OPKLAPBEDDEN PALEIS STRIJKSTERS SLOT defect: Kort en Bondig j PAROLA INSTITUUT TOKO BAKOE St. Nicolaas Cadeaux v. d. Meer J^an haar werd geen aandacht geschonken elastiekjes pak- en bindtouw Betere Pasfoto's Foto EDDY Jongens gevr. ROLSCHAATSEN!! „Sporthuis Haarlem" INSTITUUT E. H. BOS OENSDAG 17 NOVEMBER 1948 HAARLEMS DAGBLAD Expositie van tekeningen van dr. J. van der Eist De kunsthandel Heerkens Thijssen ver st, it ons met het werk van een debutant, zelf paedagoog, zulk een vrije vlucht stap unt aan zijn talent, dat het iedere kunst- zie efliebber moet verbazen. Los van het ge- eim der creatie, los ook van de techniek, üleefceft hij zich over op intelligente wijze aan zè t grillen van zijn talent en componeert, Onl «der te weten van een oorzaak en geleid n. G lor de zuivere drang van zijn geest. Hiermede meen ik de eigen aard van e h r. persoon en zijn werk te hebben ge- larjkend. fïij geeft slechts gehoor aan zijn fijne w oerlijke aanschouwingen. In volkomen zijarmonie wordt bij hem het gegeven, als vaslien daarvan spreken mag, geboren, zon- beperkende voorschriften, dichterlijk, i tuzikaal, soms kinderlijk-eenvoudig, diep- zoa iligieus. Wij bemerken niets van inner- lelij jke strijd, van felle dwang of getourmen- r h erdheid. Zijn diepzinnigheden lijken als geboren, geworden, gegroeid, oge De dingen van zijn hand' mogen „Le- «de" heten of „Voorjaar" of „Droom- ze mogen donker en raadselachtig moeijn in de tegenstellingen, „Spookbos" ge- h aamd zijn of gewichtige, zelfs zwaarwich- ulle ge bedoelingen proberen te verbergen als :t z{ Neerziende op het mensdom" ze stralen zij an geluk, ze wemelen van tekenen, die Dpe uiden op de vreugde van het werk, de han fhoonheid van het leven en het licht en trea at lokkende geluk der verten. Dit is, voor mij, het verblijdende in deze jas unstenaar, dat hij het schone -in hem uit- wot andt rondom, zoals een duif uit een ven- r d Ier de vrijheid hergeven wordt, ngei Hoe dat alles nu technisch is „gewor- honlen", wat komt het er op aan! Wij beleven naa Teugde aan de resultaten, die feitelijk G abelen over zoveel mooie, goede, serene emmingen en zulk een blanke vreugde, rij hebben genoeg aan de muziek al weten hri rij niet hoe de klanken uit de harp opstij- kir. en. Vergelijkingen dringen zich op, maar kij relke waarde hebben ze? Het contemplatieve als in „Pastorale" et jonge en prille als in „Voorjaar", het als in „Straatje", het verdroomd- g j] ïonumentale als in „De Brug", het is alles tem o waarachtig en eerlijk en ook zo begrij- oor dijk tot ons gekomen, dat we er geen etei elang in stellen wie of wat de kunstenaar J; eeft beïnvloed of geïnspireerd. Wij heb- areiien voorkeur. De landschappen en bloe- noe een zijn zeker sterker dan de „koppen" ge masker) en de composities met figuur. laar één is er: „Pastorale", waarin zoveel ctyan alles tegelijk wordt geboden, van èl da iet kenmerkende in de tekenaar-schilder eedflr. van der Eist, dat ik meen dit zijn beste ske rerk- te mogen noemen, r i! Een expositie als deze verdient aller be- t e: angstelling. Men moet die niet verzuimen, hui üj is een herademing in onze zorgvolle, >int eleurstellende tijden. Zij kan de beschou- een wijle mee opnemen in haar wijde plucht. t i< HERMAN MOERKERK, el aai H.O.V.-volksconcert oi De violist Hendrik Rijnbergen had voor 'ooi jjn optreden het weinig gespeelde concert na-fc Es van Mozart gekozen. Men heeft lang wa an de authenticiteit van dit werk getwij- eld, hoewel er kenmerken te over in zijn, Ó5<üe duidelijk Mozart's hand verraden en de«ie de vraag: wie het dan wel zou kunnen [eschreven hebben, onbeantwoord moest ien aten. Ondertussen zijn enkele feiten aan - iet licht gebracht die het auteurschap van ilozart zo goed als positief bevestigen. De emponist zou het concert geschreven heb ben voor de fameuze virtuoos J. F. Eek. ï'andaar de technisch zware behandeling aa5iVSn de solo-partij, welke met haar dubbel- t "grepen en haar voor Mozart ongewone me hoogte, sterk afsteekt bij die van de an- ^^aere vioolconcerten van de meester. Echter staat wel vast, dat de begeleiden de orkestpartij niet compleet het werk van is. Maar zij is in ieder geval smaak vol en geeft door haar bescheiden karakter van begeleiden de solist de beste kansen rae om zich virtuoos te laten gelden. De uitvoering van Hendrik Rijnbergen was te waarderen om haar technische pre ciesheid en haar zuiverheid; maar alle le vendigheid ontbrak aan d? interpretatie die zeer rustige en verslappende tempi ver liep. Zo miste men het pétillante Mozart- karakter. Vrij wat meer élan gaf de solist in zijn vertolking van Introduction et Rondo Ca- priccioso van Saint-Saëns. Er was even een dreigend moment van kortsluiting, maar het werd handig overbrugd. Met dit stuk toonde Rijnbergen dat hij zijn muzi kale geestdrift nog niet verloren heeft. In beide solo-werken was dirigent Kees Hart- velt met het orkest een vaardig en volg zaam begeleider. De Oberon-ouverture, waarmee de avond geopend werd, bleek voortreffelijk voor bereid en ook de eerste Arlésienne-suite, die het programma besloot, bezorgde Hart- velt en het orkest een welverdiend succes. JOS. DE KLERK. Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM, 16 November 1943 GEHUWD: 16 Nov., E. van der Pligt en M. P. Scheffer; P. J. Luiting en G. M. van Roon; L. P. Gerlagh en H. A. Troll. BEVALLEN van een zoon: 12 Nov., H. C. van RoodeTrossel: 15 Nov.. M. van Mer- rienboervan der Aar: J. A. C. Rietveldde louwere: M. W. Ledervan der Pol: J. van der Erf—Jongejan; B. A. BoeréeLijnzaat; C. VerduijnHofland; 16 Nov.. C. van Beu- sekomHoefgeest; G. G. MetselaarLablans. BEVALLEN van een dochter: 14 Nov., K. JongejansTannemaat; V. M. L. Velthoven Fraser Wood; 15 Nov., D. Koopmansvan der Zee. OVERLEDEN: 13 Nov., P. B. F. van der Klashorst. 73 j., Drappenierstraat: 14 Nov., A. S. Zuurendonk. 60 j.. Gasthuisvest: G. Gouda, 56 j.. Koudenhorn: i5 Nov., F. J. Maas, 57 j., Hazepaterslaan; K. WaaijmanBlom, 80 j.. Havenplein: L. W. Pardon, 1 m., Barendse- straat. EEN BRIL VAN K E I P DAT IS GOED GEZIEN GROTE HOUTSTRAAT NAAST LUXOR Agenda voor Haarlem WOENSDAG 17 NOVEMBER City: „Casablanca", 18 j., 2.15, 4.30, 7.00 en 9.15 uur. Spaarne: „Captain America", 14 j., 2.30, 7.00 en 9.15 uur. Frans Hals: „The story of dr. Wassell". 18 j., 2.30. 7.00 en 9.15 uur. Rembrandt: „Licht het anker", alle leeft., 1.45. 4.15, 6.45 en 9.15 uur Palace: „Schandaal in Parijs". 18 j.. 2.00. 4.15. 7.00 en 9.15 uur. Luxor: „Duel in de zon", 18 j.. 2.15, 645 en 9.30 uur. DONDERDAG IS NOVEMBER Gem. Concertgebouw: Haarlems Christelijk Gemengd Koor „Door Zang Vriendschap iiDie Jahreszeiten", 7.30 uur. Bioscopen: Mid- dag- ca avondvoorstellingen. Richard Llewellyn over litteratuur en politiek Op een door de boeJ^Jiandel Erven Loos- jes N.V. belegde bijeenkomst in Brink- mann, hieid gisteravond de Britse best seller-schrijver, Richard Llewellyn (Hoe groen was mijn dal), een causerie over zijn werk. Iedere gedachte aan „In 't groene dal, in 't stille dal" werd overigens onmiddellijk weggevaagd door de intense vitaliteit van deze 42-jarige auteur uit Wales, die aan de stellingen op verlerlei gebied, die hij poneerde, de nodige over redingskracht bijzette. Nadat hij in het kort zijn procedure van schrijven had uiteengezet, die naar hij zeide als requisieten een pen, een bloc note, een stoel, een tafel, een idéé en een goede uitgever had, plus de grote dosis zelf-discipline om desnoods twaalf uur per dag te werken, kwam Ijij op het cha piter van de taak van de auteur. Als zeer positieve factor hiervan noemde hij de plicht om de geestelijke luiheid van de mensen te overwinnen, die allerlei grondig verkeerde toestanden als onveranderlijk doet aanvaarden. Niettemin achtte hy het emotioneel beroeren van meer belang dan het instrueren en hij wilde daar gaarne het amuseren van de lezers toe rekenen. Hij meende stellig dat litteratuur en politiek niet van elkaar gescheiden kunnen zijn en knoopte daaraan een beschouwing vast over de naar zijn idéé volkomen ver keerde vorm van democratie waarin wij leven. Volkomen verkeerd, omdat de eerste de beste „domkop" in het parlement kan worden gekozen. Wanneer democratie „regering door het volk" betekent, zei hij, houdt dat nog niet in: regering" door het „gepeupel". Hij deelde mede dat men in Engeland misselijk is van het „oudbakken, burgerlijke stelletje mis-regeerders" en hoopte dat bij de volgende verkiezingen men niet afhankelijk zou zijn van „stukken ossenvlees van 21 jaar met een vakver- enigingskaart op zak die weer een bende schurken zouden kunnen kiezen". Toen hem werd meegedeeld dat in Nederland niet op personen maar op partijen wordt gestemd, qualificeerde hij ons regerings stelsel zonder meer als on-democratisch. Als remedie «voor al deze feilen, stelde hij een beperking van het kiesrecht voor tot vakmensen, die weten waar zij het over hebben en van goede wil zijn. Hij argu menteerde deze voorwaarden overigens niet verder en wat de controle op de laatste eis betrof bepaalde hij zich tot het advies, daar bij de buren naar te informeren. Met een wel zeer belangwekkende be schouwing over het gebrek aan vitaliteit van de huidige Engelse taal, waarvan de bouwstenen, naar zijn mening, nog steeds gebruikt worden om oude gebouwen mee op -te trekken, besloot de heer Llewellyn zijn causerie, die hij met tal van anecdotes had geïllustreerd. „SLEUTELSPECIALIST" LANGE VEERSTRAAT 14 - TEL. 11493 Met jeep en camera door Ierland Voor een groot aantal belangstellenden, onder wie burgemeester mr. P. O. F. M. Cremers en zijn echtgenote, hield de heer C. Sipkes Dinsdagavond in restaurant Brink- mann een lezing getiteld „Met jeep en camera door Ierland". Na een korte inleiding over de historische ontwikkeling van Ierland en het karakter van het Ierse volk vertelde de heer Sipkes over de plantengroei van het land, een flora, die door haar vertegenwoordi gers zowel uit het Middellandse Zeegebied als uit de Arctische streken, een eigenaardig ka rakter draagt. Met tal van goede lichtbeelden illustreerde de spreker zijn voordracht, die een zeer aan dachtig gehoor vond. De voorzitter, dr. A. J. Verhage dankte de heer Sipkes. Een zeer mooie inzending kasplanten van Hout en Plantsoenen trok in de pauze veel belangstelling, alsmede het prachtige herba riummateriaal van de heer Adriaanse, Inspec teur van dit bedrijf. Crematie dr. J. TH. Bornwater Hedenmorgen had in het Crematorium te Velsen een eenvoudige plechtigheid plaats. Enige tientallen vrienden en belangstellen den deden het stoffelijk overschot van de te Heemstede overleden oud-directeur van het Rijkslaboratorium van het Departement van Financiën, dr. J. Th. Bornwater, uitgeleide. Op uitdrukkelijk verzoek werd in de aula niet gesproken. Nadat de kist onder de orgeltonen van een Koraal van Bach langzaam was gedaald bracht de heer E. Loman, uit Haarlem, dank voor de belangstelling. Autobus doet dienst als rijdend postkantoor Vanmorgen is op de Grote Markt het rij dend postkantoor aangekomen. De bedoe ling er van is de verkoop van kinderpost zegels te bevorderen. De Nederlandse Spoorwegen hebben voor dat doel een grote autobus afgestaan, welke is ingericht voor de verkoop van kinderzegels. Aan de bui tenkant van de autobus hangt een brieven bus, waarin brieven of briefkaarten ge worpen kunnen worden. Ze worden dan van een speciaal stempel voorzien. De eerste bezoekers aan het Postkantoor waren burgemeester mr. P. O. F. M. Cre mers met zijn echtgenote, wethouder mr. Sake C. van der Wall, de directeur van het Postkantoor, de heer F. Smit en bestuurs leden van de Unie Vrouwelijke Vrijwilli gers. In de voorbereiding van de actie voor verkoop van kinderpostzegels heeft de UW ook een aandeel. De belangstelling was terstond groot en een rij werd gevormd voor het rijdende postkantoor. Vanrtiiddag tot vijf uur blijft de autobus op de Grote Markt. Zij, die vandaag geen kinderzegels gekocht heb ben, kunnen naar de postkantoren gaan waar voorlopig nog postzegels voor het goede doel te koop zijn. SCHEEPVAART Aldabi. RotterdamBuenos Aires pass. 16 Nov. Lissabon. Bloemfontein. 17 Nov. van East Londen te Durban. Boschfontein. Am sterdamBeira 17 Nov. te Genua. Kamer- lingh Onnes, RotterdamAarhus 16 Nov. bij eiland Loeso geankerd wegens mist. Kerto- sono. RotterdamJava 16 Nov. van Genua. Modjokerto, BataviaRotterdam pass. 16 Nov. Gibraltar. Nieuw Holland, 16 Nov van Soerabaja te Brisbane. Nigerstroom, 16 Nov. v. Hamburg naar Amsterdam. Oraniefontein, MombassaAmsterdam pass. 16 Nov. Fini- sterre. Raki. BataviaAmsterdam pass. 16 Nov. Malta. Slamat. 16 Nov. van Cheribon te Semarang. Tegelberg, 14 Nov. van Buenos Aires te Batavia. Van 't Hoff. 16 Nov. van Pangkal .Pinang naar Batavia. Van Riems dijk. 17 Nov. van Penang te Singapore verw. Willem Ruys, Batavia—Rotterdam 17 Nov. te Sues- Zandvoort krijgt stichting voor sport en toerisme Gisteravond heeft de Zandvoortse gemeen teraad met algemene stemmen besloten tot de oprichting van een stichting voor sport en toerisme, die in de plaats komt van de Ver eniging voor Vreemdelingenverkeer en in opzet veel overeenkomst met de stichting „Haarlems Bloei" vertoont. De nieuwe stichting onder de Zand voortse bevolking zal een prijsvraag worden uitgeschreven voor een passende naam zal zich niet alleen bezig houden met de „vreemdelingenindustrie", doch bovendien het circuit en de gemeentelijke sportvelden beheren. Men hoopt, dat de stichting op 1 Januari 1949 met haar werkzaamheden kan aan vangen. De revolutie van 1905 in de Franse schilderkunst De revolutie van 1905 in de Franse schil derkunst is eigenlijk helemaal niet zo „wild" geweest als de spotnaam „fauvisme" waaronder zij in de kunsthistorie is inge gaan zou doen geloven. Aldus de kern van het betoog dat de heer P. C. J. Reyne Dinsdagavond voor een klein gehoor van leden der Haarlemse Kunstge meenschap in het Frans Halsmuseum hield. Hfj schetste uitvoerig de voorgeschiedenis van deze omwenfpling die onvermijdelijk moest komen toen de schilderkunst met het impressionisme haar ontwikkelingsgang vol tooid had en er ook in bredere zin, uit de overrijpe toenmalige cultuur geen nieuwe inspiratie meer te putten viel. Anders dan de Germaanse, doorstond de Franse geest die cultuurcrisis zonder "he vige schokken, want terwijl de Duitse kunst van die tijd als het ware doordrenkt is van het besef der universele onheilsdreiging, zijn het in Frankrijk alleen de schilders die amok lopen, zonder daarbij nochtans hun artistiek evenwicht of hun traditionalistische instincten prijs te geven. Cézanne is een tekenend voorbeeld van deze instelling; als zijn talent tot volle rijpheid gekomen is. komt er geen doek van zijn ezel dat niet in een of andere zin „revolutïonnair" is, maar toch onderkent men in al zijn werk ook weer het Franse conservatisme. Hij, Van Gogh en Gauguin worden de wegwijzers voor de „fauves" die wel revolteren tegen de cultuurtrucjes van hun voorgangers, maar toch nimmer breken met de beste Franse tradities en de Franse geest. De Vlaminck. volksjongen en ex-wielrenner en Derain zijn de hevigsten van deze „wildemannen", hun doeken zijn ware orgiën van kleur waarin de felste primairen zonder overgangen of afdemping tegen en door elkaar gesmeten zijn, waardoor zij vaak een ongekende in tensiteit bereiken. Bij Matisse. Rouault. Mar- quet Dufy en Van Dongen is het revolutio naire karakter minder evident, en het tradi tionele veel duidelijker te onderkennen. Toch horen ook zij ongetwijfeld bij de fauves. omdat zij allen hetzelfde credo huldigen dat men „terug naar de oorsprong" moet om de zo nodige verjonging van de schilderkunst te bewerkstelligen en vooral ook om hun on blusbare geestdrift in het zoeken naar nieuwe schilder-coden; een geestdrift en een temperament dat De Vlaminck zo juist typeerde toen hij zei dat: „peindre, c'est faire l'amour". Jammer dat de lantaarnplaatjes waarmee de heer Reyne zijn voordracht illustreerde, geen kleurendia's waren, omdat bij zeer vele der fauves de spanningen in het colo- riet en de intensiteit der kleuren juist het meest kenmerkende zijn. DISTRIBUTIEN1EUWS Afhalen van bonkaarten voedingsmidde len, tabaks- of versnaperingskaarten en toeslagkaarten voor jonge en aanstaande moeders op Donderdag in de Vleeshal te Haarlem: restant M. Land- en tuinbouwbond Dinsdagmiddag werd in hotel De Leeuwe rik de algemene vergadering gehouden var de sectie bloembollen van de vakgroep kwe kers van de Land- en Tuinbouwbond. De voorzitter, de heer J. Elders, uit Bo- venkarspel sprak in zijn openingswoord over de bittere teleurstellingen, in het afgelopen jaar opgedaan, welke aanleiding geven tot défaitisme, omdat het er alle schijn van heeft, dat de bollenkwekers niet meetellen. De bollenkwekersorganisaties hebben in hun vergaderingen in 1948 hun meningen ken baar gemaakt omtrent de teelt- en prijspo litiek voor het komende jaar, een en ander door een daartoe ontvangen verzoek van het bedrijfschap voor sierteeltproducten. De minister heeft zich in zijn memorie van antwoord op het voorlopige verslag, betref fende de begroting van Landbouw slechts laten bcinvloeden door de houding van exporteurs en te weinig rekening gehouden met de belangen van de kwekers. Al lijdt de deviezenpositie geen schade, de kwekers worden lasten opgelegd, welke niet behoef den te worden gedragen. Het wekt onge rustheid. dat de regering slechts verklaart de houding van de Bond van Bloembollen handelaren niet te bewonderen. De reglementswijziging ten aanzien van het stemrecht ondervond tegenstand in de vergadering en werd afgestemd. De 'heer Oosterveer uit Lisse sprak namens de kring Bloembollenstreek woorden van afkeuring tegen het beleid van het huidige vakgroep bestuur en wenste dat de-leden hun mandaat ter beschikking stelden. De voorzitter be schouwde de toespraak als een motie van orde en stelde voor onmiddellijk tot stem ming over te gaan. Eerst werd de gelegen heid gegeven aan enkele afgevaardigden hun mening te uiten. Er bleek een algemene ont stemming in de bollenstreek. De afdeling Lisse en de kring Bloembol lenstreek wensten echter geen motie van wantrouwen, welke de voorzitter tot motie van orde had gemaakt, maar slechts een aanvullende wijziging dienaangaande van het reglement. De algemeen voorzitter, de heer G. W. Kampschör. zeide, d3t de grieven slechts gaan tegen een deel van het vakgroepbe stuur. Hii wilde de voorzitter prijzen om zijn beleid, maar de klachten onmiddellijk in be handeling nemen in de eerstvolgende hoofd bestuursvergadering ter bepaling van een vervroegde periodieke verkiezing. Hiermede nam de bloembollenstreek genoegen, op en kele voorwaarden na. welke de algemeen voorzitter echter niet overnam. Hij vroeg vertrouwen. De vakgroepvoorzitter vroeg goedkeuring deze aangelegenheid te laten bespreken door de algemeen voorzitter en enkele hoofdbestuursleden (niet vakgroep bestuurders) met enkele vertegenwoordigers van de bollenstreek. Hiermede ging de ver gadering onder applaus accoord. Pessimisme in de bloemisterij Gisteren verzamelden zich in hötel „De Leeuwerik" te Haarlem de leden van de vakgroep kwekers van de Land- en Tuin bouwbond. Tijdens de vergadering klonk over de algemene toestand in de bloemis terij geen optimistisch geluid. De begonia- en ook de snijrozencultuur is niet lonend tengevolge van zeer hoge kostprijzen en te grote aanvoer. Gevreesd wordt, dat de aan voer het volgend jaar nog groter zal zijn. Na goedkeuring van enige reglements wijzigingen stelde de kring Westland voor de aanvoer van snijbloemen, vooral naar Duitsland, te bevorderen en Aalsmeer sloot zich hierbij aan, het betreurende, dat Duitslands grote belangstelling voor snij bloemen wordt gestrenmd door maatrege len van bezettingsautoriteiten. Al zouden de export-bloemen naar Duitsland niet aanstonds een lonende prijs opleveren, alles wat hiertoe uit de Neder landse markt wordt genomen, heeft de prijs van andere bloemen op. Ook België begint kasbloemen af te nemen. Coöperatie „Vooruitgang" Dinsdagavond is de jaarlijkse algemene vergadering gehouden van de ledenraad van de Coöperatie „Vooruitgang". Besloten werd van het overschot op het verbruik van brood, koek en beschuit zes procent en op dat van kruidenierswaren drie procent uit te keren. De aftredende bestuursleden me vrouw II. Weber-Groeneveld en de heren S. H. Evelyn en D. Leguit, alsmede de af tredende commissaris, de heer O. Bakkelo, werden herkozen. In l^et negen en veertigste jaarverslag wordt meegedeeld, dat het aantal leden steeg van 8253 tot 8755, dat de omzetten ste gen tot f 2.415.333 cn dat aan overschotten werd uitbetaald f 88.000 De veertiende krui denierswinkel werd in -de loop van het boekjaar geopend. Intussen zijn de voorbe reidende werkzaamheden aan de gang voor de stichting van een vijftiende winkel. Reeds heeft de coöperatie de beschikking over de grond verkregen. Het reserve-fonds bedraagt f 480.257, de gebouwen staan op de balans voor f 206.109 en de ovens en inventarissen voor f 22.313. Aspecten der trawlvisserij Voor de afdelingen Haarlem van het Alge meen Nederlands Verbond en de Vereniging Nederlands Fabrikaat hielde de heer H. W. de Voogt, scheepsbouwkundige, Dinsdagavond in een der zalen van Brinkmann een lezing over „De Nederlandse treilervisserij". Een grotendeels jeugdig gehoor vernam dat er aan het bedrijf der trawlervisserij meer vast zit dan men zou vermoeden. In zijn zeer summier overzicht wijdde de spreker zijn aan dacht aan de ontwikkeling van trawlers en hun vistuig gedurende de laatste eeuw en be lichtte hij de invloed van de beide wereld oorlogen op de Nederlandse visserij, in het bijzonder die van IJmuiden. Spreker vroeg zich af, of onze visserij zich na de klap, die de jongste oorlog haar heeft toegediend, nog wel ooit weer tot de hoogte van 1930 zou kun nen ontwikkelen door gebrek aan afzetgebied, en knoopte hieraan de opmerking vast, dat de Nederlandse trawlervloot qua accomodatie verre ten achter staat bij het buitenland. Naar de hand van enkele modellen van trawlr.etten demonstreerde de heer De Voogt de verschillende vïsmethoden in de trawl- en snurrevaadvisserij. Spreker zelf had de laatste jaren een uitgebreid onderzoek ingesteld naar de bewegingen der netten over de zeebodem tijdens het vissen, de invloed van het geluid, dat de schcerborden maken wanneer de net ten uitstaan de vissen schijnen hierdoor te worden verjaagd en tenslotte naar de mogelijkheden om de Nederlandse trawlers, onder meer door verbeteringen in het vistuig, meer rendabel te maken dan zij tot nu toe geweest zijn. In Barneveld is een nationale pluimvee tentoonstelling geopend in de grote hallen van de eierveiling. Zij wordt Vrijdagavond gesloten. Amsterdamse Beurs Koninklijke Olie. Unilever Philips A. K. U Fokker Nederlandse Ford Nederlandse Kabel v. Berkel's Patent Scheepvaart Unie Holl.-AmerikaLijn Deli Maatschappij H. V. A A'dam Rubber Ned. Handel Mij. N.-I. Handelsbank Billiton Mij II Slotkoers gisteren 3iiy2 272 228Va 150% 147 295 2831/2 120y2 161% 160% 149% 247.% 154% 1621/2 115% 389 Openings koersen 311% 272% 228% 150% 161% 148% 245 154 Prins Bernhard zal Donderdag in zijn functie van ir.specteur-generaal der Ko ninklijke Marine een officieel bezoek brengen aan de Verbindingsschool en de technische opleiding der Marine te Amsterdam. Om 14 uur wordt de Prins op het marine-etablisse ment verwacht. De doodstraf is geëist tegen de Duitse SD'er Nitsch. die in Limburg vele Nederlan ders heeft gearresteerd, mishandeld en ge folterd. Generaal Bedel 1 Smith, de Amerikaanse ambassadeur te Moskou, heeft Dinsdagmid dag op paleis Soestdijk de lunch gebruikt met de Koninklijke familie. Personen, die op of na 10 Mei 19-10 lid zijn geweest van de N.S.B. komen niet in aan merking voor toetreding tot de nationale reserve. HAARLEM EN OMGEVING B. en W. van Haarlem stellen de ge meenteraad voor te benoemen tot leraar in de Duitse taal aan de Hogere Burgerschool A met vijf jarige cursus de heer A. van der Vring te Soest. De Wet bevolkingsregisters van 1887 is enkele maanden geleden gewijzigd en aan gevuld met bepalingen, aangaande de heffing van leges. Hierdoor krijgen dc gemeente besturen weer de bevoegdheid tarieven vast te stellen voor het verstrekken van inlich- tiingen, zij het dan, dat met betrekking tot de heffing enige beperkingen zijn opgelegd. De legesverordening van de gemeente Haar- lem dient gewijzigd te worden. B. en W. doen daarover een voorstel aan de gemeenteraad. De Haarlemse recherche heeft in Am sterdam een man gearresteerd, die verdacht werd van rijwieldiefstal op vrij uitgebreide schaal. Hij heeft volledig bekend. Een zeven-jarig jongetje is Dinsdag op de Westergracht door een vrachtauto aange reden. Met een lichte hersenschudding is hij naar het Elizabeth's Gasthuis vervoerd. Geslaagd is voor het examen spreek vaardigheid (Engels) der Ned. Associatie voor Practijkexamens de heer J. Velthoek te Haarlem. Mr. F. P. Th. Rohling wethouder van Onderwijs en Personeelszaken der gemeente Bloemendaal, zal Vrijdag geen spreekuur houden. De Stichting Landelijke propaganda- commissic van het voormalige Verzet in Ne derland vertoont op Zondag 21 November in het Luxor-theater te Haarlem de film „De hel van Buchenwald". De Zak-Bijbel Bond houdt Donderdag 25 November een eontactavond in de Zuider kapel, Zuiderstraat 15. Onder anderen zal ds. E. Boeke er spreken. De afdeling Haarlem van „Youth for Christ" zal Zaterdag 20 November in het ge bouw van de Nederlande Protestantenbond te Heemstede een jeugd-rally organiseren ter gelegenheid van de Zaaiweek der Gerefor meerde Kerk, welke van 1520 November in Heemstede wordt gehouden. „Ereschuld cn Dankbaarheid" geeft Za terdagmiddag in de Gem. Concertzaal een herhaling van de film: „Wij leven mee met de jongens overzee". Ds. J. C. Koningsberger, Ned. Hervormd predikant te Amsterdam, zal spreken en voorts worden Kerstgroeten op genomen, welke omstreeks Kerstmis door acht radiostatons in Indonesië zullen worden uitgezonden. Twee padvindersbands uit het district Haarlem verlenen deze middag hun medewerking. Acht amateurtoneclvcrenigingen waaronder het Haarlemse „Cremer" heb ben zich verenigd tot een landelijke combi natie, die in 't seizoen 1948/49 een onderlinge toneelwedstrijd organiseert. Zij zullen door een reizende jury in eigen huis en eigen omgeving worden beoordeeld. Er zijn geen geld- en personele prijzen; er worden alleen algemene en bijzondere prestaties van het ensemble beloond. Te vens wordt een wisselprijs beschikbaar gesteld. Dat smaakt! Een lekkere kop koffie, gezet met een lepeltje Buisman er bij. Buisman ver- •betert de koffie en verlengt 't rantsoen. Twee dingen waar het bij de koffie op aankomt. Elke goede kruidenier verkoopt BUISMAN Grootste keuze in Opklapbedden, 1-pers. f 47.50, 2-pers. f 62.50. Verticale Opklapbedden 1 en 2-persoons. Ook Op klapbedden breder en langer dan normaal in voorraad. Eiken ombouwen 1-pers. f 43.2-pers. f 46.®-. Ombouwen met kastjesladen en Vitrine, ook blank eiken. Bedstellen, Dekens, enz. Mensterkamers: ORIONWEG 8, H.-N. - TELEFOON 23932 SCHRIFTELIJKE OPLEIDING ASSISTENT-ACCOUNTANT (inclusief opleiding diploma boekhouden) Duur1 jaar voor flinke werkers. Kosten f 8.- per maand. Aanmelding sooedlg bij het officieel erkende MAURITSWEG 23 - TELEFOON 25972 - ROTTERDAM SIGARENMA GA ZIJN L. 3. BONSEL - WAGENWEG 98 - HAARLEM Steeds grote sortering Sigaretten^ Sigaren. Mixture, Shag-, rook- en pruimtabak enz. Virginia en Egyptische Importsigaretten zonder bon. Prima -Scnoritas f 1.32 zonder bon. TABAK ZONDER BON SIGAREN ZONDER BON Bruyère pijpen: UITSLUITEND IMPORT w o. Big-ben, Steel's. Lindbergh. Panther en vele andere vertrouwde merken. Tientallen modellen en soorten. Sigarendroogkastjes: Het ideale anarte geschenk! Vooroorlogse uitvoering. Verder: Aanstekers, Sigarettenkokers, Sigarenkokers, Tabakszakken, Asbakjes, Klapdozen, Sigarettenpijpjes, enz. Direct na trekken plaatsen wij desgewenst een vederlicht American Plastic KUNSTGEBIT Ook uw verouderd of slecht passend gebit kan snel in ve derlichte American Plastic Plaat worden overgezet. Re paraties in 1 dag gereed. Tandheelkundig Adviesbur. „HAARLEM" Stuyvesantstraat 77 rood. Inl. dag. 920 u. Zat. 93 u. Voor H'stede: Binnenweg 172 Inl. dag. 1416 u., beh Zat Prospectus gratis op schrift, aanvrage. Wandlampjes vanaf 1.98, Kapjes en Kronen v.af 98 c. Electr. Bédkruik 14.95, EIcc. Kussen 18.50, Strijkbouten 9,50, Naaimachine garnituren 4.48, Ganglantaarns vanaf 4.50, Slaapkamerschaal 1.48, 5 lichts Kronen, compleet m. kapjes 25.Kappen en kro nen worden gratis geplaatst. SCHAGCHELSTRAAT 2 Tel. 12430. de landarts haar zei, dat zij vooral het belang moest kennen van gezonde, witte tanden, -ff n ook van dichtbij. Zij volgde zijn raad geregeld poetsen met SOIIDOX. En 't resultaat De patient, die ze zo aardig vond, komt nu niet alleen voor de tandarts, maar ook voor haarl Poets Uw tanden geregeld met die heerlijke, frisse Solidox en Uw tanden mogen gezien worden. Ooi van dicht bijSolidox bevat Surinol (sulfo-ricin- olcaat), een kostelijk middel tegen tand steen èn voor 't verkrijgen van gezonde, witte tanden. Koop nog vandiiig een tubeDe grote cube is het voordeligst. OPROEPING. Zij, die iets te vorderen heb ben van-, verschuldigd zijn aan- of zaken onder hun be rusting hebben, behorende tot de nalatenschap van wij len de heer J. H. Ekering, laatst gewoond hebbende te Heemstede, Herenweg 215. en aldaar op 15 Juli 1945 overleden, worden verzocht daarvan uiterlijk 4 Decem ber 1948 opgave of afgifte te doen ten kantore van de no tarissen van Hasselt en Rem- melts. Nassaulaan 3 te 's Gra- venhage. PRIMA 90 ct. p. 100 gr. Grote sortering bij: en vlugger ZIJLSTRAAT 41 A boven 16 jaar voor stamp werk metaalwaren. Aanmel ding Roosveldstraat 56. Uit een exploot van de deur waarder M. M. J. de Graaf te Rijswyk. blijkt dat ten ver zoeke van Cornelia Grin, wo nende te Assendelft, is be tekend aan' Simon Bunscho ten, zonder bekende woon- of verblijfplaats in het Ko ninkrijk der Nederlanden, het vonnis, door de Ar- rondissements-Rechtbank te Haarlem, dd. 2 November 1948, tussen partijen gewe zen en waarbij uitgesproken is echtscheiding. KARPETTEN LOPERS Wederoyi enige importgoe- deren ontvangen w.o. Kar petten f 65.90, f 105, f 152.50; Keukenlopers f 5.45 p. mtr Gordijnstof f 4.50 en f 4 95 p. mtr. Als attractie: prachtige deurkleedjes, Perz. dessins f 10.80; Bedstellen f 52.50; Dekens f 11.15. Verkoop Don derdag. Vrijd., Zaterd. van 1-5 u. Xapijthandrl „MARO" N.V. Gebouw St. Bavo, Smc- destraat 23, Haarlem, ONTVANGEN: Origineel Engels fabrikaat op kogels! 16.75 per paar Grote Houtstraat 125 Telefoon 12215 gewoon geopend, eventueel zelf te consulteren. CRAYENESTERLAAN 136 ATELIERS N.V. KERKO Gevraagd voor spoedige Indiensttreding Bekwame en Aankomende Aanmelden dagelijks tussen 9-5 uur Stephon&oustraat 50, Haarlem. N4 I uur; Mrt. y. HeemskexksLaa; 24, Haarlem.

Haarlem's Dagblad | 1948 | | pagina 3