KINDERBOEKEN MORRIS Burgemeesters die ook Kamerlid zijn ROUWS? I1DEN? OXFORD I QjCort en Bondig HAARDO Beperking electriciteitsverbruik op spitsuren van morgen af voorgeschreven JAANDAG 15 NOVEMBER 1948 HAARLEMS DAGBLAD 3 Minister van Maarseveen heeft er geen ernstig bezwaar tegen De minister van Binnenlandse Zaken /afeeelt in de Memorie van Antwoord aan de iei weede Kamer mede, dat het streven van Ji e regering er in het algemeen op gericht dat burgemeesters geen nevenfuncties 'lérrichten. Met betrekking tot de vervul- |nJng van de functie van lid van de Tweede pjj [amer dient echter in het oog te worden ehonden, dat het niet onder alle omstan- o jgheden in 's lands belang moet worden rij eacht aan dit streven consequent vast houden. Naar het oordeel van de minis- r geeft de bestaande situatie geen aan- siding tot ernstige bezwaren. Hij zou het an ook geen verbetering achten, indien n, e wet de onverenigbaarheid van deze a incties zou uitspreken. Hoewel de minister zich nog geen ge- !i undeerd oordeel heeft kunnen vormen ver het. vraagstuk van de verantwoor- 'S Ingsplicht van het college van burgemees- J cr en wethouders aan de raad, neigt hij a anvankelijk tot de opvatting, dat artikel 16 der gemeentewet, zoals dit tot dus- er is toegepast, zich niet meer verdraagt is iet de eisen der democratie. Zodra zich een geschikte gelegenheid "oordoet, zal de minister nagaan of en lê! i welke zin artikel 216 der Gemeentewet vfijzigmg behoeft. Winsten uit gemeentebedrijven Gemeenten, welke thans belangrijke 'insten uit de gemeentebedrijven trekken, unnen in moeilijkheden geraken, indien Ij deze winsten moeten derven. De prac- jk leert intussen, dat in de regel van de ljde van het lichaam, dat een gemeente- edrijf overneemt, aan de betrokkèn ge- •3. leent,e een behoorlijke, zij het ook af- ipende schadeloosstelling wordt verleend. De minister is in beginsel geneigd de jening te delen, dat het leven van ge- leenten op winsten uit publieke bedrij- een niet-gezonde en op den duur wel- v..t niet te handhaven toestand is. Dit .jrobleem houdt de Commissie-Oud mede -! ezig. De minister is verheugd, dat door de ge- iffen noodvoorziening voor de gemeente- lanciën een aanzienlijke verbetering van positie der lagere organen kan worden ireikt. De mening, dat verschillende gemeenten, ok onder de werking van de noodvoor- ening, met aanmerkelijke tekorten op de «groting zullen blijven kampen, kan de eDpinister niet delen. Hij is er integendeel 1 overtuigd, dat voor alle gemeenten mogelijkheid zal bestaan om op basis .1 het bestaande verzorgingspeil eeft lëel sluitende begroting vast te stellen. Het verloop van de gemeentelijke fi- 1F( anciering van de woningbouw laat hier 1 daar te wensen. Over deze aangelegen- 'jeid wordt overleg gepleegd tussen de aarbij betrokken ministeries. De minister is van mening dat voor vele eine gemeenten een doelmatige beharti- ein ing van de gemeentelijke taak boven lar bestuurlijke kracht ligt. Hoewel hij voordrongen is van de grote waarde van «dorpsgemeenschappen en daarom geens- ,ns in alle gevallen tot opheffing v/n mi- liatuur-gemeenten de stoot zou willen ven, mag men naar zijn mening niet H. P. Baard leidde werk van dr. J. van der Eist in Talrijke vrienden van dr. J. van der iPtfst, de rector van het Christelijk Lyceum Haarlem, waren Zaterdagmiddag in de itieme Prentenkamer van de kunstzalen fans Heerkens Thijssen bijeengekomen r bijwoning van de opening der expositie an diens tekeningen, welke door de di- icteur van het Frans Halsmuseum, de heer P. Baard, werd ingeleid. Twaalf dagen geleden, zo zei de heer aard, kwam ik voor het eerst in kennis iet dr. Van der Eist en zijn werk, dat mij 'er ferrompelde en boeide, zelfs zo zeer, dat ne| mijn aanvankelijke schroom over dit ^euvre te spreken overwon. Elke herschep- ontglipt immers aan de meest nauw- gezette analyse en stoort zich niet aan de yj stematische ontleedkunde van de kunst- -0 storicus. Voor de kunstwerken geldt het Vo oord van Rilke, dat zij een „geheimnis- -falle Existens" leiden. Deze tekeningen doen dr. Van der Eist ennen als een visionair ingestelde geest |gj et romantische inslag, maar tevens als in kunstenaar die over een gezond poë- sch sentiment zuivere weerslag van |n diepste wezen beschikt. Dit werk, aldus de heer' Baard, vormt midden van het rusteloos zoeken van de oderne kunstenaar een verademing. Het a- ordt niet getourmenteerd door proble- ^en, het irriteert niet door een bleek con- rvdtisme. Maar het verkwikt de be- houwer, omdat deze zich geleid weet in ïn wereld, waarover de geest vaardig is. Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM. 13 November 1948. GEHUWD: 13 Nov.: B. J. D. van Peperzeel iT Tump. BEVALLEN van een zoon: 12 Nov.: H. M. MMskstra—Sehuijt. G C. Stammis—Cornelis- üs. G. Burger—Belles. A. H. Campfens— Iseher 13 Nov.: G. H. Mosch—Clappers. 8EVALLEN van een dochter: 10 Nov.: J. H. JongeMeijer. 11 Nov.: A. J. E. van Wij- m'ïn—Sminia. E J. AdrianPostma. 12 Nov.: Trompde Joode. W. A. Verzeilberg—Haa- ans. 13 Nov.: S. RadsmaAlberda. H. H. ppingBosch. OVERLEDEN: 11 Nov F. Kuiper. 71 j., elftlaan. 12 ftov.: P. van Houten. 70 j., M. j 1 Heemskerkstraat. PRIMA SERVICE MET NIEUWE CHEVROLETS AN LENT - HEEMSTEDE TEL. 28810 (Adv.) Igeeda voor Haarlem MAANDAG 15 NOVEMBER Restaurant Brinkmann: Vereniging Neder- ar* aj—Canada, spreker dr. W. G. N. van der Hl- 8 uur. City: „Casablanca". 18 j., 2.15. er. 30, 7.00 en 9.15 uur. Spaarne: „Captain merica". 14 j., 2.30, 7.00 en 9.15 uur. Frans Als: „The story of dr. Wassell". 18 j.. 2.30, 00 en 9,15 uur. Rembrandt: „Licht, het nker", alle leeft.. 1.45. 4.15. 6.45 en 9.15 uur. dace: „Schandaal in Parijs", 18 j., 2.00, 4.15, ■00 en 9.'5 uur. Luxor: „Duel in de zon", 18 -1.30, 4.00, 6.30 en 9.15 uur. DINSDAG 16 NOVEMBER Gem. Concertgebouw: Volksconcert HOV, .uur. Bioscopei - Middag- en avondvoor- lellingen. blind zijn voor de nadelen, welke in be stuurlijk opzicht aan het bestaan van de een groot aantal kleine gemeenten zijn verbonden. Provinciale en gemeentelijke autonomie De minister beschouwt de provinciale en de gemeentelijke autonomie als van grote waarde voor de democratische instel ling van ons volk en voor de instand houding en ontwikkeling van gezonde ver houdingen in het bestuur, zowel van het rijk als van de lagere gemeenschappen. Hij zal bevorderen, dat de aan deze gemeen schappen toekomende autonome bevoegd heden worden geëerbiedigd en naar om standigheden worden uitgebreid. Het be grip autonomie is immers niet een voor alle tijden vaststaand begrip, maar aan wijzigingen onderhevig. Dit veranderings proces wordt in sterke mate beïnvloed door de ontwikkeling van de algemene maat schappelijke toestanden. Op dit ogenblik schijnt deze ontwikkeling in een voor de autonomie gunstige richting te gaan. Gevallen strijders der Geallieerden herdacht In de Nieuwe Kerk te Amsterdam zijn Zaterdag de oorlogsdoden der geallieerde landen herdacht, waarvan er 40.000 in Ne derlandse bodem begraven liggen. Voor het koorhek stond een catafalk, waarbij acht mannen van het Irene-garde- regiment de wacht hadden betrokken. De herdenkingsdienst werd bijgewoond door de ambassadeurs, consuls en militaire at tachés van de geallieerde landen. Zaak-Langendijk voor de derde keer in instructie Het Bijzondere Gerechtshof te Amster dam heeft aan het verzoek van de raads vrouwe van het gewezen lid van de Velser hulppolitie J. J. Langendijk voldaan en wederom de zaak naar de raadsheer-com missaris verwezen voor een nader onder zoek op bepaalde punten. Zoals men weet, was de zaalt-Langendijk reeds voor de tweede keer bij de instructie geweest. DISTRIBUTIENIEUWS Afhalen van bonkaarten voedingsmidde len, tabaks- of versnapéringskaarten en toe- slagkaarten voor jonge en aanstaande moeders op Dinsdag in de Vleeshal te Haar lem: Ma; in het dienstgebouw te Spaarndam A tot en met K en in de gemeente-school te Vogelenzang L tot en met Z. Rein van der Wonde verongelukt De in toneelkringen bekende décorbou wer Rein van der Woude is Zaterdagmor gen om het leven gekomen. Toen hij uit de zolderverdieping van zijn werkplaats in de Spuistraat te Amsterdam een paar stukken dekzeil omlaag wierp, bezweek het hek waartegen hij leunde met het ge volg dat hij een dodelijke val maakte. Van der Woude maakte na de oorlog als hoofdinspiciënt deel uit van het gezelschap Comedia. Tevoren was hij jarenlang in dienst geweest van het vroegere Residen tietoneel. Nog maar kort geleden stichtte hij een eigen atelier, waar hij zelfstandig opdrachten uitvoerde, onder andere voor Comedia en voor het Nederlands Volksto neel. Zijn laatste werkstuk is de deeoratie voor „Tramlijn BegeerCe*' naar een ont werp van Johan de Meester. Hij laat een vrouw en twee jonge kinderen achter. Voor het deze zomer te Haarlem ver toonde openluchtspel „Frans Hals" ver vaardigde Van der Woude de fraaie gevel van de herberg „De Coninck van Vrank- ryck". Zondag werd op het Soendaplein een 18-jarige wielrijder door een hem achterop- rijdende vrachtauto aangereden, op het ogen blik dat hij twee fietsers inhaalde. Hij viel en kreeg een lichte .hersenschudding. BESTEEDT NU REEDS UW AANDACHT AAN ONZE BIJZONDERE SORTERING „DEBOEKPERS" - GROTE HOUTSTRAAT 55-57 Reinier van 't Hoff door Zandvoorf gehuldigd Zandvoort heeft Zaterdagavond spontaan en geestdriftig de heer Reinier van 't Hoff, die deze maand 45 jaar als dirigént aan de Zandvoortse muziekkapel is verbonden, gehuldigd. De verdiensten van de jubilaris werden in talrijke 'toespraken wij noemen die van de voorzitter van de kapel, de heer Beekhuis, die tevens de heer Van 't Hoff het ere-directeurschap aanbood; van wet houder Groos namens het gemeentebestuur; van de heer B. Groeneweg, namens de Ver eniging tot viering van Nationale feesten; van de heer M. Weber namens de Zand voortse Handelsvereniging geschetst en geloofd. Enveloppen met inhoud, bloemen en fruit zetten aan de vele waarderende woorden "kracht bij. Laat in de avond gaf burgemeester Van Fenema met zijn echtgenoote, juist van een buitenlandse reis teruggekeerd, van zijn belangstelling blijk en tegen middernacht verscheen het Zandvoorts mannenkoor de heer Van 't Hoff was de eerste dirigent van dit bijna dertigjarige ensemble op het podium en gaf enige nummers ten beste. De toneelvereniging „Op hoop van Ze gen" verleende medewerking door een bij zonder geslaagde opvoering van de klucht „De bokspnde kangeroe". De jongste zoon van de jubilaris, de be kende pianist Ernst van 't Hoff van de Bel gische omroep, bracht het Warsaw concer to van Richard Addinsell ten gehore. Ook met de beide Boogie-woogie paraphrases toonde hij als jazz-pianist een fabelachtige techniek te bezitten. „The sweet Caporals" zorgden voor een gezellig bal-muziekje. Humanitas Op de .najaarsbijeenkomst van de Lan delijke Stichting „Humanitas" is besloten de stichting om te zetten in qen vereni ging. In het vervolge zal het bestuur dus door de leden gekozen moeten worden. Tegelijk met de aanvraag voor de Konink lijke goedkeuring der statuten, zal worden aangevraagd de erkenning der vereniging als „Voogdijvereniging". Om het onder brengen van voogdijkinderen te kunnen financieren zal binnenkort een loterij wor den gehouden. Op Dinsdagavond 16 November houdt de afdeling Haarlem een vergadering voor be gunstigers, medewerkers en introducés in het Clubhuis naast d'Appelaer, Damstraat 19, waar de heer De Jongh, directeur van een School voor Maatschappelijk Werk te Amsterdam een inleiding zal houden over de taak van de vrijwillige medewerkers bij 't maatschappelijk werk van „Humanitas". Loopjongen ging er met geld van zijn patroon vandoor Inwoner van Halfweg maakte het hem echter afhandig .De vorige week moest een 16-jarige loopjongen in 's-Hertogenbosch voor zijn patroon, een fabrikant van wasproducten. een bedrag van 2300 naar de bank brengen. De knaap ging naar huis, trok andere kleren aan en zei tegen 2ijn moeder dat hij voor zijn baas de stad uit moest. Hij nam de trein naar Amsterdam, ging ver volgens naar Hilversum, waar hij voor 380 een racefiets kocht en keerde toen weer terug naar de hoofdstad. Daar werd hij op het Waterlooplein aangesproken door de 50-jarige landbouwkundige A. H. uit Halfweg, die blijkbaar had gezien, dat de knaap veel geld op zak had. De man sprak hem aan met de woorden: „Het is zeker met jou niet in orde". De jongen schrok zo, dat hij terstond ver telde, hoe hij aan het geld was gekomen. De landbouwkundige heeft zich daarna over de jongen „ontfermd". Zij zijn samen kleren gaan kopen en hebben daarna lek ker gegeten. De man wist daarbij de ruim 1.900 die de jongen nog had, in handen te krijgen. Zij bezochten een café en daar ontmoetten zij een 20-jarig meisje, dat H. wel kende. H. stelde de jongen voor als zijn zoon en vroeg het meisje, hem de stad te laten zien en wat inkopen te gaan doen. Hij zou hen later wel weer ontmoeten. Na verloop van tijd bleek echter, dat H. niet meer kwam opdagen. Het meisje heeft de jongen 's avonds naar een hotel gebracht. De politie, die intussen bericht had ge kregen van de verduistering, wist de jon gen in het hotel te arresteren en later ook het meisje te vinden. Zij was echter vol komen te goeder trouw en heeft de politie belangrijke diensten bewezen bij de op sporing van H., die daardoor aangehouden kon worden. De 16-jarige jongen is naar 's-Hertogenbosch teruggebracht. H. is ter beschikking van de justitie te Amsterdam gesteld. Hij bleek het geld. dat hij de jon gen had afgenomen, in cafés te hebben opgemaakt. Een wetsontwerp, dat het houden van collecten zal regelen, is in een gevorderd sta dium van voorbereiding. Mantelfabrieken maakten overwinst van f 2i millioen Ambtenaren van de Prijzencontrole- dienst hebben geconstateerd, dat de man telfabrieken in het gehele land in Mei 1947 en de periode van Januari 1948 tot Mei 1948 een overwinst van totaal 2% millioen hebben gemaakt. Bij de fabrieken van utilitystoffen bedroeg de overwinst ruim V/2 millioen. De mantelfabrieken in Amsterdam, die bezocht werden, waren alle in overtreding. Van Januari 1948 af tot heden werden in deze branche overtredingen, tezamen voor een bedrag van 30.000, vastgesteld. J Op de „kleine" bon t «Ook do Morri. Mino, k o 'in t n 11 8 p o e d i g, 6. 4-5 persoons fi 38 5 0. Imperial SIX in Januari leverbaar fl 6760. AI.LEEN-IMPORT VOOR NEDERLAND. J. J. MOLENAARS 1 AUTOMOBIELBEDRIJF N.V. I AMERSFOORT TEL K 3490-4341 AGENTEN DOOR "HET HELE LAND HAARLEM: Garage Brinkmann, Smedestraat 22 Piano-recital Bertje Davelaar in de Renaissancezaal Dit piano-recital, dat Zaterdagavond in de Renaissancezaal van het Frans Hals museum gegeven werd, was, als ik mij niet vergis, een debuut. Hoewel mej. Dave laar, als leerlinge van de Muziekschool van Toonkunst, reeds lang haar diploma's ver worven heeft en sindsdien in de paedago- gische practijk haar weg vond, is zij bij mijn weten nog niet in het openbaar op getreden. Het was een debuut, dat er in vele opzichten wezen mocht. In de eerste plaats om de technische vaardigheid en de klaarheid van het spel dezer pia niste, maar ook om haar muzikale aanleg, die zich in haar spel openbaart in het wekken van een serene sfeer, welke de charme van onopzettelijke eenvoud bezit; of wel zich manifesteert in het andere uiterste, als een primaire krachtsontlading, welke van felle energie getuigt. Wanneer echter de lyrische spanningen van de muziek diepere accenten vergen en men climaxen verwacht, logisch opge stuwd door een durvend temperament, dan ervaart men dat mej. Davelaar, ondanks al haar élan, nog tekort schiet. Op dit punt zal zij nog moeten rijpen. Het Andante van Bach's Italiaanse Concert en de mach tige hoekdelen van Franck's Prélude. Air et Finale kwamen er aan tekort. Het is ook waarlijk geen geringe opgave, aan deze meesterlijke pagina's het temperament en de gevoelsdosis mee te geven die ze vergen. Bertje Davelaar moge er naar toe groeien. Ook moge zij er zich op toeleggen in de Allegro-delen van het Italiaanse Concert het tempo constant vol te houden. Met de Suite op. 14 (uit 1916) van Bar- tok maakte de pianiste een zeer goede beurt; 't elementair rhythmische der com positie kwam met een natuurlijke dyna miek uitstekend tot zijn recht: ook het in getogen slotdeel werd fraai verklankt. Heel goed slaagden ook de Sexten-étude van Debussy en l'Accueil des Muses van Rous- sel. Men kreeg de indruk dat de moderne muzieksfeer haar vertrouwd is en de spe cifieke techniek haar goed ligt. Met Andaluza van Manuel de Falla be sloot mej. Davelaar op brillante wijze haar programma. Als bisnummer speelde zij nog de Fuga in As uit Bach's Wohltemperiertes Klavier. De beheerste, ingetogen vertolking demon streerde onbewust de kracht van de gave eenvoud. Veel succes en veel bloemen. JOS. DE KLERK. De oorspronkelijke „Vorste lijke Emigranten" in ons land Het gezelschap van het Théatre de la Madeleine geeft deze week enkele voor stellingen in ons land (Dinsdag in Den Haag en Woensdag in Amsterdam) van „Tovaritch ou Princes en exil" door Jacques Deval, met medewerking van Elvire Popesco en van Victor Francen, die circa vijftien jaar geleden in de eerste op voering van het genoemd blijspel eveneens de hoofdrollen vervulden. De costuums zijn vervaardigd naar ontwerpen van de be roemde Maggy Rouff. Elvire Popesco is geboren in Roemenië, waar zij reeds vroeg als de grootste vedette des lands werd beschouwd. Zij bezat op twintigjarige leeftijd een eigen theater in Boekarest, maar vertrok kort na de eerste wereldoorlog op uitnodiging 4|fin de auteur en regisseur Louis Verneuil naar Parijs. Daar veroverde zij op slag cTe harten van het uitgaande publiek en al spoedig een officiële erkenning van haar talent. Zij is namelijk draagster van de „palmes aca- démiques" en ridder in het Legioen van eer. Victor Francen, een Belg van geboorte en toneelspeler van professie, kent men hier te lande vooral uit de vele Franse en Atnerikaanse films, waarin hij optrad. Het is jammer, dat het gezelschap geen bezoek aan Haarlem brengt, omdat het voor velen interessant zou zijn geweest een vergelijking te maken tussen deze verto ning en die, welke de toneelgroep Comedia nog kort geleden onder de titel „Vorstelijke Emigranten" met Ank van der Moer en Han Bentz van den Berg in de voornaam ste rollen van hetzelfde stuk heeft ge geven. D. K. Tentoonstelling diorama's van dr. W. G. L. Wieringa In Haarlems Dagblad van 29 October heeft onze medewerker David Koning de aandacht gevestigd op de cultuurhistori sche diorama's van dr. W. G. L. Wieringa, leraar aan het Lorentz Lyceum te Haar lem. Er is thans in het lyceumgebouw aan het Santpoorterplein een tentoonstelling van deze diorama's ingericht, welke Zater dagmiddag door de wethouder van Onder wijs der gemeente Haarlem, de heer D. J A. Geluk is geopend. De wethouder was overtuigd van de grote waarde der diora ma's voor het geschiedenisonderwijs en zou het toejuichen, als scholieren dit voorbeeld van dr. Wieringa zouden gaan navolgen. Dé tentoonstelling is tot en met 28 No vember te bezichtigen op Zondagmiddagen en op Woensdagen en Zaterdagen des mid dags en des avonds. De entréegelden ko men ten goede aan de vereniging Maat schappelijke Zorg voor Zieken te Haarlem. Sexuele voorlichting In het geheel gevulde kerkgebouw van de Vrijzinnig Hervormden aan de Jacob- straat werd een Ouderavond gehouden van de school voör U.L.O. letter A. Dr. H. Piccardt, zenuwarts bij de Ge meentelijke Geneeskundige Dienst te Haar lem, hield voor een gehoor van 500 per sonen een hoogst belangwekkend betoog over sexuele voorlichting. Hij vond daarbij gelegenheid in het algemeen die vaak moeilijke problemen te bespreken waar voor ouders bij de opvoeding van de rijpere jeugd komen te staan. Verschijnselen welke tijdens de puberteit naar voren komen, en door de ouders soms verontrustend worden geacht, werden besproken en tot hun ware proporties terug gebracht. Na de pauze werd door dr. Piccardt een twintigtal schriftelijk ingediende vra gen beantwoord. Aan het einde der bijeenkomst werd ten bate van een te stichten filmfonds voor sexuele voorlichting een bedrag van ruim 50 bijeengebracht. HAARLEMSE LUCHTVAARTCLUB. Zondag werd op het vliegterrein der Haar lemse Luchtvaartclub de wedstrijd gehouden om de „Bob Muller Massis Beker" met modelzweefvliegtuigen en om de Haarlem Beker met rubbermotormodellen. Van de uitgenqdigde clubs verscheen alleen de Velser club. Dat de vliegers in de kop groep elkaar niet veel toegegeven hebben en er een spannende strijd van maakten bewijst de uitslag. De „Bob Muller Massis Beker" werd gewonnen door A. Aarst met 233,3 pnt. Tweede werd F. Jacobs met 231.3 pnt. 3. Rud Das met 230 pnt. 4. H Linterman met 217.2 pnt en vijfde werd de Velsenaar J. Westera met 212,9 pnt. De Haarlem Beker werd ge wonnen door J. v. Lunteren met 109,3 pnt. SCHEEPVAART Johan van Oldenbarnevelt, BataviaAm sterdam 14 Nov. van Suez. Raki, Java Amsterdam 13 Nov. van Port Said. Salawati. AmsterdamJava pass. 13 Nov. Kaap Guar- dafui. Stuyvesant, AmsterdamCurasao pass. 14 Nov. Lizard. Tarakan, AmsterdamJava 15 Nov. te Djeddah. Tawali, Amsterdam- Java pass. 14 Nov. Perim. Kertosono Rotter dam—Java vermoedelijk 15 Nov. van Genua. Kota Agoeng. Rotterdam—Java 15 Nov. te Djaddah. Modjokerto, Java—Rotterdam pass. 13 Nov. Malta. Ternate, Java—Rotterdam pass. 14 Nov. Flnisterre. Willem Ruys, Bata viaRotterdam pass. 14 Nov. Perim. Zuider kruis, 13 Nov. van Batavia naar Rotterdam. De heer C. J. v. d. Broek vierde zijn zeventigste verjaardag Saterdag heeft de heer C. J. van den Broek, oud-commandant van de Haarlemse brand weer. zijn zeventigste verjaardag gevierd. Van twaalf tot één uur bestond er voor het personeel van de firma Van den Broek's Ijzerhandel gelegenheid de jarige geluk te wensen. Des middags hield de heer Van den Broek een receptie in zijn woning aan de Julianastraat. Velen, die met hem in de loop van de jaren hebben samengewerkt, boden gelukwensen aan.' Onder hen waren de heren H. C. Vernout, commandant van de brand weer, leden van het college en een deputatie van de Vereniging ,,De Tien". Een verrassing voor de jarige was de serenade, welke „Arti et Religioni" bracht. In huiselijke kring is het feest voortgezet. Monument geplaatst in het Noorderplantsoen In het Noorderplantsoen, vlak bij de vijver, is een bank geplaatst ter nagedachte nis van arts D. de Liefde. Zater dagmiddag is het monument, dat de heren Tuninga en Swaalf ontworpen hebben, aan de gemeente overgedragen. Namens het comité uit de patiënten voerde de heer M. Meihuizen het woord, waarna hij het monu ment aanbood. Uit naam van de gemeente heeft de heer A. J. M. Angenent, wethouder van Openbare werken, het monument aan vaard. Nadat mevrouw J. C. de LiefdeVan Hattum, de moeder van de overledene, het monument had onthuld, sprak de vader van dokter De Liefde, de heer D. H. de Liefde woorden van dank. Op het munument staat vermeld „Ter her innering aan onze onvergetelijke dokter D. de Liefde, door een noodlottig ongeval om het leven gekomen op 7 Februari 1948 te Haarlem. Ontzie U niet de zieke te bezoeken, want zo wordt gij bevestigd in de liefde". Oudèravond Van der Leyschool D voorzitter van de Oudercommissie van de P. H. van der Leyschool, de heer Th. Kleinhout, die tien jaar zijn krachten aan deze commissie heeft gegeven, nam in een dezer dagen gehouden ouderavond als zo danig afscheid. De wethouder van Onderwijs de heer D. J. A. Geluk, dankte de heer Kleinhout voor het vele werk dat hij vöor het openbare onder- wijs in het algemeen en de P. H. van der Leyschool in het bijzonder heeft verricht. De oudercommissie en het personeel van de school boden geschenken aan. Tevoren had wethouder Geluk een uiteen zetting gegeven over het voorstel van B. en W„ de P. H. van der Leyschool te verplaatsen van de Rijksstraatweg naar de nieuwe Zweedse school aan de Vondelweg. De ouders bleken de mening van B. en W. over deze kwestie in grote meerderheid te delen. Negen jaar voor ex-wethouder van Amsterdam Het Amsterdamse Bijzondere Gerechts hof heeft de 64-jarige dr. J. S., die ge durende de bezettingsjaren wethouder van Amsterdam is geweest en artikelen schreef in verscheidene bladen, waarin hij de na- tionaal-socialistische beginselen en de groot-Germaanse gedachte propageerde, veroordeeld tot negén jaar met aftrek en ontzetting uit de politieke rechten voor de tijd van het leven. Er was twaalf jaar ge- eist. BINNENLAND Het m.s. „Tabinta" vertrok Zaterdag rrret repatriërende militairen uit Batavia naar Amsterdam. Wil men de terugkerenden by aankomst in Port Said post doen uitreiken, dan moet deze uiterlijk 22 November gepost JZaterdagmiddag Is op de Slocdam te Arnemuidcn een eenvoudig monument ont huld ter nagedachtenis van de Franse mili tairen, die in de Mei-dagen van 1940 by de strijd tegen de oprukkende Duitsers het leven lieten. B. en W. van Venlo stellen de raad Voor „naar aanleiding van de in de practijk opge dane ervaringen" de vermakelijkheidsbelas ting te verlagen en wel voor revues, operet tes en cabarets tot 20 pet. van de onzuivere opbrengst en voor circusvoorstellingen van 30 pet. op 20 pet., evenals voor variété-voor stellingen. Voor publieke bals zal de belas ting ten hoogste 30 pet. bedragen. De wasser^ „De Hoop" tc Leeuwarden is geheel in de as gelegd. Een groot deel van het wasgoed is verloren gegaan. De wervinig van vrijwilligers voor de reserve-gemeentepolitie is tot nu toe niet bevredigend verlopen. De regering beraamt maatregelen om hierin verbetering te bren gen. Men heeft in totaaal 14.000 man nodig. De minister van Binnenlandse Zaken is voornemens in overleg met de minister van Justitie een commissie te benoemen, die de mogelijkheid van een wettelijke regeling van de thans onwettige crematie zal onderzoeken. Giordano overleden. De Italiaanse com ponist Umberto Giordano, die onder meer de opera's „Andrea Chenier" en „Feodora" componeerde, is op 81-jarige leeftijd in Mi laan overleden. Giordano werd geboren in Foggia. studeer de aan het muizekconservatorium te Napels en heeft behalve bovengenoemde opera's enkele symphonieën en kamermuziek op zijn naam staan. (U. P.) HAARLEM EN OMGEVING Ds. C. P. Hoekema. doopsgezind predi kant te Haarlem, zal op Donderdag 18 No vember in één der kamers 'van het kerkge bouw, inganag Peuzelaarssteeg, een bespre king houden over het boek van Lloyd Douglas „De Mantel" en deze lezing herhalen op Vrijdag 19 November in het gebouw van de speeltuinvereniging „Het Oosterkwartier" aan de Zomervaart. Beide avonden zijn ge organiseerd door het bestuur van wijk IV der Doopsgezinde gemeente in het kader van het winterwerk. Voor de aanschaffing van een gasver- warming in het gebouw van de Ned. Pro testantenbond, Berkenstraat, Haarlem Noord, bouw, ingang Peuzelaarssteeg. een bespre- wordt op 18 en 19 November in dat gebouw een bazar gehouden. Ongeveer een Jaar geleden is in de ge meente Bloemendaal een aanzienlijk bedrag gevonden. Tot nu toe heeft de verliezer zich nog niet op het bureau van politie gemeld. Zij, die nadere inlichtingen kunnen ver schaffen. worden verzocht zich in verbinding te stellen met de Bloemendaalse politie. WRIJFPASTA VOOR HAARDEN - KACHELS EN FORNUIZEN - CHEMISCHE FABRIEK BURG ALKMAAR Ir. A. Bakker, directeur-generaal van de Energievoorziening van Nederland, heeft hedenmorgen in een persconferentie op het Ministerie van Economische Zaken in Den Haag, een uiteenzetting gegeven over het stroomverbruik, waarbij de over belasting der electriciteitscentrales tijdens de speruren ter sprake kwam. Het verbruik van electricteit is sinds de jaren die aan de oorlog voorafgingen tot 1947 toegenomen met 24 procent, maar na 1947 is opnieuw een toeneming geconsta teerd, zodat het thans 54 procent boven de vooroorlogse jaren ligt. Dit heeft tengevolge dat de centrales thans overbelast zijn. In de oorlogsjaren konden geen machines aangeschaft worden en ook thans is dit nog zeer bezwaarlijk. Al is het dat er deviezen voor gegeven kun nen worden (iets, dat slechts in enkele ge vallen kan worden toegestaan), dan is er toch nog*een leveringstijd van vier tot vijf jaren mee gemoeid. Een en ander heeft tengevolge dat er in het bijzonder moeilijk heden ontstaan in de maanden November, December en Januari wat de spitsuren aan gaat. Deze zijn van zeven tot negen uur 's ochtends en 's middags van vier tot zes uur. Dit komt omdat de behoeften van de industrieën in de laatste jaren zeer sterk zijn toegenomen. Het is absoluut noodza kelijk dat er daarom maatregelen geno men worden om het verbruik van electri- citeit in de genoemde uren te beperken. De verbodsbepalingen, die uitgevaardigd worden, gaan reeds 16 November mor gen In. Zij houden in, dat het op werkdagen, behalve des Zaterdagsmiddags, verboden Is in de spitsuren electrlciteit te verbruiken voor de buitenverlichting van openba^p ge bouwen, hotels, cafés, restaurants en amusementsbedrijven. Voorts zal op de eerste vijf werkdagen in de spitsuren in electrische treinen en trams de verlichting en de eventuële ver warming tot de helft beperkt dienen te worden. Etalages langer verlicht Etalageverlichting, die tot op heden was toegestaan van een half uur na zons ondergang tot sluitingstijd, is voortaan ge oorloofd op®de eerste vijf werkdagen tussen zes ey tien uur 's avonds en op Zaterdag en Zondag tussen vier en tien uur des avonds. Voorts zal in de spitsuren de bestaande rantsoenering op de straatverlichting ter dege dienen te worden nageleefd. In de openbare gebouwen zal het stroom verbruik ingrijpend moeten worden be perkt. De regeling is zo gemaakt, dat elec- triciteitsbedrijven, die geen moeilijkheden in spitsuren hebben, ontheffing kunnen krijgen van de verbodsbepalingen. Daar door is het mogelijk dat Groningen en Friesland geheel daarbuiten vallen. Haarlem zal evenwel onder de regeling vallen, omdat, zo zei ir. Bakker ons, als Haarlem electrisch vermogen over zou hebben, dit afgenomen zou worden door Amsterdam, dat in het bijzonder met grote moeilijkheden te kampen heeft. Het laat zich aanzien dat voor de vol gende winter nog ingrijpende bepalingen zullen worden ingevoerd, als het verbruik door de industrie nog toe mocht nemen. Er wordt op aangedrongen dat allerwege medewerking zal worden gegeven om in Centrales zijn overbelast de bedoelde uren het verbruik van elec- triciteit zoveel mogelijk te beperken. In dustrieën zullen er goed aan doen dingen die veel energie eisen uit te stellen tot na de spitsuren. Ook op kantoren en in huis houdingen moet in die uren sterk bezuinigd worden. In het bijzonder wordt er op aan gedrongen geen electrische kachels, waar van het gebruik door het voortbestaan der rantsoenering trouwens verboden is, in die uren aan te zetten. CHEMISCHE WASSCHERU EN VERVERIJ Wij vestigen er de aandacht van onze clien tèle op, dat door een chemische wasserij te Hengelo, onder onze naam te Haarlem en omstreken wordt gecolporteerd. In dit ver band wijzen wij erop. dat door ons slechts goederen in ontvangst worden genomen tegen afgifte van een ontvangstbewijs waarop dui delijk naam en adres van onze firma vermeld staan. Ten einde teleurstellingen te voorko men gelieve U steeds naar dii ontvangstbewijs te vragen, terwijl al onze bestellers van een legitimatiebewijs zijn voorzien. (Adv.) Ex-N.A.F.-propagandist krijgt acht jaar Het Bijzondere Gerechtshof te Amster dam heeft heden G. J. Z'. uit Bussum, die tijdens de bezetting propagandaleider van het Nederlands Arbeidsfront is geweest, veroordeeld tot acht jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest en ontzetting uit de politieke rechten voor het leven. Heemstede Indische buurt Donderdagavond houdt de Indische- buurtvereniging een vergadering in „Het Wapen van Heemstede". Or de agenda staat o.m. verkiezing van twee bestuurs leden. Een étalagewedstrijd De winkeliersvereniging „Heemstede Centrum" organiseert tijdens het Sint- Nicolaasfeest een étalagewedstrijd. Amsterdamse Beurs Koninklijke Olie. Unilever Philips A. K. U Fokker Nederlandse Ford Nederlandse Kabel v Berkel's Patent Scheepvaart Unie Holl.-AmeriknLijn Deli Maatschappij H. V. A A'dam Rubber Ned. Handel Mij.. N.-I. Handelsbank Billiton Mij II Slotkoers Vrijdag 308% 276& 227% 148K 147 296 264>4 118i/2 158% 161 145% 248% 154 15614 112% 382% Openlng»- koo«-sen 310% 275% 229% 149# 161% 162% 147% 247 152 i

Haarlem's Dagblad | 1948 | | pagina 3