HUISKAMER f585.- P. SCHOEN - Meubilering Mozart aan de kribbe van Bethlehem Guépin van der Vlugt Reacties op Trumari's zege en op de toestand in Indonesië SCHUDT UW LEVER WAKKER ZATERDAG 6 NOVEMBER 1948 HAARLEMS DAGBLAD JOHAN VAN DER WOUDE: „Reederij Waterman" (Fenniks- Reeks, L. J. Veen's Uitg. Mij, Amsterdam). TALLOOS IS HET aantal varianten op draden, welke zich hoofdstuksgewijs in het thema van „De Vliegende Hollan- elkander verstrengelen, soms vermoeiend; der", het spookschip, dat als een schim der levenswijsheden worden Iner en daar al te wrake bij vliegende storm aan de horizon nadrukkelijk aan de man gebracht. Maar opdoemt en al wie het gezien heeft ten al deze bezwaren weerhouden mij niet, Van verderve voert. Had Johan van der Woude j der Woude's nieuwste roman als een ernstig werkstuk te beschouwen, waarin de auteur zich onverbloemder en daardoor waar achtiger, overtuigender en ontroerender heeft gegeven dan in welk van zijn andere schrifturen. C. J. E. DINAUX GRATIE VOOR MILITAIREN OVERZEE in deze roman niet meer gegeven dan een moderne versie van deze oude sage van bedreiging en ondergang, hij zou ten hoog ste in herhaling hebben kunnen vervallen, zij het dan ook in een zeer verdienstelijke herhaling. Want zijn schrijftrant is niet alleen uitermate boeiend, maar indringend door een sfeer, die hem bijzonderlijk eigen is. Maar de auteur is naar zijn aard door gedrongen tot de achtergronden van het legendarisch verhaal van het tot zelfver nietiging lokkende schip, of liever: tot de ondergronden ervan, die verborgen liggen in het menselijk zieleleven en enkel door een ontleding daarvan psycho-analytisch dus benaderd kunnen worden. En al mag deze poging dan ook niet in alle op zichten geslaagd zijn, van der Woude heeft hiermede aan de diepst-rei kende wortels der menselijke betrekkingen geraakt tussen leven en dood, verlangen en vervulling, Staatsblad no. I 426 bevat een Koninklijk Besluit, waarbij aan alle door een Neder landse rechter veroordeelden, die vóór 1 Januari 1948 als militair in werkelijke dienst naar de overzeese gebiedsdelen zijn uitgezonden, kwijtschelding wordt verleend van de nog niet ondergane onvoorwaarde lijke vrijheidsstraffen van zes maanden of minder en de nog niet betaalde onvoor waardelijke geldboeten van vijfhonderd gulden of minder, opgelegd voor feiten vóór hun uitzending gepleegd, alsmede van de nog niet ondergane of nog niet betaalde zonde en verlossing, liefde en verslagen Z°daIlige vrijheidstraffen °f eenzaamheid. Derck Waterman, erfgenaam van een rijk reder, heeft eens, gedreven door een onweerstaanbare drang tot het onvervul bare, tot een terugkeer naar de paradijse lijke volmaaktheid van vóór -de zondeval, vrouw en have, leven en land verlaten, om zich te wagen in het onbegrensde, het ein deloze, waarvan de zee het eeuwig symbool is. Hij keerde niet terug, hij was voor de zee geboren. Hij was zich bewust geworden van zijn menselijke eenzaamheid, dat wil zeggen: van zijn verbondenheid aan het oneindige, dat hem vanuit het beperkte leven wegroept naar een andere-wereld, die eerst door de dood bereikbaar is. Sinds dien waart zijn schim rond in het leven der achtergeblevenen: in dat van Li, zijn vrouw, wier liefde niet uitging bóven de menselijke begeerte en de rusteloosheid van zijn dromend-zoekende ziel niet be zweren kon. Hij kon zich niet binden aan het aardse, aan het leven en aan de be perkende vormen daarvan. Hij kon er, als 'volbloed romanticus, zijn bestemming niet vinden. Zijn geest is gevaren in zijn zoon Jo hannes zwerversgeest, strevend naar de diepste zin van zichzelf, die tevens de zin van het leven is. Ook hij kiest de zee, ge hoor gevend aan een innerlijke roep. Maar hij keert na een lange zwerftocht, op zoek naar het oord van de vervulling, terug. Want hij is niet alleen kind van de Man, die zoals Goethe het eens uitdrukte vroeg of laat als een Adam verdreven wordt uit het paradijs der warme, men selijke gevoelens; hij draagt ook het bloed van het Leven in zich, van Li, zijn moeder. Aan wal geeft hij aan zijn dromen, aan zijn oneindigheidsverlangen, vrij spel in het-fluitgespeel, waarin Richard Wagner's ,Sehnsucht, die sich nirgends im Leben stillen könnte" hoorbaar wordt voor hen, die iets vermoeden van de diepere gronden van dit hoogmoedig eenzaamheidsgevoel, dat enkel bezworen zou kunnen worden door een liefde die méér is dan begeren. Hedda Necker, de vrouw wier liefde lust is, kan hem niet verlossen: Johannes is te dicht genaderd tot dat rijk der ziel, waar in de gebondenheid aan het aard's-onvol- komene is overwonnen, dan dat hij op het land de bevrediging zou kunnen vinden van zijn hoogste en diepste verlangen. In de ban van de schim van zijn vader, wil hij een zelfde lot ondergaan: het noodlot van allen, die te zeer de eeuwigheid toebeho ren, om in het tijdelijke anders te leven dan in onvree en opstandigheid. Wat zal hij kiezen, deze Johannes: het leven of de ondergang in een vereniging met de „Vliegende Hollander", de schim van zijn vader? Als een dreigend onheil hangt zijn vertrek voor een nieuwe en definitieve zwerftocht op de steeds lokkende zee boven het leven van allen, die hem om ringen. Daar is Josien, schïppersdochter, de verpersoonlijking van sterke levenswil en van zuivere liefde. Zij weet, wat hem bevrijden kan van de schim der onrust: dat het „de liefde is, die het leven spaart voor den dood en dat zij alle schuld delgt". Dat is het verlossende woord van deze roman en Josien is ook de verlossende vrouw. Zij is het leven-in-liefde, dat op het laatste ogenblik het Johannes onmogelijk maakt, zee te kiezen en hem de hoogste vervulling kan bieden* in dit menselijke bestaan. Er zou over deze roman van Van der Woude, welke ik tot het beste reken van zijn werk niet alleen uitvoeriger, maar ook dieper doordringend moeten worden ge schreven; „Reederij Waterman", ook al ben ik allerminst blind voor de tekortkomingen ervan, is het dubbel en dwars waard. Te kortkomingen: als in vroeger werk wreekt zich soms de opzettelijkheid der psycho analytische constructie; de dialoog lijdt schade door een spreektrant, die niet in overeenstemming is met de geestelijke „stand" van de figuur; het tempo wordt Vertraagd door een storende herhaling van motieven; de compositie is door de levgns- Old Finish compleet haardfauteuils, ieemeubels 8PAARNWOUDERSTRAAT 130 - TEL. 17783 (Adv.) Agenda voor Haarlem ZATERDAG 6 NOVEMBER Stadsschouwburg: „De nacht van de 16e Januari", 8 uur. Gem. Concertgebouw: „De Friese fakir", 8 uur. Luxor: „Kampioen melkboer", alle leeft., 2.00, 4.15, 7.00 en 9.15 u. City: „Het spel is uit", 18 j„ 2.15, 4.30. 7.00 en 9,15 uur. Spaarne: „Captain America", 14 j„ 2.30, 7.00 en 9.15 uur. Frans Hals: „The story of dr. Wassell", 18 j„ 2.30. 7,00 en 9.15 uur. Rembrandt: op het toneel „Theater Plezier" „Zeg.... hee", 8 uur. Palace: „Olympische Spelen 1948", alle leeft., 2.00, 4.15, 7.00 en 9,15 uur. ZONDAG 7 NOVEMBER Stadsschouwburg: „De nacht van de 16e Januari", 8 uur. Gem. Concertgebouw: Piano concert Theo Bruins, 2.30 uur. Bioscopen: Middag- en avondvoorstellingen. MAANDAG 8 NOVEMBER Stadsschouwburg: Abonnementsvoorstel- ling „De Cóirmdic van het gèluk". 8 uur. - Bioscopen: Middag- en avondvoorstellingen.-! no. 2 van Beethoven. uit die berg s-behoeften bij De Groot; die heefl ALLES! B'j De Qroot gaat Uw vröüwenhart opèn.. J. Die he'éft méér dan U durfde hopen! Invloeden van Bach en Handel De aanleg van het werk is aanzienlijk weidser dan welke van Mozarts 14 andere missen ook. Sinds hij uit Salzburg weg was, had hij niet meer voor de kerk gecompo neerd, maar hij leefde bovendien in een geheel andere sfeer. Hij leerde kunst van Bach en vooral de stijl van Handel kennen en dat gaf hem nieuwe gezichtspunten. Ook de opera-coloratuur, die door Graun in zijn geestelijk werk niet versmaad werd, kwam bij Mozart nu in het geding. Wan neer we de Kyrië van het werk horen aan vangen, kunnen wij de idee Bach nauwe lijks van ons afzetten; en toch het is an ders, het is de Mozart van de rijpere wer ken. Zo duikt ook Handel op in de Gloria en ook de theatrale Graun, maar een jong genie geeft, aan hun stijl zyn eigen kleur en bezieling. Merkwaardig vooral is het acht stemmige Handeliaanse „Qui tollis". De Credo wordt vijfstemmig opgezet, het wordt een machtig maar rustig verheven voort schrijden met vaste pas. tot aan het „In- carnatus est", het mysterie van de mens- Elise Cserfalvi speelde Brahms' vioolconcert Het ledenconcert van de H.O.V. onder leiding van Kees Hartvelt had een sensa tioneel programmanummer in het optre den van de 22-jarige Hongaarse violiste Elise Cserfalvi, die van de zomer op het Internationale Muziekconcours van Sche- veningen de tweede prijs verwierf. Waar om niet de eerste? kon men zich afvragen na haar sublieme vertolking van het con cert van Brahms. Het antwoord hierop zullen wij op het concert van Dinsdag krij gen, want dan is er de medewerking van de vijftienjarige le prijswinnaar, Christian Ferras. Wat er van zij, Elise Cserfalvi toon de zich een vioolphenomeen van het zui verste ras, begaafd met het temperament dat de grote podiumsterren kenmerkt, met de muzikaliteit die altijd de zuivere ver houdingen weet te treffen, plus de verbluf fende techniek, die de geweldige moeilijk heden van Brahms' vioolconcert kinder spel deden lijken: en verder een toon zo klankschoon en vol als men zelden te horen krijgt. De Hongaarse inslag in het derde deel van Brahms' compositie werkte niet weinig animerend op het temperament van de jeugdige violiste; Hartvelt, hoe ver zorgd zijn begeleiding ook was, had er de handen aan vol om bij te blijven. In haar grote cadens (kennelijk van Hongaarse oorsprong) kon Elise Cserfalvi zich naar hartelust laten gaan. Het geheel was een machtige muzikale manifestatie, die ver boven het virtuose uitging. Het orkest had er een ruim aandeel aan; hulde aan de blazers vooral de hobo voor de aan hef van het tweede deel. Hartvelt liet openen met de Sinfonia in Bes van Joh. Chr. Bach; het klonk wel wat nadrukkelijk betoond voor een zo speels muziekje, maar in het Andante bereikte de dirigent een passende lenigheid en de ge wenste mildheid van klank. Nogmaals een compliment voor de hoboïst. Tot besluit ging in een strakke, maar overigens goede afwerking de Symphonie JOS. DE KLERK wording. Mozart, aan de kribbe van Beth lehem, is Jiier geheel zichzelf: de argeloze die in een gevoelige melodie alles zegt wat er te zeggen is. Volgens mij is dit het hoog tepunt, omdat de componist in sublieme eenvoud zichzelf vindt.... en wij hem. De Sanctus maakt een machtige indruk door wisselwerking van twee koorgroepen en door een geweldige fuga. Het „Benedic- tus" is een melodieus solo-kwartet. Verder.och, het is moeilijk met woor den muziek te verduidelijken; men moet ze horen. JOS. DE KLERK. Zijn grote Mis in C kleine terts wordt uitgevoerd door de H.C.O.V. De Heemsteedse Christelijke Oratorium Vereniging, directeur George Robert, geeft Donderdag in de Gemeentelijke Concertzaal te Haarlem, een uitvoering van de grote Mis in c kl. t. van Mozart; een werk van uitzonderlijke betekenis, dat sinds ongeveer vijftien jaar in deze stad niet meer werd gehoord. De Mis in c kl. t. heeft een hele geschie denis, die yerband houdt met Mozart's hu welijk met Constanze Weber, een keuze die tegen de zin van zijn vader was. De com ponist deed de belofte een feestmis te schrijven, die te Salzburg zou worden uit gevoerd, wanneer hij Constanze als zijn vrouw „als dochter" in het vaderhuis zou mogen binnenleiden. Noch het een noch het ander is helemaal in vervulling gegaan. Mozart's mis bleef onafgewerkt de helft van de Credo en het Agnus Dei ontbraken, toen het bezoek aan Salzburg plaats vond; deze delen werden bij de uitvoering door fragmenten uit andere missen aangevuld en de ontvangst van Constanze bij de oude Mozart was vrij koeltjes. Het voor nemen om het groots opgezette werk af te maken werd geheel opgeheven toen Mozart een spoedbestelling kreeg voor een oratorio „Davide penetente", waarvoor hij de mu ziek van zijn Mis in c aanwendde. Hiermee leek het lot van de Grote Mis in c bezegeld. Tot een eeuw geleden een eerste poging gedaan werd om het originele opus bij te werken. Dit had geen succes. Met meer bijval werd de mis later voltooid door Alois Schmitt, de leider van de Mozart-Verein te Dresden, die haar in 19D0 uitvoerde. Schmitt had het ontbrekende aangevuld met fragmenten van andere werken van Mozart (in hoofdzaak missen) en hij deed dit met veel stijlbegrip en een enkele keer door een" vrij aangebrachte overgang in on vervalste Mozart-stijl. Dit alles geldt voor de tweede helft van de Credo. Voor het Agnus Dei gebruikte hij de muziek van de Kyrië. Men hoort dus, op een maat of vier na, steeds Mozart. Turkse tentoonstelling in Amsterdam In Gerzons mode-magazijnen te Amster dam wordt dezer dagen onder Turkse auspiciën een tentoonstelling gehouden die een beknopt overzicht geeft van leven en werken in Turkije. De bescheiden schaal waarop de expositie is opgezet maakt de taillering onmogelijk, maar niettemin is er genoeg te zien, wat de aandacht waard is. Er is een ruim gebruik gemaakt van foto's en die alleen al zouden een bezoek recht vaardigen. want afgezien van hun leerzame waarde kunnen zij stuk voor stuk de meest strenge artistieke toets doorstaan. Zij tonen ons het leven in Turkije zo niet in alle dan toch in vele geledingen en doen ons verwonderd staan over de verbijste rend snelle evolutie die in het land van Kemal Pasja heeft plaatsgegrepen. Naast de resten van de oude architectuur, waar in men behalve de zuiver Oosterse vele Griekse tendenzen ontmoet, laten zij ons bewonderenswaardige staaltjes van moder ne bouwkunst zien, waarvan vele zowel aesthetisch als practïsch aan de hoogste eisen voldoen. Natuurlijk kan men zich op grond van dit materiaal geen juiste voor stelling vormen van het gemiddelde civili satie-peil in Turkije, maar men ziet in ieder geval de toppen. Behalve over archi tectuur lichten deze illustraties ons in over volksgebruiken, onderwijs, kunst, land bouw, veeteelt, industrie en rechtspraak. De expositie is aangevuld met allerlei producten van de Turkse nijverheid, die zich uitstrekken van prachtige tapijten en ongelooflijk mooi handwerk tot levens- en genotmiddelen. Wij moeten eerlijk beken nen dat de eersten meer indruk op ons maakten dan de laatsten. Het qualiteits- peil van de voortbrengselen der moderne industrie ligt vooral wat afwerking aangaat nog niet geheel op het peil dat wij gewend zijn. Overigens vertoont deze expositie één zeer grote leemte. Zij vertelt ons namelijk niets over de politieke en staatkundige constellatie van het land. Temeer daar er over dit onderwerp enige verdenkingen bestaan, die hopelijk op misverstand berus ten, was het misschien wijs geweest, de be staande toestanden aan de openbaarheid prijs te geven. Over de kunstafdeling, die zich beperkt tot een aantal schilderijen, zal onze recen sent Herman Moerkerk één dezer dagen een oordeel geven. Maandag zullen inde Troonzaal van het paleis op de Dam de geschenken welke Koningin Willielmina Ier gelegenheid van haar jubileum werden aangeboden, voor het publiek worden tentoongesteld. De opbrengst der entréegelden een kwartje per persoon wordt in het Wilhelmina-Kankerfonds gestort. - Foto: liet schilderij „wapenbroeders" geschilderd cn aan geboden door professor Stefanoff, voorstellende de kameraadschap van Poolse en Nederlandse soldaten in de strijd om Nederland. Verbroedering. Achtduizend Londenaren hebben het Berlijns Philharmonisch orkest, dat voor de eerste keer sinds de oorlog de Engelse hoofdstad bezocht, een hartelijke ontvangst bereid. De dirigent Wilhelm Furt- wangler, zei na het concert, dat noch hij. noch de orkestleden het enthousiaste welkom zouden vergeten. Het orkest zal ook concer teren in Liverpool cn Birmingham cn zal Zondag in de universiteitsstad Oxford spelen. JLast van zenuwen? Mijnhardt's Zenuwtabletten helpen U er overheen. Verrassingen op de „Kamerlingh Onnes" Aan boord van de „Kemelingh Onnes" van de Koninklijke Rott. Lloyd, heeft men wonderlijke dingen beleefd. „Liggen we in Tandjong Priok te laden", zo ver telde kapitein J. D. Jaarsma Vrijdagavond, toen het schip nauwelijks enkele ogen blikken aan de kade te Rotterdam lag, „of bij het laden van een millioen pond ge pelde pinda's duikt iets griezeligs tussen een stapel kisten op. Laat het nu een reu zeslang zijn, een python, zo'n slangetje van 'n meter of zes, dat de onhebbelijke ge woonte heeft om zijn prooi heen te kron kelen en haar dan dood te drukken. Nu moet u weten", vervolgde de kapitein, „dat daar in die buurt ongeveer een jaar ge leden zo'n zelfde knaap, die naar Nederland getransporteerd moest worden, zonder goeiendag te zeggen verdween en niet terug kwam. Wie weet was dit dezelfde sinjeur, maar hij heeft zich niet voorge steld. We hebben hem zonder ongelukken te maken overrompeld en in een met band ijzer versierde kist gestopt. Een mooi ca deautje voor „Diergaarde Blijdorp" dach ten we. 't Was overigens een goedkope klant. Hij zat helemaal vol ratten en heeft sinds 2 October naar geen vlieg omge keken". „De tweede verrassing volgde in volle zee", vertelde de kapitein verder. „Uit een der reddingsboten stapte op een goede dag een jongeman, die niet op onze lijsten voorkwam. Het bleek een matroos te zijn van een ander schip. Hij zat boordevol verlangen naar zijn meisje in Holland, deserteerde daarom en verstopte zich bij ons aan boord. Jammer voor de vent, maar buiten staat niet zijn meisje te wachten, wel de rivierpolitie". De „Kamerlingh Onnes'Tiad behalve zes apen, die ook naar „Blijdorp" gaan, 100.000 kilo tabak aan boord, bestemd voor de binnenkort te Rotterdam te houden veiling. De 5000 ton copra, die kapitein Jaarsma op de Sangireilanden haalde, zijn bestemd voor Hamburg, Aarhuus en Kopenhagen. Nachtdienst apotheken Th. A. Klinkhamer. Koninginneweg 69. telef. 11596. Grijseels en Van Hees, Lange Veerstraat 19. telef 11000. Frans Hals Apotheek, Frans Halsplein 1, telef. 11180. DISTRIBUTIENIEUWS Maandag is het de beurt voor het afhalen van bonkaarten voedingsmiddelen, rokers- of versnaperingskaarten en toeslagkaarten voor jonge en aanstaande moeders in de Vleeshal te Haarlem aan restant H. Anno 1804 Spaarne 56 - Telefoon 11896 Effecten - Safe Assuranties De toneelgebeurtenis van dit seizoen Comedia komt met „A streetcar named Desire" Reeds bijna een jaar wordt avond aan avond in het Barrymore-theater te New York het zeldzaam opzienbarende toneel stuk „A streetcar named Desire" van Ten nessee Williams vertoond en zo groot blijft de belangstelling, dat men op het ogenblik zestien weken van tevoren al plaatsen moet bespreken, als men een voorstelling wil bij wonen. De kring van Amerikaanse toneel critici heeft het onderscheiden als het beste drama van het seizoen 1947-1948 en on langs kreeg de auteur uit hoofde van dit werk de Pulitzer-prijé toegewezen. Ten nessee Williams, te Mississippi in 1914 ge boren, wordt misschien te voorbarig, maar stellig niet zonder reden beschouwd als de opvolger van Eugene O'Neill. „A streetcar named Desire" beleeft medio November in de vertaling van mevrouw A. Bergmans-Withaar en onder regie van Johan de Meester zijn Nederlandse pre mière in Haarlem. Men heeft in plaats van „Tramlijn Begeerte" of „Een tram ge naamd Begeerte" de titel „Begeerte" gekozen. De hoofdrollen worden vertolkt door Ank van der Moer, Lous Hensen, Guus Hennus en Henk Rigters. Verder werken mede: Riek Schagen, John Soer, Otto Ster man en enige anderen. Deze opvoering kan zonder veel reserve worden aangekondigd als de belangrijkste gebeurtenis van dit seizoen. Vergeleken met „Glazen Speelgoed" van dezelfde srhrijver, dat verleden jaar met lang aanhoudend succes door Comedia werd vertoond, betekent „A streetcar named Desire" een belangrijke vooruitgang. De stad New Orleans vormt een mee levende en op de personen inwerkende achtergrond. Het drama is namelijk niet alleen met woorden geschreven, maar ook met zulke atmosfeerscheppende middelen als geluiden en kleuren: het gillen van een voorbijrazende sneltrein, de boogie-woogie- klanken van een piano bij de Creoolse bu ren, een schemerlamp of een witte benzine tank, die zich scherp aftekent tegen de tur kooizen hemel boven de delta van de rivier. Wat de inhoud betreft: Men mag zich door de hevige toespitsing van de uiterlijke handeling niet laten afschrik ken, daar deze het logisch gevolg is van de aanraking (een beter woord, dunkt mij, dan botsing) van twee gevoelswerelden en dus geheel ontstaat uit innerlijke drijfveren. Williams heeft de laaiende kleuren even nodig als de schilder Vincent van Gogh die trouwens, toevallig of niet, in het stuk wordt genoemd. Bij hem is dit locale rea lisme van liet broeierige zuiden een nood- Truman's ongedachte overwinning moge dan bij wijze van psychologische reactie op de New-Yorkse beurs met een koersdaling van 7 a 8 punten zijn ontvangen, dat de wereldgeschiedenis door dit verrassend evenement hevig zal worden beïnvloed, is niet te verwachten. Zelfs de naaste toe komst van de V. S. zal er vermoedelijk niet veel anders door worden, wijl ten aanzien van de belangrijkste internationale vraag stukken de Republikeinse en de Democra tische politiek nagenoeg zijn gelijkgescha keld. De New-Yorkse beurs had voor het Amerikaanse bedrijfsleven allicht van De wey een wat grotere tegemoetkoming ver wacht, hier staat tegenover dat de arbeids- vrede in de V. S. vermoedelijk meer met de overwinning van Truman gebaat is. Te verwachten is daarom dat Wallstreet de schrik spoedig te boven zal zijn en voor de koersbeweging op de New-Yorkse beurs nieuwe prikkels zullen worden gezocht. Men kan die vinden in de phenomenale opbloei van het Amerikaanse bedrijfsleven, waarvan men nu reeds enige malen een depressie voorspeld heeft, maar dat tot dus ver nog telkens nieuwe winstrecords weet te behalen. Over het algemeen is het koers- peil op de New-Yorkse beurs met de écla tante winsten der bedrijven en de hogere dividenden, welke worden uitgekeerd, niet in overeenstemming, zodat, nu de onzeker- zakelijk, onontkoombaar bestanddeel en niet een opgelegd hulpmiddel om de deca dente sensatiezucht van het publiek te prikkelen, zoals dat bij voorbeeld door zijn streekgenoot Erskine Caldwell meer en meer gebezigd wordt. Er staat geen enkele overbodige zin in dit stuk; het drama loopt in één strakke gang, trillend van do.or obsederende harts tocht verwekte spanning, naar het aan Strindberg herinnerende slot: de krank zinnigheid van de vereenzaamde Blanche, die haar vervallen plantage heeft verlaten om een toevlucht te zoeken bij haar zuster Stella, die zich, ondanks haar aristocrati sche afkomst, gelukkig voelt in de armen van de op zijn primaire instincten vertrou wende Poolse arbeider Stanley Kowalski. Zij komt daar aan op een late voorjaars avond, met de rammelende tram, die het naambord „Desire" draagt en die werkelijk door New Orleans heeft gereden. Wij zul len de interpretatie van dit gegeven, dat voor meer uitleggingen vatbaar is, verder maar aan Comedia over laten. DAVID KONING heid inzake de presidentsverkiezing is op geheven, de kans op een verder koersavans groot moet worden geacht. Helaas zal de Nederlandse fondsenbezit- ter slechts in geringe mate van zulk een koersavans kunnen profiteren, omdat het belang bij Amerikaanse aandelen nog voort durend, zij het in zeer traag tempo, in krimpt en niet kan worden vermeerderd. De Amsterdamse beurs bleek Donderdag Truman niet onvriendelijk gezind, hetgeen alleszins begrijpelijk is, omdat onder zijn presidentschap de oude Monroeleer (het Amerikaans isolationisme) door politiek van economische samenwerking is door broken en verwacht mag worden dat het gevaar dat onder Dewey aan de integrale uitvoering van het Marshallplan zou wor den getornd, nu wel als bezworen kan worden beschouwd en voor West-Europa betekent de herkiezing van Harry Truman, naar verwacht mag worden, een verdere co-ordinatie van de Amerikaanse en Euro pese belangen. Intussen blijft de richting van de Amster damse beurs onzeker, omdat gunstige en ongunstige factoren elkaar doorkruisen, waarbij bedacht moet worden dat deze factoren op de beurs dikwijls een tegen overgesteld effect hebben. Zo is b.v. de scherpe toeneming van de bankbiljetten- circulatie per eind October, een stijging van 67 millioen, waardoor een nieuwe record stand van 3080.5 millioen bereikt is, op zichzelf beschouwd, zeker geen gunstig verschijnsel, maar op de beurs werkt dit als een inflatieprikkel en temeer, omdat zonder de stortingen wegens ontvangen Marshallgoederen, genoemd record nog c.a. 160 millioen hoger zou zijn geweest. Ook de afgifte van goud aan Zwitserland en de teruggang van het tegoed van het Rijk zijn uit een financieel en economisch oogpunt ongunstige factoren, die er op wijzen dat het met de ontwikkeling van de Neder landse betalingsbalans nog niet in de ge wenste richting gaat. Temeer is daarom de bedenkelijke ont wikkeling van de Indische politiek der Ne derlandse regering te betreuren, omdat in de belangrijke toeneming van de Indonesi sche export voor de economische toekomst van Nederland een belangrijk lichtpunt aanwezig is. Wat baat het dat de Centrale Verkooporganisatie van Onderneminpsland- bouwproducten (C.V.O.) is opgeheven en met ingang van 1 November 1948 het ver voer en de export van landbouwproducten, exclusief suiker en kpff'e, door do handcis- ondernemingen weer vrij en zelfstandig kan Over Muziek HET LUISTEREN Het is ongeveer dertig jaar geleden dat Gabriel Pierné in Parijs met het orkest der „Concerts Colonne" de eerste uitvoering gaf van een orkest-suite van Darius Mil- haud. Hij vond het een goed stuk en hoopte op succes voor de componist, die toen ruim dertig jaar oud was. Het werk begon met een aanvankelijk onschuldige muziek; maar geleidelijk ont wikkelde zich duidelijk de poly-tonaliteit^ d.w.z. de toonaard splitste zich in zelfstan-' dige, maar tegelijkertijd klinkende toon aarden. Nauwelijks leefde deze ontwikke ling in de accoustiek of de reactie in de zaal begon. Er werd gefloten en gesist, maar meteen ook werd er hoorbaar gepro testeerd tegen deze afkeuringen. Toen was er dus ook een pol.v-tonaliteit in het pu bliek, een polytonaliteit die minder vreed zaam was dan de samenklanken in het or kest. Toen het eerste deel ten einde was keerde Pierné zich om en vroeg of men het orkest en hem tenminste in de gelegenheid wilde stellen, het werk in rustige omstan digheden uit te voeren en met oordelen te willen wachten tot men het stuk geheel gehoord had. Toen waren de levendige Pa- rijzenaajrs weer even zoet, maar bij het laatste deel, een Fuga, rees de storm weer. De expositie door het koper was nog gaan de, toen hier en daar „assez, assez" werd geroepen. Fluiten en sissen waren niet van de lucht en vele enthousiaste toehoorders protesteerden weer heftig tegen de vijan den. De climax in de zaal was heviger dan het coda van de Fuga. Enfin, er kwam een einde aan. Nu is voor mij deze spontane uiting van de Fransen wel leuk-boeiend en eigenlijk sympathieker dan de quasi-beleefde reac tie van het Hollandse publiek. Hier mort en mokt men of zit stiekum te ginnegappen en wacht evenmin met een oordeel, tot men een nieuw werk in zijn geheel rustig heeft aangehoord. Het spreekt vanzelf dat het publiek in volkomen vrijheid een stuk kan aanvaarden of niet; en in ieder geval heeft een ernstig muziekliefhebber in onze fat soenlijke concertzalen gelegenheid, vrijwel ongestoord zijn aandacht te geven aan de muziek. Degenen, die na een paar maten met vreemde geluiden, die hen niet onmid dellijk iets zeggen, al klaar zijn met hun afkeurend oordeel, hebben ongelijk. Een stuk muziek heeft voor zijn presentatie nu eenmaal zijn tijd nodig. Waarom zou men ongeduldig zijn? Is het niet de moeite waard, tenminste de muziek in eenheid van vorm en inhoud in zich op te nemen, al thans aan te horen? Met een tentoonstel ling is het anders; men ziet een schilderij direct in zijn geheel en kan dan zelfs zo lang men wil 't gehele werk en zijn détails bekijken. De muziek hangt af van de ogen blikken dat zij klinkt; en inzake moderne muziek is het dus gevaarlijk om na enige ogenblikken al te oordelen. Men moet overigens enig vertröuwen hebben in de dirigent, die het werk bestudeerde en er toe besloot het stuk uit te voeren, toen hij concludeerde dat het goede muziek was. Men kan wel zeggen, ais ik valse geluiden hoor in 't begin, word ik al kwaad en dan geloof ik het verder wel maar men kan dit toch moeilijk echte belangstelling noemen. Hoe dikwijls komt het bij de lezing van een boek niet voor. dat men in 't begin gedurende vele pagina's moet wennen aan de gedachtengang en de voorstelling van zaken? Wat de toehoorder prikkelt tot protest is meestal dat hij samenklanken hoort, die hem onbekend zijn. Als ik het nog iets pre- cieser neem dan is het 't vermengen of „verduisteren" van het majeur- en mineur geluid, dat men nu eenmaal aanneemt als de enige duidelijke taal. Men hecht sinds lange tijden aan deze muziekgeslachten al gemeen-menselijke gevoelens, die als pri maire en superieure geluiden geen wijzi ging dulden. Maar zo eenvoudig zijn de na tuurverschijnselen der muziek niet en zo eenvoudig is de muzikaliteit der compo nisten evenmin. Het is niet waar dat in zichzelf majeur en mineur bepaalde ge voelens vertegenwoordigen; het is echter wel waar, dat vele goede composities in de aanwending dezer toongeslachten zeer her kenbare aandoeningen weergeven. Het is niet te ontkennen, dat de blijkbaar ingewikkelde samenklanken in moderne muziek de hoorder voor moeilijkheden stellen, maar de hoorder heeft toch ongelijk wanneer hij een nieuw stuk veroordeelt omdat hij zijn eigen, ingeboren muziektaal niet onmiddellijk herkent. De muziekliefhebber is vrij om tenslotte mooi of lelijk te vinden wat hij hoorde, maar de componist is evenzeer vrij om op te schrijven wat hij mooi vindt en uit de weg te blijven van wat hem niet bevredigt. Hij hoopt de dirigent te vinden, die met zijn muziek sympathiseert en wacht dan maar af. De klassieke band tussen het maat schappelijk leven en de componisten, via de bestellingen, bestaat nauwelijks of niet meer en dit is een van de redenen waarom er artistieke misverstanden bestaan. Men kan deze gang van zaken in de loop der tijden niet forceren. De componisten en de uitvoerders speculeren op de onbevangen muzikaliteit der muziekliefhebbers, zij we ten dat het van betekenis is voor de kunst, wanneer de levensweg moeilijk is cn zij kunnen nooit beter doen dan hun vak zo gewetensvol mogelijk te beoefenen. HENDRIK ANDRIESSEN. en u zult 's morgens weer kiplekker uit lied springen. Elke dag moet uw lever een liter gal in uw in gewanden doen stromen, anders verteert uw voedsel niet, het bederfL U raakt verstopt, wordt humeurig en loom. Neem de plantaardige CARTER'S LEVERPILLETJES om die liter gal op te wekken en Uw spijsvertering en stoelgang op natuurlijke wijze te regelen. geschieden, als het gevaar voor het leven en de vrijheid van de ferme kerels, die voor de herontsluiting van de Indische hulp bronnen zfjn uitgezonden, zo groot wordt, dat een der grootste ondernemingen, de Internationale Crediet- en Handelsonder neming „Rotterdam" overweegt al haar bedrijven te sluiten, wanneer tegen de mis dadige overvallen op het personeel niet af doende wordt opgetreden. Uit het onge.mimeerr! verloop vhn Indi sche waarden moe' hc'.ans worden -leid dat over ae missie van minister B tikker te* 'beurze g«en groot enthousiasme bestaat. 1

Haarlem's Dagblad | 1948 | | pagina 5