Op het laatste ogenblik ontging de Belgen de met onverdiende zege Clavan bracht de stand op 1-1 Wilkes moest worden vervangen HVGB onttroonde ZIAN en won de Vrijheidsbokaal Door remise van Ghestem vergrootte Roozenburg zijn voorsprong tot 4 punten De kleine wereld MAANDAG 22 NOVEMBER 1948 Enkele minuten voor het einde onderbrak Schijvenaar een aanval, ondernomen door dc Belgische rechtsbuiten Appellants; hij plaatse de bal naar Lenstra die op dat ogen blik linksbuiten speelde en deze stelde Clavan in staat de gelijkmaker te scoren. Dat doelpunt betekende dat de Belgen, die technisch beter waren, het meest in de aanval waren geweest, doch over een onproductieve voorhoede beschikten, weer niet hebben kunnen winnen van Nederland. Op het laatste ogenblik ontging de Belgen de zege. De Oranjeploeg mag weer tevreden zijn dat zij ook deze keer geen nederlaag geleden heeft. Dit is het enige verheugende van de wedstrijd, want de Nederlanders lieten zwak spel zien in deze ontmoeting, welke niet op een hoog peil stond en evenmin die spanning heeft gebracht van enkele maanden geleden in Deurne, toen er van een heksenketel sprake was. (Van onze sportredacteur). Het eerste optreden van het Nederlands elftal in dit seizoen is geen succes gewor den. Een handicap was natuurlijk, dat Faas Wilkes op het laatste ogenblik wegens een breuk vervangen moest worden door •Schaap, waardoor de voorhoede verzwakt was, maar ook speelde de achterhoede minder goed, vooral in de eerste helft. Ge lukkig was Terlouw bijzonder goed op dreef, werkte van het begin tot het einde pis een paard en hij onderbrak vele aan vallen, waardoor Mermans weinig gelegen heid kreeg behoorlijke schoten op de uit stekend debuterende Van Raalte te lossen. De Technische Commissie zal voor de toe komst veel aandacht moeten besteden aan nieuwe krachten, want verscheidene spe lers hebben hun hoogtepunt al bereikt en ïijn in dalende lijn. Over veel nieuw mate riaal beschikt de Technische Commissie echter niet en als het Nederlands elftal in het voorjaar weer tegen België uitkomt, ïullen de meeste spelers van Zondag weer opgesteld moeten worden. De achterhoede mag van geluk spre ken, dat het slechts bij één punt is ge bleven en dat doelpunt had nog voorko men kunnen worden, als Van Raalte niet le veel op Terlouw vertrouwd had, want hij greep niet resoluut in bij een schot van Chaves en de bal ging over zijn hoofd in het doel. Overigens heeft de Amsterdamse doelman uitstekend voldaan. In Kraak stellen wij weliswaar meer vertrouwen, maar op schoten van het Belgisch binnen- trio reageerde Van Raalte op de juiste Wijze en stopte vele malen, soms zeer fraai. Indien de Belgen voor rust een grotere voorsprong dan 10 hadden behaald, dan «ou de schuld geschoven moeten worden op Van Bun en Schijvenaar. Beiden, maar vooral de Maastrichtenaar, gaven de bui tenspelers te veel vrij spel. Snel gingen dezen er vandoor, maar dan bleek, dat er geen schutter in de Belgische vooi'hoede was, om van de fouten gebruik te maken. Na de hervatting herstelden de achterspe lers zich geheel en hebben weinig kansen weggegeven. Zij waren toen beter inge steld op het korte spel der gastheren. Het afwerken van de bal was niet altijd goed verzorgd en daardoor was het leer vele malen nog niet van de Nederlandse helft, wanneer een aanval onderbroken was. Beide spelers hebben zich overigens in vo rige wedstrijden krachtiger verweerd. Dat de achterhoede slechts eenmaal ge passeerd is, kwam vooral door het voor treffelijk werk, dat Terlouw verricht heeft. In het begin liep hij nog wat onwennig rond. Dat zijn wij echter van hem gewend, In de loop van de wedstrijd werd hij steeds beter en dat was Zondag ook het geval. Toen het bij cle Belgen maar niet lukte, om meer dan één doelpunt te ma ken, kwamen zij steeds feller terug. Maar Terlouw stond pal en onderbrak de aan vallen op bijzondere wijze. Misschien had den velen het opstellen van Möring boven Staffelen verwacht, omdat de speler uit Enschedé meer strijdlust laat zien, toch is gebleken, dat de keuze van de Amster dammer gerechtvaardigd was. Vooral in de eerste helft vertoonde hij een goed spel en trok af en toe met de voorhoede op, waar door deze linie een steun kreeg, welke zij nodig had. Na de rust ging er minder van hem uit. Aanvoerder De Vroet stond zijn mannetje wel, maar hij is niet altijd snel genoeg meer, om in de achterhoede terug te keren, als er gevaar dreigt, waardoor Schijvenaar extra werk kreeg. Over de voorhoede zijn wij het minste te spreken. Wilkes ontbrak weliswaar, maar van internationals mag toch verwacht worden, dat bij het uitvallen van één hun ner de andere krachten met de invaller goed voor de dagkunnen komen. Slechts enkele behoorlijke aanvallen wa ren er voor rust te zien. Later ging het beter, maar het samenspel was zwak, Het gebeurde te veel, dat als een bal van de ene speler naar de andere geplaatst moest worden, hij in het bezit kwam van een Belg. De beste van het vijftal was Clavan, een snelle en bewegelijke linksbuiten. Hij zal nog enige internationale routine moe ten opdoen, om nog meer op de voorgrond te treden. Door het ontbreken van Wilkes was natuurlijk nog meer de hoop op Len stra gevestigd. Deze kreeg over het alge meen niet veel te doen, om zijn technische vaardigheid te tonen, maar bovendien werd hij daarin belet door het uitstekende werk van Henriet en Anoul. Beiden maak ten het hem zo lastig, dat hij niet in staat was gevaarlijk door te breken of schoten te lossen. Lenstra was zo goed als uitge schakeld. Later ging hij meer op het mid denveld spelen cn er ontstonden gevaar lijker situaties. Aan hem is tenslotte de gelijkmaker te danken. Zijn voorbereidend werk was fraai. Het spel van Roozen moge in interland wedstrijden minder productief geweest zijn, hij was overigens een speler, die zeer actief was en zijn medespelers inspireerde tot hard werken'. Daardoor werden de aan vallen zeer gevaarlijk.' Zijn opvolgers wa ren behoorlijke spelers, zo ook Roosenburg, maar zij brengen minder leven in de brou werij. Weliswaar had Roosenburg een ster ke verdediging tegenover zich. maar dat neemt niet weg, dat er te weinig initiatief van hem uitging. Rijvers was niet zo op dreef als anders. Ook hij plaatste de bal niet steeds zoals het moet en gelegenheid, om enkele Belgen te passeren, kreeg hij niet. Op gelijke hoogte als de binnenspelers was ook Schaap van 't Gooi. Sterke verdediging bij de Belgen Ook de Belgen beschikten over een be tere achterhoede dan voorhoede. Het beste was Anoul, de linksachter, op dreef. Hij stelde zich steeds zo op, dat bij een Ne derlandse aanval de bal bij hem kwam. Zijn collega Aernojjdts stond hem goed ter zijde en door diens toedoen is het eveneens te danken, dat doelman Meert minder schoten te verwerken kreeg dan Van Raalte. De Belgische middenlinje speelde prach tig'en in Henriet, die al vele internationale wedstrijden achter de rug heeft, hebben de Zuiderburen nog een goede kracht. Carré stond de achterwaartsen goed ter zijde en Coppens was bijzonder in vorm. Hij had met Clavan zijn handen vol. Meer in de aanval zijn en geen doel punten maken is iets, dat geen voordelen oplevert. De Belgische spelers in de voor hoede waren stuk voor stuk beter dan de Nederlanders, maar schieten konden zij niet. Kansen, om een voorsprong te beha len, kregen zij voldoende, maar zij maak ten er geen gebruik van. Hierdoor is het verklaard, dat de score zo laag is gebleven. Slechts één doelpunt in de eerste helft De wedstrijd begon terstond met een serie gam/alien van de Belgen. Hun tegen standers kregen bijna geen voet aan de grond en hadden de aanvallers harde en beter gerichte schoten op Van Raalte ge lost, dan zou er succes geboekt zijn. Het spel was aardig om te zien en het stichtte veel verwarring, maar doelpunten bleven voorlopig uit. Van Raalte kon zich ter stond inwerken en dat was nodig, omdat de vleugelspelers dicht bij het doel kwa men. Eerst na zeven minuten loste een Nederlander en wel De Vroet een schot op het Belgische doel, dat echter over ging. De eerste behoorlijke aanval van de Oran jeploeg werd na een kwartier spelen op gezet. Lenstra plaatste de bal naar Roosen burg, deze zette voor, waarna Lenstra het leer voor Schaap liet lopen, die echter over schoot. Twee-en-twintig minuten wa ren er gespeeld, toen de Belgen de leiding namen. Van Steenlandt gaf de bal over aan Chaves, die een boogschot inzond. Doelman Van Raalte rekende teveel op Terlouw, waarna de bal over zijn hoofd tegen het net ging. (10). Langzamerhand geraakte de Nederland se achterhoede beter ingespeeld en tot de pauze volgde een vrijwel gelijk opgaande strijd. Roosenburg kx-eeg een kans, nadat Carré gemist had, maar hij wachtte te lang met schieten en inmiddels had de Belg zich hersteld. Tegen het einde van de eerste helft ontstonden er gevaarlijke si tuaties voor het Nedex-landse doel, maar de achterhoede kon steeds ingrijpen. Rust kwam met 10 voor de Belgen. Doordat de strijd eerst om dertien mi nuten over drie begonnen was en in duisternis zou eindigen, werd een korte pauze gehouden. Ook nu zetten de gast heren een offensief in, dat kort, maar krachtig was. Van Raalte kreeg het daar- bij het zwaarst te verduren, maar hij sloeg zich goed door de moeilijkheden heen en stopte schoten van Mermans en Chaves. Het zat de Belgen dus niet mee. Later was er niet meer van een overwicht sprake. De Nederlanders speelden na de hervat ting vinniger, maar gevaarlijk waren dé aanvallen niet. Ook kwamen er weinig schoten van Lenstra, Roosenburg en Rij vers. Steeds weer trachtten de Belgen door kort spel het Nederlandse doel te bena deren, maar dan was Terlouw steeds op zijn post. De buitenspelers werden door Schijvenaar en Van Bun bewaakt en daar door waren de ogenblikken voor het Ne dex-landse doel niet zo gevaarlijk als in de eerste helft. De gelijkmaker Reeds werd gerekend op een kleine Bel gische zege, omdat de onproductieve voor hoede der Rode Duivels Van Raalte niet kon passeren, totdat vrij onverwacht de aanval van Lenstra volgde, met het resul taat de gelijkmaker. Niet uitgesloten is het, dat er van buitenspel sprake was, maar door de inmiddels ingevallen duisternis en de grote afstand was het voor ons niet mo gelijk dat waar te nemexx. Het doelpunt betekende tevens een te leurstelling voor de Belgen, die gevochten hadden voor een zege, maar die door een schotloze voorhoede niet verkregen. Met spanning wordt dus weer afgewacht of de Belgen in het komende voorjaar te Amsterdam hun grotere techixische vaar digheid in een zege kunnen uitdrukken, maar dan hopen wij, dat de ontmoeting op een hoger peil zal staan dan Zondag. Rustige leiding van scheidsrechter Ling De wedstrijd werd geleid door de Engels man Ling, bijgestaan door twee landgeno ten als grensrechter. Ling leidde rustig en had het niet moeilijk. Natuurlijk was het Belgische publiek niet tevreden, toen het meende dat de gelijkmaker in buitenspel- positie gemaakt was. Bij het zich naar de kleedkamer begeven klonk een onheilspel lend geloei.. Eén en twintig maal kende hij een vrije schop toe aan België en zeventien keer aan De Belgische keeper Meert in actie tijdens een Nederlandse Nedex-land. Voor hoekschoppen moest hij vijf maal fluiten, waarvan drie voor Neder land en twee voor België. Jeugdploegen speelden 33 De Belgische jeugd is er evenmin in ge slaagde de meerderheid in een groter aan tal doelpunten dan de Nederlandse jeugd om te zetten in de voox-wedstrijd. Het re sultaat was 33, nadat de rust met 22 was ingegaan. De Belgen hadden eerst een voorsprong (20), maar de Nederlanders zetten die door drie doelpunten in een ach terstand van hun tegenstandex-s om. (23). Tenslotte maakte België gelijk. De stedenwedstrïjd AntwerpenRotter dam eindigde gelijk (11) en Brussel be haalde een gemakkelijke zege van 42 op Amsterdam. Het resultaat van de in Nijmegen ge speelde wedstrijd tussen de Nederlandse en Belgische luchtmacht was een zege van 41 voor België. Het Belgisch B-elftal bond in Luxern- burg de strijd aan tegen Luxemburg en won met 71. Waterpolo Afrika-wisselbeker voor HZ en PC HVGB heeft wel plezier beleefd van het walerpolo-tournooi om de „Zilveren Vrij- heidsbokaal": het werd een prachtig ge slaagd polo- en zwemfestijn en. de bo kaal pronkt ixx de tropheeën-kast vaix de Haarlemmers. HVGB kwam in de eerste ronde tegen Zian, dat in de rust met 32 vooi-stond, na de hervatting een 43 achterstand kreeg en op het nippertje 44 gelijk maakte. Strafworpen moesten de beslissing brengen. Doelman Brokken hield twee Haagse scho ten uit zijn doel en toen was het voor HV GB niet moeilijk meer om zich in de eind strijd te plaatsen en wel tegen Het IJ, dat 33 speelde tegen HZ en PC en met straf worpen nemen het gelukkigst was. Nadat de Haagse verliezersronde geëin digd was in een zege van 54 voor de schotvaardiger Zian-ploeg, bond HVGB de belissende strijd tegen Het IJ aan. De Amsterdammers namen door Smit een voorsprong, die door A. Rol in een 31 achterstand werd omgezet. Bijzonder span nend werd de stx'ijd, toen Het IJ 33 maak te. Kort voor het einde stelde J. Hogeland A. Rol in de gelegenheid met een fraaie doorslagbal de zege (43) tot een feit te maken. Van de acht HVGB-doelpunten, die deze avond gemaakt zijn, nam de doortas tende A..Rol er zeven voor zijn rekening! Het Belgische doelpunt. Antwerpstadion werd ee Tweeëntwintig minuten na het begin van de grote strijd in het 1 kopbal van Chaves, Van Raalte te machtig (1—0). Rechts: Terlouw en De Vroet. Ter afwisseling van dit poloprogramma voor fijnproevers waren er nog enkele aan trekkelijke zwemwedstrijden. Op de 200 meter schoolslag heren zege vierde de ZAR-crack Bob Bonte, die ech ter met zijn tijd van 2 min. 44.9 sec. bijna 4 sec. boven zijn Ned, record bleef. De Haarlemmer J. Lablans (DWT) moest zich met de derde prijs tevreden stellen (tijd; 3 min. 4.2 sec.). Tonny Hom (Robben) nam met flinke voorsprong de 200 meter schoolslag dames voor haar rekening in 3 min. 1.4 sec. Met voorsprongen van 7.3 sec. en 12.6 sec. liet zij haar snelste rivalen, de dames L. Bonniêr (Aegir) en T. van Deyssel (Rob ben) achter zich. Een fraaie overwinning boekte HZ exx PC op de borstcrawl-estafette heren10 x 66 meter. De Hagenaars tikten na 6 min. 51.5 sec. als eersten aan vóór Het IJ (7 min. 4.9 sec.) en Zian (7 min. 5 sec.) en legden aldus beslag op de Afrika-wisselbeker. De 4 x 100 meter borstcrawl-estafette dames (Kring Haarlem) werd een overtui gende overwinning voor het DWR-kwartet, dat een tijd van 5 min. 24.2 sec.» noteerde. Tweede en derde werden HPC en HVGB, respectievelijk in 5 min. 31.1 sec. en 5 min. 37.3 sec. De HVGB-adspiranten demon streerden hun snelheid op de 5 x 66 -/? m borstcrawl-estafette nationaal door na 3 min. 52.5 sec. als eersten aan te tikkexx en o.a. Zian (tweede in 3 min. 55.3 sec.) en ZC Haarlem (derde in 3 min. 59.9 sec.) achter zich te laten. Ruitersport Onderlinge wedstrijden Duinmanège Gistermiddag wex-den in Bentveld onder linge wedstrijden gehouden van de Duin manège, bestaande uit een dressuurproef, een cross-country en een springconcours. Voor de verrassing van de dag zorgde de jeugdige mej. K. Schleicher die de meer geroutineerde ruiters ditmaal vrijwel in alle onderdelen de baas was. De uxtslagen luiden: Dressuur (zwaar): 1. mej. K. Schleicher op Quite Well 165 p. 2. H. Paanen op Ten- tor le Grand 148 p. Licht: 1. mevr. Baay op Kiddy 198 p. 2. M. Schröfer op Ranger 191 p. Cross-countx-y (zwaar): 1. mej. K. Schlei cher op Quite Well 2 min. 54 sec. 2. H. La- geman op Ranger 2 min. 57 sec. Licht: 1. M. Schröfer op Ranger 3 min. 53 sec. 2. H. de Vrijer op Perhaps 3 min. 54 sec. Springconcours: 1. H. Paanen op Tentor le Grand 4 ft. 2. mej. K. Schleicher op Quite Well 8 ft. OM DE WERELDTITEL DAMMEN In de achtste ronde van het tournooi om het wereldkampioenschap dammen speelde Keiler Zaterdag met wit tegen de titel houder Ghestem, welke partij remise werd. Hoewel Van der Staay veel beter stond tegen Verpoest kon hij de partij niet tot winst voeren. Een diepgaande analyse zal moeten uitmaken of in de partij inderdaad winstmogelijkheden hebben gezeten. Beide spelers kwamen tenslotte nog in tijdnood en men loste dit op door met de dammen drie maal achter elkaar dezelfde zetten te doen, waardoor reglementair remise ont stond. Bij de aanvang van het middenspel open de Laros na een Hollands begin tegen Pérot plotseling een hevige aanval op het zwarte centrum. Hij drong sterk op, maar de Pa- rijse kampioen bleef de situatie meester. Het gelukte hem zelfs een combinatie in de stand te vlechten. Laros werd hiervan het slachtoffer en Pérot stelde hem voor de keus een schijf te verliezen of passage naar de damlijn toe te laten. Het laatste deed hij. Tenslotte moest hij de strijd opgeven. De verdere uitslagen luiden: PostDa- mesmaecker 20, RoozenburgRostan 2—0. Negende ronde. De uitslagen van de Zondag in de 9e ron de gespeelde partijen waren: PérotVer poest 02,_Van der StaayRostan 20, Chiland 11, PostLaros 11. (Roozen burg was vrij.) De stand na de 9e ronde luidt: 1. Roo zenburg 16 p. 2. Ghestem 12 p. 3. Keiler 11 p. 4. Verpoest 10 p. 5. Van der Staay 9 p. 6. Post 8 p. 7, 8 en 9. Chiland, Laros en Pérot 7 p. 10. Damesmaecker 2 p. 11. Rostan 1 P- De partijen van deze ronde werden aan alle borden theoretisch geopend, waardoor voor de opening door de spelers enige tijd werd gebruikt. Bij voorkomende moeilijke standen kon daarvan in het tweede speeluur worden geprofiteerd. De partij van Post tegen Laros werd Pools geopend en door Laros met 1721 beant woord. Bij het ingaan van het middenspel was de stand voor beide spelers gelijk. Van beide kanten werd naar moeilijk spel ge speeld. Laros viel de linker vleugel van zijn tegenstander aan en deze aanval zag er in het gevorderde middenspel tamelijk gevaarlijk uit. Laros brak even later door ten koste van een stuk, maar de Afrikaanse kampioen gaf dit stuk op het juiste ogen blik terug. Slechts door zeer sterk spel kon Laros verlies voorkomen en remise maken. De partij PérotVerpoest volgde de nor male Hollandse opening. In het middenspel werd de partij zeer ingewikkeld. Verpoest richtte hierin een aanval op het witte cen trum en de lange vleugel van zijn tegen stander en door zeer kundig spel moest GhestemDamesmacker 20, KeilerPérot een schijf verliezen. Met dit voordeel kon de Antwerpenaar zijn aanval nog meer kracht bijzetten en na een prachtig eind spel moest Pérot in Verpoest de meerdere erkennen. Keiler ging in zijn partij tegen de Frans man Chiland, na met 3228 geopend te hebben, op zoek naar complicaties. Er ont stond na de twaalfde zet een zeer moeilijke stand en het was duidelijk, dat Keiler door een riskant spel de overwinning wilde be reiken. Chiland speelde verbeten tegen en hoe wel Keiler enig voordeel wist te handhaven ontstond een eindspel van zes om zes stuk ken, dat o.i. heel moeilijk te winnen is. De stand van deze zes stukken is: wit: 22-25- 27-32-37 en 39; Zwart: 12-14-16-24-26 en .29, waarbij zwart aan zet was, Na enige zetten bood Keiler ï-emise aan, doch Chiland ging daar niet op in. Desondanks werd de partij toch remise. Het gelukte Van der Staay tegen Rostan zonder noemenswaard nadeel het midden spel in te gaan. Daarin kon Van der Staay zijn tegenstander echter zeer moeilijk spel op dringen, hetgeen Rostan niet kon bij houden. In een stand van 8 om 8 offerde Rostan 2 schijven in de hoop, naar de dam. Mannus Francken -j- Schreven wij Zaterdag dat met de H.F.C.'er Mannus Francken een van de grootste voorhoede-spelers, die het Neder landse voetbal ooit gekend heeft, is heen gegaan, dan deden wij hem eigenlijk tekort, want niet alleen in die functie heeft hij lauweren geoogst, hij deed dat eveneens tussen de goalpalen. In het clubje Kenau werd hij toen nog maar een paar turven hoog al voor het eerst als keeper ge signaleerd en de tweede wedstrijd die hij voor het eerste elftal speelde (tegen Haar lem) werd met 1-0 gewonnen dank zij de voortreffelijke wijze waarop „Mannus" het H.F.C.-doel schoon hield. Moest er latei- een penalty gekeerd worden, dan gebeurde het vaak genoeg dat Mannus tussen de palen werd gezet. Niettemin verhuisde hij al spoedig naai de voorhoede, waar hij op de midvoor-, linksbinnen- en linksbuitenplaatsen de talenten ten toon spreidde, die hem in later jaren tot een legendarische fi guur maakten. Overigens was hij zo goed, dat hij vrijwel iedei-e wedstrijd door een „scha duw" op de hie len werd geze ten. Hetgeen een weinig plezierige bezigheid was, want 't gebeur de maar zelden dat de water- vlugge H.F.C.'er er niet in slaagde zich een paar keer los te wurmen om ver volgens een solo-run in te zetten, die meestal in een fataal schot op de goal ein digde. Zo haalt Karei Lotsy in het HFC- boek de goal aan die hij tegen Haarlem maakte, toen Mannus tegen een gierende storm al dribbelend en koppend naar het Haarlem-duel optornde, om tenslotte, ter wijl de hele Haarlemse half-linie en ach terhoede hem achterna zaten, een schot te lossen waar de Haarlem-keeper niet eens meer naar hoefde te kijken en daarmee HFC aan een 1-0 overwinning te helpen. Hij had trouwens de eigenaardigheid om vooral in het Nederlands elftal en in wed strijden tegen Haarlem met zijn hele talenten-arsenaal op de proppen te komen en de rood-blauwen vreesden hem in die tijd met grote vreze. Eén van de dingen die hem ook als voet baller het meeste sierden was zijn grote onzelfzuchtigheid. Toen hij met zijn broer Jacques de linkervleugel vormde, bestond zijn grootste plezier daarin, dat hij deze de bal met een afgemeten voorzet of through- pass letterlijk op de schoen gaf. Blijven pingelen om de kans op een doelpunt voor zichzelf te behouden, was eén ding Waarop men deze sportman zelden of nooit heeft kunnen betrappen. Later, toen HFC over voorhoede-spelers in overvloed ging beschikken, heeft Man nus zijn all-roundheid gedemonstreerd door in de halflinie te gaan spelen en daar even zeer uit te blinken als in de voorhoede. Toen bij zijn vertrek naar Indië HFC aan deze ongetwijfeld grootste van de vele grote voetballers die de Good Old heefr voortgebrachtt het ex-e-lidmaatschap toekende, eerde zij in hem een knap maar bovenal een sportief voetballer. En het is vooral die laatste eigenschap waardoor hij recht heeft op de bewondering van voet ballend Nederland. Zaterdagmiddagvoetbal Successen voor Kennemerland, Sizo en IJmuiden Het was Zaterdag weer een goede dag voor de Zaterdagmiddagclubs. Alleen SVJ kon het niet tot een overwinning brengen, maar moest na een spannende strijd met 20 het loodje leggen tegen De Geuzen, nadat de rust met. 10 was ingegaan. IJmuiden ging op de bekende weg voort. Dit elftal won nu met. 62 van ZCFC en nadert de kampioenstitel met rasse schre den. Kennemerland had weinig moeite met Blauw Wit, nam voor de rust een 40 voorsprong en deed het in de tweede helft kalm aan. Hierdoor kreeg Blauw Wit ge legenheid de achterstand tot 42 in te lopen. SIZO boekte ook een kostbare over winning, maar het heeft er gespannen in Hillegom. AMVJ werd met 43 geslagen. De Hillegommers hadden in de tweede helft een voorsprong van 31, waarna de bezoe kers de stand in evenwicht brachten. Toen trapte een der AMVJ-spelers het leder fn eigen doel, zodat SIZO toch nog een zege van 43 behaalde, In de afdeling kon Zandvoortmeeuwen geen revanche nemen op Kennemerland 2 en zag zich een 20 voorsprong in de laat ste ogenblikken nog ontnomen. Het werd 22. waarvan IJmuiden 2 profiteerde, want dit elftal klopte Telefonia met 20. VEW heeft zich weer volkomen hersteld en ook Kinheim tracht nog een woordje mee te spreken in de strijd om het kampioenschap. De uitslagen luiden: Afd. A: KinheimETO 70, Zandvoort- lijn te kunnen doorlopen. Van der Staay meeuwenKennemerland 2 22. VEW had hiertegen echter een zetje in petto en Rostan's hoop ging in rook op. Na nog en kele zetten besliste Van der Staay de partij in zijn voordeel. Schaken Tienkamp te Nijmegen De stand van de tienkamp te Nijmegen luidt na de vijfde ronde: 1. Prins 4 punten; 2 en 3 Van Scheltinga en Henneberke 3 p. 6. Vlagsma 2VZ p. 7. Baay 2 p. 8. Barendrecht IV2 P- 9 en 10. Van Mindeno en Vinken 1 p. WRA 50. Tweede JeugdSIZO 2 31, TelefoniaIJmuiden 2 02. Afd. B: SVJ 2—RCH 1—1. IJmuiden 3- Kennemerland 3 42. Kennemerland 4- IJmuiden 4 31, SIZO 3Kinheim 2 01. Afd. C: Telefonia 2Hillinen 17, Ken nemerland 6SIZO 4 33, RCH 2Zand voortmeeuwen 2 27. Haarlem speelde Zondag een vriend schappelijke wedstrijd tegen Zeehurgia en won met 2—1. Op het terrein aan de Spanjaardslaan bonden HFC en RCH de strijd aan. De bezoe ker, die vier invallers hadden, belui Idcn een zege van 21. Drama in Deurne Wij hebben het daar in Antwerpen gis teren eens eventjes fijn aan de steel gesto ken, dat moet gezegd worden. Wij dat zijn die elf voetballers en die duizend-cn- een Hollanders, die met de elf waren mee getrokken naar het Deurnse stadion. Wij hebben dat met z'n allen klaargemaakt. Want ge moet niet denken dat de mensen op de tribunes geen rol hebben gespeeld in dat drama daar in Deurne. Ge kunt er van op aan: Als wij er niet geweest waren, dan was dat reddende doel punt er ook niet geweest. Het was erop of er-onder en een kwestie van hórd lopen. En omdat wij zo gebruld hebben, werd er in die laatste minuten gelopen dat het lief hebberij was om te zien. Er werd gelopen dat het stubbelde, zouden ze in Antwerpen zeggen. Stubbel, dat is stof. Kijk, dat is weer zo'n aardige uitdrukking uit de Zui delijke Nederlanden. Daar kunnen ze soms zo plezierig iets zeggen. Het is gezellig, daar in het Deurnese stadion tussen wat Belgen te zitten en uw oren open te zetten. Die Belgen ze sloegen elkaar sinds de één-nul gedurig op de schouders, ze zaten elkaar sigaren te presenteren van deugde lijk plezier. En zes minuten voor het eind gaan hunne sigaren uit van stomme teleur stelling. Zij kijken om naar ons en wij dan sen nog een beetje harder. Wij willen laten zien dat we even hard dansen kunnen als zij toen het één nul was. Wij roepen naar hen: Wat is dat nu vervelend voor jullie, daar hebt ge nu anderhalf uur lang moeten schreeuwen van plezier en wij hoeven het nog maar vijf minuten te doen en toch staan we gelijk. Gullie zijt ongeluksvogels, daar doet ge niks aan. Als een mens niet boft op de wereld, dan komt liy er niet, man. Zij kijken ons giftig aan. Zij bijten eens op hun sigaren. En wij zeggen: Pas op, kijk voor u, want anders gaat er nóg een in uw doel. En zij kijken zo haastig voor uit alsof ze er wat aan doen kunnen. Ach ja, dat voetballen. Ge denkt in het heet van de strijd dat er heel wat mee ge moeid is. Ge denkt dat ge rijker en groter naar huis keert als ge zeggen kunt: Wij hebben gewonnen. Maar als het laatste fluitje gaat dan barst de spanning uiteen als een zeepbel en ge keert met schaamte weer naar de werkelijkheid. Ge denkt: Waarom heb ik mij zo druk gemaakt? liet was een aardig spel, het was een gezellige vertoning. Maar we zijn er niet beter van geworden. We hebben er niets van opge stoken. Wij niet, en de Belgen niet; dat klopt, want het was één-één. Naderhand liepen wij en de Belgen met onze één-één naar de uitgang. De volgende keer komt ge er zo goed niet langs, gullie, zei er een. We zouden deze al gewonnen 'emmen als we d'r vijf minutekes eeider waren uitgescheden. Maar de volgende, hou doe gereed, de volgende gaat ge mot een lap in uw broek naar huis. De volgende. Wel ja, dat is een troost voor allebei, dat er weer een volgende zal komen. Want wat er ook gebeurd is, of we winnaars of overwonnenen zijn, de volgen de keer krijgen we een nieuwe kans. Zo gaat dat bij het voetbalspel, en dat is er het aardige van. Die 'Ollaanders denken dat het een kunst is om een goaltje te maken als iedereen al gei-eed staat om naar moeder de vrouw te gaan. Maar ik em gisteren al enen hoop bier gedronken op de overwinning, daar em 'k spijt af. Dat zegt de ene Belg tegen de andere aan de poort. Daar em 'k spijt af. zegt hij, omdat 'k dat nu vandaag over zal doen moeten. Want vandaag moet er ge dronken worden van 't plezier dat we niet verloren hebben. En ze lachen tegen elkaar met een brede grijns en één oog dicht. Ze kijken niet gif tig meer. Ze presenteren elkaar opnieuw sigaren. Hier Fons, steek nog eens oen verse aan. Van de andere hebt ge de helft opge geten toen het één-één werd. En laten we er een bokske op drinken. Want er is geen man overboord, al heb ben we niet gewonnen. We hebben plezier van onze frankskes gehad; behalve de laat ste vijf minuten tenminste. E11 daar is het eigenlijk toch om begon nen, Fons. L. Voetbal in Engeland Dag van verrassingen voor de Engelse League Het was Zaterdag een dag van verras singen, want Arsenal verloor thuis van Newcastle United en' West Bromwic^ Al bion leed zijn zwaarste nederlaag v&n dit seizoen, want het verloor van Bradford met 41. Niet minder dan 20.000 toeschouwers stonden buiten de poorten van Highbury, zo groot was de belanestelling voor de mach tussen Arsenal en Newcastle United. Het enige doelpunt van de bezoekende ver eniging werd gescoord door Joe Mereer. Newcastle heeft thans zesmaal achter el kaar gewonnen, inbegrepen de zege over Derby Conty van de vorige week. Thans staat Newcastle United op de tweede plaats van de ranglijst achter Derby County met slechts twee punten achterstand. Ook Der by County won met 10 en Portsmouth was het slachtoffer. Sinds Portsmouth de vorige maand zijn ongeslagen record teloor zag gaan. heeft deze club geen zege meer kunnen behalen in vijf achtereenvolgende wedstrijden. Everton, dat dit seizoen nog geen doelpunt in een uitwedstrijd gescoord had. had dit keer wel succes: Aston Villa was het slachtoffer en het ene doelpunt was genoèg voor Everton om te winnen. Een benauwde maar zeer welkome over winning behaalde Sheffield United op Chel sea en daardoor verdween de ploeg van de onderste plaats om deze over te laten aan Huddersfield Town. Huddersfield snoeide thuis gelijk tegen Middlesbrough en dit pun tje was het eerste, dat Huddersfield in een wedstrijd op eigen grond behaalde sedert twaalf maanden. De nederlaag van West Bronxwich Albion was verrassend. Het elftal was ongeslagen sedert begin September. Ondanks de neder laag bleef West Bromwich Albion 'op de eerste plaats van de tweede divisie, met een punt voorsprong op Tottenham Hotspur dal gelijk speelde tegen Grimsby Town, De uitslagen van de Zaterdag gespeelde League-wedstrijden luiden: Eerste divisie: Arsenal-Newcastle United 01; Aston VillaEverton 01; Blackpool Manchester City 11: Bolton Wanderers Stoke City 21: Derby CountvPorts mouth 10; HuddersfieldMiddlesbrough 00; LiverpoolCharlton Athletic 11; Manchester. UnitedBirmingham 30; Sheffield UnitedChelsea 21Sunder landPreston North End 00: Wolver hampton WanderersBurnley 30. Tweede divisie: BarnsleyWestham United 23: Blackburn RoversCoventry City 20: BradfordWest Bromwich Al bion 4—1: Cardiff City—Sheffield Wednes day 1—1: Fulham—Leicester 1—0: Grimsby TownTottenham Hotspur 11: Luton Town—Chesterfield 1f): Nottineha-n Fo restBrentford 12: Plymwih Avrvle Leeds United 2—1: Queens rk R-ingc - - Lincoln City 2—0; Southampton—Bury 2-0. 1

Haarlem's Dagblad | 1948 | | pagina 5