. Tot dusverre zijn 86 pet. van alle slachtoffers door eigen schuld om het leven gekomen of verminkt. De meesten waren jongens tussen 12 en 18 jaar. SCHEEPVAART Johan van Oldenbarnevelt, BataviaAm sterdam pass. 4 Nov. Ceylon. Kamerlingh Onnes. JavaRotterdam pass. 4 Nov. Dover. Kertosono, RotterdamJava pass. 4 Nov. 5 uur Dover. Nieuw-Holland, 4 Nov. van Batavia naar Australië. Nigerstroom, Lagos Amsterdam 4 Nov. van Havre. Raki. Java Amsterdam 3 Nov. van Colombo. Ternate, JavaRotterdam 4 Nov. van Suez. Water man, JavaRotterdam pass. 4 Nov. Algiers. Duitse politieagenten hijsen de zwart-rood- gouden vlag op de Paedagogische Academie in Bonn waar de voorlopige parlementaire raad bijeen is om het grondwetsontwerp van een West-Duitse staat op te stellen. Deze driekleur zal mettertijd worden voorgesteld als de nationale vlag voor een Duitse Statenbond. VOOR DE INDONESISCHE KINDEREN Binnenkort zal de hulpverlening door het internationale kinder-nood-fonds der Verenigde Volken aan het ondervoede zie ke kind in Indonesië een aanvang nemen, aldus wordt van bevoegde zijde meege deeld. Zij zal zich in het federale gebied van Indonesië kunnen uitstrekken 40.000 kinderen gedurende een jaar of 80.000 kinderen gedurende een half jaar. Elk kind zal per dag 50 gram melkpoeder en 3 cc levertraan ontvangen, het over blijvende deel van de beschikbare 500.000 dollar zal worden besteed voor de aankoop van ca 800 kg Salvarsan of Mapharseen ter bestrijding van framboesia, voor de aan schaffing van medicijnen tegen wormziek ten en scabies en voor de opleiding van Agenda voor Haarlem VRIJDAG 5 NOVEMBER Gem. Concertgebouw: Ledenconcert HOV 8 uur Luxor: „Kampioen melkboer", alle leeft. 2.00. 4.15 7.00 en 9 15 uur. City: „Het spel is uit". 18 'j 2.15. 4.30. 7.00 en 9.15 1U>r Spaaroe: „Captain America". 14 j. 2.30. i 00 en 9 15 uur. Frans Hals: „The story of dr Wassell". 18 j.. 2.30. 7.00 en 9.15 uur. Rem brandt: op het toneel ..Theater Plezier Zeghee", 8 uur. Palace: „Olympische Spelen 1948". alle leeft., 2.00. 4.15, 7.00 en 9 l5 uur'ZATEROAG 6 NOVEMBER Stadsschouwburg: „De nacht van de 16e Januari". 8 uur. Gem. Concertgebouw: „De Friese fakir", 8 uur. Frans Hals Museum: tentoonstelling K. Z. O. D., 105 uur. Biosco pen: Middag- en avondvoorstellingen. gebrachte advies, dat voorzag in een inter nering van vijf jaar, waarvan het gedeelte dat op dit datum nog niet ten uitvoer was gelegd, voorwaardelijk werd opge legd, de ontzetting uit alle rechten en een verbeurdverklaring van tweeduizend gul den. gezien de ernst van de begane feiten en de vermogenstoestand van de beschul digde, speciaal was de laatste maatregel betrof de boete te licht had bevonden. De Hoge Autoriteit had daarbij vooral de samenstelling van lijsten, waarop de namen van scholièren voorkwamen, ten behoeve der Duitse représaille-maatregelen op het oog.. „De burgemeester gaf de orders", zeide de beschuldigde, ,,'t was een stiekemerd. Hy verschool zich achter ons". „Ja en u achter hem; zo komt aan het gekiekeboe geen eind", repliceerde mr. Roeffen. De verdediger schetste zijn cliënt als een man met een ruim hart. die als oud- fndisch man de politieke situatie ta ons De voorbereidingen voor de uitvoering van dit hulpprogramma verkeren in een ver gevorderd stadium. De voorlopige fede rale regering en de Nederlandse regering hebben, zij het in beginsel, reeds haar goed keuring gehecht aan het bedrag dat door de Nederlandse regering met het fonds dient te worden overeengekomen namens Indonesië mede ten behoeve van de re publiek, die voor het onder haar de facto gezag staande gebied 300.000 dollar in voe dingsmiddelen en medicijnen zal ontvangen en die evenals de voorlopige federale rege ring een bestedingsplan heeft opgesteld. Verder begint dezer dagen te Batavia een proefuitreiking aan 1200 kinderen op acht scholen onder auspiciën van de departe menten van gezondheid en sociale zaken, waarbij men in allerlei opzichten ervaring wil opdoen. De proefneming zal niet beperkt blij ven tot 't stads-milieu. Spoedig zal een der gelijke opzet in een landelijke streek wor den verwezenlijkt, namelijk in een groep desa's nabij Soekaradja in het Soekaboe- mische, ten behoeve van ongeveer 1000 kin- land verkeerd had beoordeeld. Hij vroeg deren. Hier leeft de bevolking nog in moei de Kantonrechter er rekening mee te hou den. dat K. door het verlies van zijn kost bare inboedel reeds berooid is. Uitspraak op 18 November. lijke omstandigheden, zodat vrijwel alle kinderen de hulp van het kinder-nood- fonds behoeven en geen voorafgaande se- lectie vaa noodlijdende kinderen, zoals gerespecteerd. op de scholen te Batavia, nodig is. Dit laatste zal ook bij de uitvoering op grote schaal nagenoeg niet nodig zijn. Wan neer men in aanmerking neemt, dat Indo nesië 15.000.000 kinderen beneden de leef tijd van 12 jaar telt, waarvan door be zetting en revolutie een groot deel geacht moet worden niet de normale gezondheid te bezitten, dan is het duidelijk, dat zelfs de hulp aan 80.000 kinderen niet meer dan de overbekende „druppel op een gloeiende plaat" kan zijn. Bijgevolg zal het uit orga nisatorisch oogpunt aanbeveling verdienen om zoveel mogelijk te gaan werken in stre ken en plaatsen, waar men met een groep vele noodlijdende kinderen kan bereiken, dus in streken die zeer arm zijn of waar bijvoorbeeld door het mislukken van de oogst acute noodtoestanden ontstaan. Er zal naar worden gestreefd de onderschei dene deelstaten naar behoefte in de ge boden hulp te doen delen. Meningsverschil over bezeftingspolitiek Franse bezwaren veroor zaken impasse De militaire gouverneurs van de drie Duitse zones zijn te Frankfort bijeen ge weest om de problemen der drie zónes te bespreken. Daarbij is gebleken dat de Franse militaire gouverneur het niet eens is met de in Duitsland door Engeland en Amerika gevolgde politiek en met name bezwaren heeft tegen de wijziging der her stelbetalingen en de grote bevoegdheden van de toekomstige West-Duitse regering. Het lijkt er op dat de besprekingen in een impasse geëindigd zijn. Men neemt aan dat de volgende besprekingen door de drie re geringen zullen worden gevoerd. De Franse vertegenwoordiger was blijkens Reuter van mening dat de Londense besluiten ten aanzien van de bezettingspolitiek niet zijn Critiek op nieuwe kieswet voor Suriname Volgens het voorlopige verslag van de Staten van Suriname E"n nieuwe kieswet waren vele leden van mening dat de Nederlandse regering het koloniale bewind wenst te handhaven, daar zü het advies van de Staten, die een uit gebreid, doeh niet een algemeen hiesreeh hadden voorgesteld, heeft e^negetird. verslag verwijt de minister van Overzeese Gebiedsdelen mcoiisequentie. daar hu aan- vankelijk had verklaard dat het asmeuen van beperkingen in het ?temr«M eou worden overgelaten aan de plaateel«Ke orcanen in Suriname, doch achteiat een voorstel doet, dat in Suriname b^ch°uwd wordt als een ondulbare beperking, ve meerderheid van het college ïsvoor indm dueel kiesrecht en tegen het ïystensysteem met de daarmede samenhangende even redige vertegenwoordiging. Oekraïners in België Te Brussel is het eerste congres gehou: den van de in België verblyvende Oekrai ners. Telegrammen werden gezonden aan de naus de prins-regent, kardinaal Van Roey en de Belgische eerste-mm'steren minister van Buitenlandse Zaken Spaak. De voorzitter van het Oekramse comRe. Kisjka. schetste tijdens een ^de „de derhg-_ iarige strijd van zijn volk om onafhanxe liikheid" en belichtte „de gevaren van het Bolsjewisme, waarvan de Oekrainers het SlaCWijff hebben," zo verklaarde bijten slótte, „de wapens voor het opdringende Russische imperialisme met neergelegd. Proces tegen Tojo Het internationale militaire tribunaal voor het Verre Oosten is opnieuw bijeenge komen teneinde het proces te voeren in de zaak Hideki Tojo, eerste minister er1 mi- nister van Oorlog van Japan geurende dS tweede wereldoorlog. Behalve hij staan 23 personen terecht, beschuldigd van oorlogs- m De3verhoren hebben twee jaar in beslag gennmen en het nroces verbaal omvat.tien millioen woorden. Men verklaart de lengte van dit proces uit de omstandigheid dat de oorlogsmisdaden waarvan de Japanners beschuldigd worden, reeds in 1928 begon nen. i)e Haarlemse recherche heeft proces- SSSSÏt o7rnde&dwtiSeen aai. Sll"S? K^tpzk"c»en-actie van het Niwin- Pnmité Bloemendaal maakte de verzending v7ïeeds mewdan 2300 pakketten mogelijk. Het vorig jaar konden 850 pakjes w 1 verstuurd. Heemstede Intrede ds. M. Vrieze Donderdagavond is in het gebouw van de Protestantenbond te Heemstede ds. M. Vrieze tot predikant bij de ^reformeerde Kerk (onderhoudende art. 31 KG.) te Heemstede bevestigd door ds. J. Meogl van Hoofddorp. Deze had als tekst geko zen de woorden: „Uw akker zult gu met met tweeërlei zaad bezaaien uit Lev,t,<;d; 19. Spreker weidde uitvoerig nit ortr het ambt van de bedienaar des woordsen las daarna het bevestigingsformulier voor. Ds. M. Vrieze hield zijn intrede met een Dredicatie naar aanleiding van Deuterono mium 19 verzen 15-18: „Een profeit uit Tw midden ral de Heere Uw God u ver- WI>aeviieze werd toegesproken door de heer Glerum, voorzitter van de kerkeraad en door ds. Nieuwkop uit Amsterdam waarna de gemeente hem Psalm 134 De burgemeester van Heemstede, jhr. J. p. W. van Doom, woonde de dienst by. Zandvoort geen spreekuur burgemeester. Wegens verblijf in het buitenland zal de SSESTS November^ gein houden. bestuurslid strandschap. Weeens het overlijden van de heer Th. St pern an heeft de minister van Binnenlandse Zaken als bestuurslid van het Strandschap Zandvoort aangewezen mr. W. van Manen administrateur ter Provinciale Griffie van Noordholland en als plaatsvervangcr mr. J. I. van Doorninck. referendaris ter Provin ciale Griffie van Noordholland. PJ.C. en Chr. Film Actie De Chr. Film Actie uit Den Haag d in samenwerking met de P. J. C. alhij] Zaterdag in „Rehoboth" een filmavond ganiseren met de film „Mrs. MinniverJ Voor deze avond is door Hollands Bloed bollenhuis ter beschikking gesteld de klet renfilm van het Bloemencorso 1948 en bezoek van Churchill aan Voorhout. De P.J.C. organiseert Zaterdag voor jeugd een mooie filmmiddag met de spa^ nende film „Het jochie". BIJBEL KIOSK VERENIGING Donderdagavond werd in de Gerefej meerde Kerk een propaganda-avond houden door de Bijbel Kiosk Verenigd onder leiding van dr. Ruys. In het opJ ningswoord zette dr. Ruys het doel uiteej van de Bijbel Kiosk Vereniging, n.l. verbreiding van Gods Woord. De propagarj dist van de vereniging herinnerde aan nood der kerk in deze tijd. Een film een beeld van het werk van de B. K. THEORIE EN PRACTIJK De vereniging van oud-leerlingen d»j Rijkstuinbouwschool „Theorie en Practijk] hield Donderdagavond in „De Nachtegaal" dj vijftigste ledenvergadering. De voorzitter, dij heer C. Gehrels. van Hillegom. herdacht zijn openingswoord het overleden lid, d heer W. H. Philippo uit Sassenheim. Spreke deed mededelingen over zijn verblijf in Ir donesië. Hij werd uitgezonden onder he legerdeel „de Dijok" met de „Oldenbarne velt". Te Tandjong Priok kwamen de mih tairen aan op 16 Juli 1946. Batavia is groo en kan vergeleken worden met Den Haat De voeding was goed doch vreemd. Spr. wai bestemd als instructeur voor de chauffeurs 1 school. Voorts gaf hij een uitvoerige beschrij ving van het leven te Batavia. Van Batavr ging het naar Bandoeng, hetgeen een gevaar lijke en zware tocht was. De militairen kwa men onder de indruk van de schitteren de plantengroei. De ontspanning wen bevorderd alsmede de culturele verzorgin» De Niwin-pakketten deden wonderen en be vorderden de goede geest onder de man schappen. Tot slot gaf spreker weer de schillende variëteiten van bloemen planten. Aan het einde behandelde spreke| zijn demobilisatie. Eva en Hi gerii vluc uit Man drie gebr tonn Di [gene naar teen In min: waa 1.50( bevc ladii doch N' jhebl Hoofddorp GEREF. KERK. Bij de Gereformeerde Kerk van Hoofddorp is beroepen dr. O. C. Broek Roelofs te Woerden. Lisse BILJART BOND BLOEMBOLLENSTREEK. De uitslagen van de eerste klas luiden: Flora, Noordwijk—Excelsior 44; Excelsior Noordwijkerhout 62. Derde klasse: Flora 2,HillegomPiet Gij zenbrug 2 6—2; Vios 3—Vios 2 4—4; Concor dia 2Oude Post 2 44; Luto 3Noordwij kerhout 80. Vierde klasse: Luto 4—Luto 5 44. Vijfde klasse: Piet Gijzenbrug 4—DKV 2 62; Luto 6Piet Gijzenbrug 4 62; Vios 5 —Luto 6 0—8. DAMCLUB „LISSE VOORUIT" De uitslagen Van de bordenwedstrijden luiden: Eerste klasse: J. G. Snel—P. G. Balken ende 20; C. BaartmanN. J. v. Hal 0—2; J. Langbroek—Jac. van Hal 0—2. Tweede klasse: Chr. InthoornA. Balken ende Jr. 02; J. DuivenvoordeA. Balken ende Sr. 2—0; P. Hoekstra—G. 't Hort 02; D. VergunstG. v. d. Voet 02. PERSONALIA De heer J. G. Rietkerk slaagde aan de Rijksuniversiteit te Leiden voor het candi- daatsexamen Rechten, Voor het diploma machineschrijven slaagden mej. L. Rothwei- ler en de heer N. v. d. Wetering. COMITé OORLOGSMONUMENT Ten Gemeentehuize heeft de burgemees ter geïnstalleerd een comité tot oprichting van een monument ter herdenking van de oorlogs- en verzetsslachtoffers van Lisse. Het comity is als volgt samengesteld; dr. Th. Ruys jr., voorzitter; Th. M. v. d. Eer den, secretaris; A. H. Nieuwenhuis, pen ningmeester; C. W. Barnhoom, Joh. v. Briemen, J. Hulsbos, J. de Koning, J. Kraak, J. W. A. Lefeber, B. van der Lin den, C. H. Steenwinkel jr., C. Strik, G. C. Tromp. H. Verwoerd en J. Wevers. Mr. W. J. M. Lambooy, burgemeester der ge meente Lisse, heeft het erevoorzitterschap aanvaard. Het comité is inmiddels met zijn werk zaamheden begonnen. A. R. J. O. S. OPGERICHT Donderdagavond werd in de Ned. Hervl Kleuterschool een bijeenkomst gehouden mel| de Anti-Rcv. jeugd om te komen tot oprich ting van de A. R. J. O. S. In een besprekingl met de jeugdverenigingen werd besloten eenmaal in de maand, de eerste Donderdag] als ARJOS samen te komen. De heer D Boven zette het doel van deze samenkomst] en het werk van de ARJOS nader uiteen. H; betoogde de grote, noodzakelijkheid van eeü goede bestudering van de A.-R. beginselen, daar het kader der Partij uit de ARJOS moet komen. Spr. zette voorts uiteen hel werk van de volksvertegenwoordiging. Hij lichtte tevens de souvereiniteit in staatsleer toe. De na-oorlogse internationale moeilijk- hederf werden behandeld. Ten slotte gaf spr een overzicht hoe men de studie-avonden be steden moet en hoe de werkwijze is van de vereniging. Als voorzitter van de ARJOS werd gekozen het bestuurslid van de A.-R. Kiesvereni ging de heer C. Spaargaren. Vervolgens werd een zestal bestuursleden gekozen, t« weten de heren: J. de Jager Jr.. P. Pols, J. G. Rietkerk, P. van Rijssel, J. H. Ruys en S. de Zee. Besloten werd in volgende vergadering bijeen te komen op Donderdag 2 December a.s. in de vergaderzaal der Geref. Kerk. Hillegom Woningtelling-resultaten Nu het Centraal Bureau voor de Statistiek! de cijfers van de volks- en woningtelling tci Hillegom heeft bekend gemaakt, blijk.t uit, deze nuchtere cijfers, dat ook in Hillegom het woonruimteprobleem acuut is. De gemeente telt 2091 woningen, benevens 61 boerderijen en tuinderswoningen en bedrijfswoningen. In deze totaal 2635 woningen vinden 2837 gezinnen en 168 alleenwonenden onderdak. 2289 gezinnen beschikken over een geheel pand. maar daarvan hebben er nog 192 niet de beschikking over voldoende slaapgelegen heid. 716 huishoudingen moeien samenwonen, namelijk 346 hoofdbeieoners en 370 in wonen den. Hiervan zijn 342 gezinnen met kinderen, moeten er 314 bepaalde ruimten met anderen delen en beschikken 23 over onvoldoende slaapruimte. Dat de dubbele bewoning zich ook uit strekt over percelen die daarvoor allerminst geschikt zijn, blijkt hieruit dat onder de dub- bel-bewoonde huizen er 131 zijn met 2 ver trekken, 233 met 3 en 187 met 4 vertrekken! Het ziet er niet naar uit, dat de samenwo ning nog veel verder kan worden uitgebreid. Hillegom zal met spoed moeten bouwen. De 18 woningen aan de Vosselaan komen dit jaar gereed voor bewoning, en voor de 22 wonin gen die daarna zullen volgen, hebben B. en W. ook de toestemming binnen. Hillegommers mopperen over nieuwe tramdienstregeling Het Hillegoms gemopper moet welhaast tot in Haarlem te horen geweest zijn, toen èn Maandag- en Dinsdagmorgen de hele tramdienstregeling in de war bleek. Volgens een verklaring van de N.Z.H.- directie was dit echter aan zuiver toeval lige omstandigheden te wijten: Maandag viel een tramstel uit, Dinsdag veroorzaakte een aanrijding aanzienlijke vertraging. Groter is echter de ontstemming over het feit, dat de kwartiers-locaaldienst Hillegom Haarlem v.v., welke gedurende de spits uren functionneerde, vervallen is. De N.Z.H. wil eens zien, of die diensten nog nodig zijn, nu Heemstede en De Glip per bus verzorgd worden. Men is er echter zowel in Hillegom als in Bennebroek van overtuigd, dat een half- uurdienst voor de forensen volstrekt onvol doende is. Daarbij is de frequentie te ge ring. Tussenpozen van een half uur (met de nodige vertraging door overlading van de wagens) zijn te groot, en men acht het een slecht voorteken, dat de N.Z.H. deze diensten opgeheven heeft. Zal er zo van de beloofde vijfminuten-verbinding tussen de spitsuren nog wel ooit iets terecht komen, vraagt men zich af. Anderzijds beseft men op 't ogenblik als .proefkonijn" te moeten fungeren. Men hoopt echter dat de N.Z.H. tot de conclusie komt, dat de regeling zoals die nu is, niet kan worden bestendigd. Amsterdamse Beurs Koninklijke Olie. Unilever Philips A. K. U Fokker Nederlandse Ford Nederlandse Kabel v. Berkel's Patent Scheepvaart Unie Holl.-AmerikaLijn Deli Maatschappij H. V. A A'dam Rubber Ned. Handel Mij. N.-I. Handelsbank Billiton Mij II Slotkoers Openings gisteren koersen 320% 321% 284?4 284 228% 231% 150y2 150% 152 3001/2 262 122% 159.)4 161% 160 148% 1491/2 252% 254 158 156J4 157y2 112% 388 63 Bi IC lf tiek mog zal het adv: dan* O troe val Nan Het recc met Xan laai Vai; hou ttl S Ihet V hou

Haarlem's Dagblad | 1948 | | pagina 6