Haarlems Dagblad Val van Spaak Gratie aan ter dood veroordeelden kost België een regeringscrisis Israël volgt UNO-bevel voor de Negev slechts gedeeltelijk op Beschuldigingen tegen Amersfoortse kampcommandant stapelen zich op Weerbericht 63e Jaargang No. 19096 Bureaux: Grote Houtstr. 93, Tel. Adv. en Admin. 10724, 14£I25. Redactie 10600. Direct.-Hoofdred. 15054, Bijkantoor H.N., Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Z.B. Spaarne 12, Tel. 12713, 10132. Vrijifeg 19 November 1948 Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 33 cent, per kwartaal 14,25. Franco per post 14,75. Postgiro 273107. Vdvert.tarieven op aanvraag bij de Administratie. Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peerebooro cn Oprctljtc Igaartcmac^c Courant (anno 1656) Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem t TANMORGEN heeft hèt Belgische kabi- V net, bestaande uit Katholieken en socia le listen en gepresideerd door de socialist Spaak, zijn ontslag bij de Prins-Regent ingediend. De aanleiding ligt wel in een der neteligste na-oorlogse vraagstukken, maar het is ongewoon dat er een kabinets crisis uit voortvloeit. Op het ogenblik kost het daarom moeite zich voor te stellen, dat Spaak zich na deze val niet opnieuw zou verheffen. Hij heeft dat na een vorige wel gedaan en hij is een kenmerkend minister president van deze tijd. Men kan hem in België bij de leiding der staatszaken slecht missen. Zijn kabinet en hij hebben het afgelegd tegenover een uitbarsting van volks-emotie. Het geval is typerend voor een Zuidelijker, minder bedaard temperament dan in ons koele land overheerst. Bij ons moge me ningsverschil bestaan ten aanzien van de behandeling van de politieke delinquenten en evenveel bedenking tegen verschil lende aspecten van bijzondere rechtspraak en zuivering maar een kabinetscrisis over de vraag, hoeveel „zware gevallen" doodgeschoten worden en hoeveel levens lang krijgen is in Nederland niet denkbaar. Een groot deel van ons volk is trouwens zozeer tegen de doodstraf gekant, dat het ook na de gebeurtenissen van de bezettings tijd die afkeer overwegend is blijven ge voelen. Niettemin is zij in de bijzondere rechtspleging toegepast maar tot dusver 00 In weinig gevallen uitgevoerd. Spaak heeft niet nagelaten, daar gisteren in de Bel gische Kamer de aandacht op te vestigen. Hij heeft vergelijkingen met Nederland gemaakt. Hij heeft er de aandacht op ge vestigd dat in Nederland sinds de bevrij- k- ding maar 22 doodvonnissen ten tütvoer zijn gebracht en in België al 232. Hij, met trouwens het gehele kabinet, heeft zich ge schaard achter de Katholieke minister van Jultitie Paul Struye, op wiens advies de Prins-Regent het doodvonnis van twee be ruchte Rexisten uit de Borinage Bove- roulle en Surin in levenslange gevan- genisstraf had gewijzigd. Minister Struye, jn de bezettingsjaren een belangrijke figuur in het Belgische verzet tegen de Duitsers, eD had met deze verlening van gratie een felle volksemotie ontketend die, beginnend in het mijndistrict waar de beide Rexisten m-zich hadden doen gelden, zich uitbreidde I, in den lande, tot demonstraties voor het nP Kamergebouw leidde en de indiening van moties van afkeuring door socialisten, libe- en, ralen en communisten tengevolge had. Oud-strijders en ex-verzetsmannen deden zich gelden met veel vlaggen en in de Kamer werd minister Struye zwakheid ni- verweten. Aan iemand die er niet. op wil ;r' slaan wordt gewoonlijk zwakheid verweten )ei en het geschiedt als regel ten onrechte. Want het eist meer geestkracht en vast beradenheid, tegen een golf van populair sentiment zijn standpunt te handhaven, 0, dan in het koor te gaan meeroepen. Minister Struye heeft de 1166 in België uitgesproken doodvonissen aangeduid als '^jeen angstaanjagend getal. Vijfhonderd von dnissen nevens de 232 reeds geëxecuteer- jde wachten nog op uitvoering. Bove- en Surin waren niet veroordeeld. moord of doodslag maar wegens en daarom is hun gratie ver leend. Verdere strafvermindering zal aan dergelijke begenadigden niet worden toe gekend, hetgeen dus betekent dat zij ïn- Iderdaad hun gehele verdere leven in ge- iai vangenschap zullen moeten doorbrengen. (Dat is ook al veel strenger dan het in ons [land geschiedt en het houdt bovendien in, mi|dat de veroordeelden nooit meer in de J maatschappij zullen terugkeren. Maar zelfs deze verzekering kon de minister van Justitie het niet winnen en hij besloot daar- enJop geen stemming af te wachten, maar ca! meteen zijn ontslag in te dienen. Waarop or|Spaak mededeelde dat het kabinet zich •®j beraden zou, met het resultaat dat het van- morgen aftrad. Er is een andere, in wezen dieper in grijpende kwestie die de horizon van de de Belgische politiek blijft verduisteren. Dat is de Koningskwestie. De daarover heer- hijsende geschillen hebben ongetwijfeld de d! positie van het kabinet-Spaak onder- mijnd. Als het in het algemeen sterker igestaan had zou het. niet op een gratie verlening aan twee misdadigers gevallen zijn. Het ziet er dan ook naar uit dat bij de Ae komende Kabinetsformatie dit vraagstuk opnieuw van grote betekenis zal zijn. De [houding van de liberalen zou daarbij be slissend kunnen zijn en opnieuw kan men Zich de vraag stellen of het na de ver werping van het voorstel tot het houden ener volksstemming wellicht in de rich ting van een abdicatie van de Koning en een troonsbestijging van kroonprins Bou- dewijn zal gaan. R. P. Pleidooien in de Bondowoso-affaire Het college van verdedigers, bestaande uit officieren van de Mariniersbrigade, begon Vrijdagmorgen met de pleidooien in de Bondowoso-affaire bij de behandeling Voor het hoog militair gerechtshof. De pleidooien waren er in de eerste plaats op gericht om aan te tonen, dat de ramp, waarbij 46 Indonesiërs omkwamen, [Biet is veroorzaakt door plichtsverzaking van de beklaagden, doch door andere oor zaken en in de tweede plaats om er op te [Wijzen, dat de fout moet worden gezocht waar deze werkelijk zit, namelijk bij de [hogere legerleiding en dat men zich niet op een dwaalspoor moet laten brengen door de kleinere fouten, gemaakt door de be daagden, Cominform-agent uit Frankrijk gezet Het officiële Tsjechoslowaakse pers bureau Ceteka meldt, dat een lid van de Tsjechoslowaakse ambassade te Parijs, dr. Gregor genaamd, uit Frankrijk is gewezen. Er is nog geen officieel commentaar ge leverd. Een officieel Tsj^choslowaaks pro test is door bemiddeling van de ambassa deur te Parijs, dr. Adolf Hoffmeister, ge richt aan de Franse regering. Reuter verneemt uit welingelichte bron, dat dr. Zoltan Gregor, asjistent-adviseur voor handelsaangelegenheden door de [Franse autoriteiten verdacht werd van het invoeren vap geld van de Cominform in Frankrijk. Gregor had geen diplomatieke status. Hij kwam verscheidene maanden geleden naar Frankrijk. KABINET-SPAAK NEEMT ONTSLAG Beleid van minister van Justitie Struye gecritiseerd De Belgische minister van Justitie, Paul Henri Struye, heeft gisteravond zijn ont slag ingediend na een lang debat in de Kamer van Afgevaardigden over de wij ziging van het vonnis van twee Belgen, die wegens oorlogsmisdaden ter dood waren veroordeeld. Onmiddellijk daarna heeft premier Paul Henri Spaak de Kamer mee gedeeld, dat hij overleg zou plegen met zijn kabinet, „dat hoogstwaarschijnlijk ontslag zou vragen". Vandaag bood het gehele kabinet zijn ontslag aan, na een spoedzit ting in de ochtenuren. Men acht het waarschijnlijk, dat de hui dige crisis niet tot een ontbinding van het parlement zal leiden. Dit zou namelijk automatisch nieuwe verkiezingen mee brengen, #n aangezien deze op grond van de wettelijk vastgestelde termijn pas na ten minste veertig dagen zouden worden ge houden, zou het land gedurende deze periode zonder regering zijn, een toestand, die men bij de huidige politieke verwikke lingen, ongewenst acht. Wel wordt het waarschijnlijk geacht, dat Spaak van deze crisis gebruik zal maken om de samenstelling van zijn kabinet te herzien. Het ontslagnemen van de minister van Justitie was de consequentie van de critiek op zijn beleid uitgebracht door het socialis tische Kamerlid Collard; de critiek gold de berechting van politieke delinquenten en met name de wijziging van de tegen de Rexistische verraders Boveroulle en Surin uitgesproken doodstraf in levenslange ge vangenisstraf. Voor de hekken van het parlements gebouw hadden vertegenwoordigers van vrijwel alle Belgische verzetsbewegingen met hun vaandels de wacht betrokken om te protesteren tegen de gratieverlening. Collard vertolkte tijdens zijn interpella tie de verontwaardiging, die bij grote delen der Belgische bevolking, en in het bijzonder bij degenen, die deel hebben uitgemaakt van de ondergrondse organisaties, is ge wekt door het beleid van de katholieke minister van Justitie" inzake de berechting der politieke delinquenten. Wanneer misdadigers als Boveroulle en Surin, die in de Borinage talrijke moorden op hun geweten hebben, begenadigd wor den, aldus spreker, staat de weg open om gratie te verlenen aan alle ter dood veroor deelden, die nog op voltrekicing van het doodvonnis Wachten, Cijfers. De minister van Justitie Struye verde digde zich met cijfers. Hij wees er op dat sedert de bevrijding aan 232 Belgische poli tieke misdadigers het doodvonnis is vol trokken. In Nederland zijn slechts 22 en in Luxemburg 5 doodvonnissen ten uitvoer gelegd, aldus Struye, die meende dat „de dorst der goden" thans gelest is en de vol trekking van meer doodvonnissen niet in het belang van het land zou zijn. Hij be loofde een wetsontwerp op grond waar van de t$r dood veroordeelden bij wijziging van hun straf in levenslang niet langer zullen profiteren van de wet-Le Jeune, die er in voorziet, dat degenen, die na gratie verlening tot levenslang worden veroor- Drie doden bij luchtbrug ongeluk Drie inzittenden van de Britse Dakota, die Woensdagavond in de Sovjet-zóne is neergestort, zijn gedood, zo wordt in een Brits communiqué medegedeeld. Een overlevende werd in de Sovjet-zóne, in tegenwoordigheid van een Britse arts van de luchtbasis van Ltibeck, geopereerd. Hij verklaarde, dat de Dakota bij een landings poging pomen had aangeraakt en midden door brak. PIERRE DE GAULLE HERKOZEN. De broer van generaal Charles de Gaulle, Pierre de Gaulle, is herkozen tot voorzitter van de Parijse gemeenteraad. ENGELAND BLIJFT ANTI-FRANCO. Groot-Brittannië heeft de UNO doen 'weten, dat het zijn houding ten opzichte van het Spanje van Franco niet gewijzigd heeft. deeld, practisch na tien jaar vrij zouden komen. - Minister-president Spaak, die voor dit debat speciaal uit Parijs was overgekomen, brak een lans voor zijn minister. „De leden der regering volgen een algemene politiek betreffende toepassing der gratie-regeling en minister Struye heeft deze vertolkt", al dus Spaak. „Struye heeft een grote ver antwoordelijkheid op zich durven nemen bij het nemen van beslissingen over de voltrekking van doodvonnissen en de rege ring schaart zich achter hem. Tussen het uitspreken van een doodvonnis en de be slissing of het vonnis werkelijk zal worden voltrokken, bestaat een groot verschil en de minister van Justitie, die deze beslis singen moet nemen, leeft onder een bijna ondraaglijke spanning. Ik veroordeel per soonlijk de doodstraf uit humanitaire over wegingen en onderschrijf de politiek van Struye volkomen". Spaak verzocht de Kamer tenslotte haar vertrouwen uit te spreken in het beleid van de minister. Na een inderhaast belegde vergadering van de leiders der verschillende fracties werden vier moties ingediend. De socialis ten betreurden de gratieverlening, de katholieken spraken hun vertrouwen in de regering uit, de liberalen steunden de socialistische motie en dienden bovendien een motie van afkeuring in en de commu nisten dienden enkel een motie van afkeu ring in. Hierna nan minister Struye ont slag. DE TOESTAND IN PALESTINA Op de autotentoqnstelling die gisteren in Londen werd geopend, is dit personenwagentje te zien, speciaal ontworpen voor invaliden. Het bezit electrische aandrijving en wordt bestuurd met een handle, die tevens de controles over de snelheid en de remmen in zich verenigt. De constructie is zodanig, dat een minimum aan krachtsinspanning wordt gevraagd van de bestuurder. Zware straffen voor Tsjechen Te Praag is een aantal zware straffen bekend gemaakt voor personen, die be schuldigd worden van tegen de staat ge richte activiteit en zwarte handel. Een 21-jarige vrouwelijke beambte, Vera Kotisova, werd beschuldigd van •militair verraad. Zij zou staatsgeheimen hebben bekend gemaakt aan „leden van een buiten lands leger". Zij werd veroordeeld tot 17 jaar gevangenisstraf en verlies van de burgerrechten voor vijf jaar. De aanklager tekende beroep aan en eiste een zwaardere straf. De leider van de groep, welke er van beschuldigd werd onwettig te hebben ge handeld in chocolade en ander snoep, werd veroordeeld tot 18 jaar dwangarbeid.de andere leden van de groep tot gevangenis straffen, variërend van negen maanden tot 15 jaar. Twee andere personen werden tot zeven en tien jaar gevangenisstraf veroordeeld, op beschuldiging van militair verraad. Voorts werden nog 82 personen wegens zwarte handel tot boetes van in totaal 1.700.000 kronen en gevangenisstraffen ver oordeeld. Geen genade voor Duitse generaals Dr. Hans Laternser, verdediger in het proces tegen leden van het oppercommando van de Duitse Wehrmacht, dat in Febru ari te Neurenberg werd gevoerd, heeft ver klaard, dat zijn verzoek tot vernietiging van de vonnissen door de voltallige zitting van het Amerikaanse militaire gerechtshof te Neurenberg is afgewezen. Dr. Laternser 'had zijn verzoek ingediend op grond van „tegenstrijdige getuigenis sen". De vonnissen betroffen acht gene raals, die bevel voerden over legers in Zuid-Europa, welke zich tijdens de bezet ting der Balkanstaten schuldig maakten aan oorlogsmisdaden. Veldmaarschalk Wilhelm von List, voor malig opperbevelhebber in Zuid-Oost- Europa, ens generaal Kuntze werden tot levenslange gevangenisstraf veroordeeld. Arabische staten wensen niet met de Joden te onderhandelen De Israëlische premier David Ben Goe- rion, heeft Donderdagavond voor de Israë lische staatsraad verklaard, dat de Joodse troepen niet op nieuwe lijnen in de Negev zullen terugtrekken, zoals de Veiligheids raad heeft bevolen. Ben Goerion zei: „Extra troepen, die naar de Negev werden overgebracht om te hel pen door te breken naar de geïsoleerde nederzettingen, waren reeds teruggetrok ken,. maar de troepen, die vóór 14 October in de Negev waren, zullen het gebied blij ven bewaken tegen aggressie van Egypte en ook Jeruzalem tegen een Egyptische aanval blijven besehermen. Israël is echter te allen tijde bereid met de Arabieren, te onderhandelen." Op „Rusthof" bij Amersfoort is een Russisch erekerkhof ingericht waar de lichamen zijn samen gebracht van een aantal krijgsgevangen militairen, die in het kamp Amersfoort werden vermoord en van de soldaten die in de winter van 1944-45 bij de bevrijding van ons land zijn gesneuveld. Gisteren is het ketkhof door de Minister "van Oorlog mr. W. F. Schokking officieel in gebrtiik gesteld. Een overzicht van de plechtigheid na de onthulling, door de Sovjet ambassadeur in Nederland, de heer AValkov, van het ere-monument op de dodenakker. De UNO had bevolen tot terugtrekking van de troepen naar posities, die vóór 14 October, het tijdstip, waarop de jongste strijd in de Negev ontbrandde, werden in genomen. Enkele uren vóór de vastgestelde uiterste termijn heeft de regering van Israël aan de Veiligheidsraad doen weten, dat zij er in toestemt de troepen terug te trekken, die na 14 October de Negev zijn ingetrokken, doch zich het recht voorbehoudt de troepen te handhaven, die vóór deze datum voor de verdediging der nederzettingen aldaar zijn gestationneerd. Zestig waarnemers der UNO vertrekken heden naar de woestijn Negev om de troe penbewegingen te controleren. Volgens een functionaris der UNO zullen deze waar nemers, die uit Jeruzalem, Gaza en Tel Aviv komen, verslag uitbrengen over de bewegingen en de situatie van de troepen, die de Joden na het ontbranden van een nieuwe strijd op 14 October in het gebied van de Negev vooruitgeschoven hebben! De Syrische minister van Buitenlandse Zaken, Barazi, heeft te Damascus verklaard dat Syrië en andere Arabische landen niet wensen te onderhandelen met de Joden, noch direct'noch via de UNO. Communisme en socialisme De secretaris van de Britse Labour partij, Morgan Phillips, heeft te Londen verklaard, „dat de jongste, gevangenisstraffen voor de Bulgaarse en Poolse socialistische leiders op verzonnen beschuldigingen een ver schrikkelijke les zijn voor allen, die geloven dat het communisme en socialisme iets ge meen hebben." In de verklaring zegt Phillips verder: „In de laatste paar dagen hebben de commu nistische regiems in Oost-Europa het socia lisme twee bittere slagen toegebracht. De werkelijke feiten zijn nooit duidelijker ge weest. In de gehele wereld hebben de com munisten zowel in woord als daad de demo cratische socialisten als hun dodelijkste vijanden aangemerkt. Want alleen het de mocratische socialisme kan de ellende doen verdwijnen, waarin het communisme zich ontwikkelt. Het martelaarschap van Cashir Fuzak (secretaris-generaal van de Poolse socialistische partij) en Kosta Loeltsjef (leider van de Bulgaarse sociaal-democra tische partij) is een tijdige waarschuwing." De Egyptische koning gescheiden van zijn vrouw Zijn zuster volgde het voorbeeld. Te Cairo is officieel medegedeeld, dat koning Faroek van Egypte en koningin Farida gescheiden zijn. Het huwelijk tussen koning Faroek en koningin Farida werd op 20 Januari 1938 gesloten. Bruid en bruidegom waren toen beiden 17 jaar oud. De bruid, die de naam Sasi Naz Soelfi- car droeg, was niet van koninklijke bloede. Zij was de dochter van Joessoef Bey Soel- ficar, rechter in Alexandrië. Tegelijk met de bekendmaking van deze scheiding werd te Cairo medegedeeld, dat ook de zuster van de Egyptische koning, prinses Fawzia, gescheiden is van haar ge maal, de Sjah van Perzië. De officiële mededeling over de schei ding van koning Faroek en koningin Fa rida zegt: „God heeft in Zijn hoge wijsheid gewild, dat de banden, die de twee edele vorstelijke personen verenigden, verbroken worden. Hij heeft de koning en de koningin het verlangen ingegeven te scheiden, hoe zeer zij het ook betreuren". Hoog Frans bezoek aan IJmuiden Vanmorgen heeft de Franse admiraal R. Jaujard een bezoek gebracht aan de Noor- dersluis te IJmuiden, zulks in het raam van een tweedaags verblijf in Nederland. De admiraal was in gezelschap van enige hoge marine-autoriteiten en heeft geduren- de het half uur dat hij bij de grote sluis doorbracht, meermalen zijn bewondering Uitgesproken over het imposante bouw werk, dat thans weer in zo goed als voor oorlogse staat verkeert. De vuurtoren van "Westkapelle, die door oorlogshandelingen ernstig was beschadigd, is hersteld. Het grote licht zal weldra weer kunnen schijnen. Hef woord is aan Napoleon: De verbeelding beheerst de wereld. Frans plan voor beheer der Ruhr-bedrijven Een woordvoerder van het Britse minis terie van Buitenlandse Zaken heeft be vestigd dat de Franse afgevaardigde op de „Ruhr-eonferentie te Londen Ilervé Alphand. aan de Britse en Amerikaanse afgevaardigden een Frans plan voor in ternationaal beheer van de Ruhr-in- dustrieën heeft voorgelegd. Het document is echter nog niet officieel ter tafel ge bracht. De conferentie heeft gisteren de eerste fase van haar werk, bespreking van de drie ontwerpen van statuten voor het gezags orgaan voltooid. Een welingelichte waar nemer noemde de tot dusver gemaakte vorderingen „goed en snel". De conferentie heeft een aantal essentiële punten, waar over nog geen overeenstemming is bereikt, terugverwezen naar een commissie van ontwerp, die de komende drie dagen zal trachten de geschilpunten in een enkel ont werp samen te vatten. Dit ontwerp dient voor Maandag gereed te zijn, wanneer de conferentie in voltallige vergadering bijeen komt. De vitale kwestie van het beheer van de mijnen en industrieën van het Ruhrge- bied is nog niet besproken. De commissie voor Buitenlandse Zaken van de Franse Nationale Vergadering heeft heden het Engels-Amerikaanse beslpit tot overdracht van de eigendom der bedrijven in het Ruhr-gebied aan Duitsers veroor deeld en om een uiteenzetting door de mi nister van Buitenlandse Zaken, Schuman, verzocht. De Commissie verzocht tevens om een spoedig debat over het ontwerp in de Na tionale Vergadering. Karl Berg: ,.lk neet dat alles niet zo precies meer99 „Het is wel mogelijk, ik weet het niet meer zo precies", zegt Karl Berg, die in Maart 1943 commandant werd van het concentratiekamp Amersfoort, als getuigen voor het Bijzondere Ge rechtshof te Amsterdam verklaringen afleggen over de toestanden in het kamp. De publieke belangstelling voor deze zaak is wederom zeer groot. De tribune is geheel bezet en tientallen belangstellenden moeten teruggestuurd worden omdat er voor hen geen plaats meer is. In de zaal zijn nu microfoons opgesteld. Het gesprokene wordt vastgelegd op een geluidsband, welke ter beschikking zal worden gesteld van het Rijksbureau voor Oorlogsdocumentatie. De eerste getuige, de heer J. Broertjes, werd als lid van de Paroolgroep gearres teerd en in Mei 1942 naar kamp Amersfoort ggbracht. Enkele dagen na zijn aankomst sloeg Berg hem met een ijzeren staaf een gat in het hoofd. Hij was er getuige van dat Berg een gevangene, die naar zijn zin niet hard genoeg werkte, stenigde. Het slachtoffer viel tensllotte neer en werd nadien niet meer gezien. Berg dreigde de gevangenen steeds met de kalkput, een kuil met ongebluste kalk, waarin lijken geworpen werden. „Ik weet het niet meer zo precies", zegt Berg. Hij zegt ook niet te weten, om welke reden de Russische gevangenen in het kamp vertoefden. Maar de procureur-fiscaal, mr. B. J. Besier. heeft van het Rijksbureau voor Oorlogsdocumentatie een rapporten- boek van het kamp ontvangen, waarin de Russen als krijgsgevangenen ingeschreven staan. Getuige Van der Steen verklaart, dat Berg eens zijn honden op een gevangene losliet. Op 16 December 1944 werd op een gevangene een gesmokkeld briefje gevon den en over de inhoud wond Berg zich zo op, dat hij gedurende 4 a 5 weken de ge vangenen de Rode Kruispakketten en het Kerstpakket onthield. Alle,extra voedsel was voor dat tijdperk verboden. Op 1 Januari 1945 stonden alle gevan genen aangetreden op de appèlplaats. Kotalla kwam en schreeuwde: „Stehen bleiben bis zum verrecken". Op die dag gingen de bewakers zich aan een algemene mishandeling te buiten, waarbij honderd gevangenen zodanig gewond werden, dat zij in de ziekenbarak verzorgd moesten worden. De „bunker" De rechercheur Kleinveld geeft een uit eenzetting van de toestand, die in „de bunker" bestond. Getuige heeft in de bun ker gezeten van 17 December 1942 tot 1 Maart 1943. De gevangenen lagen daar aan handen en voeten geketend in volkomen duisternis. De boeien sneden diep in het vlees. Vaak gebeurde het, dat de bewakers „vergaten" eten uit te delen. Soms ook werd het eten op enige afstand van de ge vangenen gezet, die het door hun boeien niet konden bereiken. Ook werden de ge vangenen door de „Arbeitsdienstleiter" Max Ritter en door Brahm op gruwelijke wijze mishandeld. Getuige kan bij de her innering aan de verschrikkelijke tonelen, die hij meemaakte, nog maar moeilijk it zijn woorden komen. Berg geeft ook toe in 1942 tweemaal in de bunker te zijn geweest, maar beweert, dat de meeste feiten hem onkundig waren. Getuige Bastiaanse, oud-gevangene, ver feit hoe Berg bevel gaf aan de gevangenen door de modder en sneeuw over de appèl plaats te rollen. De mensen waren slecht gekleed en leden ontzettend. Ging het rollen niet snel genoeg, dan gaf Berg bevel aan de bewakers er met hun knuppels op los te slaan. Een Joodse oud-gevangene, de heer Melkman, vertelt van de verschrikkelijke martelingen, die de Joodse gevangenen moesten doorstaan. Grijsaards werden aan hun baarden over de appèlplaats gesleept. Getuige was uit het kamp gevlucht doch spoedig weer gegrepen. Na een zware mis handeling door Kotalla, waar Berg bij stond, werd hij in de bunker geworpen, waar hy, zwaar gewond, wijf dagen in de boeien moest blijven zonder eten. Zijn kwetsuren waren zo ernstig, dat de kamp leiding maar vast een doodsbericht naar zijn echtgenote had gezonden De martelingen geschiedden met mede weten van Berg, die twee weken tevoren verklaard had, dat hij commandant gewor den was en geen mishandelingen meer zou dulden. Vrijdagavond na het appèl verscheen Berg meestal op de appèlplaats en liet de Joodse gevangenen strafexerceren. Zij kregen geen eten „omdat de Sabbath be gonnen was". Na iedere getuigeverklaring staat Berg op om te zeggen „dasz es nicht ganz stimmt". Getuige Van West werd 25 maal achter een in een beerput geschopt, kreeg 50 stok slagen met een stok met spijkers, werd twee maal levend begraven en op andere „gewone" manieren mishandeld. Toen ge tuige bij Berg over deze irrishandeling klaagde, was hij zo uitgeput, dat hij ineen zakte. Berg gaf toen het commando „hinr legen" waarna getuige op de rug ging lig gen. Een van de satellieten van Berg gaf hem daarna een slag met een hamer in het gezicht. Getuige Spitsbaard verklaart: „De Joodse gevangenen hadden het slecht, maar de Russen hadden het nog on eindig veel slechter. Meermalen gebeurde het dat zij dagenlang geen eten kregen. Wij stonden dan van ons rantsoen een stukje brood af. Op de laatste dag dat de Russen in het kamp waren, werd dit ontdekt. Het gehele kamp kreeg een dag lang geen eten en drinken. Berg liet eens enige Rus sen, die op de appèlplaats in elkaar waren gezakt, onder sneeuw begraven. Neder landse gevangenen hebben hen later be vrijd". Getuige Damen werd in September 1941 met zijn neef naar het kamp vervoerd. Zij waren het „persoonlijk eigendom" van Berg. De neef is overleden nadat Berg hem een slag met de steel van een schop tegen de rug had gegeven. Getuige kreeg officieel geen voedsel in het kamp en moest leven van de goedertierenheid van zijn medegevangenen. Hij is negen maan den in het kamp geweest. Gedurende de laatste drie maanden kreeg hij iedere morgen een pak ransel van Berg. Hij had Berg tenslotte gevraagd „Schiet mij maar liever dood". „Dat zou zonde van de kogel zijn" had Berg geantwoord. Berg geeft wel toe dat hij Damen vaak geslagen heeft. „Maar zeker niet iedere dag" zegt hij. Damen woog 78 kg toen hij in het kamp kwam, maar na negen maanden kampver blijf nog slechts 35 kg. Berg geeft echter niet toe, dat de ge vangenen in tienkamp veel te weinig voed sel kregen. Hij beweert opnieuw, dat hij niet wist dat de Russen krijgsgevangenen waren. Medische hulp mocht niet aan de Russen verstrekt worden. Destijds beweerden de Duitsers, dat de Russen besmettelijke ziekten hadden, die een bijzonder gevaar opleverden. Dit wordt door verschillende getuigen, waaronder doktoren, tegenge sproken. In de volgende zittingen zullen de hel pers van Berg en KotSlla zich te verant woorden hebben. WEINIG VERANDERING Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Vrij dagavond tot Zaterdagavond: Zwaar bewolkt met nu en dan lichte regen of motregen en in het Zuid- Oosten van het land vannacht plaatse lijk nevel of mist. Matige en aan de kust tijdelijk krachtige wind tussen Zuid eïi Zuid-West. Aanhoudend zacht weer. 20 November: Zon op 8.08 uur. onder 16.43 uur Maan op 19.19 uur, onder 12.32 uur

Haarlem's Dagblad | 1948 | | pagina 1