mm% before mm PRODENT c Interessante bijzonderheden uit het verslag van de Raad van Arbeid Luxe Postpapier HET Roozenburg won voor de 6e maal PANDA EN DE GEDACHTENMACHINE Uitg, Wereldnieuws VRIJDAG 19 NOVEMBER 1948 HAARLEMS DAGBLAD Moeilijkheden bij de inning van premies In het jaarverslag over 1947 van de Raad van Arbeid te Haarlem (waaronder vallen behalve Haarlem ook de gemeenten Aals meer, Bennebroek, Bloemendaal, Haar- lemmerliede c.a., Haarlemmermeer, Heem stede, Nieuwer-Amstel, Ouder Amstel. Uithoorn, Velsen en Zandvoort) staan veel interessante gegevens. Het personeel. Er werken thans 135 ambtenaren. In 1947 werden, omdat de Noodwet Ouder domsvoorziening tijdelijk veel extra werk gaf, enige tijdelijke krachten aangesteld. Het gebouw aan het Statenbolwerk werd te klein, daarom moest ook het pand Ke naupark 10 in gebruik genomen worden. Indien na ook (dit werk is juist dezer dagen aan een aannemer opgedragen) de garage aan het Statenbolwerk verbouwd is. waardoor een onderzoekkamer voor een dokter en een wachtkamer voor patiënten verkregen wordt, kan van een goede huis vesting van de dienst gesproken worden. Moeilijkheden bij premie-inning. Er komen steeds groter moeilijkheden bij de invordering van premies van de werkgevers, waardoor het aantal dwang bevelen ook vermeerdert. Ook valt een belangrijke toeneming van de aanvragen om uitstel van betaling, of betaling in termijnen, te constateren. De oorzaak hiervan is vooral te zoeken in de rigoreuze maatregelen van de fiscus, waar door vele werkgevers in moeilijkheden ge raken. Ook de algemene geldschaarste en de steeds stijgende premie-percentages zijn hieraan niet vreemd. De afwikkeling van de dwangbevelen door de Ontvangers der Directe Belastin gen ondervindt veel vertraging, hetwelk in hoofdzaak wel zal zijn te wijten aan de omstandigheid, dat deze dienst overbelast is met werkzaamheden van fiscale aard, waardoor de invordering voor de Raad van Arbeid op de achtergrond geraakt. In vele gevallen zijn de zeer belangrijke heffingen in eens oorzaak, dat de dwangbevelen van de Raad op afdoening blijven wachten. Ook de wijze van afwikkeling van de vorderingen ingediend bij het Nederlands Beheersinstituut is niet alleen teleurstel lend, maar soms ook ontstellend. Het ge volg is dan meestentijds, dat na opheffing van het beheer aan de dag komt dat er geen bezittingen meer zijn, zodat verhaal is uitgesloten en dat tot werkelijk onin baarverklaring moet worden overgegaan. Blijkt uit het vorenstaande, dat het in vorderen der premiën de Raad aanhoudend veel zorg geeft, niet onvermeld mag blij ven. dat de Raad ernstige vrees heeft, dat dit alles in de nabije toekomst in ongun stige zin zal blijven toenemen. Er is dan ook gerede verwachting, dat de inkomsten hierdoor nadelig zullen worden beïnvloed. Voorziening op korte termijn acht de Raad dan ook dringend nodig. Gedacht is aan een wettelijke regeling, die de Raden toe staat de premiën bij vooruitbetaling af te rekenen, zoals by de bedrijfsverenigingen van oudsher gebruikelijk is. (Tot zover deze opmerkingen uit het verslag. Wij herinneren er aan dat inder tijd al door ons gemeld is, dat de Raad van Arbeid een vordering van 237.000 we gens achterstallige premies moest indienen bij de surséance van betaling der „Holland- Nautic" te Haarlem. Die zaak had nog be trekking op de oorlogsjaren. Maar ook na de bevrijding doet het verschijnsel zich bij verschillende zaken voor. De premieschuld ■was op 30 Juni 1947 147.880 en op 31 Dec. 1947 zelfs 250.»7. Het eigenaardige is dat vooral de Raden van Arbeid in de districten Haarlem en Amsterdam in sterke mate mee te kampen hebben. Daarbij komt bovendien nog de omstandigheid dat een groot deel van de financieel-sterke werk gevers bij een bedrijfsverzekering zijn aan gesloten, zodat de Raden van Arbeid op gescheept zitten met de minst-draagkrach- tigen). Te late ziek-meldmgen. Het komt veel voor dat verzekerden die onder de Ziektewet vallen te laat zijn met hun ziek-meldingen. Veelal wordt gemeend dat het voldoende is als men aan zijn werk gever meedeelt dat ziekte belet op het werk te komen. Maar dat is niet zo, de Ziektewet verplicht de betrokkenen in zo'n geval vooral schriftelijk daarvan kennis te geven aan de Raad van Arbeid. Iemand die zich Ook bedrukt met naam en adres. Kantoorboekhandel de ROOD ANEGANG 14 - TEL. 11963 - HAARLEM (Adv.) De radio geeft Zaterdag HILVERSUM I, 30L5 RL 7.00. 8.00. 18.00, 20.00 en 23.00 uur Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 en 8.15 Platen. 9.30 Koor. Moreenwijding. 10.20 Feuilleton. 10.35 Voor arbeiders in continubedrijven. 11.45 Ne derlandse liederen. 12 00 Marsen en walsen. 12 30 Weerbericht 12.33 Orgel. 13 00 Strijd krachten. 13.20 Platen. 14.00 Het Nederlandse lied. 14.20 New Mayfair-orkest. 14.30 Kon.Mil. Kapel. 15.00 De Groninger dichter Geert Teis. 15.25 Mozart en Strawinskv. 16.00 N.V.V.- lezing 16.15 Tango-rumba-orkest. 16.45 Sport. 17.00 Platen. 17.30 Om en bij de twintig. 18.15 Platen. 18.30 Strijdkrachten. 19 00 Artistieke staalkaart. 19.30 Wat doet de kerk? 19.45 Voor Nederlanders in Duitsland 20.05 Dingen van de dag. 2015 Orkest, operakoor en Vir ginia Paris. alt. 21.00 Socialistisch commen taar. 21.15 Najaarskermis. 22.00 Stradiva- sextet. 22.25 De mens en zijn liefhebberijen. 22.40 De Flierefluiters. 23.15 Dansmuziek. HILVERSUM n, 414.5 M.. 218 M. en 1875 M. 7.00. 8.00, *13.00, 19.00, 20.00 en 23.00 uur Nieuws. 7.15 Gewijde muziek. 7.35 Platen. 7.45 Gcjjed. 8.15 Platen. 9.00 Voor de vrouw. 9.05 B h.C.-revue-orkest. 9.35 Orkest. 10.00 Voor kleuters 10.15 Engelse koren en organisten. 11.00 Ziekenbezoek. 11.45 Schoolradio. 12.15 Koor. 12.30 Weerbericht. 12.33 Lichte muziek 12.55 Zonnewijzer. 13.25 Lichte muziek. 13.50 Film en toneel. 14.10 Richard Crooks. 14.20 Engelse les 14.40 Dvorak. 15.20 Harmonie orkest. 15.50 Volkshogeschool en politieke delinquenten. 16.00 Liederen. 16.30 Grego riaans. 17.00 De Wigwam. 18.00 Rhythmsextet. 18.30 Weekoverzicht. 18.40 Hoe heet deze plaat'. 19.15 Lichte muziek. 19.45 De Vati caanse sterrenwacht 20.05 De gewone man. 20.12 Concerto grosso. 20.20 Lichtbaken. 20.50 BBC -orkest. 21.00 „Negen heit de klok". 21.45 Radio-estafette. 22.00 Weekend-serenade. 22.30 Actualiteiten. 22.45 Gebed. 23.15 Pro Arte-kwartet en Arthur Schnabel, piano, werken van Beethoven en Mozart. te laat ziek meldt brengt zijn uitkering in gevaar. Noodwet Ouderdomsvoorziening. Veel drukte gaf natuurlijk de Noodwet Ouderdomsvoorziening. Op 31 December 1947 waren in het gebied van de Raad in gediend 9835 aanvragen. Op 90 pet. dezer aanvragen was toen al een beslissing ge nomen. Het consumentencrediet. De Raden van Arbeid zijn ook ingescha keld bij het Consumentencrediet, namelijk de inning der terugbetalingen die over werkgevers lopen. In Haarlem en omge ving zijn dat 6300 gevallen. Het inleveren der „spaarbladen" geschiedde door een deel der werkgevers zeer traag. In 977 gevallen moesten waarschuwingen gezonden wor den, in enkele gevallen moest zelfs aan gemeente-ontvangers invordering verzocht worden. Looncontröle. Ook berust bij de Raden van Arbeid de controle op betaalde lonen. Bij 12 onder nemingen werden overtredingen geconsta teerd. Van de 786 arbeiders die gecontro leerd werden kregen 45 een te hoog loon. Door gebrek aan personeel kon in 1947 niet meer gecontroleerd worden, maar het is aan te nemen dat in de toekomst op uit gebreider schaal loon-contróles gehouden zullen worden. Rente-kaarten. In het gebied van de Raad lopen 87.930 verzekeringen ingevolge de Invaliditeits wet. Daaronder zijn ook de mensen die blijven doorplakken ook al vallen zij niet meer onder de verplicht-verzekerden. Door betaling biedt verschillende voordelen, niet alleen wordt de rente die men op 65-jarige leeftijd krijgt hoger, maar het is ook mo gelijk dat zo'n verzekerde, als dit om me dische overwegingen nodig is, voor reke ning van de Raad in een sanatorium wordt opgenomen. Er gaan millioenen om. Bij de Raad van Arbeid gaan per jaar millioenen om. Niet alleen aan premie ontvangst maar ook aan uitkeringen. Aan administratiekosten werd in 1947 uitgegeven 831.767, maar dit was niet meer dan 9.34 pet. van het totaal der uit gaven. LEDEREN KLEDING VOOR DAMES, HEREN EN KINDEREN Geitenchroom jongensjassen v.a. 100. Paarden leren vesten 85. Faardenleren rijbroeken 78.— Rijlaarzen 29.95 Paardenleren handschoenen en wanten met kap 8.95 Lamswanten met kap 15.50 Lamspantoffels 14. Australische lamsvesten 34.50 Veulenleren motorkappen 8.40 Grot sortering Regenkleding BARTELJORISSTRAAT 20, HAARLEM TELEFOON 13439 Chauffeur die agent bedreigde door revolverschot getroffen In Rotterdam botste een vrachtauto, waar van de remmen niet goed werkten, tegen een tram. Toen een agent de chauffeur wilde bekeuren, ging deze de politieman te lijf, daarbij geholpen door een andere man en twee vrouwen, die ook in de cabine van de vrachtauto hadden gezeten. De agent was genoodzaakt zijn revolver te trekken en een schot te lossen, waardoor de chauf feur in de buik werd getroffen. Hij werd naar een ziekenhuis overgebracht, waar de kogel verwijderd kon worden. Zijn toe stand is niet levensgevaarlijk. De vriend van de chauffeur, die zich ook tegen de agent had verzet, werd in het politiebureau opgesloten. De twee vrouwen kregen een proces-verbaal. MIDDENSTANDSPARTIJ NEEMT DEEL AAN RAADSVERKIEZINGEN. De Middenstandspartij zal in verschil lende plaatsen van ons land deelnemen aan de komende gemeenteraadsverkiezingen. Om de wereldtitel Dammen Voor de tweede maal was „De Dieren tuin" in Den Haag het strijdtoneel van de spelers, die deelnemen aan het danitournooi om de hoogste titel. Roozenburg, die zich op het ogenblik in uitstekende vorm bevindt, zette zijn zegetocht voort. Nu was de Frans man Pérot het slachtoffer en met twaalf punten uit zes partijen gaat de Nederlandse kampioen fraai aan het hoofd. De partij werd door wit met 3228 ge opend, waarop zwart met 621 antwoordde, waarschijnlijk met de bedoeling wit te dwin gen zich nader te verklaren. Pérot weigerde bij het verdere spel in te gaan op de door zwart aangeboden opsluiting. Een zeer moei lijk spel ontstond en na een grote afruil kwam een klassieke stand te voorschijn, waarin Roozenburg enig voordeel had. Zwart speelde buitengewoon sterk en dwong wit tot eeri uitruil, welke Pérot nadeel bracht. Met een zeer fraaie combinatie besliste Roozen burg de partij in zijn voordeel. Vooral deze laatste phase werd door de Nederlander bui tengewoon goed gespeeld en de combinatie werd keurig ingeleid door 2429. De indruk, welke de Belgische kampioen Demesmaecker tot op heden in het tournooi heeft gemaakt, is niet bijster gunstig. Alleen tegen de Zwitserse kampioen heeft hij succes kunnen behalen. Van der Staay was in deze ronde zijn tegenstander, die de partij Hol lands opende en door Demesmaecker Hol- lanads werd beantwoord, verre de baas. Wit zette via veld 21 voort, waarmede Van der Staay de Hollandse voortzetting verbrak. Demesmaecker speelde in een hoog tempo, en koos mede daardoor fiiet altijd - de juiste voortzetting. Hij trachtte door veel te ruilen een vermindering van materiaal te verkrij gen. doch wit paste op zijn tellen en in het middenspel ontstond een stand, welke reeds duidelijk liet zien. dat wit zou gaan winnen. De 41ste zet van Van der Staay gaf de door slag en na"nog enkele zetten te hebben ge daan, gaf de Belg deze door hem zwak ge speelde partij op. De partij tussen de Antwerpenaar Verpoest en Keiler werd met 32—38 geopend. Na een rustige opening ontwikkelde de partij zich in klassieke banen, iets waarin Keiler ruime ervaring heeft. Het werd een tempospel, waarbij geen van beiden bepaald voordeel behaalde. Bij de 31e zet ging Verpoest tot de aanval over via veld 23. Keiler tracHtte door een omsingeling de stelling van wit te onder mijnen. doch Verpoest speelde de juiste voortzetting tegen. Bij de 50e zet bood Keiler remise aan. welke echter door Verpoest niet werd geaccepteerd. Keiler bleek echter goed gezien te hebben, want ofschoon Verpoest ten koste van een schijf nog doorbrak, was het resterend materiaal te weinig om winst te verkrijgen. Het werd remise. Ghestem nam tegen de Zwitser Rostan de Poolse opening 3127, waarna zwart met 1722 begon. In de opening bleef het een ongeveer gelijk opgaande strijd, waarbij Rostan toeliet, dat Ghestem een ruil kon nemen en Rostan aan de korte vleugel zijn schijf op 6 kwijt raakte. Op een gegeven ogenblik nam Ghestem de uitruil 3731 (26x37) 42x31, waardoor Rostan zich kon be- f flinke tube I JO" I \zeer grote tube J A 4S.< Bloembollenhandelaar krijgt f 10.000.boete Verordening inzake „aard appelmoeheid" overtreden De tuchtrechter voor de. voedselvoorzie ning te 's-Gravenhage heeft de bloembol lenhandelaar G. M. B. M. uit Sassenheim 10.000 boete opgelegd wegens overtreding van de verordening, uitgevaardigd door het Bedrijfschap voor Sierteeltproducten, waarin wordt bepaald, dat telers van bloembollen en bloemknollen op de in de verordening genoemde percelen in de om geving van Katwijk, Noordwijk en Wasse naar verplicht zijn de voor export toege laten bollen volkomen vrij van grond ter beschikking te houden van het Bedrijfschap voor Sierteeltproducten. Deze verordening werd uitgevaardigd, omdat in de omgeving van Katwijk en Noordwijk zogenaamde aardappelmoeheid voorkomt. De cysten, waaruit zelfs na tien jaar zich nog aaltjes kunnen ontwikkelen, die deze ziekte veroorzaken, komen voor in de aan de bloembollen klevende grond. Zij dringen niet in de bollen zelf door. De verordening verplicht de telers alle voor export bestemde bloembollen schoon te maken. In vakkringen spreekt men van de „bollen-poets-plicht". Ambtenaren van de C.C.D. constateerden dat M. zich niet aan de verordening had gehouden. Hij had een partij van ongeveer vijftigduizend „Philip Snowden" tulpenbol len, ter waarde van circa 2500, gekocht van een teler te Noordwijk,waar aardappel moeheid is geconstateerd. M. verkocht er van aan verscheidene exporteurs. M. gaf tijdens de zitting van de tucht rechter voor de voedselvoorziening te ken nen, niet te hebben geweten, dat de inbe- slaggenomen tulpenbollen uit een gebied kwamen waar aardappelmoeheid voorkomt. Volgens getuigen was dit echter wel het geval. Weereen nieuw Lloydschip in de vaart Begin November is in de Golf van Mexi co het s.s. „Drente", na een geslaagde proef tocht in de Amerikaanse wateren, aan de Koninklijke Rotterdamse Lloyd overgedra- ;n. Op 15 November vertrok deze nieuwe aanwinst, met kapitein M. Hoogendijk vals gezagvoerder, van New Orleans naar New York, om op 28 November van daar haar eerste reis in de JavaNew Yorklijn, een der buitenlijnen van de Lloyd. naar Bata via te beginnen. Het is de bedoeling dat de „Drente" daarna een reis van Indonesië naar Rotterdam zal maken. Sinds de „Drente" in 1943 als vliegdek- schip op de werf van de Seattle Tacoma Shipbuilding Cy gereed kwam, droeg het schip achtereenvolgens de namen „Mc Clure", „Prince" en „Rajah". Het schip, dat in het begin van dit jaar door de Lloyd werd gekocht, werd bij de Gulf Shipbuil ding Corporation te Mobile verbouwd tof een turbine-vrachtschip van het C3-type, zii het eenvoudiger van uitvoering dan de „Utrecht", „Limburg", „Zeeland" en „Over- ijsel". De lengte van de „Drente" bedraagt circa 150 m. de breedte 21 m. De diepgang is ruim 8 m. Het draagvermogen bedraagt 12.500 ton. Het machinevermogen bedraagt 8500 pk. De gemiddelde dienstsnelheid is 16'A mijl. Het schip heeft accomodate voor 15 passagiers. In een telegram aan minister Mansholt heeft de Nederlandse Bakkersbond gepro testeerd tegen het vrijgeven van zuidvruch ten en amandelen en tegen de wijze waarop deze thans in de handel worden gebracht. Erebegraafplaats voor in Nederland gevallen Russen In Oud-Leusden bij Amersfoort is een erebegraafplaats aangelegd, waar 854 Rus sische militairen een laatste rustplaats hebben gevonden. Ruim 700 zijn in de winter van 1944 op 1945 in Zuid-Limburg gesneuveld, toen zij aan geallieerde zijde streden. De overigen waren krijgsgevan genen, die door de Duitsers nabij het kamp Amersfoort zijn doodgeschoten. Op deze begraafplaats is Donderdag een monument onthuld, nadat de minister van Oorlog mr. W. F. Schokking, in het Engels een rede had gehouden, waarin hij ver klaarde, dat de Nederlandse regering door de aanleg van deze erebegraafplaats haar erkentelijkheid tot uitdrukking heeft wil len brengen jegens de soldaten van de Sovjet-Unie, die in de grote strijd voor vrijheid en recht gevallen zijn en ook voor deTJederlandse zaak het hoogste offer heb ben gebracht. Na de minister hield de archimandriet Dionissios, prior van de Russische Ortho doxe Kerk in Nederland, een toespraak in de Nederlandse taal. Hij zeide, dat de Rus sische soldaten waren gestorven voor de idee van de broederschap der volken. Hij hoopte, dat de volken van het Westen nooit zouden vergeten, welke offers de volken der Sovjet-Unie voor hun vrijheid hebben gebracht. Hierna onthulde de ambassadeur der Sovjet-Unie in Nederland, de heer V. A. Valkov, het monument, een acht meter hoge obelisk. Vice-admiraal N. A. Rost van Tonningen, vertegenwoordiger van de Ko ningin, legde als eerste een krans bij het gedenkteken. Na hem volgden de Sovjet ambassadeur en minister Schokking en de diplomatieke vertegenwoordigers van Bel gië, China, Canada, de Verenigde Staten, Polen, Noorwegen, Denemarken, Italië, Australië, Argentinië, Engeland, Hongarije en de Unie van Zuid-Afrika, alsmede ver tegenwoordigers van het gemeentebestuur van Amersfoort, de Oorlogsgravenstichting en de vereniging „Nederland-Rusland". De militaire attaché der Sovjet-Unie in Parijs, generaal Ichtschenko, dankte ver-» volgens Nederland voor deze daad van piëteit en verklaarde, dat er in Europa en Amerika mensen zijn, die vergeten, welke offers de Sovjet-Unie heeft gebracht. De Voetbal Samenstelling Westelijk elftal Het Westelijk elftal, dat 21 November te Deventer tegen het Oostelijk elftal zal uit komen, is als volgt samengesteld: Doel: Kramer (Alkmaarse Boys). Achter: Lasschuit (EDO) en Paulus (Her mes DVS). Midden: Biesbrouck (RCH), Vos (RCH) en Odenthal (EDO). Voor: Lamie (KFC), Blokland (KFC), Hanse (RCH), Schrumpf (SVV) en Goossens (SW). Sport in 't kort HAARLEM SPEELT TEGEN ZEEBÜRGIA. Zondagmorgen zal op het terrein aan de Jan Gijzenvaart een vriendschappelijke voet balwedstrijd gespeeld worden tussen Haar lem en Zeeburgia. Particuliere werknemers in Indonesië Op het ministerie van Overzeese Gebieds delen is de commissie ter bestudering van de arbeidsvoorwaarden van particuliere werknemers in Indonesië geïnstalleerd. Deze commissie werd ingesteld naar aan leiding van een door de raad van vakcen trales bij de regering ingediend verzoek om naast de rechtspositie der in Indonesië werkzame ambtenaren ook de positie der particuliere werknemers in beschouwing te willen nemen, met de 'bedoeling, dat ook voor deze categorie van werknemers de wegens zich in Indonesië voltrekkende wij zigingen op staatkundig en maatschappelijk gebied onmisbaar geachte voorzieningen ten aanzien van hun arbeidsovereenkom sten zullen worden getroffen. Sovjet-volken, zo zeide hij, wensen met alle volken een duurzame vrede. Ook de heer Valkov betuigde zijn dank aan Nederlandse autoriteiten en particu lieren voor de aanleg van het kerkhof. Hij zeide, dat de Sovjet-Unie door millioenen mensen te offeren de volken van andere landen heeft bevrijd van Hitler's slavernij en de beschaving van Europa van de on dergang heeft gered. vrijden van de druk van Ghestem's aanval door het nemen van een combinatie. Rostan ondernam een aanval op wit's lange vleugel, waardoor Ghestem in de verdediging werd gedrukt. Door goed tegenspel liep de aanval van zwart dood en Ghestem trok op zijn beurt ten aanval. Het verdere midden- en eindspel werd door Ghestem keurig afge werkt en zwart nam enkele minder juiste voortzettingen, hetgeen oorzaak was, dat Ghestem Rostan geen schijn van kans meer gaf en beide punten in de wacht sleepte. De partij Laros tegen Chiland duurde het langst Het resultaat was remise na 64 zetten. Na acht zetten was het de bedoeling van Chiland tempowinst te bereiken, echter zon der succes. Later wilde hij een aanval doen op de lange vleugel van wit, maar verzwakte zijn centrum. Weliswaar had Laros tegen het einde enig voordeel, maar zwart hield vol en verkreeg remise. De stand is thans: 1. Roozenburg 12 pnt.; 2. Keiler 9 pnt.; 3. en 4. Verpoest en Ghestem 7 pnt.; 5, 6. en 7. Chiland. Post en v. d. Staay 5 pnt.: 8. Laros 4 pnt.; 9. Pérot 3 pnt.; 10. Demesmaecker 2 pnt.; 11. Rostan 1 pnt. Korfbal Oosterkwartier ontvangt Zondag Blauw Wit Na twee prachtige overwinningen op SVK en Swift, ontvangt Oosterkwartier Zondag Blauw Wit uit Amsterdam, dat geen enkel punt meer mag verliezen, wil het nog aan spraak maken op de kampioenstitel. In Amsterdam verloren de Haarlemmers met 54. De thuisclub zal thans reeds heel blij mogen zijn met een gelijk spel. Sport Vereent gaat naar Allen Weerbaar, waarvan het in Santpoort met 31 won. Wanneer SV thans een gelijk spel behaalt overtreft het zichtzelf. Aurora brengt hl be zoek aan De Zwaluwen in Hilversum,waarvan in Haarlem met 102 werd gewonnen. Nieuw Flora speelt tegen KVH in Den Hel der en zal een nederlaag niet kunnen ont gaan. Ook Watervliet heeft een zware wed strijd voor de boeg nu Roda in Westzaan haar tegenstander is. Roda heeft tqfc dusverre nog maar één nederlaag geleden en dat was tegen Watervliet (65). Op het kleine veld in Westzaarj zijn de Rodianen altijd op dreef. Een gelijk spel is reeds een goed resultaat voor Broeksma. Animo Ready ontvangt thuis De Giraffes uit Baarn, waarvan uit met 43 werd verloren. Het resultaat kon nu wel eens juist andersom zijn. Oosterkwartier 2 ontvangt Koog Zaan dijk 2 en heeft een goede kans, om te win nen. Des morgens ontmoeten Sport Vereent 2 en Aurora 2 elkaar te Santpoort. In deze wedstrijd heeft de thuisclub de beste winst kansen. Waterpolo Zilveren Vrijheidsbokaal Het waterpolotournooi. dat Zondagavond in het Sportfondsenbad te Haarlem gehou den wordt, belooft interessant te worden. ZIAN (kampioen van Nederland en beker houdster), HZ en PC. Het IJ en HVGB zul len elkaar de eer om de zilveren bokaal betwisten. De internationals Smol, Stam en Braasem zullen het hunne er toe bijdragen. Op de 200 meter schoolslag dames komen uit Tonny Hom, Janny de Groot, Lies Bonnier, Riet Lavèn en Tonny van Deyssel. Bij de heren starten Joop van Daatselaar, J. Lablans, W. Solkamans, W. Halsema en Bob Bonte. De vier maal 100 meter borstcrawl-esta- fette dames zal spanning brengen. De ploegen van DWR, „Haarlem", DWT, HPC en HVGB nemen deel. De 10 maal 66 meter borstcrawl-estafette heren brengt de zeer aan elkaar gewaagde ploegen van ZC Haarlem, ZIAN, Het IJ. ZC en PC en HVGB aan de start. De inzet van dit nummer is de Afrika-wisselbeker. Tenslotte komen ook de adspiranten jon gens aan de beurt met een 5 maal 66 meter estafette en wel de ploegen van Het IJ, ZIAN, ZC Haarlem. HVGB en HPC. ZIAN is favo riet. door het meezwemmen van de zestien jarige Robbie Bollendie. Haarlemse schaakclubs in de competitie In de tweede klasse A dacht Rolland II dat een overwinning was behaald. Wegens tijd- overschrijding ging een partij voor A.S.C. III verloren, doch er schijnt verkeerd geno teerd te zijn. Is dit inderdaad zo, dan zal blijken dat de vereiste 36 zetten toch op tijd gedaan zijn. De betere stelling betekent dan een vrijwel zeker winstpunt Voor de Amster dammers en tevens een overwinning van 5'44V4. In dezelfde afdeling liet H.S.G. III aan Haarlem III zien, hoe groot het krachts verschil is: 8)41)4. Het Oosten II staat voor lopig met 43 voor tegen Kijk Uit (Velsen), maar het verschil zal nog wel groter worden. De Torens en T.W.P. waren in de tweede klasse B even sterk: 55. maar Bloemendaal II bleef in dezelfde afdeling Kennemerland met 84 de baas. Heemstede III toonde zijn kracht in de tweede klasse C en maakte korte metten met Kennemerland II: 82. Het vierde tiental xvan Heemstede had meer moeite met Hoofd dorp in de tweede klasse D: voorlopig 54, vermoedelijke uitslag: 5)44)4 voor de Heemstedenaren. In de derde klasse C verloor H.S.G. V met 4' 45)4 van Zandvoort, hetgeen een goed debuut van Zandvoort betekent. In de partij Het Oude SlotHet Oosten III werden zes partijen afgebroken, waarvan er inmiddels vijf beslist zijn. De voorlopige uitslag is: 6—3 voor Het Oude Slot I. In de eerste klasse A werd Aalsmeer I H.S.G. II na beslissing van de afgebroken partij, een gelijk spel. Uit het tournooi om het clubkampioenschap van Haarlem zijn de vijf afgebroken partijen uit de wedstrijd Rolland—Bloemendaal be slist. waarna de uitslag werd: 12'i12)4. Door dit gelijke spel eindigde Rolland in de A- afdeling onderaan en degradeert automatisch naar de B-groep. 21. Maar. de misdaad zonder fouten moet nog steeds gemaakt worden. En ook Billy Bulk maakte een fout. In het donker stootte hit tegen de tafelpoot; een glazen kolf. die op tafel stond viel met een slag om en Panda teas meteen klaar wakker en sprong overeind. 'Hij draaide aan de schakelaar en meteen baadde het labo ratorium in een zee van licht. Billy Bulk zei iets heel lelijks, sprong op Panda toe en gaf I hem een verschrikkelijk harde klap, zodat Panda niets meer zei, maar met een diepe zucht in een hoekje in elkaar zakte. Nu had Billy Bulk vrij spel. Op zijn gemak keek hij eerst eens rond, totdat hij in een hoek de grote brand kast zag staan, waarin professor Dommel zijn whatten bewaarde en waar ook de gedachten- machine was opgeborgen. Het was een grote I stalen brandkast, maar voor zo'n volleerde boef als Billy Bulk was dat helemaal geen bezwaar. Hij ging opgewekt aan het werk en een kwar- i liertje later zwaaide de zware deur geruisloos open. Met een voldane grijns op zijn gezicht 1 pakte Bulk de gedachtenmachine. die nu zo maar voor het grijpen lag en met het kostbare apparaat stevig in zijn handen geklemd, cer- dween bij op dezelfde manier als hij gekomen was. i^i jeu we (F laven Dr. Alvar Myrdal en Dr. Gunii! Myrdal, Contact met Amerika Uitgeverij „De Kern", Den Haa Dit boek is bewerkt uit de stof van twt boel?en, die het echtpaar Myrdal in h( Zweeds over Amerika geschreven heeft. Pro fessor Myrdal is sociologisch zeer deskundi en vooral zijn boek over het negervraagstu is in Amerika zelf vermaard. In deze samentrekking is het betoog eens onsierlijk, maar de fundamentele ideei zijn helder genoeg» om het toch zondèr ve bezwaar leesbaar te maken. Met als uitgang punt de voortdurend levende betekenis 4 de woorden democratie en vrijheid in de Ve enigde Staten hebben, vormen de schrijvg een belangwekkend draadwerk dat de social constructie van het volk in grote lijne weergeeft: over de functie van het Supren Court, over de onvermijdelijke overgai naar een minder vrijgelaten economie nu c kansen beperkter in aantal worden, over d arbeidersbewegingen, over de ontwikkeld in de negerkwestie. Het is in vele gevalle prettig verhelderend. Alleen blijkt weer, voor wie niet geh« door de sociologie betoverd is, hoe zorgvii dig deze wetenschap op haar eigen plaal moet worden gehouden en op de vingers g» tikt als zij neiging vertoont, alles te willt begrijpen. Een draadwerk is nog geen leve en het blijft altijd „de Amerikaan doet. „de Amerikaan vindt.van grote grot pen wordt het algemene gezocht, en h( persoonlijke glipt door de mazen naar binne en naar buiten. Wanneer men niet meer zie dat het dat doet, wordt de sociologie ee valse opzet. Zoals in dit boek. wanneer d Gallup-polls verheerlijkt worden met: „D* mensen herkennen zichzelf iedëfe week u de stemmingen. De politiek wordt daardoo menselijk. Het individu voelt zich juist zi belangrijk, als het zich voelen moet in ee: staat, die ten behoeve van de individuë: bestaat". Wanneer een individu zich belang rijk voelt omdat het Ja. Neen of Betrekkelijl heeft geantwoord op „Vindt U de verhoudin tussen lonen en prijzen redelijk?", of zeil omdat iemand van zijn bevolkingsgroep da heeft gedaan, kan men dat individu alleen al zielig qualificeren. Het persoonlijke, het dividuële, is nog wel wat anders is 1 sociologisch het geheel toevallige. Dat wed men niet meer, als men zoiets als dit geloven: „De moderne wetenschap richt haa; schijnwerpers op de menselijke tragedie Terwijl zij aan de omstandigheden zo groei mogelijke schuld geeftschenkt zij ou meer hoop dan het vroegere sociale denkes en leidt ons terug naar de grondgedachte van het stralende tijdvak der „Verlichting* Wetenschappelijke schijnwerpers op de rnen- selijke tragedie te richten is misschien ei: gedachte die in het „stralende tijdvak' enthousiasme had kunnen vinden; naar de ideeën van dat tijdvak teruggeleid te worde* zullen weinig ambiëren, al was het alleen om dat het historisch een duidelijke en ook ni« juist gisteren ontdekte onmogelijkheid is. Of zulke zotternij op rekening van de M; dal's dan wel op die van de bewerker, I) Epinardus, moet worden gesteld, is niet goed uit te maken. Vast staat dat zulke dinge^ uitgezeefd moeten worden voor het boek te aanvaarden is als voortreffelijke inter, pretatie. S. M. Uitg. De Boekerij, Baarn: Wonderlijke avonturen van de Baron van Münchhausea Junior, opgetekend en stijlvol vervalst dooi Erik Uyldert. Tweede druk. Uitg. De Boekerij, Baarn: Hup Holland Holland's voetbalsmart en voetbalglorie, doot J. P. Baljé. Uitg. De Boekerij, Baarn: Kerstrozen, Kerstliederen en Kerstspelen, verzameld en bewerkt door Johanna W. VeekenBakker, Uitg. A. W. Bruna Zoon, Utrecht, Ant werpen: Voorzichtig behandelen, door A. R Brent. Ujtg. A. W. Bruna Zoon, Utrecht, Ant werpen: Terwijl een brug groeit, roman, dooi Marten Camstra. Uitgave Christelijk Historische Unie 's Gravenhage: Wat zeggen ze er van?, in op dracht van de Centrale Pers- en Propaganda- Commissie samengesteld door dr. J. van Bruggen, P. Brijnen van Houten, ds. J Hoekstra, mr. W. F. Schokking en Prof. dr.i J. de Zwaan, ter gelegenheid van het 40-jarig bestaan van de C. H. U. op 9 Juli 1948. i Tweede druk. Uitg. De Eik: Jeugdherinneringen, door Marie Cremers. Uitg. Kluitman, Alkmaar: De reportage- club!. een boek voor meisjes door Fredd) Hagers. Nieuwe pijler. De eerste vier Britse en Amerikaanse Dakota's zijn gisteren op het nieuwe vliegveld Tegel in de Franse sector van Berlijn aangekomen. Met hei aanleggen van dit derde grote vliegveld te Berlijn, dat voor de luchtbrug wordl gebruikt, werd in Augustus begonnen Van nu af zullen negentig vliegtuigen een onafgebroken 24-uur dienst onder houden. De toegangswegen tot het vlieg veld Tegel zijn de beste van de vlieg velden der Westelijke geallieerden te Berlijn. Straf. De Nederlandse onderdaan Pietel Langeveld is door de krijgsraad te Brus sel veroordeeld tot levenslange dwang arbeid en 10 millioen francs schadever goeding aan de Belgische staat, wegens het Jeveren van uitrustingsstukken en dekens aan de vijand voor een waarde van bijna 150 millioen Belgische francs. Twintigste eeuw. De regering van Zuid- Afrika heeft een „systeem van nationale registratie" aanvaard waarbij aan ieder een persoonsbewijs verstrekt wordt waarop zijn ras wordt aangegeven. Dr. Malan, premier van Zuid-Afrika. heef; meegedeeld, dat de registratie bedoeld was om de regeringspolitiek van „apart heid" (rassenscheiding) te steunen. Dr. Malan zeide voorts, dat iemand als „niet Europeaan" geclassificeerd zou worden, indien hij „een zesde negerbloed of meer in de aderen had". Heimwee. In een te Malmédy verschijnend blad is de tekst gepubliceerd van eer. memorandum, dat aan de leden van d» Belgische senaatscommissie voor Bui tenlandse Zaken tijdens een bezoek aan Mondschau door het „pro-Belgische comité" werd overhandigd. Namens de bevolking eist dit comité dat de gebie den die 133 jaar geleden bij Pruisen werden gevoegd, opnieuw bij Belgii zullen worden ingelijfd. Nieuw tehuis. Calwell, de Australische minister van Immigratie, heeft ver klaard. dat, zodra men de transport moeilijkheden te boven zal zijn gekomen Duitse wezen naar Australië overge bracht zullen worden, om daar bij pleeg ouders te worden ondergebracht. Dakloos. Volgens Stanton Griffis, de Ame rikaanse ambassadeur in Egypte, zijn door de gevechten in de Negev in Zuid- Palestina 230.000 Arabieren dakloos ge worden. Het totaal aantal Arabisch» vluchtelingen in het Midden-Oosten be. draagt thans zevenhonderduizend. Baby. Een zekere mevrouw MeCormick uit San Frsmcisco die reeds gedurende vier maanden wegens kinderverlamming verpleegd werd in een „ijzeren long", heeft het leven geschonken aan eer. dochter van ongeveer zeven pond. Het kind zowel als de 24-jarige moeder maken het goed.

Haarlem's Dagblad | 1948 | | pagina 2