De Rijwieltrust Aardappelmarkt overvol Poppenwagens Kort en Bondig Den Boer's Muziekhandel Kinderfoto's Foto-Engel België-Holland WIT MOLTON zwaar, voor VRIJDAG 19 NOVEMBER 1948 HAARLEMS DAGBLAD Akkerbouwers vergaderden Te Haarlem werd Donderdag de jaar vergadering gehouden van de vakgroep akkerbouwers van de L.T.B. onder voor zitterschap van de heer H. A. Giesen. Aan wezig waren*onder andere de heren G. W. Kampschoër, algemeen voorzitter van de L.T.B., en H. van der Weijden, Tweede Kamerlid en voorzitter van de vakgroep veehouderij. In zijn openingsrede oefende de voorzit ter critiek uit op het landbouwbeleid van de regering. Nu de wereldmarktprijs voor sommige producten sterk dalende is, laat de regering zich te veel leiden door de be langen van de consument, en trekt haar beschermende hand af van de producent, aldus de heer Giesen. De voorzitter vroeg het college van ryksbemiddelaars ten aanzien van de goed keuring van de looncontracten grotere spoed te betrachten. De heer Van der Weijden ging in op de landbouwbegroting en constateerde ■énet vreugde in het parlement meer begrip voor landbouwaangelegenheden dan vroeger. Hij was het er over eens, dat als een redelijke beloning van de productie uitblijft, steun van de regering noodzakelijk zal zijn. Ir. H. H. Smeenk van de Stichting voor de Landbouw zette uiteen, dat de aard- appelmarkt zo overvol is, dat bij voorbeeld talrijke wagens te Goes zijn geladen met aardappelen die slechts 2,75 per honderd kilogram opbrachten. Grote kwantums worden thans als veevoeder uit de markt genomen ter verwerking in de stomerijen. Deze kunnen de zeer grote oogst echter slechts voor een klein deel verwerken. De aardappelmeelfabricage ondervindt, vooral ten aanzien van de export, ernstige belem meringen, omdat in het kader van het plan- Marshall vele landen gratis maismeel ont vangen, vooral Italië. Bovendien is de aan koop van dergelijke producten als veevoer voor de boeren te kostbaar. Er gingen stemmen op uit de vergade ring om een gedeelte van de aardappeloogst te denatureren. Ir. Smeenk meende echter dat de export deur naar Duitsland op een kier bleef staan. Als de eigen voorraad aldaar geconsumeerd zal zijn, zal men nog behoefte aan import hebben. Er zijn echter concurrenten op de wereldmarkt, vooral Denemarken. Palestina: landschap, steden en bewoners Voor de afdeling Haarlem van de Neder landse Vereniging van Huisvrouwen hield ds. W. van Nooten uit Meppel Donderdag middag in de aula van het Teyler's Museum een lezing over „Palestina". Spreker beperkte 2ich in zijn lezing tot het Palestina van de tourist en behandelde daartoe in het kort de karakteristieken van land en bevolking; zulks niet zozeer als achtergrond van de hedendaagse geschie denis van het Heilige Land, als wel ter verduidelijking van de Bijbelse verhalen. Ds. Van Nooten sprak van de haast mystieke schoonheid van het land, waar door de bezoeker getroffen wordt, en il lustreerde zijn eigen ervaringen met een uitgebreide reeks lantaarnplaatjes. Hij maakte daarbij een scheiding in de ver schillende landschappen, die Palestina kent: woestijngebieden, half-vruchtbare steppen en streken met overvloedige, rijke plantengroei- Met behulp van een tweede serie lichtbeelden maakte spreker vervol gens in de geest een reis door het land, aan de hand van de Evangelie-geschie denis. Een en ander had de volledige belang stelling van de in grote getale aanwezige Haarlemse huisvrouwen. Borgstellingsfonds is gereorganiseerd Tijdens de algemene vergadering van de Stichting Borgstellingsfonds voor Kenne- meriand, werd besloten over te gaan tot wijziging van de statuten van de stichting. De bestaande statuten, die dateerden van 1937. voldeden niet meer aan de te stellen eisen. De belangrijkste verandering is de totaal gewijzigde financiële structuur van de stichting. Werden sedert de oprichting de gelden verkregen uit een vastgestelde bij drage van de provincie en de gemeenten, thans zullen die gelden worden verkregen via een met provincie en gemeenten over eengekomen garantieregeling, waardoor on gewenste kapitaalsaccumulatie in de toe komst zal worden vermeden. De bestaande termijn van dfie jaren ves tiging, welke gesteld werd, alvorens een bedrijf voor financiële hulpverlening in aanmerking kon komen, werd terugge bracht tot twee jaar. De stichting is thans bevoegd tot het verstrekken, onder zekere yoorwaarden, van normale bedrijfscredie- ten tot maximaal 2000; tevens worden aanvragen in behandeling genomen tot het verkrijgen van herstelcredieten tot 1000, en is de stichting een taak toe gewezen bij het verlenen van een vergun ning om zich opnieuw te vestigen en het verlenen van demobilisatiecredigten. De hoofdinspecteur van een bouwmaat schappij te Hoogkerk in Groningen is ge arresteerd Hij wordt er van verdacht, gelden te hebben verduisterd ten nadele van per sonen. die met de maatschappij een contract hadden gesloten voor het bouwen van een woning. prachtige kwaliteit, beperkt leverbaar St. Nicolaascadeau. VAN WEERT ANEGANG 46 Burgerlijke.stand van Haarlem GEHUWD: 18 Nov.. B. T. Overdijk en H. A van der Kroft; L. Buis en E. L. W. van der Linden: M. G. Gude en C. M. Koning; F Rose cn G. H. Basstra; J. G. F. Feller en G. Ster- kenburg: A. J. Pik en O. C. Scholte; G. C. Visarius en I. de Jong; J Bovenkamp en C. van der Werff. BEVALLEN van een zoon: 17 Nov., M S. A. Piekhaar—Bijvoets; F. Bosch—Dirks. varDe^-vaTD^nMT^NovC .K^t j conservatisme, onwil uit gemakzucht ijdel- Korremans: T. D. Witjes—van Hattum; 18 I heid van koren en solisten en met talrijke Nov T. C Koene—Zuidhoek; M. de Jonge misverstanden. Schilderijen en tekeningen van professor W. van den Berg De directeur van de Rijksacademie te Amsterdam, prof. Willem van den Berg, stelt een collectie uit zijn oeuvre ten toon in de kunsthandel Leffelaar, Grote Markt, tot 7 December. De verfbehandeling is supérieur. Men kan met recht spreken van „belle peinture". De vakman zal tevreden zijn over zoveel kleurrijpheid en zulk een picturale verzor ging. Deze laatste is zeer nauwkeurig en mist gelukkig de gladheid der nieuw-zake- lijken. Zij komt tot een volle toon, is met distinctie afgestemd en voornaam. De verfijning van een eigen stijl plaatst deze schilder volstrekt alleen. Dit raffine ment, hoe vreemd het ook moge klinken, brengt hem tot samenstellingen zoals we die vooral van Vlaamse primitieven ken nen. Mild kijkt de humor door alles heen. Die zit in de vaak gechargeerde figuren, maar ook in de liefde waarmee het détail, zo'n stukje microcosmos, is geschilderd. „Het Huisgezin" en „Adam en Eva" zijn met zulke kostelijke doorwerkingen gevuld. Ook dit wijst op de zin voor het primitieve. Prof. v. d. Berg is consequent, vasthoudend aan kleur en manier, t e vasthoudend aan zijn model. Ik zou willen spreken van zijn' oer-model. Sommige panelen zijn vol van bezige figuren als op een Breugheliaans festijn, maar ze lijken alle op elkaar. Dat is jammer. Ik heb, in het Vlaamse, eens een schilder ontmoet, die me vertelde: „Vannacht heb-ik gedroomd da'k m'n eigen tegenkwam.... da's curieus zulle...éne keer alla, maar wel twintig keer.da's curieus, da ziede van hier." Daaraan moet ik denken als ik al die boeren en boerinnen bij elkaar zie, met dezelfde koppen, dezelfde profielen. Zodra we dat vergeten zijn en het in vredesnaam maar op de humor hebben geschoven, wordt het werk weer een en al geest, ffoor- al in het vaak herhaalde „Melkbocht met de variërende altijd sublieme contrasten, die nooit de kleur-eenheid storen. De stu die „Achterdeel van een koe" is een pracht- ding, het „portret van mijn vader" is meesterlijk. De Bijbelse taferelen „Genezing van de blinde", „Mozes op weg /naar het beloofde land" met de patriarchale figuur van de ziener op de voorgrond, „de Wonderbare Visvangst", het zijn talentvolle composities, die ook als zodanig oorspronkelijk zijn. De ontdekking van het in ieder geval interes sante „model" heeft de kunstenaar al me nigmaal tot schone fantasieën gebracht, die met bekwame hand ook in zwart-wit-teke- ningen en sobere aquarellen zijn vastge legd. In „Schaapskooi" en „Limburgs Land schap" is het papier nauwelijks door de aquarel-toets aangeraakt. De „Visserskop" in spattende wegen gewassen is een vlot, tóch kernachtig ding. Niet altijd, maar soms is er in de teke ningen iets dat zich. virtuoos, van iedere academische dwang heeft losgeslagen als in „Boer met emmer". „Clown", „Naakt figuur" en „Warenar". Dat heft deze dingen dan uit boven de portretten (behalve het „portret van mijn vader"). Aan deze ten toonstelling zal men nog lang de herinne ring bewaren. HERMAN MOERKERK. Protestantse Kerkmuziek Voor het behoud van het volstrekt eigen karakter van de muziek voor de Christe lijke eredienst is voortdurende waakzaam heid geboden. Niet altijd is men hiervan doordrongen geweest en meermalen heeft men pas nadat de verwording al jaren voortgegaan was met straffe hand ingegre pen en de verwereldlijkte muziek uit de kerkeii gebannen. Ten aanzien van de Protestantse kerk muziek, een betrekkelijk jonge vorm van religieuze kunst, heeft men, vooral onder invloed van de romantiek en van het vir tuoze solisten-dom, eveneens een onge wenste karakterwijziging kunnen consta teren. Het wezen van het Protestantisme brengt met zich mede, dat individueel in zicht nodig zal zijn om aan de protestantse kerkmuziek haar ongerepte karakter terug te geven. Dit inzicht is groeiende door het werk van de Vereniging voor Protestantse Kerkmuziek, maar ook door het enthou siasme van een aanfel vooruitstrevende predikanten en kerkmusici. Tot bedoelde predikanten behoort dr. G. J. Hoenderdaal, die door het bestuur van de Religieuze Kring Aerdenhout uitgenodigd was gister avond een voordracht te houden over Pro testantse Kerkmuziek. Dr. Hoenderdaal verklaarde de aanvaar ding van de muziek in de eredienst door te wijzen op de innerlijke drang van de mens om intensieve bewogenheid te uiten in muzikale klank, omdat de spreektoon hiertoe tekort schiet. Ook de bewogenheid bij de verering van God komt tot uitdruk king in de zang, die daardoor een deel van het geloofsleven zou kunnen uitmaken. Een moeilijkheid bij het scheppen van reli gieuze zangen blijkt het zoeken naar een juiste spanningsverhouding tussen woord en toon. In de verschillende godsdienst vormen domineert öf het woord öf de klank, waarbij meer of minder intellec tualisme van invloed is. Voor de protestantse kerkmuziek is de één-stemmige gemeentezang de ideale vorm. Koorzang kan de waarde van de gemeentezang vergroten. wanneer het koor niet in de plaats van de gemeente treedt, maar door zijn zingen tot de inten siteit van de ere-dienst bijdraagt. Niet slechts door het betoog van dr. Hoenderdaal, maar ook door het optreden van een klein koortje (vijf vrouwen- en vijf mannenstemmen) onder leiding van de organist Jan Boeke werden de aanwezigen overtuigd, dat er voor de verbetering der protestantse kerkmuziek uiterst belangrijk werk verricht wordt. Geen massale koren, geen pompeuze koorwerken, geen verbluffende solistische prestaties, geen glanzende stemmen zijn absoluut noodzakelijk voor de verheerlij king van de Allerhoogste. Maar met de aangrijpende eenvoud van de uitvoeringen van enkele Psalmen, met de oorspronke lijke rhythmische souplesse, één-stemmig of in polyphone bewerking, waarbij ook de aanwezigen als „gemeente" een aandeel mochten hebben, kwam toch al het merk waardige contact, dat typerend is voor een ideale ere-dienst. Of echter eenzelfde be wegelijkheid, eenzelfde lichtheid van de zang en een zelfde rhythmische Buigzaam heid voor het zingen door een grote ge meente bereikt zal kunnen worden, kan men zich terecht afvragen. Evenwel, de voorvechters voor een verbetering van de gemeentezang in deze zin zijn vol goede moed en bereid de strijd aan te binden met Schell. OVERLEDEN: 15 Nov.. D. J. Wesseldijk 66 j.. Adr. Loosjesstraat: 16 Nov.. A. Groot heest. 2 j.. Middenweg; 17 Nov D. Roden burgh, 7 j Hazepaterslaan; E. M A. Seholu —Lindeman, 64 j.. Gierstraat; J. F Jansen. 51 Deze avond, waarop Jan Boeke nog drie koraal-voorspelen uitvoerde (o.a. één van luxtehude met een zeer opdringerige vul- tem). werd besloten met een dankwoord amens de Religieuze K. g gericht tot dr. Melk op de Haarlemse scholen Per week drinken de kinderen ongeveer 7500 liter Hoewel de melk nu buiten de distributie gekomen is, gaat het melkdrinken op de Haarlemse scholen toch door. Er is, nadat de melk vrij gekomen is, wel een kleine teruggang van het melkgebruik geconsta teerd, maar er is toch nog zoveel liefheb berij voor, dat het gewenst werd geacht de bestaande regeling te handhaven. Alle openbare scholen voor lager- voorbereidend onderwijs laten de kinderen melk drinken. Bovendien is er ook een vrij groot aantal bijzondere scholen dat zich bij de regeling heeft aangesloten. Er wordt per week nog ongeveer 7500 liter melk door de kinderen gedronken. De verstrekking is zo geregeld dat het ongemak voor het onderwijs tot een minimum be perkt wordt. Een gulden te weinig geacht In een openbare vergadering van arbei ders, gehouden in het Gem. Concertgebouw te Haarlem en georganiseerd door de Een heidsvakcentrale. is een motie aangenomen, waarin geprotesteerd wordt bij de regering tegen het feit dat de lonen slechts met 1 per week verhoogd zijn, wegens het op heffen der subsidies op de levensmiddelen. De motie vervolgt: „Stellen vast dat ver meerdering van 1 per week in geen enkel opzicht in overeenstemming is met de plaats gehad hebbende verhoging van de kosten van het levensonderhoud en eisen een verhoging van 2.50 per week". Bollenexport naar Zuid-Afrika en Argentinië gehalveerd De export naar Zuid-Afrika blijkt, vol gens een nader bericht van de Bond van Bloembollenhandelaren, niet stopgezet, doch gehalveerd te zijn wegens de viezen-restricties. Voor zendingen die voor einde November waren verzonden zijn spe ciale maatregelen genomen, exporteurs die later verzenden moeten een deviezenver- gunning aanvragen. In verband met klachten over het niet verkrijgen van invoervergunningen voor bloembollen in Argentinië is. volgens een bericht van dezelfde Bond, gebleken, dat zulks een gevolg is van de nadelige beta lingsbalans tussen beide landen. Het ge zantschap te Buenos Aires overlegt echter met de betrokken instanties om alsnog mo gelijkheden te scheppen, waardóór reeds geboekte of verwachte orders wellicht zullen kunnen worden uitgevoerd. SCHEEPVAART Arendskerk. AustraliëRotterdam 21 Nov. te Aden verwacht. Cottica. Paramaribo—Am sterdam 18 Nov. van Ponta del Gada. Johan van Oldenbarnevelt. BataviaAmsterdam pass. 18 Nov. Kaap Bon. Groote Beer, Am sterdam-Java pass. 18 Nov. Kaap Bon. Klipfontein. Amsterdam-Zuid Afrika 18 Nov. te Antwerpen. Kota Agoeng, DjeddahBa tavia pass. 18 Nov. Perim. Sloterdijk, 18 Nov. van Singapore te Batavia. Tabian, Amster damJava pass. 18 Nov. Kaap Roca. Tabinta, BataviaAmsterdam pass. 18 Nov. Don- drahead. Maetsuycker, 19%Tov. van Java te Fremantle.. Nieuw Amsterdam, vermoedelijk 23 Nov. v. Southampton, 24 Nov, te Rotterdam verw. Oranjefontein, Dar-es-SalaamAmsterdam, 19 Nov. te Antwerpen. Raki, JavaAmster dam pass. 19 Nov. Gibraltar. I Wijziging van de Loterijwet voorgesteld Ingediend is een wetsontwerp tot wijzi ging van de Loterijwet 1905, dat beoogt de bepalingen betreffende de Staatsloterij en die betreffende het loterij wezen in één wet te combineren. Tevens wordt voorgesteld de bevoegd heid van burgemeester en wethouders tot het verlenen- van toestemming voor het houden van loterijen te vergroten. Het voorgestelde systeem gaan uit van de ge dachte, dat burgemeester en wethouders toestemming moeten kunnen geven tot het houden van een loterij, waarvan het totaal bedrag der prijzen niet meer dan 500 is. Burgemeester en wethouders van grote ge meenten zullen toestemming kunnen geven tot het houden van een loterij met totaal bedrag van niet meer dan 1000 aan prijzen. Tot dusverre werden wat de Staatsloterij betreft, drie loterijen per jaar gehouden. Voorgesteld wordt de mogelijkheid te scheppen om zo nodig meer dan drie lote rijen per jaar te houden. De minister komt het houden van-meer dan vier loterijen per jaar in geen geval wenselijk voor. VOOGDIJKIND WERD GESCHAAKT. Een voogdijkind, afkomstig uit Amster dam, was bij een familie in de Reguliers dwarsstraat te Beverwijk ondergebracht. Gisteren is de moeder echter komen opda gen, die het kind, dat op straat speelde, in een taxi heeft weten te krijgen en het daarin meenam. De politie te Beverwijk heeft opsporing van het kind verzocht. De Voogdijraad in Amsterdam zal zich verder met deze zaak bezig houden. s De Nobel-commissie van het Noorse parlement heeft bekend gemaakt, dat de Nobelprijs voor de vrede dit jaar niet zal worden toegekend. Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp tot wijziging van de begroting van het gemeentefonds voor 1948. De begro tingswijziging is noodzakelijk geworden we gens de Wet Noodvoorziening Gemeente- financiën. volgens welke de uitkeringen uit het gemeentefonds aan de gemeenten over de jaren 1948 tot en met 1950 geschieden volgens een geheel andere methode dan die, welk tot en met 1947 werd gevolgd. DE GAULLISTEN VORMEN POLITIEKE FRACTIE. Tijdens een vergadering der Gaullistische gekozenen van de Franse Raad der Repu bliek is besloten tot de oprichting van een politieke fractie onder de naam van „repu blikeinse en democratische actiegroep". Oud-minister Diethelm zal het voorzitter schap va# deze R.P.F.-fractie bekleden. KAMERLEDEN VRAGEN: Amsterdamse Beurs Koninklijke Olie. Unilever Philips A. K. U Fokker Néderlandse Ford Nederlandse Kabel Berkei's Patent Scheepvaart Unie Holl.-AmerikaLljn Dell Maatschappij H. V A A'dam Rubber Ned. Handel Mij. N.-I. Handelsbank Billiton Mij II Slotkoers Openings gisteren koersen 316 314% 272% 27314 229-34 229% 15514 155% 149 290 266 1201/2 162% 162% 161 149% 2461/2 246 1521/a 1501/z 159 114)4 393 Hoe denkt minister Wijers over de doodstraf? Uit het voorlopig verslag der Tweede Kamer over de begroting van Justitie blijkt, dat zeer vele Kamerleden ingelicht wensen te worden over het beleid, dat de tegenwoordige minister van Justitie denkt te volgen met betrekking tot de tenuitvoer legging van doodstraffen, opgelegd door organen van de bijzondere rechtspleging. De voorganger van de minister heeft, zo verklaren zij. bevorderd dat tal van dood straffen niet ten uitvoer zijn gebracht. Gevraagd wordt, hoeveel doodstraffen tot dusverre in hoogste instantie zyn uit gesproken, in hoeveel gevallen gratie is verleend en in hoeveel gevallen nog geen beslissing is genomen. Sommige leden stelden de vraag of het thans, nu reeds 3V2 jaar sedert de bevrij ding is verlopen, nog wel aangaat dood straffen te executeren. Andere leden konden deze opvatting niet delen. Gelet op de aard van de misdrijven, zouden zij een algehele afschaffing van de doodstraf in zaken van bijzondere rechts pleging niet kunnen goedkeuren. Het beleid ten aanzien van de vrijlating van politieke delinquenten Vas vele leden niet geheel duidelijk. De leider van het „Medisch Front", te wiens aanzien tot een internering van tien jaar was geadviseerd, zou in vrijheid zijn gesteld. Wordt hier de barmhartigheid niet te ver gedreven? vroegen deze leden. Sommige leden konden zich met het be leid ten aanzien van de oorlogsmisdadigers moeilijk verenigen. Vele andere leden voer den aan, dat oorlogsmisdrijven in tal van gevallen ernstiger zijn dan de zwaarste „gewone" misdrijven. Vele leden waren weinig te spreken over de huns inziens on bevredigende beantwoording van de vra gen van het lid der Kamer de heer Donker over de berechting van belangrijke oorlogs misdadigers. In het bijzonder waren zij teleurgesteld over het antwoord inzake V/immer, ten aanzien van wie reeds beslist werd, dat hij niet uit Neurenberg naar Nederland behoefde terug te keren op een ogenblik, waarop een groot aantal docu menten, op zijn beleid betrekking hebbende en zich bevindende bij het Rijksinstituut voor Oorlogsdocumentatie, nog onderzocht moest worden. Heemstede Tuinliedenvereniging Op de ledenvergadering van de Onder linge Tuinliedenvereniging welke Woens dagavond a.s. in het Volkskoffiehuis aan de Heemsteedse Dreef zal worden gehou den, zal de heer D. Schuyt spreken over „Invloeden van de. Japanse bloemsierkunst op ons bindwerk". Indische Buurtvereniging Donderdagavond vergaderde in „Het Wapen van Heemstede", onder voorzitter schap van de heer G. de Bruin, de Indi sche Buurtvereniging. Uit de jaarversla gen bleek dat het aantal leden 165 be draagt en dat de kas over 1947 een batig saldo aanwees van 79.31. Besloten werd het St. Nicol^sfeest voor de jongere kin deren op 1 December in „Het Wapen van Heemstede" te vieren en des avonds de Sint door de Indische Buurt te laten rijden, voorafgegaan door een muziekkorps. De aftredende bestuursleden, de heren J. Vester en H. de Vos, werden bij accla matie herkozen. BINNENLAN Vier-cn-twintig landeigenaren op Tot schelling hebben geprotesteerd tegen voorgenomen ruilverkaveling. Mevrouw ProhkSmitshuys, wonend in de Terwestenstaat in Den Haag, heeft h> leven geschonken aan een drieling, twt jongens en een meisjes. Zij wegen rcspectu velijk 2000, 1800 en 1750 gram. De doodstraf is geëist tegen vier voo; malige SD'ers uit Assen, die tijdens de beze ting in Drente velen hebben gearresteerd e als leden van een executiepeloton illegal werkers en geallieerde piloten hebben dool geschoten. De stad Wilkesbarre in Pennsylvani heeft Arnhem geadopteerd. Voorts is Heui den aan de Maas geadopteerd door Chic in Californië, Bierum door Cedar Grove Wisconsin, Zevenbergen door Neosho Cout ty in Kansas, Ritthem op Walcheren do: Columbus in Ohio en Engelei:-Bokhovc door Gexedo in de staat New York. HAARLEM EN OMGEVIX Op 23 November hoopt het echtpaar, J. v. d. BurgtDe Vink, wonende Kerkhof Sraat, zijn gouden huwelijksfeest te viere even en veertig jaar wonen zij reeds i deze straat. Op de avond van de feestdag zi het echtpaar een serenade worden eebrach Tussen de bijzondere lagere school as de Timorstraat en de tuin van de aangrei zende R.K. pastorie zal een nieuwe afsche ding gemaakt worden. B. en W. vragen c raad hiervoor een crediet van f 625. B. cn W. van Haarlem stellen de i_._ voor f 540 beschikbaar te stellen ter aanvu; ling van de schoolboeken, leermiddelen c schoolbehoeften van de school „Buitenrust' Voort stellen B. en W. voor een bedra van f 250.000 uit te trekken voor de verniet wing van drie ovens van het gemeentelij gasbedrijf. Op de Wagenweg kwam het Donderda: tot een botsing tussen een personenauto ei een vrachtauto. De laatste reed met te groti snelheid en verleende bovendien geen voor rang. Beide wagens werden, licht beschadigd Ds. T. v. d. Born te Amersfoort, vroege predikant bij de Gereformeerde Kerk Heemstede, komt voor op het tweetal voo predikant bij de Gereformeerde Kerk derh. art. 31 K O.) te Zwolle,. De heer J. Montagne te Lisse is benoem tot onderwijzer aan een Chr. school t Nunspeet. Ds. P. J. Mackaay is uitgenodigd secretaris op te treden van de Hervormd Raad voor Uitwendige Zending. Tot kerkvoogd van de Ned. Herv. Gen van Heemstede is benoemd de heer C. J. va Rooyen; als secretaris van het College vai Kerkvoogden zal optreden de heer G. 51 Onstein. Ds. A. J. van Rhijn vraagt ook dit jaa weder bijdragen voor een Kerstfeest in d gevangenis en het huis van bewaring t Haarlem. To* predikant bij de Gereformeerd Kerk van IJmuiden is beroepen ds. R. Beukema te Eefde-Gorssel. Voor de Ned. Vereniging van Spiritistei Harmonia, zal op Woensdagavond 24 Novcm ber in gebouw Cultura. Jansstraat, mevt D Koelensmidv. d. Staay, schrijfster vas het boek „Claaranneke", spreken over he! onderwerp „Hoe ik in contact kwam me', mijn dochter". Het Comité voor jonge Toonkunstcnaan heeft de verzorging van een concert opgedra gen aan Corry van Beckum, sopraan en Henl van Eeuwijk, piano, in de Renaissancezaal van het Frans Hals Museum op Zaterdag avond 20 November. Ten bate van het Kinderhuis der Evanj Broedergemeente te Zeist vindt Zaterdag avond in de Kerk Parklaan 34 een concert plaats. Medewerkenden zijn de dames Riek Mantje—Coppée en Jettie Bossen (viool) het kerkkoor der Broedergemeente te Haar lem en het Vrijz. Luth. Dameskoor onder leiding van Bets Nederkoorn. CHURCH OF CHRIST Jansstraat 85, Hall 5 Sunday evening. 8 o'clock. SERMON IN ENGLISH Subject: Signboards to Heaven Come and bring your friends Gemeente van Christus Ged. Oude Gracht 47. Eredienst en Preek Donderdagavond om 8 uur. Zondagochtend om 10.30 u. Onderwerp a s. Zondag: kunt niet komen! Bezoekers altijd welkom. Voor de betere Muziekinstrumenten LANGE VEERSTR. 1 hk. Damstr. Tel. 14663 Alleen verkoop Claravoxgui- taren, trek vrij 5 jaar garan tie. Keuze uit 200 guitaren, mandolincn, banjo's, violen. enz. vanaf f 39 tot f 225. Grote sortering Gramofoon- platen. Ook klassiek. Be zoekt onze Discotheek. Door 35 j. ondervinding prima re- paratiën. JAARVERGADERING van het Witte Kruis, afd. Heemstede, op 29 Nov. a.s. in het Gezondheidshuis, Lieven de Keylaan, Heem stede. Aanvang 8 uur. HET BESTUUR bij U thuis of in ons atelier Spaarnwouderstraat 63 Sleenbokstraat; W. J. C. L. van Baasbaak,Hoenderdaal. Jan Boeke «n het kleine koor. 66 jaar, Crajenesterlaan. P. ZWAANSWIJKI KARPETTEN LOPERS Wederom enige importgoe deren ontvangen w.o. Kar petten f 65.90, f 105. f 152.50; Keukenlopers f 5.45 p. mtr.; Gordijnstof f 4.50 en f 4.95 p. mtr. Als attractie: prachtige deurkleedjes. Perz. dessins f 10.80: Bedstellen f 52.50: Dekjens f 11 15. Verkoop Za- terc. van 1-5 u. Tapjjthandel „MARO", N.V. Gebouw St. Bavo, Smedestraat 23, Hrl. Tapijtenmonsters Aangeboden enige M. Smyr na tapijten, grote maat 380 x 285 (toonkamermonsters) prijs slechts 549.50. Ver koop Zaterdagmiddag tussen 1—5 uur. TAPIJTHANDEL „MARO"' N.V., Gebouw St. Bavo, Smedestraat 23. H'lem. Een pracht sortering Old Finish BOEKENKASTEN, Old Finish THEEMEUBELS. ROOKTAFELS enz. vindt U bij VAN DOORN'S WONINGINRICHTING U slaagt daar beter yoor de laagste prijs. Zware massief eiken Huiskamergarnituren met echte stof f 195.Let op het juiste adres Gen. Cronjéstraat 115 Haarlem Tel. 19141 H'n armen booröebol gescfjtnkert; mij bunist, bat geeft <H toeïj te benken. NUTTIGE CADEAl'XI waarmee ge Uw vrouw zeker zult verrassen Geheel wollen kwaliteit TAFELKLEDEN 19.75 Bijpassend ALTIJD WELKOM is een mooie thee- beurs Hierin brengen wij een grote collectie reeds vanaf: 6.90 POUFS in geheel nieuwe mo dellen met bergruimte «■y so Maandag 22 November Jos. Butler Ver. Bur. Gez. en Huw.moeilijkh. 7.30 Ledenvergadering. 8.30 Lezing dr. Dupuis, Rotterdam: „Kinderrijkdom en kinderbeperking". Wijkgebouw Ged. Oude Gracht 104. HET ALG. NEDERL. JEUGDV. organiseert op Zondag 21 Nov. a.s. in ds Tuinzaal van het Gem. Concertgeb. een GROTE BONTE AVOND Aanvang 8 uur. Zaal open 7.30 uur. Prijs f 0.60. Kaarten aan de zaal verkrijgbaar. en voor de komende feestdagen. Heden ontvangen direct van de fabriek RADIO'S VANAF 27S.— Stofzuigers en Rijwielen, ook op speciale conditie. Handels-Onderneming „CENTRA" KENNEMERPLEIN 1 - HAARLEM - TELEFOON 19373 Geopend van 9—12 en van 2—5.30 uur. RECLAME AANBIEDING Zware slaapkamers f 465. Litsjumeaux f 540 in blank. Eng. en Mahonie. Eng Huiskamers vanaf f 395 tot f 875. Pracht Goth. kamers vanaf f 875 tot f 1490 Bankstellen vanaf f tot f 895. Eng. en Goth. Herenkamers enz. MEUBELTOONKAMERS DIRECT VAN FABRIEK WESTERHOUTPARK 8 bij Wagenweg - TELEFOON 18840 475 Voor NUTTIGE CADEAUX gaat ST. NICOLAAS naar ZIJLSTRAAT 64 Handwarmers v.a. f 0.98 Lederen handschoenen v.a. f 7 75 Snelbinders v.a. f 0.19 Handpompen v.a. f 1 73 Koplampen v.a. f 2.50 Pedalen v.a. f 2 50 Electr. soldeerbouten v.a. f 4.50 El. bedkruiken v.a. f 16.- HAARLEM Wollen wanten v.a. f 0.98 Jasbeschermers v.a. f 1.19 Voetpompen v.a. f 2.27 Zadels v a. f 5.85 Stuurtassen v.a. f 1.95 Dubbele bagagetassen v.a. f 12.75 Electr. verwarmings kussens v.a. f 18 43 Grote rubberballen f 2.80 GROOTSTE SORTERING. LAAGSTE PRIJZEN Ook voor AUTOPEDS, KINDERDRIEWIELERS, RIJWIELEN Alle Electra benodigdheden Vele soorten gereedschappen HAARLEM BEVERWIJK dekens, onderleg gers, alsook melkbussen, wasserijmangels. Zonder punten, 170 cm breed, per meter 8.30 JA NS WEG 17 f/o station

Haarlem's Dagblad | 1948 | | pagina 6