PRIMA HAAKSTERS f BONTMANTELS NEW LOOK BONTMANTELS Reorganisaties op de Heemsteedse Dreef TEMPO Tel. 20920 Rozenstraat 13 SLEUTEL WEG: Nederlandse verliezen in Indonesië Kort en Bondig SP A ARN E-TAX TEL. 12500 Boekhoudlessen Cafetaria „FLUKS" ZATERDAG 6 NOVEMBER 1948 HAARLEMS DAGBLAD Wenselijk geworden omdat het verkeer sterk toeneemt Het verkeer op de Heemsteedse Dreef is sterk toegenomen. Voor een deel is dit een gevolg van de omlegging van het verkeer, nodig door de buizen-legger ij van de Am sterdamse waterleiding. Hier is dus slechts sprake van een tijdelijke factor. Maar ook al snorren de auto's over enkele weken weer ongestoord over de Heren- en Wa genweg, dan blijft het toch druk op de Dreef. Nu is de Dreef indertijd flink opgezet, zodat de twee rijbanen heel wat verwer ken kunnen. Het is dan ook alleen nodig haar op enkele punten aan te passen aan inmiddels gewijzigde verkeersomstandig heden. Allereerst hebben wij daarbij het oog op de autobussen. Het verdwijnen der tram heeft tenge volge dat twee autobuslijnen, namelijk 1 en 2, de Dreef kruisen. Lijn 1 zelfs twee maal, namelijk bij de Cruquiusweg en bij de Pieter Aertslaan, lijn 2 alleen bij laat ste kruising. Kruisingen op een voorrangsweg en de Dreef is een voorrangsweg leveren gevaren op, zodat het nodig is, daarbij voorzorgsmaatregelen tegen ongelukken te nemen. Vooral het kruispunt Dreef-Pieter Aerts laan is het gevaarlijkst omdat daar het uit zicht het ongunstigst is. Bij wijze van voor zorg zijn daar autobushalten vastgesteld. De chauffeurs zetten hun bus dus pas weer in beweging als de weg veilig is voor het oversteken. Maar het gevaar is dat autobe stuurders die met de situatie niet bekend zijn, er alleen rekening mee houden dat zij op een voorrangsweg rijden en geen vaart minderen. Dit gevaar is reeds gedeeltelijk ondervangen door duidelijke waarschuwin gen die laag bij de grond zijn aangebracht. Maar daarbij blijft het niet. Er wordt namelijk overwogen het langwerpige plantsoen, dat even Zuidelijk van dit kruis punt ligt, te vervangen door een kleiner cirkelvormig plantsoen in het hart van de wegkruising, waar het verkeer dan om heen geleid zal worden in Westelijke richting. Met deze reorganisatie zal dan wel ge paard gaan een opheffing van de voor rangsweg voor het gedeelte van de Dreef tussen deze wegkruising en de Blauwe Brug. Van de zijde van het Heemsteedse ge meentebestuur vernamen wij, dat de politie opdracht gekregen heeft krachtig op te treden tegen te snel rijden op de Dreef. Er geldt daar een maximumsnelheid van 45 k.m. en verscheidene autobestuurders die te hard reden zijn al bekeurd. De vraag is ons gesteld waarom de auto bussen over de Raadhuisstraat-Bronstee- vervoert al uw meubelen en vrachten Woningbouw in Heemstede Plannen voor 1949 In Heemstede komen dit jaar de 73 ar beiderswoningen, die van gemeentewege gebouwd worden ten Zuiden van de Kerk- laan, klaar. Bovendien wordt door parti culieren een aantal woningen gebouwd die, al komen ze dit jaar niet gereed, toch al een flink stuk vorderen. Natuurlijk wordt met de uitvoering van deze bouwplannen het woningtekort in. Heemstede niet opgeheven. Daarom heeft het gemeentebestuur ook voor 1949 al weer bouwplannen in voor bereiding. Allereerst zullen ten Zuiden van de Kerklaan nog meer huizen gebouwd worden. Verder komt ook de Javalaan aan de beurt. De gemeente heeft de gronden en funderingen van de huizen die daar in oorlogstijd gesloopt zijn, gekocht, zodat die grond voor bouw beschikbaar is. Verder zijn er verscheidene plannen voor woning bouw door particulieren ingediend. Dit betreft evenwel^een complexen maar af zonderlijk staanïe huizen. Het bouwvolume voor Heemstede voor 1949 is evenwel nog niet bekend. Eerst als het gemeentebestuur weet hoeveel huizen dat jaar gezet mogen worden, kunnen de finitieve beslissingen genomen worden. Richard Llewellyn in Haarlem Richard Llewellyn, de bekende schrijver o.a. van ..How green was my valley" zal van 15 tot 18 November a.s. een bezoek aan ons land brengen. Maandag 15 November spreekt hij te Rotterdam des avonds te 7 uur eerst voor de wereldomroep en daarna voor het publiek. Donderdag 18 November treedt hij te Am sterdam op Als gast van Boekhandel De Erven Loosjes zal hij op Dinsdagavond 16 November een causerie houden in de Kroon zaal van „Brinkmann". JUBILEUM MEJUFFROUW C. J. M. NEELISSEN. Vandaag viert mejuffrouw C. J. M. Nee lissen, werkzaam op de administratie van ons blad, haar zilveren jubileum in dienst van het bedrijf. Ter gelegenheid hiervan is zij vanmorgen op hartelijke wijze gehul digd, waarbij toespraken zijn gehouden namens de directie en het personeel. Ge schenken zijn haar aangeboden. Vanmiddag houdt mejuffrouw Neelissen een receptie. weg-Binnenweg rijden en geen gebruik maken van de Dreef. Wij vernemen, dat de route vastgesteld is door de tramdirec tie in overleg met het gemeentebestuur, dat ook de politie raadpleegde. De oude „binnenweg" is gekozen omdat de Dreef minder in het centrum der gemeente ligt. Vele passagiers zouden veel verder van en naar huis moeten lopen als de bus sen over de Dreef reden. Het is een voor deel van autobussen dat de route gemak kelijk gewijzigd kan worden als de eisen van het verkeer daartoe aanleiding geven. Aanvankelijk werd gevreesd dat de route over het Jan Miense Molenaarplein be zwaren zou opleveren, maar proefritten hadden aangetoond, dat het mogelijk moest zijn daar langs te rijden. Nu is het afwach ten hoe het in de praktijk gaat. Rijwielpaden op de Dreef? Ook wordt overwogen of het nodig en gewenst is rijwielpaden op de Dreef te maken. Men weet dat daar in de laatste tijd verschillende ernstige ongelukken met fiet sers hebben plaats gehad. De veiligheid van het verkeer zou door rijwielpaden on getwijfeld bevorderd worden. Vaak staan auto's langs het trottoir geparkeerd en dan moeten de fietsers daarom heen rijden, waardoor zij te veel naar het midden van de weg moeten zwenken. Voor het maken van rijwielpaden be staan twee mogelijkheden: le. de rijbanen te versmallen; 2e. grond voor de fietspaden af te nemen van de trottoirs of van het middenplantsoen. Het is evenwel onge wenst de rijwegen te versmallen. Als aan beide kanten van het plantsoen een strook wordt afgenomen, blijft er niet veel over. Het meest aangewezen zijn dus de trottoirs. Er zou met smalle rijwielpaden volstaan kunnen worden, terwijl de trottoirs thans zeer breed zijn. Rembrandf-fheater: „ZegHee!" De juiste toon Het theater Plezier van Floris Meslier heeft langzamerhand een vrolijke roem verworven, niet het minst via de radio-microfoon, en men behoeft niet ver te zoeken naar de reden daarvan: het is een feit dat de Nederlandse kleinkunst een karakterstieke en originele aanwinst heeft geboekt op het moment dat Toon Hermans opdook uit de menigte van conférenciers en grappenmakers, die we op Nederlandse planken aan het werk zien. Toon Hermans is een van de gelukkigen die de juiste toon heeft kunnen vinden om op te vallen temidden van die menigte. Hij heeft het geheim ontdekt dat alleen voor de be gaafden op welk terrein ook is weggelegd: Het geheim van een eigen stijl en een eigen expressievorm Het is waarschijnlijk dat Toon Hermans in zijn genre nog niet de mo gelijkheden heeft gevonden om dat geheim volledig te exploiteren, doch men mag ver achten dat hij ..al doende zal leren" en dan zal men hem nog wel eens kunnen terugzien in een milieu, dat het volledige klankbord van zijn originele grapjasserij zal zijn. Het „grotesk-cabaret" zoals de evenemen ten in het Rembrandl-theater gemeenschap pelijk heten is een merkwaardige mengeling van de goede kleinkunst en zwakke episoden. Die zwakte werd voornamelijk gede monstreerd in de pogingen om politieke per siflages te geven. Zowel 't nummer „vroeger en nu", dat een scheve vergelijking leverde tussen illegale vrijheidsstrijd en politieke verdeeldheid, als de gedanste pantomime die de internationale toestand wiide uitbeelden, mitsen de vlotte, plezierige intonatie die het cabaret aan dergelijke persiflages dient te geven. Overigens alle lof voor de dramati sche en dans-technische kwaliteiten van de spelers die deze twee nummers brachten. Jan van Ees, de geroutineerde toneelrot en Wiesje Bouwmeester, die eveneens in hart en ziel actrice is, gingen trouwens door de scènes op een wijze die een onverzwakt talent ver ried. Er waren ook nog verschillende veelbelo vende andere krachten: Herbert Joeks bij voorbeeld. en Fifi Frank en het geheel gaf ondanks de enkele inzinkingen een prettige, zij het oppervlakkige herinnering. Wat meer vaart, een bekorting hier en daar, een ver sterking van de kostelijke, luchthartige cabaretsfeer zoals die in het ouderwetse bad- nummer zo opgewekt aanwezig was, en voor al een meer bestudeerde compositie van poli tieke persiflages zouden dit theater Plezier nóg plezieriger maken. Nog plezieriger dan het door de juiste toon van Hermans al was. Christian Ferras solist op H.O.V.-concert Op het tweede ledenconcert van serie A dat de H.O.V. op Dinsdag 9 November geeft zal het Haarlemse concertpubliek kennis kunnen maken met de vijftienjarige eerste prijswinnaar van het Internationale Mu ziekconcours te Scheveningen, Christian Ferras. Christian Ferras begon op zeven jarige leeftijd zijn muziekstudie en reeds twee jaar later speelde hij tezamen met het Symphonie Orkest te Nice de Romance in F van Van Beethoven, waarmede hij groot succes oogstte. In 1944 werd hij leer ling aan het Conservatorium te Parijs en verliet dit twee jaar later op dertienjarige leeftijd met een eerste prijs voor viool en een eerste prijs voor kamermuziek. Op het Internationale Muziekconcours te Scheve ningen, waar 58 violisten uit allerlei landen deelnamen, moest hem dispensatie worden verleend, daar hij toen nog geen vijftien jaar oud was. Met de H.O.V. zal de jeug dige Fransman het vioolconcert van Tsjai- kofsky vertolken. Op dit concert, dat onder leiding zal staan van Kees Hartvelt, zal tevens een eerste uitvoering in Nederland gegeven worden van het Concertino voor viool, cello, piano en orkest van de in 1899 geboren Russische componist Alexandre Tsjerepnin Deze te Parijs woonachtige componist heeft vooral veel kamermuziekwerken op zijn naam staan. De solopartijen in dit werk worden vertolkt door Dany Brunschvig, viool, leraar aan de Muziekschool te Pa rijs, Henk van Wezel, solo-cellist van het Concertgebouw Orkest en de Amsterdamse pianist Willy Meeuwisse. Verder brengt het orkest nog ten gehore de Ouverture „Egmont" van Van Beet hoven en Dvorak's Symphonie „Uit de Nieuwe Wereld. „Eén dag dame" De zicht kortweg met de lettercombina tie S.A.C. noemende vereniging van spoor wegpersoneel voerde gisteravond in de schouwburg het met al zijn monologen en terzijdes nogal ouderwetse kluchtspel „Eén dag dame" van Constant van Kerckhoven ten tonele, onder regie van Martien Lange- veld. Het daarmede behaalde succes dient vooral te worden toegeschreven aan de soms heel komische gedragingen van Nelly Meijer als het berekenende keukenmeisje, dat tijdelijk voor de echtgenote van een verkwistende erfenisjager moest doorgaan, en van Joop Droffelaar als de buitenge woon innemende butler, die daarvan de dupe was. Ook de op twee linkerbenen rondscharrelende notaris van Paul van Hooff incasseerde veel gelach. In de hoofdrol van de vrijgezel, die de ene onhandige leugen op de andere stapel de om zijn jaarlijkse toelage te behouden, dreef Frans Beukenkamp juist iets te na drukkelijk alle improvisatie op een vinden- jullie-me-zo-niet-geweldig-leuk-manier danig over het toppunt van vermaak heen. Ieder manuaal verrichtte hij bijna als op commando. Bijzonder aardig daarentegen) was weer het echtpaar Carnaro, gespeeld door Titia Zeilmaker en Henk Schenau, dat alleen in het laatste bedrijf even om de hoek kwam stappen om de uitgeleende baby terug te eisen. De oude tante, door Ans Terpoorten niet onverdienstelijk voor gedragen, was zo grijs geschminkt dat de vergissingen rondom haar persoon er niet smakelijker door werden. Verder kon men zich er over verwonderen, waarom de mannelijke hulp in dit' vreemde huishouden in vredesnaam de uniform van een piccolo droeg. Tussen de met luid applaus beloonde be drijven werd dansmuziek ten gehore ge bracht door een ensemble van eigen krach ten, dat zich de zeer toepasselijke naam „The Railway Syncopaters" heeft aange meten. Al met al een vrolijke avond. DAVID KONING Opbrengst collecte „Humanitas" De door de afdeling Haarlem van „Huma nitas" gehouden huis- en straatcollecte heeft ruim f2000 opgebracht. „SLEUTELSPECIALIST" LANGE VEERSTRAAT 14 - TEL. 11493 Vogels zingen in de Vislial Hoewel de werkzaamheden in de Vishal nog niet geheel voltooid zijn kan zij op het ogenblik toch gebruikt worden voor een vogeltentoonstelling. Dat is te danken aan de activiteit van de leden van „Onderling Genoegen", afdeling Haarlem van de Ne derlandse Bond van Vogelliefhebbers, die de laatste dagen hard gewerkt hebben, om de Vishal voor de veertiende natipnale ten toonstelling in te richten. De hal is uitste kend geschikt voor het doel en met voldoe ning kan het bestuur op de voorbereidende werkzaamheden terug zien. De belangstelling van houders van vo gels was groot. Er zijn driehonderd inzen dingen, waaronder zeer fraaie. De club van Volièrehouders en Vogel vrienden en de Vereniging van Kleur en Postuur Kanariekwekers hebben hun me dewerking verleend, Voor het eerst is er een inzending uit België, zodat de expositie een internationaal karakter draagt. Vrijdagavond is de tentoonstelling offi cieel geopend waarvoor velen in restaurant Brinkmann bijeen kwamen. Na een inlei ding van de voorzitter van „Onderling Ge noegen", die dank bracht aan de heren W. Meilof van Openbare Werken en J. A. Dorresteyn, directeur van Hout en Plant soenen was het woord aan de heer E. H. Tenckinck, oud-hoofdcommissaris van po litie. Deze verheugde zich over de grote belangstelling, niet alleen uit ons land, maar ook uit België. Een aantal van 320 vogels was nog niet bereikt. Gelukkig is het, dat de jeugd ook belangstelling heeft voor de vogels. Nadat de heer Tenckinck de beste wensen voor de toekomst van „Onderling Genoegen" had uitgesproken, verklaarde hij de tentoonstelling voor ge opend. Nadat nog enkele afgevaardigden, o.a. van de Nederlandse Bond van Vogellief hebbers het woord hadden gevoerd, begaf het gezelschap zich naar de Vishal. De ten toonstelling is ook vandaag en morgen ge opend. Zestienjarig meisje door tram aangereden Vrijdagochtend had op de hoek van de Tempeliersstraat en de Van Eedenstraat een aanrijding plaats tussen een tram uit Zandvoort en een zestienjarig meisje, dat op haar fiets in de richting van de Raam- singel reed. De wielrijdster viel voor de tram en werd dcor de baanschuiver ongeveer dertig meter meegesleurd. Zij kreeg een schedel- basisfractuur en is naar het St. Elisabeths Gasthuis overgebracht. Het waarschuwingssignaal van de tram op het kruispunt, werkte. In een buitengewone zitting can de hoofd stedelijke Gemeenteraad heeft de Commissaris der Koningin in de provincie Noordholland, dr. E. baron de Vos van Sleenwijk, burge meester mr. Am. d'Ailly van Amsterdam de hem verleende onderscheiding tot Grnotofficier in de Orde van Oranje Nassau overhandigd. De Commissaris der Koningin speldt de burge meester de versierselen op de borst. (Adv.) Handweverij d'Inslagh vraagt voor thuiswerk, ruime bijverdienste- Aanmelden van Maandag t/m Vrijdag van 9-12 uur en van 13.30—16 30 uur in de Kloos terstraat 57 rood, Haarlem. (Adv.) Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM. 5 November 1948 GEHUWD: 5 Nov.. G. H. Jansen en C. F. de Man BEVALLEN van een zoon: 4 Nov. J. M. van VelthovenKiekens; E. Lablansvan de Graaf: 5 Nov.. G. E. van den Haak—Smits. BEVALLEN van een dochter: 4 Nov. V de Leeuw—Zeeuw; W. H. T, Hartog—Pastoors; R Kok—Verzijlenberg: E. M. SmitSmima. OVERLEDEN: 2 Nov.. J. A. Koopman. 58 j Rijksstraatweg; 3 Nov., A. Zwaapman— Klamer. 53 j.. Rijksstraatweg; C. P. de Visser. 83 j.. Dr. Levdstraat; C. de Baat—de Wilde, 80 i Hs»Tcpntor*laan: 4 Nov.. J. van der Koist. ~9 j.. Gasthuisstraat; S. Planting 79 j Gasthuisvcst; J. Grautsluck—Botter, 09 J-, ynr'PiirfftrstrMt. „Het spel is uit" (City) is een recent product van Arthur Rank uit de Ealing- studio's dat de Engelse titel: „It always rains on Sunday" draagt. De handeling speelt zich af in een Londense achterbuurt „waar het Zondags altijd regent". Het is een triest verhaal over de belevenissen van trieste mensen, wier Zondagsrust wordt verstoord do r een ontvluchte gevangene, die een sc i '.iïplaats zoekt bij de vrouw, die hem ja ren te voren heeft liefgehad. Het contrast tussen hem en de veel oudere, trouwe en goede maar saaie man, waarmee zij later getrouwd is, wordt deze vrouw bijna nood lottig. Het bezoek van de vluchteling aan East- End heeft ook voor andere bewoners ge volgen en hun ervaringen leveren stof voor menige spannende scène. Beklemmend is het slot: de onbarmhartige jacht op de ge vangene, die vergeefs probeert te ontkomen op een spoorwegemplacement. Een sombere, maar niettemin ongewoon boeiende film, waarin de deprimerende sfeer van Londens East End op een regen achtige Zondag als het ware vdfelbaar wordt en waarin bovenal het spel van Googie Withers grote indruk maakt. S. K. Captain America (S p a a r n e) is de held van een eindeloze en zeer populaire Ameri kaanse dagblad-..strip", in de geest vrn Panda en Tom Poes. alleen doet deze nobele kracht patser natuurlijk nog veel daverender din gen dan zijn Hollandse pendants. Zijn wilde avonturen zijn nu ook op het celluloid vastgelegd en het resultaat daarvan is een film waarbij de liefhebbers van sensatie ruim schoots aan hun trek toe komen. We hebben althans nog zelden zo veel en zo geestdriftig zien vechten en schieten als in deze rolprent. De pauzes tussen de strijdscènes worden op gevuld me' demonstraties van helse machi nes en geheime wapenen. ontploffende politie-auto s en wilde achtervolgingen. Wie dit alles zonder blijvende schade aan hart en zenuwstelsel verwerkt heeft, kan volgende week terugkeren voor een tweede dosis Captain America. H. C. „Olympische Spelen 1948" (Palace). Over Castleton Knight's film de Olympische Spelen 1948. „The Glory of Sports", zijn de meningen verdeeld. Echter niet over het eerste deel. Dan verheugt men zich dat de maker niet zozeer het oog richt op het wedstrijd-element dan wel op de schoonheid der beweging De toeschouwer geniet van de voortreffelijke teehnicolor-"i>:iamen in Grie- kenland* van 4e zu mogelijk nog mooiere beelden uit Zwitserland bij de Olympische winterspelen, het voorbijflitsen van de ski lopers, de opwinding van het snelle ijshockey en de onnavolgbare élégance van de kunst rijders (sters). Dan richt de camera zich op de gebeurte nissen in het Wembley-stadion. Men ziet de kleurige, intocht van de deelnemers (sters) en de openingsceremonie. Langzamerhand ver slapt de aandacht wat. omdat het volgende deel geheel in journaal vorm gegoten is. Bij de opnamen der athletieknummers staat natuurlijk mevrouw Fanny BlankersKoen in het middelpunt der belangstelling. De wedstrijdspanning ontbreekt echter. Natuurlijk was het niet mogelijk, om aan alle takken van sport aandacht te besteden: maar wij vermoeden, dat velen toch ook wel iets gezien zouden willen hebben van hockey, dat voor ons een belangrijk Olympisch onderdeel is geweest, van voetbal en kracht sport. Het accent ligt te veel op athletiek. Zij, die op de hoogte willen komen van het geen zich op dit gebied in Londen heeft af gespeeld, kunnen volop genieten; zo ook de liefhebbers van 't zwemmen, het wielrennen, het zeilen en de paardensport. Ook de Haar lemse wielrenner Voorting is in de weg wedstrijd te zien. A. O. De kampioen melkboer (Luxor) Een re prise van de film, waarin de befaamde grap penmaker Danny Kaye, hoewel niet op zijn best, toch nog altijd heel vermakelijk is. De geschiedenis van dr. Wassell. (Frans Hals Theater) De Amerikaanse re gisseur Cecil 3. de Mille, die zich reeds vroeg een grote faam verwierf door zijn groots opgezette historische drama's, waarin vooral de massa-regie opviel wij herinne ren slechts aan" „Het teken des kruises" heeft in „De geschiedenis van dr. Wassell" een roman van James Hilton stof te over gevonden voor een film, die een groot publiek zeker van de eerste tot de laatste meter zal boeien. Dr. Wassell is een Amerikaanse geleerde, die. nadat hij in China de mensheid en de wetenschap met opoffering van zijn eigen geluk heeft gediend, als marine-officier be last wordt met de verzorging van de bij de strijd om Java gewond geraakte matrozen van de „Marblehead". Het wordt een wel zeer benauwde ontsnapping aan de Japan ners. zo benauwd zelfs, dat men op meer dan een plaats geneigd is een vraagteken achter het verhaal te zetten. Er zijn twee positieve kwaliteiten in „Dr. Wassell" aan te wijzen, die veel doen verge ven: de sympathieke wijze, waarop het aan deel der Nederlanders in de oorlog tegen Japan wordt weergegeven en de onopzette lijke pacifistische strekking. Garry Cooper speelt dr. Wassell. Het Polygoonjournaal doet ons nog even een oude én een nieuwe bekende ontmoeten: de verdwenen „Blauwe tram" en de geko men „groene bus". J. H. B. De regering maakt bekend, dat in de afgelopen week tot haar leedwezen de na volgende verliezen zijn gerapporteerd: Koninklijke Landmacht: Sold. IJ. W. Dijk, uit Lemsterland; over leden 26 October 1948 (oorlogsverwon- ding). Sold. H. J. Altenburg, uit St. Nicolaasga; overleden 23 October 1948 (oorlogsver- wonding). Sold. G. J. Meyerink, uit Vriezenveen; gesneuveld 30 October 1948. Korp. B. J. Nijhof, uit Gorssel; gesneu veld 30 October 1948. Sold. W. F. B. Nijsen, uit Duiven (Gld.); gesneuveld 30 October 1948. Sold. G. A. Welle, uit Renkum: gesneu veld 30 October 1948. Sold. A. Rijken, uit Bennekom (gem. Ede); gesneuveld 30 October 1948. Koninklijk Ned. Ind. Leger heeft in de periode van de afgelopen week geen ver liezen gerapporteerd. De Koninklijke Marine heeft in de afgelopen week geen verliezen gerappor teerd. De nieuwe melkprijs voor de veehouders De minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening heeft, zoals reeds ge meld is, voor het mei kj aar November 1948 tot November 1949 de jaarprijs voor de veehouders vastgesteld op 17 V2 cent per kg melk met een vetgehalte van 3.3 procent. De wintermelkprijs zal voor de periode, ingaande 7 November 1948 tot 24 April 1948 19Vo cent per kg melk bedragen. De zomermelkprijs is vastgesteld op 16J/2 cent per kg melk. Bij de prijsstelling voor zuivel- en melk producten in het binnenland zal met ingang van dezelfde datum worden uitgegaan van een iets hogere prijs van de teruggeleverde ondermelk, te weten van 4V2 cent per kg, waardoor de prijs beter in overeenstem ming is met de werkelijke voedingswaarde. Deze verhoging van de ondermelkwaar- de is bij de bepaling van de melkprijs, evenals de verhoging van de lonen in de landbouw, in aanmerking genomen. De ver laging van de melkprijs voor de veehouder (de oude gemiddelde melkprijs was 18,3 cent) waartoe de regering aanleiding heeft gevonden, kan daardoor tot acht-tiende cent beperkt blijven. TOEKOMSTIGE SPORTLEIDERS VOET BALLEN'. Dinsdagmiddag zal op het ter rein van Haarlem een voetbalwedstrijd ge speeld worden tussen een elftal van het Centraal Instituut voor opleiding van Sport leiders te Overveen en een elftal van de Haarlemse politie. ZONDAG 7 NOVEMBER 1948. HAARLEM. Ned. Herv. Kerk. Grote Kerk. Grote Markt, Zaterdag 7.30: Brouwerskapel ing. Klokhuisplein. Avondgebed. Dhr. Ger mans. Zondag 10: Ds. W. J van Elden, H. Doop. 4: Liturgische Godsdienstoefening v. Doofstommen en Slechthorenden in de Con sistoriekamer, ing. Oude Groenmarkt. 7: Ds. E. Pot. Nieuwe Kerk, Nieuwe Kerksplein. 10: Ds. P, J. Mackaay, Noorderkerk, Velser- straat. 10.30: Ds. Joh. Bronsgeest. 7: Ds. P. J. Mackaay. Oosterkerk, Zomerkade 10: Ds. E. Dijkhuis. H. Doop. 7: Ds. A J. van Rhijn. Bakenesserkerk, Vrouwestraat. 9.30: Ds. G. J. Waardenburg. Kinderkerk. 10.30: Ds. G. v. Hoegce, Delft. Jeugddienst. Kapel Be- thesda Sarepta. Hazepaterslaan. 9 30: Dhr. R. Smit, Rotterdam. Kinderkerk. 10.45: Ds. A. J. van Rhijn. Diaconessenhuis, Hazepaters laan. 4.15: Ds. J. van Dorp. Heemstede. Rusthuis, Jansstraat 36. 10.30: Ds. G. J. Waardenburg. Begijnhofkapel, Begijnhof. 8.30: I. K. O. R. dienst. Ds. F. R. A. Henkels. Ver. van Vrijz. Hervormden. Jacobstraat 6 10.30: Prof. Dr. W. Banning. Eglise Wallonne Begijnhof 30, Dimanche 7 Novembre a 10 h. 15: Service présidé par mr. le pasteur M. Jospin. Stads Evangelisatie, Lange Herenstr. 6. 10 en 7.30: W. F. Kloos, Evangelist, Gouda. Zuiderkapel. Zuiderstr. 15. 10: Dhr. J. Se- vensma, Evangelist te Amsterdam. Zang door Adr. Pape. bariton. 5: Dezelfde H. Av. vrij voor alle gelovigen. 7.45: Jeugdbijeen- komst o.l.1v. H. v. d. Brink. Opwekkingssa menkomsten. Zuiderstr. 15. Donderdag 8: Ds. S. Zijlstra. Eindhoven (Evangelist van het „Zoeklicht"). Vrije Evang. Gemeente. Ba- kenessergracht 65. 9.30: Ds Du Fossé. 5: De zelfde. H. Avondmaal. Ned. Herv. Evangeli satie. Parklaan 34. Woensdag 7.30: Ds. L. Trouwborst, v. Monster. Broedergemeente, Parklaan 34. Zaterd. 7.30: Liturgische Zang- dienst. Zondag 10.45: Ds. Bielke. van Zeist. Evang. Lutherse Gemeente, Witte Herenstr. 10.30: Ds. W. Spliethoff. Ver. Doopsgez. Ge meente. 10.30: Ds. Hoekema. H. Doop. 10.30: Dhr. Schreuder, Jeugdkerk. Remonstr. Ge- reform. Gemeente. 10.30: Ds. W. J. Wegerif. Geref. Kerk. Kloppersingelkerk. 10: Ds. J. W. Siertsema. 5: Ds. P. de Ruig. Wilhelmi- nakerk. 10: Ds. A. M. Boeyinga. 5: Ds. Jac. Jonker. A'dam-Z. Zuïd-Oosterkerk. 10: Ds. Jac. Jonker. 5: Ds. J. W. Siertsema. Gdbef. Kerk (Art. 31) Begijnhofkapel. 10.30: Ds. J. Meester. 5: Ds. A. Bos. Geref. Gemeente on der het Kruis, Bakenessergracht 63. Dinsdag 7.30: Ds. J. A. Smink, van Rotterdam. Oud- Geref. Gemeente, Ged. Oude Gracht 47. Maandag 7.15: Ds. E. van Dijk, van den Haag Christ. Geref. Kerk, Raaks. 10 eii 5: Ds. Hol- trop. Baptiste Gemeente, Parklaan 34. 9.30 en 5. Ds. J. W. Weenink. H. Av. 8: Jeugdsa- menkomst (geb. Salem). Leger des Heïls. Schagchelstraat 26. 10: Heiligingsdienst. 8: Verlossingssamenkomst o.l.v. Sr. Kapitein en Mevr. Vos. Ned. Chr. Gcmcenschapsbond, Linnaeuslaan 14. Maandag 3.30: Samenkomst Pinkstergemeente. Nieuwe Kruisstraat 14. 10 en 7.30: Samenkomst. Vergadering van Gelovigen, Jansslraat 85. 10: Samenkomst (Broodbreken). Gemeente des Heren, Lange Molenstraat 22. 10 fen 5: Samenkomst. Ge meente Gods. Jansstraat 85. 10: Samenkomst. Kerk van Jezus Christus van de Heiligen der Idatste dagen, Ged. Oude Gracht 47. 10.30 en 6:Samenkomst. Gemeente van Christus, Ged. Oude Gracht 47. 10.30: Eredienst en Preek, Jansstraat 85, Zaal 5. 8: Sermon in English. Christian Science, Jansstr. 74. 10: Ned. taal. 11.15: Engelse taal. Hersteld Apost. Zendingskerk. Wilhelminastraat 21. 10 en 5: Godsdienstoefening. Hersteld Apost. Zendingsgemeente, Jacobijnestraat 15. 10 en 5: Godsdienstoefening. Universele Eredienst (Soefi-Beweging)Nassauplein 8, 11: Dienst. Ned. Ver. v. Spiritisten „Harmonia". 10.30: Wijdingsmorgen. Spreker Dhr. Ir. Felix Ortt, Soest. HAARLEM-NOORD. Ned. Herv. Kerk. Ju- lianakerk. 10: Ds. J. de Jong. Zaterdag 7.30: Avondgebed. Immanuëlkerk. 10: Ds. G. Koch. Doopsbediening. 7: Dhr. J. van Winterswijk, candidaat tot d. H. Dienst. Ned. Prot. Bond, Berkenstraat 10. 10.30: Mej. Dr. Herfst, te Haarlem. Leger des Heils, Ceramstraat 4. Heiligingsdienst. Leider Adj. Schaap. 8: Zelfde leider. Geref. Kerk. Noord-Schoter- kerk. 9 en 10.30: Ds. P. de Ruig. 5: Ds. A. M. Boeyinga. Christ. Geref. Kerk, Floresstraat. 10 en 4: Ds. J. C. Maris. BENNEBROEK. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds. W. M. Maas. HEEMSTEDE. Ned. Herv. Kerk. Kerk op het Wilhclminaplein. 10: Ds. G. A. Barger. 7: Ds. H. Bartlema. Kapel Nieuw Vredenhof 10.30: Ds. J. W. v. Nieuwenhuijzen. 7: Ds. F R. A Henkels Chr. Lyceum (ing. v. Merlen- straat) 10.45: Ds. F. R. A. Henkels. Zondag ochtendsamenkomst. Prinsessekade 3: 10.30: Jeugdkapel. Jeugdgebouw a. d. H. Dreef. 10: Jeugdkapel. Ned. Prot. Bond, Postlaan 16. 10.30: Dr. H. Jansen. Voorg. v. d. Afdeling. Geref Kerk. Chr. Lyceum 9: Ds. A. Dondorp Dankstond v. h. gewas. 5: Dr. P. J. Richel. Koediefslaan 10: Prof Dr. K. Dijk, A'dam. Dankstond v. h. gewas. 5: Ds. A. Dondorp. Camplaan. 10: Dr. P. J. Richel. Dankstond voor het gewas. 5: Prof. Dr. K. Dijk. Geref. Kerk (Art. 31) Herenweg 111. 9.30 en 4.30: Ds. M. Vrieze. Christ.. Geref. Kerk. Kapel Meer en Bos. Heemstede. 3: Ds. Holtrop. OVERVEEN. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds. H. Bartlema. te Heemstede. AERDENHOUT. Ned. Herv. Kapel. Leeu weriklaan. 10: Ds. J. E. Drost, H. Doop. Relig. Kring, Eikenlaan 5. 10.30: Ds. A. van Biemen. Dir. Woodbrookers in Holland. Bentveld. BLOEMENDAAL. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds. J. C. van Dijk. Bevestiging van Dr. J. H. Stelma. 3.30: Intrede van Dr. J. H. Stelma. Evangelisatiesamenkomst, „Schapenduinen" Brederodelaan 57. Donderdag 8. Geref. Kerk. 9. 10.30 en 5: Dr. J. L. Koole Soefi-Beweging, Popellaan 1. 4: Dienst. Vrije Katholieke Kerk, Popellaan 1. 10.30: Gezongen H. Mis. SANTPOORT. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds. J. Heidinga. Haarlem. 10: Jeugdhuis: Ds. P. A. Tichelaar. Jonge Jeugdkerk. De Toorts, Duinweg. 10: Ds. D. C. van Wijngaarden, van IJmuiden. Ned. Herv. Kapel. 5: Ds. P. F. >3e Burea 10724. 15054. Drukh In Amsterdam-Noord is vandaag een voor Nederland nieuwe fabriek: de eerste Nederlandse snelpersenfabriek „Mercedes'' geopend door burgemeester Arn. J. d'AiUy. Deze fabriek gaat zes, later twaalf sneldruk- persen per maand afleveren en zal vooral in het buitenland een goed afzetgebied vinden, omdat aan dit soort persen in heel Europa een tekort bestaat, Voor de oorlog werden zij in Duitsland vervaardigd. Enkele Duitse technici zijn thans aan de Nederlandse briek verbonden. HAARLEM EN OMGEVING ziji ngen aren lanoei >den 5 ndat i aulle, Fr< verb De Haarlem Bestuurdcrsbond heeft de heer E. Kupers. voorzitter van het N.V.V, bereid gevonden een inleiding te houden over het onderwerp „De spanningen in het Wereld Verbond van Vakverenigingen", waarbij de tegenstelling tussen Oost en West eveneens ter sprake zal komen. De bijeenkomst wordt gehouden op Donderdagavond 2 December 1948 in het café-restaurant Brinkmann, Grot» Markt te Haarlem. In October werden aan de Stadsbiblu* theek en Leeszaal (Prinsenhof) uitgeleend Jnlii] 12.061 werken, aan het filiaal in Haarlem. Noord 4620 werken, in totaal 16.681 (vorig jaar October 16.427), waarvan 715 van de Muziekbibliotheek. De instellingen werden bezocht door 4480 en 554 bezoekers (sters), tezamen 5034 (vorig jaar 4905). Ter gelegenheid van het tienjarig be staan van het Verbond van Haarlemse Speeltuinverenigingen zal Zaterdagavond 13 November in de muziekzaal van Brink- m' mann een receptie worden gehouden. De Culturele commissie der Nederlands Israëlitische Gemeente houdt Dinsdag 9 No vember de eerste van een serie bijeenkom sten in de vergaderzaal van de gemeente aan de Parklaan. Op 9 en 16 November spreekt de heer R. J. Spitz over „Maatschappij-be schouwing in het Jodendom". De legerpredikant ds. A. Bijhuis te Heemstede heeft het beroep naar de Gerei Kerk van Gouda aangenomen. De r Op de ledenvergadering van de Post- istm enlijk De v Ibeuri an de Sen; tgesli lommi ioliek eldigi an de aulle oot c De o aren duivenvereniging „De Snelpost" is besloten om de veertien dagen een ruilbeurs ven te houden. Ook niet-leden van de ver- eniging kunnen er gebruik van maken. Zondagmorgen wordt de eerste beurs gehou den bij de heer J. Westerman, Zomervaart 18. De zestig duizend loten van de loterij commissie Dagkleuterverblijf „Margriet" zijn bijna uitverkocht. Verwacht wordt, dat het restant nog deze maand verkocht wordt waarna eind November of begin December de trekking kan worden gehouden. an 2C ig lat ver omer sulta jbber 13.2 9 luste den emm ALLE STADSRITTEN Vraagt onze tarieven voor zaken-, trouw-, en buitenrïtten KINDERHUIS VEST 27 Salverda Jr., Hoofddorp. Frov. Zickenhuli 7: Ds. Visser. Christ. Geref. Kerk. 6: Ds. J. C. Maris. SPAARNDAM. Ned. Herv. Kerk. Oost rui Oude Kerk. 10: Ds. Milet de St. Aubin. emi pred. te Zeist. West. Kon. Emmaschool, m: Raafstraat. 10: Ds. J. Kroon, H. Doop. 5: De- m zelfde. Evangelisatie „Bethel", Oost Kolk. 10: Dhr, H. de Wachter, uit Beverwijk. den I hijns ,op eine baal st echt: ntal echt arev de SCHEEPVAART Nieuw Holland BataviaAustralië 5 Nov. te Soerabaja. Sibajak. RotterdamBatavia, Nov. van Port Said. Tarakan, Amsterdam— x Java pass. 5 Nov. Gibraltar. Tawali, Amster damJava 5 Nov. van Suez. Volcndam, Buenos Aires—Rotterdam pass. 5 Nov. Kaap Frio. Westland. Buenos Aires—Amsterdam 5 Nov. van Rio de Janeiro. Willem Ruys, Ba- ,a taviaRotterdam 6 Nov. te Singapore. Joh. k, van Oldenbarnevelt, BataviaAmsterdam pass. 5 Nov. Minicoy. Modjokerto, JavaRot terdam 6 Nov. te Aden. Taxi T Bei 13 o OO DAG EN NACHT Heemstede "i tg< hu iet( jrki ZONDAGSDIENST De Zondagsdienst voor artsen wordt waar- 3C|-, genomen door dr. A. J. v. Ravenswaay, Zand- voortselaan 70, tel. 27913; dr. W. v. d. Linde, Heemst. Dreef 253. tel. 16850. Wijkverpleging, zuster Dudok v. Heel Jac n de Witstraat 9. tel. 17662. ai Geopende Apotheek: Apotheek Schotsman, epe Binnenweg 206, tel. 28320. Burgerlijke stand van Heemstede aVd Over de week van 29 October tot en met 4 November 1948. ONDERTROUWD: A. van Dam en Fjcht Weissman. GETROUWD: A. Bleeker en D. G. Willem- sen; G. J. C. te Roller en J. C. "dessert; Schoolderman en M. A. E. Janssen; J. T. v Vessum en E. G. van Lent; G. Gaikhorst ei 'er Post; R. L. Cats en C. J. Stefels. 11 1 BEVALLEN: A. Vermaas-de Jong, z.: A n M. Priem-van der Meij, d.; A. J. Kuipers-all van der Peijl, z.W. L. M. Reijgersberg-Ne- n lissen, z.; E. C. Leuven-de Bruin, z.; A. M.t;, Dijsselbloem-Frijters, d.; M. P. C. Bosch-1' Athmer, d.; C. J. de Groot-van Zoelen. z.; M E. Biesot-Chapman de Haan, d. OVERLEDEN: Andel, 82 jaar. N. J. Th. SCHMIDT, Leraar Boekhouden M.O Accountant Wilhelminal 4 Tel 14506 Hrl Prospectus verkrijgb. bij de Boekh v Akkeren. Zijlstr 89 en A Bosse Barteljorisstr 12 Otten, 86 jaar; J. vat 1st am lij] Koffie met gebak 30 een Verse belegde broodjes m. vleeswaren 15 een Vleescroquetten 15 een Knakworstjes 3C Soepen - Salades Warme schotels vanaf f li GROTE HOUTSTRAAT 21.23 HAARtElfc' De meest moderne worden U getoond in gebouw „DE NIJVERHEID" Jansstraat 85, Haarlem. NU IS DE TI7D GUNSTIG!!! Dm Uw keuze te doen De prijzen zijn scherp con currerend, dus in Uw voordeel DE PRIJZEN ZULLEN STIJGEN!!! 1 acht id. I der! lopc d< rhe: KIJKDAGEN: 2-7 t geeft goede prijzen voor MEUBILAIR I'erz. tapijten, oude doeken kristal, koper en tinwerk, ZIJLSTR. 51. Tel. 21670. Zond- 7 Nov. Maand. 8 Nov. 10-5 De veiling wordt gehouden Maandag BONTVEILING „EXCLUSIEF" dagelijks a d zaal.

Haarlem's Dagblad | 1948 | | pagina 6