c D c I DSGRS7IT Chefarine 4" Binnen vier jaren zal Nederland zelf voor veevoeder moeten zorgen "tlceuukfeacM98 ^ardappelmoeheid" vormt een gevaar voor onze agrarische export Heringa Wuthrich I j eu we PANDA EN DE GEDACHTENMACHINE <Süt }uj>/a.cu - ye4o(e^ Qnrk. Uitstekende samenwerking van vief beroemde geneesmiddelen Wereldnieuws MAANDAG 22 NOVEMBER 1948 HET PLAN-MARSHALL EN DE LANDBOUW Ir. Louwes bepleit landaanwinning en -verbetering Dr. ir. S. L. Louwes, directeur-gene raal van de Voedselvoorziening, heeft tij dens een conferentie-weekeind van de stichting „Nederlandse Landbouwgemeen- schap" over het plan-Marshall en zijn be tekenis voor de landbouw gesproken. Na uiteengezet te hebben, dat de sterk groeiende bevolking steeds grotere eisen stelt aan de financiering met buitenlandse betalingsmiddelen voor voeding, kleding en huisvesting, en dat in de industrie of in de landbouw geïnvesteerd moet worden voor het scheppen van werkgelegenheid, betoogde dr. Louwes, d?t wij als wij onze levensstandaard willen behouden, dit zelf door eigen arbeidskracht zullen moeten bereiken. Een groot deel van de grondstoffen, die de landbouw nodig heeft voor de zoge naamde veredelingslandbouw, komt uit het buitenland en speciaal uit het dollar- gebied. Op dit moment zijn de omstandighe den zo, dat het misschien mogelijk is, dat wij bij onze nog beperkte veesta pel een vrij bevredigende voorziening met veevoeder zouden kunnen hebben. Hieruit heeft zich een verwachting ontwikkeld, dat het ook in de toekomst wel een klein beetje zal meevallen. Deze opinie is er echter volkomen naast, aldus dr. Louwes. Wij zullen alleen uit de moeilijkheden komen, als wij ons zelf helpen. Men heeft de plicht in Nederland zelf zoveel mogelijk te verbouwen. Op dat ge bied zijn alle mogelijkheden gelukkig nog lang niet uitgeput. Als het Plan-Marshall wordt uitgevoerd, zoals het op het ogenblik wordt voorgesteld, dan hebben wij nog vier jaar de tijd, maar op dat moment zal men in ieder geval belangrijke schreden moeten hebben afgelegd op deze weg. Be halve dat de eigen verbouw moet worden bevorderd, dient de „luxe-consumptie" van voeder door het vee op te houden. Hij, die voor zijn bedrijf voeder, nodig heeft, zal het grootste deel zelf moeten verbouwen. Meer koolzaad en suikerbleten. Wat voor veevoeder geldt, geldt ook voor andere producten. Wij hebben een tekort bij de tegenwoordige om standigheden voor onze binnenlandse suikervoorziening van, in normale ja ren, misschen 70.000 ton. Wij moeten dus zeker 15.000 h.a. suikerbieten meer verbouwen en dan nog moeten wij bui tenlandse suiker invoeren, om de ex port van die artikelen voor welker samenstelling suiker nodig is, als ge condenseerde melk, chocoladeproduc ten, biscuits en dergelijke mogelijk te maken. Wij moeten de verbouw van koolzaad, het meest productieve van onze olie-leve rende gewassen, uitbreiden. Er zal een wel overwogen bouwplan gevolgd moeten wor den. De wijze, om dit plan in de practijk uitgevoerd te krijgen zal gelegen zijn in de prijspolitiek, die zich daaraan geheel zal moeten aanpassen. Dat wil zeggen, dat er straks van absolute vrijheid en ongebon denheid geen sprake kan zijn. Het bete kent evenmin een ordening in détails, wel een geleide economie tot zekere hoogte. Vele mogelijkheden. Voor de verhoging van de landbouwpro ductie komen drie groepen van maatrege len in aanmerking, landaanwinning, ver- j|oettoeeel 'n kind big! Och, 'n kinderhand is gauw gevuld! Al maken ze 't veel te gauw stuk, al kom je er moeilijk aan het geven is zoo prettig! Maar Moeder kan steeds het beste geven: iets blijvends voor de toekomst. Sterke tanden en een recht lichaam: door Dagravil, het lekkere kalk/Vitamine D-preparaat voor den „opbouw" van het lichaam! iÉ VITAMINE D/KAIK-TABIETTEN Ci betering van bestaande grond door ontgin ning, herontginning, ontwatering en ruil verkaveling en voorts onderzoekjpgen. Voor de landaanwinning zijn er in Ne derland verschillende en zelfs zeer grote mogelijkheden: doorgaan met de droog making van het IJselmeer en voorts aan winning van grond aan de Waddenkust, in Zeeland en Zuidholland In het IJselmeer kan misschien nog meer dan 125.000 bunder goede cultuur grond worden aangenomen. Deze cultuur grond brengt bij de tegenwoordige prijs 800 per h.a. per jaar op, hetgeen over 125.000 bunder 100 millioen per jaar be tekent. Voor de waarde van dit bedrag zullen wij in vreemde valuta moeten aan kopen, als wij die waarde niet zelf voort brengen. Ook kan men van de door die landaanwinning verkregen opbrengst met tertijd exporteren om weer valuta te ver krijgen. Wij moeten het ontginningswerk ter hand nemen, zelfs al zouden wij het zelf moeten bekostigen. Hoeveel gemakke lijker wordt het bij onze berooide staats financiën, nu het geld uil de Marshall-hulp beschikbaar komt, aldus dr. Louwes. Samba de nieuwe dans. Ook U leert deze MEXICAANSE DANS vlug en correct dansen Indien U zich tijdig laat Inschrijven óp één onzer gezellige clubs Aanvang nieuwe Cursussen Januari a.s. Ons ideaal is op alle lessen een gelijk aantal Dames en Heren! Geen oplossing door wapen geweld in Indonesië" Brief van Generale Synode aan ministerraad. De Generale Synode der Nederlands Hervormde Kerk heeft medegedeeld, dat zij op 22 September een brief inzake In donesië aan de ministerraad heeft gezon den. Daarin verklaart zij onder andere: „Hoe moeilijk de situatie ten aanzien van de republiek ook beoordeeld kan worden, normaal nationalisme moet nadrukkelijk onderscheiden worden van nihilistische bewegingen, welke thans spectaculair op de voorgrond treden. Een oplossing van de problemen door geweld van wapenen zal onvermijdelijk mede een bron van zeer grote toekomstige moeilijkheden worden. Voor kerk en zending zal een even tuele gewapende oplossing van het huidige conflict leiden tot een onoverkomelijke en castrophale verwijdering met de Indone sische bevolking". Er zijn thans genoeg onderwijzers Op 16 September waren in Nederland 200 onderwijzersplaatsen voor verplicht personeel vacant. Het ministerie van Onderwijs verklaart dat deze toestand normaal genoemd kan worden. Bovendien zijn er na 16 September weer 1342 onderwijzers bijgekomen van de éénjarige cursus. Volgens het ministerie is er bij het onderwijzend personeel nog steeds een tendenz waar te nemen, in de grote plaatsen een betrekking te. zoeken en het platteland te mijden. Men geeft de voorkeur aan 'n tijdelijke aanstelling in een grote stad boven een vaste op een afge legen plaats. ■DANSSCHOOL KWEKKEBOOM1 TEL 13525 1 De radio geeft Dinsdag Radio Dinsdag Hilversum I, 301 m: 7, 8, 13, 18, 20 en 23 uur: Nieuws; 7.15 Gymnastiek; 7.30 George Formby en orkest; 7.50 Dagopening; 8.15 Platen: 8.55 Voor de vrouw; 9.00 Werken van Hay dn; 9.30 Aubade; 10.00 Morgen wijding: 10.15 Arbeidsvitaminen; 10.50 Voor kleuters; 11.00 Kinderopvoeding: 11.30 De Wekker: 12.00 Lyratrio: 12.30 Weer- praatje; 12.33 Orkest Carol Gibbons; 13.20 Dansorkest; 13.50 Lily Pon? zingt; 14.00 Naald en schaar; 14.30 Opera „Aida", Ie en 2e acte: 16.40 De schoolbel; 17.00 Kinder koor: 17.30 The Cuban Boys; 17.45 Flitsen van overzee; 18.15 Pianopotpourri; 18.30 Strijdkrachten; 19.00 „Kobus Kwint"; 19.10 Orkest; 19.15 Henriëtte Bosmans, piano; 19.45 Niwin; 19.50 Wederopbouw; 20.05 West-Europese commentaar; 20.15 Bonte trein; 21.35 Gevraagde, platen en Clinge Doorenbos; 22.15 Buitenlands overzicht; 22,30 Elsa Barther zingt; 23.15 Melodieen Hilversum H, 415 m: 7, 8, 13, 19, 20 en 23 uur: Nieuws; 7.15 Tsjechische muziek; 7.45 Gebed; 8.15 Pluk de dag; 9.00 Licht baken; 9.35 Liederen; 10.00 Voor kleuters; 10.15 Fluitkwartet van Mozart; 10.30 Schoolradio; 11.00 Platen; 11.30 Als de ziele luistert; 11.40 Orgelwerken van Bach en Franck; 12.00 Angelus; 12.03 Metropole orkest; 12.30 Weerpraatje; 12.55 Zonne wijzer: 13.25 Orkestwerken: 13.4a Piano kwartet van Hemel; 14.10 Symphome van Mozart; 14.30 Wat zijn plastics?: 15.00 Schoolradio; 15.30 Platen: 16.00 Voor zie ken: 16.30 Ziekenlof: 17.00 Na schooltijd; 17.15 Liederen van Wolff en Debussy; 17.30 De Wigwam; 17.45 Lichte muziek; 18.10 Sportpraatje; 18.20 Platen; 18.30 De inpol dering der Zuiderzee; 19.15 Rhythme. 19-30 Dit is leven; 20.05 De gewone man: 20.12 Luisterspel „Hoe ik mijn kind doodae 22.37 Actualiteiten; 22.45 Gebed; 23.1a Symphonie no. 3 van Tsjaikofski. Ook Kerstpakketten uit Indonesië Evenals vorig jaar stellen de NIWIN en de K.L.M. de Nederlandse militairen en Nederlandse burgers in Indonesië dit jaar in de gelegenheid om NIWIN-K. L. M.- Kerstpakketten tegen gereduceerde vracht prijzen naar hun verwanten in Nederland te verzenden. De inhoud van deze pakket ten kan door de afzender zelf worden sa mengesteld. De maximale waarde mag niet hoger zijn dan 25. Voor deze pakketten worden geen invoerrechten geheven, wan neer voor de inhoud niet meer dan 10. aan invoerrechten zou zijn verschuldigd. Het bruto-gewicht van deze pakketten mag de vier kilogram niet overschrijden. Voorts is door de NIWIN de gelegenheid opengesteld om per K.L.M. pakketten naar Nederland te verzenden, met zilveren kunstvoorwerpen, welke specifiek Indisch zijn. Hiervoor worden evenmin invoerrech ten geheven. De „Garoet" brengt de Kerstpost naar Indonesië De „Garoet", het nieuwe vrachtschip van de Koninklijke Rotterdamse Lloyd, is Za terdag de tweede reis naar Batavia begon nen. De Nederlandse Posterijen hebben on geveer 250.000 kilogram Kerstpost, brie ven, tijdschriften, boeken en pakketten voor Indonesië meegegeven. In Southamp ton, waar 70 Chinezen aan boord zijn ge komen, hebben de Engelse posterijen er nog 75.000 kilogram bijgedaan. De „Garoet" heeft ook een grote partij gecondenseerde melk aan boord, welke „Nederland helpt Indië" voor de bevolking in Indonesië be schikbaar heeft gesteld. Aan deklading vervoert de „Garoet" het bergingsvaartuig „Dolfijn" en een motor bootje voor de R.K. missie in Sorong (New Guinea), en twee autobussen voor de taafse Petroleum Maatschappij. Daar de „Garoet" geen plaats meer had voor allerlei gewone lading, moest het 16000 ton metende s.s. „Zeeman" bij springen. Dit schip is eveneens Zaterdag vertrokken. Het gaat echter via Bremen en Bona, waar nog 3500 ton goederen voor In donesië worden ingeladen. Vice-admiraal J. M. de Booy volgt generaal Huender op Bij Koninklijk Besluit is met ingang van 1 December 1948 de heer J. M. de Booy benoemd tot vice-admiraal bij de Konink lijke Marine Reserve en tot hoofd van de Nederlandse Militaire Missie bij de geal lieerde bestuursraad in Duitsland. „Brandkasten-Piet" berecht In de nacht van 27 op 28 Februari werd ingebroken in de boerenleenbank te Bar- neveld. De buit bestond uit veevoeder- bonnen, postzegels, coupons van spaarcer- tificaten en een bedrag van 64.000. Tegen de dader P. de J. uit A'dam, bijgenaamd „Brandkasten-Piet", die thans voor de Zutphense rechtbank terecht stond, werd 4V2 jaar gevangenisstraf gevorderd, waar bij rekeninggehouden werd met een eis van 4 jaar, die te 's-Hertogenbosch tegen hem uitgesproken werd wegens een poging tot inbraak in het belastingkantoor te Eind hoven. Tegen G. K. uit Den Bosch die het plan had beraamd, werd 5Va jaar geëist. M. de J. uit Amsterdam, de zoon van „Brandkasten-Piet". had f 10.000 gekre gen. omdat hij de anderen per auto naar Barneveld had gereden. Hij hoorde twee jaar tegen zich eisen. NIEUWS VOOR DE DAMES! Tijdens de laatst gehouden Damesbeurs werd met veel succes gedemonstreerd hoe men op uiterst handige en gemakkelijke wijze een grondpatroon kan leren tekenen en uitwerken. Dames die hiervoor belangstelling hebben, kur.nen gratis een voorbeeld dezer methode thuisgestuurd krijgen. Zendt daartoe een briefkaart met Uw naam en adres aan: ILMO, Emmastraat 47, Hilversum Crematie M. Knot ,De heer Knot heeft gedurende bijna een halve eeuw op zeer lofwaardige wijze het bedrijf gediend. Hij was een man, die hart had voor de dienst en die dooi- zijn per soneel werd gewaardeerd". Deze woorden werden in de aula van het crematorium te Velsen gesproken door de heer J. M. Rid- derikhoff, inspecteur van het staatsbedrijf der P.T.T., ter nagedachtenis van de oud directeur der P.T.T te Haarlemmermeer M. Knot, wiens stoffelijk overschot op het marmeren podium stond opgebaard. Ds. M. Leendertz sprak hierna, naar aan leiding van een drietal bijbeluitspraken, woorden van troost tot de ach terblijvenden en besloot zijn rede met gebed. Onder orgeltonen van Bach's koraal: „Herzlich thut mich verlangen", daalde langzaam de met chrysanten bedekte kist. Mevrouw R. Stevens-Knot. dochter van de overledene, bracht de vele belangstellen den dank voor hun aanwezigheid. Ruim 6 millioen kilo rijst aangekomen De Nederlandse regering heeft onlangs in Siam ruim zes millioen kilo rijst gekocht. De Koninklijke Rotterdamse Lloyd zond haar 12.000 tons m.s. „Modjokerto" naar Bangkok om deze grote partij rijst te laden. Daarna ging de reis via Batavia, waar de passagiers embarkeerden, en Belawan, waar nog 2500 ton palmolie en 750 ton palmpitten, eveneens voor ons land bestemd werden ingenomen, naar Rotterdam, waar het schip Zaterdag aankwam. Deze rijst- reis was de laatste van kapitein W. van Leeuwen, die na bijna 36 dienstjaren bij de Lloyd met pensioen gaat. PARKETVLOEREN eiken. teak. mahonie KURKPARKET RUBBERVLOEREN EDELTRIP reeds vanaf f 8.25 per M2 Vraagt gratis onze brochure „Een praatje over vloerbedekking". VAN 'T HOFFSTRAAT 151, TEL. 20340 HAARLEM TEF Wettelijke maatregelen voorgesteld tegen nieuwe aardappelziekte Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp inzake bestrijding van de .aardappelmoeheid". Dit wetsontwerp be oogt, de overheid de bevoegdheden te' geven, welke zij nodig heeft, om hel gevaar dat in de vorm van deze nieuwe ziekte bij onvol doende preventieve maatregelen onze agra rische export en onze voedselvoorziening bedreigt, te keren. De „aardappelmoeheid" wordt veroor zaakt door een wortelaaltje, dat uitsluitend aardappelen en tomaten aantast. Het werd voor de eerste maal in 1913 in Duitsland waargenomen en in 1941 in Nederland. Het komt thans nog sporadisch op enkele plaat sen in ons land voor. De aaltjes dringen in de wortels van aardappel- en tomaten planten, waardoor deze sterven. Uit de eitjes, die in de grond achter blijven, kunnen zelfs na tien jaar weer lar- komen, indien na deze periode opnieuw aardappelen in deze grond worden geteeld. Bij de thans voorgestelde maatregelen gaat het in de eerste plaats om bescherming van onze belangrijke export van aardappe len, bloembollen, boomkwekerijgewassen, vaste planten en dergelijke, die een waarde vertegenwoordigt van meer dan 100 mil lioen gulden. Die landen, waar de besmet ting met aardappelmoeheid nog niet of bijna niet is opgetreden, hebben reeds krachtige maatregelen getroffen om be smetting door geïmporteerde planten en knollen, waarvan de aanhangende grond larven of eitjes kan bevatten, te voor komen. Pijn Pijn Rheumatische pijn Heel de lange dag en 's nachts.. Waarom al dat lijden, die chagrijnige pijn, die slapeloze nachten, dat onverdraagzame humeur? Er is toch geen reden om te wan hopen! Neem Kruschen Salte. Duizenden en tienduizenden en honderdduizenden gaven U het goede voorbeeld en zij zouden voor niets ter wereld hun kleine dagelijkse dosis Kru schen willen missen. Kruschen regelmatig gebruikt werkt aantoonbaar bloedzuive rend. En het zijn juist de onzuiverheden in het bloed die oorzaak zijn van Uw pijnen en leed. De zes minerale zouten waaruit Kru schen is samengesteld, hebben een aanspo rende werking op Uw lever, nieren en inge wanden. Die bloedzuiverende organen komen dan weer tot krachtiger werking en de scha delijke, pijnverwekkende zuren worden af gevoerd langs natuurlijke weg. Begin weer een nieuw leven begin met Kruschen morgen de dag reeds en na een kort regel matig gebruik zult ge de weldadige werking aan den lijve ondervinden. Vraag Kruschen bij Uw Apotheker of Drogist. (Adv.) Er zijn geen chemische bestrijdingsmid delen, noch voor de ziekte onvatbare aard appelrassen bekend. De ziekte openbaart zich bovendien pas na enige jaren en wel op die gronden waar vaker dan eens in de 3 of 4 jaar aardappelen worden geteeld. Daarom is in het wetsontwerp voorge steld de vruchtwisseling voor de aardappel teelt verplicht te stellen en slechts eens in de drie jaar aardappel verbouw op dezelfde grond toe te staan. Dit geldt voor alle gron den, ook die, waar geen aardappelmoeheid kon worden geconstateerd. Voor zeer kleine oppervlakten zoals volks tuinen is een afwijkende regeling voorge steld. Op deze kleine percelen mag jaarlijks niet meer dan één-derde van de totale oppervlakte met aardappelen worden ge teeld, waarmee ook een vruchtwisseling wordt beoogd. De tëelt van aardappelen en tomaten op reeds besmette terreinen zal voorlopig ge heel moeten worden gestaakt. Volgens het wetsontwerp zal het ook verboden zijn aardappelen en tomaten te telen in of op door de met aardappel moeheid besmette gebieden. Onder dit teeltverbod kunnen ook vallen andere ge wassen, welke doordat zij niet grondvrij vervoerd kunnen worden, eveneens eieren of larven in de aanhangende grond zouden kunnen vervoeren en op deze wijze de be smetting zouden kunnen verbreiden. Tot extra bescherming van de export is voorts bepaald, dat de teelt van aardappe len en tomaten ook verboden kan worden in overwegend voor de export werkende gebieden, derhalve ook zonder dat er aard appelmoeheid is aangetoond. Ook is een bepaling opgenomen, volgens welke de verbouwer van gewassen op be smette grond verplicht is voorzorgsmaat regelen te treffen om te voorkomen, dat besmette grond niet door het gebruik van werktuigen zal worden verspreid. Ex-stafchef van Germaanse SS krijgt twintig jaar De gewezen stafchef van de „Germaanse SS" J. P. W. is door de Bijzondere R^ad van Cassatie tot 20 jaar gevangenisstraf veroordeeld. W. vocht in 1940 als eerste luitenant tegen de Duitsers, maar trad la ter toe tot de „Germaanse SS". Na dienst gedaan te hebben aan het Oostfront, volg de hij een officiersopleiding. Als „Ober- sturmführer" maakte hij een propaganda- tocht langs arbeidskampen in Duitsland om Nederlanders over te halen dienst te nemen bij de SS. Hij was bovendien leraar aan de z.g. „Oberschule" te Valkenburg. Toekomstplannen voor Schiphol Een spoorwegverbinding en een weg onder het vliegveld Het Schiphol-rapport over het „tangen- tiale plan" voor de Amsterdamse lucht haven, dat samengesteld is door de Ge meente Handelsinrichtingen en de afdeling Publieke Werken van Amsterdam, zal in December aan de minister van Verkeer en Waterstaat ter goedkeuring worden voor gelegd. Het wijkt slechts in détails af van het geen dr. Plesman destijds heeft gepubli ceerd over dit tangentiatle plan. Het ken merk hiervan is, dat de start- en landings banen uit vele richtingen naar een centraal gelegen stationsgebouw leiden, in tegen stelling tot het tegenwoordig meest toege paste systeem, volgens welk een geringer aantal banen in slechts weinig windrich tingen op het terrein is aangelegd. In dit plan, dat indien het de ministe riële goedkeuring verkrijgt, over 10 jaar werkelijkheid zal zijn geworden, is onder andere opgenomen het onder het vliegveld doorleiden van dat deel van de rijksweg bij Schiphol, dat de uitbreiding in de weg staat en het aanleggen van een spoorweg verbinding naar de luchthaven. Deze ver binding is noodzakelijk, omdat verwacht wordt, dat over tien jaar 15000 mensen op Schiphol werkzaam zullen zijn. Het semi- permanente stationsgebouw, dat thans zijn voltooiing nadert, zal dan als administra tiegebouw dienst doen. HAARLEM ELECTRISCHE INSTALLATIES GRONDVERWARMING Vliegtuig ging voor f 1400.— van de hand „Kan dat ding nog vliegen?" vroeg Za terdagochtend een adspirant-koper op de veiling van een vliegtuig en onderdelen op het vliegveld Ypenburg. Ondanks de ver zekering, dat de opvouwbare „walvisjager" PH-NAX, eertijds van de „Willem Ba- rendsz", een Vickers-Walrus met 750 pk drukschroefmotor het nog best deed, was het bieden matig. De machine kwam voor veertienhonderd gulden in bezit van een opkoper uit Nieuw- Vennep, die nog niet weet, wat hij er mee gaan beginnen. „Leuk voor de kleine jongen thuis", meende één der omstanders. Wij vernamen dat de koper het vliegtuig naar zijn opslag plaats in Haarlem wil doen vervoeren, doch dat dit nogal wat voeten in de aarde heeft, omdat de politie het transport over de weg moet regelen. De prijzen voor vliegtuigonderdelen, drij vers, reservevleugels, reservemotor, roeren enzovoort bleven laag. Drie parachutes gingen voor 121.van de hand. Een radiozender bracht veertig gulden op. Belgische order voor de K.L.M. Uit zes luchtvaartmaatschappijen is de KLM uitverkoren een Belgische handels missie, samengesteld uit een vijftiental vooraanstaande industrie-vertegenwoordi gers, naar Voor-Indië en Pakistan te vliegen. Brand! Alarm! door P. L. van E ven. Uitgeverij Andries Bij Amsterdam. De sirene loeit en 's avonds lezen we in krant of ifet een uitslaande of een scho< steenbrand dan wel een loos alarm is v weest. In het eerste geval staat er steev: bij met hoeveel stralen de brandweer J vuur heeft aangepakt en als het een „moo brand" betreft, dan is ook het springzeil aan te pas gekomen. In een onderhoudend geschreven bp heeft de hoofdinspecteur van het brandwe wezen P. L. van Boven de mannen met helmen en de bijlen van alle om hen hang; de romantiek ontdaan en in een gedegen eenzetting de veelomvattende cn veeleisei praktijk van de brandbestrijding gegeven. De uitrusting, de paraatheid, de alarmeri: de preventie, de kunstbescherming, de b en heidebranden, de bestrijding van de dt bombardementen ontstane vuurzeeën deskundige schrijver is op dit punt niet al optimistisch over al deze facetten van brandweerwerk wordt de leek uitvoe ingelicht De gekozen voorbeelden zijn dikwijls recente datum, zo zijn de ramp in Texas C en de brand in de St. Walburgtoren te Zut! nog in de stof verwerkt. „Brand! Alarm!" zal er zeker toe bijdraj het begrip voor de taak van de brandwt maar ook voor de plichten van ieder burj ten opzichte van de brandveiligheid, te do toenemen. J. H. Lezen uw kinderen (en u) elke dag de avonturen van Panda? Natuurlijk. Wij hebben nog een aantal boekjes van een der spannendste avonturen van het merkwaardige beertje: Panda en de Meestervlieger Wij ruimen die op tegen slechts 30 cent per exemplaar. Geef het uw kinderen voor Sint Nicolaas. Zij kunnen, zolang de voorraad strekt, ge haald worden bij de kantoren van Haar lems Dagblad, Grote Houtstraat 93 en Soendaplein 37. en van de IJmuider Cou rant. Kennemerlaan 154, IJmuiden. Maar doe het nu, of uiterlijk morgen, want anders zou het te laat kunnen zijn. (Adv.) 'Tt- 4/4 (Ac Maastrichtenaar sloeg zijn vrouw dood In Maastricht heeft de 44-jarige ba kersknecht A. L. zijn 41-jarige echtgent met een bijl zodanig op het hoofd geslagi dat de vrouw kort daarna overleed. De echtelieden, die voornemens waren gaan scheiden, hadden voortdurend enigheid. Zaterdag ging de man naar 1 werk en de vrouw naar een vriendin. Ko tijd later kwam de man naar de woni van de.vriendin. Toen zijn vrouw de de opende, sloeg hij haar met een bijl op' hoofd, waarna hij wegliep. Hij is later overspannen toestand door de politie gehouden. TIEN JAAR GEëlST WEGENS DOODSLAG In de nacht van 4 op 5 September he de 46-jarige M. J. J. C. uit Amersfoort landbouwer C. van D. te Nijkerk met e schoenmakersmes doodgestoken. C. wi de huishoudster van Van D. spreken, vroeger bij hem in dienst was gewet Van D. weigerde waarop C. hem met schoenmakersmes in de hartstreek -st C stond thans voor de rechtbank in Z\ phen terecht. Hij verklaarde dat hij' mes bij zich had gestoken om de hu houdster te vermoovden, als zij niet bij.hi wilde terugkomen. Er werd tien jaar gevangenisstraf teg hem geëist. De 4 bestanddelen van Chefarine ..4" zijn elk stuk voor sink al beroemd voor het bestrijden van zware hoofd- en andere pijnen, tegen griep en verkoudheid. Maar tezamen in één table! verenigd werken ze nog beter. Ook in di! geval dus: Eendracht maakt machtl TEGEN PIJNEN EN GRIEP - 20 TABLETTEN i f 0.75 (Ad 23. Panda wenste zichzelf mijlen ver weg, maar hij kon moeilijk anders doen dan belang stelling tonen. Voortdurend wachtte hij op een gelegenheid om de professor het vreselijke nieuws te vertellen. Muar ineens betrok het ge- „Wat zeg je, heeft die schurk van vanmiddag raat terug hebben, kereltjeAl moet de onder- de gedachienmachine gestolen? Dat is ver- ste steen boven komen." Panda dacht niet. dat schrikkelijk, kereltje! Waarom zeg je me dat ze daar veel mee zouden opschieten en zwij- niet directPanda, die nog geen woord gezegd gend stonden ze een ogenblik later naar de Ixad, moest toegeven, dal het nieuwe apparaat geopende brandkast te staren ..Dit schrikt sprong hij even goed werkte als het oude De professor ramp", sprak de professor tenslotte ..In handen an verkeerde elementen kan dat toestel om zicht van de professor, die nog steeds de hand- even goed werkte als hel oude De professor 'amp spt aten van het nieuwe toestel vast had. Ver- had zo maar zijn gedachten kunnen lezen. „Ca van verke overeind en schreeuwde: I mee!" riep Dommel ondertussen en hij snelde j zettend veel kwaad aanrichtenT l naar het laboratorium. „Wij moeten dat appa-1 Eén stem meerderheid. Het nieuwe Grie! kabinet-Sofoulis heeft bij zijn eei optreden slechts één stem meerderh behaald. De vooruitzichten zijn dus best. Maar men weet het nooit. In overkwam ditzelfde het Franse- kabii) Waldeck Rousseau bij zijn eerste vi schijning in de Kamer. Het hield geval dat in Frankrijk niet vaak voorgekomen drie jaar stand! In 1! trad Waldeck Rousseau, die zijn t! volbracht achtte, uit eigen beweg met zijn kabinet af. Zijn Kamer-me derheid was tijdens het bewind ai zienlijk gegroeid. Fortuin. De 67-jarige ftuitse mijnwed Fritz Dieterich uit Eschweiler bij Ai werd dezer dagen aangezegd dat hij een oom, die ruim 50 jaar geleden ni de V. S. emigreerde, een fortuin van millioen dollar heeft geërfd. Dieterich, die de laatste 20 jaar vani klein pensioen heeft geleefd omdat wegens invaliditeit niet meer kon w ken. hoopt spoedig naar de V. S. te v trekken. Hoog. Een onbemande ballon van het Ai rikaanse leger heeft een recordhoe bereikt van 47 kilometer, dit is acht lometer hoger dan het vorige record ballon spatte tenslotte uit elkaar, d de bereikte hoogte werd afgelezen de meegevoerde meetinstrumenten, aan parachutes naar beneden kwame Klein. In Amerika is proefgevlogen de „W.B.", 's werelds kleinste bemat vliegtuig dat een lengte heeft van meter, een vleugelwijdte van vijf me en een gewicht van 68 kilo. De piloot' bovenop de romp vastgebonden. Reis om de wereld. Twee Nederlail jongelui, Louis de Vidal de Saint G main en Koenraad Brouwer zijn op reis om de wereld (zonder geld op te Lyon aangekomen. Madame. De beeldschone ex-koningin Egypte heeft weer een gewone na gekregen. Zij mag het jongste van h drie dochtertjes bij zich houden meldt het weekblad „Akhbar Alyon Farida zal vooytaan madame Safi Hanoen heten. Zij zal voorlopig b intrek nemen bij haar ouders, beide oudste dochters zullen bij kor. Faroek, hun vader, blijven. (U.P.) Goede zaken. Een jonge Noorse schil kocht te Parijs aan een stalletje schilderij voor 180 kronen en verko het doek. dat van Manet bleek te aan het nationale museum te Oslo v 25.800 kronen. Na de verkoop bleek Amerikaan er 45.000 kronen voor hebben willen geven.

Haarlem's Dagblad | 1948 | | pagina 2