c J De nieuwe landbouwpolitiek heeft niet aller instemming De Roozenburg is nog ongeslagen PANDA EN DE GEDACHTENMACHÏNE Heringa Wuthrich Belgisch elftal wereld^ Wereldnieuws I WOENSDAG 17 NOVEMBER 1948 -7C TWEEDE KAMER t, Wat doet de regering tegen de aardappel-misère Van onze parlementaire redacteur) Veertien landbouwdeskundigen hadden zieh Dinsdagmiddag laten inschrijven om hun zienswijze over de begroting van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening van minister Mansholt te kennen te geven. Eenzaam zat de bewindsman achter de re geringstafel om hun critiek aan te horen. Men heeft hem heel wat te doen gegeven, want ontelbare vragen zijn op hem afge vuurd. De discussies bewogen zich voornamelijk om twee punten: de nieuwe richting, die de heer Mansholt in de landbouwpolitiek heeft aangewezen en de moeilijkheden, waarin de aardappeltelers zijn geraakt tengevolge van de enorme aanvoer van dit gewas. De minister is van oordeel, naar hij in de Memorie van Antwoord op zijn begroting heeft medegedeeld, dat geleidelijk moet worden overgegaan van het stelsel van overheidsingrijpen in de bedrijfshuishou- dingen van de boeren door de vaststel ling van richt- en basisprijzen naar een systeem van marktordening, waarbij door im- en exportregeling een redelijke afzet aan de boeren gewaarborgd wordt, zonder dat, wat de prijzen betreft, door de regering bindende voorschriften worden gegeven. De boeren zullen dus een vrij grote mate van vrijheid krijgen. Dat is prachtig, vond dr. ir. Droesen (K.V.P.), die hulde aan de minister bracht voor de doorbraak van het gerichte econo mische beleid in de agrarische politiek en van afschaffing van een dwangbuis sprak. Grote voldoening toonde de heer Den H a r t o g (V.V.D.). Ook de heer Vanden Heuvel (A.R.) was ermee ingenomen. De heer Van den Heuvel vroeg echter, waarom het landbouwbeleid reeds nu wordt omgebogen, daar de Economische Unie pas op 1 Januari 1950 tot stand komt. Bij ons wordt nagenoeg alles aangepast aan België, voegde hij eraan toe. En hij vroeg: hoe zal dat gaan met de landbouwprijzen? Als zij aan de Belgische worden aangepast, kun nen de boeren zich in de handen wrijven, want dan gaan zij 50*% omhoog Het is logisch, dat de regering gewaakt heeft tegen te hoge prijzen. Doch als aan de boeren een grotere vrijheid wordt ver leend en zij dus weer risico moeten nemen, zal men hun ook de voordelen van prijs stijgingen moeten gunnen. Kunnen zij daarop rekenen? De heer Den Har tog (V.V.D.) vond grotere zelfstandigheid van de boeren ook heel mooi, maar hij gaf tevens te kennen, dat de landbouw een evenredig deel van de nationale welvaart ten deel moet vallen en niet de pakezel mag zijn van het Neder landse volk. Plet was merkwaardig, dat minister Mansholt de grootste bestrijding onder vond van zijn partijgenoot dr. ir. V o n d e- 1 in g (P.v.d.A.), die vond, dat de regering met haar richt- en basisprijzen zeker niet te ver gegaan is en dat deze prijzen nog niet gemist kunnen worden. Zelfs verweet hij de bewindsman, dat hij onvoldoende in zicht heeft in de ontwikkeling en de con sequenties van het door hem voorgestane beleid. Ook noemde hij het onmogelijk, door een importregeling invloed on de prij- gen hier te lande uit te oefenen. Het beleid ten aanzien van de prijzen is goed" geweest, verklaarde hij, en er is geen reden om het te veranderen, ook omdat productieregelin gen onontbeerlijk blijven. Een klein beetje steun kreeg de heer Vondeling van de heer DeRuiter (C.H.) die echter voornamelijk aandrong op het vaststellen van garantieprijzen voor de aardappelen, hetgeen ook de heer Van den Heuvel gedaan had. De regering doet al het een fn ander om de boeren tegemoet te komen. Er mogen aardappelen aan het vee, voornamelijk de varkens, gevoerd worden en voor de bouw van aardappelstomers verleent zij 30 pet. subsidie. Maar toch klagen de aardappel telers nog steen en been. De regering heeft te lang gewacht met het treffen van maat regelen ter voorkoming van de aardappe- lendébócle, merkte de heer Droesen (K, V.P.) op en de heer Vondeling herin nerde de minister aan zijn indertijd afge legde belofte betreffende de prijs van de consumptie-aardappelen. Waar Abram de mosterd ging halen, Stond nooit in oude verhalen, Maar kijk in de courant, Dan lees je constant 'n TIP VAN BOOTZ Iaz Hr. E. v. S. te 's-Gravenhage ontv. 1 TIP (Adv.) De radio geeft Donderdag HILVERSUM I. 301.5 7.00, 8.00, 13.00, 18.00. 20.00 en 23.00 uur Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.50 Dagopening. 8.15 Operettes. 8.55 Voor de vrouw. 9.00 Sym- phonische muziek. 9.30 Platen. 10.00 Morgen- dijding. 10.15 Arbeidsvitaminen. 10.50 Voor kleuters. 11.00 Symphonische muziek. 11.20 Zangduetten. 11.45 De republiek Letland. 12 00 Orgel. 12.22 In 't spionnetje. 12.27 Weer- praatje. 12.30 Nederlandse uitzending voor de BBC 13.20 Filmmuziek. 14 00 Dagboek uit Amerika. 14.15 Solistenconcert. 15.00 Voor zieken en gewonden. 16.00 Assortimento. 17-00 Kaleidoscoop 17.20 Welk dier. 17.30 Doe het zelf 17.35 Lichte muziek. 18.15 Sportpraatje. 18.30 Strijdkrachten. 19.00 De ring van Rico. 19.10 Avondschool. 19.45. R.V.D. 20.05 Echo van de dag. 20.15 Orkest en piano. 20 40 Ver tellingen in woord en muziek. 21.35 Luister spel „Nederdaling der goden". 22.25 De Speel doos. 22.45 Onze zoutindustrie. 23.15 Platen. HILVERSUM n. 414.5 M., 218 M. en 1875 M. 7.00, 8.00. 13.00, 19.00. 20 00 en 23.00 uur Nieuws. 7.15 Platen. 7.45 Gebed. 8.15 Platen. 9.00 Voor de vrouw. 9.05 Platen. 9 35 Beet hoven. 9.45 Schoolradio. 10.00 Platen. 10.15 Morgendienst. 10.45 Gewijde muziek. 11.00 Ziekenbezoek. 11.40 Schoolradio. 12.00 Ange lus 12 03 Lichte muziek. 12.55 Zonnewijzer. 13.25 Piano. 13.45 Hors d' oeuvre. 14.00 Sextet. 14 40 Voor de vrouw. 15.00 Kwintet. 15.30 Piano. 16.00 Bijbellezing. 16 45 Symphome van Prokofjef. 17.00 Jeugdjournaal. 17.50 Indisch sorookie. 18 00 De Zaparaka's 18.15 ..Wat nu?" 18.30 Schoolzangwedstrijd. 18.4a Voor pientere piekeraars. 19 15 Leger des_ Heus. 19.30 Actualiteiten. 19.45 Orgel. 20.15 Ster avond. 2130 Familie competitie. 22.05 De vaart der volken. 22.25 Valeriusliederen. 22.45 Overdenking. 23.15 Symphome van Tsjai- kofski. De heer Groen (K.V.P.) wilde een spoedige uitkering van de compensatie toeslagen uit de toegezegde 86 millioen. De heer Vondeling wenste meer in vloed van de volksvertegenwoordiging in kwesties van de Benelux en verlangde, dat de Belgische landbouw, die afkerig is van overheidsbemoeiing, zich naar de Neder landse zal richten. Als tegemoetkoming aan het kleine bedrijf vroeg hij om een goed geleide emigratie en industrialisatie. Hij diende drie moties in. In. de eeVste wordt gevraagd, zodanige marktordenende maat regelen te nemen, dat voor consumptie aardappelen een enigszins lager algemeen prijspeil wordt bereikt. In de tweede wordt gezegd, dat de overheid kraohtige leiding behoort te blijven geven aan de aard en het volume van de productie, zomede aan de prijsvorming, doch met zoveel mogelijke vermijding van een stelsel van directe steun. In de derde wordt verzocht de door de regering te voeren productie- en prijs politiek ten aanzien van agrarische pro ducten vóór het begin van het nieuwe oogstjaar bekend te maken. Ook de C.P.N. kwam met een motie. Des avonds diende de heer Borst haar in. Er wordt in gezegd, dat in het voor 1949 ge stelde landbouwbeleid niet voldoende ze kerheid wordt gegeven voor een redelijk bestaan van de kleine land- en tuinbouw bedrijven. De regering wordt gevraagd, het principe van de compensatietoeslagen voor land- en tuinbouwproducten niet los te laten, wanneer de prijzen daarvan dalen beneden de productieprijs. Voor de kleine boeren sprong ook de heer Engelbertink (K.V.P.) in de bres. Hij was er niet zeker van, dat de nieuwe landbouwpolitiek voor deze cate gorie uitkomst zal brengen. De heer Den Hartog (V.V.D.) meen de. dat wij alleen nog afzet hebben voor speciale kwaliteitsproducten en dat nieuwe markten allfeen veroverd kunnen worden, als wij veel kapitaal investeren bijvoorbeeld in de zuivelindustrie, die door de oorlog sterk achterop is geraakt. Hij was het niet eens Vet de verlaging van de melkprijs, vroeg om herziening van de Jachtwet en vestigde er de aandacht op, dat een derde van de IJmuider trawlervloot is opgelegd. De heer DeRuiter (C.H.) informeerde of het juist is, dat het vee-contróle-appa- raat ons komt te staan op 100 per jaar per koe. Zo bleef het de gehele middag-en avond vragen regenen, behalve van de reeds ge noemde leden ook van de heren Van der Weyden (K.V.P.). Haken (C.P.N.), Emme- nes (P.v.d.A.). Biewenga (A.R.), Schilthuis (P.v.d.A.) en ir. Van Dis (St. Ger.). Minister Mansholt zal vandaag ant woorden. „Mantel-psychose" bij de dames? Naar aanleiding van de klacht, dat er geen laaggeprijsde damesmantels te koop zijn heeft het Directoraat-generaal van de Prijzen aan de N. R. C. medegedeeld, dat de industrie verplicht is van de totale productie een aan zienlijk percentage in de lagere prijsklassen af te leveren. De controle heeft aan het licht gebracht, dat overtredingen zijn begaan door het te weinig afleveren van mantels in de goedkoopste groep. Intussen moet gezegd worden, dat ook tot nu toe grote aantallen mantels in de prijs klassen van 55,tot 100,zijn afgeleverd. Evenwel was de vraag zo groot, dat deze mantels als sneeuw voor de zon verdwenen. Ze werden weggekocht zo gauw ze door de winkels waren ontvangen, hetgeen dan ook de reden is, dat ze niet in de étalages ver schenen. Inmiddels is van de zijde der in dustrie medegedeeld, dat binnenkort goed kopere mantels in de verkoop komen. Dat de mantels duurder zijn dan verleden jaar. is volkomen waar, doch "ook"begrijpelijk, aangezien de mode modellen voorschrijft, waarin meer stof is verwerkt. Bovendien was de vraag abnormaal hoog, juist wegens die nieuwe mode. Vele mantels, die anders zon der bezwaar een jaartje langer mee hadden gekund, moesten worden vervangen, omdat de dames op de langere rokken geen korte mantels menen te kunnen dragen. Verder hebben de publicaties in de pers bij de dames een mantelpsychose in hét leven geroepen, met het gevolg, dat een ieder zich zo snel mogelijk een nieuwe mantel trachtte te ver werven. Dit alles werkte samen om ondanks een vrij normale aanvoer een tekort te ver oorzaken. Vragen aan de minister. Het Tweede Kamerlid G. Wagenaar (C. P. N.) heeft aan de minister van Economische Zaken gevraagd, maatregelen te nemen opdat binnenkort ook goedkopere damesmantels verkrijgbaar zijn. Voorts vraagt hij of de minister niet van mening is, dat. de export niet ten koste mag gaan van de binnenlandse textielvoorziening. Duitse diamantbewerkers in trek Vele Antwerpse diamanthandelaren smokkelen geregeld ruwe diamant naar Idar Obestein, het centrum van de Duitse diamantnijverheid, om te profiteren van de lage lonen van de Duitse diamantbe werkers. aldus verklaarde een Antwerpse diamanthandelaar, die voor de rechtbank te Aken terecht stond wegens het illegaal uitwisselen van Belgisch geld tegen Duitse valuta. Deze Antwerpenaar trachtte on langs op onregelmatige wijze de Belgisch- Duitse grens te passeren en werd betrapt op het bezit van 35.000 Belgische francs. Hij is veroordeeld tot twee maanden ge vangenisstraf. Haags overleg niet bindend voor Oost-lndonesië Het parlement van de deelstaat Oost- lndonesië heeft een motie aangenomen, in gediend door de progressieve fractie, waar in wordt te kennen gegeven, dat het in Den Haag gehouden federale overleg voor Oost- lndonesië niet bindend zou zijn indien zou blijken, dat het in Nederland in verband daarmede in te dienen wetsontwerp niet in overeenstemming zou zijn met de be ginselen van de Bandoengse resolutie. De deelneming door de republiek aan de fe derale interim-regering wordt door Oost- lndonesië aldus de motie beschouwd als een belangrijke voorwaarde voor de verzekering van rust en orde by de stich ting van de Verenigde Staten van Indo nesië. EERVOL ONTSLAG AAN ABDOELKADIR Aan Raden Abdoelkadir Widjojoatmodjo is op zijn verzoek op de meest eervolle wijze ontslag verleend als voorzitter van de Indonesische delegatie, onder dankbe tuiging voor de vele en gewichtige dien sten, door hem in moeilijke omstandigheden den lande bewezen. STAKING OP NORTHOLT GEëINDIGD De staking van technisch personeel op het Londense vliegveld Northolt, welke een achttal dagen heeft geduurd, is Dinsdag geëindigd. De stakers besloten op een massa-bijeenkomst het werk terstond te hervatten onder voortduring van de onder handelingen over het systeem van bonus uitbetalingen. De zaak Ratio Koster voor het Hoog Militair Gerechtshof Het Hoog .Militair Gerechtshof in Den Haag behandelde het beroep van de 21- jarige dienstplichtige soldaat Ratio Koster, die 20 April 1948 door de krijgsraad te velde veroordeeld werd tot een gevangenisstraf van 3 jaar met ontslag uit de militaire dienst en ontzetting van het recht bij de gewapende macht te dienen. K. had in Juli 1947 een extra-editie van het maandblad „Eén" van het Algemeen Nederlands Jeugd- verbond verspreid in de kazerne te Grave. Het blad bevatte een artikel over de ge beurtenissen op Zuid-Celebes dat volgens de krijgsraad de krijgstucht ondermijnde. K. verklaarde, dat hij met de versprei ding van het maandblad de krijgstucht niet had willen ondermijnen, maar zijn kame raden had willen voorlichten om excessen in Indië te voorkomen. De bewoordingen van het bewuste artikel achtte hij juist. De advocaat-fiscaal betoSgde, dat, wan neer iemand deel uitmaakte van een mili taire organisatie, hij ook voor de belangen van die organisatie moest waken. De heime lijke manier waarop K. propaganda voor zijn ideeën maakte, was voor spreker het bewijs, dat K. bewust tegen de krijgstucht handelde. Het leger heeft de plicht bepaalde invloeden te weren. De intentie van het artikel was de soldaten aan te sporen niet naar Indonesië te gaan. Het vonnis achtte de advocaat-fiscaal juist, doch de strafmaat noemde hij te zwaar. Hij stelde het hof daarom voor de schuld verklaring te handhaven en de strafmaat te verlagen tot een gevangenisstraf van één jaar en zesv maanden met aftrek van de vijftien maanden detentie en ontslag uit de militaire dienst. Appellant werd verdedigd door twee ad vocaten, mevrouw mr. C. Enthoven en mr. dr. B. J. Stokvis. Mevrouw mr. Enthoven noemde dit pro ces een politiek proces en bestreed het uit gebrachte psychiatrisch rapport, dat K. onverbeterlijk noemde, omdat hij een com munist was. Zij verklaarde, dat het vonnis van de krijgsraad in Nederland algemeen beroering had veroorzaakt. ..Dat interesseert het Hof niet en het heeft ook niets met de zaak te maken", antwoordde de president. Mr. dr. B. J. Stokvis verklaarde, dat het er in deze zaak om gaat of een Nederlandse militair critiek mag uitoefenen op het re geringsbeleid. Dit is in een democratische staat het recht van iedere staatsburger. Hij betoogde, dat het maandblad „Eén" in de extra editie slechts artikelen had aange haald uit „De Stem van Nederland" en ,Tijd en Taak". Deze bladen, noch de schrijvers van de artikelen zijn vervolgd. Hij noemde het onrechtvaardig, dat K„ die het zijn plicht achtte te wijzen op de ge beurtenissen op Zuid-Celebes, echter wel vervolgd werd. De raadsman verklaarde niet te begrij pen, waarom het bewuste blad de krijgs tucht zou ondermijnen. „Wanneer K. de ..Handelingen" van de Tweede Kamer over de uitzending van troepen naar "Indonesië verspreid had, zou hij ook niet vervolgd worden." Mr. Stokvis vroeg tenslotte op juridische gronden vriispraak en onmiddellijke in- vrirheidsstelling van K. Over 14 dagen zal het Hof uitspraak doen. Het Hof wees na raadkamer het verzoek tot onmiddellijke invrijheidsstelling van K. af. Totalisator moet practijken van bookmakers tegengaan De wederinvoering van de totalisator beoogt niet het aangaan van wedden schappen aan te moedigen, maar om min der onschuldige vormen van wedden terug te dringen door een reglementering, waar bij de inzet wordt beperkt en knoeierijen zoveel mogelijk worden voorkomen. De regering verwacht, dat zij op deze wijze aan de bookmakers het gras grotendeels voor de voeten kan wegmaaien en dat het deze lieden daardoor op den duur onmo gelijk zal worden hun verderfelijke prac tijken langer voort te zetten. De voornaam ste reden voor wederinvoering is verbete ring van de sociale en morele toestanden op dit gebied, zo verklaart de regering in de Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer betreffende het wetsontwerp tot wederinvoering van de totalisator. De regering zal het wedden door jeug dige personen zoveel mogelijk tegengaan, evenals de zogenaamde wilde rennen. Voorkomen moet worden, dat het clandes tiene wedden bij wedstrijden zonder totali sator wordt gehandhaafd. De regering heeft de toezegging gedaan het houden van paardenrennen op gewone werkdagen zoveel mogelijk te vermijden. Het gaat te ver, zo verklaart zij, hieruit af te leiden, dat de overheid het houden van dergelijke wedstrijden op Zondag zoveel mogelijk wil bevorderen. Overigens dient deze tak van sport in dit opzicht gelijk be handeld te worden als alle andere takken van sport. Tot dusver geen overeenstemming met de republiek, zegt Den Haag Van bevoegde zijde verneemt het ANP het volgende: „Naar aanleiding van een aankondiging van Mohammed Natsir „dat beide partijen in principe een overeenstem ming hadden bereikt om de politieke be sprekingen te hervatten", is op 12 dezer van bevoegde Nederlandse rijde medege deeld, dat hiervan in Den Haag niets be kend is. Na de zitting van de ministerraad van Maandag, waarin de résultaten van de reis van minister Stikker naar Indonesië aan een diepgaand onderzoek werden onder worpen, is thans overgegaan tot het samen vatten van het standpunt van de Neder landse regering volgens de door minister Stikker en zijn adviseurs opgenomen con tacten. Verwacht kan worden, dat dit standpunt binnen enkele dagen ter kennis van de re publiek zal worden gebracht, maar nog maals dient met nadruk te worden vast gesteld dat er tot dusverre geen sprake is van een bereikte overeenstemming, nog minder van een nieuwe overeenkomst met de republiek". Sport in 'l kort BEP VAN KLAVEREN WINT VAN JEAN WANèS. In een fel gevecht, dat tien ron den duurde, heeft Bep van Klaveren te Rot terdam van de Fransman Jean Wanès op punten gewonnen. Zijn overwinning liet geen twijfel over. Negen ronden lang heeft de Nederlander als een terrier zijn tegen stander achtervolgd, die al die tijd gedwon gen was voornamelijk in de" verdediging te blijven. Alleen de tiende ronde gaf verrassing. toen Wanès zodanig kwam op zetten dat zijn tegenstander niet meer aan bod kwam. Van Klaveren stond echter zo ver op punten voor, dat de zege hem niet ontgaan kon. De Om de wereldtitel Dammen De uitslagen van de partijen, gespeeld in de vierde ronde van het tournooi om het wereldkampioenschap, luiden: RoozenburgLaros 20; Demesmaecker Keiler 0—2: Post—Rostan 2—0; Verpoest— Chiland 20: Ghestem Pérot 20. Van der Staav was vrij. De stand luidt thans: 1. Roozenburg 8 pnt.; en 3. Keiler en Verpoest 6 pnt.; 4. en 5. Ghestem en Post 5 pnt.: 6. Pérot 3 pnt.; 7. en 8. Chiland en Demesmaecker 2 pnt.; 9. 10. en 11. Laros, Rostan en Van der Staay 1 pnt. Laros, Pérot, Ghestem en Van der Staay hebben 3 partijen gespeeld. De Belgische kampioen Demesmaecker opende tegen Keiler Hollands, waarna Keiler met 1721 antwoordde. De partij werd in de opening klassiek gehouden. Keiler bracht zijn tegenstander door sterk spel in moeilijk heden, waardoor Demesmaecker bij de 19e zet reeds in een dwangpositie kwam, waarbij hij de keus had tussen een schijf verlies of het toelaten van een damzet. Na lang aarze len besloot de Belg tot het laatste over te gaan, doch veel baatte het niet, want na nog een tiental zetten te hebben gespeeld, waar bij hij vergeefs probeerde Keller met een listig zetje te verschalken, was zijn positie hopeloos en hij drukte Keiler de hand voor diens overwinning. Evenals in de strijd tegen Roozenburg, was de Belg ook thans na onge veer anderhalf uur finaal overspeeld en tegen de kopstukken van het tournooi komt zijn zwakte wel erg naar voren. De Antwerpenaar Verpoest begon zijn partij tegen Chiland met de 3329 opening en vervolgde met de Roozenburg-variant. Chil^hd speelde in de opening verdedigend en na vijftien zetten was de stand gelijk. Chiland liet in het gevorderde middenspel een damzet toe, welke Verpoest, ook al kostte het hem twee stukken, gaarne nam. Om zijn voordeel te behouden moest Verpoest ook een derde stuk offeren. Kort daarna voltrok zich een drama. Chiland was in de veronderstel ling. dat hij de dam van Verpoest kon afne men. Hij maakte echter een misrekening en de partij kreeg daardoor een roemloos einde. Een klassieke aanvang had de stryd Post Rostan en het werd voor de spelers een zui vere tempopartij. Na een bekwaam eindspel van wit moest de Zwitser in de Algerijn zijn meqfdere erkennen. Roozenburg speelde met wit tegen Laros. 19. Maar zo gemakkelijk liet Billy Bulk zich I het vertrek ttitrennen. Professor Dommel stond niet van zijn stuk brengen. „Wat geld!" i te dansen van boosheid en angst. „Mijn uit schreeuwde hij. „wal geld.3 Wat denk je wel. vindingF' schreeuwde hij, „de -gedachten- onderkruipsel. dat jc bent! Veel geld moet ik hebben, massa's geld en die prachtige uitvin ding van je neem ik ook mee!" En meteen deed hij een sprong naar de tafel, waarop het kost bare apparaat stond, greep het, en wilde ermee machine! Let op, hij gaat ermee t zag er werkelijk Het niet al te best uit. Bulk had de machine van professor Dommel in zijn handen en liep met grote passen naar de deur. Panda keek wanhopig rond, l of hij niet iets sag, waarmee hij Bulk te lijf kon gaan, aangezien de schurk veel groter was dan hij zelf. Op eens kreeg hij een idee. Met één sprong was hij in een hoek van het vertrek, greep de wandelstok van Dommel, die daar stond, en gooie Bulk de stok tussen zijn benen. Billy struikelde, sloeg met een doffe dreun tegen de grond en dc kostbare gedachten- machine rolde uit zijn handen. Van het begin af was het een klassieke par tij en hierin regeren de aanwezige tempi. Roozenburg was sterker in het berekenen hiervan. Nadat de eerste schermutselingen i de opening waren voltrokken, bleek de Nt derlandse kampioen enig tempovoordeel te hebben behaald Ofschoon verwacht mocht worden, dat de spelers 'n zogenaamd wild westpartij ten beste zouden geven,, hielden beiden 't klassieke spel vast en 't bleef dus een terapostrijd. Laros, die steeds weer probeerde het voor hem ontstane nadeel te verminderen, slaagde hierin niet en bij de 35e zet speelde hij foutief naar de rand, waarna Roozenburg door zeer kundig spel hem een omklemming oplegde, waaruit hij zich niet meer kon vrij maken. Na nog enkele zetten te hebben ge daan gaf Laros zich in een stand van 8 om 8 stukken gewonnen. Ghestem speelde een aanvankelijk theore tische opening, welke Pérot theoretisch be antwoordde. In de overgang naar het midden spel maakte Pérot een foutieve voortzetting, waardoor Ghestem de kans kreeg hem het centrum te ontnemen. De aanval, die Ghestem daarna via veld 24 inzette, was van dusdanige kracht, dat zwart zich slechts zeer moeilijk staande kon houden. Door keurig verdedi gend spel leidde Pérot de stand in voor hem betere banen. In het eindspel toen de remise kans voor hem nog aanwezig was, maakte Pérot een ernstige fout, waarvan Ghestem direct gebruik maakte. HAARLEM BLIKSEMAFLEIDERS Voetbal Het Belgisch elftal, dat Zondag 21 Novem ber te Antwerpen tegen Nederland uitkomt, is als volgt samengesteld: Doel: Meert (Anderlecht). Achter. Aernaudts (Berchem) en Anoul (Luik). Midden: Coppens (F C Mechelen), Carré (F C Luik) en Henriet (S C Charleroi). Voor: Appeltans (St. Truyen), Van Steen- lant (St. Nicolaas), Mermans (Anderlecht), Chaves d'Aguilac (La Gantoise) en Man- naerts (R C Mechelen). Reserves zijn: Dedopt (Antwerp F C), Hen- drinckx (Lyra),-De Buck (Aalst) en Govard (Luik). Ranglijstjes hockey De stand in de eerste klas heren van de Koninklijke Nederlandse Hockeybond luidt als volgt: HHIJC 7 6 1 0 13 34— 7 TOGO 7 4 3 0 11 29— 8 HOC 7 4 2 1 10 13— 8 Be Fair 6 4 0 2 8 13— 9 BMHC 7 3 2 2 8 15—11 HDM 7 3 2 2 8 18—18 Leiden 7 3 1 3 7 9—12 Laren 7 3 0 4 6 17—11 Amsterdam 6 1 2 3 4 7—11 Delfste Stud. 7 2 0 5 4 7—21 Gooi 7 1 0 6 2 5—18 Hilversum 7 0 1 6 1 7—26 Eerste klas dames. Amsterdam 6 4 1 1 9 23— 8 Kieviten 6 4 1 1 9 12—10 Gooi 6 4 0 2 8 13—14 HHIJC 6 1 4 1* 6 9—10 Rood Wit 6 1 4 1 6 11— 9 Hilversum 6 1 3 2 5 86 BDHC 6 1 2 3 4 6—10 Be Fair 6 0 1 5 1 8—22 Sinterklaa Ja jong, ge hebt toch nog gelijk gekregei Ik was er al aan gaan twijfelen, maar d grijze bisschop uit Spanje heeft onze sta ft niet 'overgeslagen. Wij hebben hem van e, middag in levende lijve aan wal zien stap int pen, wij hebben hem door de straten zie efh rijden. Wij kunnen gerust zijn dit jaar. eiir Ja jong, ik heb het idee dat hij allee sef' maar gekomen is omdat gij met uw zes t S jarig geloof er zo vast op rekende. On! ind houd dat, manneke, in uw later leven. G oor zult veel kunnen bereiken als ge maar mi Hi een harde kop overtuigd blijft dat ge hi jn kunt. En als ge maar heel uw leven las ke aan Sinterklaas blijft geloven. Hi Manneke, manneke, wat hebben w ne hoera geroepen toen de goede heilige zij wn oude zwakke benen voorzichtig op de vast en wal zette. Ge kunt het vreemd vindei sr maar ik zie hem gaarne komen. Niet dat uz nog veel van hem te verwachten heb, zoa lig gij, neen, hij is mij de laatste jaren lelij jke aan het verwaarlozen gegaan. Maar h en brengt voor mij een nevel van geheimzin i s nige plezierigheid mee, hij is in mijn oge D' omgeven met een wolk van warme Spaan ene se zonneschijn. Zonneschijn in Decembe orl jong, dat is een groot geschenk, daar m« jn een mens mee in zijn schik zijn. Maar of h aai uw autoped heeft meegebracht? We zulle ge er maar het beste van hopen, vent; het ziN'e die oude man een aardige deuk,in zij an portemonnaie gegeven hebben, uw autope< uic Maar allé, hij mag in zijn eerwaardige han the den wrijven dat ge geen electrische trei et hebt gevraagd. D Ik^ben bang, jongetje, dat er dit jaa un heel wat gevraagd wordt dat niet zal wor eni den gekregen. Toen wij samen naat d Ier haven wandelden, hebt ge de uitstallinge: H kunnen zien met al die kleurige, schon en dingen. Ge hebt uw ogen uitgekeken nas: rei het moois en ik naar de prijzen. G ub« hebt warme oren gekregen van opwindin ter alsof ge in het luilekkerland van 't speel goed waart verzeild geraakt, maar ik hel rU gedacht aan honderden andere paren kin en derogen, die wekenlang kijken, kijken, kij rel ken, tot ze tranen van al die schitterini H kinderogen die driewielertjes, spoortreinei et race-auto's, poppen, biljartjes, sjoelbakke aï< en honderd andere schone spullen dag i :oi dag uit verslinden. En die op de ochtery o van 6 December een lege, zwarte schoor d: steen zullen zien, waar de Sint vergete di heeft zich doorheen te laten zakken. J ee jong, ik weet dat ge daar op uw zes jarei er nog niet aan denken kunt, maar ik mw ie' bekennen dat het voor mij een nare ge m dachte is. t Ia Er zullen niet alleen kinderen zijn tij ai niet krijgen wat ze verlangden. Weet ge da iet er grote mensen zijn die nog altijd op eel Ir. goede gave van de heilige bisschop reke >e nen? Ge kunt er aan twijfelen, maar il l weet het zeker: Ik weet het zeker dat ean grote mensen zijn die in gedachten hui lij schoen klaar zetten en peinzen: Goede Sint eli ik weet dat het niet kan, maar ik zou tod 'e zo graag.fo Ik zou toch zo graag. Manneke, dat il een gedachte die zo menigvuldig is als ei mensenharten zijn. Ik zou toch zo graag En dan is er geen Sinterklaas te vinden meestal. Want de mensen soelen alleen oj 5 December wel eens graag Sinterklaas vooi yi elkaar, maar overigens: ho maar. Dan ma. n ken zij zich niet erg druk méér over wa ai anderen toch zo graag zouden willen. Kijk el het' zou ons niet meevallen wanneer we d( (je verlanglijstjes van de mensen eens zoudei kunnen inzien. Wanneer wij eens in d«ge: harten zouden kunnen kijken om te zien jt hoeveel verlangens onvervuld blijven -+e het hele jaar door, het hele leven door. j( Ik zou toch zo graagJa, wij zoudei 0I alle mensen kunnen vragen om ons eens te schrijven wat ze toch zo graag zoudei willen. En hun briefjes dan aan Sinterklaas geven. Aan de Sinterklaas die in staat ilq om elk zijn zin te geven. Want geloof me 1C vent, voor ieder leeft er in een of andeif Spanje wel een of andere Sinterklaas. Maar ge moet hem weten te vinden. Want ze komen niet allemaal per schip naar u toe. Wat dat betreft hebt gij het nog gemak kelijk. Maar later, veel later zult ge me gelijk geven. L. de Getroffen Schot. Een Schotse timmerman heeft per brief aan de fungerende bur gemeester van Berlijn verzocht hem behulpzaam te zijn bij het kiezen van een vrouw uit de huwbare maagdschap van de stad „omdat hij diepe eerbied had gekregen voor de kwaliteiten van de inwoners van Berlijn". Deuren dicht. De Chileense regering heeft bevel gegeven tot het sluiten van de grens met Peru, in antwoord op een dergelijke maatregel, die Zondag door Peru is getroffen. Peru had Chili niet van zyn voornemen in kennis gesteld. Dead heat. Keulen heeft een nieuwe bur gemeester gekregen door loting. Twee maal stemmen in de gemeenteraad leverde beide malen een stand van 22- 22 op tussen ErnstSchwering die door rechts gesteund wordt en Robert Goer- linger, de favoriet van links. Er werd toen geloot en Goerlinger won. (U.P.) Komeet. De Jezuïetenpaters, die astrono mische waarnemingen doen op de Vaticaanse sterrenwacht, hebben een nieuwe komeet gefotografeerd, die reeds eerder deze maand werd waar genomen in het sterrenbeeld „de Maagd". De staartster Beweegt zich in Zuid-Oostelijke richting en wordt hoe langer hoe helderder. Uitwisseling. Waarschijnlijk zullen in de naaste toekomst de faciliteiten voor de uitwisseling van legerofficieren tussen Engeland en Portugal, ter bestudering van de militaire organisaties in eikaars landen, worden uitgebreid. Tussen de beide landen bestaat reeds een volledi ge standaardisatie van wapens, daar Engeland de Portugese strijdkrachten te land en in de lucht van uitrusting voorziet. Schijn-aanval. Het Sovjet-nieuwsbureaU Tass bericht, dat zes Amerikaanse ja gers „een schijnaanval hebben gedaan op de Oostenrijkse stad Amstetten in de Sovjet-zóne, die de bevolking in een paniekstemming bracht". De Sovjet autoriteiten zouden een protest hebben ingediend en bestraffing van de piloten hebben geëist. Ongeluk. Honderd kilometer ten Noord oosten van Genua is een Brits sport- vliegtuig van de London Royal Air Club in de bergen neergestort. Beide inzit tenden, een Engelsman en een niet ge ïdentificeerd persoon, kwamen om het leven. De vliegers zijn blijkbaar door dichte mist verdwaald en daarna tegen de bergwand gevlogen. Er was geen radio aan boord. (U.P.)

Haarlem's Dagblad | 1948 | | pagina 2