PEIGNOIRS ST. NICOLAAS GESCHENKEN GAAT U OVER ZEE? E. DAMIAANS ZN. 29.35 J. Th. KORT Kruyers Wildhandel Particuliere bouw in Haarlem LDOSJES ÖV Flinke Jongen ZIJLVEST 41 HAARLEM TEL. 12456 DONDERDAG 18 NOVEMBER 1948 HAARLEMS DAGBLAS Uitspraken van de bijzondere kantonrechter De kantonrechter, belast met de zaken van het vroegere tribunaal, heeft uitspraak gedaan in de zaak tegen de vroegere bri gadier van politie T. en bepaald, dat de beschuldiging vervallen moet worden verklaard. Weliswaar werden twee punten liit de dagvaarding T. werd ten laste gelegd, dat hij enige keren had deelgeno men aan huiszoekingen door de Haarlemse politie naar Joden of andere onderduikers bewezen geacht, doch T. heeft zich toch niet gedragen in strijd met de belangen van het Nederlandse volk. Deze punten werden ongegrond verklaard. Wat de in val in een perceel aan de Slachthuisstraat betreft, werd overwogen, dat er van over macht sprake is. Het lagere politieperso neel kreeg van superieuren opdrachten verzoeken van de Duitse politie uit te voe ren. De kantonrechter was van oordeel, dat de superieuren in de eerste plaats de verantwoordelijkheid dragen. Bovendien was het T. niet bekend, toen hij de op dracht kreeg, welke de gevolgen van de inval zouden zijn. Voorts deed de kantonrechter uitspraak in de zaak tegen de zeven en zeventig jarige J. K., die in de bezetting wethouder van Bloemendaal is geweest. De Hoge Autoriteit was van mening, dat de opgeleg de boete te licht was. De kantonrechter be paalde in zijn vonnis, dat er geen wijziging gebracht moet worden in de uitspraak van het Tribunaal. Door de hoge leeftijd zal K. niet in de gelegenheid zijn inkomsten te verkrijgen en zijn zoon, die voor geruime tijd geïnterneerd is, is niet in staat in het levensonderhoud van zijn vader te voor zien. Dertig valse quitanties aan bank gepresenteerd Voor de Haarlemse arrondissements rechtbank stond vanmorgen de Aalsmeerse tuindersknecht J. M. S. V. terecht wegens valsheid in geschrifte, die hij zou hebben gepleegd door het uitschrijven van valse kwitanties. Hij presenteerde deze aan een plaatselijke bank en ontving daar geld op. Deze truc zou in totaal dertig maal zijn opgegaan en 2600 hebben opgeleverd, al vorens de bank in kwestie door kreeg, dat de zaak niet in de haak was. Er waren verdachte slechts twee gevallen ten laste gelegd, die hij beide bekende. De officier van Justitie eiste tegen hem een jaar gevangenisstraf waarvan zes maanden voorwaardelijk, met aftrek van de vijf maanden, die hij reeds in voorarrest had doorgebracht. Ook de verdedigster drong aan op een gecombineerde straf. Uitspraak over veertien dagen. E.V.C.-arbeiders over Tsjecho-Slowakije Op een door de E.V.C. belegde bijeen komst in de Concertzaal, spraken gister avond drie leden van de arbeidersdelegatie, die onlangs onder auspiciën van deze vak centrale een bezoek aan Tsjechoslowakije hebben gebracht, over hun belevenissen aldaar. De eerste twee sprekers, de heren Mul der en Swagerman, gaven hoog op van de sociale voorzieningen die sinds Februari in dat land getroffen zijn. Ook de geeste lijke vrijheid liet volgens hen niets te wen sen over. Zij verklaarden nadrukkelijk dat zij volop in de gelegenheid waren geweest alles te onderzoeken en dat dit onderzoek hen genezen had van hun bange voorge voelens omtrent de door de Nederlandse pers geschilderde „dictatuur" in Tsje choslowakije. Zij zeiden van mening te zijn dat ereerder in Nederland sprake kon zijn van een gebrek aan persoonlijke vrij heid. De derde spreker, de heer Henriing, al gemeen secretaris van de E.V.C., gaf een wat algemenere visie op de huidige situa tie in het „hart van Europa". Ook hij was zeer te spreken over de mate van persoon lijke vrijheid en sociale veiligheid, die daar heerst en die hij in menig opzicht aan Nederland ten voorbeeld wilde stellen. Overigens was zijn oordeel dat de Tsjechi sche arbeider het materieel niet veel beter heeft dan zijn Nederlandse collega. Het verschil is echter volgens de heer Hen ning daarin gelegen dat het in Tsjecho slowakije steeds beter gaat en hier steeds slechter. Hij besloot zijn rede met een oproep om de duurteactie va^n de E.V.C. te steunen. HEIHAZES f 11.50 per stuk, Holl. Duinkonijnen f 4 50 per stuk Kipper.poulet f 2.75 per pond Alléén bij WARMOESSTRAAT No. 4 - TEL. 10924 Daar woont Utv poelier (Adv.) Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM, 17 November 1948 ONDERTROUWD: 17 Nov. P. G. van der Veen en G. W Habermehl; K. Koper en J. M. H. Beck; A. G. J. van Wulf ten en G. M. Vre- negoor; H. Rogaar en J. Planting: G. Ëijkc- naar en J. A. Polderman; R. J. Ligt en W. J Pauw; H. C. van Gend en J. M. Staphorst: J. F. van der Ende en M. W. van der Schoot: A. Klasen en G. K. Robbé; A. M Blei en J. M. Zieren: L. G. Woolthuis en P. F. van den Haak; W. H. Hartgring en C. C. Heijnsdijk; K. Stoker en A. Vernout; W. F. Hijgenaar en M. I. Javaux; W. F. Knotter en S. A. Roet- man; J. Fetjema en B. C. de Vogel; D. M. Wernik en C. H. Schreuder; J. Siegerist en S. Wals; C. van der Goes en J. A. ter Ree horst: A. J. M. Hermus en M. C. Vermeulen; C Omvlee en M. Beers; J. A. Veering en T. K. Feigl. GEHUWD: 17 Nov.. J. Spier en C. E. M. Weijers; C. T. Stoop en C. M. de Rooij; J. W. Koelemeijer en C. M. Barten; P. van Cam- penhout en C. van der Zwet; W. Tibboel en T. van Es; H. J. Plant en C. Vuiist; H. van der Veen en N. Smit; H. F. van Woensel en L. G. Droog: G. H. Kuiken en M. J. de Groot; A. Groenenberg en K. P. Prevost; P. den Braber en M. Clement; G. T. Liesting en E. C. A- M. Corstens; J. IJpema en A. Kraakman. BEVALLEN van een zoon: 13 Nov., I. L. Vincent—Jones; 16 Nov., M. Brouwer—Jong kind: M. M. C. LoerakkerLustenhouwer; F, M. Hen flingPletinckx; A. ter Borg—van der Velde. BEVALLEN van een dochter: 16 Nov., J. L. Meinen—Melis; C. E. J M. van Sambeek— Peeperkorn: N. E. Gillissen—Muntinga; E. Nordvan der Graaf; 17 Nov.. J. M E. Tiele- manvan der Schoot: J. C. Willemse Schoen; A. G. Ruijgrok—van der Peet; A. P. M. van der Werffvan Straten. O TORLEDEN: 15 Nov, M. C Hcercs— Fransen. 84 j.. Kritzingerstraat: A. E Thierry de Bve Dolleman. 71 jOosterhotnlaan: B M. Lommerse, 82 j„ Schotersingel; 16 Nov., A. F. S. Meier, 58 j., L. Margarethastraat. Grote Houtstraatvereniging bedacht het Jubileumfonds De Grote Houtstraatvereniging, die ten behoeve van de straatversiering ter gele genheid van de jubileumfeesten in Sep tember eeh inzameling heeft gehouden, heeft het batig saldo, vijfhonderd gulden, aan het Comité Nationaal Huldeblijk, het fonds voor de kankerbestrijding, ge schonken. VOETGANGSTER VEROORZAAKTE BOTSING MET LANTAARNPAAL. Op de Schoterweg moest Woensdagmor gen de bestuurder van een auto plotseling uitwijken voor een voetgangster, die met een rijwiel aan de hand zonder op het ver keer te letten, de straat overstak. De wagen begon hierdoor te slippen en sloeg tegen een electrische lichtmast, die bij de grond afknapte. De auto kwam er beter af: slechts een der spatborden werd vernield. Plantsoen op Nassauplein wordt smaller gemaakt Ten behoeve van het verkeer zal het plantsoen op het Nassauplein worden ver smald. Met de werkzaamheden is men van daag begonnen. De bocht tussen de Nassau- brug en het plein wordt daardoor niet zo scherp en de grote autobussen kunnen gè- makkelijker het Nassauplein of de brug bereiken. Het trottoir om het plantsoen zal ongeveer veertig centimeter breed worden en dat langs de huizen blijft ongewijzigd. Het versmallen van het plantsoen betekent een aanmerkelijke verkeersverbetering. PERSONENAUTO RAMDE N.Z.H.-BUS. Woensdagmiddag is nabij de Manègebrug reen autobus van de N.Z.H.V.M., die van het Kenaupark kwam, door een personenauto aangereden. De botsing ontstond, doordat de bestuurder van de personenauto geen voorrang verleende. Beide wagens liepen enige materiële schade op. VLOTTE MODELLEN KEURIGE DESSINS vanaf HAARLEM HEEMSTEDE ZANDVOORT Schoorvoetend begonnen Het IJ en wij Hoofdstedelijk relaas Dezer dagen kwamen'twee Amerikaanse torpedojagers, de Purdy en de Bristol, he IJ opvaren voor een operationeel bezoek aan Amsterdam. Zij meerden bij het Ste nen Hoofd wat een heel eind lopen is van het Centraal Station maar niette min hebben wij er een kijkje genomen en de handen gedrukt van kapitein-luitenant ter zee A. J. Barret, die de Purdy beheert en zijn collega C. S. Barker, die de baas is over de Bristol. Zij zijn net zo plezierig verlegen als andere zeelieden, die handen moeten drukken, maar dat neemt niet weg dat captain Barrett in de oorlog convooi gevaren heeft naar IJsland en Ierland, Ca sablanca en Oran, en de invasies op Sicilië en Salerno heeft meegemaakt. Daarna ging hij voor de verandering naar de Pacific, waar hij de Jappen het leven zuur maakte bij Luzon en Okinawa. Captain Barker, die een beetje op Gary Cooper lijkt, voer ook de zeven zeeën rond en hielp een handje bij de invasie in Normandië. Van de sche pen heeft de Purdy het meeste kruit gero ken, want de Bristol kwam voor de oorlog net te laat. Bij Okinawa kreeg de Purdy onwelkom bezoek van eeft Kamikaze-vlie ger, die zich met toestel en al op de jager liet vallen. De bobbel op het dek is nog te zien. De reis die deze twee windhonden van het zoute water op het ogenblik maken, heeft echter een genoeglijker doel. De Ame rikaanse* Jantjes, waarvan er een paar echte ringbaardjes hebbeff, gaan namelijk een paar dagen passagieren, om de slagzin van de Navy „See the world" (en niet alleen door een patrijspoort) waar te maken. Voor de Hollanders die een kijkje willen nemen 'naar de 6 kanonnen, 12 luchtdoel-mitrail leurs, 11 oerlikons en 10 lanceerbuizen, die op de 114 meter lange 2200 tons-schepen (totale kosten per sohip: 20 millioen gul den) zijn gemonteerd, bestaat daartoe tot en met Vrijdag gelegenheid van 1.304 uur 's middags. Over torpederen gesproken, het is ons een raadsel dat zulks op het Muntplein niet méér geschiedt. Toen wij even het verkeers probleem stonden te bestuderen, telden wij er 100 fietsers, 34 auto's, 7 motorfietsen, 5 trams en 300 voetgangers, die in zeven ver schillende richtingen moesten. Bovendien stonden er op de trottoirs zeker 200 mensen vol bewondering de verkeersagent gade te slaan, die temidden van deze chronische opstopping verlichting trachtte te verschaf fen door op een verkeersbord steeds nieuwe aanwijzingen te geven. Qua bezienswaar digheid klopt het Muntplein de Parijse Place d'Etoile met vele lengten. Voor de toeschouwer is het ook veel overzichtelijker omdat hij nergens ter wereld zoveel bot sende bedoelingen op zo weinig vierkante meters kan aantreffen. Wat vooral opviel was de ontstellende domheid van de figu ranten in dit openluchtspel Carel Briels waardig die niet in staat bleken de mèest eenvoudige verkeersregels op te volgen. Wij staken daarom zelfbewust over, maar de bewondering die ons had bekropen, toen wij zagen dat de man-in-het-midden ook nog tijd vond om boertjes-van-buten de weg te wijzen, verliet ons even snel, toen hij bo vendien capabel bleek ons tegelijkertijd op de bon te laten zetten wegens een onwille keurige verkeersovertreding. Over dit gewoel staarde de Munttoren, die de schuld van alles is, onbewogen heen, maar om hem te sarren hebben wij hoe wel ons horloge stil stond niet naar hem opgekeken om te zien hoe laat het was. Sinds de oorlog zijn er in Haarlem alleen door de gemeente woningen gebouwd. Dit geschiedde ingevolge de rijksregeling voor Woningwet-woningen. Er is indertijd ook sprake geweest van de bouw van een com plex arbeiderswoningen in Haarlem- Noord door particulieren, maar dat plan is, omdat er toen teveel bezwaren waren, met doorgegaan. Inmiddels is er door het rijk ook een financieringsregeling bekend gemaakt voor woningbouw door particulieren. Hoe die werkt hebben wij indertijd breedvoerig uiteengezet. Het rijk neemt voor het niet- rendabele deel der bouwkosten, gedurende de eerste tien jaren, een hypotheek voor zijn rekening. Na die tien jaren wordt na gegaan hoe het staat met dat niet rendabele deel. Verwacht wordt dat in die tijd de toestand geheel of gedeeltelijk gesaneerd zal zijn, o.a. door een algemene huurver hoging. Het bedrag der bouwkosten dat dan nog niet rendabel is wordt in contan ten uitgekeerd, zodat daarmee de over heidsbemoeiing eindigt. Tot heden was van deze regeling in Haar lem nog geen gebruik gemaakt. Thans is daarmee begonnen, ook al is het dan nog slechts schoorvoetend. In het Zuiderhoutpark ziet men nu aan de Amalia van Solmslaan een kleine villa bouwen. Dit trekt in deze dagen van wo ningnood sterk de aandacht. Herhaaldelijk wordt de aannemer aangeklampt door mensen die ook graag zo'n woning zouden willen hebben. Wij zijn eens gaan praten met de aannemer, de firma D. Bruyn. Daarbij vernamen wij dat de bouw ge schiedt onder architectuur van de heer H. Hendriks te Epe (Gelderland). Het wordt een huis dat, met de grond, op ongeveer 28.000 komt. De grond is vrij duur, .omdat het een hoekpand wordt, met betrekkelijk veel tuin. Vóór de oorlog zette men zo'n huis voor ongeveer 11.000. En dan kon men royaler met verschillende materialen zijn. Vooral met hout. Er wordt door de Wederopbouw slechts een beperkte hoe veelheid hout toegewezen. Dit maakt dat er beneden stenen vloeren komen (waarop parket wordt aangebracht, maar dat be hoort tot de meubilering). De balken voor de zolder boven de kamers op de eerste verdieping konden slechts licht gemaakt worden, zodat de zolder niet als berg ruimte te gebruiken is. Maar al moest de architect woekeren met materialen, er komt toch een solied huis. Menigeen zou het bewonen van zo'n pand een ideaal vinden. Maar er kan alleen aan gedacht worden door mensen die een groot deel van de bouwkosten in contanten bezitten en die bovendien voor de toekomst financiëel risico op zich kunnen nemen. Maar zij, die in deze gelukkige omstandigheden ?ijn, krijgen de mogelijkheid, voor zichzelf een behoorlijke woning te laten zetten. En dan nog alleen in het geval dat men bouwt in de plaats waar men woont, want anders geeft een gemeente geen medewerking, omdat het bouwvolume er immers mee is gemoeid. De bouw van dit huis verloopt vlot, dank zij ook de medewerking van de Wederop bouw. In Augustus is het graafwerk begon nen. Tweemaal moest men een maand wachten op het besterven van beton, maar op 20 October werd toch begonnen met metselen. Nu waait de vlag al van de kap- spanten. Met Kerstmis hopen de jongge huwden het huis te betrekken. Nu er één schaap over de dam is volgen er meer. In het Zuiderhoutpark worden nog drie' andere huizen gebouwd, één ook vrij staand en twee aan elkaar. Bij Bouw- en Woningtoezicht zijn ook nog enige andere aanvragen in behande ling. - Bovendien worden in de Stephensonstraat twee werkplaatsen met bovenwoning ge bouwd. Eén daarvan is al klaar. Ook dit werk werd uitgevoerd onder de rijks- financieringsregeling. Tenslotte wordt in de Da Costrastraat voor een particuliere eigenaar een tiental woningen herbouwd die in de oorlog zijn vernield. Daarvan valt de financiële rege ling evenwel onder „herstel oorlogsschade". i is gereed v SINT NICOLAAS DE NIEUWSTE BOEKEN OP ELK GEBIED Tegen ELKE prijs Grote Houtstraat 100 - Telefoon 13060 World Student Relief steunt hoger onderwijs in Indonesië „Wij zien de univevsitaire wereld op nieuw betrokken bij de wedergeboorte van de cultuur, mede de weg banend tot her waardering van de mens. Daarin treedt de groei van de universitaire gemeenschap over de gehele wereld aan het licht, waar van een der meest prijzenswaardige uitin gen is het World Student Relief. De stu dent belijdt daarin bewust de vernieuwing van de wetenschap en de bevrijding uit dogmatische overheersing door eenzijdig materialistisch denken". Aldus sprak de voorzitter van het Uni versitaire Asyl Fonds, prof. dr. G. Heringa uit Amsterdam tijdens een bijeenkomst in het groot auditorium van de rijksuniversi teit te Leiden, waar de studenten, die in de oorlog zijn gevallen, werden herdacht. Deze herdenking geschiedt ook in andere landen op 17 November. World Student Relief Nederland acht het voor de komende jaren zijn eerste plicht, steqn te verlenen aan het zwaar getroffen hoger onderwijs in Indonesië. Daarnaast moet het gastvrijheid ver lenen aan 50 vluchtelingen-studenten aan onze universiteiten. Dit initiatief van Ne derland, belichaamd in de werkzaamheid van het Universitair Asyl Fonds, heeft ook buiten onze grenzen grote waardering ge vonden. Tijdens deze bijeenkomst, die werd bij gewoond door vertegenwoordigingen van alle universiteiten, spraken voorts mr. K. Wiersma, voorzitter van World Student Relief, de heer J. Drijber, president van de Nederlandse Studenten Raad en de heer H. van Vloten, oud-voorzitter van World Student Relief. DISTR1BUTIENIEUWS Afhalen van bonkaarten voedingsmiddelen, tabaks- of versnaperingskaarten en toeslag- kaarten voor jonge en aanslaande moeders op Vrijdag in de Vleeshal te Haarlem: letters N en O en in het Uitreiklokaal te Heemstede: A to* «u net Ba. Retour Parijs—Londen per fiacre Madame Dorange, zo zegt The Times over de dame die van Parijs naar Londen reed op de bok van haar „fiacre" en nu al weer op de terugreis is, heeft nieuwe luister toegevoegd aan een vehikel met een lange geschiedenis. Waar de Londense „cab" via een lange omweg zijn naam ont leende aan een Italiaanse geit, werd de Parijse fiacre naar een Ierse heilige ge noemd. Vorig jaar gaf de „cab" eindelijk de taak op om het tempo van het moderne Londen.bij te houden en onopgemerkt en weinig betreurd verdween zij uit hePleven van de metropolis, maar in Parijs waar het tempo nog hoger is, houdt de fiacre braaf stand. Het is nu ongeveer 1400 jaar geleden dat de goede pater Fiacre, Kilfiachra in Ier land verliet om zich als hermiet in Frank rijk te vestigen, hoewel het om precies te zijn pas in 1650 was, dat rijtuigen die bij een hotel waarvoor zijn standbeeld stond op vrachtjes wachtten, naar hem genoemd begonnen te worden. De fiacre heeft nu al driehonderd jaar door de Parijse straten gerateld en is dus een vervoermiddel dat respect verdient, hetwelk nog verhoogd moet worden dooi de aanblik van madame Dorange op de bok, gekleed in een grijze hoge hoed, zwar te „redingote", gele shawl, khaki rijbroek en bruine laarzen, een kleedij die, al is zij niet geheel conform aan de hippische tra dities, toch de nodige eer aandoet aan de équipage. Het is echter Coco (een paard dat de tactvollen niet zonder aarzeling in de mond zouden kijken) die de meeste eer verdient voor deze heen-en-weer-reis, die juist tijdens de auto-tentoonstelling in Londen aantoont dat er met de fiacre ern stig rekening moet worden gehouden en dat er nog genoeg leven in een oud paard zit. SCHEEPVAART Albireo, Buenos AiresRotterdam 17 Nov. van Santos. Groote Beer, AmsterdamBata via pass. 17 Nov. Algiers. Johan van Olden- barnevelt, BataviaAmsterdam pass. 17 Nov. Malta. Sibajak, RotterdamBatavia pass. 17 Nov. Point de Galle. Slamat, 17 Nov. van Semarang naar Soerabaja. Sloterdijk, 17 Nov. van Singapore naar Batavia. Tarakan, Am sterdamJava 17 Nov. van Djeddah. Willem Ruys, BataviaRotterdam 17 Nov. van Suez. Bloemfontein, East LondenLorenzo Mar- quez 17 Nov. te Durban. Boschfontein, Am sterdamBeira 17 Nov. te Genua. Veendam, 18 Nov. van Halifax naar Southampton en Rotterdam. Franklin Delano Roosevelt Jj., de 34-jarige zoon van de overleden president der V.S., is uit New York in Nederland aangekomen. Hij is advocaat en maakt een zakenreis van vijf weken door Europa. Tezamen met zijn moeder, Mrs. Eleanor Roosevelt, die in Parijs de Ver gadering van de UNO bijwoont, hoopt hij vóór Kerstmis naar Amerika terug te keren. BINNENLAND Achttien landbouwers, die de bestrijding van de Coloradokever niet ernstig hadden opgevat, zijn door de kantonrechter te Assen veroordeeld tot geldboeten, variërende van 1' 5 tot f 150. In Franeker is een twee meter hoge enl brede onderaardse gang ontdekt, welke ongeveer honderd meter parallel loopt met het bolwerk. Het metselwerk verkeert in zeerj goede staat. De Franse admiraal R. Jaujard arriveer. Ij de in Den Haag voor een tweedaags bezoek Y aan Nederland. Hij zal onder andere dj havens van Amsterdam en Rotterdam be zichtigen. Het hoofd van het bureau Criminele Voorlichting van het ministerie van Justitie waarschuwt hen, die een woning willen laten bouwen voorzichtigheid te betrachten bij he: opnemen van contact met bureaux en perso nen, die daartoe hun bemiddeling aanbieden Een militair vliegtuig van de vliegbasis Valkenburg heeft bij Zwartsluis een nood landing gemaakt, waarbij het licht bescha digd werd. De sergeant-majoor-vlieger kreeg geen letsel. Mevrouw Van der PolVan den Oever te Zaltbommel heeft op haar 38ste verjaardag het leven geschonken aan een drieling, drit Amsterdamse Beurs Slotkoers Openings gisteren koersen Koninklijke Olie. 312 314% Unilever 271% 274% 228% 229% A. K. U 151% 155 149 Nederlandse Ford 300 Nederlandse Kabel 260 v Berkei's Patent 120 Scheepvaart Unie 161% 161# Holl.-AmerikaLijn 161 Deü Maatschappii 148# H. V A 245 244% A'dam Rubber 153% 152% Ned Handel Mij. 158% N.-I. Handelsbank 114% Silliton Mil *-• 393 Amerikaans rapport over noodzaak tot burgerlijke verdediging Een commissie van deskundigen heeft de Amerikaanse minister van Defensie, James Forrestal, een rapport voorgelegd betref fende de burgerlijke verdediging in oor logstijd. Men is uitgegaan van de verwachting, dat door een enkele atoombom 40.000 men sen zouden worden gedood en 60.000 ge wond. Volgens de deskundigen is een doel treffende organisatie voor de burgerlijke verdediging de ontbrekende schakel in het Amerikaanse verdedigingssysteem. Men wijst daarbij op het nut van de Britse bur gerlijke verdediging in de laatste oorlog. In het rappoft wordt de instelling ge vraagd van een speciaal bureau dat tot taak zou hebben de vorming en opleiding van verdedigingsploegen in de staten, ste den, dorpen en zelfs straten te coördineren. Men legt vooral de nadruk op de bestrij ding van de dodelijke nawerking van de atoombom, de bescherming tegen aanval len met gas en brandbommen en het tegen gaan van besmetting van voedsel en drink water door aanvallen met bacteriologische wapens. In het rapport wordt voorts de nadruk gelegd op de noodzakelijkheid van opvoe ding van het publiek in de werkelijke be tekenis van een aanval met atoom wapens. Men is het algemeen eens over het feit, aldus het rapport, dat de psycho logische aspecten van een atoom-oorlog van de hoogste militaire en politieke bete kenis zijn. Evenals in Engeland worden de plaatse lijke brandweer ej^ de politie beschouwd als de kern van de plaatselijke organisatie voor de burgerlijke verdediging. Minister Forestal heeft verklaard, dat afschriften van het rapport ter bestudering zullen worden toegezonden aan de gouver neurs der staten en de plaatselijke autori teiten. EXTRA TREIN VOOR VOETBALLIEF HEBBERS. Zondagavond, na afloop van de voetbalwedstrijd BelgiëNederland, zul len de Nederlandse Spoorwegen een extra trein inleggen van Esschen naar Amsterdam, Deze trein vertrekt uit Esschen om 20.00 uur. uit Roosendaal om 20.55 uur. Aankomst te Rotterdam om 21.56, Den Haag 22.23 en Am sterdam 23.20 uur. De heer J. M. Balabrega te Haarlem is agd voor het diploma hogere bouw kunst-onderricht. Haarlemmermeer BRANDSTOFFENKAARTEN De laatste na-uitreiking van kaarten aan kamerverhuurders en rantsoenbonnen aan grote gezinnen is bepaald op het Distribu tiekantoor te Hoofddorp op Donderdag 25 November. Bloemendaal Burgerlijke stand BEVALLEN: F. W. van Roode—de Lorijn, d.; A. C. E. v. LammerenKorsman, z.; E. A. v. d. Vlis—Klimbie, z.; R. W. Bos—Anninga, dochter. ONDERTROUWD: H. J. Wenning en S. H. H. de Groot; A. A. Bruch en R. D. Koene; N. C. E. Habicht en C. L. A. van Berckel; J. G. Emmink en T. de Vries. OVERLEDEN: C. P. Kooperberg, oud 58 j.; J. Groen, oud 80 j.; K. L. IJzerman, oud 67 j. GEHUWD: A. H. Gijsinck en D. Mica; B. E. Schaefer en J. M. Mense; C. A. Kriismann en C. A. Clerk. ei er dei 1e| He Bank blijkt, dat de bankbiljettencirculatie met f 14 millioen is ingekrompen tol f3.033.068.900,—. De circulatie van muntbil jetten is met f 800.000 verminderd to: f 142.657.442. Voor de eerste maal is in de Noord- Oostpolder een vos waargenomen, Reintjj liet zich bij een drijfjacht niet vangen. Wegens poging tot omkoping van een ambtenaar is mr. W. M. W., die in de bezet tingstijd lid is geweest van de Hoge Raad, veroordeeld tot 4 maanden gevangenisstraf. Het aantal met mond- en klauwzeer besmette boerderijen is in October met 48 tot 60 gestegen.. Hiervan waren er 34 in Zuid holland, 4 in Noordholland en 17 in Zeeland. Wegens het verkopen van worstjes bo *vcn de vastgestelde prijs was tegen de directie van een fabriek te Twello f 64.000 boete geëist. De economische rechter in Zut- phen heeft de directie op juridische grondel vrijgesproken. Het College van Rijksbemiddelaars heei: een verhoging van de basis-uurlonen tot hel landelijke peil bij de N.V. Philips en eer gelijktijdige voorziening van de stukwerk tarieven goedgekeurd. In het algemeen za, deze correctie bij toegenomen individuele arbeidsprestatie tot een verhoging van he: uurinkomen van de betrokkenen leiden. L HAARLEM EN OMGEVING Pi De Haarlemse recherche heeft tweero bankwerkers gearresteerd, die er van ver-ge dacht werden een electrische motor te heb ben gestolen. Beiden hebben volledig bekend Bovendien arresteerde de recherche eer 30-jarige los werkman, verdacht van heling en een 23-jarige electricien, die een overall zou hebben ontvreemd. In een azijnfabriek aan de Spaarnwou- derweg is de 58-jarige fabricagechef W. I. door een onderdeel van een koelwaterpom: boven het rechteroog getroffen. De pomp was juist gerepareerd en bij het proefdraaie; raakte een stuk er van los. De fabricagechei liep éen flinke wond op, die hij heeft moetec laten hechten in het Grote Gasthuis. Er heeft zich een comité gevormd, dal plannen voorbereidt een postduivenvereni ging op te richter. De sport wordt op Zater dag beoefend. Donderdagavond 25 November zal ten huize van de heer J. Verton, Sumatrastraat 17 in Haarlem-Noord de op richtingsvergadering worden gehouden. Zondag 21 November zullen drie klok ken, bestemd voor de kerk der parochie 0, L. Vrouw Hemelvaart aan de Valkenburger laan te Heemstede, worden gewijd. De c klok u] welke 290 kg. weegt, bevat een opschrift oven., Maria, de ais klok van 410 kg. over Josept en de g klok van 690 kg. over Salvator. Di' klokken zijn gegoten in Asten. 1 De R.K. Rederijkerskamer „Alberdingtrc Thijm" ge ft op 23 November in de Stads-w schouwburg te Haarlem een opvoering van;]a het nieuwe stuk van Piet Mossinkoff: „Thuis- je front". j Voor de aanschaffing van een gas- verwarming in het gebouw van de Ned'# Protestantenbond, Berkenstraat, Haarlem. Noord, wordt op 18 en 19 November in da: v gebouw een bazar gehouden. E De petroleumventers zijn ontevreden e^]: zullen op 25 November in Amersfoort ee: landelijke protestvergadering houden. Z: inden de verkoopprijs te hoog en de wins!- di marge te klein en zijn verder ontsticht ove n de grote oliemaatschappijen. Deze zoudeiJ naar willekeur de leveranties aan mensen; o die reeds jarenlang venter zijn. verkleinen! n om nieuwelingen van olie te kunnen voor-J g zien. De minister van Economische Zaken eaj vertegenwoordigers van vakgroepen in olie-; producten en grote oliemaatschappijen zijn,11 voor de protestvergadering uitgenodigd. De gcneraal-majoor A. II. Nijhofl'g directeur van het verkeerswezen van di I Dienst Kwartiermeester-generaal, zal op I j: December wegens het bereiken van de pen- s sioengerechtigde leeftijd de militaire diens!L verlaten. De kolonel J. H. R. Lagas van dc! Genêrale Staf is tot zijn opvolger benoemd!11 Onder de titel „Oost en West" lioudt hel Centrum Open Religieus Gemeenschap it x het gebohw Westerhoutpark 1 a bijeen- z komsten op Zaterdagavond en Zondag. Op di y eerste avond spreekt Sigismund'von Gleichj c over „Het westen en de Slavische volken" et Zondagmiddag dr. K. J. Brouwer over „Heir westen en het Verre Oosten". Ds. A. R. de Jong leidt Zondagmorgen een wijdingsdienst Het Vrye Toneel onder leiding van Cor - en Anton Ruys zal Zaterdag 20 en Zondag 21 November de eerste voorstellingen te Haar lem geven van M'n zuster Eileen, Amerikaans blijspel van Joseph A. Fields en Jerome Cho- derov, in de vertaling van Jan Teulings. Bij vonnis van de Arr. Recht bank te Haarlem d.d. 5 Oc tober 1948 is in staat van faillissement verklaard L. P. M. BEERENHOUT. stuca- door, wonende te Haarlem. Alb. Thijmstraat 18 met be noeming van de E. A. Heer Mr. J. H. H. Hülsman tot Rechter-Commissaris en van ondergetekende tot curator. Door de Rechter-Commissa ris is bepaald, dat de vorde ringen vóór 22 December 1948 bij de curator moeten zijn ingediend en dat de ve rificatievergadering zal wor den gehouden op Donderdag 13 Januari 1949 des namid dags te 3 uur in het Gerechts gebouw, Jansstraat 81. De curator: Mr. L. S. Römelingh, Zijlstraat 47, Haarlem. Noord-Zuid-Hollandsche Vervoer Maatschappij N-V. Geplaatst kunnen worden ASS..CONDUCTEURS OP AUTOBUSSEN voor wie bij gebleken geschiktheid de mogelijkheid besta»! om opgeleid te worden tot chauffeur. Gegadigden van 17 tot en met 22 jaar en wonende in Haar-;' lem, Leiden, Voorschoten, Noordwijk, of in de onmiddellijk» omgeving van die gemeenten, wordt op schriftelijk verzoet aan de N.Z.H.V.M. N.V., afd. Personeelleiding, Leidsevaari 396 Haarlem, een sollicitatieformulier met de nodige inlich tingen toegezonden. JAARVERGADERING van het Witte Kruis, afd. Heemstede, op 29 Nov. a.s. in het Gezondheidshuis, Lieven de Keylaan, Heem stede. Aanvang 8 uur. HET BESTUUR gevraagd, 16-18 j. Levens- j middelenzaak. Voor de win- kei. Goede vooruitzichten. Brieven no. 2055. i GAAN MEE \\f4ET DAMIAANS I Alve'UG OVERZEE WU bieden U: vlotte service, vakkundig betrouwbaar personeel, grote ervaring, eerste klas materiaal en alles wat U verder verlangt. Eén ding is zeker: wy leveren alleen goed werk. 9

Haarlem's Dagblad | 1948 | | pagina 6