Haarlems Dagblad uxe De Algemene Vergadering der UNO verwerpt Russisch ontwapeningsplan De ministers Sassen en Stikker en de heer Neher naar Indonesië Chinese regeringstroepen slaan bedreiging tegen Nanking af Zal Spaak niet terugkeren? ije Jaargang No. Ï9097 Bureaux: Grote Houtstr. 93, Tel. Adv. en Admin. 10724, 14325. Redactie 10600. Direct.-Hoofdred. 15054, Bijkantoor H.N., Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Z.B. Spaarne 12, Tel. 12713, 10132. Zaterdag 20 NoveïnBer 1948 Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 33 cent, per kwartaal ƒ4,25. Franco per post ƒ4.75. Postgiro 273107. Vdvert.tarieven op aanvraag bij de Administratie. Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom m Oprrrtite Daarlemecttc Courant (3lnno 160) Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem JENIGEEN ZAL ZICH HERINNEREN, dat de minister van Financiën bij zijn llioenen-nota enige verlaging van belas- ,ni g heeft beloofd. In afwachting van dit igelijke feit worden wij eerst met enige opgescheept. Maar het is een ^iesoor die zou willen beweren, dat daar- 'll het tegenovergestelde blijkt. Neen, als imaal een verlaging komt, zal zij in elk 6 val de bestaande belastingdruk vermin- ren. N(me Tweede Kamer is toch wat onrustig tveest, al vroeg de minister maar om zes- tachtig millioen, hetgeen bij tegenwoor- !gi je begrotings-begrippen en vooral bij de i ronomische cijfers, waaraan de mens- z-jid in oorlogstijd gewend is geraakt, niet veel lijkt. Hij had ze bovendien nodig asor een nobel doel, namelijk om compen- -6 ie-toeslagen te verstrekken aan de boe- I ibedrijven op de schrale zandgronden, wel genaamd lichte gronden. En in irille tegenstelling tot hun schraalheid hij weeldebelastingen bedacht met een e hoging van de accijns op tabak (sigaren, !t'aretten en kerftabak). Toch verliep het tzo vlot. Maar hij kreeg zijn plannen ei- hoofdzaak door en men kan nu slechts machten of de Eerste Kamer zich op de- 3a|fde luxe-gronden tot instemming laat a vegen. Want het lijken deels nogal lichte 'lijnden. Dit bleek zo duidelijk bij de voor- itelde weeldebelasting op actetassen, portemonnaies en dergelijke Artikelen (geraamde opbrengst ƒ150.000, slechts een druppel in de Staatsemmer) r de Kamer die afwees. 'rof. Lieftinck behoorde daar dankbaar mi ir te zijn. Als hij eenmaal zijn porte- ille neerlegt zal hem tenminste niet ver ten kunnen worden, dat zij een weelde artikel was. Wij beschouwen haar zeker t als zodanig. Wat actetassen betreft; >m ds de nieuwe paperassenrecords en voor op talloze aanslagbiljetten, door ons be- 'aifnd sinds de bevrijding geschapen, zijn zij 1% tienduizenden Nederlanders volstrekt nisbaar. Ik geloof niet dat er één ondèr is, die ze als een weelde beschouwt. Op t punt van portemonnaies toonde de mi- ter daarentegen scherp inzicht in de toe- ■d nd. Hoe lang zullen wij ze nog nodig iben? !jjn zes millioen aan weeldebelasting op ro's heeft hij erdoor gekregen. De Kamer id die ook nogal vreemd, omdat vergun- gpn voor aankoop van auto's alleen wor- toegewezen als aangetoond kan worden, jzij voor bedrijf of beroep onontbeerlijk De minister zei evenwel, dat zij ook voor het genoegen van de eigenaars iruikt worden. Daar week de Kamer r. Maar sinds de Zondag voor verreweg meeste auto-bezitters verboden is heeft gebruik-voor-genoegen percentsgewijs .veel te betekenen. Het beperkt zich ge- tralijk tot kleine afstandjes. Velen, die jelijks grote afstanden in hun "werk moe afleggen, zijn dankbaar als zij het ding kunnen bergen. De benzine is trouwens duur dat men er zich wel op beraadt, in de practijk van de zaak worden door e nieuwe belasting, behalve enkele _be- ps-categorieën zoals die der medici en vee-artsen, de bedrijven getroffen, aronder ettelijke kleine bedrijven. Want nals alle vracht- en bestelwagens zijn meeste personen-auto's eigendom van ticuliere bedrijven, welker belastingen een jare met sprongen stijgen. Talloze 'knemers en leveranciers hangen van welzijn af. Vele bedrijven moeten be an van de koopkracht van andere be- jven. En wij leven geenszins in opgaan- conjunctuur. De weeldebelasting op o's zal daarom menigeen compenseren or zijn auto volstrekt niet meer voor ge- igen te gebruiken. Dit tot schade van taurants die de daling van welstand ondervinden en van uitgaansgelegen- ien, waarop de gemeenten staat moeten iken voor hun belasting op openbare ver- kelijkheden. Dit is geen gezocht voor- ild. In een voortdurend krapper levend steeds zwaarder overbelast volk werken ke heffingen onvermijdelijk door en h tenslotte zichzelf teniet. Belast u consumptie-ijs, met name de es en de plombières, maar zoveel als u maar blijf van de volks-ijsjes af", zei afgevaardigde dr. Lucas, zich daarmee waar volksvriend tonende en zijn kie- s ongetwijfeld ontroerend. Maar hoeveel nsen eten nog „coupes en plombières"? Idaar gans de ijs-weelde-belasting op en mand taalt er meer naar. Dit ongetwij- overwegende hield de minister vast zijn weelderige ijskar-gedachten en ifie het verzet door te verzekeren, dat slechts betekende dat ijswafels 39 in- ats van 45 gram ijs zullen bevatten, armee bleken de volksvertegenwoordi- s gerustgesteld, temeer omdat de minis- met zijn (nu onbelaste) portefeuille aaide. Hij noemde een amendement, dat ijsjes van de weelde-belasting wilde schakelen, immers onaannemelijk. Daar- e is het ijsje tot luxe verheven. Zal de arrière van de ijscoman er een nieuwe atschappelijke standing mee verwerven? Inige ongerustheid gaat ons bevangen. de overheid alle genoegens, tot de ïste toe, als luxe gaan bestempelen en wege belasten? Het ijsje aan de kar lijkt I kwaad voorteken. En wij zijn er cmge- ijïeld nog lang niet met de belastingen, i zijn er nooit. De Kamer heeft de ver ging van de accijns op tabak (opbrengst ntig millioen per jaar) tot drie jaar be id, Wij komen ermee op het peil waartoe gië zal dalen, vanwege de economische ie van Benelux, maar de Kamer vond niet zo mooi dat de minister een blij de verhoging wilde opleggen voor een lelijk doel. Die toeslagen aan de boeren lijven zijn' namelijk maar tijdelijk. Ach Kamer! Toeslagen zijn tijdelijk, maar estingen nooit. Als die drie jaar om zijn de verhoogde accijns vermoedelijk op- v verhoogd worden. Wat verwacht anders? Dat wij nog eens tot zulke 'de heffingen als Alva's Tiende Penning fen terugkeren? Tien percent belasting? is meer dan drie-en-halve eeuw ge ien en sindsdien is er de vooruitgang jSëst, O? het chapiter weelde-belasting openen tl nog vele mogelijkheden. Ik zal ze niet 2n opsommen, uit voorzichtigheid. Men het Lot niet verzoeken en de Fiscus ®r niet. En wij zullen er een glimlach bewaren, ofschoon ook daarop tenslotte 1 belasting zal worden geheven. Luxe. zal vrij hoog moeten zijn vanwege het 'te aantal ambtenaren en beambten, dat 5r de uitoefening van de controle zal «den vereist. Resolutie aangenomen tot voortzetting van ontwapeningswerk van de Veiligheidsraad Een wekenlang debat in de UNO over het netelige ontwapeningsvraagstuk kwam Vrijdag tot ^ijn ontknoping; echter waren de gedelegeerden nog genoodzaakt ver scheidene uren naar propaganda-redevoe- ringen van het Oosten zowel als van het Westen te luisteren voordat tot stemming kon worden overgegaan, een stemming in de eerste plaats over het Sovjet-voorstel tot vermindering der bewapening van de grote vijf met een derde en vernietiging en afschaffing van het atoomwapen in de tweede plaats over een Belgische reso lutie, 'welke slechts van de conventionele ontwapeningscommissie verlangt de studie der ontwapening voor te zetten, daarbij in het bijzonder de aandacht schenkend aan het internationale toezicht op de bewape ningen. Het Russische voorstel ging ten onder met zes stemmen voor, 39 tegen en zes onthoudingen, een soortgelijke Poolse resolutie werd weggevaagd met 33 tegen 6 stemmen en vijf onthoudingen. De Belgi sche resolutie werd aanvaard met 43 tegen 6 stemmen en één onthouding. De argumenten, die in de afgelopen we ken door beide partijen zijn aangevoerd, kunnen als volgt worden samengevat: Rusland: het Westen is een dolzinnige bewapeningswedloop begonnen en spant samen om een atoomoorlog tegen de Sovjet-Unie te .beginnen. Amerika en En geland zijn bang dat „de vrede zal uitbre ken" en wensen hun bewapening niet te verminderen. Het Westen: geen ontwapening voor een internationaal toezicht op de bewapeningen tot stand is gekomen. Het Westen blijft zich bewapenen zolang de Sovjet-Unie het ijzeren gordijn in stand houdt en „vijfde colonnes" in andere landen blijft organi seren. De aangenomen resolutie bevat de aan beveling, dat de Veiligheidsraad de studie van de regeling en. vermindering van de bewapeningen en strijdkrachten zal blij ven voortzetten. Van de atoomenergie wordt geen melding gemaakt. De resolutie spreekt haar vertrouwen uit, dat de Vei ligheidsraad zijn aandacht in de allereerste plaats zal wijden aan plannen voor het ontvangen, controleren en publiceren van de inlichtingen, die door de Staten-leden aan een internationaal controle-orgaan worden voorgelegd over hun bewapening. (United Press). Moskow krijgt de kogel Anta Moskow, een vroegere generaal in de regering Pavelic, is door het hof van Zagreb tot de dood door de kogel veroor deeld. Volgens Tanjug was Moskow, die in April 1947 door de Engelsen aan Joegosla vië uitgeleverd werd, de intiemste mede werker van „Quisling" Ante Pavelic. Moskow leidde in samenwerking met „vijandelijke autoriteiten" de terroristische Oestashi organisatie en gaf opdracht tot massa-moorden in Kroatië en Dalmatië. Volgens Tanjug werden op bevel van Mos kow de afgrijselijkste misdaden bedreven. Wereldburger nummer één aan 't woord bij de UNO Hij kreeg niet veel spreektijd Op het moment dat de president der Al gemene Vergadering der UNO, Herbert Evatt (Australië), de vergadering voor een half uur geschorst had om de gedelegeerden in de gelegenheid te stellen de plechtigheid bij te wonen der ondertekening van een nieuw protocol aangaande controle op ver dovende middelen, sprong een zekere Garry Davis op de publieke tribune overeind en begon een rede. Hij begon met de woor den: „Wij, de volken van de wereld, heb ben een recht van spreken." De politie sleurde hem echter de zaal uit. Vijf van Davis' vrienden werden even eens gearresteerd. De strekking van Davis' rede bleek te zijn, dat de volken van de wereld recht van spreken hebben over de afschaffing van de atoombom. Jeugdige Franse aanhangers van Davis reikten later afdrukken uit van Davis' rede. Hierin wordt gezegd: „In naam van de volken der wereld, hier niet vertegen woordigd. Onze gemeenschappelijke be hoefte aan wereldrecht en -orde kan niet langer worden genegeerd. Wij, de volken, willen vrede, welke alleen een wereld regering kan geven. De souvereine staten, die gij vertegenwoordigt, misleiden ons en voeren ons naar de afgrond van een totale oorlog." Garry Davis is een Amerikaan die bij het begin van de Algemene Vergadering der UNO in September een tent opsloeg op het terrein van Palais de Chaillot en zich tot „wereldburger nummer één" verklaarde. Koningin Juliana bezoekt „Meer en Bosch" Vrijdagmiddag bracht Koningin Juliana een bezoek aan de inrichting „Meer en Bosch" te Heemstede, waar c.a. 450 epilep tici (patiënten, lijdend aan vallende ziekte) behandeld en verpleegd worden. Hare Majesteit werd ontvangen door de geneesheer-directeur dr. B. Ch. Ledeboer, en de voorzitter van het bestuur, de heer H. J. Voors. De geneesheer-directeur gaf Hare Ma jesteit een overzicht van de ziekte en haar bestrijding, onder andere betreffende de moderne onderzoekingsmethoden en de te genwoordig zeer effectieve behandelings mogelijkheden. Koningin Juliana gaf blijk van een grote belangstelling voor de bestrijdingsmoge lijkheden van deze volksziekte, waaraan 0.5 pet. der bevolking lijdende is. Bij haar rondgang over het terrein be zocht de Koningin een der paviljoens, waar vrouwelijke patiënten worden verpleegd, vervolgens de aan de inrichting verbonden school en daarna de Koningin Emma-kli- niek, waar de observatie-patiënten ver blijven. In de kliniek hadden speciaal de aldaar aanwezige mogelijkheden van onderzoek: filmkamer en het modernste Amerikaanse apparaat voor electro-encephalographie, alsmede de kinder-observatie-afdeling, operatiekamer voor hersenchirurgie en dieetkeuken haar bijzondere belangstelling. Na afloop van deze rondgang gebruikte de Koningin de thee met bestuur en di rectie. Zij woonde tenslotte in de kapel „Irene" waar het merendeel der patiënten bijeen was, een gedeelte der volksdansen bij, die door de padvindstersgroep van „Meer en Bosch" werden uitgevoerd. „Johan van Oldenbarnevelt" Woensdag thuis De Johan van Oldenbarnevelt wordt, on voorziene omstandigheden voorbehouden, Woensdagavond met militaire en burger passagiers te Amsterdam verwacht. De ontscheping zal Donderdagmorgen 25 November om 9 uur beginnen. Voor het nastreven van een definitieve oplossing Tweeduizend communisten bij Tjepoe De dienst voor legercontacten meldt: Uit een rapport aan de militaire gouver neur van de Solo-Semarangsector en aan de commandant der 12e brigade van de Siliwangi-divisie blijkt, dat de communis tische troepen in de omgeving van Soeloer (20 km ten Westen van Randoeblatoeng, naby Tjepoe, Java) bestaan uit 2000 man van het volksleger en 6 overgelopen com pagnieën der TNI. „Deze strijdmacht be schikt over voldoende strijdmiddelen om het vijf jaar uit te houden. Zij bezit een goudvoorraad van 50 kg en is ruim voor zien van geld, doch beschikt niet over levensmiddelen, waardoor het moreel is verslapt", aldus het rapport, dat verder zegt, dat behalve Sjarifoeddin en Djoko- soejono ook Daroesman, Soenarto en Soe- ripno zich bij de communistische strijd macht bevinden. Noord-Atlantisch verdrag Men verwacht, dat de onderhandelingen over een Noord-Atlantisch militair verdrag tussen de V.S., Canada en de vijf landen van de West-Europese alliantie volgende week te Washington zullen beginnen, zo verneemt Reuter. Voorts wordt gemeld dat door de Weste lijke mogendheden reeds in grote trekken overeenstemming is bereikt over de bepa lingen van het verdrag. Het woord is aan Plinius: Geen mens is altijd verstandig. Jacques Duclos Officiéél wordt medegedeeld: De Nederlandse regering heeft een uit voerige en diepgaande studie gemaakt van het door minister Stikker gedaan verslag van de door hem in Indonesië gevoerde be sprekingen. Het kabinet is daarbij tot de conclusie gekomen, dat er wellicht nog mogelijkheden zijn om op de grondslag van de gedragslijn welke door de regering is vastgesteld, op korte termijn de geschil punten tussen de regering van het ko ninkrijk en de regering van de republiek langs de weg der onderhandelingen op te lossen. Derhalve heeft het kabinet ae minister van Overzeese Gebiedsdelen mr. N. J. M. A. Sassen, de minister van Buitenlandse Zaken mr. D. U. Stikker en de gedelegeer de van liet opperbestuur. L. Neher- aange wezen als delegatie, teneinde in Indonesië besprekingen te voeren zowel met de re gering van de republiek, als met de fede ralistische nationalisten voor het tot stand brengen van een definitieve oplossing. De delegatie zal worden bijgestaan door enige vooraanstaande leden der Staten- Generaal als waarnemers, en enige des kundigen uit Nederland, terwijl in Indone- ln Luzern {Zwitserland) was op een post- duivententoonstelling deze oorlogsveteraan te i, die als gevleugelde fotograaf in de winter van 1943-44 belangrijke verkenningsdiensten aan de geallieerde troepen in West-Europa heeft bewezen. En waarom (blaft mijn hond) zijn kat ten nog altijd belastingvrij? Voor de con trole op het bezit van katten zou het paard van Sinterklaas gebruikt kunnen worden. Ah.Sinterklaas! Nog een luxe. R. P. Sigaren en tabak uit België Met ingang van Januari zullen Belgische sigaren en Belgische sigarettentabak in ons land worden ingevoerd tot een waarde van 20 millioen francs. De Belgische sigaren makers hebben geprotesteerd tegen de grote invoer van Nederlandse sigaren in België, welke sigaren daar een grote aftrek vinden. Nederland zal thans te beginnen met Januari iedere maand voor twee mil lioen francs Belgische sigaren en ook grote partijen shagtabak en andere tabaksoorten ter waarde van acht millioen francs im porteren. Europa's eenheid De commissie voor bestudering der kwes ties tot bevordering van de eenheid van Europa, die door de ministers van Buiten landse Zaken der West-Europese Alliantie op hun laatste conferentie te Parijs was ingesteld, zal 24 November te Londen bij eenkomen. Mevrouw Kasenkina hersteld Mevrouw Oksana Kasenkina, de Russi sche onderwijzeres die in Augustus uit het raam van het Sovjet-consulaat te New York sprong, is geheel hersteld en heeft het ziekenhuis verlaten. Tegenover de pers j verklaarde zij, aldus Reuter, dat zij „nim- 1 mer naar de Sovjet-Unie zou terugkeren en er trots op zou zijn Amerikaans staats burgeres te worden". Wetsontwerp tot wijziging der Kinderbijslagwet Bij de Tweede Kamer is thans het wets ontwerp tot wijziging van de kinderbijslag wet ingediend. Uit de omstandigheid, aldus de toelich ting, dat voor een gezin van man, vrouw en twee kinderen 1.per week als een volledige compensatie voor de gestegen kosten van levensonderhoud kan worden aangemerkt, dat in het algemeen de waar de van hetgeen kinderen aan levensmid delen consumeren geringer is dan hetgeen volwassenen daarvoor besteden en dat de hogere kosten voor brandstoffen niet even redig toenemen met de grootte van het ge zin, volgt, dat de compensatie voor een kind kan worden gesteld op een lager be drag dan het een vierde gedeelte van de loonbijslag, die is berekend op basis van de gemiddelde gezinssamenstelling van vier personen. Daar de kinderbijslag wordt uitgedrukt in een som per dag en hetzelfde dient te geschieden met betrekking tot de voorgenomen aanvulling, lijkt het redelijk, bij de keus tussen 3 en 4 cent per dag, overeenkomende respectievelijk met 18 en 24 ct. per week, het hogere bedrag aan te nemen, waarmede dus toch ten naaste hij een kwart gedeelte van de stijging der ge- zinskosten ten gevolge van de verminde ring der subsidies wordt gecompenseerd. Door deze aanvulling ook aan het tweede kind toe te kennen, wordt tevens het door de inhouding van loonbelasting van de bij slag van ƒ1.overblijvende ongedekte te kort opgevangen. sië in overleg met de hoge vertegenwoor diger van de Kroon zodanige andere des kundigen kunnen worden toegevoegd als nodig zal blijken. Deze delegatie zal zeer binnenkort vertrekken. Nu de federalisti sche nationalisten op uitnodiging der Ne derlandse regering enige maanden gele den naar Den Haag zijn gekomen voor het voeren van overleg dat tot verheugende resultaten leidde, meent de delegatie dat het ditmaal op haar weg ligt, hen nu in Indonesië te gaan ontmoeten. Naar wij vernemen zal de Nederlandse delegatie voor rechtstreekse onderhande lingen met de republikeinse regering mor genavond van Schiphol vertrekken. Acht landen protesteren bij Clay Te Warschau is officieel medegedeeld, dat acht landen, en wel België, Frankrijk, Ita lië, Joegoslavië, Oostenrijk. Polen, Roeme nië en Tsjechoslowakije gezamenlijk een protest bij generaal Clay, de Amerikaanse militaire gouverneur in Duitsland, hebben ingediend, tegen „moeilijkheden in verband met het teruggeven van tijdens de oorlog geroofde goederen in de Amerikaanse zóne". In de protestnota wordt onder meer verzocht het vaststellen van bepaalde data voor het verzenden der goederen te laten vervallen en verschillende aanspraken nog maals te onderzoeken, hoewel deze reeds van de hand waren gewezen. Er wordt bij de Amerikaanse autoriteiten op aange drongen krachtiger op te treden. Tojo zendt „laatste boodschap" In een laatste boodschap tot zijn advocaat gericht, heeft de vroegere Japanse premier Tojo om een spoedige uitvoering verzocht van het doodvonnis, dat tegen hem dooi de internationale rechtbank is uitgespro ken. Voorts weigert hij nogmaals een ver zoek om gratie bij MacArthur in te dienen. Hij verklaart zich bereid te sterven door de handen van de beul en belooft geen poging tot zelfmoord te zullen doen. Hij herhaalt, dat hij de volledige verantwoordelijkheid voor de oorlog in de Stille Oceaan op zich neemt en eindigt met een woord van dank voor zijn advocaten, omdat zij zijn instruc ties zo nauwkeurig zijn nagekomen. Anderzijds verklaart Tojo in een protest nota aan MacArthur: „Japan heeft de wa pens opgenomen om zich te verdedigen toen het zich bedreigd achtte en het Kellogg- Briandpact waarborgde aan elk land het recht te beslissen wanneer er een bedrei ging bestond en wanneer een oorlog ge rechtvaardigd was ter verdediging. Ik wens, dat dit recht in de toekomst geëerbiedigd wordt". Hideki Tojo en de zes andere voormalige Japanse leiders, die ter dood werden ver- oordeeld, hebben het Sjintoïsme met zijn ultra-nationalistische verering van de kei zer opgegeven en zijn overgegaan naar het Boeddhisme. Tojo's priester verklaarde, dat alle man nen bereid waren te sterven, „zonder haat jegens de geallieerden." Zij hadden alleen „spijt, dat zij de volken der wereld zoveel ellende hadden berokkend". De nieuwste speelgoed-sensatie in Amerika is deze pop met baby, genaamd Elizabeth en het prinsje.Er zijn er reeds duizenden van verkocht, ondanks de gepeperde prijs van negen dollar per „stel". „Wij kregen geen cent uit het buitenland" Jacques Duclos, de leider van de com munistische Kamerfractie in Frankrijk, heeft in zijn antwoord op de Dinsdag in de Nationale Vergadering uitgebrachte be schuldigingen minister Moch uitgedaagd om de bewijzen van de beschuldigingen over te leggen. „Ik verklaar hier plechtig", zei Duclos, „dat de Franse communistische partij geen centime uit het buitenland heeft ontvangen en ik daag iedereen uit het tegen overgestelde te bewijzen." Toen Duclos had verklaard dat de Franse communistische partij geen cent uit het buitenland had ontvangen, stonden de com munistische afgevaardigden van hun stoe len op om de Marseillaise te zingen. Duclos eiste de instelling van een parle mentscommissie, belast met het onderzoek naar de gedragingen van de communistische partij en de beoordeling van de tegen die partij uitgesproken beschuldigingen. Hij zei tot de minister van Binnenlandse Zaken: „Ik beweer eens te meer, dat gij gelogen hebt." Duclos beschuldigde vervolgens het or gaan van de socialistische partij, „Le Popu laire", ervan subsidies te hebben ontvangen uit het buitenland. Hij wenste, dat een com missie van onderzoek ook de boekhouding van dit blad zou onderzoeken. Antwoord. De minister van Binnenlandse Zaken, Moch, die Duclos antwoordde, zei: „U geeft slechts toe wat kan worden toegegeven. Het is niet de taak van een commissie van onderzoek de feiten aan het licht te bren gen. Dat zullen deskundigen van de justitie doen." Moch verklaarde voorts, dat de communistische partij een „permanente vijfde colonne is, die betaald wordt door een totalitaire staat." Ramadier vroeg de communistische af gevaardigden, of zij zouden weigeren hun land tegen de Sovjet-Unie te verdedigen. Toen Ramadier gesproken had, stond Du clos opnieuw op om te verklaren, dat Moch „ontoelaatbare taal" jegens de Sovjet-Unie had gebezigd. Ramadier antwoordde hierop: ,,Er bestaat een verdrag tussen de Sovjet- Unie en Frankrijk. Frankrijk is besloten zijn verdragen na te komen. De communis ten beschuldigen Frankrijk er echter van, dat het oorlog wil." Premier Queuille zei ten slotte: „Wij moe ten de middelen hebben om te regeren en het republikeinse regiem te beschermen." In Venlo is opnieuw een UNAC-Rode Kruistrein uit Oostenrijk met ruim 500 kin deren aangekomen. Begin volgende week gaaan ze naar hun pleegouders, voornamelijk in Noord- en Zuidholland. Weinig vooruitzicht op grotere Amerikaanse hulp Uit Nanking wordt gemeld, dat de Chi nese regeringstroepen een grote overwin ning behaald hebben op de onder commu nistische leiding staande troepen bij Hsoet- sjou, de fel-omstreden stad op 320 kilo meter ten Noorden van Nanking. Volgens telegrammen uit regerings gezinde bron zou de strijd van tien dagen bij Hsoetsjou algehele verijdeling ten gevolge gehad hebben van de pogingen der door de communisten geleide legers om Nanking en Sjanghai te benaderen. Generaal Tsjioe Tsjing Yoean, wiens legergroep de nederlaag der tegenstanders bij Hsoetsjou bewerkstelligd heeft, is onder scheiden en heeft een geldelijke beloning ontvangen van tweehonderdduizend gouden yoean. Ook de regeringsstrijdkrachten van gene- aal Lioe Sjin, commandant van het rege ringshoofdkwartier te Hsoetsjou, is een geldelijke beloning toegekend. Volgens officiële schatting, aangehaald door de pers, zouden de totale verliezen van de door de communisten geleide troe pen meer dan tweehonderdduizend man bedragen. Naar schatting zou het aantal der bij Hsoetsjou in het veld staande man schappen onder communistische leiding ongeveer vijfhonderdduizend bedragen. Truman wacht. Naar van gezaghebbende zijde te Wash ington vernomen wordt, heeft president Truman zich in zijn antwoord aan Tsjang Politieke crisis in België Onze correspondent te Brussel telefo neerde ons hedenmorgen: De Belgische crisis ontwikkelde zich gis teren en vandaag op tamelijk onverwachte wijze. Politieke waarnemers voorspellen een grondige omvorming van de regerings ploeg Spaak: welke thans op verzoek van de prins-regent de lopende zaken afhandelt. Enkele departementen, zoals voedselvoor ziening en brandstoffen, zouden worden af geschaft. In de kabinetsraad van Vrijdag zou Spaak andermaal de wens uitgesproken hebben, niet langer minister-president en minister van Buitenlandse Zaken te willen blijven. Aan de eigenlijke oplossing van de crisis wilde hij niet meewerken, omdat hij Zondag a.s. reeds naar Parijs wenste te ver trekken om er de politieke commissie van de UNO te presideren. In dit geval zal het premierschap door de katholieken Worden opgeëist. Daar de rege ring nog slechts enkele maanden aanblijft, n.l. tot na Juli 1949, als stemrecht aan de socialisten tijdens deze onderhandelingen druk op Spaak uitoefenen, opdat hij uit partij-overwegingen zal aanblijven, ook als premier. De socialistische manoeuvre, welke de minister van Justitie, de heer Struye, die in beide wereldoorlogen een actief verzetsman was, tot aftreden dwong, werd hedenmor gen in de rechtse pers fel gelaakt. Deze kranten schrijven, dat er geen twijfel kan bestaan, dat de socialisten van het begin hunner campagne de katholieke minister van Justitie ten val wilden brengen, zulks voornamelijk omdat hij als regeringslid officieel de koning had bestempeld als de wettelijke souverein. Men zal zich herinneren, dat minister Struye dit bevestigde in een schrijven aan de secretaris van de koning, toen deze eén schriftelijk protest had ingediend tegen zekere hatelijke campagnes van het socia listische hoofdorgaan „Le Peuple". Men verwacht een vlugge oplossing van de crisis en in elk geval een hernieuwing vrouwen zal worden verleend, zullen de van de Rooms-socialistische coalitie, Kai Sjek op diens verzoek om uitbreiding van de materiële en morele steun van enige belofte onthouden. In gezaghebbende diplomatieke kringen verklaarde men, dat Truman op het ogenblik nog niet bereid is toe te stemmen in een of ander groot nieuw program van hulpverlening aan de regeringslegers in China. Alles duidt er inderdaad op, dat dergelijke plannen op het ogenblik niet worden overwogen. De factoren die hierbij een rol spelen zijn, naar men verklaarde: het onzekere bestaan van het regiem van Tsjang Kai Tsjek; de omstandigheid, dat de nationalistische le gers enige adempauze zouden kunnen krij gen door de invallende winter; de hoop op de totstandkoming van een coalitie en tenslotte de veronderstelling, dat de Chi nese communisten in feite een grote mate van steun genieten van de Chinese bevol king. In betrouwbare kringen te Nanking cir culeert het hardnekkige gerucht dat de Amerikaanse ambassadeur Leighton Stuart Tsjang Kai Tsjek geadviseerd zou hebben te trachten vredesonderhandelingen aan te knopen met de communisten en een coali tieregering te vormen. Stuart zelf echter zeide over dit gerucht: „Het is niet juist". De inlichtingen te Nanking verklaren, volgens United Press, evenwel dat Stuart Tsjang deze raad heeft gegeven als vriend en niet als ambassadeur. Stuart zou name lijk geloven dat het nutteloos zou zijn tegen de communisten verder te strijden en dat de vooruitzichten om nieuwe Amerikaanse hulp in voldoende mate en op tijd te krij gen, erg klein zijn, Franse Raad der Republiek Thans zijn de resultaten der verkiezingen voor de Franse raad der Republiek bekend voor 309 der 320 zetels. De verdeling is als volgt: Gaullisten 121, socialisten 58, radicalen 51. onafhankelij- ken 26, communisten 20, M.R.P. 16, P.R.L. (rechts) 4, overigen 13. IETS MINDER ZACHT Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Zater dagavond tot Zondagavond: Vannacht op vele plaatsen vorming van nevel of mist. Morgen overdag droog weer met veranderlijke bewolking. Langs de Waddenkust aanvankelijk nog matige Zuid-Westelijke wind. Overi gens weinig wind. Iets minder zacht. 21 November: 8.10 uur, onder 16.42 uur 20.39 uur, onder 13.15 uur 22 November: ir, onder 16.40 uur Zon op Maan op Zon op Maan op 22.06 uur, onder 13.44 uur

Haarlem's Dagblad | 1948 | | pagina 1