-I Nederlandse aannemers luchten op massa bijeenkomst hun gemoed TWEEDE KAMER Weeldebelasting op personenauto's en consumptie-ijs Voor beter VRIJDAG 19 NOVEMBER 1948 HAARLEMS DAGBLAD Bouwpatroons verkeren in dwangpositie I „Deze bijeenkomst is uit nood geboren. Wij hebben moeten ervaren dat er wanbegrip heerst over de positie van de ondernemers in het bouwbedrijf en dat dit tot een houding van het grote publiek en tot maatregelen van de Overheid leidt, die indruisen tegen de belangen van onze ondernemers. Daarom hebben wij onze roepstem laten klinken over het hele land om tezamen te komen en door de verschillende deskundigen uit onze eigen kring de problemen, die wij allen als ondernemers kennen, te doen for muleren en te trachten Let grote publiek te bereiken en een juist inzicht te verschaf fen". Onder deze leus waren Donderdagmiddag meer dan drieduizend patroons in het bouwbedrijf naar Utrecht gekomen, waar de Raad van Bestuur Bouwbedrijf en de I Bedrijfsgroep Bouwindustrie een bijeenkomst hadden belegd, waarop verscheidene J sprekers hun stem verhieven tegen het door de overheid ten opzichte van de bouw- nijverheid gevoerde beleid, niet uitsluitend, zoals de voorzitter ir. J. J. G. Hoek uit Leiden zei, om te protesteren, doch vooral om een waarschuwing te laten horen tegen een voortgaan op de ingeslagen weg. conclusies dan ook voorop en beval voorts de volgende maatregelen aan, die ertoe zouden strekken dat meer arbeid, mate riaal en kapitaal ter beschikking van de bouw komen: het opvoeren van de arbeids prestatie in de bouwvakken door in de loon politiek weer verband te leggen tussen ge leverde prestatie en verworven inkomsten, het verbeteren der basisionen ten opzichte van andere bedrijfstakken, het ter beschik king stellen van grotere hoeveelheden ma teriaal, het bevorderen van het particulier initiatief en de investering van particulier kapitaal in de bouw aantrekkelijker te maken door herziening van de geldende financieringsregeling en door een hoogst noodzakelijke huurcorrectie. Luistert dan toch eens! De heer KleipSchiphorst vatte de opvatting van zijn bedrijfsgenoten wellicht het beste samen, toen hij zei: „Wij vragen niet eens, dat men onze adviezen zonder meer zal opvolgen. Wij vragen slechts be reidheid om onze argumenten aan te horen en te wegen". „Den Haag" heeft gisteren in ieder geval de moeite genomen te luisteren: namens de minister van Wederopbouw en Volkshuis vesting was de secretaris-generaal, ir H. W. Mouton aanwezig. Ook de ministers van Ecopoitfische Zaken, Financiën, Sociale Zaken, Oorlog en Waterstaat en Verkeer hadden vertegenwoordigers gezonden. Een groot aantal andere officiële personen was méde aanwezig. De klachten van de bouwondernemers richten zich voornamelijk tegen de bestaan de loon- en prijsregelingen. „De officiële instanties treffen loonregelingen, die .even veel practisch nut blijken te hebben als ftet spoorboekje van een geëlectrificeerd net tijdens een acute vorstperiode", meende de heer H. J. L. Klein Schiphorst uit Haarlem: men kan erin kijken wanneer men enige zekerheid wil verwerven hoe het waarschijnlijk niet is en de heer A. C. Mulder uit Oosterbeek gaf als oorzaak van deze fout op: het gebrek aan even wicht tussen de hoeveelheden werk en de beschikbare arbeidskrachten. Deze spreker, die vooral inging op de moeilijkheden van de burgerpatroons de aannemers, die zich voornamelijk bezig houden met het verrichten van onderhoudswerk en die 18.700 van de ingeschreven 20.000 aanne mers en patroons uitmaken wees erop, dat de bouwpatroon tussen twee vuren zit. Zijn opdrachtgever verlangt dat hij snel en goed de werkzaamheden verricht en liefst zonder de nodige vergunningen. Voor de patroon een dilemma! Of hij krijgt moei lijkheden met zijn cliënt als hij dat weigert óf hij loopt de kans op het matje te komen wegens zwart bouwen. Met de arbeidskrachten is het al niet anders. Er zijn te weinig arbeiders, zodat er een verloop ontstaat naar de best be talende bedrijven. Men vergete niet: de mogelijkheden om boven het vastgestelde uurloon uit te komen zijn voor hen die in tarief werken (daar vallen de burgerpa troons nog buiten) beperkt tot 18 procent, hetzij tot 25 procent, hetgeen bovendien remmend werkt op de arbeidsprestatie. En dan: de bouwpatroon is niet in de gelegenheid nylonkouse'n of ondergoed te verstrekken. En de heer Mulder wees erop dat sedert de 'bevrijding meer dan 16.000 georganiseerde bouwvakarbeiders naar an dere bedrijven overgingen. Ook de emigra tie naar Canada, Zuid-Afrika en andere bon- en bomvrije landen onttrekt de nodige bouwvakmensen aan de bedrijven. Voor de patroon komt dit neer op: meer betalen of geen arbeiders. Dit laatste be tekent veelal zijn economische dood. Dan maar zwarte lonen, met het gevolg dat hij vroeg of laat voor de Tuchtrechter ver schijnt. Gelijke monniken, gelijke kappen Alle sprekers hadden grote bezwaren tegen deze tuchtrechtspraak, omdat wel de aannemer vervolgd wordt, maar nooit de principaal die de opdracht tot zwart bou wen gaf, of de werknemer die een te hoog loon toucheerde. De heer P. A. van de Raadt uit De venter noemde enkele cijfers, die de kern van de moeilijkheden illustreerden. Einde Augustus waren in uitvoering 44.473 woningen, dat wil zeggen twee keer zoveel als normaal voor de oorlog onder handen waren. Wanneer voor de oorlog een gelijk aantal woningen in uitvoering geweest zou zijn als nu, dan zou dat, bij een betere arbeidsprestatie, een ontwrich ting van de arbeidsmarkt tengevolge heb ben gehad. Nu betekent dit ontwrichting in de overtreffende trap. Van Februari 1947 af zijn onderhande lingen gaande over een nieuwe C.A.O., waarover werknemers en werkgevers het eens zijn. Maar de Rijksbemiddelaar aar zelt en aarzelt en de arbeider blijft het bouwbedrijf schuwen. Hij blijft lie ver kisten timmeren bij de metaalindustrie voor 1,03 per uur, dan aan de leniging van de woningnood mee te werken voor 0.82 per uur. Materiaalvoorziening hopeloos Dezelfde spreker noemde de materiaal voorziening hopeloos. Van vele artikelen is er geen voorraad, waardoor de grootste moeilijkheden ontstaan voor een economi sche werkverdeling. Bij de ene aannemer staan de pannen al bij het' werk, terwijl hij nog met de fundering bezig is, bij de an dere zijn de huizen al bewoond, terwijl de kap nog maar met asfalt over het dakbe schot is gedekt. De heer P. C. Z a n e n uit Heemstede, die de situatie in het wegen- en water bouwkundig bedrijf onder de loupe nam, gaf een overzicht van de verhoging der bouwsommen, die het drievoudige van die van voor de oorlog bedragen en als volgtj verdeeld zijn: lonen gestegen met 100 pet.,' grondstoffen met .300 pet., transporten met 200 pet., onderhoud met 350 pet. en alge mene onkosten met 150 pet. Hiermee zijn de grieven der aannemers nog lang niet uitgeput. Het werd een grove onrechtvaardigheid genoemd, dat de loon- toeslag voor vakbekwaamheid, de reis- en verblijfkosten, vele sociale lasten en na tuurlijk de duurtetoeslag niet in rekening mogen worden gebracht. Er werd gefulmineerd tegen het anti chambreren in wachtkamers en tochtige gangen der duizend-en-een Rijksbureaux, tegen de opvatting dat de aannemers een gouden tijd beleven vele bedrijven kun nen zelfs geen redelijk ondernemersloon bereiken, laat staan winst tegen de overheid, „die door haar late en uitgestelde betalingen de slechtste debiteur is, die wij kennen" en tegen de verlaging van de bouwprijs per kubieke meter, die tot ge volg heeft, dat er revolutiebouw van de ergste soort gepleegd moet worden, waar door Nederland in de toekomst of een groot aantal krotwoningen „rijker" is of grote sommen moet uitgeven om deze huizen op te lappen. De remedie De laatste spreker, de heer F. Blok Fzn. uit Sneek, gaf als oplossing voor de moeilijkheden aan: het aantal in uitvoering zijn bouwobjecten op korte termijn terug te brengen tot een verantwoord peil. Zwarte lonen zullen dan niet meer op treden en door een ongestoorde, gecoördi neerde materialenvoorziening zal de bouw tijd zo kort zijn als onder de gegeven om standigheden mogelijk is. waardoor de werkelijke bouwkosten zullen dalen. y li li o e 'n stelde deze eis in zijn Dr. J. Presser opnieuw benoemd aan de Zevende Faculteit De gemeenteraad van Amsterdam heeft tot buitengewoon hoogleraar in de nieuw ste geschiedenis met inbegrip van de eco nomische en sociale geschiedenis sedert omstreeks 1870 aan de zevende faculteit der gemeentel, universiteit van Amsterdam benoemd dr, J. Presser, lector aan die uni versiteit. Op dr. Presser werden 24 stem men uitgebracht. Dr. B. H. M. Vlekke, se cretaris-generaal van het Nederlands Ge nootschap voor Internationale Zaken te 's-Gravenhage, die als nummer twee op de voordracht stond, kreeg 17 stemmen. Dr. Presser was reeds eerder benoemd op een enkelvoudige voordracht. De Kroon had om die reden de benoeming niet goed gekeurd. Voor de stemming hield de raad een langdurige geheime zitting, waarna mr. Roosjen (Prot. Chr.) mede namens de K.V.P.- en de V.V.D.-fractie en éen lid van de P. v. d. A.-fractie een motie in- ln October 5 millioen schade door brand Gedurende October werd in ons land door brand een directe schade veroorzaakt van bijna- vijf millioen gulden. Hierdoor steeg het totale bedrag van- de directe brand schade over 1948 tot ruim 37 millioen gul den.,In 1947 was de directe schade 30 mil lioen gulden. In October werd twaalf boerderijen door brand vernield. Dit betekende een schade van 684.000. diende, waarin B. en W. gevraagd werd. met een nieuwe voordracht te komen. Mr. Roosjen verklaarde, dat thans feitelijk weer sprake was van een enkelvoudige voordracht, omdat dr. Vlekke niet over een eventuele benoeming gepolst was. De raad verwierp deze motie met 25 tegen 16 stemmen. Vóór stemden de Prot. Chr., de V.V.D.de K.V.P. en twee leden der P. v. d. A.-fractie. De laatste vijf ton munitie, die cle Hulpverleningsdienst in de duinenstrook tussen Leiden en IJmuidcn heelt bijeengezocht is deze week naar de bodem van de zee verhuisd waar zij geen gevaar meer kan opleveren. Daarmee is een werk voltooid, waarmee in September 1946 een- aanvang is gemaakt. De laatste kist wordt over boord gezel. Tabaksaccijns wordt verhoogd (Van onze partem entaire^edacleur) „Instede van 45 gram zal voortaan slechts 39 gram consumptie-ijs tussen de wafels knellen", verklaarde de minister van Fi nanciën prof. mr. P. Lieftinck Donderdag middag in de Tweede Kamer, toen hij zijn wetsontwerp verdedigde tot verhoging van enkele belastingen. Er komt een weeldebelasting op een gro ter aantal artikelen dan tot dusver. Voor de jaren 1949, 1950 en 1951 zal pok de accijns op sigaren, sigaretten en kerftabak ver hoogd worden. Dit is het resultaat van een middag dis cussiëren over de middelen, die de minis ter aangewezen had om aan een bedrag van 86 millioen gulden te komen, nodig om aan de boerenbedrijven op de schrale zandgron den compensatietoeslagen te kunnen ver lenen. De minister had het niet gemakkelijk. Hij stond tegenover een Huis vol oppositie, maar hield echter voet bij stuk en kwam er af met enkele geringe verzwakkingen van zijn ontwerp, dat zonder hoofdelijke stem ming, doch met aantekening dat de com munisten tegen waren, werd aangenomen. Dr. Lucas (K.V.P.) wenste de duur van de verhoging van de accijns op tabak tot drie jaar te beperken en drukte dit in een amendement uit. Hij vond steun bij het grootste deel van de Kamer en hoewel de minister betoogde, dat deze verhoging ons brengt op het peil, waartoe België, naar met dit land overeengekomen is, zal dalen zulks ter voorbereiding van de Economi sche Unie accepteerde de Kamer dit amendement met 48 tegen 21 stemmen. Tegen waren alleen de P. v. d. A. en de heren Gerbrandy (£.R.) en Krol (C.H.). De minister vond dit. niet prettig voor de goede -verstandhouding met onze zuider buren: hij had liever geen beperking van de tijdsduur voor deze accijnsverhoging gezien, maar hij legde zich er toch bij neer. Fiscale bezwaren had hij niet, omdat de fiscus nu toch wel aan de benodigde 86 millioen komt. De heer Van den Heu vel (A.R.) vond het onbegrijpelijk, dat pruimtabak niet onder deze verhoging be grepen is. De heer Van den Heuvel en de heer Van de Wetering (C.H.) opper den tegen 's ministers voorstel bovendien het bezwaar, dat hij een blijvende belas ting wil opleggen voor een tijdelijk doel. Onder de artikelen, die door de weelde belasting getroffen worden, komen ook personenauto's, consumptie-ijs en acletas- sen, portefeuilles, portemonnaies en derge lijke voor. Deze nieuwe heffing, zo deelde de minister mee, brengt het land 10 mil lioen op, waarvan voor rekening van de personenauto's zes millioen komt, van het consumptie-ijs twee millioen en van de actetassen en dergelijken 150.000. De ver hoging van de tabaksaccijns levert twintig millioen gulden op, alles per jaar. Ook tegen de weeldebelasting op auto's had de Kamer bezwaren, omdat auto's al leen worden toegewezen als aangetoond wordt, dat zij voor de uitoefening van het beroep of bedrijf onontbeerlijk zijn, zodat niet van luxe gesproken kan worden. Men ging echter met deze heffing accoord, nadat de bewindsman er de aandacht op geves' tigd had, dat de wagens ook veel voor het genoegen van de eigenaars gebruikt wor den. Met de ijsjes had de minister meer te stellen. De heren Lucas (K.V.P.), Van seveen uitgestort. Hij kreeg de nacht en de gram ijs 39 gram voor de wafels te gebrui ken. Dat vond de Kamer wel een oplossing. Toen de minister het „onaannemelijk" had uitgesproken, trok de heer Lucas zijn amen dement in. Onsympathiek vond de Kamer de belas ting op actetassen en portefeuilles. Het ar gument, dat ook België hierop weeldebelas ting heft, maakte weinig indruk. De be windsman koos daarom de wijste partij door het amendement, dat de heer Lucas had ingediend om deze goederen niet te belasten, over te nemen. De heer Hoogcarspel (C.P.N.) deed nog een poging om de minister er toe te bewegen de 86 mililoen uit het Landbouw Egalisatiefonds te putten, doch prof. Lief tinck toonde aan, dat dit onmogelijk was. Ook andere door de communist aangewezen dekkingsmiddelen achtte hij ongeschikt. De Zandvoortse „woonruimte interpellatie". De Kamer begon vervolgens aan de be handeling van de begroting van Binnen landse Zaken. Daarbij bracht mr. Oud (V.V.D.) een interessante kwestie ter sprake. Hij herinnerde aan hetgeen in Zand- voort gebeurd is met de interpellatie over de toewijzing van woonruimte in gevolge de Woonruimtewet. Een van de raadsleden had een interpellatie aan gevraagd. De raad besloot haar toe te staan, doch de toenmalige minister van Binnenlandse Zaken, dr. P. J. Witte- man, vernietigde dit besluit op grond van artikel 216 van de Gemeentewet, dat zegt, dat B. en W. interpellabel zijn over kwesties, de autonomie be treffende. De heer Oud vond dit besluit onjuist. Ar tikel 216 van de. Gemeentewet bepaalt wel dat B. en W. over kwesties, de autonomie betreffende, geïnterpelleerd kunnen wor den. Dat wil niet zeggen, dat dit niet kan over zaken, die betrekking hebben op de uitvoering van wetten, over zaken van zelf bestuur dus. B. en W. kunnen weigeren op gestelde vragen te antwoorden, doch zij kunnen, als zij dit nuttig oordelen, de raad ook inlichten. Bij de behandeling van de gemeentebegroting worden aan B. en W. vragen gesteld over zaken van zelfbestuur. Niemand denkt ei-aan, op deze vragen geen antwoord te geven met een beroep op arti kel 216. Van hogerhand is er ook nimmer bezwaar tegen gemaakt. Waarom dan wel de Zandvoortse interpellatie geweigerd? Mr. J. Al ge ra (A.R.) verzocht de re gering een duidelijke uitspraak te geven, of B. en W. interpellabel zijn over de toe passing van de Woonruimtewet. Voorts in formeerden hij en de heer M a e n e n (K. V.P.) of de militairen in Indonesië bij de gemeenteraadsverkiezingen zullen kunnen stemmen. De heer Maenen vond het onjuist dat een echtpaar ten minste één kind moet hebben óm voor toewijzing van woonruimte in aanmerking te komen. 'Hierna pleitte mr. Beernink (C.H.) voor een nieuwe Zondagswet. Lijkverbran ding wees hij af. Hij was bereid het cre matorium in Velsen te gedogen, maar raad de aan het ontwerp-Van Boeyen voor een Begrafeniswet. als leiddraad te gebruiken. Mej. N o 11 e (K.V.P.), die haar maiden speech hield, toonde zich verheugd, dat de minister wil optreden tegen de zedenver wildering. Zij beval de organisaties, die zich bezig houden met het in goede banen lei den van het kamperen in zijn aandacht aan. Veertien sprékers hadden zich voor de algemene beschouwingen over de begroting van Binnenlandse Zaken laten inschrijven. Talrijke vragen, opmerkingen en aanbe velingen werden over minister Van Maar- John Foster Dulles over het Europese probleem De adviseur van de Amerikaanse repu blikeinse partij aangaande buitenlandse aangelegenheden, John Foster Dulles, UNO- afgevaardigde, heeft voor de Amerikaanse club te Parijs een redevoering gehouden, waarin hij verklaarde, dal. indien Europa er niet in zou slagen zich te verenigen, de Verenigde Staten zich wel eens genoodzaakt zouden kunnen zien terug te keren tot het isolationisme. Dulles wees er op, zo gaat Reuter voort, dat „de opinie in de Verenigde Staten veld wint, dat de poging, die we thans doen het plan-Marshall een Europese eenheid tot resultaat behoort te h%bben, waardoor het Europese volk voortaan sterk genoeg zal zijn om zich in vrijheid te handhaven." Voorts gaf Dulles als zijn mening, dat „men Duitsland gerust een grote vredes- kans mocht geven." doch dat tegen een neiging van Duitsland om te pogen een dominerende positie te verwerven geen en kel verdrag een voldoende waarborg zal zijn. Bandoengse conferentie heropend Bij de heropening van de conferentie van Bandoeng, waar afgevaardigden der Indo nesische- deelstaten en Nederlanders over de organisatie van het Indonesische staats bestel confereren, heeft de commissaris van de Kroon voor de Pasoendan, dr. R. W. van Diffelen, hedenmorgen namens de Neder landse regering een verklaring afgelegd, waarin hij zeide: „Gij zijt thans gekomen in de phase van constructieve eindarbeid, waarop de totstandkoming der Verenigde Staten van Indonesië nog slechts wacht. In dien ook de republiek als gevolg van helaas tot dusver nog niet verwezenlijkte voor alle partijen aanvaardbare over eenstemming zich daarbij naast de hier vertegenwoordigde gebieden zou inschake len, zou dit de Nederlandse regering van harte verheugen. Voor zover de bevorde ring van deze mogelijkheid er nog om zou vragen, dat in de ontworpen interim-rege ring enige wijziging wordt aangebracht, vertrouwt de regering, dat de hier ver tegenwoordigde gebieden tot het daartoe nodige overleg bereid gevonden zullen wor den, wanneer het althans punten betreft, welke noch bij u noch bij de regering op essentiële bezwaren stuiten." Marine-officier posthuum onderscheiden Aan de luitenant ter zee der eerste klasse A. C. van Versendaal is posthuum de Bron zen Leeuw verleend. Deze marine-officier heeft als commandant van de mijnenleg- ger „Prins van Oranje", toen hij te Tarakan door Japanse oorlogsschepen was ingeslb- ten, in de nacht van 11 op 12 Januari 1942 beproefd door het vijandelijke cordon heen te breken. Het schip werd "echter ontdekt cn ging strijdend tegen een drietal vijande lijke torpedobootjagers ten onder. De com mandant en ongeveer 100 opvarenden von den hierbij de dood. den Heuvel (A.R.) en Hoogcar spel betoogden, dat de zogenaamde „volks"-ijsjes zeker geen weelde genoemd kunnen worden. „U mag^consumptie-ijs zo veel belasten als u wil. met name de coupes en de plombières". zei de heer Lucas, „als u de ijsjes, die de kleine man gebruikt, maar vrijlaat." Hij diende een amendement in om dit te verwezenlijken. Niemand zal van deze belasting hinder ondervinden, antwoordde de minister, want zij wordt verkregen door in plaats van 45 Vrijdagmorgen om zijn antwoorden te overdenken. Eerste na-oorlogse theeveiling In gebouw „De Brakke Grond" te Am sterdam is voor de eerste maal na de oor log een theeveiling gehouden. Het aanbod bestond uit 5104 kisten Java-thee en 300 kisten Sumatra-thee. De prijzen liepen van 138 cent tot 242 cent per halve k.g. Een enkele partij met een kwaliteitsafwijking bracht 130 cent op. Mond- en klauwzeer neemt toe De gevreesde veeziekte mond en klauw zeer die in de afgelopen jaren vrijwel niet meer in Nederland werd geconstateerd, neemt de laatste maanden in omvang toe, speciaal in de provincie Zuidholland. Hoewel nog niet van een onrustbarende omvang kan worden gesproken, is het ge vaar niet denkbeeldig, dat het mond- en klauwzeer zich in de toekomst sterker zal uitbreiden. Veehouders wordt aangeraden tegen deze ziekte de uiterste voorzorgmaatregelen te treffen, zoals het tijdig laten enten der dieren, het beperken van de aankoop en van het in aanraking laten komen van eigen met vreemde dieren, het afdoende reinigen van veetransportauto's en het direct opgeven van nieuwe gevallen van besmetting. De overheid zal zo nodig-krachtige maat regelen treffen, bijvoorbeeld verplichting tot enting of blokkering van alle vervoer binnen en uit bepaalde besmette gebieden. Pluimveestapel in twee jaar op vooroorlogs peil? In Barneveld is een nationaal pluimvee congres gehouden, waar ir. J. G. Tukker, inspecteur van de landbouw, gesproken heeft over de uitbreiding van de pluimvee- Voor de oorlog had Nederland 14.500.000 leghennen, thans volgens de officiële cij fers 8.500.000. Ir. Tukker meent, dat her stel van het vooroorlogs peil in twee jaar mogelijk is, als er voor deze jaren elk 30 millioen broedeieren toegewezen worden. Men kan er volgens de statistiek van op aan, dat daarvan 20 millioen kuikens komen, waarvan er wel 8 millioen leghen zullen worden. Volgens ir. Tukker heeft de Nederlandse brolderij voldoende capaciteit voor deze prestatie. Het congres werd besloten met de première van de film „Pluimveeteelt", welke vervaardigd werd door Multifilm te Haarlem voor de Voorlichtingsdienst van het ministerie van Landbouw. Wichelroedeloper spoort niet-ontplofte bom op De wichelroedeloper W. Hulsegge uit Gorssel,heeft nuttig werk verricht te Eefde bij Zutphen. Na de verkoop van het bui tengoed „Het Haveke" aldaar wilde de nieuwe eigenaar zekerheid hebben omtrent de geruchten dat er een niet-ontplofte bom in de grond zou zitten. Men had reeds zpnder resultaat naar de bom gezocht. Hulsegge werd te hulp ge roepen en toen men op de door hem aan gewezen plaats ging graven, stiet men spoedig op een vliegtuigbom van 500 k.g. Het projectiel is door de mijnopruimings- dienst onschadelijk gemaakt. CRUM's Bloemenmagazijn lid: Bloemencxpressc cn Flcurop TEMPELIERSSTRAAT 56 - TEL. 16873 (Adv.) Volkshogeschoolwerk De leden van de afdeling Haarlem van de Vereniging voor Vrouwenbelangen en Gelijk Staatsburgerschap, die Donderdag in „Arbeid Adelt" bijeen kwamen, hebben een indruk gekregen van het werk op de Nederlandse Volkshogescholen. Mejuf frouw W Bos, directrice van ..De Vonk" te Noordwijkerhout, hield over dit onderwerp een inleiding. Mejuffrouw Bos is als leidster op „De Zandhoeve" in Bergen opgetreden en daar heeft zij het werk leren waarderen. Eigen lijk moet men niet over het onderwerp praten, doch het beste is een cursus mee te maken. Dan beleeft men de gedachte van het werk geheel. De cursisten komen uit verschillende de^en van het land en dat is een gelukkig verschijnsel. Ook zijn vele beroepen vertegenwoordigd. Men kan dus zeggen, dat een Volkshogeschool een sociale ontmoetingsplaats is. Er wordt niet gelet op de politieke of godsdienstige ge zindheid, in tegendeel het bijeenkomen van allerlei richtingen betekent, dat men zijn blik kan verruimen. Steeds is gebleken, dat een ieder zich op de cursus thuis voelt hoewel vaak beweerd wordt, dat het in Nederland moeilijk is met elkander samen te werken. Interessant was de uiteenzetting, welk mejuffrouw Bos over het verblijf op de Volkshogeschool gaf. Aan de programma's wordt veel zorg besteed en zij zijn aange past aan het dagelijks leven. De cursus be staat uit een leef- en een werkgemeen schap. In het internaat wordt "sober geleefd en enige uren van de dag wordt practisch gewerkt in het huishouden of in de tuin. Dit onderdeel is van groot belang en kan niet gemist worden. Uit de opzet blijkt wel. dat de Volkshogeschool de jonge vrouw of man voorbereidt voor het leven. Speciaal de bevolking van het platteland waardeert het werk bijzonder. Tenslotte gaf mejuffrouw Bos een over zicht van de geschiedenis v^n het Volks hogeschoolwezen in ons land en van de tot standkoming van de tien gebouwen. DISfRIBUTIENIEUWS Afhalen van bonkaarten voedingsmiddelen, tabaks- of versnaperingskaarten, en toeslag- kaarten voor jonge en aanstaande moeders op Zaterdag in de Vleeshal te Haarlem: Pa tot en met Pe en in het Uitreiklokaal te Heemstede: Be tot en met Bi. Onlangs hebben wij ge meld, dat de Commis saris van Politie te Medan. de heer P. Hofman, op de tabaks onderneming Soengi Mentjitim zijn vier en zeventigste tijger had geschoten. „Mijn broer is inder daad een geestdriftig tijgerjager", vertelde ons mejuffrouw Hof man, die in Haarlem woont. „Hij is nu 52 jaar en heeft drie jaar in een Japans kamp gezeten, maar hij heeft in die tijd zijn tref zekerheid niet verleerd. Hij mikt altijd feilloos in de ogen. Eerst schiet hij een wild zwijn, ver volgens klimt hij in een boom en wacht rustig en geduldig soms wel zeven uur lang tot het gestreepte roofdier op het kadaver afkomt. N^, dan is het zo bekeken". Uit de collectie van foto's, die mejuffrouw Hofman ons van de liefhebberij van de Commissaris van Mcdan toonde, kozen wij bovenstaand plaatje, waarop de kinderen van de heer Hofman één van da vele trofeeën van hun vader tonen. Die Jahreszeiten door Haarlems Christelijk Gemengd Koor D.Z.V. Haarlems Christelijk Gemengd Koor „Door Zang Vriendschap" had revanche te nemen voor het mislukte jubileum-concert van verleden jaar, want bij die in alle argeloosheid gepleegde moordaanslag op Haydn's onvolprezen „Schöpfung", kon men het waarachtig toch niet laten. Dus weer een grootscheepse ondErneming, dit maal met „Die Jahreszeiten". maar nu on der leiding van een andere dirigent. En het werd een succes! Hetzelfde koor en hetzelfde orkest bleken nu in staat om de heerlijke partituur van Haydn zonder on gelukjes te vertolken, ja de uitvoering in menig opzicht een waardig karakter te geven. Een knappe revanche van D.Z.V. en tevens een mooi debuut als dirigent van Simon C. Jansen, die als organist een uit nemende reputatie bezit en nu met deze eerste oratorio-uitvoering de indruk ge wekt heeft, dat hij ook weldra een voor treffelijk koordirecteur genoemd zal kun nen worden. Wat hem vooralsnog ont breekt aan routine en aan lenigheid van armbeweging, wordt gecompenseerd door zijn muzikale bewustheid, die, hoe dan ook, het middel vindt om zijn bedoelingen duidelijk te maken en zo nagenoeg het resultaat te bereiken dat hij zich voorge steld heeft. De ervaring heeft ons geleerd dat uit dergelijke toonkunstenaars, die de muziek in haar volheid begrijpen en door voelen, uitstekende dirigenten kunnen groeien, die dan de routiniers gauw achter zich laten. Er zijn dus heel veel mooie eu goede dingen over deze uitvoering te vermelden. Maar de minder gelukkige mag men toch ook niet verzwijgen. Dit geldt in de eerste plaats de coupures dié gemaakt werden. Dat het Fleiss-koor weggelaten wordt is niet erg: daar had Haydn zelf een hekel aan; doch dat de zomer-aria van de tenor, een van de heerlijkste stukken uit het werk, wordt geschrapt, evenals de bas- aria „Der muntre Hirt", mag een vermin king heten. De luttele tijdsbesparing die hiermee bereikt werd, ging teniet door soms veel te lange hiaten tussen de-ver schillende nummers. Maar wat heeft dat koor gezongen! De dames moesten zelfs zo nu en dan een beetje getemperd worden. Maar goed, het was allemaal raak en glaszuiver. En wat de heren daar in het wijn- en in het jaeht- koor presteerden, mocht er in alle opzich ten wezen. Mea Naberman zong de Hanna-partiJ verrukkelijk. Han Lefèbre deed de colora turen van zijn partij alle eer aan en Her man Sehey gaf vooral van zijn Winter- aria een pracht-vertolking. De H.O.V. voelde zich veilig onder de leiding van Simon C. Jansen en begeleidde zeer smaakvol en correct. Veel belangstelling.en veel bijval. D.Z.V. kan met vertrouwen verder. JOS. DE KLERK. De tramverbinding met Leiden Enige verbeteringen Met de opheffing van de stadstram in Haarlem kwam bij wijze 'van proef ook de locaaldienst Haarlem-StationHille- gom te vervallen. Al spoedig blepk dat het reizigersver- voer van en naar Hillegom op de spitsuren niet te verwerken'was, zodat weer enkele diensten zijn ingelegd; mochten die niet voldoende blijken, dan kan hieraan nog uitbreiding worden gegeven. De situatie aan de Dreef, waar de reizi gers moeten wachten, is eveneens verre van ideaal. Zij nemen daar het rijwielpad in beslag en worden geregeld opgejaagd door wielrijders. De directie van de N.Z.H. bericht thans, dat daar regelmatig een leeg treinstel staat, dat als wachtgelegen- heid kan dienst doen. Een bijzondere grief was voorts, dat de reizigers die bij de Dreef uitstappen, vijf tien cent moeten betalen om naar het sta tion te komen en weer eens vijftien cent retour. Dat betekent een prijsverhoging van dertig cent op een retourprijs van vijftig cent, dus maar even 60%. De NZH heeft de onbillijkheid hiervan ingezien en besloten dat reizigers van en naar de Bollenstreek voortaan op de bus sen niet behoeven bij te betalen. Door een knip op het kaartje zal zulks worden aan gegeven. De verhoging voor de weekkaarten en maandabonnementen zal eveneens worden ongedaan gemaakt. Deze verbeteringen zijn een gevolg van besprekingen welke de burgemeesters uit de Bollenstreek met de directie der N.Z.H. hebben gevoerd. Ir Bogtstra tol directeur van de R.E.T. benoemd De onder-directeur van de Noord-Zuid- Hollandse Vervoer Maatschappij, ir. N. A. Bogtstra, is gisteren door de Rotterdamse gemeenteraad tot directeur van de Rotter damse Electrische Tram benoemd. Ir. N. A. Bogtstra is op 25 Februari 1898 te Koog aan de Zaan geboren, liep de H.B.S. af te Amsterdam en studeerde aan de Technische Hogeschool in Delft, waar hij in 1924 het diploma verwierf van werk tuigkundig ingenieur. Aanvankelijk was hij werkzaam in de industrie. In 1925 kwam hij bij de Staats spoorwegen in Indië, waar hij de montage en mdienststelling medemaakle van het electrisch materieel. Bij het uitbreken van de oorlog was hij hoofd van de afdeling tractie en treindienst op het hoofdbureau van de Staatsspoorwegen te Bandoeng. Door de Japanners werd hij geïnterneerd. Toen de oorlog geëindigd was kwam ir. Bogtstra met een regeringsopdracht naar Nederland. Hij kreeg op zijn verzoek ont slag uit de Indische dienst en werd be noemd tot chef van de technische dienst bij de N.Z.H., waarvan hij thans onder directeur is. Agenda voor Haarlem VRIJDAG 19 NOVEMBER Stadsschouwburg: Operette „Masker in het blauw", 8 uur. Ged. Oude Gracht 104: Neder landse Vereniging voor Natuurgeneeswijze, lezing over „Goede voeding die toch ziek maakt". 8 uur. Spaarnc: „Avonturen van Raffles". 14 j., 2.30, 7.00 en 9.15 uur. (Zondag 2. 4.15, 7.00 en 9.15 uur). Frans Hals: „The story of dr. Wassell". 18 j„ 2.30, 7.00 en 9.15 uur. (Zondag 2.00, 4.15. 7.00 en 9.15 uur). Rembrandt: „Hamlet". 14 j„ 2.30 en 8 uur. (Zondag 1.00, 4.30 en 8.00 uur). I'alace: „De bandiet". 18 j., 2.00, 4.15, 7.00 en 9.15 uur. Luxor: „Martin Roumagnac", 18 j„ 2.00, 4.15, 7.00 en 9.15 uur. ZATERDAG 20 NOVEMBER Stadsschouwburg: „Mijn zuster E'lecn", 8 uur. Gem. Concertgebouw: „Ereschuld cn dankbaarheid", filmvoorstelling 2.30 uur. Kerk Tarklaaii 34:' Kerkeoncert, uur. fiioMopeot Middag- ea avondvoorstellingen.

Haarlem's Dagblad | 1948 | | pagina 5